★Ta l Bit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waarander het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. De BloemboüemiltTcer in de jaren 1924 en 1925. A. J. H. Graaf v. Londen t Voornaamste Nieuws Leekepreeken. Zaterdag 30 Januari 1926 50ste Jaargang No. 16162 Bureaux: NASSAULAAN 49, Haarlem - Telefoon No. 13866 (3 lijnen). - Postrekening Nummer 5970 Onze. incasso-afdeeling behandelt Uw wissels op binnen en buitenland Trawlvisscherij bij Rio de Janeiro. DE POSTBESTELLING IN HAARLEM. Drie dagbestellingen. Geen Zondagsbestelling. Schandelijke baldadigheid te Beverwijk. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE POLITIEKE CRISIS. Groot nationaal concours van fanfare- en harmoniekorpsen te Spaarndam. HET KAMPEEREN TE ZANDVOORT. Het voorstel van B. en W. inzake den bouw van de 2e H. B. S. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Actie van Stucadoors. Telegrafisch Weerbericht De heer J. H. Kersten op reis. Wie heeft t 20 gevonden? De Watersnood. Uitvoering R.-K. Jongevrouwenbond afd. C. VACANT abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentscöappen: £er week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post bij vooruitbetaling j3.58 Vraag- en aanood-advertentiën van t4 regels 60 cents per plaatsing: elke regei m ;i 15 cents, bij vooruitbetaling Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kor ting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mede- deeling 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regel 125. GELUKZOEKERS. De titel van deze honderd vijf en twintig je preek doet denken aan de verhalen, welke wij in onze jeugd met brandende oogen en koortsige wangen verslonden, van de trekkers langs de Sacramento- en Oli fantsrivier, door Witwatersrand of Klon dike, zoekende, jagende,'wroetende naar goudzand. Maar het schrijven van sensatie verhalen behoort niet tot mijn taak; wan neer ik er over zou spreken, zou het slechts zijn, om er tegen te waarschuwen. Wanneer ik over gelukzoekers schrijf, dan bedoel ik daarmede al mijn lezers en lezeressen, ja, de geheele menschheid. Het is niet gemakkelijk om voor het Woord mensch een synoniem te vinden; wanneer er iets voor in aanmerking komt dan zou het zijn „gelukzoeker". Want dat zijn wij immers allemaal? Als kind zijn wij nog niet tot de verstandsjaren gekomen, of heel ons jqnge wezen hunkert al naar ge luk; naar spel, naar feest, naar een Sinterklaastafel, een versierden Kerstboom, naar speelgoed, naar het strand naar zor neschijn, naar prettige menschen, die m, ons kunnen lachen en stoeien. En nauwelijki ontwaakt het verstand en doet het rede neervermogen zich gelden, of het kind droomt zier. een leven van geluk aan den verwijden horizont. Grooter worden; groot zijn! Daar in dien leeftijd van den grooten broer, en volwassen zus ligt het geluksland, van vrijheid en onafhankelijk heid; van te kunnen gaan en staan en han delen naar eigen wil en voorkeur. En wan neer bl"kt, dat ook de twintigjarige nog onbevredigd is en heviger hunkert naar geluk dan het argelooze kind, dan lokt nog het tijdperk der volwassenheid het huwe lijk, de wereld, het land der „groote men schen." En daar aangeland gaat de blik al meewarig achterwaarts en worden de on bezorgde jaren der jeugd als de beste en zonnigste geprezen. Maar de zorgen zullen niet altijd duren: laten we hopen op betere tijden; op een gelukkigen ouder dom Is dat niet het beeld van het menschen- leven: altijd smachtend naar geluk, vech tend om liefde, genot, eer en geld; altijd weer verslagen en onbevredigd terugvallend en steeds opnieuw den strijd opvattend, totdat een ongeneeslijke ziekte of de dood overwint? Gelukzoekers zijn we allemaal; maar spreek honderd menschen, honderd zullen u zeggen, dat het hopeloos is, naar geluk uit te zien; zij gelooven wel, dat het geluk bestaat, maar: „voor mij is het niet wegge legd". En zij wijzen u op anderen in hun omgeving, die