Sport en Spel ZWEMMEN. MARKTNIEUWS. R. K. F. UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. BEVERWIJK. WIJKEROOG. HEEMSKERK. BEVERWIJK. IJMUIDEN. BENNEBROEK. VELSEN. HAARLEMMERMEER. LIJNDEN. VIJFHUIZEN. BLOEMENDAAL. ZAND VOORT. HALFWEG HEEMSTEDE. dit gelijk stellen uit het oogpunt van natio nale waarde, als de Islam de beteekenis der Kath. Kerk had de godsdienstige man, de Katholiek, als lidmaat der Kerk, ziet in den Paus van Rome den H. Vader, al is hij mede een gewichtig diplomatiek Centrum. Wij be grijpen dat andersdenkenden slechts deze laatste hoedanigheid erkennen en in 't oog vatten. Terecht zeide daarom Mgr. Nolens elk woord der fractie is gewogen in den nacht van 10 November 1925 onder meer er. zeer openhartig „Die motieven van al gemeen belang zijn onverzwakt blijven voort bestaan, en het is overigens duidelijk, dat dit gezantschap nu het eenmaal is i< gesteld voor ons, Katholieken een bijzondere be teekenis heeft er, opheffing daarvan, vooral met het oog op de hoofdmotieven, die som mige leden bewegen dit voorstel te doen of te steunen, uiterst grievend zou zijn. Grievend voor het Rcomsche volk, dat nader wil tot God, ook in de aardscke be slommeringen, grievend omdat de religi euze mer.sch hier verwijdering voelt var Christus' Koningschap. Met machtige vreugde mag het Katholieke Volk bezield zijn omdat de zaak waarvoo; de Roomsche fractie pai stond als één man, ter verdediging van een nationaal belang, het volk van Roomschen huize uit het hart ge grepen is. Moeten wij dulden en lijden om deze zaak, moeten wij een Chr. Regeering missen hetzi; voor kort hetzij voorgoed, welaan, de Roomsche fractie sprak haar „Onmogelijk" uit in een zaak, waardoor het Rcomsche volk haar niet alleen bij valt met verstand, maar steunt en toejuicht met liefde. Ziedaar de laatste beteekenis van een Cri sis, zooals deze spreekt tot het gansche volk, maar tot het R. K. volksdeel in het bijzonder, kome er dan van wat komt. Men kan niet meer dan naar eer en gewe ten zijn plicht doen. Wij wachten nu af wat de verwarring ons brengen zal nu de zoo juiste Coalitie, waarvoor wij ter stembus in 1925 getuigden en velen van ons over bergen van bezwaren, is stuk getrapt door een anti- Rome drift, die sommiger politieke gezichts einder benevelt. Men is bezig de scharen tegen ons op te hitsen. Eensdeels door het voor te stellen als veroorzaakten wij een ernstige Crisis om een zuiver Roomsche aardigheid, anderzijos als nekken wij moedwillig het parlementaire stelsel door niet met rood e, rose samen te gaan. Ik heb gepoogd u in te lichten, door u de waarheid te zeggen en niets dan de waarheid, zooals ik die zie en voel en weet. En ik voeg er bij zij spelen met vuur, die anderen. Niet alleen dat Christus beginsel geen richtsnoer meer zal ?ijn 'n het Staatsbestel maar met het altaar wordt de Troon steeds mikpunt. En reeds elke onmacht van het parlement schuift den Troon naar voren in aanzienen critiek. Onze protestantsche vorstin kan rekenen op onze liefde en trouw, van ons Roomschen, of wij aan de Regeering zijn of niet. Als ons volk behoefte heeft aan 'n kort program of leuze, geen is meer toepasselijk op dezen tijd dan Petrus' woord, u duidend op onze afhankelijkheid van God, als broze menschen in zijn hand, en anderzijds u wij zend naar de handhaving van het gezag, hij de gratie Gods, belichaamd in onze koningin, geen leuze is korter en veel omvattender dan de enkele woorden in Petrus brief aan zijne vervolgde Christenen, waarmede wij dezen avond besluiten Vreest God, eert den Ko ning Een hartelijk en van instemming getui gend applaus is de dank voor de uitvoerige en interessante rede. De voorzitter voegt hieraan een dankwoord toe en spr. wijst op de logische wijze, waarop mr. Bomans de houding der R. K. Kamer fractie heeft belicht, zoo, dat zij thans be wondering afdwingt en spr. hoopt dat het gesprokene van mr. Bomans, dat waarschu wend woord, verder zal klinken. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de vergadering met den Christelijken groet sluit. H.B.C. HEEMSTEDE. Morgm speelt H.B.C. een thuiswedstrijd egen R.K.A.V. uit Amsterdam op haar ter- ein aan den Heerenweg achter het R.K Vereenigmgsgebouw des namiddags 2 uur. Om half een speelt het 2e elftal tegen Tei - lingen uit Sassenheim. De wedstrijd van het 3e elftal is afgelasi en de wedstrijd van het 5e elftal kan nu he' terrein bezet is niet doorgaan. Geroyeerd zijn wegens wanbetaling de Nieuwenboer Atjehstraat 2 Schoten A. Hoogeveen, Laan van lnsulinde 2 Heemstede. Jac. van Welt, Bennebroekerdijk, Haarlem mermeer. HAARLEM A. S. C. Het elftal van Haarlem. De roodbroeken hebben morgen, het on derstaande elftal Stern D Houtkooper Maas Dik Gras N. N. Houtkooper Breshaar Brakel Wheeler Dankelman. Schotsman ;s verhinderd. Er bestaat kans dat v. Daaien die plaats Zondag zal bezette doch zeker is dit niet Ook het uitkomen van Stern is nog onze ker doch gelukkig heeft Haarlem in de Vries eventueel eer. betrouwba» ervanger. ZWEMFEEST DER K.Z.