Radio-nieuws MARKTNIEUWS. KERKNIEUWS. De veemmoorden. Het verkeer te Berlijn. De bestrijding der Duitsche werkloosheid. De strijd om het voorzitterschap der liberale fractie. De EngelschTurksche onderhandelingen. De bankbiljettenvervalsching. Een looneisch bij de Amerikaansche spoorwegen. Een zware brand. Een aardschok op de Salomo-eilanden. Het Zilveren Huwelijksfeest van de Koningin. Jhr. Ruys' toestand. Te uitgebreide steunregeling in Utrecht. Jubilarissen bij de Koningin- Moeder. R. K. Comité Pleegouderstrèin WeenenBudapest. West-Friesche Kanaalplannen. Deken Q. P. Bom. j LANDBOUW EN VISSCHERIJ Visschen met zegen- en drijfnetten. lep. slotte is bij een den vorigen herfst gesloten verdrag tusschen Duitschland en Egypte aan eerstgenoemd land het recht ver leend om onder bepaalde reserves zijn eigen vrechtbank in te stellen ter berechting van strafdelicten, dooi- Duitschers in Egypte be gaan. Dezer dagen nu komt voor het eerst een dergelijke, uit Duitsche rechters samenge- atelde rechtbank bijeen in bovengenoemde zaak. Eventueel beroep van het vonnis der rechtbank zal bij den Hoogen Raad te Leipzig plaats hebben. KOLONEL WILLIAM Ml lCHiAL. Kolonel William Mitchell, die wegens de door hem geoefende critiek op den toestand, waarin zich de Amerikaansche luchtdienst bevindt, voor den duur van vijf jaar in de uitoefening van zijn functies bij het leger werd geschorst, heeft zich bij deze straf niet neergelegd. Hij heeft er, blijkens berichten uit Washington, de voorkeur aan gegeven, zijn ontslag uit den dienst te nemen. Hij heeft het voornemen om als particulier zijn campagne tot hervorming van den lucht dienst voort te zetten. Gisteren is te Berlijn het veemmoord- proces, wegens de vermoording van den soldaat Pannier, begonnen. De officier van Justitie drong er op aan, dat de behande ling in het openbaar zou plaats hebben, waarbij zich de verdediger van een der be klaagden, kapitein ven 'Senden, aansloot. De verdedigers van de andere zes beklaagden drongen er echter op aan, dat de zaak met gesloten deuren zou worden behandeld, daar anders de belangen van den staat in het gedrang zouden komen. Tegen alle verwach ting in besloot de rechtbank dienovereen komstig. In het veemmocrdproces zijn volgens een Berlijnsch correspondentie-bureau na een uitvoerige behandeling der daad de be klaagden baron Van Senden en de gep. kapitein Gutknecht, die beschulditfd waren, dat zij de andere beklaagden door misbruik van hun gezag als superieuren tot moord hadden overgehaald, op voorstel der ver dediging onmiddellijk uit de hechtenis ont slagen. 1 In 1925 zijn bij het Berlijnsche straatver keer in totaal 11.156 botsingen voorge komen. Gewond werden 4929 personen, ge dood 143. Volgens de bladen heeft het dagelijksch bestuur van -Berlijn een nieuwe automo bielenbelasting aangenomen, ter dekking der kosten voor het -onderhoud der straten. Wij berichten reeds, dat de regeering voornemens is de rijksspoorwegmaatschap pij een bedrag van circa 50 millioen mark voor te schieten, teneinde haar in staat te stellen de industrie belangrijke orders voor de levering van wagons, rails, bruggenbouw- materiaal, enz. te geven en op deze wijze tot leniging van de hand over hand toene mende werkloosheid bij te dragen. Naar het „8 Uhr Abendblatt" meldt, wil de regeering het hierbij niet laten. Zij heeft een grootscheepsch project tot bestrijding van de werkloosheid uitgewerkt, waarvan de credietverleening aan de spoorwegmaat schappij slechts een onderdeel vormt. In de regeeringsverklafing deelde rijks kanselier dr. Luther verleden week reeds mede, dat de regeering zou onderzoeken op welke wijze de Duitsche export bevor derd zou kunnen worden. Er hebben sedert dien onderhandelingen tusschen de ver schillende ressorts plaats gehad, die tot het resultaat* hebben geleid, dat de regeering reeds dezer dagen een bedrag van niet min der dan 500 millioen mark ter beschikking zal stellen. De kritieke toestand op de ar beidsmarkt maakt langer uitstel onmoge lijk. De fabrieken, die voor orders in aanmer king wenschen te komen, zullen zich moe ten verpliohten een zeker aantal werkloo- zen in dienst te nemen en dit aantal iedere maand te verhoogen. Door een nieuw sy steem van exportverzekering, dat ten dee- le uit staatsmiddelen zal worden gefinan- cieerd, zal de industrie in staat worden ge steld ook die buitenlandsche orders, welke niet zonder risico zijn, te aanvaarden. De groote stimulans voor het bedrijfsle ven verwacht men echter van het nieuwe crediet aan Sovjet-Rusland, waarover