NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Woensdag 3 Februari 1926 De Troonrede in het Engelsche Parlement. Verklaringen van graaf Volpi, die te Rome is teruggekeerd, omtrent de buitenlanifache schuld van Italië. Tengevolge van de hevige stormen in den Atlantischen Oceaan verkeeren verscheidene schepen in nood. Onder de Radio-berichten: Hindenburg zal de a.s. maand een bezoek brengen aan de bevrijde gebieden. Verklaringen van den Belgischen minister Poullet nopens het aftreden van generaal Restens. FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. GEMENGD NIEUWS. Na den Watersnood. Een gezonde gemeente. De navolger van een gevaarlijk individu. De ondergang van de „Alkaid". geuners met hun berenwagen te laten ver trekken." „Maar gelooft u dan, dat?" „Ik geloof niets. Maar men kan nooit we ten En het was toch zoo eenvoudig ge weest, hen voorloopig hier te laten... Weet u soms, waarheen zij zijn vertrókken?" „In de richting van Saint-Ddé." „Het zal toch wel gemakkelijk zijn, hun spoor tevolgen, als wij dat noodig moch ten hebben" „Ja, ik geloof ook, dat dat wel gemak kelijk zal zijn. Vier paarden, twee wagens, beren, een man en een vrouw, van zóó ei genaardig uiterlijk, zij moeten wel een spoor hebben achtergelaten. „Hebt u soms iets bijzonders bij die Zi geuners waargenomen?" „De paarden waren sterk en stevig ge noeg, en vol vuur. Zij vormden een sterke tegenstelling met de magere afgeleefde paar den, die men gewoonlijk vóór kermiswagens gespannen ziet." „Misschien behooren die paarden wel tot het een of ander groot circus," zei de heer Viaume. „Maar toch ontbreekt het ons aan duidelijke aanwijzingen." Hij ging voort, den doctor nog allerhande vragen te stellen, waartusschen oppervlak kig beschouwd geen de minste samenhang bestond, maar hij scheen de gedachte van een ongeval te hebben losgelaten, en een geheel andere oorzaak voor de raadselach tige verdwijning te zoeken. „En wat denkt gij ervan, doctor?" vroeg hij eindelijk. „Ik zou u moeilijk kunnen zeggen, wat ik geloof en wat ik niet geloof," luidde het antwoord. „In den beginne kwamen er de meest dwaze, de meest buitensporige ge dachten bij mij op." „Er bestaan geen buitensporige gedach ten, en wat men oppervlakkig als dwaas be schouwt, blijkt soms naderhand zeer ver standig te zijn geweest. Daarom zou ik gaarne willene dat u mij dat alles mede deelt." „Ik wil niets liever, mijnheer de inspec teur. Maar ik moet u bij voorbaat zeggen, dat al mijn vermoedens eigenlijk op niets berusten." „Dat kunt u niet beodrdeelen. Alles heeft zijn oorzaak. In elk geval zullen wij ons ge sprek voortzetten. Ik reken op u, als op mijn medehelper, omdat u de tegenwoordig heid van mij of van een van mijn colle ga's hebt verlangd." Beiden gingen nu dineeren, en gedurende den soberen maaltijd spraken beiden maar weinig met elkaar. En toen het diner geëindigd was, stond de inspecteur op, en vroeg den doctor, hem naar het voor hem in gereedheid gebrachte vertrek te willen geleiden „Morgenochtend moet ik al bij het aan breken van den dag opstaan, om mijn on derzoek te beginnen." „Mag ik u vergezellen, mijnheer de in specteur?" vroeg de dokter. De heer Viaume maakte een afwerend gebaar. Neen, eerst wil ik alleen zijn," zei hij op beslisten toon, „maar misschien later. Dat zal van de omstandigheden afhangen." „Ik zal mij in elk geval tot uw orders bereid houden, mijnheer de inspecteur." „Heeft men het lijk van het ongelukkige meisje nog niet gevonden?" vroeg de heer Viaume. „Neen. Maar de nasporingen worden steeds voortgezet, zooals graaf Malthen dat ver langd heeft!" „Hal Heeft graaf Malthen dat verlangd!" „Ja zek#r. Ea hij heeft zelfs een zeer groote som gelds ter beschikking gesteld van den commissaris van politie van Saint-Dié, om in alle onkosten te voorzien." „Zoo! Welnu, morgen zullen wij wel meer licht in de duisternis brengen. Goeden nacht, doctor!" Toen trok de inspecteur zich in zijne ka mer terug. Doctor Minières kon