EVENTJES LACHEN. Binnenlandsch Nieuws. S&J6L Radio-omroep. BW-fS K? De Keulsche zone zal a.s. Zaterdag geheel ontruimd zijn. Verdere reserves van Amerika nopens toetreding tot het Haagsche Iïof. Onder de Radio-berichten: Voortzetting der behandeling van de finan cieele voorstellen in de Fransche Kamer. De schade, door den water snood in Rijnland aangericht, beloopt 50 millioen Mark. De bepalingen der Italiaansch-Engelsche schuidregeiing. Gem. buitenl. berichten Een sckip in nood. De prins van Wales weer van zijn paard. De samenkomst tusschen Briand en Chamberlain. Het financieele debat in de Kamer. De verhooging der Fransche Spoorwegtarieven. De financieele toestand van Pruisen. De watersnood in de Rijnprovincie. De Engelsch-ltaliaansche regeling. Volpi naar Parijs. Het valsche munters-schandaal. Mr. Marchant over de opdracht aan Mr. Limburg. Het zilveren feest van Koningin en Prins. Plan-Groot-Amsterdam. Hulp aan boomkweekers. De vermiste vliegers. Na de begrafenis van ridder Richard. Prof. Mr. A. Van Gijn. Drankverbod te Leeuwarden. De scheepvaart in de veen koloniën hervat. Geschenk aan het Kon. Echtpaar. Hoe doorbraken te voorkomen? VERKEER EN POSTERIJEN. De Weldadigheidspostzegels. UIT ONZE OOST. Vliegdiensten in Indië. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Pootvisch in de Beemster. De samenkomst tusschen Briand en Chamberlain. Kaar aanleiding van de onderwerpen, wel ke Briand en Chamberlain in hun a.s. on derhoud zullen behandelen, verklaart de „Oeuvre," dat de houding van Duitschlanc niet-logisch is, daar het voldoening eischi nog vóór dat het de voorwaarden der ont wapening heeft vervuld. De goede wil de. geallieerden staat boven allen twijfel, maa' Duitschland dient eenzelfden goeden wil te toor.en. Trouwens, Locarno supprimeert Versailles geenszins. Afschaffing van het Fransche pasvisum voor Amerika. Tusschen de Fransche en Amerikaansche regeeringen worden onderhandelingen_ ge voerd over de afschaffing van het pasvisum. Dc werkloosheid ir. Duitschland. Van 1 tot 15 Jan. steeg het aantal steun trekkende werkloozen van 1.497.516 tot 1.762.305 of met 17.7 De ontruiming der Keul sche zóne. De ontruiming van de zóne van Keuier door de Britsche troepen is thans zoo goee als voltooid, Zaterdag zal de Britsche vlag or het hoofdkwartier in die stad worden neer gehaald. Er is nu nog slfchts één bataljon, dat Vrijdag zal vertrekken, doch er zulle: tot den volgenden dag nog co:veeë:s blijven. Het neerhalen van dc vlag na een bezetting van zeven jaar zal vergezeld gaan van ec eenvoudig? plechtigheid, waarna de over- gebleven troepen den trein zullen nemen naar Wiesbaden. Aldus zal het Biifsche deel van de eerste bezettingszone ontruimd zijn. Een campagne tegen het facisme. Te Bazel is een anti-fascistisch comité Opgericht, dat zich ten doel stelt een scherpe campagne tegen het fascisme te voeren. De veritaliaansching van Zuid-Tircl. Zooals uit Innsbruck wordt gemeld is eer. der vijf gemeenten, welke ingevolge de nieuwe Italiaansche gemeentewet haar eigen geko zen vertegenwoordiging kon behouden, nl. de gemeente Kaltern, onlangs opgeheven. De Britsch-ïtaliaanschc overeenkomst. De tekst van de overeenkomst tusschen Engeland en Italië is r.og niet gepubliceerd; aangenomen mag echter worden dat de publi catie de openbare meening in beide lar.der, riet weinig verbaasd zal doen staan en vooi Engeland zelfs een teleurstelling zal betee- kenen. Het moet n.l. aan graaf Volpi ge lukt zijn, op alle drie de punten van zijn eischen voldoening te verkrijgen. Uit goede bron vernemen wij i lo. dat hen. een gedeeltelijk moratorium voor de eeiste jaren is toegekend 2o. dat Italië aan Enge land een lagere betaling zal moeten doen dan de jaarlijksche betalingen, waartoe hel zich tegenover Amerika verplicht heeft, én 3o. dat Engeland bij de vaststelling ce: jarr'ijksche betalingen van Italië rekening heeft gehouden met het Italiaansche goud depót van 22 millioen pond en c.en inteiest. Kardinaal Ceretti op volger van Gasparri De correspondent van de „Petit Pansier.' 