zij wel gelukkig wanen; zij wijzen u op de oorzaken van hun ongeluk: slechte zaken, ziekten, verdriet over teuge- looze kinderen; huisgenooten, dienstperso neel öf patroons, die hun leven vergallen; arbeid die verveelt of boven hun krachten gaat. En wanneer gij dan gaat naar die „anderen", die benijd worden en als „geluk kigen" geprezen, dan vindt gij maar al te vaak verborgen harteleed en walging van het leven. Is dus het geluk onbereikbaar en is de trek naar het geluksland, die alle menschen drijft een martelende fataliteit, welke ons in 't bloed zit en ons opzweept, altijd maar voorwaarts door een land van steeds nieuwe en grootere teleurstellingen? Hadden die oude schrijvers, de Grieksche en Romein- sche filosofen dus gelijk en al die moderne tooneel- en romanschrijvers, die hun leer volgen, dat achter ieder menschenleven het noodlot grijnst, met een spotlach om het zwoegen en hopen van den gelukzoeker? Wie alle rampen der wereld en de vele mislukte menschenlevens aanschouwt, zou geneigd zijn, bevestigend te antwoorden. En toch is deze leer een leugen en staat Eet onbetwistbaar vast, dat ieder mensch zijn geluk in eigen handen heeft. Waarom dan al die mislukkingen? Omdat zoo weinigen de hoogste kunst, de levenskunst verstaan. Want gelukkig leven is een kunst en om gelukkig te zijn, behoeft men slechts die kunst te leeren. Dat er zoovelen ongeloovig tegenover deze waarheid staan, komt omdat zij een Verkeerd begrip van den kunstenaar hebben. Wanneer wij enkel hen kunstenaar moch ten noemen, die als goden uit het niet mees terstukken te voorschijn roepen, dan zou Eet er met ons beschavingsleven treurig uit zien. Juist die talenten zijn het nuttigst voor de samenleving, die uit voorhanden gege vens iets moois en bruikbaars weten op te Etmwen. De kunstenaar moet binnen het raam van de hem door anderen of door zich zelf gestelde opdracht een volkomen geheel weten te maken. De sierkunstenaar krijgt zijn onderwerp, de afmetingen voor Zljn vlakken de architect duizenderlei aan wijzingen, waaraan hij heeft te voidoen. En Eij is er niet mee af te zeggen: daar kan ik n'ets van maken! Mits de eischen redelijk is hij de man, wiens vernuftige schep pingskracht verrassende mogelijkheden moet voortooveren. Dat is ook de levenskunst. Wij moeten niet zoeken naar geluk in den blinde weg; viij moeten ons geluk maken uit de gege- Ve&s die wij hebben. Maar dan ook als o^te kunstenaars; niet jammeren, omdat arm of te rijk zijn; omdat wij te veel of te weinig kinderen hebben; ons huis te hoog of te laag, te smal of te breed is; omdat er menschen in onze omgeving zijn, op wie wij of die op ons zijn aangewezen en wier temperament niet met het onze strookt. Zulke klagers doen als de teekenaar, die beweert, dat hij de schoonste versieringen van allen kan maken; maar vandaag is zijn siervlak te langwerpig, morgen ovaal, terwijl het rond moest zijn, en dan weer vierkant, terwijl hij een ellips zou willen hebben. Doen wij hem onrecht, wanneer wij zeg gen, dat de mislukking van zijn werk aan gebrek in zijn vernuft geweten moet wor den? Maar er is meer, wat de levenskunste naar van den artist moet overnemen. Een maal zijn opdracht aanvaard en zich schik kend in de wenschen van zijn opdrachtge ver, moet de kunsteaar meester blijven. Hij mag zich niet storen aan verdere grillen van anderen; zich niet laten beïnvloeden door 'amoeizieke betweters van buiten-af. Bij 'n werk is hij de meester; hij is de iiepper; de alleen verantwoordelijke. Al- us ook de levenskunstenaar; hij aanvaardt alle gegevens, die hem uit de hand van den Schepper zijn toegevloeid; zijn lichamelijke gesteldheid, zijn meerdere of mindere wel stand, zijn talenten en vermogens, en daar mee woekert hij. Daarmee bouwt hij zich zelf een gelukshuis, zonder vreemde in vloeden. Hoevele menschen laten hun leven mislukken, doordat zij er steeds wijfelend en zoekend tegenover staan; aan honder den