STADSNIEUWS AmiAatje-Ji VAN DIJK'S P0ESTM1DDEL V eikeersongevallen. De Bioem!i9llendiefst"Iieii te Noordwijksrhout. UIT DE PERS. <•- s Haarlem's oudste apotheek. PUB - - NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 3 Februari 1926 Geloofsvrijheid en Socialisme. Waaraan moet de voorkeur gegeven worden? Agenda 4 Februari Verduistering. R.-K, Mannenzangvereeniging. Weer een autobus. Op het Kennemer Lyceum. Capet-Kwartet. Rijwieldiefstal. Gevonden dieren en voorwerpen. De steunactie voor de geteisterde streken. Het watersnood-comité te Haarlem. De straatcollecte voor den watersnood. De Middenstands-steunactie. Haarlemsche Reddingsbrigade. Uit onze wenken- en klachtenbus. HEEMSTEDE. DOET ÜW SCHOENEN GOED Goed afgeloopen. I - - I I APOTHEEK EAPTEL30B!//TE 11HAAPLZM_ awi!26,_ Mr. Heemskerk's repliek. In de Standaard geeft de heer Th. Heems kerk thans gevolg aan de door den leider der S. D. A. P., den heer Albarda, tot hem gerichte uitr.oodigi.ng, om een nadere toe lichting te geven op den passus uit zijn op- 51 Jan. te Schiedam gehouden rede, waarin hij gezegd heeft, dat de sociaal-democraten om de geloofsvrijheid al heel weinig zouden geven. In zijn uitvoerig beloog lezen wij o. m.: Wat ik gezegd heb is niets nieuws. Het is reeds taliooze malen betoogd en uit gelegd; er zijn citaten van Sociaal-demo cratische en andere schrijvers te over aangaande de verhouding der Sociaal democratie tot het geloof en aangaande de wijze waarop zij de geloofsvrijheid verstaat, veel meer dan men in enkele dagen kan bijeenzoeken en ook veel meer dan men in een klein bestek kan aan halen. Ik heb slechts geconstateerd een prin- cipieele waarheid, die, naar ik meen, vast stond. Dit wordt nog iets gemakkelijker begrepen als ik in 't door mij gesprokene drie woorden invoeg, zoodat het komt te luiden: „die krachtens hun beginsel voor de geloofsvrijheid al heel weinig voelen." En zoo is het. In het beginsel der Soci aal-democratische Arbeiderspartij is geene plaats voor het geloof: het is tegen het geloof gekant. Natuurlijk versta ik hier onder „geloof" het geloof in God, Die zich ons heeft ge openbaard door Zijn Zoon en in Zijn Woord, en zekere aanwijzingen geeft om trent het recht, waarop de maatschappij is gegrondvest, dat de Overheid als Zijn dienaresse heeft te eerbiedigen, en, waar het verbasterd is, te corrigeeren tot ver zoening, op de basis van het recht, der belangen van de groepen, die in de Maat schappij een onmisbaar organisme vormen en met eerbiediging der geestelijke wer kingen, die, op de eeuwigheid gericht, als bederfwereld zout ook in het maatschap pelijk leven werken. De Sociaal-democratie staat, krachtens haar beginsel, daarbuiten» en daartegen over. In haar program geen woord over gelcof, niets over geloofsvrijheid, slechts eischen gericht op stoffelijke en intellec- tueele behoeften; van geestelijke behoeften geen sprake. Na deze stellingen met een aantal citaten uit werken van socialistische voormannen uit binnen- en buitenland, vervolgt de heer Heemskerk dan: Moe kan bij deze principieele vejhou- ding van de Sociaal-democratie tegenover het geloof, verwacht worden, dat de Sociaal-democraten meer dan al heel weinig om de geloofsvrijheid zullen geven? Maar eenige nadere bespreking van hun staatkundig standpunt daartegenover mag' naturlijk niet achterwege blijven Een beroep op hel „Godsdienst is privaat zaak" uit het Ërfurter Program acht spr. met prof. Slotemaker de Bruine niets zeggend, waar de onmiddellijk volgende zinsnede uit dat program zich tegen het bijzonder onderwijs richt. Zelfs de „Gronin ger motie", waarbij de S, D. A. P. zich voor de gelijkstelling van openbaar- en. bijzondef onderwijs uitsprak, bewijst niets, aangezien de leiders uitdrukkelijk verklaar den, dat alleen tactiche overwegingen