j^EMGDr= sfilEUWS DE POLITIEKE CRISIS. De Ammerzodensche Mandenmakerspatroons hebben hun standpunt herzien. Jaarbeurs Utrecht. De Federatieve Bond van Personeel in Openbaren Dienst en de Regeering. Zal het Notarishuis te Leiden verdwijnen? ruzie in de Communistische Partij. De gevaren in het mijnbedrijf. Bezwaren tegen de Weeldewet. Propaganda-Comité voor Wegenverbetering. UIT ONZE OOST. V oedselschaarschte. De strijd tegen het Communisme. De moord te Garoet. Belangrijke schade aan munitie. Het waren pokken. Doodelijke val. Het ijs in de Zuiderzee. Tank-ontploffing te Rotterdam. Na den watersnood. De ellende in Emmen. De „Alkaid" zinkende bij New Foundland. Uit het ijs bevrijd. Brand in een woonschuit. De gewezen Duitsche kroonprinr in ons land. Vermist. Onderscheiding. Gestolen goed. De kuitensteker. B m de POGINGEN VAN MR. LIMBURG. Naar wij vernemen heeft de Kabinetsfor mateur Mr. Limburg een regeeringsprogram goeddeels in groote lijnen in gereedheid ge wacht en is daarop begonnen enkele per sonen te polsen, waarbij men hem met wel willendheid tegemoet treedt. De staking, welke te Ammerzoden op 1 februari zou ingaan, is voor een gedeelte Jer arbeiders voorkomen doordat een be middelingsvoorstel is gedaan door de werk gevers. Wilden in eerste instantie de werkgevers geen overeenkomst, omdat zij daarvoor den Jijd niet rijp achtten, noch eenige loonsver hoging toestaan, noch zich voor een jaar einden; eenige dagen na het verzenden van "pt ultimatum, hebben zij hun standpunt ge wijzigd en is een overeenkomst aangeboden 'oopende tot 15 Februari 1927 en een loons- v®rhooging van 5 procent. Dit is door de arbeiders met 82 tegen 15 '3 stemmen aanvaard. Voor deze kleine honderd mandenmakers 's hiermede overeenstemming bereikt. Voor een vijftigtal, die rechtstreeks voor de werkgevers uit de Langstraat werken, is dit n'et het geval. In de staking in de Langstraat is geen wijziging gekomen en loopt nu zeven weken. Het aantal stakers bedraagt ruim vier- vnderd. De groepsvorming ter Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht blijkt ook voor de Aanstaande Voorjaarsbeurs een succes te Worden. De Meubelbeurs zal wederom de geheele vijfde verdieping van het Jaarbeurs gebouw innemen, de ruimte bestemd voor Je groep Bouwmaterialen is geheel ver huurd niettegenstaande deze afdeeling met een nieuw paviljjoen uitgebreid is geworden en de galanteriebeurs heeft dermate belang stelling getrokken, dat, nadat reeds spoedig j*a de inschrijving het eerste paviljoen ge heel bezet was, thans ook een tweede voor deze greep beschikbaar gesteld gebouw na genoeg geheel verhuurd is. Aan de eerstkomende Jaarbeurs zal ook Wederom de Zuid-Afrikaansche Regeering deelnemen met eer. inzending Zuid-Afri kaansche vruchten, terwijl de Nederland- sphe Koloniën 'n geheel nieuvve expositie te 2len zullen geven. Een vertegenwoordiger de deur gewezen. De secretaris van den „Nederlandschen federatieven Bond v. Personeel in Open haren Dienst", meldt het volgende: Door de vertegenwoordigers der verschil lende organisaties in de Commissie de Wil de, o.w. de heer Schenk, secretaris van den Nederlandsche Federatieve Bond van Per soneel in Openbaren Dienst, was een onder houd aangevraagd met den secretaris-gene raal bij het Departement van Oorlog. Dit onderhoud is toegestaan op Maandag 1 Fe bruari 1926, des voormiddags te half 11. Toen bovengenoemde heer Schenk, op "voormeld tijdstip te samen met de overige Vertegenwoordigers zich voor dit onderhoud 'let aandienen, is hem door een der ambte naren medegedeeld, dat aan dit onderhoud Je heer Schenk niet kon deelnemen, wijl Joor de Regee,ring last was gegeven om geen vertegenwoordigers der Federatie meer 'e ontvangen. Hierop verklaarde de heer Schenk, dat z'jn organisatie tot dusver nog niets offici eels van de regeering daaromtrent had ver eomen, ondanks dat zijn bestuur naar aan leiding van de rnededeelingen in de pers, z'ch tot de regeering had gewend voor in lichtingen, terwijl bovendien bij het verlee- ^pn van dit onderhoud er geen enkele res- 'rictie t.a.v. de Federatie was gemaakt. Voorts verklaarde de heer Schenk, dat Zl)n organisatie met dezen gang van zaken geen genoegen neemt en zal overwegen op welke wijze op deze onheusche behandeling *el moeten word engereageerd. Zijn oude bestemming terug. Sinds 1888 is, naar de Tel. verneemt, een gedeelte van een der merkwaardigste ge- Jouwen van de stad Leiden, de aloude aan Jp gemeente behoorende Burcht, in gebruik bij de Vereeniging van Leidsche Notarissen, J'p niet alleen de in huur genomen locali- 'eiten voor verkoopingen van