Ül Si Werkverschaffing en rentezegels. GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het zilveren Huwelijksfeest van Koningin en Prins. H.M. de Koningin-Moeder naar Het Loo. Een Aken-Rijn-kanaal. JWat er uitgekeerd zal worden Veiligheid in de mijnen. RECHTZAKEN. Valsche munters. Rechterlijke Uitspraken voor den Handel van Beteekenis. K t) m ni m gr ge vc tei ■V ie verrichtingen in de mijnen uitsluitend poor Europeanen gereserveerd zouden zijn. De regeering weigerde echter ook maar de geringste concesse te doen. Generaal Smuts heeft intusscheh een ernstige waarschu wing laten hooren en verklaard, dat de wet als een lucifer in droog hooi was. Hij wees er op, dat het onder de inboorlingen van heel A-frika kookte en dat zij een beroep op de regeering hadden gedaan, nog ter elfder ure het wefsontv/erp in overeenstemming te brengen met hun wenschen, waarbij zij de verzekering gaven, dat zij niet verder zou- dengaan dan de regelingen, die bij de wet van 1911 werden getroffen. Uit Calcutta wordt intusschen aan de „Daily Telegraph" gemeld, dat de opwinding die de wetgeving tegen de Aziaten in Afrika heeft teweeggebracht, gisteren tot uiting kwaip in een druk bezochte vergadering, waarin het woord werd gevoerd door den bisschop van Calcutta, leden der wetgevende lichamen, de leiders der Hindoes en Mahö- medanen en waarbij alle partijen, ook de Swarajisten, zich tot een heftig protest aan eensloten en recht opeischten voor de Indiërs over zee. De bisschop verklaarde het op treden van de regeering der Zuid-Afrikaan- >che Unie voor ongerechtvaardigd, immoreel jn onbillijk. De staking in het Amerikaansche anthracietbedriji. Het mislukken van de jongste conferentie tuschen de werkgevers en arbeiders in het anthracietbedrijf is te wijten aan den hard- nekkigen eisch van laatstgenoemden om het geschil aan arbitrage te onderwerpen. John Lewis, de vertegenwoordiger der mijnwer kers, verklaart, dat de staking een uitslui ting is geworden en dat de arbeiders de quaestie van arbitrage tot het uiterste zul len uitvechten. De woordvoerder der werk gevers verklaart van zijn kant, dat Lewis met zijn hardnekkig verlangen om zijn wil aan de industrie op tt leggen, de eenige is, die verantwoordelijk is voor het mislukken van de onderhandelingen, en zegt dat de werkgevers thans over het hoofd van Lewis heen een beroep op de mijnwerkers zullen doen. De staking duurt thans reeds vijf maan den en heeft voor de mijnwerkers een ver lies opgeleverd van 300 millioen gulden, voor de eigenaars een veriles van 120 mil lioen. Molestatie van missionarissen in China. Uit Swatow wordt gemeld, dat Chinee- tche communistische studenten jacht maak- DE DANS-MANIAK. Gistermiddag om twaalf uur had de danser Nicolaas, die ie Parijs bezig is zijn eigen record van 125 uur met 5 uur te verbeteren, reeds 93 uur rondgetold. Hij gaf toen nog geen uiterlijke teekenen van vermoeidheid. We vinden nog vermeld, dat hij een kaal hoofd heeft, dat hij danst op grammofoon- muziek en dat het aantal dames, dat hij beurtelings omvat, acht bedraagt. PROTEST TEGEN DE FISCALE ONGELIJKHEID. De winkeliersvereeniging van de Rue Saint- Honoré te Parijs had besloten dat de win kels in die straat Ponderdag tot 5 uur ge sloten zouden zijn bij wijze van protest te gen de nieuwe belastingen en .de fiscale on- gelijkheid. Bij de aankondiging van dit be sluit had de vereeniging „zonder commen taar' sprekende cijfers afgedrukt: „In 1925 betaalden drie millioen handelaars en indus- trieelen 8 milliard 30é millioen francs, ter wijl 8 milloen landbouwers 82 millioen be taalden. Dit ter waarschuwing aan het par lement, dat over nieuwe belastingen