ONS NIEUWE FEUILLETON. JAARVERGAIERIN6 3. Heüs van tien Boogedel- Geslr Heer Mr. J. B. Bomans. Onderwerp „Crisis en Volk" Voornaamste Nieuws „CREDO PUGNO" Donderdag 28 Januari f h n ver^*es v'eeiL Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Partij- en landsbelang. De dure scharensliep. De Rijksstraatweg HaarlemV eisen. HET FRANS HALS MUSEUM. De steunacïie voor de geteisterde streken. Morgen beginnen wij ons nieuwe, feuilleton: „EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING". Aangezien wij er .van overtuigd zijn dat onze lezers dit prachtige verhaar en de verdwijning en terugvinding der arme FABIENNE, een der hoofdpersonen van dit zeldzame feuilleton, met stij gende belangstelling zullen lezen, hebben wij besloten zooveel mogelijk dagelijks een dubbel feuilleton, dus 12 kolom, te geven. Desondanks zal dit verhaal den lezer met minder dan ruim tien maanden bezighouden. Boeiende feuilletons moeten ook niet al te kort zijn, njetwaar? Het Watersnoodcomité te Haarlem. De Middenstandssteunactie. Schoolbioscoop-voorstelling. Weldadigheid naar Vermogen. Engiisch Association. HANG DE TELEFOONHAAK OP NA UW GESPREK! Vrijz.-Dem. Bond. Loodgieters van een dak gevaüen. Personalia. Verzending van de bii het Roode Kruis te Haarlem binnengekomen kieedingstukken enz. ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood. VRIJDAG 29 JANUARI AGENDA 2. Notulen. (Ie gedeelte) 4. Jaarverslag Secretaris 6. 2e gedeelte van de rede. 7. Rondvraag en Sluiten. Ir. J. B„ van Loghem. GYMNASTIEK. SCHIETEN. BLOEMENDAALSCHE BURGERWACHT in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht IJMUIDEN. LAATSTE NIEUWS. In hooger beroep. De verklaringen van den Rijkskanselier in den Rijksdag. Communistische demonstraties. Britsch stoomschip gezonkenr 20 personen verdronken. abonnement .prijs bedraagt voor Haarlem ea Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal f 3.25 Pranco per post per kwartaal bij ♦ooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 40. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE Advertenties 35 cents pat reset» Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teksti als ingezonoen mededeeling, 60 et per regel, op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-advi^* tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. tegen ongevallen verzekerd 'voor een der^volg'enX"^ 13000." ^Ëele ongeschiktheid tot werken door. fy CO bij een erge val met f fï hij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f CO bij 'n breuk van voigenae uitKeenngen. «uoou. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 JU» doodelijkzr, afloop: 1 een voet of een oog: I ICv," duim of wijsvinger: 1 'been of arm: 1 n U andere vinger. De scherpe en fel persoonlijke wijze, Waarop mr. Marchant, de leider der vrijzin nig-democraten in deze dagen te keer gaat tegen den nieuwen Kabinetsformateur heeft sterk de aandacht getrokken. En terecht; afgescheiden van hét al of niet slagen van mr. Limburg is zulk optreden van een leider eener Nederlandsche politieke partij een Verschijnsel op zich zelf. Mr. Marchant im mers verdedigt de stelling, dat het om nu maar de zachtste woorden te gebruiken ongepast is van een vrijzinnig-democraat als formateur van een extra-parlementair kabi net op te treden. Immers, hij, mr. Marchant, heeft den weg gewezen voor een parlemen taire regeering in een coalitie van vrijzinnig en sociaal-democraten en Katholieken. Nu dat mislukt is, mag niemand een poging doen Om een extra-parlementair kabinet te vor men; want dan dwarsboomt hij de plannen Van den vrijzinnig-democratischen