BINNEIMIANDSCH NIEUWS. Radio-omroep Geestdriftige viering van het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar. MARKTNIEUWS. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Reorganisatie R. K. Staatspartij. Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruijs de Beerenbrouck t Onderscheiding. Kindertoelage pa-tictfliere klerken Vrij maken van zand. FINANCIËN. Inwisseling van zilverbons. VERKEER EN POSTERIJEN. Automatische overschrijving telefoongelden. LEGER EN VLOOT. De Kringenwet. Hospitaalsoldaten. Bewaring van wapens. De pensioenen der Ned.-Ind oud-onderofficieren. HANDEL EN NIJVERHEID. Nederland's hapdel met Canada RECHTZAKEN. De schietpartij te Groningen. jtoorling Is gedood en er zijn talrijke ge bonden. Tamatave is door een vloedgolf bezocht; Je schade is echter niet belangrijk. Bij Ta- ftanarivo zijn door het wassen der rivieren dijken doorgebroken en is de te velde staande rijst gedeeltelijk vernield. Ook uit Malvatanana worden overstroomingen ge hield. Geëxecuteerd. Generaal José Riveros en twee andere officieren zijn te Veracruz geëxecuteerd Vegens deelneming aan de revolutionaire beweging in San Antonie, in Texas De onrust in Peking. De anti-religieuse betoogingen met een legen de vreemdelingen gerichte strekking duren voort, De minister van onderwijs heeft besloten het religieus ónderwijs af te schaffen. Frankrijk heeft als beschermer der religi- euse missies hiertegen geprotesteerd. Ten gevolge van het voortduren van de stak^g der zeelieden te Honkong, patrouil leeren Britsche marinesoldaten door de straten. Een samenzwering in Korea. De correspondent van de „Jijisjimpó" in Seoul meldt, dat de Japansche politie een compot heeft ontdekt van ontevreden ele menten in Korea om de regeeringsgebou- wen in de lucht te laten vliegen, Drie aan stokers zijn gearresteerd en een groot aan tal bommen en revolutionnaire literatuur werd in beslag genomen. De andere sa- menzweerlers zijn ontkomen. VERDWENEN EN TERUGGEVONDEN. Te Londen heeft de plotselinge verdwij ning, Woensdagnacht van de vorige weck, van de negentienjarige Honor Cecillia Pa get, de eenige dochter van wijlen admiraal Sir Afred Wyndham Paget, veel opzien gebaard. Het meisje, dat op elfjarigen leef tijd baar ouders verloor, is een pupil van de Court of Chancery en heeft haar kamers in het West-End, De reden van haar ver dwijning hield, zoo werd gemeld, verband met een huwelijksquaestie en vermoed werd, dat zij de tvijk had genomen naar Parijs, Nasporingen in deze stad leidden niet tot eenig resultaat. Gisteren echter is zij teruggevonden, maar waar en onder welke omstandigheden wordt ten zeerste geheim gehouden. Haar vrienden had zij niets van haar vertrek medegedeeld en het eenige, dat zij had medegenomen, was een hoedendoos en eenig geld, benevens een paspoort voor Frankrijk en Zwitserland, LICHTE AARDSCHOKKEN. Bij Spiez en Luzem zijn resp. op' 2 en 4 Febr. lichte aardschokken gevoeld. EEN ZONDERLING. In het kanton Genève is dezer dagen een 62-jarige daglooner doodgevonden. Het iijk werd in knielende houding voor een open valies aangetroffen. In het valies bevond zich een bedrag van ruim 300.000 fres. in contanten en een spaarbankboekje met SO.OOO fis. De rijke arme bleek een zonderling te zijn, die een dubbel leven leed, In Genève was hij (onder een anderen naam) een goe de bekende in de vershillende café's en gelegenheden van vermaak, waar hij met ruime hand het geld placht uit te geven. Dan verdween hij weer voor geruimen tijd en werkte elders als daglooner. In die rol leefde hij uiterst spaarzaam: tijdens zijn laatste ziekte ontbood hij zelfs geen dokter Daar het over het algemeen niet pleegt voor te komen, dat men met het vak van daglooner dergelijke bedragen kan overleg gen, rijst het vermoeden, dat de man ook nog wel andere bronnen van inkomsten zal hebben gehad. PRINS CAROLS TROONSAFSTAND, Uit Boekarest komt het verrassende be richt, dat kroonprins Carol zijn troonafstand zou hebben herroepen. Naar verduidt zou hij bovendien beloofd hebben den politieken strijd aan de zijde van de oppositie tegen den minister-president Bratianoe niet te zuüen hervatten. Een later bericht meldt nog, dat ook uit Rome en Milaan berichten kamen van den zelfden aard. Twee gedelegeerden zouden uit Milaan in de Roemeensche hoofdstad zijn aangekomen om een schriftelijke oor konde over te brengen, waarin Carol zijn afstand herroept. Van het bericht is nog geen bevestiging ontvangen. DE ZWERVENDE TROEPEN KINDEREN. Het Tel. Ag. van de Sovjetrepubliek spreekt ten stelligste het bericht tegen, als zouden 3C0 kinderen in onverwarmde wa gons op weg naar Woronesj zijn doodgevro- DE