1 „Elsbroek" te Hlllepra wordt bebouwd. SfTüAr/E 7* e ek en/mc Staxi**,. Voornaamste Nieuws Ongevraagde adviezen. abcnnemeaÊ rprij» BeHfssfl Vrijdag 29 Januari 1926* 50ste Jaargang No. 16161 Aflrertennec so cent» w» Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Mededeelingen van de R.-K. Staatspartij. De piannen en de uitvoering S Qö ACTIE VAN STUCADOORS. Werkwilligen door de politie beschermd. De Zeeweg te Castricum. Slechte wegen in de Haarlemmermeer. i Een bloc van 5 woningen, zooals er op „Elsbroek" zullen verrijzen. Een inbraak. De Waterleiding te Hoofddorp. De bouw eener nieuwe 2e H.B.S. De kosten waarschijnlijk i 306.000. De Bloemenmarkt. VAN ONZE RECHTBANK. De exploitatie van de gronden langs den Zeeweg te Bloemendaal. Een schrijven en amendementen van de gemeenteraadsfractie van den Vrijheidsbond. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Personalia. Het Watersnoodcomité te Haarlem. Een Hyancinthenkweekersgroep. Een fonds voor groote gezinnen. Het invoerverbod van Narcissen in Amerika. Has riem eft Agentschappen: >er week 0.25 er kwartaal 3.25 p rranco per post per kwartaal bij •ooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 Hinen). Postrekening No. 5970. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonaen aededeeling, 60 ct. per regel, op de Ie pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-ad*^» tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. AHe abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f bij een o age va' met ri M bij verlies van een hand, j OlC bij verlies van een verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: a wlf. 'dooc'eüjkin af'oor: 1 ti'Jtreen v(>et of een oog: duim of wijsvinger: bij 'n breuk van f l H bij verlies v. een i* been of arm: t andere vinger. Hoe langer de regeeringscrïsis duurt, hoe ffleer geestesverwarring er dreigt. Dit is een natuurlijk verschijnsel en over de vele krcm- toe redeneeringen, welke wij vooral in de liberale bladen, met de groote „Nieuwe Rott, Ct," voorop, te lezen krijgen en die uit den oorsprong der crisis conclusies trekken en '°t oplossingen komen, die kant noch wal raken en dan ook telkens dooi» de feiten rijn gelogenstaft, behoeven wij ons niet te 'erbazen. Wel ligt in zulk een onzekeren toestand net gevaar dat zich legenden vormen en er "leeningen post vatten die geheel bezijden rie waarheid en voor de betrokkenen alles fcthalve aangenaam zijn. Zoo hoort men al bereids de meening verkondigen, dat de R.- Staatspartij door haar dwarsdrijverij of We! zeer bekaaid van deze crisis af zal ko nen of wel in haar houding moet blijven vol harden en elk ministerie moet gaan bestrij den en tot val helpen brengen, dat niet voor herstel van den gezantschapspost bij het Vaticaan zorgt. Nu is deze opvatting wel eenigszins ver klaarbaar. Door het treuzelen van dr. De Visser zij het te goeder trouw en met de beste bedoelingen is de R.-K, Kamerfrac tie wel in een eenigszins scheeve positie geraakt. Op 11 November heette het: een gezant bij den Paus is een landsbelang; en 'edere regeering, welke dien post niet hand haaft vindt ons tegen zich. En later was de factie bereid tot een compromis waarbij dat gezantschap niet veel meer dan in naam hleef bestaan. Wij voor ons kunnen dit laat ste beter begrijpen dan het eerste. Van den aanvang af hebben wij ons niet bijster en thousiast getoond over het noodschot van Wgr. Nolens. Dat onze fractie later ter wille van het behoud der coalitie tot een compro mis bereid was, leek ons heel natuurlijk en was. bij het lange aanhouden van dr. De Visser, ook kwalijk anders mogelijk. Maar nu doet men het voorkomen, alsqf van de R.