Binnenlandsch Nieuws. Radio-omroep. Uit bewogen dagen. In het valsche muntersschandaal zijn 25 personen in staat van beschul diging gesteld. In de Engelsch-Italiaansche onderhandelingen is in be ginsel overeenstemming bereikt. Het conflict bij den Oosterspoorweg zal op vreedzame wijze worden opgelost. Onder de Radio-berichten: De Duiisch-Nationaleii, de Völkischen en Communisten zullen een motie van wantrouwen indienen in de nieuwe Duitsche regeering. In de Engelsch-Italiaansche onderhandelingen is volledige overeenstemming bereikt. FEUILLETON. Hei overlijden van kardinaal Mer der. De strijd over den opvolger van kardinaal Mercier. De regeeringsverklaring van Dr. Luther. DE POLITIEKE CRISIS. Geruchten en een tegenspraak daarop. UIT HET 1 ,HD- t Moties van wantrouwen in de nieuwe Duitsche regeering. De Fransche spionnage-zaak. Een mijnontploffing. Overeenstemming bereikt in de Engelsche Italiaansche onderhandelingen. Het filiaal als fiscale bron van inkomen. Het herstel van den Fran- schen franc. Üe afcffteling Versailles van den Alge- meenen Bond van verminkte oud-strijders gaat een even grootsche alswanhopige poging ondernemen om „den franc te red den." Zij opent n.l. een vrijwillige inschrij ving, welker opbrengst moet dienen om de wederopbeuring van den franc te bespoe digen. Verhooging der Fransche posttarieven. 'De Fransche posttarieven worden met in gang van 1 Februari met 25% verhoogd. Overtreding der verkeers- bepalingen. Aan de Parijsche politie zijn krachtens len wettelijken maatregel ruimere bevoegd heden verstrekt om met overtreders der ver- keersbepalingen af te rekenen. „Af te reke nen" in den letterlijken zin, want de politie agent, die bij den bestuurder van een voer tuig overtreding vaststelt, kan hem aan stonds beboeten en ter plaatse met hem af rekenen. De boete is op 20 francs vastgesteld en de betaling geschiedt tegen een door den agent af te geven quitantie. Dit stelsel is reeds in de Preneeën met succes toegepast en menig geval van slechte verlichting van auto's, afwezigheid van nummerplaat of overmatig snel rijden is op deze wijze bestraft. Een opiumsmokke- laar gearresteerd. Maandag is te Folkestone een opiumsmok kelaar gearresteerd, Weinhouse geheeten. Hij is vermoedelijk Amerikaan en was den vori- gen avond van Boulogne gekomen. Labour en de liberalen. In antwoord op de jongste rede van Lloyd George over een verbond tusschen liberalen en Labour heeft Arthur Hendersen Maandag in een rede te Burnley verklaard, dat wat er ook gebeurt, de Labour Party den libera len steun niet zal koopen door verzaking van haar beginselen, verlaging van haar dealen of verminking van haar program. - De marinemuiterij in Duitschland. De vierde af deeling van de enquête-com missie is Maandagavond weer bijeengeko men. De voorzitter wees op den onvriende- lijken weerklank, welke de besprekingen van de commissie den laatsten tijd gevonden heeft. Hij gaf toe, dat zij niet altijd haar waardigheid had hooggehouden, maar tevens dient erkend, dat de moeilijkheden groot waren, daar er vaak een groot publiek aan wezig was, hetwelk in de beraadslagingen mengde. Vervolgens deelde hij mede, dat met het schrijven van het rijksweerdeparte- ment het verschijnen van admiraal v. Trother vervallen is. Wel is deze aa'nwezig, maar voor een persoonlijke verklaring af te leggen. De dem. afgevaardigde dr. Bergstrasser wilde, dat met die verklaring twee weken ghwacht zou worden, totdat het referaat van admiraal Brüninghaus verschenen zou zijn, hetgeen echter werd verworpen. Onder groote vrbolijkheid werd vervolgens een brief voorgelezen van den völkischen af gevaardigde majoor Henning, die zich on langs als getuige had aangeboden. Thans verklaarde de majoor, dat hij als Duitscher na het z.i. ongehoorde optreden van de af gevaardigden Mozes en Rozenberg niet meer voor de commissie kon verschijnen. Hij wilde dat beiden eerst tot de orde werden geroe pen. Hij wenschte, dat de vragen der beide afgevaardigden nauwkeurig geformuleerd zouden worden en dan door den voorzitter zouden worden doorgegeven. Uit de vergadering werd daarop de op merking gemaakt, dat Henning geen lid van de commissie was en dus niets met de aan gelegenheden verder te maken had. Graaf v. d. Schulenburg, D.