BRIEVEN UIT FRANKRIJK. Radio-omroep. Sociaal Leven. Uit bewogen dagen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde jBl&d Dinsdag" 26 Januari 1926 De satanische secte van EVJarie Mesmin. FEUILLETON. Op zijn terugkeer naar Engeland zal Chamberlain een onderhoud heb ben met Dqumergue en Briand. Graal Karolyi inzake het valsche man- tersschandaal. Ook Guatemala verbreekt de diplomatieke betrekkin gen met Nicaragua. Onder de Radio-berichten: Het voorstel van soc.-democraten en com munisten betreffende de regeling met de vorstenhuizen bij de Rijksrege ring ingediend. De Britscbe troepen zullen 30 Januari a.s. Keulen heb ben verlaten. Staking bij de tram Zutphen Emmerik. Dreigend conflict bij de Rott. Tramweg-Mij. Overschrijding diensttijd var spoorwegpersoneel. Het is een bekend verschijnsel, dat in lan- uen, v/aar de godsdienst wordt vervolgd en het geloof dientengevolge verzwakt, het bij geloof een vruchtbaren bodem vindt Kan het derhalve anders of ook in Frankrijk tieren Welig de geheime secten met mystiek karakter tet cei wonderlijken eeredienst, gesticht ea i t stand gehouden door personen, aan wie Veelal de dienst van Mammon niet vreemd ls- Men zou zich echter vergissen, indien men Weende onder de aanhangers dier secten W geen enkel geval goede trouw te ontdek ken. Die ter goedertrouw dwalenden zijn er ongetwijfeld. Ook onder de volgelingen ver moedelijk van Marie Mesmin, de stichteres yan een secte „Notre Dame des Pleurs", die m deze dagen zooveel van zich doet spreken. Dit neemt niet weg dat de secte zelf even afkeurenswaardig is en dat de misdadige han delingen in haar naam gepleegd, een gerech telijke straf niet mogen ontgaan. Ziellier in het kort de desbetreffende feiten. Een tvgaaif-tal fanatieken hebben den Pas toor eener kleine parochie in de nabijheid van Parijs, op de meest gruwelijke wijze mishan deld, onder beschuldiging duivelskunstena rijen uit te oefenen. De medeplichtigen zijn allen aanhangers der reeds genoemde secte „O.L. Vrouw dei- Tranen," wier oprichting dateert van onge veer 20 jaren geleden en toen reeds de kerke lijke overheid tot strenge maatregelen noopte. In 1907 bracht Maria Mesmin, ook nu nog leidster der organisatie, te Bordeaux een Mariabeeldje mede uit Lourdes en gaf het een plaats in hare nederige portiersloge. Eeni- gen tijd daarop meende zij te bespeuren dat dit beeldje wonderkracht bezat en de oogen als het ware met tranen waren gevuld. Die mare verbreidde zich al spoedig in geheel Frankrijk en zelfs, daar buiten. De menschen stroomden toe om hét beeldje te aanschouwen. De Aartsbisschop van Bordeaux, terecht Wantrouwend en uiterst voorzichtig, gelijk ■door de kerkelijke overheid steeds in derge lijke gevallen wordt gehandeld, eischte het beeldje op, om een onderzoek in te stellen. Het onderzoek toonde aan dat die z.g. brar.en aan een zeer natuurlijke oorzaak wa- -yen toe te schrijven en dat van miraculeuze inwerking geen sprake was. De Aartsbis schop waarschuwt de geloovigen tegen deze twijfelachtige uitingen van godsvrucht van Marie Mesmin. Temeer, waar deze intus- schen het Mariabeeldje heeft vervangen door een „Bambina" uit Milaan en ook aan deze afbeelding wonderkracht gaat toeschrijven. Deze zou een wonderbare geur rondom zich verspreiden. De wijze vermaningen van den kerkvorst baten niet en velen blijven zich Voor die natuurlijk verklaarbare mirakelen interesseeren. Onder hen een, Archi-Mandriet uit Syrië, die echter al spoedig tot inzicht komt met een weloverlegd bijgeloof te maken te hebben. Hij wordt het eerste slachtoffer der secte van Marie Mesmin, waaraan thans in den Paste or van Bambon een tweede is toegevoegd. Intusschen breidt het aantal aanhangers zich tot enkele duizenden uit. De financieeie gaven stroomen toe en de eenvoudige concierge geraakt in steeds bete ren doen. Kardinaal Andrieu vaardigt in 1916 het verbod uit aan priesters en geloovigen deel te nemen aan plechtigheden door deze vrouw in haar huiskapel gehouden. Het meest be droevende is, dat meerdere priesters deson danks met haar in verbinding treden en zich Het overlijden van kar dinaal Mercier. Het stoffelijk overschot van kardinaal Mer rier rust op een klein wit ijzeren bed. Hij heeft de handen gekruist op de borst. Ter Sijde staan twee brandende kaarsen naast een zilveren Christusbeeld. Een klooster linge knielt naast het bed. Wat het meest opvalt, zijn de bleekheid van het gelaat: en de vervorming bij de oogen, die diep in hun kassen zijn gezonken. De wangen zijn sterk