voor den handel beraadslaagt maar nog niets aan de landbouwers vraagt," zoo werd er aan toegevoegd. En de aankondiging eindigde met de volgende mededeeling: „Om den franc te redden zijn wij allen geneigd 'n vrij willige bijdrage te storten in een amortisa tiekas door een nationaal comité beheerd maar eerst willen wij de gelijkheid van alle Franschen voor de belasting." DE UITVINDER DER TEERWEGEN. Dr. Guiglielminetti, meer bekend onder den naam van docteur Goudron (dokter Teer), die de uitvinder is van het teeren van wegen, is onlangs benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Namens het gemeente bestuur van Parijs zal hem bovendien de gouden medaille der stad worden aangebo den ter herinnering aan de eerste proefne mingen met het teeren van wegen r.i de Fransche hoofdstad. DE MISLUKTE OPSTAND IN PORTUGAL. Uit Lissabon zijn, naar draadloos gem'eld wordt, nadere bijzonderheden ontvangen over den mislukten opstand. Maandagavond werd de politie er over ingelicht; zij liet de re- publikei ische garde patrouilleeren en belette de verspreiding van een manifest der op standelingen, waarin dc retfeering van cor ruptie werd beschuldigd en op de noodzake- weder, blijft in gebreke de hem opgedragen taak naar behooren te vervullen. De motie concludeert dan, dat de in het bovengrondsche bedrijf geldende veiligheids maatregelen eerst dan practische waarde voor de arbeiders verkrijgen, wanneer met het toezicht op dc veiligheid onafhankelijke personen worden belast, die verregaande be voegdheden bezitten en te allen tijde zullen kunnen ingrijpen, wanneer dit b i. noodig is; deze „arbeiderscontroleurs" zouden, willen zij afdoende medewerking hebben uit arbei derskringen, moeten worden gekozen uit en door de betrokken arbeiders, terwijl zij b.v. ook om de twee jaar behooren af te treden, doch herkiesbaar kunnen zijn. Wat den ondergrondschen arbeiders be treft behoort volgens de motie één contro leur te worden aangesteld op elke mijn met een bezetting beneden 4000 arbeiders, onge acht den leeflijd en twee controleurs op een met meer dan 4000 arbeiders Erkennende, dal de uitvoering van het hier genoemde prog-amma dient te worden bereikt met medewerking van de verschil lende mijnwerkersbonden, besluit de Fede ratie deze motie ter kennis te brengen van de betreffende hoofdbesturen. PATER G. STEINS BISSCHOP S. J. De Zeereerw. Pater G. Steins Bisschop S. J., weleer pastoor der St. Aloysiusparo- cbie te Utrecht, die geruimen tijd zeer ern stig ongesteld is geweest, heeft thans het St. Antoniusgasthuis verlaten. Dezer dagen zijn, naar Het Vclk meldt, door den Centralen Raad van Beroep te ctrecht eenige uitspraken gedaan, welke voor duizenden arbeiders van het grootste gewicht zijn. De N. V. De Drie Provinciën en het waterschap Voilenhove wergen een 1500 arbeiders, die als werklooze zijn aange wezen. Tegen het plakken van rentezegels bestond echter bezwaar, niet zoozeer bij de besturen der hiergenoemde l.chamen, dan wel bij de regeering, dien meende, dat het plakken te duur ,was, De Raden van Arbeid bonden de zaak evenwel aan en thans in in hoogste instan ce uitgemaakt, dat voor de arbeiders niet geplakt behoeft te worden. Als motief gold de overweging, dat in beide gevallen niet kan worden gesproken van een arbeids overeenkomst als door de wet bedoeld. De uitspraak zou n.et alleen van belang zijn Bij de overtreding, die we hier op hst oog hebben, bestaat n.!. geen oogenblik het oogmerk om het nagemaakte of vervalscbte als echt en omervalscht uit te geven, zoo als bi) die misdrijven het geval is. De reden waarom de in artikel 440 omschreven han delingen als overtreding strafbaar zijn ge