Nieuw Vereenigingsgeboaw te Heemstede. Pastoor J. Tli. Boonekamp De groote collecte voor de slachtoffers van den Watersnood, Voornaamste Nieuws te kiDcdüeib TABAK Dinsdag 2 Februari 1926 SUl Jaargang No. 16164 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Kerk en politiek. De kwestie van het Brongebouw. Een ongeluk bij de firma Breemer. 40-Jarig jubileum Dr. J. Th. Bornwater. Een 11-jarige knaap door een man op het verkeerde pad gebracht. Het strandverpachting te Zanc!voort. De inbraak in Haarlemmermeer. De Middenstands-Steunactie. De steunactie voor de geteisterde streken. in dit nummer. E. v. d. Berg f. De Provinciale Duinwater leiding. Electrische stroom voor de Spoorwegen. De contract-actie der metaal bewerkers te IJmuiden. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Gewetensgeld. De nieuwe H.B.S. in 't noorden der stad. GEMEENTEZAKEN. aSoBoemeaf iprijs bedraagt root Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bi» 'ooruitbetaling 3.5 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen}. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiëu 35 cents jssr regeL Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden tnededeeüng, 60 ct. per regel, op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adrfe-, tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ing. legen ongevallen verzekerd voor evolge de verzekeringsvoorwaarden f jf]j O ifl| M Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7^f) bij een ongeval met r een der volgende uitkeeringeru 1 OUUU. verlies van beide armen, beide beer.en of beide oogen: oli.^r)00deHjken afloop bij verlies van een hand, ff Of» - bij verlies van een f Eft bij 'n breuk van f ft bij verlies v. een 1 Ci'-i Ö-" een voet of een oog: 1 duim of wijsvinger: -w"1 been of arm: andere vinger. In de afgeloopen week wezen wij op de fout van den heer Merchant, om maar door dik en dun te blijven heensturen naar een verbond van rood en Roomsch. Wij herinner den bij die gelegenheid aan de verandering, w-elke er in onze nationale politiek sinds de machtsvorming der S.D.A.P. gekomen is. Vroeger behoefde men slechts te vragen of een of meer politieke partijen, die voor een samengaan in de politiek in aanmerking ver mochten te komen, op hun programma's een voldoend aantal punten van overeenstem ming hadden, om tot een gezamenlijk re- fceringsprogram te komen. Nu ook de S. D. A, P. meedingt, staat de zaak anders. Thans immers komt de vraag aar. de orde: kan een nationale partij met een socialistische samen een regeering uitmaken. En ons antwoord was: alleen in uiterste noodzaak. Voor nor male omstandigheden liggen de beginselen van alle nationale partijen en die der so cialisten te ver uiteen: omdat 1ste een soc. partij meer internationaal dan nationaal is; en 2de en vooral, omdat de S. D. A. P. een klasse-partij is; slechts de belangen van 'ér groep der bevolking voorstaat. „Het Volk" reageert daarop en noemt dit ons standpunt komisch. Op zijn gewone ma nier van polemiseeren knipt het blad een halven zin uit ors betoog, waarin wij n.m. zeiden, dat bij de S. D. A. P. alles onder geschikt moet worden gemaakt aan de in ternationale gedachte; het voornaamste, dat de S. D. A, P. een klassepartij is en het verdere deel van ons hetcog liet het blad weg. En tegen dien halven geciteerden zin schrijft het socialistisch hoofdorgaan, dat de dcor ons opgegeven reden komisch aandoet: Komisch, omdat var de R.-K, Staatspartij precies hetzelfde geldt wat hier ten onrechte van ons gezegd wordt. Zij is immers een uitramontaansche partij, wier leer het is, dat alles ondergeschikt moet worden gemaakt aan de besluiten en de les van Rome. Bij dc gezantschapskwestie, de aanleiding tot de nog steeds voortdurende krisis, kwam dit bijzonder duidelijk uit. Laat het blad liever ronduit zeggen, dat de R.