©eSeictaclba&Dwtcmt I Ée Strcalsfflllecte vior d:n Watamooi DE SPAARNEBAMK us-i ARJOS TH BA IC 1 £en mooi succes. Feestavond „St. Marcus." De Karakoram-jReizigers. Kunsthandel Boskamp. C. J. Gonnet. Kou. Ned. Bond van Ontf- Onderoificïeren. De stakingsrelletjes. VAN ONZE RECHTBANK. r»1aar ss kwalsteitstabak Forenzen-wee. Te voet van Amsterdam naar Rome. De Middenstandsstetm-acRe. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENT! EN. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR BURGERLIJKE STAND. '°l3/s 103 «A, 451/* 581 /I 45l/8 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. kopenhagen LAATSTE NIEUWS. Het vahche munterssckandaal. Brand in een hotel te Arnhem. Normale toestand in de haven van Lemmer. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. KERK EN SCHOOL. Over de vereeniging in het geioof. Prijzen v?n 8392 UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. 157# I Do opbrengt ruim 36.003, Het gestage werk der dames- en keeren- ccmlti-Ieden cn der collectanten van de gisteren gehouden ctraatcollecto heeft zijn bciooning gevonden in ed|l mooie opbrengst Ket bestuur van het Watersnood-comité is verrukt over het enthousiasme en de toe wijding, waarmede allen aar. het welslagen van den liefdadig!-eidsdag hebben meege werkt. Den gcheelen ca'!, x°t 's avonds 10 uur waren de ijverige commissie-lessen zonder ophouden aan den arbeid, 's Mor gens om 7 uur reeds stonden de heeren in het uniform der Roode Kruis T"ansport Colonne aan het station en de halten der E. S. M. om ook de forensen gelegenheid te geven hun steentje bij te dragen. Tot mid dernacht zijn de Bankheambten der Am- sterdamsche >Bank bezig geweest aan ds tel ling van ket koper en zilver. Hun belange- looze arbeid za! zijn belooning vinden jn de groote opb-engst de collecte. Des middags half zes kwam de laatste oogst binnen der busjes van.het Roode Kruis en het T. B. C.-coraité cn van de schalen, die de Jans-, Spasme- en Paters kerk hadden afgestaan. De totale opbrengst tot dusver bekend, waarbij niet is begre pen het bedrag van de a-vonc collect e in de bioscopen) bedraagt 12.917.10, Daarbij kwamen in den loop van den dag belang-( rijke bedragen binnen bij de Amsterdamschc Bank. Zoadat Haarlem tot nu toe in het geheel heeft opgebracht de som van 28.0GQ daarbij komt nog de inschrijving van de Nieuwe Haarlemsche Courant". De omstandigheid, dat bisteren geen bloempjes werden verkocht, heeft de op brengst der collecte waarschijnlijk nog ver groot. Daar een dergelijk bloempje bij an dere gelegenheden als een soort quitantie geldt, zal het gisteren meermalen zijn voor gekomen, dat dezelfde personen meer dan eens hebben geofferd. Charlie Chaplin, die de rondtrekkende muziekgezelschappen vergezelde, heeft veel voldoening van zijn origincelen inval ge had. Hoewel hij persoonlijk feitelijk niet Collecteerde, kc:, hij nog een belangrijk be drag afdragen. De groote onbrengst der straat-inzaihe- ling, mét den geweldigen voorraad goederen in natura, die de Middenstands-Centrale heeft verzameld, is een prachtig werk ge weest, cat Haarlem voor de geteisterde mede-vaderlanders heeft verricht. Bij den Penningmeester van het Plaatse lijk Comité is binnengekomen de opbrengst van de straatcollecte: Wijk 1 en 2 3.053.46 V/ijk 3 en 7 3.472.31 Wijk 4 f 1.658.77 Wijk 5 en 6 4.722.56 Totaal straatcollccte 12.907.10 Een bedrag dus t1384.35 hooger dan de opbrengst der straatcol lecte voor de Stormrapm in 1925. Saldo vorige verantwoording 9.720.72 Totaal bij den Penningmeester binnengekomen 22.637.82 welk bedrag een dezer dagen, na aftrek der gemaakte onkosten wordt overgemaakt aan den heer Penningmeester van het Alge meen Watersnood-Comité. Behalve genoemde, hij den pen ningmeester ingekomen bedragen was reeds op andere wijze ge collecteerd en overgemaakt, een bedrag van naar men ons mede deelt 14,070.74 zoodat de totaal bijdrage van Haarlem's ingezeienen voor de slachtoffe-s van den Watersnood is te stellen op 36.708.56 Ds Vereeniging van R. K. Groenten- aardappelen en Fruithandelaren „St. Mar cus hield op Dinsdag 2 Feb", haar jaarfeest in het gebouw van ds R. K. Militairen ver eeniging. De Voorzitter de heer J. v. Kessel opende den avond met den Chr. groet en heette de talrijke aanwezigen m3t een in het begin zeer humoristisch woord welkom. Na het afgeloopen