Het onderwijs in de Missies. Binnenlandsch Nieuws. Sport en Spel. VOETBAL. DAMMEN. 3E POLITIEKE CRISIS. Zevende verantwoording van het R. K. Huisvestings-Camité te 's-Bosch. Zuiderzeesteunwet. Een spijtige „vergetelheid VERKEER EN POSTERIJEN. Verslag Postcheque- en Girodienst. REDEN TOT TEVREDENHEID. DE KWESTIE DER RENTEVERGOEDING SPOEDIG WEER AAN DE ORDE. Nieuwe Zondagszegel. RECHTZAKEN. Wat de politierechter te beslechten krijgt. Haar kind gedood. GEMENGD NIEUWS. Hoe een kat een haas ving. Het gevaarlijke van een kat in de wieg. Een vondst. GYMNASTIEK. HOCKEY. De herkamp om den Haarlem- schen kampioenstitel. INGEZONDEN. VRAGENBUS. Sinds ik een paar maanden geleden in enke le katholieke bladen een artikel schreef over de noodzakelijkheid, veel meer aandacht te wijden aan het onderwijs in de Missies, zijn me in de Pers en particulier tal van bewijzen van instemming gewerden, die gedeeltelijk geheel met mijn voorstel meegaan, voor een ander deel echter een anderen vorm voor hetzelfde plan wenschen. Ik mag niet te veel plaatsruimte eischen, maar meet toch over dit belangrijke onderwerp nog iets zeggen. Dit ééne begint men vrij algemeen in te zien, dat in zoo goed als alle Missies ontzag lijk veel van het onderwijs afhangt, ja, dat het in vele Missielanden met name in China, dat zoo ongeveer de helft van alle Missiegebieden uitmaakt gaat om het „nu of nooit." Er gaat een golf v/eetlust ook door de onbeschaafde landen, en velerlei sec ten maken van de gelegenheid gebruik door duizenden scholen te stichten. Blijven de katholieke scholen achter, dan is de kans voor het Katholicisme voor goed verkeken. Men weet met name van de Amerikaansche Me thodisten en andere secten, hoe die overal met hun ongetelde millioenen klaar staan. Welnu, als dit alles vaststaat en niemand betwijfelde het dan weten we, wat ons te doen staat: ons geslacht heeft het geluk veei voor de Missies te voelen, we moeten die liefde nog aanwakkeren, zóó dat er ook uit zicht komt op duizenden katholieke scholen in de Missies. Ook hieromtrent zal wel geen verschil van meening bestaan. Zoolang we maar bij al gemeenheden, bij steun voor de Missies, ven, is het ieder eens. De gedachten beginnen echter uiteen te loopen, as er meer gedetail leerde plannen voor den draad komen. Ik voor mij heb betoogd, de zaak van het Missie-onderwijs zóó voornaam en zóó ur gent te achten, dat er bepaald een aparte or ganisatie moet komen, die het onderwijs, en vooral vooreerst de vorming van inlandsche onderwijzers tot doel kiest. Zonder zulk een organisatie blijft het sukkelen. Anderen, met name Dh. H. van der Ster ren in de „Tijd" van 12 Dec. a.p., vielen mij ten zeerste bij wat den steun voor de Missie in 't algemeen betreft, willen ook wel voor het onderwijs ijveren, maar meenen dat er geen aparte vereeniging voor noodig is, ja dat hetzelfde doel beter kan bereikt worden door de drie bestaande plaatselijke vereeni- gingen het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs, het werk der H. Kindsheid en het Liefdewerk St. Petrus. Nu is het zeker wel merkwaardig, dat deze laatste meening wel verdedigd wordt door sommie Missie-ijveraars hier te lande, maar dat ik ze nog niet gedeeld zag door Mis sionarissen. Integendeel, ik sprak er verschil lende hunner over en allen vielen mij dadelijk bij de school is tegenwoordig in alle Missies van zulk een overweldigende beteekenis, dat er niet genoeg voor kan geijverd worden ja dat alle actie er voor zonder eigen organi satie eigenlijk maar knutselwerk was. Dat waren de eigen woorden van een Missionaris, en in dienzelfden geest spraken allen. En dit spreekt toch eigenlijk wel vanzelf, cok voor wie niet zoo bijzonder in de Missie er plaatse thuis is. Immers 't is wel gemakke lijk te zeggen „Laten we „eenvoudig" voor de drie bestaande organisaties wat meer ijeve- ren en de zaak is gezond," maar we weten allen, dat de zaak dan allesbehalve gezond is. Ieder dier vereenigingen heeft haar welom schreven doel en elk dier doeleinden kan nog zelf een onnoemlijk aantal millioenen gebrui ken, IJveren voor die doeleinden is prachtig, maar er zal zoo ongeveer geen cent meer door aan het onderwijs komen, voor zoover ree3s thans niet een dier vereenigingen (dcH.Kinds- lieid) sporadisch iets voor de scholen doet. Trouwens als men zoo redeneert, waarom heeft men dan eigenlijk neg het Sint Petrus Liefdewerk opgericht Konden die inland sche priesters ook niet opgeleid worden door meer steun te verleenen aan de twee van ouds bestaande liefdewerken Zeker kón dat. Maar het gebeurde niet, of althans al tetwei- nig. Neen, het werk der inlandsche priesters was en