EVENTJES LACHEN verkeer en posterijen. MARKTNIEUWS. Mr. Limburg en het Hof van Intern. Justitie. De Duitsche gezant. Persdelict? De trams in de Hoofdstad gaan sneller rijden. Naar de economische conferentie. Het melkconflict te Amsterdam. Een Staatsbegrooting voor twee jaar. De postagentschappen. FINANCIËN. UITLOTINGEN. 20 Seriën. 5721 25131 27727 67728 91300 100010 127836 153665 181835 195705 223243 273528 283302 321213 328181 331820 333598 335815 356087 377633 Serie 91300 No. 3, Serie 5721 No. 4, Serie 25131. No. 4 a 50.000 francs. 38ste Trekking 22 December 1925. No. 1964705, 200.000 francs. No. 2101011, 100.000 francs. Nos. 1017784, 2426323, 50.000 francs. Nos. 289753, 982055, 1391136, 2562567, 10.000 fr. Nos. 715820, 1512687, 1797527, 2248184, 2683928, 2936998, 5000 francs. Benevens een aantal a frs. 1000. Bet. 1 Febr. 1926. UIT ONZE OOST. Katholiek Meisjes-internaat. Een bruidskleed van bankbiljetten. Graf schenders. Uit het land der schuur brand en. KERK EN SCHOOL. Akte Paedagogiek M. O. «KERK EN SCHOOL. LANDBOUW EN VISSCHERU. De to&stand van het Haringvisscherijbedrijf. GEMENGD NIEUWS. Brand te Leiden. Een noodlottige aanrijding. Een nieuwe oplichterstruc? Vaals' faillissementsaanvrage. Beslag op goederen te Rotterdam. Niet op Jazz-muziek gesteld. Ernstige aanvaring bij Vlissingen. STOOMVAARTLIJNEN. VISSCHERIJ. KUNST EN KENNIS. Naar het Corr. Bur. mededeelt, heeft mr. Limburg, in verband met zijn wèrkzaamheden betreffende de Kabinetsformatie, aan den president van het Permanente Hof van In ternationale Justitie, den heer Huber, bericht, Qat hij voorloopig niet zal kunnen optreden roor het Hof als vertegenwoordiger van de Poolsche regeering in de zaak tusschen Duitschland en Polen, welke dezer dagen Voor het Hof zal worden behandeld. De Duitsche gezant in Den Haag, Baron H. Lucius von Stoedten, heeft, zooals bekend ls, in Berlijn een ongeluk gehad. Hij is aan gereden door een vrachtauto en heeft zijn rechtervoet op acht plaatsen gebroken. Hoewel zijn toestand met den dag verbe tert. zal het toch nog geruimen tijd duren, voor baron Lucius zijn werkzaamheden kan hervatten. Freiherr von Vietinghoff heeft zoolang de 'riding van de Duitsche Legatie. Tegen den heer IJ. G. van der Veen, als verantwoordelijke hoofdredacteur van de socialistische „Voorwaarts", is een aanklacht ingediend door den hoofdcontroleur bij de Potterdamsclte Stoomtram, Van Zijl. Deze achtte zich in eer en goeden naam aangetast door hetgeen in Voorwaarts van 8 December 'J- stond over zijn optreden tegenover de ar beiders bij de R. T. M., die lid van de Ned. vereeniging voor Spoor, en Tramwegperso neel werden. Bedoeld artikeltje, getiteld: „Nieuwe uit vinding bij de Rotterd. Stoomtram" was overgenomen uit het Weekbl. van de Ncd. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, in melk blad het 14 November j.l. verscheen. Tegen de redactie van het Weekblad is even eens een aanklacht ingediend. OOK MEER WAGENS BIJ ONGUNSTIG WEER. Naar de Tel. verneemt zal binnen enkele maanden het tempo van de trams alhier op nieuw worden versneld. Dit heeft reeds eenige keeren plaats gehad, doch de directie meent, dat voor de meeste lijnen de snelheid nog wel iets kan worden opgevoerd, vooral des avonds. Dat zulks eenige maanden in beslag zal ne men, komt, omdat alle dienstroosters omge werkt moeten worden. Voor eiken wagen is een rooster gemaakt waarin staat aangege ven, wanneer deze de remise verlaat, de rit ten beginnen, hoe laat verschillende punten gepasseerd moeten worden, de uren van aan. komst enz. enz. Dit alles wordt natuurlijk Voor eiken wagen veranderd, vandaar het ruime tijdsbestek. Voorts zal bij slecht weer op grooter schaal in te voeren extra-materiaal op de spitsuren worden ingelegd. Dit is een kwestie van per soneel en dienovereenkomstig zal een nieuwe regeling worden getroffen met behulp van de serve. De secretaris van het I. V, V. te Amster dam, de heer J. Oudegeest, is uitgenoodigd zitting te nemen in de voorbereidende com missie voor de economische conferentie. Verscherpte strijd tusschen boeren en Coöperaties. Naar de'Tel. verneemt, zal heden, Woens. dagmiddag, te vier uur in Parkzicht te Am sterdam een conferentie gehouden worden op Verzoek van de commissie uit den Georgani- seerden Melkhandel van Amsterdam met de besturen van de Algemeene en R.