dien nacht den slaap niet vatten. „Wat zou die oude politie-man toch den ken?" zoo vroeg hij zich onophoudelijk af, terwijl hij zich in zijn bed naar alle kanten omkeerde, zonder rust te kunnen vinden. „Het is zeker, dat hij een bepaald vermoe den heeft, maar wat? Zouden mijne gedach ten, die mij geen oogenblik rust laten, an waarover ik hem nog met geen enkel woord heb gesproken, ook de zijne zijn? Wie weet of onze vermoedens niet dezelfde zijn!" Eerst tegen den morgen gelukte het hem, den slaap te vatten. Maar hij werd door benauwende droomen gekweld. In zijn droomen zag hij, dat het lijk van Fabienne in de bedding van de rivier de Mcurthe werd gevonden, maar dat de twee woeste beren bezig waren, het te verslinden, terwijl alle pogingen, hun het lijk. te ont rukken, vruchteloos bleven. Toen het helder dag was geworden, ont waakte hij. Na vluchtig te hebben ontbeten, kleedde hij zich aan en begaf zich naar het park. Den inspecteur zag hij daar niet. Tenminste vertoonde hij zich niet. Hij ging door de lanen wandelen die nu een somber aanzien hadden, en wachtte vol ongeduld de verschijning van den inspecteur af. Daar de rivier aan alle kanten was afge- dregd, bleef er geen hoop voor hem meet over, het ongelukkige jonge meisje daar te vinden. Tegen tien uur, toen hij misschien wel voor de twintigste maal naar het terras terug kwam, zag hij een manspersoon aankomen, die hij bij den eersten aanblik niet herkende. En toen hij de zekerheid had verkregen, dat hij zich niet vergiste, kon hij een uitroep van verbazing niet onderdrukken. Pa voor me" t de indi- idcr- hier- oop- sning 5jden aeef' eelte twee ont bét vlak nder okje apen rug vOU- rooö De voorzitter der Engelsche liberale fractie. De omstandigheden, waaronder Lloyd George tot leider van de liberale fractie van het Lagerhuis is gekozen, zijn voor hem weinig verblijdend. Van de 42 liberale leden van het Lagerhuis waren 12 niet ver schenen, terwijl slechts 17 vóór Lloyd Ge orge stemden, 5 tegen hem en 6 zich van stemming onthielden. Het ging bij de de batten tamelijk levendig toe en aangeno men mag worden, dat de links-radicale vleugel der partij onverzoenlijk tegenover Lloyd George staat. Lloyd George, zoo meenen sommige bladen, zal eri nog eens toe moeten overgaan, zich van de liberale partij af te scheiden, wanneer hij niet wil, dat de rechtervleugel der partij naar de conservatieven overloopt, of hij zal zich voor den rechtervleugel moeten uitspreken om dan den linkervleugel naar de socialis ten te zien overloopen. Beide mogelijkhe den zijn inderdaad voorhanden en daar naast staat de waarschijnlijkheid van het afbrokkelen van de partij naar beide kanten. De opening van het Engelsche Parlement. De koning heeft gisteren, vergezeld van de koningin, met de gebruikelijke praal het parlement geopend. De Troonrede zegt, dat \en foto van de dertienjarige Gijsbertus jrolle, die met eigen levensgevaar de 45-jarige schuitenvoerder R., uit de Schie 'te Rotterdam wist te redden. nogmaals den nadruk erop, dat de zin van het heden is en blijft de verzekering van de Duitsche eenheid. Hij achtte de huidige constellatie nog niet geconsolideerd, noch in Duitschland noch bij de andere volken. Deze tijden vergeleek Stresemann bij die van den tijd der Fransche revolutie, welke 25 jaar noodig had om tot rust te komen. Hij waarschuwde de studenten niet het voorbeeld te volgen van de burgerij van de zeventiger jaren, die het al te spoedig al mooi genoeg vond en zich niets meer aan de politiek gelegen liet liggen, Stresemann betoogde, dat de omwenteling van '18 wel licht zóó verklaard kon worden, dat de on politieke wereld van de Duitsche staats burgers en studenten te gronde ging en een nieuwe politieke wereld geboren werd. Deze onpolitieke mentaliteit van breede volkslagen herleeft tegenwoordig echter weer op bedenkelijke wijze, in de eerste plaats ten opzichte van den nieu wen staatsvorm. Een ieder heeft natuur lijk het recht het verleden te gedenken. Maar alléén de republikeinsche staats vorm, aldus verklaarde de leider van de D. Volkspartij met zooveel woorden, kan de grondslag zijn, waarop Duitschland thans zijn volle souvereiniteit weer kan herwinnen. Een oude traditie verdwijnt weliswaar niet zoo snel als een nieuwe ontstaat.