is van zóó vérstrekkende beteekenis, dat er, zonder een nieuwen grondslag, niet aan te beginnen was. En het spreekt van zelf, dat de nieuwe organisatie, met eigen ijveraars ook meer „in het laatje" bracht, terwijl niet is gebleken, dat de andere groote Missiewerken er door leden, integendeel. Ik meen zelfs, dat juist in de laatste jaren, mede door liet oprichten van en ijveren voer het Liefde werk St. Petrus, ook de andere liefdewerke vooruit gingen. En ziedaar precies, wat ik steeds inzake de school beweerd heb. De school is in de Mis sie van zóó groot belang, dat er nieuwe geest drift, nieuwe actie, nieuwe organisatie voor noodig is. Zelfs zou ik de stelling aandurven, dat op dit moment en den eersten tijd de actie voor de school en voor inlandsche onderwij zers nóg dringender noodzakelijk is dan die voor de inlandsche priesters. Dat is gekheid, zal d« een of ander wellicht mijn, onbeken den, vriend H. v.d. Sterren nazeggen, die meent dat ik een „onjuiste waardeschatting van de onderwijzers" beging. Kom kom vrienden, we weten allen wel, wat 'n priester meer waard is dan 'n onderwijzer. Ais het om 'n ziel gaat, kan 'n priester soms alles en 'n onderwijzer, niets Zijn. Maar het, gaat nu niet over individuen, het gaat over de bekeering van gansche volkeren en de zaak staat er aldus voor, dat cp sommige terreinen de priesters thans nog weinig kunnen uit richten en de onderwijzers veel of zóó, dat de priesters straks achter het net, visschen, als we niet eerst en dadelijk mét legioenen onderwijzers klaar staan om den grondslag te leggen en anderen vóór te zijn. ïk geloof, dat ik hier niet verder over behoef uit te weiden. Ieder Missionaris kan u vertellen, hoe soms 'n eenvoudig, ongeletterd catechist momenteel van meer waarde kan zijn dan de meest hoogstaande priester. Trouwens, mijn' bestrijders (vrienden en vijanden? tevens) weten zelf ook heel goed wat het onderwijs voor de Missies beteekent. Zoo schreef Dh. Van der Sterren zelf „Onze Nederlandsche Katholieken, die een eeuw lang voor hun eigen godsdienstige school hebben moeten strijden, begrijpen al heel gemakkelijk, dat 't missiewerk, dat op vele plaatsen toch in een algeheele geestes- omkeering moet bestaan, maar weinig zal opschieten en zeker niet zal uitgroeien tot een weidsch en rijk en blijvend werk, als niet goedd, degelijke, actieve onderwijzers klaar staan, om den bodem te bereiden of het zaad te helpen in zijn groei. En dit klemt te meer, waar in onze tijden alie volkeren naar weten en ontwikkeling verlangen en die geestelijke goederen zullen nemen bij Pro testanten en heel- of half-ongeloovigen, als zij ze niet gegeven krijgen van ons." Welnu, in tal van landen niet alléén in China wordt door ons nog zoo goed als niets voor het onderwijs gedaan en kan ook heel weinig gedaan worden, zoolang er niet gezorgd wordt voor onderwijzers uit die eigen landen zelf. Zulk een zorg is zoo veelomvat tend, dat er een aparte grondslag, een eigen steunorganisatie voor noodig is. Richten we die niet op, dan gaan er vijftig of meer jaren overheen, voor er iets van beteekenis gedaan kan worden. En dan is de tempus acceptabile de aangename tijd, het juiste oogenblik voor bij Dan hebben de protestantsche millioe nen hun werk reeds gedaan. Dh, v. d. Sterren heeft ten slotte nog een flauwe heenwijzing naar andere dingen, die ook wel aardig zijn. Als er een aparte organisa tie moet komen voor het onderwijs, waarom dan straks niet voor „inlandsche artsen, apot hekers, juristen, vroedvrouwen, boekhandel, pers" Me dunkt, mijn geachte medestrij der kan dit niet ernstig bedoeld hebben. Al die personen en zaken zijn héél mooi, vooral voor een gevestigde Christenheid, maar Dh. v. d. S. zal wel niet willen volhouden, dat ze van dezelfde beteekenis zijn ais de school, die de gansche jeugd bestrijkt. En vooral niet van dezelfde beteekenis in landen, die voor het Christendom gewonnen moeten wór den en waar een legioen andersdenkenden klaar slaat om ons vóór te zijn met het bewer ken der geesten. Ik moet eindigen. Ik herhaal nog maar wat zou het een prachtig werk kunnen wor den, als onze studentenmissieclubs zich zeer bijzonder dit werk, dat in hun lijn ligt, aan trokken. En wat zou het eerst recht mooi zijn, als onze katholieke onderwijzersbonden zich eens met hart en ziel op dit werk wier pen. Ze konden dit doen en in en door hun organisaties, èn door de jeugd. Het katholiek onderwijs in de beschaafde landen öp voor het Missie-onderwijs Zie daar m.i. de beste oplossing. Of de vroeger genoemde naam „Sint- Paulus-liefdewerk" dan gekozen moet wor den, is een kwestie van ondergeschikte be