steld, is alleen te zoeken in het gevaar dat het bestaan en bet in verschillende handen geraken van zulk papier of metaal ople vert. Dit gevaar schuilt, zooals het art. aan geeft, in den vorm, die ze doet gelijken op munt- of bankbiljetten enz Natuurlijk, een tijdschrift-reproductie van een nieuw bankbiljet of een reproductie in een postzegelalbum vallen hier niet ón der. Het moet zoo zijn, dat men bij het in handen krijgen even de sensatie van „echt ortdergaat. En het is op deze sensatie dat het gebruik van het reclame-bankbiljet be rust. We dragen er iets van de belangstel ling, die nu eenmaal bijna ieder mensch voor het echte bankbiljet koestert, op over en daarvan profiteer dengene die het als reclame-middei bezigt. Het is dus zaak deze „sensatie" niet te missen en voor een daartoe voldoende gelijkenis te zorgen, Evenwel, men zal daaruit naar de Rotter» damsche Kantonrechter leert, bijna steeds in overtreding zijn var art 40 Immers, vooi de daar verboden gelijkenis is het vol doende, dat hel reclame-biljet in die mate met een bankbiljet overeenkomt dat het zien ervaii onmiddellijk aan een bankbiljet doet denken. Daarmee is. deze vorm van re clame .dus vrijwe' als onmogelijk gestem peld. De zaak, waarin deze uitspraak werd ge geven. bterof een door de N.V, A. J. t. H.'s Handelsmaatschappij gebezigd reclame-bank biljet. dal naar het O M ten laste legde in teekening, druk, kleur en formaat groote gelijkenis vertoonde met de voorzijde van een bankbiljet var. 10.(laatste uitgave). De verdediger vond dat de kleur van het reclame-biljet zeer veel van die van het echte afweek Bovendien had men op het reclame-biljet de woorden „N.V, A. J. ten Hope's Handelsmaatschappij, afd_. reclame" geplaatst. Nu was er wel dcor de vrouw van een drogist in Haarlem zoo'n biliet voor echt aangenomen, maar deze had het opgevou wen geaccepteerd er zelfs-toén nog had za het vreemd gevonden, en gevraagd of het wel echt was, waarop de betalende juffrouw natuurlijk van ja antwoordde. De verdedi ger kon hiei geen argument in zien om tot de verboden gelijkenis van art. 440 te be sluiten. Jus scriptum vigilantibus (het recht Foto hierboven: Een aar dig kiekje van de Blasius- zegen, die Woensdag in alle kerken is gegeven. Links: Een bewoner, die naar de laatste overblijf selen van zijn vroeger bezit vischt. Réchts: Huisje te Leeuwen bene den, bewoond geweest door de weduwe Van Dreumel, gef>eel verwoest. volk is geweest. Vooral deed spreker naa voren komen het heugelijk feit van de ge boorte van Prinses Juliana en de gevolgen die deze voor ons land heeft gehad, waar aan hét te danken is dat de band tusschen Nederland en het Oanjehuis kan blijven be staan. Vooral deed spr. uitkomen de godsdien stige opvoeding, die zoowel de Koningin als de Prins genoten hebben, hoewel de Lu- tbersche richting bij de opvoeding van den Prins sterk afweek bij de puriteinsche op voeding van de Koningin, ..Sp wees ten slofte op de symboliek die gelegen is in de photo, waarop onze Ko ningin door twee marine-soldaten, op de handen gedragen, vereeuwigd is, (Luid ao» piaus). 4 Op voorstel van ds. Thomas werd beslo ten het volgende telegram aan de Koningin te zenden: „De Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging met hare gasten, heden in de vergadering bijeen om God te danken voor den rijken zegen van het huwelijk van Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid, biedt eer den voor het opwekken van electriciteit. De kosten dienen uit bijdragen van de be trokken gemeenten en het Rijk te worden bestreden, terwijl de industrieën mede den aanleg zouden moeten bekostigen. Voor het industriegebied om Aken is het