STADSNIEUWS. UIT DE PERS, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. j Tweede Blad Zaterdag 30 Januari 1926 Ook voor Roomsche Kamerleden Communistische leugenpraat. Agenda 31 Januari Agenda 1 Februari R-k De Bibliotheken der St. Vincen- tiusvereeniging zijn geopend: n- Hinderwet. Lijst van eigenaars en houders van paarden. R. K. Esperaiidsten-club. De 2 maaudelijksche opname der gas- en electriciteitsmeters. MUZIEK. Haarlemsehe Bachvereeniging. 11ET WINKELTAKiEE VGC3 ELECTRICn EITSV EKLlCHTl.SG. VAN ONZE RECHTBANK. Het Brokkenhuis. Bioscoop-Theater „de Kroon." Uitstel van opkomst. Statuien. Tentoonstelling. Personalia. Prof. Diepenhorst schrijft in de a.-r. „Rot terdammer": Een oppervlakkig en kwaadsprekend anti papisme grijpt alles, rijp en groen, waar en onwaar, aan om Rome in een kwaad dag- 'cht te stellen Wat dezer dagen werd rondgebazeldd om rent hel exclusief karakter van het "oomsch-Katholiek Huisvestiagscomité, dat nota bene pas drie ton aan de Algemeene atersnoodcommissie afstond, grenst aan net ongeloofelijke. Nu gaat weer een nieuw fabeltje door de Pers, In een stukje, handelend over den over vloed van intellectueelen, leest men: nHoe al die personen eenmaal gereed met hun studie, een behoorlijk bestaan zullen v'nden, lijkt voorshands zeer zeker een ^oeilijk te ontwarren puzzle. Verscherping "er examens en inzonderheid verzwaring °e eischen van toelating lijken ons brood- "oodig. Bij de roomsche universiteit te Nijmegen sthijnt men er anders over te denken. Eeni- jje maanden geleden toch kon men, kort na hpfe opening, in de bladen lezen, dat een kamerlid tot het volgen der colleges in de 'echten was toegelaten, zonder dat hij een *dmissie-exarr.en had afgelegd en ook zon- er dat hij in het bezit was van een diploma Pat voor den bezitter de poorten der univer- EAeit ontsluit. En dezer dagen kwam een be kent in de bladen voor, behelzende dat een •Oder Kamerlid, evenmin in het bezit van 2oo n diploma, te Nijmegen in de rechten *as gepromoveerd, terwijl hij niets anders kon vertoonen dan een doctorsbul van Leuven. ^oor Kamerleden schijnt men daar gaarne ®6ns uitzondering te maken en een oogje icht te doen. Dit is zeer te betreuren en PCch in het belang der maatschappij, noch ,r' dat der universiteit zelve, wier cachet Poor zulke dingen niet wordt verhoogd." De lichtzinnige ongeoorloofde academische sradueering van roomsche kamerleden door rOomsche universiteiten is daarmee naar waarde aan de kaak gesteld. Jammer, dat het niet naar waarheid is! van jammerlijke onkunde toch geeft deze schrijverij blijk. Het eene Kamerlid met den doctorsbul van Leuven, legde niet te Nijmegen, maar aan o rijksuniversiteit te Leiden zijn doctoraal examen in de rechten af. Noch in hetgeen te Leiden, noch in wat Nijmegen geschiedde bovendien was iets ongewoons of onregelmatigs. Het berust op het nieuwe instituut dat in °H. 133 lid 5 van de Hooger Onderwijswet geregeld is. waar bepaald werd. „Personen, c,Ic den leeftijd van dertig jaren hebben be- fe'kt, kunnen, zonder een der in de vorige 'eden vermelde getuigschriften te bezitten, ln bijzondere gevallen door onzen Minister *?et de uitvoering van deze wet belast, tot e examens aan een universiteit worden toe gelaten, op grond van een verklaring van °e faculteit of faculteiten, voor welke de t'edoelde 'personen examen wenschen af te 'eggen, dat zij voldoende algemeene ontwik keling en geschiktheid bezitten voor de stu- Qlo van het door hen gekozen vak". Die bepaling geldt voor alle universiteiten, "oor roomsche en nict-roomsche. Die bepaling moet aan alle universiteiten worden toegepast aan roomsche en niet- roomsche. Die bepaling geldt voor alle dertigjarigen, roomschen en niet-roomschen. Die bepaling geldt ook voor roomsche Ka merleden. .In „Het Huisgezin" lezen wij de volgende driestar: Wanneer een autoriteit als dr. A. A. Beekman in verband met de overstroomin gen geen vonnis durft uitspreken over het bestaande stelsel van waterkeering, dit stelsel zelfs uitstekend acht en van het prijsgeven van dit stelsel nog veel meer on gelukken verwacht, dan moge dit critici van mindere bevoegdheid tot zekere beschei denheid stemmen. Bescheidenheid is intusschen van de com munisten niet te verwachten, en zoo be hoeft het niet te verwonderen, dat de „Tri bune" de regeering, en de bourgeoisie, aan sprakelijk stelt voor de waterramp. Zij vindt het walgelijk en huichelachtig, dat de bourgeois thans een „weldadigheids komedie" op touw zet, terwijl zij haar plicht