leider. En het wordt niet veel minder dan een mis daad, wanneer een vrijzinnig-democraat zich voor deze euveldaad leent! Ziedaar een standpunt; maar is het wel een juist? Consequent doorredeneerend komt men zóó tot de conclusie, dat H. M. de Koningin bij het geven van een opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet den persoon Harer keuze eerst een eed moet latSn afleggen, dat hij bij geen bepaalde politieke partij is aangesloten. Immers, wat mr. Marchant aan den vrijzinnig-democraat mr. Limburg verwijt, kan men met evenvee! recht aan ieder ander politicus met een eigen politieke geloofbelijdenis voor de voeten werpen. Alle politieke partijen staan op den grondslag van het parlement; alle yenschen niets liever dan een regeering, met een meerderheid in de Kamer achter zich, aan het bewind te zien. Alleen de communisten, die het parlementarisme zeggen te ver foeien en er de dictatuur van het proleta riaat voor in de plaats willen stellen, kunnen wij uitzonderen. Zoodat volgens., den stel regel van den heer Marchant voor de for matie van een extra-parlementair kabinet alleen de politiek-kleurlooz'en en Wijnkoop en Lou de Visser in aanmerking komen! Deze opmerking voert ons tot de vraag, welke in deze crisisdagen wel eens gesteld mag worden, in hoeverre ernstige politici met verantwoordelijkheidsgevoel het lands belang afhankelijk mogen maken van het fiartijbelang. Het parlement, zooals wij dat in rijn modernen vorm kennen, veronderstelt het bestaan van een aantal politieke par- tijen, welke ieder voor zich de behartiging van de lands- en volks- dus der algemeene belangen voorstaan. Iedere partij voor zich echter ziet dat algemeen belang door eigen bril; meent, dat een land het best bestuurd zal worden, wanneer de eigen beginselen in het bewind overheerschen. Zóó dekken lands- en partijbelangen elkaar. Zóó was het tot aan de machtsvorming der S. D. A. P. De socialistische partij im mers #is geen eigenlijke nationale partij; al gaat in vele gevallen het hart boven de leer, de leer is toch, dat alles ondergeschikt moet Worden gemaakt aan de besluiten der „Internationale.'' En zelfs nationaal gerekend is iedere socialistische partij een klasse partij; zij behartigt op de eerste plaats niet het algemeene, maar het klasscbelang van ééne groep der bevolking. De opvatting van den heer Marchant, dat ieder voorstander Van het parlementaire stelsel verplicht is bij een crisis met de S. D. A. P. éven zeer rekening te houden als met de andere nationale partijen, is dus on juist. Dat moet slechts wanneer, groote nationale belangen alleen met de hulp der S. D. A. P. te redden zijn, zoo als b.v. in Duitschland het geval was, wan neer chauvinisten of communisten naar een revolutie heenstuurden en de socialisten hereid waren met de middenpartijen de grondwet te handhaven. Maar zulk een toe stand is hier gelukkig niet te vreezen, althans zijn daarvoor geen aanwijzingen, waarmee ernstig rekening moet worden ge houden, De stelling van den heer Mar chant, dat momenteel, na de tijdelijke ineen storting der coalitie, geen ander middel mag Worden aangewend om de landspoliiiek op dreef te krijgen, dan het samengaan der hnks-democratische partijen met de R. Ka tholieken, is dus valsch. Beter is het, dat tijdelijk een extra-parlementair kabinet'Op treedt, dan dat een of twee groote natio nale partijen met een klassepartij samengaan. ca een ongekende situatie in het leven Wordt geroepen, 't Is merkwaardig, dat de vrijzinnig-democratische partij, tdie toch nog altijd zegt principieel van de socialistische te verschillen, deze overweging nog