J4Ü.- Voornaamste Nieuws Zullen wij den oorlog terugzien? Donderdag 4 Februari 1926* 50ste Jaargang No. 16166 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. m BINNENLAWDSCH NIEUWS. De Maas wast weer. T ooneeluitvoering „Aiberdingk Tbijm". EEN COMPLOT VAN AUTODIEVEN. Drie personen gearresteerd. BRUTALE INBRAAK MET DIEF STAL IN DE HAARLEMMERMEER De Hoflanderweg te Wijk aan Zee en Duin. Spaarne-Stichting. Coöperatie „Vooruitgang." Serenade. Door een brug gezakt. De waterstand. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. De brug over de jan Gijzenvaart te Schoten. Jubileum. Auto in brand Verduistering. in dit nummer. 9 Telegrafisch Weerbericht Kind te water. Verduistering. De eerstelingen. T. O. N. E. V. O. Personalia. Gevonden dieren en voorwerpen. Besmettelijke ziekten. De abonnement y>ri;s bearaagt root Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. Advertentie» 35 cents pat regel Bij contract belangrijke korting Advertentie» tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 c( per regel, op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adv&>. lentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 c*- bij vooruitbetaling. Alle abonne s op dit blad ziin, ingevolge de verzekeriitgsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange gcheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: t bij een ongeval mei 4*0 ij bij verlies van een hand, f IfJfj Joo:'cl:jken afloop: een voet of een oog: a A.-5/. bij verlies van een ff Eft t duim of wijsvinger: wU. bij 'n breuk van been of arm: bij verlies v. een andere vinger. Aldus de titel van een boek van den be kenden Havasman, Henry Ruffin, op welks titelblad het roode vraagteeken ietwat dreigend den lezer schijnt tegemoet te ko men. De titel, het valt niet te ontkennen, heeft iets oorlogszuchtigs; iets als wil de schrijver ermede zeggen, dat ondanks alle moeite, die gedaan is en wordt nu weer te Locarno -r- om den vrede aan de volken terug te gerren, het vergeefsche moeite zal zijn. Wie het boek zoo beoordeelt, neemt het naar den oppervlakkigen schijn. Inte gendeel, het is een pacifistisch boek-; een boek met een algemeen pacifistisch bedoelde waarschuwing. Ruffin, een man, die uiter aard, krachtens zijn beroep, veel hoort en veel ziet; ook vele menschen hoort en ziet, heeft een soort internationaal onderzoek ingesteld naar wat hij noemt de gevaren van den oorlog en de kansen van den vrede. Wat hij gehoord heeft, geeft hij in aantrek- kelijken, aangenaam leesbaren vorm in dit boek terug, zoo onpartijdig als zelfs voor den meest objectieve slechts mogelijk is. De conclusie, waartoe hij komt, is niet onverdeeld gunstig. Slagen wij er niet in, zoo meent hij, binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop den oorlog te immobiliseeren, d.w.z. de kansen om tot oorlog te komen tot een minimum terug te brengen, wel, dan zullen wij naar zijn mèening den oor log zeker terug zien. En in welken vorm wij dien terug zullen zien, wel, het hoofd stuk, door hem aan den chemischen en gassenoorlog van de toekomst, aan hetgeen de oorlog in de lucht en te water zal bieden, gewijd, laat weinig illusies nog over aan het mensChwaardige, dat in dien strijd zal bo ven komen! Ruffin begint met ons te voeren langs de oorlogsgevaren, die wij, wellicht zonder het te weten, zonder het intens te beseffen zeer zeker, in deze jaren van den na-oorlog hebben geloopen. Er zijn een reeks van gevallen, die ons op den rand van den oorlog hebben gebracht of althans hadden kunnen brengen. Hij rekent als zoodanig het geschil tusschen Zweden en Finland over de Alandseilanden; de Oostenrijksche finan- cieel-economische debacle; het conflict om Wilna tusschen Polen en Lithauen, alle welke zeker niet gelocaliseerd zouden zijn gebleven. Hij herinnert aan het begin van wereldbrand, dat in bet vraagstuk der ver deeling van Opper-Silezië is ontstaan; her innert aan de kanonschoten, die wij, figuur lijk en werkelijk, in de Corfu-zaak hebben gehoord; herinnert aan wat hij noemt het Poolsche wonder, de afwending van het on- omstootelijk gevaar, dat Polen van den in val der Russische Sovjetlegers in den zomer fan 1920 bedreigde. In alle deze gebeurtenis sen ziet hij geen kiem tot den oorlog op zichzelf, maar wel