schandelijk heeft verwaarloosd en de arme „arbeiders en boeren aan het water heeft overgeleverd. Ging het goed, dan moesten zij, die hun plicht hebben verzuimd, voor de rechtbank worden gesleept, gevonnist en veroordeeld. .Nu rekenen ze met een vroom gezicht uit, voor hoeveel niillioenen zij er goed- kooper zijn afgekomen, dan wanneer ze de volle maat van hun plicht hadden moeten doen. Dat is andere en steviger praat dan van dr. Beekman, maar deze weet het, en de „Tribune" fantaseert, liegt en lastert. Had dit blad het voor het zeggen en com- mandeeren, dan zou in Nederland geen wa terramp kunnen voorkomen, dan zou de toevoer van water uit het buitenland niet gropter zijn dan onze rivieren regelmatig kunnen afvoeren, dan zouden de Westen winden en -stormen geen factor kunnen zijn dan zouden de natuurkrachten aan een be vel uit Moskou natuurlijk gehoorzamen, Maar dezelfde „Tribune" verhaalt, dat in October 1924 Leningrad door een soortge lijke overstroóming als ons land werd ge troffen. In 1924: dus niet onder het oude tsaris tisch bewind, maar nadat Rusland zeven ja ren de zegeningen der sovjets had genoten. ..Ook daar was derhalve mogelijk wat een jaar later ons land overkwam. In Rusland kon natuurlijk van een in ge breke blijven der regeering geen sprake z?jn: daar was overmacht in het spel. ..In ons land echter hebben het de „bour geois" gedaan Zoo is nu eenmaal de mentaliteit der communisten, die stokken behoeven om den hond te slaan. Het jammers is, dat zij altijd nog men- S i v'"c'en' hun dwaze praat, hun stelselmatige ondermijnen van het gezag aanvaarden, i Zelfs een nationale ramp, die de Neder landers van elke denkwijs en stand samen brengt tot solidariteit en saamhoorigheid, misbruiken zij om .verdeeldheid te zaaien en klassenstrijd te voeren. Maar het gezond verstand. Van het volk blij.t ons borg, dat zulk een opzet geen s„ucces kan ten dée! vallen. Sociëteit „St, Bavo" Voordrachtavond 8 uur. Jozef sgezellenvereeniging. Jansstr. Voor de gezellen geopend: 's Mid- dags van 122 en 's avonds van 51410 our Recreatiavond van 89,30 uur, ver plichte opkomst Van 7 tot half 8 ge legenheid voc de ouders der gezellen Jen Eerw, Praeses te spreken. Om Half 9 gelegenheid tot sparen. Eiken Zondagavond om 8 uur, gelegenheid zich °p te geven als lid der St. Jozefs-Gezel-' lenvereeniging, De vereischte leeftijd is Sf'j iaar. "'adsschouwburg Gezelschap Solser en Hesse „De Jantjes II" 8 uur. Concertgebouw Middagconcert H. 0- V. 8 uur. e Kroon. Bioscoopvoorstelling 8 uur u*or Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Sociëteit „St. Bavo „Euterpe" 8 uur. "Amicitia" 8 uur „St. Genesius" 8 uur. Bond van Invaliden 8 uur Kleeremakers 8 uur St. Jozef St Uur' JozelgezeHengebouw. Jansstraat 59 ursusavond 8 uur Zaal voor de «.pellen gesloten. ®dsSchcuwburg Cor Ruys - Ènsem- 'e „Thuiskomst" 8 uur. Gvenzaal De Kroon, Groote Markt. Le- Zlng over de plannen voor den aanleg Ze fanalen half 11 v.m. °rb Gemeenteraad 7 uur. oon Bioscoopvoorstelling 8 uur. B °r Theater Bioscoopvoorstelling A H UUr. heidsberoiddelingsbnreau van Sint Fran- U'scus Liefdewerk, Zoetestraat 11 EI- Donderdag van 89J4 uur. Arbeidsbeurs voor mannen en jon- 2,ns' Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat Telefoon 10049. Alle werkdagen an 9hal£ 1 uur, 's middags van 35 UL' 's avonds van half 8—-half 9 uur. R_VZaterdags alleen van 9 \412 uur. hnf rhuidr>beurs voor Vrouwen Bloem- 10 St.r®at Alle werkdagen van v.m. uur, des middags van 24 uur, en a„ v°nds van 89 uur, behalve Zaterdag- *rh Tel' 11671' (,uLSbcu.rs voor R-K- Ziekenverpleegsters 7jpVaande van den Ned R K. Bond van a enverP'eegstersi Aanbiedingen en reaVr?Jen voor verP'eegsfers aan het Bu- R-K wefi 309 0verveen (dr C Bosch), j Leeszaal en uilleenbibliotbeek jQnsfir&at Eiken dag geopend van har12. van 25 en van 7—10 uur. be en p Maandagsochtends en op Zon- „a eestrlagen Uitleenen van boeken d 3 "ar en van 7—9 uur Woens- St. 'Am,udag ruilen van kinderboeken dafl8' ereen'S'nS Bloemhofsfr 1. Zon- gefS„?B Woensdags von 810 uur. nro ie j.® sarnenzijn voor Hollandsche meis- n*'- hier geen tehuis hebben Tel r, Bevolkingsburean. Gebouw Sint av° Smedestraat 23 van 810 uur P Maandag-, Woensdags- en Vrijdag- '.Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf - unvragen om versterkende middelen °°r arme zieken der S- E. V Maan- R R^v Va^ 33 uur Donderdag van 1—2. Kraamverzorgiag van de Derde Orde St Franctscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten fot Mevr Coebergb, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverbandl Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen verstikking, eiectriciteitsongevallen Tel 10231. De Zondags en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de fa. Grijseels en v. Hees, Lange Veerstr. 14, Tel. 110C0; L. Schoorl, Frans Hals plein, Tel. 11180; Bosch en Vaart-apo theek, Boekenrodestraat 13, Tel 13290. Nieuwe Groenmarkt 22; Woensdag- en Vrijdagavond van 7/29 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van 714—9 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van 7K9 uhr. Gen. de la Reystraat 2 (Schoten): Dinsdag en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. Een zichtbare zegen Gods. .Reeds duidelijk bleek de hoogst eenvou dige organisatie van het Apostolaat der Zieken, dat toch door Gods zichtbaren ze gen in zijn verheven wezen zulk een krach tige organisatiemacht bezit En zou het daarom te verwonderen zijn, dat zulk een heerlijk werk niet binnen enge kringen be sloten bleef, zelfs ook niet alleen binnen de kringen van het Katholieke leven. ..De onomstootelijke feiten hebben reeds geleerd dat het ideaal van het zickenapos- tolaat in alle rangen en standen, ook bij niet-Katholicken en tot ver in het buiten land moet doordringen. Zulk een apostolaat kan niet zich beper ken, want zijn innerlijke expansieve kracht is van God en Gods zegen zal het doen uitbreiden tot de uiterste grenzen. ..Interessante bijzonderheden deelde de zeereerw. heer pastoor Willenborg ons daaromtrent mede, die wij hier laten volgen ..Dagelijks, zoo vertelde hij ons, komen er talrijke brieven van dankbare leden van het Apostolaat binnen, brieven, waarin nieuwe leden zich aanmelden en wij zelf konden er ons van overtuigen. De postbestelling bracht al weer een stapel en elke brief, elk schrijven spreekt voor zich zelf en voor het werk van het Ziekenapostolaat. <op zekeren dag kwam er ook een aan- vrage tot lidmaatschap van een.... niet-i Katholiek, Hier opende zich plotseling een nieuw j verschiet. Konden ook niet-Katholieken i deel uitmaken van het Ziekenapostolaat?.. j Het was een vraag, die om haar belang rijkheid, een rijpere overweging ten volle j verdiende. In een conferentie van eerw. heeren gees- telijken werd de zaak ampel besproken en j de conclusie, welke ten slotte gesteld werd, was deze: Indien een niet-Katholiek, met volle ver stand en vrijen wil, zonder eenigen drang .den wensch te kennen geeft, lid te wiilen worden van het Apostolaat der Zieken, zoo dat hij ten volle verantwoordelijk geacht kan worden voor zijn daad, bestaat er tegen zulk een lidmaatschap geenerlei bezwaar Men kan zich levendig de innige vreugde voorstellen, waarmede de zieke, die mis schien in de teleurstellende verwachting had geleefd, dat haar verzoek zou worden af gewezen, de verheugende tijding ontving, dat ook zij waardig gekeurd werd in de gemeenschap van het Ziekenapostolaat te worden opgenomen. Pastoor Willenborg ging 't haar persoon lijk mededeelen en zij was er zoo innig blij mede. Aanvankelijk had zij zich niet durven aan melden. Ze had er haar moeder over ge raadpleegd, die 't goed vond. En aan den priester, die haar nu de heu gelijke tijding van haar lidmaatschap kwam brengen, vertelde ze, dat ze zooveel ver driet had om haar zwager, die wel katho liek was, maar niets meer aan het geloof deed en zijn kinderen niet *eens liet doo- pen. Ook haar zuster had er zooveel ver driet van. En haar taak was het nu haar lijden voor die intentie over te dragen. Een ontroerend voorbeeld en God weet, of ook haar bede niet verhoord zal worden en de zieke zelf de grootste schat, het Heilig Katholiek Geloof, door haar bewon derenswaardige opofferende naastenliefde eens waardig gekeurd zal worden. Reeds het vorig jaar verscheen in de Os- servatore Romana een artikel over het eerste Eucharistisch Triduum voor zieken in Bloemendaal. ..Dit artikel kwam ook onder de oogen van een Duitschen geestelijke, pater Sud- brack S. J. uit Leutesdorf am Rhein, Pater Sudbrack leidt daar het retraitewerk in een retraitehuis en is tevens redacteur van de Religiose Cotrespondenz en bij bet lezen van dit artikel in de OsServatore Romana werd zijn interesse daarover zoozeer ge wekt dat hij er publicatie aan gaf, welke publicatie door verschillende Duitsche en Óostenrijksche dagbladen werd overgeno men, tot zelfs in Brazilië. Al deze couran ten beschreven het Triduum, gehouden in het dorpje Bloemendaal in Nederland en om hun lezers nader met de ligging