jaar gememoreerd te hébben en alls R.K. handelaren in dat be drijf aangemoedigd te hebben lid te worden der organisatie bracht hij den dank over van den secretaris den heer Bakkenhoven voor hetgeen dc leden tijdens zijn ziekte voor hem gedaan hebben. Na de aanv/eizgen veel genoegen toege- wenscht te hebben, kregen het Jazz Band en de humorist Roodenburg het woord wel ke het publiek zoodanig vermaakte dat het applaus door de zaal daverde. Een verloting van twee kunstvoorwerpen welke hierna plaats had viel zeer in den smaak. Even voor de pauze vroeg de Voorzitter het woord en met eenige warme woorden verzocht de voorzitter een bijdrage te wil len schenken voor de slachtoffers van den watersnood.. Dat deze woorden weerklank vonden bewees de collecte die een beduidend bedrag opbracht. Der traditie getrouw onthaalde her mede lid de heer Bertholee allen, oo een snooi solo nummer. Deze keer het Ave Maria van (x. Paolo Fcsti), Luide bijval beloonde ge noemden heer voor zijn praestatie. Afgewisseld door voordrachten en muziek was spoedig de tweede verloting 2an de orde, die bestond uit niet minder dan 10 prijzen waaronder zeer waardevolle. Een kleine lunch welke hierna aangeboden werd vond een gunstig onthaal. Hiermede v/as net programma vrijwel afgewerkt en ble ven de aanwezigen., nog een uurtje gezellig bijeen. Alles bij elkaar genomen was het weer een feestavond waarop „St. Marcus" ruet trots kan terugzien. locals men weet zijh dc heer en mevrouw Visser-Koeft van hun onderzodkingsreis :n den Karakorum teruggekeerd. De heer P. C. Visser hoopt nu in -de ko mende weken lezingen te houden in vor- sch llende plaatsen van ons land. Col; zal hij in -Haarlem een lezing houden en wel op 6 Maart in de Gem. Concertzaal, Tentoonstelling van teekccic.-cn, hout sneden ca aquarellen docr Kees Koeman, Een convocatie, met een aardig hout- sneeöje yerlucht, noodde ens tot een bezoek aan dsn kunsthandel Boskamp te Overvean, waar Koeman voor zijn werken een alleszins geschikte cmgsving vend. In c!e voorzaal met zorg geplaatst, laat het zich rustig en ge makkelijk bezien, terwijl ook enkele werken in de vitrine de aandacht vragen. Koeman behoort tot de jongeren, waar mede we niet willen wijzen 9? zijn leeftijd, doch op den aard van zijn werk, dat een modern karakter draagt. Idee woord „modern" doet nog velen huiveren en werkelijk wordt er ook onder cezc ai 'enieene benaming nog al een en ander opgediend, dat we niet gaar ne willen slikken. Het werk van Koe man is echter niet buitennirsig, hot spreekt geen wartaal en men kan de bedoelingen van den maker zonder v'ecl moeite vatten, al is de wijze van uitbeelden ook anders, dan die der nog nabloeiende Haagsche school. Koe man staat nog niet geheel op eigen brrr.cn, hij loont wat aan de hand van Piet van Mijn- gaerds en kijkt ook wel eens naar Piet Wieg man. Dit willen we hem niet Ten kwade dui den en het is ook wel mogelijk, dat ongewild zijn werk eigenschappen heeft gekregen, die ons tot deze gedachte brengen. Het minst vóelen we voor de houtckool- teekeningen als de nummers 11 on 12, waar op een boerenwoning met entourage, die van oppervlakkigheid niet zijn vrij te pleiten. De tegenstelling tusschen licht en donker is hier zóó geforceerd, dat een opdringerig ge heel ontstond, dat v/e niet als de vertolking van eon zoo bescheiden en toch aantrekke lijk gegeven, kunnen aanvaarden, Het pro bleem van licht en schaduw zit hem wel eens meer in den weg en ook in No. 7 kwam het niet tot een bevredigende oplossing. De boor koppen lijken eer ondergesneeuwd dan door zonlicht fel beschenen, Dat Koeman tot goede dingen in staat, is, 2eggen ons de verdienstelijke stillevens, v/aareneer dat met de zonnebloemen wel in de eerste plaats genoemd mag worden. In deze houtskooiteekening heeft hij met het sobere materiaal een zeer mooi resultaat be reikt cn dc zooeven genoemde tekortkomin gen in deugden omgezet. Te loven is ook het stilleven in olieverf, een kruik met sinaas appelen. Vooral van de kruik heeft de schil derende graiieker iets moois gemaakt, doch even spijt het ons. dat de vruchten, door ge heel andere behandeling, te vel op zich zelf staan. Genoemd moeten ook worden-de fris- sche houtsneden, waarvan vooral in de vitri ne een, paar mooie exemplaren te zien zijn. E'en aapje of een vogel weet Koeman geestig te