eener van Hja intlieiikweekers Inde Voornaamste Nieuws f750. bij een ongeval met Plaatselijk Nieuws. f50.' f2oÖ- Semper idem. DAMMEN. m Woensdag 3 Februari 1326 50ste Jaargang No. 16165 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE KABINETSFORMATIE. Jhr. de Muralt aangezocht voor „W at er staat" Faillissementen. H. LUSTIG, t Raad van Rechtsbijstand in strafzaken. Heeft de Soc. Dem. Vrouwen club recht van bestaan? Begrafenis Q. v. d. Berg. R. K. Volksuniversiteit. EEN ACTUEELE CURSUS VAN DEN R.K. KRING: „DE PAUS IN ONZEN TIJD" INGEZONDEN. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht LAATSTE NIEUWS. Complot tegen Pangalos ontdekt. De uitgestelde ontwapenings conferentie. Geen vervalscht Italiaansch bankpapier. Antisemitische studenten relletjes in Roemenië De buitenlandsche schulden van Roemenië. Sensationeeie berooving van een postkantoor in New-York. a&onneajenprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: p r kwartaal 3.25 week o.25 ranc° per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureau*: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnenj. Postrekening No 5970. SLab„°nT'SHP dit b,ar T' ini«v°& de verïekeringsvoorwaarden regen ongevallen verzekerd voor een der vol-: Advertentie» 35 cent* {Sb regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonoen mededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adrw- tentiën 14 regels 60 ct pet plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Igende uilkeeringën: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen,, beide beeuen of-beide-oogen: doodelijken aflooo: Men zal zich herinneren, dat de leider der Snti-revolutionnaire Kamerfractie, oud-mi nister Heemskerk in een rede te Schiedam gehouden op 11 Januari op het bedenkelijke van een samengaan van Roomsch en rood °°k in dit opzicht wees, dat daardoor de geloofsvrijheid ook voor de protestanten wel eens in het gedrang kon komen, omdat de sociaaldemocraten „om de geloofsvrij heid al heel 1 weinig geven," He roode heeren hebben deze uitlating erg op hun fatsoen getrokken. De voorzitter socialistische Tweede Kamerfractie, de heer Albarda noodigde den heer Heemskerk ■uit zijn verdachtmakingen te bewijzen en bood hem daartoe een onbeperkte ruimte in het Volk" aan. De afd. Schiedam van de S. D. A. P. daagde den oud-minister van Justitie tot een openbaar debat uit met den heer Albarda; in één woord er werd een rumoer gemaakt, alsof er majesteitsschennis Was gepleegd, Mr. Heemskerk heeft den juisten weg ge kozen, In de Standaard" van Maandag heeft hij geantwoord kalm, bezadigd, zakelijk. Niet dus in Het Volk'', niet op een rumoe rige debatvergadering, maar in zijn eigen anti-revolutionnair orgaan. Deze houding van een man vol levenservaring moge ve len tot nadenken stemmen, ook van Ka tholieken, die nog maar al te vaak op uit- noodigingen van niet-Katholieke uitgevers ingaan om een Roomsch standpunt over een bepaalde zaak uiteen te zetten. Zoo leenden zich b.v. den laatsten tijd al we der Katholieke Kamerleden en professoren der Nijmeegsche Hoogeschool om artikelen in „de Telegraaf'' te schrijven. Mr. Heems kerk geeft hier een lesje hoe het moet en hoe het niet moet! En nu de zaak zelf. De leider der anti- revolutionnaire Kamerfractie heeft zes kolommen van „De Standaard" gevuld met treffende citaten uit de socialistische lite ratuur en voorbeelden uit de socialistische practijk om zijn stelling te bewijzen, dat de socialisten „al heel weinig geven om de geloofsvrijheid", omdat zij onverschillig en zelfs vijandig staan tegenover het geloof.