bac k Bit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Voornaamste Nieuws Zilveren BIsschopsjuMlenm Tan Mgr. Timmer. Leekepreeken. 3 Plaatselijk Nieuws. De kanaSenplarmen voor het noordelijk deel van Noord Holland. 1 J.06 10 ct. pi ;r half or IS. Zaterdag 6 Februari 1926 50ste Jaargang No. 16169 Bureaux: NASSAULAAN 49, Haarlem - Telefoon No.. 13866 (3 lijnen) - Postrekening Nummer 5970 bij vooruitbetaling BÏNNENLANDSCH NIEUWS. De was der rivieren. Beverwijksche Exportveiling. Wij ope ten «ccredUIeven in Menen- en buitenland, verstrekken documentaire credle- ten en bankgaranties. in dit nummer. De beteekenis van het besluit van Provinciale Staten. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Een ongelukkige val. De steunactie voor de geteisterde streken. LAATSTE NIEUWS. NIEUWE HAARLEMSGHE VACANT Dc abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentscbappe» week 0.25 Per kwartaal 3.2-' franco per post bij vooruitbetaling 3.58 Vraag- en aanood-advertentiën van 14 regels 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 cents, Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kor ting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mede- deeling 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regel. 126 MOEILIJKHEDEN. Dezer dagen men heeft bet in de cou ranten kunnen lezen werd tijdens een conferentie voor niet-katholieken in een Roomschc Kerk te Utrecht, over een der aanwezige dames de geest van tegenspraak Vaardig en zij stond op om den predikant le interrumpeeren. Zoo iets zijn wij niet ge- Wend; van den kansel worden eeuwige Waarheden verkondigd en in een kerk treedt men niet in debat. De mevrouw werd dan ook uit de kerk verwijderd. In mijn Zaterdagsche kerk gaat het anders. Daar Wordt geen goddelijke, maar menschclijke wijsheid verkondigd en het is dus billijk, dat daar het vrije woord in vollen omvang gehuldigd wordt. Nu, daarvan is mijn ge hoor zich dan ook wel bewust. Ditmaal zie ik mij al weder genoodzaakt om een gehee- le verhandeling te wijdien aan de critiek, Welke op mijn jongste preek is losgekomen. G«Iuk, ge moet het niet zoeken, ge moet het zelf maken; gij hebt het in eigen han den; bouw zelf uw gelukshuis op. Aldus heb ik betoogd. Maar, jawel: ge hebt mooi Praten, zegt en schrijft men mij. Maak je 'even maar eens tot een geluk op aarde, wanneer alles je tegen loopt. Wat is dat voor een geluk, wanneer iemands huis af brandt en hij niet verzekerd is; arm en Haakt met een groot gezin op straat staat? Kijk eens naar den watersnood: „gelukki ge" menschen daar in dat verdronken Bra bant en Gelderland! Kijk eens naar de Werkloozen, de oorlogsslachtoffers Ja, waarde opposanten; gij hebt met grooten ijver een roman van veel mensche- 'ijk leed bij elkaar gebracht. Onnoodig, ook ®iij is daarvan een en ander bekend. Voor ïeder geval, dat gij noemt, weet ik een er ger; voor ieder ongeluk een grooter onge luk; voor elk mislukt leven een schrikwek kender mensChelijke ruïne. En toch neem ik geen woord terug van Wat ik geschreven heb; integendeel, ik ga het zoo mogelijk nog sterker zeggen. Kief uit zucht naar gelijkhcbberij of kop pigheid, maar uit volle en eerlijke overtui ging. Laten wij nog eens praten over dat veel bestreden menschelijk geluk. Ik heb niet beweerd, dat iedereen wanneer hij maar Wil een hemel op aarde kan hebben. Wij zijn immers christen menschen, allemaal; wij wjeten dus dat het hier beneden een ..tranendal" is, om de oude uitdrukking nog eens te gebruiken; dat ons werkelijke en blijvende gelak ligt aan den anderen kant v'an het graf. Over zulke christelijke waar heden, die