van het hoogste belang dat de plannen wer kelijkheid worden. Ook voor den mijnbouw 'n. het Wurmrevier zpu een kanaal dat het kolenbekken met den Rijn zou verbinden van groote beteekenis zijn. Nu toch is de concurrentie tegen de Roerkolen en zelfs tegen de Limburgsche kolen voor de mijnen om Aken dikwijls onmogelijk. Verschillende 'ndustrieën in het Akensche industriegebied zijn in den laatsten tijd noodlijdend. Ten gevolge van de Aken-Rijnplannen zijn de voornemens tot den aanleg v&n een Aken- Maaskanaal via Heerlen op den achtergrond gekomen. Met dc Aken-Rijnplannen is men nu ge komen, omdat, naar de „Tel." verneemt, van Nederlandsche zijde niet voldoende steun voor de Aken-Maasplannen gegeven werd en de Nederlandsche mijnbedrijven, zijnde daar de meestbelanghebbende, geen blijken ten op het missiepersoneel van de Engelsch- Chineesche school, die behoort tot de En- gelsche Presbyteriaansche missie, en dat Chiaeesche troepen zich meester maakten van het eigendom van dezelfde missie te Tsjaotsjoe, waarbij zij schade toebrachten aan de huizen der missionarissen. NAAMSVERANDERING KÖNIGSPLATZ. De gemeenteraad van Berlijn heeft giste ren een soc.-dem. voorstel aangenomen om de Köningsplatz voor den Rijksdag voortaan Platz der Republik te noemen. EEN WAANZINNIGE AAN HET WERK? Uit Werden (Ruhrgebied) werd aan de „Köln. Z." gemeld, dat in de buurtschap Has- selbeek gemeente Heiligenbaus, op een boerderij een vreeselijke misdaad is ge pleegd. Nadat de boer met zijn oudsten zoon met den wagen naar Essen was gereden, overviel de knecht de boerin, die in den stal bezig was, en sloeg haar met een mestvork tegen den grond. Daarna snelde hij de boeren woning in, sloeg den tweeden zoon, een jon gen van 15 jaar, met den mestvork op het hoofd, doodde dienst zusje van vier jaar en wierp het lijkje in een melkemmer, Terwijl hij nu in de bovenkamer zich het noodige toeëigende, was de jongen bijgekomen en riep de buren te hulp, waarop de onverlaat uit een raam sprong en zich uit de voeten maakten. Later heeft hij zich vrijwillig ter beschikkinq van de politie gesteld. Het is een jongen van 19 jaar. Hij beweert niet te weten hoe hij tot de daad is gekomen. De Berlijnsche qverheid heeft besloten de jonge kinderen van werkloozen gratis melk te verschaffen en wel tot het tweede levens jaar een liter per dag, tot het zesde een halve liter. Mocht in bepaalde gevallen minder melk noodig zijn, dan kunnen an dere voedingsmiddelen worden verstrekt. Tot einde Maart schat men de onkosten op 150.000 M. lijkste gevangenis zijn opgesloten, die men zou kunnen uitdenken, wanneer tenminste haar bloed niet tot den laatsten druppel was vergoten." „Ben ik dus in deze woning opgesloten?" vroeg Fabienne. De Zigeunerin schudde ontkennend met het hoofd. „Neen. Mijne meesteres kan uitgaan, en in het park fandelen, zooveel ze maar wil, Nu is het wandelen dartr niet aangenaam, want het park is met sneeuw en ijs bedekt, maar wanneer de bladeren weer aan de boomen komen, en de zwaluwen terugkee- ren, dan zal mijne meesteres zien, hoe heer lijk het in het park is." Het hart van de ongelukkige Fabienne werd met angst vervuld. „Die Zigeunerin schijnt wel zeker te zijn van hare zaak," dacht ze bij zichzelve. „Ik zal hier dus levend begraven zijn voor het geheele verdere gedeelte van mijn leven. O, hoe ongelukkig zullen mijn ouders zich gevoelen.... En Maurice. Zou ik hen jiu nooit meer terugzien?" Zorka stond daar met gebogen hoofd. Ze scheen de smart van Fabienne te be grijpen, en die te eerbiedigen. Eenige oogenblikken later vervolgde ze: „Wanneer u uit wilt gaan, meesteres dan i$ er een slede met paarden beschikbaar." 