T GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT. Alweer de strandpacht ter tafel. Verdienen de strandpachters veel of weinig? De actie voor het hoofd van school B. Na langdurige stemming wordt de heer v. Ekeren benoemd. I)e huurkoopwinkels komen er nog niet. Stemde de. heer Gunters als raadslid of als strandpachter? De heer Bramson in beroep bis Gedep. Staten. STOOMVAARTLIJNEN. 3INNENLANDSCH NIEUWS. De militair fascistische partij. De Cetem"-zaak LUCHTVERKEER. Maj. Franco steekt den Atl. Oceaan over. Cobham boven de Victoria Watervallen. KERK EN SCHOOL. Het Zilveren Huwelijksfeest van het Kon. Echtpaar. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Maandagavond kwam de raad van de ge meente Zandvoort in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burge meester, den heer H. v. Alphen. Aanwezig alle raadsleden. De publieke tribune is tot in de uiterste hoeken gevuld met belangstellende Zand- voorters. Deze overgroote belangstelling was te verwachten, want er zullen zeer belangrijke onderwerpen in behandeling komen, waar van de voornaamste zijn het lang besproken kampeeren aan het strand en de begrooting voor 1926. Intusschen zijn de beraadslagingen over de voorafgaande agendapunten zoo wijdloo- pig, dat men niet aan de veelbesproken onder werpen toekomt. Wie intusschen kwam om een geanimeer de vergadering en levendige discussie bij te wonen, heeft zijn moeite wel beloond ge vonden. Te ruim half acht wordt de vergadering geopend. Alvorens de agenda aan de orde te stellen uit de Voorzitter, alhoewel de eerste vergadering eerst in Februari van het nieuwe jaar wordt gehouden, toch voor de leden en hun gezinnen de beste wenschen voor 1926, en spr. hoopt, dat in dit jaar vele besluiten genomen zullen worden, die de ge meente tot bloei zullen brengen. De heer ZWAAN als het oudste lid van den raad dankt den Voorzitter namens de overige gemeenteraadsleden voor deze wen schen. De kennismaking met den nieuwen burge meester is nog kort, ongeveer drie maanden, doch deze korte kennismaking heeft bij spr. reeds het vertrouwen gewekt, dat de burge meester met zijn werkkracht en al de hem ten dienste staande middelen zal arbeiden aan den bloei der gemeente. (Applaus). Hierna worden de notulen ongewijzigd Vastgesteld. Ingekomen stukken. Eenige raadsbesluiten zijn door Ged. Sta tu goedgekeurd. Van den heer v. d. Plas is bericht ingeko men, dat hij zijn herbenoeming tot lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het L. O. niet aanneemt. De heer v. d. PLAS licht zi;n houding toe. Spr. vindt, dat de commissie van toezicht op het L.O. in Zandvoort vrijwel genegeerd wordt. Dat spijt spr. En hij vindt het minder aangenaam om als figurant in een commissie zitting te hebben, waarom hij zijn herbenoe ming niet aanneemt. Het spijt weth. MOLENAAR, dat de heer v,r d. Plas om die reden bedankt, want spr. is zich niet bewust dat de commissie van toe zicht op het L. O. is gepasseerd. Als B. en W een fout hebben begaan in deze, zou spr. die gaarne vernemen. Besloten wordt verder een verzoek van de vereeniging van strand pachters om de maximumtarieven voor het strand te bepalen, als afzonderlijk agenda punt te behandelen. Vermindering van politie. Door den heer Bramson, raadslid der ge- Jneente Zandvoort, is aan den raad voorge steld, art. 1 van de Politie Verordening als bijgaand voorstel te wijzigen en de verorde ning met een art. 19 als bijgaand aan te vullen. Het art. 1 volgens voorstel van den heer Bramson luidtHet vaste personeel van de Gemeente Politie bestaat, behoudens uit dén Commissaris van Politie uit de volgende dienaren van Politie 1 Inspecteur, 3 Briga diers en 12 agenten. Het voorgestelde art. 19 luidtZoolang als het in art. 1 genoemd aantal dienaren van politie niet bereikt is, mogen er geen nieuwe dienaren van politie bij een eventueele vacature aangesteld worden. Dit voorstel zal bij de begrooting 1926 behandeld worden. B. en W. hebben een beroep, als bedeeld bij art. 265i der Gemeentewet ingesteld tegen de beschikking van Ged. Staten dezer Pro vincie d.d. 24 December 1924 op een door D. Ornstein te Amsterdam ingediend be zwaarschrift tegen den hem ten behoeve van de gemeente Zandvoort opgelegden aan slag als wconforens voor den dienst (heffings jaar) 1922/23. Bij Kon. Besluit van 5 Decem ber 1925 is echter beslist, dat een dergelijk beroep moet ingesteld worden door den raad. B. en W. stellen nu den raad voor, hun als nog machtiging te verkenen, dit beroep in te stellen. Dit wórdt góedgevonden. De maximumtarieven aan A het strand. t Hu komt in bespreking het verzoek van de vereemging van strandpachters. om de maximumtarieveri voor het strand vast te stellen B. en W. stellen voor dit verzoek naar hun college te zénden om'prae-advies. - 1 Hiertegen verzet de heer BRAMSON zich. Eenmaal, is destrandpacht bepaald en het gaat nu niét aan op een pas genomen besluit terug te komen.