van het dorpje Bloemendaal op de hoogte te stellen, werd er ter verduidelijking acuter Nederland tusschen haakjes geplaatst: (pro vincie Limburg). Men schijnt daar dus ook nog wel eens overhoop te liggen met oe aardrijkskunde. Toevallig was Dr. Ariëns, die met den secretaris van het Apostolaat bevriend is, in Leutesdorf. Hij schreef naar Bloemendaal, dat men alles aangaande het triduum aan brack zou sturen. Dit werd oogenblikkelijk gedaan en pastoor Willenborg voegde daar bij uitvoerige inlichtingen omtrent hel Zie kenapostolaat. En als antwoord kwam van pater Sudbrack een schrijven terug, waarin hij het werk van het apostolaat zóó belang wekkend noemt, dat hij het besluit genomen heeft, daarover artikelen te schrijven en deze tot Mei van dit jaar zal laten publi- ceeren en hij geeft daarbij de verzekering, dat, wanneer eenmaal de kennis van t Apos tolaat verbreid is over het geheele Duit sche spraakgebied, hetwelk zich uit den aard der zaak veel verder uitstrekt dan' alleen over Duitschland, dat het Aposto laat dan bekend en verspreid zal zijn over de geheele wereld. Dat hoopt pater Sud brack vurig voor God, voor de Kerk en voor den volijverigen secretaris van het Apostolaat. Begrijpelijk is het, dat pastoor Willen borg een brief terugschreef, welke getuigde van zijn groote dankbaarheid voor dit ini tiatief van pater Sudbrack en waarbij de verzekering gegeven werd, dat pater Sud brack met het apostolaat op de hoogte ge- huoden zou worden ..Reeds nu is het boekje van het eerste Eucharistisch Triduum in het Duïtsch ver taald, echter nog niet uitgegeven, doch de verschijning zal niet lang meer op zich la ten wachten, daar slechts naar een gunstig oogenblik voor de verspreiding wordt uitge zien. Dit schoone triduumboekje, de een voudigheid zelve, bevat niets anders, maar dan ook alles, wat de kerk in haar '"Hiele voor de- zieken bestemd heeft. Het geeft volledig de stof weer voor het triduum voor zieken in de psalmen, evange- lieën, oraties en benedicties. Een klein boekje, maar van onschatbare waarde. En door zijn zegenrijke werking is de kennis van het Ziekenapostolaat reeds zoozeer verbreid, dat het zijn leden telt onder alle rangen en standen, niet alleen in ons land, ook in België, Zwitserland, Dii'tschland enz. Priesters, kloosterzusters en broeders, ook zij rekenen het zich een eer deel uit te maken van de gemeenschap van het Zie kenapostolaat. We mogen het gerust een gemeenschap noemen, want de leden zijn dankbaar cm het bewustzijn, dat zij in zich omdragen, met elkander verbonden te zijn als tot can grooten band van lijden, welke band het Apostolaat zoo voelbaar maakt. Zoo heerlijk is het Apostolaat, het Apos tolaat van het Lijden, dat volgens den vu- rigen wensch van zoovele edele zielen een wereldomvattend werk moge worden, om zoo te komen tot een opdragen van Jieel het wereldlijden aan God voor hrt heil van Zijn wereld. Dat die vurige wensch leeft, schreef pas- toor Willenborg zelve nog in zijn artikelen waarin hij de grootsche gedachten omtrent het Ziekenapostolaat belichaamde: „En daarom in naam van God die U roept, in naam van Jezus Christus, die U noodigt, in naam van den Bisschop, die U zegent, in naam van de talluos velen, die snakken naar licht van waarheid en gena den, van liefde, in naam van de niet-Ka tholieken die God of Christus niet kennen, zooals Hij gekend wil worden, in naam van de Joden die geroepen zijn: komt Christen- ziekrn, komt Christen-lijdenden, komt als apostelen en begint uw Apostolaat. Geen enkele uitgezonderd, want Jezus heeft het gezegd en U toegeroepen: Komt allen tot mij, die belast en beladen zijt. Ik zal u verkwikken. Wie mijn leerling wil zijn, verloocbene zich zeiven, neme ziin kruis op eiken da<* weer en volge mij". Wij mogen besluiten met den wensch, dat God door de voorsoraak van Zijn Lieve Moeder Maria deze bede in vervulling zal laten gaan. B. en W. van Haarlem, doen weten, dat bij hunne beschikking van heden aan J. J. Beccari namens het R. K. Parochiaal Arm bestuur van Haarlem vergunning is verleend tot uitbreiding van de drukkerij en zetterij in het perceel aan de '.ntoniestraat no. 11, door het doen vervuilen van een electro motor van 2J4 P. K. en het bijplaatsen van werktuigen en 4 electromotoren, zoodat het gezamenlijk vermogen 8 P. K. zal worden. De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat gedurende de maand Februari voor ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd de alphabetische lijst van de namen van eigenaars en houders van paar den, welke lijst is opgemaakt ingevolge ar tikel 17 van het inkwartieringsbesluit. De R.