De collecte voor den watersnood in het bisdom Haarlem. Jt/IRVERBIDERIHG Totaal opgebracht f 131.619.86.- De Spoorlijn Haarlem-ÏJmuiden wordt geêlectrificeerd. 3. Rede van den Hoogedel- Gestr Heer Mr. J. B. Bomans. Onderwerp „Crisis en Volk" Voornaamste Nieuws Al (e vernuftig. De Ned.-lndische Film-Maatschappij. „CREDO PUGNO' Een schip gestrand tusschen Noordwijk en Zandvoort. Woensdag 27 Januari 1926 50ste Jaargang No. 16159 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad D© parochie St. Jozef te Haarlem maakt'n schitterend figuur. De eerste Film gereed. Reeds in 1927 gereed. De Prov. Tuinderscredieten in Noord-Holland. Faillissementen. De belooning aan de onderwijzers van den Franschen Cursus in Bloemendaal. Het beroep van Bloemendaal tegen de beslissing van Ged. Staten ongegrond verklaard. R.K. Kiesvereeniging AGENDA m dit nummer. DE STEUNACTIE VOOR DE GETEISTERDE STREKEN. GEWESTELIJKE UITBREIDINGSPLANNEN. In- en uitvoer van bloembollen. Opgedragen. E. L. G. A. W. A. Gas-», Waterleiding en Electriciteits- Tentoonstelüng. 29 Mei6 Juni 1926. TOONEEL. Der Schatten. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Van een losbandig leven. Beethoven-Avond Karei de Jong. Voordracht over het Kanalenplaiv DE HUISVESTING DER 2e H. B. S. 9* abonnemetf prijs bedraagt root Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureau*: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No. 5910. AdrertentiJi) 35 cents p* regel Bij contract belangrijke korting Advertentiên tusschen den tekst» als ingezonden cbededeeling, 60 ct. per regel, op de le pagina's 75 dk per regeL Vraag, en aanbod-advtC-* tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. aI ^«fegsvoorwakrden f QOftl] Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7cn f.ij een ongeval met f Oil"! bij verlies van een hand, f|OC -e er volgende uitkeermg'en: OUUll. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: /wi/.' doodelijkan afloop: een voet of een oog: 1 Over het thans geldende kiesstelsel van £venredige Vertegenwoordiging zijn heel wat kwade dingen gezegd. En niet geheel ten onrechte. Men behoeft nu juist geen nurks te zijn om in ons geldende lijstenstelsel bij her haling aanleiding te vinden lot onvoldaan heid. De oneenigheden in onze R. K. Staats partij b.v. zijn voor een niet gering deel op den hals van het lijstenstelsel te schuiven, dat nu eenmaal den kiezer dwingt om, met Het zeiten van één roode stip voor één naam tevens het lot te bepalen van vier of vijf andere candidaten en evenveel plaatsver vangers. Onmiskenbaar is bij het bestaande stelsel de macht van den individueelen kiezer veel meer dan vroeger verplaatst naar de partijbesturen en schept vooral 't systeem van automatisch optredende plaatsvervangers bij herhaling ongewenschte verhoudingen. De knapste koppen in de katholieke partij heb ben getracht een systeem uit te vinden, waarbij al deze en andere bezwaren tijdens de candidaatstelling in de kiesvereeniging zooveel mogelijk worden voorkomen; den steen der wijzen zal wel niemand ooit vin den: alle voordeelen van het enkelvoudige districtenstelsel met de keuze van één can- didaat vereenigen met al de voordeelen van een volmaakt evenredige vertegenwoordi ging, waarbij de nadeelen van beide stel sels weg vallen, is tot nog toe een utopie gebleken. De ontstemming tegen het bestaande lijstenstelsel was inmiddels zóó groot, dat de ontevredenen zich vereenigden tot een Nedcrlandsche Vereeniging tot verbetering van het kiesstelsel, onder voorzitterschap van den in verkiezingstechniek deskundigen heer Koetsveld. Op zich zelf een prijzens waardig pogen. En wij hebben het resultaat van het werk dier vereeniging dan ook met spanning afgewacht. Gisteren hebben wij het rapport, waartoe een uit de vereeniging be noemde studiecommissie gekomen is, in hoofdtrekken