vermagerd. Over het geheele gelaat ligt een trek van lijden. De kardinaal is onherkenbaar. Kardinaal Mercier draagt op zijn doodsbed Sen witten mijter en een purperen mantel. Het stoffelijk overschot van kardinaal Mercier is Zondagavond naar Mechelen overgebracht, waar het in het aartsbisschop pelijk paleis op een praalbed is gelegd. Volgens de bladen zal de kardinaal wo-- 35 Beide waren in deze gesteltenissen, toen Serge op zekeren dag een briefje van zijn tante ontving, waarin zij hem schreef, dat Mr.doff sedert eenige dagen te Constantino- pel was en hem zocht. Zij noodigde hem en zijne zuster den volgenden dag, Zondag tegen Vier uur, op de thee. Serge haastte zich dat nieuws en de uit- uoodiging aan Anna mede te deelen. Je moet maar alleen gaan en mij veront schuldigen. Waarom Omdat ik beloofd heb niet meer in de Vereld te verkeeren. Maardat is toch niet de wereld. Onze tante ncodigt ons uit Zeer zeker. - Je hebt eene andere reden om niet te gaan, die je mij niet zegtHeb je geen Vertrouwen meer in je broer O, S" "ge hoe kun je zoo iets zeggen I o nic a bid ik jebinnen n le ^o-n zal je' de heele waarheid zeggen. Ik verwacht of liever m n verwacht een brief v<n Parijs die maar niet kom', i heb bek of Piet van mijn plannen te spreken, zoolang ik niet de zekerheid heb ze te kunnen ver wezenlijken Zelfs niets met mij. Omdat je zoo aanhoudtnu ja, je bent indien wij al niet aan hun goede trouw twij felen, in ieder «zeval schuldig maken aan o.n- gehoo.'zaamhcijegens hetkerkelijk gezar. Abbé Denoyer heeft thans de gevolge van die kennismaking ondervonden,tot sch ad - van zijn in droevige opspraak gebrachte parochie. Bovendien is daardoor aan de vijande van Rome de gelegenheid geboden op niets berustende èevolgtrekkirrtcn uit die verhou ding te maken. Die kennismaking, geschie als geestelijk leider van een pelgrimstoc. naar „Notre Dame de la Salette" en gevolg», door een, naar men zegt, ingewilligd ve - zoek zonder Bisschoppelijke autorisatie, de duivel uit te drijven bij Marie Mesmin, ge tuigt in ieder geval van groote onvoorzichtig heid bij dezen al te mystiek aangelegden gees telijke. Aan het feit, dat hij alle banden met dear secte heeft verbroken, valt 'niet te twijfelen. Het is juist daarom dat hij door de aanhangers wordt vervolgd er. aan den lijve hun fanatieke kastijding heeft ondervonden. De zaal; tot hare ware afmetingen terugge bracht is deze. Wij hebben hier te doen met een secte, wier gedragingen aan de Middeleeuwen doe; denken en die, opgezweept doo~ een geestelijk, abnormale, en lichamelijk zieke vrouw, niet schroomt lichamelijk letsel toe te brengen aan personen van Satanische eigenschappen beschuldigd. Men staat verbaasd dat in on zen tijd nog zoovelen zich overgeven aan een satanische of zwarte.magie, gelijk deze doo de secte van Marie Mesmin wordt beoefend. Wie echter het leger van waarzeggers kent, dat met den dag toeneemt, den toeloop ziet naar fakirs, die hun zoogenaamde occulte kunsten verfoonen en het spiritisme in zijn meest bedenkelijke vormen hoogtij ziet vie ren, verbaast zich niet langer. De decadentie op ieder gebied leidt tot de gruwelijkste ex cessen. Het steeds groeiende zedenbederf brengt met zich een dergelijke geestelijke ver wording dat de verdwaasde wereld niet langer weet, waar uitkomst te zoeken en zich op de meest duistere paden van bijgeloof laat voeren. Zij die de eersten zijn het redelijk geloot irt waarachtige wonderen te bespotten, ont zien zich niet waarde te hechten aan de meest belachelijke voorspellingen, en heil te ver wachten van nietszeggende voonverpen, waaraan een mystieke krach wordt toege kend. De groote voorzichtigheid waarmede de kerk alle feiten toetst, alvorens ze tot wonde ren te stempelen, is hen niet voldoende. Maar de eerste de beste verklaring van een Marie Mesmin volstaat om haar woning tot middel punt van mystieke handelingen voor velen te maken. Jammerlijk is in deze geschiedenis, dat ook katholieke priesters door hun al te groote nieuwsgierigheid of dwaze goedgelovig heid zich laten verleiden de kerk hierin te betrekken. Indien zij thans bemerken, dat sommigen Löurdes en „Notre Dame des Pleurs" op één lijn willen stellen, moeten hun oogen wel open gaan. De justitie heeft de zaak in handen en zoo is het laatste woord nog niet gesproken in deze geruchtmakende geschiedenis van Bam bon. Mr. P. v. S. Parijs, 13 Jan. 1926. den bijgezet in de St. Rombouts-kerk te Mechelen. Aan het publiek was gisteren toestemming verleend langs het stoffelijk