-K. Melk veehoudersbonden ter bespreking van het melkconflict. In enkele stadsgdeelten o.a. in het Haar- 'eramerpoortkwartier zijn enkele melkcoöpe- zaties en groote melkinrichtingen een nieuwe lactiek gaan toepassen in hun strijd tegen de zelfventende melkboeren. Zij zijn namelijk de melk gaan,uitventen te gen 8 en 10 ct. de liter, dus weer eenige cen- ien lager dan de'veehouders, die 2 liter voor een kwartje verkoopen. In vrachtauto's wor. den de boeren op tal van punten gevolgd, Cm op deze wijze te trachten hun met den Verlaagden prijs „knocked out" te krijgen. De Melkslijtersbond doet hier echter niet aan mee en houdt den prijs op hetzelfde peil. "an deze zijde deelde men mede, dat er nog s'éeds een teveel aan melk in de stad is, z°odat de slijters geen moeite hebben aan melk te komen. Van den Melkveehoudersbond wordt ver nomen dat de boeren speciaal voor het uit enten van de melk op Zaterdagavond in het "aarlemmerpoortkwartier politieversterking Zullen vragen, omdat men met de melkwa gens door de drukte en overlast op straat moeilijk passeeren kan. Van een verloopen van den strijd ten ge volge van een toegeven door verschillende "Oeren, is naar men van deze zijde met groote beslistheid verklaarde, geen sprake. De toestand blijft stationnair. De invoering Van ,.het Melkbesluit", dat van 1 Februari a', geleibiljetten noodig maakt, ook voor de Ventende boeren, heeft geen invloed op den vprkoop. Men meende niet, dat bij algeheele doorvoering van dit melkbesluit dit den strijd zou kunnen beïnvloeden. Mr. D. P. D. Fabius vestigt in het „Wkbld. h. R." de aandacht op de mogelijkheid, le de Grondwet na de jongste wijziging ?eeft, om een Staatsbegrooting voor twee ]aar in te dienen. Schier dit gansche jaar dreigt door begroo- ongdiscussies (door die voor 1926 en die oor 1927) te worden gevuld. Wellicht zou men thans van de mogelij k- jmid die art. 125 der Grondwet geeft, ge- roik kunnen maken, bijv. door de aanhang-- ?e begrootingsontwerpen zóó te wijzigen, °at ge tevens dienen voor het volgende jaar. j 'ft het Tijdschrift voor Posterijen en Te- rsürafie, het orgaan der vereeniging vandi- e,deuren en commiezen lezen wij over het 'euwe instituut der postagentschappen o.m,. te2.00als bekend is, worden ook in het bui- U'and soortgelijke, eenvoudige postinrich- jfigen aangetroffen. In Engeland zijn deze halve in de steden, ook ten plattelande destjgd. Zij worden aangeduid resp. als 8c0»» Sub Offices" en „Country Sub Of- l ,e.s De agenten, eveneens als regel win- Po t S' beeten daar „Scale Payment Sub masters". In vele gevallen zijn de Town Offices 'ook belast met de aanneming en aflevering van telegrammen. De be moeiingen van de Country Sub Offices strekken zich bovendien uit tot den bestel dienst binnen den aangewezen kring en vaak ook tot den localen telefoondienst. Hoewel in zake telegraaf- en telefoon dienst voor de postagenten nog eene af wachtende houding schijnt te worden aan genomen, laat het zich aanzien, dat ook deze diensten hier niet achter blijven. Het komt ons voor, dat hier een belang rijke stap op het pad der bezuiniging is ge zet. De ervaring zal moeten leeren, of de agenten burgerrecht zullen verkrijgen. Er zullen natuurlijk wel „maren" rijzen, maar- waarom zal bij ons niet kunnen, wat elders den toets der praktijk glansrijk heeft door staan? 5 Belgische Premieleening 1923. (Federation des Cooperatives pour Dom- mages de Guerre). 32ste Trekking 20 Januari 1926. Waarvan Serie 283302 No. 4, Serie 153665 No 2 a 100.000 francs. Serie 377633 No. 3, Serie 273528 No. 4, Serie 335815 No. 4, Serie 181835 No. 5 a 10.000 francs. Serie 67728 No. 1, Serie 195705 No 3., Serie'27727 No. 4, Serie 127836 No. 4, Serie 100010 No. 4, Serie 356087 No. 1, Serie 223243, No. 2, Serie 328181 No. 1, Serie 331820 No. 5 a 10.000 francs. Alle overige in bovenstande Seriën vervat te loten zijn aflosbaar met 550 francs. Bet. 15 Juni 1926. 4 Belgische Premieleening 1921. (Fédération des Coopératives pour Dom- mages de Guerre). 41ste Trekking 15 Januari 1926. Uitgeloot Serie 52748, waarvan Serie 52748, No. 6 a 1.000.000 francs. Alle overige in deze Serie vervatte num mers zijn aflosbaar met 250 francs. Bet. 10 Jan. 1927. 