Radio.nieuws Een tramongeluk nabij UIFt. Doodelijke val. Een woesteling te Arnhem. In de armen der politie. Een sneeuwbal-operatie. Het pokkengevat Terug van de Karakorum- expeditie. Auto-ongelukken in den mist. De deur uitgeworpen en mishandeld. Erfgenamen gezocht. De wraak van twee jonge mannen. De financicele ontwerpen in de Fransche Kamer. Uit den Franschen ministerraad. De regeling met de vorstenhuizen. Hindenburg naar het bevrijde gebied. De veemmoorden. Uit de, Belgische Kamer. De storm op den Atlantischen Oceaan. Een saamgesmolten arbeiderspartij. MARKTNIEUWS. RECHTZAKEN. De man, die de Koningin om gratie vroeg. De zaak der valsche Fransche bankbiljetten. Maandagmorgen vroeg kwam de goederen tram van de richting Hillegonie de sluisbrug te Ulft over, toen een der wagens ont spoorde, tengevolge waarvan een ernstig tramongeluk ontstond Drie wagens lagen omver geworpen, de brugleuning is vernield' en de ijzeren stellage van de opharlbrug afgeknapt en omver geworpen. Het is één groote ruïne. Het verkeer was geheel ge stremd. Met roeibootjes werden de men- schen overgezet. Niemand is gewond. De materieele schade is zeer groot. Dinsdagmorgen te halftien is in de Twee de Pijnackerstraat te Rotterdam een e-n- stig ongeluk met doodelijken afloop ge beurd. De 17-jarige timmerman A. A. uit de Blomstraat was bezig met het losbreken van een kozijn van het dakraam en stond daar bij in de dakgoot. Op een gegeven oogen- blik brak het kozijn plotseling af, ten ge volge waarvan de jongeman naa» beneden stortte. De onmiddellijk ontbonden genees heer kon slechts den dood conslateeren. Het lijk is per auto van den geneeskundi gen dienst naar het ziekenhuis aan der. bergweg overgebracht. Niets bleef heel. Een bewoner van de Singelstraat te Arn hem heeft in dronkenschap zijn geheele meubilair kort en klein geslagen. Eerst bedreigde hij zijn vrouw en beide kinderen, die de straat op vluchten. Daar na bewerkte hij zijn meubilair; geen tafel, geen stoel geen stuk aardewerk, letterlijk niets bleef er heel. Om zijn werk te voltooien, pakte hij het fornuis op en deponeerde dit brandende en wel in een hoek. De politie, die te hulp was geroepen, ge lukte het om den door het bitvallende vuur veroorzaakten brand in den aanvang te dooven. De woesteling werd gearresteerd en in verzekerde bewaring gezet. Schooldieven te Rotterdam gearresteerd. Zooals men zich herinnert, is in den nacht van 26 op 27 Januari j.l. te Rotterdam in gebroken in de O. L. school aan de Baan, Verschillende natuurkundige instrumenten, honderden potlooden en eenige doozen pennen werden meegenomen. De politie» heeft thans de daders gearresteerd. Het zijn de 25-jarige schilder D. v. d. V. en de 24-jarige los werkman A. J. P. Het gesto- lene is bij verschillende personen, cn eenige opkoopers teruggevonden. Het blad Montag uit Weenen waarschuwt het publiek voor een sneeuwbal-operatic, die op touw wordt gezet door een te Am sterdam gevestigde exploitatiemaatschappij, welke zich als „premiebank" aandient. Deze zaak overstyomt op 't oogenblik Weenen met prospectussen, waarin de ontvanger wordt uitgenoodigd aan zijn kennissen stuk ken van 2 dollar te verkoopen, waarvoor men dan op gemakkelijke wijze prijzen van 1000 dollar Eord-auto's en andere begeer lijke dingen zou kunnen krijgen. Uit een onderzoek zou zijn gebleken, dat de leider van de genoemde „exploitatie" een Duit- scher is, die van Hamburg en van Amster dam uit zijn manipulaties uitvoert. De toestand van den Zuid-Afrikaanschcn student ernstig. De directeur van den Gemeentejijken Geneeskundigen Dienst te 's-Hage, deelt omtrent het geval het volgende mede: Zooals Maandag werd medegedeeld, is uitgemaakt, dat de Zuid-Afrikaansche stu dent, die in een barak van het Gemeente- Ziekenhuis verpleegd wordt, aan pokken lijdt. De toestand van den sterken, flink ge bouwden jongeman is ernstig; hij is nooit ingeënt geweest tegen pokken. Met dit geval voor oogen mag ik niet nalaten de ingezetenen te herinneren aan de groote waarde van de vroeg uitgevoerde, eerste inënting en der herinënting als voor behoedmiddel tegen de pokken. Een soortgelijke herinnering gaf ik een jaar geleden toen zich elders een geval van pokken voordeed, uit Engeland afkomstig; zij, die den raad toen opvolgden, behoeven zich daarover thans zeker niet te beklagen. Hieraan moet' nog het volgende worden toegevoegd: Bij herinënting treedt, reeds binnen twee dagen, niet zelden een duidelijk zichtbare wending der vaccinatie op, die een gun stige beteekenis heeft, ook al blijft, wat te wachten is, de volle ontwikkeling tot pok puist verder achterwege; laat u door uw dokter