stiileeren, hij maakt daarmee een „zwart en witje" van decoratief karakter, dat me nig minnaar van prentkunst zal weten te waardeeren. Ook M, v. d. W. De toestand van den heer C, J. Gonnet is weer minder goed. Hedennacht te half 1 is hij bediend. Hedenmorgen was de toestand echter weer iets beter. De afd. Haarlem van den Kon. Ned. Bond van cud-Ondcrofficieren, geeft op 10 Fe'or. a.s. in den Schouwburg aan den, Jansweg een liefdadigheidsvoorstelling ten bate van het afdeelings-ondersteuningstonds, De avond zal gewijd zijn aan tooneel en cabaret. Naar aanleiding van de onlangs te Haar lem en Schoten plaats gehad hebbende sta- kingsrelleijes, hebben de drie werkwillige arbeiders van het bouwwerk te Ouderkerk, in overleg met den Inspecteur van Politie te Schoten, besloten, vcorloopig te Ouder kerk te blijven en niet naar Schoten (hun woonplaats) terug te keeren. Desondanks is er 's avonds, op het uur. dat voorheen de stakers aankwamen, toch nog vrij veel volk op de been in de omge ving van het station, waarbij de politie een oogje in het zeil houdt. De chocolade-dieistal. De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde hedenmorgen den chocoladebewerker C. H. M., wonend te Schoten, terzake de door hem gepleegde verduister ng van ruwe chocolade tot een bedrag van ongeveer 8000, tot een gevangenisstraf van 1 jaar mét aftrek van voorarrest. De eisch luidde een gevangenisstraf van J jqar en 6 maanden. Ontrouw voorzitter. P. G., oud-VGorzyter van het Armbestuur te Zaandijk, tegeiMwden 3 maanden gevxrr- gen'sstraf was geëischt wegen? een verduis tering van 100,ten nadeele van het Armbestuur, werd veroordeeld tot 100 boete, subsidiair 100 dagen hechtenis. Boodschappen op naam van anderen. P. K., die te Schoten, boodschappen haalde op naam van anderen, zonder te betalen, werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, De eisch was zes maanden. Een inbreker. Op een avond omstreeks Kerstmis van het vorig jaar was de 18-jarige machine bankwerker B. de V., wonend te Haar em, in Overveen en had zich toegang verschaft tct dc villa van den heer F. Th. E., welke villa tijdelijk onbewoo '.d was. Door met een steen een ruit van de tu'ndsur stuk te gooien, verschafte hij zich toegang, want zijn hand. door de gemaakte opening steken- -de, kon hij de handle van de spanjolet om draaien en de deur openen. Eenmaal binnen, waren verschillende kleine voorwerpen zin buit, o. m. een blauw porceleinen doosje, een flacon enz. Deze voorwerpen werden later in zijn woning opgespoord. De politieagent R. S. had gezien, dat de ruit van de tuindeur verbreken was en tie tuindeur openstond. Binnengaande in de villa had hij een steen, op den grord zien liggen en. geconstateerd, dat de inhoud van een kast overhoop gehaald was en over den giond verspreid lag. De eigenaar werd gewaarschuwd die den diefstal constateerde. Ter terechtzitting bekende de verdachte. Als getuigen werden dc eigenaar der villa en de agent van politie gehoord, die den diefstal had ontdekt. Dc officier eischte een gevangenisstraf van 3 maanden met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. Ten Bokkel, refereert zich naar het oordeel der rechtbank. Bekl. zegt tot zijn daad gekomen te zijn door ar moede en werkloosheid. De uitspraak wordt bepaald op Donderdag 11 Februari. Een orgcwzncck' heerschap. Het gelukte dezer dagen de politie een 18-jarigen mijnwerker J. H. van Joego slavische nationaliteit, die zonder geldige papieren in ons land vertoefde, op te pak ken. Tevens bleek het heerschap nog ver schillende euveldaden te hebben begaan, zooals inbraak, terwijl hij tevergeefs ge- c^e'd bad een automobiel machtig te wor den hetgeen hem echter niet 'gelukte om dat de contactsleutel van het dashbord v/as afgenomen. Voor den inbraak stond hij te recht. Door een ruit te verbreken was hij te Heemstede in een keet van een bouwwerk binnengedrongen en bad daar een stel klee- ren en een thcrmcsflesch machtig weten te worden. Bekl, bekende het hem ten laste gelegde feit, waarvoor de officier van Justitie een gevangenisstraf van 6 maanden vrce j'. De uitspraak werd bepaald op Donder- dag 11 Februari a.s. Een zak steenkolen. Dan verschenen voor de rechtbank T, B, en A. A. O., die gemeenschppelijk steen kolen hadden gestolen. Voorzien van een flinke zak waren ze met zijn tweeën op stap gegaan