op het oogenblik nog wordt onderhandeld. Be trouwbare bijzonderheden omtrent deze crediet-transacfie zijn nog niet bekend, maar het verluidt met stelligheid, dat het crediet ten minste 300 millioen mark zal bedragen en voor den tijd van vier jaren zal worden verleend. Hierdoor zouden de Russen in staat worden gesteld, geweldige orders bij de verschillende Duitsche in dustrieën te plaatsen. Op deze wijze hoopt men de crisis in het Duitsche bedrijfsleven te overwinnen en het aantal werkloozen in aanzienlijke mate te kunnen verminderen. De geheime bijeenkomst van graaf Oxford met een aantal kapitaal-krachtige' liberalen "it verschillende deelen van het land, welke Vrijdag werd gehouden, is niet geheel har monisch verloopen. Ofschoon officieel werd medegedeeld, dat zooveel geldmiddelen, ter beschikking wer den gesteld, dat de partij het kan stellen zonder de fondsen,welke Lloyd George be heert, wordt bekend dat deze invloedrijke partijleden niet geheel ingenomen waren met het leiderschap van graaf Oxford. De radicale groep van de parlementaire liberale fractie, die Maandagmiddag bijeen kwam, verzette zich tegen de herkiezing van Lloyd George tot voorzitter der frac tie voor deze zittingsperiode en oefende cri tiek op zijn leiderschap in het Lagerhuis. Nochtans werd hij met 17 tegen 7 stemmen en vijf onthoudingen gekozen. De correspondent van de ..Westminster Gazette" te Angora meldt, dat, ofschoon de Engelsche gezant reeds sedert een maand lang te Angora onderhandelingen voert met den Turkschen Minister van Buitenlandsche Zaken, er nog niet eens een grondslag voor toekomstige onderhandelingen inzake Mo- soel is gevonden. Groot-Brittannië blijft vasthouden aan het voeren van onderhandelingen op den grondslag van de beslissing van den Volken bond en weigert deswege territoriale con cessies, maar de Turken weigerij daarop in te gaan. De Engelsche gezant vertrekt naar Kon- stantinopel/ om nieuwe instructies te halen en zal binnen een week naar Angora tc- rugkeeren, doch men heeft niet veel hoop, dat de onderhandelingen succes zuiien hebben. Dc acte van beschuldiging tegen de francs- biljetten-vervalschers, welke de officier van justitie vandaag aan de rechtbank heeft overhandigd, omvat 78 pagina's en heeft betrekking op 26 personen, waarvan er zich nog 5 op vrije voeten bevinden, onder wie de bisschop Zadrawetsj. Als hoofdpersoon van de geheele affaire wordt prins Win- disch-Gratz gequalificeerd, terwijl de ove rige betrokkenen van medeplichtigheid worden beschuldigd. DE MEDEPLICHTIGEN VAN WINDISCH-GRATZ. Als medeplichtigen van prins Windisch- Gratz worden in de akte van beschuldiging genoemd: tien beambten van het kartogra- fisch instituut met Gerö aan het hoofd, voorts de chef der politie Nadossy, de parti culiere secretaris Rabe, de vorige en de tegenwoordige chef van het kartqgrafisch instituut Hajts en Kurtz. De spoorwegmaatschappijen in het Oosten der Ver. Staten hebben het verzoek ontvan gen de loonen der locomotiefmachinisten en treinchefs met ongeveer een dollar per dag te verhoogen. Den maatschappijen is tot 2 Maart den tijd gegeven om te antwoorden. In het handelscentrum van South Bend (Indiana) is een brand uitgebroken, welke negen groote magazijnen heeft verwoest, •De schade wordt op meer dan twee millioen dollar geschat. Terwijl de brand op zijn hevigst woedde, brak er in een ander gedeelte der stad even eens brand uit, welk de bureaux van de Standard Oil verwoestte en een schade aan richtte, die op 300.000 dollars wordt geschat. Een telegram meldt, dat er op de Salomo- eilanden een hevige aardschok heeft plaats gehad. De kerk der katholieke missie in Tulagi werd verwoest. Tot dusver worden geen dooden gemeld. B "BHSï Hoe de Landstorm H. M huldigt. De Bizondere Vrijwillige Landstorm en de Landstormkorpsen Motordienst, Vaar- tuigendienst, Spoorwegdienst en Lucht wachtdienst zijn niet achtergebleven om de Koninklijke Familie ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van Koningin en Prins een huldeblijk aan te bieden, In alle oorden van het land zitten landstorm mannen, in verbanden gegroepeerd, die aller, warm voor het denkbeeld, dat uitge gaan is van dc Nationale Landstormcom missie, voelden, En zooveel geld werd bij eengebracht, dat de Nationale Landstorm commissie in staat was een prachtig tegel tableau met een keurige oorkonde te la ten vervaardigen. Het tegeltableau wordt in de oorkonde als volgt beschreven: 1901—1926. Oorkonde. Aan Hare Majesteit Wilhelmina, Konin gin der Nederlanden en