teekenis. S. BRUIJSTEN. DE FORMATIE-LIMBURG EN DE KATHOLIEKEN. Dc Tijd schrijft: Tegenover beweringen in sommige bladen o.a. in de Voorwaarts van Dinsdag als zou de poging van ^den kabinetsformateur van katholieke zijde binnenskamers tegen werking ontmoeten, kunnen wij verzekeren, dat een verbod der katholieke Iwecdc Ka merfractie aan welk katholiek cok om in het kabinet-Limburg zitting tc nemen niet be staat. Integendeel zijn voor zooverre in parlementairen kring bekend is één uitzon dering daargelaten alle vooraanstaande leden der fractie vóór het welslagen van een kabinetsformatie door mr. Limburg en voor medewerking van enkele katholieken in dat kabinet. Het totaal van het ingekomen bedrag voor de slachtoffers van den Watersnood is 409.285.70. Bij Kon, Besluit zijn in de Generale Com missie, bedoeld in art. 3 der Zuiderzeesteun wet 1925 benoemd: tot lid tevens voorzitter, mr. G. Vissering, te Amsterdam; tot lid te vens ondervoorzitter: H. B. Defoer, te Am sterdam; tot lid: Jb. Boer Kzn.. te Huzen (N.-H.); A. B. Brouwer, te 's Gravenhage; mr. A. van Doorninck, te 's Gravenhage; Anth. Folmer, -te 's Gravenhage; H. J. de Groot, te 's Gravenhage; F. K. J, Hernga, te 's Gravenhage; C. Kes, te Volendam; Th. C. P. M. Kolfschoten, te Edam; H. Pollema, te Lemmer; P. Visser Jzn., ie Marken; mr. J. Westhoff. te 's Gravenhage; ir. dr. H. Wort- man, te 's Gravenhage. Het Brusselsche Had „Nation Beige neeft er op gewezen, dat, terwijl alle andere lega ties de vlag halfstok hadden geheschen op den dag der begrafenisceremonie van kar dinaal Mercier, de legatie en het consulaat- generaal van Nederland, te Brussel, daarop een uitzondering maakte. Volgens genoemd blad zou het uitsteken van dc vlag verboden zijn, omdat Nederland een Protes- tantsch land it. De „Maasbode" heeft jhr. Van Vredcn- burch onzen gezant te Brussel, naar aanlei- ding hiervan om opheldering gevraagd, Waar- i bi) deze éerklaardc: ,Dat is een spijtige ver- I getelheid. Ik had Woensdagavond order ge- geven, dat 's anderdaags de vlag halfstok ^aan de legati moest worden, geheschen. Vandaag lees ik, dat zulks vergeten is geworden.' Verschenen is het verslag over den Post cheque- en Girodienst over de jaren 1923 en 1924. In het schrijven van den directeur-gene raal der posterijen en telegrafie, waarbij deze het verslag aan deó minister van Waterstaat doet toekomen, wordt opgemerkt, dat m de verslagperiode vallen de tijdstippen van stopzetting en heropening van het girobedrijf De ontwikkeling van den dienst sinds de her opening geeft volgens den heer Damme alle reden tot waardeering van het beleidvolle beheer van den directeur en de toewijding van hem en zijn personeel. Sinds de heropening zijn van de zijde der gebruikers geen of nagenoeg geen klachten vernomen. Het valt niet te ontkennen, dat het bedrijf nog niet zijn vroegere positie in het betalend verkeer heeft herwonnen, al valt een gestadige toeneming van het gebruik waar te nemen. In de naaste toekomst mag echter verwacht worden, dat de toewijding van een eerste rol in den betalingsdienst van den Staat aan den postcheque en girodienst het gebruik van het instituut door den particulier gunstig Zal beïnvloeden. Hierna maakt de verruimde maatschappelijke functie van het bedrijf het noodig, het zoo goed mogelijk te doen aan sluiten aan andere betalingssystemen, met na me aan het girosysteem van de Nederlandsche Bank. Dit laatste zal worden bevorderd door het opnemen voor den girodienst van een girorekening zooöra het overleg ter zake met laatstgenoemde instelling hetwelk thans in gang is, tot overeenstemming zal hebben ge- ieid. Onder de bestaande omstandighed""" schijnt den heer Damme de verwachting ge wettigd, dat binnen niet al te langen tijd, bij een voortgezet zuinig beheer van den dienst en voortdurende zorg voor een pas-sende ver sterking zijner inkomsten, het mogelijk zal blijken, het bedrijf te doen beantwoorden zoowel aan zijn roeping als goed en snelwer kend en ruimverbreid betalingsinstituut,, als aan het desideratum van evenwicht in uit gaven en inkomsten. Een vraagstuk, dat spoedig opnieuw aan de orde dient te worden gesteld, is dat van eventueele rentevergoeding. In verband hiermede is mede wenschelijk te achten, het scheppen van cenige meerdere vrijheid voor het bedrijf ten aanzien van de behandeling' van grootgebruikers van den dienst. Een voorstel daartoe zal den minister binnen kort bereiken. Het aantal ambtenaren bedroeg op 31 De cember 1922: 667; op 31 December 1923: 1058, en op 31 December 1924; 752. Tijdens de crisis bij het bedrijf is in totaal f2.827.591.08 te veel uitbetaald geworden op ruim 4000 