ons in merg en been zitten', pra len wij natuurlijk niet. Want daarover zijn We het al lang eens. Wat ik betoogd heb is dit: voor de overgroote massa der men schen is een bescheiden levensgeluk hier °p aarde weggelegd. Maar om dit te kun nen genieten, moet men levenskunstenaar Zi}n. Nu begin ik uit te zonderen dat klei de getal verheven zielen, dat God schijnt Hit te verkiezen om de verhevenheid der deugd te midden van ons, zwakke men schen, te openbaren. De heilige man Job Maat wel uitvoerig in de Schrift beschre- Ven, maar hij is niet de eenige verheven lij der. Er zijn er na hem nog velen geweest, historie al of niet is opgeteekend, en die uitblonken in bijna ondragelijk lijden; Wier leven één slachtofferande was. Het zou geen moèite kosten om adn te toonen, dat Zlj, hier al reeds ten halve levend in de feestelijke genietingen van1 het eeuwig ge- 'uk, grooter vreugde smaakten, dan wie z'ch de gelukkigste menschen der wereld Wanen. Maar deze soort verheven „onge- hdikigen" laten wij buiten beschouwing. Metende met onze gewone menschelijke Maat van geluk en ongeluk houd ik vol, dat de doorsnee mensch zijn eigen leven, Mjn eigen geluk in handen heeft,, wanneer bij maar de levenskunst verstaat. En nu Verzoek ik mijn waarde opposanten, eens b£n gevallen van ongelukkige levens te on derzoeken; ik wed, dat een eerlijke enquête *e zal uitmaken, dat de reden der misluk king bi eigen schuld gelegen is. Maar gij Moet niet blijven stil staan bij een of ander *a' uitmaken, dat de reden der «misluk king in een menschenleven. Want dan ver bet gij, dat onze stelling was: het levens- SMuk moet worden opgebouwd uit de ge gevens, die iedereen voorhanden heeft; !*Vcnals de kunstenaar moet doen. Hoe °mt deze op de hoogte, waarop hij zich en eercfitel van kunstenaar mag toeëige- k®a? Is zijn weg langs rozen gegaan? Heeft zijn talenten zoo maar kant en klaar ^an den Hemel gekregen? Ge wéét wel Eten zijn opgang was een zware gang; borstelend, zwoegend, strijdend, maar overwinnend, steeg hij den berg op. j/°° ook is de weg van den waren levens- Onstcnaar: het ideaal staat boven op den P" De afstand lijkt niet ver en de weg %eriokkend. Maar al stijgend, voelt hij de jjWaarte van den tocht: het pad is hobbe- k VOert langs afgronden en struikelblok- etl- Kronkelpaden eischen het maken van OQiWegen en doen het' eindpunt soms uit °og verliezen. Slechts hij, die onver- aard verder gaat, zich niet laat ontmoedi- n' zelfs geluk vindt in de overwinning an moeilijkheden, bereikt den eindoaal. Moeilijkheden, tegenslagen, teleurstellin gen, beteekenen geen ongeluk. Dat. iujst veroorzaakt de misvatting en doet zoo velen het levensgeluk verliezen. De levenshinder- nissen zijn er slechts om onze krachten tc stalen, om ons te oefenen in de levenskunst. Wie de tegen heden op zijn levensweg als ongelukken beschouwt en bij de pakken gaat-neer zitten, zoekend en piekerend, wie hij zoo al dc schuld kan geven van zijn „ongeluk", die verliest het beste deel van zijn leven en verspilt zijn kracht en energie. Spreek eens met een echten levenskunste naar over uw rampen en tegenspoeden en hij zal u vragen even stil te staan; hij zal u terugwijzen op zijn eigen levensweg en u daar even groote en grootere oorzaken van smart en droefheid laten zien. Op het oogenblik, waarop mij dat overkwam, be greep ik niet, wat dit tot mijn geluk kon bedragen. Maar nu, achteraf, zie: dit was noodig voor mijn karaktervorming; dat schijnbare ongeluk was het begin van een nieuw geluk; daar had ik een fout begaan en leerde ik voorzichtiger worden. En wat hc'o ik van die les een pleizier gehad!", zoo