STADSNIEUWS GRATIS BOM MIJN PAPA, HET KAMERLID Amsterdamsch nieuws. „JEROE's KLEERMAKERIJ" Pijnen in rttg en lendenen Kloosterbalsem NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Zaterdag 6 Februari 1926 Prae-historie in de Hoofdstad. Met gestolen effecten zijn gelag betaald? De reorganisatie van het Burger lijk Armbestuur te Amsterdam. Uitbreiding en vernieuwing van Krasnapolsky. Geruischlooze bestrating. Rare manieren van betalen. Het Paleis op den Dam. Agenda 7 Februari Agenda 8 Februari De Bibliotheken der St. Vincen- tiusvereeniging zijn geopend: nieuwe Engelsche- en Schotsche stoffen WAGENWEG 16 - TEL. 15422 D. H. V. B. Overzicht. K. S. A.Gebouw - Beverwijk V. O. C.Stormvogels. VELSEN. VELSEROORD. IJMUIDEN. SANTPOORT. verdrijft de pijn DRIEHUIS—VELSEN. BEVERWIJK. SPAARNDAM. Eventjes lachen f HAARLEMMERLIEDE. NIEUW-VENNEP. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. HALFWEG HOOFDDORP. De tram en de brug. De brug: dat was de beroemde, de pitto reske, de gemoedelijke, de geZellige, de beruchte. Dat was de plaag van jachtende chauffeurs en haastige kantoorbedienden, die 's morgens geen minuut te verliezen hebben. Dat was de zegen voor sigaren winkels en café s, waar de wachtenden even binnenwipten. Dat was de brug, die altijd ópen was. Dat was de groote pret voor de jeugd, de schrik van eiken brugwachter- Dat was de democrate, die voor een hooge motorboot even hoog opging als voor een groenteschuitje. Dat was de ergernis van eiken Amsterdammer, die zich wereldstad burger voelt, het voorwerp van diepgaande studie bij Publieke Werken, het zorgen kindje van Verkeerspolitie en Vervoer wezen-Commissie, de oorzaak van moties en debatten in den Raad. Dat was de bezienswaardigheid, waarop de chauffeur van de K. L. M.-auto wees: „Dames en heeren, dat is nu de brug!", zoodat Engel- sche Misses „How funny" zeiden en een drocge Amerikaan „Time is mony", terwijl een eventueel aanwezige Hollander zich doodschaamde. De brug, dat was de overgang van stad naar dorp, van nieuw naar oud, van de moderne winkelstraat a la recht-toe, recht aan, naar het straatje van Vermeer of Pie- tér de Hoogh. Het was dè brug. En over de brug. daar was de tram. Even gezellig en onder-ons-achtig als de brug, hoéwei iets meer aan de moderne ideeën aangepast. Eigenlijk was het geen tram, maar een oude bijwagen van de gemeente tram, die door een Fordje" werd getrok ken. Maar zij was secuur, liep nooit uit de rails, werd slechts nu en dan bekeurd, Omdat de politie niet wist met een auto of een tram te doen te hebben. De dienstrooster schreef voor, dat pre cies ieder half uur een tram moest vertrek ken. Maar de brug besliste of dat vooi> schrift stipt werd opgevolgd. „Bestuurder, 't is tijd, we moesten maar gaan." „Even wachten nog, eerst een emmertje water halen voor mijn Fordje." Of als de brug open was: ,,'n Minuutje, bestuurder, ik zie enkele klanten voor de brug staan." Ais de conducteur niet zeker van zijn zaak was, schreeuwde hij over het water heen: „Mot je mee? Niet? Nou, dan gaan we zonder jou naar Sloten". Een enkelen keer kwam het voor, dat de conducteur niet goed gekeken had; als de tram reeds een eind de straat in was. holden de laatko mers er achter aan. Een fluitje naar den chauffeur, en de tram wachtte geduldig tot de hardloopers, puffend en blazend op het achterbalcon stonden. Dat is allemaal gewéést! Nu hebben _wè een breide en hooge electrische ophaalbrug, die bijna nooit open is, de oude brug hangt den geheelen dag omhooggetrokken, zielig, werkeloos. Prach tige autobussen hebben den dienst van het trammetje overgenomen, ze rijden acht maal per uur en zij kosten de gemeente 4 cent per passagier. Maar het is een vooruitgang, want alles gaat nu vlugger. De vroegere toestand was wel zoo poë tisch. Maar wij leven nu eenaal in een prac- tischen tijd. Een caféhouder van heling verdacht. De politie van het bureau Singel heeft een 38-jarigen caféhouder aangehouden, ver dacht van heling van een paar ontvreemde effecten. Onlangs verdwenen n.l. te Eist eenige aan- deelen Ned. Werkelijke Schuld 1917. De zer dagen werden de coupons