-K. Staatspartij rog niet met de S. D. A. P. mag samengaan uit vrees voor afschei ding van haar konservatieve elementen en uit vrees van de vakvereenigingsbestuuurders in haar midden voor de aantrekkingskracht der moderne vakbeweging. Wij zouden op deze opmerking en op deze wijze van polemiseeren zeker niet ingaan, wanneer in de afgeloopen crisisweken weer niet opnieuw overduidelijk was gebleken, welke grove misverstanden er toch ten op zichte van de Nederlandsche R.-K. Staats partij bestaan. Nog pas (Zaterdagavond) pu bliceerde mr. Verkouteren. in „de Nederlan der" een goed bedoeld artikel over de-on mogelijkheid van de stichting van ééne groo- te protestantsche partij in Nederland; een op zich zeer juist betoog, dat intusschen wemelt van onjuistheden aan het adres van de R.-K. Staatspartij. Het schijnt toch maar moeilijk te zijn om over die R.-K. Staatspartij ijl Nederland een helder idee te krijgen. Nu eens heet zij een met moeite samengehouden bond van democratische en conservatieve ele menten, die te avond of te morgen toch uit eenspat; dan weer een religieuse partij, die zich als een politieke voordoet; of wel een uitramontaansche, die maar in schijn een na tionale politiek voert, maar *1 werkelijkheid haar orders uit Rome ontvangt. Wanneer zal men in niet-Kethoiiekc kringen nu toch eens dc moeite nemen, om eerlijk dc wordingsge schiedenis, het ontstaan, den groei, de be- teekenis en het karakter van de R.-K, Staats partij te bestudeeren? Dat is toch waarlijk zoo moeilijk niet en zeker niet te veel ge vraagd! Laten wij voor heden nog eens met een enkel woord ingaan op het verwijt, dat onze Staatspartij meer een religieuse dan een politieke en geen nationale, maar een deel van een internationaal-kerkclijke partij is. Deze misvattingen zijn wanneer zij niet opzettelijk in dezen valschen vorm worden voorgesteld slechts te verklaren uit ge brek aan historiekennis eenerzijds en aan verkeerd begrip der Katholieke mentaliteit anderzijds. Wanneer de R.-K. Staatspartij beweert een politieke en geen religieuse Partij te zijn dan bedoelt ze daarmee niets meer en niets minder dan andere politieke Partijen, dat zij n.m. het algemeen landsbe lang naar beste weten wil behartigen. Spe ciale instructies van een kerkelijke overheid noch van het hoogste Katholieke gezag in Rome, ontvangt zij daarbij niet en volgt zij daarbij ook niet. Het tegendeel is juist waar: de groote pausen van de laatste halve eeuw hebben zich juist beijverd om herhaaldelijk en uitdrukkelijk en openbaar te verkondigen, dat de politiek in engen zin voor de Kerk onverschillig is en de beweringen van die Katholieken afgewezen, die 'n specialen re geringsvorm of staatsinrichting voor de Kerk de voordeeligste achtten. Zoo deed Leo XIII m zijn beroemde encycliek „immortale Dei", zoo deed later paus Pius X in zijn bekenden zendbrief over de Sillon. „Wij behoeven niet ®an te toonen, zoo schreef laatstgenoem de Paus dat de komst van de algemeene oemocratie niet van beteekenins is voor de Werking der Kerk in de wereld; Wij hebben er reeds aan herinnerd, dat de Kek steeds '•an de volken de zorg heeft gelateh, zich die 'egeering te kiezen, welke zij voör hun be langen de voordeeligste achten.Wij willen op het voorbeeld van onzen voorganger beves tigen, dat het een dwaling is en een gevaar- het katholicisme te vereenzelvigen met een of anderen regeeringsvorm; een dwaling en een gevaar, die nog grooter worden, wan neer men den godsdienst verbindt met een bepaalde soort van democratie, wier leer stellingen valsch zijn." Duidelijker Kan de vrijheid en onafhanke lijkheid van den katholiek op politiek ter rein toch