nooit eens binnen de sfeer van haar politieke be schouwingen getrokken heeft. Of moeten wij uit de beweringen van mr. Marchant die blijkens een interview met mr. Oud ook door den secretaris van de vrijz. democra tische partij worden gedeeld soms op maken, dat de vrijzinnig-democraten niet v6el waarde meer hechten aan het socia listische karakter der Nederlandsche S. D. ■A- P.; dat zij de S. D. A. P. meer en meer een zuiver radicale partij beschouwen, Welke in wezen niet veel meer van de vrijzinnig-democratische verschilt? Maai dan zouden,wij wel eens willen weten wat de roode partijleiders daarop te aniwo .rden hebben en hoe groot de geneigdheid van de S- D. A. P, nog zou zijn om in een democra tische concentratie te treden, wanneer ande- r®n alleen op dien grond, dal n.m. het s°cialistisch karakter der roode partij niet meer ernstig genomen wordt, een verbond wilden aangaan. Intusschen, de R, K. Staatspartij heeft zulk een opvatting van het socialistisch karakter der S, D. A. P. nog niet. Vandaar, dat de R. K. Kamerfractie zoo terecht be sloten heeft niet anders dan .in de uiterste noodzaak met de S. D. A. P. een regeering te willen vormen, dat wil dus zeggen, wanneer iedere andere moge lijkheid voor een regeering is afgesneden. Wat de heer Marchant dan ook wil is niet anders dan het landsbelang aan het enge partijbelang opofferen. Want het is toch wel overduidelijk, dat, wie de S. D. A. P. niet als een nationale partij beschouwt, alle mid delen dient uit te putten, alvorens hij de socialisten aan het landsbewind helpt. Wie dat niet doet en redeneert: ik wil geen extra-parlementair kabinet om te kunnen komen*tot een democratische concentratie, die offert het nationale belang op aan de vermeerde superioriteit van zij-a democra tische beginselen en vergeet, dat tegen dit drijver naar de machtsvorming van demo cratische partijen zich het algemeene, het nationale belang verzet, waarmee immers het regeeren van een niet-nationale partij in strijd komt. Alleen wie deze logica uit het oog verliest kan er, als de heer Marchant, toe komen, om een partijgenoot er een verwijt van te maken, dat hij buiten zijn partij om een op dracht van de Koningin aanvaardt. De impasse, waarin onze Nederlandsche poli tiek na 11 November gekomen is, eischt, dat ieder vooraanstaand politicus naar de mate zijner krachten meewerkt, om een oplossing te verkrijgen. Wij kunnen ons voorstellen, dat H. M. de Koningin de op dracht tot Kabinetsvorming in deze om standigheden aan een R. K. staatsman zou geven; en dat deze dan moest antwoorden bij de gesclftpen situatie onmachtig te zijn de opgedragen taak te volvoeren. Maar wij zouden het zulk een staatsman zeer euvel duiden, wanneer hij zeide; alvorens ik een poging doe om een exttra-parlemèntair kabi net te vormen, moet ik eerst vragen, of mijn partij het wel goed vindt. Dat zou zijn de rechten der constitutioneele Vorstin ver krachten; de Kroon het moeilijke werk in crisisdagen onmogelijk maken. Welnu, niet anders eischt mr. Marchant op het oogen- biik en nog wel in de meest scherpe woorden, van zijn partijgenoot, mr. Limburg. En hier mee geeft hij blijk in zeer critieke oogen- blikken het enge partijbelang boven het landsbelang te stellen, wat wij in een leider eener Nederlandsche politieke partij ten zeerste betreuren. i— De scharenslijper, die zeker nog de O. W. prijzen in zijn hoofd had, dacht ook te Zand- voort even zijn slag te kunnen slaan. Daar er echter klachten kwamen, o.a. zou hij voor het slijpen van een mes een paar gul den gevraagd hebben, werd hij door een naar agenten uitgenoodigd, zijn