gepubliceerd. Er is een stelsel ontworpen, dat belooft de voordeelen der Evenredige Vertegenwoordiging te behouden en toch den kiezer vrij te laten. Wij hebben het voorstel niet zonder bedenking gelezen, ofschoon wij aan vele vernuftige vondsten, daarin tot uitdrukking gebracht, gaarne hulde brengen. De Vereeniging denkt de bestaande bezwaren weg te nemen door het land wederom voor wat betreft de Tweede Khmer te verdeelen in honderd districten en het lijstenstelsel te vervangen door de persoonlijke keuze. Het zwaartepunt der verkiezingen aldus was het uitgangspunt ligt thans bij de candidaatstelling. Hierdoor krijgen we een ongewenschte getrapte ver kiezing: immers, de partijbesturen geven advies en maken een voorloopige lijst op; de kiesyereenigingen nemen deze onveran derd of met kleine wijzigingen over en het groote leger kiezers, dat daaraan niet mee doet, is verplicht op een der lijsten te stem men en iedere kiezer stemt eigenlijk alleen maar op een partij. Dit wil dus zeggen, dat de kiezers niet meer de afgevaardigden naar de Kamer sturen; zij wijzen slechts het aantal Kamerleden voor iedere partij aan. De keuze der personen geschiedt door een kleiïie groep, Hoe denkt de vereeniging daarin nu ver andering te brengen? Door enkelvoudige can didaatstelling. Iedere groep kiezers is ge machtigd een lijst met één candidaat in te dienen. Al die candidaten van heel het land worden vereenigd op een verzamelstaat en bij de verkiezing is men bevoegd uit al die candidaten, over het geheele land, er ééne te kiezen. Dit lijkt ideaal. Maar welke zal de practijk'zijn? Dezelfde menschen, die nu geen lid van een kiesvereeniging zijn, die nu ande ren voor zich laten beslissen, zullen zich ook Jan van het stellen van candidaten onthou den. In de politiek zijn beginselen hoofdzaak. Ieder ernstig mensch zal dus gaarne weten, wien hij kiest; of de persoon, wien hij zijn stem geeft, de drager zijner beginselen is. Daarvoor is leiding, daarvoor is een kies vereeniging noodig. In de practijk zou dus, evenals vóór de invoering van de E. V. ten onzent geschiedde, de candidaatstelling weer van de kiesvereeniging uitgaan. Er zou ech ter, omdat nu eenmaal beiderzijds een even redige vertegenwoordiging wordt gewenscht, een chaotische toestand ontstaan. Het distric tenstelsel is goed, zonder Evenredige Ver tegenwoordiging. Het heeft dan de voordee len, dat ieder district zijn eigen man naar de Kamer stuurt. Globaal gerekend heeft nien dan kans, dat een boerendistrict een boer; een industriegebied een werkman of industrieel enz. afvaardigt en krijgt men zij het in grove trekken een volksver tegenwoordiging, afspiegelend het geheele volk. Maar bij een districtenstelsel met Evenredige vertegenwoordiging, waarbij een kiezer in Amsterdam op een candidaat in Maastricht kan stemmen, krijgt men een Zuivere belangenvertegenwoordiging: de onderwijzer, die in zijn eigen district een koer ziet candidaat gesteld, stemt op een onderwijzers-candidaat in een ander district; zoo doen de arbeiders, de middenstanders, de ■ntellectueelen. Van een districtenstelsel zal dus niets overblijven. Wanneer wij dan ook in het hier bespro ken rapport lezen: Het stelsel van ons ontwerp echter her telt werkelijk den localen band door terug- ltcer tot de honderd enkelvoudige districten, ®n het doet dat zonder des kiezers stem kinnen districtgrenzen op te sluiten, want ket geeft hem vrije keuze uit al de in het land gestelde candidaten dan is dit niet anders dan een utooie. De uitslag van zulk een verkiezing zal niet anders dan een vertegenwoordiging naar groepsbelangen laten zien. Ten tweede; het ontworpen stelsel wenscht ook de Evenredige Vertegenwoordiging te behouden. Daartoe krijgt de kiezer een stem biljet met 15 hokjes. In het stemlokaal vindt hij boven een lessenaar een lijst met eenige