hierover inlichten, als dit verschijn sel bij uw herinënting zich voordoet. De leider der Karakorum-expeditie (Thi- betaansch Hooggebergte in Azië), de heer Ph. C. Visser, is met zijn echlgenoote, me vrouw VisserHooft, die eveneens een be langrijk aandeel had in de gevaarlijke, inte ressante tochten naar de onbekende gebie den tusschen Karakorum en Hindu-Kush in het vaderland teruggekeerd. Maandagmorgen tien uur meerde de „Prin ses Juliana'' van de „Nederland", de boot waarmee de heer en mevrouw Visser zijn aangekomen aan de Javakade te Amster dam. Zij werden door velen, die zich, onmid dellijk nadat de loopbrug was uitgelegd, naar boord begaven, allerhartelijkst verwelkomd Deze belangstellenden bleken echter niet de éérsten te zijn, want mevrouw Visser stond reeds met de handen vol bloemen; te IJmui- den waren o.m. op het schip gekomen douai rière Hooft mejuffrouw mr. E. C, van Dorp, het oud-lid der Tweede Kamer; baron Col- iot d'Escury éh mevtouw Collot d'Escury Hooft benevens het Kamerlid mr. H. J. Knot- j de baard te scheren tenbelt, laats'genoemde gekomen in zijn De leeraar had zijn zin. qualiteit van voorzitter der Nederlandsche Alpenverceniging, daar werden de ontdek kingsreizigers, binnen onze grenzen, het eerst b_ aet en is mevrouw Visser met het aan bieden van bloemen gehuldigd. Té Amsterdam kwamen nog andere be langstellenden. Aan dek van den mailstoomer versche. nen professor dr E. C. van Leersum, oud- voorzitter van de Nederlandsche Alpenvër- eeniging. de secretaris dier Vereeniging dr. J. A, Bierens de Haan en het bestuurslid jhr. mr. dr. Th. W. C. Calkoen. Ir. I. S. Schippers, lid van het Comité tot regeling van de lezingen over de expeditie, alsmede tal van persoonlijke vrienden van het echt paar-Visser. En na het verlaten van het schip duurde het lang voor de reizigers zich in de loods een weg hebben kunnen banen naar bui ten, want ook daar bleek belangstelling voor hunne komst. Trouwens in weten schappelijke kringen van het buitenland bleef deze thuisreis evenmin onopgemerkt dé Royal Geographical Society te Londen zond den bekenden ontdekkingsreiziger, ge neraal Cockerill, naat Southampton, ten einde den Nederlandschen collega namens het Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap van het Vercenigd Koninklijk geluk te wen- schen met.de bereikte resultaten. Moch'cn de beide reizigers zich aan boord en op de kade bij de ontscheping in de al- 'emeene attentie verheugen, een „Dritte im Bunde" trok niet minder de aandacht, „Pa, talia" een prachthond, Thibstaansche mastiff, geschenk van den maharadjah van Patalia, Ook minister Welte-, die zijn bejaarden vader vah boord haalde en blijkbaar niet wist wien de groote belangstelling gold. keek in het voorbijgaan mei bewondering naar den stevigen, mooien viervoeter Mevrouw Visser zei dat de hond de ver moeienissen van den klimtocht uitstekend heeft doorstaan. Als het echtpaar, bij het invallen van den nacht, de tent opsloeg in het bedoelde hoog- geberg'e van Azië, kwam „Platalia" in de functie van „post voor het geweer", en aan zijn trouw behoefde nimmer te worden ge twijfeld. Mevr, Visser maakte ons attent op een oranjekleurige st'eep boven zijn oogen, waardoor het, zelfs als de hond slaapt, lijkt, alsof hij zijne kijkers wijd open heeft, een kenmerk waaraan in die Aziatische streken bijzondere waarde wordt toegekend. Tropische warmte kunnen deze dieren ech ter niet verdragen; de temperatuur van de afgeloopen weken maakte het mogelijk, dat de trouwe wachter als „passagier'' door tro pische streken vervoerd, en naar hier kon worden overgebracht. .Patiala" zal hoogstwaarschijnlijk, bij de lichtb~cldenvertooning van de K-rakoru expeditie, voor het groote publiek worden een populair nummer. De heer eh mevrouw Visser zijn nog Maandagmiddag met eenige familieleden naar Den Haag vertrokken. Maandagmiddag omstreeks zes uur reed een auto op den Keern te Hoorn, even vóór den spooroverweg, ten gevolge van den mist in de sloot. De chauffeur kon zich in veiligheid brengen. Na eenige uren had men met ve-eende krachten ook den wagen op het droge gehaald. Nog een auto-ongeluk tengevolge van den mist gebeurde op den .Westerdijk. De betrokken wagen kwam er minder goed af Hij reed tegen het lage muurtje op dien hoogte en verloor ziin twee voorwielen, waardoor bij kantelde en in de helling bleef steken. De eigenaa-, de heer Zijp, van Purrrerend,, bleef met zijn drie passagier- ongedeerd, dofch de wagen werd geheel vernield. In den nacht van 1 op 2 Februari troffen voorbijgangers in de Warmoesstraat te Am sterdam een man aan, die een scheenbeen gebroken had en een ernstige