tarief op 't bureau eens wat nader toe te lichten. We zagen hem 'ébureau binnenwandelen met zijn geleide. Zoo we later vernamen, is hij over de grens der gemeente gebracht om anderen met zijn extraprijzen te verrassen. Men- heeft thans te Santpoort een aan vang gemaakt met het leggen van een nieuw gedeelte rijksstraatweg vanaf de boerderij „Buitenverwachting" over het voormalige „Trovato", Slapersdijk en het weiland van mej. L. Enschede tot midden in het dorp Dat zal op dien veengrond een heel karwei worden, maar na beëindiging der werk zaamheden zal het resultaat uitstekend blij- keh te zijn. EEN GERESTAUREERD SCHILDERIJ VAN FRANS HALS. In het Frans Halsmuseum te Haarlem, is voor het publiek «veder tentoongesteld het schilderij van Frans Hals „Maaltijd van officieren van den Cluveniers-doèlen", ge- schilderd in 1627, dat door den restaura teur D. de Wild, hersteld is, bij welke herstelling, evenals bij de vorige schilderijen van Frans Hals, de gele, ondoorzichtige vernislagen verwijderd werden. Te Nieuw-Vennep. Naar wij vernemen, heeft de te Hieuw» Vennep gehouden collecte ten oatc van de slachtoffers in de door den watersnood ge teisterde streken opgebracht de som van 3155.77. Te Haarlem. De Haarlemsche Varkensslagersverceni- ging heeft besloten ter deelneming aan de inzameling van giften in natura door de Middenstandscentrale voor Haariem en om liggende gemeenten, 150 K.G. gesmolten -euzel te schenken. Vorige opgave 16.681.44, Gecollecteerd op de R. K. Gymn. Ver. Ursus 25.41 'A B. K. «School te Oud-Schoten 6. H25.- Studiefonds O. L. Vr. Rozen krans n 2.10. Totaal 16.739.95)4. Het algemeen Watersnoodcomité te Haarlem, verzoekt ons opname van het volgende: Tot en met hedenmorgen is bij den Penningmeester van het Plaatselijk Comité binnengekomen: Woensdag 27 Januari, van den Voorzitter namens N. N. j IOÜO. van M. v. G. 100. Totaal 1100. Voor de Slachtoffers van den Waters nood. De Organisatie der Middenstandssteun actie is thans geregeld geheel en alle Handel- drijvenden en Industrieelen in Stad en on middellijke Omgeving zijn thans in het bezit der door ons besproken Opwekkingscircu laire. De inzameling gaat morgen, Vrijdag, aanvangen. Het Bestuur der Middenstandscentrale met zes geassumeerde Leden uit de Centrale vormen de Commissie van Uitvoering, ter regeling van het geheel. Er zijn aan elkaar sluitende Rayons gevormd, waarin geheel zelfstandig optreden de Besturen der Gr. Houtstr. Ver. KI. Houtstr. Ver.-Noord- KL Houtstr. Ver.-Zuid-Koningstr. Ver.-Gierstr. Ver. -Jansstr. Ver. Barteljorisstr. Ver. Het Gr. Marktcomité. Het Nassaulaancomité, de Spaarnwouderstr. Ver. de Zijlstr. Ver. Het Comité A'damsch Kwartier, de Kamper straat Ver. Het Comité Leidsche Kwartier, de Kruisstr. Kruiswegvereeniging, het Anne- gang Comité. Het Ged. Oude Grachtcomité, het Kleverparkcomité, de Wagenwegver. en de Schotensche Winkeliersvereeniging. De Voertuigen zullen voorzien zijr van duidelijke Biljetten, waarop „Middenstandssteunactie." „Watersnood." Tot nog toe hebben de volgende Firma's Vrachtwagens en Vrachtauto's ter beschik king gesteld Verzylenberg, Bakkerstr.Beekman, Ko- ningstr-: Hoenderdos, Leidsche Plein Gie bels, Ged. Oude GrachtNederkoorn, idem? Baggerman, SpaarneLuykx, Spaarn wouderstr. Ysco, L. Molenstr.De Sier- kan, Zijlweg Buys, Linschotenstr.Van As, RaamvestSerné, KI. Houtstr.Kranen burg, Ged. Raamgr.van Strien, Leidsche- zijstraat. Bovendien beschikken nog verschil lende Rayonbesturen over eigen vervoer middelen. De inzameling geschiedt in tegenwoordig heid van minstens één Bestuurslid van het Rayonbestuur, waarna