weer aanleiding, die ons, voordat wij het weten en vermoeden, den oorlog kan brengen. Zoo in nog sterker mate met wat hij het gele, en het roode gevaai noemt. Hij cijfert ons voordat van de 1% milliard menschen, die op onze aarde leven, de meerderheid behoort tot de gekleurde rassen, en slechts een minderheid tot het blanke ras, dat niettemin ook in die wereld- deelen, waar het een geringe beteekenis heeft, den boventoon voert. Hij wijst ons op de gevaren, in het bijzonder aan het vraagstuk van emigratie en immigratie ver bonden; op de economische noodzakelijkhe den, die voor verschillende landen zoo sterk spreken, dat zij het er wellicht, wat de ge varen van den oorlog betreft, maar op zul len laten aankomen. Hij wijst ook op wat nog altijd het Duitsche gevaar mag worden geheeten, vooral zoolang in Duitschland de partijen zoo sterk tegenover elkander staan als thans het geval is, en zoolang in de scholen haat tegen den vijand van gisteren wordt opgewekt met middelen als hij authen tiek mededeelt. Zullen wij den oorlog terugzien, is onder deze belichting nauwelijks een vraag meer. De vraag blijft slechts: wanneer, en hoe? Wanneer, Ruffin geeft toe, dat hij al even min als een ander het kan uitmaken. Hij wijst op voorspellingen, die het uitbreken van den grooten oorlog in 1914 hebben voorzegd; op zoodanige die ook reeds nu Wereldkundig zijn geworden. Maar, terecht, hecht hij er niet aan. Wel daarentegen aan wat ons de geleerden, de theoretici op het gebied van gassen, chemische stoffen en bac- cillen en wat dies meer zij leeren over den oorlog der toekomst. Is de wereldoorlog van 1914 tot 1918 een vreeselijk ding ge weest; hij zal, wordt alles bewaarheid, wat wij in Ruffin's boek lezen, kinderspel blijken bij wat ons te wachten staat. Oorlogvoeren den en neutralen gelijktijdig; militairen en burgerbevolking in even groote mate. In dat opzicht laat Ruflin's beschrijving, ontleend aan de rapporten der deskundigen, doo» Jen Volkenbond te hulp geroepen, aan fatas- tische werkelijkheid niets te wenschen over. Dan komt echter het tweede, het opbou wende gedeelte van dit werk: de kansen van den vrede. Niet minder ijverig dan bij degenen, die ons omtrent de oorlogsgevaren die wij geloopen hebben en nog dagelijks loopen, kunnen inlichten, is Ruffin te leer gegaan bij degenen die weten of en zoo ja met welke krachten de vrede kan worden verdedigd. Hij laat eerst spreken de stem van het belang, zulks door middel van eco nomisten als Loucheur er een is, maar naast dezen door in de praktijk werkzame Vertegenwoordigers van de grootindustrie, die allen voor den a.s. oorlog terugschrik ken als iets, dat slechts verderf en nadeel brengen kan. Hij laat vervolgens, uitsluitend 'n zijn vaderland, spreken de stem van de Politiek; hij is naar verschillende leiders der Politieke partijen toe geweest en heeft hen hun meening gevraagd. Merkwaardig is wel deze uitlating van' een der partijleiders, die m den Volkenbond een allerminst onom- stootelijk geloof pleegt te bezitten, dat de zelfde Volkenbond toch de hoop der natiën en dat, als deze aan de landen thans kwam te ontvallen, er niets meer zou over blijven. Naar zijn oordeel is dan ook de "Volkenbond een vredesinstrunjent yan den eersten rang, waarnaast hij, onmiddellijk bet Arbeidsbureau te Genève noemt, dat ®iet alleen den socialen vrede kan herstel len en behouden, maar dat bovenal de eco nomische moeilijkheden kan helpen ophef fen. Maar niet alleen politieke en economische krachten brengen den vrede in het veld. Ook en zeker niet de minste de so- C1ale. Daar zijn de werkgevers, die den oorlog duchten als vernietiging van hun be drijven. Daar is geheel het proletariaat, dat van den oorlog slechts ellende, bittere el lende ziet, daaruit geen ander resultaat kan verwachten dan verarming en vernietiging. aar zijn de kerken, die zoo juist te Stock- 10'm hebben uitgesproken hoe zii vereend staan in hun afkeer tegen den oorlog, hun strijd voor het behoud van den vrede. Daar is de pers, die de openbare meening niet altijd ten bate van den vrede beïnvloedt, maar die meer en meer gevoelt welke ver antwoordelijkheid zij op zich laadt door, op welke wijze dan ook, het vredeswerk te ondèrbreken, Daar is bovenal, gelijk Ruffin het ons doet