tot het aannemen van deze motie leidden. „Eene principieele erkenning van de geloofsvrijheid ontbreekt: het hangt alles af van de politieke atmosfeer en van het geen de beste taktiek is De heer Heemskerk 'geeft daarna een aantal voorbeelden van pogingen tot inti midatie van confessioneele arbeiders door „modernen" om mede zijn stelling waar te maken. En hij vervolgt dan: Men zal intusschen verstaan, waarom ik verwonderd was over de vraag, waarop mijn gevoelen berust, dat de Sociaal democraten om de geloofsvrijheid al heel weinig geven. Ik had daarmede toch „al heel weinig" gezegd. Veeleer zou ik mogen vragen, op welke gronden men zcu kunnen meenen, dat zij om de geloofsvrijheid meer dan al heel weinig geven? En zullen niet de machts- verhoud.ngen en de politieke atmosfeer op hunne daden van grooten invloed zijn? Maar ik verlang geen 'antwoord op die vragen. Ik vraag in den regel niet om repliek. Waarschijnlijk zal er wel iets ge schreven werden tegen dit artikel. Ge beurt dit echter niet. dan zal ik niet be weren, dat stilzwijgen toestemming bc- teekent. „Niemand wordt gemakkelijk van zijn stellingen afgebracht, en men- moet dit elkander niet toeschrijven, en ieder in zijn waarde laten. Gebeurt het echter wel, dan acht ik mij niet verplicht, nogmaals te antwoor den. Ik heb niet uit eigen beweging deze zaken tegen de Sociaaldemocraten aangevoerd, besluit schr., maar alleen, omdat de heer Albarda er uitdrukkelijk naar vroeg, en ik mag het dus hier bij laten. In De Maasbode wijst de heer A. van Wijnber gen cp het feit, dat wellicht dezer dagen de crisis zal eindigen. Dienaangaande schrijft hij: „Aan welke ontknooping moet de voor keur worden gegeven? Aan het optreden van een kabinet-Limburg of aan den terugkeer van het kabinet-Colijn als ko ninklijk kabinet? Mocht tusschen beide een keus worden gedaan, de voor- en na doelen zouden tegen elkaar moeten wor den afgewogen. Wij zullen er ons echter niet mee vermoeien, wijl in dit geval nog een derde mogelijkheid bestaat, die o. i. I verre de voorkeur verdient boven de twee zooeven .genoemde. We hebben onlangs in een rede, die we mochten houden te Woerden, reeds gezegd, dat ter gelegener- tijd het kabinet-Colijn zou kunnen terug- keeren, niet gedwongen daartoe door de Koningin, doch vrijwillig, en zulks te eerder, daar bij deze crisis geen conflict plaats greep tuschen het kabinet en de volksvertegenwoordiging. Eenmaal de opdracht gegeven zijnde aan mr. Limburg, moet natuurlijk eerst het resultaat worden afgewacht. Slaagt hij, dan willen wij nogmaals gaarne herhalen, dat zeer zeker de heer Limburg ten volle aanspraak mag maken op de meest loyale oppositie, een loyale oppositie, die onge twijfeld ten opzichte van hem gaarne en van harte zal worden betracht. Gewoon zijnde nu eenmaai onomwonden onze meening te zeggen, moeten we er echter aanstonds aan toevoegen, dat o.i. eenmaal zal kunnen blijken, dat 's lands belang beter gediend is geworden, indien de heer Limburg niet slaagt, en het kabi net-Colijn eigener beweging aan Hare Majesteit de Koningin meedeelt op de ontslagaanvrage terug te komen, en vrij willig zich bereid verklaart zijn taak als parlementair kabinet voort te zetten." En het Gezantschap dan, vraagt de heer Van Wijnbergen? Daarover zegt de schrijver o.m.: „Vraagt men ons echter, wat we ver wachten, dan is ons antwoord: we ver wachten stellig eenvoudig, omdat het o. i. voor de hand ligt dat eventueel zoowel het kabinet-Limburg als het kabi net-Colijn alsnog de Kamer in de gelegen heid zal stellen zich bij zuivere stemming uit te spreken over het Gezantschap, Een zuivere stemming heeft immers daarover nog niet plaats gehad. En waar verder de Kamer, die er over beslissen moet, geheel dezelfde is onder een kabinet-Colijn, staat de Gezant