VISSCHERIJ, Uit Teheran wordt gemeld dat ter exploi tatie van de visscherij een maatschappij met onbeperkt kapitaal is gevormd, waarvoor de regceringen van Perzië en Rusland elk de helft bijdragen. Het kapitaal, dat Perzië stort, bestaat uit 20.000 royalties en uit de schadevergoeding, waarop Perzië recht heeft wegens de confiscaties, waartoe de Sovjets in den laatsten tijd in Perzië zijn overgegaan. Dit laatste bedrag werd vast gesteld op 50.000, doch de „Morning Post" verzekert dat Perzië recht zou hebben op 'n schadevergoeding van 700.000, Het per soneel der maatschappij zal geheel uit Rus sen bestaan. Te Apeldoorn is het zilveren huwelijks feest van H. M. de Koningin en Z. K, H, den Prins met blijde geestdrift gevierd. Naar aan de „Crt." gemeld wordt, waren reeds Zaterdag aldaar een groot aantal vlaggen ontplooid. Zondag waaiden nationale en oranje-vlaggen uit tal van particuliere wo ningen en alle openbare gebouwen. Ook de gemeentelijke autobussen waren des Zondags met vlaggetjes getooid en een groot deel van het publiek droeg „oranje" op de borst. De felicitatieregisters ten paleize werden ongemeen druk geteekend. Zondagmorgen precies om halfnegen, toen de drie muziekkorpsen Soli Deo Gloria (diri gent J. Scholten), het Harmonie-orkest (di rigent J. A. Kwast) en Jeanne d'Arc (diri gent R, Gomes) zich voor het hek van het paleis Het Loo hadden opgesteld en een ontelbare menschenmassa zich achter die muziekverenigingen had geschaard, daal den de Koningin, de Prins en de Prinses met de Duitsche familieleden van het jubi- leerend Echtpaar en het gevolg van de bor destrappen af en begaven zich over het cour tot aan het paleishek in de nabijheid van de muziek. Daar aangekomen lieten de muziekcorp sen achtereenvolgens hooren Gezang 2:1 (Soli Deo Gloria), twee coupletten van het Wilhelmus" (Harmonie-orkest), twee cou pletten van 't Wien Neerlands Bloed" (Jean ne d'Arc) en tot slot ps. 134:2 (Soli Deo Gloria). Het publiek zong de gespeelde liederen mede en liet na afloop een daverend hoera hooren. Achtereenvolgens werden aan de Kon. familie voorgesteld het Hoofdbestuur van de Oranjevereniging, dat bij monde van den heer J. H. Steghers HJzn. het Ko ninklijk Echtpaar en de Prinses fclicitee-de met Hun zilveren jubileum; en de drie diri genten der muziekcorpsen, wien de Konin gin Hare bijzondere ingenomenheid met dc aangeboden hulde betuigde. Na een tweede driewerf „hoerah!" van het publiek bewoog zich dat, toen dc Vorstelijke personen weder naar het paleis terugkeerden, in Zuidelijke richting door de Paleislaan en de Loolaan, welke over de gansche lengte gevuld was, naar de Ned. Herv, kerk, waarin de' meeste plaatsen om halftien reeds waren bezet. Een paar minuten voor tienen hielden voor den Koninklijken ingang van het kerk gebouw de gesloten auto van de Koningin- Moeder stil, die gevolgd werd door open rijtuigen met tweqppannen, waarin gezeten waren de Koningin, de Prins en de Prinses en het gevolg. Ook de vriendinnen van dc Prinses, die bij het kerkgebouw hadden ge wacht traden door den Koninklijken ingang de kerk binnen. De godsdienstoefening werd geleid door Apeldooms oudsten predikant ds. C. Hat tink. Toen de Kon. Familie met gevolg het kerkgebouw binnentrad en in de Kon. loge plaats nam, stonden alle aanwezigen van hun zitplaatsen op en spee.lde het orgel; „Wilt heden nu treden voor God den Heer", Na gemeenschappelijk gezang van Ps. 103:1 las de voorganger na het uitspre ken van het votum de ee-sfe dertien verzen van Ps. 103. In zijn gebed dankte Ds. Hattink den Allerhoogste, dat Hij dezen dag heeft doen aanbreken en het Vorstelijk Echtpaar in het leven heeft willen behouden en gezegend heeft als echtgenooten. Ook voor de oudervreugde, het Vorstelijk Paar geschonken, dankte de voorganger Hem, van Wien alle zegen komt. Ook vond Ds. Hattink stof tot danken in het feit, dat de Koningin-Moeder gespaard bleef. _Na het uitspreken van den zegen was de dienst ten einde en verliet de Koninklijke Familie met gevolg het kerkgebouw. Buiten gekomen werd zij lulde toegejuicht door 'n in dichte drommen opgestelde volks- menigte. Ook aan weerszijden van de Loo- en Paleislaan, waarlangs de stoet zich -naar het poleis begaf, stonden dichte rijen van men- schen, die de Kon. Familie bij herhaling toe juichten. In de R.-K. Kerk werd na aloop van de plechtige Hoogmis, gecelebreerd door Kapelaan Th. Horsthuis, gezongen het Te Deum Laudamus gevolgd door Domine Salvam fac Reginam Nostram. Ook iiï de overige Apel- doonsche kerken werd het zilveren jubileum der Koninklijke Familie herdacht. Zondagmiddag om half 3 mabkte dc Kon Familie een rijtoer door Apeldoorn. De stoet bestond uit drie rijtuigen, elk met 2 schim mels bespannen. In het eerste rijtuig, gemend door den Prins, zaten ook de Koningin, de Koningin-Moeder en de Prinses. In de twee andere hadden de Duitsche familieleden en het gevolg plaatsgenomen. Op meerdere plaatsen werd het jubileerend paar luide toegejuicht. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijks feest van het Koninklijk echtpaar, had men in de Hoofdstad aan den oproep van het hu'digintfscomité, om dc vlag uit te steken, veelvuldig gevolg gegeven en zoo wapperde, behalve van alle openbarg gebouwen cn ker ken, speciaal in de binnenstad en op de grachten van verscheidene hulzen het dun doek. Ingevolge het verzoek van het Konink lijk echtpaar was hier van uiterlijk feestbe toon geen sprake; doch wel werden in de kerken van alle gezindten godsdienstoefenin gen gehouden, waarbij het feestelijke feit werd herdacht. De Koningin verleent herdenkingsmedailles. Naar de „Crt." verleemt, zijn Zaterdag morgen verschillende personen door H, M. de Koningin begiftigd met een draagmedaille als herinnering aan de herdenking van het 25-jarig huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. Priis Hendrik. Deze medaille, die van zilver gemaakt is, vertoont aan de voorzijde de beeltenissen van H. M. en Z, K. H. en aan de achterzijde een gekroond monogram van W, en H., om ringd door lauwertakken. Het lint, waaraan de medaille bevestigd is, heeft in het midden een breede oranjebaan en aan weerszijden daarvan een smalle licht blauwe-, gele- en roode baan, De medaille is geen officieel doch een persoonlijk onderscheidingsteeken. Ter gelegenheid van het zilveren huwe lijksfeest van H. M. de Koningin en Z, K. H. Prins Hendrik heeft de Nederlandsche gezant te Berlijn en Baronesse Gevers Zaterdag aan de Hollandsche kolonie een thee aangeboden. Deze was zeer druk bezocht. Baron Gevers bracht een toast uit op het Koninklijk Huis, waarop de aanwezigen een driewerf hoera en het Wilhelmus inzetten. De middag ging met dans eu vroolijken kout snel voorbij. Het schilderij door de officieren der Kon. Marine ter gelegenheid van het zilveren hu welijksfeest* van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins aan te bieden is vervaar digd door den kunstschilder E. M. Eden te Amsterdam en stelt voor Hr. Ms. „Java" en „Sumatra" met enkele jagers en onderzee booten onder stoom in formatie cn eenige vliegtuigen. Het zal vermoedelijk op 18 Februari door een deputatie van marine-officieren onder leiding van den commandant van de marine te Willemsoord, vice-admiraal Fock, wor den aangeboden. Men meldt uit Batavia: De Volksraad verzond 6 Februari door bemiddeling van de Indische regeering ook een telegram van gelukwe'nschen aan H. M. de Koningin-Moeder. De commissie voor de reorganisatie van de R.-K. Staatspartij heeft Zaterdagmiddag in het Tweede Kamergebouw haar slotver gadering gehouden tot vaststelling van haar rapport. Zaterdagavond is op huize Wolfrath te Born, 84 jaar oud, overleden Jhr. mr. Gus tavo Lodewijk Marie Hubert Ruijs de Bee renbrouck, oud-Commissaris der Koningin in Limburg, oud-minister van Justitie van 1888 tot 1391 in het kabinet-Mackay, Vader van den tegenwoordigen Tweede Kamer voorzit ter. De overledene werd geboren te Roermond op 26 September 1842. Hij bezocht het Atheneum te Maastricht en studeerde daar na te Utrecht, waar hij in 1867 promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen. Van 1867 tot 1877 was hij substituut-officier bij de arrondissementsrechtbank te Roermond, van 1877 tot 1888 rechter, daarna vice-pre sident bij de rechtbank te Maastricht. Reeds in 1889 werd hij lid van de Tweede Kamer. Op 21 April 1888 werd de heer Ruys be noemd tot minister van Justitie in het ka binet-Mackay waarin hij samen met gene raal Bergansius de katholieken vertegen woordigde. Na het aftreden van het kabi net in Augustus 1891 werd hij weder naar de tweede Kamer afgevaardigd, maar hij bleef zijn zetel slechts twee jaar innemen. Van 1893 tot 1918 is de heer Ruys de Bee renbrouck onafgebroken commissaris der Koningin in Limburg geweest, de positie welke hij met ijver heeft vervuld en waarin hij ziph groote achting heeft verworven. Tof de betrekkingen, welke de heer Ruys senior bekleedde, behoorde die van staats raad in buitengewonen dienst, lid van het Internationale Permanente Hof van Arbi trage en curator van de Landbouwhooge- schoo!. Bovendien is hij vele jaren voorzit ter van de Heide-Maatschappij geweest. De overledene was gesproten uit een oud Limburgsch' geslacht, en is steeds op en top Limburger gebleven met zijn schalksch, ge moedelijk en door en door katholiek karak