zien op den avond, dien hij bijwoonde in het Musée sociale te Parijs, de komende generatie, die langzamerhand op groeit in een gedaante van afschuw jegens den oorlog op zichzelf, die daarin ziet een kwaad, dat gekeerd moet worden met al de bocze krachten, die daarin voor den mensch zijn. Daar is de stem der vrouwen, die Ruffin doet hooren. En daar is tenslotte de stern der oudstrijders. Ruffin noemt dit boek o.i. terecht een boek van onderzoek. Geen voorbarige stellingen heeft hij hierin willen poneeren. Hij heeft rondgezien op de conferentie, die hij als internationaal persman medemaakt, en waar hij niet alleen de officieel geopen baarde gevoelens kan leeren kennen, maar ook datgene wat in zij- en achterkamers werd besproken, ja een enkelen keer zelfs datgene wat vooraanstaande politieke per soonlijkheden voorshands in hun brein op gesloten wilden houden. Het is niet voldoen de, zoo meent hij, om een beroep te doen op de menschelijke^ gevoeligheid; niet vol doende om de politieke partijen in den strijd tegen den oorlog te betrekken; niet voldoende om de oudstrijders hun afschuw over wat zij beleefd hebben te laten uit spreken; niet voldoende om de jeugd een kruistocht tegen den oorlog te doen onder nemen. Neen, er moet samenwerking zijn tusschen dat alles; er moet een heilige wil leven in allen, die het best tot uitdrukking komt in het werk van den Zwitscrschen hoogleeraar Milhaud; Plus jamais. Nooit meer den oorlog, dat moet voorop staan. Nationale belangen moeten wijken voor dit eene internationale belang; dat tenslotte het belang van elke natie op zichzelf is. Dit nooit meer, zoo moet het heeten, wanneer een groot volk meent recht te kunnen doen gelden op het bevredigen van politieke aspi raties, maar ook wanneer een klein volk, terwille van de rust wellicht van geheel een deel der wereld een offer moet brengen. Geen offer uiteraard van buitensporige grootte, dan de eigen nationale zelfstandig heid of souvereiniteit bedreigt of beleedigt, maar een offer, dat in materieelen zin dik werf kleiner is naarmate men het langer en beter ziet. Ruffin en een man' als hij kan het we ten geeft aan den vrede tal van kansen, maar zij zijn breekbaar, zij zijn onvolledig, zij zijn somwijlen zelfs onzichtbaar. Wij hebben tot nu toe den vrede behouden en hij schrijft het voor een deel aan wonder lijke voorzienigheid toe, dat aldus is ge schied. Wij zullen vermoedelijk den vrede ook weder behouden. Maar alleen dan zul len wij den vrede als een onverwoestbaar goed onzer samenleving mogen rekenen, wanneer wij de opvoeding der internationale samenleving in deze richting leiden, dat niet meer een toestand van oogenblikkelijke be dreiging met een internationaal conflict als gewoon wordt beschouwd. Wanneer dus de grond wordt gelegd voor een toestand van vrede, die een werkelijke vrede is, m. a, w., die een vredelievende samenleving tusschen de volkeren als normaal, en oorlog als abnormaal, en reeds daarom als afkeu renswaardig beschouwt. Het Protocol van Geneve van 1924 heeft den aanvalsoorlog als internationale misdaad gekenmerkt. De Assemblée van 1925 heeft dit beginsel op nieuw uitgesproken, niet alleen gehandhaafd maar bevestigd. Wellicht zal de latere ge schiedschrijver van het volkenrecht daarvan gewagen, dat in deze beide jaren dit ele ment, betrekkelijk onbemerkt, in het recht der volkeren is binnengedragen. De beste waarborg voor den vrede zal daarin gelegen zijn, dat wij dit denkbeeld aankweeken; doen doordringen, niet in woorden, maar ook in daden. Inderdaad zijn er kansen voor een oorlog, en er zijn, op het oogenblik zelfs groote kansen voor den vrede. Wie meent, dat wij den vrede zullen behouden, omdat het in de zeven jaren van den na-oorlog totdus er zbo is geweest, dwaalt. ïn zijn onvoorzichtig heid draagt hij, zonder het te willen en te weten, materiaal bij voor dmi aanstaanden oorlog. Slechts door waakzafcn te zijn, in het groote en in het kleine, kan het boek van Ruffin met zijn uitgebreid internatio naal onderzoek bevestigt dat opnieuw de ramp van den oorlog, die een vernieti ging van Europa en zijn beschaving zou kun- en beteekenen, worden afgewend, Caveant consules! De laatste 24 uur 67 c.M. gestegen. ■Uit Roermond wordt gemeld: Het water van de Maas is sinds Dinsdag nacht alhier wederom sterk stijgende. Indien de was in dezelfde mate als thans aanhoudt, is de vrees te duchten, dat de rivier binnen eenige dagen weder buiten haar oevers zal treden. Het officieelewaterbericht, uitgegeven door den Rijkswaterstaat,, meldde Woens dagmorgen voor Maastricht in de laatste 24 uur 67 c.M. was. Ook de Roer is wassende. De R.K. Rederijkerskamer .Aiberdingk Tkym" geelt op Donderdag 11 Februari in den Janswef!