- De heer GUNTERS ondersteunt het ver zoek der strandpachters om de tarieven weer op de cude basis' te stellen. Nu de raad besloten Heeft de strandpacht en de tarieven te vetlagen, is de gemeente er slechter aan „toe .door Jé derving van onge veer f 3000 aan strandpacht. Doordat de ta rieven van het strand relatief veel meer ver laagd zijn, dan de strandpacht, zijn de strand pachters ér slechter aan toe, terwijl alleen de badgasten er ten slotte vóordéel van hebben. Dit is niét in den haak, vooral waar dé win sten van de strandpachters zoo uiterst ge ring zijn. Nu de tarieven, zoo verlaagd zijn, zullen de strandpachters er voor moeten bloeden. ■De heer BRAMSON merkt op, dat, als dé exploitatie dan zulk weinig voordeel op-' levért, de strandpachters eens inzage moe ten geven van hun boeken aan den gemeente accountant En als blijkt, dat werkelijk zulk een miniem voordeel uit de strandpacht wordt getrokken, zal de Raad zeker er toe bereid zijn de strandpacht te verlagen of de tarieven te verhoogen. Maar het gaat er hier juist om. De strand pachters willen hun boeken niet open leg gen. Spr, meent ook, dat bedoeld verzoek alleen van grootpach'.ers uitgaat. De heer v. d. PLAS meent, dat deze actie niet alleen door de grcotpachters is georga niseerd. De heer GUNTERS wijst nogmaals op de winstderving die de strandexploitanten moeten dragen en spr. ondersteunt daarom krachtig het ingekomen verzoek., De heer v. d. WERF zou het beter vin den, dat óf door den Raad een commissie van onderzoek werd ingesteld, öf dat B. en W. de tarieven zouden willen herzien. De heer GEERS kan het voorstel-v. d. Werf aangaande een in ie stellen raadscom missie ondersteunen. Het moet dan een commissie zijn, die de zaak niet onderzoekt, doch alleen bespreekt. Als de Raad openlegging van de boeken der strandpachters zou willen, zou spr. dat gevaarlijk vinden, omdat het dan een soort van medezeggenschap zou worden. De* commissie moet tot taak hebben de tarieven procentsgewijze na te gaan. De heer ZWAAN meent, dat de strand pachters wel degelijk veel geld verdienen. Waarom komt men anders niet met de ex- ploitatieboeken? Indien men te hoog is aangeslagen in de belasting, legt men toch ook zijn boeken ter inzage. Laat de Raad daarom gerust de boe ken der strandpachters vragen. De VOORZITTER merkt intusschen op, dat Gedep. Staten hun goedkeuring nog aan liet raadsbesluit inzake de strandverpach- ting hebben onthouden, zoodat het niet on Teen in1919 aan den geineente-.ontv.aii- ger een maximum jaarwedde werd toege- vlammendc weelde kend van f3200 bedroegen de gewone ont vangsten f 373708.72 en in 1924 f970998.07 i/2 Dc gewone uitgaven bedroegen in 1919 de som van f 407419.06 en in 1924 een totaal van f 791280.45Uit deze cijfers blijkt, dat de geldelijk verantwoordelijkheid meer dan verdubbeld is. Het verwondert den heer BRAMSON, dat voor verschillende hoofden van takken van dienst verheogingen worden voorge steld, terwijl voor lagere ambtenaren ver lagingen in de pen zijn. Deze wijze van wér ken kan spr. niet bevredigen. Laat men daarom deze zaak aanhouden en de reorganisatie der salarisregeling van zoowel mogelijk is, dat de zaak nog eens in den lager als hooger personeel in haar geheel be- Raad komt. In de eerstvolgende raadszitting zullen B. en W. advies uitbrengen inzake het ingeko men verzoek der strandpachters. De heer GUNTERS komt tegen de uit latingen van den heer Zwaan op. Spr. zal nooit de boeken van zijn bedrijf laten in zien, want een rapport van een accountant van de gemeente is volgens spr. partijdig. Zulk een socialisatie der bedrijven zou wat al-te Russisch zijn. De heer BRAMSON merkt op, dat zulk een onderzoek geenszins het karakter be hoeft te hebben van medezeggenschap. Zoolang de boeken echter niet overgelegd worden, kan spr. niet toegeven, dat de bad- exploitanten geen winst maken. De VOORZITTER kan niet toegeven, dat een rapport van den gemeenteaccoun- tant a priori partijdig zou zijn. De heer GUNTERS: De accountant wordt gesalarieerd door de gemeente, dus is zijn rapport partijdig. Hiertegen komen de heeren Bramson en Zwaan op. Ten slotte wordt besloten het verzoek in handen van B. en W. te stellen om prae-advies. Hoofd school B. Aan