ter, Hij was met hart en ziel verknocht aan het Oranjehuis, waarvan hij zich steeds een getrouw dienaar betoond heeft. Tijdens zijn ministerschap genoot hij veel vriendschap van Koning Willem III die hem op het laatst van zijn leven meermalen in Rijks- en particuliere aangelegenheden raadpleegde, en toen in November 1890 de Koning stierf, en Koningin Emma het regentschap aanvaardde, droeg hij zijn lief de voor het koningshuis over op de jongste teig. Prinses Wilhelmina. Alhoewel geen deel uitmakend van den Kroonraad, werd hij dikwijls en vooral bij de opvoeding van de jonge Koningin geraad pleegd en vee! vertoefde hij dan ook op Het Loo, zoodai. Koningin Wilhelmina hem ib haar kinderjaren met „oom" betitelde. Uit den aard der zaak was hij wars van elke annexatiepoging, en hij heeft hiervan dan ook in 1918 en 1919 op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven. De overledene was katholiek in merg en béen. Niet weinig heeft hij medegewerkt tot het instellen van de .katholiekendagen" in Limburg en een zijner laatste officieele da den was, toen hij op 24 Mei 1920 op den ka tholiekendag te Roermond vanaf het bordes van het stadhuis de Roermondsche congres sisten toesprak. Z. H. de Paus had hem het grootkruis van de orde van St. Gregorius geschonken. Na den dood van zijn gade (in 1922) scheen zijn gezondheid sterk achteruit te gaan en trok^ hij zich terug op zijn kasteel „Wolf- -ath," in het gehucht Holtum-Born, onder Sittard. Het loopen ging gebrekkig en hij moest veelal zijn kamer houden. Zijn geest bleef echter nog frisch en veel bemoeide hij zich nog met de belangen van zijn hoeve. De overledene, die deskundige was op landbouwgebied, heeft veel gedaan om Lim burg vooruit ie brengen. Zeer verheugd betoonde de heer Ruys zich nog eenige weken geleden, toen hem de geboorte gemeld werd van zijn eerste achter-kleinkind. De heer Henri Ter Hall is door de Fran- sche Regeering benoemd tot ..Officier d in struction publlque". De Minister van Financiën heeft bepaald, dat particuliere klerken, werkzaam bij den dienst der Directe Belastingen, Invoerrech ten en Accijnzen, met ingang van 1 Juli 1926 in het bezit mogen worden gesteld van de kindertoelage, welke geldt voor de overige rijksambtenaren. Een kostbare geschiedenis. Men over weegt de hulp der Nederlandsche Heide- Maatschappij in te roepen. De regeering heeft een bij haar ingeko men verzoek om ontzanding van de ten gevolge der overstrooming bedolven gron den verwezen naar het Algemeen Waters nood Comité te Amsterdam, welk comité dit vraagstuk in studie genomen heeft. De vruchtbare gronden in Gelderland en Oostelijk Noord-Brabant beslaan een opper vlakte van meer dan 80 H. A, Het vrijma ken van zand van deze gronden zal ver moedelijk wel 3000 per H. A. kosten, dus ongeveer evenveel als de waarde van den grond. Behalve dat deze gronden thans voor de productie waardeloos zijn, leverde zij ook nog gevaar op voor de omliggende gronden doordat het zand, zoodra het droog is, gaat verstuiven. Er moet derhalve snel worden ingegrepen. Men overweegt thans om de hulp in te roepen van de Nederlandsche Heide Maat schappij. Het vrijmaken van de gronden zal, naar men meent te mogen aannemen, van overheidswege geschieden, terwijl de eigenaars, die daartoe in staat zijn, met een kleine bijdrage in de kosten zouden worden belast. I De Minister van Financiën-brengt ter al- gemeene kennis, dat ingevolge het Kon. Besl. van 13 Januari 1926, dc ingetrokken zilver bons van 2.50 (model 1915), alsmede de ingetrokken zilverbons van 1 (model 1916), alsnog tot en met 31 December 1926 ter in wisseling kunnen worden aangeboden ten kantore van het agentschap van het Ministe rie van Financiën te Amsterdam, Heeren gracht 344/46. Desverlangd kunnen dc bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden, met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender. Ter bevordering van een spoe dige afdoening zullen de iiv:enders goed doen bij de bons te voegen een behoorlijk gefran keerd en aan hen zelf geadresseerd formu lier van een postwissel of wel een behoorlijk gefrankeerd slortingsformulier van den post- chèque- en girodienst, ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden zilverbons. Uit het bovenstaande blijkt, dat de» ge legenheid tot inwisseling niet meer wordt ooengesteld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons van 1, 2.50 en 5 van den oudsten vorm (model 1914) en dat op het oogenblik nog alleen in omloop zijn de zil verbons van 1 en 2.50 van het nieuwste type. Van de laatstbedoelde zilverbons, wel ke dus niet behoeven te worden ingewisseld, dragen de bons van 1 de dagteekening