zal hij tot u spreken. Ziedaar de ware levenskunst, die voert tot het geluk En nu spreek ik van rampen, alsof ieder menschenleven een aaneenscha keling van dramatische gebeurtenissen was. Wees eerlijk en kijk eens, wat bij dc meesten de beletselen zijn voor een waar lijk levensgeluk, 't Zijn doorgaans kleinig heden. Daar zie ik een straatjongen aan de bel trekken van een huis en hard wegloo- pen. Een dienstbode komt voor en ziet dat zij is beetgenomen, want de rekel haalt tien huizen verder dezelfde streek uit. En hoor nu eens, hoe deze kleinigheid in beide huizen wordt opgenomen: de eerste „be drogene" gaat lachend terug, komt haar meyrouw in dc gang tegen en zegt; daar was een kwajongen, die een belletje maak te. Nu, als ik nog zooveel malen voor niets moet loopen voor alle keeren, dat ik zelf in mijn jeugd schelletjes heb getrokken, dan heb ik nog heel wat te goed!" En de an dere: nijdig smakt ze de deur dicht, mop perend en grimmend tegen „den straat vlegel", tegen de politic,, .tegen de ouders van den tegenwoordigen tijd.... En heel haar dag en die van haar omgeving is be dorven door die eene kleinigheid Het leven van de meeste menschen hangt van kleinigheden aan elkaar, die zij opbla zen tot gewichtige dingen; dingen, die te genover 't geheele wereldverloop van al heel weinig beteekenis en tegenover de eeuwig heid belachelijke nietigheden zijn. En toph maakt de lange reeks van duizenderlei van die kleinigheden het geluk of het ongeluk van iederen dag, er de aaneenschakeling van die gelukkige of ongelukkige dagen ons geheele leven uit. Laten wij ons levensgeluk eens van dien kant beschouwen; na-ijverig zijn op ieder' geluksuurtje, dat wij ons zelf kunnen we ven uit den ons toegemeten tijd en onzen dag niet bederven door nietigheden, die wij zelf tot rampen opblazen. Wie zich zelf sterkt, ieder uur van den dag, in het verdragen van kleine tegen- heden des levens, die zal ook krachtig staan, wanneer het lot een enkele maal werkelijk hard slaat, die zal zich door een levensramp niet laten ontmoedigen, maar er den vinger dei Voorzienigheid in zoeken welke altijd weer wijst naar nieuw geluk. HOMO SAPIENS. Dc Maas begint reeds weer tot kalmte te kemen. Venlo en Grave hadden Vrijdag morgen 45 c.M, was over de laatste 24 uur, terwijl te Maastricht de peilschaal slechts 9 c.M. was signaleerde over het laatste etmaal. De Rijn daarentegen is meer gestegen. Lobith meldt 21 c.M. hooger stand, Arnhem 6 c.M. Uit Keulen werd nog 43 c.M. was geseind. Men rneldt nog uit Venlo: De Maas blijft wassen. De kade onder langs de Maas is ondergeloopen, de haven kade dreigt' hetzelfde gevaar. De schepen hebben zich ter hoogte van den ingang der oude haven gelegd om te lossen en te laden. De stand was Vrijdagmorgen te Venlo 14.20. De rivier loopt weer buiten haar bedding en ^verstroorat de landerijen en weilanden. Het stiygende water veroorzaakt groote onrust onder de bevolking. Gisteravond heeft de Beverwijksche Ex portveiling in hotel „De Zon", een zeer drukbezochte vergadering gehouden. De voorzitter van het Comité, de heer D. Teer, hield een openingsrede, waarin hij allereerst memoreerde, dat het systeem vroege veiling vlij wel geslaagd mag heeten. Er werd wei eens te laat begonnen, maar men was steeds op tijd klaar, om dit laatste te kunnen bereiken, is het eens voorgeko men, dat in één uur tijds 120 karren geveild werden. Slechts één keer is het voorgeko men, dat de trein in Berlijn te laat aankwam, in tegenstelling met andere jaren, toen dit wel meer gebeurde. Derhalve kan in dit op zicht van een succes gesproken worden. Dankbaar memoreerde de