STADSNIEUWS IJZERMAN'» UIT DE PERS. VRAAGT WEDERVERKOOPERS TEGEN HOOGE PROVISIE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Donderdag 28 Januari daarom een extra-parlementair kabinet? Agenda 29 Januari Personalia. „FARAMTOET." Een onbetrouwbare werkster. DE AMSTERDAMSCHE WATERLEIDING. Plannen van een nieuwe Waterleiding. MUZIEK. Karei de Jong. Jaarboekje Gem. Ambtenaren. Gratis bioscoop voor de werkloozen. Ned. Vereen, voor Radio-Telegrafie. Onze stadgenoot J. Gerritz en de werkloosheid. Gevonden dieren en voorwerpen. Uitvoering „Ursus." UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. SANTPOORT. VELSEROORD. BEVERWIJK. HAARLEMMERMEER. ZANDVOORT. Onze Haarlemsche bruidjes INGEZONDEN. ROGGEBROODFABRIEK SP A ARM J». WEG 2.7 TELEF. 12741 VRAAGT INLICHTINGEN fit „Het Huisgezin": Waaraan zou t zijn toe te schrijven, dat geheele katholieke pers de opdracht aan T. Limburg met instemming heefti begroet en den wensch uitgesproken dat hij moge slagen? Is zij zoo verheugd over een kabinets formateur van links en een christelijke re giering zoo beu? Natuurlijk niet; zij blijft betreuren dat de eenheid ter rechterzijde niet is kunnen b.lij- ven bewaard, en dat, ofschoon er een recht- Schemeerderheid is, de omstandigheden fopen 'tot het vormen van een extra-parle mentair kabinet onder leiding nog wel van oen politicus van links. Maar zif is van oordeel, dat de rechtsche Partijen op het oogenblik rust noodig heb ben; dat haar tijd moet worden gelaten om lot bezinning en tot beter inzicht te komen; dat zij niet, in de slechte verstandhouding lie thans bestaat, de regeeringssamenwer- Ling moeten voortzetten. Blijft, zooals bijvoorbeeld de heer Van Wijnbergen in een rede te Woerden wen- schelijk heeft verklaard, het ministerie- Lolijn aan, dan zal dit. bij de bekende ge- voelens aan de linkerzijde, op de rechtsche groepen moeten steunen en stevig steunen. De linkerzijde zal geen poging onbeproefd laten om het kabinet ten val te brengen; het zal van die zijde een soort sport en een wedstrijd worden. Hoe durft men nu hopen, dat de drie rechtsche groepen, nu.' aaneengeslotenheid meer dan ooit onmisbare voorwaarde zal zijn, elkaar steeds zullen verstaan en trouw steunen? Moet men niet veeleer beducht zijn, dat nieuwe incidenten zullen rijzen, dat de ver wijdering grooter zal worden, en dat het einde zal wezen hetgeen de linkerzijde thans reeds als een feit «heeft aangesteld? Men moet, als er een gesch-1 is, de samen werking niet' willen forceeren, maar aan het geduld en den tijd de ruimte laten, die ze behoeven. De heer Van Wijnbergen heeft trouwens zelf erkend dat de christelijk-historische fractie geen onvoldoende*zekerheid voor samenwerking geeft en dat die niet kan worden hersteld, zonder dat hierin veran dering komt. Wil men zich plaatsen onder den heer Lingbeek, dan is het, omdat deze er niet van weten wil, met de samenwerking ge daan Welnu, is het onder deze omstandighe den, als men zelf de samenwerking op het oogenblik niet aanwezig acht, voorzichtig, ze als het ware te dwingen door het kabi- net-Colijn tot blijven te noodzaken? Gaat men niet den veiliger weg met af te wachten en inmiddels omzichtig en met beleid naar een herstel van de voor het oogenblik verbroken eenheid te streven? cciëteit St. Bsvo. Kiesvereemging 8 uur Tconeelclub Vrouwenbond 8 uur Haarl, Gemengd Koor 8 uur Rede rijkers 8 uur Metaalbewerkers 8 uur Bestuur Bouwvakbond 7 uur Fa brieksarbeiders 8 uur. St. Joseohgezellen-gebouw Jansslraat 59. Recreatieavond voor de Geze.'len 810 uur Zelatricen 8 uur Feestcommis-, sie Voetbalclub „De Zwaluwen" 8 uur. Stadsschouwburg. N. V. Italiaansche Gpera „Cavalleria Rusticana" 8 uur. waaggebouw Spaarne Tentoonstelling van schilderijen door J. C. Ritsema. Ge opend tot Zondag 31 Januari, dagelijks van 104 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89 A uur. R.-K, Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", 6medestraat 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 1 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8—half 9 uur sZaterdags alleen van 9'A.12 uur. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 24 uur, en s avonds van 8—9 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K. Bond van Ziekenverpleegsters! - Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu- reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch) K.