&.P.C. DE WA TERRATTEN, TEN VOORDEELE VAN HET WATERSNOOD COMITÉ. Voor het te houden zwemfeest op 8 Fe bruari door de Haarlemsche Zwem en Polo Club „de Waterratten" in Stoops badin richting ten voordecle der slachtoffers vai derf watersnood hebben een aantal ingezete nen reeds blijk van waardeering gegeven dooi cenige fraaie prijzen disponibel te stellen. Ook van The Victorian Cigarette Company- Miss Blanche ontving het bestuur voor he: nummer schoonspringen voor dames als eerste prijs een goud armband horloge en voor schoonspringen heeren als eerste prijs een zilveren sigaretten koker. BEVERWIJK. 29 Jan. R. K. Coöp. Tuin- fersvereeniging „Kennemerland." Sprui ten 1231. Witlof 2238 Uiten 34. Appe len, present v. Eng. 42. Sjalotten 10 ct. p K.G. Gele kool 814 Roode kool 1015 Groene kool 24 per 100. Rabarber 2025 per bes. Worteen 4 ct. per K.G. Prei 1021 Selderie 25. Knolselderie 2—1 per bos. Aardappelen 44'. Bleten 3 Schorseneeren 9—14 per K.G. Boerenkool 851.50 per kist, GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij K. van Draaijen, Schalkburgergracht 54, een combinatietang 'A. Sierveid, Bothastraat 116, een taschje rnet inhoud L. Visser, Bothastraat 100, zilveren bcrstspeldje J. Loerakker, Paul Kruger- straat 1, een R. K. kerkboekje L. Mulder, Lulststraat 2.;, twee zilveren ringetjes Wes tendorp, Meidoornplein 17, kleine bruine hendJ. Klinkhamer, Paul Krugerkade 35 rocd, rr.cndharmonika van Straaten, Spaanscker aartstraat 68, rijwielbelasting- plaatje 1926D. Kats, Lctterstraat 24, Duitsche herdershond M. G. Heijselaar, Kloosterstraat 27, portemonnaie met inhoud; J. A. C. Doerie, Bothastraat 34, bruine kip P. Hoek, Billitonstraat 14, een broche, en een portemonnaie G. ten Bosch, Coldnscstr. 5, huissleutel H. Keek, Korteweg 18, een heerenportemennaie met inhoud. Aan het Bureau van Politie wollen kinderhandschoen courantentasch, notitieboekje, damesporte- monnaie, kinderportemennaie inhoudende een tweetal portretjes polsje, en drie ledige vischmanden. De plechtigheden bij' de begrafenis van Kardinaal Mercier te Brussel. Het is de Directie van De Witte Bioscoop ge lukt de hand te leggen op de film, welke re- maakt is van de plechtigheden, bij gelegen heid van de plechtige uitvaart V2n Kardinaal Miercier, welke j.l. Donderdag te Brusse; ebben plaats gehad. Het is een interessante film, waarop men o.a. zietde aankomst van het stoffelijk overschot aan het station, de samenstelling van den geweldigen stcet, aankomst van Koning Albert en den Kroonprins, de Koningin begeeft zich naar de kerk, de geweldige menschenmassa's, in de kerk, vertegenwoordigers van alle landen dei- wereld, enz., enz. Wij twijfelen niet, of de activiteit van de Witte bioscoop, die geen kosten heeft ont zien, zal door velen cp prijs gesteld worden, temeer waar het hier betreft, den persoon van Kardinaal Mercier, waarvan inderdaad mag gezegd worden, dat hij door een iedei geëerd en geacht werd. Voor het overige vermeldt het programma een tweetal hoofdnummers van de Fox- Filmfabrieken, zéér mooie speelfilms met gezonde sensatie, zoodat een druk bezoek verwacht wordt. ZONDAG. De H.H. Missen te half 7, 8 u. en 10 uur de Hoogmis 12 uur Catechisr us kwart vóór 6 H. Familie 7 uur Lof met Rozenhoedje. DINSDAG. Feestdag van Maria Lichtmis 9 uur wijding der kaarsen en gezongen H. Mis 's avonds te 7 uur Maria-Lof en te half 8 Maria-congregatie voor de meisjes WOENSDAG, feestdag van den H. Blasius. Na iedere H. Mis wordt de zegen van den H. Blasius gegeven, 's Avonds te half 8 Maria-congregatie voor de jongens. DONDERDAG te half 12 en om 4 uur biechthooren voor de jongens van 6 tot 8 uur voor de volwassenen 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG. Feestdag van St. Agatha, patrones der parochie tevens le Vrijdag van de maand. Te 9 uur plechtige H. Mis 's avonds 7 uur plechtig Lof met feestpredi- catie. ZATERDAG te 8 uur gezamenl. H. Com munie voor de jongens 's namiddags van 58 uur gelegenheid om te biechten. Reorganisatie van uen Volksbond. Gisteravond heeft de afdeeling van den R K. Volksbond een vergadering gehouden, ter bespreking van de reorganisatie van den Volksbond in de gejneente Velsen, bedoe lende een fusie tot stand te brengen tus- schen de 3 bestaande afdeelingen Velser- oord, Wijkeroog en IJmuiden. De vergadering was slecht bezocht Na de opening door den voorzitter, der; heer A. Floris, verkreeg de heer Angenent vertegenwoordiger van het centraal bestuur het woord. Spr. gaf voor de aanwezigen