honderden candidaten, elk voorzien van een rangnummer. De kiezer nu is verplicht lste in het bovenste hokje het rangcijfer van zijn uitverkoren candidaat te schrijven. Bovendien moet hij in de volgende vakken nog vier andere nummers invullen van can didaten, die hij op één na, op twee na enz. de beste vindt. Dit moet hij doen op straffe, dat anders zijn biljet ongeldig is. Hij mag het, desgewenscht veertien maal doen; maar daartoe is hij niet verplicht. Op deze wijze hoopt men een volmaakt evenredige vertegenwoordiging te verkrijgen. Wie het stelsel tot in de uiterste toewij zing der stemmen nagaat, komt tot dé con- clussie, dat ook hierbij nog wel het een en ander aan de volmaakte evenredigheid blijft ontbraken. Maar laten wij dat een oogenblik ter zijde en vragen wij slechts, hoe een der gelijk systeem in de practijk zal werken. Wanneer men deze „verbetering van het kiesstelsel" had genoemd „poging tot de in voering van een kiesstelsel van intellec- tueelen," dan zou men de waarheid dichter nabij komen. Wij voor ons zijn tegenstan ders van den stemplicht; hoe eerder die wordt afgeschaft, hoe liever het ons is. Men kent op dit punt onze meening: men moet den eersten den besten baliekluiver niet dwin gen om van een zoo verantwoordelijk recht als het kiesrecht, gebruik te maken. Maar de vrijheid om te kiezen, moet men ieder op een bepaalden leeftijd laten; dat is de consequentie van een democratischen regeeringsvorm. Wie nu eenige ervaring in kiestechniek heeft, die weet, hoe moeilijk het velen nu al valt om voor den naam van hun candidaat een vakje rood te maken; hoeveel stembil jetten er nu reeds bij de bestaande hoogst eenvoudige kiesmethode, ongeldig zijn. Stel nu, dat iedere kiezer en kiezeres voortaan verplicht wordt op het stembureau uit een lijst met honderden namen er minstens vijf uit te zoeken en op een kaart vijf getallen van twee, drie, misschien vier cijfers te schrijven. En denkt u dan eens het resultaat van zulk een stembus-uitslag in. Met een dergelijke methode maakt men het kiesrecht voor de helft der kiezers onbruikbaar. Wij zouden op vele onderdeeïen van het rapport nog bemerkingen kunnen maken. Wij bepaalden ons tot deze twee, die ons vol doende lijken om dit systeem af te wijzen: het is ons al te vernuftig! Officieel is thans bekend geworden de lotaalopbrengst van de collecte in de kerken van het bisdom Haarlem ten bate van de slachtoffers bij den watersnood. Hieruit blijkt, dat de totaal opbrengst is 131.619.86, waar onder het dekenaat Haarlem met 11.766.46 op Amsterdam na het hoogste cijfer heeft behaald, dat 17.692.13 bijeenbracht. Het dekenaat Rotterdam volgt dan met 11.398.11; 's-Gravenhage met 11.518.58. Het dekenaat Alkmaar bracht bijeen 5.593.64; dekenaat Beverwijk 4.961.12; Noordwijk 7.078.72 en Purmerend 3.653.33. Een schitterende opbrengst dus, waaron der de parochie St. Jozef te Haarlem een uitmuntend figuur maakt met 2.087.40. Zij is op de parochie Poeldijk na de hoog ste van het bisdom. Poeldijk bracht de ka pitale som van 2.335.bijeen. Hieronder laten wij de officieele vermeldin gen van de collecten uit Haarlem en om streken volgen: Dekenaat Haarlem; Aerdenhoul (Bent veld) Parochie H. Ant. v. Pad. 117.50; Bloemendaal, Par. H. Drievuldigh. 495. Haarlem, Parochie H. Antonius 888. Haarlem, Parochie H. Bavo 1100.