4 Rome meldt, dat kardinaal Ceretti bin nenkort zal worden benoemd tot opvolger van kardinaal Gasparri als staatssecretaris van den H. Stoel. Een gouverneursconferentie. In Nairobi is een conferentie van Oost- Afrikaansche gouverneurs geopend. De gou verneur van Kenya, die presideerde, ver klaarde, dat de conferentie stond voor de be handeling der moeilijkste politieke, econo mische en moreele problemen, waarvoor de beschaafde gouverneurs der wereld zich ge plaatst zagen. Amerika en het wereldhof De Senaat heeft met groote meerderheid nog eefiige andere reserves aangenomen nc- peas de toetreding tot het Kaagsche Hof, behelzend, dat de Ver. Staten zich ïede oogenblik kunnen terugtrekken, dat de sta- tiuten van het Hof niet mogen worden gewij zigd zonder toestemming der Ver. Staten, dat het protocol van het Hof niet door de Ver, Staten zal worden onderteekend vóó Je andere mogendheden, die er deel van uit maken, de Ame.'ikaar.sche reseives hebber aanvaard en dat alleen met voorafgaande toestemming der partijen, bij het geschil be trokken, een be' oep op het Kof kan worder gedaan ter regeling van geschillen tusscher. de Ver. Staten en een andere mogendheid. De politieke gevangenen in Britsch-ïndie. De wetgevende ve-gade.ing besprak de quaestie van de positie der politieke gevan genen. Sir Alexander Muddiman zeide na mens de regeering, dat deze geen algemeens amnestie kan beloven, maar zij zalde geval len, die de overweging waard zijn, in weiwil lenden zin onderzoeken. De regeetingzal zich niet verzetten tegen den terugkeer naa: Indië van de thans naar het buitenland ge deporteerde Indiërs, maar zij kan niet den waarborg geven dat geen enkele gevangene door de justitie zal worden vervolgd. De re geering zal nooit meer dan het noodige doer am de orde te handhaven. De Russen in Mands- joerije. In een Russisch telegram uit Charbir wo_dt er over geklaagd, dat de Cl ineesche nilitr.i e auto iteitcn voortgaan de Russische vakvereenigingen te onderdrukken, ondanks het bevel van Tsjang Tso Lin om dit niet te doen. DE PONT DE LA CONCORDE. Naar aanleiding van een door den prefect van de Seine aan den minister van openbare werken gestelde vraag, heeft deze aangekon digd, dat er plannen worden uitgewerkt tot een zeer belangrijke verbreeding van de Pont de la Concorde. Vóór 1927 zal er echter nog niet met de werkzaamheden worden aangevangen. DUITSCHLANDS ONTWAPENING. Een Woiffbericht komt op tegen in de bladen verschenen berichten nopens Duitsch- lands ontwapening en deelt naar aanleiding daarvan o.a. mede, dat de ontwapening de laatste maanden zoo krachtig werd aange pakt, dat de meeste quaesties thans geheel of nagenoeg geheel zijn geregeld, waaronder vijf bizonder moeilijke punten. De vertraging in de regeling der politie-aangelegenheden moet worden toegeschreven aan de omstan digheid, dat de besprekingen met de Am bassadeursconferentie over de vraag, of de politie in het bezette gebied niet zal worden inbegrepen in de 150.000 man sterke politie macht van het geheele Rijk, nog niet zijn af- geloopen. Na regeling dezer quaestie zal de eindregeling van alle politiequaesties zoo spoedig kunnen geschieden, dat de controle commissie naar het oordeel der rijksregeering r.og in Februari haar werkzaamheden kan beëindigen. DE VALSCHE BANKBILJETTEN. Duitschland is het zwarte schaap. Even als tijdens den oorlog, toen elke politieke actie in Frankrijk of Engeland aan „lage intriges" van Duitschland werden toege schreven, komt de „Matin" met onthullin gen omtrent Duitsche kuiperijen in de zaak der valsche bankbiljetten. Uit de „inlich tingen" van de „Matin" zou blijken, zoo seint Havas, dat de vervalschingen in Por tugal zoowel als in Hongarije politieke be doelingen hadden. Ket complot, dat van Eerlijn uitging, had ten doel Duitschhnd in c'e gelegenheid te stellen c'e hand te leggen cp' de Portu'geesche koloniën, o.a. Angola. (Ut Halifax (Nieuw Schotland) wordt ge- neld dat het Britsche stoomschip „Laris- lon" zich in nood bevindt. Een deel ,der bemanning werd gered door het Duitsche stoomschip „Bremen", dat in de nabijheid van het schip blijft, om te trachten ook de 24 leden der bemanning, die zich nog aan boord bevinden, te redden zoodra de zee kalmer wordt. Een Reuter-bericht meldt