nmmm Verkeersongevallen LAMPEN VAN DIJK's PO-TSMIDOEL 4 Jde Landmeter Sport en spel. De Steunactie voor de geteisterde streken. De stennacüc van den Middenstand voor de slachtoffers van den watersnood. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. GEMEENTEZAKEN. „St. Raphael". Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Personalia. Statuten. Ned, Christelijke Relsvereeniging. BILJARTEN. Voetbal. R. K. V. „Zwaluwen". R. K. V. V. „Onze Gezellen". VRAGENBUS. UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. RECHTZAKEN."™ „De vergulden Niet", Onjuist opgeven voor de belasting. KERK EN SCHOOL. Onderscheiding. ^AMDEÏTËN NIJVERHEID.' Onze zuiveluitvoer. /orige opgave 16,739.95 'A Het penningske der weduwe 1. Totaal 16.740.95J4 De Middenstandssteunactie. L»e Middenstandsactie in Haarlem voor de slachtoffers van den watersnood werni reeds in haar eerste stadium rijke vruchten af. Reeds zijn groote hoeveelheden op allerlei gebied ingekomen. Aa,i levensmiddelen zijn o. a geschonken bloem, koffie thee, cacao, rijst, kaas, boter, aardappelen, ontbijtkoeken, bussen groenten, rundvet, grutterswaren, meelsoorten, enz.; aan kleeding mantels japonnen, truien, on; dergoederen, kousen, schorten, hoeden, jum pers, colbertjassen, vesten, overjassen, ketei- en werkoakken, jaquets. mutsen, barets, jur ken, nachtjaponnen, boorden, strikken, das sen, cape's en verdere kinderkleeding, eer: groot aantal dames-, heeren- en kinder schoeisel. Verder een kleine 40 ledikanten, waarvr.n 20 van het St Elisabeth's Gasthuis matras sen lakens, dekens, nachtkasten, waschlafels verschillende soorten stoelen, gordijnen, ta fels, spiegels, lampen, lepels, vorken, messen kachels, petroleumtoestellen, stukken zeep. enz., enz. Ook zijn nog 37 colli's ingekomen, waar van de inhoud onbekend is. Dit is lastig omdat daardoor niet ka r uitgezocht worney. waar zij onder gerangschikt moeten worden Men wordt daarom verzocht, den inhoud ran de colli's er steeds bii ie vermelden. Bovenstaande is het resultaat van het be gin der inzameling door een achttal straai- vereenigingen. Dit fraaie resultaat mag reed? tot voldoening stemmen en wijst er op, dai het succes der middenstandssteunactie groot zal worden. Her bestuur der Jansstraatvereenigïng, ve zocht ons mede te deelen dat het Maandag ochtrv' om 9 uur zal beginnen de goederen pir a to in ontvangst te nemen tn he» rayon dcor ue Middenstandscentrale aangewezen Ke hoopt dat teder die een circulaire heeft ontvan ?en zijn goederen gereed zet ter af- haling. Het gedeelte dat bedoeld wordt, is ge lezen tusschen Jansstraat Damstraat, Spaar- r:e K judenhorn :n mochten er-zaken zijn, die gien circulaire hebben ontvangen en 'och iets willen afstaan, dan worden deze ver20 ht even te willen telefor.eeven aan den heer F. DuvnVoo:zitter Tel 11658 of C. Nel Secr. Tel 14325. Het Bestuur der Middenstandscentrale schrijft ons De eerste dag der Middenstandssteunactie voor de slachtoffers van den Watersnood stond in het juiste teeken overvloed van wa ter, want de regen viel in stroomen neder. Doch de belangstelling en de hartelijke zucht om mede te werken, manifesteerde zich al in den vroegen morgen De houders van vrachtwagens en vracht auto's maakten zich gereed om zich bij de Besturen der Straatvereenigmgen en Wijkco- mité's te gaan melden en alle de Vervoermid delen werden voorzien van de duidelijke Biljetten „Middenstandssteunactie" „Watersnood" De Bestuursleden der Straat- en Wijkver- eenigingen trokken de regenjassen aan en daar began her werk Wij waren getuigen van den beginarbeid der Kóriingstraatvere'emgingde firma Weyers liet uit haar magazijn een zeer groote kistaansleepen. Heel oolijk komt de heer Weyers naar ons toe ik heb er ook maar een paar nachtspie gels bijgedaaner is immers „watersnood" En zoo kwam al dadelijk de opgewektheid er in, zoowel bij de gevers als bij de ontvangen den, en dat ondanks den neervallenden regen 1 De volgende klant was een bakkerde bakkersknecht kwam naar buiten, op zijn krac'itigen rug een heefe baal meel. De ge sloten auto van den heer Beekman had hem 1 weldra heel droog opgeborgen. Wij hebber dit mooie werk niet meer kunnen volgen, want het was half elf geworden en onze taak riep ons naar Trianon de Centrumverzamel plaats van liefdadigheid en nobele hulp. Daar was zoowaar de eerste zending vier Gierstraatvereenigine a) aangekomen De mede-Commissieleden, wier taak vol gens rooster is aangegeven, kwamen