3 Loten Parijs 1919. Op 4 Januari is te Medan de inzegening en de opening van het nieuwe Katholieke meisjes-internaat aldaar geschied. Het in ternaat werd gebouwd onder leiding van de Ingenieurs architecten-firma Hulswit, Fermont en Cuypers, wier vertegenwoor diger is de heeren Jaski en ass. resident Koppennol. als vertegenwoordiger van Gou verneur van Kempen, hielden een rede voering, spraken hunne beste wenschen uit en wezen op de beteekenis van het inter naat voor de geheele streek. („Java-Bode".) De Borneo P. vernam uit Amoentai, hoe daar veel ergernis verwekt is door het feit dat voor het huwelijk van een kind van Hadji Abdullah, één der rubberkoningen aldaar, het trouwpakje geheel vanbank biljetten van 20, 50 en 100 gulden gemaakt was. Een groot aantal biljetten was verknipt en tot een trouwcostuum tezamen genaaid. Men schrijft aan de „Deli Crt." uit Ta- panoeli: Terwijl ik op de voorgalerij zit te lezen bij een gezellige lamp, zie ik een vreem den stoet passeeren. Zeven mannen loopen over de str.aat, gehuld in overjassen en dingen, die dezelfde diens.ten moeten doen als genoemde kleedingstukken, spookachtig verlicht door een storm-kring, welke aan een stok bevestigd is. Ze gaan naar de begraafplaats om er de wacht te houden bij een pas gedolven graf, om, te voorko men, dat menschelijke hyena's in nachte lijke uren het versche lijk verminken. Immers vaak is het reeds gebeurd, dat men 's-morgens een nieuw graf in groote wanorde aantrof, De kist lag dan opengebroken en het daarin liggend lichaam beroofd van hoofd, vingers, hart of andere lichaamsdeelen, welke benoodigd zijn voor medicijnen in ziekte-, liefde, of andere gevallen. Tegen betaling van 200 300 verricht de operateur het lugubere werk voor den lastgever En nu gaan die mannen, die zoo juist mijn huis passeeren, waken om te voorkomen, dat het kinderlijkje, drie dagen geleden be graven, geschonden wordt. Zeven nachten moet er gewaakt worden, want na dien ter mijn hebben de bewuste lichaamsdeelen hun tooverkracht verloren. De Oosthoek-correspondent schrijft aan de „Loc.": Besoeki is altijd het land der schuurbran- den geweest. De branden zijn hier vooral in den oogsttijd niet van de lucht. Deels is dit ie wijten aan het feit dat uit een schuur- brand geld wordt geslagen door de leve ranciers van materialen, anderdeels is het 'n gevolg van de slappe bewaking door onze desa-politie. Wel is waar hebben de verschillende on dernemingen op hare tabaksschuren steeds een stel wakers, doch wij weten allen wel wat zoo'n waker beteekent. De laatste dagen hebben verscheidene ondernemingen wederom menige tabaks- loods moeten verliezen, terwijl ze met tabak gevuld waren. Wel is waar wordt de scha- door assurantie gedekt, maar men ziet zijn product toch maar liever niet door brand vernield worden. Daarbij komt nog de noo- dige last, welke een schuurbrand aan de onderneming bezorgt. Een dertigtal gevallen van schuurbrand per onderneming en per jaar is hier geen uitzondering. Bij voorkeur neemt de brand stichter een gevulde schuur. Tegen dit kwaad staan de ondernemingen vrijwel machteloos, terwijl ook de desa-po litie in deze al evenmin wat kan doen. Wij krijgen hier de uitbreiding der veldpolitie, waarvoor reeds de op de begrooting uitge trokken post goedgekeurd is, en wel met ingang van Januari a.s. Misschien dat dan aan den onhoudbaren toestand een eind zal komen. Hebben wij boven terloops gezegd, dat schuurbranden voor de leveranciers van materialen zeer voordeelig zijn, cok de vele desa-verkiezingen geven wei eens aanlei ding tot een schuurbrand. Indien er iemand als petinggi wordt gekozen, dien men lie ver niet als zoodanig ziet, dan moet er maar een ondernemingsschuur in brand gaan. De intriges in de desa zijn talloos, zoodat men er dikwijls van versteld staat, waarom steeds de onderneming er de dupe van moet zijn. Het kwaad is hier zeer diep ingeworteld, zoodat het niet gemakkelijk zal zijn in deze schoonschip te maken. 