EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. FEUILLETON^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Zaterdag 30 Januari 1926 Nadere bijzonderheden over de besprekingen tusschen Briand en Cham, berlain. Bijzetting van het stoffelijk overschot van Kardinaal Mercier in den Aartsbisschoppelijken grafkelder der St. Romboutskerk te Mechelen. Uitstel der voorbereidende ontwapeningsconferentie tot April of Mei a.s.? Tot vice-president der Economische conferentie zal benoemd worden de heer Kröller. De Scandinavische landen en Finland teekenen een schepen-conventie. LANDBOUW EN VISSCHERU Bestrijding van den runderhorzel. Vs£ 2 «Daartoe gevoel ik geen den minste lust," Ze> de graaf, terwijl een zonderlinge glim- nch om zijn lippen speelde. De nieuwsgierigheid der overige gasten was opgewekt Allen verlangden van dat Ze'dzame mineraalwater ie proeve en Con- rad schonk alle glazen in. «Maar hebben wij u nu niet van uw ge wonen drank beroofd, heer graaf?" vroe<i e gastvrouw. De graaf stelde haar gerust, door haar te Uerzekeren, dat hij nooit op reis ging, zonder fe,° v°ldoende voorraad van dat voortref e«ik mineraalwater, en dat zijn kamerdi na®r met de zorg daarvoor was belast «Hebt u waarlijk nooit in uw leven iets a,nders dan water gedronken?" vroeg doc- tor Minières. «Pardon doctor... Alleen in mijne jeugd. «Maar mij dunkt dat wij beiden ongeveer '-'en oud moeten zijn, heer graaf," zei de e Oct or. «Ik ben twee-en-veertig jaar oud", zei graaf Malthen „en ik gevoel mijzelven zeer oud. in dien zin, dat het mij voorkomt, alsof ik meer dan een eeuw heb geleefd." „Ik geloof, dat ik mij op twee en veertig jarigen leeftijd nog zeer jong zal gevoelen, tenminste wanneer de goede God mij ziekten en zwakheden bespaart," zei doctor Mi nières. „Wat kan men er aan doen?" zei de graaf „Alles, wat het geluk en de vreugde van anderen uitmaakt, is mij ontzegd." En om aan die woorden eene nadere ver klaring te geven, vervolgde hij aldus: „Ten gevolge van een ernstig ongeluk een ■waren val, die mij bijna het leven had ge kost, zijn mijne lichaamskrachten zóódanig geknakt, dat hij mij onmogelijk geweest is, ?en gezin te stichten Alleen mijn geest kracht bleef mij over en daarom was de wetenschap mijn eenigeu troost. Met den grootsten hartstocht heb ik mij aan de we- 'ensehap gewijd." Het gesprek werd nu algemeen en Mau- -ïce de Prévannes, die gaarne de talenter van zijn vriend wilde doen uitkomen, wis! op behendige wijze het gesprek te bren jen op de vorderingen, die de natuurweten- chappen den laatsten tijd hadden gemaakt Toen begonnen de oogen van den graaf spoedig te schitteren. Zijne koelheid ver dween en met de grootste geestdrift gaf hij zich over aan de behandeling van zijn lie- 'velings-onderwerp. Maar zijne stem bleef een. doffen klank behouden en somtijds was het, alsof hij in zichzelven sprak. Hij sprak over de nieuwste ontdekking op het gebied van ontplofbare stoffen en ging toen over tot het gebied van magnetis me en hypnotisme. En al die onderwerpen behandelde hij met eene groote kennis van zaken. En hoe groot de kunde van doctor Mini ères ook was, die een groot gedeete van zijn leven met de ernstigste studies had doorgebracht, toch moest hij zijne minder heid gevoelen en hij bekende dat fluisterend aan Fabienne, die naast hem aan de tafel was gezeten. „Wat een geleerdheid," zei hij tot haar „Ik zou mij op wetenschappelijk gebied riet met hem durven meten." „Ja," antowordde het jonge meisje, „zijne geleerdheid is duizelingwekkend." De geestdrift van graaf Malthen voor zijn 