-nationaal, verdedigde vervolgens het oude leger en het officiers korps, waarna admiraal v. Trotha bedaard en zakelijk 'Zijn verklaringen af legde en betoogde o.a. dat het onjuist is als zouden de manschappen zelfs in dreigende gevallen geen verlof hebben kunnen krijgen. De voorbereidende ont wapeningsconferentie. Duitschlands aanvaarding der uitnoodi- ging wijst er op, dat het de conferentie niet wenscht te zien verdaagd tot na zijn toetre ding tot den Volkenbond en dat deze reden voor verdaging tot Maart of zelfs April dus is vervallen. De Engelsch-Italiaansche onderhandelingen. Er is in beginsel overeenstemming be reikt nopens de Engelsch-Italiaansche on derhandelingen over de schuld. Verwacht wordt, dat de jaarlij ksche betalingen onge veer 5 millioen pond sterling zullen bedra gen en dit jaar zullen beginnen. De verhouding van Italië tot Frankrijk. De „Éclair" verneemt uit Rome, dat Mus solini in een interview heeft verklaard dat Frankrijk en Italië innig vereenigd moeten zijn en een hecht blok moeten vormen te genover het andere blok dat sommige Euro- peesche volken een of anderen dag denken te vormen. Hij verklaarde dat niemand, en vooral geen enkele Franschman, zich onge rust moet maken over de kwestie van het Italiaansche keizerrijk. En hij voegde er aan toe, dat niets Frankrijk en Italië scheiden moet. De emigratie. De Italiaansche Senaat heeft het wetsont werp inzake de politieke emigranten aange nomen. De regeering van Letland. De Letlandsche gezant te Rome, Schu mann, heeft in het nieuwe kabinet-Ulmanis, dat door het boeren- en burgerblok wordt gesteund, de portefeuille van buitenlandsche zaken aanvaard. Het valsche munters schandaal. De akte van beschuldiging zal 25 personen in staat van beschuldiging stellen, van wie vier niet gearresteerd zijn. De Turksche arbeidswet geving. De Nationale Turksche Vergadering heeft een belangrijk wetsontwerp aangenomen be treffende de arbeidsvoorwaarden in dat land. Deze wet bevat voorschriften voor de verkla ringen die de industrieele werkgevers jaarlijks moeten geven betreffende het aantal hunner arbeiders en de voorwaarden waaronder zij werken. Zij verbiedt den arbeid van kinderen be neden 12 jaar in alle industrieën en den arbeid in de mijnen van jeugdige personen ,die den 18-jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt. Een telegram uit Kaïro meldt, dat volgens inlichtingen uit Hodeida aan het blad „Mo- kattam" Ibn Saoed op het punt staat een nieuwen oorlog te ondernemen, die hem, indien hij zegeviert, zoo goed als heer en meester zal maken van het heele Arabische schiereiland. Canada en het verdrag van Locarno. Lapointe, die bij afwezigheid van den pre mier Mackenzie King de regeeringsleider is in het Lagerhuis, heeft verklaard, dat Ca nada niet gebonden is door het verdrag van Locarno zoolang het parlement het niet heeft goedgekeurd. Het is de wensch der regeering. dat het verdrag door het parlement zal wor den behandeld. In afwachting daarvan zal de regeering niets nopens het verdrag doen. De veroordeeling van ko lonel Mitchell. Er wordt officieel toegegeven, dat Coo- lidge de uitspraak van den krijgsraad over kolonel Mitchell gewijzigd heeft, die voor 5 jaar werd geschorst wegens critiek op het beheer van den luchtvaartdienst. Coolidge heeft beslist, dat Mitchell al zijn legertoe- lagen en zijn halve tractementen gedurende zijn schorsing zal ontvangen. Aardbeving in Australië. Maandag is een hevige aardschok geregis treerd, naar men vermoedt op een afstand van 175 Eng. mijlen en waarschijnlijk in de buurt der Samoa-eilanden. Kanton en Hongkong. De correspondent van de „Times" te Hongkong meldt, dat Kanton hard werkt om een groote som bijeen te brengen van de Chineezen daar en elders om de haven van Whampoa (bij Kanton) te ontwikkelen als een concurrent voor Hongkong. Het conflict bij den Oos terspoorweg. De Chineesche Oosterspoorweg waarover dezer dagen zooveel te doen is geweest, werd vóór den Russisch-Japanscfaen oorlog aan- 34 Ja.... Ja.... Leve het leger! Leve Frankrijk! Leve de vliegers! Kijk toch, moeder. Men zou zeggen dat hij u gehoord heelt. Hij kijkt naar on zen kant. De heer en mevrouw Dubief, Ernestine en haar zuster, wuiven met hunne zakdoe ken en groeten den kapitein-vlieger, toen hij voorbijging, terug. Want Jean Cloutier is sedert kort tot dien hoogen rang bevor- derd. Daar is Charles! roep mijnheer Dubiei triomfantelijk uit. Waar dan? De adjudant welke dicht bij den lui tenant-vaandeldrager is; hoe, zie je hem niet