zeker niet worden aangegeven, een vrijneid die te grooter wordt, wanneer men zich de herhaalde waarschuwingen der hoog ste kerkelijke overheid aan de geestelijkheid herinnert om zich buiten de politiek te houden. Vanwa'ar dan de dwaling, dat de Katho lieken in de politiek aan den leiband der geestelijkheid loopen en in de politiek uit zijn op een versterking der macht van hun Kerk? Het misverstand zoo het te goeder trouw bestaat is slechts te wijten aan ge brek aan onderscheidingsvermogen bij onze tegenstanders. In het openbaar leven, in de Staatkunde, in de practische politiek, komt de christen herhaaldelijk in aanraking met zedelijke vraagstukken, waar hij niet enkel naar zijn voorkeur, maar naar zijn geweten heeft te luisteren. Zoo b.v. op het punt van het openbaar gezag. En hier staat de katho liek niet alleen, maa>- kent ieder christen zijn plicht uit de geopenbaarde waarheid. Den juisten zin dier geopenbaarde waarheid zoekt de katholiek echter niet individueel zooals de protestant in zijn bijbel, maar Iaat zich die door het hoogste Kerkelijk ge zag verklaren. En wie de Katholieke leer omtrent den goddelijken oorsprong van staat en staatsgezag, geldend voor alle staats vormen, omtrent de plichten van de over heid en de onderdanen en omtrent de plich ten van den staat zelf om openlijk God te erkennen, klaar en meesterlijk wil uiteen gezet zien, die leze er nog maar eens den meergenoemden encycliek „immortale Dei" van Leo XIII op na en den pas uitgegeven zendbrief van Paus Pius XI over Christus' Koningschap. Zoo is het met het openbaar gezag, zoo is het ook met alle vraagstukken van zede lijke orde. welke de politiek binnen haar sfeer betrekt: verdeeling va» goederen, rege ling van eigendoms- en huwelijksrecht, ar beidswetgeving, sociale maatregelen in het algemeen. Dc Kerk houdt een Katholieke partij in een bepaald land niet tegen om een zoogenaamde democratische politiek te voeren, integendeel! Maar zij moet eischen, dat de geloovigen daarbij niet i'i conflict komen met de zedewetten, zooals Leo XIII zoo treffend tot de Fransche arbeiders-pro cessie zei op 8 October 1898. „Als de democratie zich houdt aan de uit spraken van de rede, verlicht door het ge loof; indien zij, zich wachtende voor be- driegelijke en revolutionaire theorieën, met een overgeving, welke de godsdienst ons leert en als e^n noodzakelijk feit het onder scheid van standen en levensvoorwaarden aanvaardt; indien zij bij het zoeken naar mo gelijke oplossingen voor de vele sociale pro blemen, die dagelijks oprijzen, geen oogen- blik vergeet de regels der bovenaardsche liefde, die Jezus Christus heeft verklaard het kenmerk te zijn der Zijnen; indien in één woord, ook de democratie christelijk wil ziin, zal zij aan uw vaderland geven een toekomst van vrede, voorspoed en geluk. Maar indien zij zich overgeeft aan revo lutie en socialisme; indien zij, misleid door dwaze illusies, zich overlevert aan strevin gen, die de fund&menteele wetten afbreken, waarop de maatschappelijke orde steunt, zal het onmiddellijke gevolg ook voor de arbei dersklasse zijn de slavernij, de ellende en de ondergang." Het is niet moeilijk om met tientallen van zulke pauselijke uitspraken aan te toonen, dat de Kerk haar kinderen volkomen vrij laat als staatsburgers; dat de Kerk de poli tiek van een of andere Katholieke partij niet noodig heeft; dat zij zich ook liefst buiten die zoogenaamde politiek houdt, maar, dat die politiek zelf herhaaldelijk een terrein betreedt en zich bezighoudt met de behan deling van vraagstukken, welke uitgaan bo ven ae gewone behartiging van materieele belangen. En zoodra de rr.ansch aan de zede- wet raakt, staat de Kerk gereed om de ver klaring te geven, welke haar alleen