mede op dagen en konden al dadelijk aan den slag orr de goederen in behoorlijke volgorde te num meren en op te stapelen. Het werd den heelen morgen een „va et vient." En, toen we om ruim half een sloten om te gaan koffiedrinken, toen waren reeds voor lVz wagon de goederen aangevoerd Heerlijk Welke is nu onze totaal indruk geweest aan het einde van dezen dag Deze, aldu' het bestuur van de Middenstandscentrale, dat het medelijden met en de opofferingsge zindheid legens de arme slachtoffers zich het sterkst hebben geuit bij de zaken van kleineren omvang En het is wel merkwaardig doch weer zinwekkend tevens dat het wel schijnt, hoe grooter de zaken worden, hoe beter het den menscheu gaat en met hoe meer voor spoed de Ondernemingen begunstigd wor den, hoe meer zij vervreemden van hunne evenmenschen, die in aardsche goederen be neden hen staan, hoe minder ook zij hun plichten jegens hunne evennaasten gaan begrijpen. Dat is wel een heel droevig verschijnsel, doch hét schijnt niet onbekend te zijn bij de menschen, die zich wijden aan liefdadigheid. En er zal dan ook nier worden nagelaten bij het uitbrengen van het Eindrapport aan de ervaringen, ten deze opgedaan door onze Middenstandscen'rale en onze Straat- en Wijkvereemamtrsbesturen de noodige pu bliciteit re geven Niet het minst aan de bejegening, welke enkelen dier Besruren bij hun bezoeken s tebetir' gevallen Maar, nu hoede men er zich wel voor in wegvereenigïng 40 ColliKoningstraat- baden genomen, fn dal aan den Koudennen, vereeniging 36 ColliComité Grcote Marl t j 390, in dat aan liet Leidscheplein 806 en 32 Colli; Comité Ged. Oude Gracht 281 in dat aan liet Hofdiikplein 702. Colli; Barteljonsstraatverceniging 20 Colli.', Totaal 428 Colli, gelijk aan circa 2 volle i Gevonden dieren en voorwerpen, wagons j G. Oldenburg, Tetterodestraat .24, arm- Sen prachtig resultaat alzoo band C. v. Dijk, Oudeweg 3(i F., rijwiel Hierbij dient opgêmerkt le. dat de ge- j belastingmerk H. Sernee, Prinsen Bolwerk noemde Vereenigingen en Comité's alle nog niet gereed zijn gekomen 2e. dat de grootte der Rayons zeer verschillend is; 3e. dat de KI. Houtsraat Vereeniging-Zuid erbij had de Gift van het St. Elizabeth's of Groote Gasthuis, bestaande uit 27 Colli. Verder dient in aanmerking genomen te worden, dat als Colli is beschouwd een com pleet stel, zoodat éeu tafel met zes behoorende stoeien ook ais één Colli is beschouwd. Ook dient in aanmerking genomen te wor den. dat het aantal Colli niet de waarde be palen, immers, soms kan één Colli veel meer waarde vertegenwoordigen dan vijf andere te zamen. Maar ondanks dit alles geeft het aantal Colli wel degelijk een kijk op de ontwikkelde actie der Eesturen en op de in het Rayon wonende Handeldrijvenden en Industrieelen Maar hoe het ook zij, de eerste dag geeft overvloedige redenen tot groote tevredenheid en de eerste acht Vereenigingen en Comité's van de 21 hebben reeds knap werk geleverd. Gisteren, Vrijdagaond, hebben de Leden der Commissie van Uitvoering reeds alle to' nog toe binnengekomen goederen, op de r;.bel!arische Staten geregistree d. Aan het Algem. Assurantie Kantoor L Swaalr alhier is door de Middenstands centrale omgedragen de goederen bereids tegen Brandschade te verzekeren voor een voorloopig bedrag van 25 mille. Men verzoekt ons nog mede te deelen dat de gevers worden aangespoord een behoor lijke inhoudsopgave bij de giften te doen Anders is een behi orlijke distrubutie ondenk baar. ORANJESTRAAT 30 JANUARI. l'ERSTE KOt RS lat re KOERS BERLIJN 59.35 PARIJS 4 4.40 BRUSSEL 11.40 WEENEN 36 1 tl LONDEN 12.12 STOCKHOLM 66 75 KOPENHAGEN 61 85 JSLO .1(1,1,1 50 85 BAX!!!. r 48.15 i-W.KQRK 2.497/o <OME _1Ö. 15. B. en w stellen voor he< aohier de- ichoolgelden voor het Hooger- en Middel- aaar Onderwijs (cursusjaar 1925/26)( me; 502 aanslagen, vast te stellen op 1 77.505. B. en W stellen den Raad voor een B. en W. stellen den Raad voor aan de a. Gebr. van Rijswijk ten behoeve van der douw van woonhuizen aan een project- straat tn het verlengde van de Adriaan dc fongestraat vrijstelling van art. 10, 2a de. rouwverordening te geven. B. en vV. stellen den Raad'voor de ba- ans met verlies- cn winst-rekening over hèt ijdvak 30 Juni 192431 Dec. 1924 betref fende het complex van 9 arbeiderswoningen oij de Busken Huetstraat, van de Coöpl J7oningver. „Eigen Woning," goed te keuren. /ACATURES PL. COM. VAN TOE ZICHT MID. ONDERWIJS. Tengevolge van het overlijden vam Mevr 5 J. Willekes MacdonaldReijnvaan en van den heer F. H, Meijer, zijn in de Plaat selijke Commissie van Toezicht op het middelbaar onderwijs twee vacatures ont- itaan. Bovendien zijn, ingevolge den rooster 'an aftreding op 31 December j.l., de plaatsen rpengevallen, welke vervuld werden dooi le heeren C Adrian en Mr. M. W. Schel- ema. Laatsgenoemde, die met het secretariaat Ier Commissie is belast, -is dientengevolge verkiesbaar. In verband hiermede heeft genoemde Com- nissie de volgende aanbevelingen aan B. er ,V. ingezonden. I.