—; Haarlem, Par. H.H, Elis. en Barb, 526,37; Haarlem, Par, Allcrh. Hart v. Jezus 630. Haarlem, Par. LI. Joan, de Dooper 252. Haarlem, Par. H. Joseph 2087.40; Haarlem, Par. H. Liduina 229.Haarlem, Par. O. L. V. Rozenkrans en H. Domincius 1026.67; Haarlem, Par. St. Jacobs-Godshuis 23.30; Haarlem, Par. Maria-Stichting 40,Haar lemmermeer, Par, H. Franc. v. Sales 232-; Haarl.meer Par. H. Joan. d. Doop. 350 Haarl.meer, Par. O. L. Vr. Onb. Ontv 250.Halfweg, Parochie 210.30; Heem stede, Parochie 1162,Houtrakpoider, Parochie 8635; Overveen, Par. O. L. V. Onb. Ontv. 675.Schoten, Parochie 209.22; Sloten, N. H„ Parochie 600. Spaarnwoud a. d. Lie, Parochie 394.08; Zandvoort, Parochie 122.27; totaal 11.766.46. Van het dekenaat Alkmaar vermeld"»" Alkmaar, Parochie H. Domiriicus, H. Jozef, H. Laurentius, H. Elisb. Ge'st. 1827.47; Egmond a. d. Hoef, Parochie H. Marg. Maria Alacoque 145.68; Egmond a. Zee, Parochie 100.Heiloo, iParochie 260.Rinne- gom, Parochie 435.Schoorl, Parochie 215.15. Verder nog: Alphen a, d. Rijn, Parochie 647.68; Langpaar, Parochie 762.50; Lei- muiden, Parochie 502.50. Dekenaat Beverwijk: Akersloot, Parochie 322.50; Assendelft, Parochie 250.Be verwijk, Parochie H. Agatha 814.96; Be verwijk, Par. O. L. Vr. v. G. Raad ,492.31; Castricum, Parochie 700.Heemskerk, Parochie 540.00.IJmuiden, Parochie 247.50.Limmen, Parochie 399.16.-—; Uitgeest, Parochie 275.50.;Velsen, Pa rochie 275.00; Velseroord, Parochie 226.15; Wijk aan Zee, Parochie 113.00; Wijkeroog, Parochie 118.04; Wormerveer, Parochie 187.00. Totaal: 4.961.12. Van het dekenaat Hoorn: Bovencarspel, Parochie 505.00; Enkhuizen, Parochie 290.50; Grooiebroek, Parochie 743.00; Hoorn, Parochie H. Cyriacus 863.00. Dekenaat Noordwijk: Bennebroek, Pa rochie H. Jozef 450.00; Bennebroek, Par. St. Luciagest. 200,00; Hillegom, Parochie H. Jozef 326.27; Hillegom, Parochie LI, Martinus 650,00; Lisse, Parochie H. Agatha ƒ1,001.00; Noordwijk, Parophje 1.000.00; Noordwijkerhout, Par. H. Victor 485.00; Noordwijkerh., Par. St. Bavogest. 203.62; Sassenheim, Parochie 600.00; Vogelenzang, Parochie 407.75; Voorhout, Par. JL. Bartholomews 375.00; Warmond, Parochie 297.08; de Zilk (Hillegom), Parochie 475.00. Totaal: 7.078.72. Dekenaat Purmerend:'Beemster (N.-Beëm- ster), Parochie 633.16; Ilpendam, Parochie 120.50; 't Kalf (Zaandam), Parochie 200.90; Monnikendam, Parochie 178.26; Nieuwendam, Parochie 13.7.66; Óostzaan, Parochie 60.00; Purmerend 700.00; de Rijp, Parochie 365.00; Schermerhorn, Parochie 95.00; Volendam, Parochie f 600.00; Zaandam, Parochie f 562.85. Totaal: 3.653.33. Een totaal opbrengst van het bisdom Haarlem, die zijn Diocesahen tot eer strekt en hun liefdadigheidszin op sublieme wijze lot uiting brengt. Eenige maanden geleden hebben wij meü- 'i~g gemaakt van de oprichting te Haarlem van de NCderlandsch-Indische Film-Maat schappij, onder directoraat van den heer Ochse. De bedoeling van deze Maatschappij in ons mooie Insulinde in beeld te brengen in vollen omvang. Het land, de bewerking, de industrie, de nijverheid, alles wat met Indië verband houdt, zal in beeld worden gebracht. M^t r|at werk Zullen eenige jaren .gemoeid, zijn. Wii voegden aan cms' bericht toe.'dat bc reids de heer Ochse aan boord van de „Pa trio uit het vaderland vertrokken was en ook de heenreis zou filmen. Daartoe zou hij niet de geheele reis per „Patria" maken, dóch op verschillende belangrijke plaatsen, als Port-Said, Sabang e, a. eenigen tijd ver toeven om dan de reis met een volgende boot voort te zetten. Thans is de eerste der te verwachten filmenreeks geheel gereed te Haarlem aan gekomen. De film omvat de reis naar Indië vanaf Nederland tot en met Bandoeng. Binnen enkele dagen zal de film voor enkele genoodigden proefgedraaid worden. Naar wij vernemen heeft de directie der Ned. Spoorwegen besloten de electrifica- tie der lijn HaarlemIJpiuiden tegelijk met de eleclrificatie van de spoorlijn Amster damRotterdam ta doen uitvoeren. Zijn wij juist ingelicht, dan is het de bedoe ling deze electrische spoorlijn reeds met de dienstregeling voor 1927 voor het pu bliek in gebruik te stellen. De wagens zul len naar de nieuwste eischen worden ver vaardigd en ruimte bieden voor 80 passa giers derde klasse, 22 passagiers tweede klasse en 17 passagiers eerste klasse. Men schrijft ons: 1 Ged. Staten van Noord-Holland hebben