Binnenlandsch Nieuws. Radio-omroep. de watersnood. DE POLITIEKE CRISIS. Tegen verder aanblijven van den heer Colijn. Publieke aanbesteding van de Ned. Spoorwegen. De salarissen der Rijks ambtenaren. Fonds 1918 ter bestrijding van tuberculose en kanker. Om het behoud van natuurschoon. H. M. de Koningin en de Watersnood. Jhr. Mr. G. Ruys de Beerenbrouck. De steun aan den tuinbouw. VERKEER EN POSTERIJEN. De nieuwe postzegel van een gulden. Pastoor B. A. Kruitwagen O. F. M. Onder de Radio-berichten: De nationale begrafenis van Kardinaal Mercier. Een indrukwekkend moment bij 't passeeren van den onbeken den soldaat". Doumer, de Fransche minister van Financiën, heeft in de Kamer zijne voorstellen verdedigd. Hevige koude wordt gemeld uit de Vereenigde Staten. De indrukwekkende begrafenis van kardinaal Mercier. De Rijksdag. KERK EN SCHOOL. Zilveren huwelijks jubilee van Hare Majesteit de Koningin. De regeling met de vorstenhuizen. De ontruiming. De financieele debatten in de Fransche Kamer. Een Zwcedsck-Finsch arbitrage verdrag. Hevige koude in Amerika. Amerika en de ontwapenings conferentie. Een mijnontploffing in de V. S. Een vraag aan den heer Van Wijnbergen. Het Centrum stelt deze vraag aan den heer Van Wijnbergen; Het blijkt ons, dat velen over zijn te Woerden gehouden redevoering diep ver ontwaardigd zijn, omdat men daarin den raad leest: laten de katholieken, om de samenwerking met de christelijk-historischen te herstellen, maar onder 't Caudiinsche juk doorgaan, en aan de coalite het' gezant schap bij den H. Stoel opofferen. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat baron Van Wijnbergen dit zou bedoeld hebben. Het is in strijd met hetgeen de Katholieke Kamerclub eenstemmig bes'oot. Ware dit inderdaad de meenins van Baron Van Wijnbergen, dan had dit besluit niet een stemming kunnen genomen worden. Maar nu blijkbaar velen in zijn Woerden- sche rede dezen raad meenen te lezen, ware het wel zeer gewenscht. dat hij zich op dit punt duidelijk uitsprak. Het aantal mis verstanden behoeft n.et onnoodig vergroot te worden. Politieke rede van mr. De Wilde. Voor de A. R. Klesvereeniging hield Woensdagavond het A, R, Tweede Kamer lid mr. J. A. de Wilde een politieke rede over de kabinetscrisis. Het ontstaan dezer crisis, zeide spr. zit in het gebrek aan ernst. Dit was op 11 November jl. te contateeren bij ds. Kersten. Het is sprekers overtuiging, dat, indien de heer Lohman geleefd had deze breuk niet was gekomen. Thans staan,wij, aldus spr., voor het feit, dat wij in 1925 jubelen over een rechtsche overwinning en toch onmachtig zijn om een rechts kabinet te steunen. Wat nu? Weer een Kab net-Co'ijn? Spr. wil hierop in den meest beslisten zin van het woord ontken nend antwoorden. Nu is het niet meer moge lijk, Ware dr. De Visser geslaagd dan wel. Als het kabinet aanblijft en over een maand volgt weer een crisis, dan is deze veel erger dan de tegenwoordige. Het belang nu onzer partij, aldus spr., brengt mede, dat de heer Colijn weggaat. Hij hoopt daar om van harte, dat mr. Limburg slaagt, omdat dr. De Visser niet geslaagd is en wij dus krijgen een extra-parlementair-kab net. Een kabinet dus om zaken te doen zonder j116®)"* Onder de gegeven omstandigheden is dit nog de beste oplossing der crisis. De heer De Wilde zou het betreuren, indien de heer Colijn gedwongen werd te blijven. Ten aapzien van de kwestie van het ge zantschap bij den Paus. zeide spr. van mee ning te zijn, dat deze zaak is opgeblazen en voor hem gold alleen het motief dat de Minister van Buitenlandsche Zaken dezen post noodig achtte, en n et om den K. K- een genoegen te doen. Er znn heel wat andere gevaren voor de Protestanten, dan dit gezantschap, wat geen gevaar is, meende spreker. Dl JKB ESCH ADIG1N GEN IN N. H, NOORDERW ARTIER. De kosten op 205.000 begroot Dijkgraaf en hoogheemraden van het Hoogheemradschap Noord-Hollandsch Noor derkwart.er hebben aan de algemeene v®r" gadering van het Hoogheemraadschap, mede gedeeld, dat de storm van 25 op 26 Nov, jl aan de glooiingen van verschillende dijken schade heeft toegebracht, waarvan de kosten met verbetering van dipfglooiragen op 205.000 zijn begroot. Voorts is aangetoond, dat verschillende dijkvakken te laag zijn. Bij dezelfde wind richting en een windkracht alsop 25 Nov. cn een zeestand als in Januari 1916 is waar genomen welker samengaan zonder twijfel mogelijk is zou op verschillende plaaLsen een zoodanige