Radio-omroep. Tandheelkundig Instituut te Utrecht. Handelsverdragen met Abessynië en Djeddah. Nederl. Centraal Filmarchief. De nasleep van het Cetem faillissement. De polemiek BongerStenhuis. Zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar. VERKEER EN POSTERIJEN. Herstel van den spoorweg NijmegenDen Bosch. MARKTNIEUWS. DRANKBESTRIJDING. R. K. Spoorweg Onthouders- Vereeniging „St. Franciscus van Assbië". VISSCHERIJ. Duitschland en de Volkenbond. De financieele debatten in de Fransche Kamer. Het niet arresteeren van Mgr. Tsadrawetsj. De staking der Engelsche marconisten. De samenzwering tegen Pangalos. RECHTZAKEN. De drie Hongaren voor de Rechtbank. Het huis met den gouden stoep". Een revolutionnaire beweging in Portugal. KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. Te Utrecht \s Dinsdag een deel van het Tandheelkundig Instituut werkzalen eerste jaarsstudenten en het laboratorium van den lector B. R. Bakker, van Maliebaan 18 overgebracht naar Biltstraat 172, het hoofd gebouw van de voormalige veeartsenij school. Het aantal tandheelkundige studenten neemt steeds toe. In September j.l. bedroeg dit 330, waarvan 120 in het eerste jaar moesten worden geplaatst. Hierdoor werd de ruimte in het gebouw aan de Maliebaan, dat in 1919 in gebruik werd genomen en waarin eerste- en tweede-jaarsstudenten waren ondergebracht, nu al te klein. De samensmelting van de veeartsenijkun- dlge hoogeschool met de universiteit maakt het mogelijk in het gebouw aan de Bilt straat ruimte te vinden. Gelijkstraats vindt men drie zalen voor de studenten en een demonstratiekamer. Op de eerste verdieping, zijn het laboratorium voor materia technica, de kamer voor den docent en de werkplaats van den techni cus. Het onderricht behoeft nu geen stagnatie meer te ondervinden. NOORD-HOOLLANDSCH KANTWERK. Een mogelijk* bijverdienste voor de bewoonsters van Urk. Z. K. H. Prins Hendrik heeft Woensdag »en bezoek gebracht aan een tentoonstelling ?an Noord-Hollandsch kantwerk,welke thans door mevr. Schutte uit Hoorn gehouden wordt in „Huize Voorhout", Lange Voorhout ie Den Haag. De bedoeling van mevr. Schutte is, aan iet Noord-Hollandsch l^antwerk meer be- Kenrheid te geven, en daardoor te bevorde ren het vervaardigen van zulk kantwerk, ten iinde aan de vrouwelijke, noodlijdende be- yoonsters Van Urk en ook elders in Noord- dolland een bron voor bijverdiensten te ver- ichsffen. Een deel van de opbrengst der tentoon stelling strekt ten, bate van de slachtoffers van den watersnood. ,V Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede. dat de heer' C. O. van der Plas, Consul der Nederlanden te Djeddah, zich binnenkort zal begeven naar Abessynië en Zemen (Zuid-Arabië) ter bestudeering der fnogelijkljeid van een uitbreiding der handels betrekkingen tusSchen Nederland en deze beide landen. Aan den heer van der Plas is de opdracht verstrekt om eventueel de sluiting van han delsverdragen voor te bereiden. Dinsdag hield het Nederlandsch Centraal Filmarchief in het Rijksadchiefgebouw, te s Gravenhage zijn jaarlijksche algemeene ledenvergadering. Het jaarverslag van den secretaris, den heer D. S. van Zuiden, werd goedgekeurd. Het zal in zijn geheel in het „Lichtbeeld" worden opgenomen. Blijkens het verslag bezit de vereeniging thans reeds 458 films, waaronder slechts 46 dia-positieven. De rekening en verantwoording van den pennnrigmeester. mr. D. W K. de Roo de la Faille, werd goedgekeurd. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden. jhr. mr. dr. E. A. v. Berentseyn, H. ter Hall en D. van Staveren, werden her kozen.Besloten werd een aanvang te maken met de wetenschappelijke beschrijving der 'ilms. Versterking van de geldmiddelen is laartoe evenwel dringend noodig. Nadere verklaring van Mr, Merchant. Mr. Marchant verzoekt het Corr.