'Toen riep ze luide: „Mirko!" „Wie is Misko?" vroeg Fabiénne- lijkheid werd gewezen Portugal uit haar klau wen te redden. Dinsdagmorgen om zeven uur werd een boot met garden, die de Taag overstak, door de rebellen op de heuvels van Almada be schoten, die eveneens granaten afschoten, op een plein. Te 8 uur Woensdagmorgen gaven de opstandelingen te Almada zich onvoor waardelijk over. HOOFDBESTUUR VAN DE ST. RAD20UBSTJCHTING. Woensdag vergaderde te Utrecht het Hoofdbestuur van de St. Radboudstichting. Het geheele Doorluchtig Episcopaat was aanwezig, uitgezonderd Mgr. Diepen, Bis schop van 's-Bosch, die wegens ziekte verf hinderd was. (Centr.) Herdenking te Leiden. Donderdagavond heeft in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal te Leiden de fees telijke herdenking plaats gehad van het 25- jarig huwelijksjubileum van het Koninklijk echtpaar. Onder de zeer 1 talrijke aanwezigen be vonden zich de minister van Justitie f mr. J. J. Schokking, namens het dag. bestuur der gemeente Leiden de wethouder Aug. Reimeringer en de secretaris de beer C. E. van Streyen, het lid van de Eerste Kame mr. Briët, de commandant van de kust wacht en vertegenwoordigers van verschil lende plaatselijke vereenigingen, Nadat de bijeenkomst met gebed geopend was, werd door ds, H. Thomas de feestrede uitgesproken. Spr. herdacht wat het ko- ninkliik echtpaar voor het Nederlandsche „Hij is mijn man." „Is hij de ellendeling, die mij ontvoerd heeft?" Zorka zweeg. „Is hij de berenleider?" Zorka bleef zwijgen. „Laat de laaghartige ellendeling het niet wagen, zich ooit aan mij te vertoonen," vervolgde Fabienne. Zorka boog het hoofd, strekte beide ar men uit, en zei: „Mirko is een ongelukkige, evenals ik. Hij is veroordeeld, om te gehoorzamen, evenals ik." „Maar wat zijt gij dan toch? Hoe zijt gij in dien toestand gekomen?" vroeg Fabien ne, terwijl ze vuurrood werd. „Wij zijn slaven," antwoorde Zorka op doffen toon. En toert voegde ze erbij. „Niemand ontsnapt aan zijn noodlot Men ondergaat het leven, en wij kunnen over ons eigen levenslot niet beslissen." „Ik zal dat schepsel nooit haar geheim kunnen ontrukken," dacht Fabienne bij zichzelve. Toen toonde ze Zorka hare kostbare rin gen en sieraden. „Wat zoudt gij voor mij doen, wanneer ik u dat gilles zou schenken?" vroeg ze. „Dat alles zou geen waarde voor mij heb ben," antwoordde Zorka. „Ik zou die siera den toch niet kunnen dragen. Als wij die ven waren, zouden wii u dat alles wel heb- biedigst met gtoote liefde U H. K, H. Prin ses Juliana en H. M. de Koningin-Moeder haar vurige gelukwenschen aan. U zegene God, Hij stelt U tot een zegen, gezegend zij Uw hoofd, Uw hart, Uw leven, Uw aardsch, Uw hemelsch lot." Zaterdag a.s. zal eveneens in de Stads- zaal een' algemeene huldiging plaats heb ben waarbij het woord zullen voeren Prof. dr. P. J. Blok en Prof. dr, H. M. v Nes H. M. de Koningin-Moeder zal zich Za terdagavond om 10.24 naar Het Loo begeven, vergezeld van het hofdame baronesse Van Itiersum en kamerheer mr. graaf van Lim burg Stirum, De terugkeer van H. M. is be paald op Dinsdagmiddag a.s. De plannen nemen vasten vorm aan. -r- Een belang voor de industrie. Men meldt uit Heerlen: De plannen tot het aanleggen van een kanqal, dat het in dustriegebied om Aken zou verbinden met den Rijn' nemen meer en meer vasteren vorm aan. De bedoeling is het Aken-Rijnkanaal te graven over Julich-Rheidf-Müncben-Glad- bach- en Neusz. Het kanaalprofiel van 44 Meter breedte laat toe dat schepen van 1500 ton inhoud ten allen tijde elkander zouden kunnen passeeren. Daar er een ver val is van 153 Meter zou een en ander over wonnen moeten werden door het bouwen van een achttal