de orde is de benoeming van een hoofd aan school B. De voordracht luidt: 1. H. v, Ekeren, hoofd eener school te Waddinxveen; 2. H. J. van der Winden, hoofd eener school te Uithoorn; 3. W. Den ker, hoofd eener school te Buren. De heer PADT zegt te spreken in de ovei»- tuiging dat hij geen succes zal hebben. Maar toch gevoelt hij de plicht het te moeten doen. Op z'n zachtst gezegd zijn er volgens spr. tweeërlei opvattingen, die spr. niet nader wil preciseeren, wat hun qualificatie be treft. Reeds vroeger is er gesproken over de wenschelijkheid dat op de voordracht sol licitanten uit Zandvoort zouden kunnen voorkomen, wat men gaarne wilde, doch wat niet gebeurde En het. antwoord op deze besprekingen is nu deze voordracht; m-a-w. Men spreekt er niet eens meer over.Men doet eenvoudig, Van de hooggeroemde, autonomie der gè- meenteis dan hier toch wél heel weinig te zien. Bovendien is de voordracht spoediger op gemaakt, dan men had kunnen denken, waarom ook een actie dóór middel van een petitionnement op touw gezét, werd verijdeld. Verbijsterend zou anders het aantal van de ouders geweest zijn, die dit petitionnement hadden geteekend. Spr. weet dat een voorstel geen succes zal hebben, maar toch doet spr. het, al is 't al leen maar uit protest. Spr. stelt voor de voordracht naar B. en W. terug te zenden en hun-te verzoeken bij den raad een.nieuwe; voordracht in te dienen; Dit-voorstel wordt door den heer v. d. PLAS ondersteund. Weth. MOLENAAR 'merkt op, dat men de zaak van den practischen kant moet be zien, en doortasten. Daarom bevreemdt het spr. dat de heer v. d. Plas het yoorstël Pack ondersteunt. Op grond van hèt verleden meent spr. dat de heer v. d. Plas daartoe het reéhf ïiïèt hééft. Persoonlijk staat spr. op een Zandvoort- sche voordracht. De heer BRAMSON „Als onderwijzer Gelach op de publieke tribune. De voor zitter verzoekt stilte. Weth. MOLENAAR spreekt verder Dan merkt men op, zegt spr., dat de voor dracht te vroeg ingediend zou zijn.. Maar dan ontzegt spr. toch den burgers het recht om een hetze op touw te zetten, die niet géoorloofd is. Spr. toont het aanwezig zijn van deze. hetz aan uit verschillende brieven, die men vanuit Zandvoort aan de voorgedragen onderwijzers zendt en in welke brieven Zandvoort zoó slecht mogelijk wordt afgeschilderd. Dat komt niet te pastdat zou een raad boven den raad zijn. Zelf had spr. liever Zandvoortcrs op de voordracht gehad, maar het heeft nu geen zin, de voordracht terug te nemen, waar ook een vergelijkend examen veel geld zou kosten. De'heer PADT zegt niét te denken aan een vergelijkend examen, waaraan hij trou wens ook Zeer weinig waarde hecht. Spr. wil geen-practische "resultaten, die hij--tóch, niet zal bereiken,: maar louter theo retische en principiëële resultaten. Aan een hetze heeft spr. geeiis'zins deelgenomen. Spr.'handhaaft ten slotte zijn voorstel. De héér V. D. PLAS beschouwt het door weth. Molenaar gesprokene.^ als zakelijk, maar dan toch 'als zakejijk mis- Thans wordt hét voorstel Padt in stem ming gebracht en met 7 tegen 6 stemmep verworpen."'Vóór hét voorstel 'Padt stemden de heeren Zwaan, Bramson, Schaap, Padt, v. d. Plas en v. d. Bos. Dan heeft de'benoeming van een school hoofd plaa.ts. De eerste stemming heeft totresultaat H. v. Ekeren 3 stemmen ;.H, J. v. d.< Win den 3 stemmen W. Denker 3 stemmen en 4. stemmen blanco. Éen tweede stemming hééft plaats., Deze brengt H. v. Ekeren 3 stemmen ;.v. d. Winden 2 stemmen Denker 4 stemmen, 4 blanco. Ten slotte herstemming tusschen de heeren Denker en Ekeren. Benoemd wordt de heer v. Ekeren. Koop van een peréeel. De heer A. N. v. Vugt verzoekt te kóopen het perceel Kerkstraat 28. B. en W. stellen den raad voor, afwijzend op dit verzoek te beschikken. Het bedoelde perceel is thans nog in huur bij den heer Kemp. Achter dat perceel staan nog de stal len der gemeente, die gebruikt worden. Wan neer eenmaal de remise voer Publieke Wer ken gereed zal zijn, zullen B. en W. met nadere voorstellen komen betreffende de be stemming van dat perceel. Aldus wordt besloten. Zekerheidstelling van den Gemeente-Ontvanger. Bij raadsbesluit van 16 Maart 1914, werd de noodzakelijke borgtocht van den gemeen teontvanger bepaald op f 12.000. In verband met de meerdere uitbetaling, die de ontvanger doen meet, is het dikwijls noodig, dat het voorradige kasgeld meer be draagt dan f 12.000 en daarom stellen B. en W. den raad voor, het bedrag dat de ontvan ger als 'zekerheid moet stéllen te bepalen op f 25.000. De verhoogde zekerheid moet ge steld zijn binnen een maand na goedkeuring