-Schouwburg, de eerste opvoe ring van hel actueel dramatise ie spel: ,.Naar den vrede....!" Het stuk speelt in den tegemwoerdigen tijd in een gefanta seerd neutraal land en is een propaganda- spel voor de katholieke vredesgedachte. De militaire uniformen zijn aoeoïaaJ «y&or ydit stuk vervaardigd door de heeren Van Ko- ningsbruggen en Zoen, costumiers, alhier. Hel bestuur van „Alberdirmk Tbynver zoekt ens er met nadruk op t- wijzen, dat deze uitvoering uitsluiten.; toegankelijk is voor de donateurs en aizoo geneel hei ka rakter zal dragen van een besloten avond, zulks met het oog op de E. E. H. H. Geeste lijken, die donateur van de Kamer zijn. Het is voor de eerste maal dat ..A'berdingk Thym" een spec.ficieken donateursavond kan geven, zonder de zaal verder te be hoeven vullen door middel van verkochte kaarten. Wel een bewijs, dat zij steeds meer de sympathie van Roomsch Haarlem wint. Aan de bekende adressen bestaat nog gelegenheid zich als donateur op te geven. Men schrijft ons: De politie op het Bureau Leidscheplein te Amsterdam is erin geslaagd een drietal personen te arresteeren, dat het in den laat- sten tijd nogal gemunt had op den langs den weg onbeheerd staande auto's. De drie jongelui, waarvan een in militai ren dienst was en in Haarlem was gede tacheerd, hadden met elkaar afgesp.ckpn, dat de twee in Amsterdam woonachtige vrienden te gelegener tijd een auto op den kop zouden tikken." De jongens waren kantoorbedienden van beroep, maar sinds geruimen tijd werkloos. Desniettemin maakten zij groote verteringen; zij bezochten ,vaak een danscursus en ge raakten dan ook in geldverlegenheid. Zoo hadden zij hoop met hunne nieuwe bezigheid het geld te vinden, dat zij dage lijks voor huh vermaak behoefden. De vorige week, op Dinsdag 26 Januari, wisten zij een slag te slaan, die echter nood lottig voor hen is geworden. De twee Amsterdammers liepen in de Jan Luy.kenstraat en zagen daar t yvas omstreeks 8 uur in den avond een vier- persoons ,,Aga"-auto onbeheerd staan. De contactsleutel was aanwezig en zoo was het voor de autodieven.al heel eenvou dig, om den motor aan te zetten en met hun tweeën in den gestolen auto er van door te gaan. De jongens, die ieder .nog geen twintig jaar oud zijn, reden in een ferme vaart aoor naar Haarlem, waar zij dén buit aan hun militairen vriend, die juist 20 jaar oud is, overgaven. In Haarlem hebben zij de auto achterge laten en intusschen met den milicien afge sproken, dat deze ervoor had te zorgen, dat de auto ten minste 500 zou opbrengen. De opbrengst zouden de drie autodieven ge lijkelijk onder elkaar verdeelen. De milicien slaagde erin door middel van een tusschenpersoon, die niet wist met een gestolen auto te doen tc hebben, de Duit sche „Aga" aan een handelaar te IJmuiden te verkoopen voor 650. Na ontvangst van dit bedrag heeft de mili cien Zaterdag zijn vrienden te Amsterdam opgezocht, waar men onderling den buit ver> deelde. Het drietal werd echter Zondagmorgen on gerust toen het in het ochtendblad van een der Amsterdamsche couranten de adverten tie las, waarin de eigenaar van de „Aga"- auto mededeelde, een belooning van 100 uit te loven voor hem, die hem weer in het bezit van zijn auto wist te doen stellen. Toen de drie jongens dit lazen hebben ze het grootste deel van de opbrengst der auto slechts een klein bedrag van de 650 was door hen verteerd weer bij elkaar gelegd om eventueel den eigenaar ten deele schadeloos te kunnen stellen. Reeds op den zelfden Zondag liep een der drie jongens in den val en werd deze door de politie gearresteerd. De jongen die aanvankelijk niet de volle waarheid wilde zeggen en het later deed voorkomen alsof hij het feit alleen op zijn geweten had, moest ten slotte wel toegeven, dat er nog een tweede persoon in het com plot betrokken was. Van den