-K. Esperantistenclub in Haarlem „Abbé Richardson", hield Donderdagavof ,d een flink bezochte jaarvergadering in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat. De vice-voorzitter, de heer P. de Graaf opende de vergadering en heette allen wel kom. In zijn openingswoord memoreerd- spr. de ziekte van den voorzitter, den heer A, Hoogeveen, wiens toestand mo menteel nog steeds ernstig is. Na eenige mededeelingen van huishoude- lijken aard, las de secretaris, de heer L. J. Vogels de notulen voor, die onder dank werden gearresteerd. Het jaarverslag over 1925 werd voorge lezen, evenzoo het verslag van den pen ningmeester, den heer Vollaerts, waaruit bleek, dat er een bedrag ad 11.52 in kas was. Een aantal nieuwe leden werd door den voorzitter onder een kort speech- je geïnstalleerd. Bij de bestuursverkiezing werden de hee ren P. de Graaf en Vollaerts bij acclama- tiee herkozen. Overgegaan werd tot benoeming van een vaandrig. In de commissie tot het nazien van de boeken en bescheiden van den penningmeester, werden benoemd, de heer en mej. Ooms. Na de pauze, hield de heer Jac, van Diemen een korte inleiding over het nut van Esperanto. Spr bepleitte de noodzake lijkheid van een wereld-hulptaai, een laai waar Kardinaal van Rossum zich zelfs voorspant en waar Paus Pius X zich rond uit voor uitsprak. Op de Universiteit te Peking behoort deze taal tot een der ver plichte vakken, terwijl in de scholen in Portugal, Esperanto geleerd moet worden. In duidelijke bewoordingen schetste spr. het voordeel, dat een algemeene taal' biedt. In de rondvraag kwam ter sprake het eventueel oprichten van een zang en too- neelclub, waarna de vergadering werd ge sloten. Sedert Mei 1925 worden de gewone gas- en electriciteitsmeters om de twee maanden opgenomen en nu de donkere en hopelijk ook de koudste maanden achter den rug zijn, kan met voldoening geconstateerd worden dat de invordering door dezen maatregel geen noemenswaardige moeilijkheden ondervond, geen grootere moeilijkheden althans dan in dit jaargetijde worden ondervonden. Keeft men zich over het algemeen dus vrij spoedig aangepast, toch is het merkwaardig dat er altijd een klein percentage verbruikers overblijft dat van de dingen onwetend is, dat blijkbaar langs het dagelijksche-gebeuren heeuleeft Het is anders onbegrijpelijk dat nog tel kens brieven binnenkomen met verzoek „iemand" te zenden voor onderzoek in ver band met een groot verbruik van gas of stroom terwijl dan in de meeste gevallen blijkt dat het verbruik normaal is doch men geen rekening hield met het feit dat hef over twee maanden liep. Van de gelegenheid tot een maandelijksche verrekening werd een ruim gebruik gemaakt. Men bedenke dus bij het beoördeelen der verbruiken steeds dat ze over twee maanden loopen en vergete niet dat voor een ieder die om welke reden ook een éénmaandelijksche verrekening prefereert, de gelegenheid daar toe zonder extra kosten openstaat. „Cavalleria" „Paljas.'' Het wereldsucces der beide opera's van Mascagni en Leoncavallo, die juist samen een avond vullen, en dus gedoemd zijn als de Siameesche tweelingen door 't leven te gaan, is te danken aan de pakkende ge schiedenissen, die ze ten tooneele voeren, aan de zoete melodieh, en aan 't glori euze zingen der Italiaansche vertolkers. Nu zijn de pakkende geschiedenissen alleen nog maar afgezaagd, en de zoete melo dieh heeft op 'n beschaafd publiek weinig uitwerking, maar dat glorieuze zingen der vertolkers, dat pakt en boeit nog steeds, en ook ons Zooals de Santussa en de Turiddu van gisteravond (Sa. L. Barla-Ricci én Sr. T. Folgar) hun mooi en weigeschoold geluid uitvierden, geestdriftig en onvermoeid, zon der eenige aarzeling of zuinigheid bij 't voltige op de bovenste sporten en dat met 'n levendig spel van gebaar en gelaats uitdrukking, dat slaat er in en maakt ons den avond waard als 'n feest van de menschenstem In de Pagliacci mocht Sa. Nobili ons niet zóó voldoen, als Barla-Ricci in Mascag- ni's drama. De eerste krijgt eerst in hoogere ligging kracht en glans in haar toon, terwijl mevrouw Barla-Ricci den heelen omvang van haar klare stem egaal van timbre en ex pressie weet te houden. De bariton C. Pes- sina is goed. De triomfen echter waren voor Sr. Giorgi als Tonio minder door de clownerie, die er wat dik oplag, dan door zijn prachtige zangdriftdie wekte mer den Proloog een storm van applaus, waarvoor hij opnieuw begon bij „E voi, piuttosto...." 