schapskwestie er geheel gelijk voor onder beide kabinetten, tenzij.... men mocht meenen, dat onder een kabinet-Limburg de handhaving van het Gezantschap meer kans zou hebben, dan onder het kabinet Colijn." Ook na al hetgeen we er de laatste dagen over - gelezen hebben, is o; i. nog de meest gewenschte oplossing der crisis: vrijwillige terugkeer van het zittend kabinet, aldus besluit de heer Van Wijnbergen. FEEST DER H. KINDSHEID IN DE ST. JOSEPH-PAROCHIE. Hierboven een foto van de medewerksters aan het Missie-tooneelspel, dat onlangs in gebouw „St. Bavo' opgevoerd werd voor leden en donateurs van de drie Missie- Liefdewerken in de St. Joseph-parochie. Sociëteit St. Bavo, R, K. Jonge Vrouwen bond 8 uur Vakschol kappers 8 uur - Esperanfb 8 uur Bestuur A. R. K. A. 8 uur Smedenpatroons 8 uur Viool- onderwijs 6 uur Ambtenaren Tram 7 uur Bestuur Spoor- en Tram 8 uur. Bestuur Overheidspersoneel 8 uur. Si. Jozefgezellenvereenigino Jansstraat 59. Van 8 tot 10 uur recreatieavond voor de gezellen. Gem. Concertgebouw. Jeugdconcert H. O. V. half acht. Stadsschouwburg, 4e Kamermuziekavond, van Toonkunst. Capet-Kwartet Beet- hovenavond. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor-Thcater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint frai>- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8914 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 1 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 91412 uur R--K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671 Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu- reao BI weg 309 Overveen fdr C Bosch R.-K Leeszaal en altleenbibliotheek Jansstrsal 49 Eiken dag geopend van 10.12 van 2—5 en van 7—10 uur be halve des Maandagsochtends er op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7 Q our Wnens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthaveteeniging BloemhofsN I Zon dags en Woensdags van 810 uur. o m gezellig samenzijn voor Hoilandsche meis jes. die hier geen tehuis hebben Te! 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging - Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 2— -3 uut Donderdag van 1—2 -K Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus - Aanvragen ook voor oiet leder van de Derde Orde te richten fot Mevr Coebergh. Ged Oude Gracbt 74, des Dinsdags van 73 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverband) Centrale post TeL 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild wet wit kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor Drenkelingen verstikking. electriciteitsongevallen Te! 1023! perstraat bezig de hoogste ramen van het Postkantoor in de Zijlstraat schoon te ma ken. Boven op de hooge ladder werd hij dui zelig en ging dus naar beneder.. Older het dalen werd hij bewusteloos pn viel; hij weet niet hoe ver hij toen nog van den grond was. Een lid der Roode Kruis transport Colonne, verleende de eerste hulp. Na in het gasthuis verbonden te zijn kon J. P. naar huis vervoerd worden. I' samenwerking met de Amsterdamsche politie heeft de Haarlemsche recherche eeni ge voorwerpen opgespoord, die in Amster dam waren' verduisterd. Het resultaat was. dat in de Bank van Leening alhier, eenige ringen, een gouden muntstuk en een arm bandhorloge in beslag zijn genomen. Vanwege den R. K. Volksbond worden pogingen in het werk gesteld, om te komen tot de oprichting van een R. K. Mannen zangvereeniging. Wie hieraan wil medewer ken, kan zijn naamkaartje of een briefje zenden bij den administrateur van het ge bouw „St. Bavo" den heer G. Scholte, of bij den heer H. Leeuw, Glasblazerstraat 11, Door de politie is op het Kennemerplein de autobus G 35921, stadsnummer 73, van de Gebr. R. aan den verderen dienst ont trokken, De passagiers moesten den auto ver laten. Het onderzoek