Haarlemschen Milicien sprak hij wijselijk niet. Gisteren werd nu de tweede persoon aan gehouden, terwiil vandaag reeds de milicien, de derde in het complot, in Haarlem werd gearresteerd,^ Alle drie verdachten werden aan een lang durig verhoor onderworpen, waarbij zij be kenden de hiervoren gereleveerde feiten 'ge pleegd te hebben. Onderzocht zal nu wor den cf het drietal zich nog aan andere auto diefstallen, welke in de laatste maanden zijn voorgekomen, schuldig zijn. De auto is in tusschen bij den handelaar in IJmuiden, die niet wist een gestolen wagen gekocht te hebben, weer teruggekocht en aam den eige naar teruggegeven. Het geld, dat op de jongens is bevonden zal aan de verzekeringsmaatschappij, die de schade had te dragen., worden uitgekeerd. Dinsdagavond omstreeks 8 uur is ter wijl de bewoners afwezig waren ingebro ken op een boerderij van den heer A. G. P- aari den Aalsmeerderweg onder Haarlem mermeer. Nadat zij een gesloten deur hadden gefor ceerd, zijn de vreemde bezoekers in de woning gekomen en hebben alles doorsnuf feld. Ook de brandkast heeft 't moeten ont gelden; de kruk daarvan is met een bijl stukgeslagen. Blijkbaar zijn de dieven gestoord in hun arbeid, doordat de zoon van den heer P. thuis kwam. Twee en passant meegenomen fietsen, een heeren- en een damesrijwiel, werden later in een sloot teruggevonden nabij de boerderij; vermoedelijk hebben ze daarna langs de spoorlijn het hazenpad ge kozen. Vermist worden twee gouden horloges en eenige zilveren lepels en halskettingen, als mede een geladen revolver; verschillende andere gouden en zilveren voorwerpen waren nog onaangeroerd gebleven. De politie stelt een onderzoek in. Al langen tijd is men vanwege de Provin cie bezig met de verbetering van den Hof landerweg, die, zooals bekend is, een basalt dek zal krijgen. De ongunstige weersgesteld heden van dezen winter hebben het werk zeer getraineerd, gelijk dat het geval is met alle andere dergelijke werken. Een gedeelte is nu bedekt met de puin laag, terwijl de z.g. vleilaag, het onderste gedeelte, reeds over het grootste deel van den weg ligt Intusschen wordt verlangend naar de moderniseering van dezen weg uitgezien, temeer, daar de andere toegangsweg naar Uitgeest, de Hooge Hoflanderweg door de talrijke regens in een erbarmelijken slaat verkeert. Het is een vieze modderpoel, waaj- men op 't oogenblik door puïnstorting wat verbetering in tracht te brengen. In het gebouw „de Nijverheid" aan de Jansstraat hield Dr. A. C. A. Rademaker, uit 's-Gravenhage, gisteravond een lezing voor de Spaarnestichting, over „Opbouw, organisatie en werking van de Schoedcr- Van der Kolk-stichting, te 's-Gravenhage' Zooa'ls men weet, is het doel van de Spaarne-stichting, de behartiging der maat schappelijke belangen van zenuw- en ziels zieken. Een dozijn belangstellenden was aanwe zig en gaf van belangstelling blijk. De voor zitter, de heer mr. J. N. J E. HeerkenS Thijssen, opende met een kort welkomst woord en zeide niet verwacht te hebben een volle zaal te krijgen. Hij hoopt, dat, het geen de Spaarnestichting beoogt en ten doel stelt, duidelijk zal worden aan hen, die aan wezig zijn In een stad met bijna 100.000 zielen leven veel menschen waar wat aan hapert, die z.g. verstandelijke defecten hebben en die met de hulp van anderen bruikbaar voor zich zelf kunnen worden en voor de maatschappij Tot nu toe is nog maar al te weinig voor hen gedaan. Hst streven is de'menschen over het moeielijke punt te hejpen, en te zorgen, dat" zij niet op armenzorg of de liefdadigheid zijn aangewezen. Nu een instituut in het feven wordt ge roepen waar men met beperkte middelen veel wil bereiken, mag men verwachten, dat de publieke belangstelling daarnaar uitgaat en ieder voor zich door hufo zal bijdragen, dat dit instituut in leven blijft. Men wenscht het op particulieren grond slag te vestigen en niet de ambtenarij er in te moeien. Hoewel het bestuur nog. niet definitief is aangesteld, heeft men reeds verschil lende personen uit alle standen bereid ge vonden, hun krachten hieraan le geven. In het voorloopig bestuur hebben o.m. plaats genomen, zooais reeds gemeld, Dr. Beierman, mr. Heerkens Thijssen. voorz.; Mr. A. R. Andringa, Mr. P. Barbas, P. Broek- huijzen en Dr. Konijnenburg, Mej. Bierens