-(vacature Mevr. P. J. Willekes Macdo- ïaldReijnvaan) a. Mevr. L. Venema- 7an Doorn b. Mevr. N. ReusGoudsmit; IL (vacature F. H. Meijer) 1. de heer C. L, W. Rüys b. de heer Dr, Roórda. III. (vacature G. Adrian) a. de heer P. Voogd b. de heer j. D. Bces. IV. (vacature Mr. M. W. Scheltema) a. de heer Mr. M. W. Scheltema b. ce ,eer Mr. Dr. F. S. Witteveen. Wij vernemen dat voor de leden-tram- amblenaren van den Ned R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St, Raphael' der afdeeling Haarlem, wederom een ver gadering zal worden gehouden in het ge bouw ,St, Bavo'. Smedestraat Haarlem, op Donderdag 4 Februari ter, 7 uur n.rn Deze 8, zwarte ceintuur Dc Goede, Kinderhuis- singel 42, étui met schrijfbehoeften C. v. Karsen, Kleverparkweg 150, bruine hand schoen (linker) Kennel Fauna, Parklaan Geelharige hond, gebracht door v. Z011, Rozenhagestraat 37grijze kat gebracht door M. Zandvoortk, Ged. Raamgracht 45 Kennel Haarlem, Wilhelminalaan 22 Ge stroomd hondje, gebracht door G. Derris, Delftstraat 26 rd. keeshondje gebracht door M. v. Kerstens, Kleverparkweg 172 geel harige hond gebracht door v. Straten, Tuge- lastraat 39 O. Schouwen, Raarr.singel 14, ketting met slot P. Ducker, Hofdijkstraat 20, Knipmes Kennel Haarlem, Wilhelmina laan '22 Zwart-witte kat, gebracht door Hopman, Arnoldistraat 17M. v. Zon, Rozenhagestraat 37, bruine portemonnaie Hartog, Talmastraat 9, portemonnaie L. Romyn, Nieuwe Groenmarkt 5, pakket (H. B.) J. Dasberg, L. Begynestraat 28, Bruine oortemonnaie Milatz, Spaarndamscheweg 3, njwielbelastingmerk Richbers, Klever- oarkweg 170, rijwielbehstingmerk C, v. d. Kroft, Teylerstraat 32, lederen riem S. Wit, Brouwersstraat 7 b„ lederen riem. Politiebureau, Smedestraat wollen das j. Boeree, Schagchelstraat 16, grijze kinder handschoen A. M. Brouwer, Ged Raam gracht 65. bruine heerenhandschcen Jager Ged. Schalkburgergr. 72 T„ Herdershond Haarlem Politiebureau, Schoten, herders hond gestroomd, Haarlem R. H. Derksen, Magdalenastraat 26, portemonnaie m.i. E. v. d. Eynde, Oranjeboomstr. 144, idem m.t, G. A. Quee, Zwaardstraat 22, idem m.i. J, v. Turnhout, Ruvchaverstraat 23, sjaal D. Roode, Pijlslaan 22 H, rijwiel-ge- reedscbapstasch E. v. Ommeren, Mr. Cornelisstraat 1, tangetje, VERHUUR GEMEENTEGROND. Door J.E. Post en J. Steenman, beiden al hier, is verzocht aan hen in huur af te staan, aan eerstgenoemde een gedeelte grond achter de perceelen aan de Duvenvoordestraat Nrs. 8 en 10, ter grootte van ongeveer 162 M2„ en aan laatstgenoemde een daar aangrenzend stuk grond achter het perceel No 12, ter grootte van ongeveer 81 M2. Voorts heeft de N.V. Haarlemsche Draad- nagelfabriek, die de draadnagelfabriek var de. firma Hilarius Co. heeft overgenomen, verzocht aan haar te verhuren een gedeelte grond aan de Friesche Varkenmarkt ter grootte van 450 M2, welke grond ingevolge besluit van 25 Januari 1922 tot 31 Decembr j.l. aan laatstgenoemde firma is verhuurd ge weest. Tegen de inwilliging van de bovenomschre ven verzoeken' bestaat bij B. en W. geen be zwaar, zoodat bij den Raad voorstéllen de gronden voor den tijd'van 5 jaren, met in gang van 1 Januari j.l., te verhuren onder de voorwaarden opgenomen in een ontwerp besluit. Dinsdag 2 Februari zal bovengenoemde bond, in de Sociëteit ,,St. Bavo", een leden vergadering houden De agenda vermeldt o.a. mededeelingen over de Spaarnebank, Vakgroep, Bankbedienden en actie. Vroom en Dreesmann, bespreking propaganda, is eveneens een gewichtig vraagstuk, zoodat de leden aangespoord worden, vooral deze ledenvergadering bij te wonen. Het bestuur vertrouwt dan ook, dat alle leden gevolg zullen geven aan de uitnoodi- ging tot bijwoning daarvan. Eftl ftfliriHSnó Gistermiddag 414 uur had op de Kleine Houtbfug bij de Baan, een aanrijding plaats van een auto en een melkwagen' van den veehouder v. K., met het gevolg, dat een bus melk van den wagen viel en de inhoud over de straat ging. Daar" de auto verkeerd voor de tram uitweek, lag de schuld geheel bij den chauffeur. De inzittende heer ver goedde de gemaakte schade. De heer J, van Oord, gediplomeerde an dc afdeeling E'lcctrotechniek der Mid- 'elbare Technische Scknrl !