STADSNIEUWS. UIT DE PERS NIEUWE Tweede Blad HAARLEMSCHE COURANl Woensdag 27 Januari 1926 „Het Volk" contra Mr. Mar chant Agenda 28 Januari De kanaalplannen voor het noordelijk deel van Noord- Holland. MUZIEK. DOET UW SCHOENEN GOED Gevonden dieren en voorwerpen. Het schilderswerk aan de Pijlslaan. Krachtsport. BILJARTEN. ZWEMMEN. DAMMEN. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. Ondeugendmaar raak. LAATSTE NIEUWS. Magnetische storm. Opname van watersnood schade. Herstel van den spoordijk. De Regseringsverklaring in Duitschland. „Het Volk'' schrijft: De felle aanval van mr, Marchant op zijn partijgenoot Limburg, nu ook deze een po ging tot kabinetsformatie doet, is tot zekere hoogte begrijpelijk. Als overtuigd voorstan der van een parlementair kabinet moet de heer Marchant met leedwezen zien, dat thans getracht wordt een extra-parlementair kabi net te vormen. Dat een partijgenoot van hem hieroe overgaat, zij het dan na vier vooraf gaande mislukkingen van anderen, moet hem daarenboven minder aangenaam stemmen. Wij zouderi het kunnen begrijpen, zoo hij den heer Limburg verzocht zoolang hij als extra parlementair kabinetsleider mocht fungeeren, zich tijdelijk buiten het verband der vrijzin- nig-demokratische partij tc stellen, waarmee hij in de laatste jaren toch nog slechts losse konnekties onderhield. Er is ook iets vóór te zeggen, als een extra-parlementair kabinet ook geen persoonlijke unie met bestaande partijen heeft. Anders wordt het zoo licht toch een verkapt parlementair kabinet. En van schijn en maskerade hebben wij in de politiek nu wel meer dan genoeg. Toch meenen wij, dat mr. Marchant ten onrechte de zaak zoo bizonder scherp stelt door bijv. te schrijven dat mr. Limburg „zich prijs geeft aan de verachting zijner geestver wanten. Behalve dat men zoo iets niet zegt van een man als mr. Limburg, die tot iets .verachtelijks niet in staat is, heeft deze on- beheerschte uiting nog een ander bezwaar. Zij gaat blijkbaar uit van de gedachte er is een parlementair kabinet mogelijk, dat van ,de „uiterste' noodzaak", en dat mag een voor stander van het parlementaire stelsel niet „saboteeren Het is echter niet de heer richting mocht worden Limburg, maar de katholieke par tij j die de tot-stand-koming van dit thans eenig moge lijk parlementair kabinet saboteert door de „uiterste noodzaak" nog steeds af te wijzen. Door de verantwoordelijkheid voor deze schennis van het parlementaire stelsel op zijn partijgenoot te leggen, ontheft de heer Mar chant de katholieke partij van die uitsluitend op haar drukkende verantwoordelijkheid. Dit lijkt ons een ernstige politieke fout. Er komt nog iets bij. Hét schijnt ons niet in het belang van mr. Marchant zelf, aan dit geval nu weer een zoo uiterst persoonlijke toespitsing te geven. Wij lazen ergens, dat het kabinet-Cplijn vooral mislukt was door de fel-persooniijke tegenstelling Colijn-Mar- chant waarbij de heer Merchant tegenover den heer Colijn persoonlijke minderwaar digheid van karakter verweet. Wanneer hij thans den heer Limburg, waar hij het niet met hem eens is weer aanstonds van een „verachtelijke'1 daad beticht, komt hij allicht in den naam, de politiek zijner partij en daar mee die van het land op persoonlijke tegen stellingen te bouwen. Aan zijn naam als lei dend politicus kan dit onmogelijk ten goede komen. Waarbij dan nog komt, dat mislukking van de formatie-Limburg wel eens zou kun nen leiden, niet tot het kabinet der uiterste noodzaak", dat wij evenzeer als de heer Marchant nastreven, maar waarvoor de tijd door de houding der katholieken blijkbaar nog niet rijp schijnt, maar tot een terugkeer van het kabinet-Colijnop bevel van de ko ningin, evenals na de Vlootwetcrisis. En dat zou ook de heer Marchant toch waarschijn lijk nog veel verderfelijker achten dan een extra-parlementair kabinet-Limburg vooral wanneer dit laatste van vooruitstrevende Sociëteit „St. Bavo" Praatavond Vrou wenbond 8 uur Jongevrouwenbond 8 uur Esperanto-cursus 8 uur Cursus Kappers 8 uur Meubelmakers 8 uur Bloemisten 8 uur Sme denpatroons 8 uur Casano 2 uur. St. Jozefs-gezellen-gebouw Jansstraat 59 Recreatie-avond voor de gezellen 810 uur. Gem. Concertgebouw Ledenconcert H. O. V. -kwart over 8 uur. R. K. Kring - Jaarvergadering half 8 uur. Waaggebouw Spaarne Tentoonstelling van schilderijen door J. C. Ritsema. Ge opend tot Zondag 31 Januari, dagelijks van 104 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8914 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen vap 9—half 1 uur, 's middags van 3^-5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9M—12,uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. *2 uur, des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Te! 