roerende en onroerende goederen gebruiken, maar ook Je binnenplaats benutten voor het uitstallen v®n allerlei vendu-goederen. Tegen dit gebruik werd meermalen be daar gemaakt, niet alleen door den pach- ;er van het overige deel, tot oafé-chantant 'Pgericht, maar vooral ook door de Veree- J'ging tot Bevordering van het Vreemde- "Ogenverkeer. Tot de klagers behoorden niet de nota- f'ssen, die bezwaarlijk beter venduhuis in et centrum der stad gelegen, zullen kun nen vinden. Het voornemen is, het bewuste gedeelte te richten tot een hotel, waaraan in Lei den behoefte schijnt te bestaan. Het zou ,an weder terugkrijgen zijn bestemming van e vorige eeuw, toen net o >k als „hceren- J'gement" werd geëxploiteerd. Er zal dan enter heel wat aan moeten worden ver eerd. g In het Volk is opgenomen de brief van de xecutieve uit Moskou aan de Communis. sbhe Partij Holland. Dmtrent de politiek van het partijbestuur het bijzonder tén opzichte van het N.A.S. Je inwijdige crisis in de partij, leest men n Jen brief: biet P. B. moet er moeite voor doen om k°danks het lijdelijk verzet van de Wijn- e°°Pgroep, de beste elementen sletds meer on meer aan Je partij te binden en daardoor Q P-g. Wijnkoop zelf zooveel druk uit te ,i .nen, dat hij tot loyale medewerking be sluit en daardooi de splitsing vermeden Je crisis gelikwideerd kan worden. y at betreft het congres, is het presidium n meening, evenals de vertegenwoordiger ^er Partijleiding, dal de bestaande geschillen °Qr het partijcongres definitief beslist moe- 2;n, worden Hei komende partijcongres ?al j.b'1 ook een sterk partijbestuur moeten v ezen waarin de verschillende richtingen a| egenwo°rJigJ moeten zijn echter niet s vijandige fracties, die elkaar bestrijden, aar in loyale samenwerking met elkaar vereenigd Dit moet het voornaamste doel zijn van het komende partijcongres. Als dit niet bereikt zou kunnen worden, dan zou de partij voor een scheuringsgevaar staan. Daarom moet de partij vóór de bijeenroeping van een nieuw partijcongres zekere garanties tegen dit gevaar verkrijgen. Voor dit doel is het noodzakelijk, dat de Wijnkoopgroep zich zonder vooihehoud be reid verklaart met de andere richting der partij in het partijbestuur samen te werken om de besluiten van het kommintern en van de partijleiding door te voeren. Min, Bongaerts vraagt inlichtingen. In verband met de verzoeken van ver schillende mijnwerkersorganisaties aan den minister van Waterstaat den heer Bongaerts om, in verband met het groot aantal doode- lijke ongevallen in het mijnbedrijf, het aan tal arbeiders-controleurs uit te breiden, heeft de minister om een nadere toelichting verzocht. Zoo wordt gevraagd op welke wijze men zich die uitbreiding van het aan tal en de bevoegdheden der arbeiders-con troleurs heeft gedacht, en welk effect men van die vermeerdering verwacht ten aanzien van de doodelijke ongevallen in het mijnbe drijf. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor Arnhem en Omstreken heeft in een schrijven aan den Minister v. Arbeid advies gegeven over het voor-ontwerp der Weel- deverteringsbelasting. In dit schrijven wordt bezwaar gemaakt tegen het als belastbaar noemen van: ge kleurd of versierd aardewerk en porcelein. De Kamer meent, dat in dezen geen grens valt aan te geven. Zij adviseert om wanneer een toepassing op grond van het gebruikte materiaal, zooals bijvoorbeeld bij de tabel: meubelen, niet mogelijk is, die grens te zoe ken in de richting van de voor de artike len te betalen prijzen. Voorzorgsmaatregelen bij gladde wegen. Het Propaganda-Comité voor Wegenver- betering schrijft ons: Als 't maar even geijzeld of gesneeuwd heeft, lezen we dadelijk in de couranten van verkeersongevallen. In de korte periode van gladheid, die we dezer dagen gehad hebben, zijn weer op verschillende plaatsen auto's van den glad den weg in 't water gereden. Op de druk bereden wegen die naar Am sterdam leiden, waren er in de gladde dagen een paar extra- gevaarlijke punten, o. a. tus- schen Naarden en Hakkelaarsbrug op den straatweg bij Muiden, waar twee, drie auto's kort na elkaar van den wal in de sloot raak ten. Het leek wel, of een kwaadwillige auto mobielhater daar een val had opgezet om auto's te vangen. Gelukkig is het ditmaal gebleven bij materieele schade, maar dat is meer geluk dan wijsheid en het is hoog tijd. dat iets gedaan worde om herhalingen te voorkomen. Sedert deze te smalle en daardoor gevaar lijke weg eenigszins verbreed is, door hét wielerpad dat er langs liep bij den rijweg te trekken, is hier 'n ander gevaar ontstaan. De auto's rijden nu vlak langs den vaartkant en