voorzitter de medewerking, welke van de zijde der -poor- wegen ondervonden werd. Door de snelle verbinding met het Rubrge- bied werd met de ochtendveilingen begon nen. Jammer achtte spr. het, dat deze niet zoo druk bezocht werden. De vroege veilin gen toch maken het mogelijk het Ruhrgebied met versche. aardbeien voor directe con sumptie te bedienen en hoe meer aard beien er in den zomer opgegeten worden, hoeveel te minder blijven er in den winter bij de conservenfabrifcken over. De voorzitter constateerde hierna, dat het jaar 1925 een goed jaar is geweest. Men heeft een goede oogst gehad en, dank zij dc kooplust van Engeland en Duitschland, ken de prijs eveneens goed genoemd worden. Vergeleken bij het donkere jaar 1923, was de omzet in 1925 geweldig getegen. In '23 tn 1924 is men begonnen met het bevrie zen van aardbeien voor de export nay Amerika. Ging het toen met enkele hen derden vaten, het vorige jaar werden reeds 3400 vaten te IJmuiden ingevroren. Toch geloofde spr. niet aan een groote toekomst voor dit systeem. Immérs, voor deze 3400 vaten moest alleen vcor vrieskosten ƒ67000 wórden betaald. Dat is te veel en uitbrei ding van dezen tak achtte spr. dan ook uitgesloten, tenzij de vrieskosten belangrijk worden verminderd. ..Intusschen is er toch al weer een bestel ling van 3000 vaten binnengekomen. Spr. wees echter op de groote risico van dezen export; dc handelaren willen franco levering en garantie voor behouden aan komst in Amerika. De eerste partijen be vroren aardbeien, uit IJmuiden verzonden, zijn in uitstekenden staat aangekomen; Maandag werden de laatste verladen. De heer Docter wees tenslotte nog op het verschil in de aardbeienprijzen. Dit ver- .v. AARNE BAIMK De was der rivieren. Hooge waterstand in het (tijk nut Nijmegen. Hecg bezoek op Hei Loo. Hevige brand te Menado (O.-I.). De tegemoetkomende houding van tos- land tegenover Italië, in zake de schuld regeling zou een politieken achtergrond hebben. Het personeel der Duitsche spoorwegen krijgt advies van het rijksarbeidsministerie de directie voor den civielcn rechter te dagen. (Zie verder ook Laatste Nieuws.) toch bedroeg deze 4(10.000; in 25 daaren tegen 2 millioen. Spr. herdacht dan even het 25-jarig jubi leum van de aardbeien-export naar Duitsch land en besprak tenslotte nog even de teelt van vroege aardbeien, welke in deze streek een te grooten omvang begint aan te nemen. Beverwijk is altijd laat met zijn aardbeien maar dit is juist goed, want wanneer in Duitschland de Fransche aardbei reeds van de markt verdwenen is en de vruchten uit de andere streken, waar het seizoen begint te eindigen, van mindere kwaliteit worden, dan komt de uitstekende Beverwijksche aardbei op de markt en brengt hooge prijzen op. Onze aardbei bezit in Duitschland een voortreffelijker, naam en het is zaak, om de aandacht erop gevestigd tc houden en de teelt van vroege aardbeien niet te veel uit tc breiden. Nadat de voorzitter zijn openingsrede be ëindigd had, kreeg de heer J. Docter het woord, teneinde de vergadering een over zicht te kunnen geven over het afgeloopen seizoen en de eventueele vooruitzichten van het nieuwe seizoen. De heer Docter beschouwde allereerst de Duitsche markt en herinnerde aan de ver hooging der Duitsche invoerrechten. Niet tegenstaande de geringe medewerking van de zijde van de Nederiandsche regeering, hebben de belanghebbende een verlaging van 20 tot 15 Mark verkregen; echter heeft Duitschland aan den anderen kant weer teruggenomen, wat zij gegeven had, door de verhooging van de tol van de aardbeien in vaten van 5 op 10 Mark. Zooals bekend geworden is, zal