s-fz u - «--5 s is na.- «rass "o.- stsarM.- niïmktbak AmsterdamscheAnlhraciet P d^Ü, Deken A. Vergeer. &a toch moorje mn> Voornaamste Nieuwt Een ernstig ongeluk te IJmuiden. Een ernstig trainongeluk in de Jansstraat. V erkeersonge vallen PRIMA ANTBRACIET VERZEGELDE ZAKKEN Plaatselijk Nieuws Maandag 8 Februari 1926* SÖste Jaargang No. 16170 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Chr. Histr. Voorlichting. Leiden - Bussum - Naaiden C. J. Gonnet. f BINNENLANDSCH NIEUWS. De Directeur-Generaal der P. en T. voorloopig buiten functie. R. K. Textielarbeidersbond. s. Tanklichter gezonken. in dit nummer. llppi WM ra J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Tweede Hoogoven Ontstoken. Telegrafisch Weerbericht Een meisje tusschen een muur en den tramwagen bekneld. De slechte rails de oorzaak. De abonnemen ,p:ljs bedraagt voo» Haarlem et Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per weak 0.2b Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.56 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnenj. Postrekening No. 5970. rfrertenfïêt 35 cents par regel Bij contract belangrijke korting AdvertentiëD tusschen den tekst, als ingetonoen Bjededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adv»-"! tentiën 1—4 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bii vooruitbetaling. .Alle abonnes op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Cjfjflfl Levenslange geheele ongeschik tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 ÖUUU." verlies van beide armen, beide ctheid tot werken doo. Qll> beenen of beide oogco 5 v bij een ongeval lelöke" bij verlies v. eea andere vinger De zaak van het Pauselijk gezantschap blijft nog steeds de publieke aandacht bezig houden en wij hebben het al eerder be toogd hoe langer een oplossing der regeeringscrisis uitblijft, hoe grooter het gevaar voor onherstelbare misverstanden wördt. Wij zouden daarom de personen, die in deze moeilijke dagen in het publiek op treden, de leiders der openbare meening, er wel dringend op willen wijzen, dat zij, voor zooverre zij niet enkel met de lippen, maar ook in hun ziel van de noodzakelijkheid van het herstel der christelijke coalitie in de toekomst overtuigd zijn, toch aflaten om door spitsvondigheden en gewrongen voor stellingen de diplomatieke vertegenwoordi ging bij het Vaticaan in een verkeerd dag licht te stellen om zoodoende het gelijk aan hun kant te krijgen. Wij kunnen ons heel goed in het standpunt der tegenpartij, dat is in deze het meeren- deel der christelijk-historische voormannen indenkén. Wij hebben van den aanvang van het conflict af bewijs geleverd hun moeilijke positie tegenover hun kiezers, tegenover de Staatkundig Hervormde partij, tegenover de eenmaal door hun voormannen gegeven leiding en uitspraken, te begrijpen. Wij willen zelfs aannemen, dat een* deel der Christeliik-Historische Kamerleden zich enkel door hun geweten laten leiden, wan neer zij zeggen tegen een gezantschapspost bij het Vaticaan te moeten stemmen en dat zij er dus nooit toe kunnen komen om in een blijvenden gezantschapspost bij den Paus te berusten. Best! Wij willen zelfs nog ver der gaan en aannemen, dat er door de lei ding van alle drie de christelijke partijen sinds de laatste verkiezingen, speciaal ten opzichte van de gezantschapkwestie, tacti- iche fouten zijn begaan. Dan staat tegenover dit alles toch één ding vast; n.m. dat alle drie de partijen zeggen liefst maar weer zoo spoedig mogelijk in ééne regeeringscombi- natie samen te gaan. Welke houding is dan wanneer men dit werkelijk meent de beste? O.i. toch deze, dat wij nu met het uitzoeken, welke fouten er zijn begaan, wat er zooal in de coalitie hapert, wat er ver anderen en verbeteren moet enz. na al wat er in de afgeloopen maanden gesproken en geschreven is eens rustig wachten, tot er «en of andere oplossing der regeerings