zich tot de verschillende Boerenleenbanken gewend, door welker bemiddeling indertijd aan noodlijdende tuinbouwers gelden wer den verstrekt onder garantie der provincie, met een schrijven, waarin berichten, de pro vinciale commissie uit de veilingen in Noord- Holland te hebben uitgenoodigd, een scher pe controle te doen uitoefenen op de ttfin- ders, die bedoelde gelden hebben verkre gen, ten einde te bevorderen, »dat op die voorschotten ook nu weder binnen de gren zen van het mogelijke terugbetaling plaats heeft. Voor het doeltreffend uitoefenen van zoo- lanige controle zal de verdere medewer king van de banken, welke de voorschotten hébben verleend, noodzakelijk zijn. Ged. Staten vertrouwen dat de betrok ken banken bereid zullen zijn die medewer king ook ditmaal te verieenen in het bij zonder door aan dengene, die door de com missie met het onde-zoek zal worden be last, alle inlichtingen te verschaffen, welke hij mocht behoeven. Ged. Staten vestigen nog in het bijzonder de aandacht op het volgende: Hun college werd meegedeeld, dat bij het ten vorige laren gehouden onderzoek sommige banken in de meening bleken te verkeeren, dat reglementaire aflossingen op voorschotten, verleend voor het voorschot, waarvoor de provincie zich borg stelde, kunnen plaats hebben, ongeacht of dit laatste voorschot al dan niet geheel is afgelost. Dit is evenwel niet het geval. Ingevolge punt 18 van de al- gemeene voorwaarden, waaronder voor schotten onder garantie van de provincie verleend zijn, moeten aflossingen in de eerste plaats strekken tot aflossing van deze voorschotten. Afwijking van dezen regel is in het algemeen niet toegestaan, ook niet ten aanzien van reglementaire aflos singen; zij zou in elk afzonderlijk geval ge vraagd moeten worden; dat zij, behoudens in bijzondere uitzonderingsgevallen verleend zou worden, kunnen Ged. Staten niet in het vooruitzicht stellen. 26 Januari 1926 werden ia staat van fail lissement verklaard: B. Tol, broodbakker te Zaandijk, Bakkers pad 1; curator mr, F. M. Hagemeyer, alhier. P. Spil Czn„ broodbakker te Krommenie, Noorderhoofdstaat 169; curator mr.' P. Don ker, te Beverwijk. P. Duyn, man'riacturier te Santpoort; cura tor mr. F. van der Goot alhier. J. A. G. Heintjes handelaa in kippen- voer. te Hoofddorp, Draverslaan 1; curator mr, W. A J. Slortenbeke, alhier. N, Op 't Land Schepper, manufacturier, tie Edam; curator mr. A. A. Lluizinga, alhier. Jan de Boer, arbeider te Krommenie; curator mr. L. G. van Dam, alhier. Jacob Blank, melkslijter, te Zaaldijk, Bij enkorfstraat 5; curator mr. L, G, van Dam, alhier. L. H. Koopman, rijwielhandelaar, te Haar lem, Leidschestraat 48; curator mr. C. Blan- kevóort, alhier. Olej. J. W. M. Gfeeve, verpleegster, te Bloemendaal, de Genestetweg 1; curator mr. J. H. J. Simons alhier. Opgeheven werden de faillissementen van; P. H. J. van Rooy, schoenwinkelier, ge woond hebbende te Haarlem. Kleine Hout straat 4; curator mr, H. Ph. Visser 't Hooft. A. LI. Rikkerink, chauffeur, Bloemendaal; curator mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. J. B. A, Rooker, barbier te Hoofddorp; curator mr, F. J. D. Theyse, alhier. Gèiridigd is het faillissement door het ver- bi-vdend worden der uitdeeiingslijst van J. Lust Pz„ koopman te Oostzaan; curator mr. C, van Sprang, te Zaandam. In de heden gehouden zitting van den Raad van State is o.m. voorlezing gedaan van hét volgende Kon. Besluit: Ongegrond is verklaard een beroep van het gemeentebestuur van Bloemendaal te gen een beslissing van Ged. Staten van Nóordholland, waarbij, als zijnde in strijd met de wet, goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit tot toekenning van een belooning aan de onderwijzers die verbon den waren aan den cursus in de Fransche taal, voor het door hen aan dezen cursus in de jaren 1919 en 1920 gegeven onderwijs. bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f L fl bij verlies y eer duim of wijsvinger: 1 d\J." been of arm: i**"' andere vmger -OP - VRIJDAG 29 JANUARI 's avonds te 8'/a uur in het ge bouw Sint tfavo Smedestraat 23 1. Opening. 