't Orkest was ietwat slap, de onbenullige orkestratie bij Paljas inspireert trouwens niet 't koor voldeed wel. Maar bij iedere auditie wordt 't ons zekerder de Siameesche tweelingen blijven slechts in leven bij de gratie der solisten En om heel mooie stem men zich eens kranig te hooren uitzingen daarvoor kan men bij de Italiaansche Opera nog steeds terecht. E; CAPET KWARTET. Donderdag a.s. zal de 4e Kamermuziek avond van Toonkunst plaats hebben in den Stadsschouwburg aan het Wilsonsplein. Men verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat dit concert ook voor niet- leden der Kamermuziekavonden toegang baar is. Concertbureau Vernout belast zich roet de regeling. Voor de Haarlemsche Bachvereeniging wordt het zesde concert gegeven op Dinsdag 2 Februari a.s., des avonds 8 uur, in de ge meentelijke Concertzaal, met medewerking van het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van Willem Men gelberg, Solist is Joan Manen, viool, Het programma luidt als volgt: Ouverture van de Opera „Der Fliegende Hollander". Richard Wagner 18131883. Concerto Espagnol. voor viool en orkest fop. A 7) Joan Manén, geb. 1883. Allegro ben Moderato. Lamenfo-Adagio. Allegro, Pauze. Symphonie No. 5 'C, kl. t. Op 67). L. von Beethoven, 1770—102:7 Allegro co.n Brio. Andante con moto. Scherm. 'nale. Zooais bekend - bestaat in Haarlem een vvinkeltarief voor elee Iricitei ts v «vlich ling. Veien echter zijn met de regeling er van niet op de hoogte en daarom leek hei ons wei interessant, eenige nadere bijzonder heden mede te deelen. Hieronder volgt: wat de directeur van het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijt ons daaromtrent vertelde: Bij het winkeltarief wordt aangenomen dat een normaal gelegen en gebouwde win- 1 kei in Haarlem gemiddeld 70Ü iichturen j heeft (gerekend bij winkelsluiting om i 8 uur). Nemen we ter toelichting een eenvoudig voorbeeld, nl. een winkelperceel bestaande uit één étage, den winkel zelf en de bij ruimten; hoeveel licht brandt nu gelijk tijdig in dit perceel in de maand December; {de splitsmaand?! De étalage heeft in totaal een lichtsterkte groot 500 kaarsen; hiervan brand gelijk tijdig 100 pet, 500 kaarsen. De winkel heeft in totaal een lichtsterkte groot 500 kaarsen; niervan brandt gelijk tijdig 70 pet. 350 kaarsen. De bijruimten hebben in totaal een licht sterkte groot 430 kaarsen; hiervan brandt gelijktijdig 35 pet. 150 kaarsen. Totaal gelijktijdig 1000 kaarsen. Nemen wij gemakshalve aan: 1000 kaar sen 1000 watt 1 Kilowatt K.W. 1 K.W. kost 132.50 per jaar aan vast bedrag; bij kleinere installaties wordt dat bedrag in verhouding lager. Maakt men nu van deze K.W. centrale capaciteit 700 uren gebruik, zoo verbruikt men 7CO K.W.U., d.w.z. per K.W.Lj. 132,50 19 cent. 700 Bovendien per verbruikt K.W.U. 6 cent. Geeft per K.W.U. totaal 25 cent. In dit geval kost dan elk K.W.U. boven de 700 K.W.U., voor verlichting van étalage, winkel of voor reclame-doeleinden slechts 6 cent. In een winkel kan echter de electriciteit ook voor vele andere doeleinden nuttig worden toegepast, b.v. voor verwarming, stofzuigen, ventileeren, aandrijven van diverse toesteilen enz, enz. (een winkel is feitelijk een bedrijf van des morgens half negen tot des avond 8 uur). Voor al deze doeleinden kan gedurende het geheele etmaal van den electrischen stroom gebruik worden gemaakt en dit is mogelijk, omdat, overeenkomstig het nieuwe tarief, de prijs van den hiertoe benoodigden stroom slechts 6 cent per K.W.U. bedraagt. Het vaste bedrag per Hectowatt wordt toch slechts alleen in rekening gebracht voor de lichtinstallatie. Zoo kan men zich denken: dat een juwelier zijn winkel electrisch zal verwarmen teneinde zeker te zijn, dat de dure objecten in zijn winkel niet aanslaan door verbrandingsgassen; dat een schoenenmagazijn wordt verwarmd door middel van straalkachels, plaatselijk op te stellen, teneinde uitdrogen van het leer door te sterke verwarming te voorkomen; dat kleine kantoren in winkels worden verwarmd door electrische straalkachels (de Hollandsche straalkachels fabrikaat „Inventum" zijn zeker zeer geschikt voor dit doel) en in de winkels o.a. electrische voetstoven worden toegepast. Zoo kan men ook door het doelmatig" op stellen van electrische kachels het aanslaan van de étalage-ruiten voorkomen, terwijl op verschilende manieren ook overdag met electrische lichtbakjes eene goede reclame k;an worden gemaakt. Vele practische voorbeelden zou men nog