Verkeersongevallen. DE SPMAMNEBMNK "Taatste nieuws. Diefstal. Verduistering. Kokende koffie over het been. Een interessante lezing. Gouden Echtpaar. De vermiste Iegervliegers. De Passage-brand te Zandvoort. Het jubileum De Landmeter. De Watersnoodactie der Haarl. Middenstandscentrale. Het Watersnoodcomité te Haarlem. Een tramongeluk te Heemstede. Haar!. Ver. voor Ziekenverpleging. Biljartclub der Sociëteit Vereeniging. Kindervoeding. Een gouden echtpaar in de Brouwersstraat. Onttrekking van een minderjarige aan het wettig gezag. Tooneeiver. „Jacob van Lennep". Oratorische club „Eloce". Bekroningen. A. J. H. Graaf van Lijnden t. Prov. Staten van Noord-Holland. Eerste Ned. Kok- en Banketbakkers- Vakschool. De Jeugdconcerten der H. O. V. Zilveren Jubileum C. Bouwes. BLOEMENDAAL. 6 Vi6 HOI/4 65/s BURGERLIJKE STAND. De bloemholiendiefstallen in de Haarlemmermeer. Aanrijding" op den Kruisweg. f Gisterenmiddag omstreeks Half drie heeft er op den hoek ParklaanKruisweg een aanrijding plaats gehad tusschen een rijwiel jen een onbekend gebleven vrachtauto. De rwieïrijdster, mej. E., verleende, met veron achtzaming der regels van den weg, geen doorgang aan den auto, die van 't Kenau- Park naar de Kruisbrug reed. De auto raak te de fiets tegen het voorwiel, zoodat mej. E. bewusteloos neerviel. Na in een winkel Verbonden te zijn, kon de dame per tram naar huis keeren. Den chauffeur der vracht auto treft geen schuld. Nog een aanrijding. Op den hoek ZijlstraatNobelstraat neeft gisterenmiddag omstreeks 6 uur een aanrijding plaats gehad tusschen twee wiel rijders. De 15-jarige kantoorbediende E. H.f reed in de Zijlstraat richting Zijlbrug en moest voor enkeie voetgangers links uif- jwijken. Op hetzelfde oogenblik wilde de '25-jarige H. S., uit de tegenovergestelde Irichting rechts de Nobelstraat inrijden. E. 'H. raakte het achterwiel van H. S., rviens fiets licht beschadigd werd. Aanrijding op de Krocht, 1 Te kwart over tien had hedenmorgen op Ide Krocht, bij de kruising van Barieljoris- jstraat, Kruisstraat en Smedestraat, een aan rijding plaats tusschen een tramwagen der jN. Z. H. T. M., rijdende in de richting Scho ten en een petroleum-tankwagen. Zoowel de tankwagen als de tramwagen werden be schadigd. Het bleef echter bij materieele Ichade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door een en ander ondervond het tramvcr. keer ongeveer tien minuten vertraging. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een fiets, die onbeheerd voor een perceel in de Kleine Houtstraat stond. i C. C., van Amsterdam heeft bij de politie 'tangifte gedaan van verduistering van 9 i dcor T. uit Haa-lem. De laatste heeft voor C. C. twee horloges verkocht, doch het geld niet afgedragen. De secretaris der Haarlemsche Post- duivenvereeniging heeft aangifte gedaan, dat de vroegere penningmeester der ver eeniging een bedrag van ongeveer 50 keeft verduisterd. In woonwagen Amsterdam 938 van het Voonwagenkamp, kreeg het 1-jarig kindje J, B., onder het spelen, kokende koffie over het rechter onderbeen. Het kleintje kreeg hevige brandwonden. Een lid van (Eerste Hulp bij Ongelukken heeft het kind verbonden, waarna het naar het Si, Elisa- bcthsgasthuis is vervoerd. Zooals reeds eerder door ons werd aan gekondigd, wordt er morgenavond in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat, .een interessante lezing gehouden. De heer Jan Beerends, lid van het R. K. Gilde der Straatpredikers „De Klare Waar heid", heeft het vorig jaar een pelgrimstocht te voet ondernomen van Amsterdam naar Rome, Over deze tocht zal, speciaal voor |leden van den R. K, Volksbond, een lez ng worden gegeven, geïllustreerd met een be ilangrijke serie interessante lichtbeelden naar foto's en etsen, vervaardigd. Naast een (Schets van den tocht, zal ook de nadruk gelegd worden op de internationale betee- ^kenis van het He.lig Jaar en de schoonheid en cultuurkracht van het Katholicisme. Wie daartoe gelegenheid hééft, verzuime niet dezen mooien avond te gaan bijwonen. 'Men zal er geen spijt van hebben. Het is zelfs aan te raden vooruit plaatsen te be- stellen, omdat een groote toeloop verwacht wvrdt. Vandaag is het 50 jaar geleden, dat An- tonius Baaten en Catharina van der Goes, in het huwelijk werden verbonden. Van de familieleden hebben de oudjes een vloerkleed gekregen. Het feest wordt in alle stilte herdacht. Een daad van piëteit. Hedenmorgen zou de commandant der ■Luchtvaariafd,, luit.