-Bur. in Den Haag te publiceeren, dat de mededee- ling, dateerend 1 Februari, weergevend eeni- ge woorden tot en vertegenwoordiger van de pers gesproken, door den curator Mr. Moerel verkeerd is begrepen. Het herhaaldelijk gebruik van het woord „actie" in verschillende beteekenis, heeft daartoe blijkbaar jaanleiding gegeven. Met „de geheele actiewaarin Mr. Marchant „niets anders ziet dan een poging tot chan tage" is bedoeld de actie van anderen. Uitin gen daarvan heeft men kunnen waarnemen tr verificatie-vergadering. Het verslag werd blauw omlijnd aan de KameHeden gezonden. De nieuwe publicatie geeft een volledig beeld van de zaak. Mr. Marchant neemt gaarne aan, dat de curator, naar hij verze kerde, buiten deze heele actie staat. In de polemiek BongerStenhuis in het Volk komt zich tljans de heer de la Bella, hoofdbestuurder van het N. V. V. mengen. Niet om „mee te vechten*', maar om den ndruk, ook door proL Bonger's uitlatingen gewekt, dat Stenhuis het N. V. V. en het N. V. V. Stenhuis is, te weerspreken. De heer la Bella zegt dan, dat Stenhuis veel schrijft dat moet hij zelf wetenen dat Stenhuis op zijn eigen bekende wijze schrijft. Maar daarom moet hnen niet denken, dat Stenhuis de man is, die in het N. V. V. de lakens uitdeelt; er is een dagelijksch bestuur, een verbondsbestuur en een bestuursraad van een 60 menschen, en al die menschen hebben een eigen meening, een gezond ver stand en kunnen, behoorlijk praten. Neen, er is niets van aan, dat in de beslis singen van het N. V. V. een richting-Sten huis, een geest-Sienhuis valt waar te nemen. De heer de la Bella wil hopen, dat door zijn geschrijf dc legende over een soort „dictatorschap" in het N. V. V. nu eindelijk de wereld uit zal zijn. Men meldt uit Apeldoorn: Gedachtig aan den wensch van H, M. de Koningin om den herdenkingsdag van Haar Zilveren Huwelijksfeest zoo kalm en stil mogelijk te vieren, heeft het bestuur der Oranjevereeniging te Apeldoorn gemeend den dag van 7 Februari a.s. min of meer plechtig in te, zetten, en wel door het doen uitvoeren van koraal-muziek door de drie muziekvereenigingen: Harmonie-orkest, Soli Deo Gloria en Jeanne d'Arc, Deze aubade, welke door de Koningin hoog wordt gewaardeerd, zal Zondagmorgen plaats vinden precies om half negen voor het hek van het Kon. Paleis, en zal ongeveer 20 minuten duren, opdat ieder in de gelegen heid zal zijn zijn kerkelijke plichten te ver vullen. Aan alle schoolkinderen van Apeldoorn zal een reproductie van de schilderij van 't Vorstelijk Echtpaar worden verstrekt. Maandagavond zal in het Oranjepark een concert worden gegeven door de drie ge noemde muziekvereenigingen. Herdenking in België. Ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijks feest van het Koninklijk Echtpaar, houden de Nederlandsche gezant te Brussel, jhr. dr. C. G. W. F, V&n Vredenburch en mevr. Van Vredenburch op Maandagavond 15 Februari een receptie voor de leden der Nederland sche kolonie. Te Antwerpen bieden de Nederlandsche consul-generaal de heer Ruys en mevr. Ruys in de Gymnasiumzaal. Isabellalaan 102, op 7 Februari aan de leden der Nederlandsche kolonie een thee aan. Een Chineesch Huldeblijk. Dinsdag is in Den Haag een zlending aan gekomen, bevattende een zilveren schild, ge schenk van de Chineesche Kamer van Kood- handel te Batavia, voor het Koninklijk Echt paar, bij gelegenheid van het zilveren huwe lijksfeest. Het is een uit de hand gebosseleerd zilve ren schild, waarop in laag relief de beelte nissen zijn aangebracht van de Koningin en Prins Hendrik. De tekst staat in Chineesche karakters gegrafeerd, omsloten door een lauwerkrans. Het geheel is omgeven door een zilveren parelrand. Het schild is geborgen in een houten met zijde bekleede cassette. Het waardevolle stuk werd vervaardigd door de fa. Wolfers frères te Brussel en zal; vergezeld van een opdracht van den Chi iee- schen gezant te Den Haag, het Koninklijk Echtpaar aangeboden worden. Huldeblijk van de officieren der landmacht. De officieren der Nederlandsche landmacht de reserve-officieren daaronder begrepen, zullen aan H. M. de Koningin en aan Z. K H den Pins der Nederlanden, bij gelegen heid van hun zilveren feest, een huldeblijk aanbieden in den vorm van een schilderij van de hand van den bekenden kunstschilder den heer Ho'ick van Papendrecht. Dit schilderij zal op 11 en 12 Februari a.s in het hoofdkwartier van het veldleger, Flu- weelen Burgwal 12. 