*) En hij eindigt met de opmerking: „Ik weet dat ik onvolledig ben geweest. Er is na tuurlijk nog veel meer en ik héb over het algemeen niet eens de scherpste citaten gekozen." Ieder, die op dit terrein eenigszins thuis is, zal dit volkomen beamen. Op denzelfden dag dat mr. Heemskerk zijn antwoord in „de Standaard" publiceerde, wezen wij in een artikel Kerk en politiek" nog eens op de geweldige tegenstellingen, welke er tus schen christenen en socialisten bestaan om. trent gezag en toepassing der zedewetten. Op denzelfden dag kwam er een uitmun tende brochure uit van mr. dr. L. Triebeis, getiteld de leidende beginselen van den communistischen Heilstaat'1, waarin op overtuigende, wetenschappelijke wijze werd aangetoond, dat heel de verderfelijke leer en practijk welke thans in Rusland wordt toegepast en die van staatswege God, Gods dienst en huisgezin opzettelijk dóet onder mijnen, berust op de theorieën van de twee groote stichters van het socialisme, Marx en Engels. Men heeft daar de aan het ge loof vijandige uitspraken der socialisten maar voor het grijpen. Nemen wij uit het betoog van mr. Heems kerk ééne illustratie. De schrijver gaat de socialistische beweging voor een Goasdienst- looze school na, zooals deze internationaal Is gegroeid, En zegt dan speciaal van ons land het volgende: Hier is de Groninger motie: ,dat een „groot deel der arbeidende klasse in Neder- „land voor zijn kinderen godsdienstig onder- i wijs eischt en dat het ongewenscht is, het .daarin tegen te werken, daar de Sociaal- democratie de eenheid der arbeidende ..klasse tegen geloovige en ongeloovige ka_ „pitalisten niet tér wille van theologische „verschilpunten heeft te verstoren.... ver- klaart zich vóór maatregelen welke de ge lijkstelling van de bijzondere schooi met „de openbare beoogen." Houdt deze motie principiëele erkenning van geloofsvrijheid in? Immers niet. Hare bewoordingen verkondigen dat het tactiek is. Men bekommert zich slechts om de be geerte van een deel „der arbeidende klasse". Men wil langs den weg der gelijkstelling de geloovige arbeiders trekken binnen den kring van het socialisme En dan zijn zij onder de werking van het principieel anti godsdienstige zog, dat weerstaan moet wor den of het sleept het geloof mede. Volgens „Het Volk" van 22 Febr. 1907 (dit ver meldt Dr. Slotemaker de Bruine) heeft Mr. Troelstra verklaard: .,Mijn motief bij de Schoolmotie was: „hoe halen wij de kerkelijke- arbeiders het „best onder de christelijke partijen van- ..daan?" Zekere trekjes in het strijdprogram van 1925, met betrekking tot het onderwijs, laat ik maar rusten. En laat de sociaal-democratie soms klin ken, dat zij bereid zou zijn mede te wer. ken tot afschaffing van het processiever bod en tot afschaffing of wijziging van aft. 123 - dienstigen grondslag deelnemen; eene prin. cipieele erkenning van de geloofsvrijheid ontbreekt; hel hangt alles af van de poli tieke atmosfeer en van hetgeen de beste tactiek is. Zoo is het: in wezen is de sociaal-demo cratie anti-godsdienstig,' omdat zij zuiver materialistisch is. Alleen, wanneer het in de kraam van tactiek en propaganda te pas komt neemt zij wel eens den schijn aan alsof geen geloovige bij haar iets te vreezen heeft. Maar de socialistische leer en prac tijk zijn daarmee volmaakt in strijd. Dat kan men uit en ter na betoogen; mr. Heemskerk heeft er nu weer een heele pagina in „De Standaard" aan besteed. De roode leiders blijven maar steeds ont kennen. 't Is altijd hetzelfde liedje: Wij zijn niet tegen den godsdienst! Intusschen, al zal men in het roode kamp weinigen de oogen openen, zulk een dispuut heeft toch dit voordeel, dat voor hen die zien en hooren willen, nog eens wordt aangetoond, dat socialisme, godsdienst en bijgevolg ook godsdienstvrijheid elkaar verdragen als wa ter en vuur. *}Men vindt hiervan het een en ander in ons persoverzicht. Zooals reeds is gemeld, houdt de kabinets formateur met eenige personen besnrekingen inzake de samenstelling van het kabinet. O.a. wordt gepolst jhr. ir. R. R. L. de Muralt lid van de Eerste Kamer en burge