overschot van kardinaal Mercier in het aartsbisschoppelijk paleis te Mechelen te defileeren. De menigte groeide, naar de Libre Bel- gique" meldt, zóó aan, dat zij niet in be dwang kon worden gehouden, hetgeen eenige botsingen en arrestaties ten gevolge had. Men was toen verplicht de deuren van het paleis te sluiten. Daar Zondag geen ministerraad kon'wor den gehouden, hebben minister-president Pouilet en baron Rolin-Jacquemyfts, minis ter van binner.landsche zaken, behoudens goedkeuring van den ministerraad, bepaald dat den overleden kardinaal-een nationale' begrafenis zal worden bereid. Vóór dat het stoffelijk overschot Zater- priester, je vervangt onze ouders, welke wij niet meer hebben, je hebt het recht te weten Anna was voor hem neergeknield. Ik zal mij aan God toewijden om door dit offer het eeuwig heil van mijne kleine prisicessen te verkrijgen. Zégen je zuster en bid voor haar. Serge Warneska richtte haar op en drukte haar aan zijn hart. Anna, indien God je roept, bied dan geen weerstand. De weg naar den hemel ligt open voor Je. Ik b-grijp je antwoord op de uitnoodiging van tante cn keur het goed. Blijf in dé eenzaamheid en het gebed!.... Dan sprak hij om zoo te zeggen tot zich zelf en liet stil volgen Wat hebben wij gedaan dat God ons zulke genade schenkt! Natuurlijk niets, de genade wordt ons niet gegeven Wat is God goed Den volgenden Zondag ging Serge naar zijne tante, luitenant Bladoff wachtte hem. Hij kon zijn teleurstelling nauwelijks verber gen, toen hij zag, dat hij alleen kwam. Wat heeft u met uwe zuster gedaan zeic'e hij na hem de hand gedrukt te hebben. Anr.a heeft mij verzocht haar bij mijne tante te verontschuldigen zij maakt eene retraite bij de zusters, welke haar bij haar aackc rst alhier, ontvangen hebben. I- t wrs haar r.iet mogelijk die on erbreken. r Anna wo dt zeer vroo.n, liet mevrouw Warneska volgen, hetgeen zij van de wereld heeft gezien, is er niet naar om haar die wereld te doen beminnen. Indien zij katho liek was, eii men mi; zeide dat ze in het dagavond naar Mechelen werd vervoerd, t werd het gebalsemd en werd een gipsafdruk van het gelaat gemaakt. Donderdagochtend a.s. zal in de St. Gu- Jula-kerk te Brussel een plechtigen lijkdiens. worden gehouden, die door den Koning zal worden bijgewoond. De bijzetting in de St. Romboutskerk geschiedt op verzoek des kardinaals. Gedurende jaren bestond er een •erbod om in de kerken te begraven. Na den vapeastilstand echter richtte de kardinaal een schrijven aan Vandervelde, destijds mi nster van justitie, waarin hij den wenscb uitdrukte in de St. Rombouts te women be graven, een wensch, die door Var.d >.rve!d verd ingewilligd. De laatste uren van den Kardinaal, De b! der; van alle richtingen brénger mlde aan de groote figuur van kardinari. 'Tierde', wiens heengaan zij als een natio- n ie rouw beschouwen. Door zijn wereld- ermaard ;id, zoo zeggen zij, heeft de faarr raa Mechelen zich vastgehecht in den geer cn millioenen menschen, over de geheele ■.v'ereld verspreid, die vroeger niet eens her bestaan der stad kenden. En voor hen, die ;e Dijlestad wel kenden, is Mechelen nic' langer meer alleen de stad der oude en schoone gezichten de stad die in de XVIc eeuw het lichtend middelpunt der Nede - hnden was, teen het Huis vrn Bourgondië, met Margaretha van Oostenrijk, er der zetel van zijn bestuur had gevestigd, .maa- 'evens de stad van kardinaal Me~cier. Koningen en staatshoofden, vertegenwoo tigers van internationale lichamen, honde-- den autoriteiten, allen achtten het zich steeds tot plicht om, als zij zich in België bevonden, hun opwachting bij den kardinaal e maken. Poincaré, Wilson, Koning Al fonso van Spanje, Koning George van Enge land, de Koningen van Noonvegen. en Roe menië, de Prins-Regent van Japan, president ■Zhzaryk, en alle maarschalken van Frank rijk togen naar Mechelen om den aarts bisschop te begroeten. Tot een der laatsten, die den kardinaal can zijn sterfbed hebben begroet, behoorde kroonprins Leopold, zoo juist van zijn reis door de Kongo teruggekeerd. Omtrent he' kort samenzijn dat de stervende kerkvorst met den toekomstigen koning der Belger héèft gehad, schrijft het „Hdbl. van Antwer pen** De prins droeg de uniform van luite nant bij de grenadiers zijn adjudant, graaf du Chaste', had een juistip de serre var Laeken géplukten ruiker van witte .sericger bij zich. De prins werd geleid naar de heldere, doch eenvoudige kamer op de eerste verdie tsing, waar de doorluchtige zieke op zijn sterf bed lag. Prins Leopold