's Gravenhage, voor de deelnemers met hun dames te bezichtigen zijn, telkenmale van 10—12 uur v.m. en van 24 uur n.m. Maandag wordt de dienst hervat. Maandag a. s. zal de dienst op den sp weg Nijmegen's-Hertogenbosch vol! worden hervat. zing werden de aftredende Hoofdbestuurs leden herkozen, en in de bestaande vacatu res gekozen de heeren N. P. F. Derks, chef commies te Tilburg en J, van Dijk, commies te Arnhem, De heer Zegers werd wederom als voor zitter gekozen. Besloten werd den jaarlijkschen Bondsdag in de maand Juni, bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan der afdeeling Rotterdam te Rotterdam te houden. Daarop werden een tweetal inleidingen gehouden n.m. door den Bondssecretaris Eichelsheim met het onderwerp „In Nieuwe Banen", waarin werd betoogd, dat wij als drankbestrijders open oog mo.ten hebben voor de kwalen van onzen tijd en daar tegen hebben stelling te nemen door vast te houden aan de Christelijke moraal en door degelijkheid in geheel ons doen en laten, om daardoor een tegenwicht te vor men tegen onze tijdskwalen. Vervolgens hield de Bondsadviseur, Pa ter ïldefonsus een inleiding met het onder werp „De oude Baan". Ook deze spreker wijst op onze houding tegenover de mo derne kwalen, doch op de eerste en voor naamste plaats moeten we zijn drankbe strijders, Het alcoholisme is nog lang niet uitgeroeid, de openbare dronkenschap neemt weer toe, terwijl daarnaast, en dat is een groot gevaar, het drankgebruik wordt goedgepraat en verheerlijkt tegen over de geheelonthouding. De drankbestrij ding met hare mooie idealen heeft in het verleden bewezen veel goeds te kunnen tot stand brengen. Welnu die oude mooie idealen moeten weer opgehaald worden en begeestering wekken. Vervolgens wijdt spreker zeer waardee- rende woorden aan den pas overleden Priester Drankbestrijder, Z.Em. Kardinaal Mercier, en sluit zijne rede met eene aan sporing om allen dit jaap flink aan te pak ken tot grootmaking onzer organisatie Hierna werd nog het woord gevoerd door den Weled. gestr. Heer J, G. Suring, die namens Sobriëtas een woord van dank sprak voor de uitnoodiging, en groote waardeering uitsprak voor het werk der Roomsche Spoormannen-gcheelonthoudcrs, j omdat het zijn geprononceerde drankbe strijders die in Sobriëtas een groote stuw kracht kunnen vormen. Hierna werd met een woord van dank de vergadering gesloten. oor- [ed-g De Nationale R.K. Vereeniging van Ge heelonthouders onder Nederlandsch Spoor-, 1 ram- en van Gend Loos-personeel, hiel Manadag 1 Februari hare jaarvergadering in 't St. Jozefhuis te Utrecht, .Uit alle oorden van het land waren de le den, die niet door dienst of anderszins ver hinderd waren, opgekomen. De heer Zegers. uit Uf-echt leidde de vergadering en sprak een bijzonder woord van welkom tot de Weled. gestr. heer J. G. Suring, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal en Voorzitter van Sobriëtas; den Weled.gestr, heer B. de Breij, Inspecteur der Volksge zondheid afcleeling Drankbestrijding; den Zeereerw. heer C. J. Terwisscha van Schel- tinga, Directeur van Spbriëtas; en den Wel edele heer P. Dieges, secretaris van het Kruisverbond in het Aartsbisdom, Vervolgens wijdt spreker een woord van dank en waardeering aan de Regeering, Spoor- en Tramdirecties en allen die onze actie op eenigcrlei wijze hebben gesteund, en spreekt de hoop uit, dat het jaar 1926 voor allen zeer voorspoedig zal zijn, ..Na het zingen van het Bondslied werd een aanvang gemaakt met de punten der agenda, en werden achtereenvolgens met de noodige toèlichting en bespreking de notu len, het jaarverslag, het financieel verslag, het verslag van Redactie en Administratie van „Het Blauwe Sein", alsmede de beg-oo- ting voor 1926 afgehandeld en goodgekeurd. Bij de daarop volgende Bestuursverkie- tegenwoordigheid men tenminste voorloopig hier niet moet vermoeden." „Wat zijt ge toch geheimzinnig. En wie is die persoon?" „Een inspecteur van politie." „Wat moet die hier doen?' vroeg Mau rice de Prévannes, terwijl hij zijn vriend verbaasd aanzag. „Ik zelf heb verzocht, dat men hem hier heen zou zenden. Ik heb een telegram naar de prefectuur van politie gezonden." „Waarom hebt gij dat toch gedaan?" „Ik had van die onbestemde vermoedens, die mij door het hoofd spookten, vermoe dens die ik soms zelf als dwaas beschouw de." „Welke vermoedens? Zeg het mij toch." „Ik zal het je dadelijk zeggen. Cc zijt nu nu in eén toestand van zenuwoverspanning, en dat is niet meer dan natuurlijk, maar ik sta er bepaald op, dat ge met dien inspec teur gaat spreken. Ik kan mij volkomen be grijpen dat het je een groote zelfoverwin ning moet kosten, om met dien inspecteur Viaume te gaan spreken, maar doe mij nu Jat, genoegen. Doe het uit vriendschap voor „Welnu, ik zal dan met dien heer Viaume gaan spreken, maar ik zeg je bij voorbaat, dat het onmogelijk zou zijn, mij nog eenige Joop te geven." „Acccord. Maar doe wat ik je vraag," „Welnu, laten wij dan gaan." Maurice de Prévannes volgde zijn vriend Baar het salon, waar de inspecteur zat te AMSTERDAM, 3 Febr. Ter veemark waren heden aangevoerd 178 vette kalveren. Ie kwaliteit 125135 ct., 2e kwal. 110125 cent, 3e kwal. 94110 ct. per kilo levend ge wicht. 