-K. Kamerfractie verder niet an ders te verwachten is dan zich of wel bij het gevallen votum stilzwijgend neer te leg gen, of wel een oppositie op leven en dood ie gaan voeren. Zoolang n.m. de Katholieken Jn de regeering de lakens niet uitdealen aldus de redeneering komt er van een gezantschapspost bij het Vaticaan niets meer; geea enkele .formateur, tenzij een Katholieke, zal zich nog in het wespennest -»yan het pauselijk gezantschap steken. Deze redeneering Vindt men onder meer in een artikel van den bekenden politieken redacteur van„ het Vaderland", die, na er °P gewezen te hebben, dat dr. De Visser er hoofdzakelijk op aangewezen was naar ver zoening tusschen de dissidente partijen der Rechterzijde ie streven, het volgende schrijft: Maar de heer Limburg heeft met de ro zetjes in de Coalitie niets te maken. En daarom hopen wij, dat hij zijne toch reeds ïoo moeilijke taak niet onnoodig zal verzwa ren door terug te komen op het votum van *1 Nov.; dat votum zij voor hem chose jugée, (afgedane zaak). De mislukking van De Vis ser heeft wei geleerd, dat iedere poging om dat votum nun of meer ongedaan te maken, tot de grootste moeilijkheden leidt. Natuur lijk zou de zaak er anders voorstaan, als dat gezantschap bij den Paus een groot landsbelang was. Maar dat is bet niet, en dat weet iedereen ook wel, zelfs onze Mi nister van Buiteniandsche Zaken anders had hij daarop wel de portefeuillekwestie gesteld. Het is eenvoudig al te dwaas, zooals de be tekenis van dat gezantschap opgeblazen is, dat hebben wij nooit uit het oog verloren, zouden wij het dan ook den heer Van Karnebeek niet geweigerd hebben, nu hij verklaarde het noodig te hebben. Het is iets, ^aar de Katholieken bijzonder op gesteld *tjn; wat van hun standpunt zeer begrijpelijk 'J. maar wat zij missen moeten, omdat zij bij oe formatie van het Kabinet-Colijn de fout "ebben begaan aan de Christelijk-Historischen "iet die conditie te stellen, die voor hen eerste eisch was en die op dat moment ook effect zou hebben gesorteerd. Maar als de heer Limburg niets doet om de Katholieken in deze eenigszins tegemoet Je komen, krijgt hij immers geen enkel Kath. zijn Kabinet en is het zeer wel mogelijk, dat de heele fractie, d. i. bijna één derde van het Parlement, hem zoo kras mogelijk *ai tegenwerken. Het is mogelijk, het kan °°k anders loopen, mits hier kracht wordt gezet tegenover terrorisatie. Want, het ®Pijt ons te constr.teeren, dat de Katholie ken .nog altijd niet tot het besef kunnen tornen, dat zij zich hebben neer te leggen a'i het votum van 11 Nov.; zij hebben geen jecht op terugname daarvan, zooals ieder '(d van het Parlement elke uitspraak van de meerderheid heeft te aanvaarden. Ziehier eenige stoute beweringen, die ver- ®oedelijk momenteel door een groot aantal s*et-Katholieken onderschreven worden en (ie toch verre van juist zijn. Op de eerste 'laats lijkt het ons heelemaal zoo onnatuur- '•ik niet dat, wanneer de heer Limburg een kabinet van onafhankelijke mannen vormt, bij ook alle klein-politieke overwegingen 'er zijde schuift en zich op een standpunt 5ielt, waarop mannen als Cort van der Lin den en Van Kanebeek zich altijd hebben geplaatst, n,m, dat een land met een voor de vredesbeweging roemvol verleden, een 'and met een vredespaleis en den zetel van k®t internationaal gerechtshof, aan een be langrijk centrum van vredespolitiek, a.m. het aticaan, den rug niet moet toekeeren, v°oraI niet. nu de diplomatieke vertegen woordiging eenmaal een aantal jaren bestaat "T1 afbreken een schijn van onvriendelijkheid 'O miskenning moet wekken; bovendien grie- v®od is voor een derde deel van het Neder- landsche volk. Mr. Limburg, die een man van breede opvattingen is, zou dus heel goed een oplossing kunnen voorstellen, die het afbre ken der diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan voorkomt, zonder zich als man van links tc compromitteeren. En dat, voor zoo ver mogelijk, daarop van Katholieke zijde invloed zou worden uitgeoefend, zou ons eveneens natuurlijk lijken. De R.