'ievelings-onderwerp werd gedurig groote „En toch is de wetenschap nog maar in hare kindsheid", zoo vervolgde hij .Zoolang het perpetuum mob.le nog niet gevondn is, en de kunst, om het menschelijk leven te verlengen, zal ik de eerste zijn om te e - kennen, dat wij eigenlijk nog niets weten „Die bewering gaat toch wel wat al te ver, heer graaf," zei dokter Miniéres, die eene zenuwachtige beweging niet kon onderdrukken. „Laat ik mij nader verklaren," zei graaf Malthen. „En om een voorbeeld te noemen: Een der grootste geleerden. Pasteur, heeft den moed niet gehad, zijn taak geheel te vervullen.... Ja, val mij niet in de rede. Ik zou u nog vele anderen kunnen noemen. Zij hebben hun wetenschap beproefd op de ontleding van levende honden, konijnen en slangen, maar zij hadden hunne proeven op levende menschen moeten doen Ongeduldig bewoog doctor Miniéres ach op zijn stoel. „Maar hoc zoudt u het dan aanleggen om levende menschen voor uwe prceven te vinden?" vroeg hij. „Waartoe dienen de ter dood veroor deelden dan anders?" vroeg de graaf „Zoudt u dan eerst hunne toestemming wil len vragen, om hun het leven te ontnemen? O, hoe kostbaar proefmateriaal zouden wij op deze manier kunnen verkrijgen!" „l^aar zoudt u dan soms de pijnbank weer in eere willen herstellen? Of zou de op menschen toegepaste vivisectie dan soms ets ander zijn? Neen, waarde heer graaf, het menschelijk leven is heilig, is onschend baar." „Het menschelijk leven is niets, in ver gelijking met de belangen der wetenschap," antwoordde graaf Malthen En alsof hij den indruk, dien deze woorden moesten maken, wJde verzachten, voegde hij er bij: „Gelukkig ben ik geen geneesheer, en bijgevolg hebben de levenden niets van mij te vreezen. Ik beoefen de wetenschap als een ontspanning, een tijdverdrijf, omdat er niets anders is, waar ik belang in kan stel len, Maar ik moet mij verontschuldigen, want de behandeling van dergelijke kwesties is niet bijzonder aangenaam voor de dames, en het doet mij leed, dat ik mij door mijn hartstocht voor de wetenschap zoover heb laten meevoeren. Ik beloof u, dat ik op dat onderwerp niet meer zal terugkomen. Het déjeuner was afgeloopen, en men stond van tafel op. Natuurlijk rookte graaf Malthen niet. Op het terras sloot hij zich aan bij me vrouw Chaligny en hare dochter, terwijl Maurice de Prévannes, doctor Miniéres en de here Chaligny, op eenigen afstand bleven, om den rook van hun sigaretten en van hun geurige Havana-sigaren ongestoord omhoog te kunnen zenden, „Ik vind de denkbeelden van je geleerden vriend waarlijk buitensporig," zei doctor Minières tot Maurice te Prévannes. „Hij is in elk geval een zonderling," zei de heer Chaligny. „Zonderding, als ge wilt," zei doctor Minières. maar ik moet u bekennen, dat zijne theorie van op ter dood veroordeelde misdadigers toegepaste vivisectie, mij een -tiling door al mijn ledematen joeg. En toch zal niemand mij verdenken van al te groote teergevoeligheid voor de heeren moorde naars, maar daarom behoeft men hen nog niet op de snijtafel stuk voor stuk te ont leden. De menschelijkheid heeft ook hare rechten." „Ik geloof niet, dat zijn theorie ernstig gemeend was," zei Maurice de Prévannes. „Ja, zoo denk ik er ook over," zei doctor Minières. „En ik ben er bovendien van overtuigd dat die man geen vlieg kwaad zal doen. Het is bij hem niets meer dan eene theo rie, maar daarom zult ge mij toch wel wil len toestaan, die theorie buitensporig te vinden." „Dat is ook onze meening, waarde doc tor," zei de heer Chaligny. En Maurice de Prévannes gaf hem gelijk. „Maar