62 nuchtere kalveren 1323 per stuk. 500 varkens Holl. Ie kwal. 104105 ct. 2e kwal. 102—104 ct., vette varkens 98— 102 ct. per kilo slachtgewicht. MAASTRICHT, 3 Febr. Boterprijs 2.20—2.31—2.42 per kilo. WOERDEN, 3 Febr. Aanvoer 98 sta- oels. Gouda kaas 5861, 2e srt. 5255. Met rijksmerk 5962 se srt 5458. Handel traag. DEVENTER, 2 Febr. Eieren heden ter veiling van de veilingsvereeniging 7.35— 9.80 per 100 stuks. Aanvoer 50.000 stuks, 's-GRAVENHAGE, 3 Febr. Eiervei- ling Groenewegje kipeieren van 8.75 9.50 Aanvoer 10.000. R. K, Tuindersvereeniging „Kennemer- riand", Prijsnoteering van 1 Febr. Sprui ten 821, Uien 35; Geele Kool 5—10; Roode Kool 512; Groen kool 214 per 100 stuks; Prei 7.17 per bos; Aardappelen 46 per kilo;' Schorseneeren 712 per kilo; Boerekool 851.10 per kilo. ENKHUIZEN, 3 Febr. Zaden eti peul vruchten. Grauwe erwten 3136.50, brui ne boonen 1723, Wijk er vale erwten 25 30, vale 3642 per hl. Karwijzaad 12 12.50 per 50 kg. MAASTRICHT, 3 Febr. Botermijn. Hoogste prijs 2.37. middel prijs ƒ2.31, laatste prijs ƒ2.22. Aanvoer 127,200 kg. ENKHUIZEN, 3 Febr. De haringvis- scherij heeft men hier moeten staken wegens den zwaren mist. De netten van vele visschers staan in zee, maar de vaartuigen kunnen niet uitzielen, wijl alle uitzicht ontbreekt. IJMUIDEN, 3 Febr. De motorlogger K.W. 41 (De Hoop) kwam heden van Bre-. merhaven hier binnen met 58 vaten gezouten kuit en 266 vaten gezouten haring. Het vaar tuig zal alhier nog vaten haring bijladen en daarna met de geheele lading de reis naar Frankrijk voortzetten. IJMUIDEN, 3 Febr. Heden waren aan den Rijksvischafslag 9 stoomtreilers, 8 log gers. De prijzen waren als volgtTarbot f 1.401.90, tongen f 2.10—2.70 per kg. griet f 2868, gr. schol f 1927, md. schol f 2331, zetschol f 2739, kl. schol f 14 22, f 2618, scharren f 521 per 50 kg. roggen f 1834 per hoop vleet f 2.40 3.20 per stuk pieterman en poon f 513, gr. schelvisch f 2847, md. schelvisch f 23 46, k.md. schelvisch f 1933 per 50 kg. kl. schelvisch f 9.50—15, f 18—23, kabel- jaiuw f 3253, gr. gullen f 720, kl. gullen f 4.4010, wijting f2.108 per 50 KG. IJMUIDEN, 3 Febr..Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom treilers IJM. 35 (Wilhelmina) met f 2657 IJM. 94 (Peter D.) met f3015 IJM. 5 (Inie) met f 2406 IJM. 232 (Westland) met f3081 IJM. 330 (Maria Anna Klein) met f 3119 IJM. 93 (Dorothea) met f 3188 IJM. 157 (Maria van Hattum) met f 2790 IJM. 151 (Hilda) met f 1853 IJM. 432 (Raaf) met f 2479 en de zeilloggers KW. 105 (Kees) met f 1193 K.W. 38 (Bertha) met f 944 KW. 48 (Cornelis Marinus) met f 758 KW. 170 (Willem en Leendert) met f 821 KW. 8 (Pétronella Fiermann) met f 1114 KW. 137 Volgens de „Voss, Ztg." verklaarde Stresemann in de commissie voor buiten landsche zaken, dat een bijtijds ingediend verzoek van Duitschland tot opneming in den Volkenbond door den V. B. Raad zoo spoedig zou worden afgedaan, dat de Assem blee reeds in Maart in buitengewone zitting zou kunnen bijeenkomen ten e.nde een be slissing te nemen nopens de toelating. Het is in Duitschlands dringend belang, dat zijn opneming reeds in Maa't plaats heeft, daar er reeds in de eerstvolgende zittingen van den V. B, R. onderwerpen op de agenda staan, we'ke het noodig schijnen te maken, dat Duitschland mede aan de groene tafel zit. Bij de voortzetting van de behandeling der financieele voorstellen heeft de Kame? met 400 tegen 105 stemmen het tegen voorstel-De Baudry d'Asson, hetwelk een bezuiniging door een administratieve her vorming voorstond, verworpen. In de buitenlandsche pers heeft het op zien gebaard, dat bisschop Tsadrawetsj, in weerwil van de in de acte van beschuldi gingen, in het valsche muntersschandaal, op vrije vceten is gelaten. Naar aanleiding hiervan verklaren dc bladen, dat het O, M. besloten heeft tot de arrestatie van den bisschop, doch deze met ten uivoer is ge legd om redenen, welke voorloopig niet openbaar kunnen worden gemaakt. In een conferentie heeft de minister van arbeid een nieuwe poging gedaan om de staking van de operateurs der draadlooze bij te leggen, doch hij slaagde er niet in overeenstemming te bewerkstelligen, De vakvereer.iging der marconisten deelt mede, dat zich meer dan SCO schepen zon der marconisten aan boord op zee bevin den. Volgens de Britisch United Press zijn Dinsdag te