- Haarlem, is benoemd tot technicus bij de Bataafsche Pe troleum Maatschappij, ter standplaats Balik Papan, Borneo. sM' De „Staatscourant" bevat de gewijzigde dit opzicht weer met te gaan generahseeren I vergadering houdt verband met de beaftt- want er zijn. Goddank, verschillende groote Zaken, nu reeds, aan te wijzen, welke be langrijke Giffen schonken, doch niettegen staande dit, wordt toch onze algemeene in druk en ook die dei Straat- en Wijkvereem- gingsbesturen. daardoor niet gewijzigd trouwens de cijfers, welke hieronder zullen volgen, bewijzen dit 'en duidelijkste. Aan het eind va'n dezen dag hebben van de 21 Rayonbesturen er acht den arbeid aan gevangen Deze acht hebben heden 428 Colb aange voerd De rest kom> Zaterdag Maandag n Dinsdag aan de beurt Wij geven hier een overzicht van het aantal aangebrachte Colli Gierstraatvereemging 119 Colli; Kleine j DoUChcbiadCn, Houtstraatvereeniging Zuid 95 ColliComité j In dé afgeloopen week werden in -het Leidsche Kwartier 58 Colli Comité Wagen- j douchebadhuis aan d,en Sehotersingel 1192 woording door de Directie op de door hel Hoofdbestuur ingezonden bemerkingen. Bovengenoemde vereeniging vergaderde Donderdagavond. Na opening door den voorzitter, den heer T, .Verschoor, werden allereerst behandeld de voorstellen voor dé vergadering der N, C. R, V. t-3 'Rotterdam-, Besloten werd dy adviezen van eet noofd- '"•"-stuur op te volgen. De beer H W, J J. v. Deventer, hield •en lozing ove» d- ■-■■■■- \7o-oo»|gi|tg naar Montreux en Lugano Alles werd ver duidelijkt door. mooie lichtbeelden. Na af, loop sprak de voorzitter ecpige woorden Van dank "tot den' causeur. rtatuten van de Vereeniging van Notarissen voor Haarlem en aangrenzende gemeenten, thans genaamd Vereeniging der Notarissen •e Haarlem, gevestigd alhier. En van de Bouwvereeniging „Onze Wo ning", gevestigd alhier. DE FOELJAEGER—BEEKHOF, (Kamp. 2e KI. v. A'dam) MEEREBOER—DAALHUVZEN, (No. 2 B. C. „Vondel".) In Café Monopole a/h. Stationsplein werd gisterenavond het eerste gedeelte van een match van 800 car. cadre gespeeld tusschen de No.'s 1 en 2 der biljartclubs „.D.E.S." en „Vondel", (A'dam). De wedstrijd tusschen de matadors voor al had een zeer spannend verloop. De heer Beekhof scoorde o.m, series van 22, 19, 31, 25, 43, 23, en 32, waardoor hij in de 30ste beurt met een stand van 305 tegen 249 een zeer góede kans had om te winnen. De heer de Foeljaeger kwam er toen echter geweldig in en maakte 111 3 beurten niet minder dan 138 car. n,m. 25, 28 en een sublieme serie van 85. Met dat al was de 400 in zicht en nam de D.E.S.'er fraai revanche, na zijn onlangs geleden nederlaag. Eindstand 400349 in 36 beurten. Ook de heer Meereboer was er uitstekend in en gaf zijn partner niet veel kans. Hij speel de de 400 car. in 50 beurten, alzoo met een moyenne van 8. De hoogste series van de 'heeren.Daalhuysen en Meereboer bedroegen ■resp. 31 en 32. Het slot werd 400275 in 50 beurten in het voordeel van den Haar lemmer. De tweede helft der match wordt gespeeld in café Grotenhuis ad. Overtoom te Amster dam op Maandag 8 Febr. a.s. R. C. IL H. F. C. De Good old H.F.C. komt Zondag a.s. bij R.C.H. op bezoek. Twee elftallen van' nagenoeg gelijke, kracht zullen elkaar dan dus onder leiding van mr. v. Bisselick de eer der overwinning betwisten.De spelers van nagenoeg gelijke kracht ondanks het feit dat H.F.'C. momenteel wel eenige wints- punten meer heeft dan R.C.H. dat zijn beide aafste weds rij e i tegen V.O.C. en Spar a weliswaar heeft verloren, doch toch beter sp;elt aan men uit die uitslagen zou kunnen opmaken. Ook a.s. Zondag is R.C.H. geducht ge handicapt door hef niet kunnen spelen van Kuyt, die tegen Sparta nogal e nstig ge blesseerd is geworden. Evenals den eersten wedstrijd aan den Spanjaardslaan verwach ten we ook nu weer een interessanten, span- nenden kamp die ook nu wel weer op een gelijk spel zou kunnen uitloopen, hoewel dient erkend dat de H.F.C.-papieren wel iets gunstiger staan. Met dat al kon het intusschen wel eens aardig druk worden op het R.C.H.