hoofdwonde vertoonde. Per auto-brancard is hij naar het Binnengasthuis vervoerd. Het vermoeden is gerezen, dat het slacht offer in een café aldaar mishandeld is er. vervolgens op straat geworpen werd, Zijn toestand was van dien aard, dat hij nog niet gehoord kon worden, zoodat hef gebeurde in de tapperij voorloopig nog niet opgehelderd kan worden. Naar de Tel. uit New York verneemt, is August Bender, geboren in Nederland waar is onbekend overleden. Hij kwair verscheidene jaren geleden in de Vereenig- de Staten en vond een betrekking als tui nier. Hij is nu overleden en zijn nalaten schap wordt op 5000 dollar geschat. Erfge namen zijn niet bekend. De erfgenamen van den heer Bender, of wel personen, die in staat zijn dienaangaan de inlichtingen te geven, worden verzocht, daarvan onmiddellijk kennis te geven aar den heer Joh, J. Dwyer, rechtskundige 40 Wall Street, New York. Ofschoon geenszins bloedig en ijselijk is toch wel typisch Amerlkaansch de vol gende geschieden s, welke in een fe'egram uit New-York aan de „Daily Mail" wordt medegedeeld. Sedert een'qen tijd dreven de dames studenten van de universite.t van Californië haar vrijpostigheid zoover, dat zij zelfs in de klassen van poeder en rouge gebruik maakten tot groote ergernis van een der leeraren, d e ten slotte a's ziin meening te kennen gaf, da de jonge mannen ook wel het recht konden gaan eischen onder les uren toilet te maken. Dat was tegen geen dooven gezegd. Den volgenden morgen verschenen twee mannelijke studenten met hun gereedschap in de klas begonnen zich a's protest tegen de houd.ng der dames zich Nu de al gemeene beschouwingen gesloten rijn, wa-en gisteren de voorstellen tot ver daging der discussie aan de erde. waarvan te verwachten was, dat ze verworpen zou den worden, aangezien alle mogelijke theo- ret scire overweg'ngen niet verhinderen, dat er dadelijk geld moet zijn. liet belang der zitting van gisteren lag dan ook niet :n de uitvoerige u.teenzettingen van de- jenen, de verdagen wilden, doch de inter venties van Malvy en Briand. Eerstgenoemde bepaalde zich hoofd zakelijk tot de verdediging van de commis sie van financiën, waarvan hij voorzitter s. Hij toonde aan, dat de commissie steeds aositief werk heeft wil'en doen. en prees het ontwerp der commissie aan. waarvan hij 'e- superioriteit boven het regeringsontwerp betoogde. Briand nam vervolgens het woord en sprak een redeuit, waarin hij cp samen werking in goede harmonie aandrong. Of schoon vol waardeering voor den arbeid der commissie evenals voor de rustige arbeidzaamheid Van 't land, wees hij niette min op de noodzakelijkheid om tot een resultaat te komen. Toestanden als die, waarvoor de regeering begin December werd geplaatst, mogen niet meer voor komen. Ook voor het buiten'and is het aoodig, dat er terstond wat gedaan wordt. Als men bedenkt hoe de regeeringen op komen en weor verdwijnen, mag men haar riet verwijten, niet krachtiger op te treden. Spr. zelf zal thans slechts weggaan, ind en hem dit duidelijk gezegd wordt. Maar het oogenb'ik is niet geschikt voor een ver andering van regeering, evenmin als voor een groote ovcrwinn'ng op andersdenken den. Daarom besloot Briand met de op wekking tot samenwerking. Nadat Briand het succes gehad had dat -espcctievelijk alle voorstellen tot verda ging werden ingetrokken, werd het vervolg 'e" discussie op morgen vastgesteld, Na de rede van Briand besloot de Kamer met hand opsteken over te gaan tot de ar- tikelsgewijze bespreking der financieele voorstellen. Vervolgens besloot de Kamer -net 315 tegen 228 stemmen op voorstel van Lamoufeux, den rapporteur gesteund door de regeering om vandaag hoofdstuk III van het voorstel betreffende de reorganisa tie en omwerking der bestaande belastingen te behandelen. De ministers en ondersecretarissen kwa men gisteren op het Elysée bijeen. Briand bracht zijn collega's op de hoogte met de buitenlandsche aangelegenheden, Painlevé met den toestand in Syrië en Ma rokko. De Raad keurde een wetsontwerp goed nopens de bescherming der wouden. Bij het verlaten van het Elysée verklaar de Doumer: Er is in onze plannen niets ver anderd. Bij een in het buitenland ingesteld onderzoek is gebleken, dat van een gemak kelijker wijze van inning der belastingen kan worden gebruik gemaakt, welke in studie is genomen. De Juridische Commissie uit den Rijks dag heeft gisterenmorgen het zoogenaamde „Sperrgesetz", dat verdere gerechtelijke besluiten en vergelijken nopens de finan cieele regeling met de vroegere vorstenhui zen voorkomt, totdat er een regeling van ijkswege tot stand is gekomen, met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Wat