als ze dan op den gladden weg maar even slippen en zijwaarts wegglijden, schieten ze onvermijdelijk te water. Na de jongste ongevallen kent men de punten, die het meeste gevaar opleveren en het kan toch niet zoo bezwaarlijk zijn het daér dreigende gevakr zooveel mogelijk af te wenden of te verminderen door bij gladheid zand te strooien, zooals we dat onlangs nog, na een sneeuwdag, zagen doen op den stei- len weg bij de Grebbe. Het langs den water kant maken van een opstaanden rand, die de wielen van een slippenden wagen tegen houdt, zal vermoedelijk op practische be zwaren afstuiten, maar het minste, wat de weggebruikers dan toch kunnen vragen, maar dan ook met aandrang mogen vragen, is, dat er zand gestrooid wordt, waardoor de ban den meer houvast op den gladden weg krij gen. In dit opzicht is hier een verzuim ge pleegd. Voorzorgsmaatregelen dienen zoo spoedig mogelnk genomen te worden. Eer het te laat is! Geen reden tot ongerustheid. Naar aanleiding van de ongunstige rap porten eh statistieken betreffende de ge volgen van de abnormale droogte voor de voedselvoorraden, heeft de regeering, naar de „Loc." mededeeelt, de bijzondere aan dacht der gewestelijke bestuurshoofden ge vestigd op den noodzaak van het tijdig treffen van ev. noodige steunmaatregelen. Wellicht voortvloeiend uit deze begrij pelijke voorzorgsmaatregel, deden daarna wilde geruchten de ronde in handelskrin gen betreffende een dreigend voedseltekort en groote regeeringsaankoopen van buiten- landsche rijst. Naar aanleiding hiervan heeft de „Java-bode" bij bevoegde ambtelijke autoriteiten inlichtingen ingewonnen, naar aanleiding waarvan het blad het volgende kon mededeelen: Ongetwijfeld zal het volgende jaar in sommige streken eenige voedselschaarschte ontstaan. De deskundige autoriteiten ach ten den algemeenen toestand echter vol strekt niet ongunstig en zijn overtuigd, dat de getvestelijke bestuurshoofden voldoende in staat zijn, goede regelingen te treffen. Voor buitengewone maatregelen in een voorspelden, zoogenaamden noodtoestand, te voorzien door groote regeeringsaankoo pen. van buitenlandsche rijst e.d. te doen, bestaat, zooals de toestand zich thans laat overzien, niet de minste aanleiding, zoo dat dan ook categorisch verklaard kan worden, dat er geen stappen in die rich ting gedaan zijn en de regeering er ook niet aan denkt zulks te doen. Tegen de propaganda Nieuwe maatregelen. Naar. het „Bat. Nwsbl." met zekerheid weet mede te deelen, kan binnenko't de afkondiging van verscherpte strafbepalingen tegen de communistische propaganda ver wacht worden Ook de „Tel." vernam, dat weldra door de Regéering maatregelen zullen getroffen worden, welke practisch ied^-e communis tische propaganda onder het bereik der strafwet brengen en de gedwongen ophef fing der P. K, I. ten gevolge zullen hebben. Partij Kommunis India. De „Ind. Post" geeft eenige bijzonderhe den over de organisatie der Indische com munistische partij, waarvan het hoofdbe stuur te Batavia gevestigd is. In elk der 17 gewesten, in welke Java is ingedeeld, bevindt zich een zelfstandige sectie, haar directe instructies uit Batavia ontvangende, In elke bestuursafdeeling be-1 staan weer onder-secties, zoodat, als bin nenkort deze geheele propaganda-organisa- tie voor het zaligmakend communisme vol tooid zal zijn, ongeveer een 75-tal onder secties het directe werk op zich nemen. Van elke onder-sectic namelijk kiezen de 5 bestuursleden elk 2 lieden uit, om hen als rechtstreeksche propagandisten op te leiden. Zoodat een propagandistenkorps ge vormd wordt van 25 man in elke onder sectie, of van een 400-tal voor geheel Java. Deze rechtstreeksche volksopwekkers tot het communisme dragen verschillende titels: pengoeroes (vert.: regelaar), pembantoe (vert.: helper) en kapala warga (vert.: ver want of aanhanger). De „warga's" gaan nu den boer op, of beter gezegd: de dessa in. Zij opereeren met groote sluwheid. Na het door den G.