nader, dat dc „Bremen" zijn reddingspogingen heeft moe ten opgeven. De prins van Wales is gisteren bij de jacht, bij het nemen van een hindernis, met zijn paard gevallen. Het paard viel dood neer. De prins kreeg slechts enkele lichte ontvellingen. De Britsche minister van buitenlandsche zaken Austen Chamberlain is gisterenmid dag te 2.35 uur te Parijs aangekomen. Hij werd begroet door Briand. Hij vertrekt jVrüdagmorgen weer naar Londen. Een bericht meldt, dat Briand en Cham berlain gisterenmorgen om tien uur een bespreking met elkaar hebben gehad. In de Kamer zette heden Dumesnil zijn verdediging voort van het ontwerp van het karfel, dat, zooals men weet, voor een groot deel door de commissie is overge nomen. Hij behandelde thans het positieve gedeelte daarvan en betoogde, dat in vele gevallen dit ontwerp, door een st-enger optreden tegen fraudeurs en een betere verdeeling dan in het regeeringsonlwerp, meer oplevert. Ten aanzien van dc verhoogde beursbe- lasting ve-klaarde Dumesnil, dat hij het volstrekt geen nadeel acht, in-'ien deze het beursspel wat zou beperken. Ter verdedi ging van de voorgestelde omzolling van alle effecten op naam in „aan toonder", zcide hij, dat dit het eenige middel was om fraudeurs te ontdekken zonder den houder telkens weer lastig te vall n, waar tegen Bokanowski aanvoerde, dat het „car net de coupons" da voorkeur verdient, om dat men daarmee het totaal van ieders in komen kent zender hinderlijke nasooringan omtrent het samenstel van elks individu eels portefeuille. Interessant was Dumesnil's betoog, dat het onjuist is te beweren, dat het regee- ringsvcorstel terstond geld zou opleveren. Hij betoogde, dat de belast ng op de be talingen volgens schatting der regeering 320 millioen per maand zou opleveren en dit eerst ein-' Maart, indien de wet in den loop van Februari gevoteerd wordt. Ver der berekende hij, dat de gezamenli'ke door de regecrintf voo~gestelde belastingen cird Mei 966 millioen zullen hebben oo- gelcverd tegen die van Dumesnil °00 mil lioen en die van de commissie 630 milli oen. Neemt men sprekers nlan aan om per drie maanden vooruitbetaling van de be lastingen voor te schrijven, dan zou de opbrengst eind Mei zelfs 214 milliard zijn. In elk geval echter is het ontwerp der -e- geer.'ng gcheri onvoldoende om de infla tie te bestrijden indi"n een eventueele pa niek met teru*vraging van de bons de defense die mocht noodig maken en gaat dus deze tegenstelling tusschen het ont werp der regeering en het ontwerp van het kartel niet op. Dumesnil meent ech ter, dat de toestand der schatkist thans voldoende is om verdere inflatie te vermij den, indien zich geen zeer bijzondere om standigheden voordoen. Alvorens met de debatten over de finan cieele voo"stellen een aanvang te maken, heeft de Kamer Dinsdag nog de interpella ties behandeld inzake dc verhooging der spoorwegtarieven. Vier afgevaardigden, van wie drie socialisten, protesteerden tegen deze verhooging, die hoofdzakelijk dc ar beiders t-ett. Destijds moedigde men de ar beiders aan om zich aan den zelfkant van Parijs te vestigen, doch thans maakt men dit meer en meer bezwaarlijk door de hoog:- prijzen der trein-abonnementen. De Monzie, minister van openbare wer ken, beantwoordde de intezpellanten, Hoe moet dan wel het deficit van.... 915 mil lioen worden gedekt, vroeg hij. Stelt u in de plaats van een minister, die thans aan het bewind komt. Of hij het beleid van zijn voorgangers goed- of afkeurt, of hij van oor deel "is dat er te veel nieuwe werken zijn uitgevoerd, dat doet er alles niets toe hij constatec_t een deficit en moet dit tot eiken prijs wegwe-ken. Daar het niet mo gelijk is een leening aan te gaan of zijn toe vlucht tot de schatkist te nemen, noch om. lijnen te supprimeeren, is hij verplicht de tarieven te verhoogen, zooals trouwens zijn voorgangers ock hebben gedaan. In den Pruisischen Landdag heef de mi nister van financiën dr. Höpker Aschoff •tistermiddag bij de behandeling van de be- g-ooting voor 1926 medegedeeld, dat het 'aar 1925 een nadeelig scldo van bijna 230 millioen mark heeft opgeleverd. In den Rijnlandschen provincialen land- Jag deelde de „Landcshauptmann" mede, dat de schade, door het hoogwater in de Rijnprovincie gericht, volgens de tot dusver beschikbare gegevens ruim 50 mil lioen mark bedraagt. Niet minder dan 60.00C H.A. bebouwd land heeft onder water ge staan. Gistermorgen is op het departement van de schatkist de Engelsch-Italiaansche over eenkomst geteckend. De eerste betaling za! 15 Maart geschieden. Gistermiddag werd de overeenkomst aan gaande de regeling der Italiaansche schul den aan Engeland onderteekend. Ofschoon dc overeenkomst nog niet of ficieel wordt gepublicee d kan worden ge zegd dat de inhoud overeenstemt met het geen reeds door de bladen was gepubli ceerd. Italië zal 62 annuïteiten van gemid deld f 4 millioen betalen. Voer dc eerste drie jaar is het bedrag lager gesteld. Italië verlangt geen rer.te voor zijn gouddeposito, doch de annuïteiten zullen met 1/62 wo'der verminderd bij wijze van aflossing van hel gouddeposito. Graaf Volpi, de Italiaansche minister var.1 financiën, zal op de terugreis van Londen Vrijdag te Parijs aankomen. Hij zal te Pa rijs met verschillende politieke personen besprekingen houden. Naar uit Boedapest gemeld wordt, heeft de juridische vertegenwoordiger van dc Bank van Frankrijk het O. M. verzocht hel onderzoek naar eenige details, welke no[ verder moeten worden opgehelderd, voor te zetten en daarmede de politic-autoritei- ten te Boedapest te belasten. Volgens dc Hongaarsche wetgeving is de aanwczig.ieii van vertegenwoordigers van vreemde sta ten slechts bij politiehandelingen vergund, niet bij die van het O, M. Een Boedapester blad zegt uit de kringen der politie te hebben vernomen, dat men op grond van de het laatst uit Amsterdam ontvangen dossiers vermoedt, dat kolanel lankowitsj in dienst van de Franschcn heef; gestaan en de aanbrenger van de verval- sching is geweest. Volgens de bladen heeft dc Fransche ge zant in opdracht zijner rcgcering van minis ter-president Bethlem opheldering gevraagd over ce wijze, waarop de IIcng a-sche re geering het verdere onderzoek en de sa menwerking der Fransche organen met dr Hongaarsche autoriteiten meent te kunnen verzekeren. In antwoord op het verzoek van dei Franschen gezant heeft Bcthlcn, met hand having van zijn reeds vroeger uiteengezet standpunt, een voorstel gedaan dat z.i. ecu samenwciking tusschen Frankrijk en Hon garije zou kunnen verzekeren zender dat men in strijd zou komen met de Hongaar sche wetten. De Fransche gezant nam nota van dezi verklaring en bracht haar aan zijn regeerinf over. Mr, H. P. Marchant hield Dinsdagavond naar het „Hbld," meldt, te Hilversum ccn politieke rede, waarin hij onder meer be sprak de opdracht aan Mr, Limburg tot for matie van een extra-parlementair kabinet. Nu is de vraag, zei spreker, of men met leze fomatie zal komen in de richting, die mie partij wenscht. Toen spreker acht dagen geleden in de „Vrijzinnig-Democraat" preventief schreef, 'at een democraat, die tot de vorming van een exrta-parlemtntair Kabinet zou mee werken, zou blootstaan aan de verachting van zijn partijgenooten, was er nog geen sprake van een aanbieding aan mr. Lim burg, Wel wist spr. dat mr. Limburg aan wie Het maar hooren wilde, vertelde dat hij de aangewezen man was voor de vorming van een extra-parlementair Kabinet en hij daar in ook wel slagen zou. Voor dat mr. Lim burg tot deze uitlatingen was overgegaan, bad hij geen enkel overleg gepleegd met wien ook in de partij, waartoe hij tot dat oogenblik nog behoorde. Het partijlidmaat- Swhap, zegt spr., legt verplichtingen op en iient n'et uitsluitend om daardoor goedbe taalde functies, te krijgen. Daar de Vrijz. Tem. partij in deze crisis ernstig betrokken 's, gaat het maar niet op, te willen optre den. Vandaar de ernstige waarschuwing. Spr. heeft een standje gelezen aan zijn idrcs, namelijk dat hij daarmee zoo ver keerd gehandeld heeft. Wanneer echter de R.