crisis gekomen is en vooral niet noodeloos misverstand en .verdere verwijdering wekken; saxar wel integendeel moeite doen, om be staande misverstanden uit den weg te rui men. Wanneer men dat ook aan christelijk- historische zijde met ons eens is en dat moét, omdat men ook daar zegt de voort zetting der coalittie in de toekomst te be- geeren dan is de eerste taak van de leiding in de Unie om eens, met handhaving van het eigen standpunt, eerlijk en objec tief de opvatting der andere partij door de volgelingen te doen begrijpen. En dat ge beurt zeker niet, wanneer de heer Snoeck Henkemans zijn taak van voorlichter opvat op de wijze, als waarvan wij gewag vinden gemaakt in een verslag van een rede, welke hij dezer dagen over ,,de crisis en laar op lossing" in den Zegveidschen poiier heeft gehouden. Volgens een verslag in „het Centrum", heeft de heer Snoeck Henkemans betoogd, ,dat het bij deze crisis gaat om de beteekenis van het Pausschap voor de volken. Spr, zet uiteen aldus het verslag hoe de R, K. Kerk van de vervolgde de heer- schende Kerk is geworden. Hoe de gedachte van de Romeinsche overheersching ook bij de R. K. Kerk de machtsgedachte had gewekt. Dit is niets nieuws. Lang voor Nederland bestond, waren ook in de R. K. Kerk vele vrome mannen die verklaarden, dat niet in den aard der Kerk het machtsidee lag. In 1300 was het Paus Eugenius, die in een ge schrift afkeurde het streven naar de machtspositie en den eisch stelde: kiest de macht der wereld of die van den godsdienst. Vervolgens vergelijkt spr, het begin der crisis met den strijd, die de Hervorming in de 16e eeuw tegen den Paus voerde. Ook nu is het een strijd voor een beter geestelijk leven. Hier gaat de strijd om het eigen ge weten tegen de hecrschende macht. Hoe kan men de ontwikkeling van Nederland inden ken zonder dien godsdienststrijd der 16e eeuw. De groote gedachte van Prins Willem van Oranje was vrijheid van godsdienst en ook hier tegenover altijd het Pausschap, Sommigen zeggen, het is toch zoo erg niet, ook andere landen hebben een gezant bij den Paus. Maar dan vraagt spreker, is ook de geschiedenis van dat land als de onze. en dan zal men neen moeten antwoorden. In de Ned. historie hebben vele groote mannen altijd voor de geestelijke prot. vrij heid gepleit. De prinsen van Oranje, breed van gedachten, wilden nooit de R. K. Kerk onderdrukken en waren toch ook altijd voor de Prot. geestelijke vrijheid. In 1672 was het weer Willem III, dje den strijd om de gods dienstvrijheid verwon tegen een Lodewijk XIV. Aan de hand van een citaat uit de jong ste Encycliek van den Paus toont spr. nu aan, hoe ook nu de Kerk nog voor zich op- eischt het wereldlijk gezag. Hier spreekt weer het eeuwenoude woord, het gezag al leen aan den Paus, die alle daden der R. K. beheerscht. Ziedaar een voorstelling van zaken, die bijna in iederen zin strijdt met de geschied kundige waarheid. Van een overheersching °f een streven naar overheersching der Katholieke Kerk op staatkundig en maat schappelijk terrein, over geheel de wereld gerekend, is ook voor den scherpsten speurder niets te bemerken. Er is geen land °P de wereld te noemen, waar de Katho lieke geestelijke macht een overheersefcende positie inneemt; in Rome zelf is de Paus de gevangene. En wat ons eigen land betreft, wanneer de Roomsch-Katholieken inwoners, tc zamen, als georganiseerde partij de groot ste eenheid vormend, zich uit een staat van onderdrukking hebben opgeheven en een sterke positie innemen, dan doen zij dit louter als staatburgers, die in een goed ge leide en stevig uitgebouwde organisatie zich verworven hebben wat hun krachtens hun getalsterkte toekomt; eer minder dan meer. Wat dat met de machtsposite der Katho lieke Kerk te maken heeft, is niet te ver staan. Even onjuist is de voorstelling, als zou Nederland tegenover het Pausschap in een geheel bijzondere positie