een raad vragen, zonder er ooit een op te volgen; onbevoegde bemoeials latende prutsen en knoeien aan wat hun werk moest zijn. Zij, die klagen over rampen en weder waardigheden over tegenspoed en lijden, schijnen altijd het gelijk aan hun kant te hebben, dat n.m. het ongeluk de meeste menschen achtervolgt en het geluk maar voor weinigen is weggelegd. En toch leert de ervaring, dat levens, buiten eigen schuld verongelukt, slechts tot de uitzonderingen behooren. Wanneer wij dat zoogenaamde onont koombare ongeluk gaan ontleden, dan komen wij voor de oorzaak bijna steeds terug op gebrek aan levenskunst. Hier is het een ongebreideld verlangen naar roem en eer; daar een ongeregelde hartstocht naar geld; daar weer een slapheid en onverantwoor delijke gemakzucht bij de opvoeding van kinderen; dan weer overgevoeligheid of val- sche begrippen van plichten en rechten.... honderden fundamenteele fouten zijn er, die sluipen in den opzet van het ontwerp, het welk een bouwwerk van levensgeluk moet worden. En wanneer er dan later zich scheuren en barsten vertoonen; wanneer het gebouw wankel blijkt of instort bij een stormvlaag, dan wordt de schuld gegeven aan den leverancier van bouwmateriaal, aan den storm of den regen of aan wat ook; maar de ware schuldige was de bouw meester zelf, die zijn kunst niet verstond. Das Gliick ist wo du nicht bist; het ge luk is, waar gij niet zijt; heeft de groote levenskenner Goethe gezegd. En helaas is dat op de meeste menschen toepasselijk. Gl anders is; bij hun familie hun buurman, bij anderen, ofwel in een ander land, een an dere betrekking, een ander huwelijk; niet bij hen. Neen; het geluk is, waar gij zijt, mits gij het maar zelf opbouwt, vroegtijdig cn uit de gegevens, die gij hebt. Wees geen gelukszoeker, maar een geluksmaker en bouw het gelukshuis nog meer voor an deren, die op u zijn aangewezen, dan voor u zelf. Want het grootste geluk is zijn leven zóó op te bouwen, dat het een tempel van geluk voor anderen wordt. HOMO SAPIENS. Britannië, Ierland, Br. bcz. Midd. zee 13.465.398. 10.014.427); Groep Duitschland, omvattende Duitsch- land, Oostenrijk, Hongarije, Tsjecbo-Slo- wakije 6.747.Ü06 2.828.402); Groep Frankrijk, omvattende Frankrijk, België, Luxemborg, Zwitserland, Italië en Fiume, Spanje, Portugal, Roemenië, Bulga rije, Griekenland, Eur. Turkije, Joego Sla- vië, Algiers, Tunis, Marokko 1231.597 1.289.870); Groep Rusland, omvattende Eur. Rus land, Polen, Estland, Letland, Lithauen, en Memel 282.233 134.610); Groep Zweden, omvattende Zweden, Noorwegen, Densmarken, en Finland 5.755.49 4.871.09 K,); Diversen, omvattende Azië, Afrika, Zuid- Amerika, Australië 202.719 137,701). De cijfers tusschen haakjes geven resp. de bedragen aan van het jaar 1924. zuilen geven. Zeer zeker een bewijs van sympathie tegenover „Kunstkring", hetwelk te rsspecteeren is en tot voorbeeld kan strekken voor andere korpsen. Ongetwijfeld wordt dit aanbod van St. Jacobus door „Kunstkring" zeer gewaardeerd en gaarne geaccepteerd. Door den heer P. Wit Jr., onder-directeur van „Kunstkring", wordt een verplicht num mer gecomponeerd, getiteld „Ballet Suite" in vier deelen; 1ste deel „Intrade et Pavane"; 2e deel „Bolero"; 3e deel „Sara- lande"; 4e deel „Marche Finale", welk num mer met dank aan zijn leeraar Jos. de Klerk te Haarlem (die tevens op bovengenoemd concours als jurylid zal fungeerenj wordt op gedragen. Voor dit verplichte nummer wordt door den componist P. Wit Jr. een groote zilveren medaille beschikbaar gesteld voor die vereeniging, die daarmede het hoogst aantal punten weet te behalen. IJmuidensche vissrhersvaartuigen naar de Braziliaansche kusten. De minder gunstige resultaten in de laatste jaren der trawlvisscherij op de Noordzee, doen de reders steeds naar middelen zoeken om hierin verbetering te krijgen. Naar de O H. Crt, verneemt worden tEans te IJmui- den plannen beraamd cm te komen tot uit oefening van de trawlvisscherij