overslag van water over de kruin hebben plaats gehad, dat afschuivin0 van het binnenbeioop hoogstwaarschijnlijk niet zou zijn uitgebleven. Verhooging van de kruin van bedoelde dijkvakken zal dus noo dig zijn. Zij zijn gelegen ra den Zoe polder dijk, den Katwouderdijk en den Waterland en dijk. Dijkgraaf en hoogheemraden zul len zoo spoedig mogelijk plannen hiervoor bii de algemeene vergadering indienen, ten einde deze werken nog in den loop van 1926 tot stand te brengen. De N.V. „Spoonvegbouwbedriji" te Utrecht. Het Eerste Kamerlid, de heer Arntz heeft den Minister van Waterstaat het volgende gevraagd: Is het den Minister bekend, dat door de Ned, Spoorwegen aan de N.V, „Spoorweg bouwbedrijf" te Utrecht, waarvan één of meerdere leden van de directie der Ned. Spoorwegen als commissaris optreden, her haaldelijk en si-.ds enkele jaren voor reke ning van het Rijk werken ter uitvoering worden opgedragen, ook in gevallen, waarin de „bijzondere redenen", bedoeld in het ant woord van den Minister van 24 Jan. 1923, op de schriftelijke vragen van den heer Va<i Rappard ontbreken, zonder dat voornoemde N.V. bij publieke of onderhandsche inschrij ving naar deze werken behoeft mede te concurreeren, terwijl haar op allerlei wijzen tegemoetkomingen bij die uitvoeing worden gedaan, die men onder andere omstandig heden zeker niet zou toestaan? Is den Minister tevens bekend, dat bij vele werken van grooteren en minderen omvang welke door de Ned. Spoorwegen wprden aan besteed, de aannemer verplicht wordt, zijn materialen (o.a. hout en steenenl te betrek- „O, mevrouw, u moet zich niet ongerust maken. De beren zijn in stevige kooien opgesloten," zei Maurice de Prévannes, „Zij kunnen onmogelijk kwaad doen." „Ik zou zoo graag de beren eens willen zien," zei Fabienne. „Laten wij er heen gaan. Ik vindt die wilde beesten zoo inte ressant." „Maar hoe is het toch mogelijk, juffrouw Chaligny, dat u in die afschuwelijke bee sten belang kunt stellen?" vroeg graaf Malthen. Maar Fabienne wilde er niet van afzien. En ze was er aan gewoon, dat men al hare wenschen inwilligde. „Komaan, laten wij de beren gaan zien," zei doctor Minières. „Mag ik u mijn arm aanbieden, mevrouw? Maurice gij zult wel voor uwe bruid zorgen," Men ging door het park naar het dorp. Daar zag men een grooten wagen-, waarin de beren waren opgesloten en daarnaast een soort kermiswagen, die tot woonplaats van de berenleiders diende. Het awren een man en een vrouw, zoo als Justin Bréjon al had medegedeeld, twee Zigeuners met donker gebruind gelaat en zwarte haren. De man was stevig gebouwd ,met kor ten hals cn breede schouders. Alles deed vermoeden dat hij een bui tengewone lichaamskracht bezat. Zijn gekromde neus, dikke lippen en fon- ken van de vennootschap voornoemd, die ook één of meerdere steenfabrieken en hout bewerkingsplaatsen exploiteert, welke mate rialen (afgescheiden van de prijzen, die niet te controleeren zijn) zeer dikwijls afwijken van de daaraan redelijk te stellen eischen, waardoor het zelfs is voorgekomen, dat be langrijke bedragen voor meerdere verwer kingskosten aan den aannemer vergoed zijn moeten worden? Is de Minister bereid, in verband met de dringende noodzakelijkheid van een zuinig beheer, te bevorderen, dat in den vervolge alle werken, tot dc Ned. Spoorwegen behoo- rende, publiek, althans in concurrentie, wor- '!en aanbesteed en dat den aannemer in het algemeen vrijheid wordt gelaten, zijn mate rialen te koopen daar, waar dit voor hem het voordeeligst is, vooropgesteld.-dat deze materialen aan de eischen der directie moe ten voldoen? Zoo ja, is de Minister dan bereid te be vorderen, dat voorn N.V, „Spoorwegbouw bedrijf", of welk ander lichaam dan ook, slechts alleen als controleerend concurrent zal oritreden en dus in de toekomst op geen enkele wijze meer bevoorrecht wordt boven andere te goeder naam en faam bekend staan de aarremers en leveranciers van bouw materialen? In de vergadering van de R, K. Klesver eeniging te Purmerend ste'de de heer B. Leers, hoofd van de R. K. Jongensschool een motie voor waarin de wenscheiijkheid werd uitgesproken dat, nu de Rijksmiddelen over 1925 zeer zijn meegevallen, de regee- ring haar helofte zal inlossen ten opzichte »van de salarissen der rijksambtenaren. Met 3 stemmen tegen werd de motie aan genomen. Het bestuur der afdeeiing Zuid-Holland van het Fonds 1918 Ier bestrijding van tuber culose en kanker heeft een circulaire ver