2. Notulen. (Ie gedeelte) 4. Jaarverslag Secretaris 5. Penningmeester 6. 2e gedeelte van de rede. 7. Rondvraag en Sluiten. HET BESTUUR. en u dus uit te noodigen u in voorkomends gevallen te wenden tot de „Vaste Commis sie voor Uitbreidingsplannen in Noordhol- irind wier zetel voorloopig zal zijn geves- igd ten bureele van den Provincialen Wa terstaat, Nieuwe Gracht 47 te Haarlem. (Dan volgen de namen van de leden dier „vaste commissie welke reeds in ons num mer van 4 'Januari zijn gepubliceerd. Vorige opgave 16.628,68 Opbrengst van een collecte 6.36 46.40 op een zilveren feest Opbrengst conc. „Santa Lucia" T.otaal 16.681.44 M Thans is verschenen de oliicieele circu laire van Ged. Staten van Noord-Höiland, gezonden aan de gemeentebesturen in Noord-Holland, betreffende gewestelijke (uitbreidings)plannen. Liet zal u niet zijn ontgaan, aldus schrijven Ged. Staten daarin, welke beteekenis het vraagstuk der „gewestelijke uitbreidings plannen," veelal kortweg „gewestelijke plannen" genoemd, gaandeweg heeft ge kregen, In de najaarszitting van de Provinciale Staten 1924 werd gewezen op de onbevre- dige oplossing, welke voor dit vraagstuk in de artikelen 31 en 32 der Woningwet werd gevonden en werd door ons College toege zegd, dat eene poging zou worden gedaan, om de schijnbaar tegenstrijdige belangen, die bij het onderwerp zijn betrokken, met elkander te verzoenen en, zóó mogelijk, een heid te brengen in de uitbreidingsplannen, die krachtens de aangehaalde wetsartikelen worden tot: stand gebracht, opdat zij door onderlinge aansluiting en samensmelting zouden kunnen leiden tot de vorming van een gewestelijk geheel. De overweging van de vraag, op welke wijze dit: slreven zou kunnen worden ver wezenlijkt, heeft geleid tot de slotsom, dat het aanbeveling verdienen zou eene vaste commissie in het leven te roepen, wier taak het is Gedeputeerde Staten bij te staan in de vervulling van de hun bij de artikelen 31 en 32 der Woningwet opgedragen taak. Deze Commissie zou niet alleen advies hebben uit te brengen over de ter goedkeu ring ingezonden gemeentelijke uitbreidings plannen, of over ingevolge die artikelen door Gedeputeerde Staten zelf vasttestellen uit breidingsplannen, ,maar bovenal preventie ven arbeid moeten, verrichter, in dien zin dat zij bij den opzet, de inrichting en de uit werking van uitbreidingsplannen de vraag baak werd van de Gemeentebesturen (en van hunne deskundige raadslieden), die, uit wat oorzaak dan ook, tot het ontwerpen van zoodanig plan overgingen, opdat, practisch gesproken, geen ontwerp werd ter visie ge legd, respectievelijk ter vaststelling aan een Gemeenteraad werd aangeboden, dat niet, behalve aan de wettelijke voorschriften de eigen gemeente betreffende, bovendien zou zijn getoetst aan de eischen van onderling verband op het gebied van stadsuitbreiding, verkeerswezen, natuurschoon als anderszins, zoowel met aangrenzende gemeenten als, nog ruimer, met de gehéele omgeving, waarin het plan binnen korteren of langeren tijd tot uitvoering zou moeten komen. Over de vorming van zoodanige Commis sie heeft ons College van gedachten gewis seld met personen en lichamen, die geacht kunnen worden door studie en ervaring met het onderhavige vraagstuk in meer dan ge wone mate vertrouwd te zijn, met het ge volg, dat in eene op 12 October 1925 ge houden bijeenkomst, waaraan ook werd deelgenomen door den Directeur-Generaal der Volksgezondheid, als vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid, volle instemming mét het voor nemen werd betuigd en bleek van eene al- gemeene bereidwilligheid