op de Bra ziliaansche kust ter hoogte van Rio de Janei ro, door Hollandsche visschersvaartuigen. Men koestert hieromtrent hoopvolle ver wachtingen. Wij vernamen, dat er een beslissing is ge nomen door het Hoofdbestuur der Posterijen inzake het aantal postbestellingen in Haar lem en de Zondagspostbestelling, Het aantal bestellingen per dag zou worden terugge bracht van vier op drie en de Zondagspost bestelling zou vervallen. Bij informatie bevestigde ons de directeur van het Haarlemsche Postkantoor de juist heid van dit bericht, maar hij voegde er aan toe dat deze wijzigingen nog niet dadelijk ingaan, omdat eerst nog verschillende voor bereidende maatregelen moeten getroffen worden. De invoering is dus over eenigen tijd pas te wachten. BIJTIJDS ONTDEKT. Donderdag had de heer T., uit Haarlem, zijn auto in het. veilingsgebouw van de R.-K. Tuindersvereeniging „Kennemerland", aan de Bieestraat, neergezet. Alvorens heen te gaan zette hij den motor af, Toen nu des avonds een surveilleerend agent van politie het veilingsgebouw passeer de, hoorde hij het hevig ronken van een motor, terwijl het gebouw in duisternis was -gehuld. Onmiddellijk waarschuwde hij den denken altijd, dat het gelukergens^ directeuri den heer De Groot, die een on. derzoek ging instellen. Het bleek toen, dat de motor van de auto van den heer T, in gang was gezet en met \ol gas draaide. Hij was reeds zóó warm geloopen, dat de vlammen van onder den auto en achter uitsloegen, terwijl de uitlaat witgloeiend was. Onmiddellijk werd de auto naar 'buiten Geduwd, waar de vlammen werden gedoofd- Een ernstig gevaar was dus bezworen, want het ligt voor de hand, dat, zonder de oplet tendheid van den agent, de gevolgen niet te overzien waren geweest. De vlammen zou den de auto vernield, doch ook ongetwijfeld het gebouw aargetast hebben. De politie is onmiddellijk met het onder zoek aangevangen. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met een geval van erger lijke baldadigheid, door een drietal jongens gepleegd. Zij moeten den motor aangezet hebben en toen deze vol gas liep. de vlucht genomen hebben. Omwonenden hebben een drietal het gebouw vliyigs zien verlaten. Gisteren is het onderzoek den geheelen dag voortgezet. De politie meent thans de daders op het spoor te zijn. Naar ,Het Volk" meldt, heeft de sociaal democratische Kamerfractie zich uitgespro ken tegen deelneming van soc.-democraten oan een extra-parlementair kabinet. Het Partijbestuur heeft echter nog niet over de zaak beraadslaagd. In 1925 was de totale uitvoe- van bloem bollen 31.227.083 k.g. en in 1924 was dit 26,369.227 k.g. De totale waarde bedroeg hiervan in 1925 44.806.815 en in 1924 29.985.837. Deze totale waarde wordt over 1925 ver deeld als volgt: Groep Noord-Amerika, omvattende V. S. Amerika, Canada, Mexico, Cuba, Haiti 17.121.369 10,709.736); ^•te oud^f ie joog, te kleki cd te groot, te. Groep Engeland, omvattende Groot— Onlangs meldden wij, dat het fanfarekorps „Kunstkring" alhier, directeur de heer P. Wit Sr., in verband met zijn 5-jarig bestaan, een groot nationaal concours voor fanfare- en harmoniekorpsen organiseert in de maan den Juli en Augustus a.s. Thans kunnen wij mededcelen, dat nu reeds met genoegen kan worden geconstateerd, dat het voor „Kunst kring" in het bijzonder en voor Spaarndam in het algemeen een groot succes zal wor den. Het aantal deelnemende vereenigingen is thans reeds boven aller verwachting en het Iaat zich aanzien, dat nog meerdere korpsen zich zullen komen aanmelden, in aanmerking nemende den termijn van in schrijving die eerst 1 April a.s. eindigt. Zoo als gezegd, hebben zich reeds verschillende korpsen aangemeld, o.a. een 5-tal uit Haar lem, „Sint-Jacobus" van Haarlemmerliede en nog andere vereenigingen uit den omtrek. Het harmoniekorps „St. Jacobus" van Haarlemmerliede, heeft behalve dat zij heeft ingeschreven voor het concours aan „Kunstkring" een prachtige