een uitvoerige uiteenzetting van den grondslag, waarop de reorganisatie tot stand zal moeten worden gebracht. Vervolgens deelde hij me de, dat om deze kwestie een gecombineerde vergadering is gehouden met de besturen der drie afdeelingen en de respectieve gees telijke adviseurs welke vergadering een stemmig van oordeel was, Jat het de richting uit zal moeten, welke is neergelegd in het plan, door spr hier uiteengezet. Spr wees op de moeilijkheden, welke het bestaan van 3 zelfstandige afdeelingen in ééne gemeente, meebrengt. Men beloopt toch de kans dat men, bij het optreden in gemeentelijke zaken elkaar in de wielen rijdt, daargelaten nog de kans, dar acties achterwege blijven, doordat de afzonderlijke afdeelingen van elkaar verwachten, dat zij het werk zullen opknappen De bedoeling is nu in deze gemeente één afdeeling te stichten met verschillende „krin gen" n.l voor Wijkeroog, Velseroord en IJmuiden De afdeelingen zullen zich eerst principieel moeten uitspreken. (Velseroord heeft zich met algemeene stemmen princi pieel vóói de stichting van één afdeeling uitgesproken) Deze fusie der afdeelingen zou verder mee brengen, dat de contributie uniform, dus voor Velseroord, IJmuiden en Wijkeroog, hetzelfde moeten zijn De meergenoemde „kringen'' zullen pa rochieel moeten zijn opdat het noodzakelijke nauwe contact met de geestelijkheid onder houden worde en voorts omdat ten slotte de leden verbonden zijn door parochieeele banden van hun kerk, de bron vanwaaruit d e genaden ovei de parochie vloeien De kringen zullen een zekere mate van zelfstandigheid bezitten, ook financieel, waar zij zijn rekenplichtig over de afdeeling. Het zijn dus eigenlijk kleine afdeelingkjes, doch wanneer de Volksbond naar buiten moet op treden, doet zij dat als één groote afdeeling, waarvan natuurlijk meer kracht zal kunnen uitgaan De bedoeung van deze vergadering een b eginselbe; tuit te nemen, waardoor het be stuur gemachtigd wordt met de besturen der andere afdeelingen te onderhandelen op een latere vergadering zal men zich kunnen uit spreken over de dedinitieve regeling, zooals de bepaling van de plaats, waar de zetel zal zijn gevestigd, de werking der kringen, enz. Hierna was relegenheid 'ot gedachten- wisseling. Een dei leden meende dai men de con tributie nooit gelijk zal kunnen heffen. De leder van de afdeeling Wijkeroog hebben zich erplicht wekelijks rij te dragen -oor het .ereemgirigsgebouv. lhier doch van de leden te Velseroord en IJmuide :an men die bijdrage niet verwachten. Samenwerking was volgens dezen spr. in het verleden reeds moeilijk en hij verwachtte dat het in de toekomst wel zoo zou blijven. Dc neer Angenent antwoordde, dat de stichting van een afdeeling de moeilijkheden juist zal opheffen. Eén bestuur, bestaande uit vertegenwoordigers van alle onderdee- len, zal samenwerking juist bevorderen om dat wij rekening hebben te houden met de geheele gemeente. Andere kwesties, als grens vraagstukken e. d. zullen komen te vervallen. Alle kosten zullen door de ééne groote af deeling gedragen worden derhalve wordt de contributie gelijk. De contributie hie. zal inderdaad wat verhoogd moeten worden, maar als we daarmede onze organisatie kunnen bevestigen en versterken, beteekent het een offer, dat we aan de mooie katholieke zaak moeten brengen. Naar aanleiding van een opmerking van een ander lid, die een oplossing onmogelijk achtte, zei de heer Angenent, dat er misschien zouden zijn, die wegliepen,. Dit is niet erg. Laat ze maar wegloopen zei spr. ze zullen terugkomen, wanneer ze zien, dat de ge reorganiseerde Volksbond goed werk c'oet. Want het is toch een feit, dat de Volksbond te Wijkeroog niet doet wat hij kon doen. En tenslotte moeilijkheden zijn er toch om overwonnen te worden. Een der leden verklaarde nog niet over tuigd te zijn. Spr. kan zich volkomen ver eenigen met het mooie plan, maar het zal niet mogelijk zijn om hst te verwezenlijken. Er zijn in de gemeente Velsen 3 afdeelingen, maar aldus deze spr. ook 3 soorten men- schsn. De heer Angenent voelde de moeilijk heden maar, het gezonde leven van onze arbeidersbeweging eischt het Contributie- verhooging zal natuurlijk heel wat voeten in de aarde hebben, doch er kan toch over ge praat worden. We hebben moeten probeeren want het moet die richting uit, wil men uit de ouder sleur geraken. Intusschsn gaat het er dezen avond om, in beginsel een besluit te nemen of men één afdeeling wil, hetzij dat men de 3 afdeelingen wil laten bestaan. Nog verschillende andere vragen werden beantwoord. Wat de zetelkwestie betreft, wees de heer Angenent er nog op, dat er een paar maal in het jaar een vergadering van de afdeeling moet worden gehouden (jaarvergadering en die waar b.v. contri butiebepaling wordt behandeld