1^4- Men schrijft ons: Eenige weken geleden verscheen in de bladen een bericht, dat dc Vereeniging tot Bevordering van de studie der Paedagogiek was overgegaan tot de instelling van een middelbare acte in de Paedagogiek. Deze mpdedeeling heeft bij velen aanlei ding gegeven tot misverstand. Deze akte is een particuliere akte, ingesteld door een neutrale vereeniging en heeft dus met een Rijks-akte M. O. niets gemeen. Dat de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten, schappen iemand aanwees, om de examens voor deze akte bij te wonen, verandert niets aan het karakter ervan en bewerkt evenmin, dat er eenige wettelijke bevoegd heid aan is verbonden. De naam Middelbare Akte kan alleen zóó verklaard worden dat de examens, daarvoor vereischt, onmiddel lijk staan onder universitaire examens. Dat zal dus wel de bedoeling zijn van deze be naming, die echter beter ware weggelaten, gezien 't misverstand,- dat er onvermijdelijk door moest ontstaan en die ook onder onze geloofsgenooten hier en daar dc vraag deed rijzen, of de akten Paedagogiek A en B, die reeds sinds jaren door het Psychologisch- Paedagogisch Instituut der R. K. Leergangen te Tilburg worden gegeven, minder waarde zouden hebben dan deze nieuwe akte. Ter geruststelling van de talrijke bezitters dezer akte van ons eenig katholiek Paédago- gisch Opleidings-Instituut, en van de nog talrijker studenten, die voor deze akte stu- deeren kan hier worden bijgevoegd, dat de akten van Tilburg absoluut gelijkwaardig zijn, en dat de eischen zelfs zwaarder zijn dan die voor de neutrale akte. Overbodig is het wellicht, hier nog eens te herhalen, dat voor Katholieken de oplei ding, door de R, K. Leergangen gegeven, slechts de eenig mogelijke kan zijn. Neutrali teit in welken vorm dan ook, is voor dit gebied van wetenschap, die geheel gegrond, vest moet zijn op levensbeschouwing én ge loofsovertuiging, door ons zonder eenige re serve af te wijzen. Juist om deze overwegingen is Minister de Visser teruggekomen van zijn aanvankelijk plan, om een Rijksakte voor Paedagogiek in te stellen, en heeft hij deze opleiding geheel overgelaten aan het particulier initiatief. DE PRIESTERS VAN HET H. HART. Volgens een bericht uit Rome, is thans de beslissing van het algemeen kapittel der priesters van het H. Hart om den algemeenen zetel der Congregatie naar Rome te verleg gen, officieel geworden. Gelijk bekend, was de vorige generaal en stichter, wijlen pater L. Dehon, te Brussel ge vestigd. BLOEMENTENTOONSTELLING TE RÏJSBURG. Naar wij vernemen, is heden 2 Februari, des middags 2 uur, te Rijsburg (Z.-H. een nationale bloemententoonstelling geopend, uitgaande van de Veilingvereniging „Flora." B. en W. van Rijsburg en Oegstgeest waren bij de plechtigheid tegenwoordig. De expositie wordt Vrijdagavond 10 uur gesloten. Het hoofdbestuur der Reedersverceniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij heeft, jn verband met den ernstigen toe stand waarin het Noordzeeharingvisscherij- bedrijf verkeert, ten nota gezonden, aan autoriteiten en belanghebbenden waaraan het volgende is ontleend: Overbevissching door de eigenlijke ha- ringdrijfnetvisschers kan men in werkelijken zin niet constatccren. Als vermoedelijke hoofdoorzaak van den veranderden vischstand moet worden aan genomen, het niet aanwezig zijn van vol doend haringvoedsel (plankton), waardoor vooral in het afgeloopen jaar weinig haring is gevangen, die bovendien veelal klein van stuk en van mindere kwaliteit was dan in het voorafgaande jaar. Daarbij komt dc aanwezigheid van veel tonijnen, welke de laatste jaren meer en meer Noordelijk wor den aangetroffen en groote verwoesting aanrichten onder dc haringscholen. Ten slotte meenen wij 'dat stroomvcrandcring in het Noordzeegebied en verandering der temperatuur van het water, het hunne er toe bijdragen, dat de haring zich meer en meer heeft verspreid. Onvoldoend voedsel (fac toren, die den groei en dc rijpheid van de haring belemmeren) oefent, ook volgens de wetenschappelijke onderzoekingen, enormen invloed uit op de latere grootte en kwali teit van de haring. Een tijdvak van onder voeding dus, demonstreert zich op nadee- ligc wijze ook na dat tijdvak, en doet het gebrek aan voedsel de haring instinctmatig van de vangplaatsen verdwijnen en gebieden op zoeken waar betere levcnswoorwanrden te verkrijgen zijn. Verder wordt geconstateerd dat vooral de groote stoomtreilers, welke op schel- visch visschen, haringkuit vernielen, maar niet vergeten dient te worden, dat de paai gronden eveneens worden bezócht door groote scholen schelvisch (z.g. spoon-schel- visch) welke enorme hoeveelheden