om aan de samen stelling der Commissie mede te werken. Eenparig, was ook het gevoelen, dat de Gemeentebesturen het beoogde doel gaarne zouden steunen en dat er dus op zou kun- "nen worden gerekend, dat zij zich, ten aan zien van al hetgeen met de samenstelling van een gemeentelijk uitbreidingsplan sa menhangt, met de Commissie zouden in be trekking stellen, opdat deze, in alle stadiën van voorbereiding van het plan, door hare voorlichting en advies zou kunnen bevor deren, dat de gemeentelijke uitbreidings plannen inderdaad een onderdeel zullen komen te vormen van wat thans algemeen onder een .gewestelijk plan" wordt ver staan. Wij hebben de eer in vorenstaanden zin een beroep op uwe medewerking doen Uit een staatje over den in- en uitvoer van bloembollen, voorkomende in het „Weekblad voor Bloembollencultuur'', bijkt, dat in December 1925 werden inge voerd 117.075 K.G. tot een waarde van 133.272.In December 1924 werden in gevoerd J 177.821 K. G. tot een waarde van 162.461.Over 1925 werden totaal ingevoerd 1.016.370 K.G. ter gezamelijke waarde v*i 1.096.977.In 1924 be droeg dit 1.298.836 K.G. tot een waarde ,van 1.032.073.—. De uitvoer in de niaand December Was 693.369 G.G. tot een waarde van 769.116; dit bedroeg over de maand December 1924 628.231 K.G., ter waarde van 626.339. Over 1925 werden totaal uitgevoerd 31.227.083 K.G., voor een gezamenlijke waarde van 44.806.815.—. en in 1924, to taal 26.369.227 K.G. tot een waarde van 29.985.837.—. Het afbreken 'van het bestaande en het boutvcn van een nieuwe apotheek in per ceel Barteljorisstraat N. II, te Haarlem, is onderhands door den Heer A. D. de Vries Architect te Amsterdam, opgedragen aan de Firma Schiphorst en Philips, aannemers te Haarlem, Na langdurige en veelvuldige besprekin gen heeft op Maandag j.l. de eerste bijeen komst plaats gehad van .de Hoofdcommissie van Uitvoering en de Technische commissie met betrekking tot de „Gaweet", de Gas- Waterleicling- en Elcctriciteitstentoonstel- lin-g, welke' 29 Mei a.s. des voorndfidags tc elf uur in de Gemeentelijke Concertzaal zal geopend worden door den burgemeester van Haarlem. Het initiatief voor deze tentoonstelling is uitgegaan van den voorzitter der plaatse lijke afd.eelipg van den Bond van Loodgie ters- en Fitterspatroons in Nederland, den heer B. W; L'asschuit, tevens secretaris van den Landelijken Bond in samenwerking met de drie gemeentelijke bedrijven; gas-, wa terleiding- en electriciteitsbedrijf, en met medewerking van het gemeentebestuur. In de Concertzaal zullen alleen geëxpo seerd worden artikelen, betrekking hebben de op gas, vyaterleiding en electriciteit. Het wordt dus een zuiver technische ex positie, onder controle van de Pa te noe men technische commissie. In de Hoofdcommissie van Uitvoering hebben zitting genomen de volgende hee- ren: B. W. Lasschuit, voorzitter; J. F. v. d. Vaart secretaris; A. v. Harreveld, chef van 't gemeentelijk electriciteitsbedrijf; L. H. Strous, chef van 't gemeentelijk gasbedrijf; W. Bouman, chef van 't gemeentelijk* water leidingbedrijf; W, Nieuwjaa-, P. H. Brakel en F. H. de Bruin, adj. secretaris. Van de Jcchnische Commissie maken deel uit, de heeren: J. A. A. Qchtman, di recteur gemeent. Gasbedrijf; F. van Rand- wijck, directeur gemeent. Waterleidingbe drijf; J. A. Reus, directeur gemeent. Elec triciteitsbedrijf. Een eere-comité zal worden gevormd en nog nader worden bekend gemaakt. Aan dezé tentoonstelling zullen worden verbonden kook-demonstralies kook-wed- strijden, kook-lezingen en kook-voordrach- ten. (Het eten wordt afgestaan aan 't Ar menhuis, Buitenhuis). De drie gemeentelijke bedrijven zullen het podium van de expositie-zaal in beslag nemen; de zaal is voor Je exposanten be schikbaar. Het ligt in de bedoeling met deze ten toonstelling zooveel mogelijk de omliggende gemeen i en te bestrijken. Naar we vernemen, zal 5 Februari een tweede voorstelling van „Der Schatten" ge geven wórden in den Stadsschouwburg te Haarlem. Dit zal tevens de laatste voorstel ling zijn van Tilla Duriau:; oo haaf, tournee d"or Nederland. Bij Noordwijk is een schip op het strand geloopen. De tuinderscredieten der Prov. N.