of andere zaken, de afdeeling betreffende). Tactisch zou het zijn, die afdeelings- vergadering nu eens in Velseroord, dan weer in IJmuiden of Wijkeroog te houden Na nog eenige discussie besloot de ver gadering met algemeene stemmen in be ginsel zich uit te spreken vóór één groote afdeeling. Nog enkele huishoudelijke zaken werden besproken. O.a. het ontslagnemen van de leden van het comité voor Herwonnen Le venskracht, Het bleek dat deze kwestie weer in orde komt. Als vertegenwoordiger van den Volks bond werd aangewezen de heer H. Lamers. Hierna werd de vergadering gesloten. R. K. Volksbond. Naar opening wer den de notulen voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Punt 3 jaarverslag secretaris. De voorzit ter bracht een woord van dank aan den secretaris voor zijn keurig jaarverslag. Daarna het verslag van den penningmees ter dat met een voordeelig saldo sloot van f 1.42. Daarna kwam aan de orde de verslagen van de onderaf deelingen: le. van den R.- K. Fabrieks Arbeiders Bond. 2e. R. K. Bouwvakarbeiders, welke met een nadee- lig saldo sloot van 89.12. 3e. Spaarfonds St. Ignatius, welke een voopdeelig saldo te boeken had van 122.60. 4e. Herwonnen Levenskracht, welke ook een batig saldo had van 149.86. 5e. Hulp in Nood, welke nog 4.87 als batig saldo kon boeken. De voorzitter bracht dank aan de pen ningmeesters van de onderafdeelingen voor hun gehouden beheer en sprak tevens den wensch uit dat de fabrieksarbeiders vooral hun best moesten doen om meer leden aan te werven, dan ook op een ander jaar deze kas ook misschien wel met een voorbeeldig nldo voor den dag komen. Daarna kwam aan de orde behandeling begrooting 1926, welke in ontvangst en uit gaaf bedroeg 485.42. Na enkele opmer kingen werd de begrooting in zijn geheel goedgekeurd. Punt 6. Ingekomen stukken en mededee- lingen. le Een schrijven van het R. K. Werklie- lenverbond over den toestand in de Bra- bantsche Mandenmakersindustrie, waaruit bleek, dat de toestand daar allert-eurigst is, zoodat steunlijsten aangeboden werden voor onze arme medebroeders. Hiervan werd direct gebruik gemaakt en het resul taat was, dat een bedrag van 5.35 werd geofferd. 2e. Een schrijven van het Hoofdbestuur om steun voor de slachtoffers van den wa tersnood, hetwelk voor kennisneming is langenomen. 3e. Eveneens een schrijven over Radio, hetwelk de kleine afdeelingen aanspoorde, als het in hun vermogen lag, om radio te laten aanleggen. De Geestelijk adviseur hierover het woo~d verkrijgende, deelde de vergadering mede. dat voor een kleine bij lrage in de kosten men het gemakkelijk kan krijgen, daar een dergelijk toestel aan de Pastorie aanwezig is en dit voor de Ver enigingen besch'kbaar wordt gesteld. 4e. Medegedeeld we-d, dat Zondag 7 Fe bruari a.s. een H. Mis zal worden opgedra gen voor de zie! van zaliger, de heer Hul selman. De voorzitter spoorde de leden aan, om zooveel als het eenigszins kan ter H Tafel te naderen. 5e. Medegedeeld werd, dat Vrijdag 5 Fe- b uari de heer Smit, zijn 2e cursusavond zal geven en hoopte dat alle leden tegenwoor dig zullen zijn, 6e. Een voorstel van het bestuur, om den heer Brouwer, bibliothecaris, voor dit jaar f 12.50 toe te kennen, voor het vele werk wat hij verricht heeft, werd door de ver gadering goedgevonden. Punt 7. Bestuursverkiezing. Daar geen andidaten bij het bestuur waren binnen gekomen, werden de vier aftredenden weder gekozen. Punt 8. De voorzitter bracht een keurig verslag uit van de tweedaagsche cursus welke te Amsterdam gehouden was en waaraan de voorzitter en de secretaris hadden deelgenomen. Punt 9. Rondvraag, weike niet veel op- i.verde, waarna de voorziter de vergade- ;ng op de gebruikelijke wijze sloot. Uitvoering St. Elisabcthsverecniging. Zondagavond geeft bovengenoemde veree- niging een liefdadigheidsuitvoering. Opge voerd zai worden „De list van Liesje". kluchtspel en de „Vreemde Vrouw", fanta sie in drie bedrijven. Voo-waar een schit terend programma voor matige entrée-prij- -en. De vereeniginrf verwacht d-n ook een -oote opkomst Hinderwet. Bij het Ge e ntebestuur lhier. is een ve zoek binnengekomen van 'en heer Arie Hartog, timmerman alhier, om vergunning tot het plaatsen van twe< otoren, bedreven door electrische kracht Gevonden voorwerpen. 