het totaal wordt afge geven aan het Gebouw Trianon, aan de Gr. Markt, daartoe welwillend door den Heer A. J. van- 't Hoff afgestaan. Vari Vrijdagmorgen en volgende dagen zijn daar aanwezig de Leden der Commissie van Uitvoering ter ontvangst der goederen. Het is ook deze Commissie, welke des avonds alle binnenkomende zendingen registreert op tabellarische Staten, opdat tegelijk bij de zen ding een juiste Inventaris staat zal kunnen worden overgelegd. Is de inzameling geëindigd, dan vervoeren dezelfde wagens de, goederen naar het Goede renstation, waar zij in de gereedstaande wa gons worden geladen. Ten slotte wordt de totale Gift in tegenwoordigheid der Commis sie van Uitvoering en der Rayonbesturen officieel overgedragen aan het Bestuur der Ver. „Het Roode Kruis." Eindelijk wordt in een Gec. Besturenver- gadering eindverslag uitgebracht en de Steunactie ontbonden. Reeds nu vernemen wij van belangrijke Giften, welke te jachten staan. Om ,maar iets tq noemen nieuwe staalwaren, een kist spek, een vat cacao, enz. Dit alleen slechts nog maar van drie Middenstanders. Zoodat te voorzien is, dat met deze Gift van onzen H. en I. Middenstand heel wat nooden in de geteisterde Gebieden zullen kunnen geledigd worden. Hoewel buiten de eigenlijke Midden- sltandsgift staande, bood het Groote of St. Elisabeth's Gasthuis aan 15 ledikanten en 5 waschtafels, welke gaarne geaccepteerd werden en separaat bij de zending gevoegd zullen worden. Zal gezorgd worden, dat alles bij het ophalen gereed staat Dat bespoedigt het omvangrijke werk Voor leden en genoodigden der Kennemer Lyceum Vercenigiag, de leerlingenvereeni- gingen van het Kennemer Lyceum, zal a.s. Zaterdagavond te 8uur. in de Aula van het Lyceum de vertooning plaats vinden van de beroemde film „De Eeuwige Stilte", over Scott's Zuidpoolexpeditie. Dr. Jac. P. ThysSe zal een korte inleiding houden. De Rector van het Lvceum heeft tegen 2 uur 's middags de leerlingen der hoogste klassen van de Bloemen,daalsche- en enkele andere scholen uitgenoodigd, de film te ko men zien i Van 4 Januari28 Januari werden de volgende giften ontvangen J. W. N. 100; dr. W. E. M. 50; E. v. B. F. 25; J. W. A. B. 20; Jhr. J. W. G. B. v. H. 20; R. D.; J. C. J.; mevr. K.; M. L.; N. N.; mevr. W. B.; mej. D. T. K. ieder 10. G. S. d. C. f 5; N. N.; R. bu, ieder 3; M. E. v V.; R. Z. ieder 2,50; C. J. J. N.{ J. P. Th. ieder 2; Mevr. R.; L, v. d. W.; mevr. B. ieder 1. Totaal met vorige op- i gave 2338,50. Hartelijk dank aan allen, die ons in staat stellen weer velen te kunnen steunen en helpen. Gaarne worden nog giften in ont vangst gertomen door den peningmeester, den heer S. Crommelin, Kruisstraat 1. Voor de English Association in Holland worden de volgende lezingen gehouden in de Bovenzaal „De Kroon", Groote Markt, des avonds 8 uur. Vrijdag 29 Januari: Pro fessor Charlton, over „The appreciation of Drama" en Vrijdag 19 Februari Dr, J. Bouten, over „The Poetic Message of Robert Browning." Ofschoon de directeur van het Telegraaf kantoor bereids zijne medewerking toezegde om op de voorzijde van 'den nieuwen tele foongids met sprekende letters te vermel den. „Na afloop van een gesprek moet men de telefoon op den beweegbaren haak hangen", is het niet ondienstig op het bo venstaande de aandacht van de telefoon- abonné's te vestigen, zoo schrijft ons de In genieur der Telegrafie, de heer J. M. J. Hendriks. In de. afgeloopen maand: December toch hebben niet minder dan 500 abonné's te Haarlem de aangeslotenen op de buréelen Acrdenbout, Bloemendaal en Heemstede niet medegerekend nagelaten, bij het ein de van het telefoongesprek