rekeningen. In verreweg de meeste gevallen heeft aanzuivering plaats gehad. Slechts in een beperkt aantal geval len bleken de betrokkenen weigerachtig, om hun schuld te voldoen. Voor zoover deze rekeninghouders niet aannemelijk hebben kunnen maken, dat zij inderdaad niét tot betaling verplicht waren, is de tusscherikomst van den landsadvocaat ingeroepen, om de verschuldigde bedragen zoo noodig in rechten te vorderen. In totaal werden in handen van den lands advocaat gesteld 121 vorderingen, tot een ge zamenlijk bedrag van f 141.575.70, 'waarop' tot ultimo September 1925 f 42.009.79 be taald is geworden. Gebleken is, dat énke.le saldi, tot een gezamenlijk bedrag van f 3508,26, vermoedelijk oninbaar zullen zijn. Ten aanzien van de nog niet geinde posten zet de landsadvocaat zijn bemoeiingen voort. Op 31 December 1924 was nog niet aan gezuiverd een bedrag van f 178.581.76, ver deeld over 754 rekeningen. Bij het uitbrengen van het Verslag was het nog niet aangezuiverde bedrag gedhald tot f 109.747.13. Het genoemde totale bedrag der oorspron kelijke tekorten komt ongeveer overeen met 1 van de totale saldi. Het verlies over 1923 heeft bedragen f 275.849.49 y2, terwijl de winst over 1924 bedroeg f 126.325.22. Aan eenige postkantoren in den lande is sedert enkele dagen Het nieuwe „Zondags zegel" verstrekt. De kleur er van is rood; de letters en de rand zijn geel. „Hel is moeilijk om het iedereen naar den zin te maken", zuchtte de Amsterdamsche politierechter, mr, Servatius, toen de ver dachte die zich aan beleediging van een politie-ambtenaar had schuldig, gemaakt, na zich in de corridor, en nadien in de agenten- .wachtkamer op het politie-bureau weerspan nig te hebben betoond, hem de vraag steldé: „Waarom hebben ze mij niet inliet hok ge zet als ik zoo weerspannig was?" „Als dat gebeurd was, zou u er waarschijn lijk even heftig tegen opgekomen zijn" Het dc politierechter er op volgen en veroordeelde den weerspannigen arrestant, dien de alcohol de baas was geweest en die heel leelijke woorden tegen de agenten bad uitgebraakt, tot een maand gevangenisstraf. En dan fe bedenken, dat hij, als hij dien dag geen ruzie met zijn vrouw Had gemaakt, niet met een „kwaden kop" uit huis was ge- loopen om zijn troost te zoeken in de bor rels, die de schuld werden van al de volgen de ellende. „Gaat u verhuizen? Dat is heel goed'' zei- de de subst.-ofticier van Justitie, mr. Rey- lingh, tegen de dame uit plan Zuid, die kans had gezien, een storm van verontwaardiging bij haar buren te ontketenen, vanwege de on- gekuisebte termen, die zij hen toevoegde, Wel lijdt zij aan een keelaandoening, maar die belette naar niet, zij 't dan op heeschen fluistertoon, gruwelijke scheldwoorden te uiten. De buren hadden zich zelfs vereenigd, om een gezamenlijke klacht te ondertee kenen. Toen de dame voor den poli.tierechter stond, was zij niet „bij stem", zoodat deze laatste er al over dacht de zaak ie verdagen, omdat Z.E.Achtbare niets kon verstaan. ,Zc overdrijft een beetje," zei de beleedig- de buurdame, „als ze scheiden moet, dan weet ze zich wel verstaanbaar te maken." Hetgeen ten gevolge had, dat zij tot een boete van 3 werd veroordeeld. In haar nieuwe woning kan zij nu met een schoone lei beginnen. Drie maandeft gevangenisstraf was het von nis tegen den man, die voor het Leger des Heils met de- oud-papier-kar liep en de kans hem hierdoor geboden, had gebruikt, om in de fabriek van Kattenburg, over het IJ een regenjas te stelen. Een maand voorwaardelijk hoorde zijn makker, die meeliep achter de kar en in de opbrengst van de jas had gedeeld, tegen zich cischen en als vonnis bevestigen. Twee gulden hadden zij er voor gemaakt en ieder hadden zij er een van opgestoken. Voor den onverbeterlijke, die noch „loe- vlucht noch Leder des Heils" terug wilde zien, bleef de straffende gerechtigheid, voor den zwakken broeder, wiens eerste vergrijp het was, de „fair chanche". „Wilt u uw handschoen even uittrekken?" vroeg de politie-rechler aan de caféhoudster, die getuigen kwam tegen een dame, die het zich erg had aangetrokken dat zij uit baar café werd gezet wegens onbehoorlijk gedrag en toen met een stoel een groot spiegelruit had ingeworpen. Toch was het geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Want toen het luidruchtig gezelschap verzocht was het café te verlaten, gingen de manneq,heen, maar bekl. bleef en verviel tot handtastelijk heden, die den zoon van de caféhoudster uit zijn buffet lokten, om zijn moeder tegen de woedende bezoekster te beschermen. Er volgde iets wat op een verward kluwen klau wende armen en trappende beencn geleek. En nadat eindelijk de deur achter haar was dicht gemaakt, slingerde de opgewonden dams den stoel in de spiegelruit, riet kostte haar 40 boete, ongerekend dc ruit. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond Woensdag terecht de 42-jarige huisvrouw W. G„ wonende aan den Langedijk, onder Ooststellingerwerf, vrouw van J, Vï, we gens het opzettelijk van het leven berooven van haar kindje van circa acht maanden, genaamd Adam. Bij dc behandeling der zaak bleek, dat het gezin in bekrompen omstandigheden in een krot van een huisje leefde. In den mor gen van den 6en December 1925, nadat de man opgestaan was en zich van huls bege ven had, zou de vrouw het kindje zoo ste vig tegen zich aangedrukt hebben- dat het gestikt was, Or. Mieremet, tc Groningen, dis de jijk- schouwing verricht had, kon geen andere doodsoorzaak opgeven dan verstikking. 'Voor den rechter-commissaris had do vrouw opgegeven, dat het kindje niet wilde groeien en dat zij daarom geen ander middel meer wist. De president vroeg haar, of het haar bedoeling was geweest het kind op die wijz te dcoden, waarop zij antwoordde: „Neen." De officier van Justitie achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischte een gevangenisstraf van twee jaren. De verdediger, mr. C, Beekhuis, pleitte een lichtere straf. Uitspraak over 14 dagen, Een landbouwer te Zevenhoven zag zijn kat plotseling met een geweldigen sprong in een greppel verdwijnen. Even later kwam poes terug met.... een flinke haas in den bek. Te Enkhuizen is Woensdag een kindje van zes weken in de wieg gestikt, doordat een kat op het halsje van het wicht was gaan liggen. Te Uden (N,-Br.) is een zilveren munt gevonden,, iets grooter dan een gulden. De voorzijde vertoont het beeld van een man in rijk versierd harnas, omschrift Franc. Fil, Fer, D Fli, Princ Mess (volgende 2 letters onleesbaar) ani; de keerzij een dubbelen adelaar met ovaal borstschild, door een ver- tikale streep in tweeën gedeeld, waarin links een staande leeuw, rechts drie schuine balken. Boven de adelaarskoppca een kroon. Inschrift: Non nobis. Dno, nom, tuo. do, glori. (G. 21.). DE SCHOOLCOM^ETITIE. Konden vorige week de wedstrijden we gens den slechten toestand der terreinen geen doorgang vinden, vandaag ging het beter cn hadden beide vastgestelde ont moetingen plaats. Zeer interessant is de strijd niet geweest, want èn de HBS 5 j, èn het Gem. Lyceum waren veel sterker dan hun resp. tegenstanders. Het programma voor Woensdag 10 Fe bruari luidt a.v.: Gem. Lyceum tegen Kennemcr Lyceum en IIB'S 5 j. HBS A. Thans laten we de verslagen volgen van de gespeelde matches. Op het H. F. C.-ferrein ontmoeten: Gem. LyceumGymnasium elkaar, waarvan de uitslag een record-score van 250 werd. De wedstrijd was zeer een zijdig, hetwelk hoofdzakelijk het gevolg was van te weinig safe Gymnasium achterhoede. Vooral de keepersplaats was slecht bezet. Toch komt den Gymnasiasten een pluim toe voor hun dapper volhouden. Met half-time was de stand reeds 150, welke na de thee opgevoerd werd tot 250. In dc gemaakte goals had de linksbinnen met negen het .gj-potc aandeel. Op het Haarlemterrein bestreden de vol gende scholen eikaar: H, B. S. Kennemer Lyseum. 81. De H. B. S. 5 j, loopt direct hard van stapel en reeds met dc rust bedraagt dc vóorsprong vijf goals. Na de thee slaagt het Kennemer Lyceum erin den cenigen tegen- goal te maken, terwijl de H. B. S. 5-j, nog driemaal het net weet te vinden. Het winnen de schoolelftal speelde wel een goede partij, hoewel de linkefwing wat vee! verwaarloosd wérd. „TÜRNLU5T" BEVERWIJK, Dc feestuitvoering der Beverwijksche Gymnastiek Vereeniging „Turnlust ter ge legenheid van haar 15-jarig bestaan, tvaar- aan het Keurkorps van het Kon. Ned. Gymn. Verbond haar medewerking zal verleenen, is vastgesteld op Donderdag 11 Fcbr. a.s, in het nieuwe Luxor Theater te Beverwijk. Aan den vooravond van haar jubileum, wacht deze vereeniging nog een andere ge beurtenis. Maandag a.s. zal „Turnlust" in het bijzijn van autoriteiten en vooraan staande personen in de gymnastiekwereld liet nieuwe gymnastieklokaal aan de C. II. Moensstraat in gebruik nemen. Dc dames-, en heerenafdcelingen zullen op dien avond enkele nummers gymnastiek demonstreeren. B. G. V. TE BLGEMENDAAL, In een der zalen van Hotel „Vreeburg", haH Zaterdag de feestavond der adspiranien van bovengenoemde vereeniging plaats. Diverse spelen n.l, appeihapapen en zakloo- pen voor de jongens en voor de meisjes', een staart aan een ezel prikken verhoogde de feeststemming en verwekte een algemefene hilariteit. Ook de voordrachten enz. vielen bij de jeugdige B. K. V.'ers zeer in de smaak. Voor de dames en heeren