ET16D gflIEUWS I MARKTNIEUWS. Critiek op de vereeniging „De Hollandsche Molen". De munt in 192S. De R. K. Boerenstand. Beschadiging van onderzeesche telegraafkabels. De avondverkoop in de Hoofdstad. Betere toestanden na den Watersnood. Bestrijding tuberculose. De Zegelwet. Ned. R. K. Huisvestingscomité. Hoofd bestuursvergadering van het Ned. R.-K. Huisvestings comité. Het vergaan van den Loodsschoener. De misdadigheid neemt toe. Van het Hot. Onderscheiding minister Van Karnebeek. De kanalisatie Van W.-Friesland. Het vermiste vliegtuig. Welke rol speelde de Portugeesche gezant? Maandagmorgen vergaderde ten stadhuiie te Alkmaar het bestuur van den Schermer- polder onder voorzitterschap van' dijkgraaf P. van Couwenhoven. De besprekingen lie pen uitsluitend over de bemaling. Nu alleen nog maar voor polder II vergunning is ver leend door Ged. Staten tot vervanging van de windbemaling door een electrische, achtte de voorzitter het gewenscht van dit verlof geen gebruik te maken, alvorens ook zeker heid bestaat, dat de polders I en III electrisch zullen worden bemalen. Aan de „Tel." ontleenen wij de volgende bijzonderheden over deze vargadering: Een paar heemraden achtten het beter om polder II wel electisch te gaan bemalen en dan in middels stappen te doen om ook voor I en III vergunning te verkrijgen. Hoogheemraad D. J. Govers was het met den dijkgraaf eens. Het is een vergissing ge weest, dat met het besluit tot electrische bemaling van den heelen polder niet tege lijk het heele plan bij Ged. Staten is in gediend. De Commissaris der Koningin had j.l. Donderdag nog gezegd, dat men met pol der II kon beginnen. De tegenwoordige com missaris is wel op onze hand, zei spr., doch zijn opvolger stelt zich misschien op het standpunt van de vereeniging „De Holland sche Molen", die de molens van den Scher mer uit schoonheidsoogpunt wil behouden. De heer D. de Boer hield een uitvoerig pleidooi voor het beginnen van de electrifi- catie van polder II. Het niet doen zou ge tuigen van weinig vertrouwen in het prov. bestuur. Het waterstaatkundig belang van den polder weegt bij velen niet het zwaarst. De openbare meening is tegen de plannen opgezweept. Ged. Staten noemen de bezwa ren tegen de plannen van den Schermer deels onjuist en deels niet van overwegend belang, en zij waren van oordeel, dat het ontwerp-Erickson niet in aanmerking kon komen. Daarmee hebben Ged. Staten den polder willen beschermen. Talmen met het maken van een begin zou noodlottig kunnen worden en de sympathie van de provincie doen verliezen. Na deze krachtige rede, die breed ap plaus verwekte, voerden nog verschillende sprekers het woord, waarna ten slotte zc», der hoofdelijke stemming werd besloten, goedkeuring te vragen voor een leeningsplan ten behoeve van de electrificatie van pol ders I en II. resp. 145,000 en 160.000 tegen max. 5 pet. rente, Met 12 tegen 6 stemmen werd daarna be sloten inmiddels over te gaan tot electri sche bemaling van polder II. Vrij uitvoerig becritiseerde de heer De Boer ten slotte nog de houding, door de Holl, Molen in deze bemalingskwestie aan genomen, Gedurende het jaar 1925 zijn aangemunt van Regeeringswege voor Nederland 500.000 aan 25-centstukken, 500.000 aan 10-centstukken en 151.000 aan 1-centstuk- ken, en voor Nederl.-Indië nihil. Voor rekening van anderen: 11.000.000 aan 1 O-guldenstukken, 573,071 stuks duka ten en 114.000 stuks van 20 Groszy voor de Republiek Polen. Van Regeeringswege zijn ingetrokken: in Nederland 2 5-guldenstukken, 2226 rijks daalders, 13,415 guldens, 681 K-guldens, 747.722 25-centstukken, 2.179.492 10-cent stukken 815 5-centstukken, 6.553.072 2K>- centstukken, 412,668 1-centstuken, 45.594 J^-centstukken, tot een nominale waarde van 592.432,39)4, (benevens 129,40 door brand beschadigde specie). In Nederl.-Indië: 12.000 rijksdaalders, 120.000 guldens, 260.000 Vi -guldens, 320.000 34-guldens N.-I., 1.400.000 1/10-guldens 312.000, 234-centstukken N.-I., 1.320.000 1- centstukken N.-I., tot'een nominale waarde .van 521.000. Als feestnummer ter ecre van het zilve ren jubilé van den Limburgschen Land- en tuinbouwbond, verscheen het offiqjeel or gaan van den R.K. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond. Dit Limburg-nummer zal geen le zer ongelezen mogen laten. De Limburger niet, omdat het zijn provincie breedvoerig behandelt en de niet-Limburger niet, om dat hij er veel uit leeren kan van zijn Lim- burgsche collega's. Het is een veelzijdig nummer, dat alle takken van landbouw en veeteelt behan delt. Behalve brieven van Mgr. Schrijnen, oud-minister Ruys en Commissaris v. Hö- vell tot Westerflier vinden we er artikelen in van de redactie van prof. Geurts, dr. Deckers, Th, Kruijtzer, Ir. H. Bemelmans, pr,, P, J, Rutten. Th. v. Marck, pr., Ir. Jacq. Timmermans. J. .T. C. Ament, mr. E. Del- hougne, E, Quaedvlieg, Ir. W. v. d. Kroft', W. Driessen, L. van Giersbcrgen, Marie Koenen, dr. D, Knuttel Jhr. Ir. P. V. Pan- huys, A, Sprangers e.a. Het boekdeel is gevuld met kiekjes op