staan. Wanneer Duitschland en Engeland wel een gezant bij het Vaticaan hebben en Nederlnd niet, ligt dan de oorzaak hierin, dat die beide landen zulk een Katholieke historie hebben?! Wij dachten nog altijd, dat Luthcr een Duitscher was geweest en dat de afscheuring van de Engelsche Staatskerk aan Hendrik den Achtste te wijten was. Maar heel dit complex van ongerijmd heden culmineert wel in de bewering, als zou de thans regeerende Paus in zijn jongste Encycliek weer het wereldlijk gezag hebben opgeëischt. Gelukkig zijn er ook nog prote stanten, die een beter begrip van de ware inzichten van het hoofd der Roomsche Kerk hebben en die met ons in de encycliek van Christus' Koningschap een verblijdende po ging hebben opgemerkt om de staatkunde weer te doordringen van de christelijke be ginselen. Daarvan heeft „de Standaard" on langs in een tweetal hoofdartikelen over 's Pausen encycliek blijk gegeven. Laat de heer Snoeck Henkemans zich nu eens tot die breedere en eerlijker beschou wing opwerken; laat hem ook eens het standpunt van de instellcrs en handhavers van het Pauselijk gezantschap voor zijn ge hoor én zijn lezers uiteen zetten, van de liberale ministers Cort van der Linden en van Karnebeek, die de stichting van een luisterpost bij het Vaticaan niet uit verec- ring voor het hoofd der Katholieke Kerk, maar ter wille van een Nederlandsch belang hebben verdedigd, van een nationaal belang, hetwelk er ook Frnkrijk, Engeland, Duitsch land en meer dan twintig andere staten in zien. De Christelijk-Historischen behoeven het met dit natinoale standpunt dan nog niet eens te zijn, zij mogen er de juistheid van betwisten, maar zij dienen het toch te er kennen en afstand te doen van de voorstel ling, alsof het hier gaat om een religieus, om een Katholiek belang. Deze voorstelling verwekt al de andere vakche ideeën boven genoemd, an bederft de politi ke sfeer. Dat de politike voormannen in deze dagen het land ingaan en overal spreekbeurten vervul len, wij begrijpen het en juichen het zelfs toe Maar wanneer het den christelijken politici, naar zij zeggen, nog te doen is om herstel der christelijke coalitie, laten zij dan op houden met het doceeren van geschiedenis op een manier, zooals de heer Snoeck Hen kemans nu weer in den Zegveidschen pol der heeft gedaan, en waarvan wij dagelijks staaltjes in „de Nederlander" te lezen krijgen. Dit is een manier om juist het tegen deel te bereiken van wat men beweert na te streven! Alleen GR. HOUTSTR. 18?, Telef. 12504 Hedennacht is te Wognum plotseling overleden de Hoogeerw. Heer Deken A. Vergeer, deken en pastoor te Wognum. A. Vergeer werd geboren te Reeuwijk Raamburg op 13 Mei 1861, priester ge wijd op 16 Augustus 1885, was kapelaan te Voorburg en van Mei 1886 tot 24 Februari 1904 leeraar aan het Seminarie Hageveld te Voorhout. Op 24 Februari 1901 werd hi, benoemd tot deken en pastoor te Wognum. Na de laatste maanden herhaalde malen voorzien te zijn geweest van de H.H. Sa cramenten der Stervenden is gistermiddag te ruim vijf uur de heer C. J. Gonnet, be kend oudheidkundige en een bekend figuur op het vereenigingsgebied, zacht en kalm overleden in den ouderdom van 83 jaar Wij weten niet wal wij in den heer Gon net het meest moeten bewonderen. Zijn bescheidenheid en voorkomendheid waren even groot als zijn uitgebreide en gedegen wetenschap, welke hij zich eigen had ge maakt door ernstige en jarenlange studie, door een zeldzame dorst naar weten en door Meeningsverschil met den minister van Waterstaat. Naar de „Tel." van welingelichte zijde verneemt, is ten opzichte van den heer Damme, directeur-generaal van de Poste rijen en Telegrafie een bijzondere maatre gel getroffen, welke niet nalaten zal opzien te baren. Maandag a.s. zal n.l. per dienst order worden bekendgemaakt, dat de heer Damme voorloopig gedurende het verdere deel van de maand Februari afwezig zal