1 rijksdaalder en 1 portemonnaie met inhoud. Verloren: 1 Wastingmerk en 2 oorte- monnafs. Inlichtingen bij de gemeenteveld wachter alhier. Kapelaan W. v. d. Berg. Aan den Weleerw. Heer W. v. d. Berg, kapelaan al hier, is om gezondheidsredenen 2 maanden verlof verleend. Zijn Eerwaarde zal deze tijd doorbrengen in het klooster der Eerw. paters Franciscanen te Heerlen. We wcnschen onzen kapelaan een spoedig algeheel herstel toe, Harddraverij-vereeniging. Giste; - ivond v.erd in hotel „De Zon" de algemeene vergadering gehouden van de Harddraven,- vereeniging Beverwijk en omstreken. De voorzitter, de heer J. Braur, opende de vergadering met een welkomstwoord er. sprak er zijn voldoening over uit dat de ver gadering vrij goed bezocht was. Na goedkeuring der notulen bracht de secretaris, de heer H. J. W. Koelman het jaarverslag uit, waarvoor hij een dankbaa; rpplnus verwierf. De penningmeester, Mr. P. Donker, deed vervolgens rekening en verantwoording var: het financieele beheer. De inkomsten hadden bedragen f 1711.26 en de uitgaven f 1689.79, zoodat het bezi' Ier vereeniging met een bedrag' van f 2147 is vermeerderd. De reserve is thans gestegen tot f 619.46. .iet ledental klom tot 375 en met voldoening constateerde de penningmeester dat de be langstelling van de vereeniging steeds stij gende is, in tegenstelling dus met de doo. pessimisten gemaakte opmerking, dat de Ti'ond slechts tijdelijk zou zijn. Ook het jaarverslag van den penningmees- er lokte een luid applaus uit. De boeken en aescheiden werden in volmaakte orde be vonden. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing verden de aftredende leden, de heeren Mr. Donker, Alb. Blom en H. J. W. Koel- nan, herkozen. Medegedeeld werd dat met het bestuur van „Koninginnedag" onderhandeld was over samenwerking, "in dien zin, dat hard draverij en Koninginnefeest op twee achter eenvolgende dagen zouden worden gehouden. De vereeniging stelde daarbij voor de draverij op den len Donderdag in September te houden. Het bestuur van Koninginnedag, dat overi gens volkomen bereid was tot samenwerking kon echter van den datum van 31 Augustus niet afwijken, op grond van de bezwaren, welke leden en hoofden van scholen teger. een verschuiving van den datum hadden. 31 Augustus is evenwel voor de harddraverij- vereeniging een te vroege datum en der halve konden de besprekingen niet tot een esultaat leiden. Thans stelde het bestuur voor, de draverij (op korte baan) op 9 September te houden. De heer Timmer wenschte een ruime speling tusschen het Koninginnefeest en den dag voor de harddraverij, met het oog namelijk op de belangen van de zakenmen- schen. De voorzitter merkte op, dat de datum juist gekozen is, omdat nog geen andere vereeniging op dien dag een korte baan- draverij heeft uitgeschreven. Men kan er dus al rekening mee houden. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Bij de rondvraag gaf de heer F. R. C. Rijkers in overweging, een commissie te benoemen, met opdracht, een verbetering in de baan voor te bereiden, o.a. door plaat sing van een tribune en reserveering van het beste gedeelte van de baan voor de leden der vereeniging. Verder drong spr. er op aan, een verzeke ring tegen slecht weer te sluiten, zooals andere sportvereenigingen dat ook doen. En tenslotte gaf hij in overweging om van den harddraverijdag een algemeenen feestdag te maken, dan b.v. 's morgens een ringrijderij te doen houden en 's avonds een vuurwerk af te steken. „Koninginnedag" zou hiermede, bij de samenstelling van haar program rekening houden. Vooral de plaatsing van een tribune lokte langdurige besprekingen uit. Na een geani meerde discussie zegde het bestuur toe dit alles te zuilen overwegen. Bovendien beloofde de penningmeester een plan met raming van de kosten voor een tribune te maken, waaro ver de leden zich in een volgende vergade ring zullen kunnen uitspreken. Hierna volgde sluiting. De tentoonstelling van het liefdewerk „Fransisca Romana". De netto opbrengst van de tentoonstelling van het liefdewerk „Fransisca Romana," gehouden op 19 en 20 Januari j.l., bedraagt 447.3432. Voorzeker een mooi bedrag en een welkome verster king van de kas van het liefdewerk. A.s. Maandag, tusschen 3 en 5 uur, be staat er gelegenheid aan het K. S. A.-ge- bouw, om de prijzen af te halen. Ook op Donderdag 4 Februari en Donderdag 11 Februari zal er alsnog gelegenheied zijn tot Februari afhalen der prijzen. Na dien datum vervallen ze aan het liefdewerk. R.K. Kiesvereeniging. De Jaarver gadering van de R.K. Kiesvereeniging werd gehouden op 28 Januari, 's avonds te acht uur, boven de Zustersschool. Na deze vergadering met den Chr. groet -eopend te hebben, heette de voorzitter alle aanwezigen welkom en speak in zijn openings woord over de verkiezingen van het afgeloo- pen jaar voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarbij de recbtscne meerderheid en de Coalitie behouden bleven ook over den regeeringstcestand van thans, welke nog niet is opgelost. Daarna werden notulen en jaarverslag van de secretaresse voorgelezen en onder dankzegging goegekeurd. Ook werd het jaarverslag van den penning meester voorgelezen. De boeken werden na- cezien en in orde bevonden door de heeren J.P. v.d. Does en H. Haver. Aan