-kol. Hardenberg met een vliegtuig, bestuurd door den oudsten onderofficier-vlieger Van der Griend, een krans uitwerpen boven de Noordzee, waar het vermoedelijke graf is der onderofficieren- vliegers Hartiesveld en Vos. Aan de eigenaars van dat Passage-gedeel- ie, dat bij den brand is blijven staan, maar die schade ondervonden door het volgens hunne meening onnoodig omhalen van het poortgedeelte, zal een schadevergoeding van gemeentewege worden verleend van 740. Met betrekking tot de door den heer De Landmeter gehouden receptie op gisteren middag zij nog medegedeeld, dat 123 per sonen van de geboden gelegenheid gebruik hebben gemaakt om den jubilaris te felici- teeren. I Van de raadsleden, voor zoover zij niet op andere wijze van hun belangstelling deden (blijken, worden genoemd de heeren Adrian, (Van de Kamp, Van Liemt en Loosjes. Ver- Volgens nog de oud-secretaris, de heer Mr. Pijnacker Hordijk. Ook de heeren Johs. de Breuk, Dr. Goedkoop, Kleijnenberg en Van 'Aschj bijna alle hoofden van takken van dienst, de oud-gemeente-ambtenaren Cassée, Heijblok, Kok en Van der Vangst, kwamen ter receptie; verder de besturen van. de (vier) ambtenaren-organisaties, van den Ned. Bond Van werkl. in overheidsdienst, terwijl de (overige Werkliedenbonden schriftelijk van hunne belangstelling blijk gaven. De Besturen van de Woningbouw vereeni ging „Huis ter Cleeff', Noorderkerk, Ver- ieeniging tegen het mishandelen van dieren, kwamen den heer De Landmeter feliciteeren. Totaal werden 2S bloemstukken ontvangen, i Gisterenmorgen te 11 uur heeft de burge meester in zijn kamer, onder een hartelijke toespraak aan den heer A. J. de Landmeter als persoonlijk huldeblijk een rooktafel met garnituur aangeboden. De inzameling van goederen voor de ge teisterde streken, onder auspiciën der Haarl. Middenstands-Centrale, heeft een wonder baar succes gehad. Als men de stapels in voormalig Trianon ziet, kan men bijna niet gelooven, dat hei de oogst is van nauwelijks vier dagen. Vrijdag j.l. is de inzameling be gonnen en hedenmorgen noteerde men reeds 945 colli's. Gisteren alleen kwamen 300 in zendingen binnen. De vrachtauto's, die ver-» schillende firma's gratis ter beschikking heb ben gesteld, voeren onophoudelijk nieuwe voorraden aan, naar Trianon, waar onder leiding van den heer Tetering, alles vlug en accuraat geregeld wordt. De lokalen krijgen langzamerhand het voorkomen van een groote uitdragerszaak. De Bank van leening kan geen heterogener verzameling bezitten. Zoo schonk het Groote Gasthuis 20 ledikanten met bedde- goed. Verschillende firma's stuurden levens middelen: balen tarwebloem, erwten, aard appelen, cacao, vaten reuzel, boter, spek en vleesch. Fornuizen en kachels (w.o. enkele nieuwe) met heele voorraden hout, turf en anihraciet wachtten slechts op een plaats aan den schoorsteen om de koude in de overstroomde streken te bestrijden. Andere zalen doen denken dat enkele verloofde paren hier hun voorhands gekochte meube len en keuken-inventarissen geborgen heb ben. Wij zagen nieuwe tafels en stoelen, crapauds, naaimachines, dekens, matrassen, balen kapok en zeegras, ledikanten, kolen- hakken, waschtafels, gordijnen en vlocr- kleeden. In een hoek staan volledige nesten potten en pannen, tafel- en theeserviezen, bussen geconserveerde groenten eij vruch ten, doozen zeep en schoolbehoeften. Vele winkeliers schijnen uitverkocht, als men de taiiooze pakken kleedingstukken ziet, naast wiegen met goed uitgeruste luiermanden, on- derkleeren, werkpakken, heerencostuums, overjassen, en manden babykleeding. In alle mogelijke behoeften der zwaar be zochte lage-landers zal deze zending voor zien. Vrijdag a.s. wordt de inzameling gesloten. Op vrachtauto's worden de goederen naar het station vervoerd en daar in de wagons geladen. Dan is het hoog verdienstelijke werk der Middenstands-Centrale afgeloo- pen. Het Roode Kruis zal op het station de wagons van de organisatoren overnemen en zich verder met de verzending en de ver deeling der goederen belasten. Naar wij nog vernemen had hedenmiddag het aantal ingezamelde collies het getal 1100 bereikt. Aan de lijst, ve-mcldende de namen der leden van het Watersnood-Comité Haarlem moet nog worden toegevoegd die van den heer J. Ph. Castricum, voorzitter van de afd, Haarlem van den Ned. R.K. Volks bond. Hedenmorgen omstreeks 11 uur is op den hoek RaadhuisstraatHavenstraat een tram- cnge'uk voorgvallen, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. De 54-jarige A. B., uit Haarlemmermeer, reed met zijn rijwiel uit de Havenstraat, terwijl de tram uit de richting Haarlem naderde. Doordat de tram langzaam reed, kon de bestuurder zijn wagen terstond tot stilstand brengen, A. B. viel vlak voor de tram doch kreeg geen letsel; zijn rijw.cl kwam ender den wagen- terecht en werd licht beschadigd. Het is in den wagenbestuurder te prijzen, dat hij, ondanks 25 minuten vertraging door een ongeval op de Krocht te Haarlem, bij den gevaarlijken hoek. in Heemstede lang zaam reed. Men schrijft ons Vrijdag 1. 