m -■ al A' K fcsS -T 3 mwm h Iff 'I y /x - f-S'Mï v 4 >-v-V I m M v' T IJÉÉÉÉ -HERTOG - llvL KO.MNGIN ■F rG J>KK::.!Sv ILLENHIi uUM mWymmëk «W?# ess* V/2 op de Militaire Academie te Breda en op de Cadettenschool te Alkmaar verschijnen, van welke laatste gelegenheid tevens gebruik werd gemaakt om dit schoone gedeelte van Noord-Holland met een bezoek te vereeren. Ih 1895 breidde de Koningin haar kennis van het buitenland tot Engeland toe uitmet haar moeder bezocht zij incognito, als gravinnen van BurenLonden. Het bezoek had een educational doeleinde, maar strekte tevens om Koningin Victoria te Windsor een bezoek te brengen, bij welke gelegenheid het incognito werd opgeheven, gelijk ook bij het vertrek, toen de Londensche bevolking uitliep om het Nederlandsche koninginnetje van nabij tè zien. Datzelfde jaar werden Noord-Brabant en Limburg bezocht, en kwam de Koningin voor het eerst in Maas tricht en in den St. Pietersberg, die altijd zoozeer hare belangstelling heeft gehad. Ook kwamen nu Overijsel en Drente aan de beurtZwolle, Kampen, Enschedé met zijn groote industrieele ondernemingen, Mep- pel en Assen werden bezocht, en in de Baller- kuil werd met belangstelling de imitatie der vroegere Germaansche rechtspraak bijge woond. In 1896 kwam de Koningin voor het eerst met een lustrumfeest der studenten het ridderhofspel te Utrecht, aan Maximiliaan van Oostenrijk herinnerend in aanraking in 1897 bezocht zij o.a. Gouda, Zutphén, Dordrecht en Arnhem evenals in 1895 ter wereldtentoonstelling te Amsterdam in oud- Holland, liet zij ook in oucj-Dordrecht het vendel voor zich paradeeren. Dit zijn slechts enkele grepen uit het rijkbeladen program ma, dat Koningin Emma in al deze acht jaren voor haar koninklijke dochter opstelde. Zij slaagde erin, zonder haar studiën noemens waard te onderbreken haar in aanraking te brengen met alle deelen van het land, waarover zij zou hebben te regeeren zij slaagde erin overal liefde en toegenegenheid voor het blonde, kleine hartelijke konin ginnetje te ontketenen, en zij legde ver standige vrouw, die het sentiment begreep en gevoelde den grondslag voor latere, ook in moeilijke omstandigheden onver breekbare toegenegenheid. Ja waarlijk, de woorden, die meer dan eens bij officieele plechtigheden in die jaren, hetzij door een Minister, hetzij door een Commissaris der Koningin, hetzij door een burgemeester tot Koningin Emma zijn gesproken, zij getuig den niet ten onrechte van oprechte harte lijkheid, van dankbaarheid van het Neder-' landsche volk voor een Regentes, prinses toch van vreemden bodem, die aldus be greep wat het land op dat oogenblik be hoefde, en die aldus consciëntieus en toch volkomen moederlijk haar taak opvatte. Juist door zich zelf op het tweede plan te dringen, heeft Koningin Emma in die jaren voor goed en voor altijd een sympathie ver worven, die door haar, niet een geborene Oranje, moest worden verkregen Op 31 Augustus 1898 bereikte Koningin Wilhelmina den achttienjarigen leeftijd op dat oogenblik nam haar koninklijke waar digheid een aanvang. De Staatscourant van den dag tevoren bevatte het afscheid van de Koningin-Regentes, waarin zij de" gedenk waardige woorden uitte „Het Nederland sche volk zij groot in alles, waarin een klein volk groot kan zijn.*'. Den volgenden dag verscheen het eerste woord van Koningin Wilhelmina aan haar volk, waarin zij vooral blijk gaf aan haar „innig geliefde moeder" onuitsprekelijk veel verschuldigd te zijn. Wie herinnert zich niet de inhuldigings feesten te Amsterdam, die enkele dagen na dezen 31sten Augustus begonnen en culmineerden in de plechtige inhuldiging op 6 September in de Nieuwe Kerk te Am sterdam. Niet alleen waren zij schitterend, wat opzet en versiering betreft, maar vooral werd daarbij een opgewektheid, een har telijkheid getoond, die in onzen tijd, dat vorsten een geheel andere plaats innemen dan vroeger, niet