haring kuit verorberen. Stellig zou het naar onze mcening voor de haringdrijfnetvisscherij groot voordeel opleveren, wanneer gedurende den paaitijd de stoomtreilvischerij op Doggersbank ver boden kon worden, al zou daarmee natuur lijk niet worden voorkomen dat de nadee- lige invloed, door de spoonschelvisch ver oorzaakt, zou blijven bestaan. Het kan o. i. zeer nuttig zijn, wanneer de Nederlandsche regeering, na voorlichting door haar deskundigen tot een internatio nale verbodsbepaling, wat deze aangelegen heid betreft, het initiatief neemt. Ten slotte blijft ten aanzien van boven vermelde vernieling over: het visschen met te nauwe mazen. Dit kan stellig niet in het belang van'het product zijn, aangezien het de kwaliteit van onze Hollandsche haring zeer déprécieert. Dit kwaad zal zich echter zelf spoedig straffen, indien algemeen weer haring van normale grootte wordt gevangen, waardoor voor het speciaal met de te nauwe mazen visschen geen of weinig aanleiding meer zou zijn. Voorts wordt opgemerkt dat met de mo- torloggers intensiever kan worden gevischt dan met zeilloggers en daarmee kunnen ook betere resultaten worden bereikt, aangezien deze in de gelegenheid zijn een langere teelt te maken dan zeilloggers. Bovendien hebben zij het voordeel van gemakkelijker en snellere verplaatsing op zee, wanneer bij wanvangst andere vischgronden opge zocht moeten worden. Wel bestaat er veel neiging om meer met motorschepen te gaan visschen, doch door gebrek aan kapitaal wordt het overgaan daartoe, op groote schaal, onmogelijk. Daarom zal o. i. onder de oogen moeten worden gezien, of het niet op den weg der regeering ligt, hiertoe 'de behulpzame hand te bieden. De invoe? van Engelsche haring is o. i. op zich zelf niet te bestrijden. Wel dient naar onze meening bestreden te worden de uit voer van hier ingevoerde (dikwijls van in ferieure kwaliteit zijnde) Engelsche haring, onder den naam van „Hollandsche haring". Maatregelen ter bestrijding van dit euvel, mogen niet langer op zich laten wachten. Het wegvangen van z.g. Zeebliek dient zoo krachtig mogelijk te worden tegenge gaan, aangezien wetenschappelijk is komen vast te staan dat „zecblick" niets anders is dan jonge ljaring. Wanneer gesproken wordt over de vernie ling van den vischrijkdom van het haring- gebied, denken we onwillekeurig aan de steeds meer en meer uitgeoefende treilha- ringvisscherij, Deze visscherij is vooral door Duitschland de laatste jaren sterk uitge breid. Ten lotU wordt betoogd, dat gedeeltelijke ontlasting van dc kosten der sociale wet geving stellig zou bijdragen «tot opleving van het Noordzee-haringvischerijbedrijf, dat op zee niet onder de Arbeidswet valt, als ge volg van de eigenaardige positie van 't be drijf en de onmogelijkheid om daarop de Arbeidswet toe te passen, doch aan den wal meer dan eenig ander bedrijf door de bepalingen dier wet, geldelijk en technisch wordt getroffen. Dinsdagmiddag is te Leiden door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in een kelder, gelegen onder den sigarenwinkel van L. de Romijn in de Groenesteeg. De brandweer was spoedig ter plaatse en heeft den brand binnen het half uur gebluscht. Verzekering dekt de schade. Dc 84-jarige heer P. Kuiper te Appinge- dam werd bij het oversteken van den weg door een wagen van den reinigingsdienst aangereden en zoodanig aan het hoofd ver wond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Een dezer dagen vervoegde zich op één der vele makelaarskantoren, welke Zeist rijk is, iemand die buitengewoon veel zin had in het koopen van een heerénhuis aan den Utrechtschen weg. In een auto, vergezeld van den directeur van het woningkantoor, werden verschil lende perceelen bezocht en ten slotte viel de keus op een bepaald pand de tus- schenkomst van den notaris bleek nood zakelijk. Tot dusverre was alles volkomen nor maal. Den volgenden dag werd een rijtuig be steld met een vlot paard ervoor en vielen de oogen van den kooplustigen adspirant- heerenhuis-bezitter, die voorgaf Van Dijk te heeten en zich tot dusverre vermeid had met het smokkelen van paarden over onze Oostelijke grens, op dit schoone dier. Hij bood er op maar niet genoeg. Een paard alleen was echter niet vol doende er behoorde een dogcart achter, Weer werden onderhandelingen