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande, van den Ned R K. Bond van Ziekenverpleegsters' Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 O verveen (dr C Bosch) R.-K Leeszaal en ui<leenbibliotbeek Jansstrsat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur. be halve dcs Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofsfr 1. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.ro gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R.-K BevolkÏDgsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 - van 810 uur op Maandag- Woensdags- en Vriidag- avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 1—2 R.-K Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor niei leden van de Derde Orde tc richten fot Mevr Coebergb, Ged Oude Geacht 74. Hes Dinsdags van 3 uur fierste Hulp bij Ongelukken. CSnelverbandl TVntrale post Tel 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor Drenkelingen versfikking, electriclteitsongcvallen Tel 10231 Heffing van matige brug- of sluisgelden misschien mogelijk. Verschenen is het Antwoord op het al gemeen v e i'e der afdeelingen van de Provinciale Staten, tot uitvoering der ka naalplannen voor het Noordelijk deel van het vaste land van Noord-Holland. Met belangstelling hebben Gedeputeerde Staten uit het verslag vernomen, dat hun streven om de uitvoering van het door de Provinciale Kanalen-Commissie voorgestelde plan spoedig ter hand te nemen bij de Staten instemming heeft gevonden. Dat die poedige terhandneming mogelijk is, is voor een groot deel te danken aan de uitnemende wijze, waarop het plan, zoowel door de Commissie-Van Aalst als door de Provin ciale Commissie, belde voorgelicht door den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, ir. J, A. Ringers, is voorbereid. Bij de in het verslag voor die voorbereiding uitge sproken waardeering, sluiten Gedeputeerde Staten zich dan ook volgaarne aan. Inderdaad zal het thans mogelijk zijn tus schen de uitvoering van het kanalenplan en den aanleg der primaire wegen het noodige verband te* leggen. Tegenstrijdige belangen L'sschen beide plannen zijn, voor zoover aan Gedeputeerde Staten bekend, niet aan wezig. Overigens zal juist de zooeven be doelde mogelijkheid, de beide plannen met elkander in verband brengen, eventueele botsing kunnen voorkomen Terecht wordt, naar het oordeel van Gedeputeerde Staten in het verslag op de groote economische beteekenis der gepro jecteerde waterwegen gewezen. De be langrijke voordeelen aan goedkcop trans port te water verbonden, wegen ook naar hunne meaning ruimschoots op tegen het gemis van de trouwens niet bijzonder groote oppervlakten gronds, die ten gevolge van den aanieg der kanalen aan dé cultuur zullen werden onttrokken. Het thans van de Staten gevraagde be sluit, bevat, volgens de bedoeling van Ge deputeerde Staten méér dan eene loutere beginselverklaring. Onder I van hei ont werp immers wcrdt voorgesteld, dat de Staten, behoudens de aldaar genoemde voor waarde, tot de verbetering var» den vaarweg over het Alkmaardemeer en den aanleg der veertien met name genoemde kanalen, zullen besluiten. Indien de Staten zich met dat voorstel zullen hebben vereenigd, is daarmede dus omtrent het kanalenplan .en zijne onderdeden, met name de afmetingen der kanalen, in algemeene lijnen een be sluit gevallen. Gedeputeerde Staten achten een andere gedragslijn ook met mogelijk, c.mdat m dit geval immers aan ie onder handelingen met het Rijk en. de overige belanghebbenden, welke hunne voordracht mf.-geiijk wil maken juist elke vaste grondsiag zou entbreken. Een volledige discussie over het plan, met uitzondering van het juiste tracé der kanalen in dé omgeving van Hoorn, waaromtrent in de voordracht zelve een voorbehoud wordt gemaakt, is dus, naar hun oordeel, thans inderdaad aan de orde. Daarmede is evenwel niet uitgemaakt, dat, indien de aanhangige voorstellen zouden zijn aanvaard, het naderhand komen met een wijziging op een of meer onderdcelen, wijziging in de kanaalvakken, uitbreiding of beperking enz., met meer toelaatbaar zon zijn. Meermalen zal er nog gelegenheid be staan den aanleg der kanalen onder de oogen te zien en wijzigings- of aanvullings- voorstellen, als zooever. bedoeld, in over weging te nemen, welke voorstellen dan met enkel met een beroep op hel feit, dat omtrent het