door de centrale van veilingen een reclame-canj- pagne worden gevoerd. De berichten daar omtrent doen den indruk wekken, dat de Exportveiiing hieraan niet mee zou doen. Spr. wees er op, dat de Exportveiling zulks wèl zal doen. Op welke manier de cam pagne gevoerd zal worden is nog niet be kend, maar spr. meende, dat zij in hoofd zaak in het buitenland zal dienen te wor den gevoerd, in het binnenland gaan* de aardbeien toch wel weg. Bij de bespreking van de Engelsche markt deelde de heer Docter mede. dat hem ter oore was gekomen, dat pogingen gedaan worden om, evenals van Rotterdam, ook van IJmuiden een dageïijksche dienst op Enge land te doen varen. Tot nu toe geschiedde het van IJmuiden tweemaal per week De dageïijksche dienst zou een goede verbete ring zijn; temeer daar de Engelsche havens, welke men op het oog heeft, in 10 uur va rens kunnen bereikt worden, hij alle getij (iets wat bij Engelsche havens meestal niet het geval is. Spr. wees er nog op, dat onze aardbei ook in Engeland een uitstekenden naam heeft. De toekomst kan volgens spr. ge rust helder worden ingezien. schil- bedroeg, o.a. voor wat Barendrecht be trof 5 a 6 cent en voor wat Breda betrof, wel 10 cent, in het voordeel van Beverwijk. Spr. spoorde aan er op te letten, dat die prijzen behouden blijven en eindigde met dc beste wenschen voor 1926 uit tc spreken. Een luid applaus beloonde den heer Doc ter voor zijn onderhoudende en interes sante rede. Na een korte pauze, deelde de voorzitter mede, dat door den Kennemer Marktbond unaniem is besloten om zich, voor wat de stoffen betreft, aan de Saksische mand te houden. Het bestuur kon dan obk alleen deze mand aanbieden, waarvan de hoogste prijs 13 cent bedraagt, maar die misschien nog lot 12.75 kan dalen. Dan deelde de voorzitter mede, dat de klok, die gebreken begon te vertoonen, door een nieuwe wordt vervangen, die eerst daags zal worden gemonteerd. Van de extra-hefting van IE: pet. heeft men een bedrag van 5000. overgehouden. Besloten werd aan allen een uitkeering van 80 cent per 100 te doen. Bij de rondvraag of de nieuwe keien in den- Rijksstraatweg niet nadeelig zijn voor dc aardbeien, welke er over vervoerd wor den. Dé voorzitter antwoordde, dat hierover reeds gesproken is. Een deskundige verze kerde. dat er van nadeel geen sprake is; overigens zou een actie voor klinkerbestra ting, bij der. Waterstaat weinig succes heb ben. Op voorstel van een der leden werd be sloten om ten behoeve van de slachtoffers van den Watersnood een bedrag van 50 te nemen uit het ondersteuningsfonds Nadat nog verschillende vragen waren be antwoord, volgde sluiting, „St. Antonius" (paters Franciscanen) meldt het volgende omtrent onzen bekenden oud-stadgenoot Mgr. Timmer. „Dit' jaar viert onze Missie in Z.-Chansi, en speciaal mgr. Timmer, zelf een zeldzaam iubilé. In October 1926 is het namelijk juist 25 jaar geleden, dat .mgr. Timmer door zijn voorganger mgr. Hofman z.g., tot bisschop geconsacreerd werd. Dus een zilveren bis- schopsjubilé. Zeker een zeldzaam feit, temeer daar mgr. Timmer reeds 42 jaren van zwaren missie- arbeid in China achter den rug heeft en nog onverpoosd met jeugdigen ijver voortwerkt aan den uitbouw cn opbouw van het chris tendom in zijn Vicariaat, dat gerust als een model-vicariaat mag gelden, wat betreft het geloofsleven der christenen." (Zoo groeide het aantal katholieken van 8000 in 1900 tot 35.000 in 1925.) In de deze week gehouden vergadering van dë Provinciale Staten van Noord-Hol land is zonder hoofdelijke stemming en on der het betoonen van luide teekenen van in stemming aangenomen dc voordracht van Gedeputeerde