de telefoon op den beweegbaren haak te hangen. Het rechts aangebrachte vaste haakje mag alleen gebruikt worden, om wanneer men tijdens een gesprek zich een oogenblik van het tele foontoestel wil verwijderen, de telemocro- foon niet aan het koord te laten hangen. Rekent men, dat een dergelijke vergeet achtigheid in de automatische centrale ruim een kwartier arbeid vordert, voor het weg nemen van de verbinding, het meien van de aansluiting en het waarschuwen va'! den abonné fnet den zoógenaamden huiler, dan kost deze nonchalance.per jaar c.a. 2000, n.l. het loon vr.ri een instrumentmaker. Misschien erger is, dat de goede naam van de volautomatische telefooncentrale door deze vergectachtgheid schade lijdt. Wordt nj. een abonné. die vergeten beeft Zijn telefoon op den beweegbaren haak te hangen, opgeroepen door een ander, dan kriigt deze het bezetsignaal te hooren. Verneemt laatstgenoemde nu later dat dc opgerocpene. met wien hii wenschte te te!e- foj- reeren, op dat oogenblik thuis geweest is, zoo wordt de schuld het is begrijpelijk, doch onjuist aan de automaat geweten. Dupeert de vergeetachtige abonné derhalve rich zelf. erger is, dat deze, wanneer het gesprek van hem uigegaan is, de opgeroepene vara 't telefoonverkeer uitsluit, ook al hangt deze laatste bij het einde van het gesprek de telefoon aan den haak. Deze abonné, die geen kiestoon krijgt en bij oproep bezet ge vonden wordt, schrijft deze storing natuurliik eveneens aan de automaat toe. Waar dergelijke storingen door de abon- né's zelf voorkomen kunnen worden, heb ik gemeend ook Uwe medewerking te mogen inroepen. In de gisteravond gehouden jaarvergade ring van den Vrijz.-Dcm. Bond werden tot bestuursleden gekozen de heeren G. v. Eek, W. Geertsen en F. Elzinga. Dinsdagnamiddag zijn twee loodgieters die werkzaam waren op een villa te Oegst- geest, bij het omhoog balen van een lad der, van bet dak gevallen. De een kwam er nogal goed af, maar de ander, een jongeman uit Noordwijk, zekere J. van K., kwam op een ijzeren hek neer. Hij werd bewusteloos en ernstig gewond opgenomen. Per auto is de jongeman naar het ziekenhuis vervoerd. Te Amsterdam werd tot arts bevorderd onze stadgenoot, de heer C. J. Bouwer. Men schrijft ons: Nadat op Zaterdag 16 Januari f.1. een 12 K-tons goederenwagen bijna geheel ge vuld metkieedingstukken, ledikanten en beddegoed was afgezonden naar Arnhem van de door de overstrooming getroffenen uit Dreumel, Druten, Wamel en Arnhem, Was de afdeeling Haarlem van het Neder landsche Roode Kruis door de groote giften aan kleederen, ondergoed, matrassen enz, in staat verleden Vrijdag een tweeden, nu 15-tons, wagon te zenden aan Beugen, wrfar volgens ingewonnen berichten, bij het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage, groote behoefte bestond aan kleeding, ligging en dekking. Door eenige leden der Roode Kruis Co lonne voor Haarlem en Omstreken kon deze waggon, die een grooten omweg had ge maakt over Venlo, daar Beugen van alle zijden van het spoorwegverkeer is afge sneden, Maandag 1.1. wsrden overgedragen aan den Burgemeester van Beugen en Rijckevoort, welke echter zelf tot zijn grooten spijt, wegens de drukke werkzaam heden met de schaderegeling verhinderd was aan het station B'eugen-Rijckevoort aanwezig te zijn. De gemeente-secretaris, ging in de plaats van den burgemeester mede en na een toch over geheel vernielde wegen, die gedeeltelijk nog onder water stonden, werd per auto het station bereikt. Na eenige formaliteiten kon de wagon wor- dan geopend en toen de gemeente-sccreta- RK. K IESVEREEN IGING -OP - 's avonds te 81/., uur in het ge bouw Sint tavo S neaestraat "23 1. Opening. 