algemeen is Wie herin nert zich niet, dat zelfs de meest hiidnjch- tigen, wanneer zij 's avonds Iaat over het Damplein gingen, gezang en gejoel staakten, omdat immers verzocht was de Koningin in haar slaap niet te storen 1 De feesten te Amsterdam werden gevolgd door een even hartelijke ontvangst te 's-Gravenhage door een vlootrevue aan het Hollandsch Diep en door de legerrevue op de heide te Renkum, waar de Koningin evenals een jaar tevoren, te paard naast den commandant der parade reed en aldus het aanwezige leger voor zich deed defileeren. Paardrijden en schaatsen rijden zijn de meest geliefkoosde takken van Koningin Wilhelmina's sportbeoefening. Op kunstgebied is de schilderkunst voor haar het aantrekkelijkstniet alleen bezoekt zij bij voorkeur schilderijententoonstellingen, maar zij zelve is eene bij uitstek verdienste lijke dilettante, die reeds als kind, bij haar bezoek te Amsterdam, werd opgemerkt aan het bekende raam, bezig het een of ander volkstooneeltje of den huzaar op wacht uit te tèekenen. Maar ook in dansen en in mu ziek ontving het koninginnetje onderricht hare opvoeding, die niet alleen op wetenschap gericht was, is in de jongere jaren door Ko ningin Emma zelve geregeld en geleid, en is wel uitstekend verzorgd. De Koningin en middels haar het volk, hebben er in latere jaren van geprofiteerd Zoo was dan Koningin Wilhelmina re- geerend vorstin. Aanvankelijk bleven de Koninginnen sa men het paleis in het Noordeinde bewonen. Voor het eerst buiten de grenzen van ons land werd de Koningin bekend, toen zij in 1899 de eerste Vredesconferentie had te ontvangenzoowel te 's-Gravenhage als aan het officieel gegeven feestmaal in de schitterende Burgerzaal van het koninklijk paleis te Amsterdam. Bertha von Suttner, de bekende pacifiste, wijdde m haar dagboek van die dagen woorden vol waardeering aan het kleine koninginnetje, dat zoo onver moeid hare plichten waarnam. Of intusschen de koningin, die gelijk de Oranje's zeker krijgsmansbloed in de aderen moet hebben, wel volbloed pacifiste is, wordt een enkelen keer betwijfeld. Alfred H. Fried, in 1913 ter gelegenheid van de opening van het Vre despaleis tot doctor honorisv causa van de Leidsche Universiteit verheven, sprak van den „ijzigen glimlach", waarmede zij die plechtigheid bijwoonde. Dat heeft haar intusschen niet belet om tegenwoordig te zijn en den nobelen schen ker, den heer Carnegie, die met zijne echt- genoote aanwezig was, te complimenteeren, en ettelijke jaren later, op 15 Februari 1922 eveneens tegenwoordig te zijn, toen het nieuwe Hof van den Volkenbond, onder leiding van den Nederlandschen rechter Mr. B. J. C. Loder, geïnstalleerd werd. Gelijk de Koningin zich trouwens nooit aan wat zij haar plicht voelde, heeft onttrokken. Gelijk zij, constitutioneel vorstin als Zij zich bij uitstek getoond heeft, niet aarzelde om in 1913, toen de politieke omstandigheden in die richting leidden, den president van de sociaal-democratische Kamerfractie, die haar nimmer vriendelijk had bejegend, op het Loo te noodigen, teneinde met hem over de formatie van het kabinet van gedachten te wisselen. Iets, wat wij thans heel natuur lijk en gewoon vinden, maar waarbij wij ver geten, dat wij toen, een achtste eeuw geleden, in wel geheel andere tijden leefden dan thans. Van het oogenblik af, dat de Koningin den troon besteeg, heeft zich de vraag bij ons volk opgedrongen, wanneer en waar zij zich een Gemaal zou kiezen. Huwelijken van ko ningskinderen worden met zorg overwogen hoeveel niet temeer is beperkt in haar keuze een Koningin, wier Gemaal weet, dat hij zin maar hartelijkheid daarnevens. Hertog Hendrik bezocht het gymnasium te. Dres den, werd na volbrachte militaire opleiding te Berlijn bij de Garde geplaatst, en bracht het laatste jaar van zijne verloving op non activiteit door aan het ministerie te Schwe- rin, waar hij het Z.n. Grünes