zonden, waarin het er op wijst, dat 1918 uit dankbaarheid voor hetgeen H.M. dc Konin gin gedurende de bange oorlogsjaren voor ons land en volk heeft gedaan, door het Ne- derlandsche volk, het Nationaal Vredesfonds is gesticht. terwijl d,e beslissing over de be stemming van dat fonds in handen van Hare Majesteit werd gelegd. H.M. heeft toen bepaald, dat het Fonds den naam dragen zal van Fonds 1918 ter bestrijding van tuberculose en kanker, en dat de gelden zullen dienen om te voorzien in het ontbrekende van de kosten van ver pleging van min- en onvermogende lijders aan tuberculose en kanker. Het sympathieke doel, dat door H, M. werd gekozen, is geheel in overeenstemming met de behoeften van onzen tijd en de noo- den van ons volk Ieder toch die maar eenigszins beseft, wat het zeggen wil, dat in een klein land als het onze in één jaar 15.630 meest jonge menschen aan deze ziek ten sterven, en dat er heel veel ra het be lang van honderden lijders, die zelf de gcld- middien niet bezitten ongedaan moet blij ven, zal niet aarzelen, om zich spontaan als lid of donateur van het Fonds 1918 op te ge- ven. Vergelijken wij de belangstelling, die de tuberculoselijders ondervinden met die. wel ke den lijders aan kanker ten deel valt dan zullen wij moeten erkennen, dat de laatste categorie in menig opricht te kórt komt. Daarom is op de buitengewone vergadering .van 25 November j.l. besloten Sc aandacht meer in het bijzonder aan de kankerbestrij ding te wijden, In verband daarmee wordt verzocht om mede te willen helpen om de on- en minvermogende lijders en lijdëressen aan deze vreeselijke ziekte te steunen. Men kan het steunen door zich als lid of donateur aan den secretaris op te geven. Ingevolge de statuten betaalt een lid jaar lijks een contributie van minstens 1 en stort een donateur een bijdrage ineens van minstens 250, terwijl voor het innen van de contributies door de afdeeiing wordt zorg gedragen. Aan heeren predikanten wordt verzocht de aandacht hunner diaconiën op de Vèreeniging te vestigen en haar op te wekken, met een jaarlijksche contributie den arbeid te steu- nen. Het bestuur der afdeeiing Zuid-Holland van het Fonds 1918 bestaat uit de heeren mr. J. Woltman secretaris-generaal van het Departement van Oorlog, voorzitter; L. J. den Hollander, burgemeester van Middelhar- nis en Somtnelsdijk, vice-voorzitter; ds H Janssen, leger- en vlootpredikant l.a.d. pen ningmeester, Huygenspark 36A, 's-Graven- hage, Postrekening 63730; J. W. van Aken Jr", burgemeester van Ifardinxveld secreta ris; mevr. T. Mees-Bouvin, te Rotterdam cn dr, M, A, van Andel, arts te Gorinchem, le den, A De merites "van den tweeden verbindings weg met 't Gooi. ..De heer C. Thomassen, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland schrijft in de „Tel." Behalve den Rijksweg Amsterdam - -Naar- denLarenEemnes oordeelt het Provin ciaal Bestuur een tweeden grooten verbin dingsweg tusschen Amsterdam en het Gooi noodzakelijk. Daarvoor is aangewezen het z.g. Zandpad, dat van Diemerbrug langs de Wecspervaart naar Weesp loopt, vervolgens .3 K.M. de Vecht volgt en dan langs de Gooische Vaart en door de dorpsstraat van 's-Graveland en de Lceuwenlaan Hilversum bereikt. In de beschouwingen in uw blad van 30 December '1.1, wordt het voorgesteld, alsof de aanwijzing van het Zandpad als, primai re weg nog geen 'definitieve zóu "zijn - Dat is een vergissing. Gedeputeerde Staten hebben ongetwijfeld verklaard, dat het wegenplan, zooals het nu in groote trekken is aanvaard, voor wijzigin gen vatbaar is, maar alleen voor w-at- details betreft! Een zoo belangrijke wijziging als door u wordt voorgestaan", kan thans niet meer worden aangebracht. De weg, die door u in plaats van het Zendpad als tweede verbindingsweg Am sterdamhet Gooi wordt bepleit, loopt van Abcoude tot pl,m. 500 M. beoosten Vree land door Utrecht cn bereikt het Gooi ten Z, van Hilversum, Llij passeert geen enkele Noord-Hollandsche plaats en verbindt Am sterdam niet met het hart van het Gooi doch met den Zuidelijksten uithoek. Op Noord-Hollandsch grondgebied zal hij 400.000 meer kosten dan het Zandpad ongerekend dus het Utrcchtsche stuk, dat stellig niet door Urecht zal worden aange legd, Het is immers ontworpen vlak bij den Rijksstraatweg Amsterd—AbcoudeLoenen enz. met de verbetering waarvan het Rijk reeds is begonnen! In de vergadering der N. H, Staten is dit tracé door Utrecht verdedigd door den heer De