plan in zijn geheel reeds eene beslissing is gevallen, terzijde zullen kunnen worden geschoven. Niettemin wordt thans het geheele plan in zijn onderlingen samen hang aan de orde gesteld en daaromtrent een uitspraak gevraagd, waarop kan worden voortgebouwd en die dus meer dan eene enke'e beginselverklaring inhoudt. Gedeputeerde Staten, die hierboven, in aansluiting aan hetgeen algemeen in de af- deel'ngen tot uiting is gekomen, de voor bereiding van het plan reeds hebben gepre zen, hadden niet de opmerking verwacht, dat die voorbereiding onvoldoende zóu zijn ge weest. Met de leden, die de juistheid dezer opmerking bestreden, wijzen zij op de veel zijdige samenstelling der beide Commissies, waarin tal van belanghebbenden z'tting Padden, Bovendien is herhaaldelijk overleg ■gepleegd en in ruime mate het oor geleend aan van verschillende zijden uitgeoefende kritiek. Dat men zich van bet oordeel van belanghebbenden niet voldoende op de hoogte had gesteld, kan dan ook door Ge deputeerde Stalen niet worden toegegeven. Ten einde bij dfe te voeren onderhande lingen van een bepaalden grondslag te kun nen uitgaan, hebben Gedeputeerde Staten het wenschelijk geacht eerst een besluit der Staten omtrent de uitvoering der kanaal plannen uit te'lokken. Van de zijde van het Rijk worden geen voorstellen tot wijzi gingen van ingrijpenden aard- Verwacht, nu immers zoowel de hoofdmgenieur-dvecteur van den Rijkswaterstaat in de Directie Noord-Holland als een der hoofdingenieurs bij de Zuiderzeewerken in de provinciale commissie hebben zitt'ng gehad en aan de voorbereiding der plannen een werkzaam aandeel hebben genomen. Zou het te voeten overleg er niettemin toe leiden, dat wijzi ging in de plannen wensaheUfk wordt ge acht dan zullen daartoe te zijner tijd de noodige voorstellen worden gedaan. In af wachting daarvan wcrdt het plan, gelijk hel daar ligt. thans aan het oordeel der Staten onderworpen. Wanneer het tot de uitvoering van den aanleg der kanalen komt. zal daarmede een bepaalde afdeêling van den Provincialen Waterstaat kupnen worden belast. Uitvoering van bet plan in eigen beheer dcor de Prov'ncie, zooals door enkele leden wordt aanbevolen, achten Gedeputeerde Stoten niet gewenscht. Zij vereenigen zich met het oordeel van de zecT vele andere leden, die blijkens bet verslag de voorkeur geven aan uitvoering in aanbesteding, waarbij van de ervaring en uitrusting van bekwame aannemers gebruik kan worden gemaakt. Beboolijke regeling van de positie der arbeiders in de besteksbéoalmgen der Pro vincie is reeds gebruikelijk, De uitvoering van het kanalenp'an zal eene werkverrui ming van beteekenis geven, waardoor de w'rkloosheid in het algemeen zal kunnen verminderen. Volgens den opzet van Gedeputeerde Staten zal als bedrag aan aanlegkosten, dat ten laste der provincie komt. rond 6.169.500 bedragen, zijnde rond 27.000 voor de verbetering van den vaarweg over het Alkmaardermeer en rond 6.142.500 (f 6.825.000. verminderd met de cp 682.500 uitgetrokken bijdrage der gemeente Arnster- daml ycor den aan'ég der kanalen in West friesland. De kosten van onderhoud zijn thans moei lijk met een:ge zekerhe'd op te geven. Een globale raming, welke dus met voorzichtig heid moet worden beoordeeld, geeft voor kosten van onderhoud en exploitatie, dus zonder afschrijving een totaal van 250.000 !i jw.ouu. net ligt in geen fievX m ae bedoeling te trachten deze kosten door heffing van hooge kanaal-, brug of sluis- gelden geheel te dekken. Ook aan de in voering van kanaalrechten wordt door Ge deputeerde Staten thans niet gedacht. Zou daarentegen de heffing van matige brug- of sluisgelden noodig blijken, dan zullen daar omtrent te zijner tijd voorstellen worden gedaan. Gedeputeerde Staten stellen zich voor omtrent het verkrijgen der bijdragen van. de streekbelangbebbenden onderhandelingen te openen, zocdra de Staten zich met de aan hangige voordracht zullen hebben vereenigd. Het ligt in hun bedoeling daarbij een beroep te doen op de bemiddeling ,van de Com missie-van Aalst, waarin de Streekbelang- hebbenden ruimschoots vertegenwoordigd zjjn en op welker medewerking in deze zij meenen te mogen rekenen. Het College koestert genoegzaam ver trouwen, dat het groote belang van den aanleg der vaarwegen, welke de tot dus verre voor het verkeer te water afgesloten gebieden voor dat verkeer zullen openstel len, door de naast belanghebbenden zal worden ingezien en erkend, en dat zij uit dien hoofde tot het vrijwillig verleenen der noodig geoordeelde bijdragen bereid zullen