met zijn militaire medaille? Ja, ja, ik zie hem nu, wat is hij 'stijf! Hij groet niet! Ik zal hem een standje ge ven. Ja, maar hij heelt nog geen verlooide Insschen de menigte, die hem bewondert, zooals jij Jean Cloutier bewondert, Dat zal wel kunnen, zei mevrouw Du bief lachend. Daar zijn de tanks. Het is ten einde. Het zal nu zaak zijn bij elkaar te blijven en ons niet door de menigte te laten ver pletteren. Laten wij elkaar niet uit het oog verliezen. De vader richt deze verstandige woorden tot de zijnen. De nieuwsgierigen gaan vroolijk, verrukt pit elkander en deelen elkander hunne in drukken mede. Men ziet menschen die een vouwstoel, een kleine dubbele ladder, plan ken of schragen meesleepen. Dubief en de zijnen raken eindelijk uit het gedrang, niet zonder moeite, want er is nooit zooveel volk tc Parijs geweest. Zij gaan over de Alma brug naar de Monttes- sug straat, waar de neef van hen wooflt, die hun gastvrijheid heeft aangeboden. Daar zullen Jean Cloutier en Charles zich bij hen voegen, zoodra zij vrij zijn. Op de brug worden zij aangesproken door iemand uit de provincie, die zij straks bij den oorlogsbuit ontmoet hadden. O, dames. Hoe men zich al terugvindt. Te midden dezer menigte, dat is toevallig. Heeft u een hotel? Of woont u hier te Pa rijs? Keert u naar huis terug? U heeft ge luk? Mevrouw Dubief vond dat hij een echte zwetser was; hij had haar reeds bij het ka non verveeld, toen hij haar zijn reis naar Parijs wilde verhalen. Zij antwoordt dus eenvoudig: Jawel, mijnheer. Zoo gelukkig ben ik niet. Zooals ik u van morgen zeide, ben ik van Mazamet den twaalfden, dat wil zeggen voorgisteren vertrokken; wij zaten met veertien in een coupé voor acht personen Ik kom bij familie, echte Parijzenaars, die ik gewaar schuwd had; zij waren vertrokken en hadden hun huis verhuurd voor 2500 francs. Ik heb in een hoek geslapen bij de Are de Tricmphe: ik dacht in een boom te kilmmen allen bezet: de gaslampen dito. er waren ladders, die men voor honderd francs per sport verhuurde; ik heb betaald, het was wel veel, maar voor een dergelijk défilé, dat komt geen tweemaal in een menschenleven voor. De ladder was niet sterk, we waren tc talrijk, zij is twee uur voor het begin van den optocht gebroken. Dat ergerde mij, gelegd en geëxploiteerd door de Russen, die ook voor de militaire bewaking zorgden. De lijn liep van de grens tusschen Aziatisch Rus land en Mandsjoerije naar Port Arthur, maar na dan Russisch-Japanschen oorlog kwam het zuidelijk deel der lijn onder Ja- pansch beheer. Dit deel heet thans de Zuid- Mandsjoerijsche spoorweg. Na de ineenstorting van Rusland in den grooten oorlog maakte China aanspraak op den spoorweg als eigenaar van den grond en ook als eigenaar van den spoorweg zelf inge volge de bewoordingen van het oorspronke lijke contract. De Russische militaire wach ten werden verwijderd en China nam zelfs de bescherming van den spoorweg op zich. De eigenlijke exploitatie bleef echter in Rus sische handen. De meeste dezer ambtenaren waren „witte" Russen, een feit, dat de sovjet- regeering een doorn in het oog was. In Mei 1924 werd een overeenkomst getroffen tus schen China en Sovjet-Rusland waarbij aan Dc presidenien van Kamer en Senaat spreken bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van kardinaal Mercier een lofrede uit. De Kamers nemen een wets ontwerp aan, waarbij wordt besloten de ter aardebestelling nationaal te doen zijn. Herriot en Briand spraken in de Kamer woorden van lof over de rol, die kardinaal Mercier in den oorlog heeft, vervuld. Nog is kardinaal Mercier niet ter aarde besteld, of reeds hebben de vijanden van het vlaamsche volksherstel een acfie ingezet om te beletten, dat een Vlaming tot aartsbis schop te Mechelen zou worden benoemd of althans een Vlaming, die met de cultureele nooden van zijn volk rekening zou houden, Het „Verbond van patriotische vereenigin- gen" wie die verbonden vereenigingan zijn en wie zij vertegenwoordigen, weet men ech ter niet heeft zich tot de Belgische bevol king gericht met .een schrijven, dodr generaal De Witte onderteekend, waarin wordt ge-, waarschuwd tegen het gévaar, dat het va-' derland zou bedreigen indien een Vlaming den bisschoppelijken zetel zou bestijgen. Want, zoo wordt in het manifest gezegd, als de groote kardinaal Mercier reeds al zijn energie moest in spannen om de lagere priesters uit zijn bisdom