toekomt. Maar hieruit volgt ook tevens de huivering der Katholieken om mee te gaan met par tijen, welke zoo fundamenteel met de Ka tholieke zedewetten in botsing komen; en de voorkeur ondanks alle overige godsdien stige geschillen om samen te werken met partijen, die juist omtrent die allergewich tigste beginselen omtrent staatsgezag, eigen domsrecht, erkenning van sUndenverschil, in één woord omtrent de leiding der Godde lijke Voorzieningheid, met de Katholieken overeenstemmen. Wanneer de roode heeren zich nu eens de moeite wilden geven, zich in deze waar heden in te denken, dan zouden zij begrij pen, dat geen kleinzielige overwegingen een groote partij als de R.-K. Staatspartij in Nederland leiden De Paus van Rome heeft heusch geen behoefte aan een Nederlandsch gezant en het getal leden van politieke of sociale organisaties is voor de Kerk van geen beteekenis Wal alleen waarde heeft is de ziel van ieder lidmaat der Kerk. Het is voor een zuiver materialistische partij wel moei lijk zich tot zulk een gedachte op te werken! Dinsdag 9 Februari zal Jhr. Mr. F. W. van Styrum, conclusie van antwoord némen op den eisch, gesteld door de gemeente Haar lem, of de Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen nog wel steeds voldoet aan de voorwaarden, waaronder Baar de gronden in het Frederikspark in erfpacht zijn gegeven. Een arbeider gedood. Gistermiddag is bij den Houthandel der firma van Breemer „Het nieuwe Fortuin" aan de Friesche Varkensmarkt een ongeluk ge beurd,, wat aan den 52-jarigen Hendrik de Vries wonende Meidoornplein te Schoten het leven kostte De gteroffene was reeds geruimen tijd daar werkzaam als voornam en was zoowel bij zijn superieuren als bij zijn collega's zeer gezien. Des te droeviger is het ongeluk om dat het echtpaar de Vries binnenkort zijn 25-jarige echtverceniging hoopte te herden ken waarvoor reeds alle toebereidselen wa ren getroffen en de zaal juist gisteravond door den oudsten zoon gehuurd zou worden. Nader vernemen wij nog: De verongelukte arbeider is H de V., wo. nende Meidoornplein 6 Hij stond op een ongeveer 3 lA Meter hooge stelling en wilde hout nemen. Daarbij greep hij waarschijnlijk mis, verloor het evenwicht en viel met het hoofd op den grond. Toen hij in het kantoor der firma werd binnengedragen, leefde hij nog. Per auto werd hij naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Den 12den Februari a.s. herdenkt de heer dr. J. Th. Bornwater den dag, waarop hij zich als arts in deze gemeente vestigde met als standplaats Overveen. Als jonge arts wist hij zich al spoedig op velerlei wijze ver dienstelijk te maken en werd een groote praktijk aan zijn zorgen toevertrouwd. Het was vooral in de eerste jaren niet zoo n gemakkelijke taak de patiënten te kunnen bezoeken aangezien wegen en verlichting veel te wenscheii overliet. Op initiatief van dr. Bornwater en door zijn onvermoeid en ijver is zoowel op hy giënisch gebied als op dat der Volkshuisves ting in deze gemeente veel tot stand geko men. Dag en nacht heeft dokter Bornwater zich met liefde voor zijn patiënten gegeven, Mede door zijn toedoen zijn vele nuttige vereenigingen en instellingen in deze ge meente tot stand gekomen, die heilzaam en vruchtbaar werken. Dr. Bornwater heeft een belangrijk aandeel in de onderscheidene functies bekleed. Zoowel moreel als finan cieel heeft hij gesteund. O.a. is dokter Bornwater voorzitter van de afdeeling Bloemendaa! van de Noord- Holland sche, Vereeniging „Het Witte Kruis", voorzitter van de afdeeling Bloemendaal van de vereeniging tegen Drankmisbruik, voor zitter van het Dr. Dirk Bakker-fonds tot steun aan behoeftige kraamvrouwen, voor zitter van de vereeniging voor Kraamver- zorging te Bloemendaal, tweede voorzitter