-terrein vooral als nu ook het weer eens zijn onont beerlijke medewerking verleent. We vernemen dat R.C.H. uitkomt met Kos. P. Nachtegeller W. Hazevoet. S. Geutskens F. Nieuwenhuis G. Krom N. Koning, D. de Koning, R. Roelfsemaj P. Hanse, J. Brugman E, D. O. A. s. Zondag gaat E.D.O. naar H.B. S.De verliezer kan zich gerust afvoeren van de candidaten voor de bovenste plaats. E.D.O. komt volledig uit met Kuil weer in de ge lederen. Volledig tenminste cp papier, er is groote kans dat Tanis Zondag niet mee doet, daar deze aan zijn knie gewond werd in den wedstrijd tegen Haarlem. Elet elftal is als volgt Meenhorst Kuil Boeré J. Perucel J. Dinkla C. v. d. Laan A, Swart D. Tanis Steffens Perucel C. v. d. Hurk. De reserve's ontvangen Rapiditas II en zullen de punten wel in Haarlem houden. Secretaris: ,J. C. Kruijver Jr. 2de Zuidpolderstr. 16. Oiïicieei nieuws. Hedenavond gecomb. Bestuurs- en Feest commissie-vergadering te 8 uur in de St. Joz. Gez. Vereen. Programma voor Zondag 31 Januari. Lisse IR.K.V.Z. I 2 uur. R.K.V.Z. IVV.V.F. II 2 uur (Sportpark. Het eerste elftal trekt naar Lisse en zal de eider in eigen home partij gaan geven. Ik kan niet anders dan een nederlaag voor het zwarte team voorspellen, doch doet allen je best deze zoo klein mogelijk te doen zijn. Leden en supporters worden erop attent ge naakt de autobus vertrekt om 12.15 uur ga rage Brinkmann, Smedestraat. De Zwaluwen junioren ontvangen aan de Violenwerfslaan de reserve's der Francis- -aantjes. Nog steeds zijn de zwartjes onge slagen en dit record moet morgen zeker ge handhaafd blijven. De overige spelers, voor Zopver zij niet het eerste elftal gaan aanmoe digen, verwacht ik dan op het Sportpark, ook kan er getraind worden evenals elke Zater- iavmiddag' Secr. J. J. Loerakker, Schotervoetpad 4, Schoten. Onze Gezellen ID.S.S. I 2 uur. Onze Gezellen IIAlliance II 2% uur. Alliance IVOnze Gezellen III 2 uur. Het eerste elftal krijgt D.S.S. I op bezoek en zal haar uiterste best doen om tenminste een puntje aan D.S.S. afhandig te maken. Tet 2e elftal speelt eveneens thuis, en wel te ren de reserve's van Alliance. Op het Alliance er rein werd met flinke cijfers verloren, dus flink aanpakken jongens om deze nederlaag uit te wisschen en de beide punten op Scho ten te houden. Het 3e elftal gaat naar den Zijlweg om het 4è elftal van de Lyceum- •nenscben te bekampen, en zal vermoedelijk "wel verliezen- 9. Ten slotte wijzen wij nog. even op de feest-, vergadering, waarop, naar wij hopen, geen der soelers zullen ontbreken. Veiling. Door Notaris Wildervanck de Blécourt te Bloemendaal, werd gisteren in het Hotel „Van ouds het Raadhuis" te Overveen, publiek geveild; Een perceel Weiland aan de Leidschcvaart onder Heemstede, deels achter de kweekerij van den hee'r Carlee, groot 9490 Are. Het weiland werd op 19.500 opge houden. r Burg. Stand. Geboren M. J. EI Erlingsde Hart, levenl. z..; J. Wassink Cobelens, z.N. J. BlankevoortRinses, d. Ondertrouwd C. A. Dobbe en C. M. Hulsebosch. Getrouwd W. E. J. M. Hoppenbrouwers en M. J. P, Huisman. Overleden J. van Rossum, 71 j.J. Waas dorp, 20 j. Voor een loterijclub is deze naam zeker met eenig g.evoel van humor gekozen. Min der humoristisch was het echter, wat er met het geldkistje van „De vergulden Niet'' ge schiedde, en waarbij bleek dat een dochter en een schoonzoon met hun vader minder verguld waren. De vader had namelijk het kistje, dat bij zijn schoonzoon in bewaring was, weggenomen. Voor den Amsterdamschen politie-rechter, mr. Servatius moest deze grijze vader ver schijnen beschuldigd van diefstal van dit kistje waarin 106 zat. Mr S.: Wat wilde u cr mee doen? De vader: Ik wilde het geld voor handel gebruiken, en er kalveren van koopen. La ter heb ik het geld teruggegeven. Mr. S.: Ja, nadat de politie u bij uw kraag had gepakt. Dan is dit niet zoo'n verdienste. Het kistje is later in het water gegooid. Hoe bent u tot die leelijke streek gekomen? De vader: Ik dacht dat het geld van mijn dochter was Mr, S.: U heeft gewacht tot uw dochter uit was, en toen het geld weggehaald, 't Is een mooi voorbeeld, dat een vader aan zijn doch ter geeft Schoonzoon en dochter werden daarop als getuigen gehoord. De officier van Justitie, mr. Van Thiel, noemde het geval een gemeene streek. Bekl. had het geld kunnen leenen. Dat is de ge bruikelijke weg. De sleutel van het, geheim ligt echter in de oude drankzucht welke bij bekl. is bovengekomen. Spr. eischte drie maanden voorwaaïdelijk met een proeftijd van 3 jaar met de bijzondere voorwaarde, dat bekl, zich zou onthouden van sterken- drank, en zich zou stellen onder toezicht van het „Zedelijk Genootschap tot verbetering van Gevangenen" opdat hij duurzaam van den drank afkomt, Mr Servatius zeide, dat hij nog eens deze zaak moest overwegen en niet kon beloven een voorwaardelijke straf op te leggen. 