- Doch juist omdat de grondwet van Weimar nog niet zoo vast veran kerd is, wordt het misdrijf des te grooter van hen, die meenen, daaraan te moeten tornen. De opheffing van de bezetting van de Keulsche zone is het einde van de politiek van Clemenceau en Poincaré, is de redding van de, Duitsche eenheid. Stresemann eindigde met de verstan dige aansporing niet te blijven droomen over het verleden, maar te zorgen dat men vooruit komt. Overbodige uittocht. Een jeugdig echtpaar, wonende zes- hoog in de Rue de Clignancourt te Parijs werd 's nachts om drie uur wak ker doordat er aan het sleutelgat der kamer gemorreld werd. Haastig schoten beiden wat kleeren aan, knoopten de lakens van 't bed benevens eenige laken uit de linnenkast aan elkaar bevestigden deze aan een ijzeren staaf van het raam en klauterde omlaag. Aan een paar agenten vertelde ze, dat er in brekers in huis waren en met den con cierge ging de politie op onderzoek uit. Aan het slot der slaapkamerdeur was niets bijzonders te bemerken. „Niets abnormaals," prevelde volgens het relaas van het „Journal" de briga dier, die het onderzoek leidde; „dat is niet normaal!" De „inbreker" werd ech ter dra gevonden; het bleek een andere bewoner van het huis te zijn, die wat laat van een gezellig samenzijn was thuisgekomen, de verkeerde kamer had willen binnen gaan en nu slapend werd aangetroffen op een plaats, waar Morp heus de armen niet pleegt uit te sprei den.... Voor het echtpaar zat er niets anders op dan de vastgeknoopte lakens weer in te halen en los te knoopen. een belangrijke stap voorwaarts tot het verminderen der bewapeningen mogelijk zal moeten zijn als het resultaat van de Conferentie van Locarno. Uitnoodigingen zijn gestuurd aan België, Frankrijk, Duitsch land en Italië om deel te nemen aan een conferentie te Londen tot het onderzoeken van de mogelijkheid, een internationale overeenkomst tot stand te brengen tot rege ling van den arbeidstijd. Wat betreft de moeilijkheden in de steen kool-industrie wordt een beroep gedaan op alle partijen om de toekomst onder het oog te zien in een geest van verzoening en eensgezindheid, en handelingen te ver mijden, die den terugkeer van goeden handel en welvaart zouden kunnen tegen houden. Maatregelen zullen worden voor gesteld tot het merken van ingevoerde landbouwproducten en fabrieksartikelen, ten einde ze te onderscheiden van inheemsche producten, eveneens tot het onderscheiden van de rijksproducten van die uit het buitenland. Een draadloos bericht meldt nog, dat de Troonrede ook gewag maakt van toenemen de behoefte aan nationale bezuiniging, in verband waarmede voorstellen worden °n'" worpen tot vermindering van de openbare uitgaven. Teneinde een grooter besparing en efficiency te erkrijgen bij het opwekken en overbrengen van electrische energie, zal binnenkort bij het parlement een wets ontwerp worden ingediend. Een rede van Stresemann. De rijksminister van buitenlandsche zaken ar. Stresemann heeft voor de studenten van de technische hoogeschool te Dresden het thema behandeld „Akademische Ju- gend, Staatsgedanken und deutsche Zu- kunft". Hij legde in dit academische milieu 5. Maar in onze eeuw van spoorwegen, te legraaf en telefoon, is eene pntvoenng, zoo geheimzinnig als deze, bepaald onmogelijk, zei doctor Minières, terwijl hij de schouüers optrok. j „Dat is juist uwe dwaling, waarde doc tor," zei de inspecteur op beslisten toon, „en veroorloof mij, erbij te voegen: eene grove dwaling. Weet u wel, dat de preiec- tuur van politic zich op dit oogenblik bezig houdt met meer dan zeventig gevallen van ontvoering, van geheimzinnige verdwijning? En weet gij ook in hoeveel van die gevallen werkelijk