nu deze rijksregeling zelf aangaat, het desbetreffend democratisch voorstel is ingetrokken en in plaats daarvan is bij de iuridische commissie een wetsontwerp inge diend, dat een belichaming is van het com promis, dat dezer dagen tusschen de regee- ingspartijen tot stand is gekomen. In dit wetsontwerp, dat de ondersteuning van democraten. Centrum,Duitsche Volks partij en Economische Partij zal krijgen, wordt bepaald, dat er een bijzonder ge rechtshof van negen leden zal worden op gericht, dat zijn zetel te Leipzig zal heb ben, door den president van het Rijksge rechtshof zal worden gepresideerd en ver der niets met het Rijksgerechtshof uitstaan de zal hebben. Rijkspresident v. Hindenburg zal op 22 en .3 Maart dc bevrijde gebieden met name de steden Keulen, Bonn en Krefeld be zoeken. In het Berlijnsche veemmoordproces heeft de rechtbank gisteren vonnis geveld. De vier hoofd beklaagden, de onderofficieren Stein, Schirrmann en von Aschenkamp, als mede de luitenant Benn, zijn wegens moord ':er dood veroordeeld. Kapitein von Senden en Gutknecht, die gisteren in vrijheid zijn gesteld, zijn wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken, Dc overige beklaagden werden vegans medeplichtigheid tot tuchthuisstraf- en van 3 ma'anden tot 6 jaar veroordeeld. De gisteren gedurende het veemmoord proces uit voorloopige hechtenis ontslagen tapitein Gutknecht, die door de jury we gens gebrek aan bewijs is vrijgesproken, is opnieuw gearresteerd, daar hij zich nog we gens medeplichtigheid aan een anderen veemmoord zal hebben te verantwoorden. In antwoord op een interpellatie der li berale leden Franck en Devèze nopens de redenen van het aftreden van den minis ter van nationale defensie verklaarde mi nister-president Poullet in de Kamer, dat Kesters ontslag heeft genomen, omdat er verschil van meening was ontstaan tusschen hem en zijn collega's omtrent de toepas sing der nieuwe wet op de lichting 1925, waarvan hij een tegenstander was. Er was geen meeningsverschil inzake de .orga nisatie der nationale verdediging. Poullet voegde erbij: Wij wenschen een krachtig leger. Er heerscht geen ontmoedi ging onder het officierskorps. Een diensttijd van 10 maanden is niet nadeelig voor de nationale verdediging. Wij mogen geen grootheidswaanzin aan den dag leggen ten opzichte van de leger-organisatie. Het was verkeerd, dat wij na den wapenstilstand niet terstond hebben gedemobiliseerd. De minister ging vervolgens na, wat er in Engeland en Frankrijk ten aanzien van de reorganisatie van het leger geschiedt en eindigde met de verklaring, dat hij een systeem zoekt, hetwelk aannemelijk is voor allen. De zitting was zeer bewogen. Volgens door Lloyd's ontvangen telegram men, is het stoomschip „Dydwad" in zin kenden staat door de bemanning verlaten die zich thans aan boord bevindt van het vah Antwerpen komende Belgische stoom schip „Arminco," dat de reis naar Phila delphia voortzette. Het Eng. stoomschip „Ryburn," waarom trent men zich, blijkens een telegram uit Halifax, ongerust maakte, daar het reeds 16 Jan. te Philadelphia verwacht werd, zoo als in ons Avondblad van gisteren werd ge meld. is, volgens door Lloyd's ontvangen telegram, gisteren te Delaware Breakwater aangekomen. Sinds November 1923 is de arbeidersbe weging in Noorwegen gesplitst in drie par tijen; de arbeiderspartij (onafhankelijke communisten), de sociaal-democratische en le communistische partij. Eerstgenoemde partij, die verreweg de grootste van de drie partijen is, heeft thans besloten de beide andere partijen uit te noo- digen zich met haar te vereenigen. AMERSFOORT, 1 Febr. Aangevoerd 24 wagens bevattende 4950 Kg. kaas. Prijs f 4858.50 per 50 Kg. Handel vlug. BODEGRAVEN, 2 Febr. Aanvoer 121 stapels Goudakaas, waarvan 97 met rijks- merk. In totaal 5197 stuks, wegende 41.576 Kg. le soort f 5863, 2e» soort f 5256, zonder rijksmerk f 5057, Handel flauw. PURMEREND, 2 Febr. Aanvoer 6 sta pels boerenkaas f 50, 14 stapels fabriekskaas f48—51, 576 Kg. boter f 2.40—2.50, Eieren f 89. Kinderen f 0.753.50. GRONINGEN, 2 Febr. Eieren f7.50— 3.50. ROERMOND, 1 Febr. (Cöop. Roer- -nondsche eiermijn) Aanvoer 1.200.000 stuk Prijzen; groote eieren f8.409.70, kleine ieren f 7.508.30 eendeneieren f 9.70 7.90, alles per 100 stuks. ELST, 1 Febr. (Fruitveiling V.V.O.B.) Goudreinetten le soort 2027, 2e soort 13 16, 3e soort 912, Extra 2936, Belle fleur le soort 1621, 2e soort 1013, 3e soort 61/.9, Extra 2227, Court pendu 916, Rabauwen 88 M>, Baumans Rei- netten 1416, Koningsrood 2327, FIol- graten 9—9Sterappels 16—28, Eysde- ner Klumkes 2223, Grauwe reinetten f 5 16, Kaneelzuur 2324, Campagnezoet 