1. werd de jaarlijkscho ledenvergadering gehouden. De voorzitter "wijdde een enkel woord aan de overleden bestuursleden dr. Bijleveld en dr. Westerman, en heette de nieuwe bestuurs leden welkom dr. Joosten Hattink en mej. dr. Joustra, alsook mevr. Van Walsem, die toetrad tot 't Dagelij ksch Bestuur. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal zus ters steeg tct 46. Ook het aantal aanvragen (509) nam weer toe, zoodat er geregeld werk was voor de zusters. Uit het een en ander bleek welk nuttig werk het bureau doet en dat het zich steeds uitbreidt. Ook konden weer enkele patiënten voor kosten der ver- eeniging verpleegd worden. Onder leiding van haar voorzitter, Mr. P* Tideman, hield de bovengenoemde biljart club in de bestuurskamer der Sociëteit Vereeniging haar jaarvergadering. In deze vergadering werden de gewone jaarverslagen van den secretaris en den pen ningmeester uitgebracht, beiden door den heer E. A. van Bilderbeek, die veel dank ia- oogstte wegens de correctheid dier overzich ten. Het aantal leden bedraagt ongeveer 120. De toestand der kas mocht gunstig genoemd worden. In verband hiermede behoefde, on danks het besluit om weder als lid tot den Ned. Biljartbond toe te treden, niet tot contri- butieverhooging te worden overgegaan. Tot deze toetreding werd met algemeene stem men besloten. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Mr. P. Tideman en H. Seignette werden herkozen zij namen die benoeming weder aan. Tot leden der kascommissie voor dit jaar werden gekozen de heeren Mr. C. Blanke voort en H. van Hooydonk, die zich deze benoeming lieten welgevallen. De vereeniging Kindervoeding reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit Maandag 194, Dinsdag 190, Woensdag 187, Donderdag 188, Vrijdag 192 en Zaterdag 185 porties. 23 Februari a.s. hoopt het echtpaar Bot ter, wonende Brouwersstraat 135, zijn gou den huwelijksfeest te vieren. De bruidsdagen gaan heden, 2 Februari, Te Rotterdam is op verzoek van den Of ficier van Justitie te Haarlem aangehouden de caféhouder J. v, M., terzake onttrekking van een minderjarige aan het door de re geering over dezen gestelde gezag. De man had met een list een jongen, die door de regeering was uitbesteed, te Purmerend, we ten mede te lokken. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Den lOen Februari a.s. zal het 12 'A jaar geleden zijn, dat de heeren Jac. van Maris, voorzitter en J. A. Fibbe, 2e neuningmees- ter der Kon. erkende Tooneelvereeniging I „Jacob van Lennep" alhier, als bestuurslid werden gekozen. De veie goede diensten welke zij gedu rende dien tijd aan bovengenoemde veree niging hebben bewezen, zijn aanleiding ge weest, dat zich uit de donateurs en kunst lievende leden een commissie heeit ge vormd, ten einde dit feit op Woensdaga vond 24 Febr. a.s. in intiemen kring te her denken in het gebouw der H. K. B. Tem pelierstraat. D oratorische club van h'et Christelijk Lyceum, Eloce", geeft een feestavond op Woensdag 17 Februari a.s. des avonds 8 uur, in de Aula van het Christelijk Lyceum. De heer H Buiterijs uit Antwerpen, heeft zich bereid verklaard dien avond verzen van Guido Gezelle en bijdragen van andere dich ters en schrijvers (o.a. Pol de Mont, Stijn Streuvels, Cyriel Buysse en Multatuli)" voor te dragen. Op de Grocte Nat. Tentoonstelling, gehou den te Leiden behaalden de Heer H. W. van Dort de volgende bekroningen. Afdesüng Gr. Hoenders. Kees Misset 21 inzendingen f 25..Voor de fraaiste inzen ding Leghorns. 12 eerste prijzen, 5 tweede prijzen 3 derde prijzen. 1 Z. E. V. benevens 18 Eere prijzen, en 1 groot Zilver medaille van Z. K. H. Prins- Hendrik der Nederlanden. P. A. v. d. Maaren Jansen 16 inzendingen. 1 Zilveren Wisselbeker, (definitief eigenaar), 3 eerste prijzen, 5 tweede prijzen, 3 derde prijzen, 4 Z. E. V. benevens 3 Eere prijzen. Afdeeling konijnen. K. Roosjen 4 inzen dingen 2 eerste prijzen, 2 tweede prijzen en 1 Eere prijs. Afdeeling Duiven P. G. v. IJsseldijk 3 inzendingen. 1 derde prijs, en 1 Z. E. V. Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan had hedenmorgen te 12 uur de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A, J. H, Graaf van Lijnden, die in den ouderdom van 79 jaar dezer dagen hier ter stede in het Diacones- senhuis overleed. Zooals wij reeds eerder meldden, was Graaf van Lijnden een be kende persoonlijkheid op het terrein der al gemeene c'naritas. De belangstelling cp het kerkhof was zeer groot. Onder de vele personen, die den over ledene de laatste eer kwamen bewijzen be vonden zich: de heer C. Maarschalk, burge meester van Haaien), de wethouders mr. J. N. J. E. Iieerkens Thijssen en de heer M. Slingenberg; Jhr. A. Bas Backer, burgemees ter van Bloemendaal. Jhr. C. J. A. Reigers man, hoofdingenieur directeur der Prov, Wa terstaat; mr. F. W. van Styrum, deken in de orde van advocaten; Jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout; Jhr. F. Teding van Berkhout, directeur der Haarlemsche Bankvereeniging, mr, J. D. Pasteur, rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem; mr. Nes v. Meerkerk; de heer E. H. Krelage, voorzitter der algemeene vereeniging voor Bloembol lencultuur; mr. W. P. Vis; de heer H. J. Bouman; de heer P. H. v. d. Ley, oud-direc teur van de Kweekschool; de heer H. Bij kerk, voorzitter der Chr.Hist. Kiesvereeni- ging, de heer Johan de Breuk, president Kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente; Ds. Postma, predikant directeur van het diaco- nessenhuis; mr. P. E. Barbas, secretaris van den Armenraad en Ds. C. J. v. Paassen. Verder leden en vertegenwoordigers van de vereeniging „Weldadigheid naar Vermo gen" te Haarlem; het kerkcoilege der Ned. Herv. Gemeente; de Haarlemsche Gustaaf- Adolf vereeniging; de Haarlemsche Hulp bank; de commissie tot spijsuitdeeling aan behoeftigen en de afd, Haarlem der Ver eeniging tot opvoeding van .half verweesde verwaarloosde en verlaten kinderen in het -.uisgezin. De baar werd door talrijke kransen gedekt, co verzoek der familie en volgens den gefst van den overledene, werd aan de groeve niet gesproken. Ds. v. Paassen las psalm 103 en verrichtte een kort geoed, waarna dc pudste zoon van den overledene voer de betoonde belangstelling dankte. Hedenmorgen werd onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr Dr. A. Roell, de winterzittïng van de Prov. Staten van Noord-Holland voortgezet. Op de tafel van mevr. Miedema-Zonder- van, die haar zilveren huwelijksfeest viert, prijkte een bouquet roode anjelieren, een attentie van de S. D. A. P.-Staten-fractic De jubilaresse werd door alle leden ge- lukgewenscht. Na de opening worden de geloofsbrieven van het nieuw-inkomend Statenlid, mr. dr. P, J. Witteman onderzocht.. Tot dieris toelating wordt besloten. De heer Witteman wordt door den grif fier binnengeleid en legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. Daarna wjordt hij door den voorzitter met zijn benoeming gelukgewenscht. Besloten wordt het voorstel inzake een pensioenregeling voor de weduwen én wee- zen van leden van £ed. Staten en het voorstel tot wijziging van bijzondere regle menten voor polders op Texel te behande len in de zitting van 16 Maart. Bij het voorstel tot het treffen Van maat- -egejen inzake de bestrijding der tubercu- losse klaagt mevr. IDENBURG (C. H.) over het gemis van een systeem voor subsidie- verleening, waarom zij nog niet weet, oi zij dan al of niet voor het voorstel zal stemmen. De heer DAM (A.-R.) bepleit het stellen van een hypotheek op onroerende goederen der vereeniging tot zekerheid der provincie, bij eventueel verhaal, als de provincie haar borgstelling zou moeten nakomep. De heer BROUWER (R. K.) bespreekt de nazorg voor de tuberculose-lijders. Op dit terrein heerschie echter nog ver schil van meaning. Spr. vraagt, of bij eventueeie mislukking van de stichting van het nieuwe gebouw van .Zonnestraal" dit gebruikt kan worden als rustoord of vacaniieoord bijv., waar door toch het doel bereikt wordt. Dr. DE HARTOGK (V. B.) bepleit het nemen van de proef, omdat hij van oordeel is, dat er zeer veel kans op slagen is. De lieer ABRAHAMS (V. D.j prijst Ged. Staten, dat zij de hun geboden kans heb ben aanvaard. Er wordt slechts garantie verleend voor 30C.0C0. Maar er is toch ook nog de waarde van het landgoed en het gebouw. Wanneer het particulier initiatief zich in spant om iets te bereiken en moreelen steun vraagt aan de overheid, mag men niet spre ken a's mevr. Idenburg, en niet op de eer ste plaats denken aan dc belangen der be lastingbetalers. De heer VERSCHURE (R. K.) acht de taak van „Zonnestraal" zeer sympathiek en zal dan ook gaarne vcor de voordracht stem men. Spr. maakt verder enkele opmerkin gen over de voordracht. Niet onmogelijk is het, dat later nog meerdere financieele steun gevraagd wordt door „Zonnestraal" en daarom acht spr. het beter hieromtrent ec-st no<J nadere inlichtingen in te winnen. De heer RiEMENS (C. H.) vreest het scheppen van een precedent door dit voor