De huidige toestand in het land van Maas en Waal FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Zaterdag 6 Februari 1926 De Directie der Duitsche spoorwegen gedagvaard door het personeel? Een verklaring voor Engeland's tegemoetkomende houding inzake de schuldenregeling van Italië. In het Kartograïisch instituut te Boeda pest wordt de drukpers voor de valsche bankbiljetten gevonden. 8 Verwonderd over zooveel pracht, meende Fabienne zich verplaatst in het paleis van de Schoone Slaapster in het Bosch. Maar zou zij ook geroepen zijn, de rol van die prinses te vervullen? vroeg ze zich al. En terwijl ze nog daarover nadacht, hoor de ze eene stem, die haar met vreemd accent aansprak: ..Bevalt het u hier?" meesteres. De verbazing van Fabienne kende nu geen grenzen. Vóór haar stond de Zigeunerin, de vrouw van den berenleider. tn de groote, donkere oogen van die vrouw las ze sluwheid, geveinsdheid, wreedheid en hare bewegingen waren lenig als die van een slang Ze was gekleed in geel zijden gewaad, met roode strepen, en haar kapsel deed haar op een sphinx gelijken, zooals men die op graf monumenten in Egvpte ziet afgebeeld Hare voeten staken in fluweelen pantoffels, met goud geborduurd en haar persoon verspreid de een scherpen, doordringenden geur. Wij weten reeds, dat Fabienne met gemak verschillende talen sprak, en zoowel Duitsch als Engelsch en Italiaansch verstond. Ze had de vraag, die de Zigeunerin haar stelde, dus goed begrepen. Maar daar ze met haar antwoord draalde, herhaalde de Zigeunerin nog eens dezelfde vraag, in gebroken Italiaansch. en dat deed ze vergezeld gaan van een diepe, onderda nige buiging. Nadat Fabienne dat zonderlinge schepsel eenigen tijd met aandacht had gadegeslagen, antwoordde ze haar in de Duitsche taak „Hoe durft ge mij dat te vragen! Hoe kunt gij denken, dat het mij in deze gevangenis zou kunnen bevallen?" „Er zijn vele mannen en vrouwen, die zich gelukkig zouden gevoelen,, als zij eene wo ning hadden als deze, die u eene gevangenis gelieft te noemen," luidde het antwoord. „Maar ben ik dan vrij?" „Gij zijt vrij, em te komen en te gaan, en hier naar welgevallen te handelen. Ja. mees teres, gij zijt geheel vrij." „Maar ben ik ook vrij om te vertrekken, om mijne familie te gaan terugzien, die treurt om mijn verlies, en die denkt dat ik gestor ven ben?' vroeg Fabienne met een door tra nen verstikte stem De Zigeunerin sloot de oogen, haalde even de schouders op, en antwoordde toen op on verschilligen toon: „Neen, meesteres. Gij zijt vrij ip alles, be halve in hetgeen, u daar hebt opgenoemd." „Dan ben ik dus een gevangene." De Zigeunerin maakte eene buiging, en sprak het Oostersche spreekwoord uit: „Niemand ontkomt aan zijn noodlot." Fabienne schaamde zich, om aan dat schepsel hare zwakheid te toopen, en wend de liet gelaat van haar af, om hare tranen te verbergen. „U moet niet treuren, meesteres," zei de Zigeunerin, „De tranen zouden uwe oogen rood doen worden en rimpels op uwe wan gen doen komen. Men moet ondergaan, wat men niet kan beletten." „Maar waarom heeft mij mij ontvoerd?' „Daarop kan ik niet antwoorden." „Maar weet gij wel, dat ik zeer rijk beu? Mijn vader, die schatrijk is, zou een fortuin willen schenken aan degene, die mij weer aan hem zou teruggeven. Niets zóu hem te veel zijn." Een langzame, ontkennende beweging met het hoofd was het eenige antwoord, dat Fa bienne ontving. En tevens kon ze in de oogen der Zigeu nerin een groote vrees lezen. .Wanneer ik hier eene gevangene ben en niet naar de mijnen kan terugkeeren, waar