5. Penningmeester HET BESTUUR. ris zich naar binnen had gewerkt, zeiden zijn oogen, dat de inhoud boven alle ver wachting was. Niet alleen dat alles soort bij soort in balen was verpakt, hetgeen de dis tributie zeer zal vergemakkelijken, maar veel meer de groote hoeveelheid, die vol gens een dankschrijven van den burgemees ter, zeer zeker den nood in menig gezin zal len'gen. En toen de begeleiders der zending konden verzekeren, dat de geheele inhoud van den wagen uitgedeeld kon wor den, zonder dat één enkel stuk daarvan behoefde te worden terug gegeven, was de groote dankbaarheid, waarmede de zen ding werd aanvaard, zoo mogelijk nog grooter. Laten allen, die iets afgestaan hebben, voor hun noodlijdende landgenooten en ook alle diegenen, die geheel belangloos medegewerkt hebben aan het ophalen der giften. de verpakking en de verzending, door het afstaan van verpakkingsmateriaal, vrachtauto's enz. innerlijk het blijde gevoel met zich drgeri, het hunne er toe te heb ben bijgedragen tot leniging van den nood, veroorzaakt door één der grootste natuur rampen: het water, Zooals bekend, is de heer Ir. J. B. van Loghem, architect hier ter stede, door de Sovjet-republiek Rusland uitgenoodigd, een plan te ontwerpen voor den bouw eener industriestad nabij Tom (Siberië). De heer Van Loghem heeft deze uitnoodi- ging aanvaard en zal voor dc uitvoering van het plan zich naar Rusland begeven. Zijn vertrek is bepaald op 1 Maart a.s. Hij zal er ongeveer een jaar blijven, MGR. BAUDRILLART IN HAARLEM. Op initiatief van verschillende vereeni- gingen „Geloof en Wetenschap" zal Mgr. Baudrillart, Rector van het Instituut Catho- lique te Parijs, lid der Fransche Academie in Maart a.s. eene töurnée maken door Ne derland: In Arnhem zal Z. D. H, eene réde houden over het werk der Académie, in 's-Bosch, Leiden en op 11 Maart ook te Haarlem over „het Katholicisme in Frank rijk voorheen en thans". UITVOERING CHR. GYMN. VERG. „TURNLUST". De Chr. Gymnastiekvereeniging „Turn- iust" te Haarlem, or.derafdeeling der H. J. M. V. Prd. 12:1a geeft op Zaterdag 29 Februari a.s. ter gelegenheid van haar 20- jarig bestaan, onder leiding van haar di recteur, den beer W. H. Veekes, in het Brongebouw een openbare uitvoering. Deze vereeniging, oorspronkelijk reeds opgericht in 1913 onder den naam „Prins Hendrik" werd echter na eenigen tijd, hoe wel- in het begin onder leiding van den heer Recourt flink werd aangepakt weder ontbonden. Op _4 Januari 1906 opnieuw op gericht onder haar tegenwóordigen naam „Turnlust." Zooals het met zoovele veree- nigingen gaat, ging het met „Turnlust". Ook op en neer, dan eens een flink aantal leden, dan w« er een sterke daling, vooral in de jaren 1914-1918, het had toen weinig gescheeld of „Turnlust'' ware entbonden. Gelukkig mag zij zich in de laattste jaren in een steeds gestadige bloei en vooruit gang verheugen, zoodat zij met alle reden ra«r 20-jarig jubileum zal mogen vieren. Zeer zeker heeft „Turnlust" deze bloei behalve aan bestuur ook te danken aan haar tegenwoordigen leider, den heer W. H. Veekes, welke zich steeds met al zijn krachten aan de vereeniging geeft. De feestuitvoering zal worden opgeluis terd door medewerking van de rret Octo ber opgerichte Dames-gymnasfiekvereeni- ging „Turnlust' Het programma uit 15 nummers bestaande bevat voor „elck wat wils." Onderlinge wedstrijd op buks en pistool op 30 en 31 Januari 1926 op de Schietba nen in Hotel Vreeburg te Bloemendaal Za terdag 30 Januari van 3 uur n.m. tot 10 a 11 uur n.m. Zondag 31 Januari van 2 uur n.m. tot 6 uur n.m. De