den penningmeester, die verhinderd was deze vergadering bij te wonen, werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. De aftredende bestuursleden Mw Wouden berg en de heeren G.A. Verkade en J. Smak man werden herkozen. Daarom werd de heer G.A. Verkade als voorzitter herkozen. Als afgevaardigden voor den „Prov. Kies kring" en de „R.K. Kamer-Centrale-Haar- tem" werden gekozen de heeren P.J. Lub bers en E. Zwager en als plaatsvervangend afgevaardigden de heeren C. Lobrij en H.A. Osendarp, Tof slot werden verschillende vragen, gemeente-aangelegenheden, betreffende, en den heer J. Zwanenburg als gemeente raadslid gesteld en door hem ook beantwoord. Ook werd een en ander, wat de werkzaam heden van het gemeente-bestuur betrof, nader' toegelicht, wat aanleiding gaf tot ge zellig gepraat. De voorzitter dankte dan, na die bespre kingen, den heer J. Zwanenburg voor zijn welwillendheid en sloot de vergadering met den Chr. groet. Waternoodcomité. Het watersnood comité, bestaande uit de heeren: Mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek, burgemeester, de Z.Eerw. Heer Pastoor Wassen, Ds. Lek- kerker, W, F. v. Waveren en J. Dublis, wet houders en Joh. E. Tillema, gemeente secretaris, zal op Dinsdag 2 Februari a.s., een collecte langs de huizen doen houden. waarvoor zien de heeren Vermeys, Coomans, Lulsbosch, Schoonerveld en de dames Vermooy, Jansen Hendriks, Vis en Bosch be langloos beschikbaar hebben gesteld. Eurgerlijke Stand. Ondertrouwd 3. Stam en M. Grzvemaker E.A. Dekker en D. Zeegeis j.P. Kok en J.P. Zon. Getrouwd F.K. Palmer en H.B. Thijms A.C. Lap en A.A. Bruin C. Spoelstra en M. Gravemaker H. Schaap en A.E.C. Lus ter L.J. v. Es en G. DaleboudtH. Ruiter en A. v.d. Stelt. Geboren P.J. LundbergSchetzing, d. M. Haverde Munk, z.L.C. ter Haar Bonda, d. A.H. JoppeAlad, d. T. BuijsMuller, z.W. Sonneveldv.d. Meer, z.G. KokSchoon, z. P. Kok Groeneveld, z.J. MolenaarVeenings, d. M. Th. Fleervan Elferen, d.C.P. Does burgv.d. Kolk, z. M. MarkerinkNij- .out, d. A.P.M. WensinkWesselink, d. C.'de KorteVerbaan, z.C. de Ridder Bijl, z.K.M. MaarschalkHeeremans, z. A. ten NapelKramer, z. .Overleden Jacob Offerman, 88 j. echtgen. v. M. SmitCornell's Konijn, 31 j., ongeh. Pieter Smit, 60 i„ wedr. v. M. Dekker. Burgerlijke Stand. Van 2628 Ja nuari 1926. Geboren Peter Lambertus, z. van M.F. Verheijen en H.J. van Lijssel Theodora Aniceta Maria, d. van C. Okker- sen en C.H. Kerkhoff Cornelia Jacoba, d. van J. Overbeek en C.J. van Rijswijk Dirk je Maria, d. van A.P. Feeleus en G.F.A. Walgraeve Hendrikus, z. van L. Tameris en M. Visser Lena, d. van D. Luijt en J. Lanser. Ondertrouwd Theodorus Franken, 21 j. en Reiniera Uiterwaal, 19 j. Overleden Sijtske Minnes Smeding, 63 j. geh. m. M. Dekker Trijntje Kieft, 58 j. geh. m. D. de Jong. Concordia. De vereeniging „Con cordia", alhier had Donderdagavond in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp wederom een feestavond voor hare leden en genoodigden georganiseerd. Voor een goedgevulde zaal werd door een tooneelgezelschap uit Ber gen („Het Kleine Tooneél" uit Noord- Scharwoude was onverwacht verhinderd te komen) opgevoerd „Sonna" van Fabrici- us, een Indische schets, welke op buiten gewoon mooie wijze werd vertolkt. De avond werd afgewisseld door vroolijke muziek. De vele aanwezigen hebben ongetwijfeld een genotvc llen avond gehad. Gevonden en verloren voorwerpen. Ter secretarie van deze gemeente is aangifte gedaan dat is gevonden een huissleutel, twee rijwielbelastingplaatjes, een smeerdop van een auto, een alpaca-beursje met inhoud, een houten lade van een auto, een accu van een automobiel. Komen aanloopen een zwaan. Verloren een bruin lederen kinderporte- monnaie. Weggeloopen een donkere jonge herders hond. Jaarvergadering R.K. Kiesvereeniging. Zondag vergaderde de R.K. Kiesvereeni ging onder presidium van den heer H.J. Post. De voorzitter besprak de huidige kabi netscrisis en 't gezantschap bij den Paus. 't Jaarverslag vertelde, dat 3 Bestuurs- en 3 le denvergaderingen in 't afgeloopen jaar zijn gehouden, 't Jaarverslag van de Propaganda- club, die haar jaarvergadering Zondag j.l. onder zeer groote belangstelling hielcb ge tuigde van 'n opgewekt politiek leven. De penningmeester becijferde 'n batig saldo van f 121.59. De aftredende bestuursleden de heeren A.J. Bus, A.P. Stokman en J.Th. Schrama werden met de Centrale Haarlem met groote meerderheid herkozen. Tot af gevaardigden naar de Centrale Haarlem en de Provinvciale Velsen zagen zich benoemd de heeren Jac. Smit en W. Pijlman, terwijl tot plaatsvervangers werden aangewezen de hee ren A.P. Stokman en J.C. v. Woerkom. De voorzitter leidde het voorstel in tot oprich ting van 'n eigen kiesvereeniging voor Vijf huizen. Na op