en beland aan de Leidschevaart, v/aar nabij dc mx- chincwerkplaats der firma Figée een schuit met steenkolen lag, foebchoorend aan de N.V. Melkinrichting de Sierkan. De gelegenheid werd te baat genomen en de zak met steenkolen gevuld. Waarom ze 't gedaan hadden, vroeg de president. T. B. vertelde al geruimen tijd werkloos te zijn, vanaf begin December. A.A. O. begon een geheel verhaal van ziin treurigen toestand en den toestand van zijn gezin uiteen ie zetten met de uitvoe rige mcdedceling, hoe hij meende tegenge weld te werden door het Burgerlijk Arm bestuur, aan welk verhaal de president ten slotte een cin-'e maakte. Wegens diefstal in vereeniging vroeg de Officier van Justitie voor ieder 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Dc Uitspraak werd bepaald op Donderdag 11 Februari a.s. Tramongeval van dc E. S. M. bij Halfweg. 's-Menschen geluk op deze planeet is nooit bestendig. Men zit genoeglijk in de nieuwe wagens van de E. S. M. op een gemakkelijke bank, flinke, heldere ramen, goed uitzicht. Het zoo men van de motor kan desnoods dienen voor slaapliedje. Maar nauwelijks zijn de eerste huizen, die Halfweg aankondigen, voorbij, of een harde klap, gevolgd door een ongeregeld motor-rinken, stoort dc passagiers in hun trein-slaapje of krantenlectuur. De trein staat stil, De passagiers kijken elkaar aan en blij ven zitten; maar als het oponthoud langer dan een minuut duurt, stappen de meesten uit. De oorzaak is gauw gezien: een span draad van dc bovenleiding is geknapt, een beugel van den moiorwagen is uit elkaar ge rukt. ,,Je komt weer voor een keer te weten dat je met de Haarlemsche reist", zegt somber een heer. „Het zal wel gauw verholpen zijn," meent een optimist. Nu'willen zij de lijn naar Rotterdam nog wel electrificeeren, critiseert een oud heer- tje. Bestuurder en conducteurs loopen bedrij vig heen en weer. Gewichtig doende heeren (waarschijnlijk handelsreizigers) geven tech nische wenken.*De belangstelling der Half- wegsche jeugd is geheel en onverdeeld. Rei zigers van voorbijkomende treinen in de rich ting Haarlem kijken geïnteresseerd en mede lijdend toe. Eindelijk als de werklieden reeds lang met den beugel bezig zijn geweest, komt het ver lossende woord: „Allen overstappen in den volgenden trein. De ongelukstram wordt op een dood spoor gereden. Na nog een half uur zetten de trei nen, die ongeveer het geheele traject Half weg—Haarlem innemen, zich in beweging. Met anderhalf uur vertraging komen wij in Amsterdam, Dat zijn da nadeelen van het forensendom. HAS. Gisterenavond sprak de heer Jan Bcereiids in de groote St. Bavozaal vcor de leden van den Volksbond en hun cchtgenooten. De krantenverslagen uit de plaatsen, waar de heer Beerends zijn lezing reeds gehouden had, hadden onze verwachtingen hoog ge spannen. En wij zijn niet teleurgesteld. Met genot nebben wij naar dc interessante lezing geluisterd. Het was geen gewoon reisvërhal, met hier en daar een plaatje, om de oogen' ook iets te geven. Het was een verhaal van de pelgrimsreis, geheel te voet afgèiegd. een reis geheel in den geest der middcletnvsche pelgrims, om clen zegen van den H. Vader te verkrijgen en den Jubileum-Aflaat te ver dienen. Het was een ook in vorm en voor dracht verzorgde causerie over dc reisin drukken. en emoties, opgedaan op den lan-. gen weg van Amstel naar den Tiber. Het was een reisverhaal, dat door de vurige welsprekendheid van den leekenapostel van het kloeke Amsterdamsclie gilde der Klare Waarheid, werd tot een verheerlijking van onS mooie geloof- De talrijke aanwezigen, die de groote zaal geheel vulden, volgden met spanning, soms met ontroering, den spreker. Met eerbiedige stilte reageerden de luis teraars op het naïef en innig-aandoende verhaal, hoe de twee reizigers in een klein dorpje de stem van het kerkklokje volgden naar het Meilof, en na de plechtigheid door een klein ventje van 7 jaar naar zijn ouders werden gcb"aciit voor onderdak en nachtrust. In alle dorpen en stadjes heersohte groot enthousic.