-G. in overleg met den Raad van Indië genomen besluit, waarin voor communistische veree- nigdngen het vergaderrecht aanzienlijk be perkt, en in enkele bcstuursafdeelingen zelfs opgeheven wordt, is het voor de commu nistische propagandisten zaak, zich niet aan het „vergaderverbod" te branden. Dank zich echter bij elke gelegenheid onopval lend onder het publick mengen. Bijzonder lijk zijn daarvoor natuurlijk de landelijke oogstfeesten geschikt. En hierbij volgt men slaafsch het wacht woord uit Moskou. Op bevel van Moskou wordt te Shanghai de communistische be weging voor Indië voorbereid, met geringe locale vrijheden. Echter schijnt de vroeger zoo gulle fond senvoorziening door Moskou tegenwoordig trager te vloeien. De honoreering der pro pagandisten op Java geschiedt uit de door de vijf-mansploegen bij de bevolking gehe ven contributiegelden. Dus, hoe meer salaris! Elf inlandsche verplegers ontslagen. Elf inlandsche verplegers van de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting te Soerabaja zijn ontslagen wegens het maken van pro paganda voor aansluiting bij de „Partij Com munist Indonesia", Volledige bekentenissen. Eindelijk is de politie er in geslaagd, het raadsel van den hotelraoord te Garoet waar van een oude Australische toeriste 't slacht offer was, op t"» helderen. Twee der in preventieve hechtenis gestel de inlanders, eeti mandoer en een kamerjon gen van het hotel, waarin de moord plaats greep, hebben thans een volledige bekente nis afgelegd. Schuldig aan den moord op mrs. Campbell Macfie blijken in het geheel te staan zes per sonen, alle inlanders t. w de twee hoofd verdachten bovengenoemd, en vier mede plichtigen. Volgens de verklaring van den mandoer Entjim heeft de kamerjongen Radman het slachtoffer de vijf doodelijke wonden toege bracht, terwijl hij daarbij behulpzaam is ge. weest door het slachtoffer bij oe beenen vast te houden. Twee medeplichtigen, Nata en Wangsa, hebben tijdens het plegen van het misdrijf op den uitkijk gestaan terwijl de twee 'laatste medeplichtigen de koffers uit de moordka mer hebben overgebracht naar de ledigstaan- de woning in de nabijheid van het hotel Zoowel Entjim als Radman hebben bekend, dat roofzucht de eenige drijfveer tot den moord is geweest. Radman heeft voorts de verklaring van Entjim bevestigd, dat hij het slachtoffer ge dood heeft. De bergplaats te Deventer. Het „Deventer Dagblad meldt: Het is, naar wij vernemen, thans bij des kundig onderzoek gebleken, dat het hooge water hier ook belangrijke schade heeft toe gebracht aan militaire voorraden, opgeslagen in de nieuwe munitiebergplaatsen, die niet watervrij zijn gebouwd. Nadat de vroegere bergplaatsen op het Hoornwerk zijn verval len, zooals wij tijdens de overstrooming van Knutteldorp en Hoornwerk reeds mededeel den, hebben eenige militairen, toen in de ka zerne geconsigneerd, nog een poging gedaan tot bet Kruithuis door te dringen, doch zij vonden daar in de nieuw aangelegde munitie bergplaats alles al diep onder water en moesten terugkeeren. De toestand, waarin nu de aanwezige stof fen en patronen, die een jaar voorraad uit maken en nog piet lang aanwezig waren, zich bevinden, is nagenoegdoor artillerie deskundigen, wier bevindingen van dien' aard moeten zijn, dat belangrijke schade is gecon stateerd. Men sprak van een globale raming van een ton. Of de geweer- en mitrilleurpatronen, die geborgen zijn in dichtgesoldeerde kisten, onbruikbaar zijn geworden, zal door onder zoek moeten worden uitgemaakt. Anders staat het met de niet aldus verpakte groote voorraden ontplofbare stoffen en protechni- sche militaire hulpmiddelen, ten gebruike bij het nachtelijk seinen. Deze zullen het water ongetwijfeld geen weerstand hebben geboden. Het ingestelde onderzoek betrof natuurlijk mede de vervanging van hetgeen verloren ging- De directeur van den Geneesk. Dienst te 's-Hage deelt mede, dat gebleken is, dat het vermoedelijke geval van pokken bij een der Z,-Afrikaansche studenten, bij nader onder zoek inderdaad pokken waren. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vier was in de Trompetsteeg te Arnhem, de met selaar E. Gerritsen op het dak bezig werk zaamheden te verrichten. Hij had een lad der' schuin tegen het dak opgesteld. Op een gegeven moment viel hij er af en kwam in een goot neer, die afbrak. De man brak zijn beide polsen, het rethterbeen en een heup been. Hij is naar het Elisabethgesticht ver voerd en kort daarop overleden. Nog steeds belemmerend voor de scheepvaart. Uit Enkhuizen wordt gemeld: Groote ijsmassa's welke de motor- en zeil vaart hier nog onmogelijk maken, bewegen zich geregeld met eb en vloed vnor de stad op en neer. De stoomboot „Vereeniging 1", welke Maandagmorgen om 7 uur van Enkhuizen naar Amsterdam vertrok, genikte het eerst in den middag om zich door het ijs heen te werken. VIER ARBEIDERS GEWOND. Maandagmorgn te 11 uur wa-en vier werk lieden op het terrein der N. V. Wilton's Ma chinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam bezig met het repareren van een groote ben zinetank. Een der werklieden liet een electrisehe looplamp vallen, waardoor kortsluiting ont stond en de tank ontplofte. De v<er werk lieden de 33.jarige H. L. v. E„ wonende te Schiedam, de 28-jarige M. J. Wolters uit de