een resultaat wordt bereikt? Welnu ik zal het u zeggen. In nauwelijks vier of vijf gevallen." „Maar hoe is dat mogelijk? „Het is nu eenmaal waar. Wij leven in een tijd, waarin de waanzin reusachtige af metingen heeft aangenomen. „Maar wat is dan toch de reden van al die ontvoeringen?" «Die redenen zijn zóó veelvuldig, dat ik Strenge koude. In Noord-Zweden is het volgens de Duit sche bladen geweldig koud; op enkele plaatsen zou de thermometer 46 gr. onder nul aanwijzen, zoodat de scholen moeten worden gesloten. Russische kinderen doodgevroren. In de Oekrajine is dezer dagen een der vele uit kinderen bestaande benden, die het land rondzwermen, wegens roof gevan gen genomen. De Sovjet-autoriteiten zonden de min derjarige ten getale van 300, in onver warmde goederenwagens naar Woronesj. Naar gemeld wordt waren allen bevroren, toen de trein daar aankwam. Boeken als schadevergoeding. Italië heeft van Duitschland op de her stelrekening c.a. 18.000 Duitsche boeken ge kocht, voor het meerendeel werken uit de oorlogsjaren, bestemd voor de Italiaansche universiteiten e.a. wetenschappelijke in stellingen, Mussolini naar Tripoli. De „Popoio di Roma" meldt, dat Mus solini, vergezeld van den minister van ko loniën, in de eerste helft van Maart naar Tripoli zal vertrekken. De reis zal een officieel karakter dragen. De Engelsch-Italiaansche regeling. De minister van* financiën, graaf Volpi, is van zijn reis naar Londen te Rome te ruggekeerd. Mussolini heeft gisteren in de zitting van den ministerraad een verkla ring afgelegd omtrent de te Londen ge sloten overeenkomst. Graaf Volpi verklaarde aan het „Gior- nale d'Italia", dat de buitenlandsche schuld van Italië, welke eenigen tijd geleden nog ze onmogelijk alle zou kunnen opnoemen. Maar laten wij bij de zaak blijven. Het wordt nu spoedig duister, en ik kan het park nu niet meer doorzoeken. Ik moet tot morgen wachten, en zoodra de dag aan breekt, zal ik beginnen." Hij zweeg eenige oogenblikken, en vroeg toen: „Hebt u werkelijk geen enkele aanwij zing, en geen enkel vermoeden, hoe dwaas hoe onwaarschijnlijk het oppervlakkig be schouwd ook zou zijn?" „De commissaris uit Saint-Dié heeft mij ook al dezelfde vraag gesteld," .antwoord de dr. Minières. „En wat hebt u hem toen geantwoord?" „Ik heb hem gesproken over twee Zigeu ners, die op het plein van het dorp te zien waren, bij een grooten wagen, waarin twee woeste beren waren opgesloten en daar nog waren op het oogenblik van de verdwijning van Fabienne en Chaligny." „En zijn zij daar nog?" „Neen. Zij zijn nu vertrokken." „Maar moet iedereen dan vertrekken? Graaf Malthen is vertrokken en nu weer de berenleiders. Dat is misschien wel een toeval maar wij politie-mannen houden geen rekening met toevallen, dat zult u wel we ten." Weer dacht hij eenige oogenblikken na, en vervolgde toen: „Ik betreur het ten zeerste, dat de com missaris heeft kunnen goedvinden, die Zi- De gezagvoerder van het prachtige schip, Kapitein W. J, Boon links en de eerste officier M. B. G. A. Schoehuizen, rechts. ons opstaan en het „roode imperia lisme'* omverwerpen, in welks naam zoo vele misdaden in dit land zijn ge pleegd." Deze oproep heeft reeds gehoor ge vonden bij de studenten, die zich Zaterdag op do recreatieplaats van de Universiteit vereenigden en besloten, foor het ueele Lr oela.res te ver spreiden om het Chineesche volk te wijzen op hel agressieve gevaar, dat zoowel van Russische als Japansche zijde dreigt. Zij besloten eveneens Karachan, den gezant der Sovjets, en Josjizawa, den Japanschen gezant, te waarschuwen. Toen deze voorstellen werden gedaan, maakten volgens de „Times" de radicalen, anders gezegd de pro-bolsjewisten, bezwaar, om de Sovjets op dezelide wijze te be schouwen als de Japanners, waarop een gevecht ontstond. 