blijken. De vraag hoe gehandeld zal dienen te worden indien niet of niet voldoende bijdragen worden gegeven, behoeft daarom naar het oordeel van Gedeputeerde Staten, thans niet te worden gesteld. Zij kunnen slechts verklaren, dat indien hun vertrou wen beschaamd zou worden en de vereisch- te medewerking der streekbelanghebbcnden niet. op de eene of andere wijze zou worden verkregen, naar hun oordeel, de vraag onder de oogen gezien zal worden, of met de voor bereiding van den aanleg der kanalen wel moet worden voortgegaan. Met betrekking tot de voorgestelde extra bijdrage van Amsterdam verwijzen Gedepu teerde Staten naar het betoog der leden, welke deze bijdrage billijk en gemotiveerd achten. Indien door een werk als het onder havige, dat overigens met het oog op de daarbij betrokken provinciale belangen groo- tendeels voor rekening der Provincie wordt uitgevoerd, ook een door Burgemeester en Wethouders erkend bijzonder Amster- damsch belang gediend wordt, is het rede lijk, dat uit dien hoofde door die gemeente eene bijzondere bijdrage wordt verleend. Verder beantwoorden Ged. Staten enkele opmerkingen, over onderdeden der plannen gemaakt. ZANG EN VRIENDSCHAPH. O. V. Weldadigheidsconcert. Het is niet enkel de finantiëele uitslag die tot verheugenis stemt (een in de pauze gehouden collecte bracht nog ruim twee honderd gulden binnen ten bate der slacht offers van den watersnood), doch voor een goed deel is het 't artistiek succes dat te boe ken viel. Hierover verblijden wij ons te meer, omdat het geldt onze oude koninklijke lieder tafel, waarvan we door omstandigheden enkele concerten niet konden bijwonen. Welk een vooruitgang valt er in dit bij uistek Haarlemsche koor te constateeren En dat niet op de voornaamste plaats in de quantiteit, doch eerstens in de hoedanigheid van het stemmenmateriaal. Zijn dat dezelfde zangers Welke geest is er in dit koor ge varen, dat het klankmateriaal zoo opvallend kon verbeterd worden Wij weten bij erva ring, hoe moeilijk de zangers zijn te bewegen, hun oude zangmanier af te leggen, hun keel- toon vaarwel te zeggen, hun ademhaling te verbeteren, kort gezegd willig de lessen van den zangpaedagoog te volgen. Daar werden reeds nu dingen bereikt, dié wij een goed jaar geleden niet hadden ver wacht. Gingen er toen enkele koorwerken in een opvatting die niet de onze was, we weten thans dat dit geschiedde met het doel, den zangers gelegenheid te geven, met een zangtoon die op geheel andere wijze was ingesteld, den juisten, doorzichtigen koor- klank te zoeken het éénigc middel, om te geraken tot een gelukkige uitvoering dier muziek, welke behoort tot het domein der polyphonie. Want een koor is geen harmonium, waar alles in zelfgenoegzaamheid op en aan elkaar kleeft, doch een lichaam van-vier individu- eele partijen. Let nu eens op de klankgeving der tweede tenoren. Hoe heeft die bij het verjongde Z. en Vr. zich losgemaakt van de partij der barytons. Zonder de hulp der par tituur was thans al wat men daar uitvoerde, met het grootste gemak te volgen. En met welk een losheid bewoog deze partij zich naast die der eerste tenoren, in kleuren- genre, somwijlen haar evenarend, isn los heid van bewegen veelal niet voor haar onder doend. Niet zonder opzet verwijlen we langer bij den tenor kant, de langen tijd zwakke zijde van Z. en Vr. om te getuigen van het meer dan gewoon genot, dat de uitvoering van het programma ons bezorgde. Dat men na met de helft der anders noodige inspanning een veel beter resultaat bereikte, zal behalve den hoorder allereerst den zanger zelf ten goede komen, al is er één die er thans géén zijde bij spint de leverancier der Wijbert-ta- bletten. Deze weldoener der menschheid zal echter dit offer gaarne brengen, daar het hoesten en keelschrapen tijdens de repetitie zal hebben afgedaan en bewuste leverancier behoort tot een der oudste en trouwste leden van het koor. Daar de keelvirtuositeit zich bij de Z. en Vr.'ers zich thans letterlijk zoowel als figuur lijk in gezondere banen gaat bewegen, zal het aloude liedertafel-repertoire binnen af- zienbaren tijd wel tot het verleden gaan be- hooren. Zang en Vriendschap zal dan een koor worden, waarvoor betere dingen zijn weggelegd. Het zal daarom evengoed zooals het thans zoo treffend deed, een toepasselijk lied kunnen aanheffen dat het leed der ge- teisterden aan onze rivieren verzinnelijkt en dat zoo gemakkelijk de beurzen opent. We zullen ditmaal het programma niet op den voet volgen, maar naast den fraaien en gezonden mannenkoor-klank bij Grieg