Wilhelminastraat alhier, J. Beier uit Vlaar- dingen en de 37-jarige S. H. Sybrand uit de Watergeusstraat te Rct.erdam, werden allen ernstig aan handen en gelaat verwond. Na door den geneeskundigen dienst verbonden te zijn, zijn allen naar het ziekenhuis Cool- singel overgebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. HET DICHTEN VAN DE DIJKEN. DE TOESTAND BIJ MERUM. Naar wij vernemen zullen binnen korten tijd de werkzaamheden tot het dichten van het gat in den Maasdijk nabij Merum, wor den aangevat. De groote moeilijkheid voor het dichten is gelegen in het vinden van goede specie Vermoedelijk zal men voor eerst niet verdet gaan dan het leggen van 'n kade in het weggeslagen gedeelte, die aan den bestaanden dijk aansluit en welke be stand is tegen een normaal hoogen water, stand. Voor het geheel dichten van het weg geslagen dijkvak zal een hoeveelheid grond bènoodigd zijn van 12000 M3. De geheele dijk verkeert echter in zoo'n desoldaten toe- tand, dat een geheele verbetering dringend noodig is. De achter den di|k gelegen tan denrijen zijn geheel bedekt met grint en zand. „Ten hemel schreiend is het leed, dat ge leden wordt' door velen van ons eigen volk, tengevolge der absolute werkloosheid in de veenstfeken. In lompen gehuld bedelt daar jong en oud, meest blootsvoets langs de hui gen der weinigen, die nog iets te geven heb ben. Wat aan werkverschaffing gedaan kan worden (kanaalaanleg) is vclkomen ontoe reikend. Een gezin, dat dezen steun heeft, moet bestaan van 510 gulden per week (vaak 810 menschen)." Zóó luidt de aanhef van een circulaire van het „comité voor ziekenverpleging en ziekenverzorging veenkolonie Barger Com- pascuum," een nieuwe smeekbede om hulp, met foto's erbij, om u ook in beeld een in druk te geven van de ellende in één der vele dorpen en buurtschappen, die de ge meente Emmen vormen, een indruk-, die niet meer kan zijn dan flauw en vlak. Aan de „N. Crt." zijn over een en ander de volgende bijzonderhedenontleend We hebben nu zelf-een kijkje genomen in Emmen, op Ede na de grootste gemeente van ons land, wat grondgebied betreft, dat Zich uitstrekt tot over een 30.000 H.A. Er wonen ongeveer 43.000 menschen, v. w. er ruim 20.000 volkomen hulpbehoevend zijn. In dit verband is het voldoende eraan te herinneren, dat het veenbedrijf, eertijds de werkgelegenheid Voor bijna heel Zuid-Oos telijk Drente, sinds eenige jaren is lamge slagen door het haast volkomen gebrek aan vraag naar turf. Bij millioenen blijven er de turven opgestapeld liggen. De verschrikkelijke nood in de Emmen- sche venen heeft natuurlijk een teisterenden invloed op de gemeente zelf. De hoofdelijke omslag ad f350.000, verdwijnt aan werk verschaffing, armenzorg en kosten van het onderwijs (er zijn meer dan 60 scholen Van de loonen bij de wetkverschaffing waar 2000 man aan den arbeid zijn be taalt Emmen nu 25 of f 135.000. De ove rige 75 komen voor rekening van het Rijk. De Emmensche tekorten worden grópter en grooter en van 't jaar hebben Ged. Staten van Drente zich genoodzaakt gezien alle mogelijke subsidies van de be grooting te schrappen en allerlei posten te verminderen. Er is sprake van verhooging van het ver- menigvuldigingscijfer, dat nu 2.75 be draagt, doch de middenstanders weten niet waar zij het geld vandaan zouden moeten tooveren. Uit een soort „economisch rapport" blijkt dat in 1921 de schuld der hulpbehoevenden aan tal van dorpelingen ruim f 130.000 be liep, welk bedrag thans zeker al tweemaal zoo groot geworden is. Er zijn menschen met een inkomen van f 3500 of f 4000, die wekelijks van f 10 tot f 20 voor de armen uitgeven. Zij hebben gedrukte bons in huis voor levensmiddelen, waarvan om de zoo veel dagen een aantal wordt uitgereikt. Schoolkinderen komen dag in dag uit bij de menschen die 't naar den schijn nog goed hebben, een hoeveelheid boterhammen ver orberen. Wij hebben aldus het raadslid Post- ma, die vele andere openbare functies be kleedt, in December vorig jaar, toen we bij mekaar zijn gekomen om plannen te maken voor een actie tot steun, natuur lijk niet kunnen denken aan den waters nood, die een deel van ons land heeft ver woest. En we zien drommels goed in, dat die steunactie voor Emmen een precaire onder neming is onder deze omstandigheden. Maar het kin zoo niet langer. Als de over heid en het particulier initiatief niet te hulp komen, gaat Emmen te gronde.! En het ergste van alles is de kinderen. Overal, overal onbeschrijfelijke nood, ver schrikkelijk gebrek. Het Emmer steuncomité dan, samenge steld uit verschillende organisaties, had Vrij dag een autorit door de gemeente