Zijne Koninklijke Hoogheid Hendrik, Prins der Nederlanden, ter gelegenheid der herdenking van Hoogst derzelver 25-jarige echtverbinding op den 7den Februari 1926, is door den bizonderen vrijwilligen landstorm en de vrijwillige landstormkorpsen, motor-, vaartuigen-, spoorweg- en luchtwachtdienst aangebo den een tegeltableau, vervaardigd in de werkplaatsen der Koninklijke Delftsche Aardewerkfabrieken Dc Porcelene Fles, Het tableau, in veelkleurige uitvoering, vertoont den spittenden landman met het geweer, het embleem van den Bizonderen Vrijwilligen Landstorm „Als het moet", staande in het licht der Oranjezon en ge flankeerd ter linkerzijde door den uit den Hollandschen tuin opgaanden bloeienden Oranjeboom, omstrengeld door een bande role met het advies; ter rechterzijde even eens uit een tuin oprijzend door een ouden eik met de spreuk: „Per aspera ad astra." Voor den kruin dezer boomen zijn aange bracht de gekroonde wapens van H. M. en van Z. K. H., terwijl het geheel wordt overspannen door de wapens der elf pro vinciën. Het midden van de onderzijde wordt ingenomen door de opdracht aan het Koninklijk Echtpaar, waarnaast ter weerszijden de gronslagen van de liefde en de aanhankelijkheid aan Vorstenhuis en Vaderland van den Bizonderen Vrijwilli gen Landstorm en zijn samenwerkende korpsen zijn uitgedrukt in de versregels van het Wilhelmus: Denn Vaderlant ghe- trouwe Blyf lek tot in den Doet' en Myn Schilt en de Betrouwen, syt Ghy, o Godt myn Heer. Dankbaar, dat het Hare Majesteit en Z. K. H. heeft behaagd dit stoffelijk blijk van hulde te willen aanvaarden, betuigen de bovenvermelde instituten aan Koningin en Vaderland hunne onwankelbare trouw, waarvan verzekering doende bij deze oor konde. Namens dc 50.000 vrijwilligers geteekend door De Nationale Landstormcommissie, w. g. Duymaer van Twist De oorkonde is in een kalfsleeren band gebonden, waarop in goud het wapen is aangebracht. Maandag is het werkstuk ter bezichtiging gesteld ten bureele van de Landstormcommissie, Koninginnegracht 50. De commissie had een aardige regeling ge troffen om alle corpsen in de gelegenheid te stellen het tableau te zien. Natuurlijk was het onmogelijk alle landstormofficie ren, onderofficieren en manschappen ten bureele te noodigen. De meesten, die veraf wonen, zouden vermoedelijk ook niet in de gelegenheid zijn geweest om de voor hen lange reis naar Den Haag te gaan ma ken. Elk verband is toen uitgenoodigd om drie deputaten af te vaardigen, n.l, een officier, een onderofficier cn een soldaat. De kolonel Duymaer van Twist ontving Maandag de afgezanten uit Friesland, Gro ningen, Drente, Limburg en Noord-Holland met de jovialiteit, waarover hij in zoo groote mate beschikt. Zonder uitzondering was men ingenomen met het huldeblijk. Tegen 12 uur arriveer.de minister Lam- booy, die niet alleen tableau en oorkonde bezichtigde, maar zich ook 'met de solda ten onderhield, die hem verleiden over hun reis en hoe vroeg ze Maandagmorgen wel moesten opstaan om op tijd in. Den Haag te zijn. Den geheelen dag zullen de land- stormers bij elkaar blijvfen. In den middag is de groote groep gefotografeerd, daarna is men in een speciale tram naar De Twee Steden gereden, waar geluncht werd. Minister Lambooy en verscheidene hooge militairen zaten aan. De middag is verder aangenaam gepas seerd met het bezichtigen van het Vredes paleis Naar het Corr.-Bur. mededeelt is de toestand van oud-minister ihr. mr. G., L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, vader van den voorzitter van de Tweede Kamer, nog steeds ernstig, doch er bestaat op het oogen blik geen direct levensgevaar voor den hoogbejaarden lijder. Ged. Staten der Prov, Utrecht kanten zich in hun inleiding van hun nota aan Jiet gemeentebestuur van Utrecht tegen het aan spreken van de algemeene reserve, o. a. voor de werkloosheidsvoorziening, waar er h. i. twijfel bestaat, of de huidige werkloos heid daar ter stede nog wel een crisis karakter draagt. Bovendien vinden zij in het bijzonder hooge bedrag van de werkloosheidsuitkee- ring reden tot ongerustheid; dit doet de vraag rijzen, of de toepassing van de in deze gemeente geldende steunregeling wel zoodanig is, dat op doeltreffende wijze ge werkt wordt, om, eenerzijds de uitkeeringen slechts toe te kennen aan een door oordeel kundig schiften te beperken aantal steun- trekkenden, anderzijds te trachten tot een juistere verhouding te komen van werk loozen- en armverzorging. Maandag vierden mej. Deggering, linnen juffrouw, en de heeren