1618, Pomme d'Orange 1115, Zoete bellefleur 14—15, Huismans f 1314, Rein- zoet 1317, Jasappels 1719, Enkele ben- derzoet 1415 cent per Kg. LOOSDUINEN, 1 Febr. Groene kool f2.506, Eieren f8.709.30 per 100 stuks Appels f 1834, Spruitkool vaste f 1824, losse f714, per 100 Kg. Schorseneeren le soort f 6.8010.40, 2e soort f 2.503.80 per 50 K.G. Prei dikke f 5.20f 7, dunne f2.60—4.70, Kervel f9—14, Selderij 100 f 3.504.10 per 100 bos Knolselderij f 7 10 per 100 stuks. Peterselie f 1522 pe- 100 bos. Andijvie f 1.80—2.10, Boerenkool le soort f 0.981.13 2e soort f 0.650.90 per kist. Aanvoer 5868 K.G. boerenkool. POELDIJK 1 Febr. Andijvie f 0.85— 1.95 per bak Eieren f 10.60 per 100 stuks Selderij f 2.40f 3.40, Peterselie f 3.75 8, Prei f 2.257, per 100 bos. Schorsenee ren le soort f 10 per 100 Kg. Kroten f 0.4C per 50 pond. Spfuiten f 1.705.20, per mud. Boerenkool f 0.220.56 per bak. DEVENTER, 1 Febr. (Paardenmarkt). le soort werkpaarden 400600, 2e soort idem 200350, enters 225400, pon- nies J00200, veulens 125225, slacht- bankpaarden 100175, handel tamelijk. Aanvoer 179 stuks. GRONINGEN, 2 Febr. kalf- en melk koeien 140—475, 375—400, 230—300 kalfvaarzen 340380, 240280 voor- jaarskalvende koeien Vare koeien 250 280, 180200 stieren 8890 ct., 76 78 ct., slachtvee 1,081.10, 1.021.04, vette kalveren 1.251.30, 1.101.15, weideschapen 4050, vette lammeren 2831, vette schapen 4852,,3842 biggen 1520, 2.503 in de week vette varkens 8890 ct., 8486 ct., Londensche varkens 8286 ct., zouters 8385 ct. De aanvoer bestond uit 114 vette koeien, 210 kalveren, 285 kalf en melkkoeien, 57 stieren, 124 schapen, 744 vette- en Londen sche varkens, 435 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd traag en niet geheel prijshoudend verhandeld. Voor slacht vee, stieren, vette- en nuchte-e kalveren lie pen de priizen terug de prijzen der laatste schommelden van 713, de handel hierin was zeer slacht. De wolveehandel had bij kleinen aanvoer een traa°> maar prijshou dend ve-loop. Vette varkers, Londensche varkens en zouters lager in prijs. De handel in biggen was traa". PURMEREND, 2 Febr. 292 runderen, 140 vette koeien 0.801.20, gelde koeien f 150275, melkkoeien 250400, 8 stie len 325 naarden 100200, 13 vette kclve- -en 1.501.70, 375 nuchtere en fokkrive- ren 1542, 524 vette varkers ƒ0.80 0.88, 102 magere varkens ƒ2048, 91 big gen 16—22, 383 schapen 40—48. ROTTERDAM, 2 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 189 paarden, 9 veulens, 1 ezel, 981 magere runderen, 680 vette runderen, 162 vette kalveren, 1244 nuchtere kalveren, 86 graskalveren, 46 scha den of lammeren, oO varkens, 131 biggen, 8 bokken of geiten. Prüzen per V, kilo koeien 32 v.—35—45—47 y2—55—57 ct., ossen 455055 ct., s'ieren 404549 50 ct,, kalve-en 6072 V»87 V>90 ct. rirüzen re*- stuk van mager vee melkkoeien f 320525, stielen U0c00, graskalve-en t f()120, paarden 250350, slachtn*-arden f 100175, hitten f 100—200, kalf koeien f 330—525, pinken 100150, vaarze^ 150 2^0, biggen 1627, biggen per week f 2.753, fok nuchtere kalven^ 2030, slacht nuchtere kalveren ƒ1317,'overloo- pe,-s 25—43, veulens 60100. De aanvoer van koeien en ossen op de vette markt was ruim de handel was tamelijk minder goed dan de vorige week de prijzen waren over het geheel gedrukteen enkel nuikbest snoelingbeest werd door 1.24 ver kocht. Stieren waren tamelijk ruim ter markt, doch over bet algemeen moeiliik te "laatsen de handel was flauw de prijzen voor mindere soorten iets minder van de vo- ige week. Voor het buitenland en voor het leven was geen vraag. Vette kalveren waren minder aangevoerdde handel was slee- nend de pi'zen voor goede soorten konden met moeite gehandhaafd worden een puik- Vst beest ging 7% ct. boven de noteering. Vrindere soorten gingen voor lagere prijzen dan de vorige week. Oo de magere markt was de aanover van _melk- en kalfkoeien ge- inger dan de vorige week de handel was Hauw met vrijwel onveranderde prijzen. Tong vee was tamelijk ter markt de handel was gedrukt en de oude priizen konden met moeite bedongen worden. De aanvoer van maskelveren was gering en van weinig beteekenis meer. Nuchtere fok- en slachtkal- veren met grooten aanvoer, wegens ongun stige berichten uit Londen werden de beste soorten tegen lagere prijzen verhandeld. De aanvoer van werk- en shchtpaarden, Wtten en veulens was goed doch minder dan de vorige week de handel was iets je- vendiger de prijzen waren stationnam. Big den waren matig aangevoerd de handel was "edrukt, met vrijwel de oude prijzen. Over- loopers waren beter aangevoerdde handel was rprMük met vaste prüzen. SNEF.K. 2 Febr. 112 melk- en kalf- i'oeien f 220430, 40 bette koeien f 200 410, 15 vette k-lveren f5575, 613 nuch tere kalvereh f 918. 