georgani seerd, ten einde de vertegenwoordigers van 4e bladen gelegenheid te geven, zeiven in drukken van de ellende op te doen. Mevrouw H. A. van RielSmeenge, pre sidente van het „werkcomité" stelde' ons met een enkel woord van den toestand op de hoogte, Zij herinnerde er aan dat in 1921 en 1922 het Nederlandsche volk Emmen mooi geholpen heeft, maar, voegde zij er dadelijk aan toe thans staan de zaken zoo dat de menschen in de venen net genoeg hebben om zooveel te eten dat ze er van in leven kunnen blijven. Voor wat anders, voor de allernoodzakelijkste kleeding en dek king, is geen cent over. Er dreigt in de ve nen erger dan ooit een ondergang naar lichaam en ziel en die raakt ook en vooral het opgroeiende geslacht. Een feit is sprak mevrouw van Riel ten slotte dat chronische ellende veel minder spreekt tot de massa dan acute ram pen. Maar als dit chronische proces in Em men thans weer eens wat doordringt tot on ze gansche bevolking, geloof ik toch wel dat het besef weer levendig zal worden er moet wat aan gedaan worden, en dat er ook wat gebeuren zal. En toen begon de tocht, die tot 5 uur zou duren, de rit door een land van af grijselijke armoede, vol menschen en mensch jes, die den dieren hun lot konden benijden. Het v.as zóó erg deze verschrikkingen, dat je op het laatst snakte naar het einde, en nog maar enkel verlangde naar het vertrek uit deze verschrikkelijk geteisterde streken, weg van al deze gruwelijkheid. Natuurlijk was 't niet alles even erg wat we te zien kregen. Toen de auto's hadden gestopt bij het Klein-Rusland een groot stuk hei met hier en daar wat veengrond en we het eerste kijkje kregen in een plagge- hut bewoond door een man en 'n vrouw van 21 en 22 (zonder kinderen, o wonder, en nog niks aan de hand bovendien), vonden we dat verschrikkelijk, maar deze „woning" was nog 'n paleis vergeleken bij dingen die we later aanschouwden, als de hut met het lek kende dak, het hol in den grond, waar één mensch zich nauwelijks roeren kon, maar waar inmiddels een vrouw, twee mannen en twee kinderen geborgen zaten. De rit duurde van half 10 tot 5 uur, doch toen wij terug waren hadden we nog tal van buurtschappen onbezocht gelaten Emmen is zóó groot, dat men voor een inspectie van het geheele dorp dagen noodig zou hebben. De hier volgende gevallen beteekenen op den grooten hoop dan ook eigenlijk niets. Men beschouwe dit lijstje enkel als 'n paar voor beelden, die men met honderden zou kun nen aanvullen. 1. Een hut van ongeveer 6 bij 2 meter, bewoond door jonggetrouwde menschen, zonder kinderen. Het dak is van matrijzen van de Emmer Courant. Er is een slaapstee met 'n oude deken, maar dat is ook de eenige luxe. De man is nu pas in lossen dienst bij de gemeente en verdient f 4Vs in de week. Maan denlang heeft hij niets te doen gehad en ze hebben van den winter veel honger geleden. De vrouw was vroeger dienstbode en paste goed op. 2. Een hut van plm. 3 bij 5 meter. Er wo nen een man, vrouw en vier kinderen. Twee schamele legersteden. Het is schaandelijk, maar verschrikkelijk, onbeschrijfelijk ar moedig. De man is nog niet bij de werkver schaffing, maar heeft kans er te komen. Nu moeten ze nog leven van f 4 in de week, die hun van gemeentewege worden verstrekt. Als je de deur achter je dichtdoet, merk je dat 't in de hut stikdonker' is. Bij den bouw er van zijn de „ramen" vergeten. 3. Een iets grootere hut, bewoond door man, vrouw en tien kinderen, die met z'n allen in drie „bedden" moeten slapen. De man is bij de werkverschaffing en verdient 7 tot 8 gulden Als ér vanwege het weer met gewerkt kan worden doet het armbestuur hem een uitkeering tot f 5 per week. 4. De roef van 'n oude schuit, ergens in een kanaaltje. In deze ruimte van twee bij twee en een halve meter, waar het nat is en waar 't stinkt, wonen een man een vrouw en zeven kinderen. Nummer 8 is op komst. De man is bij de werkverschaffing en brengt wekelijks plm. f 9 mee. 5. Een ontzettend schamel krot, zonder slaapplaats. Er kan 'r hier één liggen, zegt de vrouw, en ze wijst naar een hoek' met wat lompen en vodden. Daar slapen we 's nachts om de beurt. 6. Een hutje, dat in zijn eenzaamheid op dat groote stuk veengrond doet denken aan een koffer, bewoond door 74-jarige moeder en dochter. Die hebben samen f 5 per week f 3 ouderdomsrente en f 2 van het armbe stuur. 7. Een hut op tien minuten afstand van den weg. Wij zakken tot over de enkels in den grond, maar houden vol 1 Er zijn daar een man, een vrouw en zeven kinderen, van 8 jaar tot 13 dagen. Het jongste wurm ligt vér- borgen in één van de beide bedsteden. De man verdient een gulden of zeven per week bij de werkverschaffing. Dat wordt dus, als hij er blijven kan, een f 360 per jaar. Voor hem, z'n vrouw en zeven kinderen.... 