prijs aange boden, terwijl zij voorts aangeboden heeft hl afwijking van alle andere concoursen, zal de dirtecteursprijs worden toegekend aan dien directeur, die het hoogst aantal punten behaalt voor de artistieke uitvoering van het verplichte nummer. Voorts kunnen wij nog mededeelen, dat met het in orde brengen en ophoogen van het concoursterrein binnenkort een aanvang wordt gemaakt. Het materieel voor het ter rein is zoo goed als aanwezig, alle serieprijzen zijn reeds door verschillende personen, vereenigingen of corporatie ge schonken of toegezegd. Het uitvoerend en de verschillende sub-comité's zijn alle druk in de weer om hun zaken te regelen, zoodat het concours na een goede voor bereiding ongetwijfeld wel goed van stapel zal loopen, en zal slagen. Het voorstel oder leden den Vrijheidsbond inzake het nacht-kampeerverbod. Zooals bekend hebben B. en W. van Zand- voort als hun meening te kennen gegeven, dat het voorstel van de Vrijheidsbond raadsfractie (voorstel Gunten c. s tot het instellen van een kampeerverbod gedurende den nacht op het strand le Zandvoort niet ter zake dienende is, omdat volgens art 118 der Algemeene Politieverordening he'l geven van vergunningen aan B. en W. is overgela ten. De voorstellers, de heeren Gunters c. s. laten het hierbij echter niet zitten naar wij vernemen en zullen voorstellen het bewuste artikel 118 der Algem. Politieverordening in dien zin aan te vullen dat het verboden zal zijn tusschen des avonds negen uur en des 's-morgens 6 uur te kampeeren. Volgens art. 16 van het reglement van Orde voor de vergadering van den Ge meenteraad is zulks mogelijk. Dit artikel zegt dat ieder lir het recht heeft wijzigingen op de in behandeling zijnde voorstellen op de gestelde vraagpunten voor te dragen. duld der agenten op een harden proef ge steld. De Gen. Cronjéstraat bij de Gen. de Wetstraat werd geheel afgesloten, zoo ook de toegangen tot de Gen, de Wetstraat, Paul Krugerstraat en Schoterweg. De Schotensche politie nam hier de taak der Haarlemsche over en nadat de werk willigen, die in de Gen. Bothastraat woon den, thuis waren, werd weer vrije door tocht verleend. De Schotensche politie, die met vier agenten en de inspecteur aanwe zig was, kon niet dezelfde orde bewaren als de Haarlemsche politie, die in groote getale aanwezig was. Luid joelend en jouwend ging het naar de Spaansche Vaartstraat, waar de andere werkwilligen woonden. Het bleef in die an ders zoo stille straat zeer rumoerig, totdat de politie er een einde aan maakte, door de stakers cn nieuwsgierigen tot doorioo- pen aan te manen. Luid schreeuwend trok men nog Schoten door. Bij het ter perse gaan van ons blad bereikt ons het bericht, dat de heer A. J. H. Graaf van Lijnden na een operatie in het Diacones- senhuis hier ter stede in den ouderdom van 79 is overleden. Graaf v. Lijnden, oud kolo nel der artillerie zou in de maand Februari 20 jaar voorzitter zijn van de Haarlemsche vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen." Wij volstaan in verband met de korte tijds ruimte die ons nog rest met de mededeeling, dat Graaf v. Lijnden ze'er groote bekendheid bezat op het gebied der Haarlemsche Alge meene Charitas. Hij genoot de hoogachting van Haarlemmers van zoo goed als alle gezind ten. Ook van onze R. K. medeburgers zijn er talloos velen, die aan den heer Graaf v. Lijn den een buitengewoon aangename herinne ring bewaren. Ook zij die zich aan liefdadig heid en armverzorging wijden waardeeren Zijn werk. Hij paarde aan groote activiteit een even groote bescheidenheid. Het zij ons geoor loofd met deze weinige woorden dezen goe den Haarlemschen burger te gedenken. B. cn W. doen thans het reeds door ons aangekondigde voorstel, om over te gaan, in beginsel tot stichting van een nieuw ge bouw ten d.enste van de Hoogere Burger school B en wel in het Noordelijk deel der gemeente; Burgemeester en Wethouders uit te noo- digen stappen te doen tot