meester van Borculo, die naar de Tel. ver neemt, aangezocht is voor de portefeuille van Waterstaat. hij verlies van een hand, een voet of een oog: 1 bij verlies van een duim of wijsvinger: bij 'n breuk van been of arm: m bij verlies v. een andere vinger. Juli en Augustus alleen den tweeden en vierden Vrijdag). In spoedeischende gevallen, waarbij niet tot de eerstvolgende zitting kan worden gewacht, kan men zich wenden tot den voorzitter van den Raad ,Mr. P. Tideinan, Ged, Oude Gracht 63 of den secretaris, Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, Ged. Oude Gracht 92, Aan laatstgenoemd adres ge lieve rnen ook alle correspondentie te rich ten. 2 Februari 1926 wérden in staat van fail lissement 'verklaard: W. van Staveren, winkelier in manufac turen te Haarlem, Leidschestraat 20A.; cu rator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier; W, J. Koning, houder van een wasch- en strijkinrichting te Haarlem, Bgkenesser- gracht 7; curator Mr. J, van der Vegt, alhier; W. Th. A. Kreike, koopman in sigaren en tabak en kinderspselgoederen, wonende te Haarlemmermeer, Nieuwen Meerdijk 88; cu rator Mr. W. J. van Rees, alhier; de Handelsvennootschap onder de firma W. Greven Co., te Zaandam en i'.are le den Willem Greven, schilder te Zaandam, Corn, Calffstraat en Simon Hottentot, wo nende te Zaandam, eveneens schilder, aan het Apenpad 33; curator Mr. P. Tideman, albiep P. H. Holman, artist, te Haarlem, Raaks 1; curator Mr. H. Muller Brands, alhier. Men meldt ons uit IJmuiden: Dezer dagen kregen wij de tijding van het overlijden van den door heel IJmuiden ge» kenden heer H. Lustig. De overledene, die twee jaar geleden een zware ziekte heeft doorstaan en sinds dien tijd sukkelend was, is thans na een maag-operatie in de Maria- stichting te Haarlem Vrijdag j.l. overleden. De heer Lustig zal in visscherijkringen slechts noode gemist worden. Hij was een der eer sten, zoo niet de. eerste der vischkoopers, die hier een zaak vestigde en wist daarvoor den naam van groote soliditeit te verwerven. Het beheer van de zaak die door 4 a 5 zonen gedreven werd, berustte bij den over ledene, die ongeveer 25 jaar deze zaak te IJmuiden dreef. Toch was hij inzake verre van conservatief, integendeel zocht hij steeds naar betere methodes. Zoo was hij het b.v. die ongeveer 15 jaar geleden reeds het ini tiatief nam voor een nieuwe wijze van af slaan. Decelfde methode waarmee men juist dezer dagen ook weer proeven neemt. Zijn invloed op zijn collega's was dan ook groot. Voor allen was „Oome Hein" de man, die in hal en handel een der eerste plaatsen be hoorde in te nemen. Toen eenige jaren ge leden de vereeniging voor den vischhandel een groot motorschip voor den handel op België liet bouwen, voerde men eenstem mig het plan uit dat vaartuig „Oome Hein te noemen, als een eerbewijs voor den „grootsten" vischkooper van IJmuiden. Was er een officieeie plechtigheid, of een gezamelijke grap, steeds kon_ men overtuigd zijn dat de heer Lustig- de draden in han. den had en het valt moeilijk de hal te den ken zonder hem. Het was bekend dat de teraardebestelling vanaf het sterfhuis Dinsdag om drie uur n.m. zou plaats hebben. Reeds om half drie zag men een ongewone drukte en om 3 uur was de belangstelling zoo groot dat er meer dan honderd vischkoópers en handelaren zich tegenover het sterfhuis opstelden. Toen de kist in de lijkkoets was geplaatst, nam eerst een groote familieschaar (de overledene was vader van 12 kinderen waarvan 10 gehuwd) daarachter plaats, gevolgd door de zooeven vermelde vischkoopers. De droeve sioet ging regelrecht van het sterfhuis naar de algemene begraafplaats. Nadat hier de kist ter aarde was gelaten, nam Ds. J. D. Boerkoel van de Geref. Kerk te Wijkeroog het woord en schetste den overledene als een Christelijk huisvader en hoopte dat hij zijn