gevoerd, nu met een rijtuigfabrikant, onderhandelin gen die aantoonden dat terzake geen leek aan 't woord was. Inmidels was een pension gevonden zij het ook met zeer veel inschikkelijkheid van de zijde der verhuurders. Dc onderhandelingen werden nu uitge breid tot het bestellen van eenige ameu blementen, eveneens bij een Zeister firma. Med e in verband met eenige uitlatingen, die een vreemden indruk van 's mans men taliteit wettigden en niemand geld zag, werd lont geroken. Het makelaarskantoor stelde zich Zon dagmorgen in verbinding met de politie, net te laat. De pensiongast had zich om 7 uur laipn wekke"h en is het laatst gesignaleerd te 8 uur v.m. doo- een der stalknechts van den betrokken stalhouder, het jagershoedje met het triomphantelijke veertje op, de fiets van den pensionhouder aan de hand, zijn leeren vest aan, een bouffante van hem om en naar bleek 10 van hem in den zak. (U. D.) Weinig kans op inwilliging. Uit Vaals (Limb.) wordt geméld: De faillissementsaanvrage van dc ge meente kan worden beschouwd als een po ging van dc meerderheid van den gemeen teraad om tc trachten zoo mogelijk een faillissement uil te lokken en dc aandacht der regeering tc vestigen op den treurigen toestand, waarin dc gemeente Vaals ver keert, en verder om hierdoor de Regeering tc bewegen het verzoek om steun te ver leunen, in te willigen. De schuldenlast der gemeente werd door verschillende omstandigheden hoe langer hoe grooter, voornamelijk door diverse cri sisuitgaven, alsmede door de oprichting van een gasfabriek, een elcctrische centrale en deelneming in een Limburgschc Tramweg maatschappij. Daarvoor heeft de gemeente Vaals nu een schuld van 700.000 en in totaal een schuld van een kleine anderhalf millioen. Op aller lei wijzen 'heeft men getracht in dezen nood toestand te voorzien. De belastingopbrengst bedroeg dit jaar ongeveer 76.000, niettegenstaande dit, zal dit jaar nog een tekort ontstaan van pl.m. 56.000. Om uit dezen noodtoestand te geraken, stelde de heer Elck aan B. en W. voor een raillissementsaanvrage in te dienen, welk voorstel vervolgens met 75 stemmen wordt aangenomen. De burgemeester was van oordeel, dat het faillissement van de gemeente overigens uitgesloten is, daar dc loopendc schulden worden betaald. Alleen is een deel der rente, welke in het afgeloopen jaar aan Rijk en verschillende instellingen verschuldigd was, niet betaald. Op verzoek van den réchter van instructie tc Brugge (België) heeft de Centrale Re cherche te Rotterdam beslaggelegd op eën hoeveelheid van ruim 46 ton tarwe, gerst, bloen en erwten, wolke per schip uit België te Rotterdam waren ingevoerd en aldaar aan een faillieten hoedel onttrokken waren. De goederen zullen worden ver kocht. Drie musici, die geëngageerd waren door den, hotelhouder van „Floralia" te Aalsmeer, een. café dat in de onmiddellijke nabijheid van „Dc Drie Kolommen" is gelegen, wilden de zaal van „De Drie Kolommen" betreden, waar hun den toegang door den eigenaar werd verboden, omdat zij geen behoorlijk plaatsbewijs konden vertoonen. Later, toen het bal een aanvang had ge nomen, bleek dat de heeren toch in de zaal waren en zelfs het pod.um hadden bereikt, waar zij hun jazzband-instrumenten in gereedheid brachten, om muziek te geven. De voorzitter der uitvoerende vereeniging had geen bezwaar, indien de hotelhouder het goed vond, Deze vond het echter niet gewenscht, en derhalve sommeerde hij de „gasten", zijn geboiw.' te verlaten. Toen daaraan geen gevolg werd gegeven, werd pclitiehulp ingeroepen. De gemeenteveld wachter verzocht daarop de heeren zich te verwijderen. Zender tegenspraak werd hier aan voldaan. Zoodra men echter in dc kleine vestibule kwam, namen de jonge lieden plotseling een strijdlustige houding aan. De een greep den agent bij den arm, terwijl een ander cp verraderlijke wijze naar zijn been schepte. De burgemeester, bij wien de musici zich later beklaagden, was van oordeel, dat zij in de zaal niets te maken hadden. Dinsdagavond heeft,' nabij Vlissingen op de "Schelde, een ernstige aanvaring piaats gehad tusschen 2 Britsche stoomschepen. Het Engelsche s.s. Wimbill van Liverpool, op weg naar Antwerpen, werd tegen 8/1 uur gisterenavond bij den dichten mist op dc Schelde voor Vlissingen overvaren door het Britsche s.s. Merloch, een