van Ged. Staten. Fliermede gaat de raad accoord. Jaarwedde Gemeente- Ontvanger. Door den gemeente-ontvanger is aan den raad verzocht Gedeputeerde Staten dezer Provincie te adviseeren zijn jaarwedde te ver hoogen. B. en W. stellen den raad voor Ge deputeerde Staten te adviseeren de jaar wedde te brengen op het maximum bedrag van f 4000 gelijk aan de jaarwedde van den ontvanger der gemeenten Bloemendaal en Hoorn. schouwen. De heer v. d. WERF wil het salaris van den gemeenteontvanger brengen van 3200 op ƒ3500. De heer PADT ondersteunt het voorstel Bramson. Elk voorstel tot verlaging van b.v. kleedinggeld, extra belconing enz., zal zijn sympathie niet hebben en hij zal er zijn stem niet aan geven. De heer GEERS kan zich met de zienswijze van den heer Padt vereenigen. Spr. heeft steeds op herziening der sala ris-regeling aangedrongen. Men heeft in dertijd een salarisregeling gemaakt en nu gaat men steeds weer aan 't veranderen. Daarom dringt spr. aan op een algeheele herziening, die dat zal wegnemen, wat bij sommigen een doorn in 't oog is, dat de eene groep boven de andere bevoorrecht wordt. Laat men daarom zooals éertijds een salariscommissie instellen. De VOORZITTER deelt mede, dat nog deze maand eén vergadering van de com missie voor georganiseerd overleg wordt ge houden, waarbij de zaak ter sprake kan worden gebracht. Het voorstel Padt wordt daarna met alge- meer.e stemmen aangenomen. Huurkoopwinkelhuizen „Plan Noord". op Door de heeren T. Molenaar, L. L. M. Geers en C. Siegers is aan den raad voorge steld om financieele medewerking te verles- nen van gemeentewege voor den bouw van huurkoop winkelhuizen op Plan Noord. B. en W. stellen aan den raad voor onder dezelfde voorwaarden als zijn vastgesteld of •zullen vastgesteld worden voor den bouw en de uitgifte van huurkoop woningen, de ge vraagde financieele medewerking te verlee- nen,' onder voorwaarde, dat bij elke twaalf huurkoop'.woningen een huurkoop winkel wordt gebouwd, en dat; de hypotheek, die van gemeentewege voor een huurkoop-winkel wórdt verstrekt,/1 niet grooter zal zijn dan 75van de bouwkosten, de prijs van' de» grond daarbij berekend en de hypotheek een bedrag van 3500 niet te boven zal gaan. Voor de verdere, ontwikkeling van Plan Noord is het gewenscht, dat de gemeente zooveel mogelijk den bouw daar bevordert en dat kan'zij méde doen 'door den winkel-, bouw te bevorderen. Dé burgémeester kan zich mét dit voorstel /van het college niét vereenigen. Hij licht zijn meeniftg o.rn. aldus toe - Wanneer éen woning, op welk gebied ook, bestaansmogelijkheid; heèft in een/zeker deel van de gemeente, dan zal, het particuliere ini tiatief wel tot. dé stichting besluiten. Heeft een winkel geen bestaansmogelijkheid, waar om moet dan de gemeente dc kwade kans be loop?».'Hij draagt'- zich, afgescheiden van die mógélijkhëdéh af;*'of. dé gemeente dan .eén soort hypotheekbank moet worden. Weth. SLBGERS verdedigt zijn voorstel. Hij wijst er o.m. op, dat het hier nu de ge legenheid is om de Zandvoortsche burgers, aan een eigendom te helpen. Daarom vindt spr. het klein, dat men geen helpende hand wil bieden. Het gaat hier toch om gezonde politiek. De heer BRAMSON stelt voor één win kel toe te staan op een complex van 25 wo ningen. De heer GEERS merkt op, dat men hier twee zaken verwart, n.l. de volkshuisves ting en het initiatief der burgerij. Ook spr. verdedigt het voorstel. De heer PADT zou eerst uitgemaakt wil len zien, of de Raad subsidie voor winkel bouw wenscht te geven. Het voorstel van B. en W. wordt in stem ming gebracht en met 9 tegen 4 stemmen verworpen. Burgerlijk Armbestuur. Aan de orde is de benoeming van een lid vén het Burgerlijk Armbestuur in de perio- Jdieke vacature A. J. Hollenberg. Als no. 2 staat op de voordracht de heer J. Water. Benoemd wordt de heer Hollenberg. De strandverpachting. De heer J. Bramson heeft aan den Raa d verzocht dé stemming van de vorige raads vergadering over de vaststelling van de strandverpachting aan de orde te stellen, omdat in de vorige raadsvergadering de heer Gunters aan de stemming had deelgenomen en diens stem van invloed was geweest op :dén uitslag. B. en W. stellen den Raad echter voor, hierop niet in te gaan, daar de heer Gunters, toen hij stemde, geen strandpachtcr meer was. Het contract is geëindigd met den afloop van het seizoen 1925. De heer BRAMSON licht zijn verzoek toe. Hij vraagt nauwkeurige aanteekening van het gesprokene, daar, wanneer het prae- advies van B. en W. wordt aangenomen, hij in hooger beroep zal gaan bij Gedep. Staten, Komend tot de zaak zelve, zegt spr. spr., dat artikel 46 van de gemeentewet zegt: Een lid van den raad moet zich onthouden van medestemmen over zaken, die hem, zijn echtgenoote of zijn bloed en aanverwan ten tot den 3den graad ingesloten, per soonlijk aangaan of waarin hij als zaakgelas tigde betrokken is. En zooals bekend is de heer Gunters gelastigde van de N. V. Groot Badhuis. Spr.'s conclusie is, dat de heer Gunters zich van stemming had moeten onthouden. B. en W. zeggen wel, de heer Gunters is geen pachter, maar daar heeft spr. 