stel. De heer VAN ZUTPHEN (S. D. A. P.J be pleit 'net dienen van het algemeen belang, zooals dit voorstel beoogt. Spr. betreurt het dat juist een vrouw (mevr. Idenburg) be zwaren tegen de voordracht opgeworpen heeft. De bestrijding van de tuberculose is nog steeds ontoereikend en daarvan onder vinden de moeders het meeste verdriet. Spr. bepleit de noodzakelijkheid van dc bestrijding. De drie ton worden niet gevoteerd door de Staten, doch de provincie blijft er slechts borg voor. Het particulier initiatief stelt 'a landgoed ter beschikking, a fonds perdu van 6 ton waarde. Een algemeene vereeniging krijgt dit landgoed, voor den levensduur der vereeniging en spr. is van oordeel, dat zij practisch den eigendom krijgt van dit land goed. Spr. is voorzitter der betreffende vereeniging en hij gelooft niet. dat, waat men ernstig wil, de zaak zal mislukken. Spr. verwacht zelfs, dat er in meerdere streken „zonnestralen" zullen kunnen ko- men. De heer KOOLMAN, lid van Ged. Staten, verdedigt de voordracht. Bij de onderhavige voordracht is het al gemeen belang gediend. De voorbereiding voor dit voorstel is zoo goed mogelijk ge weest, zoodat wel geen financieel échec ver bracht behoeft te worden, Wat de borgstel ling voor eventueeie andere vereenigingen betreft, hierover valt thans niets te zeggen, daar iedere zaak afzonderlijk behandeld moet worden. Met de wenken van de heeren Dam en Bosman zal rekening worden gehouden, Spr. beantwoordt verder nog enkele ge maakte opmerkingen. De voordracht wordt z, h. s. en onder ap plaus goedgekeurd. De heer Jan van Zut- phen wordt van verschillende zijden geluk gewenscht. De overige punten der agenda worden aangenomen; o.m. wordt het aan de -N. V. P. E. G. E. M. verstrekte voorschot voor uitbreidingswerken met 300.000 verhoogd Hierna wordt gepauzeerd. Bij voldoende deelnamen, zal in het Bron gebouw een Kok- en Banketbakkersvak school gevestigd worden. Zelfs bij een ge ring aantal leerlingen van 5, gaat de cursus door. Het doel is jongelieden op te kweeken in het koks- en banketbakkersbedrijf voor dé groote vaart en het hotelbedrijf. De practische cursus duurt een jaar, met theo retische cursus samen, twee jaar. Hoofd leeraar is de heer Sikkcs uit Hilversum, terwijl er waarschijnlijk 3 leeraren zullen worden aangesteld. Het cursusgeld bedraagt 300 per jaar, waarvoor dc cursisten 8G0 tot 1000 lesu-en per jaar ontvangen. Hedenmorgen hadden zich twee leerlingen aangemeld, doch het is te verwachten, dat er meerdere leerlingen zullen komen, vooral uit 't Gooi, omdat daar met succes reeds privaatlessen werden ge geven. Op Donderdag 4 Februari wordt in ds Gemeentelijke Concertzaal om half acht een algemeen Jcugdconcert door dc H. O. V. gegeven. Het bestuur der H. O. V. heeft op de vele aanvragen om dit Jeugdconcert ook toe gankelijk te stellen voor belangstellenden gemeend daaraan tegemoet te kunnen ko men door de nog beschikbare plaatsen na Woensdagmiddag 2 uur tegen denzelfden prijs verkrijgbaar te stellen bij de firma Alphenaar, Kruisweg en Langeveld, Siga renmagazijn, Gr. Houtstraat 140. Het doet ons genoegen dat hiermede aan den wensch van een inzender onder „Da- miaatjes" is tegemoet gekomen. Op 1 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat Q. Bouwes als veerman aan het overzetveer Noord- en Zutd-Spaamdam- merpolder in dienst trad. In die 25 jaar heeft deze krachtige veerman al heel wat stormen doorstaan; zclis met gevaar voor zich en zijn passagiers met overzetten bij abnormaal slecht weer. Eenige jaren geleden, bij een hevigen Novemberstorm, op een Zondagmiddag toen Bouwes weer menschen had overge zet moest hij tv/ee uren in dat noodweer wachten' voor aleer hij zijn eigen huis be reiken kon. Ook zij nog vermeid, dal Bou wes in die vijfentwintig jaren geer, dag oi uur voor ziekte of anderszins verzuimd heeft en zoowel bij dag als bij nacht zijn dienst trouw heeft vervuld, Wij hopen, dat het den plichtgetrouwen veerman zeker niet op 1 Maart a.s. aan blijken van waardeering zal ontbreken. Dc Zeeweg te Bloemendaal. Ingevolge een tot de Commissie van bij stand in bet beheer der gemeentebedrijven in de raadszitting van den 21sten Januari j.f. ge-icht verzoek om te willen nagaan hoeveel, de kosten van aanleg van electri- citcit, gas- en waterleiding in den Zeeweg Touden bedragen, heelt zij de volgende kostenberekening gemaakt: Electrische kabels. Volgens bekomen in lichtingen zal een bedrag va-, rond SO.OÖO per jaar te garandceren zijn, welk bedrag geleidelijk vermindert, naarmate de Zaeweg bebouwd wordt. Een transformator kaa een oppervlak be dienen fnet een straal van 