van 1 Februari 1920, terwijl de bons van 2.50 zijn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. Door den Directeeur-Gencraal is bepaald, dat aan verzoeken van postrekeninghouders om door hen verschuldigde telefoongelden voor sommige onderwerpen wel en voor an dere niet automatisch te doen overschrijven, als regel niet behoort te worden voldaan. Maatregelen In voorbereiding tot aanzien lijke verlichting der wet. De Msb, verneemt, dat bij den Minister van Oorlog in vergevorderden staat van voorbereiding zijn de maatregelen welke noodig zijn om te komen tot eene aanzien lijke verlichting inzake de werking van de Kringenwet voor de bewoners en (of) eige naars van de terreinen, gelegen in de om geving o.m, van Naarden, Muiden, Go-cura, Woudrichem, Willemstad, Brielle, Helle- voetsluis, Helder, een groot aantal verdedi gingswerken in de stelling van Amsterdam en fort Panncrden, In de dezer dagen te verschijnen Letfc- orders is opgenomen, een ministerieele be schikking, volgens welke de aanneming vai soldaten-vrijwilligers bij de compagnieën hospitaalsoldaten weder wordt opengesteld Eerstdaags zal de volgende legerorder ver schijnen: Het is gebleken, dat er een leemte bestaat in de beslissing betreffende het be waren van waoens, uitgereikt aan militairen beneden den rang van officier, die niet in de kazerne zijn gehuisvest. Aan genoemde categorie militairen moet de gelegenheid worden gegeven, niet alleen om de aan hen uitgereikte wapens, doch ook voor zooveel noodig, kijkers e.d. in de kazerne te bewaren. Wenscht een hier bedoeld militair de wapens enz. in zijn eigen woning te bewaren, dan mag dit wel, doch alleen op eigen verant woordelijkheid geschieden. Het orgaan van de gezamenlijke bonden van oud-onderofficieren van het Ned.-Indi- sche leger bevat een oproep „Aan het volk van Nederland" met de dringende bede hen wel ter wille te zijn in hunne gerechtvaardigde actie tot algeheele gelijkstelling hunner pen sioenen met die der jongeren van op of na 1 Januari 1920., „Wat is onze belooning voor ai de geleden ellende „Het doelloos voortslepen van ons ellendig bestaan door het bezit van een pensioen, te klein om er van te leven, en toch blijkbaar nog te groot om er van te sterven hoewel sterven voor velen onzer een uitkomst zou zijn." Of acht gij een pensioen, met inbegrip van alle verhoogingen, van pl. m. f 34 in de maand geen hongerloon Vindt gij het niet door en door treurig, dat mannen, aan wie Nederland zooveel heeft te danken, van zoo'n fooi moe ten bestaan, en in kampongs en krotten hun ellende moeten uitleven Thans, nu geheel Indië rustig, en daardoor militaire actie overbodig is geworden, beloont men de menschen met een behoorlijk pen sioen. De ouden, die alle kastanjes uit het vuur haalden, laat men verhongeren in de kampongs, onder verschillende motto's, als daar zijn „Er is geen geld," „zij hebben nergens meer recht op," en dergelijke. Verbetering verwacht door hfet nieuwe verdrag. Vanwege de Canadian Pacific Railway Co. wordt omtrent liet Handelsverdrag tusschen Nederland en Canada het volgende mede gedeeld; Als uitvloeisel van zijn politiek om zijn handelsbetrekkingen onder de meest gun stige voorwaarden uit te breiden, door spe ciale overeenkomsten te treffen met het buitenland, heeft Canada in Juli j.l. een handelsverdrag met Nederland gesloten, dat op 28 October in werking is getreden. Het verdrag houdt in de wederzijdsche meest begunstigingsclausule met betrekking tot de tarieven voor den invoer van goede ren van het eene naar het andere land ver scheept en is eveneens van toepassing op Ned,-Indië, Suriname en Curacao, Met vertrouwen mag worden verwacht, dat het nieuwe verdrag de uitbreiding van den handel met Nederland zal vergemakke lijken, Pogingen daartoe in het verleden hadden moeilijkheden ontmoet, Nederland heeft tot dusver geregelde re laties met Canada gehad, ofschoon de om vang van den handel niet van groote betee- kenis was. De invoerhandel, welke hoofd zakelijk bestond uit verschillende eerste levensbehoeften, die Canada zelf niet pro duceerde, heeft slechts weinig schommelingen vertoont. De invoer uit Nederland naar Canada bestond voor ongeveer 50 pet. uit landbouwvoortbrengselen en voedingsmid delen. Ongeveer 80 pet. van den uitvoer uit Canada naar Nederland was van denzelfden aard, Twee der voornaamste uitvoer-artikelen van Canada zijn tot dusverre tarwe en tar webloem geweest. Canada heeft een zeer actieve concurrentie ondervonden van Au stralian en Argentinië met betrekking tot den tarwehandel. Ofschoon enkele Cana- dêesche meelfabrieken actieve vertegen woordigers in Nederland hebben, hebben zij veel moeilijkheden ondervonden om een goe den afzet te krijgen daar de Nederlandsche bakkers langen tijd Amerikaansche bloem gebruikten en voorts ook door de hervat ting van de bedrijvigheid van Duitsche meel fabrieken. Verwacht wordt, dat het nieuwe handelsverdrag in deze opzichten verbete ring voor Canada zal brengen. Canada voert een zeer belangrijken handel met Ned.