ïm, Voornaamste Nieuws De nieuwe R. K. Kerk aan het Valkenburgerplein te Heemstede. Dinsdag 9 Februari 1926 SOste Jaargang» No. 16170 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Gewichtige dagen.» BINNENLANDSCH NIEUWS. De Directeur-Generaal der P. en T. KERKNIEUWS. Gunstige berichten. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Korenmolen „De jonge Landsman" De steunactie^roor de geteisterde streken. „HET BROKKENHUIS". Donkere Spaarne 34. Hinderwet. Weldadigheidsconcert ten bate van de watersnood-slachtoffers. Brand, De bouw van een nieuwe H. B. S. VOOR DEN POLITIE RECHTER. Gemeente-electriciteltsbedrijf, Verbetering van de Kruisstraat. Bouwterrein te Schoten. BILJARTEN. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Haarlem. Koningstraat 10 Telegrafisch Weerbericht Hinderwet. trdffl abonnement iprijs bedraagt voor Haarlem et Agentschappen: Fei kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per posV per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. 1 elefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE Advertentiêu 35 cefit* pat regeL Bi) contract belangrijke korting, AdvertentiëD tusschen den tekst, als ingez>>coen mededeeling, 60 ct. per regel, op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-ad»»^, tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct- bij vooruitbetaling Alle abormes op dit Had zijn, ingevolge de verzekeringsvoOrwaarden 1^000 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7%[) bij een ongeval metf^/H bij eg-it «.ngeva.len verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: loUuU. verlies van beide armen, heide beenen.of.beide oogen: wU."doodelilken. afloop: eei Somtijds bekruipt ons wel eens de vrees of wij, en met ons het meerendeel. onzer Ne- derlandsche confraters, ons bij de dagelijk- sche voorlichting van het publiek niet te veel laten beïnvloeden door de binnenlandsche vaak heel kleine! politiek en de plaatse lijke en gewestelijke belangen en gebeurte nissen en te weinig aandacht vragen voor de groote wereldproblemen. De Nederlander hoewel door de overbevolking van zijn land binnen enge grenzen en door de wereldbe- teekenis van zijn vaderland als koloniale mogendheid, aangewezen op breede ontwik keling en het streven naar een wereldbur gerschap doet niets liever dan te kibbelen over partijkwesties en het einde der aarde te zien aan de grenzen van zijn genfeente. Wan neer er dan, als in 1914, plotseling een vuur oplaait als van een wereldbrand, is Holland in last. Dat ze daarbuiten nu ook niet ver standiger zijn om met lucifers te spelen en brand te maken, zoodat de onschuldige bu ren er last van krijgen! Eenige jaren heeft onze Nederlandsche burgerij noodgedwongen meegeleefd met wat er aan 't Westfront en aan het Oostfront gebeurde; daarnaar moesten immers de vre- deskansen, de duur van den mobilisatietijd en van.... de oorlogswinsten worden bere kend. Na dien is de belangstelling echter weer danig verflauwd en wij kibbelen weer rustig in ons parlement, onze raden- en Statenvergaderingen, kiesvereenigingen en andere bonden, alsof de achturendag, de veilige gulden, de medezeggenschap, het Pauselijk gezantschap, de allesbeheerschen- de vraagstukken en Colijn, Marchant en Lim burg de wereldfiguren van dezen tijd waren. Toch zijn er nog wel andere dingen, die onze aandacht waard zijn. Vandaag zal ver moedelijk Duitschland's aanvrage om lid te wordei van den Volkenbond worden inge diend. Laten wij ons eens even in de betee- kenis van dit feit indenken. Toen Wilson's grondwet voor den wereld vrede uitkwam, toen het ontwerp voor een „Volkenbond" aan de door den oorlog ver moeide en verscheurde wereld werd voorge legd, werd het geniale plan