8. Een verschrikkelijk bouwvallig krot. Het dak is zoo lek als een mand en binnen regent' het even hard als buiten. Er wonen een man, een vrouw en zeven kinderen, waarvan de jongste vier maanden is. Naar schatting is er voor dit gezin zes vierkante meter plaats. De man verdient bij de werkverschaffing een gulden of 9. 10. Een hut, die blijkbaar niet voorzien is'van een schoorsteen. Het rookt er zóó, dat we 't er met den besten wil van de we reld niet langer dan een halve minuut kun nen uithouden. In 'n hoek zit een stok oude man aan een wieg te schommelen. Ernaast, in een geitenstalletje, vinden we zijn zoon, den heer des huizes, die geen werk heeft. Waar leven jullie dan' van? wordt er gevraagd. Da' weet 'k zelf met meneer, zegt de man, en het komt ons voor, dat hij een waar woord spreekt. 11. Het hol. Een kuil in het veen, waar een vrouw, twee mannen en twee kinderen wonen. De eene man werkt bij een fietsen maker en verdient f 7 met den kost. De ander, broeder en zwager, kan niet aan den arbeid komen, omdat hij deel uitmaakt van 'n gezin, waarvan het hoofd verdiensten heeft. Hoe slaap jullie hier in *'s hemels naam vraagt iemand. We blijven zoo maar zitten meneer, zegt de man. Dan vallen we op den duur wel in slaap. De kinderen zijn resp. drie en n half jaar oud. Bleeke, zieke stakkers. Het wordt tijd om terug te gaan. Doch de heer Reyntjes, de leider van het gezel schap, deelt mee dat de belastingopzich ter, die ons in dit deel van de streek verge zelt, nog een treffend geval weet, den kant van 't dorp af. Maar wij moeten aan onzen trein den ken. Laat hij 't maar vertellen. En de man vertelt van 'n gezin met ze ven kinderen, dat dag en nacht onder den blooten hemel zit. Een van die kinderen ligt, doodziek van de buiktuberculose on der 'n paar vodden. En ze hebben d'r toch maar niks anders voor te eten, meneeren, dan 'n stuk zwart roggebrood Het relaas maakt indruk. We weten nu dat deze toestanden te Emmen kunnen be staan. Is er hier dan niets van 'n ziekenin richting of zoo? vragen we. Wij hebben geen ziekenhuis, is het antwoord, en u weet, nietwaar hoe 't met de gemeente gesteld is. Het Rijk helpt, maar dat is niet bepaald voldoende. Hebt u ai gehoord hoeveel we hier krijgen inge volge de wet van 1897? f 1.45 per inwo ner. En er zijn gemeenten met f 6 per in woner. Misschien wordt dat nog eens beter als de plannen tot splitsing van de gemeente zijn verwezenlijkt. Laten wij het hopen. Hoop is een van de weinige dingen die men in Emmen nog altijd heeft. Hier heeft men eenige verschijnselen en gevolgen van de chronische ziekte in zuid oostelijk Drente. Wij hebben er niet naar gestreefd, den toestand in lyrische proza te bejammeren we hebben eenvoudig het een e ander neergeschreven van wat we hebben gehoord en gezien. Het lijkt overbodig te constateeren, dat Emmen ten doode is opgeschreven als er geen verandering komt. Er komt ook aan een chronische kwaal een einde Redding der bemanning. Volgens een bericht uit New York is het Nederlandsche vrachtschip „Alkaid" in zinkenden toestand, ter hoogte van New- Foundland,. De „Westnhalia", van de Hamburg-Ame- rikalijn verleent hulp, en zal bij het aan breken van den dag de bemanning redden. De "„Alkaid" is 3028 ton groot en behoort aan de firma Van Nievelt en Goudriaan te Rotterdam. Het schip was op weg van Rotterdam naar Philadelphia en 13 Januari Cap, Clear gepasseerd. Vermoedelijk was het than» weer op de thuisreis. Maandagavond is van het draadlooze station te Cape Race het volgende bericht ontvangen: Het Nederlandsche stoomschip Alkaid is zinkende op circa 46.40 N B, en 44.20 W. L. Nog laat heeft de firma van Nievelt, Goudriaan Co. te Rotterdam een draad loos telegram ontvangen, meldende dat de „Alkaid" totaal verloren is gegaan, op 360 mijl ten Oosten van Cape Race'. De geredde bemanning aan boord van het stoomschip „Westphalia", wordt 5 Febr, te New York verwacht, De „Ameland" te Lemmer binnengebracht. De sleepboot „Ameland", welke sedert Vrijdag op ruim een uur afstand van de haven te Lemmer, met drie schepen ia het ijs bekneld zat, is Zondagmorgen door ka pitein Duiker uit Lemmer met zijn sleep boot „Vooruit" behouden te Lemmer bin- nengebracht. Alle drie de schepen zijn diep geladen met kunstmest. Twee er van wa ren op reis van België naar Groningen en het derde naar Lemmer. De „Ameland' heeft bet roer 'gebroken. Ook de „Voor uit" liep op de terugreis naar de haven nog een defect aan het