-K, Kamer fractie immers heeft zich momenteel nog geenszins bij het votum van 11 November neer te leggen omdat dit votum juist de crisis heeft uitgelokt. Dat neerleggen had aan terstond op 11 November moeten gebeuren en dan was er geen crisis geweest. Het lijkt wel een beetje naief om met dezen eiscb eerst ruim twee maanden later te komen. Wil dit nu zeggen, dat derhalve de R.-K. Kamerfractie ook den strijd op leven en dood moét aanbinden tegen iedere regeering, wel ke nu zonder een herstel van den Vaticaan- post verder gaat? Ook die redeneering gaat geenszins op. Immers een eventueel extra parlementair Kabinet staat geheel vrij tegen over de politieke partijen. Gesteld het Ka binet-Limburg komt tot stand en geeft wat bijna onaannemelijk lijkt den voor standers van de motie-Kersten hun vollen zin. Of wel het komt met eene voor de Katholieken aannemelijke oplossing van het gezantschap (zonder nu juist zijn leven daar van afhankelijk te maken) maar een meer derheid in de Kamer verwerpt deze. Eerst dan. dunkt ons kan men van de Katholieken eischen zich bij de gevallen beslissing neer te leggen. Dat de R.-K. Kamerfractie al hei verdere regeeringswerk zou saboteeren en een gelegenheid zou zoeken, om het extra parlementaire Kabinet zoo spoedig mogelijk het beentje te lichten, is een voor het ka rakter der Katholieke partij beleedigende veronderstelling. De heeren in de linksche pers moesten nu eens ophouden, met het verspreiden van dergelijke insinuaties, waar voor het verleden der R.-K. Staatspartij niet den minsten grond geeft! Het reorganisatie-rapport op komst. De Reorganisatie-Commissie der R. K. Staatspartij komt binnenkort met haren ar beid gereed. Medegedeeld kan worden, dat op Zaterdag 6 Februari a.s. deze Commis sie hare slot-vergadering zal houden, waar na het rapport aan het Bondsbestuur zal worden toegezonden. De Bondsvoorzitter heeft het voornemen op Zaterdag 13 Maart het Bondsbestuur bij een te doen komen ter behandeling van het bovenbedoeld rapport. Dit zal onmiddellijk daarna, met het prae-advies van het Bonds bestuur worden gepubliceerd. Het kan dan, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, in de Bondsvergadering van Mei a.s. wor den behandeld. Dezer dagen vermeldden wij reeds de plannen om „Elsbroek" te Hillegom te be bouwen. Totaal is Elsbroek 15000 M2 groot. De leiding berust bij de N. V. gebrs. Van de Pol te Heemstede. Deze heeft langs den Rijksstraatweg 500 M. frontbreedte beschik baar, waar dus pl.m. 85 villa's kunnen ver rijzen, De bedoeling is blokken villa's van vijf, vier en drie villa's te maken. Naar de zijde van Hillegom worden villa's gebouwd van 6000 a 7000, warvan reeds een ze vental is vcrkochl. De villa's worden natuurlijk ook op be- stelling gebouwd en zoo zijn meer naar het midden der vijfhonderd meter frontbreedte een viertal duurdere villa's ontworpen op bestelling tot, een bouwkosten van rond de 20.000. Het is de bedoeling op „Els broek" een mooie, vrije open bebouwing toe te passen met behoud van een aange naam landelijk karakter. De dichte stads- bebouwing wordt vermeden, en daarvoor in de plaats komt het landelijke villa-dorp. De tuintjes aan de voorzijde der huizen, de tuinafscheidingen in groene heesters, de rustieke bouwtrant, dien de arcritect A. J. Verspoor uit Haarlem, aan de Villa'tjës zal rveten te geven, de goede uitvoering die de Gebr. v. d. Pol ongetwijfeld het werk zullen bezorgen, het