bracht n.l. uit, dat de remstapg was gebroken en de vóórveer scheef zat. Men schrijft ons: Op Zaterdag 6 Februari a.s. zal ten bate van den Watersnood een fancy-fair plaats vinden in het gebouw van het Kennemer- Lyceum te Overveen, naast Stoop's Bad. De gedachte van deze fancy-fair voor de noodlijdenden is uitgegaan van Mej. A. IJzerdraat, leerares in handenarbeid aan 't Lyceum, die hare leerlingen wilde opwek ken tot het verrichten van werk in dienst van de naastenliefde. Het plan, door de leer lingen met groote animo opgevat, belooft goed te zuilen slagen. Van verschillende zijden is prettige samenwerking verleend; particulieren, ouders, leerlingen zelf, ook enkele firma's hebben belangrijke geschen ken geschonken. Er zullen waardevolle kunstvoorwerpen zijn (etsen, schilderijtjes, bronzen) naast fraaie handwerken en aller lei kleine voorwerpen van verschillende waarde. Boeken met handteekening van den schrijver zullen worden verkocht, els- werk van H. Heuff, Anton Pieck, schilder werk van Verleur. Sommige verkoopingen. gaan bij opbod. Voor den inwendigen mensch zal gezorgd worden door het schenken van thee, limonade en het verkoo- pen van lekkernijen, gedeeltelijk welwil lend beschikbaar gesteld door de firma's Verkade, Droste, dé Jong. Grabbelton, rad van avontuur en dergelijke zullen voor de vroolijkheid zorgen, terwijl de leerlingen commissie door de heeren A. Burdet en Dick Laan in staat is gesteld een filmvoor stelling te geven in de aula op Zaterdag avond. Dc fancy-fair wordt geopend Zater dagmiddag te 2.30 uur en heropend s avonds te 8 uur. Het programma, het.welk het Capet- kwartet a.s. Donderdag in den Stads schouwburg zal uitvoeren, bevat uitsluitend kwartetten van Beethoven. Het Capet kwartet zal dit seizoen slechts éénmaal in Haarlem concerteeren. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel vóór een perceel ia de Zwaardstraat. R.-K. Zusters, Zijlsingel, 6, duif„Sier- kan", Zijlweg, school étuide Nijs, Hout markt 55, étui met schrijfbehoeften Gerrits, Zijlweg 12, heerenhandschoen; M. de Outer, de Witstraat 19, grijze handschoen Miché, Oranjeboomstraat 93, zwarte poes L. Johui zen, Vrouwehekstr. 43, parapluknop Mense, Wagenweg 2, nummerplaatJ. Giljou, M. v. Heemskerkstr. 36 knippatroonen Cohen, Koninginneweg 92, plaid Politie bureau, Smedestraat, portemonnaie en para plu ;_idem, idem, damesspeld B. v. d. Weeg, Jansstraat 77, sleutel in étuiG. Nijhuis, Gr. Willemstr. 19, bal G. Otto Keediefs- laan 58, rij wielt el. merk v. Esch, Zocher- str. 10, idem D. v. Ommeren, Mr. Cornelis- str. 1, idem M. Jong, L. Heerenvest 94, bruine handschoen. Vorige opgave 16.750.95)4 Van een lid van het Priester studentenfonds om goede Priesters f 2.50 N. N2.00 Collecte feestavond Vereeni ging van R.K. Aardappel-, Groenten- en Fruithandela ren „St. Marcus" 25. Totaal 16,780.4514 Volgaarne voldoen wij nog eens aan het verzoek, om onze lezers aan te sporen ook gaven als kleedingstukken voor de slacht, offers van den watersnood te zenden. Men behoeft maar even de bekende telefoon nummers te bellen en het goed wordt aan huis afgehaald. Ook aan het St. Vincentius- gebouw, aan de Nieuwe Groenmarkt, zijn alle gaven hartelijk welkom. De penningmeester van het watersnood- comité verzoekt ons opname van het vol gende: Tot en met hedenmorgen is bij den Pen- ningmeester van het Plaatselijk Comité bin- nengekomen: 2 Februari: storting door de Opr. Haarl. Crt. Stads Editie voor in gekomen giften 2027 64 3 Februari: van het Haarlem's Dagblad, voor ingekomen stortin gen t/m 1 Februari 4966,18 var. G. B. C. in Zwitserland 50. van de Haarlemsche Hypotheek bank, Haarlem f 1000. Hedenmorgen in de vroegte zijn de heeren en dames met de busjes hun oogst- arbeid begonnen. Ruim 400 collectanten zwermen nu door de straten