in toom te houden en daarbij nog moeilijk den toestand onder de knie kreeg, wat al onheil zal er dan niet gebeuren, als een priester, die niet zoo be slist tegen dc separatisten is als Mercier het was te Mechelen dc lakens uitdeelt. Den goeden burgers wordt verzocht, daarover na te denken. In verband met de verwachte regeerings verklaring van het -nieuwe kabinet waren in het Rijksdaggebouw een buitengewoon aan tal afgevaardigden aanwezig en waren de tribunes overvol. Toen de Rijksdagpresident Loebe dc zitting geopend had en aan rijks kanselier Dr. Luther het woord gaf, riep de communistische afgevaardigde Höllein: „Er uit met Getsler!", waarop Loebe om rust verzocht. Rijkskanselier Luther nam hierop het woord en verklaarde, dat het nieuwe kabi net gevormd was, nadat de Düitsch natio nale Volkspartij zich van de regeering had afgescheiden en de vorming van een regee ring uit de groote coalitie mislukt was. Ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek der nieuwe regeering verklaarde Luther, dat de regeering zich zou richten naar het op 1 December 1925 te Londen gesloten verdrag van Locarno en naar dc algemeene richtlijnen, die hij in zijn Rijksdagrede van 13 Nov 1925 had afgelegd. Het gewichtigste werk der regcering be treft de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond. Vervolgens verklaarde spr„ dat de regeering in onderhandeling was met Het „Utr. Dagbl." zegt onder alle voor behoud te kunnen mededeelen, dat het nieuwe ministerie-Limburg, indien de for matie gelukt, komen zal met een voorstel tot integale handhaving van het Pauselijk gezantschap (dus geeh accrediteering, en geen tijdelijk gezantschap). maar er was niets aan te doen. Ik .ging naar Champs Elysées, en trachtte goeden moed te houden, toen ik u bij die kanonnen zag. Die menschen hebben geluk zei :k bij me zelf: ik heb bij u een plaatsje gekregen en zonder een cent uit geven heb ik dien be- wonderenswaardigen tr.omftocht onzer troe pen gezien. Nu moet ik zien, dat ik wat te eten krijgDat gaat u zeker oók doen? Ik hoop het, antwoordde Dubief koud, tenzij dat enze neef ook vertrokken is. ïk wensch het niet, Hoe het ook zij, laat het ti smaken! Dank u!O wee! zeide Ernestine, toen die spraakzame mijnheer verdwenen was, laten wij ons haasten. De Monttssuystraat was niet ver; de lunch was klaar en men ging aan tafel, zonder op Charles te wachten, die wel had kunnen zeggen hoe laat hij vrij was. Kapitein Cloutie was m hetzelfde geval, men wachtte dus niet op hem. Ernestine was in gedachten: hare moeder raadde gemakkelijk de oorzaak en vroeg haar daarom of zij niet eens aan het venster wilde gaan kijken of de twee icngel.eden nog niet kwamen. Dat had zij reeds een keer of vier gedaan, maar telkens zonder resultaat Toen zij den vijfden keer ging kijken, kwam zii terug en zeide met een stralend gelaat: Daar zijn zij. Maar zij zijn met drieën. Met drieën? Wie was dan de derde? Ik ken hem niet, Is het een militair? Neen De bel ging over, de meisjes, gingen de deur openen, de kapitein verontschuldigde zich, dat hij zoo laat was en stelde.... luitenant Bladoff voor. Men was verrast hem te zien; hij werd feestelijk onthaald: van alle kanten werd hij bestormd met vragen, o. a, hoe hij te Parijs was. sovjet-ambtenaren het beheer der lijn werd gegeven. In September van hetzelfde jaar werd een afzonderlijke overeenkomst geslo ten tusschen de sovjetregeering en Tsjang Tso Lin als hoofd der „autonome regeering van de drie oostelijke provincies" di. Mand sjoerije. In October 1924 werd een sovjet- ingenieur, Iwanow, tot directeur benoemd. Karachan noemde destijds het teekenen der overeenkomst met Tsjang Tso Lin een verpletterenden slag voor de „imperialisti sche" mogendheden. Na het in vrijheid stellen van Iwanow en de andere gearresteerden, zal het spoorweg verkeer weer worden hersteld. Over de an dere punten zal later worden onderhandeld. Het volkcommissariaat van buitenlandsche zaken ontving reeds bericht, dat Iwaflow vrij is en dat met de invrijheidstelling der anderen reeds is begonnen. de geallieerde regeeringen om vermindering der bezettingstroepen te verkrijgen zooals bij het verdrag van Locarno bepaald was. Wat de binnenlandsche politiek aangaat zeide de kanselier verbetering van het kies stelsel in ernstige overweging te zullen ne men. Op financieel, economisch en sociaal- politiek gebied zal de regeering