dier aandee- len door twee mannen ter verzilvering aangeboden bij de Nederlandsche Bank. Deze instelling was er echter van op de hoogte dat de bedoelde aandeelen voorkwa men op de recherchelijst en dus waarschuw de zij de politie, die daarop de beide mannen inrekende. Zij verklaarden te handelen in opdracht van den caféhouder en bleken dan ook zelf met de zaak niets te maken te hebben. De caféhouder zelf, aangehouden als verdacht van heling der effecten, be weert, dat een cliënt, die zonder contanten was en in zijn café verteringen had ge maakt, de stukken aan hem in betaling heeft gegeven. De voordracht zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Amsterdamsche gemeenteraad nam zonder discussie en zonder hoofdelijke stem- F ming de belangrijke voordracht aan van B. en W. omtrent de reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur. Hotel Krasnapolsky aan de Warmoes straat zal worden gemoderniseerd en ver groot. De plannen daarvoor zijn ontworpen door den heer Foeke Kuipers, achitect, en omvatten het aanbrengen van verschillende verbeteringen in het, oude hotel, gelegen in het linker gedeelte van het thans bestaande gebouw, waardoor voldaan zal worden aan de eischen, die het publiek aan een mo dern ingericht hotel telt. Het rechtergedeelte van het thans be staande gebouw, in de gelijkstraatsche ver dieping waarvan thans de leeszaal is ge legen, zal worden afgebroken, evenzeer het daarnaast gelegen perceel, waarin thans het sigarenmagazijn der firma Cardozo is geves tigd. Daar zal dan een nieuw gebouw wor den gesticht, waarvan de hoofdingang zal gelegen zijn op den hoek van de Servet- steeg, welke steeg indien daaromtrent overeenstemming met het gemeentebestuur wordt verkregen zal worden overbouwd. Deze nieuwe hoofdingang zal dan zijn de toegang alleen voor het hötel en het links van deze hoofdingang gelegen restaurant. De tegenwoordige hoofdingang blijft gehand haafd als toeang tot het café, de biljartzaal, de dancing en de vergaderzalen. De door dien architect voor den nieuwen bouw ontworpen gevel sluit niet aan bij de architectuur van het oude hotel. Het voor nemen bestaat echter om te zijner tijd de belendende perceelen aan de linkerzijde, welke reeds eigendom der Maatschappij zijn, te sloopen en in de plaats daarvan een nieuw gebouw te stichten in den trant van den nieuwbouw, die thans zal worden ge sticht. Tevens zal dan voor de gevel van het oude hotel een nieuwe gevel worden geplaatst, zoodat het complex dan, ook wat den gevel betreft, een geheel zal vormen. Met de moderniseering van het oude hotel wordt dezer dagen reeds be'gónnen; die moet Mei a.s. voltooid zijn. Met den bouw van het nieuwe gebouw zal worden aangevangen, zoodra de desbetreffende plannen door de schoonheidscommissie zullen zijn Goedge keurd. Behalve het groote bestratingsplan 1926 zullen nog enkele andere straten het z.g. secundaire plan omvattende, voorzien wor den van een geruislooze bestrating. Hiertoe behooren eenige straten in den Jordaan, verder in de omgeving van de Nieuwmarkt en verschillende steegjes, waarvan' de be strating te wenschen overliet en die nu maar dadelijk geasfalteerd worden. Geleide lijk krijgen nu de voornaamste straten in den Jordaan ook asfa'lt. Een horlogemaker in de Oosterparkbuurt had een vordering op een juffrouw in de zelfde wijk woona htig en presenteerde Donderdagmorgen een kwitantie. De vrouw nam de kwitantie aan en ging naar boven. De horlogemaker wachtte en toen er niemand kwam belde hij opnieuw aan. De- I zelfde juffrouw verscheen weer en ze vroeg of de klokkenmaker gek was geworden en of hij tweemaal geld moest hebben. Toen de man zeide, dat nog niet betaald was, toonde de vrouw zich zeer verontwaardigd en liet de kwitantie zien zeggende, dat zij de schuld reeds had voldaan. De klokkenmaker heeft aangifte bij de politie gedaan Het lid van den gemeenteraad Dr. G. van den Bergh heeft den gemeenteraad van Amsterdam voorgesteld onder intrek king, voor zoover noodig van zijn besluit van 28 Januari 1814: lc, het bruikleen van het voormalig Raadhuis op den Dam te beëindigen en wei tegen den len