Haus ge legen in de onmiddellijke nabijheid van het schitterend groothertogelijk paleis thans museum bewoonde. Rabensteinfeld, het buiten, dat de Koningin en de Prins ook nu nog menigmaal bezoeken, maar vooral Dobbin, waar de Prins en zijne beide broers en zuster hun eigen gebouwd Noorsch huisje hadden, kunnen van menig vroolijk tooneel vertellen. Hertog Hendrik maakte in zijn jongen tijd een groote reis naar Voor-Indië en Ceylon, en wie de herinneringen aan die reis, beschreven door den he§m toegevoegden adjudant, tevens reiskameraad, leest, be twijfelt niet, dat de heer Troelstra juist was, toen hij bij de behandeling der wetsontwer pen, op het koninklijk huwelijk betrekking hebbende, van een „Nimrod" gewaagde. De liefde voor de jacht, in Holland wel eens misverstaan, maar evenzeer zijn vroegere eenvoud zijn den Prins gedurende zftn ver blijf in Holland bijgebleven. den met de Friesche Nassau's versterkte, en dat een andere, Louise Henriette, huwde met den Grooten Keurvorst, een der waar digste verschijningen in het Huis Hohen-* zollern. Beide Willems, Willem II zoowel Willem III, waren met een Mary van Enge land gehuwd de Mary van Stadhouder Willem III wilde slechts Koningin worden' als men haar Gemaal tot Koning verkoos. Kinderloos overleden, stierf bij zijn dood deze tak uitde zoon van Johan Willem Friso zou, na een tweede stadhouderloos tijdperk, stadhouder worden. Hij ook was gehuwd met een Engelsche prinseszijn zuster huwde met den vorst van Nassau-Weilburg, wiens vele afstammelingen, onder wie ook koningin Emma, krachtens de Grondwet, die van 1887 tot 1917 gold, tot den troon zouden worden geroepen, waren andere troon pretendenten niet aanwezig. Prins Willem V huwde de bekende fiere Wilhelmina van Pruisep. Ook Koning Willem I was met eene Pruisische koningsdochter gehuwd, terwijl zijn zoon koning Willem II met Anna Pau- lowna, de Romanof's in het Oranjehuis binnenvoerde. Prins Frederik, zijn broeder, had twee dochters, de eene gehuwd met den lateren koning van Zweden en moeder van j- -'- - -- 1 ■G. ff ■W. A, van vorstelijke aanspraken op eenigen an deren troon ten volle afstand moet doen. In October 1900 vertoefden de beide Ko ninginnen te König, ten paleize bij den erf- graaf von Erbach, gehuwd met de jongste zuster van Koningin Emma. Eerst toen men vernam, dat bij de terugkomst op het Loo de toenmalige nfinister-president Mi' N. G. Pierson speciaal was uitgenoodigd tegen woordig te zijn, en dat den volgenden avond een bijzonder nummer van de Staatscourant zou verschijnen, begon men iets te „vermoe den" Niet ten onrechte, want den volgen den dag werd de verloving der Koningin met den toenmaligen Hertog Hendrik van Mecklenburg, half-broeder van den regee renden Groothertog, bekend gemaakt. Her tog Hendrik is, evenzeer als de Koningin, gesproten uit .een oud en nobel geslacht de Obotrieten gaan tot eeuwën in de geschie denis van deze Noordelijke Duitsche landen terug. De Groothertogin-weduwe Marie van Mecklenburg was de derde vrouw van her tog Hendrik's vader enkele jaren geleden bezocht zij 's-Gravenhage, waar zij, tenge volge van een opgedane koude, plotseling overleed. De opvoeding van Hertog Hen drik en van zijne beide broers, onder wie de op koloniaal gebied bekende Adolf Frie- drich, is hoogst eenvoudig geweest. Strenge tucht heerschte in het groothertogelijk ge- Het huwelijk werd 7 Februari 1901 in de Willemskerk te 's-Gravenhage, waar de Koningin ten doop was gehouden, voltrok ken. Het werd met grooten luister gevierd een groot aantal vorsten en vorstinnen waren uit den vreemde overgekomen, en wellicht waren Keizer Wilhelm en zijne gemalin opnieuw tegenwoordig geweest, hadden de omstandigheden hun dit niet verhinderd. Deze schare van vorstelijke persoonlijkhe den stelde nog eens duidelijk in het licht, hoezeer het Huis Oranje, maar ook het Huis Mecklenburg, met vele, zelfs