voorbereiding van dien bouw, en tot het spoedig inzenden van een voorstel zoowel omtrent dien bouw als omtrent de plaats van stichting; en Zich de goedkeuring der bouwplannen, alsmede het verleenen van een crediet voor de bouwkosten en de kasten van inrichting der school voor te behouden. Aan het zeer uitvoerig praeadvies ont- leenen wij omtrent de koster, het -volgend -: Gezien de prijzen, die men thans besteedi dunkt het ons, inclusief den grond, voor 300.000.een aan redelijke eischen' vol doend gebouw kant en klaar kan worden geslicht, de kosten van meubileering, (voor zoover dan ook noodig), daarbij inbegrepen. Het nieuwe gebouw der Rijks H. B. S. te Velsen werd aangenomen voor 178.400, Het gebouw telt 10 leslokalen, elk voor 30 leerlingen, benevens 1 lokaal voor aard rijkskunde en natuurlijke historie (gecombi neerd), 1 lokaal voor scheikunde en 1 lokaal voor natuurkunde, met bijbehoorende kabi netten voor practicum en voor den amanuen sis en den concierge; 2 lokalen voor tee kenen, 1 gymnastiekzaal met kleedkamer, enz.; 1 lokaal voor overblijvende leerlingen, 1 directeurs- en 1 leerarenkamer, 1 donkere kamer, 1 hetsenbergplaats, 1 ruime hal, boven en beneden, alsmede centrale ver warming en voorts is er ook een woning voor den concierge. De steun aan den tuinbouw met betrek king tot den watersnood. Het pokkengeval onder de Zuid-Afrikaan sche studenten. Z. D. H. de Bisschop van Breda over het zilveren huwelijksjubilee van H, M. de Koningin De Soc. Dem. Kamerfractie heeft ziel uitgesproken tegen deelneming van Soc Dem. aan een extra-parlementair kabinet. De heer Kröller zal tot vice-voorzittei der economische conferentie in Genève be noemd worden. Tusschen de Scandinavische landen en Finland is een schepen-conventie gesloten. De Fransche minister van Financiën, Doumer, verdedigt in de Kamer zijn finan- cieele voorstellen. Uit de V. S. komen berichten van strenge koude. (Zie verder ook Laatste Nieuws.) Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Vooruit. Het echtpaar P, Hoogland en Treintje Dekker, wonende Middenweg te Houtrakpolder, viert op 15 Februari zijn 50-jarige echtvereeniging. De man, 74 jaar oud en de vrouw, 73 jaar oud, behooren tot de oudste inwoners van den polder, want reeds vanaf de drooglegging wonen zij er, zeven-en-veertig jaar in hetzelfde huis. Beide oudjes zijn nog kras; de man verricht zelfs nog landarbeid. Het zal hun op hun jubeldag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Heden gaan de bruidsdagen in. Werkwilligen wederom door de politie beschermd. Verschillende straten door de politie aigezet. Gisteren vermeldden wij in onze cou rant, dat er zich te Haarlem en Schoten stakingsrelletjes hadden voorgedaan. De aanleiding hiervan was, dat op een bouw werk te Ouderkerk, door den Alg, Ned. Stucadoorsbond een staking was geprocla meerd, waarbij een drietal leden uit Haar lem en Schoten aan het werk bleef. Zooals gemeld, hadden er Donderdaga vond botsingen plaats tusschen poliiie en stakers. Vrijdagavond ging het al evenzoo. Reeds tegen vijf uur stelden zich enkele stakers op op het Stationsplein. Even over vijf uur kwamen er veel stakers naar de richting Schoten. Op den Schoterweg langs het Frans Halsplein stelden zij zich op, terwijl op den hoek Joh. de Breukstraat en Schoterweg zich een groot aantal ver zamelden. Langs den geheelen Schoterweg tot aan de Gen, Cronjéstraat heerschte een rumoerige drukte. Ongeveer half zes kwam er een aantal politieagenten, die den sta kers tot doorloopen aanmaanden. De werk willigen werden door de politie begeleid. Schoorvoetend werd aan het politiebe oo een der concoursdagen een concert te vel .gehoor «televen, en soms werd het ge- Met een gebouw van ongeveer dezelfde inrichting kan voor de H. B'. School B. alhier worden volstaan, weshalve een raming vaQ 300.000.