personen en zaken. De administratie is gevestigd: Juliana v. Stolberglaan 113, Den Haag. üe Eastern Telegraph Cy. heeft uit naam van de Vereenigde Kabelmaatschappijen op de laatst gehouden Internationale Telegraaf- conferentie te Parijs een motie ingediend om beschadiging .der telegraafkabels door visscherijwerktuigen te voorkomen. Deze motie werd met algemeene stemmen aan genomen en is door de Fransche regeering 'er'kennis gebracht van de regeeringen der betrokken landen, aldus ook aan Neder land. Hoe belangrijk de schade is, welke aan de telegraafkabels wordt toegebracht door visscherij schepen, blijkt uit een mededee- hng van Western Union Telegraph Cy. op bovengenoemde -conferentie: sedert 1919 heeft zij 28 storingen gehad op 7 van haar voornaamste telegraafkabels.. Zij heeft al dus 559 exploitatiedagen verloren en het bedrag der herstellingskosten beliep' 1.700.000. Een verzoek om andere verkooptijden. De Vereeniging van Amsterdamschc Win keliers heeft, met betrekking tot het nieuwe °ntwerp Winkelsluitingsverordening, een £'Ores aan den raad gezonden, waarin wij °-m. het volgende lezen: In 's-Gravenhage werd 18 Januari j.l. be sloten aan de consumptiezaken (visch, J'eeschwaren enz.) doorloopend vergunning 'e verleenen; 'n Rotterdam heeft de gehcele midden stand zich unaniem tegen verscherping van' "Vondverkoop verklaard. Het begrenzen der te verkoopen artike- 'ën heeft alléén dan practischp waarde, Wanneer diezelfde artikelen dan ook niet v®rkochL mogen worden door hen, wier 2aak den gAeelen dag open is. Zulks temeer, waan het verzet tegen aJ°ndverkoop speciaal komt van die soort \v'nkeliers (kruideniers en comestibleshan- ^elaras), die er mogelijk eenige schade van ■muden kunnen hebben, terwijl de in de ver ordening genoemde artikelen bijna of in het geheel niet tot hun branche behooren. Deze winkeliers vergeten, dat zij toch het recht 15 uur per dag open te zijn, terwijl zij die des avonds willen verkoopen, met 10 a 11 uur genoegen moeten nemen. Wat den verkooptijd betreft, wijst adres- sanlé op het nadeel dat den winkelier toe gebracht wordt, door het totaal uitschake len van den twaalfuurklok, die toch vooral gebruikt wordt om de koffietafel van het noodige te voorzien. 95 pCt. der in het ontwerp genoemde ar tikelen worden ook verkocht tusschen 10 uur v.m. en 1 uur n.m. en dat is juist de tijd, dien men den avondverkoopers ontneemt, terwijl dat, wat fn die uren verdiend wordt, met hetgeen 's avonds verkocht wordt, hun totale verdiensten uitmaken. De noodzakelijkheid van dezen verkoop- tijd voor die speciaal-zaken wordt aange- toomj door het volgende: Wanneer het b.v. aardbeientijd is (het zijn speciaal die soort winkeliers, die al de z.g.n. seizoenartikelen verkoopen) en de winkels mogen niet vóór 4 uur n.m. openen, dan spreekt het vanzelf, dat straathandel en venters, die immers geheel buiten deze ver ordening vallen, verre bevoordeeld worden boven den onder zware huur en andere las ten gebukt gaanden winkelier. Evenzoo is zulks het geval, indien haring venters en standplaatshouders vergunt e'en plaats in te nemen vlak voor een winkel (en zulks is in de 100 gevallen voor minstens 80 pCt.) dan is zelfs de minste kans voor een winkelier om een stukje brood te ver dienen, totaal verkeken. Dat dc maatregel, n.l. om tot 4 uur geslo ten te houden, een totaal vernietigende in vloed uitoefent op de zeer vele bona-fidc zaken, blijft uit het volgende: Het wordt den Israëlietischen winkelier totaal onmogelijk, indien hij volgens zijn godsdienstige principes wil leven en hij ge noodzaakt is door avondverkoop in zijn on derhoud te voorzien, voortaan zijn zaak te drijven, De meèst reëele oplossing is te vinden door het thans ingediende voorstel slechts op enkele punten gewijzigd aan te nemen, namelijk: Voor de in deze verordening bedoelde speciaal-zaken worde een verkooptijd vast gesteld van des morgens 10 tot 2 uur nam. en.van 4 uur n.m. tot des avonds 11 uur. Naar uit Zevenaar gemeld wordt, treden van lieverleae in de geteisterde dorpen om Zevenaar betere toestanden in. Te Panner- den, Herwen en Aerdt zijn, zoo goed en kwaad dat ging, de meeste bewoners we der in hun huizen getrokken, maar men moet niet vragen, wat aan die thuiskomst vastzit. De schade aan huizen en inventaris toe gebracht, is niet alleen enorm, maar de aanblik is ellendig en de toekomst voor zoo velen verduisterd. Hoeveel pluimvee b.v. verdronken is, valt niet te raden. Alleen in het kleine dorp Pannerden 3200 kippen. Later hoort men pas hoe overal en op alles schade is geleden. Op een gegeven oogenblik, b.v. waren te Pannerden de ma chines van het stoomgemaal en de elec trische transformator door de overstrooming defect. Men heeft de zware toestellen op den sterken stroom met engelen-geduld toen per boot naar Anrhem moeten bren gen. Dit zijn maar kleine onderdeden van de groote ramp, die nu eerst worden be grepen. Enkele huizen te Pannerden zijn nog onbewoonbaar door het ijs en water, maar men werkt overal hard om