-K. Leeszaal en niileenbibliotheek Janssirsat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uifleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7 9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofsfr 1. Zon- dags en Woensdags van 810 uur, tj.ro gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis- ies, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan» dags van 23 uur Donderdag van 12 S-K. Kraamverzorgirig 'van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten fot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, cfes Dinsdags van 3 uur Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverbandl G«ntrale post Tel. 11111 en verder bij de leder te kennen aan bet zwart schild roet wit kruis aari den huisgevel Reddingsbrigade vooi Drenkelingen versfikking, electriciteitsongevallen Tel. 10201. Onze plaatsgenoot de heer K. de Vries, Is met ingang van 1 Januari 1926 bevorderd I°t adjudant-onderofiicier. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagden Voor het examen mijninge nieur de heeren Minningh en L. Schepers, filhier. De dames A. Dankclman en B. de Bont behaalden dc diploma's van kantoor stenograaf (130 lettergrepen pér min.) en van typiste,. Zaterdag a.s., des avonds 8 uur, geeft de Grafische Tooneelvereeniging Amicitia" een uitvoering in het Brongebouw. Opge- voerd zal worden een geheel nieuw blij- 'Pel, Wat de overdreven expressionistische Ingingen van een groot duel der heden- "aagsche kunst, aan de kaak stelt. Het heet 'Earamtoet." Het décor is geschilderd door "en heer J. van kluizen, naar ontwerp der 'ereeniging. Na afloop Gezellig Samenzijn onder lei- 'J*'ng van den heer J. F. Warmer, terwijl et Jazz-band-orkest van den heer A. War mer de muzikale verzorging op zich neemt. Het belooft' een genotvolle avond te borden. Vrijdagavond 7.30 uur generale repetitie '9 het Brongebouw, waar dien avond tevens kaarten verkrijgbaar zijn en gelegenheid is °t plaatsbespreken. Zaterdagavond aan de z"al zijn (evens kaarten verkrijgbaar. Door de Haarlemsche recherche is aan gehouden de 47-jarige werkster .P. S., wo nende alhier, die ten nadeele van haar pa trones, mevr. S, uit een kast een bedrag van 280 had ontvreemd. ^jj heeft den diefstal bekend en is aan de listitie overgeleverd. «n W. van Amsterdam hebben den gemeenteraad van Amsterdam een voorstel °en toekomen, om een nieuwe waterleiding °'0r te bereiden. In een rapport zet de directeur der Am- sterdamsche Waterleiding uiteen, dat de tegenwoordige prise d'eau, te Leyduin, op den duur niet in de stijgende behoefte aan drinkwater kan voopzien. Deze stelling is lang en veelvuld.g bestreden, doch B. en W. moeten op grond van de feiten als vast staand aanvaarden, dat zij onomstootelijk juist is. De stichting van een suppletoire water lei.ng moet in dit verband als. onvermijde lijk worden aangemerkt, zeggen B. en W. van Amsterdam. Een zeer matige schatting voerteer toe, het totale watergebruik óver pl.m. 30 jaar op ongeveer het dubbele te ramen van hetgeen thans wordt gebruikt en cp ongeveer 2A maal zooveel als thans dcor de duinwaterleid.ng wordt geleverd. Hierbij valt op te merken zeggen B. en W., dat in sommige jaren belangrijk meer diep- water aan den voorraad is onttrokken, dan op den duur onhoudbaar is. Intusschen hebben B,en W, van Amster dam gemeend en zulks gelet op de goede ervaring met de duinwatervoorziening te, moeten nagaan cf en in hoeverre het moge lijk zou zijn, door verdere uitbreiding van 1 de duinwater prise d'eau in de huidige en in de toekomstige behoefte te voorzien. In het Noorden, zeggen B., en W., is de 1 uitbreidingsmogelijkheid begrensd, als ge volg van een overeenkomst met Haarlem van 1898, waarbij werd bepaald, dat. Am sterdam geen werken tot wateronttrekking zal tnaken benoorden een lijn Haarlem Zandvoort, terwijl een Zuidelijke grenslijn voor het wingebied van Haarlem is vastge steld van Haarlem tot nabij- strandpa'al 63- Overwegende, dat de duin.strook benoorden 't gemeentebez.i als winstgebied gunstig kan worden beoordeeld, zijn pogingen aange wend, deelen B. en W. mede, om Haarlem te bewegen tot ontbinding van genoemde overeenkomst en tot het aangaan van een belangengemeenschap voor de exploitatie van bet gebied tusschen Zandvoort en het Noordzeekanaal. Bij de onderhandelingen waaraan ook de provincie deelnam in ver band met de gevraagde levering ten behoeve van Haarlemmermeer, Aalsmeer en Uithoorn bleek, dat overeenstemming niét was te