— zeker niet te laag is; de grondwaarde wordt dan geschat op 55.000 Om de uitgaaf zoo productief mogelijk te maken, ware reeds bij den opzet reke ning te houden met de aanwending, bij onverhoopte overbodigheid van het middel baar onderwijs tot andere onderwijs doeleinden, als bijv. de huisvesting van 2 lagere scholen. Neemt men in aanmerking eventueel, dat de verhuizing van Gymnasium, van Lyceum, van de school Elzinga, van de U. L. O. School (met de nood.ge wijziging en in richting der gebouwen) toch ook wel te ramen is op belangrijk bedrag, dan blijkt, dat de meerdere kapitaals uitgave veilig op 250.000,als max,mum geraamd kan werden. De gemeente-begrooting zou dus met ten hoogste 18.000 per jaar extra belast wor den, waarbij dan in aanmerking worde genomen, dat de huur van het gebouw aan het Frans Halsplein ad 2000.komt te vervallen. Tegenover deze uitgaaf ad j 16.000, heeft men dan ook een nieuw groot gemeentegebouw aan dat gedeelte der stad, dat zich nog steeds uitbreidt, en waaraan op heden (en zeker in de naaste toekomst) voor onderwijs-doeleinden be hoefte is. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.11 en overmorgen om 5.13. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 30 Januari. Hoogste Barometerstand 765.3 te MemeL Laagste Barometerstand 737.2 m.M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 30 tot den avond van 31 Januari. Matige tot krachtige zuidoostelijke tot zuidwestelijken wind zwaarbewolkt tot b trokken, waarschijnlijk regen, later opkla rend en iets zachter. Een minderheid in het college van B. en W. is tegen het voorstel, omdat zij meent, dat de 2de H. B. 'S. geen recht van bestaan heeft. In alle geval zou zij nog even willen aanzien tot zich genoeg nieuwe leerlingen aanmelden. Het Weekbl. van Bloembollencultuin verneemt, dat de heer J. H. Kersten te Heemstede, secretaris der afdeeling Haar lem van de Algem, Vereeniging van Bloem bollencultuur en lid van het Scheidsgerecht, in den loop van de volgende maand een reis zal gaan ondernemen naar Ned. Indië, waar door hij langen tijd zal afwezig zijn. De heer G v. Thienen, wonende Graai Willemstraat 34, deelt ons mede, dat hij hedenmorgen 20 steungeld (2 briefjes val 10), ontvangen heeft aan gebouw „St Bavo" in de Smedestraat en dit geld op weg naar de Arbeidsbeurs aan de Nieuwe Grachi verloren heeft. Waar hij werkloos is en dit geld zijn emige inkomen is, verzoekt hij de(n) gene, die dit geld gevonden heeft, het bij hem terug te bezorgen. Men verzoekt ons opname van het gende: Veel is er reeds gedaan tot leni« ging van de directe gevolgen van den wa tersnood. Maar wanneer 't water zich zal hebben teruggetrokken, zal de ontreddering die 't teweeggebracht heeft, eerst in zijn vollen omvang zichtbaar zijn. De totale schade wordt nu reeds geschat op 12 mil- lioen en er is pas 1,3 millioen bijeen. Daar om voelden de 'eerlingcn van Gymnasium en H. B. S„ bijeen in den R.K. Jonge Vrou wenbond Groep C, zich verplicht ook 't hare tot den wederopbouw der verwoeste landstreken af te dragen. Zij rekenen op den steun van alle katho lieke Haarlemmers, om dit doel te bereiken Den 12en Februari zullen zij een feest avond geven in den Schouwburg Jansweg, voor leden en donateurs. Daar zal worden opgevoerd „Pcrséphoné", een Grieksch ge barenspel en na de pauze een blijspel van H. Gheon „De vrouw die zei, dat zij St. Nrculaas gezien had Donateurskaarten a 1 tevens toegang gevende tot dezen feestavond zijn verkrijg baar bij: Mej. P, v. Bemmel, Baan 43; Mej. J. Kuenen, Ged. Oudegracht 105; Mej, B. Brantjes, Kruisweg 2; Mej. E. Vorstman, Emmalaan 16, Overveen; Mej. Droog, Raad huisplein 8, Heemstede. De uitvoering begint om 8 uur en zal vóór elf uur geëindigd zijn. Zooals bij Katholieke feesten gebruikelijk is, worden de dames verzocht in gesloten kleeding te komen. Het is onze oprechte wensch, dat vele Haarlem, mers zich aan bovenstaand adressen van een donaleurskaart (voor één jaar) zulle» voorzien. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1