hoewel er misschien in zijn her sens iets niet in orde is, bezit hij toch een groote schranderheid," zei doctor Mi nièresMaar laten wij nu met rooken ophouden, en het gezelschap der dames opzoeken. Ge hebt uw verloofde reeds al te lang alleen gelaten, Maurice." Fabienne zat dicht bij hare moeder, die hare beide handen in de hare hield. Mevrouw Chaligny gevoelde zich treurig gestemd, in het vooruitzicht haar geliefde dochter te moeten missen, en van tijd tot tijd streelde ze hare blonde haren. Het gesprek kwam op de Zigeuners, die in het dorp waren gezien en op den wagen, waarin twee beren waren opgesloten, waar door het paard van Maurice de Prévannes zoozeer was verschrigt Op dat oogenblik hoorde men in de verte een dof gebrom. „0, die afschuwelijke beren!" zei me vrouw Chaligny. «Zij maken mij zenuwach tig" De samenkomst van Chamberlain en Briand. Volgens de „Figaro" en „Matin" hangt de verdaging van de bijeenkomst der voor bereiden de commissie voor de ontwape ningsconferentie af van de voltooiing van de ontwapening door Duitschland. Het „Petit Journal" weet nog te vertel len, dat er eveneens sprake is geweest van de eenigermate tendentieuze berichten in de Britsche perr betreffende Syrië. De beide ministers onderzoeken eveneens de maat regelen, die gemeenschappelijk zouden kun nen genomen worden ten opzichte van be paalde Italiaanschc aanspraken op aan Abyssinië grenzende gebieden. Briand en Chamberlain hebben in het bijzonder gesproken over de ontwapening De Prins van Wales. In den toestand van den prins van Wales is een bevredigende wending gekomen. De begrafenis van kardinaal Mercier. Vrijdagochtend heeft de plechtige begra fenis van kardinaal Mercier te Mechelen plaats gehad, in tegenwoordigheid van ver schillende kardinalen, bisschoppen, autori teiten en een ontzaglijke menigte. De definitieve bijzetting heeft gisteren avond plaats gehad in den aartsbisschoppe lijken grafkelder in de St. Romboutskerk. De staking in de Belgische metaalindustrie. HERSTELWERKZAAMHEDEN TE REEUWIJK. Soldaten bevestigen een kabel, waar langs de ponton zal varen om het verkeer over den dijk gaande te houden. De voorbereiding der ont wapeningsconferentie. Uit de talrijke commentaren in de Fran- sche bladen met betrekking tot de bespre kingen tusschen Briand en Chamberlain zou blijken, dat de voorbereidende ontwape ningsconferentie zal worden uitgesteld tot dat Duitschland zijn toetreding tot den Vol kenbond zal vragen, hetzij April of Mei. De werkgevers in de metaalindustrie heb- De DE HERSTELWERKZAAMHEDEN BIJ REEUWIJK. Pontonniers maken een soort pont, bestaande uit twee boeten, waarover planken, op de plaats van de doorbraak. Op deze manier wordt bet verkeer over den dijk gaande gehouden. De ontruiming van Keulen. ontruiming van Keulen zal plechtig worden gevierd. Op het Domplein zal Maandag een groote plechtigheid plaats hebben. Alle klokken zullen worden geluid. De schooljeugd heeft dien dag vacantie. De schepenconventie. Donderdag is te Kopenhagen een conventie der vijf Noordelijke lan den: Denemarken, IJsland, Zweden, Noorwegen en Finland, geteekend inzake het toezicht op schepen. Het is de eerste overeenkomst tusschen de vijf Noordelijke landen. Zij is het resul taat eener conferentie van regeerings- afgevaardigden in Augustus en Sep tember te Kopenhagen gehouden. De conventie schrijft de wederzijdsche erkenning voor van de in elk der be trokken landen geldende voorschriften betreffende het toezicht op den bouw de uitrusting en de inrichting in het algemeen van schepen. Voorts geeft zij