vindt dc feest avond plaats op 13 Febr. a.s. DAMESHOCKEY. EEN NED. ELFTAL NAAR BELGIE. Na den hockey-wedstrijd BelgiëNeder land schijnt er nu ook een internationale ontmoeting tot stand te komen tusschen 2 dameselftaiien, n.l. een Ned. Elftal en de Brusselsche Lcopoid-club, De wedstrijd wordt waarschijnlijk ge speeld op 6 of 13 Maart a.s. Zondag zullen de Waalsdorp proefwed- strijden worden gehouden, waarna een Wes telijk proefelftal wordt gekozen. Dit speelt dan op 28 Februari a.s. een oefenwedstrijd tegen een Oostelijk elftal. De tweede partij afgebroken in gewonnen stand voor van Dartelen. Maandagavond ving onder enorme belang stelling de tweede partij van den herkamp tusschen de hecren J. W, van Dartelen en H. G. Teunisse om den Haarlemschen kampi oenstitel aan. Dc heer H. G. Teunisse speelde in deze partij met Wit en opende met 3429, waar op vwn Dartelen met 2025 een hekstelling inleidde en deze de geheele partij door con sequent doorzette. Iti opening en middenspel kwam dan ook van Dartelen langzamerhand in het voordeel. Door beide spelers werden herhaaldelijk mooie combinaties en listige slagzetten in dc partij gevlochten, welke echter steeds wer den doorzien. In het eindspel echter moest van Dartelen door zeer fraai spel van zijn tegenstander de hekstelling verbreken met als gevolg een sterken centrumstand van zijn tegenstander, terwijl de stukken van v. Dartelen aan beide kanten van het bord stonden opgesteld. Van dit moment af kwam Teunisse ge ducht opzetten en reeds fluisterde men van een nederlaag voor Van Dartelen. Intusschen echter geraakten beide spelers in tijdnood en juist in deze periode over speelde Van Dartelen zijn tegenstander. Teu nisse kon den stand niet meer voldoende doorrekenen, waarvan Van Dartelen profi teerde om op handige wijze dam te forcee- ren met schijfwinst. Wel bereikte Teunisse ook de damlijn, doch niet- nadat van Dartelen nog gelegen heid had gevonden een tweede stuk te win nen, wat juist voldoende zal zijn om de par tij te winnen. In een stand van: Van Dartelen 1 dam en 3 schijven en H. G. Teunisse 1 dam en 1 schijf werd de partij te ruim 12 uur afgebro ken en wordt Maandagavond a.s. in het club lokaal der'„Haarlemsche Damclub" uitge speeld. Het is echter nu reeds zeker dat deze par tij door van Dartelen gewonnen zal worden, waarmede deze dan beslag zal leggen op den titel van Kampioen van Haarlem en Omstre ken. NED. R. K. DAMBOND. DISTRICT EINDHOVEN. Dezer dagen had de definitieve oprichting plaats van het district Eindhoven van den Ned. R. K. Dambond. De stichtingsvergadering werd geleid door den heer Te Kout van de Damclub „Ons Vermaak", welke de vertegenwoor digers van de R. K. Dambeweging uit Den Bosch, Best, Eindhoven, Geste! enz. wel kom heette en 'het doel van dc vergadering nader uiteenzette. Hierna gaf de heer C. J. Snijders uit Rot terdam, voorzitter van den R. K. Dambond, een uitvoerige uiteenzetting van het doel van den bond nl. R. K. dammers in het Roomsche Zuiden op principieelen grond slag te organiseeren. Na uitvoerige bespre kingen werd tot definitieve oprichting van het" district Eindhoven overgegaan. Het voorloopig bestuur werd als volgt samengeste'd: A. van Hout, voorzitter; J, v. d. Bosch, secretaris, Eindjes 53, Eind hoven; A. van Dong, penningmeester, Hoefkestraat 11; J. Philippi en J. Ligtvoet, commissarissen. Nog in Februari zal de propaganda-actic om tot snelle uitbreiding van'het district te geraken, gevoerd worden in Gestel, Hees, Veltdorp, Boxtel, Helmond enz. Na afloop gaf de bondskampioen een simultaanvoorstelLng. Voor den inhond van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. M. de Redacteur, Naar aanleiding van uw artikel van 2 Februari, aangaande den noodtoestand in de veenstreken, zou ik het volgende willen op merken: M. f. is hier maar één antwoord mogelijk en dat is. „Er moet geholpen wor den". Echter mag ook de vraag gesteld of r.et klein percentage Nederlanders, dat door watersnood of andere malaise nog niet in den put zit, in staat is doeltreiiend te hel pen. Gaat dit niet boven de aigemeene draagkracht? Hier passen wellicht meerdere vraagteékens. Maar zou er geen andere weg te vinden zijn? Wanneer nu eens iedere goedi willende landgenoot (landgenoote is mogelijk bet juistere woord) zich verbond óqi heizij nu of voor den volgenden winter een gedeelte van de benoodigde' huisbrand te. ne men in den vorm van turf, zouden we dan niet aardig op Weg zijn? Zoo noodig deze té ontvangen op e.lken willekeurigen tijd? Ik weet wel, dat dit hu juist niet. de ideale brandstof is, maar z'n evenmensch helpen aan werk en zoo tevens aan brood, is wel 