Athene vele verdachten gear resteerd in verband met de samenzwering tegen Pangalos. (Vriendschap) met f 895 KW. 152 (Agatha Maria) met f 1395 KW. 112 (Vertrouwen) •met f 844 KW. 166 (Nederland III) met f 1361 aan besomming. IJMUIDEN, 3 Febr. Van de beugvissche- rij kwam aan den afslag de stoombeuger VL. 201 (Jeannette II) met f 1567 aan besom ming. Donderdag 4 Mcart a. s. Thans is bepaald, dat de Haagsche Recht bank Donderdag 4 Maart de zaak van de drie Hengaren, die hier te lande gearres teerd zijn wegens het uitgeven van valsche Fransche bankbiljetten van duizend francs in openbare zitting zal behandeleh. Dc dag vaarding is nog niet uitgebracht, daar een der verdedigers momenteel in het buiten land vertoeft en men op diens terugkomst wacht, alvorens de zaak te regelen. Beklaagden tot zware straffen veroordeeld. Het gerechtshof te 's-Hage heeft Woens dag uitspraak gedaan in de zaak tegen de bewoners van het perceel Spinozastraat 6, aldaar, welk huis door de vele beroovingen, zoo berucht werd, dat het den naam kreeg „Het Huis met den Gouden Stoep." De gedetineerde koopman T, S. uit Den Haag, werd schuldig verklaard aan diefstal (berooving) van 500 en 700 francs ten na- deele van een man, die zich in perceel Ge dempte Burgwal 13 had afgezonderd en ver der aan het maken van een beroep en ge woonte van hei bevorderen vat\ ontucht door derden, n.l. het in gebruik geven van kamers in perceel Spinozastraat 6 en Ge dempte Burgwal 13, De beklaagde werd ter zake van deze beide feiten veroordeeld tot 5 jaar gevan genisstraf, De vrouw A, M. A. L., echtgenooie van den vorigen beklaagde, werd eveneens schuldig verklaard aan het maken van een beroep en gewoonte van het bevorderen van ontucht door derden. Zij werd deswege veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Het Hof gaf te,ens bevel tot gevangenne ming van beklaagde. De vrouw C. B, W., die tijdens de be handeling van haar zaak reeds in arrest was Gemeld wordt nog omtrent de ontdekte samenzwering dat er drie communisten zijn gearresteerd en beslag is gelegd op een kleine drukkerij, welke dienst deed voor het drukken van een clandestien communis tisch blad. De in beslag genomen papieren zouder een aanwijzing bevatten van een commu nistisch complot dat o.a. het vermoorden van den minister-president beoogde. Dc in het communistische hoofdkwartier in beslag genomen papieren bevat een cor respondentie met de Komintern. In Lissabon heeft een revolutionnaire be weging der radicale elementen plaats ge had. De regeering is de toestand meester. De revolutionnairen wilden zich van de ka zerne van Campolide der republikeinsche garde te Lissabon meester maken, doch de poging mislukte. De autoriteiten ^deden kolo nel Esteves, twee andere officieren en eenige civielen voor dc kazerne arresteeren. Er heerscht volkomen rust in de stad. Bevestigd wordt dat de regeering wordt geacht den toestand meester te zijn. Bij het vallen van den avond nestelde een kleine groep revolutionnairen zich met zes kanon nen in Almada, op den linkeroever van de Taag, De regeering reker.t op de trouw van het geheele garnizoen. De revolutionnaire strijdkrachten worden gevormd door een groot aantal civielen met eenige officieren van de krijgsschool van Vabadas Noves. De president der republiek, die op reis was in het noorden des lands, is gisteravond per extratrein naar Lissabon teruggekeerd. Hij had een conferentie met de leden der regeering. In de kazerne van Carno zetten de regee- ringstrouwe troepen het beleg der revolu tionnairen voort. De regeering heeft ter ken nis van de bewoners van Cacilhas en Almada gebracht, dat zij 's-ochtends bevel zou ge ven tot een beschieting van de stellingen der revolu'ionnairen totdat dezen de wijk ne men. Gedurende den nacht heerschte er vol komen rust. De militaire aanvoerder der revolution nairen is de oud-majoor Lucardo Almeida. Hij was gedurende den oorlog instructeur der zware artillerie. De opstandelingen geven zich over. revolutionnairen, die bedreigd worden met een beleg en een beschieting, geven zich om 8 uur onvoorwaardelijk over. gesteld, werd schuldig verklaard aan mede plichtigheid aan diefstal, n.l. het verschaffen van gelegenheid aan beklaagde K. tot het nlcgen van diefstal. Het Hof veroordeelde deze beklaagde tot 3 jaar gevangenisstraf. De Haagsche rechtbank, voor welk college in eerste instantie deze zaken zijn behan deld, had den eersten beklaagd,e tot 4 