toch gaarne memoreeren de mooie doorzich tigheid waarmee de Fransche liederen wer den uitgevoerd en waarbij we boven, te lang allicht verwijlden. Dat er bij zulk een vurige'en enthousiaste directie wel eens een onvoorzichtige attaque viel op te merken, kunnen wij noch den di rigent, noch den zangers euvel duiden het zingen was in den waren zin een spontane, uiting, en in dit licht beschouwd zijn der gelijke vlekjes de natuurlijkste zaak van de wereld. Alvorens Z. en Vr. zich aan de over zijde van Het Kanaal doet hooren, zal het nog menige vruchtbare repetitie houden. Wij wenschen het koor op die nog restende avonden en op den grooten dag een hartelijk succes. Zoo we thans over de, geheel welwillend gegeven, medewerking der H.O.V. minder uitvoerig zijn, heeft dit allerminst zijn grond in een geringere mate van waardeering. Want Gerharz werkte met zijn ensemble zóó, dat zijn auditorium in innig contact stond met wat daar op het podium gebeurde. Dat dit niet steeds het noodzakelijk gevolg was van aen mnoua oer weergegeven muzieK, mag als bewijs gelden van de groote suggestieve kracht ewaarmee de leider zijn ensemble beheerschte. Het podium was door de goede en elwillen- de bemoeiing van den bloemist Van Norden herschapen in een kleine lustwaranda. Z en V.'s voorzitter, Dr. Broerse van Groenau leidde het concert in met een kort en toepasse lijk woord. Mede voor de dames die zich be ijverden, de bate'n van het concert tot haar summum te voeren, en voor het comité dat zich belastte met den opzet van dezen avond, mocht dit concert gelden als een groote ge noegdoening. G. J. K. Leerlingenavond Joh. Steenman. Ondanks het feit, dat terzelfder tijd in de groote zaal van het concertgebouw de reeds aangekondigde liefdadigheidsuitvoering ten bate van de slachtoffers bij den watersnood plaats had, was de kleine bovenzaal ruim schoots gevuld met belangstellenden voor den leerlingenavond van Joh. Steenman, een auditorium reeds bij den aanvang ontvanke lijk gestemd voor waardeering der prestaties van de meest nog jeugdige executanten. En kon uit den aard der zaak niet elke interpretatie even goed een critische beschou wing doorstaan, toch mogen we zeggen dat iéder, die ze hoorde, het met ons eens zal zijn, dat zulk een leerlingenavond een aparte bekoring heeft, welke feitelijk niet dadelijk onder woorden te brengen is, zij het een tegemoettredend oordeel bij de in aanmer king neming van de bijzondere omstandig heden waaronder de jeugdige musici mis schien voor het eerst optreden, zij het de belangstelling waarmede men de ontwikke ling van het onderwijs volgt. Zeker is het, dat de verwachtingen, al mocht men die vrij hoog gespannen hebben, niet teleurgesteld zijn, want hetgeen werd uitgevoerd was weloverwogen naar de kracht der uitvoerenden, en getuigde van ernstig willen en gedegen studie. En daartegenover stond de groote waardee ring die zich uitte in luide bijvalsbetuigingen die somp den vorm van een ovatie gingen aannemen, wat niet onverdiend was. Wat voorgedragen werd was in orde, zij het dat de technische vaardigheid bij den een meer volmaakt was, doch de technische eischen die de composities stelden, waren hierbij vrijwel evenredig. Een volle zaal, enthousiast publiek en bloemen voor de be gaafde vertolkster van het vioolconcert no. 2 D. min. van Max Bruch en haar begeleidster, dat waren de waardeeringen van het audito rium. Na de pauze nog een sextet op 18 bes. maj. van Joh. Brahms, waarmede deze eerste avond besloten werd. v. Gent, Balistraat 2, zw. bruine hond Radsma, Kampersingel 81, grijze kinder handschoen J. v. d. Kroft, Kinderhuis singel 62, zeemlederen handschoenBol- werkslaan 23, gr. witte poes, Fauna zwarte idem, idem Walker, Doelstraat 28, grijze idem, idem Goedemus, Roosveldstraat 60, knipmes Kleyn, M. v. Heemskerkstr. 56, broodmessenBulters, Twynderslaan 15, heerenportcmonnaie v. Wijngaarden, Brou werskade 49, Lips' sleutelKrelage, Voor helmplein 10 rd., dasspeld J. Snooy, Tes- lastraat 19, rijwielbel.