schip van ruim 10.000 ton van de Canadian-Pacific Railway-Company. De Wimbell, een schip van ongeveer 2500 ton begon direct te zin ken en was in een minimum van tijd in dc diepte verdwenen; 22 leden der bemanning en de Belgische loods die zich aan boord bevonden, konden niets dan het veegê lijf redden; 9 man werden van boord gehaald door een motorboot van het Nederlandsche loodswezen, door een van de Merloch uit gezette reddingsbooten. Het s.s. Merloch ligt thans op de Schelde voor Vlissingen geankerd. De scheepspompen kunnen het drijvende houden. Vermoedelijk zal het schip wanneer de mist, die op het oogenblik nog zeer dik is is opgeklaard, voor reparatie naar Antwer pen terugkeeren. BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN, Aangek. 2 Febr. Ousel v. Liverpool Amstelstroom v. Bristol, Yildum v. Hamb. Flandria naar Gothenburg. Vertr. 2 Febr. Elbing II n. Londen. IJMUIDEN, Aangek. 2 Febr. Enggano van Londen. Tor v. Londen Freya v. Lon den Royal v. Dantzig. Vertr. 2 Febr. Prins der Nederlanden n. Batavia. VLIELAND. Aangekomen 2 Febr. Star ling v. Londen. VLISSINGEN, Gep. 2 Febr. Arends- kerk v. Duinkerken, Birkenfels v. Madras Oder v. Vlaardingen, Alberto Passio v. Ge nua naar Antwerpen. Van Antwerpen Alblasserdam naar Rot terdam, La Marseillaise naar Colon, Jantina, m.s. naar Londen, Bruges n. Savannah. VLISSINGEN, Gep. 2 Febr. Lord, Ers- kine v. Zwarte Zee naar Antwerpen, Key- west van Antwerpen n. Norfolk. NEDERLANDSCHE STOOM VAARTLIJNEN. ANDONIS (K.N.S.M.) 1/2 van Algiers n. Venetië. ALWAKI (R.Z.A.-lijn) thuisreis 1/2 van Sahia. ARENDSKERK (H. Austr. lijn) thuisreis 2/2 te Antwerpen. BREEDIJK (H.A.L.) 2/2 R'dam naar New York. BLOMMERSDIJK (H.A.L.) R'dam-New York p. 1/2 Cape Race. CARDIGANSHIRE (H.A.L.) 2/2 v. R'dam n. San Francisco. KANYMEDES (K.N.S.M.) 1/2 v. Smyrna n. Constantinopel. DARDANUS (Oceaan) Japan-R'dam 2/2 v. Singapore. HERCULES (H.W. Afr.lijn) 1/2 v. Liberia te Seccondee. JOHAN DE WITT (Nederl.) thuisreis 1/2 v. Sabang. KINDERDIJK (H.A.L.) R'dam-Pacific 1/2 te Swansea. MELISKERK (H. Afr. lijn) thuisreis 1/2 v. Marseille. MELAMPUS (Oceaan) Liverpool-Java p. 1/2 Perim. OOSTKERK (H.O.A. lijn) uitreis 1/2 te Genua. PRINS DER NEDERLANDEN (Nederl.) 2/2 v. A'dam n. Batavia. SAMARINDA (R. Lloyd) thuisreis 2/2 v. Coconada. STADSDIJK (J.N.Y. lijn) Java-New York 1/2 v. Port Said. STELLA (K.N.S.M.) 1/2 v. Barcelona n. Genua. STRABO (K.N.S.M.) 1/2 v. A'dam te Stettin. TAMBORA (R. Lloyd) uitreis 2/2 te Tanger verwacht. THESEUS (K.N.S.M.) 1/2 v. A'dam te •Kopenhagen. VAN RENSSELAER (W.I.M.) thuisreis 1/2 v. Plymouth n. Havre. VULCANUS (K.N.S.M.)* 1/2 v. Candia n. Algiers. WESTËRDIJK (H.O.A. lijn) thuisreis 1/2 ts Marseille. BLITAR (R. Lloyd) uitreis 31/1 v. Belawan. BREDA (W.I.M.) thuisreis p. 2/2 Ouessant. DELFLAND (H. Lloyd) thuisreis 31/1 v. Las Palmas. ENGGANO (Nederl.) 2/2 Hava 1. v. Londen te A'dam. GLAUCUS (Oceaan) Japan-R'dam 1/2 te Londen. JOHAN DE WIT (Nederl.) thuisreis 1/2 v. Sabang. MERIONES (Oceaan) Japan-R'dam 1/2 te Londen. NERO (K.N.S.M.) 2/2 v. A'dam te Gothen burg. OUDERKERK (H. O. A. lijn) 2/2 v. Hamb". n. Antwerpen. SALAWATI (H. Afr. lijn) 2/2 V. Hamb. n. A'dam. SATURNUS (K.N.S.M.) A'dam-Algiers p. 2/2 Gibraltar. BUITENLANDSCHE HAVENS. BATAVIER II 2/2 v.m. 9 uur v. R'dam te Gravesend. CONUS 1/2 v. Nagasaki n'. Tarakan. DEN HAAG New York-Amsterdam 30/1 v.m. 2.6 op 1100 mijl Z.W. van Valentia. DE HOOP, vr. logger, 311 v. Rotersund n. DRIEBERGEN R'dam-Portland p. 31/1 Dover. EXPORT 31/4 v. R'dam te Londen. JONGE JACOBUS 1/2 v, Genua te Civita Vecchia, De GEMOEDELIJKE INBREKER. Inbreker (tot zenuwachtige heer des huizes): „Hier, ouwe, neem hier 'n slokkie van, dan komp je drek tot kalmte." KENNÏLWORTH CASTIE 1/2 v. Sout hampton te Kaapstad. KINDERDIJK 2/2 v. Aalborg n. Kallmid- borg. MALABAR 1/2 v. Soerabaja n. Port Dar win. MALMANGER 1/2 v. R'dam te Colon. NAVAL 1 2 v. Dantzig n. R'dam. NOORD Sfax-A'dam p.-1/2 Bizerta. ODER 2/2 v. Vlaardingen te Antwerpen RIJN Hamb.