nam de bloemen uit de handen van zijn vleugeladjudant en trad Tleen de kamer binnen de andere aanwe zigen begaven zich naar de spreekkamer, terwijl de zuster, die Z. Em. verpleegde, ir de gang bleef staan. Het onderhoud heeft tien minuten ge duurd en alleen de jonge prins weet welke wijze woorden de doorluchtige stervende ge sproken heeft tot hem, die eens de verant woordelijkheid voor.de Kroon zal dragen. Toen prins Leopold naar buiten tred was hij diep ontroerd. Hoe Engeland het bericht ontving. De bladen brengen hulde aan den moed en het patriottisme van kardinaal Mercier in het begin van den oorlog. De ontslapene was de onversaagde kampioen voor België's -echten gedurende de Duitsche invasie, het geen hem tot een der heroïsche figuren uit den oorlog heeft gemaakt. Na den oorlog besteedde kardinaal Mer cier veel van ziin tijd aan pogingen om toe nadering tusschen de verschillende takken der katholieken kerken te bewerken. Hij was voorzitter van de Mechelsche bijeenkotósf, waarop verscheidene Engetsche bisschoppen tegenwoordig waren en waarop de vereeni- niging van dé Anglikaansc'ne en Roómsch- Katholieke kerk besproken is. Deze bewe ging heeft tot dusver nog niet tot een resul taat geleid. Lloyd George's landbouw- propaganda. In een Zaterdag te Londen gehouden rede zeide. Lloyd George o.a. het volgende Wc hebben in ons land een natuurwonder, da' in geen enkel ander land ter wereld voorkomt, n.l. een boerenstand, ten getale van 900.000 man, zonder land. Lieden, die een stukje land hebben, hebben geen tijd1 .voor bolsje wisme. Zorgt daarom, dat: die 900.000 land- Heden grondbezit krijgen Ze zijn nog niet de "rooi ven het bolsjewisme geworden. En betgeen Engeland nog scheidt van het socia lisme is het feit, dat de landbouwarbeiders ook daaraan nog niet ten prooi zijn pevel'en. De liberalen en labour. In een Zaterdagavond te Huil gehouden :ede heeft lord Oxford het denkbeeld van een liberaal verbond met labour een samen stel van 'fanfaisie en onwetendheid genoemd Hij zeide dat de liberale partij voornemens en vastbesloten was, haar identiteit en haa zelfstandigheid te bewaren. Sprekende over de grondquaestie erkende hit, dat er onder de liberalen meeningsver- schillen waren over de voorstellen van de commissie van Lloyd George nopens de her vorming va-fl het grondbezit ten pjbttelande. Hij hoopte echter dat men na de' thans ge voerd wordende franke en vrije discussie tot aigemeene overeenstemming zou komen. Gratie voor ïersche ge vangenen. Fe' ministerie van binnenlandsche zaken heeft Zaterdag te Belfast medegedeeld, dat in verband met het onlangs gesloten verdrag de gouverneur de vonnissen heeft vernietigd van 33 personen, die wegens verschillende I grensongeregeldheden tot dwangarbeid zijn j veroordeeld. klooster ging; zou ik mij niet verwonderen. Bladoff was bleek geworden. Serge had zijn ontroering gemerkt, bij be gon ove- een ander, onderwerp en vroeg hem bijzonderheden over zijn verblijf in Siberië. Hij gaf kort 'antwoord, en ging weldra heen, ten prooi aan een groote droefheid. Na zijn vertrek verklaarde mevrouw War neska haar neef de oorzaak van zijn eigen aardige houding. Hij heeft een schoonen droom gehaa die in rook is opgegaan; hij is er plotseling uit ontwaakt en dit brengt hem in een ge makkelijk te begrijpen toestand. Hij be mint je zuster; voor je komst heeft hij mij zulks toevertrouwd en stelde zich voo- er met je over te spréken en je ha-e hr.nd te vragen. De afwezigheid van Anna, dc ver klaring die je gegeven hebt, mijn. woorden over hare vroomheid zijn evenveel slagen geweest die hem den moed ontnomen heb ben.... Wat dénk je er van? Anna kon mischien door zijn aanzoek gevleid zijn, toch zou zij hem zeker afge wezen hebben. Waarom? U heeft zalf de reden opgegeven. Maar zij is toch niet katholiek! Zij is het in haar hart en zal het bin nenkort worden. Omdat de omstandighedan er mij toe brengen openhartig met u te spre ken, moet ik er bijvoegen, dat ik er reeds oo- c-ijn zuster aan dacht om tot het ka tholieke geloof terug te kcéren, waartoe onze voorvaderen behoorden....' Indien gij meent goed te doen, beste vriend, kan ik uwe handelwijze «lechts goedkeuren, maar ge veroorzaakt mij bei den een smartelijke teleurstelling.Men De terugkeer van Cham berlain. Sir Austen Chamberlain zal, naar de Brit sche draadlooze dierst meldt, op den terug weg uit Rapallo, waar hij door influenza zijn kamer heeft moeten houden, Woensdag te Parijs met president Douvergue en den hec; Briand aanzitten aan