26 milliard gouden lire bedroeg en gevolge van de overeenkomst met Engeland en Amerika verminderd is tot 18 milliard gou den lire, te betalen in 62 jaar. De schulden aldus Volpi. worden volkomen gedekt door de Duitsche schadevergoeding aan Italië Volpi, sprak de hoop uit, dat de verplichtingen tegenover Italië evengoed zullen worden nagekomen als dit land zijn financieele ver plichtingen tegenover zijn cr~- diteuren nakomt. salie, genaamd .Federatie tegen het Roode Imperialisme." Deze Federatie heeft een manifest verspreid, waarin zij vraagt of het „roode imperialisme" minder verwerpelijk is dan het „witte imperialisme," verklaart dat de „rooden" zich hebben meester ge- Hulp aan de bewoners van Maas en Waal. Nog geen sprake van terugzending van vee. Maandag vergaderden de afdeehn- gen Dreumel, Wamel Leeuwen. Af- ferden, Ewijk, Horssen, Puiflijk, Berg- harem, Hernen en Leur, Appeltern, Teeffelen, Beugen en Boxmeer van den Noord-Brab, Christ. Boerenbond, onder leiding van Rector van Kessel, die in het bijzonder den voorzitter van het R.-K. Huisv. Comité. Mgr. C. C. Prinsen welkom heette. Spr. trad in een weerlegging van het gesprokene in de vergadering van de Geldersche Mij. van Landbouw. Het is z.i. onjuist, dat op de Bos sche vergadering over de veeverzor ging in Gelderland gesproken is. On waar achtte spr. Ge bewering, dat slechts 500 stuks vee in Noord-Brabant zijn ondergebracht. Het getal is zeker 3000 a 4000. Terwijl men in Gelder land voor het onderbrengen van het vee laat betalen, heeft Brabant de boeren geholpen uit christelijke liefde. Spr. protesteert tegen de insinuatie op de Geldersche vergadering, dat niet goed voer het vee gezorgd wordt. Het tegendeel is' waar. Instellingen vana den N. C. B. hebben streden dat een boer, die 15 of 20 stuks vee houdt* geen steun zou behoeven. Tegenover den raad, om zich inet het oog op de hypo theek te laten faiileeren betoogde de voor- zlttt dat men zi'x schuld niet op een an der mag afschuiven. Be aft eeiirgen in Maas en Waal vergade» ren heden. Woensdag te Leeuwen. DE BEWONERS KEEREN TERUG. Het dorp Leeuwen is thans droog. Te Dreumel is de dorpsstraat grootendeels droog. Overwogen wordt, in beide dorpen een aantal noodwoningen te plaatsen. Te Leeuwen zijn 500 vluchtelingen weer terug gekeerd. Volgens een mededeeüng van dr. Dem- mers te Twisk (N.-H.) zijn in zijn practijk, omvattende ongeveer 900 inwoners, in het jaar 1925 zeven mensc'hen overleden die den gemiddelden leeftijd van 73?. jaar had den bereikt. In zijn 18J^„jarige practijk te Twisk zijn 186 menschen overleden, onder wie ook de doodgeborenen, met een gemü delden ouderdom van 63''$ jaar. De zedenpolitie in de Residentie hecit Maandag een zeer merkwaardige arrestatie gedaan. Zooals bekend, wordt er ijverig ge zocht naar een individu, dat er genoegen in schept, meisjes en vrouwen met een scherp voorwerp waarschijnlijk een mes, aan de beenen te verwonden. Zijn signalement is nog niet volkomen bekend, en dat maakt het zoeken moeilijk. Men heeft slechts een vermoeden, dat hij in een grijs colbert-cos- tuum rondloopt. Maandag signaleerde men in een .der druk ke volkswijken een man in grijs pak, die achter vrouwen en meisjes aansloop. De po litie werd gewaarschuwd, want men dacht beslist met den zonderling te doen te heb. ben. De man werd gearresteerd. De zaak werd onderzocht. Maar het bleek een man te zijn, die niet geheel normaal was. De man was bijzonder gevoelig voor heldenfiguren. Als hij op de bioscoop een held ziet, ver beeldt hij zich den held te zijn. De messensteker heeft blijkbaar ook veel indruk op hem gemaakt, zooveel indruk, dat hij hem geimiteerd heeft. De stakker heeft «y De storm op den Atlanti schen Oceaan. Uit Halifax wordt gemeld, dal de „Inskip", dat het noodsein van de „Dydwad" opving, nog een 117 mijl van de „Dydwad af is en slechts langzaam tegen den storm optornt. Gevreesd wordt dat het En gelsche stoonütehip „Ryburn". dat 28 December met een lading kolen uit Rotterdam vertrok, 16 Jan. te Philadelphia werd ver wacht en waarvan men niets meer vernam, schipbreuk heeft geleden. Het is een schip van 6000 ton met 37 man aan boord. Verscheidene