verkrijgen, niettegenstaande groote inschik kelijkheid van Amsterdam. Intusschen zijn, nadat de besprekingen hierover tusschen Haarlem en Amsterdam gedurende eenigen tijd waren gestaakt, deze onlangs weer hervat. Of deze besprekingen tot. een voer Amsterdam gewenscht resultaat zullen kun nen leiden, kunnen B, en W. op dit oogen blik nog niet zeggen. Evenwel bij de gunstigst denkbare op lossing in dezen zin, zou rekening gehou den moeten worden met het feit. dat zij nog slechts voor een beperkte periode uitkomst zou kunnen brengen. Immers wat thans, in overeenstemming met het ge stelde in het rapport, als noodzakelijk moet worden aangemerkt, is de stichting van een nieuwe waterleiding van zoodanigen omvang, dat niet alleen de toenemende behoefte aan drinkwater door deze wordt gedekt, maar tevens, dat een sparing van de bestaande winplaats daarmee wordt ver kregen en dat de levering van Vechtwa ter door die waterleiding kan worden overgenomen. Hierboven maakten B. en W. melding van de goede ervaring; die met de duin watervoorziening is verkregen Zij bedoel den hiermede aan te duiden, dat het duin water na oordeelkundige behandeling is een product, dat terecht een goede reputatie geniet en zelfs zoozeer wordt gewaardeerd, dat dc meening in wijden kring heeft post gevat, dal ander water als van mindere hoedanigheid.zou moeten worden aangemerkt. Zij achten deze roee- nïng in het algemeen minder juist eri te ver gaand; immers naast goede eigenschap pen heeft duinwater de eigenschap, dat het is van groote hardheid, terwijl overi gens de hoedanigheid van dien aard is, dat het een zorgvuldige behandeling niet kan ontberen. Er zijn andere vindplaatsen aan te duiden, waarvan het water in che misch opzicht bij het duinwater zeker niet ten achter staat, integendeel in sa menstelling het duinwater overtreft. Om trent deze vindplaatsen is in het rapport een overzicht gegeven. Het is niet moge lijk, zeggen B. en W., nu reeds een keuze te doen; slechts staat vast, dat tusschen deze e enkeuze zal gedaan moeten worden naar gelang het mogelijk zal blijken de beschikking daarover te verkrijgen, reke ning houdende tevens mét het financieel bereikbare. In dit ontwerp-besluit stellen B. en W. den Raad ten slotte dan slechts voor. in beginsel te besluiten tot bet voorbereiden van plannen voor een nieuwe waterleiding. Onder mededeeling, dat deze voordracht met het rapport aan de Gezondheidscom missie is toegezonden, wier advies B. en W, te zijner lijd aan den Fj-aad zullen over leggen, voorts overwegende, dat de nood-' zakelijkheid is aangetoond, tèn behoeve van de watervoorziening ruimere middelen tot waterwinning te verkrijgen, dan waar over thans wordt beschikt, dat het mits dien noodig is, over te gaan tot de stich ting van een nieuwe waterleiding, met wplke tevens kan worden beheerscht de behoefte aan industriewater e.d. als thans verkregen wordt uit de z.g Vechtwater- leiding; stellen B, en W. den Raad voor, hen uit te noodigen, de noodige voorbe reiding te treffen tot stichting van een nieuwe waterleiding en te zijner tijd voor stellen daartoe te doen. De zaal was flink bezet een hulde zeker allereerst wel aan Ludwig dén Grooten, maar een bewijs toch tevens, hoe Haarlem op de ernstige kunstprestaties van den heer De Jong vertrouwt en ze waardeert. Terecht! Karei de Jong spaart zichzelf niet in de keuze der nummers. De laatste piano-sonate en de groote sonate op 106! Beide even gaarne gehoord als zeiden uitgevoerd, wijl eenvoudig gezegd men er zich niet zoo licht aan waagt; èn wegens de technische moeilijkheden, èn wegens de zware psychische eischen, die zij den executant stellen. We hebben ze nu gehoord en genoten. De Jong speelt ze met 'n zekere rustigheid, ver zonken, meditatief, eerbiedig. Hij is 't kla vier meester, en drong geestelijk tot in 't hart der werken door. Hij spreidt de con structies en de versieringen voor otis uit tot klaarheid, zonder door schoolschheid 'de ziel te vercijferen. Hij verdient, terwijl toch hier in Haarlem zooveel sterren komen flonkeren, als solist onze attentie en ons applaus! In opvatting van bijzonderheden kan men met hem verschillen. Dynamische en rhyth- misctie afwerking binnen détails kon, dunkt ons, over 't geheel wat spitser zijn. En de tempi.... Van de hemelsche Arietta, die intusschen onder de vinge. en van den pia nist een snoer van parelende schoonheid werd, hooren wij vooral thema en eerste variaties gaarne wat trager, terwijl de Pathétique ons slechts pathetiek lijkt als i t eerste deel uit de snaren bruist en woelt! 