sluizen van 13 tot 22 Me ter hoogte, ieder van 120 M. lengte. Bij de Toer zou een dam dienen te komen, waar van de lengte 4 K.M. en de hoogte 20 Me ier zou bedragen. Het ligt in de bedoeling door het geheele industriegebied kleine zijkanalen aan te leg gen, Bijvoorbeeld zou eèn zijkanaal naar gegraven worden. Voorts zij er verschillende havens geprojecteerd. De haven van Aken zou bij Rothe Erde komen. De voeding van het kanaal zou geschieden door het Eufel- water dat tegelijkertijd zou zijn aan te v/en- ben kunnen afnemen, toen gij sliept, maar wij zijn geen dieven." „Zij schijnt een groot gevaar te vreezen," dacht Fabienne bij zichzelve. „Al mijne pogingen zouden afstuiten, als tegen een onwrikbare rots. Alle voorzorgen zijn blijk baar genomen. Voor de mijnen ben ik ver lóren, voor altijd." Zorka scheen hare gedachten te raden. Ze wilde een poging doen, om de al te sombere gedachten en de wanhoop van hare meesteres te verdrijven. Op geheel veranderden toon vervolg de ze: „Gij zult behoefte hebben aan mijne zor gen, meesteres. Altijd ben ik tot uwe hulp bereid. En als gij wilt slapen, dan zal ik bij u blijven, om over u te waken, als gij be vreesd zijt, en dat begeert. En als gij lie ver alleen blijft, kunt gij mij met een wenk bevelen, om heen té gaan. En als gij mij dan weer wilt roepen, dan behoeft gij maar op een electrische knop te- drukken, en nacht en dag ben ik tot uwe beschikking. En als gij mij zegt, wat gij gaarne lust, zal ik u van alles wat gij wenscht bedienen," Fabienne begon zich nu zeer afgemat te gevoelen. Al de schokken, die ze in haar beweeg bare gevangenis had ondergaan, hadden eene groote vermoeienis bij haar teweeg gebracht. Ze liet het daarom toe, dat Zorka haar bij het ontklqfden behulpzaam was, en gegeven hadden, dat zij voor dit kanaal veel gevoelden. De maatstaf, welke gesteld wordt. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de Al gemeene Watersnoodcommissie aldaar een begin heeft gemaakt met het vaststellen van de uitkeeringen aan de door den waters nood getroffenen. Als regel geldt daarbij dat niet de gele den schade wordt vergoed, doch nood wordt gelenigd en ondergang voorkomen. Bij het bepalen der uitkeeringen zal naar verluidt verder de volgende maatstaf gel den; Aan getroffenen met een inkomen be neden 1200 wordt de geheele schade ver goed: bij een inkomeq van 1200—-/ 1800 de helft der schade; van 1800 tot 2400 1/3 gedeelte, terwijl getroffenen met een in komen boven de 2400 als regel niet voor schadevergoeding in aanmerking komen. Overigens zal men zooveel mogelijk de gevallen op zichzelf beschouwen, daar de toestand zoodanig kan zijn, dat van den ge noemden maatstaf moet worden afgeweken. De kwestie der schadevergoedig is een zoo moeilijk te regelen materie, dat men hierbij uiterst voorzichtig te werk moet gaan.. De mijnwerkersbonden ontwerpen een schema. De Nederlandsche. Federatie van Bonden van Werkers ii, de Mijn-industrie heeft een conferentie gehouden, waarin een resolutie aangenomen is, in verband met het steeds toenemend aantal ongevallen met doodelij- kerj afloop in de Nederlandsche mijn industrie. In deze motie V'ordt onder meer gezegd, dat de vergadering naar aanleiding van d vele mijnongevallen constatert, dat door de directies en dc bedrijfsleiding van diverse mijner, in Zuid-Limburg allerhande pogirtgen worden aangewend tot opvoering van de productie, terwijl deze gepaard gaat met een toenemend aantal ongevallen. Het thans fungeerende instituut, genaamd „Staatstoezicht op de mijnen", zoo heet het daarna strekte ze zich uit op de groote legerstede, die midden in het vertrek stond, om eene verkwikkende rust te