500 Meter, Allereerst moet er dus komen een hoog spanningskabel met 4 transformatorenhuis- jes op onderlinge afstanden van ongeveer 1CC0 Meter. Vervolgens aan weerszijden van den weg een lichtkabel. Daarbij lantaarns, op dezen brecden weg ie plaatsen aan weerszijden, op onderlinge afstanden van 80 Meter. Gas. Gerekend is op een 4" pcsleiding van 3000 Meter lengte, naar het te maken persgashuisje. Van het persgashuisje uit de distributieleidingen. Zoowel naar de rich ting Overveen ais naar Zee 10CQ Meter 7" leiding, op onderlinge afstanden met da leiding aan den anderen kant van den weg verbonden. Totaal vóór gaslcidingep: pers inrichting met leiding 21.COO, distribulie- leidingen 68.320, totaal 89.320, o£ rond 90.000. Wil cok deze exploitatie rendabel zijn, dan moet aan rente en afschrijving 9000 opgebracht worden, waarvoor p. jaar erngr- veer 225.COO M3. gas ve-kccht moet wor den, waarbij dan alleen de exploitatiekos ten gedekt zijn cn van winst geen sprake is. Ier verduidelijking diene, dat de afname in 1925 was rond 1.COO.OÖ3 M3. gas. Waterleiding. De hoogte van den zeereep schattende op ongeveer 14 M. -f A. P„ moet voor een tamelijk hoog gebouw, zoo als daar te verwachten is, in het buizennet een overdruk beerschen van 35 M. Nu ware misschien wel als voorwaarde voor hjt bouwen aan den Zeereep of den Zeeweg te stellen, dat men zelf voor den benoodigden druk meet zorgen, evenals de bewoners der villa's aan den Hooge Duin en Daal- scheweg, wenscheüjk is dat niet. Van de filterinrichting ioopt een 8" lei ding via den Ter Hoffsteedeweg naar den Blpemendaalscheweg. In Kweekduin liggen hoofdzakelijk 3" leidingen. De bestaande 8" leiding wordt voorai in den zonier zwaar belast, wat steeds erger zal worden, gezien de uitbreidingen in Aerdenhout. Bij .groot waterverbruik heeft mer. een groot drukverval. Voor den Zeeweg is het daarom noodzakelijk een afzonderlijke transportleiding van de filterinrichting af te maken, dus een tweede 8" leiding. Aan het begin van den Zeeweg kan deze leiding gesplitst worden. Aan de eene zijde van den weg kan dan komen een doorloopende 4" leiding en aan" dc andere zijde achter eenvolgens 1000 M 7", 1000 M. 6", 1Q00 M. 5 en 20C0 M. 4" leiding. De leidingen aan weerszijden van den weg op onderlinge af standen te verbinden. Kosten rond 69.000. Wil men het water op den benoodigden druk hebben, dan moet het opgepompt worden. Een watertoren zou tienduizenden kosten. Het goedkoopste is een automati sche pompinrichting. Daarvoor kan de ma chinekamer op het filterterrein vergroot worden, waarin dan plaats moet zijn voor twee pompaggregaten van 50 M3. per uur die ook parallel moeten kunnen loopen en een flinke drukwindketel. Ten behoeve van de motoren zal een electrische kracht- kabel gelegd moeten worden. Kosten rond 17.000. Totaal voor waterleidingen 103.000. Hierbij geldt dezelfde redenee ring als voor electricitcit en gas. Zullen deze leidingen en inrichtingen ren dabel zijn, dan moet aan rente en afschrij ving 10.300 gerekend worden, waarvoor ten minste 100.000 M3. water verkocht moet worden.) Daarbij zijn dan alleen de exploi tatiekosten gedekt en is van winst geen sprake. (Ter verduidelijking diene, dat het waterverbruik in de gemeente thans tus schen dc 250.000 en 300.000 M3. per jaar bedraagt.) Recapitulatie van de diverse begrootin gen. Electrische kabels 90.CO0, Gasleidin gen 90.000. Waterleiding 103.000, totaal 283.000, of rond 300.000. Bij de beschouwing van deze kostenbe rekening om den Zeeweg te voorzien van electriciteit, gas en waterleiding, kan en mag zij tot geen andere conclusie komen, dan dat eene bijdrage van 80.000, ge noemd in het met de Erven v. d. Vliet aan ie gane contract, ter exploitatie van de gronden aan den Zeeweg een te geringe bij drage in dc te maken onkosten vertegen woordigt, die in verre niet in verhouding staat tot de risico, die de gemeente op zich neemt, zoodat het hoogst noodzakelijk zal zijn, wil de gemeente zich voor groote, jaarlijks terugkccrende uitgaven aan het P. E. N, en de gemeentebedrijven vrijwa ren, dat deze bijdrage aanzienlijk verhoogd worde. EEN ERNSTIG ONGELUK IN HET SLACHTHUIS. Verleden week had in het Openbaar Slacht huis een treurig ovgeluk plaatsdat den sla gersknecht G. Rustman uia Hillegom, in dienst bij de firma S., aan den Kleinen Houtweg, een oog heeft gekost. Vermoede lijk door het schrikken van een of ander gsprong een koe over een andere koe heen, juist toen de slagersknecht G. R. kwam aan- loopen. De koe raakte het oog van den sla gersknecht met den hoorn, waardopr 'i ver brijzeld werd en later moest worden ver wijderd. Per auto is de jongeman naar het Ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is, naar omstandigheden, redelijk goed. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4)6 Nederl. 1917 1% N-L 1921 A. 6% N.-I. 1923 D., Holl. Lloyd Oude Vaart dito Getn. Eigend Mij „Nederland'", Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvavt Oude Boot Hoil. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Reso dito Phoepix Geconsolideerde Kon Olie U. S Steel Marine comm Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia A'dam Rubber Sarbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwe! Arg. <015/l6 103 99 IOzi/g 103s/4 46 593/4 45 1701/4 1613/g 146 162 797/ 18 64 6251/2 3371/2 1521/2 i94i/2 160 3/4 149"/8 501/2 993/4 2011/4 3973/4 1333/, HV16 I6OI/4 152 400i/„' 4841/2 414 3551/2 379 203 330 1 375 UÖi/2 1503/8 96l/s 501/a '91°/16 103 99 1021/g 1033/4 12 191 79s/4 62417, 335 151 194 1601/2 150 200 396 1321/2 11 161V8 151.50 6 401 483 415 3571/2 380 207 116 149 51 2 FEBRUARI. BERLI.IN PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENELAGFN 'JSLO itiinn BAZEL .test .EW-YORK ROME EERSTE KO' RS LAT RE KOERS 59 40 0.40 11 38 35 50 12.13 66 70 61 70 50.80 48.15 2.49/ia 10 05 59.371/2 9.35 11 34 35.10 12.131/s 66 85 61.70 50 77 48.071/a 2 493/8 10.02l/„ Geboren: 29 Januari: z. van E. M. Reijns —Scheepmaker. 3C Januari, z. van C, B. Honderdosfieijdeman. d. van A. Hoo ning— Rosenboom. z. van M. A. Metz rlagebout. 31 Januari, d. van H. L. Dee pensGenesis. van J. C. PrinsAn- ionisse. d, van L. LamRavestein. 1 Februari, z. van A. M. Vogelsv. Velzen. d. van J. Stokman—v. Dijk. 2 Februari, z. van M. C. Sluiter—Jongkind. d. van E. H. v. Kipshagenv. Lieshout. z. van J. H. Frielink—v. Wijk. Overleden: 31 Jan. J. Majoor—v. d. Laan 75 Glasblazerstraat 1 Febr.: W. Zwang—Noodelik, 64 j„ Verspronckwcg H. de Vries, 52 j., Gasthuisvest J. W. Jongedijkv. d. Wal, 85 j., W. Geldelooze- pad. Het Gerechtshof te Amsterdam behandel de hed enin hooger beroep de zaak' tegen den 22-jarigen arbeider T. L. B en den 22- jarigen boerenknecht T S., beiden uit Haar lemmermeer die in den nacht van 20 op 2! Augustus j.l. tezamen 18 zakken bloembollen gestolen hadden. Het tweetal had zich per rijwiel begeven naar het bollenland van de Koker, aan den Yweg. in de Haarlemmer meer. waar de zakken stonden, welke in ge deelten meegenomen werden. Ds bollen wcr- 7241 10377 11361 11901 14508 18007 ƒ100. 70: Prijzen van 54 258 285 287 461 488 789 832 854 872 973 1041 1136 1413 1548 1565 1596 1667 2035 2246 2438 2507 2594 2663 2740 2746 2755 2842 2884 302! 3097 3366 3375 3388 3584 4084 4206 4208 4218 4282 4358 4400 4508 4558 4642 4652 4675 4787 4981 4987 5049 5125 5199 5200 5359 5791 5383 5477 5616 5627 5628 5862 5874 6094 6156 6 ISO 6271 6308 6707 6721 6748 6765 6798 6837 6871 6876 7132 7135 7226 7414 7459 7491 7511 7677 7688 7993 8056 8203 8212 8221 8244 8368 S401 8435 S531 8732 8755 8932 9025 9055 9096 9218 9290 9348 9372 9384 9403 9467 9496 9598 9647 9649 10004 10113 10145 iUIOl JITJU1 luunu 11158 11187 11326 11556 11590 11729 11868 12187 12240 12293 12300 12435 12770 12846 12874 12881 12935 12956 12981 13047 13087 13159 13177 13230 13415 13444 13446 13501 1351S 13676 13808 13870 14281 14282 14334 14359 14465 14529 14740 15028 15091 15159 15271 15337 15365 15514 15622 15671 15688 15713 15807 16013 16068 16271 16"93 16380 16479 16481 16554 16561 den verkocht aan een opkooper voor 7.50 per zak. De Haarlemsche Rechtbank had B. tot 9 maanden en S, tot een jaar gevangenis straf veroordeeld, beide met aftrek van pre ventieve hechtenis. Evenals voor dc Recht bank bekenden beide beklaagden. Getuigen wrden niet gehoord. De proc.-generaal mr, baron Van Harinx- ma thoe Slooten, merkte op, dat de bollen* diefstallen een ernstig karakter aannemen. De bollen liggen steeds onbewaakt en zij" als 't ware aan de hoede van het publieL toevertrouwd- Daarom heeft de Rechtbank in Haarlem zware straffen opgelegd. Spr. vond echter, wel termen aanwezig B. een voorwaarde lijke straf op te leggen, niettegenstaande hij niet in appel gegaan was. De reclassee- ring had echter een schitterend rapport overgelegd. Wat S. betreft, voor hem vond spr. een voorwaardelijke straf uitgesloten. Hij toch heeft reeds verscheiden veroordeelingen, acher den rug! Spr. vroeg verandering van de straf van B. en 9 maanden voorwaar delijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar en voor S. bevestiging van de straf van een jaar gevangenisstraf. Als verdedigers traden op, mr.'s Mesrits en Priester, 440ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 2 Februari. 