2500 boete. De rechtbank veroordeelde Vrijdag T. B- A., bakker te Meppel, wegens het onjuist invullen van belastingformulieren tot 2500 boete of 6 ma inden hechtenis. De eisch van het O. M. was eeu maand gevangenisstraf. Vr. Kan ik een huurder Verbieden een melkhedrijf in een verhuurd woonhuis of op het bijbehoorend erf uit te oefenen, terwijl hij het de vorige drie jaren van mij wel mocht? Zoo ja, hoe kan ik, wanneer hij zich aan mijn verbod niet stoort dat zonder meer beletten met geringe kosten? Aniw, U zoudt de huur kunnen opzeggen met inachtneming van de opzegtermijn en daarna een nieuw huurcontract sluiten, waar in een der voorwaarden is dat er geen melkhedrijf in het gèhuurde perceel wordt uitgeoefend. Wenscht de huurder zich daar aan niet te onderwerpen dan loopt de huur af. Gaat hij wel op de nieuwe voorwaarden in dan zal hij zich aan het contract hebben le houden op straffe van contractbreuk. Vr. Mijn belasting over 1925/26 is als volgt samengesteld. Rijksinkomsten-belas ting 18; opcenten provincie 23.40; Ver- ledigingsbelasting 3.30; Gem. Ink. Belas ting j 20. Totaal 64.70. Is dit niet te hoog berekend naar een inkomen van f 1500 per Jaar? Ik ben ongehuwd en kost winner,? Ik woon in Haarlem. Antw.: Neen, dit bedrag is juist. Vr. 1. Hoe moet ik een winkelhaak in eeri gummijas plakken? 2. Wat is ér tegen te doen, wanneer een kind de nagels afbijt? 3. Hoe kan men een winkelhaak in wol len stof het beste maken? Antw.: 1. Met syndetikon. Men plakt dan een stukje gummi aan de verkeerde zijde op de jas en door middel daarvan hecht men de gescheurde deelen aaneen. 1 2. Dat nagels bijten, is geen ziekte, maar een slechte gewoonte van het kind. Het lient dus van dié gewoonte af te komen en daarvoor hebt u de medewerking van het kind noodig. Meestal gébeurt het in onbe dachtzaamheid. U kunt daarom het kind wellicht helpen door op de nagels iets te 3meren, dat een onaangenamen smaak heeft, waardoor het telkens er aan. herinnerd wordt, dat het geen nagels moet afbijten. 3. van de soort stof als waarin de win kelhaak zit, pluist u draden los. De winkel haak moet u met deze draden tegen elkaar stonpen. Vr.: 1. Ik heb een los-vaste daggelder. Ben ik verplicht te betalen als bij ziek is? 2. Ben ik verplicht - een vaste daggelder te betalen als hij ziek is? Zoo ja, hoelang? Antw.: 1 en 2. Bij ziekte gaat het loon gedurende een korten tijd door, b.v. 8 of 14 dagen. Vr. Ik ben woonachtig in de gemeente Nieuwer-Amstel, gehuwd en heb een kindje, wat pas in Juni 1925 is geboren. Mijn inko men bedraagt 30 per week. Zoudt u mis schien willen opgeven wat vóór belasting ik moet betalen voor Rijksinkomsten, Verde diging II en Gem. Inkomsten? Jaar 1925 en 1926? Antw. Aan Rijksinkomstenbelasting plus opcenten wordt u aangeslagen voor een be drag van 25.35; aan Verdedigingsbelasting 3.60. De gemeentelijke belasting van Nieuwer-Amstel is ons niet bekend. Vr. Onlangs stelde ik de volgende vraag: Mijn inkomen is 1560 per jaar. Ik ben ge huwd en heb één kind. Ik woon te Haarlem en heb miin werk in de Haarlemmermeer. Hoeveel Ink. belasting moet ik in Haarlem betalen over 19251926? Het antwoord luidde 36,30. Ik was aan geslagen voor 61.45. Op mijn reclame werd de aanslag verminderd met 10.83, dus te betalen 50.62. Heeft u mij verkeerd inge licht; is het een abuis van den ambtenaar, af.probeeren ze het maar? Antw. Men lieeft u aangeslagen blijkbaar niet als forens maar voor het volle bedrag dat men iri Haarlem moet betalen. Of er ■eden is u niet als forens te beschouwen, kunnen wij niet bèoprdeèlen. .Sinds wanneer werkt u iri i 1 a Sri c ni méffh c e F? Vervoeg u eens bij de belasting-ift'spècüc eri vraag daar. Inlichtingen, T Vr. I. Ik hen In hét bezit van een pas, afgegeven 7 Juni 1923, gèldig voor. één jaar, Moét tik hu voor een reis naar Duitschland een nieuw paspoort aanvragen of is de oude nori geldig voor het Duitsche grensverkeer? II. Is voor een reis naar Parijs ook een oas noodig of kan met een bewijs van Nederlanderschap worden volstaan? Antw. I, U moet volgens de nieuwe be malingen iri bezit zijn van een geldig buiten- 'andsch paspoort. Het uwe is niet geldig. Vervoeg u tot de afdeeling paspoorten ter gemeente-secretarie alhier. Visum is niet noodig. II. Voor Frankrijk is ook nog een oasooort (zonder visum) npodig. Vr. 1. Met Mei 1925 ben ik begonnen zaken te doen. Nu kriig ik al een aanslag biljet van Rijksinkomsten-, Verdedigings II en Gem. Ink belasting. Ik werk pas een half jaar en heb nog geen invul-biljet ont vangen. Ik vermoed dat zij te voorbarig zijn geweest. 