zijn. Zijn werk zal dan worden waargenomen door de heeren mr. J. F. van Royen, alge meen secretaris der Posterijen en Telegra fie, G. J. Hofker, inspecteur der Posterijen en Telegrafie in Algemeenen Dienst, en A. P. F. Duynstee, inspecteur der Posterijen en Telegrafie, welke beide laatste heeren tij delijk belast zijn met de waarneming van de functie van hoofdinspecteur der Poste rijen en Telegrafie. De aanleiding van den ten aanzien van den heer Damine getroffen maatregel is ge legen in een zakelijk meeningsverschil over dienstopvattingen tusschen den minister van Waterstaat en den heer Damme. Deze laat ste was de laatste dagen reeds niet meer op het kantoor van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie aanwezig. Nader verneemt het blad nog, dat het reeds getuimen tijd in postkringen geen ge heim meer was, dat de samenwerking tus schen den directeur-generaal eenerzijds en den minister van Waterstaat benevens de leidende hoofdambtenaren van het hoofd bestuur der P. en T, anderzijds, in tal van onderdeden te wenschen overliet. In het bijzonder schijnt dit naar voren te zijn ge komen tijdens de afwezigheid van den heer Damme, die onlangs als regeeringSvertegen- woordiger de Internationale Telegraafconfe- rentie te Parijs heeft bijgewoond. Het ledental van den R. K. Textielarbei- dersbond ,,St Lambertus" bedroeg op 1 Januari 1925 totaal 9931, op 31 Dec. was dit cijfer gestegen tot 10852. alzoo een stijging van 921 leden. De winst ontstond o.m. door de stichting van 3 nieuwe afdeelingen: Boe- kelo 6, Made 20 en Oss met 223 leden.- zelfontwikkeling. Hij is een mooi voorbeeld van den autodidact, den man. die zich we tenschappelijk zelf gevormd heeft en zoo n hoogen trap van zelfontwikkeling heeft be reikt, dat hij op zijn gebied algemeen als een autoriteit werd erkend. Den 4cn Juni 1842 werd hij te Haarlem geboren. Op' 14-jarigen leeftijd kwam hij als klerkje op de gemeente-secretarie, die teen nog bestond uit een gemeente-secre taris, een chef der secretarie en zes amb tenaren Al spoedig trok de jongste ambte naar door zijn ijver en leerlust de aandacht van den toenmaligen gemeente-secretaris, den heer mr J. Tielcman Kruijlhoff, die hëjja de moderne talen onderwees Deze lessen werden voortgezet door den heer Dr B. W Hoffmann, conrector, later rector van het Gymnasium. Hij voelde zich vooral aangetrokken tot de geschiedenis en stond -den heer mr. A. J. Enschedé bij in zijn arbeid als gemeente-archivaris. Op het stadhuis klom de heer Gonnet ook op in hoogeren rang: op 1 Juli 1864 werd hij be noemd tot adjunct-commies en op 1 Janu ari 1874 tot commies. Hoezeer de gemeen teraad van Haarlem zijn wetenschappelijke verdiensten en werkzaamheden op prijs stelde bleek wel uit het feit, dat de ge meenteraad hem bij besluit van 13 Juli 1879 den titel van adjunct-archivaris verleende eu op 1 Juli 1874 de benoeming van ad junct-bibliothecaris. Het was dan ook niet te verwonderen, dat hij uitverkoren werd de opvolger te worden van den bekenden gemeente-archivaris Mr. A. J. Enschedé, toen deze op 19 Maart 1896 overleed. Zijn geheele leven heeft de heer Gonnet een grooten eerbied gehouden voor den heer, Enschedé. Intusschen viel ook de aandacht van de Regeering op den jongen, ijverigen geleer de. In het Paviljoen was destijds gehuisvest het Museum van Moderne Kunst, een Rijks verzameling van schilderijen. De heer Gon net kreeg de opdracht in 1874 van deze verzameling een catalogus te maken én zoo waardevol was dit werk, dat hij in 1880 be noemd werd tot conservator van dat Mu seum als opvolger van den heer E. Koster. Sindsdien woonde den heer Gonnet in het Paviljoen. Op 26 Februari 1886 werd hij bi' Koninklijk besluit benoemd tot eerste Rijksarchivaris in de Provincie Noordhol- iand en op 1 October van datzelfde jaer volgde hij den heer Mr. Scheltema op als archivaris der Provincie. Deze