Januari 1930; 2e. B. en W, uit te noodigen maatrege len voor te bereiden om, ingeval de Staat op de sub 1 genoemden datum niet in een passend verblijf voor het Hoofd van den Staat in de hoofdstad mocht hebben voor zien, een gedeelte van dat Raadhuis tot zoodanig verblijf te doen strekken. In de toelichting wordt uitvoerig de ge schiedenis van het Raadhuis-Paleis nage gaan. De voorsteller meent, dat het ge- wenscht is thans aan het bestaande bruik leen een einde te maken. In twee bijlagen worden uitspraken aangehaald, waaruit blijkt, dat het Raadhuis op den Dam steeds het eigendom der gemeente Amsterdam is gebleven. Sociëteit St. Bavo. Land- en Tuinbouw- bond, 7 uur Willen is Kunnen, 10 uur. St. Jczeigezellengebcuw Oansstraat 59, Voor de Gezellen geopend: 's middags van 12 tot 2, 's avonds van 5A10 uur. Recreatieavond. Van 7 tot 8A Verplichte opkomst; Van 7 tot half 8 gelegenheid en voor de ouders der Gezellen den Eerw. Praeses te spreken. Om half 9 gelegen heid tot sparen, Eiken Zondagavond om 8 uur gelegenheid zich op te geven als lid der St. Jozefs-Gezeilenvereeni- ging. De vereischte leeftijd is 17 jaar. Stadsschouwburg. Het Schouwtooneel. ,,'t Geval R. H. 8 uur. '.uxor- Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon, Bioscoopvoorstelling 8 uur. Sociëteit St. Bavo. Meisjespatronaat Schoten, 8 uur Bestuur Retraitefonds 8 uur Bevolkingsbureau, 8 uur Euterpe 8 uur Knipcursus 8 uur Alberdlngh Thijm 8 uur^ St. Jozefgezellen-gebouw Jansstraat 59. Cursus-avond 8 uur. Zaal voor de Gezellen gesloten. Gem. Concertgebouw. Generale repetitie Toonkunst half 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Loxor-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89 'A uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ,St. Bavo", Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur, 's-middags van 35 uur, 's-avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9%12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 Uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 1167J Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R.-K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiker, dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. 3t. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvrager, om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 2—3 uur, Donderdags van 12. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh. Ged. Oude Gracht 74. des Dinsdags Van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking, electriciteitsongevallen Tel. 10231 De Zondags en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tele foon 10378 en de fa. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 20, Telefoon 10354 Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrijdagavond van TA9 uur. (oucUchefs fa. Eduard Davidson) bericht hiermede de - ontvangst van de - voor het a.s. Voorjaar- en Zomerseizoen HAARLEM. 6 Februari 1926 Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van TA9 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van TA9 uur. Gen. de la Reystraat 2 (Schoten): Dinsdag en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. De oogst in de eerste klasse B. is ge durende de laatste wéken niet zoo groot geweest. Zoowel op 24- als op 31 Januari zijn slechts een tweetal wedstrijden gespeeld. In deze ontmoet.ng zag S. J. C. echter kans 2 maal een heel kostbaar puntje te ver spelen, waardoor deze vereeniging nog wel niet is uitgeschakeld, doch niettemin een fl.nk deel van haar kampioenskansen ver gooide. Het gelijke spel tegen W. F. C. en Wijkeroog is te verklaren, doch dat op eigen terrein tegen Geel Wit valt bitter tegen. Lisse deed Zondag j.l. heel wat beter. De Lissenaren hadden eveneens een zwak zusje op bezoek, doch zij zorgden niet al leen dat de beide puntjes thuis bleven, doch namen eveneens onze opmerking be treffende het doelge'middelde, ter harte hetgeen R.K.V.Z. leelijk ondervond. Waar 'Santpoort een week tevoren Geel Wit met de oneven goal sloeg, luidt d- stand in deze afdeeling thans: Lisse 10 7 1 2 15 42—15 1.50 Santpoort 11 6 4 1 16 2414 1.45 W. F. C. 10 5 3 2 13 30—19 1.30 S. J. C. 11 4 6 1 14 30—21 1.27 R. K. V. Z 9 2 1 6 5 10—26 0.55 Beverwijk II 11 2 2 7 6 113? 