jaar veroordeeld wegens diefstal met vrijspraak van de verdere tenlastleggingen, terwijl de beide vrouwelijke beklaagden waren vrijge sproken, v UIT „HET SCHILD". „Het Schild" van Februari, dat o.a. een goed gedocumenteerd artikel van Prof. Aen- genent bevat over het zgn. „Ultramontanis- me" heeft in zijn actueele mbriek weer tal van pakkende artikeltjes. We laten er hier een paar volgen: EEN MERWAARDIGE OMME KEER. Van het monisme naar het monotheïsme. Bij den leerling en opvolger v&n Haeckel op den leerstoel der Zoölogie aan de uni versiteit te Jena, Ludwig Plate, heeft, hoe wel hij aan de afstammingsleer vasthoudt, blijkens zijn jongste werk van 1925 „Die Abstammungslchre" een merkwaardige om mekeer plaats gehad; hij is namelijk van monist monotheïst geworden. Letterlijk schrijft hij o.a. (bid. 155 v.v,): „Niet genoeg kan er de nadruk op gelegd worden, dat noch de natuurwetenschappen in het algemeen, noch de afstammingsleer in het bijzonder in strijd zijn met den gods dienst. De natuur is geen chaos, maar zij wordt beheerscht .door natuurwetten; en lo gisch onaanvechtbaar is de gevolgtrekking, dat achter die wetten een wetgeve" staat, een hoogste, geestelijk persoonlijk Wezen, dat wif als Schepper en Behouder der we reld ootmoedig vereeren. Wie deze gevolg trekking niet maken wil, komt tot agnos ticisme, moet afzien van alle nadenken over de geheimen dezer wereld en zal spoedig bevinden, dat zijn standpunt niet bevredigt, maar tot vertwijfeling voer, Darwin zelf be kende in een van zijn laaste brieven: „ik ben nooit een atheïst geweest in den zin dat ik het bestaan van God geloochend heb." Over Haeckel zegt Plate het volgende: „het was een groote en voor het algemeen welzijn schadelijke dwaling van Haeckel te beweren, dat de afstammingstheorie tot atheïtisch monisme voert", en' verder: „Haeckels bemoeiingen om ons volk uit dc VRIJDAG, 5 Februari. 12.en 7.30 Politieberichten. 7.45 en 1' Persberichten. 8.108.40 Concert door '1 H, D. O.-orkest, o, 1. v: Fr, Lupgens; G Brettani, voord-achtkunstenaar; Jan Ode piano-componist. 8.45 „De zelfzuchtige Reus" van O. Wilde, voordracht. 8.40 Re de, door Mr, W. P. F van Deventer, dir der A. N, V. V„ onderwerp: „De betee kenis van het Vreemdelingenve-keer. 9.21 Fantasie Paljas, Leoncavallo. 9.40 „Zon dares", voordracht van Pauwels, 10.10 Lied ohne Worte, Mendelssohn. BAVENTRY, 1600 M. 10.50 Tijdsein. Weerberichten. 11.20 Concert door het Radio-kwartet en solisten (contra alt tenorcello). 1.202.2C- Tijdsein, Muziek 4.05 Conce-t door de People's society, 5.05 Concert door de London Chamber Wind players. (klarinethdornbas piano) 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmu ziek. 7.13 Uittreksel uit de radio-bladen 7.20 Tijdsein Big Ben, Weerberichten, Nieuws. 7.45 Duitsche en Vlaamsche mu ziek voor piano. 8.Lezing: The prin cipal-races of mankind. 8.20 Concert door het kwartet. 8.35 „The quest of Eliza beth". radio-tooneel van R. Berkeley. 9,05 Drie kwartier humor. Zang met mu ziek 9.50. Her-uitzending van een om- roepstation op het vasteland. 10.20 Tijd sein, wee-berichten, Nieuws, Lezing: Physical fitness in relation to flying and general bodily endurance. 10.5012.20 Dansmuziek yan het Carltonhotel. 12.201,50 Dansmuziek van dc Ciro club dnasband. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50 concert Lucien Paris (pianoviool-*-cel- lo). 2.05 Nieuws. 5,05 Orkestconcert. 8.50 10.20 Orkestconce"t. TONINSWUSTERHAUSEN. 1300 M, 7.50- 9.20 Concert door orkest E, Bach, sopraan E. Burg, declamaties. H. v. Francois, ba riton. Daarna nieuws. 9.5011.20 Dans muziek door de Rapees band 3RUSSEL, 262 M. 8.20 Orkestconcert. 8.50 Sportcauserie, 9.05 G-amofoonmuziek 9.30 Dansmuziek. 10.20 Nieuws. MUNSTER, 410 M. 12.35—1.50 Lichte muziek door orkest. 3.355.20 Concert uit Keulen. 6.206.50 Sportlezing. 