2. Voor kost en levensonderhoud reke nen zij 600. Is dat vastgesteld volgens de wet? Ik moet betalen voor levensonder houd circa 800. Kunt u mij hieromtrent iets mededeelen? Antw.: 1. Indien u meent niet belasting plichtig te zijn, moet u tegen uw aanslag reclameeren. Zie daarvoor de achte-zijde van uw aanslagbiljet. U kunt verzoeken zelf gehoord te worden en dan zal men u wel inlichten op welken grond u bent aan geslagen. Dat u geen invulbiljet ontving is geen reden om u niet aan te slaan in de belasting. 2. Dat bedrag wordt door elke gemeente voor haar eigen belasting vastgesteld en houdt geen rekening piet het bedrag dat u aan kost en inwoning geven moet. Vr.: 1. Kunt u mij ook Zeggen hoe men kalkwater moet maken, zoo, dat het goed is om te drinken? 2, Ik wil een nummerbewijs aanvragen. Bij wie moet ik dat doen en wat zijn de kosten daarvan? Antw.:- 1, Recepten voor geneesmiddelen geven wij in deze rubriek niet op. 2. Het nummerbewijs moet u aanvragen aan de Provinciale Griffie van de Provin cie waarin u woont. In Noordholland zijn de kosten ongeveer '2.50. Naar aanleiding van ons antwoord op dé omtrent het cremecren van Roomsch-katho- lieken, oppert een onzer lezers het ver moeden dat met de R.-Katholieken be doeld worden de nieuwe secte der zoo genaamde Vrije Katholieken/ Zij hebben het kruisteeken, geestelijken en ceremonieën zooals wij Ons antwoord op deze mede- deeling is dat wij dezen nieuwen gods dienst wel kennen. Maar daarmede behoeft niet uitgesloten te zijn de juistheid van ons gegeven antwoord. De vraag ging over Roomsch-Katholieken. niet over Vrije Ka tholieken of Katholieken en het is bekend dat onder de gecremeerdcn als R.K. wor den opgegeven, zij, die van huis uit Ka tholiek zijn, dus Katholiek gedoopt zijn, als R.K, staan ingeschreven in den Bur gerlijken Stand. De door inzender bedoelde personen zullen waarschijnlijk niet opgege ven worden als Roomscb-Katholiek, De medische faculteit van de Universiteit tc Keulen heeft aan prof. dr. Olio Lar.z te Apisterdain irenoris cati'sa het doctoraat in de geneeskunde Verleend. De u treiking zal plaats hebben óp den dies natalis dier Universiteit 'in Mei a'-s." GOUD - ZILVER NIKKEL-DOUBLE 30 ct. per busje Maandag, 1 Februari, viert de griffier en waarnemend secretaris van de Haarlemsche gemeentesecretarie, zijn zilveren ambts jubileum. Het is gebleken dat, toen deze ambtenaar op 18-jarigen leeftijd in dienst der gemeente trad, de maarschalkstaf in zijn ransel zat. Na een vlugge en eervolle promotie volg de hij in Juni 1920 den tegenwoerdigen ge meente-secretaris, den heer Mr. Th. A. Wesstra, op in zijn functie van griffier, den hoogst bereikbaren ambtenaarspost aar onze secretarie voor een niet academisch gevormd man. Deze eervolle loopbaan dankt de heer de Landmeter aan zijn uitnemende qualiteiten als superieur en zijn goede scholing als ambtenaar. Zijn vrije urer. heeft hij zoo nuttig be steed dat hij in 1910 de schoolakte voor Staatsinrichting M O. behaalde, maar al móge dit een garantie zijn, dat zijn theore tische kennis der gemeentelijke huishouding niets te wenschen overlaat, van veel meer invloed op zijn mooie promotie is zijn prak tisch werk geweest. Van bureaucratische!! arbeid was hij immer een vijand. Hij zag nimmer naar de klok om te zien of zijn bureautijd om was. Hoe dikwijls komt het ook op officieele bureaux voor, dat door allerlei onvoorzie ne omstandigheden, de dagtaak, vooral van een der hoogere ambtenaren, die dikwijl" met allerlei beslommeringen geplaagd wor den, niet afkomt. Als dit toch voor den goe den gang van zaken noodig was, dan schroomde hij niet een uurtje of een paar uurtjes van zijn vrijen tijd te offeren. En hoe menigmaal heeeft de heer de Landme ter zelfs zijn werk in den huiselijken kring 's avonds afgedaan. Wij haasten ons er bij te voegen, dat de jubilaris niet de eenige ambtenaar is, die zulk een soepele opvat ting van zijn functie heeft. Er zijn er meer deren, die daar niet tegen op zien, maar het ligt er nu eenmaal op dezen jubileum- dag toe dat hij daarom geroemd wordt en zeker toonde hij daarmede een juiste op vatting van