roer op. Men is vol lof over het reddingswerk van kapitein Duiker- en zijn beide bij hem aan boord zijnde zonen. De beide motorschepen, welke eveneens in het ijs zaten, hebben zich met kracht weer er uit gewerkt naar de open zee. Zij zijn in de richting van Enkhuizes gestoomd. DRIE KINDEREN AAN LEVENSGEVAAR ONTSNAPT. Te Weesp ontstond brand in een woon schuit. liggende aan de Papelaan, bewoond door het gezin U. Op het oogenblik dat de brand uitbrak, bevonden zich de drie kinderen, oud 7, 4 en 2 jaar, alléén in het schip. De vader, die stoker is aan de gemeente- Iijke gasfabriek was aan het werk, de moe der was boodschappen doen. De drie kinde. ren lagen te bed, doch zij sliepen niet. Door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak, is op de slaapkamer een brandend petroleumlamp je omgevallen, waardoor in een oogenblik de vlammen om zich heengrepen. De doodelijk ontstelde kinderen vluchtten in hun nacht- kleeding naar het voorste gedeelte der woon schuit, ten einde zoo vlug mogelijk het schip te veriatan, doch tot hun ontzetting bemer ken zij dat de deur door de moeder was af gesloten De arme kleinen hieven bij deze ontdekking een luid angstgegil aan. Omwo nenden en de schuit ligt op een, vooral des avonds, zeer stil gedeelte eenige voorbijgangers snelden op het gegil toe Het 7-jarig meisje riep door een open raampje den hulpbiedenden toe dat moeder den sleu tel waarschijnlijk buiten de deur op het schip had neergelegd, doch In de algemeëne ver warring, welke door bet in het achtergedeel te van het schip hevig oplaaiende vuur, er niet minder op werd, werd de sleutel niet zoo spoedig gevonden, waarom de deur ge- forceer werd. Toen konden de kinderen ein- dliik in veiligheid worden gebracht. Daarna werd het blusschingswerk snel ter hand genomen. Toen de ruiten der slaapka mer werden stukgeslagen, laaiden de vlam men hoog op Men slaagde er echter met vereénde krachten in het vuur meester te worden. Alle kleederen en al het beddegoed verbrandde geheel. De schade wordt niet door verzekering gedekt. Omtrent de komst van den ex-kroonprins in ons land wordt nog gemeld: Omstreeks half acht is de gewezen Duit sche kroonprins met den internationalen D- trein bij Oldenzaal ons land binnengekomen. De kroonprins was vergezeld van den heer Möller, adjudant van kroonprinses Cecilia^ De prins, die zeer opgewekt was, werd 'in den restauratie-wagen opgemerkt door eenige van zijn landgenooten, die hem har telijk begroetten. In Apeldoorn voegde mr. J. o. Kan, se cretaris-generaal in algemeenen dienst, zich bij het kleine gezelschap. Te Amersfoort, waar men uitstapte, werd de kroonprins verwelkomd door zijn oom prins Heinrich. Per auto reed men daarop naar Doorn, terwijl mr. Kan doorreisde naar Utrecht. Aan zijn aanvankelijk voornemen om wie. ringen te bezoeken zal de kroonprins geen gevolg geven. Denkelijk zal de prins tegen het einde van de week het land weer vei. laten. Te Zevenbergen wordt sinds Zondag 24 Jan. vermist de 42-jarige landarbeider L v. L. De vermiste is een zwakzinuige. De heer J. Moorman, journalist te 's-Grr- venhage, is benoemd tot ridder 1ste klasse (officier) der Orde van de Witte Roos van Finland. Rechercheurs zagen Zondag in de Vtilhel- minastraat te Rotterdam een 'nun bekend inbrekerstypc loopen, met een zwaren zak op den rug. Toen de man hen in de gaten kreeg, nam'hij de vlucht en wierp den zak weg, waarna hij een pand binnen rende, waar men hem niet meer heeft kunnen vin den. In den zak bevonden zich een aantal schalen, alpacca lepels, wijnglazen, borden, een blauw Delftsch schoteltje en een kope ren bloempot. Kort daarna vonden de re chercheurs in de omgeving eeu anderen zak, waarin eenige zinken zeilen en bovendien doosjes dadels, van dezelfde soort als die, welke gevonden zijn in de Nieuwe Plantage onder een hoop bladeren. De politie ver moedt, dat alles van diefstal of inbraak af komstig is en de dieven het hebben willen verbergen, uit vrees voor een huiszoeking. Er wordt een nauwkeurig onderzoek inge steld. De man, die in den laatsten tijd Den Haag onveilig maakt door het steken in de kuiten van jonge dames heeft Zaterdag en Zondag weer kans gezien twee slachtoffers te maken. De 17-jarige mej. M. v, H. is Zaterdag» de Vaalrivierstraat in hare rechterkuit ge stoken, terwijl de 15-jarige C. M. Zondag op het Buithof het slachtoffer werd van de eigenaardige lusten van het onbekende heerschap De politie zet haar ijverig onderzoek voort; tot heden is het haar niet gelukt eenig zuiver signalement van den man te verkrijgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9