beide ar chieven waren ondergebracht in het Pro- Unciaal gebouw aan de Jansstraat, maar de uitbreiding der Griffie maakte verplaatsing noodig en Gonnet wist daarvoor te benut ten de Vleeschhal aan de Groote Markt, die daarmede een nuttige en haar waardige bestemming verkreeg. Veel heeft de heer Gonnet als archivaris voor Rijk, Provincie en gemeente gedaan. Niet alleen dat de stukken op oordeelkundige wijze werden gerangschikt en gecatalogiseerd, maar op gelukkige wijze beeft hij de archiefstukken van Rijk, Provincie en gemeente aan elkan der weten dienstbaar te maken. Geschied- vorschers, die de archieven kwamen bestu- deeren, vonden in den heer Gonnet immer een vriendelijk, voorkomend en geleerd functionaris en helper. Tot op zijn 70ste jaar diende hij de ge meente Haarlem. Op 1 Januari 1921 ver kreeg hij eervol ontslag als Rijksarchivaris van dc Provincie Noordholland, welk ambt hij gedurende 34 jaar bekleedde. De fegeering erkende zijn verdiensten door hem op 31 Augustus 1906 te benoe men tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Dat is in het kort de loop baan van' den heer Gonnet. Maar hoeveel heeft de heer Gonnet zijn medemenschen laten genieten van zijn ga ven! En dan valt wel allereerst op wélk aan deel hij had in het nuttige werk als oud heidkundige in de vereeniging „Haerlcm". Hij was daar een graag geziene gast en waar schijnlijk wel het meest op den voorgrond tredende lid. Hoevelen hebben genoten van de kunstbeschouwingen, die de heer Gon net gaf en hoe bewonderde men daarbij zijn ongeëvenaarde topografische kennis van Haarlem en plaatselijke toestanden. Hij bracht in den loop der jaren talrijke dorps-en stadsarchieven in hun verband te rug en maakte het mogelijk dat van menige gemeente het archief in druk kon worden uitgegeven. Zijn aangename omgang en groote bele zenheid, gepaard aan een nuchter, oordeel, verwierf hem ook een plaats in de bestu ren van tal van vereenigingon. Wij noemen er enkele: secretaris van de commissie van toezicht op het Stedelijk Museum; secretaris van de Vereeniging tot uitbreiding van de verzameling vaa kunst en oudbeden in het Stedelijk Museum, voorzitter van de R K. Leesvereeniging, lid en eenigen tijd voorzit ter van het Plaatselijk Comité der Katho liek Sociale Actie, lid van de Commissie van Advies der Vereen tot Verfraaiing van Haarlem en omstreken; secretaris van het Kerkbestuur van de parochie „Sint Bavo secretaris van het bestuur der Sint Bavo- school; bestuurslid van de Haarlemsche Be grafenis-sociëteit; secretaris var. de com missie van toezicht op het Frans Halsmu seum. Hij was lid van verschillende oud heidkundige en geschiedkundige genoot schappen, zooals het Zeeuwsch Vjenootschap der Wetenschappen te Middelburg, het Prov Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden, van het Kon. Oudheidkundig Genootschap te Amsterdam. Van zijn hand verschenen tal van weien- schappelijke geschriften, opstellen en stu- dieën. Dg meeste in Bijdragen tot de Ge schiedenis van het Bisdom Haarlem. In samenwerking met mr. A. J. Enschedé pu bliceerde hij enkele resultaten van archief onderzoek, maar zijn grootste trots was de samenstelling van den atlas van Haarlem. Memoreeren wij nog het gróót aandeel dat hij heeft gehad in de opkomst en der bloei van het Bisschoppelijk Museum te Haarlem, de heiligdommen van Hcilo en Sint Adalbert te Egmond, de ontginningen die hij verrichtte op het gebied der kerkge schiedenis van Haarlem en het bisdom Haarlem, ^Wij weten dat wij met de bloote vermelding van die feiten geenszins naar waarde teekenen de groote verdiensten, die de heer "Gonnet zich op dat gebied heeft verworven, - doch de beperkte ruimte van een doodsbericht leent zich dan ook kwa lijk om op alles diep in te gaan. Allicht zullen anderen, op verschillend terrein, de verdiensten van den heer Gonnet breeder uitmeten - en zal het ons