kunnen aanhalen. Het winkeltarief en het huishoudtarief, gecombineerd toegepast voor winkel- en woonhuis te zamen, geeft bovendien het voordeel, dat men slechts één enkeltarief- meter noodig heeft. Hierdoor bespaart men bovendien op meterhuur. Er zijn nu winkels die korteren tijd ver lichten met eene rijke verlichting; deze kun nen in overleg met de Inspectie van het bedrijf zoodanig gewijzigd worden (door b.v. zuiniger lampen toe te passen), dat de licht sterkte niet noemenswruv-d afneemt maar het vaste jaarbedrag toch zoodanig wordt gereduceerd, dat ook voor deze zaken het winkeltarief voordeeüger is. Het behoeft wel geen betoog, dat voor winkels met meer dan 700 Iichturen het winkeltarief zeer voordeelig is. Het moet dus vooral niet uit het cog wor den verloren dat, alhoewel de gemaakte offerte in sommige gevallen niet direct een groot financieel voordeel aantoont, de meer dere K.W.U. slechts tegen 6 cent in rekening worden gebracht. Het bestuur van „Het Brokkenhuis" schrijft ons Onze oproep onlangs in de Plaatselijke Pers gedaan voor kleedingstukken en goe deren voor onze nuttige instelling is ondanks vele inzamelingen voor de slachtoffers van den watersnood gehouden, gelukkig niet te vergeefs geweest. Van vele zijden werden weer verschillende zeer nuttige voorwerpen ontvangen zooals babykleertjes, dekens en kindergoed, eenige ledikantjes enz. zoodat de Commissie met de uitreiking der goederen belast, weer in staat was gesteld Dinsdag j.l. haar mooie taak aan te vangen. Wederom weiden op genoemden middag circa 20 ge zinnen van het noodige voorzien en prachtig geholpen doch.... de voorraad is hierdoor weder zeer verminderd. Gelijk bekend, wer den de gezinnen, die daartoe ir. sfait zijn, in het Brokkenhuis in de gelegenheid gesteld tegen een zeer geringe vergoeding het een en ander aan te schaffen, hetgeen zooals de ondervinding heeft geleerd, op hoogen prij wordt gesteld en gewaardeerd wordt. Op deze wijze van hulpverleening wordt immers het eergevoel van de gezinnen niet gekrenkt en het karakter van Armenzorg zooveel mogelijk weggenomen, hetgeen ook geheel ligt in de bedoeling van het Bestuur dat hiermede tracht opvoedend werk te verrich ten. Bovendien wordt de opbrengst weer besteed voor aankoop van nieuwe goederen, zoodat alles ten goede aan de noodlijdende gezinnen komt. Daar de nood momenteel nog zeer groot is en veel ellende in tal van gezinnen geleden wordt, doet het Bestuur hiermede nogmaals een krachtig doch vriendelijk beroep op de ingezetenen van Haarlem en Omstreken om ons instituut dat geheel neutraal is te steunen en eenige klee dingstukken voor de arme stadgenooten af te zonderen. Een berichtje naar het adres Donkere Spaarne 34 en de goederen worden zoo spoedig mogelijk door een eigen ophaal dienst aan huis afgehaald Ten slotte wordt medegedeeld, dat in vriendelijkeu dank goederen werden ont vangen van Mevr. J. d. V.; Mevr. H.; Mej. J. d. V.; Mevr. S. S.; Mevr. M.; Mevr. Wed. D-; de heer R. S.; Mevr. C. M.; Mevr. van Z.; Mevr. N. N.; als contributanten gaven zich op de heeren J. P. M. en J. M. terwijl Mevr. de Wed. A. D. de W. te Bloemendaal ons verblijdde met een jaarlijksche bijdrage van f 25.00. j Oneerlijke voorzitter van het Burg. j Armbestuur. 'a ci echt stond de heer P. G. oud-voorzit- ter van het Burg. Armbestuur te Zaandijk, c ie in die kwaliteit geld ten bedrage van onge veer f 100, dat door de gemeente ten behoeve van hst zrntbestuur was gefourneerd, had ver duisterd en ten eigen bars had gebruikt. Bekl. was tot het plegen van dit misdrijf gekomen doordat zijn zaken achteruit gegaan waren. De officier van justitie eischte tegen den heer G. een gevangenisstraf van drie maan den. Oplichting. De werkman P. K. zonder vaste woon- 1 ats, stond trrecht, terzake dat hij op Dins- aag 17 Nov. te Schoten de winkelierster J. C. G. had opgelicht. Hij had haar verteld, dat hij in opdracht van een ander, mej. v. K. boter en eieren kwam halen en vroeg of de winkelierster het verschuldigde maar wou opschrijven. Bekl. ontkende het hem ten bste gelegde'; hij beweerde op dien dag zich te Beverwijk bevonden te hebben hij had ook geenerlei opdracht gekregen van mtj. v. H. om boter en eieren te halen. Uit de verklaringen van de getuigen bleek echter, dat bekl. wel zonder geld die waren op dien datum had gekocht en bovendien, dat bekl. zich wel meer aan oplichting schul dig gemaakt heeft. De officier van justitie meende dat daarom de ontkentenis bekl. niet zal kunnen baten, omdat de verklaringen