als het vinden van een oase in een woestijn met juichkre ten begroet. Maar bij nadere bestudeering en vooral in de eerste jaren van de practijk van het instituut van Genève kwamen wij tot de droeve ervaring, dat die veel geprezen Vol- kenbona nu nog juist niet was een algemee- ne bond van alle volken, tot handhaving van den vrede. Het grootste bezwaar was, dat wereldmachten als de Vereenigde Staten en Rusland er buiten bleven, Duitschland er eerst buiten gehouden werd en er later niet meer in wilde; dat er naast den Volkenbond een Volkenbondsraad was, met vèr dragende bevoegdheden, en dat de eene oorlogspartij, die def Geallieerden, zich zelf vier vaste ze tels in dien Raad waarborgde, n.m. aan Frankrijk, Engeland, Italië en Japan. En zoo ontstond in den Bond weer een tegenstelling van belangen, welke men juist gedacht had te overbruggen. De Raad werd voor een niet gering deel aanklager en rechter tegelijk te genover de verwonnen Haten, speciaal te genover Duitschland, dat slechts had te prij zen, wat de heeren geliefden te wijzen. Na den val van Poincaré, na het omslaan der oorlogsgezindheid van West-Europa on der' den financieelen druk en den last der staande legers, na het succes van Locarno vooral, schijnen er betert dagen op komst. Wanneer Duitschland lid is geworden van den Volkenbond verandert plotseling het as pect van het Instituut van Genève. De oor spronkelijke gedachte van Wilson komt dan meer in aanlokkelijken vorm naar voren. De bedoeling van den Amerikaanschen vredes apostel is geweest den Volkenbondsraad sa men te stellen uit zeven vaste en drie wis selende zetels. De onveranderlijke leden zou den zijn de vertegenwoordigers van Enge land, Frankrijk, Italië, Japan, de Vereenigde Staten, Duitschland en Rusland. De vergade ring van den Bond kon er dan jaarlijks drie bij kiezen. Hoe meer deze oorspronkelijke opzet wordt benaderd, hoe meer waarborg de Volkenbond biedt als Vredesinstituut. Daarom is het van zooveel beteèkenis, dat Duitschland nu vrijwillig als lid toetreedt, dat de formaliteiten al reeds in gereedheid wor den gebracht om de volgende maand, in de vergadering, waarin over Duitschland's toe treden zal worden beslist, tevens voor dat groote rijk in het hart van Europa een vasten zetel in den Raad in te ruimen. Daarmee treedt tegelijkertijd het tractaat van Locarno in werking en wordt de gelegenheid gescha pen om voortaan alle geschillen tusschen Duitschland en zijn vroegere vijanden op voet van gelijkheid te bespreken en tot op lossing te brengen. Hoezeer intusschen de oude geest van ri valiteit nog in de Europeesche staten leeft, blijkt wel uit het feit, dat Polen^tegelijker- tijd aanspraak maakt op een vasten zetel in den Raad. Men zal nu wel ondanks den steun, welke Frankrijk verplicht is aan zijn dun, gekochten bondgenoot te verleenen den nieuw-bakken staat in Oost-Europa aan net verstand brengen, dat van zulk een be voorrechting geen sprake kan zijn. Dan zijn er andere, Spanje, Brazilië, België, Neder land, enz., met oudere rechten. Men mag verwachten, dat de Volkenbond zoo ver. standig zal zijn een systeem in te voeren van vijf vaste Raadizetels en vijf rouleerende, Waarbi, ieder land op zijn beurt een kans krijgt om een jaar'.op het hooge gestoelte te zetelen. Eenmaal zoo ver, openen zich nog belang rijke vergezichten, 't Is waar, Rusland blijft de zwarte plek en de onwil der Vereenigde Staten om tot den Bond toe te treden is te leurstellend. Maar in de nieuwe wereld vol trekt zich toch een gelukkige evolutie. On danks hevige oppositie is de groote Unie toe getreden tot het Internationaal Gerechtshof in Den Haag en zal het een vertegenwoordi ger zenden naar de voorbereidende ontwa