van de vereeniging Bloemendaal's Bloei, be schermheer van de Algemeene Werklieden- Verceniging „Onderling Hulpbetoon" te Overveen. Ook als gemeenteraadslid worden zijn adviezen steeds op hoogen prijs gesteld en heeft hij in vele commissies een werk zaam aandeel. Hoewel het de bedoeling van den jubila ris was, om dezen dag onopgemerkt te laten voorbijgaan en alleen in huiselijken kring het feest te herdenken, twijfelen wij niet, of vele ingezetenen zullen hem dien dag bewij zen van belangstelling toonen. Donderdag 4 Februari a.s., des avonds 7 uur, wordt in het café restaurant „Valken burg" aan het Valkenburgcrplein, een ver gadering gehouden van de besturen der plaatselijke vereenigingen die adhaesie heb ben betuigd met de tot stand koming van een localiteit, geschikt voor alle doeleinden voor belanghebbende vereenigingen op ver schillend gebied.' Wij vernemen dat de Zeer Eerw. Heer J. Th. Boonekamp, pastoor te Heemskerk, gisterenavond uit voorzorg van de H.H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. In den laatstee tijd werden aan den Hil- lcgommerdijk in Haarlemmermeer herhaal delijk diefstallen gepleegd, o.a. van aard appelen en kousen. Het is de politie thans gelukt bet spoor van de vermoedelijke da ders te ontdekken. Ze heeft Zaterdag ge arresteerd en naar Hoofddorp overgebracht den 24-jarigen gehuwden arbeider C. A. P- en den 11-jarigen knaap P. v. d. B. Aan vankelijk deed P., alsof hij nergens vanaf wist, rr.aar toen de jongen rondborstig dc heele geschiedenis, zooals die zich had voorgedragen, vertelde, legde hij een vol ledige bekentenis af. Nadat de man op zijn verzoek van de jonden aanwijzing had gekregen waar zich de goederen bevonden, zijn zij er samen op uitgetrokken om hun slag te slaan. Ze werden na verhoor weer op vrije voe len gelaten. Een beroep bij Gedep. Staten. In dc vergadering van den gemeenlcraad van Zandvoort werd gisteravond behandeld het verzoek van het raadslid J Bramson om de stemming van de vorige raadsvergadering over de vaststelling van de strandpachi nie tig te. verklaren en opnieuw de verpach ting aan di orde te stellen omdat in de vorige raadsvergadering de heer Guntcrs aan de stemming had deel genomen en diens stem van invloed was geweest op den uit. slag. B. en W stelden den raad echter voor, hierop niet in te gaan, daar de heer Gunters, toen hij stemde, geen strandpachter meer was. Het cont.act is geëindigd met den af loop van het seizoen 1925 Dit afwijzend advies van B. en W. werd na ampele discussie aangenomen, waarna de heer Bramson mededeelde in beroep te zul len gaan bij Ged Staten. De door de politie gearresteerde dader van de te Abbenes in Haarlemmermeer bij den veehouder v. T. gepleegde inbraak met poging tot diefstal werd Maandag ter beschikking van de Justitie te Haarlem ge steld, Hij wordt ook van andere in Haar lemmermeer gepleegde inbraken verdacht. JUBILEUM VAN MEJ. CHRISTINE BERKHOUT. Men schrijft ons Gistermorgen te 11 uur werd, namens het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Huis vrouwen de zilveren medaille met oorkonde uitgereikt aan Mej. Chr. Berkhout, die 12 y2 jaar als keukenmeisje bij Mevr. Joh. Laan Laan op den Elshof, werkzaam geweest is. De presidente, Mevr. BraunsSchagen, sprak haar namens het Hoofdbestuur toe en prees haar zeer wegens haar trouwe plichts betrachting, één van de goede eigenschappen van de familie' Berkhout, een eigenschap die in den tegenwoordigen tijd niet genoeg op prijs gesteld kan worden. Namens de afdeeling Haarlem reikte d Je'ci., Mevr. Beunders-Vroesom de Haan, -'ct enkele woorden een kleine bloemenhulde aan de jubilaresse over. Ook, Mevr. Laan werden met een paar waardeerende woorden bloemen aangeboden. Voor Mej. Berkhout zal het