7.20 Engelsche les. 8.05 „Concert" op verzoek. Kerk te drijven, zijn te veroordeelen, wani een voor de groote massa buiikbare ethiek laat zich niet op dezen grondslag opbouwen, doch slechts op de vergeldin^sleer.Het is zeer te betreuren, dat Haeckel in zijn teugelloos fanatisme zich heeft laten ver leiden de g-ondgedaebten van het Christen lom belachelijk te nrken. Helaas, is hij ook als rrcnsch en karakter herhaaldelijk zeer ernstig te kort geschoten." D. H. VERVAL VAN HET PROTES- TANTISME. De toestand der Ned. Herv, Kerk is „deplorabel", In het ..Algemeen Handelsblad" geeft (Ds.) C. E. H(ooykaa^) een overzicht van het „Godsdienstig leven in Nederland" aan het einde van 1925. Over de Ned. Herv. Kerk schrijft hij bet voUcnde: „In de Hervormde Kerk, als altijd, ramp zalige richlirg-tvist. Hoe lang kan het nog duren, kan de Protestantscbe Moederkerk het verdragen? De Synode van dit jaar maakte weinig gerucht; een dreigend leer- o-oces te Gouda werd voor nief-ontvankc- lijk verklaard. De orthodoxie van diverse pluimage :'n Den Haag sloot een ve-bond van eensgezindheid; die van Haarlem stelde de gerechtvaardigde verwachtingen der vrij zinnigen on de koelste wijze te leur. In Am sterdam hield ze onverzwakt het veld, althans niet verzwakt door de vrijzinnige g-oep als zoodanig, wel door den afval naar alle zijden. Er wordt hard gewerkt, onge twijfeld, en nog onlangs kon men lezen van 't succes van de Jeugddiensten; met dat al ontkomt men niet aan den indruk van een deulorabden toestand." We behoeven hieraan geen enkel woord toe te voegen. Volgens Ds. Hooykaas is het ontbindings-proces in vollen gang. Wij treu ren mede met dezen droeven toestand, vooral wijl deze ontbinding zich beweegt in een richting van ontkerstening van ons ge- loovige volk. Het is niet aan ons naar de oorzaken van dien afv.al te speuren. Maar vermetel lijkt het ons toch geenszins te meenen, dat de verwerping van een leer gezag een der gruwelijkschte factoren is van den schrikkelijken afval, waardoor het droeve feit werkelijkheid is geworden, dat mannen als Ds Borger te Gouda, die zelfs het bestaan van Christus loochent en vlak weg het atheïsme verdedigt, nog als p-e- dikrnten in de Ned. Herv. Kerk kunnen op treden en gehandhaafd worden. Dit moet zich wel op schrikkelijke wijze wreken op de gansche Kerk! V, BIDT DEN HEER VAN DEI» OOGST! Missie-kerkboek, vrij bewerkt naar het Duitsch door Fr.-Rosarius van Berkel O.F.M. Uitg, Teuling's Uitgevers-mij. 's-Bosch. Dit Missie-kerkboek is een vrije bewerv king van het „Missions andachtsbuch'* van Pater Dr. Patritius Schlager. Alleen zijn eenige gebeden weggelaten die eigen zijn aan particuliere Missie-Orden of Congrega ties of ook in Duitsche omgeving. Wat weg gelaten werd, is gedeeltelijk aangevuld door eenige gebeden met aflaten verrijkt en door een missielied. Wij drukken den wensch uit, dat dit missieboekje een ruime versprei ding in alle standen zal vinden. De schVione gebeden zijn het overwaard. Moge aldus de geest des gebeds worden aangewakkerd! wachten, die opstond, toen hij binnenkwam. T^-en alien gezeten waren, zocht doder M.niéres naar woorden. „Doctor," zei de inspecteur toen, „mijn heer de Prévannes zal naar u veel beter luisteren dan naar mij. Mag ik u verzoeken, de geheele zaak uiteen te zetten?" „Welnu, ik zal het dan doen. al valt het mij ook nog zoo moeilijk," zei de dokter. Toen richtte hij het woord tot Maurice de Prévanes, en vervo'gde: „Mijnheer Viaume heeft hier een zeer nauwkeurig onderzoek ingesteld, en hij is tot de overtuiging gekomen, dat de geheim zinnige verdwijm ng van Fabienne niet aan een ongeval meet worden toegeschreven." De verbazing van Maurice de Prévannes was zóó groot, dat hij beurtelings den in specteur en zijn vriend aanzag, zonder iets te zeggen, a'sof hij zichzelven afvroeg, of beiden soms krankzinnig waren geworden. „Ja, zie ons maar aan," vervolgde de doctor Minlères, „wij zijn niet dronken, en ook niet gek. En wees er van overtuigd, dat wij rijpelijk over alles hebben nage dacht, vóórdat wij je hebben geroepen." „Maar als er geen ongeluk is gebeurd, wat is het aan?" „Ja, wij moeten nu eenmaal den moed hebben, het woord uit te spreken. Er moet een misdaad in hets pel zijn. Ja, ik weet het wel, dat lijkt op een roman, een phantas- tisch verhaal, maar tomans zijn somtijds werkelijkheid, en de werkelijkheid gelijkt soms op een roman. Mijnheer Viaume is na ri:pe overweg ng tof het besluit gekomen, dat hier aan een geheimzinnige ontvoering moet worden gedacht." Maurice de Prévannes sprong op. Zijn gelaat was smartelijk verwrongen. „Maar wie zou d.e misdaad, die ontvoe ring hebben kunnen bedrijven?.... En op wiens beve'?" vroe* hij. „Ja, dat is juist het pijnlijke van de zaak, beste vriend, omdat wij nu in de noodzake lijkheid zijn gekomen, een naam uit te moeien spreken. En wanneer men niets anders heeft dan onbepaalde gegevens, on bestemde vermoedens; dan is het zeer moeilijk iemand te gaan beschuldigen, die ten slotte geheel onschuldig aan het geval kan