't ook niet over gehad. De heer Gunters is gelastigde. De heer ZWAAN citeert de interpretatie van artikel 46 der gemeentewet door prof. Oppenheim, en de volgende vragen Was de heer Gunters zaakgelastigde Ja. Is de verboden stem van invloed op de stemming geweest? Ja, want een voorstel werd aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Spr. onderschrijft de conclusie van den heer Bramson. De heer GEERS vraagt, wanneer de pacht eindigt. De VOORZITTER antwoordt: op 31 September. De heer GEERS komt hierom tot de con clusie, dat de heer Gunters bij dc stemming over den strandpacht in December geen strandpachter was, maar louter raadslid. Weth. MOLENAAR vindt het 't beste, wanneer Gedep. Staten dit uitzoeken. De heer GUNTERS wijst er op, dat hij bij de behandeling der strandpacht geen pach ter was, dus ook geen belanghebbende of gelastigde. Over de vaststelling der pacht kon spr. dus vrijelijk mee stemmen. Intusschen zal spr. rustig het beroep bij Gedep.-Staten en hun uitspraak afwachten. Het voorstel van B. en W- wordt in stem ming gebracht met. 8 tegen 4 stemmen aan- genomén,"■--en De heeren Zwaan, Bramson, Schaap, en- v. d. Bos. De heer Bramson deelt mede, bij Gedep. Staten in hooger beroep te zullen gaan. Strandpacht. Dc Wéd. A. KeurKoning verzoekt in pacht te krijgen het gedeelte strand dat de laatste jaren in pacht was bij haar zoon Jacob Keur. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Na eenige bespreking wordt op Voorstel van den heer Geers, besloten eerst de familie te raadplegen en deze zaak in een volgende vergadering wederom aan de or de te stéllen, dan uitvoeriger gedocumenteerd Supplctoire begrooting.. B. en W. bieden ter vaststelling aan een suppietoire begrooting en het doen van af en overschrijvingen betreffende het dienstjaar 1925. Deze wordt vastgesteld. Commissie van Toezicht L. O. Mevr. W. H. Brokmeier geb. van Egmond hééft bedankt voor hare benoeming tot lid van de plaatselijke Commissie van toezicht voor het Lager Onderwijs. Ter vervanging van die vaca ture wordt ter benoeming aanbe volen Nol. Mevr. C. Hollenberg geb. Van der Werff en No.2 Mevr. G. van Rijnberk geb. De Nes. Benoemd wordt mevr. C. Hollenberg, geb. v. d. Werff. De Wachtdienstregeling bij het Gas-en Water leidingbedrijf. In de Raadsvergadering van 14 November 1924 werd de vergoeding voor een fitter, die den wachtdienst 'had, gebracht op f 5 per week. Dé fitters Vroegen eene herziening der regeling aan. Dit verzoek is in de vergadering van het georganiseerd overleg behandeld. Een lid van het hoofdbestuur eener organisa tie stelde voor de vergoeding te brengen op f 7.50 per week, maar daarover werd geen over eenstemming verkregen, zoodat de raad in deze een beslissing moet nemen. Na enkele bespreking wordt besloten deze zaak aan te houden totdat het voorstel van B. ert W. omtrent de algeheele salarisregeling in dén raad komt. De overuren van de politie. Door het politiecorps is aan den raad ver zocht om uitbetaling van de gemaakte over uren. Dit verzoek is behandeld in de vergade ring van de Commissie van het georganiseerd overleg en daarin is overeenstemming be reikt. Een voorstel is aangenomen om een bedrag van ongeveer f 450 beschikbaar te stellen en een vergoeding te verleenen voor de gemaakte overuren, berekend naar 1/48 van het weekloon. B. en W. stellen den raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen en de uitbetaling der gelden goed te vinden. Hiermede gaat de raad accoord. Vrije geneeskundige be handeling bij de politie. In de vergadering van het georganiseerd /overleg is behandeld het afschaffen van de 'vrije geneeskundige hulp voor. de huisgezin nen van de dienaren van politie. /Over een. voorstel om het uitstervings- systcem toe te passen staakten de stemmen, Zöo'dat de raad iri deze kwestie een nadere beslissing- zal moeten nemen. Déze kwestie wordt eveneens aangehou den tot de algeheele salarisregeling. Hierna wordt de openbare vergadering ■verdaagd tot Dinsdag avond Na een beslo ten zitting van ruim een half uur wordt de