een lunch te zijner eere. Naar men uit Londen meldt, hecht de pers eroot gewicht aan het verblijf van Chamberiain te Parijs. Hij zal er uitvoerige besprekingen houden met iBriand over kwes ties, die zoowel voor Engeland als Frank rijk van belang zijn. De toestand in het En- gelsche mijnbedrijf. De „Daily Mail" publiceert een opzien barend infervieuw over de steerifeolenkwes- tie met lord Londonderry, een der voor naamste mijneigenaars. Deze doet een be- oep op de kolënnijverheid om op te houder met vijandelijkhedenarbeiders en eige naars moeten zich volgens hem voorberei den op een eerlijke bespreking, die op 30 April bij het ophouden der rijkssubsidie noet plaats hebben. Het incident-Cans ris. Naar de Rijksweerminister dr. Gessier in ie Zaterdag gehouden kabinetszitting me dedeelde, zijn de in de commissie van on derzoek ingediende beschuldigingen tegen den korvet kapitein Canaris, welke tot pro testen leidden, volkomen ongegrond, De vroegere onder den Rij ksweerminister Nos- ke ingestelde commissie van onderzoek har' egds de volledige onjuistheid aangetoond van de geruchten, als zou genoemdekapi tein cle vlucht van Liebknecht's moorde naar bewerkt hebben, daar Canaris toender- rijd in Zuid-Duitschland vertoefde. Het valsche munters schandaal. Met nadruk waarschuwt graaf Karolyi, dat hetvalscheuniunters-incident alleen een Fransch-Hongaarsche affaire was een on succesvolle restauratie in Hongarije, zou onmiddellijk het sein zijn voor een derge- lijzen staatsgreep in Oostenrijk en Duitsch- land. De eenige remedie tegen dit latente gevaar voor dynastieke „Putsches" achtte hij, dat Europa en speciaal dan de Volken bond aanstuurt op een plebisciet in Honga rije om te beslissen of het volk een republi- keinschen dan wel een monarchalen regee- ri-ngsvorm wenscht. Zoolang als Hongarije een regentschap, d.i. een koninkrijk zonder koning blijft, zal er heimelijke propaganda worden gevoerd voor een herstel der Habs- burgers. Ontwapening der onwettige organi saties is de eerste stap, daarna, democratie. Dan pas zal de mogelijkheid geboren zijn het half-feodale stelsel in Hongarije op te rui men en het geleidelijk te maken tot een mo dernen Europeeschen staat, welke mettertijd plaats kan nemen in de Vereenigde Staten van Europa. verlaat t engodséacwwaarin wen geboren is, niei. U spreekt als de. wereld tante, in wer kelijkheid verlaten wij slechts een verkeer den weg, waarop wij ons begeven hadden, om terug te komen op den rechten weg, dien de'Russische kerk vroeger volgde. ik herhaal, dat ik mij niet tegen uw beider besluit wil verzetten, maar je zegt me dingen, waaraan ik in de verste verte niet dacht Wanneer u nagedacht heeft en onze kerkgeschiedenis langer bestudeert, zooals ■k, d n twijfel ik er niet' aan tante, dat u ons voorbeeld zult volgen Ik weet er nicls van, maar ik verzoek ie, tot nader order,-niets van je plannen aan Nathasa te zeggen. Ik zal u gehoorzamen, tante. Vaarwel Se-rgé.... Arme Bladoff! Den volgenden dag gaf de luitenant aar. het huis van mevrouw Warneska zijn kaartje aL waarop hij haar mededeelde, dat Hij naar Parijs vertrok. BESLUIT. 14 Juli 1919! Onvergetelijke dag, waarop te Parijs een zoo grootsch schouwspel te zien was als hooit te voren. Van af twee uur in den vroegerl morger had zich een enorme massa opgehoopt langs len weg welke de Fransche en geallieerde égers zouden volgen om de ove-winning te vieren. Op de Avenue de la Grande Armee, bi, de Are de Triomphe, in de Champs Elysées, op het plein de la Concorde, wachtten Parij- zenaars, provinciebewoners, vreemdelingen, tegen elkaar gedrukt, op «deboomtakken met de troepen van Tsjang Tso Lin verwacht wordt. Laatstgenoemde heeft evenwel, naar gemeld wordt, zijn troepen gelast niet ver der op te rukken wegens de Russisch-Chi- neesche verwikkelingen. gezeten, op in der haast' aangebrachtever- hooginger. op ladders zelfs, den voorbij gang der helden, welke de verschrikkelijke slachtingen van den grooten oorlog over leefden. Massa's ook zaten in de ramen, op de balkons, tol zelfs op de 'daken. De Fransche opgewektheid klonk uit de verschillende .groepen, di'e stralend aan dergelijk feest kondén deelnemen; met graagte wilden zij vennpuienis doorstaan, welke het wachten gedurende verscheidene uren veroorzaakt om de standaarden en de overwinnende troepen te begroeten, Te half negen weerklonk militaire mu ziek: het zijn trompetten en tamboers, dan de muziek van het 28e infanterieregiment, wélke een stoet voorafgaat van een dui zendtal