alles in orde te brengen. Eigenaardig is het, dat de dijkwachten, die soms een etmaal moe- ten surveilleeren, zoo karig werden gehono reerd. We hoorden gevallen, dat 10 cent per-uur was uitgekeerd. Er wordt hier volop geageerd om steun. Muziekcorpsen wekken op om te steunen, meisjes loopen te Zevenaar met schalen te collecteeren. De A. B. T. B. Kring „De Ly- ners" vergaderde reeds en stelde een Steun- program vast. Diverse boerenbanken stellen reserves beschikbaar, terwijl in den Kring door R.K. Geestelijken tot steun wordt op gewekt. Groote hoeveelheden stroo, haver, aardappelen e d. worden door de boeren gegeven. Men helpt spontaan, maar dat moet ook, want er zijn menschen te Pannerden, die vanaf 5 Januari hetzelfde ondergoed dragen. Te Duiven zullen de kelders worden leeg gepompt door de motorspuit der gemeente, Daar wordt de toestand met den dag beter. De minister van A. H. en N. brengt ter kennis van belanghebbende vereenigingen op het gebied der tuberculose-'bestrijding, dat de voorwaarden, waarondér aan plaat selijke vereenigingen tot bestrijding der tu berculose Rijkssubsidie wordt verleend, worden aangevuld met de volgende bepa ling: Door de plaatselijke vereenigingen mogen geen patiënten worden uitgezonden naar sanatoria, dan nadat die patiënten onder zocht zijn op een districts- of kringbureau of op een door de inspectie nader aan te wijzen consultatiebureau en nadat de me discheleider van één der bovenbedoelde bureaux schriftelijk heeft bericht, dat opne ming in een sanatorium wordt noodig ge acht. Naar de Msb. verneemt is er een wets ontwerp in voorbereiding, waardoor de mogelijkheid zal worden geopend om bij vereenvoudigd wisselprotest, als bedoeld in de wet van 5 Juli 1925 (Stbl. 224) van plak- zegels gebruik te maken voor de voldoe ning van het verschuldigde zegelrecht, in dier voege, dat het handelspapier, alvorens daarop dc noodige verklaring wordt ge steld, ter voorziening van zulk een plakze- gel zal kunnen worden aangeboden aan iec'eren ontvanger van de registratie en do meinen of van het zegel. Om de noodige controle op de naleving van de bepalingen der zegelwet op het han delspapier niet te loor te doen gaan, kan niet worden toegestaan, dat de zegeling met plakzegels door belanghebbenden ge schiedt. Hulp van de waschindustrie. De R. K, Nationale Vakbond van Wasch- industriëelen „Kring Noord-Brabant en Limburg",, besloot in zijn bestuursvergade ring d.d. 25 Januari j.l. zijn industriëele diensten aan te bieden aan het R. K. Huis- vestings-Comité te 's-Hertogenbosch. Het bestuur, bestaande uit de heeren: A. van Esch, voorzitter: A. J. A. Mussert, secreta ris, d«n Bosch; A, Blomjous, Tilburg; Gebr. Giesberts Roermond; SpoormansLippe te Meerveldhoven, besloot na korte bespre king spontaan, gratis de bewerking der goe deren van de aan het R.K. Huisvestings comité toevertrouwde vluchtelingen' op zich te nemen, overtuigd als het bestuur is, dat bij nationale rampen, de nationale Wasch-ïnduslrie mede tot belanglooze hulp verplicht is. Tevens zullen de leden van den Kring Noord Brabant en Limburg in de ge legenheid gesteld worden, de goederen gra tis te bewasschen. Voor c.v. inlichtingen zich te richten tot den secretaris A .J. A. Mussert, Noordwal 2022, Den Bosch, Zondag 24 Jan, had te 's-Hertogenbosch cene vergadering van het hoofdbestuur plaats van bovengenoemd comité. Aanwezig waren met het Dagelijksch Be stuur Mgr. C. C. Prinsen, voorzitter, kapelaan H. Wennen (Haarlem), vice-voor- zitter, Jos. v. Mackelenbergh, directeur. J, Pastoor, secretaris-penningmeester, F. Noyons en Eug. Goulnry de volgende afgevaardigden van samenwerkende ver enigingen; Baron E. Speijart van Woerden Breda, Soevereine Orde van Malta; Mej. C. Huijsmans, Eindhoven, Federatie van R. K, Vrouwenbonden; Dr. P. van der Heijden, 's-Bosch, Nationale Federatie het Wit-Gele Kruis; Jos. Meijring, 's-Bosch, Ned. R. K. Middenstandsbond; F. Jansen, s-Bosch, R. K. Handelsreizigersvereeniging St. Chris- toffel; H. J, Ganzeboom, R. K. Dioc. Land en Tuindersbond, Bisdom Haarlem; L. Lin tjes, Amsterdam Alg. R. K. Ambtenaars- vereeniging; L. Lobach, 's-Bosch, Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen; F. Rouppe v d. Voort, 's-Bosch, R. K. Werkgevers-ver- eeniging; Mr. G, Mutsaerts, Amsterdam, Kath. Jonge Werkgevers-vereeniging. Door omstandigheden waren verhinderd Dr. Deckers, Den Haag, Ned. Boerenbond, en de afgevaardigden van de volgende or ganisaties: R. K. Werkliedenverbond, Her wonnen Levenskracht, Noordbr. Christ. Boerenbond, Limb. Groene Kruis, St. Jo- seph-vereeniging, Kath. Gezellen-vereeni- ging, St. Vincentius-vereeniging. In zijn inleidingswoord verklaarde Mgr. Prinsen o.a. dat het tot dusver wegens de groote drukte, veroorzaakt door de daad werkelijke hulpverleening, waarbij de le den van het dagelijksch bestuur allen per soonlijk betrokken waren, niet mogelijk is geweest om eerder het hoofdbestuur bij een te roepen, terwijl zelfs nu nog op Zon dag moet worden vergaderd omdat de werkzaamheden