peningscommissie. Met dit laatste college loept het ook nog niet geheel naar wensch. Hoewel het oorspronkelijk den 15den dezer maand zijn werkzaamheden zou moeten be ginnen, is de bijeenkomst eenigen tijd uitge steld. Maar dit uitstel zal geen afstel zijn, omdat de ernstige wil, ja de noodzaak om tot beperking van bewapening te komen, bij al len aanwezig is. En bovendien staat de pre sident der Amerikaansche republiek met een edele concurrentie gereed en is het voorne men van Coolidge aangekondigd om een we reldconferentie tot beperking van maritieme en luchtbewapening in Washington bijeen te roepen. Maar het voornaamste van alles is, dat de Volkenbond langzamerhand zijn ware karak ter krijgt, n.m. van vredesinstituut; dat de Staten daarin niet vertegenwoordigd zijn om eigen belangen vóór alles te 'dienen, maar om te waken tegen het ontstaan van scherpe te genstellingen tusschen de volkeren onderling en tegen het vormen van onderling vijandige combinaties. In den Bond moet komen een den vrede dienende geest. Door de toetreding van Duitschland en de daardoor automatisch in werking tredende bepalingen van de verdragen van Locarno, wordt deze ten zeerste bevorderd. En daar om gaat de wereld gewichtige dagen tege moet. Naar aanleiding van het bericht van de ,,Tel." dat ten opzichte van den heer Dam me, dirt cteur-generaal der P. en T. een bij zondere maatregel is getroffen, waardoor hij volgens dit blad, voorloopig gedurende het verdere deel der maand Februari afwe zig zal zijn, verneemt de „Msb." dat dit be richt wel wat erg sensationeel en opgebla zen is. Feit is aldus het Rotterdamsche blad, dat de heer Damme gedurende de maand Februari met verlof is. Dit is een ge woon verlof en heeft geenszins het karakter van een schorsing, hetgeen o.a. hieruit kan blijken, dat hij op 1 Maart a.s weer gewoon in functie treedt. Tijdens het verlof van den heer Damme wordt diens werk waargenomen door de heeren oir van Royen, Hofker en Duynstee Dat dit per dienstorder is bekend gemaakt, heeft geen andere beteekenis dan dat een ieder zou weten, tot wie men zich tijdens het verlof van den heer Damme heeft te wenden Intusschen mag het wel als bekend wor den verondersteld, dat minister Bongaerts alles in het werk stelt om aan het hoofd bestuur der P T. en T. eindelijk eens een 'eregelden toestand te scheppen. verlies van een hand, voet of een oog: bij verlies van een duim of wijsvinger: f Ef| bij 'n breuk van f hft bij verlies v. een Ü<J.~ heen of arm: l'U» andere vinger. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Deken van het Dekenaat Ouderkerk en tot Pastoor te Buitenveldert den Zeereerw. Heer G. J. M. Maat, alsmede tot Pastoor de volgende Weleerw. Heeren: te Zwaag C. B. N Nuyen, te Amsterdam (O. L. V. Kon. des Vredes) F. B. J. M. Fil- bry, die kapelaan was te 's-Hage (H. Agnes) en te Maassluis Th. de Haan, die kapelaan was te Amsterdam (H, Willibrordus binnen de Veste) ter zijn niet alk artikelen verkocht. De overgebleven goederen zullen nog op andere wijze te gelde gema kt worden, zoodat men het bedrag nog hoort op te voeren tot 2000. Te Santpoort. Het batig saldc van de uitvoering ten bate der watersnoodslachloffers gehouden door „Volkszang" bedraagt 39.65. De toestand van den heer J., die bij het ongeluk met de spoorbrcmen te IJmuiden Zaterdag, gevaarlijk gewond werd, is thans vrij gunstig Tegen D. J. D, te Velseroord, die de hoo rnen opende is procesverbaal opgemaakt. Jhr Mr. C. M H. RU1JS DE BEERENBROUCK. f Oud-Commissaris der Koningin in Limburg. Eere-Voorzitter 'van het Ned. R.K. Huis- vestings-Comité. Tegen het zoogena„n.a; „Duitsche vrouw tje'', te Velseroord, is weer een proces-ver baal opgemaakt, terzake