Miranda. Weerklank vond zijn betoog niet en wie het nu nog aanprijst, doet feitelijk niets dan naoleiten over een verloren zaak. Maar het natuurschoon dan, dat vernie tigd zal worden, als het genoegclijke wegje met zijn tallooze aardige kijktes langs de Vpcht" omgebouwd wordt tot een moder nen breeden weg? Laat ons op den beganen grond blijven. Als we het over wegen hebben, lijkt mij dat het veiligste standpunt. Het Zandpad is ongeveer 20 K.M. lang. waarvan er 3 langs de Vecht loopen. Naar het inzicht van Gedeputeerden zal de ombouw van het Weesperzandpad zon der groot nadeel voor het natuurschoon kunnen plaats hebben. Dit is naar mijn op vatting, en ik meen dezen weg te kennen, volkomen juist en met warmte heb ook ik er in de Staten voor gepleit, om het nu be ruchte Zandpad te modernisceren. Zoo slecht als het is, slecht in den meest absoluten zin, heeft het Zandpad ondanks de tollen, toch reeds een zeer druk door gaand verkeer. Alleen al uit dien hoofde zou het niet gerechtvaardigd zijn, het niet in het net van primaire wegen op te nemen. Natuurlrk, het zal geen klein cn geen gemakkelijk karwei zijn, om het te maken tot een behoorlijken weg. Maar gelukken zal het en tot heil van Amst:rdam en het Gooi spoedig ook. Want ook dit is reeds besloten. Van al de provinciale wegen, die gebouwd zullen worden, komt het Zandpad het eerst aan de beurt, het Zandpad en de weg van Amsterdam door de Zaanstreek naar Alk- Vrijdag werd door H, M. de Koningin een langdurige bespreking gehouden met den heer Walrave Boissevain, voorzitter van de Algemeene Vereenigde Commissie tot het lenigen van rampen door watersnood in Nederland. De toestand in de door den watersnood het zwaarst getroffen streken en de maat- regeen ter voorziening ia de vele behoeften aan steun kwamen hierbij ernstig ter sprake De „Tijd" Verneemt, dat jhr. mr. G. L. M, H. Ruys de Beerenbrouck, oud-minister van Jjustitie in het nrinisterie-Mackay en oud- cpmmissaris van de |Ioningin in dc provin cie Limburg, ernstig ongesteld is. .Naar het „Centr." verneemt, is de steun aan den tuinbouw met betrekking tot de watersnood definitief ge regeld en een commissie benoemd met mr. Dresseljiuis als voorzitter en den inspec teur van den Landbouw als vice-voorzitter, tot het geven van advies over de schade in verschillende afdeelingcn van het bedrijf. De getroffenen zullen zich o.m. kunnen wen den met juiste opgaven bij den rijkstuin- bouw-consulênt Ir. D. Bloemsma te Apel doorn, wat betreft het oostelijk deel van ons land, De „Tel." meldt dat van heden af wan het nostkantoor te Amsterdam verkrijgbaar is de n'ieuwe postzegel van een gulden naor het ontwerp-prof. Vcth. Dit zegel, lichtblauw van kleur (overeen komende met dc 15 cents) is in afwijking van de lagere waarden, grooter. De afmetingen zijn: 2 7 c.M. breed en 3.2 c.M. lang. Liet oude zegel van een guld is te Amster dam nagenoeg uitverkocht. besturen, heel bizonder dringt die plicht naar voren bijgewichtige gebeurtenissen, zooals het zilveren huwelijksjubilé van Hare Majesteit. Jubelen de kinderen bij het 25-jarig hu welijk hunner geliefde Ouders, bidden zij pp dien heuglijken dag meer en met meer vurigheid voor het geluk en een lang leven hunner ouders, danken zij God op bijzon dere wijze voor de weldaden in 25 jaren aan hun dierbaren bewezen, zoo ook moet de dag, waarop vóór 25 jaar onze geëer biedigde en beminde Koningin in het huwe lijk trad met Z. IC. H. den Prins der Neder landen, Hertog van Mecklenburg-Schwerin, voor ons een gereede gelegenheid zijn om dank- en smeekbeden tot God te richten. Dankgebeden moeten wij God aanbieden voor de rijke zegeningen, in de afgeloopen 25 jaar uitgestort over onze Koningin en het Koninklijk Huis, over haar bestuur en het ons dierbaar vaderland. Met aandrang moet onze smeekbede naar boven gaan, opdat het God moge behagen Hare Majesteit onze Koningin nog een lange reeks van jaren voor het vaderland te be waren, Haar gezondheid en kracht en ver lichting te schenken teneinde het land heil zaam te kunnen besturen. Na God ook eerbiedigen dank aan Ko ningin Wilhelmina zelf, die bij alle blijde en droevige voorvallen, nog kortelings bij den watersnood aan haar volk klaarblijke lijke bewijzen heeft gegeven van belang-, stellende deelneming en medeleven, die met stuurmanswijsheid haar volk buiten den wereldoorlog wist te houden en door een voud van leven en ernstige levensopvatting een stichtend voorbeeld is