-K. Staatspartij uit le moeilijkheden, die de verantwoording van den langen duur der crisis meebrengt, gehaald wordt, door de vorming van een iota bene links georiënteerd extra-parle mentair Kabinet, dan geeft men haar gele- 'enheid om uit te blazen en de Coalitie veer op le lappen. Als men maar iets verder kijkt dan zijn neus lang is, moet men toch inzien dat door een optreden van de formatie-Limburg, alias De Geer, van de, z.g. uiterste noodzaak van mgr. Nolens niets terecht komt Een per- -ocnlüke kwestie mnn'-t spr, er niet van. .Is het dan te kras gezegd? Hij gecit toe, dat het minder gekund had, maar men diert in aanmerking te ne men, dat de zinsnede in de Vrijz. Dem. een waarschuwing is geweest en geen qualifi- cpt'e. In 1913, toen de heer Van Beresteyn een persoonlijke actie voor zijn candicatuur voerde, omdat hij la'er op de lijst stond dan •nr. T im'-urrt, noemde d"'e laatste dit pen insania moralis (moreele krankzinnfgheid). Spr. vond dat te kras., Maar in dit geval een-van veel grooter beteekenis, is spre ker veel minder scherp geweest. Daarom 's deze zaak zegt spr. van zoo groot ge wicht, omdat het gaat om de vraag ol het -arlern entaire stelsel gehandhaafd zal blij- n. Hi-man ver'^ndt snr. tenslotte een be schouwing over dc gevaren waaraan dit -tclscl thans Koot staat en de noodzakeliju- '-eid cm met steun van alle democratische c'ementen het oogenblik der z.g. uiterste noodzaak te doen aanbreken, Ter gelegenheid van het zilveren huwe lijksfeest van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik in tegenwoordigheid van H.H. K.K. H.H. het volgende programma wo-óen uitgevoerd: Koor uit het Oratorium Judas Makka- baus, G. F. Handel. Wilhelmus van Nassouwe, waarvan het eerste vers gezongen zal worden door alle aanwezigen. Cantate: „Gott, der Herr 1st Sonn und Schild", Joh. Ssb Bach. Koor en soli met orkest en orgel. „Geluckig is het land" „Waer dat men sich al keerd of wend". (Uit Valerius' Gedenk-clanck). Te zingen door Thom Denijs met orgel begeleiding. h „Onze Vader, die in de Hemelen zijt", Joh. Seb. Bach, Koraal, met twee bewer kingen. Te Deum laudamus, Alph. Diepenbroeck, Koor en soli met orkest. Medewerkenden: mevr. A. Noordewier- Redd'ngius, sopraan; mevr Suze Luger- van Beuge. alt: de heeren Louis van Tul der, tenor; Thom Denijs, has; J. A. dc Zwaan, orgel; G. van der Burg, klem or gel en J. M. Bolle, clavc-cymbaal. Het koor der afd. 's-Gravenhage van de Maatschappij tot bev. der Toonkunst. Het Residentieorkest. Het geheel onder leiding' van dr. Johan Wagenaar. De uitvoering heeft plaats op 15 Fe bruari, de generale repetitie van dc zang nummers op 10 Februari in de Groote Kerk. Eerst behandeling in besloten raads zitting. Naar verluidt, zal de voordracht van Groot-Amsterdam, waarbij de raad zich pricipieel zal uitspreken, ten aanzien van de uitbreiding van da uitbreiding van Am sterdam, eerst vermoedelijk in Maart in een besloten vergadering van den Gemeen teraad behandeld worden. De directeur van Publieke Werken, de heer A. W. Bos, die met Mei den ge meentedienst verlaat, zal het uitbreidings plan dan nader toelichten, waarna dc raadsleden, en opzichte van verschillende onderdeden van het plan, welke met hel oog op eventueele speculatie niet in het openbaar behandeld kunnen worden, vra gen kunnen stellen Vóór de zo-nervacan'ie zal dan de open bare behandeling plaats hebben. Woensdagmiddag is te Nijmegen ccn ver gadering gehouden door de A!g. Ned, Ver- eeniging van Boomkweekers in verband met de door de boomkweekers geleden schade ten gevolge van den watersnood in het Rijk van Nijmegen, Maas en Waal en het Land van Cuyk Algemeen werd geconstateerd, dat de schade groot is en dat zooveel mogelijk steun moet wo-den verleend Door bemid deling van de vereeniKng zal op tweeërlc' wijze worden gesteund, namelijk in natur en met geld. De kweekers die hun bedrijf nog gaande kunnen houden, zouden in overleg met den Pijkstuinbor.wconsulent voorzien kunnen worden van nieuw kweek materiaal. De kweekers, die groofendecls geruï neerd zijn, zouden ook Lnancieelon steun behoeven. Een taxatie-commissie werd in gesteld die verde- in overleg zal treden met den Rijksttiinbouwconsulent. Deelneming van H M. da Koningin. H. M. de Koningin beeft door den mi nister van Oo-log haar deelneming doen betuigen aan de familie van de beide on derofficieren, die de bemanning uitmaak ten van het vermiste vliegtuig. De getroffen regeling door den minister goedgekeurd. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Albarda, betreffende de, genomen maatregelen, ten aanzien van een aanta! gepensionneerde marine-mannen,, bij de be grafenis met militaire eer te Amsterdam op 17 December j.l. van ridder Richard, heefi de minister van Marine a.i. het volgende ge antwoord: De weigering aan een aantal personen, oir bij de begrafenis op 17 December j.l. van den gepens, sergeant-zeilmaker N. Richard, ridder der Militaire Willemsorde, plaats tc nemen in den 'militairen stoet, en gedurende de militaire plechtigheid aan het graf het woord te voeren, berustte op de door der commanJant der Marinekazerne te Amster dam verkregen inlichting, dat ecn-gc leden der vereeniginr* van ridders der M. W. O. zich zouden onthouden van deelneming aan de militaire plechtigheid, indien de „Bond van het Oude Vlootpersoneel", met welks wijze van actie voeren voor pensioensverbe tering zij zich niet kunnen vereenigen, tot deelnem'ng werd toegelaten. Hierbij moet wel in het oog worden gehouden, zc't dc Minister, dat de aanspraak om met militaire eerbewijzen te worjen begraven, u'tsluitend ontleend werd aan het feit, dat de overle dene ridder der M, W. O. was, en dat van de personen, die zich van wege den ge noemden bond hadden aangemeld voor het houden van een redevoering, desgevraagd niet de verzekering was verkregen, dat zij zich zouden onthouden van propaganda voor hun actie. Den leden van dezen bond, zoo wordt ge- :egd, is geenszins geweigerd, zich bij de be grafenisstoet aan te sluiten. Zij hadden daar toe ge'cger.heid achter den militairen stoet. Tvenmin is hun belet aan het graf het woord te voeren, nadat de militaire plechtigheid was afgeloopen. De officier, belast met de regeling der mi- itaire plechtigheid, droeg zorg, dat aan een en ander de hand werd gehouden. Het optreden van d en officier wordt door den Minister goedgekeurd. Afgescheiden van de omstandigheid, dat in 'it geval een keuze moest worden gedaan 'nsschen de vertegenwoordiging van een der heide bovengenoemde vereenigingen, zullen maatregelen ter voorkoming van dergelijke gevallen in de toekomst niet noodig zijn, wanneer de „Bond van het Oude-Vlootper- scneel" er van afziet, bij plechtigheden als leze, propaganda te voeren. De officieele „Wiener Ztg." publiceert de onleffing uit het ambt als adviseur van de Oostcnri'ksche Nat, Bank van prof. mr. A. van Gijn door den bondspresident, order dankbetuiging voor zijn uitnemenden arbeid in dienst van de Nat. Bank en Oostenrijk. In Leeuwarden zal met ingang van 1 Febr i i werking treden het verbod van verkoop van sterken drank van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 8 uur. Ook op tweeden Paaschdag, tweeden Pinksterdag de beide Kerstdagen en op den verjaardag van H. M. de Koningin geldt dit verbod. Dank zij den bijzonder snellen dooi is in de Oostelijke Veenkoloniën de scheepvaart weer open Langs het Stadskanaal, evenals langs het Westerwoldsche Kanaal is de turfvaart uit ]c venen van Terapcl druk. Het blijkt bij de oneenhooping van schepen :e Stadskanaal dat het Westerwoldsche Ka naal van Terapel via Winschoten naar Delt- zrl een flinke bespoediging geeft aan de schenen uit de nieuwere veenkoloniën naar 'iet Noorden bestemd. Het gemeentebestuur van Gennep heeft aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden ter gelegenheid van het Zilveren Huwelijksfeest, namens de ge meente Ger.ncp aangeboden een oude be schrijving van het indertijd vermaarde Huis tc Ger.nep en de belegering daarvan, in een antiek pronkkistje; bovendien vijf zeer mooie met de hand gekleurde zeldzame pla ten* voorstellende den plattegrond van de t-e!cgeri -g in 1641, onder bevel van den Prins Federik-Hendrik en andere onderwerpen, 'aarop betrekking hebbende. Een en ander or—t een interessant stuk geschiedenis, be trekking hebber.de op de voorouders van Hare Majesteit. Slechte ondergrond en kwel niet weg te nemen, In de Woensdagavond gehouden vergade ring van de afdeeling Nederland van t Kon Aaidrijkskundig Genootschap, te 's Hage, hield de heer Dr, A. A Beekman, een voor dracht over: ,.De Overstroomt'gen". Spr. begon zijn overzicht met de