b'ijken te zijn. Maar mijneer de inspec teur en ik moeten nu eenmaal onzen plicht vervullen. Het zou mijnheer Viaume lang niet onmogelijk voorkomen, dat een man, bijvoorbeeld die Zigeuner, de berenleider, het park is binnengedrongen, en juffrouw Fabienne heeft ontvoerd." In plaats van zich aan die. al was het ook maar zwakke hoop, dat zijn bruid nog in leven was, vast te klampen, wierp Maurice de Prévannes die gedachte ver van zich af. „Maar dat is immers onmogelijk!" riep hij uit in koortsachtige onrust, terwijl hij de schouders ophaalde. „Het is volslagen on mogelijk, Fab enne is in de rivier geva'len. Ze is op den glibberigen oever u tgegleden. Alles wijst dat aan, alle teekenen...." „Pardon!" vel de eer Viaume hem in de rede- op een toon van gezag. Toen deelde hij den onge'ukkigen jonkman alles mede, wat hij ontdekt had en hij be- sloot aldus: „Voer mij is het volkomen zeker, dat in denzelfden nacht, dat juffrouw Chuligny spoorloos is verdwenen, een manspersoon in het park is doorgedrongen, en het weer heeft verlaten door over den muur te klim men, een zwaren last dragende. En daar men het lijk van juffrouw Chaligny n et heeft kunnen vinden, na zulk een langdur.g en nauwkeurig onderzoek, heb ik alle reden om te gelooven, dat die zware last niets anders was dan juffrouw Chal.gny." „Ik zou u zoo gaarne willen gelooven, antwoordde Maurice de Prévannes. „maar ik kan het niet. „En op wiens bevel zou die Zigeuner, d e berenleider, dan kunnen gehandeld hebben?" i „Op bevel van graaf Malthen," zei de inspecteur.' En toen noemde hij nog eens a'le redenen op, die hem tot dat besluit hadden doen komen. DERDE HOOFDSTUK. De veronderstelling van den inspecteur was juist. Fabienne was nog in leven. Ze was niet in de riv.er gevallen. De halsdoek, die bij de rivier was ge vonden, was daar neergelegd, om de vin ders het spoor bijster te doen worden en alle naspor.ngen zoo lang mogelijk te ver tragen, j En die krijgslist was. zooals we gezien hebben, maar al te goed gelukt. Maar wat was er van haar geworden? Wat was er met haar gebeurd? Op het cogenblik, dat wij den draad van ons verhaal weder opvatten, wist zij zelve dat eigenlijk niet ju.st te zeggen. Zij bevond zich in een toestand tusschen waken en droomen, zooa's wel meer ge beurd, na groote vermoeienis, waarop een aiepe rust .s gevolgd. Maar ze had geen onaangenaam gevoel. Integendeel, ze was zeer rustig gestemd, en ze lag daar met half geopende oogen die zich van tijid tot tijd weer sloten. Maar in zooverre zc in staat was. zich rekenschap van haar toestand te geven, zou ze ge- wenscht hebben, d en toestand voor onbe- paalden tijd te doen voortduren. Maar langzamerhand kwam de gedachte aan haar verloofde bij haar op, aan h,aar moeder, haar vader, en allen die haar be minden, en toen dacht ze bii zichzelve: „O, hoe gelukkig zal ik zijn, als ik weer geheel zal zijn ontwaakt." Langzamerhand begon de buitenwere'd vaster vormen voor haar aan te nemen en ze begpn het zichzelve te verwijten, dat ze zoolang op haar legerstede bleef rusten. „Ik zal te laat komen.'Maurice zal on geduldig worden. En mama ook.... En pa pa.... Mar ik verbeeld mij ook. dat hij mama zal gaan geruststellen en haar zal zeggen, mij nog wat te la'en rusten. En na een nieuwe poging zichzelve uit d en staat van willoosheid te bevrijden! vroeg ze zich af: „Maar wat heb ik gisteren dan toch wel gedaan om zóó vermoeid te kunnen zijn? Wat ik gedaan heb? Maar laat ik mij dat alles nog eens duidelijk herinneren. Na, het diner, heb ik met Maurice in het park ge wandeld.... en toen?. Ja, nu kan ik het mij weer voorstellen.... O. wat ben ik toch vermoed.... Maar het is nog meer dan vermoeienis.het is, alsof iemand mij met gewe'd om het midden heeft ge vatJa, dat moet het wel zijn Ik wilde alleen naar de kapel gaan.... zonder Maurice.... ik wilde onges'oord gagn bid den voor ons huwelijksgeluk. En hij vol deed aan mijn wenschHij ging naar het sa'on terug.... Hij scheen dat on gaarne te willen doen, maar hij deed het, om mij genoegen te doen. En toen? Toen ben ik cle kapel binnengegaan.... ik vond daar biPmijn bidstoel op de gewone plaats mijn doosje fucfers.... en wat iJ er toen gebeurd? Ik stak de kaarsen aan en toen vond ik op de bidstoel een bouquet Van overheerlijke rozen. Dat kan ik mij nog du'deÜjk voorstellen Dat moet een lieve attentie geweest zijn.... Maar van wien. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8