zeker een ware feestdag geweest zijn. De secretans van het Watersnood comité verzoekt ons opname van het volgende MORGEN IS DE GROOTE DAG. Door Mevrouw Nevenkamp en haar staf van helpers is in de afgeloopen dagen in het gebouw van het Roode Kruis hard gewerkt om alle noo- idige voorbereidingen te treffen. De groote plaat van Heuff, geheel belangeloos gedrukt door het Comité-lid den heer M. A. Jacob- son, hangt nu overal. Beziet hem nog eens goed en laat tot u doordringen de oneindige troosteloosheid van zulk een overstroomd gebied. En bepaal dan uw gift, laat hij groot zijn, bedenk dat, wanneer het toeval u in een andere streek van ons land had doen wonen, de ramp ook u had kunnen treffen. Wanneer uw gift te groot is voor de busjes, stort hem dan bij de Amsterdamsche Bank in de Groote Houtstraat, of op de postrekening van die bank (no. 31186) met de vermelding „Comité Watersnood". De Haarlemsche politie muziekvereeniging directeur de heer Reinier van "t Hoff, heeft zich ter beschikking gesteld van het comité Zoo ook de muziekvereeniging „Lourens Janszoon Coster", directeur de heer J. A. Meng. Op vrachtauto's, welwillend afge staan door de firma Beijnes en de directie van de werf Conrad zullen de beide muziek korpsen door de stad rijden, waarbij gecol lecteerd zal worden door leden van de tran sportcolonne van het Roode Kruis. Men ziet, de medewerking komt van alle kanten. Laat het vertrouwen in de offervaardigheid van de bewoners der Spaarnestad niet beschaamd worden 1 Geeft met milde hand 1 Laat voor de collecte aan de huizen uw gift achter aan de dienstbode of een der an dere huisgenooten opdat de bus niet tever geefs worde aangeboden. Ruim Drie wagons goederen Gisteren, Maandag, was wel de record dag 1 Het aantal Colli steeg van 456 tot en met 945. Alzoo bijna de duizend Colli bereikt en wel aan waardevolle goederen, een ruimte vor derend van tusschen de drie a vier wagons! Deze Collis zijn tot nog toe aangebracht door Gierstraatvereeniging 125; Kleine Hout- straatvereeniging-Zuid 104; Zijlstraatver- eeniging 97; Schotensche Winkeliersver- eeniging 83 Comité Leidsche Kwartier 82 Groote Houtstraatvereeniging 66 Co mité Kleverpark 63 Jansstraatvereeniging 61 Comité Ged. Oude Gracht 51; Comité A'damsch Kwartier 46 Wagenwegvereeni- ging 41 Koningstraatvereeniging 38 Co mité Groote Markt 32 Kamperstraatver- eeniging 32 Barteljorisstraatvereeniging 22 Anegang Comité 1 Kruisstraat-Kruisweg- vereeniging 1 Kleine Houtstraatverecniging- Noord 0 Janswegvereeniging 0 Comité- Nassaulaan 0 Spaarnwouderstraatvereeni- ging 0 21 vereenigingen en Comité's, totaal 945' Colli's, Men zal aan het bovenstaande wel bemer ken, dat het Anegang-comité, de Kruisstraat- Kruiswegvereeniging, de KL Houtstraat- vereertiging-Noord, de Janswegvereenining, het Comité Nassaulaan efi de Spaarnwou- derstraatvereeniging den arbeid nog moesten aanvangen. De meeste zoo niet alle zijn heden, Dinsdag begonnen, terwijl de andere het werk hebben voortgezet. Hierover volgen nadere mededeelingen. Wat is binnengekomen, overtreft alle verwachtingen. En wat een waardevolle goederen aan le vensmiddelen en meubelen vooral 1 't Is grandioos 1 Ook de groote zaken zijn heden prachtig voor den dag gekomen en ook de besturen onzer straatvereenigingen hebben op een paar uitzonderingen na geen onaangename bejegening ondervonden. Dit alles strekt tot groote voldoening en juitengewone tevredenheid. De staat van goederen neemt reusachtige afmetingen aan. Moge hij Dinsdag en Woensdag in omvang toenemen, 1 De slachtoffers daarginds zullen er wel bij varen. Vorige opgave 16.740.95)4 G. uit Santpoort 10. Totaal 16.750.95)4 Het Watersnood-comité te Haarlem. De penningmeester verzoekt ons de vol gende verantwoording op te nemen: Tot en met hedenmorgen is bij den pen ningmeester van het Plaatselijk Comité bin nengekomen: 29 Januari: voor postwissel van C. S. te Haarlem2.50 1 Februari: van de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden, zijnde opbrengst collecte ge houden bij de Godsdienstoefe ning op 31 Januari f 101.42 Van N. N60.