0.54 Geel Wit 12 2 1 9 5 20—31 0.41 Het eerste klasse programma voor Zon dag a.s, vermeldt slechts een tweetal wed strijden, waarvan de uitslagen zich nog al vrij-gemakkelijk laten raden. Santpoort speelt thuis tegen R.K.V.Z, en de Santpoorters, wier aantal verliespunten tcch al één meer bedraagt dan dat van L.sse, zullen er wel voor zorgen, dat de achterstand niet grooter wordt. Én nu Lisse onze Haarlemmers verleden week zoo'n groote nederlaag toebracht, zullen de Sant poorters ongetwijfeld hun best doen het doelgemiddelde eveneens wat op te knap pen. 't Is maar de vraag, of R.K.V.Z. er veel voor gevoelt om geregeld ajs lijdend voorwerp te fungeeren. Een nederlaag zul len de Haarlemmers echter niet gemakke lijk ontloopen. Lisse heeft een uitwedstrijd, doch de tegenstand schijnt ons hier al evenmin sterk genoeg om Lisse's positie ernstig te be dreigen. Eerder gelooven wij, dat nu de Lisser voorhoede de smaak van goals maken zoo goed te pakken heeft, ook met de Wijker reserves korte metten zal maken. Zoo wordt dan de voorsprong van Lisse en Santpoort op W. F.' C. en S. J. C. weer wat grooter. Santpoort is dan uitgespeeld en eindigt mét 18 punten, welk aantal door Lisse wordt overschreden, wanneer zij haar laat- sten wedstrijd wint. Die laatste ontmoelng gaat echter tegen W. F. C. in Wijkeroog. De spanning blijft er dus tot het laatste mo ment in. Vermelden we tenslotte nog, dat door Geel Wit is geprotesteerd tegen één der beide doelpunten, welke Santpoort tegen haar scoorde. Men weet echter, hoe het meestal met protesten gaat. Santpoort zal er zich dus wel niet te veel van aan trekken. Hef Amsterd. Schouwtooneel Maandag 8 Febr. 8 uur Opvoering van het blijspel Tegen inwisseling van dezen bon kan men een plaatsbewijs bekomen tegen gereduceerden prijs (hieron der genoemd) onder voorwaarde dat daarbij nog minstens één plaatsbewijs wordt gekocht. Gereduceerde prijzenle Rang f 0.75, 2e Rang f 0.60, 3e Rang f 0.40 Gewone prijzen (zonder bon) resp f 1.—, f 0.75, en f 0.50. alles pL r. Plaatskaart dagelijks verkrijgbaar aan het gebouw. Nauwelijks heeft Stormvogels met de eene Rotterdamsche club een minder sma kelijke pijp gerookt, of een andere Rotter damsche club staat klaar den IJmuidenaren wederom de twee punten te ontfutselen. Want hierop kunnen Witte Jan c.s. zeker rekenen De V.O.C.-ers zullen hun huid niet minder duur verkoopen dan Sparta, daar ook hun kansen nog lang niet slecht zijn. De kansen der Stormvogels op het kam pioenschap hebben den vorigen Zondag een geduchte knak gekregen. Wel hebben de IJmuidenaren nog een zelfde aantal verlies punten als Sparta, maar hun programma be staat nog uit 4 „uit"-wedstrijden. Optimis ten £ien hierin juist een reden de kansen hoog aan te slaan, daar de Vogels er een ge woonte van schijnen te maken het „vreemde" publiek van goed spel te doen genieten. In hoeverre dit optimisme gegrond is, wil len we buiten beschouwing laten, feit is, dat de „Stormvogels bij de komende „onder handelingen" nog een woordje mee kunnen spreken en het niet zal zijn „We komen onderhandelen bij u, over u, maar zonder u Het elftal, dat naar V.O.C. trekt, ziet er als volgt uit Thyssen. Haak Koster. Struijs, Snoeks, Bakker. Broek, Blinkhoff, Oldenburg, Houtkamp, Boekelaar. Melkveehouders. Onder Voorzitter schap van den heer N. Brandjes, had in hotel „De Prins" een vergadering plaats van melkveehouders, welke bijzonder druk was bezocht. De heer Brantjes zei, dat daar hij persoonlijk niet met de veehouderij op de hoogte was, de leiding over te dragen aan den heer Dr. Hannema, veearts te Be verwijk. De heer Hannema, hierop het woord krijgende, zegt, zich voor dAe gelegenheid de medewerking te hebben verzekerd van eenige ervaren practici. Spr. stelt vergaderingen als deze op hoo- gen prijs, daar er voor den veehouder veel valt te leeren, onder leiding van bekwame vak lieden. De afd. Velsen van de Maatschappij van Landbouw, doet voor den landbouw en veeteelt alles wat zij kan en spr. hoopt dan ook, dat