-me, als, de inwo ners vernamen, dat dc twee kloeke Am sterdammers de lange reis geheel te voet aflegden. Vooral dc passage over Umbrië en een Povevillo van Ass'sië liet een die pen indruk ;n ds zaal achter. Als blijk van dankbaarheid voor brood en onderdak, gaven de voetreizigers hun gastheeren een plaat, waarop het doel en ■de idee der reis symbolisch was voorge steld en die de jonge Katholieke kunste naar Joep Nicolaas voor hen had geschil derd. Met dankbaar aoplavs beloonde ue ent housiaste vergadering den spreker. Een voüe zaal, een mooie avond. Reeds 1425 collies zijn er en hun aantal stijgt steeds meer, doch het is vandaag de laatste dag, waarop de giften en gavan door dc Middenstands-Centrale worden verza meld. 4 De inzameling is meer dan een succes geworden. Ieder, die de enorme voorraden die meterhoog in Trianon zijn opgestapeld, beschouwt, zal e" een bew: s in z:sn, dal de Haarlemsche Middenstand wei iéts ver mag tct stand te brengen, als allen mede werken, cn dat de straat- en buurtvcreem- gingen geen doellooze instellingen zijn. Door haar krachtige hulp is dc reusachtige voor raad ingezameld en het v/as een wedstrijd, wie dc meeste collies aanbracht. .Een beschrijving te geven van wat opge pakt en opgestapeld ligt, zoo, dat er nau- weli'ks meer ruimte over is, is ohdoenli k, want wie geven kon, gaf en bij gaf wat hij had, bovendien alles was welkom en alles kon gebruikt worden, daar aan alles ge brek was; Het bestuur van de afd. Haarlem van het Ncd. Rood Kruis begaf zich hedenmorgen naar den Haag met de uitvoerige inventaris- siaten en 2. K. M. Prins Hendrik, de voor zitter van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis cn Jhr. Rocli, de ondervoor- zitte", namen persoonlijk met belangstelling kennis van de ingezamelde voorraad, die in de lijsten uitvoerig was vermeld. ■Zonder twijfel maakt Haarlem een schit terend figuur. Niet minder dan 5 goederenwagens der Ned. Spoorwegen zullen noodig zijn om alles te.verzenden. Geheel belangloos zijn 16 vrachtauto's en verhuiswagens beschikbaar gesteld, bene vens 30 man personeel, die morgenochtend te 8 uur alles «naar het goederenstation zuilen brengen, vanwaar de goederenwa gens naar Nijmegen worden gedirigeerd. Van hieruit worden ze naar de verschillende punten gezonden. Dc opzet van de Midden standscentrale is een groote krachtmeting geweest met een mooi succes/ Ondertrouwd: 4 Febr. C, Harmans en C. van Ingen. G. Kuijt en E. H. Metz. Getrouwd: 4 Febr, C. F. Oomen en E. M. Hacklcort. G. v. Zorgc en E. v. d. V/a- teren. J. J. J. v. Kordelaar en C, J. Wie bes G. Akkerman en L. Pet. Geboren:-3 Febr.: Ch. ZegwaardRijswijk z.; 4 Febr.: A. EoumanTrouw, d.; R, Ha genDijkstra, d.; 3 Febr.: A. M. Reintjcs Alting Sibcrg, c. Overleden: 3 Febr.: M. P. Smitsv. Keu len, 84 j., Koninginneweg: D, Mul, 67 j., Oranjeboomstraai. 5% Nederland 1919 b% Nederland 1923 4% Nederl. 1917 1% N.-l. 1921 A. 6% N.-l. 1923 D.. IT oil. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij „Nederland'',? Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvr.ait Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Reso dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Oiie U. S. Steel Marine coram Vorstenlanden Actions id Comp. Merc. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dain Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwet Arg. '0215/1G 891/4 102 170 164 '45l/4 !-943/4 78 631 u 623 333 2513/4 1943/4 1601/4 149®/4 (50 99 202 406 1321/., '015/l6 i6l3/4 150.50 6 110 401 488l/2 416 362s/4 378 209 332 382 lie1/, Isolds ö71/4 5I3/4 63/, lOlS/s 1ü215/16 91x/4 102 >03"/18 170 164 145 194 78 626 333 '523/4 195 160 1491/» 15üx/4 408x/a 133 103/4 161x/2 150 6 401 487x/2 415 357 378 206 116 150x/2 511/* 4 FEBRUARI. BERLIJN PARIJS BRUSSEL t WEENEN LONDEN STOCKHOLM OSLO mill,, BAZEL 1 f i kW-YORK ROME EERSTE KOiRS LA I ERE KOERS 59.40 9.40 11.40 34 12.13 36 80 51.70 [50.85 48.15 2.50 0 10 59.32 9.35 11 34 35 15 !2.12x/4 66.70 51 60 50 75 48.G9x/2 2.48 9 98 BOEDAPEST, 4 Febr. Van officieuze zijde wordt verklaard, dat de Fransche politiebe ambten, die aan het aanvullend onderzoek in de zaak van de rervalsching der Fransche bankbiljetten deelnemen, over het verloop van dit onderzoek tot nu toe zeer tevreden zijn. Het onderzoek loopt thans nog slechts over de verbindingen met Duitschland, voor namelijk over de rol, die Schultze heeft ge had. Deze zou de verbinding tusschen de Hon- gaarsche en Duitsche „Rassenscheutzler" tot stand gebracht en onderhouden hebben. De gerechtelijke liquidatie zal thans in een snel tempo plaais hebben. De politieke liqui datie zal achter eerst nadat de commissie van onderzoek haar