gegeven zijn om nog eenige malen de aandacht te vragen voor Gonnet's werk op zoo velerlei terrein. De heer Gonnet heeft een lang menschen- leven gearbeid met taaie volharding en grooten vlijt en heeft de gemeenschap, vooral de stad zijner inwoning, groote dien sten bewezen. Hij mocht zich in de onver deelde sympathie verheugen van autoritei ten, collega's en ondergeschikten, van allen, die met hem in aanraking kwamen. Op zijn 70en verjaardag en bij elk neerleggen van een functie was hij het voorwerp van een har telijke en welverdiende huldiging en zijn beeltenis prijkt in het tehuis van de ver eeniging „Haerlem" op de Grpote Marjct, waar hem dat eenige jaren terug door een aantal vereerders is aangeboden. De heer Gonnet was ook 'een man met vroom gemoed en wij Katholieken, zijn trofsch dal wij hem een der' onzen mogen noemen. Ook aan de Roomsche zaak heeft de heer Gonnet veel goeds gedaan. Gonnet's naam zal nog vele, vele jaren ■in Haarlem geroemd worden! En zoo moge dit vluchtig geschreven/ uit den aard der zaak zeer onvolledige doods bericht. eindigen met den traditione: !en katholieken wensch dat het Gode moge be haagd hebben Zijn dienaar reeds nu het loon te hebben gegeven dat wij allen voor een vroom en welbesteed leven hopen te be reiken. Hij ruste in vrede! Van zeer geachte zijde schrijft men ons nog: Aan Oud-Haarlem is zijn trouwste wach ter ontvallen, want Zondagmiddag is de oud- archivaris C. J. Gonnet overleden. Wat een schat van kennis van onze stad, wat een trouwe toewijding voor oud-Haarlem in hem verloren gaat, is in het kort bestek van dit stukje niet in onderdeden te be schrijven. Bewaarder van het „Paviljoen Welgelegen" was de laatste officieele titel dien hij droeg; als wachter van oud-Haar lem zal hij blijven voortleven, zoolang het nageslacht oud-Haarlem hoog zal weten te houden. Maar met Gonnet verdwijnt ook een zeer sympathieke merkwaardige figuur uit de Haarlemsche samenleving. Bij elke offici eele gebeurtenis in zijn dierbare geboorte stad achtte hij 'J: zijn plicht tegenwoordig te zijn. Dezen winter was zijn 'grootste verdriet dat hem het bijwonen van de Hoogmissen in de Kathedraal, waar hij kerkmeester was. hem door zijn medicus ontzegd moest worden. Echt bedachtzaam bewoog hij zich door zijn vaderstad. Met kleine, preciese passen, vriendelijk opmerkzaam op alles, hebben wij hem tientallen van jaren door zijn geboortestad zien gaan. Een groet was hem geen sleur, maar een daad van hof felijkheid, die hem haast stil deed staan. Trouwens, stil staan, was een deel van zijn wandelen; kijkend (of het oude nog onaan getast stond, kijkend hoe het nieuwe over al oprees en altijd in zijn oogen het stralen van stil genieten bij al het oude dat bleef en met lichten spot "voor het veel minder mooie, wat er zoo vaak voor in de plaats was gekomen. Zoo liep hij daar als wachter door Haarlem en met woord, pen en daad bepleitte hij het behoud van al het schoo- ne, dat gered kon worden. In de vertrekken, die hem in het Pavil joen waren afgestaan, verzorgde hij al de mooie. ouderwetsche meubelen, glaswerk, porcelein, prenten en schilderijen uit zijn ouderlijk huis, aangevuld door wat eigen goede smaak en speurzin voor het schoone in zijn lange leven had bijeenverzameld, als die-bare schaften. Alles zorgvuldig ge plaatst en onderhouden, zóó, dat het op zijn mooist naar voren kwam De wijze, waarop hij die schatten bekeek, aanpakte, gebruikte en aan zijn vrienden toonde was die van den echten fijnproever, op dit ge bied. Zoo leefde hij ook in huis te midden van Oud-Haarlemsch, Oud-Hollandsch schoon, door hem al hoog geschat toen nog bijna niemand er het waardevolle van inzag. Zijn leven zelf was een toonbeeld van oud-Hollandsche orde: voor alles de vaste plaats en de vaste lijd. Orde scheppen in archieven en bibliotheken is een groot deel van zijn levenswerk geweest. Orde nend