-Napels p. 1 '2 Gibraltar. RIJSWIJK 1/2 v. R'dam te Lissabon. ST. CLAUDE, sleepb. R'dam-Sydney p. 1/2 Perim. SOERABAYA MARU 1/2 v. Kobe n. Java. TASSO R'dam-Ancona p. 1/2 Gibraltar. TONGARIRO 1/2 v. Curasao te Colon. VALVERDE 1/2 v. R'dam te Norfolk. VECHT R'dam-Port Ferrajo p. 1/2 Fini- sterre. VECHTDIJK R'dam-Buenos Ayres p. 1 f Ouessant. IJSEL 1/2 v. Granville te Cardiff. YILDUM (H. Lloyd) 2 2 v. Hamb. te A'dam. WAAL Valencia-Londen p. 2/2 Wight. WITTE ZEE, sleepb. Singapore-R'dam p. 1/2 Perim. BOVENKARSPEL (Station), 2 Febr. Aangevoerd 260 baal uien groote gele 3.754.45, drielingen 3.753.80 per baal73.300 kg. roode kool 3.106.30, 33.300 kg. gele kool 2.80—5.20, 16.900 kg. witte kool 3.606.20 per 100 kg.40 zak spruitkool 2.352.80 per 15 kg. IJMUIDEN, 2 Febr. In de week van 26 Jan. tot en met 1 Febr. werd door 2 Duitsche en 95 Nederlandsche stoomtreilers, 23 zeil loggers, 4 zeil- en 57 motor kustvaartuigen als mede 9 open booten tezamen 616.100 kg. treilvisch ter waarde van f 263.284 aange voerd. Van de beugvisscherij aariveerden ie dit tijdvak 14 stoombeugers met een aan voer van 34.500 kg. beugvisch, waarvan de opbrengst f 26.033 bedroeg. Van de haring visscherij arriveerde de Britsche stoomdrif- ter E. Rose met een aanvoer van 27.000 kg, haring met een opbrengst van f 3.141. De 160 van elders aangevoerde consignatie- zendingen brachten bij verkoop f 8.351 op. De totaal-omzet bedroeg deze weel f 300.989 tegen f 285.994 in de daaraan voor afgaande week. IJMUIDEN, 2 Febr. Heden waren aan den Rijksafslag 13 stoomtreilers, 10 loggers. De prijzen waren als volgttarbot f 1.502, tongen f 2.152.80 per kg. griet f 2262, gr schol f 2430 md. schol f 2934, zetschoi f 32—42, kl. schol f 14.50—20, f 23—29, scharren f 916 per 50 kg.roggen f 12.50 34 per hoop vleet f 1.702.80 per stuk pieterman en poon f 12.5017, gr. schel visch f 3044, md. schelvisch f 3037, k. md. schelvisch f 2127, kl. schelvisch f 816, f 1420, kabeljauw f 2154, gr, gr. gullen f 820, kl. gullen f 410, wijting f 4.70—11 per 50 kg. ENKHUIZEN, 2 Febr. Van de haring vloot zijn heden de eerste 15 vaartuigen bin nengekomen met 20 tot 500 stuks reepha- ring per vaartuig. Totaal 1000 stuks. Prijs f 14.0014.50 per tal IJMUIDEN, 2 Febr. Heden kwamen van de treilvisscherij hier binnen de stoom treilers IJM. 120 (J. T. Cremer) met f2314; IJM. 149 (Victor) met f2608; IJM. 40 (Ca labria) met f2453; IJM. 110 (Zaanstroom I) met f 3570; IJM. 56 (Johanna Nicoletta) met f2080; IJM. 384 (Erica) met f42.02; IJM, 261 (Pan) met f 2155; IJM. 15 (Eveline) met f 2895 IJ.M. 192 (Pelikaan) met f 2683 de Duitsche treilers P. G. 88 (Felix) met f 2809; P. G. 18 (Langenberg) met f 5669 de Bel gische treilers O. 143 met f 2723 O. 125 met f 4375 en de loggers K. W. 158 (Her man Jacobus) met f 1034 K.W. 16 (Willem Corneüs) met f 1192 K.W. 23 (Katwijk aan Zee V) met f 1293 K. W. 60 (Katwijk aan Zee V 13 met f 1276K. W. 32 (Leni en Wolter) met f 875 K. W. 144 (Wilhelmiaa V) met f 848 K. W. 35 (Holland VII) met f 792 K W 22 (Orion met f 1122 K. W. 96 (Bastiana) met f 807.; K. W. (Hubertha Gerarda) met f 1Ö38 y SCH 379 (Pollux) met f 697 aan besomming. IJMUIDEN, 2 Febr. Van de Noordzeevis- scherij kwam Maandag wederom een groot aantal stoomtreilers alhier aan den afslag. Di 34 Nederlandsche stoomtreilers, welke dien dag arriveerden besomden tezamen voot de aangevoerde vangsten f 87.564. Van deze schepen was de hoogste besomming die den treiler IJ.M. 18 (Azalea) met f 3463, terwijl het meerendeel der schepen tusschen de twee en drie duizend gulden besomden. Nog kwamen dien dag binnen twee loggers met eene besomming van f 1494alsmede vijf Vlaardingsche beugers, welke tezamen f 9351 besomden, zoodat de totaal-opbrengst dien dag f 98.409 bedroeg. DE VERWEKKER VAN BUIKVLIES- ONTSTEKING.* Naar het „Hbld." verneemt is te Londen een rapport verschenen van den hertog van Portland, den hertog van Buccleuch en den heer Lane Fox over de werkzaamheden van de Field Distemper Council, welke drie jaar geleden werd samengesteld om een on derzoek in te stellen r.aar de oorzaak van bu8ikvliesóntsteking. De onderzoekers zijn tot de conclusie gekomen dat de ziekte ver oorzaakt wordt door een „filter-passer Deze bacil kon nog niet in het laboratorium worden gekweekt, maar de onderzoekers meenen te hebben ontdekt dat de honden ziekte door een dergelijke bacil wordt ver oorzaakt. Het onderzoek maakt reeds goede vorderingen en men is thans bezig met proe ven om fretjes tegen een soortgelijke ziekte immuun te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7