de oudste vor stelijke Huizen is vermaagschapt. Trouwens, wie denkt er niet aan de reeks huwelijken, die zich in het Huis Oranje, hebben voltrok ken Wie denkt niet aan Juliana van Stol berg, wier'eene dochter ook de schoonmoe der was van den Winterkoning, de bekende, even schoone als onbezorgde Elisabeth Stuart, die geruimen tijd te 's-Gravenhage de gastvrijheid van haar Oranje-neven ge noot. En die in haar gevolg medebracht Ama- lia van Solms, de latere gemalin van Frederik Hendrik Wie herinnert zich met, dat Willem de Zwijger met Charlotte de Bourbon, de „lelie van ons vorstenhuis", met Louise de Coligny, eene afstammelinge van den be kenden admiraal, binnenvoerde. Wie voorts herinnert zich niet, dat een der dochters van Frederik Hendrik, Albertina Agnes, de ban- koningin Louise van Denemarken, die wel eens gezegd werd met alle vorstenhuizen van Europa verwant te zijn de andere ge huwd niet den erfprins van Wied, broeder van de bekende Carmen Sylva. Koning Willem III tenslotte zag zijne zuster trouwen met den groothertog van Saksen-Weimar- Eisenach, wier jongste zoon eventueel tot den troon ware voorbestemd. Maar geluk kig is dit niet noodig geweest, en is het Huis Oranje in rechte lijn blijven bestaan. Het bestek van dit artikel laat uiteraard niet toe om, voorzoover dit bekend is, van het particuliere leven van de Koningin veel te vertellen, Prof. Mr. M. W. F. Treub die, in'het bijzonder als voorzitter van het Kon, Nat. Steuncomité gedurende den oorlog vele malen met. de Koningin in aanraking kwam, heeft haar, een paar jaar geleden, bij de herdenking van haar zilveren regeerings- jubileum m de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" beschreven in een bekend artikel, dat bij velen, die meenden, dat men van een Koningin niet dan voortreffelijks mag zeg gen, eenig misnoegen heeft gewekt. Eigen aardig, terwijl hij haar uitnemende kennis, haar scherp verstand, haar groote werkkracht en boven alles te prijzen nauwgezetheid ver meldde, merkte hij ook op, dat een zekere verlegenheid haar niet vreemd is en haar dikwerf onbewogen, ja misschien stroef doet schijnen, terwijl zij juist anders zou willen zijn. Enkele jaren geleden verscheen een boekwej-kje, dat gegevens verschafte over het huiselijk leven van de Koningin. Wij hebben van de jaren van het prinsesje, die als trouwe gezellin Miss Saxton Winter had, wel een en ander vernomen, maar hier ver nemen wij iets van de Koningin. Het boekje zegt „Betreden we op een warmen zomer- schen morgen het paleis. Reeds vrij vroeg, te 8 uur, vinden we de Koningin met den Prins en enkele leden der hofhouding aan het déjeuner, dat steeds zeer eenvoudig is en waarbij ik zie er volstrekt niets onbescheidens in het even te vermelden het gezonde Gel- dersche roggebrood niet ontbreekt. Na afloop hiervan geeft de Koningin zich naar haar particulier vertrek, dat men werkkabinet zou kunnen noemen daar bevinden zich -de kolossale portefeuilles, gevuld met staatsstukken, die van haar, wier belangstelling of onderteekening wordt gevraagd, vaak groote inspanning vergen. En hierbij blijft het gewoonlijk niet. De stapels ambtelijke stukken vereischen meermalen toelichting dikwijls is het ook de persoonlijke wensch der Koningin, dat op duistere punten meer licht wordt ont stoken en zoo volgen dan als vanzelf de ontelbare ministerieele bezoeken, corres pondenties, enz. om niet te spreken van Hr. Ms. werkzaamheid in verband met de particuliere aangelegenheden van haar Huis, 't verkenen van particuliere audiën ties, 't beëedigen van hooge ambtenaren, 't ontvangen van vorstelijke en andere be zoeken alle onafwijsbare plichten van de vorstin, ook daar, waar zij gekomen is om stille rust en landelijke genoegens te zoeken. In den regel wordt te 1 uur de lunch ge bruikt en daarna keert Hare Majesteit we der bij hare werkzaamheden terug of maakt eene wandeling door het