Staten tot uitvoering der ka naalplannen voor het noordelijk deel van het vasteland van Noord-Holland. Deze cfficieeje benaming van „uitvoering der kanaalplannen," al is zij ook juist, kan eenigszins verwarrend werken, omdat er nog geen sprake is van het maken der kanalen zelf. Toch is, die aanduiding juist, omdat de „uitvoering der kanaalplannen" vanzelf ook in zich sluit het treffen der allereerst nood zakelijke voorbereidende maatregelen. Deze zijn zoo noodig» omdat daarop gebaseerd is de financieele opzet van het plan en dit er zelfs in zekere mate afhankelijk va» is. Volgens de voordracht-van Ged. Staten toch, welke Dinsdag 1.1. door de Provinciale Staten is aangenomen, wordt het geheele kanalenplan eerst uitgevoerd, als het Rijk en belanghebbenden genegen zijn, een bijdrage te verleenen. Belanghebbenden zijn ge meentebesturen, waterschappen, polderbe sturen e.d., gevestigd in de streken, waar de kanalen zullen komen. Oorspronkelijk hadden Ged. Staten de fi nancieele zijde van het vraagstuk dusdanig willen regelen, dat Rijk, Provincie en be langhebbenden ieder één-derde in de kos ten, welke ongeveer fl3% millioen zullen bedragen, zouden bijdragen. Om echter voor belanghebbenden de kosten zoo gun stig mogelijk te deen zijn, is deze oorspron kelijke opzet aldus gewijzigd en dienover eenkomstig door de Prov. Staten ook aan vaard. dat het Rijk één-derde, de Provincie de helft en belanghebbenden één-zesde in die kosten zouden betalen. Voor belang hebbenden komt dit op f21/! millioen. Bij wijze bijv. van aanuïteitsleening zou dan door hen jaarlijks moeten worden opge bracht f 110.000 tot f 120.000. Nu is het echter de vraag, of die belang hebbenden hun aandeel in de kosten willen dragen. Ged. Staten twijfelen daaraan niet, zooals zij deze week aan de Prov. Staten me dedeelden. Die belanghebbenden hebben zich nl. ïecds bij het onderzoek door de in dertijd ingestelde commissie-Van Aalst be- retd verklaard tot het geven van bijdragen. Daarenboven koesteren Ged. Staten genoeg zaam vertrouwen, dat het groote belang van aanleg van vaarwegen, welke gebieden voor het verkeer te water zullen opensteilen, wel- ke er|jtot dusver nog voor gesloten waren, door belanghebbenden zal worden ingezien en dat zij uit dien hoofde ook vrijwillig de noodige bijdragen, zullen verleenen. Ook van het Rijk wordt de gevraagde bij drage verwacht. Deze verwachting is ge grond op het feit, dat het verleenen door het Rijk'van een bijdrage tot 1/B der kosten ze ker niet overdreven zou zijn, in vergelijking met de subsidieering door het Rijk van over eenkomstige werken in andere provinciën, waarbij het Rijksbelang in zeker niet hoo- gere mate betrokken is dan bij de West- Friesche kanalen. Zoo verleent het Rijk bijv. bijdragen in de kanalisatie Wester- wolde (2/3 van de kosten), verbetering afwa tering Friesland (40 verbetering Linde (50 afwatering Roosendaalsche en Steen- bergsche Vliet (2/3), Twentsche kanalen (al leen voor het kanaal van Twente naar de Boven Rijn reeds van de op f23.500.000 geraamde kosten f 17 millioen). Ged. Staten zijn van meening, dat de be tere kanaliseering van het noorden van N.- Holland niet alleen een belang is voor die streek alleen, maar een groot algemeen be lang heeft en om die reden een Rijksbijdrage gegeven moet worden. Zoo zal door het ma ken der kanalen de verkoopwaarde der om liggende polders stijgen. En dat dit van geen gering belang is, blijkt voldoende uit de grootte dier polders, waarvan er bij zijn, welke niet minder dan 17.000 H.A. opper vlakte hebben. Daarenboven leidt een goede kanalisee ring tot het verkrijgen van een beter ver voer van de geteelde producten, welke daar door een ruimer afzetgebied zullen kunnen vinden. Dit laatste geldt, nog meer dan vcor het Rijk, voor de belanghebbenden, wien op de allereerste plaats een goed vervoer#der producten, wat de belangen en bloei der streek zal bevorderen, ter harte moet gaan. Ook om die reden verwachten Ged. Staten, dat belanghebbenden geen bezwaar zullen rnaken tegen het betalen van een bijdrage. 