203 schaoen 2845 305 varkens 50—440, 75 biggen f 9—14, vette koeien 45—54 V», kalveren 50—60, vette varkens 4245. DONDERDAG 4 FEBRUARI, HILVERSUM, 1050 M. 12 en 7.30, 6—7 uur den bond van kaasproducenten. 7.30 7.45 Concert. 7.45 en 10 uur Persbe richten. 8.15 Aansluiting van het con certgebouw te Amsterdam. Het concert gebouw-orkest, o. 1. v. Willem Mengel berg. Solisten Jacques Urlus, tenor en Ilona Durigo, alt. Des Lied von der Erde, G. Mahler. Symphonie. W. A. Mozart. Politieber. DAVENTRY, 1600 M, 10.50 Tijdsein, weer- ber. 11.20 Concert door het radio kwartet en solisten (Mezzo sopraan-ba riton-viool). 1.202.20 Tijdsein. Gra- mofoon. 3.35 Lezing: Pictures of Eng lish history-Christianity. 4.20 Tijdsein, causerie. 4.25 Muziek van het Tro- cadero-restaurant. 5.35 Kinderuurtje- 6,20 Dansmuziek. 6.35 Padvinder bulletin. 6.55 Lezing va_i de radioclub. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: Oppor tunities overseas: Kenya, 7.45 Oude Fransche muziek voor piano. 8.00 Lezing: Clowns. 8.20 Symphoniecon- cert door de Hylton-band. 9.50 Va riété. Duetten voor twee piano's 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.50— 12,20 Dansmuziek v. h. Savoy-hotel. PARYS „RADIO-PARIS". 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool-cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8.50 10.50 Orkestconcert. KON'GSWUSTERHAUSEN. 1300 M. 8.20 9.20 Gemengd programma door het Zither-trio. W. Weisz, tenor. De Becce- kapel. Daarna nieuws. 9.5011.20 Dansmuziek door Rapées jazzband. BRUSSEL. 262 M. 5.20 Kindermatinee, Mu ziek en vertellingen. 8.20 Orkestcon cert. 8.50 Italiaansche lezing: L'Arte Ita- liana-Michel Angelo. 9.00 Vertaling i, h. Fransch. 9.50 Orkestconcert. 10.20 Nieuws. MUNSTER. 410 M. 12.35—1.50 Duitsche volksmuziek door orkest, 3.355.20 concert. Werken van Keulsche compo nisten. 6.20 Concert. 7.20 Spaan- sche les. 7.50 Instrumentaal concert. 8.20 Zang door de mannenzangver. uit Keulen 8.55 Kamermuziek door het Schmidt-strijkkwartet. Werken van Mo zart en Haydn. Ook in hooger beroep 8 maanden gevraagd. Voor het Gerechtshof te Den Bosch werd Maandag behandeld de zaak tegen den ca féhouder J. J. H., te Venlo, die voor de rechtbank te Roermond heeft terechtge staan, ter zake dat hij 00 11 Mei 1925 te Venlo, opzettelijk met het oogmerk om G, H. Collin van het leven te berooven, op 3 M. afstand een revolverschot op hem heeft gelost, waa-door deze in het linker been werd getroffen, waarbij de groote Hartader werd geraakt, met het gevolg, dat Collin aan inwendige verbloeding is over leden. De rechtbank te Roermond heeft bekl. deswege veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Men herinnert zich dat, toen H. M. de Koningin op 3 Jan. een bezoek bracht aan dc overstroomde streek in Limburg. S., die H. M. in een vletje was gevolgd, plotseling in de Voorstraat te Venlo te water sprong en tot aan de borst door het water waden de, vergunning vroeg eenige woorden tot H. M. te zeggen. „Zooals u ziet," zeide hij ongeveer, ve-- keeren wij in grooten nood, en onze moed was klein geworden. Toch, bij uw bezoek, sti'gt die weer en wii zullen dan ook trach ten dezen waterwolf te overwinnen. Maar als die overwonnen, is, ja dan verkeert mijn huishouden, bestaande uit vrouw en vier kinderen, waarvan de oudste 14 en de kleinste 6 jaren is, in nog grooteren nood. Deze nood is te danken aan het noodlot, welk mij getroffen heeft in de maand Mei toen ik in mijn café, welk druk bezocht was, tot deze daad ben gekomen. Maies- 'eit, ik smeek u, spaar mijn vrouw en kin- de^en. Laat hen niet 8 maanden, welke j "traf voor mii is aangevraagd, alleen, want het is mijn trots, deze met eer te Iftuwen doen leven. Nogmaals smeek ik u in dien nood, help mii, waarna mijn vrouw en kin deren en ik ik u steeds dankbaar blijven.' Dit gratieverzoek heeft bekl. later schrif telijk herhaald. Bij de behandeling der strafzaak voor het Hof, te 's-Bo/sch, verklaarde een getui ge, dat hij gezien had, dat bekl. Collin hardhandig de deur uitzette, uit het buffet een revolver haalde en vuurde op Collfn, die een ruit had ingeslagen en weer bet café wilde binnenkomen. Bekl, was zeer opgewonden. Er waren veel menschen in het café en alles was in 5 minuten afge loopen. Volgens getuige Van Kaldenkerker. verkeerde Collin in staat van dronkenschap Bekl. greep hem bij de keel. Bezoekers maakten hem los. Nadat C. de deur was uitgezet, werd een ruit ingeslagen. Ook deze getuige heeft S. tweemaal zien schie ten op C., die in de deuropening stond en. toen neerviel. Bekl, was bijna