-merkPaanakker, Gr. Houtstraat 46, idem de Vries, L. Wijn gaardstraat 20, broche Heleveld, Wouwer- manstraat 46, rijwielbel. merk Prins, Emo- straat 3, ballen Marsman, Rosehagheplein 8, vulpenhouderVerkes, Hofdijkstraat 22, heerenring. Naar wij vernemen wer4 gisteren aan een negental schildersgezellen het werk opge zegd, met inachtneming van den opzeggings termijn. Hedenmiddag had, naar aanleiding van dit ontslag een conferentie plaats tus- schen den aannemer van het schilderswerk den heer Van Emmerik, en de heeren Vo- laarts en Dooyes, vertegenwoordigd s van de R.K. Bouwarbeidersbond en de Ned. Schil- dersgezellenbond. De bespreking, die onge veer een uur duurde, leverde in zooverre een gunstig resultaat op, dat het ontslag van drie gezellen is ingetrokken. De oorzaak van het opzeggen is te wijten aan aflevering van qua- liteit onvoldoende werk. De Hatrl. Krachtsportvereeu. „Haarlem" hield Maandag 25 Januari 1926 haar jaarver gadering in haar oefenlokaal aan de Zijlvest. De vergadering werd om 8'A uur geopend door den voorz. den heer W. Maas welke zijn spijt uitdrukte over de minder goede op komst der leden. Ofschoon het ledental niet ten volle 2/3 aanwees, om de vergadering reglementair te doen doorgaan werd met al gemeene stemmen besloten, de vergadering doorgang te doen vinden. Nadat de voorzitter een kleine uiteenzet ting had gegeven, wal in het korte bestaan der H. K. V. „Haarlem" tot stand was geko men, gaf de secretaris, de heer H. M, dc Wolf, verslag van een vorige vergadering, van 17 October 1925, en daarna het jaarver slag. Dank zegde de voorzitter voor de goede redactie. Daarna gaf de penningmeester, de heer W. A. Vierwind, zijn financieel verslag, hetweik ook zonder aanmerking, gepaard met applaus der leden, werd goedgekeurd. Daarna had de bestuursverkiezing plaats. De voorzitter stelde zich herkiesbaar en werd met C. J. Scheffer candidaat gesteld. Bij meerderheid van steromen bleef de heer Maas als voorzitter gehandhaafd. Op voorstel van den heer Wolf, werd het bestuur, dat 9 leden telde teruggebracht tot 7 bestuursleden, zoodat de functies van 2e voorzitter en 3e commissaris vervielen. De heer C. J. Scheller en H. v. Bruggen, resp. 2e penningm. en 2e commissaris, stelden zich niet meer herkiesbaar. z Door afwezigheid van dc heeren Noseman en de Ruiter, die zonder kennisgeving op dc vergadering ontbraken, konden bovenge noemde Ueeren niet meer candidaat gesteld worden. Thans zullen in het bestuur zitting nemen: W. Maas, voorzitter: n. M. He wou ie sec»; W. N. Vierwind, Ie penningm,; N. rjarting, L. Bongers, Huizinga en P. Kruiver. De verschil lende functies zullen op de eerstvolgende be stuursvergadering worden verdeeld. Daarna werden eenige ingekomen stukken behandeld. Een voorstel werd ingediend om zoo spoe dig mogelijk een wedstrijd te organiseeren, waaraan verbonden een feestavond. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter onder dankzegging de vergadering om circa 11 uur. Grange Èur. Kampioen. In den beslissingswedstrijd om het Euro- peesche kampioenschap slaagde Grange er in van Conti te winnen. De partij had het onderstaande resultaat. pnt. brt. h.s. gem. Grange500 16 148 31.25 Conti496 16 130 31.— De kampioen van 1925 is dus geslagen en Grange is door déze overwinning kampioen van Europa geworden. DOMMERING, ROBIJNS, WIEMERS. Dit tournooi, waarvan de opbrengst ten bate van de slachtoffers van den watersnood komt, is Maandagavond onder groote be langstelling aangevangen met de partij Ro- bijnsWiemers. In een spannenden strijd is de eerstge noemde er in geslaagd de overwinning te behalen. Gedurende het grootste deel van de ontmoeting leidde Wiemers met een betrek kelijk gering verschil doch tegen het einde kwam Robijns geweldig op dreef en won de partij met het onderstaande resultaat. pnt. brt. h.s. gem. Robijns 500 22 99 22.72 Wiemers 390 21 48 18.57 Dinsdagmiddag werden de wedstrijden voortgezet. De belangstelling was nog be duidend grooter dan Maandag. Begonnen met de 'door eerstgenoemde zeer goedgespeelde partij Dommering Wiemers. Dommering begon met series van 48, 25, 37, 13 en 73. Na 7 beurten had Dommering reeds een flinke voorsprong. Tegen het einde zakte het spelpeil weer. De eindstand luidde ont. brt. h.s. gem. Wiemers 496 44 84 11.27 Dommering500 44 91 11.34 Ook de beslissende partij RobijnsDom mering werd door den Arnhemmer gewonnen. Dommering begint met een nul, Robijns met 10, maar na 5 beurten leidt Dommering, die mooi spel demonstreerde, reeds met 170 20 en de pauze komt met den stand 30185. Dat Robijns nog niet verloren te achten was bewees hij door zijn eerste beurt na de her vatting. Een meesterlijke serie van 154 werd het Aan weerskanten wordt nu sterk spel gede monstreerd. Na 14 beurten noteeren we Dommering 423; Robijns 318. Ten slotte won Dommering de partij (en de match) ais volgt pnt. brt. h.s. gem. Dommering 500 21 79 23.89 Robijns 458 20 154 23.90 De totaal-uitslag luidt gew. pnt. brt. h.s. gem. Dommering 2 1000 65 91 15.38 Robijns 1 958 42 154 22.80 Wiemers 0 886 65 84 13.63 