alles doen wat noodig is om den algemcenen toestand te verbeteren. Hierbij denkt de regeering vooral aan den noodtoestand van den landbouw, waarvoor bet verleenen van crediet noodzakelijk is, of schoon ook met andere middelen het bebou wen van het land loonend dient te worden gemaakt. Maatregelen tot leniging van den algemeenen nood van de landbouwers zijn dan ook in voorbereiding. De D.nationale rijksdagfractie hield 'n meer dan vijf uren durende bespreking van den toestand, ontstaan door de voor lezing der regeeringsverklaring. De fractie besloot heden in den rijksdag een motie van wantrouwen tegen het nieuwe kabinet in te dienen, De Völk.sche rijksdagfractie zal de vol gende motie van wantrouwen indienen: De rijksregeering bezit niet het vertrou wen van den rijksdag." De communistische rijksdagfractie dient de volgende motie van wantrouwen in: „De regeering Luther-Stresemann bezit niet 't vertrouwen van den Rijksdag." De soc. dem. rijksdagfractie heeft in haar heden gehouden zitting nog geen beslissing genomen ten aanzien van dc regeerings verklaring, Zij wacht het besluit der ove rige partijen af en zal eerst heden zelf een beslissing nemen. In de spionnage-zaak. waarin onlangs drie Engelschen werden beschuldigd, heeft een nieuwe arrestatie plaats gehad, nl. van de danseres Andrêe Lefebvre, uit Toulon. Deze arrestatie versterkt dc reeds zware beschuldigingen tegen John Leather, het middelpunt van den inlichtingsdienst betref fende den Franschen marinevliegdienst, Nabij Newcastle heeft een mijnontploffing plaats gehad, waarbij twaalf arbeiders wer den gedood. Officieel wordt medegedeeld, dat graaf Volpi. de Italiaansche minister van financiën en Churchill, de Britsche minister van de Schatkist, gisterenavond nopens de Italiaan sche schuld aan Groot-Britannië tot volle- d ge cvereenstemming zijn gekomen. Heden zal de formcele teekening van de fundee- ringsovereenkemst plaats hebben. Heden avond zal de tekst ter beschikking staan. DDe heer Dr. Lely schijnt, volgens dat blad, aangezocht te zijn voor de porte feuille van Waterstaat en tot aanvaarding van die portefeuille niet ongeneigd te zijn. £)e oud-gouverneur van Ned.-Indië, de heer Van Limburg Stirum is aangezocht voor de portefeuille van Koloniën. Verder zou de heer Limburg de portefeuille van Justitie nemen, de heer De Geer zou blij ven aan Binnenlandsch Zaken, terwijl prof. Slotemaker de Bruine zou aangezocht zijn voor dc portefeuille van Arbeid. Het „Volk" heeft vernomen dat, wan neer het kabinet-Limburg tot stand komt, U is in volle vreugde wegens de over winning, antwoordde hij hun. Ik zou u niet gaarne willen bedroeven met te vertellen, wat ik gedaan heb vanaf het oogenblik, dat ik u in Rusland verliet om de redding der keizerlijke familie te bewerken. Laat het u voldoende zijn, als ik u zeg, dat ik, na vruchtelooze pogingen in Siberië, besloot de fam.lie Warneski te Constantmopel te bezoeken. Daar wachtte mij opn euw leed. Mejuffrouw Anna, die ik sedert laag lief had en wie ik eens mijn naam dacht te geven, was in het klooster gegaan. Met haar broer is zij katholiek geworden en is bij de Fransche zusters in-'etreden, die niettegen staande de verschrikkingen van den oorlog, op hun post gebleven zijn. Serge wacht tot hij naar Rusland kan terugkeeren. om met pater Ignatius, van wien hij sedért maanden n ets gehoord heeft, aan de bekeering zijner landgenooten te arbeiden. Ik heb dezen morgen den triomftocht van uw leger en uwe geallieerden bijgewoond; ook dat heeft me leed gedaan; wijl ik dacht, dat ook wij aan dit onvergetelijke feest zouden deel gehad hebben, indien wij uw trouw gebleven waren Toch wanhoop ik niet, ik beklaag veel meer mijn arm vaderland. Het zijn de Duitschers, welke het van Frankrijk gescheiden hebben, zij zijn het die Lenin en Trotskv geholpen hebben hun land in opstand te brengen, het in bloed te smoren. Dat is een bewezen feit! De echte Russen weten vandaag wat het socialisme waard is; de les is hard, moge zij begrepen worden! Wat de twee chefs betreft, die onze arme broeders nog onder hun b'oedige voeten vertrappen. het is onmogelijk, dat zij ongestraft blijven. God, die de eeuwigheid te Zijner beschikking heeft, zal hen misschien voor hun daad treffen, zooals hij zooveel tyrannen en ver- volgers getroffen heeft. De krankzinnigheid, de ziekt beloert hen reeds zooals men zegt. Op den dag, dat