Janssen, kamer- d.enaar; Krutwig, hoofdchef; v. d. Broek, nestellakei; Beekes en Koel. lakeien, en Kuypers, bede aan het bureau van den Hof maarschalk, hun 25-jarig jubi'eum in dienst van IJ. M. de Koning.n-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft hen allen Maandagochtend toegesproken en aan ieder een geschenk overhandigd. Ook de kamerdienaar Doel en de lakei Bruggeman, die reeds langer dan 25 jaren in dienst van H. M. zijn, hebben Maandag ochtend een geschenk van de Koningin- Moeder ontvangen. Bovengenoemd Comité schrijft ons Zooals men zich herinneren zal, is onder leiding van bovengenoemd Comité ten vori- gen jare voor R.K. pleegouders van Oosten- rij ksche en Hongaarsche kinderen een goed- koope reis naar Weenen en Budapest geor ganiseerd, welke reis in de periode van 27 Juli tot 7 Augustus 1925 plaats vond en al gemeen groote waardeering mocht onder vinden. Deze algemeene waardeering heeft ertoe geleid, dat zoowel reeds tijdens de reis als in den verderen loop van het jaar van vele zij den tot het Comité de vraag is gericht, of het Comité ook in 1926 wederom een derge lijke reis zou willen organiseeren. Na rijp beraad en na over vele bezwaren te zijn heengestapt de moeilijkheden, aan Zoo'n reisorganisatie verbonden, zijn immers talloos en ongelooflijk grootheeft het Comité besloten, aan het veelvuldig verzoek te voldoen, mits natuurlijk (wat overigens niet betwijfeld wordt) de belangstelling We derom zóó groot en algemeen zal zijn, dat de reis weer (ongeveer) even goedkoop zal kunnen plaats hebben. In verband met gunstiger reis- en ver- blijfgelegenheid in vroeg seizoen en in ver band met weer en natuur in de te bezoeken landen heeft het Comité de nieuwe reis voor- loopig in begin Juni (wellicht van 7 tot 18 Juni) ontworpen. Er is een programma ontworpen, dat on geveer gelijkluidend is aan dat van verleden jaar. Evenwel wordt alsnog overwogen, de reis dit jaar over België, Frankrijk en Zwit serland te doen plaats hebben, welke reis ongekende schoonheden te genieten biedt, hetgeen vooral van belang zou zijn voor de genen, die de pleegoudersreis voor de twee de maal wenschen mee te maken. De kosten zullen in ieder geval niet hooger mogen zijn dan die van de route over Duitschland. Zoowel te Weenen als te Budapest is voor de bezoekers en bezoeksters een program- voor-iederen-dag- opgesteld voor een minimum kosten kan men aldus onder des kundig Hollandsch sprekend geleide, iede- ren dag een uitstapje maken, zoodat men ruimschoots gelegenheid heeft de schoon heden van het vreemde land te bezichtigen. Deelnemers aan deze extratrein-reis heb ben geen pas en geen visums noodig, het geen een zeer aanmerkelijke besparing be- teekent. Om een in alle opzichten goede reisor ganisatie mogelijk te maken is het noodig dat de deelnemers zich zoo spoedig moge lijk opgeven aan het R.K. Comité Pleeg- ouderstrein WeenenBudapest te Alkmaar, alwaar te voren ook' volgaarne alle nog nader gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Voorloopige opgaven moeten uiter lijk 1 Maart a.s. in het bezit van het Co mité zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de extratreinen slechts een beperkt aantal deelnemers kunnen opnemen, zoodat het aanbeveling verdient, zich zoo spoedig mo gelijk althans voorloopig op te geven. Verzet uit de Streek. De gemeenteraad van Bovenkarspel heeft, naar wij vernemen, in een dringend betoog, aan alle leden van' de prov.nciale staten toegezonden, nogmaals verzocht het kanaalplan ZwaagdijkEnkhuizen langs de 'Streek, niet goed te keuren. .Velggns adres sant, zal dit kanaal ven duür geschenk zijn van de privincie aan de plattelandsbevol king, dat door deze niet cp prijs wordt ge steld en nutteloos, ja zelfs schadelijk wordt geacht. Het verzet uit de Streek is, naar adressant betoogt, niet toe te schrijven aan vrees voor de kosten of aan conservatieve denkbeelden der landbouwers. De Streek- fcevclking is waar het haar eigen belang geldt, zoo weinig conservat.ef. dat zij, om een voorbeeld te noemen, krachtig zou «steunen, ook geldelijk, elk uitvoerbaar p'an tot verbetering van het snelverkeer van groenten enz., zelfs door het modernste middel van vervoer, het vliegtuig. ALKMAAR, 1 Febr. Vee. Aanvoer 21 koeien f 250470 7 vette kalveren f 70 170, per kg. f 1.501.90 35 nuchtere kal veren f 1030. EDE, 1 Febr. (Weekmarkt). Eieren f 8 8,90 per 100 stuks. Buiggen f 1825 per stuk. Aangevoerd 60.000 kipeieren, 60 biggen. KAMPEN, 1 Febr. (Weekmarkt) Eieren. Aanvoer 7000 stuks, f 89 per 100 st. Boter f 2.50 per kg. Kippen