bepalingen omtrent samenwerking in de toekomst tusschen de noorde lijke landen zoowel ten aanzien hun ner eigen wetgeving als ten opzichte van hun standpunt nopens internatio nale quaesties over hetzelfde onder werp. De conventie maakte geen wij- zinging noodig van de bestaande wet geving in een der landen. Zij treedt in werking zoodra een tweede land de ratificatiestukken te Kopenhagen heeft ingediend. Als uiterste termijn is 1 Juli gesteld. De conventie kan met zes maanden worden opgezegd; andere landen kunnen eveneens toetreden. •■an Duitschland. Zij waren van oordeel, dat het Duitsche rijk alle verplichtingen nopens Je ontwapening geheel moet ten uitvoer leggen, als wanneer de geallieerden den goeden wil van Duitschland zullen erkennen en gaarne het effectief van het bezettingsleger zullen vermin deren, dat thans 75,000 man telt en zou kunnen worden teruggebracht tot 60.000, zon der dat de veiligheid der troepen gevaar zou loopen. De ministers waren van deening, dat de toetreding van Duitschland tot den Vol kenbond en zijn vertegen woordiging in den V. B.-Raad, stellig Polen er toe zullen lei den een permanenten zetei op te eischen, Frankrijk steunt dezen eisch, welke wordt ge rechtvaardigd door het toe nemend belang der Poolsche bevolking, de belangrijke geo grafische positie van Polen in Oost-Europa en zijn mede werking aan de verdragen vaD i-ocarno. Naar het schijnt zal deze eisch bij Engeland niet op on overkomelijk verzet stuiten. De ministers behandelden ten slotte de Hongaarsche ver- valsching van Fransche bank biljetten en waren eenparig van oordeel, dat het noodzakelijk is den Volkenbond voor te stel pte] internationale conventies in het leven te roepen om de 'utgifte van valscb geld krach- iger te onderdrukken. Bezuiniging bij de Engelsche Marine. De eerste lord der admira- üteit, Bridgeman, heeft Donder dag te Bridgewater het woord voerend, gesproken over de bezuinigingspogingen bij de ma rine, Hij zeide, dat hoewel hij de som zelf niet kon noemen •r ten deze buitengewone vor deringen waren gemaakt. In elk geval stonden de bespaarde bedragen ten minste gelijk met Wat er voor nieuwen aanbouw noodig was ben het bemiddelingsvoorstel van den minis ter-president afgewezen. Zij verklaren dat het aantal arbeiders, die het werk hebben hervat, de helft van het normale aantal reeds overtreft. Brand in de Weensche Universiteit. Donderdagavond heeft in de Universiteit' een brand gewoed. In de theologische afdee- ling werd groote schade aangericht. Een waardevolle verzameling ging verloren, De Economische Conferentie.1 Volgens een bericht uit Genève, zal de heer Kröller, Nederlandsch afgevaardigde op de a.s. voorbereidende economische confe rentie, vice-president der conferentie wor den. Het valsche muntersschandaal. De akte van beschuldiging in de verval- schingsaffaire is gereed. Er wordt tegen 26 persont.i een vervolging ingesteld, van wie zich 21 in hechtenis bevinden. De na men der vijf niet-gearresteerde perso nen kunnen voorloopig nog niet wor den gepbliceerd. De procureur-generaal Sztrate heeft een langdurige bespreking gehad met de vertegenwoordigers der Banque de France nopens de wijze van samen werking der Hongaarsche en Fransche autoriteiten. Hij heeft verzocht om schriftelijke indiening der Fransche voorstellen. De berichten, welke in de laatste dagen werden ontvangen over de val sche muntersgeschiedenis wijzen er op, dat van Fransche zijde aangedrongen wordt op grooter deelneming aan het onderzoek, welke buitenlandsche aan drang in sommige Hongaarsche kringen