van de getuigen dui delijk genoeg zijn en vroeg derhalve een gevan genisstraf van 6 maanden met aftrek der pre ventieve hechtenis. De verdediger van bekl-, mr. All Cohen, pleitte vrijspraak, subsidiair oplegging van een straf gelijk aan de preventieve hechtenis ENGLISH ASSOCATION. Het geeft altijd een zekere verheugenis een spreker te zien optreden die nu niet eens van het blad aflee'st, maar voor het vuistje weg, met een algeheele beheersciring van zijn onderwerp, geheel zijn ziel, geheel zijn persoonlijkheid legt in de te behandelen materie. Dat genot heeft ons Vrijdagavond prof. Charlton verschaft, die letterkunde doceert aan de Universiteit van Manchester. „The appreciation of Drama" luidde zijn onder werp. Na een uiteenzetting gegeven te hebben van het wezen van een drama, heeft hij van verschillende drama's van Shakespeare een iïtterair-psychologische analyse gegeven (Hamlet, Romeo en Julia) en daarnaast be schouwingen gehouden over her blijspel en de tragedie. Spr. bepaalde zich in hoofd zaak tot hef werk van Shakespeare en gaf blijk hierin uitmuntend thuis te zijn. Prettig, onderhoudend, nu en dan humo ristisch, heeft prof. Charlton de aanwezigen op aangename wijze beziggehouden. De voorzitter, de heer Proper, bracht hem daar voor den welgemeenden dank der gansche vergadering. Als de uitvinder, van het eerste bioscoopje eens had kunnen vermoeden, de waanzin nige vlucht, die zijn uitvinding zou nemen, wij twijfelen of die brave man, zijn product niet liever een aan of anderen neger ten geschenke had gegeven. Waarom zal men waarschijnlijk vragen en dan kan het ant woord kort zijn Was aanvankelijk het sen satie-gevoel in het individu onderworper aan de rede, thans wordt door de uitbuitine van het sensatie vernuft der filmexploitanten de rede, onderworpen aan het sensatiegevoel. Nu was het Theater stampvol. Veel effect veel geknetter, griezelige onderwerpen, een paar moordjes, een liefde die niet door kan gaan, geschitter en een volksoploop ziedaar prachtige motieven, om het publiek, de stui pen op het lijf te jagen, welke stuipen het graag doorstaat en, dat dan betitelt met een avond van genot Moeilijkheden, van welken aard ook, schijnen voor de ondernemers niet te be staan. „„Das Geld spielt ja keine Rolle." Een imitatie der Parijsche Opera verrijst kalm in een der filmfabrieken en het „Spook van de Opera," kan beginnen met z'n grie- zeligen rol te spelen. Een en ander is bewerkt naar het volk van Gosta Leroux. Ondanks het feit, dat men er maar niet bij moet denken en alleen maar, liefst ge dachteloos, deze creatie aanschouwt, dwin gen de geweldige opnamen en arrangeering van het geheel plus de regie, zeer zeker be wondering af. Tot vervolmaking van het effect, dient her orkest, dat voorzeker, met de speciaal voor deze film gecomponeerde muziek, geenszins een gemakkelijke taak heeft. Een groot ge deelte van het succes, en de waardeering (welke slechts van ouderen kan komen) komt dan ook op de uitvoerders van de muzikale illustratie. Daar de jongeren zich slechts bij dit filmproduct zullen vervelen en daardoor misschien meer zien dan de volwassenen, doen zij het beste om er maar niet naar toe te gaan, vooral ook omdat ze toch niet toege laten worden. Dienstplichtigen, die in Februari 1926 moe ten worden ingelijfd of in werkelijken dienst moeten komen voor eerste oefening, voor herhalingsoefeningen of om een andere reden, kunnen, indien hun opkomst in ver band met den watersnood overwegende be zwaren oplevert, aan den Minister van Oor log uitstel van eerste oefening of uitstel van opkomst in werkelijken dienst verzoeken. Deze verzoeken moeten zoo spoedig mo gelijk bij den burgemeester worden inge leverd, die voor de opzending aan den Mi nister zal zorgen. Ook kan de aanvraag mondeling bij den burgemeester worden ge daan In geen geval is de dienstplichtige, die in verband met den watersnood uitstel heeft gevraagd, gerechtigd eigenmachtig niet op het voor hem bepaalde tijdstip van opkomst te verschijnen, indien op zijn verzoek als dan nog geen antwoord mocht zijn ontva» gen. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. „Wijnhandel W. Jaeger Gerlings, voorheen Firma J. II. Enschedé", alhier- In den kusthandel „Boskamp" te Over- veen wordt tot en met 15 Februari een tentoonstelling gehouden van teekeningen, houtsneden en aquarellen door Kees Koe- Mr. M, J. Schretlen is benoemd tol be stuurslid #an het Kunstverbod afd, Haarï»®»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5