verschillende punten de nood zakelijkheid daartoe te hebben bepleit ging de vergadering met een stem tegen, met 't voorstel accoord,. Tot leden der Commissie van voorbereiding werden benoemd de hee- en J.J.L. Dieben, G. Hendriks en A.P. Stokman, terwijl deze heeren zich nog met twee personen uit de buurtschap Vijfhuizen zullen aanvullen. De rondvraag bracht 'n enkel huishoudelijk zaakje op het tapijt. De voorzitter sloot daarna onder dankzegging de vergadering. R.K. Ziekenhuisfonds. Donderdag avond waren op voorstel van den Zeer Eerw. Heer Pastoor 'n goed dertigtal personen bij eengekomen met het idee tot oprichting van 'n R. K. Ziekenhuisfonds te geraken. Z.Eerw. zette de noodzakelijkheid daartoe op ver schillende gronden uiteen. De heeren Blom n Hendriks onderstreepten deze woorder, Alle aanwezigen gingen met het idee accoord- zoodat in beginsel tot oprichting werd beslo ten. Nu werd overgegaan tot benoeming van 'n commissie die de plannen verder zou uit werken. Benoemd werden de heeren H.J. Post, P.W. Blom e A.J. Bus, J.J.L. Dieber, G. Hendriks en J.H. Hoogervorst. 'n Regle ment zal door deze heeren worden ontwor den, waarna wederom een algemeene verga dering zal worden belegd. De wensch werd geuit dat de opkomst dan groot mag zijn en dat heel de Noordhoek z'n schouders onder dit schoone sociale werk zal zetten „Vereen de kracht is dubbele kracht." Nieuw huis. Voor rekening van den heer J. Slootweg wordt aan den Spieringweg tusschen Vijfhuizen en Kruisweg een nieuwe boerderij gebouwd. Dit is de eerste woning die in dit gedeelte weg over den tocht zal verrijzen. Een klok voor Vijfhuizen. Het laat zich aanzien dat ons dorp binnen afzienbaren tijd het genot zal kennen een klok te bezitten. De klok met luidbel uit de oude Prote stantsche Kerk van Halfweg is voor het kerk gebouw „Eben Haezer" aangekocht, doch al vorens die geplaatst kan worden is een restau ratie aan het gebouw noodzakelijk. Om nu aan de noodige financiën te komen zal een bazar worden gehouden, welks baten voor dit doel bestemd zijn. Verschil lende toezeggingen zijn reeds gedaan, ook de zoo kort geleden opgerichte meisjes- vereeniging verleend haar medewerking. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Sneverink, Kinheimweg 19 Bloemendaal, een fantasie broche W. Spoor, Timorstraat 100 Schoten, een bruin lederen portemonnaie m.i. Altman, Rustenburcher- weg 14 Bloemendaal, een bruin lederen por temonnaie m.i. W. Kuipers, Saxenburger- laan 1 Bloemendaal, een damestaschje Sel- bach, Zijlweg 18 Overveen, een trekhond K v. Apeldoorn, bode raadhuis Overveen, een zwarte tasch M. Bijvoet, Julian.Maan 318 Overveen, een gulden M. Visser, Mid- .lentuindorplaan 19 Overveen, een rozen krans mevr. Panhuis, Bloemendanlscheweg 176 Overveen, een lorgnetaan het bureau van politie te Overveen, een rozenkrans in étui, een nikkelen crucifix, een wollen hee renhandschoen, een mar wollen kinderhand schoenen, een Lipssleutel, een dameshand taschje, een wollen dameshandschoen, een rozenkrans. Kampeeren. De Vereeniging tot be hartiging van de belangen van jonge meis jes en de R.-K. Vereeniging tot bescher ming van meisjes schrijven aan den raad, dat zij vernomen hebben, dat het Kam- peervraagstuk opnieuw aan de orde zal komen en brengen onder de aandacht van den raad. dat onder de kampeerders, die des Zaterdagsmiddags en 's-avonds komen, zeer vaak zeer jongelieden, meisjes en jon gens zijn, die zonder verantwoordelijke leiding met elkaar gaan kampeeren. Dezen hoogst ongewenschten toestand willen zij niet bestendigd zien. De gevolgen van dat betreurenswaardige feit zijn noodlottig voor de zedelijke en zelfs de lichamelijke ontwikkeling voor die jongelieden. Het valt niet te ontkennen, dat dikwijls de ouders daaraan schulddragen en beter toezicht moesten uitoefenen. Zij meenen, dat hier de overheid een taak te vervullen heeft en zouden het zeer op prijs stellen, indien de raad eene verordening zou ontwerpen en tot uitvoering brengen, waardoor bovenge noemde noodtoestand onmogelijk wordt gemaakt. Uit de Begrooting. Door de finantieele Commissie is advies uitgebracht op de Ge meente Begrooting, dienst 1926. Zij adviseert de post leges te verminderen met 1500, daar zij gaarne zou zien, dat al leen maar vergunningen zouden worden ver strekt om te kampeeren overdag en dat het verboden za! worden, tusschen zonsonder gang en zonsopgang in een tent te kampee ren aan het strand. De vacantie van den concierge zou buiten het seizoen verleend moeten worden, dan zou een agent van politie zijn dienst kunnen waarnemen gedurende dien tijd, zoodat van vervanging een bedrag van 75 bespaard zou kunnen worden. De commissie zou een magazijn op het bu reau van Publieke Werken willen inrichten, waar de verschillende