gaan genie ten, Zorka strekte zich toen uit naast de le gerstede, op een zachte berenhuid, en wel dra waren beiden in diepen slaap verzon» ken. Het werd nacht. Builen in het park deed een hevigen wind de takken der boomen schudden. Opeens werd de deur der kamer geopend, maar dadelijk werd die weer gesloten, zon der dat het minste gedruisch gehoord werd, want de scharnieren waren met zorg ge smeerd. Eene schaduw van hooge gestalte sloop langzaam vooruit, door de duisternis, en een zaklantaarn liet een straal vallen op het gelaat van Fabienne. „Zij slaapt," mompélde die geheimzinnige gestalte. Toen werd het licht der lantaarn weer uitgebluscht en alles werd weer stil en duister. Het was al helder dag, toen Fabienne de oogen opende. Haar eerste blik viel op Zorka, die voor haar lege stede zat neerge hurkt, wachtende op het ontwaker^ van hare meesteres, en haar nu met vriendelijken glimlach begroette. Na hare lange rust gevoelde Fabienne zich kalm en verkwikt, en gestemd om met voor de hiergenoemde lichamen, doch ook voor vccrtgelijke vennootscappen in Drente en Grnningen. mm* De Rechbank te Winschoten veroordeelde Vrijdag de gedetineerde valsche munters J, Tcker te Blvham tot 7 maanden, Wiebolt Hekman te Winschoten tot 15 maanden, J Niekamp, zwervende, tot 2 jaar en Tiemen Heikens, zonder bekende woonplaats, tot 2 jaren gevangenisstraf, allen met aftrek van het voorarrest Het strafbare reclame-bankbiljet. n De Rotterdamsche Kantonrechter heeft 23 Jan. j.l den directeur van de N.V. A. J. ten Hope's Handelsmaatschappij veroor deeld tot 20.boete, subsidiair 5 dagen hechtenis,- met verbindendverklaring van de in beslag genomen reclame-biljetten, wegens overtreding van art 440 Wetboek van Strafrecht, waar staat' Hij die drukwerken of stukken me'aal in een vorm die ze op munt- of bankbiljetten, op muntspeciën of op postzegels doet gelijken, vervaardigt, verspreidt of ter verspreiding in voorraad heeft, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste 25. De voorwerpei waaimee de overtreding plaats heeft, kunnen worden vdrbeurd ver klaard. Voor alles willen we, in verband met allerlei vervalschingen uit den aatsten tijd, de overigens vrijv.el overbodige waarschu wing uiten dat de boven gesignaleerde over treding niet verward moet worden met de misdrijven van valschheid m muntspciën en munt- en bankbiljetten, in zegels en mer ken, die men in titel 10 en 11 van het tweede boek van het Weboek van Sraf- recht vindt (artt, 208—224), berusting den toestand onder de oogen te zien. Zo-ka wenschte haar goeden morgen, en bracht haar een kop chocolade, die haar heerlijk smaakte Toen was de Zigeunerin hare meesteres weer behulpzaam bij het opstaan, en bij het maken van haar toilet. Na een smakelijk ontbijt te hebben ge bruikt, ging Fabienne op eene gemakkelijke sofa wat rusten. Toen maakte de verveling, de moedeloos heid, zich van het ongelukkige jonge meis je meester. Ze ging voor het venster '.taan en zag naar buiten. De lucht was grijs en beneveld, en langen tijd bleef ze daar staan, hare oogen in de verte gericht, alsof ze degenen zocht, die haar nu als een doode moesten bewec-nen. Den volgenden dag, toen weer dezelfde ge voelens bij haar opkwamen, trachtte ze zich daartegen te verzetten. „Wanneer ik aan die gevoelens toegeef, dan zal ik binnen een maand krankzinnig worden," zoo dacht ze bij zichzelve. „Ik moet verstrooiing zoeken en trachten, tegen alle hoop in te blijven hopen, en al mijne krachten moet ik daarvoor sparën." In den salon bij het schildersgereedschap, stond eene piano, Fabienne bezat een groot muzikaal talent, en ze speelde met rtemak de werken der groote meesters. is