verminkten, welke door de menig te worden toegejpicht. Dan d'e republikeinsché garde; zij gaat de maarschalken Joffre en Fpch vooraf; achter deze volgt een groep officieren van de geallieerde legers. Dan komt de generale staf, mét Berthe- lot, Porit, én de verminkte van 1870; gene raal Pau, achter welke Fransche balaillons en standaards volgen. Men groet de geallieerden. Pérshing met zijn Amerikanen, Montuari met zijn Italianen. dé Belgen, aan wier hoofd generaal Gillain, de Engelschen en Sir Douglas Harg, de Serviërs, de Croaten, Portugcezen, Polen, Rumeniërs, de verte genwoordigers van Japan, China en Siam De admiraal Ronarc'h aan het hoofd der zeetroepen, de koloniale legers, escadrons dragonders, kurassiers, jagers, de troepen van Marocco enAlgiers, welke met hoera's ontvangen worden, evenals de Zouaven en WOENSDAG 27 Januari. de Inlandsche troepen. Het vaandel van de. vliegdienst met escorte, de mitrailleuses en de oorlogstanks, die dep optocht sluiten, wekken de nieuwsgierigheid cn de geest drift op. Al deze militaire troepen, die mu ziek en vaandels en standaarden, geschei den, voeren de patriotische geestdrift ;der menigte ten top; deze juicht hen toe en zingt met volle borst de Marseillaise. ïn een groep die plaats heeft gevonden bij het ronde plein in de Champs Elysées, wordt een levendig gesprek gevoerd. De plaats is uitstekend, verklaart een jong meisje, dat in het wit gekleed is, men kan over de hoofden van de troepen, die den weg afzetten, heenkijken. En men wordt niet moe, antwoordt een oudere dame, welke de moeder schijnt le zijn. Ik zit prachtig op .dit kanon, er ontbreekt wel de rugleuning, maar dan is men er goed. Naast baar praat een ander jong meisje met een man van ongeveer vijftig jaar; zij wijzen elkaar de hooge personen, die in den stoet voorbijtrokken, Heb je generaal Berthelot nog niet ge zien? Jawel, vader! Hij bevond zich voor de geallieerde troepen. Ik heb hem u nog ge wezen. 0 ja. !k dacht aan Charles, ik zoek en vind hem niet.... Heb jij hem niet gezien? Nog niet, maar het is nog niet ten inde. Daar zijn de vliegers, kondigt de da me op het kanon aan. Is Jean er bij? Neen!Ja, toch.... daar is hij, ach ter het vaandel van den vliegdienst. Zie je hem? (Slot volgt-j Congres voor Vreemde lingenverkeer. Door tusscbenkomst van da buitenland- sche vertegenwoordigingen zijn thans de offi- rieele uitnoodigingen verzonden voor de Internationale Conferentie voor Vreemde lingenverkeer, welke van 27 Juni tot 6 Juli in Tsjecho-Slowakije zal worden gehouden. Uitgenoodigd zijn ook die staten,- welke op de laatste conferentie in Den Haag niet wa ren vertegenwoordigd, en de zorg van het vreemdelingenverkeer aan de staatsautori- teiten is toevertrouwd. De conferentie zal twee dagen te Praag zitting houden en zich daarop naar Brünn en de Hooge Tatra be geven. Besproken zal o.m. worden de quaes- tie van tolvrijen invoer van propagandama teriaal, oprichting van bureaux voor vreem delingenverkeer in staten, waar deze nog niet bestaan, en stichting van een groot centraai- buréa voo het vreemdelingenverkeer in Europa. De presidentsverkiezing in Nicaragua. De regeering van Guatemala heeft de diplo matieke, "betrekkingen met' Nicaragua afge broken wegens de verkiezing tot president van Cliamorra welke verkiezing wordt be schouwd als in strijd met de bestaande ver dragen. Storm en koude. Zaterdagmorgen vroeg is1 te New York, na een storm met een snelheid van 56 Eng. mij len per uur, de temperatuur plotseling aan zienlijk gedaald, n.l. tot 17 .gr.'Fahrenheit. Den dag te voren had de temperatuur des middags om 12 uur op 49 gr. F. gestaan. Aan de heele Oostkust heerschte Zaterdag storm en koude: Geen beweging tegen de Christenen in China, Het departement van buitenlandsche zaken heeft een telegram rondgezonden .waarbij een onderzoek wordt gelast naar een beweerde bedrijvigheid tegen de christenen, waarvan de-Frapsche.gezant de vorige maand melding maakte. Volgens de reeds uit de meeste provincies, ontvangen antwoorden zijn de Chineezen geheel verzoend geraakt met. het 'christendom tegen hetwelk geen vijandige demonstraties zijn gehouden én zal aan de in China verblijvende vreemdelingen volle dige bescherming worden verleend in'over- eecstemming met de ve; dragen. De toestand in China. Een telegram uit Peking meldt, dat het eerste nationale leger aanzienlijke verster kingen zend naar Lantsjau, waar een treffen Het conflict bij den Oosterspoorweg. Het conflict tusschen de Russen en de Chineezen is ontstaan