zal alles de landelijke illusie verhoogen. De boerderij, die nu nog bestaat, blijft voorloopig als bergplaats (bv. van bloembollen) behouden. Het is de bedoeling, deze vanaf de straat zijde door een villa te maskeeren. Met Mei hoopt de firma v. d. Poll de eerste bewoners in hun huizen te zien trekken. De bekende rijksweg naar Lisse, hier Leidschestraat geheeten, wordt tot 20 meter verbreed. Verder liggen voor de huizen nog tuintjes. Van den Rijksingenieiir van den Waterstaat verkregen de bouwers evenveel medewerking als van het gemeentebestuur van Hillegom. Zij, die hier hun woontenten zullen opslaan, wonen slechts drie minuten van het dorp af, hebben de gewaarwording buiten te wonen en zullen zich in lengte van dagen nog mogen verheugen over een mooi uitzicht over kostbare en kostelijke bloembollenvelden. Ongetwijfeld zal dit vil la-dorp als het met zijn 80 a 100 villa's gereed is een aanwinst en bezienswaardig heid voor Hillegom beteekenen en het lijdt geen twijfel of voor deze villa's levert de rijke, welvarende bollenstreek ook vol doend kapitaalkrachtige bewoners op. Wij reproduceeren hier een situatie-tee- kening, waarop de ligging der villa's is na te gaan. De Leidschestraat wordt, zooals ge zegd, 20 meter breed. Vóór de huizen ko men tuintjes. De villa's worden in blokken van vijf, vier en drie gebouwd, De andere foto is de reproductie van een teekemng van een blok van vijf villa's, zoo als die op „Elsbroek" zullen verrijzen. Een charge met den sabel. In het begin dezer week werd op een bouwwerk te Ouderkerk, door den- Alg. Ned. Stucadoorsbond een staking geprocla meerd, Op dit werk werd gearbeid door een aantal leden uit de afdeelingen Am sterdam en Haarlem, van den hierboven ge noemden bond, doch dezen volgden niet allen hét stakingsbesiuit op.. Een drietal leden uit Haarlem,- waaronder de ex-voor zitter der afdeeling bleef aan het werk. Door de Amsterdamsche stucadoors wer den deze werkwilligen op ernstige wijze gemolesteerd, waardoor begeleiding van een aantal- politieagenten noodzakelijk werd. hetwelk evenwel niet kon verhinde ren, dat er op het perron van het Centraal station een heVige vechtpartij plaats vond waarbij het hoofdbestuurslid van den Mo dernen Bond een paar hevige klappen met een hamer op zijn arm opliep, waardoor dit lichaamsdeel ernstig verwond werd. Ook hier ter stede werden de werkwil ligen door de leden van den modernen bond opgewacht en vanaf het Stationsplein naar hun respectievelijke woningen, Spaansche Vaartstraat en Gen. Bothastraat gebracht, begeleid door een aantal politieagenten, die voor de bescherming zorgden, daar reeds van een der werkwilligen bij de molestatie de jas stuk gescheurd was. Ook gisteravond stonden te circa 5 uur reeds een 100-tal stucadoors de drié werk willigen op te wachten, doch thans zou 't niet zoo rustig gaan als de vorige avonden. Reeds onder het viaduct was dé politie ge noodzaakt door het optreden van het pu bliek, om de verkeersweg af te zetten. Bij de Scholerbrug moest dit herhaald wor den, doch het publiek (het aantal stuca doors was met een groot aantal nieuwsgie rigen versterkt) drong hier zoo op, dat de politie genoodzaakt was van de sabel ge bruik te maken, waarmede eenige gevoeli ge klappen werden uitgedeeld. Zooals ge woonlijk voorkomt, ontvingen ook perso nen, die met de zaak niets te maken had den, eenige klappen. Dezen beklaagden zich hierover bij de politie. Tot aan de woningen der werkwilligen bleef het een rumoerige stoet, voorname lijk, omdat vele belhamels, belust op een relletje, zich tusschen het publiek bevon den. Ten slotte ging de poiitie er toe over een der opdringers te arresteeren, terwijl bovendien de st-aten, waar de