buiten ken nis van opwinding en getuige heeft hem een glas water gegeven. Üit de verklaring van den ópper-wacht meester der Kon. Marechaussée Jonker bleek, dat geschoten is met kogels met stompe punt, zooals de Indische officieren iemand met zoo'n revolver een model lcgerrevólver, waarmede de marechaus- sée's bewapend zijn kan worden doodge schoten. Bekl. verklaarde dat Collin, die, toen hij binnenkwam, nog niet geheel dronken was, drank wilde en een franc op de toonbank legde. Bekl. heeft hem toen een glas bier en een sigaar gegeven. Dergelijke lastige menschen geeft hij een glas bier, om on aangenaamheden in het café te voorkomend Beklaagde zeide, zeer zenuwachtig te zijn geweest en niet gezien te hebben, dat C. in de deuropening stond. De adv.-gen. zeide, dat die zenuwachtig heid bekl.'s eenig excuus was. Hij had er rekening mee moeten houden, wat de ge volgen van zijn schot konden zim. Al was C. lastig, de daad van beklaagde is daar door nog niet gemotiveerd. Met aanvulling der bewijsgronden vroeg spr. bevestiging van het vonnis der recht bank. Mr. Tripels, die bekl. verdedigde, schet ste C. als een zeer lastig mensch. Bekl. had assistentie der politic kunnen inroepen, doch men begrijpe zijn toestand. Hij was den heelen avond gesa-d. Opzet om te doo- den is niet bij hem aanwezig geweest. Bek'. zal dan ook alleen kunnen veroordeeld worden wegens het veroorzaken van dood door schuld. Kan het Hof daartoe niet be sluiten, dan beroept pl. zich, met het oog op de omstandigheden, op het overschrij den van de g-enzen van wettelijke zelfver dediging en daarom vroeg hij ontslag va« rechtsvervolging. Beklaagde, gevraagd of hij nog iets te zeggen had, riep uit: Soaar mij toch, iK kan* er niets aan doen, laat mij voor mijn vrouw en kinderen voortwerken. Ik zwett u, dat ik nooit meer een revolver in huis zal hebbën. De uitspraak is bepaald op 15 Februari. De zaak van de valsche bankbiljetten vatt 1000 francs, ter zake waarvan drie Honga ren, Jankovitch, Marsowszky en Mantovits gearresteerd zijn, is Dinsdag door de Haagsche rechtbank naar dc openbare terechtzitting verwezen. Als advocaten zullen optreden mr, Rolan- dus Hagedoorn en mr. Visser van Ijzen' doorn, beiden te 's-Gravenhage. Het was de inspecteur Viaume. Maar in welk een toestand I Hij was geheel met modder en groen be dekt, en zire kleeren waren op sommige plaatsen gescheurd. „Waar zijt u toch geweest?" vroeg de doctor. „In de rivier en nog op verschillende an dere plaatsen," luidde het antwoord. „Maar dat komt er niet op aan. Ik heb er wel eens anders uitgezien. Maar zoudt u mij soms eenige kleedingstukken willen leenen? Ik geef er mij volkomen rekenschap van, dat ik er uit zie als een dief of moordenaar. Ik zou gaarne van kleeren verwisselen, want ik ben doornat. En dan zullen wij eens met elkaar praten. Als ik mij niet erg vergis, dan moet u mij veel te vertellen hebben. Ik ga nu eerst naar boven, naar mijne kamer. Ik ben verkleumd van de koude en ik zou niet gaarne ziek worden. Dat zóu mijn werk doen mislukken." De heer Viaume stond te klappertanden van de koude. Doctor Mmières voorzag hem van warme kleeren. en toen de inspecteur zich daarin had gestoken, vroeg hij: „Kunnen wij ons nu afzonderen in een vertrek waar niemand ons zien of hooren kan, doctor?" „Ja- zeker. In den rechtervleugel van het kasteel bevindt zich een kleine salon, die j inspecteur?" uitnemend voof ons doel geschikt is, ant woordde doctor Minières. „Laten wij er dan dadelijk heengaan," zei ie insoecteur. in wiens oogen een zonder linge glans schitterde. Toen beiden zich daar hadden afgezon derd. zei de doctor. „Welnu, mijnheer de inspecteur, wat hebt u mij te zeggen? Ik luister." „Pardon," antwoordde de inspecteur, „ik lujster naar u. want u moet mij nu dadelijk al die dwaze en buitensporige gedachten mededeelen, waarover U mij gLterenavond hebt gesproken," „Dat zal zeer moeilijk zijn. „Maar vertel mij dan eerst, waarop die gedachten betrekking hebben." En toen doctor Miricres het stilzwijgen bleef bewaren, vroeg de inspecteur: „Wanneer ik uwe gedachten kan raden zult u mij dan rondborstig antwoorden? „Ja zeker." „Welnu, al die gedaphten, die u dwaas en buitensporig gelieft te noemen, hebben be trekking op een en denzelfden persoon, die niemand anders is dan graaf Malthen." „Ja, dat is de waarheid." „Ziet u nu wel, dat ik goed weet te ra den?" vroeg de inspecteur op zegevierenden toon. „Maar hoe is het mogelijk, dat u mijne gedachten hebt kunnen raden, mijnheer de „Omdat ik ook dezelfde gedachten heb gehad, en nog heb, die misschien wel dwaas en buitensporig zouden kunnen zijn. en omdat wij zo ider