werkzaamheden geëindigd zal hebben, plaats hebben, omdat de poging der oppositie Belhlen reeds voor dien ten val te brngen, als mislukt beschouwd wordt. De regeeringspartij ondersteunt graai Belhlen bij zijn liquidatie-arbeid. Zij is bo vendien versterkt door het toetreden van don vroegeren minister-president Graaf Paul Tekely'. Donderdagochtend in de vroegte heeft in Hotel Oranje Nassau aan. het Stationsplein te Arnhem een korte, doch zeer hevige brand gewoed, die door snel optreden van politie en brandweer kon wordon beperkt. In het hotel logeerden ongeveer 40 gas ten, Onder hen was een Engelcchman, die cp de tweede verdieping in kamer 52 was gehuisvest; hij heeft 's nachts op zijn bed liggen rooken cn kwam omstreeks half drie tot de ontdekking dat zijn bed in brand stond. Hij belde, waarop de nachtportier verscheen, die met een overvloed van wa ter het vuur bluschxe. De Engelschman kreeg een ander kamer en c'en portier werd opge- d"agen om geregeld fe gaart kijken of het vur goed uit was. Teen de nachtportier voor den vijfden keer boven kwam, stond dc kamer in vollen vlam. Onmiddellijk werd getelefoneerd om de brandweer,, terwijl alle gasten werden gewaarschuwd en het was zes uur 'smo-gens in allerijl in dc bene denzalen werden bijeengebracht. Alles ge schiedde in de grootste orde en de brand weer kon met groot materiaal het vuur spoe dig blusschen. Eén kamer is totaal uitge brand, terwijl een zeer aanzienlijke water schade is aangericht. Het opnieuw uitbreken van den brand j wordt geweten aan het smeulen van de ka- j pok van het bed. De Engelschman is door dc politie aan een verhoor onderworpen. LEMMER, 4 Febr. Zoover het oog reikt is hier in zee geen ijs meer te zien. De haven is dan ook weer geopend zoowel voor zeil- als'voor stoomschepen. De havenvuren wor den van avond weer ontstoken. Verduistering, Door J. G. M. P., wonen de te Haarlem, is aangifte gedaan van het vermissen van een heerenrijwiel van achter een percel aan de Havenstraat alhier. De rat, die zelf in de val liep, De heef M. alhier, had inlichtingen noodig en ver voegde zich daarvoor aan het beste adres, het politiebureau, Daar deze heer echter ge signaleerd stond in het Algemeen Politie blad, werd hij tevens in bewaring gehouden, 't Was ook wel een beetje al te veel durf getoond. Arbeidsbeurs. Aantal ingeschrevene op 2 Februari 1925: Grondwerkers 55; opperlie den 8; visschers 11; schilders 6; kellners 4, timmerlieden 4. Tctaal 89. Flet aantal ingeschrevenen bedroeg op 14 Januari totaal 147. „Niettegenstaande het doel van een ver eeniging der Christelijke Kerken natuurlijk op verren afstand ligt, toch hebben we ons om den weg die daarheen leidt te bekomme ren. Dese weg zal ons noodzakelijk van den ouden strijdgeest van de 16de en 19de eeuw tot een innerlijke bespreking met het protes tantisme leiden. Bespreking echter, gelijk de Badensche staatspresident Dr. Willy Hell- pach met recht aanmerkt,,, van psychologische feiten. Zij is niet te bereiken met uitdagingen en scherp vooruitbrengen van thesissen, met het doel te onderwerpen. Maar ze moet de zielen van de anderen in de eerste plaats ne men, gelijk ze zijn, ze moet voeling krijgen met hare mentaliteit, met hare standpunten, problemen, opiossingsfonnules, belangen en nieuwsgierigheid." Deze zielenhouding zal allereerst te voorschijn treden in. een sym pathie met den persoon van den anders-ge- loovende. Bij alle meeningsverschillen zal ze daaraan vasthouden, dat ook aan den anderen kant een mensch staat, die voor de waarheid geschapen is, en van wien, tot het tegenbe wijs geleverd is, aan te nemen is, dat hij de waarheid zoekt en niet vrijwillig zijn oog voor haar sluit. Hoeveel argwaan verdrijft reeds deze wederzijdsche erkenning van de goede trouw, die een natuurlijke eisch der gerechtigheid is en toch zoo vaak geweigerd wordtHoe schept ze aanstonds een geeste lijke atmosfeer, waarin de geesten en harten elkaar van zelf benaderen. Daaruit ontstaat onwillekeurig de neiging, bij den andere voor al het goede te zien en eerbied te betoonen voor de godsdienstige krachten, die ook in de andere belijdenissen werkzaam zijn. Wij katholieken aanzien het als farizeeisch en taktloos, als de Beriijnsche superintendent Martin Riemer in een artikel over „Kathoü- zismus und Protestantismus in Deutsch- and" schrijft Voert