0 Wel wordt door enkele belanghebbenden gezegd, dat het vervoer der producten per spoor verkozen moet worden boven dat per water, maar dit is toch niet juist Het vervoer per water is goedkooper dan dat per spoor en zou alleen reeds om die reden boven goe derenvervoer per trein te verkiezen zijn. Temeer geldt dit, omdat voor de producten uit De Streek geen snelvervoer noodig is, zcoals bijv wel het geval is bij het vervoer van aardbeien Een ander bezwaar, dat het onmiddellijk doorvoeren der. kanaalplannen belemmert, is het niet op gelijk peil zijn van het water in den Schermerboezem en de Raaksmaats- boezem Het verschil bedraagt slechts 6 c.M. Om het peil gelijk te brengen, moet de scheiding tusschen Schermer- en Raaks- maasboezem gewijzigd worden. De verinn- dingssluizen moeten dan gelegd worden bij Oudkarspel en ten noorden van Rustenburg. De Schermerboezem wordt dan uitgebreid met een gedeelte van den Raaksmaatsboe- zem, terwijl het overblijvende deel van de zen laatsten boezem met den Niedorper- koggeboezem tot een noordelijken boezem zal worden vereenigd. Dan kan men ka nalen aanleggen op eenzelfde peil De 3- wielen-sluis bij Alkmaar, welke totaal on voldoende is voor het scheepvaartverkeer, wordt dan opgeruimd. Over de uitvoenng dezer plannen moeten echter met de belang hebbenden nog verdere onderhandelingen gevoerd worden. Voor het tracé bij Hoorn zijn twee trace's ontworpen,waarvan het eerste ten noorden en het tweede ten zuiden van Hoorn loopt Het laatste biedt meer voordeelen. Een derde tracé, over Lutjeschardam, verdient op ver schillende gronden, o.m. om de veel hoogere kosten, geen aanbeveling. Aan de uitvoering van het tracé bij Hoorn zal echter voorloopig nog niet begonnen wor den, omdat deze verband houdt met de droog making van de Zuiderzee en nog niet bekend is, hoe de plannen daaromtrent uitgevoerd zullen werden. Uit dit alles blijkt wel duidelijk, dat voor eerst nog niet begonnen kan worden aan het maken der kanalen De provincie is wel klaar en zoo spoedig zij de verzekering heeft van het Rijk en de belanghebbenden, dat zij hun aandeel in de kosten zullen bijdragen, kan en zal de Provincie ook met de werkelijke uit voering der plannen beginnen. De commissie- Van Aalst zal met belanghebbenden onder handelen en Ged. Staten met den uitslag bekend maken. Is deze, zooals verwacht wordt gunstig en geeft ook het Rijk een bijdrage, dan zal tot de werken welke het allereerst uitgevoerd zullen worden, zeker wel behooren de verbetering van den vaarweg over het Alk- maardermeer (vaarweg van de Zaan door Tapsloot Markervaart Stierop en Alk maarder meer tot iri het Noord-Hollandsch kanaal), voor welke verbetering de kosten op 8.000 geraamd zijn. Overigens is door de Provinciale Com missie wel een schema voor uitvoering der werkzaamheden ontworpen, maar verschil lende factoren kunnen daarin wijziging brengen. Ten slotte blijft nog de mogelijkheid, al mag zij zoo goed als uitgesloten beschouwd worden, dat nóch het Rijk, noch belangheb benden een bijdrage willen verleenen. Zou het werkelijk daartoe komen, dan zouden Ged. Staten den nieuw geschapen toestand wederom moeten overzien. Niet onmogelijk