elkaar te raadplegen, op hetzelf de terrein elkaar hebben ontmoet. „Ja, mijnheer de' inspecteur, ik moet het bekennen, ik kan die gedachten aan graaf Malthen niet van mij' afzetten. Zij vervolgen mij den geheelen dag." Maar waarom wilt u zich toch daartegen verzetten? Laat liever die gedachten den vrijen loop." „Maar wij kunnen toch iemand niet zon der bepaalde aanwijzingen beschuldigen?" „Wie spreekt erover, hem te beschuldigen? Zoo ver zijn wij nog niet. Wij zoeken, dat is alles, en wij zoeken in alle richtingen, zelfs daar, waar wij schijnbaar de minste ka-s zullen hebben." ,Ik wil niets liever, mijnheer Viaume. Ik zal mij door u laten leiden." „Dat moet u doen, en dan zullen wij mis schien een resultaat kunnen bereiken." „Maar wat hoopt u dan te bereiken?" „Voorloopig nog niets. Ge moet u niet haasten, maar geduld hebben." „Maar ik zou zoo gaarne van die1 pijnlijke onzekerheid verlost willen worden en mij aan een.", zij het dan ook zwakke hoop, wil len vastklampen." „Wees niet voorbarig en laten wij onzen kostbaren tijd niet door nuttelooze woorden verspillen, waarde doctor. Om te beginnen, moet ik u nog één vraag stellen." „Welke vraag." „Hoe dikwijls hebt u graaf Malthen ont moet?" „Ik heb hem voor de eerste maal in mijn leven hier ontmoet, twee dagen geleden." „Goed. En welken iadruk heeft hij toen op u gemaakt?" ,,De eerste indruk was een onaangename, dat moet ik bekennen, maar toen ben ik weer veranderd," „En wat was de oorzaak van uw eersten cnaangenamen indruk?" „Het was een gevoel, waarvan ik mijzel- ven geen rekenschap kon geven. Zijn onheil spellende blikken, zijn uiterlijk, dat aan Nero en Caligula deed denken...." „Ja, dat is de voorstelling, die ik mij ook al van hem gemaakt heb, zonder hem gezien te hebben. Maar.ga voort." ,Mij dunkt, dat ik u weinig meer over hem zou kunnen zeggen, Nadat ik hem had' hooren spreken, is die onaangename indruk aog sterker geworden, maar toen heeft hij zelf dien onaangenamen indruk weer uitge- wischt, door over zijn iievelings-onderwerp te spreker, zijn groote reizen en belangwek kende en buitengewone avonturen door dc geestige en tevens bescheiden manier, waar op hij dat alles mededeelde." „Ja. Daarover spreken wij nog wel later. Maar laten wij begingen bij den eersten in druk, die onaangenaam was, zooals 11 zegt." „Waarom?" „Vraag mij dat nu niet. Anders zullen wii niets goeds tot stand brengen. Begin nu met hetgeen ik van u verlang te weten. In den begi -ne boezemde de graaf u dus een on- redelijken afkeer in, nietwaar?" „Pardon, mijnheer de inspecteur. Ik heb niet gezegd, dat die eerste indruk onredelijk was. Integendeel. Op dat ogenblik had ik daarvoor een bepaalde reden." Welke reden?" „Het was eene ontoelaatbare bewering, die door den graaf verdedigd werd," Zeg mij dadelijk, wat het is." „Hij richtte een aanval tegen den beroem den geleerden Pasteur, en tegen andere ge leerden, die hem waren voorgegaan, en be schuldigde hen ervan, dat zij den moed van hunne overtuiging hadden gemist, door hun proefnemingen alleen op honden, konijnen en apen, te hebben gedaan. En de minach ting, die deze voorname heer. hoe geleerd hij dan ook moge zijn, voor het menschel'-'k leven toonde, bad mij zeer geprikkeld. Hi durfde te beweren, dat men op alle ter dood veroordeelde misdadigers de vivisectie moest toepassen. Zijne beweringen waren in één woord krankzinrig." „Ja, dat is inderdaad bet geval," zei de heer Viaume met ernstig gelaat. „En ver der?" „Toen bracht graaf Malthen zelf het ge- spreK op een anaer onderwerp, want hij hau er zich volkomen rekenschap van gegeven, dat hetgeen hij be.weerd had zeer onaan genaam had geklonken in de ooren van al* le aanwezigen. En toen, ik herhaal het nogmaals, toonde hij zich van de aange» naamste zijde, en van een groote beschei* denheid." ,Zoo." „Hebt u mij nog verdere vragen te strt* len, mijnheer de inspecteur?1' 0 ik verzoek u vriendelijk, mij dien ti tel niet te geven, doctor. Dat is vooreerst hinderlijk in het gesprek en bovendien zoudv u zich kunnen vergissen en mij ook dieö titel kunnen geven, als anderen er bij en het hooren." „Jk zal er om denken." „En nu moet u mij volgen, doctor." Toen nam h ijCharles Minières mee naar het park. Het was, alsof hij door een zekeren koorts achtigen haast was aangegrepen. Beiden bereikten den rotsachtigen oever van de rivier, „Waar waart gij, toen het ongeluk beurde?" vroeg de heer Viaume. „In den grooten salon, die op het terra* uitkomt." „Was daar alles gesloten?" „Neen, zoowc-1 de vensters als de deure® stonden allen wijd open." (Wordt vervolg<hJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10