loon hier boven reeds had ontvangen. De heeren Popta en de Raad brachten den over ledene dank voor de vele werken die hij gedurende 13 jaar heeft gedaan aan de Groen van Pinksteren school. De heer C. Wijn schenk, vischkooper, betuigde eveneens, zijn groote voldoening namens de Amsterdam- sche vischkoopers. De heer van Pel sprak namens de Visch- handelvereeuiging te IJmuiden, waar de overledene bestuurslid was. De heer Vos, schoonzoon van den over ledene dankte in welgekozen woorden voor de overgroote belangstelling, hun vader be toond. In verband met de invoering van het r.ieuwe Wetboek van "Strafvordering is me' ingang van 1 Januari j.l. door de rechtbank te Haarlem samengesteld en in functie ge treden de Raad van Rechtsbijstand in. Straf- van het Regeerings-Reglement voor ïn- dië, dan is het toch ook immers duidelijk, dat dit geschiedt om aan de Roomsch- Katholieken welgevallig te zijn terwijl de zaken bp genoemde rechtbank, sociaal-democratie nog bovendien uit eigen hoofde eene zekere voorliefde heeft voor optochten die de aandacht trekken en daar voor liefst op een Zondag de openbare straat w beslag neemt. En de schrijver besluit dan uit al het voor gaande aldus; De sociaal-democratie berust dus in be ginsel op eene leer, die staat tegenover den geopenbaarden godsdienst: haar staatkundig streven gaat in tegen de aanwijzingen, die Je geopenbaarde Godsdienst voor de Staat kunde geeft; zij vergt, dat Christelijke arbei ders aan dat streven op haren anti-gods- De taak van dezen Raad bestaat hoofd zakelijk in het toevoegen van raadslieden aan personen, wier geldelijk onvermogen naar het oordeel van den Raad voldoende gestaafd wordt en die verdacht zijn hetzij van eenig mis-drijf (behalve strooperij), het zij van de overtreding, bedoeld bij art. 432. 3e Wetboek van Strafrecht. Voor vervol gingen terzake van andere overtredingen geschiedt gééne toevoeging. De Raad houdt zitting voor het aanhoo- ren van verzoeken om toevoeging eiken Vrijdag te VA uur in het Paleis van Justi tie, Jansstraat 81 te Haarlem (in de maanden De molen van den Vos se- en Weerlaner- polder te HUlegom. De ingenieur van de Vereeniging „De Hol- landsche Molen'" heeft na onderzoek van den molen in den Vo'sse- én Weerlanerpólder verklaard, dat behoud van den molen zoowel economisch als technisch mogelijk is. Er blijft, dus een goede kans bestaan. De tegenwoor dige Bemaling met een tijdelijke zuigpomp laat helaas te wenschen over. Wij vernemen, dat de pomp te klein is en te weinig water verzet. Onlangs zat er een paling in, waar door natuurlijk de bemaling stil stond. Men heeft' wel veel tegenslag. C. de Wit, schilder te Velseroord, Sta tionsweg 54, curator Mr. H. Muller Brands, alhier; A. J. Tervoert, huis-, decor-, en letter schilder, te Haarlem, Oranjeboomstraat 145; curator Mr. H. Muller Brands, alhier: Rechter commissaris Jhr. Mr, R. de Ma- rees van Zwinderen. Opgeheven werd het faillissement van W, T. Onkenhout, opperman te Haarlem mermeer, Nieuwe Meerdijk 29; curator Mr. W. de Rijke, alhier. Geëindigd is het faillissement van Carl. Herzberg, te Zandvoort, thans te Frankfurt am Main; curator Mr. F. A. Davidson, al hier, door het verbindend worden der eeni ge uitdcelingslijst. gesnëden hyacinthenbollen; 5e. .door het in gemeenschappelijk overleg berekenen van de productiekosten van hyacinthenbollen; 6e. door het onderling overleg plegen over de in het volgend seizoen te ramen binnenland- sche prijzen, enz. De oprichtingsvergadering, welke zeer goed bezocht was, en onder leiding stond van den voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, nam, zonder eenige wij- ziging van beteekenis, de door het Hopfd- bestuur der Algemeene Vereenigng en de voorloopige commissie voorgestelde statuten én reglementen aan, en besloot onder meer, tot het in het leven roepen van