voor haar onder lanen. Om uiting te geven aan onze gevoelens van vreugde, eerbied, liefde' en dankbaar heid zullen wij op den dag van het zilveren huwelijksfeest van Hare Majesteit de Ko ningin en Prins Hendrik, Zondag den 7en Fcbr., op bijzondere wijze voor het welzijn van onze geliefde Koningin en den Prins bidden. Bovendien verordenen wij, dat op dien dag in alle kerken en in alle kapellen, waaraan een Rector is verbonden, na de Hoogmis het Te Deum zal worden ge zongen. En zal dit ons schrijven op Zondag den 31en Januari, aan onze geloovigen worden voorgelezen. De toestand van den Zeereerw, Pater B. A. Kruitwagen, pastoor der St. Franciscus- kerk, te Nijmegen, is achteruitgaande. De „Etoile Beige," die evenals alle Brus- selsche bladen een uitvoerig verslag bevat van de indrukwekkende nationale begrafe nis, welke kardinaal Mercier Donderdag te Brussel werd bereid, beschrijft op treffende wijze een ontroerend moment tijdens het overbrengen van het stoffelijk overschot van het Noorderstation naar de St. Guaula- kerk: „Naarmate men de Colonne du Congres nadert, aan den voet waarvan zich de tombe van den Onbekenden Soldaat bevindt, waar de Herinnericgsvlam brandt, wordt de plechtigheid steeds aangrijpender. Men zou zeggen dat de stoet thans langzamer, nóg langzamer voortschrijdt. Misschien is het verbeelding, maar hoe vergeeflijk in de grootschhcid van het moment. Men diene zich in dc diepe betcekenis te denken, wel ke het drievoudige van dit grootsche schouwspel biedt: het toont ons de iunda- menteele deugden van het Belgische volk. Ginds beneden dc roemzuchtige Onbeken de. Wie hen is? 't Doet niet ter zake. Het is voldoende te weten dat hij de Zelfver loochening cn de Moed is. Op den straat weg, gedragen op de lijkkoets, de heilige en ach lenswaardige prelaat, het vólmaakste voorbeeld van burgerdeugd. En hier ach ter, vergezeld van zijn zoon, Koning Albert, d.w.z. de Eer".... Bij het voortschrijden langs het graf van den Onbekenden Soldaat salueerden de de kroonprins en maarschalk F och. koning. Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, schrijft in „Sancta Maria." Zijn wij te allen tijde eerbied en liefde verschuldigd aan onze Koningin, moeten wij zonder ophouden onze gebeden opzen den tot den Koning der koningen opdat Hij -onze Koningin zou verlichten, teneinde ons vaderland in wijsheid en voorzichtigheid t Heden zou dr. Stresemann In de commis sie van buitenlandsche zaken rpededeelingen cfoen omtrent den stand der ontruimings- quaestie. Om onbekende redenen is de zit ting echter tot nader order uitgesteld. Dc rijksdag zal Woensdag a.s. weer bij- enkomen, Donderdag begint de behande ling van het zoogenaamde „Sperrgesetz," waarin bepaald wordt, dat alle hangende processen over de financieele regeling met de vroegere vorstenhuizen zullen worden opgeschort totdat er een rijksregeling no pens de schadeloosstelling der vorsten tot stand is gekomen. Op Woensdag 10 Februari komt de be grooting 1926 aan de orde. De nieuwe minister van financiën Rein- hold zal met zijn maidenspeech de debat ten inleiden. Gisteravond laat is de stad Mörs gedeel telijk ontruimd. Alleen artillerie en de schijn wcrpersafdeeling zijn nog achtergebleven, maar ook dezen zullen de stad heden ver laten. Daarmede zal dat het geheele district Mórs weer ontruimd zijn. In de openbare zitting voltooide de so cialist Auriol zijn rede, waarin hij de bekende critiek oefende op de gestie der vroegere meerderheid en de socialistische opvattingen ontwikkelde.' Aan het slot richtte hij zich persoonlijk tot Briand, met de opwekking, een krachtige politiek te voeren tegen het egoïsme van sommige geprivilegeerden. het geen een voortzetting lijkt van de socialisti sche manoeuvre, te trachten een scheiding te weeg te brengen tusschen den preroir en zijn minister van financiën, een manoeuvre, die echter geeri succes zal hebben. De rede van Doumer, die hierop volgde, econtrasteerde door,haar koele stiptheid zeer met de gloedvolle, maar nogal rethorische taal van Auriol. Doumer waarschuwde vöor al tegen de van links gegeven optimistische beschouwingen omtrent den toestand der schatkist. Hij wees op het gevaar, voortko mend uit het feit, dat de nieuwe bons allé voor zeer korten termijn genomen worden en betoogde, dat niemand zeggen kan dat de schatkist voorloopig nog niet in moeilijkheden zal komen, aangezien een rieuwe crisis elk oogenblik de waarde van de franc