zij er door neergeworpen daarin als Minister van Oorlog zitting zal hebben mr. J. Woltman, secretaris-gene raal van het departement van Oorlog. Mr, Woltman is vroeger advocaat te Heeren veen geweest, daarna lid van den Octrooi- raad en is vervolgens hoofdambtenaar aan het depratement van Oorlog geworden. Vroeger is mr. Woltman lid van den Vrijz,- Dem. Bond geweest. Het „Vaderland" van gisterenavond komt met het volgende verhaal: „Naar wij van rechts-politieke zijde ver nemen, is het zeker, dat het kabinet-Lim burg, als het tot stand komt, het gezan- schap bij den Paus zal handhaven. Alleen wanneer het dat doet, kan het rekenen op de stemmen der Katholieken. De Christelijk-Historischen zullen dan tegen stemmen en de Vrijheidsbonders ook, wanneer althans het gezantschap te Rome zelf blijft. De Vrijzinnig-Democraten en de Sociaal-Democraten hebben zich reeds tegen een extra-parlementair Kabi net uitgesproken. Mr, Marchant handhaaft zijn oppositie ook tegenover een Kabinet- Limburg. In de sociaal-democratische pers echter zijn reeds beschouwingen verschenen, waaruit men kan opmaken, dat de Socialisten wel bereid zijn onder zekere voorwaarden hun oppositie op te geven. Op het oogenblik zoekt men dan ook een oplossing door belangrijke con cessies aan de Sociaal-Democraten, welke zich dan van hun kant bereid zouden ver klaren voor het gezantschap te stemmen. Voor Koloniën wordt onderhandeld met van Limburg Stirum. Dr. C. Lely heeft zich reeds bereid verklaard de portefeuille van Waterstaat over te nemen. Met mr. J. H. Patijn zijn onderhandelingen aange knoopt over Financiën, Behalve mr, de Geer zou nog een ander Christ.-Historisch staatsman in het Kabi net-Limburg plaats nemen, wiens mede werking tot het in stand houden van het gezantschap bij den Paus voor de eigen partijgenooten echter volkomen onver klaarbaar zou zijn." Naar aanleiding van dit „rechts-politie- ke" verhaal van het „Vad." heeft het Haagsch Correspondeniiebureau zich we derom tot den Kabinetsformateur gewend. Deze verzocht te wiilen mededeelen, dat het hem onmogelijk is dagelijks alle fan tastische geruchten en praatjes, die in de pers omtrent de Kabinetsformatie opduiken tegen te spreken, of te beantwoorden, doch dat, waneer hij iets positiefs omtrent de formatie heeft te melden, de pers daar van in kennis zal stellen door bemiddeling van het Correspondentiebureau. Steun van de Chr.-Historlschen, Het Tweede Kamerlid Snoeck Henke- mans heeft Maandagavond voor de afdee- ling Amersfoort van de Chr. Hist. Unie een politieke rede gehouden, Over den huidigen toestand van de crisis, zeide dc spreker, volgens een ver slag in het „Utr, Dagbld." o.m.: Ik hoop, dat Mr. Limburg mag slagen in zijn pogen om een kabinet samen ie stel len. lief zou een geluk en «zegen zijn voor het Nederlandsche volk. Want het is hoog noodig, dat verschillende staatszaken weer ter hand genomen worden. En ik kan de overtuiging geven, dat. ook m dit geval van de Christelijk-Historischen niets an ders dan de volle medewerking is te ver wachten. De Hooge Raad geeft richtlnp. Het mag van voldoende bekendheid 'wor den geacht, dat een be'astmgplichttge de opbrengst van eenige bron van inkomen moet verantwoorden, die hij in het afge- loopen kalender-, resp. boekjaar, heeft ge noten Art. 13 W. Ink. Bel. terwijl hij de opbrengst eener bron van inkomen, die hem nog niet de revenuen over een vol jaar heeft opgeleverd, moet 'begrooteft Art. 14 Wet Ink. Bel. Men spreekt in het laatste geval van een nieuwe bron van inkomen. Meermalen echter, zoo wordt van des kundige zijde aan de „Tel." geschreven, ontstaat tusschen den belastingbetaler en den fiscus strijd ever de vraag, of in een zeker geval gesproken moet worden van 'n nieuwe bron van inkomen. De vestiging van een filiaal bijv. heeft dikwijls de vraag deen ontstaan, of dat f.liaal een nieuwe bron van inkomen was. dan wei slechts een onderdeel van de bestaande bron, in casu de oude zaak. De eigenaar heeft op 1 Mei van zijn bestaande zaak, ingevolge art. 13, de opbrengst over het afgcloopen kalender jaar te verantwoorden. Geste' dat hij de- tweede zaak in April oprichtte, dan is voor hem bovenbedoelde strijdvraag van groot gewicht. Immers, indien die tweede zaak als een nieuwe bron van inkomen moet worden aangemerkt, dan heeft hij de geschatte jaaropbrengst te verantwoorden. In deze voer vele contr'buabelen