mededeeling, dat hem nog geen officieele gegevens ten dienste staan, maar dat hij niettemin meende, een en ander op geografisch-hydrografisch gebied .e kunnen mededeelen waarbij hij tevens onjuiste voorstellingen meende te kunnen rechtzetten die hier en daar geuit zij-a. voor al aok ten aanzien van hel dijkbestuur en het dijkonderhoud. De heer Beekman gaf dan een beschrijving van den aard en de zeer verschillende eigen schappen van onze beide hoofdrivieren: de Rijn en de Maas alsmede van de dijken en waterkeeringen. Daarna ging hij uitvoerig 'ia, wat thans is gebeurd, zoomede de oorzaken van de buitengewoon hooge rivierstanden en Je daardoor veroorzaakte doorbraken. Hoe groot de veroorzaakte ellende en schade ook is, zoo zijn wij, aldus betoogde spr. vervolgens ten aanzien van deze wa tersnoodrampen in den laatsten tijd zeer vooruitgegaan Vroeger waren deze rampen veel mer-igvuldigcr en de gevolgen veel ern- Liger. waarvan spr eenige voorbeelden gat. Door de veibeterde strooming en de norma- liseering ^er rivieren komen doorbraken als gevolg van verstopping door ijsdammen haast niet meer voor De laatste jaren waren die :n 1861 aan de Waal bij Leeuwen en in der, Bommeltrwaard. Een middel om deze, ook bij open water, voor goed tot het verleder te doen behooren, bestaat niet. Slecht staal 'ondergrond) waarop de dl ken hier en daar rusten en kwel zijn niet weg te nemen Of er dan niets aan de dijken haperde, ter plaatse waar nu de dijkbreuken vielen, of zorg en toezicht daar voldoende waren? Spr weet het niet. Zulke rampen kunnen z. i. voorkomen, zonder dat er schuldigen zijn. Een voorstelling dezer dagen gegeven als- af de zerg voor de dijken toevertrouwd zou zijn aan een menigte polders en poldertjcs. met besturen ié liefst zeer zuinig zijn, achtte spr ten eenenmale o--juist. De zorg berust bij een paar groote lichamen b.v. langs ,de Waal-Merwede van Pannerden tot Dordrecht bij vier langs den Rijn-Lok enz. van Amero- gen tot den Hoek van Holland hij vijf enz Spr. zou het zeer betreuren als men die oude instellingen ophief en de Rijkswater staat voor alle rivier- en zeedijken liet zor- "en De bestuursleden en de ingelanden van 4c waterschappen zivi volgens hem nlaat.se- Hik veel beter bekend met de eigenschappen zwakke punten enz. van hun dijken en de ':wellen dan de knapste watestaat-ingenieur het zijn kan, kunnen deze. z$>oals nu ook. •net bun groote technische kennis terzijde staBovendien zijn eerstgenoemden voor al belanghebbenden. Het bestaande stelsel is volgens spr. uit stekend. Breekt het niet af zoo zide hij. want dan komen er nog veel meer on^eluk- en Mei dezen raad besloot de heer Beek man zijn rede, De termijn, waarbinnen de verkoop van weldadigheidspostzegels plaats had, is afge loopen. De pos'erijen zijn bezig de op brengst te berekenen Voor het geheele land is men met de berekening nog niet ge reed. De groote steden hebben hun staat reeds opgemaakt. In Den Haag is de netto opbrengst (de z g. winst) 400 gulden rfrooter dan verleden jaar. BIJ DEN FOTOGRAAF. Loopjongen van den fotograaf tot boer in de wachtkamer: „Wilt u maar binne ko men, meneer wacht op u!" Boer: „Effe geduld! Eerst 't gezicht op- zocke, da'k mit Mie afgesproke heb." VRIJDAG 29 JANUARI. HILVERSUM, 1050 M. 12 en 7.30 Politie- ber, 7.45 en 10 uur Persberichten. 8.10 Opvoering van „Faust", opera in 5 acten van Gounod. Margaretha, Greta Sanlhagens; Siebel, Wilh. v. d. K-eckj Martha, Gusta Scheepmaker; Faust. Ju les Moes; Mephistopheles, Paul Pul; Va- lentijn, Helvoirt-Pel; Wagner, Jansen, LI. D. O.-orkest en koor, o. 1. v. Fr. Lup- gens le acte: De kamer van Dr. Faust; 2e acte: Marktplein; 3e acte: Tuinscène; 4e acte: Dood van Valentijn; 5e acte: Gevangenisscène. DAVENTRY, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer- ber. 11.201.20 Concert door het ra- diokwartct en solisten (sopraan, bariton, piano); 1.20—2.20 Tijdsein, lunchmuziek. 4.05 Concert door de People's socie ty. 5.05 Concert (sopraan en viool'-. 5.35 Kinderuurtjc. 6.20 Dansmuziek, 7.10 Uit de radiobladen. 