werkwilligen wonen, korten tijd voor het publiek afge sloten bleven. Het officieels Haarlemsche politierapport meldt, dat gistermiddag bij het begeleiden vat' enkele werkwillige stucadoors. om den toeloop van het publiek te stuiten, gedu rende er.kele oogenblikken de Kennemer- biug door de politie is afgezet. Een der agenten trok zi:n sabel. Op het zien daarvan stoven de nieuwsgierigen uit een. Verder kwamen geen ongeregeldheden voor. De Inspecteur van politie te Schoten deelt ons mede.dat op Schotensch grondgebied de Schótensche politie onder leiding van den inspecteur, de werkwilligen van de Haarlem sche politie Overnam en hen verder naar huis geleidde, daarbij geregeld achtervolgd door de stakers. Eerst werd de werkwillige, die in de Generaal Bothastraat woont, naar bttis gebracht en daarna- de twee anderen, die beiden in de .Snaanschevaartstraat wonen. JuHt toen een hunner aldaar zijn woning wilde binnengaan, wekte een der stakers den indruk, alsof hij eerig voorwerp wilde gooien. De inspecteur greep hem toen vast, waarop de man zich verzette, daarbij ge- holoén door kameraden. De man werd daar op gearresteerd en naar net bureau van po litie overgebracht, waar hij door den Inspec teur gehoord werd. Later is de man op vije voeten gesteld, Eenig bewijs, dat de man -werkelijk heeft willen gooien, heeft de pciitie niet. Dank zij het beschermend optreden van de politie zijn de werkwilligen thuis gekomen zonder dat handtastelijkheden zijn voorge vallen. Zoolang de staking duurt, zal de po litie de werkwilligen blijven begeleiden. De Inspecteur deelde nog mede, dat de stakers ook tegen de politie onbehoorlijk rijn opgetreden, wat zich O. m. uitte in het uitschelden en najouwen der politie. Naar 'wij vernemen zuilen Ged. Staten opdracht geven tot het aanbrengen van banken langs den Zeeweg, waartoe door de vereeniging Castricum Vooruit reeds in het voorjaar 1925 verzocht. Dit zal ongetwij feld een genot zijn voor hen, die in het ko mende seizoen een wandeling aldaar doen, of zich naar zee begeven. Vooral in het eerste gedeelte van den weg zal van die banken een groot gebruik worden gemaakt, omdat daar veel struikgewas is en dus tot een zitje ais vanzelf wordt overgegaan te meer, omdat men dan nog volop in de den- nenbosschen is. De voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van het rijwielpad aan de zuid zijde van den weg zijn in vollen gang. Men is thans bezig met het wegkappen van het struikgewas, voor zooveel noodig en het rooien van de boomstronken. Men schrijft ons uit Haarlemmermeer: Gaarna wordt toegegeven, dat het onder houd der wegen in onzen tijd een moeilijk vraagstuk is en veel geld kost! Daarom past het den buitenstaander een gematigd oor deel te hebben over verkeerde toestanden, die hij op dit gebied ziet. Toch is het wel S&i'r:. '.•i-NxixW'.v heel erg, zooals de Kruisweg vanaf Hoofd dorp tot den Aalsmeerderdijk er thans uil- ziet. Het gedeelte vanaf den Kagertocht tot den Sloterweg is vrijwel onberijdbaar voor rijwielen en rijtuig en op het dorp zelf, is het zoon modderpoel, dat de aanwonende winkeliers en neringdoenden zelf planken hebben moeten leggen om het hun klanten en bezoekers mogelijk te maken om binnen te komen. Sommige perceelen zijn eenvou dig niet te bereiken; deze week is bet ge beurd dat een benzine-auto tot aan de as in de pap-massa wegzonk. Onbegrijpeliik, dat de onderhoudsplichtige autoriteiten dit alles blijkbaar maar lijde lijk aanzien; even onbegrijpelijk dat de om wonende personen ben niet met adressen en verzoeken om verbetering bestormen. Ot moet worden aangenomen dat de burge meester en dijkgraaf, de ingenieur van den Haarlemmermeerpolder en de opzichter van de gemeente