om zijt gij daci bij mij gekomen?" vroeg Fa bienne. „Om mij aan u voor te stellen ais uwe dienstbode." „Zijt gij mijne dienstbode?" „Ja, meesteres." „Neen. Ik zeg u, dat gij niet mijne dienst bode zijt, maar mijne gevangenbewaarster." „Wie zegt u, dat ik zelve ook niet eene gevangene ben?" vroeg de Zigeunerin, ter wijl eene woeste uitdrukking op haar gelaat kwam. „Gevangene van wien?" vroeg Fabienne. ,,0p die vraag kan ik u onmogelijk ant woorden." „Waarom niet?" „Alle rampen, alle folteringen, die gij kunt uitdenken, zouden mij dadelijk treffen, als ik het deed. Het zou mij meer dan mijn leven kosten." „Maar wie zijt gij dan?" „Uwe dienstbode, zooals ik u gezegd heb." „Hoe is uw naam?" „Zorka." „Hoe; oud zijt gij? „Dat weet ik niet. En wat kan mij dat ook schelen? Wat zal het mij baten, mijn ouder dom te weten, wanneer voor mij het uur ge komen za' ziin, dat ik deze wereld moet ver laten? Ook Zorka ihoet haar lot ondergaan." „Dat is eene les voor mij," dacht Fabienne hij zichzelve. „Wat zou ik van dat zonder linge schepsel te vreezen hebben?" Maar hoewel Fabienne zeer goed begreep, dat ze toch geen antwoord zou ontvangen, kon ze de vraag niet inhouden, die haar on de lippen kwam „Wie is hier heer en meester?" „Ik kan u zijn naam niet zeggen," „En waar is hij?" „Dat weet ik niet." „Wanneer zal ik hem zien? Wanneer zal hij zich aan. mii doen kennen?" „Waarschijnlijk nooit." „Maar waarom heeft hij toch die misdaad tegenover mij bedreven, mij van mijne vrij heid te berooven?" „Ik weet het niet.". En alsof Zorka den angst kon lezen, die het hart van Fabienne kwelde, voegde ze er bij: „Alles wat ik u kan zeggen is, dat in dit huis. dat u voortaan tot woonplaats zal strek ken, zoowel uwe eer als uw leven geen ge vaar zullen loopen." E">. hoewel Fabienne maar weinig gewicht hechtte aan de beweringen van de Zigeu nerin, verwonderde deze geruststelling haar 'toch zeer. „Zij liegt," dacht Fabienne bij zichzelve. „Zü wil mün wantrouwen in slaap sussen." Zorka bleef wachten, totdat Fabienne hare vragen zou hebben geëindigd. En daar Fabienne nu bet stilzwijgen be waarde, nam zij zelve het gesprek weer op. „Wat is mijne meesteres schoon! Maar ik zweer het bij alles wat mij lief is, dat zij hier niets te vreezen heeft, noch voor haar leven, noch voor hare eer." „Dat zullen wij wel zien," zei Fabienne, alsof ze tot zichzelve sprak. „Maar kunt gij mij dan niet zeggen, waar ik mij bevind?" vroeg ze toen. „Neen. Ik zou u evengoed kunnen ant woorden: aan het einde der wereld, daar waar niemand u zou kunnen komen zoe ken, eu vanwaar gij niet zoudt kunnen ontsnappen, zonder te kunnen vliegen. En ik, die hier bij u ben, zou even goed ver langen, overal heen te kunnen gaan, zooals alle vrouwen van mijn stam." Deze raadselachtige woorden werden op een toon van onmiskenbare droefheid uil gesproken. En met fluisterende stem -^egde ze erbij: „Alles wat Zorka voor hare nieuwe mees teres zal kunnen doen, zal met vreugde worden gedaan. Mijne meesteres is zoo be koorlijk, en zij moet ook goed zijn en zij zal niet slecht zijn voor de arme Zorka. die ook maar een ongelukkig schepsel is, vastgeklonken aan de rots. aan den voet waarvan zij geboren is." „Maar wanneer Zorka zoo ongelukkig is. waarom wil zij dan niet het geluk verove ren, en het grootste goed ter wereld terug vinden, hare vrijheid?" vroeg Fabienne. Weer kwam dezelfde uitdrukking vao vrees op het gelaat der Zigeunerin. Ze schudde het hoofd, en zei op treurj- gen toon: „Dat is onmogelijk. Er bestaan zulke zware