uit h»t transport van Cbiaeesche troepen van Hei Loeng Kiang naar Moekden en terug, De spoorwegmaat schappij vroeg betaling voor een wagon aan welk verzoek niet werd voldaan, waarna de troepen een andere route namen. Het in cident heeft onder de Chineezen groote op gewondenheid veroorzaakt en een bijlegging zal moeilijk zijn. De Chineezen verwachten met, dat Rus land troepen naar Mandsjoerije zal zenden daar het voor de interventie van Japan, zou vreezen. Niettemin zijn naar gemeld wordt reeds 7.000 man sovjettroepen in de onmid dellijke nabijheid der Chineesche grens ge concentreerd. De consul-generaal te Charbin seinde aan Karachan, dat Tsjang Tso Lin Zondagavond de vrijlating heeft gelast van Iwanow en alle andere aangehouden sovjet-ambtenaren en werklieden. In andere officieele telegram men wordt geen melding gemaakt van de vrijlating van Lwanow, maar melden dat de Russische minister van spoorwegen ver klaarde, dat als China niet overeenkomstig het Russische ultimatum handelt de Russi sche troepen zullen oprukken en gezag zul len uitoefenen over de spoorweg. Particu liere telegrammen meiden, dat de Chineezen de grenzen sluiten om den doortocht der Russische troepen te beletten. Vrijdag avond hebben de Chineesche autoriteiten te Charbin het Russische consulaat-generaal omsingeld en een huiszoeking gadaan en een hoeveelheid wapens en documenten meege nomen. Het standpunt van Japan, De minister van buitenlandsche zaken verklaarde Zondag, dat, in strijd met loopen- de geruchten, de Japansche regeering niet voornemens was zich te mengen in het con flict tusschen China en Rusland, maar haar politiek van waakzame aandacht zou voort zetten. Hoewel zij den toestand als delicaat beschouwt, meent men te weten dat de Ja pansche regeering van oordeel is dat partijen slechts trachten elkaar bang te maken en hoopt, dat het uitbreken van vijandelijk heden zal worden vermeden. Uit Doetinchem komt het bericht, dat in den nacht van Zondag op Maandag het reeds weken dreigende conflict bij de Stoomtram ZutphenEmmerik is uitgebroken. Om 12 upr kwam het personeel in vergadering bij een en na een enthousiaste discussie werd te half drie met aigemeene stemmen tol staken besloten. Van het ongeveer 70 men sterke personeel gingen er 66 in staking. Precies 5 uur kwam de stakingsdienst met auto's in exploitatie en reed de eerste w-a gen vóór. Station der onderneming is het café-Staring, juist tegenover het station en emplacement der Z.~E. gelegen. Juist voor het vertrek der eerste bus werd aan dc particuliere woning van den diecteur een schriftelijke mededeeling van het uitbre ken der staking afgegeven. Op het emplacepient. der tram ZE. werd door Rotterdamse!» persóneel onder leiding van den heer •Kuiper persoonlijk een trein samengesteld, die precies op tijd (6.15j naar Zutpbên vertrok. Te, 7.IS vertrok de eerste in de richting 's Heerenbeïg. Ook die vertrekuren stemden geheel met de nieuwe dienstregeling, die voor de tram is ontworpen.- overeen. Blijkens deze dienstregeling, die niét in drill: is verscherieq, is de. treinenloop bij de Z,—E, zeer beperkt. Alle bussen zijn'tijdelijk buiten dienst gesteld en ook vervielen eenige trams. In plaats, van elf rijden er vijf treinen in beide richtingen. De laatste tram ui! de richting 's Berg •komt te Doetinchem binnen,om 6.27. uit de richting Zutphen ora 5.16. De dienst is dus vrijwel voor het invallen .van de duisternis geëindigd/ Normaal zijn deze aankomsturen resp. 10.37 en 11:40. Even ca half vijf kwam een postbode met de'post voor 's Heérenberg op het emplace ment, maar hij moest tot 7.18 terugkeeren, daar de vroegere ritten alle vervarvallen waren. Elke tram rijdt 'mét dubbel personeel er wordt door een marechaussee begeleid. Het corps marechaussees i-, tol dit doel versterkt Zooals te venvachten was, stonden het emplacement en dc autobussen der stakers den geheelen deg in het centrum der belang stelling. Incidenten van be.teekenis kwamen echter niet voor. De stakers dragen thans in-plaats-van-de uniform der Z.E., een witten baud om den arm waarop in groen dc letters N. V. Dc heer Moltmaker hééft,naar uit Rot terdam gemeld wordt, in een te Doetinchem uitgesproken .rede gezegd, dat een conflict bij HILVERSUM, 1050 M. 12 cn 7.30 Politie- ber 68 uur Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest, o. 1 van Fr. Lup- gens Werken van Verd». 77.30 Le zing door Dr. B. Premsels. over: Genees kundig onderzoek voor 'net huwelijk. 7.307.45 Lichte muziek. 7.45 en 10 Persberichten. 