4 „D. E. S." WINT VAN „KRIJT OP TIJD" (ZAANDAM.) Het is den bezoekers in café „Monopole" gisterenavond niet mogen gelukken ook maar één partij te winnen. In alle wedstrij den ging D. E. S. met de eer strijken. Voor al de heeren Meereboer en Brauckman wa ren er goed in en eerstgenoemde scoorde eenige fraaie series. Hieronder de volledige uitslag: „Krijt op Tijd" ,.D. E. S." Nos. 1. KapteijnMeereboer 110175 Nos. 2. KorverMienis 96175 Nos. 3. de GrootBrauckman 101175 Totaal 307—525 .,D. E. S." behaalde dus haar 1ste over winning in dc afd. I van den Nederl. Biljart bond. OLYMPIA I—D. O. S. II. Voor de B. klasse van de Haarl. Biljart bond vond in gebouw „Olympia" gisteren avond een match plaats tusschen bovenge noemde clubs. Ook hier won de thuisclub alle partijen. De gedetailleerde uitslag is: „Olympia"„D. O. S." Nos. 1. v. Donselaarv. Trigt 15071 Nos. 2. WitkampKoopman 15084 Nos. 3. TimmerMeeuwenoord 150149 Nos. 4. MulderCopini Sr. 150—131 Totaal 600—435 Zwemfeest H. Z. P. C. Dc Water ratten,ten voordeele van den watersnood. Met groot genoegen kunnen wij melden dat voor het te houden zwemfeest der K. Z. P. C. de Waterratten, op 8 Februari ten voordeele van den Watersnood in Stoops badinrichting een eere-comité is samen gesteld waarin de navolgende heeren heb ben zitting genomen C. Maarschalk, Burgemeester van Haarlem, voorzitter Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen, waarn. Burgemeester van Schoten Jhr. J. P. W. van Doorn, Burgemeester van Heemstede Jhr. A. Bas-Backer, burge meester van BloemendaalJ .H. Simo-s, Bur gemeester van Haarlemmer liede en Spaarn- woude Mr. A. Bruch, wethouder van Onder wijs en lichamelijke opvoeding in Haarlem Juls. C. Bunge, Beschermheer H. Z. <5c P. C. de Waterratten A. Stoop H. L. Warnier, Inspecteur, Lichamelijke opvoeding in Haai - lem Dr. W. E. Merens E. Mauritz, arts, geneesk. adv. H. Z. P. C. de Waterratten Chr. de Roo van Aldewereld, Directeur v./d. N. V. -Stoopsbadinrichting Th. Pel- tenburg A. J. Meyerink, voorzitter, Haarl. Reddingsbrigade. Tevens kan gemeld worden, dat de verkoop der kaarten buitengewoon goed gaat en zou den wij aanrader, dengene welke deze wer kelijk intefessanten wedstrijd willen bijwonen Zich alsnog tijdig te voorzien van plaatsbe wijzen om niet teleurgesteld te worden. De afgebroken partij in de eerste klasse tusschen Haarl. DamclubD.O.S. van de heeren J. b. Sluiter en Bosnia is door de arbitrage-commissie remise verklaard, zoodat H.D.C. dezen wedstrijd daardoor gewonnen heeft met 119. De stand is nu Gez. Samenzijn 7 5 1 1 11 1.57 78 62 Haarl. Damd. 7 5 1 1 11 1.57 78 62 Wormerveer 7 3 2 2 8 1.14 70 70 D.O.S., A'dam 7 3 1 3 7 1.00 74 66 v. Embden 7 3 1 3 7 1.00 71 69 V.A.D., A'dam 7 2 1 4 5 0.71 67 73 Joz. Blankenaar 7 1 3 3 5 0.71 65 75 (J.D.G., Utrecht 7 1 0 6 2 0.29 55 85 De vereenigingen Gez. Samenzijn en Haarl. Damclub zijn dus gelijk aangekomen enzuilen op een nader te bepalen datum een beslissingswedstrijd spelen. Vergadering Tuinlieden. Gisteravond hield de Onderlinge Tuinliedenvereeniging Aerdenhout en Omstreken haar maande- lijksche vergadering in het lokaal voor Een plein Och, al zeggen we 't zelf, welke rechtge aard dorper of stadsmensch woont er niet graag op een plein, met het mooie uitzicht, op druk verkeer, veel ruimte, licht, lucht en. riant aanzien. Wat zou men meer willen?.. En evenals ieder weldenkend wereldbur ger, die vjn drukte en leven houdt, verzot is op een plein, zoo kunnen we ons leven dig voorstellen, hoe een gemeentebestuur welk dan ook, dat geen plein rijk is, moet likkebaarden naar het bezit van zulk een schat. Een rustig plein of een druk plein; een. plein met ouderwetsche statige huizingen en antieke gevels of een plein in hypermo dernen stijl, 't Is vrijwel om het even. Maar we kunnen ons toch heel gped voor den geest halen den alleszins gerechtvaar- digden trots, waarmede een gemeenteraad zelfbewust kan spreken vanons" plein. Er zijn echter helaas van die- gemeenten die, ofschoon ze er geenszins karig bijzitten, toch tot de „pleinlooze" gerekend móeten worden. Laten we het kind maar dadelijk bij den naam noemen. Daar is bijvoorbeeld Bloe mendaal. Een mooie gemeente, een moderne gemeente, maar.... geen plein, althans niet iets, dat met eenigen reden zulk een naam zou durven dragen. Niet dat de gemeentenaren zich tegen een plein verzetten. O, neen! Maar de lieve dubbeltjes; 80.000 gulden voor een plein is geen peulschilletje. Dus besloot de raad geen plein te laten aanleggen. Het terrein, waarop men zoolang het