een onder linge vrijwillige inspectiedienst der kweeke- riien en -bergplaatsen van hyacinthenbollen. Deze vrijwillige keuring zal zich uitstrekken o. in. ook tot de voor export bestemde zen dingen. Een. contributie per R.R. zal door de leden der groep worden betaald, teneinde de onkosten uit een en ander voortvloeiende te dekken. Het zal geen Hyacinthenkweeker mogelijk zijn om zich aan de nieuwe ver plichtingen te onttrekken aangezien het lid maatschap der groep verplichtend is gesteld voor alle leden Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, die daarvoor als Hya- cinthenkweekers in aanmerking komen. Een bestuur werd gekozen bestaande uit de Heeren G, C, Segers, C. de Wreede, Joh. Speelman, Mar. Veldh. van Zanten, Herman van Zonneveld. J. W. A. Lefeber, J. H. Lindhout J. R. Neelissen, H. M, Ruysenaars Hzn. en J. Wiedemeyer, terwijl tevens 10 plaatsvervangende leden worden benoemd. Het bestuur zal zoo spoedig mogelijk de functies onderling verdeelen en tot benoe ming van een secretaris-penningmeestr en een administrafem overgaan Een eigenaardige vraag in ons blad, maar men s.tellc zich gerust, want wij behoeven deze vraag niet te stellen, omdat deze al in eigén gelederen der Sociaal-Democrati sche Vrouwenclub in afdeelir-g Haarlem opgeworpen wordt en „erger nog?" door Verschfilende vroeger vooraanstaande leden en zeffs bestuursleden ontkennend wordt beantwoord. Wij vernamen omtrent het ziekteproces, dat zich daar aan het af spelen is hei volgende; Reeds geruimen tijd heerschte er groote oneetiigheid ,n het clubje of juister gezegd onder de bestuursleden van het clubje. Van buiten werden er verschillende pogingen in het werk gesteld om de verstoorde eenheid weer ;n orde te brengen, maar men stuitte steeds op de stugheid van enkele bestuurs leden. Het gevolg van één en ander was, dat zich in het clubje twee nog kleinere clubjes vormden, waarvan het eene het andere het recht van bestaan betwistte. En toch kon de hoofdleiding slechts één van deze twee erkennen en aldus werd de oppositie in het ongelijk gesteld. Deze tracht thans evenwel in hoofdzaak nog wel een ex-bestuurlid de leden te be werken tot het opgeven van een schrifte lijke verklaring, alsdat zij het bestaans recht van de „bestaande" Soc. Dem. Vr. Club, afdeeling Haarlem ontkent. Het schijHt den laatsten. tijd nogal mode te zijn om oneenigheid te hebben in die kringen, men leest het ten minste veel vuldig: voórz. Hand. en Kant. P. Smidt Het Volk; Stenhuis—Bonger; Zandvoort S. D. A. P.S. D. A. C. en nu ook in Haarlem zoo'r. zuzie. Op het R. K. Kerkhof te Heemstede is hedenmorgen ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van wijlen den heer Q. v. d. Berg, in even oud-raadslid der gemeente Heemstede. De plechtige Requiemmis werd opge dragen door den Z.Eerw. heer pastoor H. A. V. IJzermans, met assistentie van de WelEerw. Heeren Kapelaans H. J. M. Nieuwenhuizen en J, L. C. Witkamp. Een groot aantal geloovigen, waaronder enkele raadsleden en oud-raadsleden, vul den het kerkgebouw. De beaardingsplechtigheden op het kerk hof werden eveneens door pastoor IJzer mans met dezelfde assistentie verricht. Ook hier gaven velen van hun belangstelling blijk. COMPETITIE 2DE KLASSE VAN DEN NEDERLANDSCHEN DAMBOND. Gisteravond speelden te Haarlem in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub" voor bovengenoemde competitie: Haarlemsche Damclub II„T.A.V.E.N.U. I Haarlem. Amsterdam. S. M. Mons—A. M. ter Wal 1—1 S. P. van EykE. G. Gout 11 W. J. Kok-F. de Wolf 0—2 Ph. F. AmelungJ. A de Ridder 02 H. GreeuwJ. Meijer 02 H. WielengaF. G. Schei penisse 20 P. MollemaW. A. Beylsmit 20 H. van SantenA. Jonker 20 B. W. KensenW. G. Gout 02 J. C. van Waard W. R. Merkensteyn 2—0 Op 1 Februari j.l. is te Haarlem door de gezamenlijke hyacinthenkweekers, die lid zijn