dezen avond veel succes mag hebben. De veehouders in onze omgeving doen nog niet veel om den veestapel en de melkop- brengst omhoog te brengen. In dit opzicht zijn de Friezen ons ver vooruit. Spr. deelt verschillende staaltjes mede van de onkunde der veehouders. Er is voor den veehouder veel te bereiken wat betreft den gezondheidstoestand van het vee en melk productie. Een der middelen om hvan het gevreesde mond- en klauwzeer af te komen, is het niet meer in groote aantallen vervoeren van vee naar Friesland en terug. Spr. raadt aan om te komen tct gezamenlijken inkoop van goed fokvee. Hierna was het woord aan den heer B Kleijn uit Assendelft, Voorzitter van den Bond van Fokvereenigingen in Noord- Holland, die aan de hand van een bijna 20- jarige ervaring, zou spreken over het nut en de noodzakelijkheid van controle en fok vereenigingen. De eerste fok- en controlevereemgingen in Friesland zijn opgericht onder den drang der zuivelfabrieken, die de melk betaalden naar gelang van het vetgehalte Door con tröle is men in de gelegenheid vast te stellen, wat ieder stuk vee waard is. Buiten de con trole is ook een voornaam ding het stieren houden, daar dit ook grooten invloed op den veestapel heeft. Aan de hand van vele cijfers behandelde spr. hét nut van controle. Waren voorheen koeien met een vetgehalte van 2.7 niet slecht, thans heeft men ze door de voortdurende controle opgevoerd tot 3)4 ja zelfs tot 4 Spr. bepleit, indien hier een vereeniging zou worden opgericht, aansluiting bij den Prov. Bond. (luid applaus). Op de rede van den heer Kleijn volgde een aangename gedachtenwisseling, waarbij de heer Kwantes, controleur der vereeniging te Assendelft, nog vele inlichtingen gaf. Met 26 leden werd besloten een contröle-vereeni- ging te stichten, waarbij Dr. Hannema ver- verklaarde, voorloopig de controle gratis j te willen verrichten, wat dankbaar werd ge accepteerd. Hierna sluiting. Concert „Euphonie." In het gebouw Tivoli gaf gisteravond het symphonieorkest „Euphonie," dir. de heer M. Adam, een concert. Dat dit orkest steeds meer een groote plaats in het openbaar leven te Velseroord gaat innemen, bewees het aanwezige publiek; geen plaats was ombezet en verschillende bezoekers, die wat laat kwamen, moeste: zich met een staanplaats vergenoegen. We gelooven echter niet dat ze berouw van hun avond gehad hebben hetgeen Euphonie presteerde was zeker belangwek kend genoeg om er, ook staande, naar te luisteren. Directeur Adam weet wat hij van zijn dillettantenorkest kan vorderen ver- Schillende nummers, die reeds eer gespeeld waren, prijkten thans op verzoek op het pro gramma. Zoo b.v. de Ouverture zu Dichter und Bauer, waarin de klarinetsolo, ver dienstelijk, door den heer S. Eenhoorn, ver tolkt werd. De heer A. Los speelde, op de viool, het Intermezzo uit Cavelleria Rusticana en, in Suite Oriëntale, gaf de heer J. W. Dreyer een hobosolo ten beste. Waar het orkest dergelijke solo's met eigen werkende leden kan uitvoeren, is het te be grijpen, dat de geheele uitvoering op een vrij hoog peil stond. Bovendien had men nog de medewerking van eenige solisten Mevr. Jetti Heyblok- Klijn, sopraan uit Haarlem, met Mej. Annie Kahlman, piano. Deze dames volvoerden de, hun opgedragen, taak ook zoo goed, dat we durven zeggen dat het levendige applaus en de bloemen, alleszins verdiend waren. De aanvaring op zee. Aangaande de gisteren reeds gemelde, aanvaring op zee van de IJmuider stoomtrawler Derika XIII, IJM. 127, met de Engelsche trawler G ,Y. 446, vernemen we nog het volgende. De IJmuidenaar was Dinsdag, ongeveer 60 mijl van de haven, op de visscherij aange komen, waar velschillende trawlers hun werk deden. Het lukte uitstekead, na 2 dagen had men reeds voor 800 visch aan boord. Zoo lag men ook Donderdagmorgen, het was nog donker, met het net uit, te stoomen. Plotseling, kort na de wisseling der wachten, kwam de Engelschman, eveneens visschende, recht op de Derika aan. Deze gaf nog even een stoot op de fluit te laat, beide schepen liepen op elkander en schenen ook beiden bescha digd te zijn. Daar de Derika vrij zwaar ge- hafend scheen, en