nog altijd den geheelen persoon der bestuursleden opvordert. Met vreugde constateerde spr. hoe algemeen aan den oproep van het bestuur om hulp te verleenen is gevolg gegeven, terwijl hij in het bijzonder hulde bracht aan de Bossche bevolking die -door persoonlijken arbeid en het beschikbaar stellen van auto's en al lerlei vervoermiddelen, levensmiddelen enz. onmiddellijke hulpverleening heeft mogelijk gemaakt. Spr. zette verder uiteen dat het bestuur dadelijk heeft ingegrepen zooals het gedaan heeft bij de stormramp en zoo als ook in de statuten der Stichting is omschreven. Verder lichtte hij toe dat on middellijk verbinding was gezocht met Oranje Kruis en Alg. Watersnood-com missie, die hun volle goedkeuring aan de actie van het R.K. Huisvestings-comit hebben, verleend. Daarna verzocht hij den secretaris, den heer J. Pastoor, verslag uit te brengen over hetgeen tot dusver gedaan was. De heer Pastoor zeide nog geen tijd te hebben ge had om een verslag op schrift te stellen, omdat de aan de hulpverleening verbonden werkzaamheden dit nog niet hebben toege laten, doch aan de hand van de dagelijk- sche aanteekeningen en het lijvige dossier van in- en uitgaande correspondentie, waaruit hij hier en daar een greep deed, gaf hij een overzicht der geveerde hulp actie, daarbij in het bijzonder die punten toelichtende, die voor de hoofdbestuurs leden van belang waren, Hij vond daarbij gelegenheid om speciale hulde te brengen aan de samenwerkende organisaties, in het bijzonder de N, C. B. en de R.K. Vrouwen bond en verder aan de afdeelingen van het comité, vooral die welke meer recht streeks bij de hulpverleening betrokken waren. Interessant was het daarbij te vernemen van de nieuwe actie die nu door het Huis vestings-comité gevoerd wordt, n.l, de in zameling van meubilair voor de slachtoffers van den watersnood. Als straks de vluch telingen naar hun haardsteden terugkeeren, vinden zij van hun huisraad weinig of niets meer terug dat bruikbaar is. Het R.-K, Huisvestingscomité wil ïui trachten hen dan aan nieuwe meubelen te nelpen. Het Comité Arnhem is er het eerst mee begonnen en heeft op zich genomen te zorgen voor de ««emeenJte Leeuwen; Nijmegen is eveneens al druk bezig met het inzamelen van meube len; Tilburg zal zorgen voor de gemeente Al phen aan de Maas; de Bommelerwaard zal oogingen doen om Dreumèl te helpen. Het bestuur hoopt, dat nog andere comité's in bepaalde plaatsen of streken een of andere gemeente onder hi»"i bescherming zullen ne men, De bedoeling is, dat de comité's de meubelen voorloopig opslaan, dus niet naar Den Bosch zenden, en met de verzending wachten tot men in de getroffen gemeenten waarvoor zc bestemd zijn, in staat is ze in ontvangst te nemen. Het spreekt vanzelf dat het hier weer betreft het schenken van meu belen aan het comité, omdat door het R.-K. Huisvestings-comité zelf geen aankoon ge schiedt terwijl die meubels nieuw of althans goed bruikbaar moeten zijn. Verschillende zaken kwamen hierna in bespreking o.a. de medische zorg voor de vluchtelingen ten aanzien waarvan nuttige wenken werden gegeven, waarmee het be stuur rekening zal houden. De besprekingen leidden tot het resultaat dat de overtuiging werd versterkt dat zoo spoedig mogelük de in het nieuwe 'reglement van het R.-K. Huis vestings-comité voorgeschreven medische inspectie tot stand komt. Door Dr. v. d. Heijden werd medege deeld, dat het Wit-Gele Kruis een actie gaat ondernemen om de in de overstroomde streken getroffen Wit-Gele Kruis-afdeelin- gen die veel verloren hebben, zooveel moge lijk te helpen. Met genoegen werd, op desbélreffende vragen, van de zijde van het bestuur ge constateerd dat de samenwerking met het provinciaal Comité van het Roode Kruis van den meest velwillenden aard is. De op het R. K. Huisvestings-comité uit groeiende critiek maakte eveneens een on derwerp van bespreking uit. Opnieuw kwa men vast te staan de onbaatzuchtige be doelingen van het Comité en zijn volkomen onpartijdigheid bij de hulpverleening ten opzichte van godsdienstige of politieke rich ting, waarnaast echter ook bevestigd werd het principieele standpunt, dat de katho lieken „zooveel mogelijk" bij katholieken behooren te worden! ondergebracht, gelijk het comité het ook volkomen billijkt dat Protestanten bij hun geloofsgenooten wor den gehuisvest. Van de zijde van het Hoofdbestuur werd aan het Dagelijks Bestuur warme hulde gebracht voor hetgeen het in deze moeilijke dagen met zoo schitterend resultaat heeft tot stand gebracht en zijn geheele optreden in deze goedgekeurd. Omtrent de wijze van hulpverleening door de samenwerkende or ganisaties werden eenige wenken gegeven en de afgevaardigden gemachtigd in dien zin hunne organisaties voor te lichten. Eenstetn- mig kwam daarbij als het gevoelen der af gevaardigden naar voren, dat dc organisaties in gevallen als deze hare actie ondergeschikt maken aan die van het R. K. Huisvestings comité. Ook de verhouding tot de Alg. Waters nood-Commissie werd besproken en te de zen