var. de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur te Haarlem, een afzonderlijke groep der vereeniging opgericht onder den naam Vereenigi -.g de Hyacinth. Deze groepsvorming is een gevolg van de omstandigheid, dat in de laatste jaren de kweekers van eenzelfde artikel de behoefte voelen om zich in een nauwer onderling ver band aan te sluiten, om gezamenlijk de be langen van de cultuur en handelsbelangen va'r. dat artikel ter hand te nemen, voor zoo ver daarin de algemeene vereenigingen niet kunnen treden. Zoo hebben zich in 1923 de narcissenkweekêts vereenigd in de Vereeni ging de Narcis en heeft zich ook de tulpen teelt in 1924 aanvankelijk georganiseerd in een groep Vereeniging de Tulp. De onmiddellijke aanleiding voor de vor ming van een organisatie van hyacintben- kweekers vormt de overtuiging, dat er door gemeenschappelijke maatregelen genomen moeten worden tot behoud van het buiten- lar.dsch afzetgebied. In de door de oprich tingsvergadering vastgestelde statuten en reglementen wordt dan ook deze werkzaam heid vooropgesteld en wel in de volgende punten die ontleend zijn aan artikel 3 der statuten: „De vereeniging stelt zich ten doel de be vordering van de belangen van de hyacin- thentèelt en den hyacinthenhandel en van allen die daarvan hun bedrijf maken. Zij tracht dit doel te bereiken, le. door bet bevorderen van het wetenschappelijk onderzoek ter bestudeering van ai die vraagstukken, die nu' of in de toekomst voor dc hyacmthencultuur in den ruimsten ziti des woords van belang zullen blijken te ziin: 2e. door zeltstarjdi.l of in samenwerking met andere vereenigingen maatregelen te bera men tot behoud en uitbreiding van liet af zetgebied, o. a. door het steunen van on persoonlijke reclame; 3e. door het aanleggen van een statistiek van de met hyacinthen beplante oppervlakte en het bekend maken van den jaarlijkschen in- of uitplant; 4e. door het voorkomen van den handel in af- Toen de besturen van R K. V, U. en R.K. Krin met den heer Piet Kasteel in overleg traden, voor de keuze van diens onderwerp voor den apologetischen cursus, waren de staatkundige moeilijkheden, waaraan Neder land thans ten prooi ligt, Godlof nog niet uitgebroken. Toch was er toen reeds alle reden, qiii door een apologetischen cursus de belang stelling nog eens gaande te maken voorde beteekenis van het Pausschap. Van oudsher immers zijn de katholieke Nederlanders, be halve uitstekende vaderlanders, ook liefde volle verdedigers van den Roomschen Paus geweest. Maar nieuwe geslachten hebben, als zooveel, geleden onder oude kwalen, welke reeds zooveel edels en schoons heb ben beschadigd en verstikt. Wat de Pausen deden voor de Vredes- actie zegenrijk werk waartoe geen an dere macht ter wereld in staat is wat de hedendaagsche opvatting over de we reldlijke macht van den Paus is en w:at de beteekenis, meer gedetailleerd, is van het Pausschap in onzen tijd dat zal Piet Kasteel in vier achtereenvolgende lessen uiteen zetten, om daardoor de liefde voor Paus en Pausdom te verlevendigen en te verbreiden. In de huidige dagen is dat meer noodig dan ooit. Want bijzondere actualiteit heeft deze „Pauselijke cursus" inmiddels verkre gen door de politieke crisis, welke ons land in steeds grooter beroering brengt. Niemand hoe hij de zaak ook bekijkt zal kun nen en willen ontkennen, dat deze crisis in den grond der zaak haar oorzaak vindt in de houding door een groote volksgroep aan genomen tegen de macht en positie van den Paus, om nu van erger dingen als absoluut anti-papisme en hatelijke anti-Roomsche in tenties nog maar niet eens te spreken. Tegenover deze houding past, waardig en correct, aanval en verdediging, gebaseerd op liefde en kennis. Dag-aan-dag brengt ons dikwijls in de noodzakelijkheid om willen wij de waar de van dat hooge goed niet prijsgeven aan spotlust en onkunde met