ontdekte hij die talrijke wetenswaar dige historische bijzonderheden, waarmede hij de geschiedenis van Haarlem en Noord- Holland' verrijkt heeft. Het geschrift, waar in hij zijn laatste zinnen neerschreef, was een beschrijving van de oude buitenplaat sen van Bloemendaal, dat hij helaas on voltooid moest laten. Hij stierf, zooals hij geleefd had. Alles stipt bepalend, wat er na zijn afsterven ge beuren moest, wakende dat zijn verzame lingen daar terecht zouden komen, waar ze gewenscht en gewaardeerd zouden, zijn, 15 Cl PERPA1WF J en dan eindelijk, zich volkomen overgeven de aan Gods Wil, waren in zijn langdurige ziekte wel de meest hem kenmerkende voorden: „Ik ben bereid; maar.... ik ben niet ge presseerd." De uitvaartdiensten zullen Donderdag morgen plaats hebben, waarna, na de ge zongen Id. Mis van 9 uur, de begrafenis op het R.K. kerkhof te Schoten zal plaats hebben Te IJmuiden is binnengekomen de Argen- tijnsche sleepboot „Schiffsbail", welke ge rapporteerd heeft, van Hamburg te zijn ver trokken naar Buenos Ayres met een tank- lichter op sleeptouw. Zaterdagavond heeft de boot ter hoogte van Terschelling door het breken vap den tros den lichter verloren. Den volgenden morgen is men nog 3 uur bezig geweest met het zoeken naar het verloren schip, doch noch de lichter, noch dc daarop bevindende man zijn teruggevonden. De sleepboot is daar na naar IJmuiden vertrokken, om het onge val te rapporteeren.. Naar later werd bericht, moet het wrak zich op een gevaarlijke plaats onder water bevinden. De Directeur-Generaal der P. en T. voor loopig buiten functie. Meeningsverschil met den Minister van Waterstaat. De Maas valt weer. De Paleis-Raadhuiskwestie te Amster. dam. Geestdriftige viering van het zilveren hi weiijksfeest van het Kon, Echtpaar te Ape' doorn. Jhr. Mr, G. L. M, H. Ruys de Beeren- brouck overleden. C. J. Gonnet f Doodelijk ongeval te Santpoort. Madagascar door een cycloon geteisterd. De Koning van België opent het tweed- koloniale Congres te Brussel. Ernstig spoorwegongeluk bij La Louvièrt een doode, veertig gewonden, In Korea wordt een complot tegen de Regeering verijdeld, Barometerstand 9 uur v.m.: 757. ooruil Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.23. EEN LANTAARNPAAL, DIE DEN KOP LAAT HANGEN. De electrische lantaarnpaal aan de Vosse- dwarsstraat te Hillegom moest het dezer da gen ontgelden door een achteruitrijdenden auto. De aanrijding had tot gevolg, dat dc lantaarnpaal in dc hierboven afgebeelde typische situatie kwam te staan. MeifSneldl ons uit IJmuider.: Zaterdag, tegen der, middag, was de over weg over het spooi, bij het station, afgeslo ten, omdat er een trein rangeereu moest. Deze boomen worden bediend aan de Noord zijde, waar ze vastgehouden moeten worden door pallen en mei eer ketting in verbinding staan met de Zuidzijde. Door het personeel werd, voor dienstzaken, even de boom van de Noordzijde geopend wijl de trein aan de Zuidkant passeeren moest Een ongeduldig persoon die aan den gevaarlijken kant stond te wachten, gooi3e, schoon daaitue niet be voegd, de boom aldaar cck in de hoogte, in de meening dat de weg vrij was. In een der gelijk geval komt cr ruimte in de ketting en de pal gaat nir-x over zoodat de boom niet vaststaat Achtc der ongeduldigen aan kwam de heer J F A Jungbacker, die den weg open zag doch de situatie niet kende. Hij ging dus door tot juist toen hij den boom passeerde, deze weer naar beneden viel. Het zware voorwerp trof den heer Jung backer boven op zijn hoofd, waardoor het slachtoffer ineenzonk Onmiddellijk werd Dr. de Vries Robles ont boden, die eer- lichte hersenschudding con stateerde, dat voor ten menscb op rijperen leeftijd steeas zeer gevaarlijk is. Per brancard werd de heer J naar zijne woning in de Midden Havenstraat, vervoerd. Aangaande de omstandigheden van dit on geluk kan nóg worder, medegedeeld dat het spoorwegpersoneel