f 1.752.25 per stuk. Russchen matten f 911 per rol. TIEL, 1 Fruit. (Tielsche Veilingsver- eeniging.) Goudreinetten extra 2844 c., lste soort 1522 c., Bellefleur 1824 c., Court Pendu 1115 c., Jasappelen 1417 c., Holgaten 812 c., Paradijs 1215 c alles per kg. (Veiling Tiel en omstreken.) Goudrei netten extra 2534 c., lste soort 16%23 c., Gert Roelofs 13%16% c., Binderzoet enk. 1215 c., Jasappelen 1317 c., van Rijnzoet 14—16 c., alles per kg. (Veiling Ons Belang.) Goudreinetten extra 2935 c., lste soort 17%18 c., Jas appelen 16 c., Bellefleur 1723 c., Binder- Zoet 14%16% c., alles per kg. TIEL, 1 Febr. (Weekmarkt) Varkens Op de markt waren aangevoerd 298 varkens en 107 biggen. Prijshoudend. Varkens van f 30120, biggen f 1326. Vee. Op de veemarkt gold lste qualiteit vet vee 57%60 c., 2de qual. 5055 c., alles p. kg. Alleen eenig vet en kalfdra- gend vee aar gevoerd. Handel redelijk. Kalf- vaarzen f 280320. Granen. De qualiteit van tarwe viel niet mee, zoodat houders iets lager moesten ver- koopen. Rogge ruimde langzaam op. In haver ging weinig om. Groene erwten onveranderd. Voederartikelen onveranderd. Tarwe f10 12.50 rogge f 77.25 haver f 45.62% boonen f 1010.5;groene erwten f 11.50 —12.50. Boter en eieren. Boter (25 kg.) 20 c. per kg. lager, thans f 1.90—2.10 per kg. Eieren als vorige week 20.000 stuks, lager, prijs 8 c. per stuk. WINSCHOTEN, L Febr. Vee. (Week markt.) Aangevoerd 61 paarden, 8 schapen, 16 geiten, 264 varkens. Prijzen werkpaar den f 110125, oude paarden f 65100, vette schapen f 3640, weideschapen f 26 34 vette lammeren f 2530, weidelammeren f 1622, geiten f 716 biggen f 1420, loopvarkens f 2535, drachtige varkens f 90140, oude varkens f 75125, vette varkens 42—45 c., Londensche varkens 4143 c., zouters 4142 c. per kg. Hoo ger in prijs le s. werkpaarden, le s. oude paarden, le s. vette schapen, biggen, le s. drachtige varkens. Lager le s. weidelamme ren, loopvarkens. Londensche varkens en zouters. Gelijkweide schapen, vette lam meren, vette schepen. Eieren. Prijzen p. 100 st. f 78 per 20 (particulier) f 1.401.60. ROTTERDAM, Maandag 1 Februari. Binnenlandsehe Granen. Tarwe met zeer ruim aanbod in de afwijkende soorten be langrijk lager. Puike f 1415, overigens f 11.7512.40. Rogge f 89. Gerst Chevalier f 10.50—11.25. Haver f 9.50—10.25. Erw ten kleine groene f 1215. Bruine boonen f 11—15. Buitenlandsche Granen kalm. Rogge Zuid- Russ. disp. f 70. Duitsche/Poolsche f 9. Gerst 48 pd. malting disp. f 178, id. aan gek. f 174, 63/64 kg Donau disp. f 183, Zuid- Russ. disp. f 178, Haver Canada No. 11 disp. f 11, id. No. No. III disp. f 10.75. Feed No. I disp. f 10.2510.30. Pommersche aangek, f 10.20. Poolsche verwacht f 10.20. Mais Amer. Mixed aangek, f 176, gele La Plata disp. f 181, id. spoedig verwacht f 179. Gal- fox disp. f 178. Witte Zuid-Afrk. No. II aangek, f 177. Erwten Petersburger disp. f 12.40. De veiling van 300 ton beschadigde Ga- foxmaïs bracht op van f 167 tot f 108 plus 1 veilingkosten. Vee. Ter markt waren aangevoerd 421 vette runderen, 208 vette en graskalveren, 4 nuchtere kalveren, 371 schapen of lammeren, 1421 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le qual. f 1.17%1.22%, 2e qual. f 1.07%—1, 3e qual. f 0.90—0.80, ossen le qual'. f 1.17%—1.20, 2e qual. f 1.05—0.95, 3e qual. f 0.85—0.75, kalveren le qual. f 1.65—1.85, 2e qual. f 1.45—1.25, 3e qual. f 1.15—0.95, schapen le qual. f 0.80 0.90, 2e qual. f 0.70—0.60, 3e qual. 0.50, lammeren f 0.85—0.95, varkens le qual. f 0.86—0.88, 2e qual. f 0.84—0.80, 3e qual. f 0.780.74, exportvarkens f 0.900.96. Vet vee en vette kalveren in alle quali- teiten zeer matig verhandeld. Schapen en lammeren met tragen handel. Varkens bij ruimen aanvoer redelijk verhandeld tot lagere prijzen dan vorige week. Vlas. Aangevoerd 9100 kg Holl. geel f 0.95—1.45, 7000 kg Groningsch f 0.90— 1.30, 15.900 kg blauw f 0.95—1.45, 6030 kg wit Zeeuwsche f 0.901.10, 475 kg dauw- root f 0.901.15. Ajuin. Middelmatige aanvoer. Noteering: groote f 3.60, kleine f 5.50—5.70 per 50 kg. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 7.50 —9.50. Aardappelen. Westlandsche poters f 2— 2.50, Zeeuwsche bonte f 4.254.75, id. blauwe f 4.25—4.75, Zeeuwsche eigenhei mers f 3.25—3.50, Brielsche eigenheimers f 3.40—3.80, bravo's f 3.50—4, Red Star f 3.253.50, blauwe eigenheimers f 3.25 3.50 per hl. Fijne zaden. Lijnzaad voer f 1819, idem zaai- f 17—17.50, mosterdzaad geel f blauw maanzaad f 6569, karwijzaad f 22 —24, koolzaad f 26—27, kanariezaad f 19— 21, zonnebloempitten f 1515.75, boekweit f 11.50. Katoen. (Noteering van de Vereeniging voor den Katoenhandel, Rotterdam Cotton Association.) Middling universal standard 28 rum 60 c. per kg. AMSTERDAM, 1 Febr. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuw sche bonte f 4.204.40, id. blauwe f 4—4.40 Eigenheimers f3.60, id. blauwe Eigenh mers f 3.50—3.60, Zeeuwsche Eigenheimers mers poters f 2.70—2.80, id. poters blauwe f 2.25, id. bonte poters f 2.25 per Hl.; Win ter Malta-aardappelen f 1112 per 100 Kg. ALKMAAR, 30 Jan. Vee. Aanvoer 34 paarden f 150325, 15 koeien f275—450, 71 nuchtere kalveren f 1228, 70 schapen f26—55, 27 magere varkens f38—55, 86 biggen f 2034, Boter, per 0.5 kilo f 0.951.22 Eieren, per 100 stuks f 79. AXEL, 30 Jan. Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor: Tarwe f 11.50, rogge f 8.50, gerst f 11, haver f 9.50, erwten f 12.50 ALKMAAR, 1 Febr. Varkens. Aange voerd 679 varkens, vette f 0.880.91, zou ters f 0.83—0.85, Londensche f 0.88—0.91 per Kg. APELDOORN, 1 Febr. Eieren. Aan voer 60.000 stuks. Prijs f8—9, middelprijs f 8.70. .Handel vlug. AMSTERDAM, Maandag 1 Februari. Binnenlandsehe granen. (Boerennoteerin- gen.) Tarwe, nieuwe f 1314%, rogge f 9 9 wintergerst f 10 11 haver f 9 i 10 duiveboonen f 1415, paardeboonen WOENSDAG, 3 Februari. Hilversum, H. D. O. 1050 M. 12 uur en 7.30 Poiitieber. 67 uur Concert door het H. D. O. -orkest, o. 1. v. Fr, Lupgens 7-7.30 Lezing door den heer H. van der Molen, tandarts te Amsterdam, Over tandheelkundige behandeling van schoolkinderen en tandverzorging 7.30 7.45 Concert. 7.45 en 10 uur Persber. 8.10 Avond v. d. N. C. R. V. Arie Post- voordrachtskunstenaar D. Pereboom, se cretaris Propaganda-commissie N. C. R- V., H. J. Bekkering Jr., W. Harnsveld, viool. J. Meyer, piano en orgel 1. Psalm 121, Orgel en viool. 2. O Heer, die daer des hemels tente spreydt. 3. Chanson russe, van Sybney Smith, Piano en viool. 4. Toespraak v. d, heer D. Pereboom, Ede. 5. Ave Maria, Schubert, piano en viool. 6. a. Lied der gemeenschap, G. v. Suylestein, b. De herbergergscène. R. de Clercq. Voordracht van den heer A. Post. 7. Psalm 150, orgel en viool. 8. A-dur sonate, Handel, orgel en viool. 9. Chant sans paroles. Tschaikowsky. 10. „Een praatje over belastingen", door den heer H. J. Bekkering. 11. Nocturne Op. 9 no. 2, Chopin. 12. „Beter dan het leven", J. L. F. de Liefde, door den heer A. Post. 13. Melodie, Rubenstein, piano en viool. 14 Psalm 25:10, orgel en viool. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer bericht. 11.20 Concert door het radio kwartet en solisten (sopraan, bariton, viool) 1.202.20 Tijdsein, orkestmu ziek. 3.35 Lezing: Heroes of fiction- Scott's „Rob roy". 4.20 Tijdsein, causerie 4.35 Concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek .7.13 Landbouwpraatje 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: Bird life-The triumph of love. 7.45 Pianocomposities van Rameau. 8 uur Lezing: Michael Angelo-Engineer, craftsman, artist. -8,20 Jachtprogramma. Het versterkte orkest en solisten. Muziek en zang van de jacht. Onderbroken door „The blarmalade hunt", radio-coipedie In 1 acte. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws 10.5012.20 Dansmuziek door de Jazz bands v. h. Savoyhotel, Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris piano, viool, cello 2.05 Nieuws. 5.05 Kinderuurtje. Jeugd- tooneel. 8.35 - Esperanto, boekhoudles 9.20—10.50 Orkestconcert. Königswusterhausen, 1300 M. 7.50 Men- delssohn-avond. Orkest en J. Wolfthal, viool. Daarna nieuws. 9.5011.20 Dansmuziek door de danskapel. Brussel, 262 M, 8.20 Fragmenten Uit de opera Carmen, Bizet, 10.20 Nieuws. Miinster, 410 M. 12.35—1.55 Orkestcon cert. 3.20 Concert. Orkest en sopraan. Kindermuzick. 4.505.20 Concert uit Keulen. 6.20 Lezing: Hautpflege im Altertum un in der Neuzeit. 6.50 Le zing. 7.30 Lezing. 7.50 Concert door het Miinchener ensemble. Muziek-cSmedie's van Erich Fischer. f 11%12, groene erwten f 1316, alles p. 100 kg.karwijzaad f 12%. blauw maan zaad f 3637 per 50 kg. Buitenl. granen. (V. A. G. condities.) Miïs Amerikaansche mixed stoomende f 100, La Plata disp. f 180, stoomende f 178, Juli- Oct. levering f 181, Bulgaarsche disp. f 178, stoomende f 178, Afrikaansche disp. f 178. Gerst Malting disp. f 180. Lijnkoeken Ame rikaansche f 13.55. Haver Pommersche disp. f 10.50. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 424 vette koeien, waarvan de prijzen waren le qual. f 1.20—1.25, 2e qual. f 1.06—1.20, 3e qual. f 0.801.06, mindere f 0.700.80 per kg. slachtgewicht90 melk- en kalf- koeien f 325525 per stuk 51 vette kalveren le qual. f 11.04, 2e qual. f 0.901, 3e qual. f 0.840.90 per kg. levend gewicht90 nuchtere kalveren f 1422, 42 schapen f 36 50 per stuk 700 varkens, Holl. le qual. f 1.05—l.o6, 2e qual. f 1.04—1.05, enkele f 1.07, vette varkens f 11.04 per kg. slacht gewicht 161 oaardeu f 125300 per stuk. PURMEREND, 1 Febr. 1926. ,Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om- Boerekool streken". Witlof 0.240.28 per K.G. Roode kool 6.2013.40, Savoye Kool 4—11.90, per 100. Spruitkool 0.60 3.85, per 15 K.G. Boerekool 23.90 per 100 struiken. Bieten 10 per 1000. Wor telen 0.90—1.10 per 25 K.G. Uien f 1.50 —2 per 25 K.G. Prei 5.40—22.20 per 100 bos. Appelen: Rogzoete f 0.120.17 per K.G. Na een langdurige ziekte is hedennacht overleden de HoogEerw. heer G. P. Bom, Deken en Pastoor van Buitenveldert. De overledene werd geboren te Poeldijk, 18Januari 1861, priester gewijd 15 Augustus 1884 en was als kapelaan achtereenvolgens werkzaam te Zwaag, Weesp en Den Haag (H. Willibrordus). Op 25 April 1902. werd hij benoemd tot pastoor te Buitenveldert en op 7 Augustus 1917 tot Deken van Ouderkerk aan den Amstel, Uit Gorcum wordt gemeld: Nu de waterstand der hoofdrivieren we der normaal is, zal men weldra aanvangen om met zegennetten naar zalm te visschen. De zalmvisschers meenen dat zich nog geen zalmen van beteekenis in de rivieren' be vinden. Men heeft deze week met drijf netten gevischt. Slechts één zalm werd op de Waal te Haaften gevangen. Te Woudrichem wordt na het hooge wa ter zeer veel witvisch gevangen. dit eene pijnlijke wonde nog meer zou doen bloeden. Tot weerziens dus. waarde doctor. Ik hoop tenminste, dat wij elkan der in minder droevige omstandigheden nog wel eens zullen terugzien. Mijn kamer dienaar is al naar de stad gegaan. Dade lijk zal hij met een rijtuig terugkomen. Ik vertrek met den avondtrein naar Zwitser land. Tot weerziens dus. doctor." Driemaal drukte hij den doctor krachtig de hand. „Wat een zonderling personage!" dacht doctor Minières, terwijl hij graaf Malthen met de oogën volgde. „Hoeveêl zou ik er. voor over hebben, om te weten, wat hij in zijn schild voert. Maar ik weet niet meer wat ik van dat alles moet denken. Als het zoo'voortgaat, zal ik nog krankzinnig wor den. O, wat een dag, en wel na zulk een nacht. Eri hoelang zal het nog duren, dat die drie ongelukkigen door angst en twijfel gefolterd worden. Neen, tegen defgelij'ke schokken zou ik niet bestand zijn." Langzaam gingen de uren voorbij, en de duisternis begon al te vallen. Al voor de twintigste maal keek doctor Minières op zijn horloge, verwonderd om dat de wijzers zich zoo langzaam bewogen toen een bediende hem op het terras van bet kasteel kwam opzoeken. „Doctor, er is een heer, die u wenscht te spreken." „Wie?" ..Hij heeft mij zijn naam niet gezegd. Hij wil u dringend spreken." „Ik zal komen." In de vest.bule ontmoette doctor Mini ères een manspersoon, wiens leeftijd men moeilijk had kunnen vaststellen. Zijn kleeren waren weliswaar versleten, maar toch zindelijk. Met zijn hoed in de hand stond hij daar te wachten. „Wilt n mij spreken, mijnheer?" vroeg de doctor. „Zeer gaarde, doctor," luidde het ant woord van den man. die wachtte, totdat dc bediende was heengegaan. Toen haalde hij een visite-kaartje uit zijn zak, dat hij den doctor aanbood. „Mijn naam is V.aume, zoo zei hij bijna fluisterend. „Ik hen Adolphe Viaume, de inspecteur naar wien u gevraagd hebt in het telegram, dat u aan den prefect van politie hebt gezonden." Doctor Minières had wel dikwijls hooren spreken over dien bekenden inspecteur van de geheime politie, die de gevaarlijkste misdadige-s wist te vangen, maar zijn verras sing, of laten wij liever zeggen, zijn ver wondering was groot, toen hij dien politie man vóór zich zag staan. Hij had veel meer het uiterlijk van een gewonen winkelier, dan van een geheim agent, voor wien de grootste misdadigers schrik gevoelden. Adolphe Viaume scheen gewoon te zijn aan den indruk d en hij bij zijn eerste ver schijning maakte want een fijne glimlach kwam op zijne lippen toen hij zeide: „Ik geloof, doctor, dat het beter is, dat mijne tegenwoordigheid alhier, en ook de functie die ik bekleed, onbekend blijven, Anders zal ik waarschijnlijk niets te weten komen en zal men mii niets wJlen zeggen, wanneer ik een onderzoek ga instellen." „Zeer goed, mijnheer de inspecteur. Ik zal u dan eerst naar mijn kamer geleiden, en vervolgens zal ik. eene kamer voor u in gereedheid laten brengen. U zult wel be grijpen, hoe alle