argumenten en met klem van redenen, op te komen voor de, rechten en de waarde van den Paus en Zijn positie. Leering daartoe zal woraen gegeven in de heldere en practische lessen van Riet Kasteel, den man van de „Klare Waarheid" uit Amsterdam; die zich als apologeet met het woord en met de pen, in ons land groo te bekendheid heeft verworven. Verwacht mag daarom worden, dat zeer velen zich van kaarten voor dezen cursus zullen voorzien. De lessen worden gegeven in de zaien van den Kring, Jansstraat 49, op de Donderdagen 4, 11, 18 en 25 Februari. Kaarten zijn verkrijgbaar bij den penning meester van den Kring, den heer Th. S. J. Hooy, Kleine Houtstraat 57. en bij de R.K. Leeszaal, Jansstraat 49. Waar uit den aard der zaak deze cursus bijzondere aantrekkelijkheid heeft voor le den der Alg. R.K- Propagandaclub, is de prijs voor deze leden aanmerkelijk lager ge steld, nl, op 1 voor de vier lessen. Voor studeerenden geldt deze prijs eveneens. Totaal 10—10 DE WEDSTRIJD OM HET KAMPIOEN SCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Gisteravond ving Nin het clublokaal der „Haarlemsche Damclub" de eerste partij der herkamp tusschen de heer P. J. van Darte len en Aebe de Jong om den 3den prijs van den wedstrijd om het kampioenschap van Haarlem en Omstreken aan. Deze partij werd door P. J. van Dartelen gewonnen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE STUCADOORSSTAKING TE OUDERKERK. Geachte Redactie! Beleefd verzoeken ondergeteekenden uwe aandacht voor het volgende: Naar aanleiding van het ingezonden stukje van de heeren Doedens en Schilder, aanne mers van het bouwwerk te Ouderkerk a.d. Amstel, wenschen wij eenige ophelderingen te geven. Het was in 't laatst van October of begin November, dat de drie werkwillige stuca- doors te Ouderkerk het stucadoorswerk aannamen van het bouwwerk van bovenge noemde firma. Alles was aangenomen per vierk. meter, zonder bijlevering van mate rialen. Wel moest de opperdienst van de aanneemsom betaald worden en de verze keringspremies. De 3 gezellen, waarvan in den aanhef van het ingezonden stukje ge sproken wordt, werden bij den aanvang van het werk in de combinatie betrokken. Al spoedig kwam er oneenigheid onder deze 6 gezellen. De drie eerstgenoemde begonnen de laatste drie te beknibbelen op de ïoonen. Daarna werd door de drie z.g.n. werkwilli gen overeengekomen, stucadoors uit Brabant te betrekken, daar zij van meening waren, dat de Brabantsche stucadoors wel onder de tarieven wilden werken, waar zij zich deer lijk in vejgisten. De Brabanders stelden zich direct in ver binding met het Haarl. afdeelings bestuur van den Stucadoorsbond, hetwelk onmiddel lijk in samenwerking met het bestuur van Amsterdam een onderzoek instelde op het werk. Het bleek direct, dat op dit werk vér beneden de Amsterdamsche tarieven werd gewerkt, daar Ouderkerk onder Am sterdam ressorteert. Tevens werd geconsta teerd, dat door de 3 werkwilligen een zeer onaangename houding werd aangenomen te genover de 3 anderen, doordat ze van mee- l ning waren, dat deze de zaak aanhangig had- den gemaakt bij het bestuur. Ze wenschten niet meer met hen te werken. In het bijzijn van de beide besturen is toen door den aan nemer verklaard, dat hij deze drie menschen als ontslagen beschouwde. Hij wenschte geen ontevreden stucadoors op zijn werk. De menschen eischten alleen naleving van de contractueel vastgestelde bepalingen, in zake de tarieven. Als men hieraan vast houdt wordt men beschouwd als ontevreden. In middels hadden de besturen het succes be reikt, dat de aannemer beloofde, de contrac tueel vastgestelde tarieven te betalen. Ook met terugwerkende kracht. Het werk is zonder stoornis doorgegaan tot half Jan. Er moest echter door den bouwer nog een bedrag van terugwerkende kracht be'taald worden voor het tekort op een aantal M2 