een te verdachte reactie wekt. Door deze inmenging van Frankrijk begint de zaak een politieke aangelegenheid te worden. Enkele dagen geleden heeft de Fransche gezant Clinchant, een con ferentie van anderhalf uur met den premier, graaf Bethlen gehad, waarir, hij met dezen sprak over de vraag, hoe de Hongaarsche regeering meent te kunnen waarborgen, dat tot dusver onopgehelderde détails nader worden onderzocht en dat d- te organen kunnen samenwerken met hun Hongaarsche collega's. Inzonderheid werd gewezen op den wensch van de gedelegeerden van de Fransche Bank en de Fransche politie-autoriteiten om tegenwoordig te zijn bij het verhoor door den rechter van instructie van de beschuldigden een wensch, welke döor de Hongaarsch regeering in strijd met de Hongaarsche wet wordt geacht. Graaf Bethlen heeft den Franschen ge zant daarop voorgesteld de zaak zoodanig te regelen, dat de gewenschte samenwerking zou worden verzekerd, zonder dat de Hon- gaarscne wen worfft geschonden. De oplossing van de moeilijkheid zal waarschijnlijk hierin gezocht wor den, dat het onderzoek door het O. M. in handen van de politie wordt teruggegeven, die dan op grond van de door de Fransche ge delegeerden gestelde vragen een nadere enquête zal houden, waaraan dan de Fraanschen zouden kunnen deelnemen. Tegenover het Fransche wan trouwen in den wil en het vermogen van den premier, om werkelijk het onderzoek, zoo noodig, tot de hoogst- geplaatste personen door te zetten, staat het feit, dat van rechtsradicale zijde in de pers zeer duidelijk tot ver zet wordt aangespoord en dat de ver tegenwoordigers van prins Win- disch Gratz verklaard hebben, dat hun cliënt in bijzijn van de Fransche ge delegeerden geen woord zal zeggen. Intusschen zet de parlementaire enquêtecommissie haar onderzoek geregeld voort. Zij heert Rakovsky reeds een langdurig verhoor afgeno men, thans zijn de minister van bui tenlandsche zaken en de chef van het officieele correspondentiebureau aan de beurt. Een nienwc kuntzijde- onderneming in Italië. In Italië is een nieuwe kuntzijde- maatschapij opgericht, onder den naam S. A. Cerli Industria Rayon, met hoofdkantoor te Milaan. Een nieuwe kunstzijde-onder neming in Italië. In Cusano, bij Milaan, wordt thans een nieuwe fabriek gebouwd, die, naar men verwacht, binnen zes a zeven maanden zal beginnen te werken. Het oprichtingskapitaal der maatschappij bedraagt Lire 15 millioen, maar men verwacht, dat het nadat de pro ductie begonnen zal zijn, belangrijk zal wor den uitgebreid Volgens voorloopige ramin gen zal de productie 1500 a 2000 kg. kunst zijde per dag bedragen. aal vrachtschip ingelegd, dat stukgoederen en massa-artikelen tegen zulk? buitengewoon verlaagde vrachttarieven vervoert, dat de outsiders waarschijnlijk niet kunnen concur- reeren. De conferentielijnen hebben besloten midden Februari en midden Maart telkens een vraichtbooi te laten varen Looneischen van het Amerikaanscht Spoorwegpersoneel. De „New York Times" meldt, dat het per soneel van alle spoorwegen des lands instruc tie ontving van de leiders der vakvereeni- gingen om eischen in te dienen tot herstel der loonen, in 1920 vastgesteld door den Raad van Arbeid voor de spoorwegen en welke de hoogste loonen in de geschiedenis der spoorwegen zijn. Namens de maatschap pijen werd verklaard, dat hierdoor de jaar- Iijksche uitgaven met een half milliard dollar zullen stijgen. De vakvereenigingen vragen antwoord tegen 1 Maart. Amerika en het Haagsche Hm Blijkens bericht uit New-York was er een splitsing in de beide groote politieke par tijen