de Haan en Mevr. Droog. Spr. hoopte, dat èn met den zegen van Boven èn met de hulp van het publiek de nerrezen Spaarnestichting weer ten volle zal herleven. Hierna gaf spr, het woord aan den heer Dr, Rademaker, die vooraf opmerkte niet Den Haag als voorbeeld te willen nemen, doch alleen uiteen te zetten het werk en de werkwijze der stichting daar en hoe't poogt 't doel te bereiken, alsmede door gedachten- wisseling de kracht te vergrooten. Het belangrijkste is geweest tc Den Haag de oprichting van een consultatie-bureau. Het Gemeentebestuur had daarvoor een zaal beschikbaar gesteld. Want voor er aan associatie-maatregelen gedaeht wordt, moet men vaststellen den aard en de soorr van de ziekte. Men had vermeden, veel reclame te maken, waar door het. niet zoozeer de aandacht van par ticuliere, maar meer van ambtelijke organen trok. Van de 30 gevallen, die zich voordoen, zijn er wel 20 geweest, die reeds vroeger voor de ziekte waren behandeld, zoodat het duidelijk blijkt, dat er geen verkapte ar menzorg in schuilt. Op het oogenblik heeft de Haagsche Stichting zich nog speciaal geconcentreerd op zware zieken, waarvan o.m. ook de aan leiding is, een bijbetaling van de verleende subsidie. Hierbij werd o.a. gevraagd, dat slechts hulo zal worden verleend aan hen, die krankzinnig dreigen te worden. Een bezwaar van het consultatie-bureau is waarschijnlijk, dat het concurreerend is met de geneesheeren van de stad, daar de patiënten eenigen tijd onder onderzoek blij ven. Tot nog toe heett men nog niet veel last daarvan ondervonden, omdat er geen be handeling op het consultatie-bureau plaats vindt. De inkomsten komen uit drieërlei bron; le van particulieren, 2e van de Provinciale subsidies en ten 3e van de gemeente. In het bestuur heeft men zooveel mogelijk degenen gekozen, die men direct ,of indirect noodig kan hebben, o.a. een lid van Gede puteerden, een lid van Maatschappelijk Hulpbetoon, een lid van het Provinciaal Be stuur; Dir. Geneeskundige Dienst en nog verscheidene andere bestuursleden, waarvan men indirect voordeel geniet. Ook is er een vertegenwoordigster van particuliere liefda digheid in opgenomen. Het dagelijksch be stuur houdt om de 14 dagen zitting. Spr. heeft hiermede willen aantoonen. dat samenwerking beter is dan particulier wer ken op eigen houtje. Men heeft verschillende punten samenge steld, waar het bureau op werkt, o.m.: In lichtingen van adviezen. Bevordering des kundige behandeling en deskundige verple ging, b.v. dat iemand verpleegd wordt in passende omgeving. Arbeidsbemiddeling en werkverschaffing, wat spr. een zeer gewich tig punt noemde. Vele malen hoorde men, dat men den patiënt niet in een gesticht gebracht wenschte, als er maar werk was. Vaak staat men nog voor een moeilijke kwestie, men is b.v, in den Haag eerder ge neigd om iemand te helpen die zwakzinnig is en geholpen moet worden, dan om werk te verschaffen omdat hij werkloos is. Men trachtte veel particulieren te verkrij gen. die mede wilden werken, om onder linge plaatsing te bevorderen en relaties te krijgen. Een bezwaar bleef echter nog de loonkwestie. Men was nog steeds ér tegen om het volle loon uit te betalen aan zoo'n werknemer. Hierom heeft men een schrijven gericht aan den werkgeversbond, waarin werd me degedeeld, dat, als dé patiënt niet voldoen de het loon van een normaal persoon ver diende, de vereenigir.g de rest zou bijbetalen De wijze, waarop de vereeniging werkt, be zorgt de gemeente zeker zooveel voordcel, gelijk staande met de waarde harer subsi die. Van de gemeente Den Haag heeft men de medewerking van tuin- en plantsoenen gekregen! om hen. die nog niet tot volko men kracht zijn gekomen, hun z.g. reconva- lescenten tijd te laten uitvier,en. Bij dezen tak van dienst wordt weliswaar niets ver diend door den patiënt, doch hij krijgt een zakgelcj van het bureau varieerend van 1 tot 8. Dit laatste bedrag echter alleen, 'als het ten huize van den patiënt noodig is. ..De opzichter leidt zelfs,enkelen van die personen op als hulptuinman, zoodat zij la ter nog bij een of anderen patroon kunnen komen. Aan werk kende spr. de grootste kracht toe. Ook heeft men daar een werk verschaffing, waar vele werklooze zwakzin nigen te werk worden gesteld door het ma ken van