— Van Diaconessenhuis, Haarlem 90. 253.92 Saldo vorige verantwoording 1432.98 Totaal 1686.90 Te Heemstede is op 75-jarigen leeftijd overleden de heer Q. v.d. Berg, oud-raads lid der gemeente Heemstede. Hij vervulde het ^raadslidmaatschap van 20 April 1906 tot 22 Augustus 1911, in welk laatste jaar hij niet herkozen werd. Hij was een zeer geziene persoonlijkheid en een actief raadslid, die steeds de zaken, welke in den raad in behan- handeling kwamen, persoonlijk nauwkeurig onderzocht. Zoodoende was hij met de ver schillende aangelegenheden, welke de raad ter behandeling kreeg, zeer nauwkeurig op de hoogte. Hij werkte zich geheel in de ge meentezaken in. Zijn heldere adviezen, welke zijn duidelijk inzicht in de zaken verrieden, werden zeer gewaardeerd. Ook buiten de kringen van den raad was de thans overledene zeer gezien. Hij was een bekwaam zakenman, met wien men gaarne te doen had. Hij was in 1909 mede-oprichter van de Woningbouwvereniging „Berkenrode", waarvan hij steeds bestuurslid is gebleven. Overigens trad hij in het openbaar leven niet zoozeer op den voorgrond. Aansluitings- en betaling?,plicht. Naar de „Tel." verneemt hebben eenige abonnementen van het Provinciaal Waterlei dingsbedrijf van Noord-Holland in een voor eenige weken gepubliceerd vonnis van de Rechtband te Alkmaar, aanleiding gevonden om de betaling van door hen verschuldigde waterleidinggelden te weigeren. Het blad wijst er op dat hier een misver, stand in het spel is. De rechter te Alkmaar besliste alleen, dat de betrokken abonnenten niet strafbaar waren uit hoofde van hun wei gering om aan hun financiëele verplichtingen te voldoen. Daarmee is echter niets afgedaan aan de verplichting tot betalen zelf en de mogelijkheid voor den betalinksdwang langs den gewonen civielrechterlijken weg. Wie dus thans weigert de door hem aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf verschul digde bedragen te voldoen behoeft zich niet ongerust te maken dat hij met den strafrech ter in aanraking zou komen, maar hij zal alras aan den lijve ondervinden, dat er ook nog een burgerlijke rechter in Nederland is. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling dat de gemeentelijke electrische centrale te Haarlem de levering van electrische energie voor beweegkracht, verlichting en verwar ming op ziph zal nemen voor de electrische spoorwegen voorwat betreft het baanvak Halfweg tot ongeveer Bén nebroek. De arbeidsovereenkomst voor de metaal industrie te IJmuiden was door de werk nemersorganisatie n.l. de Moderne, R.-K., Chr. en de Synd. in October 1.1. opgezegd waarna genoemde organisatie na overleg verschillende wijzigingen in het contract aan de werkgevers deden toekomen. Na een drietal conferenties is tenslotte vol ledige overenstemming bereikt, wat voor de arbeiders een groote "beteekenis heeft, zoo wel moreele als financieele. Het thans afge sloten contract duurt 2 jaar, en wel voor 1926 en 1927. De volgende verbeteringen zijn er in op genomen 1. De bepaling, dat aan alle arbeiders die regelmatig aan boord werken, gratis eens per twee weken een schoon ketelpak zal worden verstrekt. 2. De uurloonen van alle arbeiders, die niet onder de jeugdregelingen vallen, zijn met 2 cent per uur verhoogd. 