5e Klasse 10e Lijst. Hooge prijzen: 569 3352 18826 1000. 3033 8914 16959 18316 18791 ƒ400. non onocj -F inn f* 13447 553 1106, 2016 272-6 3074 4168 4009 4795 5333 5815 6806 736.3 7928 8266 8877 9323 952.' 10174 11128 11772 12527 12966 13294 13769 14441 15172 15676 16281 16591 1713S '6591 17740 18592 18995 19935 20944 133 334 603 739 945 1133 1239 1442 1722 2003 2178 2505 2734 3085 3379 3570 3824 3993 4205 448! 4690 4923 5087 5254 5455 5679 6002 6191 6437 6712 6815 6914 7194 7450 7605 7853 8109 8313 8506 8660 8796 9110 9289 953S 9726 9865 998.3 10038 10063 10067 10130 10134 10188 10226 1023S 10249 10253 10267 10316 10.331 10356 10385 10445 10510 10S"12 10520 10533 10550 10551 10561 10570 10578 10681 10763 1077a 1078) 10784 10831 10833 10SÖ9 10879 10885 10921 10926 10931 10991 11010 11033 1106a 11059 11071 11099 11124 11184 11217 11269 11282 11302 11317 11333 11411 11438 11507 11543 11551 11554 11599 11119 11639 11612 11731 11737 117,38 11794 11823 11857 11867 11892 11907 11921 11947 11950 11971 11999 12025 12030 12032 12042 12085 12119 13164 12171 12170 12210 12327 12390 1239! 12432 12465 12508 12538 12630 12633 1266 - 12664 12725 12778 12859 12868 12932 12945 12968 12999 13007 13082 13139 13215 1323'? 13284 13313 13326 13358 13370 13430 13483 13485 13547 13566 13586 13602 13606 13673 13683 13697 13745 13790 1370? 13817 1381? 13856 13902 13921 14011 14029 14034 1403a 14044 14060 14158 14208 14220 1422! 1424? 14252 14254 14304 14325 1432S 14406 1441^ 14501 14555 14564 14579 14638 14658 14703 14742 14769 14782 14828 14842 14S91 14940 Ï4945 14951 14969 15020 15035 15047 15055 i 5082 15095 15103 15191 15252 15253 15260 15316 1540Ó 15451 15463 15476 15486 15502 15509 15574 15584 15605 15617 15701 15742 15756 15S06 15807 15821 15828 15829 1583? 15834 15837 15878 15880 15881 15891 15894 15927 15960 16004 16038 16095 16112 16117 16187 16195 16222 16232 16266 16277 16291 16300 16305 16309 16312 16328 16330 1633a 16348 16378 16409 16415 16451 16-453 16469 16469 16524 16535 16558 16568 16642 16650 16716 16718 16816 16873 16879 16886 1691S 16920 16929 16932 16933 16953 16987 1715Ó 17163 17227 17268 17356 17358 17386 17394 17431 17452 17467 17471 17479 17516 17523 17529 17530 17541 17579 17636 17663 1770? 17731 17779 17800 17S05 17828 17875 USB1' 17954 18110 18114 18121 18126 18149 18151 18161 18200 18204 18217 18234 18263 18300 '8370 17372 18528 18602 1S650 18671 1867 4 8684 18687 18727 18763 18767 18781 187-84 18857 18866 18944 18945 18949 19003 1903? 19088 19094 19100 19105 19148 19156 19198 19206 19229 19235 19252 19277 19283 19289 19293 19338 19365 19388 19426 19505 19524 19526 19540 19568 19583 19594 19619 19660 19699 19702 19782 19791 19823 19851 1987a 19913 19920 19921 19997 20025 20042 20050 20114 20117 20147 20189 20291 2929? 20323 20350 20461 20545 20783 20836 20940 2098? 5e Klasse 9e Lijst; 11756 inet ƒ70 m.z. me*, niet: 6890 m.z. mat f 7f*. 16293 iö380 16479 16481 16553 16561 17141 1 77 A 1 17442 17506 17540 17681 17733 J774I 17832 17970 18127 18264 18554 18582 18599 18660 18770 18894 18916 18933 19035 19193 19199 19362 19541 19642 20370 20704 20803 20860 20S7S 20932 NIETEN 19 24 43 84 105 126 134 171 207 210 238 262 336 364 369 387 476 590 611 614 656 679 690 730 826 830 875 895 919 94! 988 1048 1065 1087 1088 1133 1147 1149 1163 1190 1224 1226 1254 1343 1355 1359 1414 1418 1451 1470 1629 1660 1687 1689 1729 1852 1871 1963 1969 1980 2034 2082 2106 2136 213S 2170 2233 2298 2327 2331 2397 2420 2515 2565 2568 2593 2657 2719 2795 2808 2812 2856 2885 2965 3086 3169 3203 3287 3359 3378 3392 3398 3412 3492 3505 3565 35S1 3658 3667 3708 3797 3808 3825 3838 3868 3929 3966 3991 4028 4071 4085 4143 4158 4191 4212 4254 4273 4283 4328 4377 4495 4507 4530 4568 4634 4650 4724 4836 4841 4884 a 002 4916 4952 4966 4994 5019 5033 5036 5111 5145 5169 5188 5203 5218 5320 5366 5368 5389 5442 5452 5529 5542 5547 5567 5602 5605 5694 5704 5749 5775 5939 5973 6014 6039 6082 6088 6177 6184 6219 6274 6303 6318 6372 6434 6439 6449 646S 6499 6575 6647 6731 6732 6755 6758 6778 6812 6S40 6848 6551 6857 6869 6910 6953 7024 7038 7075 7088 7121 7145 7349 7359 7384 7392 7433 7444 7470 7524 7568 7572 7588 7599 7534 7744 7787 7825 7831 7833 7897 7969 7996 8023 8043 8060 8136 8145 8151 8202 8222 S280 8341 8390 8393 8461 8462 8481 8520 8548 8575 8636 8647 8655 8666 8739 8747 8760 8771 8785 8858 8881 8912 8937 8978 89S3 9124 9182 9183 9192 9!9Ï 928-4 9307 9359 9493 9519 9535 9538 9610 9653 9663 9674 9694 9704 9739 9746 9759 9801 9848 9849 9895 9935 9937 9942 9978 9980

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2