opnieuw kan verminderen, Daarom drong hij aan on 8et nemen van afdoende maatregelen en zich niet te vergenoegen met half werk, hetgeen zich later toch weer wreekt. Doumer toonde verder aan, dat thans 71 procent dcV belastinginkomsten afkomstig is van directe belastingen, 29 van indirecte, zoodat niet kan worden gezegd, dat de rege ling niet democratisch genoeg is. De ver schilpunten tusschen de regeering en de com missie besprekende, gaf hij de mogelijkheid tce, een betalxngsbelasting te heffen in den vorm van een belasting op de productie, het geen de heffing vergemakkelijken zou en -ventueel leiden tot een aléehecle afschaf fing van belasting op hri zakencijfer. Hij verzette zich tegen een vervanging van „aan toonder"-effécten door effecten op naam, die vooral de kleine houders zou treffen en oractisch riet is uit te voeren. Hij besloot met te waarschuwen tegen overhaaste aan neming van zoo ingriipende hervormingen, waarvan de gevolgen niet vo,ldnende kunnen worden voorzien en drong op dc aanneming vapr de regeerittgsyoorstellen aap; ojn ie voorkomen, dat wellicht binnen.enhele maan den nieuwe inflatie noodig zou zijn. Gisteren is hier het Zweedsch-Fmsche arbitrageverdrag onderteekend. Het stemt in hoofdzaak overeen met de door Zweden reeds met Noorwegen en Denemarken ge sloten arbitrage verdragen. In de Vereenigde Staten heerscht hevige koude. Te New York werd 17 gr. Celsius vorst geregistreerd, terwijl een orkaan woedde met een snelheid van 80 mijl per uur. De koude heerschte over het heele gebied der Vereenigde Staten. Te Duluth, in Minnesota, werd meer dan 34 gr. Cel sius onder nul geconstateerd. De Niagara- waterval aan den Amerikaanschen kant werd door het ijs volkomen tot stilstand gebracht. Dc deelneming van Amerika aan de voorbereidende conferentie inzake de ont wapening te Genève werd heden beves tigd, doordat de Senaat zijn goedkeuring hechtte aan het reeds door het Represen- tentenhuis goedgekeurde besluit, waarbij 60.CO0 dollar worden toegestaan Mot be strijding van de uitgaven van de Ameri- kaansche gedelegeerden, Verscheidene mijnwerkers werden heden opgesloten tengevolge van een ontploffing in de mijn Wcst-Frankfurt, te Bennton (Il linois). Men gelooft dat eenigen hunner werden gedood. Er woedt een brand. Uit de mijn West-Frankfurt zijn vijf doode en drie gewonde mijnwerkers te voorschijn gehaald. Naar men gelooft, zijn dit de eenige slachtoffers. Dank zij de veiligheidsmaatregelen dooi de eigenaars getroffen, konden 110 mijn werkers zich redden. ZONDAG 31 JANUARI. HILVERSUM 1050 M. +- 8.30 uur v.m. Christel. Omroep. De heer Joh. de Heer en echtgenoote, orgel en zang. Koorzang v. d. Zusters Diaconessen. 2.404.45 uur Concert door het H. D. O.-orkest," o. 1. v. Fr. Lupgens. Mej. Ising, sopraan- Werken van Schubert en Mendelssohn 8.10 uur Avond v. d. Vrijz. Christ. Jon- gerenbond. la. De werkers, Lambrechts Vos, b Vonken, Heukelomv. d. Brande- ler, c. Jonge kracht Röntgen. d. Lente beloften, Tierie Jr. 2. „Wat is Jeugdbe weging?", door Dr. J. de Koning, uit Utreciït. 3a. Groei, -Andriessen, b. Wij dragen de schuld, Röntgen, c. Levens kracht, Röntgen, d. Kyrie Eleison, Rönt gen. 4. Jeugdbeweging en persoonlijk le ven", door Ds. E. D. Spelberg uit Egmond d. Hoef. 5a. De heide, Lambrechts Vos. b. Kampvuur, Wegeriff. c. Droom en daad, LambrechtsVos. d. Witte Wegen Röntgen. 6. Jeugdbeweging en Gemeen schapsleven, door Ds. E. v. d. Veen, uit Wicringen. 7a. Mei LambrechtsVos, b. Wij hebben ons verbonden, Röntgen, c. Liedje van de lente, Röntgen. 4- T°t de taak, LambrechtsVos. De liederen wor den gezongen door den heer Jac, P. Caro uit Utrecht, a. d. Vleugel Mevr. Spelberg Stokmans. DAVENTRY 1600 M. 10.50 uur Tijdsein, Weerber, 3.50 uur Concert. V. Lambelet, mezzo, sopraan. C. Sharpe, cello. D. Jones tenor, J. Slater, fluit 4.30 uur „Much ado about nothing", 4, e acte, le. scene 5.05 uur Concert voortzetting v. h. concert tot 5.50 uur 1 8.20 uur Orgelconcert 8.35 uur Kerkdienst 9.05 uur Orgelconcert 9.20 uur Weerber., nieuws 9.35 uur Werken van Schubert. P. Heming, ba riton. W. Murdoch piano. Het wireless symphonie-orkest tot 11.05 uur. PARIJS „Radio-Paris'' 1750 M. 1,05 uur Concert Lucien Paris (piano, viool, cello) 2.05 uur Nieuws 8.35 uur Causerie 8.50 uur Wedstrijd uitslagen en Havaspersber. 