3. De contractcijfers zijn eveneens met 2 cent verhoogd. Het betreffende artikel in de overeenkomst, luidt nu „Het miminum uurloon voor arbeiders van 23 jaar en daarboven zal van de 1ste loonweek in 1925 of als volgt zijn geregeld. Voor geschoolden 66 cent per uur. V#or geoefenden 60 cent per uur. Voor ongeschoolden 57 cent per uur. Gemiddeld minimum uurloon voor 23- arigen en daarboven Voor geschoolden 71 per uur. Voor ogeoefenden 66 cent per uur. Voor ongeschoolden 60 cent per uur. 4. Een loonregeling voor jeugdig per soneel als volgt 1 De strijd tegen het communisme in Ned.- Indië. Hulde van 50.000 Landstormers aan H. M. de Koningin. De ellende in Emmen. Een militair-fascistische partij in wording. De „Cetem-zaak". Het proces tegen Mr. Marchant c.s. Een Deensch-Finsch Arbitrageverdrag is te Kopenhagen geteekend. 25 nieuwe duikbooten in aanbouw op de Rijkswerven op last der Sowjetregeering. De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie wordt tot 15 Mei a.s. uitgesteld. Ter bestrijding der werkloosheid zijn door de Duitsche regeering grootsche plannen ontworpen. (Zie verder ook Laatste Nieuws.) Barometerstand 746 stilstand, 9 uur v. m. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.17. Mèdegedeeld door het Kon. Meteorol. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 2 Februari. Hoogste Barometerstand 761.4 miM. te Janmayen Laagste Barometerstand 737.4 m.M. te Blacksod en Valentia. Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 Februari. Zwakke tot matigen zuidoostelijke tot zui delijken of zuidwestelijken wind. zwaarbe wolkt tot betrokken, aanvankelijk opkla rend, later weer regèn, zelfde temperatuur Op 17 jarigen leeftijd 20 cent per uur 18 20 ,,19 36 20 44 21 52 5. De bestaande vacantie van drie dagen eer jaar blijft, doch bij 4 jaar dienst wordt dit 4 dagen, 5 jaar dienst wordt dit 5 dagen en 6 jaar dienst wordt dit 6 dagen per jaar. 6. Op 1 Januari 1927 worden de uurloo nen van de volwassen arbeiders wederom met één cent verhoogd en 7. worden de contractcijfers eveneens met een cent verhoogd. De loonregeling vcor de jeugdige per sonen brengt loonsverhoogingen mede van zelfs 50% en daar ongeveerde helft van het personeel langer dan 6 jaren in dienst is krijgt dit direct het voordeel van 6 dagen vacantie. Ingekomen is bij den ontvanger der directe belastingen, enz. te Haarlem, B.G., 500 wegens over het jaar 1924 te weinig betaalde belastingen als voren, onder letters N. N., 120 wegens te weinig betaalde belastingen bij den inspecteur der directe belastingen te Haarlem, 1ste afdeeling, 985,44 wegens te weinig betaalde belastingen. De afdeeling „Haarlem en Omstreken" van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft een adres aan den Raad gezonden, om haar in stemming te betuigen met het adres van de Vereeniging van Leeraren en Leeraressen, waarin verzocht wordt om in het Noordelijk deel der stad een nieuwe H.B.S. te bouwen. In het adres wordt gewezen op het gevaar, dat voor de openbare lagere scholen zal ont staan, wanneer het systeem van opschuiving zal worden doorgevoerd. W. A. de Wijn verzoekt, met ingang van 1 Februari a.s., eervol ontslag als tijdelijk leeraar in, de scheepsbouwkunde aan de ge meentelijke avondschool voor nijverheids onderwijs. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de balans met winst- en verliesrekening over het jaar 1924 betreffende het complex van 108 arbeiderswoningen van de Coöpe ratieve Woningvereeniging Eigen Woning'", zooals deze stukken 21 Januari 1926 bij B. en W. zijn inekomen. B. en W. stellen voor, voor het jaar 1926 aan het bestuur van de Coöperatieve Haarlemsche Groenten- en Bloembollenvei ling opnieuw voor den prijs van 1200, in huur af te. staan den grond gelegen aan het Donkere Spaarne, waarop is gepiaatst he' veilingsgebouw ter grootte van 143 M2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1