het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde Terzake dit feit is zij reeds herhaalde ma len veroordeeld. Desniettegenstaande voelt zij blijkbaar nog steeds roeping om haar ge neeskundige experimenten voort te zetten. Men schrijfi ons uit Vijfhuizen: Nog steeds staal onze korenmolen „De jonge Landsmanin aenzelfden ontredder den toestand als wa :rin hij gekomen is, op dien voor hem noodktt aen Donderdag voor Kerstmis, toen hij dooi het breken van n roe zwaar beschadigd werd Wel werden er pogingen aangewend om den molen te be houden maar zekerheid schijnt daaromtrent nog niet te bestia- Intusschen leven er velen in hoop en vrees wat de afloop zal rijn Er zullen er maar weinigen zijn die bei loï van dezen mooien molen, die ook nog historische waarde bezit (hij heeft vroeger in Amsterdam gestaanl on verschillig is Zou het met op den weg lig gen van de vereeniging „Dorp Vijfhuizen" om voor het behoud van dezen ouden dorps molen te ijveren" Dqel Haai art 1 van,het reglement niet op? Daar, waar over de dorpsverfraaiing wordt gesproken. Bazar Kennemer Lyceum. De totale opbrengst van de Bazar van het Kennemer Lyceum bcdr; agt 1786.40, Ech- Het bestuur schrijf' ons: Het Bestuur var. het Brokkenhuis deelt mede, dat in de laatste. 2 weken in vrien delijken dank ontvangen werd van Mevr. Mr, E. dc E, eenige goederen; van Mej. M. B. een mooi ledikant, een stoelen en klee- dingstukken; van Mevr de R. een pakje kindergoed; van Mevr P. eenige kleeding- stukken; van de familie D. een partijtje goe deren; van Mevr V. 2 tafels en eenige stoe len; van Mevr. D. 3 mantels en eenige lijf goederen; van Mevr v d W een kinder wagen; van Mevr. M van B. 8 paar schoe nen van Mevr W. D eenig goed; van Mevr. C. een canapé, van Mevr B 2 pakker klee- ren, een paar stoelen, een petroleumkachel en nog eenige voorwerpen, van Mei M eenige goederen; van J W. de K. een kin derwagen en van Mevr V. eenige kleding stukken en van Mevr N, te Santpoort eenige goederen. /Voorts werden nog var andere zijden goe deren ontvangen. Gaarne zou het bestuur nog wat mannen onder- en bovengoed ont- angen, waaraan groote behoefte is. Het aan- al aanvragen hiervan blijft steeds aanhou- 'en en de voorraad i» thans geheel uitgeput Vele personen, die na een lantfe periode van werkloosheid wee: werk hadden gevonden, werden door hel Brokkenhuis van kleeding voorzien, en verde» worden er regelmatig iedere week 20 a 25 gezinnen geholpen aan kleeding en meubilair. Het Bestuur 's met fit resultaat zeer tevreden en hoont door fen steun van de ingezetenen met deze werkzaamheden re kunnen voortgaan, in het belang van de hulpbehoevende gezinnen De goederen die ten cesclic-nke aan het Rrok- kenhuis worden afgestaan kunnen on eèn nader tn bepalen dag aan huis worden afge haald Een briefkaartje aan het adres D 'roaarne 34 of een telefconljc No. 12700' en No. 11702 en II helpt p°n mooi doel steunen En ten slotte wie helpt het Bestuur aan "en handwagen voor het ophalen der goe deren? B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van P. J. Hendriks, om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de bene- denvoorlokaliteit van het perceel Kennc- merstraat No. 68. Door het symphonie-orkest Euterpe" di- -ecteur de heer J. A. Meng, wordt een wel dadigheidsconcert gegeven ten bate van de slachtoffers van den Watersnood op Don derdag 18 Februari a.s. des avonds 8 uur, in de groote concertzaal van het Gem. Concertgebouw, met welwillende medewer king van het vocaal kwartet „Euphonia", 'alhier." Hedennacht omstreeks 3 uur is brand uit gebroken in de Olieslagerslaan 8, in welk perceel "is gevestigd de meubelmakerswerk- plaals van W. J. W. De brand werd ontdekt door dè vrouw van W. die in 't zelfde', per