Koninklijke Park, terwijl meestal te vier uur het rijtuig komt komt voor den gebruikelijken rijtoer in de omstreken, waarvan de Koningin, ook zelfs onder de meest ongunstige weers omstandigheden, niet gaarne afwijkt. Te 7 uur wordt ten paleize gedineerd. Het spreekt wel vanzelf, dat het boven omschreven programma nog al eens wij zigingen ondergaat en de uitvoering ervan dikwerf geheel afhankelijk is van allerlei bij-omstandigheden. Meermalen hebben we van personen, aan wie de eer te beurt viel door Hare Majesteit te worden ontvangen of eenigen tijd op het Loo te mogen vertoeven, met ingenomenheid en verbazing hooren ge wagen van den eenvoud en gezelligheid, die ten paleize heerschen. Wie kwamen onder den indruk van het hun wachtend ceremonieel, vreezend wel licht den goeden toon niet te zullen treffen, nerveus, niet thuis in de groote vestibules en zalen Hoe werden ze gerustgesteld, 'wanneer ze, eenmaal tot de Koningin toe gelaten,. tegenover haar vriendelijke en tegemoetkomende verschijning mochten plaats nemen en hunne belangen bepleiten. Dit komt omdat Koningin Wilhelmina een groote mate van levenswijsheid en menschenkennis bezit, verkregen door het bestudeeren van personen en toestanden, waardoor zij zich gemakkelijk in de weder waardigheden en lotgevallen, ook buiten het hofleven om, kan indenken en het verkeer met menschen uit andere kringen - haar zoo .gemakkelijk valt. Zoo ook op het gebied van huishoude lijke aangelegenheden. Weinigen Zal het bekend zijn hoe de Koningin met een accuratesse, welke allen Hollandschen huismoeders ten voorbeeld kan strekken, zich steeds persoonlijk op de hoogte houdt van alles wat het paleis, park, de boerderij en verdere bezittingen betreft, hoe alle zaken, ook de schijnbaar onbeduidendste aan hare inzichten zijn onderworpen, en waar controle gewenscht is, ook deze door haar uitgeoefend wordt. Nederland neemt geen deel aan de groote politiek. Groote politiek bracht in de laatste kwarteeuw'mede veel vorstelijk bezoek, niet altijd zoo Oprecht gemeend als naar buiten wel scheen. Maar toch, ook Koningin Wil helmina heeft terecht ingezien, dat het voor Nederland van belang was dat zij met buiten- landsche souvereinen betrekkingen onder hield. Het bezoek van den Duitschen keizer werd iri 1907 herhaald en ook gereciproceerd. Evenzoo heeft de Koningin in de jaren vóór den oorlog een bezoek gebracht aan den Franschen President, zulks in 1912, nadat de goedige oude heer, dien wij in Fallières zagen, hier te lande was geweest en zijne bewondering had betuigd voor het zomer- sche Den Haag. Koningin en Prins bezochten tezamen België. Koning Albert en .Koningin Elisabet kwamen te Rotterdam, 's-Gra venhage en Amsterdam en slechts enkele maanden voor den oorlog ontving de Ko ningin bezoek van den souverein van Dene marken, dat door de omstandigheden van den oorlog eerst geruimen tijd later, in 1922 .kon beantwoord worden. Toen ging de Ko ningin ook naar de overige Scandinavische hoven Zweden en Noorwegen, waar haar verblijf een zegetocht werd. In 1923 kwa men de souvereinen van die beide landen dit bezoek beantwoorden en aan hen beiden viel een hartelijke ontvangst ten deel. Van deze buiten landsche reizen leeft dat aan Parijs in 1912 wellicht het sterkst in onze herinnering. Kan het verwonderen Voor de Franschen was Koningin Wilhelmina nog steeds de blonde Majesteit, waaraan Jean Rameau in 1901, toen de kruiser „Gel derland" ter beschikking van Kruger werd gesteld en de Koningin den grijzen President in haar Paleis ontving, deze dichterlijke woor den wijdde O, blonde Majesteit, Vorstin van duizend weken Gij fiere Koningin van 't kleine Neder land, Gij heerscht door goedheid groot, niet slechts daar aan 't strand. Doch waar Europa reikt, naar alle hemel streken, Meer dan Europa nog, de Wereld hoort U toe, ij*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 16