met dezen wantoestand niet bekend zijn? In den stormachtigen nacht van Woens dag op Donderdag heeft een onbekende zich toegang weten te verschaffen tot de wo ning van zekéren v, T, te Abbenes door de buitendeur, welke behoorlijk gesloten was, te forceeren. Bij het doorsnuffelen van de huiskamer, werd de vrouw des huizes die in een bedstede slir-o, wakker, waarna de vreemdeling in allerijl op de vlucht sloeg. Hoewel de hv^genooten, door het rumoer gewekt, onmiddellijk een onderzoek in de omgeving hebben ingesteld, is de inbreker niet gevonden; de politie heeft nu de zaak in handen. Op verschillende plaatsen in dezen pol der zijn de werkzaamheden voor de water leiding weer in vollen gang. Met het leggen van de transportbuizen langs vele wegen is men reeds voor een groot gedeelte ge reed gekomen. Er is thans te Hoofddorp een aanvang gemaakt met. het leggen van een duiker voer de leiding in de Kruisvaart, waarvoor het noodige steigerwerk reeds is aange bracht. Naar wij vernemen, zullen B. en W. voor den bouw eener nieuwe 2e H. B. S. waar schijnlijk een. crediet van 300.000 aan vragen. In het college van B. en W. :s een minderheid, die deze gelden niet wil toe staan. De vraag naar bloemen in Duitschland is grooter geworden. De verkoop is iets beter. De markt in Londen was in de vorige week ipede, ten gevolge van een sneeuwval en strengen vorst zeer flauw. Toch konden Tulpen een goedeen prijs bedingen. Narcissen uit Zuid-Frankrijk worden nu bijna niet aangevoerd. De aanvoer van de Kanaaleilanden neemt toe, evenals die van Lincolnshire. De bloemenhandel te Rijnsburg staat in het teeken van goede prijzen. La Reine brachten heden zells 6.25 op, terwijl Wil liam Copland, die dc vorige week verkocht werd voor 55 6.per 100, nu 7. tot 7.5C opbrengt. Uitspraken van Donderdag 28 Jan. 1926. C. H. J. S„ stoffeerder, wonende te Am sterdam, appèl overtr. Jachtwet. Vrijge sproken. F. H. K„ wijnhandelaar, wonende te Heemstede, appèl overtr. Drankwet, 1 boete subs, een dag hechtenis o. v. A. ter W„ koopman, wonende te Haar lem, appèl overtr. Alg. Politie Ver. Haar lem. Vonnis Kantonrechter Haarlem beves tigd. D, M., houtzager, wonende te Zaandam, thans gedetineerd, art. 242, 245 W. v. S. Zeven maanden gev.straf m. a. pr, hech. o. v. G. A. P., hvr. S. v. d. S„ wonende te Haarlemmermeer, appèl overtr. Drankwet. 10 boete subs. 5 dagen hecht. o. v. J. S„ tuinder, wonende te Heemskerk, appèl overtr. Jachtwet, 10 boet subs. 5 dagen hecht, o.v., met verbeurdverklaring. De heeren Kremer, Mollerus en De Visser, leden van den gemeenteraad van Bloemen daal, schrijven het volgende aan den raad: Ondanks de buitengewone moeite, die aan de voorbereiding dezer voordracht ten koste gelegd is, achten ondergeteekende het voor stel betreffende de met de Erven Van der Vliet te sluiten overeenkomst niet in het belang der gemeente. Van het eerste oogen- blik af is de opzet van deze zaak onjuist geweest en het is naar onze overtuiging niet gelukt, en kan niet gelukken, later de gevolgen hiervan ongedaan te maken. Wij zijn van meenrag, dat' de gemeente zich nooit met onderhandelingen als de hier gevoerde, had moeten inlaten, doch zich op 't eenig juiste standpunt had. moeten stellen, dat de Erven Van der Vliet, wanneer zij hun terreinen in exploitatie wenschten te brengen, bij de gemeente hadden moeten komen, ten einde de voorwaarden te ver nemen, waaronder deze exploitatie zou kun nen geschieden. Na 't bovenstaande zal 't duidelijk zij', dat naar onze overtuiging zelfs ingrijpende wijzigingen in het voorste! niet in staat zul len zijn, dit aannemelijk te maken. Boven dien mecnen wij, dat de bestaande verorde ningen de gemesnte voldoende middelen in de hand