vrij uit gaat en de over wegwachter werkte, onder onmiddellijk toe zicht van zijn chef, nauwkeurig volgens ont vangen instructies. Het is geheel te wijten aan den man die de boomen opende, en wiens naam bekend is. Verder blijft dit ongeluk een waarschuwing voor velen-, die daar ter plaatse dikwijls, on geduldig zijn en den aansporing voor de be trokken autoriteiten, dat eindelijk de ont worpen loopbrug op dit drukke punt eens tot stand komt Hedenmorgen 10 uur is de tweede Ijoog- oven te Velsen ontstoken De plechtigheid geschiedde door mevr. Ingenhousz, de echt- genoote van den directeur. Aanwezig waren o m. de directeur en het technisch personeel. LENTEBODEN? Bij den landbouwer P. van R. in Haarlem mermeer kan men thans al jonge lammeren in het land zie nloopen. Ze huppelen al zoo vroolijk rond, alsof het reeds in de Meimaand is. Medegedeeld door het Kon. Meteorou Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 9 Februari. Hoogste Barometerstand 781.2 m. M. te Haparamda. Laagste Barometerstand 747.4 m. M. te Valentia. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 Februari; Zwakke tot matigen Zuidoostelijke tot Oostelijken wind, meest zwaarbewolkt weinig of geen neerslag. Iets kouder. Zaterdag j.l. kwart voor één, stond het 11-jarig meisje A, M. Drogtrop, wonende Korte Bagijnenstraat 11, Haarlem, voor per ceel 6 aan de Jansstraat, waar zij een mandje fruit moest bezorgen. Uit de rich- ting van het Station kwam een tramwagen op hezelfde oogenblik aanrijden. De tram, van de brug rijdend, had flinken gang, ter wijl de toestand der rails daar ter plaatse slecht is. Hoe het zij, de tramwagen liep uit de rails en schoot op het trottoir. Het meisje werd tusschen den muur en den tramwagen geklemd. Ernstig inwendig ge kneusd, werd het ongelukkige slachtoffer ter plaatse verbonden en op- een brancarc naar haar woning vervoerd en vandaar naar het St. Elisabeths Gasthuis. Zaterdagavond ontving zij de H. Sacramenten der Ster venden De winkelpui en de deur van het perceel werden ernstig beschadigd. Het ongeluk wordt geweten aan den slechten toestand ter plaatse. De Janssraat vereeniging wees daar reeds meermalen op De heer Duijn, voorzitter van de Jans- straat-Vereeniging, gaf ons als zijn meening tc kennen dat een ongeluk niet kon uit blijven. De rails waren geheel uitgesleten. Den dag tevoren ontving de Jansstraat-ver- eeniging antwoord op een adres, dat de ver eeniging 15 September 1925 had ingezonden. Verbetering in de bestrating werd toege zegd; het aanleggen van enkel spoor in dat gedeelte van de Jansstraat, zou op groote moeilijkheden stuiten. Den volgenden dagge- beurde het ongeluk. Volgens ooggetuigen zijn de tramwagens, hoewel zij zeer langzaam de brug afreden, nog meermalen op dezelfde plaats uit de rails geloopen Zaterdagnacht zijn er nieu we rais gelegd, hedenmorgen zijn de oude in beslag genomen. De Jansstraat-Vereeniging heeft nu we derom een adres aan B. en W. verzonden waarin de slechte verkeerstoestanden in -de Jansstraat nogmaals onder de aandacht worden gebracht: de toestand der rails was van dien aard dat ongelukken te verwach ten waren. Nieuwe rails en nieuwe bestra-' ting zijn slechts halve maatregel. De Jans- straat is te smal hetgeen door de werk- zaamheden aan de trambran nu nog meer j uitkomt om dubbel spoor te kunnen ber gen. in Haarlemmermeer. Terwijl de heer N. v. D. te Hoofddorp met zijn auto op den Kruisweg in Haar lemmermeer reed, raakte hij, vermoedelijk foor verkeerd of te ver utiwijken, de macht over het stuur kwijt, met het gevolg, dat de auto van den hoogen walkant naar bene den stortte en daar op het opgespoten ge deelte grond bleef ligge. Het mag een -won- der heeten, dat v. D noch zijn vrouw en 2 kinderen, die mede in de auto zaten, eenijl letsel bekwamen. De auto werd nogal ge>; havend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1