openbare vergadering nog'even geopend en bes&ten aan debewoners der Passage, die schadevergoeding vroegen, voor de schade door het omtrekken der muren ondervonden, een bedrag van f 740 .tóe te kennen als schadevergoeding. BINNENLANDSCHF. HAVENS. IJMUIDENaangekomen 31 Jan. Albert v. "Danzig, Prinses Juliana v. Batavia, Gel derland v, Seaham, Clara Kunstmann v. Brahestad, Laverock v. Londen Linge- stroom v. Londen, Elbing- II v. Koningsber gen. Rijnstroom v. Huil, Randwijk v. Me- lilla voor de hoogovens, carg. Ver. Scheepv. karit., Drewent v. Gooie, Astarte v. Bremèh, men, Zijldijk v. Hamb., Honfleuratse van Gaen voor de hoogovens, carg. Ver. Scheep- vaartk. Jagersfontein v. Hamb. Orestes v. Hapib. 1 Febr. Zaanstroom v. Leth, Polleux van Alexandria Greenbatt v. New Castle, Rhein V. Hamb. Ayres v. Hamb, om te IJmuiden te bunkeren. IJMUIDEN, aangekomen 1 Febr. Foy- nes v. Glabelly. VLIELAND, aangekomen 1 Febr. Prof. Ruys v. Huil. VLISSINGEN, gepasseerd 31 Jan. Reed- pcot v. Vancouver, Wynburn v.Portland, Lulaeck v. Australië, Goldyifels v. Rom- bay, Leopold v. B. Ayres naar Antwerpen. Van Antwerpen: Aviemore n. Braila, Avri- stan n. Bushora, Arnold Maersk n. Miami, Gera n. Batavia, Canadian Aviatol n. St. John Stinus, Isar en Ebro n. Midd. Zee, Teuna m.s. Londen, Palémbang en Aidabi naar Rotterdam, Merwede m.b. Neder Har- dinxveld, Asta n. Singapore, Canada naar San Francisco, Marita en Gent naar Londen. 1 Februari, Catharina m. s. van Londen Schrewsbury v. Phillipsville Melpomene v. Sah Pedro, Elzasiér en Ampetco naar New York, Gothia v. Bougie, IJselsijk van Ham burg naar Antwerpen. Van Antwerpen Danzig n. Brazilië, Sach- sënwald naar Montevido. NEDERLANDSCHE STOOM VAARTLIJNEN. CEYLON (J.B.-üjn) 1/2 van Java te Ran goon. DJEMBER (R. Lloyd) 1/2 v. Hamburg te R'dani. EF.MLAND (H. Lloyd) thuisreis 30/1 van Las Palmas. ELPENOR (Oceaan) Japan-A'dam 30/1 te Penang. ENGGANO (Nederl.) thuisreis 31/1 te Londen. FAUNA (K.N.S.M.) 31 '1 van Lissabon te Setubal. FLANDRIA (H. Lloyd) 29/1 van A'dam te B. Avres. HEBE (K/N.S.M.) 30/1 v. Palermo te Tar ragona. HEEMSKERK (H. Afr. lijn) uitreis 30/1 v. East Londen. JAGERSFONTEIN (H. Afr. lijn) 1/2 van Hamburg te A'dam. INSULINDE (R. Lloyd) thuisreis p. 31/1 Gibraltar. JAN PIETERSZ. COEN ((Nederl.) uitreis 31/1 van Colombo.. KENNEMERLAND (H. W. Afr. lijn) uit reis 31/1 te Bord. KLEIDRECHT (Br. Ind. lijn) 31 Jl van Calcutta l.v. Antwerpen te R'dam. KL.IPFONTEIN (H, Afr. lijn) pass. 31/1 Ouessant. LOTTE (K.ft.S.M.) 31/1 van Cadix te Lissabon. MADIOEN (J. N. J. lijn) Java-New York 1/2 van Colombo. MELISKERK (H. Afr. lijn) thuisreis 31/1 te Marseille. MEMNON (Oceaan) 31/1 van Batavia naar Amsterdam. MERAUKE (R. Lloyd) thuisreis 31/1 van Marseille. NEREUS (K.N.S.M.) Aarhus-A'dam pass. 31/1 Brunsbuttèl. OBERON (W.I.M.) '30/1 v. Hamburg naar A'dam. OOSTKERK (H.O.A.-lijn) uitreis 1/2 te Genua verw. ORESTES (K.N.S.M.) 1/2 van Hamburg te A'dam. PALÉMBANG (H. Afr. lijn) 31/1 van Port Natai l.n. Antwerpen te R'dam. POLYPHEMUS (Oceaan) 30/1 van Batavia l.v. A'dam te Hamburg. POLLUX (K.N.S.M.) 1/2 van Alexandria te A.'dam. PRINSES JULIANA (Nederl. 31/1 van Batavia te A'dam. ROGGESTROOM (H. W. Afr. lijn) uitreis 1/2 te Dak*- verwacht. SALAWATI (H. Afr. lijn) 1-/2 v. R'dam te Hamburg. SALEIER (H. Afr. lijn) 31/1 v. A'dam te Hamburg- SAP AROEA (J. N. Y. lijn) 30 1 v. New York n. Java. SIANTAR (J. N. Y. lijn) New York-Java 30/1 v. Port Said. SIANTAR N. J. lijn) New York-Java 31/1 v. Suez, SJ.TÖBEONDO (R. Lloyd) uitreis 31/1 te Genua. SLAMAT CR. Lloyd) uitreis p. 3/1 Perim. STADSDIJK (J. N. Y. lijn) Java-New York 31/1 te Suez. STELLA (K. N. S. M.) 30/1 v. Tarragona te Barcelona. STREEFKERK (Br. Ind. lijn) thuisreis 30/1 te Genua. STUIVESANT (W. I. M.) 31/1 v. Bremen te Hamburg. SOEMBA (Nederl.) thuisreis 29/1 te Bela- wan. TAMBORA (R. Lloyd) uitreis p. 30/1 Ouessant. TAMBORA (R. Lloyd) uitreis p. 1/2 Fi- nistêrre. TAPANOELI (R. Lloyd) 31/1 v. R'dam te Hamburg. TELLUS (K. N. S. M.) 31/1 v, Venetië te Triest. TJERIMAI (R. Lloyd) 31/1 v. R'dam te Batavia. TJISONDARI (J. Ch. J. lijn) 30/1 v. Ba tavia n. Hongkong. TOSARI (H. Austr. lijn) 31/1 v. Sydney l.v. Hamburg te R'dam. TJILATJAB (J. Ch. J. lijn) 1/2 v. Padang n. A'dam. TJIBESAR (J. Ch. J. lijn )29/l v. Java te Yokohama. TJISAROEA J. Ch. J. lijn) A'dam—Batavia p. 30/1 te Pantelfcaria. VAN RENSSELAER (K. W. I. M.) thuis reis 2/2 te Plymouth verwacht. VEENDAM (H. A. L. R'dam-New York p. 31/1 v.m. 11.25 Lizart. VENEZUELA (K. W. I. M.) uitreis 30/1 van Dover. VLIELAND (H. W. Afr. lijn) 30/1 van Lagos n. Kotonou. VONDEL (Nederl.) thuisreis 1/1 v. Port Said. VULCANUS (K. N. S. M.) 29/1 v. Mau- plia n.' Candia. IJSELDIJK (H. A. L.) Hamb.