ketenen, dat het onmogelijk is, ze te verbreken. Wanneer Zorka ooit zoo iets zou beproeven, zou zij, vóórdat de zon tweemaal was ondergegaan, in de afgrijse. in tegenwoordigheid van de ver tegenwoordigers der Fransche politic de drukpers gevonden, welke volgens de Franschen gediend heeft tot het vervaar digen der valsche bankbiljetten. De machine, die in den afgeloo- pen zomer in Duitscbland werd gekocht, werd door den druk ker Spannring geschikt geacht voor het vervaardigen van bankbiljetten. De amnestie-wet. De Bulgaarsche Kamer heeft de politieke amnestie-wet goed gekeurd. Hieronder vallen on geveer 7000 politieke misdadi gers. die sinds 1923 veroordeeld zijn met uitzondering van de agrariërs en de communistenlei ders, die in het buitenland wer ken om dé openbare orde in Bulgarije te verstoren. De toestand in Syrië. De slachting te Marineh be wijst, dat de godsdienstige be weging zich uitbreidt; de too- neelen te Damascus bevestigen zulks. De ophanging in het open baar van twee roovers heeft wrok gewekt; de roovers drei gen bij wijze van represaille drie Europeanen op te hangen. Te Damascus is een Fransch sol daat doodgestoken. De bevol king begint animositeit te too- nen wegens het voortduren der wanorde en de Europeanen wor den niet met een welwillend oog aangezien. Voortdurend worden er aanvallen gedaan op de bar ricaden. De Franschen trachten een voorloopige regeering te vormen, maar niemand schijnt verlangend een functie te aan vaarden. De agitatie in Britscb- lndië. De Volksraad heeft het Wets ontwerp nopens het gebruik van niet-Europeesche werkkrachten in de mijnen en industrieën aan genomen. Volgens een telegram aan de Engelsche bladen uit Kaapstad werd toen het wets ontwerp nog artikelsgewijze be handeld werd een poging gedaan om een amendement aangeno men te krijgen, zoodat de rege lingen, die onlangs door het Hooggerechtshof werden verval len verklaard, weer van kracht zouden worden, b.v. dat bepaal- Het Duitsche spoorwegconflict. De vertegenwoordigers van de drie ver- eenigingen van spoorwegpersoneel zijn Woensdag op het rijksarbeidsministerie ge weest om zich op de hoogte te stellen van hun juridische positie zooals die nu ont staan is door de weigering der spoorweg directie om de arbitrale uitspraak op te volgen. De vertegenwoordiger van den mi nister verklaarde, dat de toestand voor het personeel thans dezelfde is als tegenover lederen particulieren werkgever, zoodat het zijn aansprakèn voor den rechter k„n doen gelden. De vertegenwoordigers der vakver- eenigingen antwoordden dat dit klopte met hun eigen meening. Hoewel de directie eenige verhooging schijnt te hebben aan geboden, volhardt zij bij haar standpunt de arbitrale uitspraak niet te aanvaarden, zoo dat de vakvereenigmgen op hun recht blij ven staan. Dus zou men voor het fei; kunnen komen te staan dat de Duitsche rijksspoorweg- maatschappiï dooi de vertegenwoordigers van haar geheel) personeel gedagvaard wordt voor den civïelen rechter tot naleving van haar verplichtingen! Allerwege wordt erkend, zoo constateeren de „Voss. Z dat de spoorwegdirectie in verband met de overeeifkomst-Dawes op hooge lasten zit Maar de unanieme veroor deeling niettemin door rijksverkeerminister, rijksarbeidsminister en vertegenwoordigers van alle partijen van de houding der direc tie, bewijst, dat een beroep op de bijzon dere verplichtinger niet voldoende geacht wordt als, rechtvaardiging voor de door de maatschappij gevolge harde economische en sociale politiek De rijksspoorweg mag geen vreemd lichaam