en over de pleinen, met Argus-oogen rondspiedend om bij geen enkelen voorbijganger te verzuimen het Roode Kruisbusje voor te houden. Ruim 400; een getal, dat de zekerheid geeft, dat de geheele Haarlemsche liefda- digheidsweide zal worden afgegraasd door de collectanten; jongelui (niet onder de 16 jaar), dames, tot krasse heeren, van 75 toe. Bovendien loopen in den omtrek van Em- maplein en Groote Houtstraat heeren van de St. Vincenliusvereeniging met open scha len, die de St. Bavo en de Paterskerk voor het doel hebben afgestaan. Padvinders door kruisen de stad, om ordonnans-diensten te verrichten. Voor den goeden gang van zaken, heeft de heer v, Waard van het T. B. C.- Consultatiebureau, de stad in districten ver deeld, waar de collectanten in de lokalitei ten; die de eigenaars ter beschikking heb ben Jfesleld, hun volle busjes kunnen af leveren en leegen halen. Restaurant Brink- mann op de Groote Markt houdt twee zalen beschikbaar, de heer v. Wilk lokalen van de Haarlemsche Schoolvereeniging in het Florapark. Hotel Lion d Or eveneens 2 lokalen. De lunchroom van de Sierkan staat voor dc collectanten open, evenals de con sistoriekamer van de Noorderkerk en de Zusterschool aan den Heerensingel. In een lunchroom kunnen de collectanten nieuwe krachten voor hun moe-geloopen voeten en afgematte armen-van-het-ophouden putten uit de monstrueuze voorraden amandel broodjes en kalisvleeschbroodjes. In het hoofdkwartier aan de Kenau straat zetelt de Generaals?-, Mevrouw Levenkamp-Planten, die in deft avond uit de rapporten van haar rekenmeesters den uitslag van den vredige» veldslag zal opma ken. De oogst zal da» naar het bijkantoor van de Amsterdaawihe Bank worden over gebracht, waar Ui aan den penningmeester zal worden overhandigd. Heuscb, er zal nu gauw een einde aan moeten komen, want de groote capaciteit van Trianon, onze prachtige Centrale Op slagplaats aan de Groote Markt, is andere weldra niet meer toereikend! De nobele giften van Haarlem's en Scho- ten's Middenstand blijven toevloeien, dank zij de buitengewone activiteit der Rayonbe- sturen, die in eed'len naijver een actie ont wikkeien, welke bewondering aidwingt. Gisteren zijn weer een 400 nieuwe en be langrijke giften bijgekomen, waardoor het iotale aantal Colli gestegen is tot 1345. Deze zijn aangebracht door: Schotensche winkeliersvereeniging 187, Gierstraatvereeni- ging 126, Kleine Houtstraatvereeniging-Zuid 113, Zijlstraatvereeniging 98, Kleine Houtstr.. vereeniging-Noord 94, Leidsche Kwartier- Comité 85, Groote Houtstraatvereeniging 82, Kleverpark Comité 63, Jansstraatvereeniging 62, Ged. Oude Gracht Comité 54, Amster- damsch Kwartier Comité 50, Wagenwegver- eeniging 45, Spaarnwouderstraatvereeniging 43, Anegang Comité 41, Koningstraatvereeni- ging 40, Janswegvereeniging 34, Kamper- straatvereeniing 34, Groote Markt Comité 32, Kruisslraat-Kruiswegvereeniging 30, Barteljo- risstraatvereeniging 23, Nassaulaan Comité 9 in hettotaal 1345 Colli's. De belangstelling der Middenstandsfamiiies neemt steeds toe. Het is den geheelen dag een doorloopende bezri-htiging geworden en een ieder spreekt zijn verwondering en verbazing uit. Hier ziet men nu eens wat met een een. drachtige hulp de Middenstand vermag en welk voortreffelijk werk de Rayonbesturen geleverd hebben. GOUD - ZILVER-NIKKEL-DOUBLE 30 ct per busje 8043.82 saldo vorige verantwoording 1686.90 Totaal 9730.72 Op het Zondag te Utrépht gehouden exa men van den Nederl. Bond tot Redden van Drenkelingen, zijn van de Haarlemsche Reddingsbrigade geslaagd: Voor diploma C. Instructeur (trio); mej. M. van Leersum; de Keer B. van Aken Jr.; Voor diploma B.: mej. B. Kuyte; Voor diploma A.: mevr. Zwang; mej. L. Betho; mej. S. de Vries; de heeren J. A. Zwang; A. Bloemen; J. Wiedijk; J. Prins, (technisch). Ongeluk