voor hen geschreven die op hun qui-vive zijn), meende de verdediger te mogen op merken en het recht houdt geen rekening met een Imbéciele juffrouw. Nog enkele andere verschilpunten' voerde do verdediger aan om te besluiten met de meeuing dat het een zuivere reclame, en een heel aardige reclame zelfs was. Het was een aardigheidje, waar ten slotte alleen een imbeciel kan in- loopen, immers had, zoo voerde de verde diger nog bij zijn dupliek aau, de drogist zelf, het door zijn vrouw geaccepteerde pa pier, dadelijk alsgeen bankbiljet te zijn onderkend. Men voelt wel dat deze verdediging en de uitspraak van den Kantonrechter goed deels langs elkaar heen gaan. Van het stand punt van dezen laatsten af is er maar één vraag, n.l. of het biljet aan een bankbiljet doet denken, of niet. Hij vond dat hier het geval veroordeelde daarom. Iemand als de directeur deze' N.Vdie in deze veroor deeld werd, moest, naar dc Kantonrechter meende, inzien, dat men ter wille van recla me-doeleinden de zekerheid van het geld verkeer ook niet in nog zoo geringe mate in gevaar mocht brengen. Het betoog van den Kantoonrechter klemt des te meer, waai het hier een biljet van 10.betreft Een gelijke mate van gelij kenis zal bij biljetten van 1000.niet zoo licht gevaat opleveren als bij lagere waarden, maar de wet onderscheidt natuur lijk niet daartusschen en s*elt eigenlijk hee- lemaal de vraag niet of het waarschijnlijk is dat de gelijkenis gevaar zal opleveren. De gelijkenis mag er niet wezen en daarmee is het afgeloopen. Waarom in dcc juist het nieuwe bankbil jet van 10.wa' nagevolgd? Wel, de genoemde N.V. vond het zoo aar dig, dat de Staat voor baar Oxo-ar'ikelen reclame maakte dort de welvarende Zaeuw- sche schoone met o's en ?-en te omringen, dat zij het jamnip- vond d;.l misschien niet iedereen dit zou opme-ken Vandaar daf ze er met reclame-bankbiljetten not? eens extra de aandacht op wilde vestigen Ze moet zich nu maar troosten met dc gedachte dat het echte bankbiljet haar trouw blijft. (Handelsbel.). Ze vond daar een keur van muziëk van c'» voornaamste „componisten, van den tegen woordigen en van vroegere tijden. Ook be zat Fabienne een schoone mezzo-sopraan stem, en dikwijls had ze daarmede, in de salons der groote wereld .welverdiendenbij val genoten. Ze opende de piano en om den tijd te dooden begon ze eenige uren hare gelief koosde composities door te spelen. Zorka ging heen en weer, en luisterde. Maar toen Fabienne eindelijk een aria ui' de opera Saniramis van Rossini begon te zingen, bleef Zorka met open mond, vol bewondering bij de piano staan. Den volgenden morgen maakte Fabienne aan de Zigeunerin haar verlangen kenbaar, met schilderen te beginnen. Maar daartoe had ze een model noodig. En daartoe zou Zorka haar dienen. Ze begon het portret der Zigeunerin te schetsen, die zich met de meeste gehoor zaamheid daartoe leende. Met een grooten ijver lei Fabienne zich nu op het beoefenen zoowel der muziek als der schilderkunst toe, en daarin vond ze een zekeren t oost. Maar weldra moest ze bekennen, dat niet tegenstaande de vermoeienis, die een ge volg was van dien arbeid, ze eerst bij het aanbreken van den dag den slaap kon vat ten en dat ook haar eetlust verminderde. (Wordt vervolgd.) j dc Pi Pi di ec dc dc si« Pi g* vc oc lo pc re m tij va de ni de pa aa oc Ve ta e\ be ge mi ke Pr re kc re en bo el] ze tei on zo Stc ne de pa mi ee da vo pa de de tig va de bo ka im Icii he on tei va de Hjl na de aa de ail vo ve ho ee: la i mi be ko be Pa he he vo he vo de rei Pa M pa dr op de da hj en v i C( ui Vc ec ge sc m 3tl Si< s ni da sc m te: Pr Sa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 12