moei'ij- ke kwestie is door den Hoogen Raad der Nederlanden richting gegeven bij arrest van 27 Mei 1925 (B. no. *3610). Wij zeggen „richting", omdat de H. R. het aan zijn oor deel onderworpen geval blijkbaar van te feitelijken aïrd vond om het gesch Ipuni definitief uit te maken. De H.R. verdedig de n.l. de uitspraak van den raad van be roep met terugwijzing naar dezen raad, overwegende: „Dat, indien een slager naast zijn be staande zaak een tweede opent, het zal afhangen van de omstandigheden, of die tweede zaak is een niepwe bron dan wel bloot een uitbreiding en onderdeel van het reeds bestaande bedrijf; worden, zullen de Russen zich uit hun stoffelijken en zedelijken ondergang ophef fen. Dat zal de ure Gods zijn! Mevrouw Warneska en haar dochter wachten die ure af en bidden, opdat zij spoedig kome. U heeft mij gevraagd, waarom of ik hier ben, k zal het u in enkele woorden zeggen. Hier in Parijs heeft zich een Russisch comité gevormd, hetwelk de middelen zoekt om het vaderland te redden. Daartoe is de vriendschap van Frankrijk onmisbaar, zij willen zich die verwerven. Ik ben er lid van. De horizon is nu nog donker, de uwe is opgeklaard, ik verheug me over uw geluk. Mijnheer Dubief, kapitein Cloutier en Charles drukten hartelijk de hand van den armen Bladoff, wiens oogen vochtig werden. Gij gaat eerstdaags in het huwelijk treden, zeide hij tot Cloutier. God moge u zegenen; dan wendde hij zich tct Ernestine: mag ik u van harte gelukwenschen, mejuf frouw! U wordt de echtgenoote van een held! Ik weet het. luitenant, Jean heeft het bewijs geleverd, ik ben fier op hem! Indien onze vreugde uwe droeftoeid niet grooter maakt, verzoek ik u den acht tienden Augustus een der onzen te zijn, sprak kapitein Clculjer, mijn vader is op het oogenblik in Noorwegen; binnen een paar weken komt hij terug; wij zullen alles zeer eenvoudig doen, ons huwelijk zal in de kleine kerk van Gretz. tusschen Ne mours en Fontainebleau. voltrokken worden. Een maand na dezen dag van vreugde en triomf werd het huwelijk van kapitein Clou tier met Ernestine Dubief gesloten. Het ge- heele dorp was in feestdosch: de groot vader en grootmoeder van Ernestne ween den van vreugde. Charles en Jeanne straal den bij het geluk hunner zuster. Hun vader en moeder dankten God, dat Hij hunne DONDERDAG 28 JANUARI, HILVERSUM, 1050 M, 12 en 7.30 Politie- ber, 68 uur Vooravondconcert door het H, D. O,-orkest, o. 1. v. Fr, Lupgens. 7,107.30 Lezing: Een praatje over be lasting, door den heer Pelser, accountant te Amsterdam. 7.45 en, 10 Persber. 1 8.15 Concertgebouworkest, o, 1. v. Wil lem Mengelberg. Solist: Joan Manen, viool. Ouverture Anacreon. Cherubini. Symphonic no. 5, Beethoven, Pauze. Con cert Espagnole, Manen. 3 deelen uit „La damnation de Faust", Berlioz. DAVENTRY, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer- ber. 11,201.20 Concert door het ra diokwartet en solisten (sopraan, bariton, cello). 1.20)(2.20 Gramofoonmuziek. 3,35 Lezing. 4,20 Tijdsein, causerie; Books to read. 4.35 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7. Landbouwbulletin. 7.20 Tijdsein, weerber., nieuws. Lezing: Doings and personalities in parlament, 7.50 Con cert door orkest en solisten (sopraan contra alt, tenor, bariton, humoristeni. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.50 12.20 Dansmuziek v, h. Savoyhotel. PARIJS „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con- cert Lucien Paris (piano, viool, cello).— 2.05 Nieuws. 5.05 Kinderconcert. 5.35 Concert. Lezing. 8.35 NieuWs en Esperantobericht. 9.0510,20 Orkest concert, KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 7.5C „Die Katastrophe", roman van Gramatzki, 8.209.20 Studenten- en soldatenlied jes. Orkest en het Schmidt-kwartet. 0.5011.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 262 M. 5.20 Kinderconcert en vertellingen. 8.20 Lichte muziek, 8.50 Lezing (Italiaansch en Fransch), 8.05 Gramafoonmuziek. 9.30 Dansmu- MUNSTER, 410 M. 12.35—1.50. Orkcstcon-' cert (Mascagni, Leoncavallo, Puccini), 4,20—5.20 Syniphonieconcert. Werken van Haydn. 6.50 Lezing. 7.20 Spaansche les. 7.50 „Oud-Heidelberg", toonecl- spel v. Meyer-Förster. 