worden in Duitsch- land, tot een cipier van het Duitsche volk. Vertrouwd wordt tenslotte, dat de leidende figuren van de maatschappij eindelijk den ernst van den toestand zullen gaan inzien en zich zullen bevrijden van den invloed van kortzichtige adviseurs. De veemmoorden. Volgens dt Duitsche blader is er tegen het Völkische rijksdagblad Wutte een in structie geopend wegens medeplichtigheid aan den door GrutteLekder, indertijd door de jury te Berlijn veroordeelt, gepleegden veemmoord Het proces-Pannier. Dit proces schijnt een naspel te zullen hebben. De advocaten der beklaagden heb ben 500 m. gekregen elk, afkomstig uit een geheimzinnig fond- Er wordt door verschillenden aangedron gen op een ingrijpen der Rijksregeering, ten einde klaarheid in deze zaak te brengen. De strijd tegen het Communis me in Frankrijk. Gisteren heeft het communistische Ka merlid Marcel Cacjifn te Saint-Nazaire te recht gestaan wegens opruiing van solda ten tot desertie en ongehoorzaamheid. Er warenonlangs te Saint Nazaire biljetten verspreid en aangeplakt, in het bijzonder gericht tegen de generaals in Marokko en de regeering. De drukker en de verspreider werden ieder tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Daar Cachin verklaard had. dat hij de schrijver dier biljetten was, werd hij eveneens vervolgd en gisteren tot 15 maanden gevangenisstraf en 2000 francs boete veroordeeld, „overwegende", aldus het vonnis, „dat deze weerzinwekkende propaganda slechts een verlenging van den oorlog in Marokko en een vergrooting van het lijden der Fransche soldaten kan fen gevolge hebben." Uit het Engelsche Lagerhuis. In het Lagerhuis verklaarde de minister van Arbeid Steel Maitland, in antwoord op de in de discussie gemaakte opmerkingen, dat de economische toestand beter was, dan toen de regeering aan het bewind kwam. Er is dit jaar een algemeene stijging geweest in de loonen. De regeering zou de medewerking van elke partij ter bestrijding der werkloosheid welkom heeten. Ten op zichte van de stelsels ter ondersteuning der werkloozen, verklaarde de minister; men moet beseffen, dat het voor de in- Voor de eerste maal in de geschiedenis is men per auto van de Kaap tot Cairo dwars door Afrika getrokken. De expeditie bestaat nit vijf personen, onder wie de vrouw van den leider, majoor Court Treatt. Onze foto geeft de geestdriftige ontvangst der expediie bij aankomst te Cairo- weer dustriè zeer nadeelig is om geld, dat kan worden gebruikt als loon voor werk, ver richt in productieve bedrijven, te gebruiken voor ondersteuningsdoeleinden. Het is een dwaling, om alle onheilen aan het kapita lisme toe te schrijven en te veronderstellen dat het staatsbedrijf verlichting breng. De achtergrond der schulden- regeling met Italië. De „Westminster Gazette" stelt de vraag welken achtergrond de bevreemdende houding van de Britsche Schatkist tegen over de Ifaliaansche Commissie voor het fundeeren van de schulden, die zoo'n gun- tige regeling kon bedingen, heeft. Het blad herinnert er aan, dat toen Mussolini en Chamberlain elkaar onlangs te Rapallo ont moetten. Mussolini een poging deed om Chamberlain over de schulden aan te spre ken, doch dat Chamberlain deze poging af wees. Een officieele transactie heeft der halve, voorzóoveel het Foreign Office be treft, niet plaats gehad, doch ofschoon het ministerie van Buitenlandsche Zaken zich officieel buiten deze aangelegenheid heeft gehouden, en Chamberlain op het Europee- sche vasteland vertoefde zoolang de onder handelingen over de schulden duurden, houdt