rietwerk. De bouwer was bereid, het bedrag te be talen en had dit zeker gedaan, als de z.g.n. 3 werkwilligen er op aangedrongen hadden, Instede daarvan adviseerde zij den bouwer, niet te betalen en de stucadoors welke er in den loop der tijden bijgekomen waren, te ontslaan. Dan waren de lastige elementen weg. De aannemer gaf aan deze raadgevin gen gehoor. Hij ontsloeg alle stucadoors, behalve deze drie, zoodat de heeren vrij spel hadden. Hun bedoeling om met de andere stucadoors het werk af te maken, mislukte, want in gezamenlijk overleg met de afd. Am sterdam werd de staking voor het bouw werk afgekondigd. De drie gezellen zijn nu aansprakelijk ge steld voor het tekort betaalde. Het ligt ge heel aan hen of het bedrag, dat bij de afd. Haarlem op tafel moet komen, binnen zal komen. Hét publiek weet nu tevens, waarom de drie gezellen 's avonds tiaar huis worden ge leid en kan nu oerdeelen. Dankend voor de plaatsruimte Hoogachtend, Namens het bestuur afd, Haarlem Algem. Ned. Stucadoorsbond W. VAN DINTHER, Voorzitter J. A. MALEFIJT, Secretaris Haarlem, 2 Februari 1926. De ondergang van de „Alkaïd." Jhr. de Muralt, burgemeester van Borculo, aangezocht voor de portefeuille van Water staat? De zaak der Fransche bankbiljetten naaf de Haagsche Rechtbank verwezen. Ernstige toestand van het haringvisscherij- bedrijf. De gemeente Vaals (Limb.j vraagt haar faillissement aan. Verscherpte strijd in het melkconflict te Amsterdam. De ex-kroonprins op bezoek te Doorn. Ernstige aanvaring bij Vlissingen. Mussolini gaat de volgende maand een officieel bezoek brengen aan Tripoli. Het wetsontwerp betreffende de regeling met de voormalige Duitsche vorstenhuizen. De Belgische minister-president legt ver klaringen af ter zake van het aftreden van generaal Kestens. (Zie verder ook Laatste' Nieuws.) Barometerstand 9 uur v.m.: 745. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.18. Medegedeeld door het Kon. Meteorot Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 3 Februari. Hoogste Barometerstand 767,2 m.M. te Ingoe. Laagste Barometerstand 740.5 m.M, te Rochefort. Verwachting van den avond van 3 tot den avond van 4 Februari: Zwakke tot matigen, oostelijke, later ver anderlijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen, zelfde temperatuur. WEENEN, 3 Febr. Uit Athene wordt ge meld, dat de politie een samenzwering heeft ontdekt tegen het leven van den dic tator Pangalos. Er zouden documenten in beslag zijn genomen, waaruit een Commu nistisch complot tegen het leven van Pan galos blijkt. BERN, 3 Febr. De Amerikaansche ge zant te Bern heeft ter kennis van het se cretariaat-generaal van den Volkenbond ge bracht, dat de Ver. Staten geen bezwaar hebben tegen het uitstellen van de voorbe reidende ontwapeningsconferentie. BOEDAPEST, 3 Febr, Het Italiaansche Gezantschap spreekt de berichten van ver valscht Italiaansch bankpapier in Honga rije tegen. Boekarest, 3 Febr. De Minister van onderwijs heeft met den rector der universi teit besprekingen gevoerd over het nemen van maatregelen tegen de anti-semitische studenten-relletjes. Van af heden zullen de rustverstoorders onmiddellijk door de po litie kunnen worden gearresteerd er. van de universiteit kunnen worden uitgesloten. BOEKAREST, 3 Febr. De minister van justitie heeft bij de Kamer een wetsvoor stel ingediend tot definitieve regeling vau de particuliere binnenlandsche schulden. NEW-YORK, 3 Febr, Een sensationeeie berooving van een postkantoor heeft gister nacht plaats gehad. Te 12 uur 's nachts kwameii 4 bandieten het Hoofdgebouw bin nen, overweldigden den portier en de kler ken en sloten hen in een kamer op. Daarna openden zij alle kasten en na 3 uren ont vluchten zij met een buit van 275.000 dol lars, waaronder postzegels en aangetee- kende stukken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1