-Ant. p. 1/2 Vïissingen. YILDUM (H. Lloyd) 31/1 v. Hamb. n. A'dam. ZEUS (K. N. S. M.) 30/1 v. Malta n. Algiers. ZIJLDIJK (R. Z. A. lijn): 1/2 v. Hamb. e A'dam. BALI (J. B. L.) 30/1 v. Raogoon n. Ja.va. BINTANG. (Nederl.) thuisreis 30/1 te Liverpool. BINTANG(Nederl.) thuisreis 30/1 te Liverpool. J JACATRA J. B. L.) 31/1 v. Rangoon n. Java. KARIMATA (Nederl.) uitreis 30/1 te Sa- bang. NEPTUNUS (K.N.S.M.) 1/2 v. A'dam te Hamburg. NI AS (Nederl) uitreis 30/1 „té Sabang. OBERON (K. N. S. M.) 1/2 v. Hamb. te 'Brëmén. RÖNDO (Nederl.) uitreis 30/1 te. Sabang. ZOSMA (H.O.A. lijn) uitreis 31/1 v. Co lombo. BUITENLANDSCHE HAVENS. BARENDRECI-IT 30/12 v. Thamesharen n. Philadelphia. KEILEHAVEN 29/12 v. Cienfuegos te Philadelpia. KRALINGEN 31/12 v. Charleston n. Guan- tanaio. LANRICK 30/12 v. R'dam te Leith. MAASHAVÈN 26/12 v. Puerto Padre h. Philadelphia. PAPENDRECHT 30/12 v. Rouaan te Ba- toem. RIJNDIJK 31/12 v. Norfolk te Santos. SLIEDRECHT 30/12 v. Swansea n. Beau mont. VECHTDIJK v. R'dam n. B. Aires p. 31/12 Wyght. Zondag Is,té Rotterdam onder presidium van den heer' Hein én, uit Maastricht,; een be spreking gehouden om,te komen tot de op richting „van een militair fascistische organisa tie. Besloten werd, naar „De Rsb.''. meldt óm nog niet lot oprichting te komen, maar eerst de besprekingen af te wachten, die gaande-zijn om; tot fusioneering te geraken. Wanneer het tot oprichting zal komen zul. len 'geen politieke doeleinden worden nage streefd Men zal zich op het standpunt stellen, dat iedere Nederlander hoort mede te werken voor de weerbaarrriaking-van. zijn vaderland, liefde in te prenten voor het Oranjehuis, en Nederland in het bezit van een goed bewa pend leger en vloot te stellen De bijeenkomst, welke door onderschei dene vroegere reserve-officieren werd bijge- wo'ond, was Tamelijk bezocht. Het proces tegen Mr. Marchant c.s. Volgens bericht in de bladen heeft Mr. Marchant de tegen hem ingestelde actie in zake de ,,Celem"-zaak een poging tot chan- tage genoemd. Naar aanleiding hiervan deelt Mr. Moerel, curator in het Cetem-faillissement, in de Tel. mede, met groote verontwaardiging ie heb. ben kennis genomen van de wijze^ waarop mr. Marchant zich in de Ceteni-zaak meent te moeten verweren. Hij kan niet polemiseeren met iemand, die tot zijn verdediging alleen scheldwoorden weet te vinden Het is belachelijk in een door een curator, met medeweten en goed vinden van den rechter-commissaris ingeleide actie een poging tot chantage te zien. Met iemand, die zich tot dergelijke belee- digende uitdrukkingen verlaagt, polemiseert mr. Moerel niet. Wel echter is door hem bij den Raad van Toezicht en Discipline van de Orde van Advocaten te 's-Gravenhage een klacht tegen mr. Marchant ingediend, Van Pravia op de Kaap Verdische eilanden wordt gemeld, dat maj Franco dc Spaansche aviateur die van Spanje naar Buenos tracht te vliegen, Zaterdagmorgen te Pravia is op gestegen. Hij hoopt Pernambuco (Brazilië) in een vlucht van 16 uur te bereiUoT, De „Jaguar" kon niet tegèp het water. De Britsche vliegenier Alan Cobham, die thans op zijn vlucht van Londen naar Kaap stad te Bulawayo is aangekomen, heeft op zijn fels van Livingstone een merkwaard'ge ervaring opgedaan. De Daily Mail" sseldb dat hij om de- Victoria-watervallen te grafeeren zoo laag vloog, dg,t het opstuivende water in de carburateur terecht kwam, waar op de motor vervaarlijk begon over te slaan. Na eenige hachelijke oogenblikkcn, slaagde 'de Siddeley Jaguar cr in-zieh van 't water te ontdoen en draaide weer normaal verder. Ondertusschen was mr. Emmot, de film-ope rateur er in geslaagd een zeer origineele film van dezen geweldigen waterval te maken. Een schrijven yarn Z. D. H. den Bisschop van Roermond. Z. D. H Mgr L. Schrijnen, Bisschop vat' Roermond, heeft het volgende bepaald; Wij bepalen, dat op Zondag den 7den Fe bruari in de Kerken van Ons Bisdom, zooals dit gebruikelijk is op den verjaardag van Hare Majesteit een plcjchtig Te Deum" ge zongen worde, om den zegen des Heeren over het jubilerende Koninklijk Echtpaar af te smeeken. Het „Te Deum" voor Z.H den Paus zal dit jaar gezongen worden op Zondag den 14den Februari. BODEGRAVEN, 2 Februari 1926 Kaas aapgevoerd 131 p.; 5197 st. Eerste kwali teit 58f,3; tweede kwaliteit 5256: zwaardere Rijksmerk 5057, Handel flauw. PURGEREND, 2 Februari. Marktbe richt. Kleine fabriekskaas, 14 stapels. 