schutters zijn verdeeld in twee klassen voor buks. Voor pistoor in één klas. Er wordt geschoten op personeels en vrije baan op buks. Voor pistool alleen vrije baan, de prijzen bes'aan uit kunstvoorwer pen, de vrije baan-prüzen in geld. Voor de personeele baan tellen één serie van 5 schoten alsmede één steunserie. Voor vrije baan onbepaald. Die dagen zal er een extra wedstrijd gehouden worden in kegelen en sjoelbakken om consumptie, welke na afloop aan de winnaars zullen worden uitgereikt. De prij zen, behaald bij het schieten, zullen later worden bekend gemaakt. Rijn en Waal beginnen te wasse% De Maas valt weer. De Watersnood en overwerkvergunningen. De inhoud der overeenkomst inzake de Engelsch-Itaiiaansche schuldregeling. De watersnood in de Rijnprovincie heef een schade van 50 miilioen mark. Toetreding der Vereenigde Stalen tot het Wereldhof. (Zie verder ook Laatste Nieuws). Barometerstand 9 uur v.m 765, Stilstrni Licht op. De lantaarns moeten morgen werden opgestoken om 5.07. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 28 Januari: Hoogste Barometerstand 771.2 m.M. te Zuerich. Laagste Barometerstand 734.0 m.M. te Thorshavn. Verwachting vanden avond van 28 tot den avond van 29 Januari; Zwakke' tot matigen, zuidoostelijke later ruimende en toenemende wind, aanvankelijk opklarend en iets kouder, later toenemen» de bewolking en kans op regen. De Watersnood Collecte. De collecte voor den Watersnood heeft in onze ge meente 6373.15)4 opgebracht, hiervan, werd gecollecteerd te IJmuiden 3728. hiervan werd 413.23 aan de Vfsschers- haven gecollecteerd, te Velseroord f 494.82'A, te Wijkercog 814,20b», te Velsen 424,75, terwijl aan giften werd ontvangen 127.50. Van Velsen is nog niet alles verantwoord, zoodat het bedrag nog wat verhoogd wordt. De stoomtrawler „Gerberdina Johanna door de V. E. M, verkocht aan de Reederij Barneveld, zal voortaan. Lee ten „Levriti'' IJ M. 134. Uit zijn roer gelcopen. Zondag bij het binnenkomen verloor men het stuur over de „Derika VII" IJM. 125, juist in den mond van de Visscherhaven. Vermoedelijk was het ongemak te wijten aan het vas'loopen over de roerketting. Met eenige moeite werden echter ernstig# gevolgen voorkomen. MÜNCHEN, 28 Jan. Het O. M. fs in hooger beroep gegaan tegen het vrijspre kend vonnis tegen Poelzing en Proefert, die terecht hebben gestaan wegens 12 te rechtstellingen bij de onderdrukking der Radenheerschappij in München. BERLIJN, 28 Jan. In de bladen komt de sterke indruk tot uiting, die de gister, afgelegde verklaringen van den Rijkskan selier in den Rijksdag gemaakt hebben. Algemeen heerscht de meening dat de be slissing ligt bij de Sociaal-Democraten, die eerst hedenmorgen een beslissing nemen. De Vorwarts" laat zich uiterst voorzichtig uit. De Germania meent, dat de socialisten zich zullen onthouden van stemming, wan neer de economische partij voor de motie van vertrouwen stemt. De Rijkskanselier en eenige ministers plegen heden overleg met dé economische partij. BERLIJN, 28 Jan, In Berlijn en an dere groote steden hielden de communis ten en andere Jinks-staande verbonden, Woensdagavond manifestaties tegen het verleen en van schadevergoedingen aan de Vorstenhuizen. Daarbij kwam het in Char- lottenburg tot bloedige botsingen met Na tionalisten, die tegen-demonstraties hielden Ook in Breslau moest de politie ingrijpen LONDEN, 28 Jan. Uit Hallifax wordt nader geseind, dat het Britsche s.s, Lariston met 26 leden der bemanning is gezonken; slechts 60 opvarenden werden door bet Duitscbe oorlogsschip Bremen gered.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1