ceel woont. Met 3 slangen op de waterlei ding was de brand spoedig gebluscht Eeni ge meubelen, 'n gedeelte van den zolder en dak gingen verloren. Oorzaak is onbekend. Men vermoedt, dat vonken van de kachel in een kist met houtmot zijn gevallen, waar door de. brand ontstaan is, Verzëkering dekt de schade. Door h«t bestuur der afd. Haarlem van le Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland en door de vereeniging van Leeraren aan gemeentelijke inrichtingen voor Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs, is aan den gemeenteraad van Haarlem eer adres gezonden, waarin wordt aangedron gen op den bouw van een 2e H. B. S Te radicaal. E. S. en P. G. S.. beiden zoons van 'hun vader S„ moesten terecht staan omdat zij hun vaders „vriend" hadden afgeranseld, om dat zij de qualiteit van dien vriend allesbe halve voor hun vader geschikt achtten. Deze vuend scheen er namelijk ziin werk van te maken den vader te verleiden potjes bier te drinken en partijtjes billard te spelen en deze eveneens met bier te doen verloopen. Begrijpelijkerwijs verdroot dit den beiden zoons, zoodat, toen waarschuwingen niet hielpen, zij dat zaakje zelf op een heel poo- tige manier opknapten. Of de verleider bang voor meer zulke aanmaningen er tabak van kreeg, is niet uit te maken, in ieder geval houdt hij zich koest en de vader houdt zich afzijdig. De Officier wilde eerst gevangenisstraf voor die mishandeling vragen, doch Waar- schijnli'k vanwege het goeie doel eischic hij ihrns 15 sïibs. 10 dagen. Vonnis 10 subs. 10 dagen. Boterkwestic. J. v. d. H. at zcoals zoovele menschen boter op z n brood en daar hij tevens ijs- fabrikant was gebruikte hij dit vet eveneens voor het ijs Om deze boter te bemachtigen had ook H. een leverancier, die hem steeds deze vet tigheid thuis bracht.' Nu wilde Het geval dat H. voorzag de boter met rm er te kunnen betalen en gaf daarom den jongen last om niet meer te brengen, Ue jongen vond het echter zonde om zoo'n klant te laten schieten en leverde trouw door maar.... kreeg, zooals voorspeld was. geen centen meer. Dit verdroot den volhardenden knaap en daarom ging hij aan de buren van 'fvertellen, dat hij een afzetter was, en als hij hem zelf ontmoette dan schoof hij, net als een echten handelsman, duim en wijsvinger over elkaar en prevelde dan zooiets als .cen ten, afzetter". Toen deze ontmoeti 'gen nog al veelvuldig voorkwamen en H bang was, dat deze ma nipulaties aan zijn zaak (hij dreef het ijs- karretje zelfl schade kon doen, nam hij op een goeden dag een ezelskakebeen ,óf 'n bot en slingerde dat dén duim-en-wiisvinger- schuifenenden jongen naar zijn hoofd. Resul taat: een wond Proces-verbaal Politie rechter. Bekl. begon h lange, theatrale uithalen ziin oratio pro-domo, waaroo de Politierechter hem even attent maakte dat de rechtzaal geen Rederijkerskamer was. Hierop eindigde de voorstelling zoo eens klaps mogelijk doordat de Officier 10 dagen gevangenisstraf eischte, waarvan de Politie rechter nog 10 subs. 10 dagen maakte. Stakers in actie. Men zal zich herinneren dat op het eind van het vorige jaar een aantal stakende schilders m Schoten de ruiten van een werk willige zijn woning aan gruizelementen gooi de, waarop de ploeg een paar dagen later het huis van hun ex-baas begon aan te tas ten. Deze, de heer Versteeg, wonende Don kere Spaarne, verzocht om politie en toen er een agent kwam en het muitende gezel schap zag, ging deze ook even om meerdere assistentie verzoeken. Tijdens dit verzoek (een telefoontje de buurt) zag een der sta kers gelegenheid een straatsteen door de ruiten van V. te werpen, welke ruit blijkens het gerinkel en het groote gat niet tegen de zen aanval bestand scheen. V. had echter uit het raam gehangen en den gooier bemerkt, en tevens diens vlucht geconstateerd. Ook de agent bad echter nog juist bijtijds de vluchteling gezien en dezen achterhaald. Voor dil feit had zich nu gistermorgen dc 43-jarige schilder T, J. K„ wonende te Am sterdam, te verantwoorden. K. zeide het niet gedaa.