aanzien eenige wenschen geuit, waar aan het bestuur gevolg zal geven. De secretaris-penningmeester, de heer J. Pastoor, deelde mede, dat Zondagmorgen de stand der inzameling was 331.599.79 ter wijl nog groote bedragen worden tegemoet gezien. Er is slechts een klein bedrag onder, dat door de schenkers met een uitdruKkelijk aangegeven bestemming isgegeven, Op voorstel van het dagelijksch bestuur werd besloten van het tot dusver ingeko men bedrag reeds 300.000 aan de Alg. Watersnood-Commissie af te dragen. Met voldoening werd geconstateeerd dat de vrij gevigheid, die het R. K. Huisvestings-comité overal heeft mogen vinden zoowel ten aan zien van persoonlijke arbeidsprestatie als gaven in natura, het mogelijk maakt de uit gaven, die het comité heeft moeten doen en nog zal moeten doen, tot de kleinst mo gelijke proporties terug te brengen. Van die uitgaven zal volledige verantwoording ge schieden aan de Alg. Watersnood-commis sie. Daarbij zal blijken dat de in sommige kringen- geuite vrees, dat het R. K. Huisves tings-comité wel veel van het ingezamelde bedrag noodig zou hebben, denkbeeldig is geweest. n Besprekingen werden gevoerd over de veeverzorging waarbij de vertegenwoordi ger van den L. T. B. in Haarlem mededeel-, de, dat zijne afdeelingen thans óók eene inzameling houden van voerdermidde len, Verzocht wordt deze vooralsnog op te slaan en met verzending te wachten totdat van het R.K. Huisvestings-comité de vracht brieven voor verzending aan nader te geven adressen worden toegezonden. Omtrent de vele ontvangen en nog steeds binnenkomende goederen werd medege deeld, dat reeds 5 magazijnen in Den Bosch in gebruik zijn. Alle goederen worden oor deelkundig gesorteerd en niets wordt ver zonden dan nadat een doelmatige schifting heeft plaats gehad. Me'degedeeld zij, dat het Comité niet lukraak goederen naar ver schillende plaatsen verzendt doch alleen daarheen van waar om die goederen speci aal gevraagd wordt. In de magazijnen zullen evenwel ook voorraden worden ge houden om na de terugkeer der vluchtelin gen in hun woonplaatsen in hunne behoef ten te kunnen voorzien. Breda kondigde de toezending van een paar wagonladingen kleeding aan, met welker sorteering men thans in genoemde stad bezig is. Bij de rondvraag werden nog verschillende aangelegenheden besproken. Daarbij gaf de secretaris voorlezing van een schrijven van ein der s imenw -rkende organisaties, waarin met het oog op de loopende geruchten de vraag ,werd gesteld of wel in alles belange loos liefdadigheid werd beoefend en of niet enkele heeren.... ruim gesalariëerde betrek kingen haMden! De secretaris voor zich wenschte hierop alleen te antwoorden, dat het heele gesalariëerde personeel van het Comité bestaat uit één typiste een magazijn bediende en nu een hulptypiste, terwijl de overige hulp belangeloos werd verleend. De voorzitter Mgr. Prinsen, dien men wel het minst verdenken zal een gesalariëerde be trekking te vervullen, wenschte hieraan ech ter toe te voegen dat de geruchten reeds meermalen door Mgr. Diepen en hem weer sproken zijn, ook in de pers, en opnieuw de uitdrukkelijke verklaring af te leggen, dat noch de directeur, noch de secretaris-pen ningmeester noch de tijdelijke magazijnmees ter noch eenig ander lid van het bestuur ook maar de geringste vergoeding genieten voor den door hen verrichten reusachtigen arbeid. Notaris Lobach kon zich de geruchten in- tusschen goed verklaren. Wie ziet welke groote werkzaamheden hier door de leden van het dagelijksch bestuur verricht worden, werkzaamheden die den geheelen persoon eischen en verricht moeten worden naast den gewonen dagelijkschen arbeid, kan zich nau welijks indenken dat dit alles en al belange loos wordt gedaan. Tóch is dit zoo en daar om ziet spr. in die geruchten een pluimpje voor het bestuur. Na eenige verdere besprekingen werd de vergadering, die 334 uur geduurd had, ge- Sloten. De minister van Oorlog a, i. van Marine, heeft in antwoord op een desbetreffenden brief van het bestuur van den Centralen Nederlandschen Ambtenaars'bond medege deeld, dat er geen aanleiding bestaat om een commissie in te stellen naar de oorzaak van het vergaan van den loodsschoener te Terschellling, omdat uit de ter beschikking van den minister staande gegevens overtui gend gebleken is, dat de courantenberich ten, waarop door het bestuur gedoeld wordt, :n strijd met de waarheid zijn. Een stijging vooral bij de zware misdrij ven. Het aantal belastingdelicten in een jaar verdrievoudigd. Naast interssante beschouwingen over het 9de Internationale Penitentiaire Con gres van de hand van mr. J. Slingenberg bevat het laatst verschenen nummer van het Tijdschrift voor Strafrecht een artikel van mr. G. L. Suermondt, den eenige we ken geleden overleden chef van de afdee- ling gerechtelijke- en armenzorg-statistiek van het Centraal Bureau, over den om vang van de criminaliteit in 1923. De schrijver wijst er op, dat de totaal indruk van den omvang en den ernst der criminaliteit, af t"e leiden uit