te Zandvoort. Op den Hoogeweg te Zandvoort werd de 6-jarige A. Zwemmer door een vrachtwa gen overreden. Het voó-wiel ging het ventje over de borst, terwiil bij ook een Troosteloos, zoo schrijft ons een Schote- naar_ liggen daar nu al bijna een jaar lang aan de Spaarnhovenstraat en den Rijksstraat weg de onafgebouwde woonhuizen. Het werk ligt stil en eiken dag wordt daar voor een goede som aan kapitaal vernietigd. Het is een eldorado van ravottende en vandalisée- rende jeugd. Het houtweik verweert; de mos groeit op binnen, en buitenmuren. Daken, voor zoover zij reeds bestonden, zijn naar beneden getuimeld. Het wordt er een ruine en behalve dat het jammer is van het ver lies aan geld. is het ook geen reclame voor Schoten. Het zou wel goed zijn als er eens wat aan gedaan werd. Een andere Schotenaar vindt de snelheid, waarmede motorrijders door de Cronjéstraaf jakkeren, ongehoord. Vijftien kilometer is de toegelaten maximum-snelheid maar niet zelden wordt er n^et een snelheid van vijf maal vijftien kilometer gereden. En dat in een straat met zooveel gevaarlijke over gangen als in de Cronjéstraaf. Kan Schoten geen overeenkomst aangaan met de Haar lemsche motor-politie-brigade om die snel- beidsvretrns mores te leeren? Zooals de politie in Schoten nu den boel laat begaan, is het ongehoord. Een Oranjeklant wenscht in deze rubriek zijn medeburgers aan te sporen om toch vooral op de lijsten te teekenen als hulde blijk aan "I M. de Koningin ter gelegenheid van haar zilveren bruiloftsfeest. Dat is nu eens een mooie Nationale hulde. Bij verschil lende winkeliers liggen dc lijsten ter tee- kening. De bijdrage kan geen bezwaar zijn. Meer dan 1 gulden wordt niet geaccepteerd en het mag veel lager zijn. Want het gaat niet om het bedrag, maar om het aantal inteekénaren. Welnu, dat huldeblijk moet dan ook grootsch zijn. hoofdwonde bekv/am. Dr. Willems ver leende de eerste hulp, waarna bet ventje per auto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd en daar ter verpleging werd op genomen. Het ongeluk geschiedde, doordat dt jon gen nog juist voor den wagen omliep en toen kwam te vallen. Hedenmorgen was de toestand bevredi gend. Vandaag heeft in hooger beroep terechtge staan voor de Rechtbank te 's-Gravenhage. de broodbakker P. L. J. M„ gewezen wet houder van Noordwijkerhout, thans gedeti neerd. die door de Haagsche Rechtbank wegens heling van gestolen bloembollen is veroordeeld tot 2 jaar gevartgenisstraf. Be klaagde bekende volledig. De procoreur-generaal meende, dat deze beklaagde, die bij als een der hoofdschu' digen in deze zaak beschouwde, 'n ernstige straf opgelegd moest worden. Hii vroeg be vestiging van het vonnis. De verdedigster Mr. Jeanne H. de Smit. pleitte clementie en vroeg een voorwaarde lijke straf. Qumnus van der Berg t HeHt Week blad voor BI. C. schrijft: Zaterdag j.l. is te Heemstede in den ouderdom van 75 jaren overleden de h'eer Q. van, der Berg, een der oudste kweekers in Heemstede en in vro- ger jaren een zeer bekend vakman, die aan groote bekwaamheid en helderen zakcnbb'k, groole eenvoud paarde. Zijn firma, Q. van der Berg Zenen, heeft een bekende klank i~i het buitenland speciaal in f Amerika, en de basis daarvoor vormden de uitgestrekte cultures, tot voorweinig jaren o.m. op het tegenwoordig villa-terrein Valkenburg naast Groenendaal te Heemstede uitgeoefend. Zijn tulpenkrram was en in bekend. De heer van der Berg trad in het vakleven overigens niet cp den voorgrond. Jarenlang was hij echter lid van den Heemsteedschen Gemeenteraad. Hii. ruste in vrede. Binnen enkele dagen zal de oudste Apotheek van Haarlem, de Hoogduitsche Apotheek „De Eenhoorn", meer bekend TOONKUNST. Dinsdagavond a.s. zal de Zangvereeniging van de Haarlemsche afdeeling der Maatij. tot Bev. der Toonkunst een