ooi had, werd verkocht en bereids verrees het eerste huis, hetwelk thans zijn voltooiing nabij is. Het staat er goed op zijn plaats, 't kan niet anders gezegd worden al is 't dan oofc de plaats, waarheen in vroeger dagen menige illusie ging in verband met de langdradige pleinkwestie. Elk huis van eenige beteeke nis in een buitengemeente draagt een naam. Dat hoort zoo; c'est le bon ton; dus ook in Bloemendaal en speciaal in bovengenoemd geval moest 't gebeuren. En is 't nu kwalijk te nemen, dat hef licht van een lumineus en tevens markant idee schoot door den brein, die in opdracht had, een pakkenden tit,el voor het nieuwe eerste huis o.p 't pleip- terrein uit te denken. Ongetwijfeld fluisterde het spotduiveltje sarcastische raadgevingen ir de ontvanke lijke ooren, want het resultaat!.... Wie thans den Bloemendaalscben weg be wandelt, ziet op den hoek der Dr. Dirk Bak kerlaan aan het nieuwe Kinheimpark twee winkelhuizen onder één dak en bij den top van den gevel in groote zwarte letters; „Pleinvrees". Laat nu niemand zeggen .dat zulk een ti tel. niet raak was uitgedacht. Christelijke Belangen. Om ruim half 8, opende de voorzitter met een korte rede, waarbij hij de ledlen en hunne gezinnen een voprspoedig iaar toewenschte, daarbij den wensch uitspre kend, dat 1926 ook voor de vereeniging ten vruchtbaar jaar zal zijn., Het bestuur stelde voor, tenbate van de slachtoffers van den watersnood 'f 25 uit de kas te offeren, waarmede de le den door applaus hun instemming betuig den, Tevens werd besloten voor inzendin gen ter keuring ten hoogste 10 inplaats van 5 punten vast te stellen. Betreffende de te houden Lathyristen- toonstelling in den loop van den zomer, stelt het bestuur voor, allpen in te zenden bloemen van planten gekweekt op den kouden grond, om ook hen, die niet over kassen beschikken in de gelegenheid te stellen mede te dingen. Aangenomen. Ook zal dit jaar wederom eene Dahlia tentoonstelling gehouden worden. Vervolgens hield de heer Radstake, tuin baas ten huize Leijduin, een inleiding over de Perzikcultuur, Uitvoerig behandelde in leider deze ?eer moeilijke cultuur, temeer daar de perzik een teere boom is, die goede behandeling noodig heeft, en waar uit was op te maken, dat, wie perzikken wil kweeken, dit niet zoo gemakkelijk is. Dat de inleider een aandachtig gehoor had gehad, bleek wel uit de vele vragen, die gesteld werden. De inzending ter keu ring was nog niet groot. Zoo had de heer Nieuwenhuis een fraaie collectie Cyclamen Persicum Gig^nthemum, waarvoor hij 10 punten kreeg en den' beef v. d. Ham een groote collectjc groenblij- vende heesters en Conifeeren, (55 soorten) waarvoor hij 2 maal 8 punten ontving. Ingekomen was een verslag van het proefstation Maastricht, betreffende kunst meststoffen, waaruit de voorzitter eenige mededeelingen deed. Bij de rondvraag stelde .de heer d. Ham platen over Grysanten beschikbaar om daarvan in het najaar ter keuring in te zenden, waarvan gretig gebruik wérd ge maakt, Na nog eenige vragen betreffende toediening van Kunstmest, sloot'de voor zitter om half 11 deze zeer leerzame ver gadering. UTRECHT, 27 Jan. Gisternamiddag 4.19 G. T. is aan het metereologisch instituut te De Bilt, een bijzonder sterke magnetische storm begonnen, die tot hedenmorgen om streeks '3 uur voortduurde. Het is waar schijnlijk, dat deze storm met het Noorder licht in verband staat. CUYK, 27 Jan. Gistermiddag hebben het Kamerlid Fleskens en Mr. Dubois, respec- rievelijk voorzitter en secretaris der Boe renleenbank le Eindhoven, alhier een be spreking met afgevaardigden der Boeren leenbank uit de omgeving van Cuyk gevoerd om zich op de hoogte te stellen van den al- gemeenen toestand tn deze door den watersnood getroffen strekeh. De/.noodkis- ting der dijken onder Cuyk, kwamen heden gereed. OSS, 26 Jan. Dezer dagen is een aanvasi gemaakt met de herstelling van den op 3 plaatsen weggespoelden spoordijk tusschèn Ravenstein en Wychen. Ket geheele traject, vanaf de Ravensteinsche brug tot Wychen, hee/t echter zoovee! van het water te lijden gehad, dat dit geheel herstelling behoeft. BERLIJN, 27 Jan. In parlementaire krin gen neemt men aan, dat het Nieuwe Kabi net bij de stemming over de Regeeringsver- klaring een geringe meerderheid zal ver krijgen. De bladen bespreken, de regeerings- verklaring mei eenige reserve. Direct afwij zend zijn slechts de rechtsche blade.n, ter wijl dc socialistische bladen de voortzetting van. de politiek van Locarno'goedkeuren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5