zij toch verband met de politiek, die op de jongste conferentie van Genève is aanvaard, nul. verzekering van de samen werking tegen Turkije, ingeval van een cri sis in verband met de beslissing van den Volkenbond ten aanzien van Mosoel. Gran- di. de Italiaansche onderminister van Bui tenlandsche Zaken, die lid was van de Italiaansche schuldencommissie, heeft in een interview verklaard, dat be langrijke politieke elementen met het schuldvraagstuk verband hielden. Er is reden om aan te nemen, dat Cham_ berlain en Mussolini tot volledige overeenstemming zijn gekomen, in dien zin. dat wanneer Italië naar Klein-Azië gaat, Groot-Brittannië daartegen geen bezwaren zal opperen, en dat wanneer Turkije om Mosoel oorlog ging maken, de Italianen naar Adalië zouden gaan om de Turken af te leiden. Dit is, zegt het blad, de verklaring van de verrassende tege moetkoming van de Britsche regee ring aan Italië in het schuldvraagstuk. De Engelsche begrooting. •De regeering zal het Lagerhuis ver zoeken een suppletoire begrooting aan te nemen betreffende het loopen. de jaar tot 31 Maart, ten bedrage van ruim vijf millioen, waardoor het to taal der suppletoire begrootingen wordt gebracht op bijna 26 millioen, inclusief 19 millioen voor de kolen- subsidie. Het budget zal hierdoor worden verhoogd met ca. zes millioen, welke vermoedelijk zullen worden gedekt door verhoogde inkomsten, zoodat het weer in evenwicht komt. De subsidie aan de kolenindustrie wordt be schouwd als een buitengewone on- De voorbereidende ont wapeningsconferentie. In antwoord op een in het La gerhuis gestelde vraag naar de redenen van de voorgestelde opschorting van de voorberei dende ontwapenings te Genève, zeide Lockre Lampson. onder secretaris van Buitenlandsche Zaken, dat de Britsche regeering nog geen definitief bericht xrjn de opschorting had ontvangen, doch dat het waarschijnlijk een zaak was van nog enkele dagen in verband met het verzoek, door een aantal regeeringen aan den Raad van den Volken, bond gedaan. Wat de reden van de opschor ting betrof, kon hij niet met ge zag spreken, doch hij geloofde dat de wenscli bestond dat Duitschland als lid van den Vol kenbond aan de conferentie zou deelnemen en dat door een kort uitstel de bezwaren, door Rus land tegen de deelneming inge bracht, konden worden Wegge, nomen. De drukpers der valsche bankbiljetten. Bij een nieuwe huiszoeking in het Kartografisch Instituut werd De beroemde blinde schrijfster Helen Keller, die, sedert haar tweede jaar blind en doofstom, zich door energie heeft opgewerkt tot een der meest ontwikkelde vrouwen van Amerika, in haar woning. voorzien uitgaaf, waarvoor spe. ciale maatregelen moeten wor den getroffen. Links: Het huis der kinderen Vink te Dreumel van binnen; er staat nog 75 c.M. water in; onze verslaggever op den rug van den eigenaar; het water heeft hier boven op zólder gestaan. Midden: Het gemeentehuis te Dreumel. Aan de deurpost een lat, aanwijzende, hoe hoog het water heeft gestaan. Op den voorgrond 't Watersnoodscomité, Burgem. v. Erp, de Secretaris, de hr. v. Rossum, 't hoofd der school, de hr. Vermeulen, de hr. Philipsen en de chef-veldwachter. Rechts: 'n Landman op de ruïne van zijn verwoest huis. .inks: Gezicht op een vernielde kw-t kerij. Zoo zijn 150.000 jonge vruchtbor. men door het ijs gebroken. Rechts.' Hoe de vruchtboomen door 't ijs zijn open gescheurd. Keele boomgaarden zijn op deze wijze vernield. Men ziet hoe hoog 't. water in Dreumel nog staat. 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9