borstels, matten, bezems etc en waar conform hun prestaties zakgeld wordt gegeven. Tenslotte merkte spr. nog op, dat men de slechtste ervaring had gehad met alcoholisten. Den Haag beschikt thans over drie ver schillende instituten, die als schakels in el kaar sluiten. De voorzitter dankte den spreker voor zijn uiteenzetting, welke aantoonde dat hier een buitengewone taak wacht voor de Spaarnestichting, vooral op 't gebied van ed voorzorg. Wannéér dé Spaarnestichting zich zal voortbewegen op den door den spr. aange geven weg, zou zij steeds met waardee ring aan de inlichtingen van Dr. Rademakcr terug denken. Spr dankte daarom den heer Rademaker met enkele woorden. Tenslotte spoorde hij allen aan om toch vooral een kleine bijdrage te geven. Groote sommen vraagt men niet, al kan men ze best gebruiken, doch wanneer ieder slechts de somma van 1 gaf, dan had men van Groot Haarlem reeds direct een som van 80.000 bij elkaar. En wie is er ir Hsas'iem, die niet de somma van één gulden kan missen. Dat is nog geen cent in de drie dagen en men helot er een st'chting mee, die van groot belang is voor het ongelukkige, misdeelde wezen. Giften kan men zenden aan den penning meester, m. P, E. Barbas, Jansweg 39. Op de gisteravond gehouden eerste verga dering van den nieuwen ledenraad der Coöpe ratie „Vooruitgang," werden tot bestuursle den gekozen de heeren Koppen, Joosten, De Geest, Morrissen, Hooreman, Mulder en Mej. Van Vliet. En als commissarissen de heeren Dik, Spierdijk en De Vries. De bestuursfuncties zullen door de geko zen bestuursleden onderling worden t ver deeld! De voorzitter bracht aan het afgetreden be stuurslid H. Snoeks eenige hartelijke woor den voor zijn groote toewijding voor de coöperatie. Door de Arbeidersmuziekvereeniging „Excelsior" wordt op Donderdag 4 Februari een serenade gebracht aan P. Landwehr, Kinkefstraat 21 alhier, in verband met diens dienstjubileum (25 jaar bij de Centrale Werkplaats.) Gistermorgen reed de landbouwer v. d. Heuvel met een beladen wagen mest over een landbrug aan den Woudweg bij de Zomer- vaart. Door de zware vracht brak een der balken waardoor de wagen door de brug zakte. Het koste heel wat moeite om een en ander weder op den wal te brengen. Doordat de watermachine te Spaarndam een paar dagen in werking is geweest is het water in de vaarten en kanalen in den omtrek belangrijkgezakt. Ook de poldergemalen zijn geregeld in wer kingpjm het overtollige water van de landerijen weg te malen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, vergadert op Dinsdag, 9 Februari 1926, des namiddags te half 8 in het Gebouw der Kamer, Kruisweg 70, te Haarlem. De Agend vermeldt 1. Notulen 2. Ingekomen stukken 3. Mededeelingen 4. Goedkeuring verzonden brieven 5. Subsidies en lidmaatschappen 1. Commissie voor den Neder landsch-Zuid- Afrikaar.schen Handel te 's-Gravenhage 2. Nederlandsche Vereeniging voor Economi sche Geografie te 's-Gravenhage 3. Vei ligheids-Museum te Amsterdam 4. Ver eeniging Bureau voor Handelsinlichtingen te Amsterdam 5. Nederlandsche Kamer van Koophandel te Parijs 6. Goedkeuring aan stelling A. Buytendijk 7. Benoeming af gevaardigden Congres Handelsonderwijs 13 Februari 1926 te Amsterdam 8. Con cept-schrijven Bureau aan Nederlandsche Kamer van Koophandel te Parijs, i. z. afgifte van certificaten van verificatie 9. Concept- schrijven Bureau aan Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid i.z. kosten kanton rechter, doorhalingen enz. Handelsregister 10. Concept-schrijven Bureau aan den Mini ster van Justitie i. z. Wetsontwerp naamlooze vennootschappen; 11. Voorstel Bureau tot instelling van een Commissie ad hoe i.z. be oordeeling Wetsontwerp heffing accijn in- landschen vruchtenwijn 12, Rondvraag 13. Besloten vergadering. Deze week komt de nieuwe brug over de Jan Gijzenvaart gereed. Op het beton-brug- dek worden nu asphaltblokken gelegd, het geen zonder stoornis van het verkeer kan geschieden, omdat de breedte van het rij- vlak 12 Meter is, waarvoor nog ruimte ge noeg overblijft voor het verkeer. Alleen de bestrating over de brug behoeft nog een vernieuwing, terwijl hei noodzakelijk zal blijken om in de trechtervormig-toeloopen- de bocht een strook grond aan de westzijde bij den weg te voegen en een tiental hoo rnen