over de kwestie der medewerking aan het Haagsche Hof: 40 republikeinen, en 36 demo craten hebben gestemd vóór de zedelijke verplichting van Amerika om alle quaesties waarin het Haagsche Hof bevoegd is aan dit internationale organisme voor te leggen. Wettelijke maatregelen gevraagd. De afd. Hoorn en omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw besloot in haar Woens dag gehouden vergadering o.m. tot het Hoofdbestuur een verzoek te richten, bij de regeering aan te dringen op het nemen van wettelijke maatregelen tot bestrijding van den zoo schadelijken runderhorzel, zooak DE TOESTAND TE REEUWIJK BIJ GOUDA. Een huis, waarvan de voormuur niet bestand was tegen het water en ijs en in de diepte is verdwenen. Het interieur der vvoning ligt thans aan den weg. Met bootjes kan in- en uit worden gevaren. DE EERSTE LENTEBODEN, MIDDEN IN DEN WINTER. Terwijl beurtelings sneeuw en stormvlagen het land doorwoeden, worden te Beverwijk reeds volop bloemen geveild. Vermelding verdient het feit, dat de op richter der maatschappij, Commendatore Fe lice Gerli goed bekend is in den gewonen zijde-handel. De strijd in Syrië. Een telegram uit Damascus, d.d. 27 Jan., meldt, dat de spoorlijn naar den Hedjaz in den nacht van 26 op 27 Jan. is opgebroken op het punt, dat met den km-paal no. 11 staat aangeduid. Een pantsertrein derailleerde. Alle verbin dingen zijn verbroken. De verhouding van Turkije tot Irak. Uit Bagdad wordt gemeld dat koning Fei- soel een belangrijke verklaring aflegde aan een feestmaal in de Britsche ambassade Sprekende over de onderhandelingen te An gora van den Britschen ambassadeur Sir Ronald Lindsay zeide hij te geloovcn, dat deze zouden leiden tot een overeenkomst, waardoor een nieuw tijdperk van vriend schap tusschen Turkije en Irak zou worden geopend. Wat de rassen-minderheden zooals Assyriërs en Koerden betreft, is Irak niet voórnemens de Turksche fout te herhalen door te trachten het nationale gevoel en de nationale organisatie te vernietigen. De vaart op Zuid-Amerika In een dezer dagen te Parijs gehouden ver gadering der La Plata Vrachtconferentie (waarbij, ook de Kon. Hollandsche Lloyd is aangesloten) werd de concurrentie-strijd der outsiders besproken Het betreft hierbij hoofdzakelijk de Engelsche Byron-Line, die regelmatige afvaarten naar de La Plata heeft ingsteld, en de British Plata Line, met ta melijk regelmatige afvaarten; daarentegen heeft de Agence Maritime Marks onlangs haar diensten, als niet loonend weder opge heven. Er kan nauwelijks aan worden ge twijfeld, dat ook het eindigen der. concurren tie van de overige outsiders, mogeleijk door een overeenkomst met de conferentie, slechts een kwestie van tijd zal zijn, omdat de mach tige conferentie genoeg pressie kan uit oefenen, om haar wenschen door te zetten Volgens een mededeeling in de ,K. Z." is men op de Parijsche conferentie overeenge komen, om wegens de kostbare laad- en los- kosten in de Zuid-Amerikaansche havens en wegens het over het geheel slechts geringe vrachtverkeer af te zien van een concurren tiestrijd, wat de algemeen: vrachten betreft Daarentegen heeft de conferentie een speci- deze in Denemarken reeds eenige jarea met veel succes worden toegepast. EEN REDDINGSBRIGADE BIJ DE BRAND WEER is te New-York opgericht. Het is een keurbende van mannen, die in ernstige ge vallen speciaal tot redding van menschenle- vens optreden. Onze foto laat zien hoe de leden zijn toegerust met rookmaskers, acy- teleen-toorts, reddingslijn, telefoon, enz. enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9