berichten in de dagbladpers, vrij ongunstig moet zijn. Inderdaad wordt die indruk door de uit komsten van de crimineele statistiek be vestigd. Zij toonen aan, dat het peil der zware criminaliteit met uitzondering van enkele zedelijkheidsdelicten in 1923 óf gelijk gebleven óf gerezen is. Met name geldt dat van het delict doodslag, dat in genoemd jaar van 28 tot 36 steeg. Ook de mishandeling met zwaar lichamelijk letsel of doodelijk gevolg nam toe van 86 tot 99, de doodslag door schuld van 13 tot 20. Nog verschillende andere delicten van ernstigen aard worden door mr. Suermondt opge somd, waarbij telkens in 1923 een stijging ten opzichte van vorige jaren blijkt.'Niet alleen beweegt zich over 1923 de lijn der agressieve criminaliteit en die der sexuee- le criminaliteit in opwaartsche richting, daarnaast vertoonen ook verschillende mis drijven van cconomischen aard hoogere cijfers. Het aantal veroordeelingcn wegens een- voudigen diefstal bleef merkwaardiger wijze op één na gelijk: 3038 in 1923 te gen 3039 in 1922. Doch dc gekwalificeerde diefstal nam toe van 1046 tot 1093, de ver duistering van 970 tot 1102, de oplichting van 266 to't 383. Wat laatstgenoemd delict aangaat, werd zalfs het jaar 1920, dat in dit opzicht een hoogtejaar was, overtroffen. Een lichtpunt ziet de schrijver intusschen in dc daling van het aantal helingsgevallen: van 416 tot 392, doch bedelarij en landloo- perij liepen daarentegen weer op, van 949 lot 1072. Doch al deze stijgingen worden verre overtroffen door de ontstellende toeneming van het aantal veroordeelingen wegens Rijksbelastingovertredintfen: was te dien aanzien 387 in 1922 reeds een hoog cijfer, in 1923 steeg het... tot 1122! Bij nader onderzoek bl^ek het mr, Suermondt, dat deze toeneming in hoofdzaak op rekening van de provincies Drenthe en Gelderland komt. De directeuren der directe belastin gen aldaar schreven de onrustbarende stij ging dezer belastingovertredingen in hoofd zaak toe aan de sterke verhooging van den gedistilleerd-accijns in gevolge de wet van 1920. Ook armoede schijnt er intusschen niet vreemd aan te zijn Na nog omtrent een aantal andere mis drijven cijfers te hebben vermeld, merkt de schrijver op, dat de criminaliteit in 1923 niet slechts een ernstig karakter heeft ver kregen, doch dat ook de totale misdadig heid is toegenomen: het totaal aantal deri onherroépelijke veroordeelingen is van 19901 in 1922 opgeloopen tot 20902 in 1923. En mr. Suermondt wijst er op. dat in 1924 dit record nog is geslagen door een totaal cijfer van 21066. Hadden bovenstaande cijfers betrekking op de rechtbankcriminaliteit, d w. z. op die delicten, welke in eersten aanleg door de rechtbank worden behandeld, in het slot van zijn beschouwingen vraagt mr. Suer mondt aandacht voor den omvaug der mis dadigheid, waar het kantongerechtszaken betreft. Hier valt een oogenschijnlijk zelfs aanmerkelijke afneming der criminaliteit te constateeren: het aantal schuldigverkla ringen daalde van 242872 in 1922 tot 199959 in 1923. Een belangrijk verschil, al blijft ook het laatste cijfer nog op een respectabelen criminaliteitsomvang wijzen. Doch een groot deel van dezen vooruit gang is in werkelijkheid slechts schijn. Im mers sinds 1 September 1922 trad een wij ziging van art. 74 van het Wetboek van Strafrecht in werking, waardoor de moge lijkheid van z.g. „afkoop" betaling van boete of voldoening aan de voorwaarden, gesteld door den ambtenaar van bet O. M., waarna een vervolging achterwege blijft - sterk werd uitgebreid. Toch valt, ook al neemt men de talrijke afkoopgevallen in aanmerking, verbetering op dit punt te con stateeren:het aantal overtredingen liep te rug van 252407 in 1922 tot 233423 in 1923. Alles samengenomen geeft echter de cri mineele statistiek over 1923 een ongunstig beeld. En de toeneming van de onder ver zwarende omstandigheden of op meer ge raffineerde wijze gepleegde economische de licten, de stijging van het aantal feiten, dat op ernstige verruwing of zedelijk ver val wijst, kan de ongerustheid over het beeld, dat de criminaliteit in ons land ver toont, slechts vergrooten. De Koningin en de Prins zullen Zaterdag ochtend met den trein van 10.24 naar het Loo vertrekken. Naar wij vernemen heeft de Chineesche Regeering den Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. van Karnebeek begiftigd met het Grootkruis eerste klasse der orde van den met edelgesteenten gesierden Gulden Rijsthalm van China. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland heeft te Hoorn uitvoe rige besprekingen gevoerd naar aanleiding van de 22 Januari gehouden vergadering der commissie-Van Aalst, inzake de kana lisatie van West-Friesland, en vernam daar bij, dat voor Enkhuizen meer zekerheid is verkregen, omtrent den sluisbouw aldaar, alsmede in zake den aanleg van het kanaal ZwaagdijkEnkhuizen. Ook is met groote instemming vernomen, dat pogingen zullen worden aangewend te verkrijgen, dat in de beslissing van Prov. Staten zal worden op genomen, dat Hoorn in de plannen zal wor den begrepen door de verbinding met Alk maar. Medegedeeld werd, dat de commissie- Van Aalst eenstemmig bij haar meening bleef, dat voor Hoorn het kanaal ten Noor den der stad de voorkeur verdient. Én waar in deze thans volkomen eenstemmigheid be staat, hoopte men, dat Ged. Staten thans in hun voorstel zouden opnemen de beslis sing omtrent de situatie bij Hoorn, en door uit te spreken, dat hét kanaal ten Noorden der stad zal worden aangelegd. Uit de mededeelingen bleek echter, dat men het om tactische redenen beter oor deelde, daarop thans niet aan te dringen. Met genoegen is vernomen, dat de commis sie-Van Aalst besloot, Hoorn krachtig te blijven steunen in het streven, te komen tot een kanaal ten Noorden der stad. Ook op de Zuiderzee niets gevonden. Dinsdag hébben twee groepen watervlieg tuigen bij zeer gunstig weder de Zuiderzee bezuiden de lijn EnkhuizenStavoren afge zocht naar eventueele wrakstukken van het verloren vliegtuig der landmacht. Men heeft echter niets gevonden. Ook de kanonneerboot „Hadda" uit Hel der heeft met hetzelfde doel een onderzoek op de Zuiderzee ingesteld. Ook deze boot moest zonder resultaat terugkeeren. Zijn arrestatie in verband met de bankbiljetten-affaire. Zooals reeds is gemeld, is de heer Soussa de Santos Bandeira, die tot voor korten tijd gezant van Portugal bij ons Hof was, in ver band met dc Portugeescho bankbiljetten- kwestie. gearresteerd. Reeds geruimen ti)'dJ had men, naar het Corr. Bur. meedeelt, het vermoeden, dat de heer Bandeira een zekere rol in deze zaak gespeeld had en han gende het onderzoek heeft de heer Bandeira zijn mandaat ter beschikking van zijn regee ring gesteld en is hij naar Portugal terugge keerd. Hij kreeg echter eenigen tijd later ver lof van de regeering te Lissabon, om voor een bepaalden tijd naar Den Haag terug te keeren, daar hij nog verschillende particu liere aangelegenheden hier te lande moest regelen. Juist in dezen tijd werd de heer Marang van Ysselveere gearresteerd, in verband met deze kwestie. Er heeft toen op het hoofd, bureau van politie te 's-Hage een langdurig onderhoud plaats gehad, waarbij verschil lende Justitioneele autoriteiten aanwezig waren o.m. ook de chef van de Por tugeesche Justitioneele politie, dr. Chrispia- nio. De heer Marang heeft toen enkele voor den heer Bandeira zeer bezwarende verkla ringen afgelegd, welke door den Portugee- schen politie-ambtenaar telegrafisch aan regeering te Lissabon werden medegedeeld. Deze verklaringen waren van zoodanigen aard, dat de Portugeesche regeering den heer Bandeira telegrafisch mededeelde naar Portugal terug te komen. De heer Bandeira voldeed aan dit bevel en korten tijd na aan komst is hij gearresteerd. Welke rol hij in deze zaak gespeeld heeft, is nog niet volkomen opgehelderd. Wel is het opgevallen, dat de heer Marang zeer vertrouwelijk met den heer Bandeira omging. Omtrent dc verblijfplaats van den compag non van den heer Marang, weet men nog niets naders. Bedoelde persoon logeerde in een hotel te 's-Hage, maar is. naar men ver moedt, door den heer Bandeira gewaar schuwd, dat de zaak verloren was. Hij bad dus nog gelegenheid zich bijtijds uit de voe ten te maken. ROTTERDAM, 26 Januari. Eieren. (Rott, Cons. Veiling.) Aanvoer 35.000 stuks. Kip pen f 7—9.50. Vee. Ter markt waren aangevoerd 232 paarden, 8 veulens, 1081 magere runderen, 670 vette runderen, 250 vette en graskalve ren, 1170 nuchtere kalveren, 42 schapen of lammeren, 45 varkens, 144 biggen. De prij zen waren als volgt koeien le qual. 117 12211 c., 2e qual. 107 100 c., 3e qual. 9080 c., ossen le qual. 115120 c., 2e qual. 10595 c., 3e qual. 8575 c., stieren le qual. 95100 c., 2e qual. 8575 c., 3e qual. 65 c. per kg. vette kalveren le qual. 175—195 c., 2e qual. 150—125 c., 3e qual. 11595 c., mekkoeien f 230420, kalf- koeicn f 240440, stieren f 185395, pin ken f 165185, graskalveren f vaarzen f 170200, werkpaarden f 1002300, slacht- paarden f 95170, hitten f 95185, nuch tere kalveren f 1422, fokkalveren f 18'30, biggen f 1522, overloopers f 2440. Vet vee en vette kalveren in alle qualiteiten matig verhandeld, prima soorten iets vaste- ren prijs. Melk- en kalfkoeien bij redelijken aanvoer matig verhandeld. Nuchtere kal veren met goeden handel in slacht- en ma tigen handel in fokbeesten. Biggen en Over loopers met matigen handel, goede soorten duur. Paarden matig verhandeld. Het kalf- en melkvee, slachtvee, de stieren, vette en nuchtere kalveren werden niet vlug, maar prijshoudend opgeruimd. De handel in wolvee had bij kleineren aanvoer, weder een zeer slecht yerloop. Vette varkens bij gerin gen aanvoer vlug en hooger. Zouters iets hooger, terwijl de Londensche varkens min der vlug en tegen teruggaande prijzen wer den verhandeld. Biggen prijshoudend. IJMUIDEN, 25 Jan. Van de beugvis- scherij kwamen heden hier binnen de stoom- beuegers VL. 73 (Flevo III) met f 1509; VL. 50 (Elise) met f 1808; VL. 80 (Gesina) met f 1491 en VL. 196 (Johanna) met f 1387 aan besomming. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtreilers IJM. 109 (John Brown) met f 3030; IJM. 405 (Derika II) met f 2253; IJM. 385 (Derika IV) met f 2350; IJM. 418 (Derika V) met f3929; IJM. 417 (Derika VII) met f 3835; IJM. 125 (Derika XII) met f 2282; IJM. 168 (Odin) met f 2354; IJM. 51 (Catania) met f 3626; IJM. 108 (Clara Nicol) met f 2366 IJM. 501 (Flora) met f 1526; IJM. 324 (Amalia) met f2214 IJM. 482 (Schiedijk) met f2592; IJM. 152 (Paris) met f 3381; IJM. 184 (Plutos) met f 3638; IJM. 84 (Pallas) met f 3237; IJM. 74 (Poseidon) met f 2843; IJM. 195 (Azimuth) met f 4262; IJM. 21 (Corrie) met f 2915 IJM. 5 (Inie) met f 2016 IJM. 201 (Hohan N. Klein) met f 2334; IJM. 330 (Maria Anna Klein) met f 3058; IJM. 12 (Johanna) met f 2540; IJM. 107 (Jeanne) met f 2382; IJM. 183 (Liesbeth Betty) met f 2715; IJM. 151 (Hilda) met f 1*636; IJM. 67 (Union) met f 2465; IJM. 159 (Julie Streyff) met f 576; IJM. 177 (Emma) met f 3128; IJM. 432 (Raaf) met f 2310; IJM. 38 (Jenny Elsa) met f 3258; de zeilloggers KW. 28 (Anna) met f 623; KW. 79 (Wilhel- mina) met f 645; KW. 103 (Katwijk) met f 530; KW. 44 (Dirk) met f 615; KW. 173 (Minister Kuyper) met f 1020; KW. 54 (Annie) met f 326; SCH. 201 (Sigurda) met f 468; SCH. 328 (Onderneming IV) met f 387 en SCH. 170 (Jan) met f 454 aan be somming. AMSTERDAM, 26 Jan. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 4.754.80, id, blauwe f 4.504.60, id, Eigenheimers f 3.60, id. blauwe Eigen heimers f 3.403.50, Geldersche Bravo's f 22.25, Friesche Borgers f 3.403.50, id. blauwe Borgers f 3.403.50, Zeeuwsche Eigenheimer poters f2.752.90, id. blauwe Poters f 2.25, id. bonte Poters f 2.25 p. HL ELST, (Bet.) 25 Jan. (Fruitveiling V.V. O.3.)- Goudreinetten le soort 1828, 2de soort 1417, 3e soort 612, Extra 3135, BellefleiA 1ste soort 1620, 2e soort 1015 3de soort 49,Extra 2236, Rabouwen 89, Grauwe reinetten 1213, Holgaten 7)ó9, Eijsdener Klumkes 1416, Bau- mann's reinetten 2028, Koningsrood 23 24, Courtpendu 1011, Reinzoet 1314 Huismans 1113, Zoete bellefleur 1416, Jasappels 1620, Gerrit Roelofs 131 Enkele benderzoet 1314 ct. per Kg. GRONINGEN, 26 Jan. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 440475, 2e f 350— 400, 3e f 250300 vroegmelkkoeien la soort f 325375, 2e soort f 250300; kalf- vaarzen le soort f 350375, 2e soort f 259 300; varekoeien le soort f 300325, 2e soort 250270; stieren le soort f0.90 0.92, 2e soort f 0.760:80, slachtvee le s. f 1.10—1.12, 2e soort f 1—1.05, per Kg. slachtgewicht; melkschapen f 4050; vette schapen le soort f 4652, 2e soort f 3842; weidcschapen le soort f 4t)50, 2e soort f3038; vette kalveren le soort f 1.30 1.35, 2e soort f 1,15—1.20, vette lammeren f 2831, loopvarkens f 2018, vette var kens f 0.90—0.93, 2e soort f 0.86—0.88. Londensche varkens f 0.860.90, zouters le soort f 0.86—0.89, biggen f 15—20, f2.50 3 per week. Aanvoer 96 vette koeien, 156 kalveren, 243 melk- en kalfkoeien 49 stieren, 105 schapen 690 vette en Londensche varkens, 336 ma gere varkens en biggen. PURMEREND, 26 Jan. Eieren. Aan de veilingen waren aangevoerd 43.000 kippen- f7.70—8.80 en 1000 eenden- f8.75—8.95. Eieren. Kippen- f 8—9, eenden f 8. ROERMOND, 25 Jan. Eiermijn. Aan voer 1.200.000 stuks. Hoogste prijs f9.70, laagste prijs f 8, kleinere eieren f 7.207.90, eenden-eieren f 8.709. SNEEK, 26 Jan. Vee. Ter markt waren 74 melk- en kalfkoeien f 150—440; 33 vette koeien f230410; 10. vette kalveren f55 80; 349 nuchtere kalveren f 1019; 299 schapen f 2545; 294 varkens f50140; 10 biggen Men besteedde voor vette runde ren 5Q60 ct., idem kalveren 6070 ct., id. varkens 4245 ct., zouters 4143 ct., Londensche varkens 42—43ct., per Kilogram. Melkvee en pinken prijshoudend, maar handel kalm. Vette koeien en varkens prijs houdend, handel kalmer. Vette kalveren met goeden handelnuchtere kalveren stadig; Schapen stug. Biggen nog weinig aange voerd. VOLENDAM, 26 Jan. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 4000 eenden» f 8.75—8.95. GRONINGEN, 26 Jan. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt 26 Jan. 19 Jan. Zomertarwe f f Roode tarwe 12.00-12.75 12.00-13.00 Witte tarwe 12.00-12.75 12.25-13.10 Inl. rogge 8.00- 6.80 8.00- 8.75 Wintergerkt 9.00-10.25 9.00-10.10 Zwancnb. gerst 9.50-10.25 9.50-10.25 Zomergerst 9.00- 9.40 9.00- 9.45 Witte haver 8.75- 9.50 8.75- 9.60 Gele haver 9.00-10.50 9.00-10.50 Zwarte haver 9.50-10.50 9.50-10.60 BI. peulerwten 10.00-21.50 10.00-21.50 Gr. erwten 11.00-16.00 11.00-15.75 Schokkers Paardcboonen 10.50-12.50 10.50-12.00 Wierboonen 10.50-12.50 10.50-12.00 Waalsche boon. 13.00-16.25 13.00-16.25 Koolzaad 20.00-25.50 20.00-25,50 Karwijzaad 18.00-24.00 18.00-24.00 Geel mosterdz. 40.00-56.00 40.00-50.00 Kanariezaad 15.00-19.00 15.00-18.00 Lijnz. blauwbl. 13.00-17.50 13.00-18.00 Idem witbl. 13.00-17.50 13.00-18.00 Blauw maanz. 50.00-65.00 50.00-60.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 7 kg, rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle ha- versoorten 10 ct, per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7