schoeners, even als dranksmokkelaars, verkeeren langs Amerika's Oostkust in moeilijkheden, terwijl de Atlan tische stoomschepen alle van een tot drie dagen vertraging ondervinden. Uit Bermuda wordt gemeld, dat de 10.198 ton me tende „Araguaya", van de Royal Mail Line, gestrand is. Het schip vertrok Zaterdagavond uit New-York. niet bij nagedacht, hoeveel ellende hij zich daarmede op den hals kon halen. Gelukkig heeft de politie spoedig de afwijking ontdekt en den man aan den geneeskundigen dienst overgegeven. Den werkelijken dader heeft mea nog steeds niet kunnen vinden HET WRAK IN BRAND GESTOKEN, Volgens een draadloos telegram uit New- York van kapitein Graalfe, van de „West phalia" bedroeg het aantal opvarenden van de „Alkaid", die allen gered zijn, zooals ge meld werd, 27. Kapitein Roos van de „Alkaid", is bijna verdronken, toen hij tusschen zijn schip en een reddingsboot viel. De „Westphalia'' ving 31 Januari op 2 uur voorin, het S.O.S.-seic van de „Alkaid" op. Door middel van den draadloozen richting vinder kon hij de positie van de „Alkaid" na. gaan. Om 11 uur 15 min. trof de „Westphalia" het in nood verkeerende schip aan. De zeeen speolden over het schip. De dekhuizen waren weggespoeld, de booten werden vernield. Het ruwe weer maakte het onmogelijk red dingspogingen in het werk te stellen. Om 7 uur 's morgens van den volgenden dag werd de zee kalmer. De „Westphalia" zond een boot, waarmede de geheele bemanning aan boord van de „Westphalia'' werd gebracht De „Alkaid" werd in brand gestoken, ten« einde te verhoeden, dat het schip een ge vaarlijk wrak zou worden. Niemand werd gewond. Kapitein Roos was de laatste, die het schip verliet. Anti-bolsjewistische beweging in Peking. De agitatie der Bolsjewisten, die in het troebele water der Chineesche twisten met succes naar buit visschen, heeft te Peking een tegenbeweging in het leven geroepen, die zich heeft geconcentreerd in een organi- maakt van Mongolië, de macht hebben ge üsurpeerd in Kwantoeng, van de regeering te Kanton een filiaal van de Sovjetregeering hebben gemaakt, „onze arbeiders, onze stu denten en onze schurken hebben gekocht," zinspeelt op de bedoelingen der bolsjewisten in Mandsjoerije, en besluit: „Broeders! Laat Moderne lichtreclame; een nieuwe installatie op het bekende „Witte Huis" te Rotterdam. ongeveer 25.000 geschonken en de boeren gaven reeds een massa in natura. Dat wordt zeker driemaal zooveel. Eerst zal mei? daar mee Maas en Waal helpen, dan den Kring Cuyk en verder Boxmeer. Ooy en Persingen. Bij de verdeeling worden alle getroffenen geholpen, boerenbonders of niet, katholiek of andersdenkenden. Mgr. Prinsen deelde mede, dat het Huisv. Comité aan alle burgemeesters een gespecificeerde opgave gevraagd heeft van wat in hun gemeente noodig is, welke opgave moet worden opge maakt in overleg met pastoor of do minéé. Samenwerking daarbij met den N. C. B, is gewenscht. Uit de -verdere besprekingen bleek, dat er nog geen sprake van kan zijn het vee reeds terug te zenden. Daar niet alle vee geteekend was, zal het teruggeven wel moeilijkheden opleve ren. In overleg met den burgemeester en politie zal men moeten trachten, de eigenaars op te sporen. Het vee uit Wamel dat naar den Gelderschen kant ging, is weer grootendeels terug, om dat men er voor betalen njoest. Waar vooral behoefte bestaat aan hooi en stroo zal getracht worden de toegezegde rogge voor hooi in te rui len. Van de door de afdeelingen be- noodigde hoeveelheden voederartike len zal een opgave worden gezonden aan het Huisv. Comité, aan welk Co mité door een der afgevaardigden uit Maas en Waal onder algemeene in stemming dank werd gebracht voor zijn hulpverleening. Een kijkje in de eerste klasse eetzaal van de Indrapoera, het eerste motorpassagiersschip in Nederland van de Rotterdamsche Loyd. Aangedrongen werd op den bouw van noodwoningen en regeeringshulp, terwijl de onjuiste meening werd be-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9