't Was alsof de heer De Jong, met de Pathétique beginnend de sonate, die op ieder klavier ter wereld wel al eenige. malen verknoeid werd zich vooral wou hoeden voor den schijn van sentimentaliteit waarbij echter, door matiging in tempo en aanslag, de voornaamheid wel eens over de grens van makheid heen kronkelde. Dat intusschen temperament den kun stenaar niet ontbreekt, bleek we! in t Alle gro van öp. 111, met 't zware motief van trotseerenden lijdensmoed, en in 't heerlijke Adagio der IJammerklaviersonate met de beroemde cis-fis-inleiding. De waardeering, die de heer De Jong in eigen stad ondervindt, moge hem prikkelen tot verderen ijver, om den grooten Beet hoven het hart der velen nader te brengen. E. Verschenen is het jaarboekje van het Natio naal Verbond van Gemeente-Ambtenaren in Nederland. Dit boekje bevat een groote hoeveelheid statistische materiaal op het gebied der sala- rieering der arbeidsvoorwaarden, van den, belastingdruk, de kosten van levensonder houd, indexcijfers eng., benevens een uitvoe rige beschouwing over de gewijzigde Pensioen wet 1922. Het heeft voorts een aantal tech nische gegevens, een beschrijving van de werking der fondsen en instellingen, en eenig mengelwerk. Door de directie van Cinema Pa la Cc is medegedeeld dat zij voor de werkloozë le den van de bij de vakcentralen aangesloter. bonden een gratis bioscoopvoorstelling wil organiseeren. Deze voorstelling zou hedenmiddag ge geven worden, waarbij de musici ook hun belanglooze medewerking hebben toege zegd. Het aanbod van den directeur wordt op hoogen prijs gesteld. In haar gezellig clublokaal kwam gisteren avond de afdeeling Haarlem van bovenge noemde vereeniging weer bijeen. De voorzitter, dr. Koomans, bracht na mens de vereeniging eenige woorden van dank aan den afgetreden voorzitter, den heer Van Thiel, voor alles wat deze voor de ver eeniging heeft gedaan. Hierna hield de heer Moerbeek een voor dracht over „Ontvangst op wisselstroom." Op zeer bevattelijke wijze verklaarde spr. e mogelijkheid om thans radio toestellen te maken, waarbij geen enkele batterij meer wordt gebruikt. De heer Moerbeek demonstreerde dit met zijn eigen toestel, dat geheel op wisselstroom werkt. De aandacht van de leden wordt er op ge vestigd, dat op 9 Februari geen clubavond wordt gehouden. Op 16 Februari zal dan echter de jaarlij ksche feestavond plaats heb- ben. Het bestuur, der afdeeling is thans als volgt samengesteld Dr. Koomans, voorzitter W. C. Lasschuit, penningmeester A. L. Timmer, le secretaris, Wouwermanstraat 104 E.W. Ott, 2e secretaris H.J. Mulder en J. Fieole, cohimissafissen. De jaargang 1926 van het „Tijdschrift van den Nederlandschen Werkloosraad" opent met een artikel van den redacteur J. Gerritz, lid van den Haar.l. gemeenteraad. De schrijver wijst er op, dat op het oogenblik de kapitaalmarkt in ons land ruim is, hetgeen gunstig kan inwerken op de werkgelegenheid. De kapitaalruimte is niet ontstaan door de resultaten van landbouw, nijverheid of scheepvaart, doch vooral door dem handel in de voortbrengselen onzer Oost-Indische koloniën. Vervolgens wijst hij er op, dat onze ruime kapitaalmarkt ons in staat stelt andere landen, welke kapitaal behoeven, met name Duitsch- iand, daaraan te helpen, terwijl nog in 1922 en 1923 een Nederlandschc staatsleening in de Ver. Staten geplaatst moest worden tegen een rente van 6 p.Ct. Een eerste eisch is, dat dit kapitaal op economische wijze gebruikt wordt. De Ver. voor den effectenhandel te Amsterdam kan van de plaatsing van buiten- iandsche leerlingen moeilijkheden-in den weg leggen. De vraag is, uit welk oogpunt zij dit dóet. Legt zij hierbij uitsluitend den maatstaf van algemeen belang aan of spelen hierbij ook andere factoren een rol? De ervaring der laatste maanden toont het laatste aan. De schrijver verwacht, dat de economi sche middelen, welke de Ned. Bank kan hanteeren wel voldoende zullen zijn om mo gelijk kwaad te keeren. Een juiste maatstaf schijnt hem te zijn, of het object der leening direct of indirect aan onze volkswelvaart (werkgelegenheid), ten goede komt. De Beurswet 1914 biedt de middelen om bui- tenlandsche leeningen uit de noteeringen te weren, maar de vraag is, of zij voldoende macht hebben om positieve resultaten te be reiken. Schr. merkt nog op, dat na de op heffing van