8.10 Omroep-avond van de N. C. R, V. Spreker Mr. Dr. A. D. v, Rhfin, over: Christendom en bet sociale vraagstuk. C. B. v, d. Wall: „Betuwsche Novellen. Orkestmuziek. 1 Groote God wij loven U. 2. Psalm 25 (2 en 61. 3. Houdt gij mijn handen beide. 4. Zang door den heer v. d. Wall. 5. Potpourri Neerlandia. 6. Zang. 7. Kom nu met zang. 8. Lof zij den heer, Valerius. 9. De Al penherder. 10. Lezing. 11. Gezang 189, Nooit kan 't Geloof te veel verwachten. 12. Helpt nu u zelf. 13. Lezing. 14. Zion's dochter weest verheugd. Judas Macc. Handel. 15. Jezus ga ons voor. 16. Hal leluja, eeuwig dank en eere. DAVENTRY, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer- ber 11.201.20 Concert door orkest en solisten (contra alt, tenor, piano). 1.202.20 Tijdsein, concert. 3.55 Le zing: Heroes of fiction-Cervante's Don Quichotte. 4.20 Tijdsein, causerie. 4.35 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Tijdsein, weer- bcr., nieuws, lezing. 7.45 Piar.ocom- posities van Schumann. 7.55 Tuinier- praatie. 8 uur Lezing. 8.20 Concert (viool en piano en zang en piano». 8.35 Sp.eech van Lord Hewart: To British mu sic. 8.50 Rhapsodie voor viool, cello en piano, op. 80, Bowen. 9.10 Speech, als antwoord op Lord Hewart. 9.20 Wer ken van .Mozart door bét svmphonie-or- kest. 10.20 Tijdsein, weerber.. nieuws, lezing: Phrase makers. 10.50—11.20 „The merry widow", 11.2012.20 Jazz muziek van het Savoyhotel. PARIJS .Radio-Paris', 1750 M. 12.50 Con cert l uMén Paris (piano, viool, cello) 2.05 Nieuws. 5.C5 Orkestconcert. 8.50—10.20 Orkestconcert. Sport- ei Lucht vaar'kroniek. KONTG5WUSTERFATJSEN, 1300 M. 7.2C „Requiem", van G. Verdi (koor, sopraan, mezzo-sopraan, tenor, bask 9.5011.20 rtansmnziek. PRUSSEL. 262 M. 8.20 Fragmenten van „Lakme", opern-comique van Delibes. Lezing: L'Art dans le m.etier. 10.20 Nieuws. MUNSTER, 410 M. - 12.35—1.50 Operet te-fragmenten - '3.35 „Die Bremer Stadt musikanten'. sprookjesdicht. 6.20— 6,40 Lezing. 7.20 „De bruiloft van Fi garo", kom. opera v. Mozart. de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij (spreker bedoelde de Stoomtramonderneming uit de Roscstraat voor de Zuid-Hoilanósché eilanden, niet de tram) thans niet onmogelijk is en de eerste stappen zijnerzijds daartoe reeds zijn gedaa;,. De „Tel." deelt mede, dat deze woorden verband houden met de volgende kwestie: De directeur der R. T. M. de heer Kuiper, heeft onlangs eenige leden van zijn personeel ontslagen, die deel uitmaakt envan de afd, Rotterdam van den riedBond van.Spoorr en Trampersoneel. Dat heeft reeds kv-aad bloed gezet. Het feit. dat de directie veertien leden van haar personeel naar Doetinchem heeft gezonden, om dienst te doen bij- de ZiitfenLmnieriksche Stoomtram Maatschap.- pij, en eind ede plaatsen dc eventueele -tav kers in te nemen, heeft de ontevredenheid onder het personeel nog doen toenemen. Naar het blad verneemt, zal de Ned. Verv eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, indien personeel van de R. T. M. bij staking dienst doet bij de Zutfen—Emmeriksche Stoomtram Maatschappij, ook het personeel der. R. T. M. bir déze staking betrekken. Vele leden van het personeel der R. T. M. zijn, ondanks het verbod aangesloten bij ie Ned. -Vereeniéing, Van Rotterdam ziin naar Doetificbëm ge gaan 6 machi risten, 5 conducteurs eh 3 bank werkers. Protest van machinisten en stokers. Bij het hoofdbestuur .der Nederlandsche Vereenigicg van Spoor- en Tramwegper- sonëel kwam Vrijdag j.l. van een aantiH stations en depóts, o.(a. Amsterdam en Rot terdam, de mededeeling in, dat op dien dag reeds het diensttijd-maximum, van het loopende tijdvak, dat voor het locomotief- persónecl 108 uren per 14. dagen bedraagt, was overschreden, terwijl in dat tijdvak nog een dag dienst moest worden gedaan; een en ander als gevolg van vertragingen, die ïn het begin van het loopende tijdvak plaats von den. Waar deze diensttijd-afwijkingen hadden kunnen wórden voorkomen, daar overal nog een overcompleet van personeel aanwezig is, heeft het hoofdbestuur der Nederl. Vereeni- ging zich onmiddellijk tot de betrokken diensten gewend die zich echter op het stand punt stellen, dat aan een en ander weinig te doen is. Naar aanleiding van dit antwoord wendde het hoofdbestuur zich nog denzelfden dag tot het Rijkstoezicht op de Spoorwegen met het dringende verzoek onmiddellijk maatre gelen te treffen, opdat de bedoelde afwij. kingen van de dienst- en rusttijdbepalingen zouden worden voorkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9