4851 per 50 k.g. Kleine Boerenkaas 6 stapels 50 per 50 k.g, De handel op de kaasmarkt was vlug. Boter 576 k.g. 2.402.50 per k.g. Runderen, waaronder 140 vette- en 144 melk- en gelde- 0.801.20 per k.g.; matig 150400 per stuk, stug; Stieren 8; Paar den 32, 100200 per stuk, stug: Vette Kalveren 17, 1.501.70 per k.g., matig: Nuchtere Kalveren 375, 1542 per stuk, vlug; Vette Varkens 524, 0.800.88 pet k.g., matig; Zouters 0.800.86 per k.g„ Magerv Varkens 102, 2048 per stuk, vlug; Bi^/en 91, 16—22 per stuk, vlug; Schapen 3bL 4048 per stuk, stug; Kip eieren 89 per 100 stuks; Eendcieren 8.— per 100 stuks; Appelen 40 kisten f 24 per kist. IJMUIDEN, 1 Febr. Van de beugvisschenl kwamen heden hier binnen de stoombeugers V.L. 103 (Voorbode) met f 2164 V.L. 190 (Koningin Wilhelmina) met f 2078 V.L- 199 (Martha Maria) met 2311 V.L. 29 (Oran je Nassau) met f 1668 en V.L. 39 (Joannes Georgius) met f 1330 aan opbrengst. IJMUIDEN, 1 Febr. De heden hier bin nengekomen Britsche stoomdrifter Y. H. 69 (E. Rose) besomde voor de aangevoerde lading haring f 3140. IJMUIDEN, 1 Febr. Heden kwamen van Great-Yarmouth hier binnen de zeilloggers TJM. 202 (Holland) en IJM. 314 (Dirk Job) niet een aanvoer van resp. 555 en 775 vaten gezoutër. haring. IJMUIDEN, 1 Febr. In de afgelqopen maand bedroeg de yischomzet in den Rijks- afslag alhier 1.134.534 tegen 517.092 in Januari 1925 en 148.330 in dezelfde maand van hét daaraan voorafgaande jaar. ENKHUIZEN, 1 Febr. Van de geheele haringvloot zijn Eeden, wegens ijsgang, •slechts 5 vaartuigen ter haringvangst uitge varen. Het eerste vaartuig bracht slechts 41 worp haring aan. Prijs 11.05 per tal. VLAARDINGEN, 1 Febr. Alhier is aan de zeevischhal binnengekomen de stoombeti- ger VI. 44 met 1890 besomming. IJMUIDEN, I Febr. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom- treilersIJM. 136 (Clasina Luther) mef 2504 IJM. 142 (Freia) met 3049 IJM 119 (Mies en Truus) met 2615 IJM. 101 (Gerbig) met 2265 IJM. 374 (DeriU VIII) met 3319 IJM. 127 (Derika XIID met 2478 IJM. 189 (Mary) met 1777 IJM. 34 (Anna) met 2161 IJM. 190 (Hen- riette Jacoba) met 3092 IJM. 2 (Christine) met 3376 IJM. 147 (Kijkduin) met 2269; IJM 121 (Louisa) 3219 IJM. 118 (Beatri ce) met 2524 IJM. 8 (Annie) met 975 IJM. 13 (Christine Catharina) met 3011 IJM. 19 (E.T.) met 3223 IJM 18 (Azalea) met ƒ3403 IJM. 41 (Cobi) met 2273; IJM. 20 (Olga) met 2945 IJM. 90 (Storm vogel) met 2823 IJM. 52 (Dordrecht) niet ƒ,2273 IJM. 197 (Zaanstroom IV) met 1386 IJM. 133 (Catharina Duyvïs) met 1897; IJM. VV (Plejaden) met ƒ3160; IJiyi. 331 (Hólland V) met 1846 IJM. 154 (Protinys).met 1523 IJM. 80 (Hasenkamp' met 2131 IJM. 6 (Eduarda) met 2359 IJM. 130 (Eendracht I) met 3125 IJM- 37 (Maria Elisabeth) met 2628 IJM. 106 (Reieer) met 2185 IJM. 72 (Carolibe) met 3284 IJM. 28 (Walrus) met 2436 K.W. 123 (Robert William) met 2491 de .zeilloggers K.W. 172 (Jacoba) met 826 en KW. 21 (Twee Gebroeders) met 686 aan besomming. IJMUIDEN, 1 Febr. Heden waren aan den Rijksvischafslag 54 Stoomtrawlers, 2 Loggers en 5 Beugers. De prijzen waren als volgtTarbot f 2.101.70, Tongen f 2.60—- 2.30 per kg. Griet f 6025, gr. Schol f 30— 24, md. id. f 34—31, Zetschol f 42—39, kl. Schol f 29—20, f 17—12, Scharren f 19—12, alles per 50 kg. Roggen f 2716 per hoop gr. Schelvisch f 4128, md. id. f 3420. k.md.id. f 27—15, kl. id. f 16—13, 12—6.50, Kabeljauw f 5345, gr. Gullen f 1613, kl. id. f 105.10, Wijting f 85 per 50 kg- IJMUIDEN, 30 Jan. Heden kwamen bvan de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtrëilers IJ.M. 53 (Derika VI) met f 2047 IJ.M. 203 (Derika XVI) met f 1855 IJ.M. 135 (M. R. Ommering) met f 2901 IJ.M. 327 (Victoria) met f 1836 IJM. 481 (Amsteldijk) met f 3523 IJ.M. 176 (Hol land II) met f 2625 IJ.M. 179 (Holland III) met f 2392 IJ.M. 503 (Holland VII) met f 2341 IJ.M. 153 (Juliana) met f 2034 IJ.M. 1 (Swift) met f 2556 IJ.M. 36 (Proef) met f 2273 IJ.M. 39 (Petten) met f 2541 IJ.M. 158 (Invierne) met f 2631 IJ.M. 104 (Annie) met f 2132 IJ.M. 26 (Witte Zee) met f- 2549IJ.M. 27 (Zwarte Zee) met f 2228 IJ.M. 155 (Albert Groen) met f 2749; IJ.M. 32 (Zeemeeuw) met f 2539 IJ.M. 42 (Flaminge) met f 2188 IJ.M. 70 (Zeehond) met f 2120; IJ.M. 161 (Elie Chenevierre) met f 2767 K.W. 14 (Urania) met f 2458 en de zeilloggers K.W. 147 (Wilhelmina III) met f' 750 K.W. 39 (Doggersbank) me' f 808 ;"K.W. 74 (Katwijk aan den Rijn IïD mét f 697 K.W. 163 (Prinses Juliana) met f 803 K.W. 19 (Dirk) met f 966 K.W. 55 (Nicolaas) met f 829 K.W. 70 (Maria Ca tharina) met f 807 en K.W. 93 (Zeearend) met f 576 aan besomming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6