-In- dië, welke waarschijnlijk eveneens de gun stige gevolgen van het verdrag zkl onder vinden. De Canadeesche Handelscommissa ris heeft verleden jaar getracht het binnen komen van Canadeesche goederen te verge makkelijken, door middel van de hoofdkan toren in' Nederland van de groote cultuur- maatschaopijen en handelshuizen in Ned- Indië, zulks met de meest bevredigende re sultaten, Ncd,-Indië heeft belang bij een groot aan- tril goederen van Canadeeschen oorsprong. Thans is er een weg gevonden om het thans gesloten handelsverdrag in Ned.-Indië tot zijn recht te doen komen. t Een der maréchaussée's in vrijheid gesteld. Voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag ■yèerd Vrijdag behandeld de noodlottige schietpartij, voorgevallen te Groningen in den nafcbt van I op 2 November j.l. Twee marechaussée's in burgerkleedir.g waren met twee meisjes uit geweest. Tusschen 12 en 12K uur brachten de militairen de meisjes in de buurt van haar woning. De meisjes wilden, dat de militairen zouden terugkee- ren. Laatstgenoemden voelden hiervoor niet veel. Daarop zijn twee broers van het eene mcisfe te hulp gekomen. Hierop ontstond een vechtpartij. De 23-jarige marechaussee D. Z. trok toen zijn revolver. Beide broeders wer den door een kogel getroffen. Wegens deze handeling was Z. door den krijgsraad te Den Bosch tot drie maanden gevangenisstraf ver- DINSDAG, 9 FEBRUARI. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 en 7.30 Politic bericht; 6,307.30 Engelsche les door Mr. Fred. Fry, leeraar a. d. A. B. C.« schools te Amsterdam; 7.45 en 10.00 Persberichten; 8.10 R. K. Radio-avond. Het D. R. O.-kwartet voor klass. kamer muziek, Louise Wijngaarden, Mia Tibbe, Henri Tibbe en J. Wagenmaker, ledén v< het Mengelberg-orkest. Spreker: A. C. de Bruyn te Utrecht, algemeen secretaris van de R, K. Vakorganisatie en voor zitter van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland. Zang: Theo Smit, bariton, te Utrecht: 1. Trio sonate in Bes majeur, A. Corelli. (1653—1713), —Prelude, Ale- mande, Sarabanda, Tempo di gavotta, oor 2 violen, cello en piano. 2. Sonate, Jean Marie Leclair (16971764). Adagia, Allegr, Sarabande, allegro essai, Viool altv.ool-piano, 3. Trio Sonate in E mineur, Vivalti (f 1743) Preludio, corrente-sara- manda, Giga 2 violen, cello, piano, 4. Spreker: A. C. de Bruyn, over: Het verheven doe! der Katholieke Arbeiders beweging. 5, Bondslied: Theo Smit, bari ton. 6. Sonate, J. B. Breval (17561825) Allegro brillanto-Adagio, Molto cantab.le, Ronda, cello en piano. 7. Sonate in G.mol, Handel, Andante-Allegro energico-Largo- Allegro. Voor 2 violen en piano. 8. Elegia, C, Wagemaker, voor viool, altviool, cel'0 en piano. DAVENTRY, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer bericht 11.20-1.20 Concert door het radiokwartet en solisten ('Sopraan-bariton* viool) 1.202.20. Tijdsein, Lunchmuzie» 3.35 Lezing voor scholen; 4.20 Tijd sein. Lezing: The revival of the Valentine! 4.35 L. Levy's orkest; 5.35 Kinder uurtje; 6.20 Dansmuziek: 7.20 Tijd sein, Big Ben, weerbericht, nieuws; 7.45 Ballade in B-mol voor piano. Liszt; -j* 8.00 Causerie in de Fransche taal; 8-zu Causer.e: From my window; 8.25 Con cert: Het J. H. Squire celeste octet, H. Heyner, bariton, M. Constanduros, zangl 9 uur 2e acte opera Tooverfluit; 9.55 Het octet en zang; 10.20 Tijdsein< weerbericht, nieuws. Lezing: Music afl° the ordinary listener-notes on parade; r* 10.50 Technische proeven; 11.05—12.20 Dansmuziek v. d Kit. Cat-band. PARIJS „Radio-Paris", 1750 M. 12.». Concert Lucien Paris (piano-viool-cellPJi 2,05 Nieuws; 505 Solistencoocert; 8.5010.20 Orkestconcert. KÖNIGSWÜSTERHAUSEN1300 M. 7.50-- —9.20 Marcell 'Salzer-avond. Orkestmuziek en declamaties door M. Salzer. Daarna nieuws. 9.3011.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 262 M. 5.20 Orkestconceri 6.20 Nieuws; 8.20 Fragmenten van Paljas, opera van Leon ,Ca.vallo; Lezing: Sozialpolitik und Wirtschaft; 10.05 Muziek. MUNSTER, 410 M. 12.35—1.50. Operette muziek; 3.20 Voorlezing: Hermaan una Dorothea; 4,20 Symphome 4 D-mol e» Symphonie 5 D-dur, Haydn; Lezing: Szialpolitik und Wirtschaft; 6.50 Lezing: Felix Dahn. ein vaterlandi- scher Dichter; 7.20 Spaaansche les; 8.05 Concert door het Schoenmaker- kwartet. Werken van Reger, Schubert en Mozart. Daarna uitzending van ander stations. oordeeld, onder aftrek der preventieve hecti* tenis. .