schoonmaakartikelen, benoodigd voor den schoonmaak der ge meente 'gebouwen, verkrijgbaar zullen zijn. Indien die artikelen in het groot worden op gedaan, dan zal dit een groote besparing ge ven. Het materiaal dat er voor in aanmer king komt, zal gewaarmerkt moeten worden. Zoodoende kan men altijd zien, dat het rrlate- riaal aan de gemeente behoort Voor het houden van het gemeentehuis is een bedrag uitgetrokken van 175. Voor greoten schoon maak ook een bedrag van 175. In de jaar wedde van den concierge is begrepen een be drag voor het schoonhouden van het gemeen te huis, zoodat voor enkel binnen schoonmaak niet extra betaald behoeft te worden. Gead viseerd wordt dien post te verlagen met 175 De Commissie wil in het vervolg het onder houd van het electrisch licht in zijn geheel aanbesteden. Uitgezonderd van deze aanbe steding zullen dan zijn de lampen die voor rekening van de gemeente komen. Er wordt in overweging gegeven de ge meente gebouwen te verlichten met gas. Dit zal waarschijnlijk een groote besparing ge ven, doordat het voordeeliger kan zijn. De commissie adviseert in het vervolg geen afzonderlijke belooning meer te geven aan den klerk van den ambtenaar van den burger lijken stand, daar de werkzaamheden in de gewone kantooruren geschieden. De desbe treffende post kan daardoor met 50 ver minderd worden. De commissie vindt het geraamde bedrag van 60.28 voor ontvangst van het in gebruik nemen van gemeentegrond zeer laag. Zr vraagt maatregelen te nemen, dat het geld dat verschuldigd is voor het in gebruik nemen van gemeentegrond, geheel wordt betaald. De buitenschoonmaak van gebouwen wi! zij zooveel mogelijk laten verrichten door ge meentepersoneel. Zij wi! ook een onderzoel in doen stellen, wie de onderhoudsplichtige is van de afrastering van de terreinen van de H.Y.S.M. en de Van Speykstraat. Zij vraagt, waarom het geheele rijwielpad langs de Zandvoortschelaan betegeld moet worden en waarom dit niet gedeeltelijk ge schiedt. Het komt de commissie zeer gewenscht voor, dat er nog eenige urinoirs in de gen een- te geplaatst worden. Thans bestaat er slechts één zoo'n inrichting. Ook zou zij gaarne eenige drinkfontemen geplaatst zien b.v. een in den Noord en een in den Zuid. Zij adviseert een bedrag van 500 uit te trekken voor schoolfeestjes onder leiding van B. en W. zou in overleg met de scoool- hoofden van een school een feestje of een schoolreisje georganiseerd kunnen worden. De commissie kan er zich mede vereer igen dat een bedrag van 1200 wordt uitgetrokken voor een muziektent 500 zou zij echter be schikbaar willen stellen voor fcet geven van subsidie, aan vereenigingen, die concerten willen geven. Het bedrag op den post volgnumm er j 1 oO adviseert zij te schrappen, daar zij het nut van de Schoonheidscommissie niet inziet. Wat betreft de bedragen, die zijn uitgetrok ken voor de justitie blijven de leden geheel vrij. Aanbesteding. Door'B. en W. is aan besteed het aanbrengen van waterspoeling in de closets en urinoirs in de Ö.L. school te Halfweg. Ingeschreven werd door C. Wei- sel f 495.J. van der Fange f 411. L. H. van Essen voor f 507.W. Kats voor f 424.W. C ornelissen f 549. P. van Geldorp voor f 490.en Gebr. Polderman voor f 550. Personalia. De heer J. K. N. Drinken- burg, stationschef alhier, is in gelijke be trekking overgeplaatst naar Eijsden (L.). Onderwijs. De heer G. M. de Zeeuw, alhier, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Jualiana Stolbergschool in de Bartho- lomeus Diazstraat te Amsterdam. Mariavereeniging.Jaarlijks komt de Mariavereeniging te zamen om een leerzamen en tevens vroolijken avond te houden en te gelijk wat propaganda te maken voor deze in de maatschappij onontbeerlijke vereeni ging. Morgen, 31 Januari is weer die jaar- fijksche bijeenkomst, waarop ten tooneele wordt gebracht het nieuwe stuk (up to date) geschreven door onzen bekenden schrijver H. B. v. d. Sande getiteld „De Les van het Leven". Het is werkelijk ruimschoots de moeite waard, dat te gaan zien Wij verwach ten alle leden van de Maria-vereeniging, dtich ook vele belangstellenden, die tegen betaling van eet» gering entrée, kunnen genieten van dit leerzaam en boeiend tooneelstuk. Een na- stukje doet zeker de lachspieren nog even n beweging brengen. Profiteert van de«e laatste gelegenheid 1 De Heemsteders begrij pen dit wel Burgerlijke Stand. Geboren: 2 ze van i, T. BlomFeekman. d. van H. M. J. Kot -Rozenhart. d. van J. G. Schwartz— v. Roijen. d. van A. M. Janmaatv. d. Geest. z. van G. A. M. SchnitgerBos d. van C. Delissenv. d. Flier. d. vaü G. VeenDe Haas. Overleden: J. Meijer, 64 j. J. M. Wil- lems, 40 jaar. M. J. Remigius, 86 jaar. M. P. Reuring, wed. van H. S. Visser 77 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 16