-Hol- land; scherpe controle op terugbetaling, De Maas wast nog steeds. De politieke toestand. Geruchten en tegenspraak. „Het Volk" tegen Mr. Mar- chant. De spoorlijn HaarlemIJmuiden zal ver moedelijk nog dit jaar geelectrificeerd wor den en in 1927 gereed komen. In Haarlem zal van 29 Mei tot 6 Juni a.s. een tentoonstelling op het gebied van Gas-, Waterleiding en Electriciteit gehouden wor den, (E, L, G. A. W. A.) De Engelsch-Italiaansche overeenkomst in zake de oorlogsschuld wordt vandaag geteekend. De Duitsche regeeringsverklaring; sociale maatregelen; Duitschland's toetreden tot den Volkenbond. Moties van wantrouwen van de Völkschen en de communisten. Strijd om den Mechelschen Bisschop zetel. (Zie verder ook laatste nieuws.) Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Achteruit. Licht op. De la'it earns moeten morgen worden opgestoken om 5.05. Medegedeeld door het Kon. Meteoroi. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 27 Februari. Hoogste Barometerstand 770.7 m.M. te Zurich. Laagste Barometerstand 729.1 m.M. te Reykjavik. Verwachting van den avond van 27 tot tof den avond van 28 Januari: Matige tot krachtigen zuidoostelijke tót zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt tot be trokken, later waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. Een oud-Haarlemmer, thans te Ma kassa wonend, zendt aan de „O.H.Crt." een sol licitatiebrief, dien hij ontving van een jor.g- mensch afkomstig uit Timor. De brief is met een mooie hand geschreven, maar de Timoreesche jongeling springt raar met de taal om. Hij schrijft o.a. „Recurrent, thans sine verdienste, aanwaagt zich tot U.Ed. te wenden, vervolgens poliët te supplieeren, hem op uwe welwillendheid een baantje te willen schenken. De ratio, dat hij zich hierbij de vrijheid neemt tot UEd. te wenden om hulp is dat hij reeds langen tijd onverdien stelijk is gebleven, weshalve hij een losbandig leven leidt, hetwelk hem zeer tortureert, en hij aldus Uwe welwillendheid subventie noo dig acht, als een uitredding daarvan, vooral dewijl iedere werkzaamheid hem zeer be haagt.. Het programma, hetwelk Karei de Jong hedenavond in de Gem. Concertzaal ten ge- hoore zal brengen, vermeld de Sonate pa th étique, Sonate Op. 111 en de Hammercla- viersonate. Deze laatste sonate wordt zeer weinig ten gehoore gébracht. Een ieder die er belang in stelt, raden wij aan dit concert bij te wonen. De Hoofdingenieur-Directeur van dea Provincialen Waterstaat, zal op Maandag 1 Februari a.s., des morgens te 10'A uur, in de bovenzaal van het Café De Kroon, aan de Groote Markt te Haarlem, voor de Le den der Prov, Staten een nadere monde linge toelichting geven van de plannen voor den aanleg dor kanalen, Naar wij vernemen, zal binnen enkel» dagen het voorstel van fe. en W. betref fende de huisvesting van de 2e H, B. S. ver schijnen. Hedenmorgen ontvingen wij bericht, dat 12 K.M. ten Zuiden van Zandvoort, onder Noordwijk, een schip op het strand was ge loopen. Naam van het schip en bijzonder heden onfjjreken nog. Nader vernemen wij, dat het schip, ver moedelijk een buitenlandsch. een drie a vier honderd meter uit de kust zit, ongeveer 3H K.M. ten Noorden van Noordwijk aan Zee. De naam is nog onbekend. De vlet vaci de Noordwijksche Reddingsbrigade bevindt zich bij het schip, evenals twee booten der fa. Wijsmuller, die ter assistentie zijn getogen. Ongelukken zijn niet voorgekomen, voor zoo ver bekend, Het schip is in de morgenuren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1