het katholiecisme pro paganda voor zich, om te heerschen, dan aan ziet het protestantisme als zijn zending, te dienen. Waar het Kruis in het katholicisme ornament is, is het in het protestantisme fun dament. Waar het katholicisme tegenwoor dig zijn zegestemming baseert op zijn bond schap met de wereld, daar neemt hetpr otes- tantisme zijn knechtbcwustzijn uit het woord: „Ons Geloof is de zege, die de wereld over wonnen heeft." Maar onrechtvaardig zoowel als deze woor den zou het zijn, indien wij katholieken op lichtzinnige en kleineerende wijze over de protestanten zouden oordeelen. Er zijn toch vele protestanten, die door hunne godsdien stige diepte, door den adel en oprechtheid van hun karakter, aan eiken katholiek tot- voorbeeld kunnen gesteld worden. Onder den 00. log heb ik als divisieaalmoezenier ve le protestantsche soldaten in den dood bij gestaan en daarbij ontroerende voorbeelden van oprecht geloof en innige godsvrucht be leefd. De psychologische invoeling in de ge- dachtenwereld van een ander zal ons ook la ten verstaan, dat een protestant het wezen en de geschic^nis zijner Kerk anders waar deert e:- ociceff dan wij. In de bonte veelvul digheid, die ons in het protestantisme als verval en Selbstzertetzpng voorkomt, ziet de protestant de noodzakelijke voortzetting van. een rijke innerlijke ontplooiing, gelijk ja anderzijds het sterke gebint eencr uiter lijke kerkelijke orde nog niet de waarborg voor het fluidum van een levende, persoon lijke devotie is. Wet en leven, vorm en in houd vormen eerst het gansche, echte kris- tendom. Ket ware dan ook verkeerd, de klachten die bij gelegenheid door de protes tanten over de oneenigheid hunner kerken worden geuit, al te e-nstig op te nemen en in een vlucht van onhristelijk leedvermaak tot de hoop te neigen, dat de protestanten in massa over loopen tot de katholieke Kerk, indien zij het dak hunner eigene kerk bover, hun hoofd zagen ineenstorten. De mees ten zouden dat niet doen, maar in hun ver twijfeling het liever beproeven met anthro- posophie, spiritisme of adventisme. En angst- bekeeringen tot het katholicisme zouden, indien zij over 't algemeen volgden, geen duur waarborgen. Alleen rustige, innerlijke overtuiging is de de .rechte weg tot de waarheid alleen zij heeft zedelijke waarde en geeft zekerheid en vreugde." Stimmen der Zeil) Do Strandrevue. Naar wij vernemen zal na 1 April a.s, de Strandrevue niet meer verschijnen. 440ste STAATSLOT; Trekking van Donderdag 4 Februari, 5e Klasse 12e Lijst. Hocgs prijzen: 7791 5000. 7471 1500. 2282 10607 12518 14444 1000. 1881 17949 19107 19271 ƒ400. 1777 3757 5880 9278 2093! f200. 3047 3308 4527 4692 S160 8186 9305 11071 12475 14272 15144 100. oh f70 684 1237 1796 227= 2703 3463 391' 4635, 5539 5924 6594 7113 7710 8448 8865 9285 9742 11013 11035 11042 11130 11169 11346 11372 11484 11510 11511 11563 11668 11822 KS4n 11882 11886 12043 12087 12154 12237 122"2 12329 12369 12394 12417 12565 12612 12617 12686 12912 12989 13055 13232 '3240 132*4 13328 13337 13381 13451 13541 13665 1367/ 13748 13894 13978 14015 14016 14018 14154 14193 14203 14238 14385 14493 14556 14643 14696 14737 14783 14836 14963 15030 15093 15184 15210 15236 15237 15307 15380 15420 15462 15540 15647 15722 15816 15870 15953 15965 16024 16126 16132 16167 H289 16354 16471 16619 16628 16736 16755 I6S22 17275 17550 17604 17833 17857 17583 18118 18177 18179 1S247 18288 18422 18799 18828 I888S 18906 18932 18954 19041 19369' 19461 19494 19818" 19944 20157 20354 20378 2049' 20517 20672 20685 20/93 20975 70: 130 209 310 379 495 580 891 9SJ 1046 1054 1193 1235 1407 1440 14S7 1512 1513 1721 2065 2085 2129 2141 2187 2247 2305 2457 2461 2464 2517 2677 2927 2985 3075 3179 3334 3347 3540 3552 3555 3578 3684 3909 4058 4103 4224 4288 4304 4483 '4686 4772 4794 5104 55-1! 5685 5701 5761 5764 5792 5S82 5883 6096 6194 6322 6374 6479 6562 6616 6769 6922 7002 7076 7105 7190 7252 7372 7552 7569 7610 7764 7987 8176 8322 8419 8510 8557 8581 8602 8630 8781 8923 918S 9250 9263 9268 9271 9343 9442 9468 9578 9680 9721 9748 9896 9976 10016 10037 10095 10503 10642 10707 10743 10802 10909 41 44 51 86 172 1796 228 253 264 305 314 324 353 401 466 5U6 515 517 600 660 662 666 74S 759 825 831 839 880 .884 905 940 944 991 1023 1044 It)95 1123 1153 1195 1294 1341 1370 1459 1485 1504 1538 1570 1575 1663 1677 1705 1794 1828 1813 1861 1902 1928 1929 19-14 1997 2070 2078 2113 2164 2185 2189 2221 '2243 2257 2271 2308 2324 2355 2356 2389 2441 2585 2695 2732 2837 2350 2858 2896 2908 2960 307! 