9.0510.20 uur Jazzmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. -- 10.5012.10 uur .Orkestconcert 7.50 9.20 uur Orkestconcert. Celeste Chop Groenevelt. Orkest: Ouverture Eg- mont, Beethoven. Concert in a-mol, Schu mann. Symphonie in H-mol (onvoltooide); Schubert 9.5011.20 uur Dansmu ziek, BRUSSEL 262 M. 8.50 uur Concert met Mme. Pauwels zang 10.20 uur - Nieuws. MUNSTER 410 M. 8 20—9.20 uur Morgenconcert (Orkest orgel, sopraan, cello) 10.5011.50 uur Concert 2.503.20 Vocaal concert door de Mannenzangver. St. Mauritz 3.204.20 uur Rijnlandsche muziek en zang 4.205.20 uur Kölner Karnevals-Sit- zung 5.50 uur Schaakles 6.20—- б.50 en 7.10 uur Causerie 7.408.20 uur Werken van Schubert door orkest 8.20 uur „Die Schwarzhörer", in 1 acte 9.20—10.20 uur Dansmuziek. MAANDAG 1 FEBRUARI. HILVERSUM 1050 M. 12 en 7.30 uur Politieber. 56 uur Kinderuurtje verzorgd door Mevr. Ant v. Dijk 7- 7,30 uur Radiopraatje door den heer Swierstra 8.10 uur Concert door het H. D. O.-orkest, o. 1. v. Fr. Lupgens, Chris de Vos tenor en Franciska Fischer, i sopraan. Het Ned Zangkwartel. Dir. S. H. Ënglander (le en 2e tenor, bariton en bas) 7.45 en. 10 uur Persberichten. DAVENTRY 1600 M -10.50 uur i| Tijdsein, weerber. 11.20 uur Hét radio-kwartet en solisten (sopraan, tenor, piano) 1.20—2.20 uur Tijdsein, or gelconcert 3,35 uur Lezing: British wild animals The Fox 4.20 uur Tijd sein, lezing: Bees in a Londen suburb 4.35 uur Orkestconcert 5.35 uur Kinderuurtje 6.20 uur Dansmuziek 6.507.20 uur Omroep voor Europa 7.20 uur Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws 7.45 uur Pianomuziek uit het eind der xvll en het begin der xvlll eeuw. Werken van Scarlatti 8 uur Lezing: Bonzo 8.20 uur ,Cut of the hat", revue met zang en muziek 9.20 uur .Concert, Colombo's orkest A. Fear, bariton 10.20 uur Tijdsein, weerber., nieuws, causerie 10.50 uur Afscheidsconcert van Irene Scharrer pia niste 11.20—12.20 uur Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M. - 12.50 uur Concert Lucien Paris (piano, viool, cello) 2.05 uur Nieuws 2.10 en 4.50 uur Koersen cn Havaspersber. 5.05 uiir Orkestconcert 8.50—10.20 uur Orkestconcert. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 7.50 uur Bonte, avond A. Sax, so praan, R. Langer declamatie. F. Berger, tenor. De Marimba, kapel 9.5011.20 uur Dansmuziek door de danskapel. BRUSSEL 262 M. 8.20 uur Concert met Mme, Delia en hr. Geodel, zang 9.30 uur „Bonsoir voisin", operette van Poise. MUNSTER 410 M. 12.35—1.50 uur -- Orkestconcert. Werken van Mendelssoha 3.35—5.20 uur Solistenconcert 6.20 uur Riickertfeest 6.50 uur Voordracht: Ein Afrikanischer Kiisten. bumme! 7.20 uur Lezing: Streifzüge in dat Gebiet der modernen Biologie 7.40 uur Lezing: Der Sternhimmel im Februar 7.50 uur Concert. Werken van Weber Schubert, Spobr, Mendels- shon, Schumann. Heb bet uïtstekendste aan te bieden da* iemand wenschen kan, boe zal de wereld bet weten, indien gij niet adverteert JOHN P. ROCKEFFLLER. kelende oogen gaven hem een woest uiter lijk. Hij was in bontkleurige lompen gehuld, en zijn houding was trots en minachtend. Maar de vrouw was geheel anders dan hij. Wanneer de man den indruk van een ge- «vaarlijk wezen maakte, dan vormde de vrouw daarmede de grootste tegenstelling. Ze was slank van gestalte, hare oogen hadden eene droefgeestige uitdrukking en men zou haar zelfs bekoorlijk hébben kun nen noemen. Ze was ook niet in lompen gekleed, maar ze droeg het elegante gewaad van haar volksstam. Een bontgekleurde doek vormde haar hoofddeksel. In hare ooren droeg ze groote gouden ringen en aan haar hals prijkte een keten van hetzelfde metaal. Ook aan ha-e vingers ontbraken geen kostbare ringen. Ia elegante houding leunde ze tegen de deur van den woonwagen. Het was, alsof ze zich door hét publiek wilde laten bewonderen. Fabienne was de groote kool genaderd, waarin twee beren waren opgesloten, maar door een wand van elkaar gescheiden. „Nader de kooi niet te dicht, juffrouw Chaligny," zoo waarschuwde graaf Mal then. „Deze soort beren zijn zeer woest en gevaarlijk, U hebt hun klauwen maar te bezien. En ze hebben een groote kracht." De mannelijke beer stiel een vervaarlijk gebrom uit. Hij richtte zich hoog op en knaagde met de tanden aan de dikke tralies van zijn kooi. Zijn kleine oogen hadden een wreedc uitdmkking, en men begreep, dat hij zich op de toeschouwers zou hebben geworpen om hen in stukken te scheuren, als de ste vige tralies van zijn kooi het hem niet had den belet. „Ja, ik had het wel gedacht, het zijn af schuwelijke beesten," zei mevrouw