huisgenooten onder den indruk van het gebeurde zijn. maar ik zal alle zorgen op mij nemen en ik ben ge machtigd hier bevelen uit te deelen, en handelend op te treden, volgens mijn eigen oordeel." „Uitmuntend, doctor." Toen volgde Adolphe Viaume den doctor naar de eerste etage, en toen hij voor eene tafel had plaats genomen, zeide hij: „Zoudt u nu w.ilen beginnen, mij de fei ten mee te deelen. Het betreft, als ik mij niet vergis, een p'otselinge, geheimzinnige verdwijning, n'etwaar?" „Een verdwijning of een ongeval, wij we ten niets met zekerheid. Wij verdiepen ons in allerhande g ssingen. Het is om krank zinnig te worden." „Maar wilt u mij dan alles mededeelen wat u weet?" Adolphe Viaume ging met beide ellebo gen op de tafel leunen, en steunde zijn hoofd met beide handen. Men zou gezegd hebben, dat hij sliep. Toen begon de doctor zijn smartelijk ver haal. Hij beschreef het geluk der beide ver loofden, de raadselachtige verdwijn.ng der bruid, de wanhoop van hare ouders en van zijn vriend, en verhaalde in alle bijzonder heden, wat er gedaan was om het gehe(im op te helderen. De inspecteur luisterde met aandacht, zonder een woord te verliezen. Alleen verzocht hij den verhaler van tijd tot tijd zijn verhaal zooveel mogelijk te bekorten. Toen de doctor had uitgesproken, wachtte hit op een anfwoord van den inspecteur, die hem vroeg: „Zijt u er dus zeker van/dat beide jon- gel.eden naar hun huwelijk verlangden? En hadden zij geen tegenwerking ondervonden. Ook niet van den kant der ouders? „In het minst niet. Beiden beminden el kaar oprecht, en Fabienne was het bedor ven kind van hare ouders." „Wij kunnen dus het denkbeeld van een zelfmoord uitschakelen?" „Natuurlijk, Fabienne verlangde niets lie ver, dan aan de zijde van den man harer keuze door het leven te gaan." „En de waarschijnlijkheid, dat haar een ongeval is overkomen, lijkt mij ook niet groot," zei de inspecteur. „Is de rivier voldoende onderzocht?" „Overal heeft men met dreggen gezocht." ..„En heeft men nergens eenig spoor ge vonden?" „Neen." „Ja." „Maar ik zeg u: neen." „O, pardon doctor! Het is mijn gewoonte, van tijd tot tijd ja te zeggen, maar dat heeft een beteekenis. U moet daarop niet leten. Het lijk is dus niet gevonden. En ik vind het ook zeer vreerad, dat het jonge meisje op dat late uur, na uit de kapel te zijn gekomen, naar den oever van de rivier teruggekeerd zou zijn." „Natuurlijk." „Versta mij wel, doctor. Ik zeg niet, dat het onmogelijk is, of dat het niet gebeurd is, maar alleen, da het zeer onwaarschijn lijk is. En nu moeten wij in andere richting zoeken, en als het ons dan niet gelukt, iets te ontdekken, moeten wij op onze eerste veronderstelling terug komen." „Ik ben het volkomen met u eens, mijn heer de inspecteur." ..„En nu nog ééne vraag: Kent u soms, behalve haar verloofde, iemand, die liefde voor haar zou hebben kunnen opvatten?" „Niemand. Dat is tenminste mijne over tuiging, hoewel Fabienne eene groote be koorlijkheid bezat." „En baarde hare schoonheid algemeen op zien?" „Zeer zeker. Overal, waar ze zich ver toonde, werd ze door allen bewonderd, te Nizza, te Monaco, ook te Parijs," „En wie waren de personen, die op het kasteel tegenwoordig waren, op het oogen blik, dat men de raadselachtige verdwijning van mejuffrouw Chaligny ontdekte?" „Het waren er maar zeer weinigen; ik zelf, de heer en mevrouw Chaligny, de ver loofde van Fabienne, en graaf Malthen." „Die bekende geleerde? Die millionnair?" „Ja." „En hoe kwam die graaf Malthen hier? „Hij was hij de bruiloft uitgenoodigd, in zijne hoedanigheid van vriend van den brui degom, evenals ik." „En hoe ziet die graaf Malthen er uit?" Doctor Minières gaf een zoo nauwkeurig mogelijke beschrijving van zijn persoon. „Kent u graaf Malthen dan niet?" vroeg hij, toen hij had geëindigd. „Ik heb hem nooit gezien. Nooit heb ik hem op mijn levensweg ontmoet, en nooit heb ik ook zijn portret gezien. Ik weet alleen dat hij schatrijk is, en algemeen voor een zonderling doorgaat. Maar ik zal nu ze ker dadelijk kennis met hem kunnen maken niet waar?" „Neen, Hij is juist weer vertrokken. Hij heeft mij doen inzien, dat zijne tegenwoor digheid hier volkomen nutteloos was." „Zoo! Heeft hij u dat doen inzien? Er if hij toen heengegaan?" „Ja. „Dat is wel zeer vreemd." „Dat heb ik ook al gedacht." „Wanneer wij dus de gedachte aan zelf moord, en aan een ongeval uitschakelen, dan zouden wij dus eene ontvoering fnoe- ten aannemen," zei de inspecteur. (Wordt vervolgd.) I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8