het embargo op buitenlandsche leeningen ter Londensche Beurs de werk loosheid in Engeland is verminderd. T. Koogenes, Nagtzaamplein 15, Gummi bal G. Boer, v. Marumstraat 52, gummi bal Politiebureau, Smedestraat, Glacé heeren- h'mdschoen H. de Gtraaf, Ted. v. Berk houtstraat 23, Bruine heeren handschoen B. Soellaard, Karolin genstraat 64, honden- hrlsband A. Bos, J. Nieuwenhuyzenstraat 21, grijze handschoen J. Wassenaar, Groen- daalsteeg 9, bruine dameshandschoen J. L. v.d. Aardweg, Gasthuislaan 12, -bruine da meshandschoen P.C. de Veer, L. Raam straat 5, dameshorloge A. Molenaars, Prin sen Bolwerk 22zw., kleedje A. Jongbloed, L. Heerenstraat 22, kinderportemonriaie J.L, v. Voorst, Archipelstraat 19 Schoten, hondenpenningL. Jordaan, Vrouwenhek- straat 31, grijze per Helder, Oranjeboom straat 134, heerenportemonnaiePunt, Emostraat 7, passer politiebureau, Smede straat sleutelG. Kok, Leidscheplein 12, vulpenhouder A. Pieters, Jan Steenstraat 20, voerbak (paarden). Gisteravond hield de R.-K. Gymnastiek vereniging „Ursus" haar jaarjijksche uit voering voor een volle zaal in den schouw burg aan den Jansweg. 1 Nadat de voorzitter van Ursus eenige woorden van aansporing tot de talrijke aan wezigen had gericht om tóch wooral mede te werken tot het instandhouden van een goede R.-K. Gymnastiekvereniging, werd met de afwerking van het programma begonnen. In het begin haperde er hier en daar nog wel eens wat aan de uitvoering van het ubm- mer cioch toen de zenuwachtigheid' wat was overwonnen werd er in verschillende nummers goed turnen gegeven. Vooral het Brugturnen. der heeren werd mooi uitgevoerd, terwijl eveneens het dansen der dames door een ieder met belangstelling werd gevolgd. Het werd dan ook een groot succes. Na de pauze was het vooral het Kooge Rek voor de heeren hetwelk zeer de aandacht trok en dat dan ook heel goed werd uitgevoerd. Ook de indoörtraining dient te worden genoemd alhoewel dit door velen niet begrepen werd en daardoor meer tot een lachnumtner leidde. Als geheel kan Ursus echter tevreden zijn en de uitvoering mag dan ook wel geslaagd heeten. Rest ons nog te vermelden dat de verschillende nummers goed werden bege leid, door. Mr's Stoecke's Jazz-band, terwijl, tijdens de pauze nog gecollecteerd werd voor de slachtoffers van den watersnood, hetgeen bijna f 26 opbracht. DE VERBKLt.ij.HG VAN uEN MEERWEG G steren is een begin gemaakt met de verbreeding van den Meerweg te Heem stede. De bestaande straatweg wordt opge broken, zoodat deze .vcor het rijverkeer is afges'oten en dit thans geleid wordt over Laan van Insulinde. Bc-rneostraat en Javj- taau. Deze verbreeding zal een goede verbete ring werden vcor het drukke verkeer tus schen de Haarlemmermeer en Heemstede. Jammer is het, dat de Achterweg n et in de verbetering kan werden opgenomen. Daar voor n r .i het huis Achterweg 12, dat op dén hoek staat, verdwijnen, wat. naar velen, die dien weg móeten passeeren, hoopen, dat het een kwestie van korten tijd zal zijn. Concert. Dinsdagavond werd doo; „Vox Humana" directeur Nic. Hoogerwerf een concert gegeven in café „Zomerlust". Voor een stampvolle zaal zei de voorzittei de heer Cornegge, in zijn openingswoord o.a. dat men nu pas weder een concert gaf omdat men het bureau van auteursrechten had over hoop gelegen. Schitterend werd er gezongen vooral „Middernacht" van J1P-J- Wierts en „Ellen" van Isr. J. Olman. Ook „Wandellied" van Ph. Loots werd zeldzaam mooi vertolkt. Jammer dat het aantal tenoren niet grooter is. Die er waren zongen uitstekend. Ook zoo de bassen. Het geheel maakte een besten indruk en oogstte veel applaus. Door Mej. v.d. Heijde-Maarschalk werd de medaille gewonnen op 't concours te Haarlem, aan 't vaandel gehecht. Mej. Corrij Bijster, sopraansoliste Haar lem, met haar mooie, zeer buigzame en klank rijke stem oogstte veel succes en ontving bloemen. Vooral „Figaro" van Mozart werd prach tig ten gehoore gebracht. De heer A.F. Muijsers, viool Amsterdam, begeleid door mej. Henriette Kop, piano, Amsterdam, veroverde door het spel stor menderhand "de zaal. Bij „Wiegelied" van Schubert-Mescha Elman was 't succes overweldigend. Ook mej. JH. Kop ontving bloemen. 't Geheel was een ware kunstavond en een succes voor Santpoort's Zangkoor „Vox Humana". Aenrijding. Gisterochtend heeft op den hoek van den Rijksstraatweg een aanrijding plaats gehad tusschen een autobus en een vischauto. De autobus werd aan de voorzijde ernStig beschadigd. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Omtrent, de eventueele schuldvraag wordt door - de politie een §nderzoek ingesteld. Verduistering. Dcor G. H. is bij de politie aangifte gedaan van vermoedelijke verduis tering van een heerenrijwiel, gepleegd door een zekeren F. De politie onderzoekt de zaak. Herddnverij-verecniging. Morgen avond houdt de Harddraverijvereeniging Beverwijk en Omstreken een algemeene vergadering in hotel „Dc Zon". De agenda vermeldt o. m, Jaaiverslagen, secretaris en penningmeester en bestuursverkiezing. Gaat niet door.— De Oranjevereniging te Rijk in deze gemeente, die oorspronkelijk een grooten feestavond organiseerde op 9 Februari a.s ter gelegenheid van het Zilveren feest van H. M. de Koningin, heeft in verband met den nood der rijden besloten dezer, feest avond niet te laten doorgaan. Oprichting van een fonds voor Zieken- huisverpleging. Dinsdagavond had in het hotel de Landbouw teHoofddorp een open bare vergadering plaats met het doel om te komen tot oprichting van een fonds voor Ziekenhuisverpleging. Wijl het gemis van een zoodanig fonds reeds langen tijd in Hoofddorp werd gevoeld, had zich een 7 tal personen tot een commissie gevormd, die deze bijeenkomst had uitgeschreven. De vergadering, die door ongeveer 70 per sonen werd bijgewoond, stond onder leiding van den heer J.A. de Hoog, die uitvoerig het nut van een fonds voor ziekenhuisverple ging uiteenzette en er o.a. op wees, dat ook in Abbenes en Nieuw-Vennep en op tal van an dere plaatsen in ons land een dergelijke vereeniging met succes en tot. veler te vreden- heid werkzaam is. De motieven, welke de daarvoor gevorm de commissie hebben geleid om ook in Hoofd dorp zoo'n vereeniging te stichten, zijn voor namelijk de dikwijls hooge verpleeggelden in de ziekenhuizen, waardoor de arbeiders en niet het minst de middenstanders worden ge troffen. Hierbij komt nog dat in voorkomende ge- va"en van ziekenhuisverpleging in veleomstati digheden de arbeiders geholpen worden door Kerk- en Armbestuur, terwijl de beter gesi tueerde arbeiders en middenstanders dit Zeil moeten bekostigen, wat dikwijls groote finantieele offers vraagt. De bedoeling van een ziekenhuisfonds is, om bij ziekenhuisverpleging de leden de verpleeggelden gedurende een vastgesteld aantal dagen uit te keeren. Nadat een en ander nog door den Voor zitter was toegelicht en enkele vragen waren beantwoord, verklaarden zoo goed als alle aanwezigen zich bereid als lid toe .te treden, zoodat tot definitieve oprichting van een fonds voor ziekenhuisverpleging werd be sloten. De door hét vöorlóopig comité voorgestelde contributie voor de leden werd vastgesteld als volgt le klasse ƒ0.40 per maand en pér gezinslid boven de 14 jaar 2e klasse 0.30 per maand en per gezinslid boven de 14 jaar 3e klasse 0.20 per maand en per gezinslid boven de 14 jaar, met dien verstande dat van de kinderen beneden 14 jaar geen premie wordt betaald en zij toch in voorkomende ge vallen recht op uitkeering hebben in de klasse waarin de ouders zijn verzekerd, terwijl de premie voor de 3e klasse nooit meer dan 12.- per iaar en per gezin zal bedragen. De uitkeeringen bij ziekenhuisverpleging werden bepaald als volgt voor de le klasse f 4.- per dag voor de 2e klasse 3.- per dag en voor de 3e klasse ƒ.2.- per dag, terwijl, het aantal uitkeeringsdagen voorloopig niet meer dan 28 zal bedragen. Men moet tenminste drie maanden lid zijn om-uitkeering te kun nen ontvangen. Statuten en reglement .werden, zooals deze door het voorloopig comité waren ontworpen, behoudens enkele wijzigingen goedgekverd. Tot voorzitter van deze niéuwe vereeni ging werd gekozen de heer J.H. de Hoog. Het Bestuur werd verder samengesteld ui: de heeren H. Koning, P. Vorst, Jac. Over boek Czn., S. Silver, D. Helder, J. Ran, die de overige functies onderling zullen verdeelen Het R.K. Ziekenfonds. Bij den hee Van der Linden in de Haltestraat hangt ir. de etalage de lijst van de pfijswinners de: verloting, die gehouden is bij bet feest voor het R.K. Ziekenfonds in „Zomerlust". Een aantal prijzen is nog altijd niet afge haald en wachten nog, tot de gelukkige win ners zich aanmelden. Wie nog nummers heeft, zal ze nog eens goed na moeten gaan. Tevens maken we van deze gelegenheid nog eens extra gebruik, orn een woord var:, hulde te brengen aan Dr. Wiliems, die nie' alleen de oprichter van het fonds is geweest, maar ook de drager van alle