'n ideaal. En dart zullen cr, dat lijdt geen twijfel, toch duizenden in den lande zijn, die, daartoe aangezocht, zith gaarne bereid ver klaren. En och, wat onze tegenwoordige kwakkelwinters is zoo'n brokje veen, dat dan iegelijk is een offertje op het altaar der nsustenliede, wel te gebruiken zonder dat dc huishoudelijke begroeting stijgt, Warneer daartoe door ieder, die maar eenigszins wil en kan eens goed werd medegewerkt, wan neer pers. en verschillende organisaties cn al wat. verder invloed heeft, deze cen9 daartoe gingen aanwenden, zou dan niet wat meer leven gebracht worden in het zoo lamgesla gen veenbedrijfEn daardöor een enkel zonnestraaltje op menige nu zoo duistere levensbaan? Ik ben geen econoom en er misschien heer lemaal naast en zullen er wellicht betere idee's zijn, maarmisschien is er een kansje. Hoogachtend, C. Haarlem 2-2'26. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik onderstaande in uw blad opgenomen, waarvoor ik u bij voorbaat dank zeg. Tot mijrj verwondering las ik Zaterdag in de Haarlemsche bladen dat door het Ëdo- bestuur aan het Watersnood-Comité slechts 362.1214 was afgedragen, zijnde de helft van de netto-opbrengst van den liefdadig heidswedstrijd EdoHaarlem. Ik zeg „slechts", omdat met dezen wed strijd mi. toch zeker een vijftien a zestien honderd gulden is binnengekomen. Het Edo- bestuur heeft dus uit dezen wedstrijd een aardig slaatje geslagen, Tocii is het zeker, dat wanneer het pu bliek vooruit had geweten, dat slechts de helft der netto-opbrengst van dezen wed strijd voor den Watersnood bestemd zou ge weest zijn, het meerendeel vast niet was ge bleven, Maar doordat er door één der Edo- leden was rondgebazuind, dat de recette bestemd zou zijn voor den Watersnood, kon het publiek zich hiermede wel vereenigen. Het Edo-bestuur treft dan ook wel eenig verwijt, doordat het eerst heeft laten rond zeggen, dat de recettes bestemd waren voor den Watersnood. Toen las m&n den volgen den dag al in de verschillende bladen dat het was verminderd tot de helft, en nu blijkt het dat het slechts de helft der netto opbrengst is. Aan dc besturen der verschillende andere voetbalverenigingen hier ter stede, die er niet al te best voorzitten, zou ik aanraden dek eens een liefdadigheidswedsrijd in dien geest te laten spelen, daar hen dit zooals men aan EdoHaarlem heeft kunnen zien, vast geen windeieren zal leggen, U, Mijnheer dankend voor de plaatsruim te, verblijf ik TOESCHOUWER. Het bovenstaande hebben wij ter inzage gezonden aan hét bestuur van E. D, O. met verzoek hierop desgewenscht even in te gaan, Het doet ons genoegen dat men van clio zijde met een toelichting komt, welke wij hieronder publicceren. Gaarne voldoe ik aan uw verzoek om op bovenstaande sarcastische opmerkingen van „Toeschouwer"' in te gaan. In overleg met het „Haarlem"-bestuur en de heeren Boel- jong en Timmermans, bestuursleden van den N.V.B, werd besloten toen de lieer Boekman niet verscheen, om te spelen voor het Watersnoodcomité. Ten opzichte van de recette werd afgesproken met „Haarlem" en het N.V.B .-bestuur om hiervoor de helft van de netto recette te bestemmen. Toen werd door het E.D.O.-bestuur aan hare con troleurs opgedragen deze afspraak aan het publiek mede te deelen. Er blijkt na onderzoek onzerzijds dat inderdaad één van de contro leurs heeft geroepen dat de recette voor den watersnood was bestemd. Echter heeft deze man maar tot een deel van het publiek ge roepen en deden de anderen hun taak goed. Wat betreft de opmerkingen van Toeschou wer dat er wel 15 h 1600 gulden is binnenge komen bewijst, dat hij geen deskundige is op het gebied van recettes schatten, anders zou-hij weten dat op het E.D.O.-terrein het publiek dicht om het veld staat, waardoor het lijkt, als of er heel veel publiek aanwezig is, terwijl hetzelfde aantal menschen op het terrein van „Haarlem" als het ware verdrinkt. Dan nog even opgemerkt dat ongeveer een 600 personen evengoed is weggegaan, dan is toch zeker wel duidelijk dat de som van f 363,12\'2 een mooi bedrag is voor de halve netto recette. Het is maar goed dat dat deel van het publiek, wat niet heeft geweten dat slechts de helft werd afgedragen is gebleven anders was de opbrengst nog minder geweest en zou „Toeschouwer" heelemaal uit zijn vel zijn gesprongen. U Mijnheer dankend vcor de gelegenheid om deze zaak recht te zetten, verblijf ik Hoogachtend namensE.D.O- D. H. PIGGE. Secretaris. Vr,; Ik heb een kanarie, welke gedurig op een pootje zit; het is niet gebroken, want hij staat er wel eens op, maar heel Kort, zoodat hij het spoedig weder onder de eertjes doet. Wat is daaraan te doen? Aninv,: Penseel het pootje met Jodium tinctuur. Als vervelling optreedt moet u cr mede ophouden. Te vr -enmet u zich over tuigen of er geen puistje, blaasje of zweertje aan het pootje zit. Zco ja, dan dient u dit in te smeren met puru-balsum. Vr.: Mijn vrouw_ hteft een Aronskelk als gioem, in .huis. Nu zou zij gaarne willen weten, hoe die behandeld moet worden. Oreden hij niets vooruit gaat. Zij kan hem nooit verder krijgen ais twee bladeren. Als de derde er goed en wel door is, valt No. 2 steeds weer af. Bloeien doet hij nooit. Ant.: Deze Aronskelk zal iwel.cht nog geen rustpoos hebben gehad. Jaarlijks is dit noo dig. Dit is te verkrijgen door deze plant pl.m, 214 a 3 maanden droog te houden. Alle bladeren mogen alsdan verdorren. Deze rustkuur geeft men meestal Mei-Juni- Jttl'r, 2de helft van Juli schudt men de ulant uit dc pot, ondoen haar van de kleine zijknolietjes, nemen alie dorre wortels weg en piant haar opnieuw in een niet te groote pot met voedzame aarde (14 klei, A blad- grend, mest, plus iéts scherp zand). Plaats haar op een half beschaduwd plekje bu.ten en geef haar bij hergroei veel water en vlceimest. Zoo noodig verpotten in voétl- zamen grond. De plant heeft een afschuw Van droge kamertemperatuur, evenwel half Sept. moet zij binhen 'Worden geplaatst. Geef haar deze restcerende maanden volop vlceimest en gaaf haaf een lichte, luchtige plaats. Geen: tocht s. v, t>. Vraag:' Ik heb een perseön nogal eens aan hst werk, soms geheyie weken, maar soms ook enkele dagen «jn de week. Deze perscon trekt venslang 10per week van de* invaliditeitswet. Moet ik voor hem evengoed nog zegels plakken? Zoo ja, hoe duur moeten deze zegels zijn? Welke zegel? moet ik voor een vole week en welke vooi een dag plakker.? Antw.: Zonder nadere gegevens is deze vraag niet te beantwoorden.Hoeveel be draagt het Icon? Is het een vast weekloon óf uurloon? Hoe oud is de werknemer, Is uw mededeeling dat werknemer een- rente geniet van 10.per week inge volge de Invaliditeitswet wel juist? Vraag: I Heeft een patiënt, die door den Raad van Arbeid in een sanatorium ver pleegd wordt en onbemiddeld is. recht op gratis kleeding? Het wordt bij den eenen raad wel en bij een anderen niet verstrekt. 2.» Als ik in 1923 een rente heb van 2.73 per week, zonder verpleging, wat moet ik dan in 1926 bij 182 zegels met verpleging voor rente trekken? Men geeft mij nu 2.43. Is dit juist of niet? 3. Heeft men recht op invaliditcitsrente op den dag der aanvrage, of is dit van terugwergende kracht? Ik kan omdat ik mijn renteboekje nu niet kan krijgen, geen aanvraag doen voor invaliditeitsrente bi; den Raad van Arbeid. Ik ben reeds 14 maanden invalide. Antw. 1. Recht op gratis kleeding bestaat niet. Het kan echter voorkomen, dat een verzekerde die in een sanatorium moot worden opgenomen in een zoodanigen toe stand, wat klecding betreft, verkeert, dal hij zonder het verslrekken van eenig onder goed niet naar het sanatorium zou kunnen gaan. In zoo'n geval wordt dan, de verzekerde eenig ondergoed verstrekt. Bovenkleeding of schoeisel wordt nimmer gegeven 2. Zonder nadere gegevens is deze vraag niet te beantwoorden. B.v. van welke waarde de zegels die geplakt zijn? 3. De rente gaat in op den dag van in diening der aanvraag. Vr. I. Wat is de kortste weg per fiets vai Lisse naar Naarden? Hoeveel K.M. is het? II. Bestaat er in Naarden ook nog eer R. K. Militairen-vereeniging? Antw. 1: Lisse, Venneperdorp, Aalsmeer Amstelveen, Ouderkerk, Abcoude, Geinbrug, Weesp, Naarden. Afstand 56.9 K.M, 2: Ja. Vr.: Kunt u mij misschien inlichten, waar en tot wie ik mij moet wenden om in het Fransche Vreemdelingenlegioen opgenomen te worden? Anlw,: Wendt u maar eens tot den heer J. H. Sauveur, consulair agent van Frankrijk te Flaarlrm, Nieuwe Gracht 96. Vr: Welke is de kortste weg van Hillegom over Arnhem naar Hengelo en van Hengelo naar Lemmer. Antw.: Hillegom, Venneperdorp, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht. Wilnis, Oudhuizen, Ruwiel, Breukelen, Maar- sen, Utrecht, de Bilt, Zeist, Rijsenburg, Drie bergen, Doorn. Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wageningen, Reftkunni, Heelsum, Oosterbeek, Arnhem, Afstand 1121 K.M, Arnhem, Dieren, Olburgen, Rhaa- Steenderen, Baak, Wichmond, Vorden Lochem, Diepenheim, Goor, Wiene, Deldeu, Hengelo. Afstand 74.9 K.M. Hengelo, Borne, Zenderen, Almelo, Wierden, Nijverdal, Hel len doorn, Lernele, Ommen, Ommerschzns. Balkbrug, Oud-Avereest, Dc Stapel, De Wijk Meppel, Steenwijk, Steenwijkcrweg, Paaslo, Oldemarkt, Ossenzijl, Kuinre, SlijkenWrg, Schoterzijl, Lemmer. Afstand 126 K.M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6