„i De advocaat-fiscaal achtte noodweer ine» aanwezig. Spr. vroeg bevestiging van be» vonnis in eerste instantie gewezen, Mr. Meerwijk wees er op, dat Z. ane gedaan had om den vrede te bewaren. Spr« concludeerde tot vrijspraak, subs, een voor waardelijke veroordeeling, waardoor de vcf' dachte, die zes jaar in dienst is en nimmef gestraft werd, in eer zou worden hersteld. Aangezien verdachte reeds drie maanden b* voorarrest had doorgebracht, had het f geen bezwaar tegen de invrijheidstelling. De uitspraak volgt later. AMSTERDAM, 6 Febr. Aardappelen- (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsch® Bonte f 4.204.50, id. Blauwe f 4.10—4.30) id. Eigenheimers f 3.303.60, id. Rood® Star f3.253.40, id. Blauwe Eigenheimer® f3.50—3.60, Friesche Borgers f3.25—3.f>» id. Blauwe Borgers f3.403.50, Spuisch® Eigenheimers poters f 2.702.80, id. blauwe poters f2—2.25, id. bonte poters f 2—2.23 per Hl.; Winter Malta-aardappelen f Jl-" 12 per 100 Kg. ELST (Bet.) 5 Febrauari. Fruitveiling V.V.O.B. Goudreinetten le soort 2527, 2e soort 13—17, 3e soort 5—10, Extra 29—32» Bellefleur le soort 15—17, 2e soort 11—1* 3e soort 7V,8, Kaneelzuur 2122, Couft Pendu 15—16, Peperappels, 15—16, bauwen 89, Herfstbloemzoet 1314» Reinzoet 14—15, zoete Bellefleur 16—1'» zoete Drieskesappels 1718 ets. per Kg- UTRECHT, 6 Febr. Vee. Aangevoerd waren 550 stuks. Handel matig. Prijzen wa ren: stieren f 150350, kalfvaarzen f 24" —300, pinken f 100180, melkkoeien f 23U —430, kalfkoeien f280—460, varekoeien f 150330, nuchtere kalveren f 1519, tn** gere varkens f 2254, biggen f 122/t lammeren f 2430.. VOLENDAM, 6 Febr. Aan den viscn- nfslag besteedde men deze week voor sprot f 5 per lit, spiering 514 cent per pond, ha ring 79 cent per stuk en nestvisch 45 een» per mand. IJMUDEN, 5 .Febr. Heden kwam aan de bettgvisscherij hier binnen de stoombeuge» ger V.L. 80 (Gesina) met eene besom min» van f1757. ITMUIDEN, 5 Febr. Van 'de treilvissche- eij kwamen heden hier binnen de stoomtrei' Iers: IJM. 127 (Derika XIII) met f805; 324 (Amalia) met f 1911; IJM. 51 (Catania) met f2535; IJM. 152 (Paris) met f2978; IJ: M. 122 (Bertha) met f2677; IJM. 107 (Jeagfi met f2662; IJM. 327 (Victoria) met f978 aan besomminng. had meenen te onderscheiden, die weer da delijk verdween. Toen had ze, na op hare kamer te zijn teruggekomen, Zorka daarover ondervraagd, maar de Zigeunerin wist van nie'.s, of wilde haar geen antwoord geven. Maar hare nieuwsgierigheid bleef zich al tijd met die vraag bezig houden. Ongeveer acht dagen waren verloopen se dert hare eerste wandeling door het park, toen ze op zekeren avond bij het diner be merkte, dat de spijzen, die ze gebruikte, meer gezouten waren den gewoonlijk. En door hetgeen daarop volgde, zou ie zich dat later nog dikwijls herinneren. Ze vroeg toen dadelijk aan Zorka een glas van dien Italiaanschen wijn, dien ze gewoon lijk met zooveel welgevallen des avonds dronk. Ze dronk de helft van haar glas in één teur uit, want ze gevoelde op dat oogen blik een grooten dorst. Maar vol schrik hield ze dadelijk met drinken op. Die wijn had niet den gewonen smaak. Er was ook een vreemde geur aan te be merken. En ze herinnerde zich den vreemden geur maar al te goed. Het was dezelfde geur, dien ze had gero ken aan het bouquet van de rozen, die ze 'op haar bidstoel in de kapel had gevonden, «vond vab hare ontvnann* Ze schoof het glas van zich af en wilde cpstaan. Maar ze kon niet. Het duizzlde haar. Het was, alsof alles om haar heen draaide en als Zorka haar niet ondersteund had, zou ze op den grond zijn gevallen. Zorka beschouwde haar eenige oogenblik- ken met ernstig gelaat. En toen nam ze Fabienne in hare krachti ge armen van den grond op, en droeg haar naar hare legerstede. Ze ontkleedde huar voorzichtig, spreidde een deken over haar uit, en verwijderde zich toen zacht, zonder het minste gedruisch te maken, terwijl ze het slaapvertrek in vol komen duisternis liet. Op het oogenblik, dat Zorka de kamer verliet, ontmoette ze iemand, die klaarblij kelijk daar op wacht had gestaan. „Slaapt zij?" vroeg de geheimzinnige ge stalte. „Zij slaapt," luidde het antwoord. Toen werd alles weer doodstil. Den volgenden morgen ontwaakte Fabien ne niet op het gewone uur. De klok had al lang twaalf uur geslagen, toen ze hare oogen opende, die zwaar wa ren van den diepen slaap, waarin ze ge dompeld was geweest. En toen herinnerde ze zich, hetgeen den vorigen avond was gebeurd. Die gezouten «pilzen bil het jalMiulnwal,.