verdere plannen. Het groote succes is dan ook, naast den ar beid van het comité, vooral aan zijn onver moeid werken te danken. Het comité dat hem ter zijde stond werd gevormd door Mevr. Wiliems, voorzitster, Mevr. Siegers pl. vervangend voorzitster, Mevr. Versteegh, Mevr. van den Berg, Mevr. Vinken, Mej. Van Zandvoort, Mej. Van dei Schinkel, Mej. Barendse. en Mèj. van der Berg. Bleek al uit het aantai geschenken, hoe men met het doei symphatiseerde,'de volle tevre denheid over het geheele verloop er, de or ganisatie is algemeen. De heeren J. van dei Linden, J. van der Schinkel, L.M. Geers en Nordsieck, die de regelingscommissie vorm den, zullen deze taak ongetwijfeld pog wel eens meer op zich mogen nemen. De totale opbrengst is van den feestavond rond 250 en van de verloting 300. Eer flinke steun voor de kas van Ziekenzorg. Waar we in ons verslag een vorige maal hebben vermeld, dat de zaal zoo smaakvol was versierd met bloemen en planten, mogen we nu wel vermelden, dat de bloemisten Van den Berg en Vader hunne medewerking en hun bloemen en planten daarvoor geheel gratis hadden geschonken Strandpachters. De heer E. Keur uit de Brugstraat heeft kennis gegeven, dat hij het gedeelte strand, door hem gepacht, niet langer in pacht wenscht te hebben. De anderé pachters hebben allen bericht ingezonden, dat zij bereid zijn op den door den raad vast- gestelden pachtprijs te aanvaarden. De groote pachteVs 'maken echter hierop een uitzonde ring. Zij verlangen eerst nadere vaststelling der tarieven, daar zij de tarieven, thans be paald, naar hun meening te laag vinden ge steld. Door de Wed. Govers te Haarlem is ver zocht een stuk strand ie mogen huren. Door B. en W. wordt aan den raad voorgesteld een gunsige ontheffing der verordening op de strandverhuring te verleenen. De rilieuwe Haarlemmerstraat komt er nog niet. Als de Hervormde school gebouwd zil worden op het terrein, door hel bestuur uitgekozen aan de tweede zoogenaam de Haarlemmerstraat, dan eerst zal door Zand- voorts Duin een aanvang gemaakt worden om een begin met het aanleggen van die straat te maken. Echter maar een begin, daai de straat niet verder zal worden gelegd, dar. tot aan de te bouwen school. Hiermede wordt dus nog geen uitvoering gegeven aan de ge heele uitvoering van het stratenplan 1910. Er schijnteen kleinen fout in dat contract bij dat stratenplan gesloten te zitten en wel, dat er wel in is opgenomen, dat er een straat zou worden gelegd, maar een datum van uitvoering van dat werk niet is vermeld. Zijn we goed ingelicht, dan is het dus bijna een gelijke kwestie, als met de rioleerings- plannen der Brederodestraat waar de term, waarop de rioleeringsplannen dreigden schip breuk "te lijden luidde „als de straat geheel bebouwd is" en dat is nog niet het geval. 'Jaarvergadering O. S. S. Op de gis teravond gehouden jaarvergadering van O. S. S. in Zomerlust viel een zeer prettige stem ming waar te nemen. Een bewijs, dat het groot santal leden waarover O.S.S. zich ver heugt, geen afbreuk doet aan den sportie ver. geest en het vereenigingsleven van den echten turner. De vergadering was zeer druk bezocht. Jaarverslagen van secretaris en penning meester werden onveranderd goedgekeurd. Verder werd besloten, om 20 Maart a.s. eer. uitvoering te geven in „Monopole" aan het Stationsplein. In principe werd besloten, dat de damesafdeeling in Mei van dit jaar zal deelnemen aan een wedstrijd te Luik. Het mag en kan, want de kranige damesafdeeling zal daar ook voor het Zandvoortsche O.S.S. een kranig figuur slaan. Tot secretaris werd gekozen de heer P. van Eenige dagen geleden heeft iemand in deze rubriek gepleit voor onze Haarlemsche bruidjes en bruidegoms en een beroep ge daan op de leiding van ons Stadhuis om te zorgen dat zij op den grooten dag van hun burgerlijk huwelijk in ons Stadhuis niet van het rechte pad afdwalen. Hij schijnt daarmede veler gedachten te' hebben ver tolkt, want wij hoorden van verschillende zijden dat eenzelfde als door den schrijver aangestipte ervaring ook door hen was op gedaan. Maar, naar aanleiding van die opmer kingen, werd ons op een andere ongerie- felijkheid gewezen, die vooral onzen bruid jes onaangenaam is. Wij welen trouwens uit eigen aanschouwing dat de opmerking juist is. Er zijn in ons Stadhuis drie lokaliteiten als we onsniet vergissen, waar getrouwd wordt. De oude raadszaal voor le klas trouwpartijen, de wachtkamer voor 2e klas se