zijn taak te hebben. Niets bekommerde hem dan ook zoo zeer dan dat het opzien van bureaucratischen sleur niet op de Haarlemsche gemeente secretarie kon vallen. En voor zooveel zijn afadeeling belieft, is de jubilaris daarin zeer wel geslaagd. Wij schrijven dit om aan te geven dat dc heer de Landmeter niet alleen een voor beeldig, maar ook een ijverig ambtenaar is. Bekwaam ambtenaar is de heer de Land meter ook. Er waren 25 jaar geleden zeventig pro cent ambtenaren minder dan nu. Hieruit blijkt al dat er op alle afdeelingen lang niet zooveel werk was als nu. Elij was toen werk zaam op de 2de en de 7de afdeeling tege lijk. Na de volkstelling in 1901 was hij ook nog werkzaam aan de bevolkingsregisters. Na zijn promotie tot adjunct-commies in 1908 werd hij op de afdeeling belastingen (4e/ afdeeling) geplaatst. In 1910 ging hij oyer in algemeenen dienst. In 1914 werd mj dcplaatst aan de toen zeer drukke afdoe ning Militaire; Zaken. Vergoedingen voor. militairen, -zórg voor .vluchtelingen, het pï. den heer de Landmeter, die dit alles namens .burgemeester Sandberg waarnam, veel zor gen. Toen. er in. 1917, bij de oprichting van een afdeeling personeel en algemeene zaken, waaraan verbonden de veelbesproken Com missie voor Georganiseerd overleg, gezoch. werd naar een bekwaam ambtenaar, die den wethouder in dezen kon ter zijde staan, viel de keus op den heer de Landmeter. Een eervolle benoeming, maar een, die yee| zorgen meebracht, want er moest vrijwel- pionierswerk. verricht worden. Het was onr gebaand terrein. Wij, weten bii ervaring hoe. veel en hoe moeilijk werk dat aan de Landmétfer heeft bezorgd, maar ook hoe voortreffelijk en hoe naar ieders genoegen hij zich van zijn taak heeft gekweten. 1 oft. op heden is hij secretaris van de kommissie van Overleg. Wij meldden al, dat in 1920 de heer de Landmeter bij het vertrek van Mr. J- Wijtema dén. heer Mr. Wesstra als grit- tier opvolgde. Met den heer Weyland en den heer Andre kreeg hij daarna zitting in de „bezuirilgmgs- commissie." Een zeer moeilijke, en boven- al kiesche' functie, omdat niet zelden, ook1 op het terrein van andere takken van dienst moest worden gegrasduind. De heer de Landmeter moge alzoo zijn een ijverig, een voorbeeldig en een be kwaam ambtenaar, hij is ook een goed en vriondeliik irensch. Wie met hem in aanraking komt Krijgi onmiddellijk den indruk met een vriendelijk, hulpvaardig man te doen te hebben Groote drukte of ambtelijke zorgen mogen al opliet oogenblik in 's Griffes voorhoofd groeven, nimmer zal een bezoeker daarvan de dupe worden. Spoedig, nadat de vrager g.ezelen is, ontspannen zich de stroeve trekken e plooit de mond zich tot een welwillend woord. En de verzoeker of de bezoeker mag er van overtuigd zijn dat, zoo mogelijk, aaB zijn wenschen voldaan zal worden. o mogelijk,'' want de heer de Landmeter 1s ambtenaar en een eerlijk ambtenaar, maar zelfs een weigering weet hij een vorm te geven, die niet afstoot. Hoe menigmaal hcett hij een onhandige den juisten weg gewezen om een begeerd doel te bereiken. Deze welwillendheid bepaalt zich met tol vreemden en vrienden, maar ook tegenover de amblenaren weet hij, voor zooveel d omstandigheden dat gedoogen, een vriende lijk woord te plaatsen. Wij hebben den in druk dat ter gemeente-secretarie onder de ambtenaren eer. aangename verhouding heerscht. Deze zou niet mogelijk zijn, in dien dc verhouding tusschen chefs en on dergeschikten niet goed was. En in de zetting van dit harmonisch ac- coord, telt de noot van den griffier zeer zeker mede. Er is dus wel reden voor den heer ae Landmeter om te jubileeren, en, hoewel hi. zelf liever -geen drukte over zijn feest za« gemaakt, zullen anderen wel zorgen, da. het hem aan belangstellende hartelijknei niet ontbreekt. Gaarne vermelden wij 00K als een zeer verheugend feit, dat „dc Iers immer op groote medewerking van den, heer de Landmeter mocht bcgen. Het ge beurt zoo zelden dat er een aanleiding dit uitdrukkelijk te getuigen, dat het bij n jubileum-herdenking als deze niet ontbre ken mag. De uitvoer van zuivel- en me'kproduc ten bedroeg in 1925 (vergeleken met 1924; het cijfer tusschen haakjes geeft der, laat st en' uitvoer aan): boter 39."34 ton (34.732); kaas 79.702 ton (77.271), gecon denseerde gesuikerde volle melK en te-, inc-k 107.697 ion (99,134j;verscn<? '.ïJt* melk 12,425 ton (24.561), vei>uae £ïdetA. melk 20.065 ton (7208). '3 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2