concert geven in het Gemeentelijk Concertgebouw alhiér. Uitgevoerd zullen worden Cantate No.104 (Du Hirte Israel, Höre) van Joh. Seb. Bach en 9e Symphonie van L. van Beetho ven. Als solisten zullen medewerken de dames Janne Brandsma, Sopraan Suze Luger, Alt de heeren Louis van Tulder, Tenor en Jan Dekker Bas terwijl de begeleiding in handen is van het Utrechtsch Stedel. Or kest. Het geheel staat onder leiding van den Heer Evert Cornell's. Maandagavond a.s. om half 8 zal de Gene rale Repetitie gehouden worden in de zelfde zaal. Om iedere muziekliefhebber in staat te stellen, de uitvoering dezer werken bij te kunnen wonen, heeft het Bestuur be sloten de Generale Repetitie (in Concert- vorm) voor het publiek toegankelijk te stel len tegen den popularien prijs van 62cent pl. r. Ongetwijfeld zullen velen deze nieuwe regeling toejuichen en er gebruik van maken. Voor verdere bijzonderheden, verwijzen wij naar de advertentie voorkomende in dit nummer. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur. was de 18-jarige glazenwasscher J. P. uit de Xam- 5355 - - h finiimiffinflffi ~'v als de apotheek van de firma C. G. Loe- meyer en Zoon in de Barteljorisslraat, wor den afgebroken. Sinds ongeveer 1670, dus bijna 250 jaren, was onafgebroken op die plaats een apotheek gevestigd. Eindelijk echter is het uiterlijk nog gave huis inwendig in zoo- danigen toestand gekomen, dat men heeft moeten besluiten het geheel te slechten en met een nieuw gebouw andermaal een periode van 250 jaren te gaan beginnen. Eene aanduiding voor den hoogen leeftijd van deze apotheek vindt men in de be naming „Hoogduitsche^ Apotheek", waarin een aanwijzing ligt, dat zij gesticht moet zijn door een uit Duitschland hier heen "t'cmen kruidkundige. Deze Duilscbe kri idkundigen stenden om hun groole bp- u aamheid destijds hier te lande zeer hoog aangeschreven en het is daarom, dat ver- el-eid ene overoude apotheken de benaminé •H msduitsche Apotheek" als een eeretitel 'ijn blijven voeren. Vele Haarlemmers zullen met zekere spijtig- :eid 't bericht van dezen afbraak vernemen, zoo om het typisch oude geveltje als cm het apotheek-interieur. Een bouwkunstig monu- ■ent is het gebouw echter geenszins en van de vereeniging „Hendr'k de Kevser" schrijft men dan ook dat men de afbraak betreurt vooreerst om de historische beteekenis en vooral wijl helaas een nieuw bouwwerk ge woonlijk heel wein-'g bijdraagt tot ver fraaiing van he! stadsbeeld. Reeds wijlen de heer C. G. Loomeyer had het p! an om een ander apotheekgebouw te stichten en wel niemand, die den beer Loomeyer gekend heeft, zal dezen hebben durven belichten van gebrelc aan piëteit voor Haarlem's Historie. Het plotseling over lijden van den heer Loomever verijdelde echter alle hervormingsplannen. Zijn opvol ger was de heer H, J. M. Bartels, destijds apotheker van de in 1900 naast de Bartel- jorisstraat-apetheek opgerichte apotheek aan den Zijlweg 88. Mede door de moeilijke jaren, die volgden, kon van verandering nu voor het e^rst niet veel komen. Het snelle tempo, waarin zich de laatste iaren het pharmaceutisch bedrijf heeft ontwikkeld, heeft thans den heer Bartels doen besluiten over alle bezwaren heen ,te stappen en over te gaan tot algeheele vernieuwing. Ten behoeve der verbreeding van de Barteljcrisstraat zal een gevel aan één zijde ongeveer 50 c.M. achteruit worden gezet. Begane grond en kelder onder het geheele huis zullen geheel voer apotheek en maga zijn worden ingerciht. Het bovendeel wordt woonhuis. De gevel zal werden uitgevoerd in sianiet (natuursteen) gedeeltelijk gepolijst. Het- metselwerk wordt opgetrokken in Iiand- vorm-vlechtsteen. Het dak zal worden ge dekt met dofzwarte oud-hollandsche pannen AR.DeVEIES_ARDllTCCr A*t»M

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5