3103 3106 3107 3117 3182 3342 3358 3373 3376 3402 3487 3566 3596 3623 3j&0 3742 3793 3815 3827 3842 3841. 3905 3959 3978 4006 4038 4042 4054 4094 4119 4203 4239 4297 4300 4369 4422 4423 4448 4453 4517 463? 4671 4751 4748 4801 4821 4858 4913 4937 4965 4995 5056 5068 5071 5134 5178 5I9U v?53 5343 5370 5375 5395 5414 5425 5537 5563 5693 5698 5725 4739 5806 5836 5848 5855 5858 5875 5962 5970 5994 6038 6049 6059 6105 6114 6163 6192 6239 6248 628-1 6332 6375 6405 6424 6426 6445 6457 6477 6506 6590 6604 6643 6559 6716 672-1 6736 6855 6946 6965 6983 6999 7023 7061 7175 7181 7236 7257 7261 7311 7321 7350 7372 7433 7451 7562 7625 7653 7682 7705 7729 7752 7811 7813 7861 7919 7937 7956 7991 8070 8071 8102 8120 8194 8290 8312 8366 8378 8407 8454 8526 8628 8629 8633 8645 860 8721 8749 8806 8810. 8865 •8892 8919 9080 9131 9144 9239 9242 9298 9300 9322 9364 9385 9388 9443 9542 9258 9590 9608 96 IS 9672 9678 9744 9814 9820 990! 9925 9968 9974 9CS6 10005 10104 11881 52071 12189 12120 10140 10160 10169 10157 10205 10293 10332 10339 10345 1037S 10416 10442 10463 10468 10488 10605 10649 10656 10669 10676 10741 10742 10752 10914 11020 11054 11073 1110.8 11135 11139 11254 11271 11287 11324 11364 11407 11419 11420 11431 11434 11605 11605 11615 11621 11622 11655 11677 11655 11710 11749 11980 12000 12013 12018 12110 12113 12135 12262 12257 13552 12376 12528. 12548 12557 12602 12508 12574 12713 12728 12743 12752 12831 12352 12362 12958 13017 13085 13101 13104 13112 13253 13428 13452 13508 13556 13393 13752 13760 13784 13S55 13862 14000 14082 14280 14346 14370 14494 14520 14565 14559 14597 14564 14688 14703 14765 14780 15015 15026 15053 15071 15110 15173 15193 15197 15198 15204 15361 15382 15383 15.399 15416 15429 15516 15527 15530 15601 15827 15921 15947 15970 15585 16171 16245 16283 225 343 586 780 92 9 1099 1421 14-- 7 1845 2055 2Zï) 238 4 272S 2916 3175 3-171 3773 3 919 4091 431!' 4535 4339 5066 5316 5429 5755 5393 f.069 62*5 6481 66! 6870 7070 73 M 759S 78 09 7985 8229 «512 0 «603 «808 9258 9423 96-G 0902 10132 10405 10409 10492 10500 16705 10735 1028 11161 11377 16079 16288 11451 11626 11784 12U46 12233 12484 12616 127SS 13022 132S8 13582 13932 14434 14642 14918 15115 15311 15425 15639 159S9 - 16306 163;0 16460 lb4'3 11029 11:99 j t.38' 1483 11641 120=9 12247 ,2436 12543 12801 13051 13414 13699 13072 144=6 14656 14040 15154 15338 13427 1577-3 1607= School B, Vcor de vacature aan scheel B, rijn ongeveer 140 sollicitanten. De schooi zal weer geheel in orde worden gebracht. Er komt centra'e verwarming en elcctrisch licht. Ook zal er een zevende k'as worden bijgebouwd. Wo'ngbnnw. Dc bouw der 132 gs- mcentewoningen vordert snel. Reeds een groot aantal, de helft bijna, is wairdicht. De schilder is begonnen met het afwerken der eerste huizen, die in Maart waarschijn- 'ijk al vcor bewoning gereed zuilen zijn. De bouw is zóó verdeeld, dat terwijl een ge deelte door stucadocr en schilder wordt af gewerkt, het metselwerk van een ander gedeelte wordt aangevangen. 16360 163711 16392 16411 16422 16486 16531 16555 16567 16634 16761 16765 16793 16329 16848 16909 16913 16928 16940 16949 17020 17027 17052 17178 17191 17221 17232 17256 17262 17335 17492 17493 17534 17536 17550 17612 17634 17979 17715 17736 1784! 17959 17966 17978 17985 18053 18058 13147 18163 <8180 38206 18207 18212 18221 18267 18347 18380 18407 18489 18466 18583 18610 18515 1S633 18690 18747 18756 18759 1S922 18938 13380 19005 19009 19021 19052 19103 1914! 19150 19174 19177 19327 19329 19313 19379 19384 19447 19511 19548 19536 19610 19727 19770 19783 19787 19790 19978 17998 20022 20023 20107 20298 20308 20315 20328 20364 20445 20459 20489 20578 20600 2C648 20690 20702 20726 20767 20811 20S17 20821 20833 20838 20201 20912 20230 20954 20995 5e Klasse 11e Lijst: 4434 ;n.z. 4435: m.z. 15769; 14332 m.z. met 70. 16668 16960 17C 1 17200 174-2 176°! 16652 16876 16990 17194 17390 17578 i"";, 17745 17786 18024 18011 18,91 {8299 187-17 18970 jp09= 1S272 18185 18732 18965 19058 '--„5 19217 19"ÜA 19416 'kt; 19512 19/5/ 19797 l^i 223 20;'1 30408 70-jfn 20606 201,7 20784 2680 20856 2°^ l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2