is het echter, dat van de uitvoering der plannen dan niets komt, omdat de Provincie niet alleen alle lasten op zich zal nemen Voor een dergelijk gebeuren bestaat echter zoo goed als geen kans. En dat is ook de reden, waarom Ged. Staten eerst de plannen door de Provinciale Staten wilden laten goed keuren, omdat zij, wanneer thans om bij dragen aan Rijk. en belanghebbenden wordt gevraagd, er deze op kunnen wijzen, dat de Prov. Staten reeds tot de uitvoering der plan nen besloten hebben en deze alleen afhan kelijk is van de te verleenen bijdracen. Barometerstand 9 uur v.m.; 755. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5,24 en overmorgen om 5.26 Gistermorgen kwam te IJmuiden binnen de Victoria, IJ M. 327, na een gebroken reis van 2 dagen. Het bleek, dat bij bet verrichten van werkzaamheden op de koelkast, de stoker G, was misgestapt en door een open staand luik naar beneden gevallen. Bij dien val bezeerde de man zien zoo ernstig, dat men het raadzaam vond naar binnen te gaan, waar Dr, Rutten de eerste hulp .ver leende. Vervolgens werd de man. die te Vlaardingen woont, per ziekenauto naar het gesticht „St. Joannes de Deo" te Hf'' lem getransporeerd. Vorige opgave 16.804.205 i. De V1.— C. R2.50 Van twee vrienden 3. N. N. 5.- Totaal 16.815.70K ZWEMFEEST TE HOUDEN DOOR DF H. Z. P. C. DE WATERRATTEN TEN VOORDEELE WATERS- NOOD-COMITE. Ter gelegenheid van het zwemfeest op k Februari in Stoopsbadinrichting te geven door de H. Z. P. Q. de Waterratten heeft zich ook een commissie gevormd welke aan de ingezetenen een circulaire heeft rond gezonden het doel hebbende, dengene welke nog een offer willen geven voor het wa tersnood-comité, dit bij inschrijving kunnen doen. Reeds hebben daar enkele gehoor aan gegeven, doch deze commissie verzoekt vriendelijk dengene welke nog niet hunne gelden hebben overgemaakt dit liefst nog te doen voor Maandagavond bij den heer H. L. Warnier, Kleine Houtweg 31rood, Inspec teur van Lichamelijke Opvoeding. DE SCHULDREGELING IN DE ITALI- AANSCHE KAMER, ROME, 6 Febr. De Kamer heeft met 224 van de 225 uitgebrachte stemmen de tc Londen gesloten overeenkomst in zake de Italiaansche schuld aan Groot-Brittanje goedgekeurd. Het Parlement juichte graaf Volpi enthousiast toe. Hij hield een rede waarin hij zeide, dat de overeenkomst noch een nederlaag, noch een overwinning voor een der partijen beteekent. Hij bracht hul de aan de Britsche onderhandelaars. TREINONGELUK TE MOSKOU. MOSKOU, 6 Febr. Tengevolge van het weigeren der remmen reed de trein met groote snelheid het station binnen en bot ste op een stootblok; 5 personen zijn ge dood, 21 gewond. DE FRANSCH-RUSSISCHE ONDER HANDELINGEN. De Fransch-Russische onderhandelingen beginnen 15 Februari. EEN OPZIENBAREND AMENDEMENT DOOR DE FRANSCHE KAMER AAN GENOMEN. PARIJS, 6 Febr. Een storm van veronE waardiging is opgestoken in Fransche po litieke kringen door het aannemen in de Kamer van een amendement ingediend door den afgevaardigde Balanant, democratisch lid van het Nationaal bloc, waarin voorge steld werd, dit jaar in het Journal Officiel de inkomsten en bezettingen te publicee» ren van alle afgevaardigden, alsmede het verschil van hun vermogen tusschen de ja ren 1914 en 1918, om aan te toonen hoeveel oorlogswinst de afgevaardigden gemaakt hebben. Het amendement werd aangenomen met 442 tegen 2 stemmen. De Communis ten en socialisten stemden voor. Het ge heele particuliere leven der afgevaardigden kan thans worden gepubliceerd. In politie ke kringen heerscht groote verontwaardiging over 't besluit der Kamer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1