te rooien. Aan deze verandering is niet te ontkomen. De heer M. Evers hoopt Maandag 8 Fe bruari den dag te herdenken, dat hij 25 jaar in dienst is bij Gebr. Kimman, Wagenweg, in de afdeeling smederij. In de Mr. Cornelisstraat geraakte giste renmiddag half een een auto in brand door explosie van den carburateur. Met enkele emmers water kon de brand gebluscht worden. Door de politie is aangehouden de 16- jarige J. C. dc Z„ in dienst bij de drukkerij van de Haar!, B'ank-Vereeniging, waar hij uit den Huisgang een microphoon had ont vreemd. Bij zijn verhoor is tevens gebleken, dat hij vóór 5 6 6 weken in de rijwielbe waarplaats van hetzelfde gebouw een rij- wielbelastingmerk had verduisterd, bene vens een lampje en een batterij van een electrische fietslantaarn. De genoemde voorwerpen zijn in zijn woning in beslag genomen. Maas en Roer zijn sterk wassend, De drie Hongaren (valsche bankbiljetten- zaak) op 4 Maart voor de Haagsche Recht bank. De spoorwegdienst NijmegenDen Bosch Maandag a.s. hervat. Verslag Post-, Cheque- en Girodienst, Heilige debatten in de Belgische Kamer bij de bespreking van het altreden van generaal Kestens. Onderhandelingen worden gevoerd over een Concordaat tusschen Turkije en het Va ticaan. In Lissabon wordt een revolutionnaire be weging bezworen. (Zie verder ook Laatste Nieuws.) Barometerstand 9 uur v.m. 762. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.20. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 1 Februari. Hoogste Barometerstand 776.0 m.M. t» Haparanda.- Laagste Barometerstand 742.7 m.M. tq de Bilt. Verwachting van den avond van 4 tot den avond van 5 Februari. Zwakke tot matigen, later wellicht toene mende zuidwestelijke tot zuidoostelijke! wind, aanvankelijk opklarend, later toene mende bewolking met waarschijnlijk weer regen, aanvankelijk iets kouder. De 7-jarige Arn. v. d. B. is gisteren om streeks 3 uur spelenderwijs in het Spaarn, geraakt. Door handreiking kon hij op het droge gebracht worden. Het kind bekwam geen letsel. De 19-jarige A. de K., slagersknecht, heeft ten nadeele van zijn patroon K. J. geld van geïnde quitanties verduisterd, tov een bedrag van 73. Tegen A. de K. is proces-verbaal opgemaakt. Op de Nassaulaan zijn eenjgen tijd gele den alle bestaande boomen gerooid in ver band met de nieuwe bestrating, welke daar aangebracht wordt. Thans is met het aanbrengen dier nieuwe bestrating een aanvang gemaakt en zijn de eerste nieuwe boomen geplant langs de zij de van het nieuw aan te leggen trottoir. De door de Toonelvereeniging T, O. N. E. V. O. georganiseerde liefdadigheidsvoor stellingen ten bate van de slachtoffers van den watersnood, hebben opgebracht 151.55. Als secretaris van de generale commissi! bedoeld in art. 3 van de Zuiderzee steunwet, treedt o.m. op de heer Mr. Ritter, alhier. Terug te bekomen bij: B. v. Raalte, Dub- belebuurt 28, lederen dek; H. Coblens, K, Houtstraat 19rd., étui met postzegels; Ver meren, van Loostraat 3, gr. witte poes„ Fauna; C. John, Lombardsteeg 6, wollen muts; Politiebureau, Smedestraat, mondstuk van een mirziekinstrument; id., id., pakje met balcostuum; D. Wolff, Adr, Loosjesstr, 35 kinderportemonnaie m. i.; C. Schulpzand, Harmenjanswcg 69. portemonnaie m. i.; C. Langenhuizen, Zomerkade 97, potlooden; A. Nooteboom, Zandvoortschelaan 117, Heemstede, pakje met boordjes en sokken; A. M. Helmink, Nassaulaan 34, kinder schoentje; Politiebureau, Smedestraat, sleu tel; F. Doijing, Kampervest 35, schaar; H. Brouwer, Julianapark 46rd., rijwielbel. merk; H. Essenburg, Magdalenastr. 18rd., betalings zegel; J. v. d. Ham, Burgwal 77, gestr, heerenboord; F. J. Kerkhof, Zoetestraat 32, gr. wollen handschoen; J. Kion, Brouwers straat 120, kinderhandschoen; ,J. Hoogland, Rollandstraat 74, grijze handschoen; G. Houtzager, Smedestraat 21rood. grijze hand schoen; Politiebureau, Smedestraat, rijwiel handvat; M. J, Wesseling, v. Zeggelenstr. 37, herdershond; L. Post, Teylerstraat 49, rozen krans. In de week van 2b tot en met 30 Januari 1926, kwamen in deze gemeente voor: 1 ge val van buik-typhus, 1 geval van roodvonk en 1 geval van diptheritis; te Edam 1 gea' van buiktyphus en te Velsen 3 gevallen, van roodvonk en 1 geval van diptheritis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1