dito, en de groote haf voor de andere huwelijken. Dó gelegenheden zijn alle drie, wel ge- schikt voor dc plechtigheid, maar op 'kou de winterdagen heeft de groote hal het on gemak dat zij niet verwarmd is, niet ver warmd kan worden. En nu weten we allen wel dat, do moe der van het bruidje in den regel vergeel haar dochter aan te raden voor de trouw plechtigheid op het stadhuis een paar baaien rokken aan te doen en een dikke, wollen borstrok of een duffelschen mantel Maar hoe moeten het dan die bruidjes ge maakt hebben, die in de koude dagen, die achter ons liggen, in de groote hal van ons Raadhuis ten trouw gingen? Ze bibberden niet van emotie alleen, maar van nijpende koude. Wat niet te verwonderen was, Want ook de dienstdoende boden en ambtenaren bibberden van de koude, hoewel zij heel wal warmer gekleed waren dan de bruidjes en de haar vergezellende vrouwelijke fa milieleden. Eens was het zoo erg, dat onze goedige ambtenaar van den Burgerlijken Stand.de heer W. A, J. v. d. Kamp, bruidjes, brui degoms en bruiloftsgasten meenam naar de warmere wachtkamer om daar het pleitte voltreken. Dat is misschien de eenvoudige oplossing van een dergelijk penibel geval. Op koude dagen gebruike men niet de hal voor trouwplechtigheden, maar een ande re. verwarmde zaal. A propos! Waar blijft toch de centrale verwarming van ons Stadhuis? Jarenlang wordt er al over gespróken, maar aan het werk is men nog niet getogen. Men spreekt van te dikke muren, die moeten doorge hakt worden voor de verwarmingsbuizen en over ontsiering van ons fraaie, antieke stadhuis door de moderne radiatoren. Dit laatste is misschien een klein bezwaar, maar onze knappe dienst van Openbare Werken zal daar toch wel een goejien raad op weten te geven. En voordeeliger, in alle geval zuidelij ker en gemakkelijker dan kachels, is een centrale verwarming voor ons stadhui» toch zeker. der Mye, tot peningmeester werd her kozen de heer S. van der Bos en tot commis saris mej. J. Paap. Zandvoortsche Reddings Brigade.— De Zandvoortsche Reddings Brigade heeft verzocht van gemeentewege in het 'bezit te worden gesteld van een reddingsboot en een lokaal, opdat bij voorkomende gevallen op goede wijze hulp verleend kan worden bij ongelukken aan het strand en op zee b.v. bij vliegongelukken of in den zomer in den' badtijd. De reddingsboot zou dan van een motor voorzien moeten zijn opdat ingeval van nood de wakkefe leden der Z. R. B. met hun reddingsmiddelen des te spoediger op de plaats des onheils aanwezig kunnen zijn. Op de Bestuursvergadering der Z. R. B werd besloten de jaarvergadering der Brigade door een jaarfeest te laten volgen. De datum van dit jaarfeest werd gesteld op aterdag 10 10 April aanstaande. Voor den inhoud van deze rubriek stelt df Redactie zich niet aansprakelijk. EEN PRIJSVRAAG VAN TIF.N GULDEN, Geachte Redactie In uw geëerd Blad van deze week trof mij een Advertentie van de Firma B. Paan akker Co., Anegang, alhier, waarin een Prijsvraag van tien gulden wordt uitgeschre ven voor dengeen, die het beste middel weet aan te wijzen om „oneerlijke concurentie'' te bestrijden. Als Voorzitter der R.K. Middenstandsver- eeniging brand ik van verlangen om aan deze Prijsvraag deel te riemen. En dan zeg ik Wilt gij werkelijk en met kans op succes Oneerlijke concurentie bestrijden, treed dan toe tot eene Middenstandsorganisatie in Haarlem, welke haar toppunt van praestaties bereikt in de Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten. Gij krijgt dan de autoriteit der Organisa ties achter U, doch als éénling zult gij niets bereiken. Bent gij niet alleen Middenstander, doch boven alles Katholiek, geef dan gehoor aan den uitdrukkelijken wil van ons Kerkelijk Gezag en organiseer U alleen en uitsluitend in de Katholieke Organisatie, waar Uwe stof felijke belangen minstens evengoed zullen behartigd worden als in welke andere Orga nisatie ook." Mij dunkt, M. de R., dat een onpartijdige en onbevooroordeelde Jury mij den prijs van tien gulden zal toekennen en ik heb dan ook de eer der Firma B. Paanakker Co, Ane gang, alhier, beleefdelijk te verzoeken het bedrag, benevens zijn aangifte tot het Lid maatschap te willen doen toekomen aan on zen 'Penningmeester, den heer H.J.L. Klein Schiphorst, Parklaan no. 3. Dankend voor de plaatsruimte. De Voorzitter der R.K. Middenstandsver. Van TETERING. FlKiWCTUCCT'T.' BBaB—I—H—MlllWI—a—BK—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5