Chalig- r,y. Maar Fabienne wilde zioh nog niet ver wijderen. Ze liep om de kooi heen om het andere, het vrouwelijke exemplaar te gaan bezien, dat weliswaar kleiner was dan het mannelijke, maar er even gevaarlijk uitzag en dadelijk met groot geweld tegen de tra lies opsprong, toen het Fabienne in 't oog kreeg en haar een paar vervaarlijke klau wen toonde. Maar een bevel van den berentemmer liet het dier dadelijk bedaren. Het st-ekte zich op den vloer van de kooi uit en deed een dof gebrom hooren. De Zigeuner zei eenige. woorden tot zijn vrouw, die als een bevel klonken. Dc vrouw begon te lachen, haalde de schouders op en trok zich pruilend in den woonwagen terug. „Welke' taal spreken die lieden?" vroeg 'doctor Mirtières, terwijl hij rijn oogèn op de beren vestigde. „Het is een soort Roemeensch dialect, zei graal Malthen. „Die taal is zeer moei lijk te leeren." „Zij zullen toch zeker ook wel de Duit- sche taal verstaan?" vroeg Fabienne.„Ik zou hen wel eens willen endervragen." „Spreekt u dan Duilsch, juffrouw Cha ligny?" vroeg graaf Malthen verwonderd. „Mijn bruid spreekt niet alleen Duitsch, maar ook Engelsch en Italiaansch," haast te Maurice de Prévannes zich (e antwoor den. „Dat is wel beschamend voor mij, die op de militaire school te Saint Cyr maar weinig gelegenheid heb gehad, de Duitsche taal te beoefenen." Men keerde naar het kasteel terug. Graaf Malthen, de heer Chaligny en doctor 'Minières gingen zich in het kaart spel verdiepen, terwijl Maurice en Fabien ne vertrouwelijk met elkander spraken. Aan den avondmaaltijd was de stemming vroolijk. Doctor Minières gaf bli'ken van g-ooten eetlust, maar tevens wist hij door zijn gees tigheid het gezelschap aangenaam bezig te houden. Rn graaf Malthen vertelde verschillende interessante bijzonderheden omtrent zijn talrijki reizen. Maar niettegenstaande al de pogingen, die doctor Minières daartoe aanwendde, was het onmogelijk het gesprek weer op het gebied der natuurwetenschappen te brengen, Met groote behendigheid ontweek graaf Malthen dat, terwijl hij daarentegen met het g-ootste gemak over allerhande andere onderwerpen sprak. Het was een overheerlijke avond en de duisternis begon al te vallen. Na den avondmaaltijd gingen beide ver loofden door de dichte lanen van het park wandelen, tot aan de plaats, waar de ri vier de Meurthe met haar rotsachtige oevers langs het park stroomt. „0, hoe heerlijk is het hier, Maurice," zei Fabienne, terwijl zé met het hoofd te gen den schouder van haar verloofde leun de. „Hoe dikwijls hebben wij hier tezamen gewandeld. Het gedruisch van het water klinkt in mijn ooren als muziek." Maurice drukte haar arm vaster tegen zich aan. „Het is hier gevaarlijk in de duisternis, Fabienne. De rotsen zijn glad en een enke le onvoorzichtige schrede zou ons in het water kunnen doen sto'ten." Briden waren nu een kleine kapel gena derd, die achter in het park, dicht bij den rotsachtigen oever, was gebouwd. „Laten wij nu naar het kasteel terugkee- ren, Fabienne, het is al zoo donker," zei Maurice. „Ja, dadelijk. Ga jij maar vooruit, Mau rice. Ik volg je spoedig. Ge v/eèt immers, dat het mijn gewoont# is, alle avonden in deze kapel te gaan bidden. En nu, den laat- sten avond<*vóór mijn huwelijk, gevoel ik daartoe nog des te meer verlangen-. Wilt g1). mij nu eenige ooger.bl kken vrijlaten, Mau rice? Ik ga nu bidden voor ons beiden, voor ons toekomstig geluk, voor Gods sa gen op ons huwèlijk. Maar mag ik dan niet op j'e wachten, Fabienne? Moet gc dan in het duister al leen den weg naar het kasteel afleggen?" „Dat doe ik immers alle avonden, zooals ge weet. En ik doe dit al vanaf mijn jeugd- O, laat mij nu begaan. Ik gevoel behoefte, mij eenige oogenblikken in het gebed af tc zonderen, Ge moet nu naar den salon te ruggaan, en zeggen, dat ik dadelijk kom, maar ge moet niet op mij wachten, dat z"" mij onrustig maken en mij in mijn gebed storen. En ik zal in de kapel niet in dc duisternis zitten, want ik weet, hoe ik het licht moet ontsteken. Komaan, Maurcie, voldoe nu aan mijn verlangen." Maurice gehoorzaamde zijn bruid en keerde met vlugge schreden naar het kas teel te-ug, dat nauwelijks een honderdtal meters verwijderd was. Vóórdat hij daar binnenging, richtte hij nog eens zijn blikken naar de kapel. Hij zag heldei; licht door de rame® schijnen. Fabienne zat dus te bidden, voor hu» beider huwelijksgeluk. (Wordt vervolgdj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10