„. Die vreemde smaak en dien vreemden geur van den Italiaanschen wijn.... En daarop hare duizeling en bewusteloosheid! Maar ze kon zich toch niet herinneren, dat er iets bijzonders met haar was voorge vallen, Ze ging overeind zitten en dacht na over den sleutel van het geheim. Ze gevoelde zich afgemat, zeer afgemat, Maar tevens bespeurde ze, aan den linker arm een pijnlijk gevoel. Ze schelde. Dadelijk verscheen Zorka. „Wat is er gisterenavond met mij ge beurd? vroeg ze, „Ik weet het niet," luidde het antwoord. Toen trok Fabienne de mouw van haar nachtgewaad omhoog. En toen zag ze tot hare onbeschrijfelijke verbazing om haar arm een sraallen rood flanellen band gewikkeld. De spelden, die den band tezamen hiel den, los te maken, was het werk van een oogenblik. En toen nam ze óp haar arm een kleinen prik waar. En zoodra ze die plek aan-aakte, had ze het gevoel van een lichte brand wonde. Ze vermoedde dadelijk dat er op haar een aderlating moest zijn toegepast. Maar waarom? En door wien? Dat was het geheim, dat ze tevergeefs trachtte te doorgronden. Ze ondarvroeg Zorka, dai maakte. haar niet wijzer. De Zigeunerin wilde niets zeggen. „Ik kan u niets zeggen, meesteres," her haalde ze gedurig. Ik weet niets." Maar het feit bleef onloochenbaar. Het gestel van Fabienne was zóó krachtig dat ze van die aderlating niets anders dan een afmatting had overgehouden. Den daarop volgenden dag gevoelde ze er niets meer van. En twee dagen later hernam ze weer ge heel hare vroegere levenswijze, Weer ondernam ze dagelijks een slede vaart en ging ze wandelfen en schaatsenrij den. Maar onophoudelijk dacht ze over dat ge heimzinnig geval na. De meest onwaarschijnlijke veronderstel lingen kwamen bij haar op. Het was haar niet onbekend, dat er in alle tijden zonderlinge, half krankzinnige wezens waren gevonden, die gezocht hadden naar den zoogenaamden steen der Wijzen, of naar de middelen, om goud te vervaardigen. En om tot dat resultaat te geraken, had den sommigen van die lieden ook menschen- bloed gebruikt, iets waarvan ook tot ver schillende andere doeleinden gebruik was gemaakt, En gedurende geheele nachten werd ze door dat schrikbeeld achtervolgd. Dan verbeeldde ze zich in hare droomen, de prooi te zijn geworden van een of ander _phaatastiscfc monster, e»n soort vammu. dat haar gedurende den slaap overviel, op reusachtige vleugels gedragen, om haar bloed tot den laatsten druppel op te zuigen. Maar wanneer ze dan weer geheel was ontwaakt, dan zette ze pl die schrikbeelden van zich af. Maar wat was dan dc werkelijkheid? Ze kon geen enkele aanwijzing vinden, die haar op den goeden weg had kunnen brengen, om dat raadsel op te lossen. Zóó gingen er weer acht dagen voorbij, zonder dat er iets bijzonders was voorge vallen. Met een bewonderenswaardige wilskracht zette ze hare gewone levenswijze voort. Ze wilde hare krachten sparen, om zoo de mogelijkheid zich daartoe mocht voordoen, uit hare gevangenschap te ontsnappen. Ze had al lang begrepen, dat ze Zorka niet verantwoordelijk kon stellen voor de af zondering, waarvan ze het slachtoffer was, en voor de behandeling, die ze hier onder vond. Op zekeren dag hield ze zich niet met mu ziek of schilderijen bezig. Vroeger dan gewoonlijk verzocht ze om haar dejeuner. En daarna gaf ze Zorka haar verlangen te kennen, eene sledevaart in het park te gaan doen. Daar de Zigeunerin gewoon was, dadelijk aan de minste wenschen van hare meesteres te voldoen, liet ze onmiddellijk de slede inspannen, en toen reden beiden naar den virvetv dien dalt door de heldere zonne stralen verlicht was. Daar aangekomen, bond men de paarden aan een boom, en nadat Fabienne de schaat' sen waren aangebonden, begon ze weer over de spiegelgladde ijsvlakte te zweven, in sierlijke bochten en wendingen. Op een gegeven oogenblik, toen Zorka haar den rug had toegekeerd, bereikte zc met groote snelheid den oever, daar, waar de paarden stonden te wachten. Na de teugels te hebben losgemaakt) sprong zc met eene vlugge beweging in slede, greep dc zweep en spoorde de paar* den aan, om vooruit te gaan. Was het niet krankzinnig, wat ze wit"® ondernemen? Misschien wel. Maar het spreekwoord zegt: Wie niet waagt wie niet wint. En wat kon ze eigenlijk verliezen? Toen ze 't hoofd omwendde, kon ze Z°rKa zien, die nog altijd over de ijsvlakte zweet- de, alsof er niets gebeurd was. De paarden draafden steeds voort. Maar waarheen ging ze? Dit wist ze zelve niet. Bevond ze zich nog in het park? En was dat park afgesloten? En waren de muren om dat park zóó ho°s dat het niet mogelijk was, er over heen klimmen? ./mm Dat waren de vragen, die ze zich swi°w zonder een «niwoord te kunnen vinden. (Wordt vervplgah

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10