geven om langs den gewonen weg een betere exploitatie der gronden te waar borgen. Niettemin achten wij ons Verplicht, aangezien de stemming over het voorstel eerst na aflooo der beraadslagingen plaats vindt zooveel 't in ons vermogen is, tot ver betering van 't voorstel reeds bij voorbaat mede te werken. In verband hiermede worden door voor noemde leden van den Vrijheidsbond amen dementen op de beide ontwerpen ingediend. Het Reorgan'satie-rapport der R. K, Staatspartij op komst. Mr. Zimmerman voerde in de Industrieele Club te Amsterdam het woord over Oostenrijk. De verkoop der Weldadigheidspostzegels tea bate ven de bescherming van het kind wordt op 95.000 geraamd. Een dankbetuiging van den Minister val Oorlog. De bestrijding van het Communisme Is Oost-Indië. Stakingsrelletjes te Haarlem en Schoten. Tot Nederlendsche gedelegeerden bij de a. s, economische co.-.lerentie te Genève is hehelve de heer Kröller, nog benoerac' de heer Oudegeest ais arbeidersgedele» geerde. De Rijksdag neemt de motie van ver trouwen in het kabinet-Luther aan. 31 Jannari a, s. middernacht zal de ont. ruiming van de zone van Keulen zijl beëindigd. (Zie verder ook Laatste Nieuws). Barometerstand 9 uur v.m.: 751, Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.09. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen vat 29 Januari 1926. Hoogste Barometerstand 767.1 ra, M. te Hernoésand. Laagste Barometerstand 738.6 m. M. te Holyhead. Verwachting van den avond van 29 Jan, tot den avond van 30 Jan. 1926. Meest krachtige, Zuidwestelijke wind. later afnemend en krimpende, aanvankelijk zwaarbewolkt tot betrokken met nog kans op regen, later opklarend, zelfde tempera tuur. Bij Koninklijk besluit van. 27 Januari 192» is aan de reserve-eerste-luitenant en prof dr. E. van Slogteren van het 12 regiment infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R. K Parochiale school te Haarlemmerliede, ii benoemd mej. Th, Wyte, alhier. Het algemeen Watersnoodcomité te Haar lem verzoekt ons opname van het volgende: Tot en met hedenmorgen is bij den pen ningmeester van het Plaatselijk Comité bin» nengekomen: Donderdag 28 Januari: van leer aren en leerlingen van het Crhis- telijk Lyceum te Haarlem 135,20 Inhoud collectebusje, geplaatst op de Coöp. Haarl. Groenten en Bloembollenveiling te Haarlem 197,78 Saldo vorige verantwoording 332,91 1100, T otaal 1432,98 Door het Hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur is een Ontwerp-Staiuten gereed gemaakt voor een nieuw op te richten groep van Hyacinthen- kweekezs. Dit ontwerp is behandeld in een gecombineerde vergadering van de daartoe ingestelde Commissie met het Hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging en met het bestuur van den Bond van Bloembollenhaa» delaren, en zal a.s. Maandag behandeld wor den in een vergadering, welke toegankelijk is voor eiken kweekcr van Hyacinthen, ten einde tot de definitieve oprichting der Groep te geraken. De patroons in het bloembollenbedrijf, schrijft het „Kweekersblad", hebben hunne medewerking toegezegd ten einde te komen tot het stichten en in stand houden van een fonds tot steun aan de gezinnen van de ar beiders. Een Commissie van zes leden is be noemd, ten einde een schema te ontwerpen, dat als leiddraad zal dienen. N^ar het „Kweekersblad" verneemt, over wegen de handelaren in Amerika, om den Amerikaanschen Minister van Landbouw te verzoeken het besluit betreffende de uit sluiting van Narcissen nogmaals in overwe- tfing te nemen en nader te' willen bezien of de aangevoerde argumenten, waarop dit be sluit rust, wel aanleiding geven tot de con- clusie, als waarin de beslissing is vervat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1