7.20 Tijd sein, weerber., nieuws, causerie. Piano composities van Schumann 8 uur Le zing: Our earliest newspape, 8.20 Va riété-programma Piano-, saxophone- en banio-solo's, zang. 9.05 „Betty in May- fair". v. h. Adelphi-theater 9.50 Pia noconcert van Sapcllnikoff. 10.20 Tijd sein, weerber., nieuws Lezing: The cen tenary of university college. 10.50 12.20 Dansmuziek Cit-Cat-band. 12.20 2.20 v.m. Dansmuziek v. h. Piccadilly- hotel. PARIJS „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.05 Nieuws. 9.50—10.20 Orkestcon cert. In de pauze Radio-amateurscommu- nique. KDNIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 6.50 Opvoering van „Traviata", opera in 3 ac ten van G. Verdi. Speelt in 1700 in Parijs en omgeving. 9.50—11.20 Dansmuziek door de Jazz-symphoniker. BRUSSEL, 262 M. 8.20 Lezing: Peintres no- vateurs des Flandres et de Wallonië. 8.35 Sporllezing. 8.50 Orkestconcert, door le Cerole musical universitaire. 10.20 Nieuws. MUNSTER, 410 M. 4.20—5.20 's Nachts. Orkestconcert voor de Int. Omroepproe- ven. 12.351.50 Concert. Werken van Liszt, Schubert, Wagner, Schumann, We ber. 3.35—5 05 Klassieke operettemu ziek. 5.206,05 Declamaties van Ro- main- Rolland. 6.50 Lezing. 7.20 En- gelsche les 8.10 „Zar und Zimmer man", kom. opera in 3 acten van Lortzing Van de 2 centszegels, die verkocht wer den voor 4 cent, werden hier 86.493 stuks, van 7K> cent, verkocp 11 cent 66.903 s'.uks. van 10 cent, verkoop 1214 cent, 104.582 'stuks verkocht. In totaal maakt dat 257.968 postzegels, met een netto-winst van 6685.8114, Te Amsterdam zijn aan weldadigheidsze gels totaal verkocht: van 4 cent 202.284, van 11 cent 177.100, van 12K> cent 350.611. De winst op deze postzegels is resp 2 cent, 3K' ccn en 214 cent zoodat de bate in to taal is 19.00T4514. Alle propagandakosten waren door giften ruim gedekt, zoodat er zelfs nog een paar honderd gulden overblijft voor de alge- meene propaganda. Te Rotterdam zijn in totaal verkocht 108.998 postzegels 4 cent, 94 726 h U cent en 214.537 postzegels h 1254 cent. De netto-opbrengst bedraagt 10.858.7914. Een brief van de K. L. M. De directeur van de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij rich'.lc een schrijven tot den voorzitter van het Soerabajasche Co mité van Propaganda voor het Luchtvaart- verkeer, waarin hij op verschillende dingen wijst, welke z i. van belang kunnen zijn voor de actie van het Comité. Met groot enthousiasme, zegt de heer Ples- man te hebben kennis genomen van de stichting van het Comité en hij verzoekt over verschillende onderwerpen inlichting. Volgens de meening van den heer Ples- man zouden verschillende lijnen van uit Soerabaja gemakkelijk kunnen worden be vlogen met landvliegtuigen doch een begin- kwestie is dan de vraag of een vliegveld, groot genoeg voor handverkeersvliegtuigen, beschikbaar is Nu bestaat er te Soerabaja een vlieg veld, naar de heer Plesman veinam, doch nadere gegevens hierover ontbreken De K. L. M. zou hel ten zeeiste apprecieeren, wanneer gegevens over dit vliegveld haar van het Soerabaiasche Comité zouden mo gen bereiken. Mocht het vliegveld, dat beschikbaar is. niet grooi genoeg zijn, of met zoodanig van structuur dat hei zou geschikt zijn voor verkeersvliegveld, dan zou men gaarne op gave tegemoet zien van de beschikbare ge legenheid voci stijging en daling van wa tervliegtuigen aangezien voor 'net openen van een vliegdienst met watervliegtuigen nog uitgebreide proefnemingen noodig zijn. Men heeft nameh.k in Euioiv tot dusver geen ervaringen met watervliegtuigen als verkeersmachine Overigens blijkt, volgens het Soer. rlbl. ui! het schrijven dat de K. L. M. voorne mens is, aan de band van uil Indië inge wachte gegevens een nieuwe subsidie-aan vraag bij de Regecring in te dienen, welke, daarvan is zij overtuigd, even goed de noodzakelijkheid inziet van dt opening van luchtlijnen als het groote publiek en er on getwijfeld haar steun aan zal geven. In het begin van de volgende maand zal het Comité waarschijnlijk een vergadering beleggen waar bovenaangehaald schrijven bespreking zal vinden. De visscherijvcrecnig'.ng te Beemstes IN.-H.) zal in den polder Dc Beemster 3000 edelkarpers, 2000 andere karpers en voor 100 pootaal uitzetten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8