water in de voorpiek maak te, dat echter achter het waterdichte schot geen gevaar opleverde, kwam men naar bin nen, na gehaald te hebben. Des middags, om streeks 4 uur, bereikte men de veilige haven. Nadat het schip gisteren gelost was, is het in het dok geplaatst. Naar we vernemen moeten verschillende platen vernieuw worden. Verkooping. Bij de ten overstaan van notaris W. A. Dolleman, plaats gehad heb bende publieke verkooping, van een woonhuis met erf in de Willem Barendzstraat No. 1, groot 1,06 A., werd kooper de heer Joh. Bakker q.q. voor 4000. H. Tooneel. De R. K. Tooneelvereeniging „St. Engelmundus" geeft Zondag 7 Februari de tweede opvoering van „Meneer Klap roos". Gezien het groote succes van Zondag 31 Januari zal de zaal van „Zomerlust" wel weer geheel gevuld zijn, wat „St. Engel mundus" door haar spel ook wel verdiend. De heer Thöne, welbekend bestuurslid van vele vereenigingen, gaat deze parochie verlaten en zich weer te Amsterdam ves tigen. „Stillen Omgang". Maandag 8 Fe bruari zal de tweede jaarvergadering plaats hebben in de gymnastiekzaal der school. De agenda vermeld o.a. jaarverslag pen ningmeester en secretaris, bestuursverkie zing en mededeelingen betreffende de a.s. Bedevaart. Donderdag 11 Februari zal in café „Rozenstein" definitief worden opgericht een R. K. Mannenzangvereeniging. De ver gadering is voor elkeen toegangkeliik- Intronisatie-plechtigheid.De R. K. Meisjesschool aan de Peperstraat is een prach tig beeld van het Allerheiligst Hart rijk gewor den. Het is een geschenk van de leerlingen, die sedert eenigen tijd wekelijks een bijdrage hebben gegeven en daardoor de school in het bezit hebben gesteld van dit mooie beeld. Gisteren, den eersten Vijdag, op den feestdag van het H. Hart, heeft de plech tige intronisatie plaats gehad, verricht door den Hoog Eerw. Heer Deken Lucassen., In een der lokalen was het beeld opgesteld tusschen een rijkdom van palmen en van wit te bloemen, die door de meisjes waren bij eengebracht. Aan beide zijden stonden de bruidjes geschaard, térwijl verder alle leer lingen, met de onderwijzeressen en de Eerw. Zusters tegenwoordig waren. De geestelijk heid van beide parochie's en leden van het schoolbestuur woonden de plechtigheid bij. Nadat de wijding was geschied, richtte de Deken zich -tot de kinderen en legde uit, wat de beteekenis van de intronisatie is. Daarmede willen we namelijk te kennen ge-" ven, dat we aan den Koning Jezus de eerste plaats iri ons huis geven, dat in Hem als Koning erkennen en eerherstel geven voor die Hem niet willen erkennen. Vervolgens willen we eerherstel geven voor datgene, waarmede we zelf het Goddelijk Hart heb ben kunnen bedroeven. De Deken spoorde, de kinderen dan aan, om hun beloften jegens Jezus' Heilig Hart ge trouw te blijven en in hun harten te bewaren Toen de,plechtigheden hier geëindigd wa ren werd het beeld naar de vestibule gedragen en op het voetstuk boven den ingang ge plaatst, waar het voortaan zal blijven tronen. Mijn Papa, het Kamerlid. Deze Duitsche klucht, welke Maandag a.s. in het K. S. A. Gebouw door het Amsterdamsche Schouwtooneel zal worden opgevoerd ver zekert den bezoekers bij voorbaat een genot vollen avond. Het stuk is een aaneenschake ling van grappen en dwaasheden, zoodat het lachen niet van de lucht is. In plaatsen waar het dan ook reeds is opgevoerd geworden, oogstte men een uitbundig succes. Teneinde een ieder in de gelegenheid te stellen zich een genotvollen avond te ver schaffen, is in dit blad een bon geplaatst, tegen inwisseling waarvan men een plaatsbe wijs kan bekomen tegen gereduceerden prijs, onder voorwaarde dat daarbij mi istens nog een plaatskaart wordt gekocht. Men verzuime dus niet dezen bon uit te knippen. Witte Bioscoop.Voor deze week ver meldt het programma, dat wederom met bij zondere zorg is samengesteld, als hoofdper sonen Maciste en Douglas Fairbanks, beiden personen die in de filmwereld een buitenge wone reputatie genieten en ongetwijfeld ve le bezoekers zullen trekken. „Maciste tegen de overmacht" en „De Exentriek" zijn beide zeer spannende en aantrekkelijke films. Men verzuime dus