9.50 Mando lineconcert. i dat de raad van beroep dus op grond van het enkele feit van het openen der neuwe zaak, niet het bestaan van een nieuwe bron had mogen aannemen, doch had moeten onderzoeken wat daarvan was; dat dus de uitspraak, als niet behoor lijk m"t reHenen omkleed, met in stand kan blijven." Wij zijn door dit arrest een belangriiken stap verder gekomen op den, vo' voetan gels en klemmen l'ggenden fiscalen weg, dien de op de bronnen-theorie gebaseerde wet op de mkomstenbc'ast'ng ons voor schrijft te volgen. Er kan al zeker niet meer gezegd worden, dat de vestiging van een filiaal onder alle omstandigheden, een meuwe b-on van inkomsten is. De H. R. oordeelt, dat een tweede zaak niet als een nieuwe bron van inkomsten is aan te merken, wanneer de vestiging van die zaak bloot een uitbre:ding en onderdeel van het reeds bestaande bedrijf is. O. i. is dit bij vestiging van een 'f'Paal dkwijij's het vcval. Neem een schoenwinkel, waarvan de eigenaar een fil'aal vesl'gt in een andere straat van dezelfde stad. Hij zal vermoe delijk zijn inkoopen voor beide zaken te- ge'ijk doen. Adverteeren en andere recla me-makerij neschieden voor beide zaken te- gcliik. Dezelfde eff'c'encvmaatrevelen zul'en in beide zaken toepassing vinden. In één woo-d, beide bedrijven worden vo'gens de zelfde regelen beheerd en men kan er in derdaad van spieken, dat de omstandighe den zccv zijn, dat het gevestigde filiaal s'echts een uitbreiding en onderdeel is van het reeds bestaande bedrijf. In dit geval wenscht de Hooge Raad de tweede zaak niet als een nieuwe bron van 'nkomen aan te merken, zocdat de eige naar zich on 1 Mei slechts heeft af^ te vra gen, wat hij over het af^eloonen jaar in zijn zaken heeft verdiend. Is de tweede zaak sinds kort gevestigd, dan behoeft hij risrvsn s^en S-g-oo'0 o—rirenvs' fe ver- antwoc-den. Het daarop volgende jaar heeft hij op 1 Mei aan te geven, datgene, 'va' hij 'n wat hü in het af-f-^oooen iaa' viï beide zaken genoten heeft. Bestaat het fi- 'iaal bijv, nog slechs 10 maanden, dan verar'",-r" van die 10 maanden. Wij kunnen ons ook een ander geval in denken. waarbij het ens li'kt dat hel fi liaal a's een n'euwe bron van inkomen wordt beschouwd, duS'niet slechts als een u'tbrefding en onderdeel van het reeds be staande bedrijf. Een koopman vestigt bijv. hl een andere plaats een tweede zaak, d'e hij 'aat behee- ren geheel los van zijn eerste bedrijf. Een bedrijfs'elder met poqte zelfstandigheid en vriihefd van handelen voert het beheer, dat het er n'et naar lijkt, dat dit fil'aal een onderdeel van de eerste zaak zou zijn. Het komt ons voer, dat zulk een filiaal analoog het besproken arrest van den R., een nieuwe bron van inkomen is, waarvan de opbrengst op 1 Mei, volgende op de vestiging zal moeten worden in re kening gebracht tot haar te begrooten jaar cijfer. Na de u'tspraak van den H. R.. hebben de contnbuabelen de richting te velgen, die de H. R. aangeeft, terwijl bij verschil van meening, met den fiscus, de raden van be roer), zooa's in alle feitelijke aangelegen heden, hebben uit te maken of de omstan- d:gheden der vestiging van een filiaal al of niet wijzen op een u'tbreidng of onde'-ver- dee"n,r van een reeds bestaand bedrijf. lieve kinderen aan hunne liefde had terug geschonken Mijnheer Cloutier kon zij® schoondochter niet genoeg bewonderen. Alvorens naar Parijs terug te keeren» vroeg Bladoff den heer Dubief alleen te spreken. Gisteren, zeide hij. heb ik een schrik ven van Serge ontvangen. Het iieeft lang geduurd voor het mij bereikte, en ik begrijp mij niet hoe het in mijn bezit gekomen is> Hij schrijft mij onder meer, dat een RoGJ" meensch officier hem heeft medegedeeld, dat Cecilia Lieben en haar medeplichtige zijn terechtgesteld. Het schijnt, dat deze vrouw reeds voor de Duitschers spionneerde, ten tijde, dat de keizer nog in het winterpaleis verbleef. Ik wilde het feest niet storen, ik heb er noch met Cloutier noch met Charles over gesproken; u kunt hun dit mededeelen, wanneer u het goed vindt. Dat heeft u goed gedaan en ik dan» u daarvoor. Hoe gaat het met de dames Warneska? Zeer goed; hier heeft u den brief, 'ees maar. Mijnheer Dubief las hem heelemaal: «ij eindigde met deze woorden: „Anna, nu zuster Marie-Anastasa staat in de school, verpleegt zieken en is over gelukkig. Mijn leven gaat voorbij in v0Cjl durende dankzegging, in afwachting, da ik met Gods wil naar ons arm Rusla» terugkeer om er te werken aan de ver- eeniging der geesten m de waarheid die der harten in de liefde. Bid voor mij zooals ik bid voor u. M „Serge EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6