niet een kijkje te gaan nemen. Roomsch Tooneel. Het liefdadigheids- tooneel van Halfweg geeft a.s. Dinsdagavond om half 8 in de zaal van den heer Th. van der Putte een tooneeluitvoering, ten bate van de Missie van Pater Groot te Borneo, tijdelijk te Halfweg verblijf houdende. Op gevoerd zal worden het mooie tooneelstuk Het Hoogste Goed" in drie bedrijven, waar mede bovengenoemd tooneelgezelschap in den omtrek zooveel succes heeft. Overal waar het optreedt, trekken zij volle zalen, zoodat ongetwijfeld velen deze mooie tooneelavond zullen bijwonen. De kosten, welke bij deze gelegenheid op f 0.50 zijn gesteld zullen zeer zeker allen met liefde er voor over heb ben, gezien het mooie doel, waarvoor het gezelschap zich disponibel stelt. Zijn wij goed ingelicht, dan zal Pater Groot tevens aan wezig zijn en twee „zwartjes" medebrengen. Ten slotte deelen wij nog mede, dat alle spelers, in dit stuk voorkomende, hunne be- langlooze medewerking verkenen, terwijl kapper en costumier hun prijzen belangrijk hebben verlaagd. Kaarten zijn Zondag na de Hoogmis en 's avonds aan de zaal verkrijg baar. Beste lezeressen en lezers, kunt u n>ij de volgende vraag beantwoorden? „Waardoor onderscheidt men de getallen?" Denkt u er maar rustig over na. Ja, het betreft de getallen, die u gebruikl bij Rekenkunde. „Waardoor onderscheidt men de getallen?"' Ge weet het niet? Ziehier het antwoord. Men onderscheidt de getallen door ze na men te geven. Hé, dat u dat niet wist! Andere vraag: Hoe zijn die namen (van de hierboven be« doelde getallen) gekozen? Denkt er maar rustig over na; ook zij, die H. B. S„ lyceum of gymnasium hebben door- loopen, zelfs wie een academischen graad heeft behaald, mag aan de oplossing mee doen. Geelt u het op? Ziehier het antwoord. Die namen zijn zóe gekozen, dat tweft verschillende hoeveelheden niet den zelfden naam drager- Ge denkt natuurlijk dat schrijver dezes een raadseltje heeft opgegeven, maar dan zijn ze toch niet leuk. Maar het zijn geen raadseltjes. Wij ont- leenen deze vragen en antwoorden aan een boekje, dat ons ter recensie werd toege zonden, getiteld: Theorie der Rekenkunde, voornamelijk voor hen, die zich v.enschen te onderwerpen aan het vergelijkend examen voor Rijksambtenaar der Directe Belastin gen, Invoerrechten en Accijnzen, door C. H, Steen winkel, gep. H. d. Sch. te Wester voort. Het zijn dus examen-vragen, die gedaan worden niet aan kinderen, maar aan men- schen van volwassen of bijna rijpen leeftijd, op een examen, waarvan de examinatoren behoorlijk bezoldigd worden en dat bestemd is om ons land van kundige belastingambte naren te voorzien. Haast schreven wij dat wij ons nu niet meer verwonderen over de „vergissingen' die aan „belastingen" wor den gemaakt. En toch, erken ik gaa ne, dat ik voor een examen met dergelijke vragen zou stra len, Wie der lezers niet? R.-K. Kring. Zondagavond treedt voor de leden van den R.-K. Kring op een Rome reiziger, die zijn wederwaardigheden om trent zijn reis naar Rome, welke hij tevoet heeft afgelegd, zal verhalen. Niemand blijve thuis. Soiree. Zondagavond zal in de zaal van den heer A. van der Kwaak, alhier een soirée worden gegeven door „Kunstkring." Muziek-uitvoering St. Jacobus. Het harmoniekorps „St. Jacobus", alhier geeft a.s. Zondag in het Verenigingsgebouw te Spaarn- woude een muziek-uitvoering. Onderwijs. Tot tijdelijk onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de R.-K. school alhier, is benoemd mej. M. D. Bot, te Haarlem! Dinsdag 6 Febr. een uitvoering te Spaarndam Opgevoerd wordt „Het Hoogste Goed". Mogen velen deze uitvoering bijwonen en alzoo tevens de missieactie steunen, ten ge rieve van den Eerw. Fhater, die in het a.s, voorjaar wederom naar zijn missiegebied hoopt terug te keereu. Serenade. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van den heer F. aan de Polanenkade alhier, bracht de muziekver- eeniging „Eensgezindheid" het zilveren bruidspaar een serenade, welke door velen be langstellenden werd bijgewoond. - Tooneeluitvoering. De R. K. Tooneel vereeniging „Arti et Amicitiae te Amsterdam geeft a.s. Zondag 7 Februari een uitvoering in de zaal van den heer Cornelissen. Op gevoerd wordt „De kribbebijter" blijspel in 3 bedrijven. Diefstal en heling. Men verzoekt on% mede te deelen, in verband met den dief stal en heling van kleedcren, kousen, con sumptieartikelen, enz., dat de aangehoudene C. Polak niet die persoon is, welke te Haar lem woonachtig is aan de Bakkumstraat. (Herplaatsing wegens misstelling). 6 FEBRUARI. EERSTE KOt-RS LATERÊ KOERS Burgerlijke Stand. Geboren There- sia, Gezina, d. v. L. R. Balm en E M Meeu wenoord Catharina Anna Cornelia, d v. J. van Assema en A. Ch. van Warmerdam Johanna Hendrika Agnes, d. v. P G. For- manoij en D. Timmers Gerardus, z v. J. van den Raadt en M. van Stijn Pieter En gel, z. v. C. Hartendorp en L. van Wijngaar den Theodorus Cornelis z. v. A. de Blok en Th C. Jansen Guurtruida Maria d. v.. P. L. Nelis en M. M. Sinmge Geertruida Wilhelmina, d. v. G. Molenaar en C. Ros kam Anna Cornelia d. v. C. F. F. van Leu ven en M. Snoeks Emma Bernardina, d. v. Th. F. Roest en M. van Rijn. Gehuwd W. J. Heeremans, 26 j. en C- C. Hoenderdos, 23 j. Overleden Levenloos kind van J. J. van Lith en A. van Ginkel Landstorm.Op Maandag 8 Februari a.s. des avonds half acht zal in café Corne lissen een feestavond gegeven worden, uit gaande van den bijzonderen vrijwilligen land storm, afdeelingen Halfweg, Houtrakpolder en Spaarnwoude. De agenda vermeldt o.m. Film, vierdaagsche afstandsrit K. M. S. V., Landdagfilm te Apeldoorn, prijsuitreiking, Landdagfilm te Hoofddorp, film herdenking Mobilisatie, uitreiking gedenkplaten door majoor C. de Veer, commandant van het Landstormkorps „Stelling van Amsterdam", pauze, film 10-jarig bestaan Motorkorps e.a„ film van de Bloembollenvelden, film van het Koninklijk bezoek aan Hilversum, Zeeland en Drente. BERLI.JN 59.45 PARIJS 9.45 BRUSSEL 11.45 WEENEH 36.— LONDEN 12.14 STOCKHOLM 66.85 KOPENHAGFN, 61.65 OSLO |mnH 50.85 BAZEL t t s 48.15 NEW-TORK v 2.501/ ROME .tiii 10.15 St. Joseph. Zondagmiddag zal in het St. Josefgebouw alhier een filmvoorstelling worden gegeven voor kinderen en een voor stelling voor volwassenen des avonds om half acht. Tooneeluitvoering. Het liefdadig- heidstconeel, alhier, hetwelk zich beijvert voor de missie van den Eerw. Fhater P. Groot, missionaris te N, Borneo, geeft ,a.s. Win.erzorg. De leden van de onder- afdeeling ..Winterzorg worden verzocht hun spaarbankboekje in te leveren voor bij schrijving. Zitting na de Hoogmis in de school. R. K. Volksbond. De afd. Hoofddorp, van den R. K. Volksbond, hield Donderdag j.l. haar jaarvergadering in de R. K. school. De voorzitter opende de vergadering en wenschte de leden met hunne huisgezinnen een gelukkig Nieuwjaar toe .Hij sprak er zijn leedwezen over uit, dat er zich maar drie leden hadden opgegeven om een pro- pagandaclub op te richten, zoodat dit dus niet kan doorgaan. De secretaris las het jaarverslag voor en het verslag van het 10-jarig bestaan. D« penningmeester deed mededeeling van zijn financieel beheer, Bjiden werden bedankt voor hun arbeid en keurige verslagen. Tot leden Van de commissie tot nazien der boe, ken en bescheiden van den penningmees ter werdén benoemd de heeren Amesveld en Koolbergen. De heer Amesveld werd be noemd tot vaandeldrager. De vier aftreden de bestuursleden werden herkozen. Verschillende leden gaven zich op voor de reiskas om van den zomer een reisje te maken naar Nijmegen. Besloten werd a.s. Donderdag een feestvergadering te houder en daarvoor een spr. uit te noodigen. Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze. „Recht en Orde. De R. K. Kiesvereni ging „Recht en Orde" houdt op Maandag 8 Februari 's avonds te 7 uur in café Kriele haar jaarvergadering. Na de gewone punten eener jaarvergadering volgt o.a.: Bespreking politieke toestand. Verkiezing bestuursleden: aftredend de heeren P. Heilke, W. v. d. Peet en Th. v. d. Geest. Waarna verkiezing plaatsvervangend bestuurslid, aftredend de heer J. P. Beers enz. Ook punt 7 der agenda: Verrassingen zal interessant zijn. Deze vergadering is toegankelijk voor all® R, K. boven de 18 jaar. a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5