-i te hebben en had deswege een viertal getuigen a décharge meegebracht. Op de pertinente verklaringen van den vader van V. en diens zoon volgden toen de verklaringen van de getuigen. Deze verklaarden allen dat er hoegenaamd op den bewusten avond niets maar dan ook heelemaal niets met een ruit gebeurd was Alles was heel rustig en kalm gegaan Zelfs het doel van de reis 'alle stakers woon den in Amsterdam) .was heel vredelievend geweest. Bekl. verklaarde zelfs dat ie zich niet op hield met „vuiligheid" en smeerlapperij. De Offi cier vond het feit, door de perti nente verklaringen van twee getuigen tegen vier die niets gezien hadden, onomstootelük bewezen en vond het een daad van ie rein ste willekeur. Dus eischte spr. 14 dagen gevangenisstraf Ook de Politierechter vond geen termen voor geldboete en veroordeelde den bekl tot 10 dagen zitten. B en W. stellen voor: Voor den aanleg van huur- 'en muntinstallaties door het gemeentè-electriciteitsbedrijf ter beschik king van Burgemeester en Wethouders te stellen een bedrag van 85 000.behou dens nadere firancieele regeling betaalbaar als vo'gt: 25.000.— op den post yolgn 684 der begrootimJ 1925; f 60.000,op den post 726 der begrooting voor 1926. B. en W. stellen voor, behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten der Pro vincie .Noordholland, B, en IX/ te machti gen, kosteloos en om niet voor de gemeente n eigendom te aanvaarden den vóór het oerceel aan de Kruisstraat N. 9, alhier, buiten de voorgevel gelegen grind en zulks onder bepaling, dat door de gemeente na te noemen werken zullen worden uitge voerd; a. ophooging van de steep met behoud van de luchtroosters, tot aan de hoogte van het trottoir; b. bestrat ng; c. werkzaamhe den aan de buitendeur als het omhoog trekken van het kalf en het inkorten van het bovenraam, zooals ook bij huizen van andere eigenaren van perceelen aan de Kruisstraat is geschied. B. en W. stellen voor: Voor de uitvoering van openbare wer ken op en in den grond onder Schoten, alsmede voor verplaatsing' van het hek om de gemeentelijke kweekerij ter beschikk ng van Burgemeester en Wethouders te stellen een bedrag van 9.500.— behoudens nadere financieele regeling betaalbaar als volgt: 4.750.uit den post volgn. der be grooting voor 1926; 4.750.uit den post volgn. 708 der begrooting voor 1926. DIEBEN BEKERWEDSTRIJDEN. H. E. T. E. Y." wint van „H. B. C," Ook in den 2en wedstrijd cm den zilveren iriebenbeker, is een Amsterdamscbe club als overwinnaar uit den strijd getreden. Hot begin was verre van bemoedigend voor de Haarlemmers, daar de eerste partij met een groot verschil werd verloren. Reeds in het begin loopt de heer Warnink iets u.t en in li beurten is de stand 76 35 in zijn voordeel. G. Metz heeft nog vrij wel niets gepresteerd Zijn partner raakt echter meer en meer ingespeeld en maakt n de 5 volgende beurten niet minder dan 124 car., 29, 39, 0, 16, 40. De eindstand was 200—47 in iö beurten. De heeren Sporre (Y.) en J. Metz (H.B.C.) speelden een partij van het goede soort, waarin het aan spanning niet heeft ont broken. De Haarlemmer liep hard van stapel en bij de 10de beurt noteerden we 8929 in zijn voordeel. De Amsterdammer haalde daarna echter snel op erï fim met mooie series van 17, 28. 24, 26 en 14 al spoedig- de leiding over. Doch de H. B. C. matador iet zich ook niet onbetuigd en hernam de aiding met een fraai gespeelde 25. Tenslotte won de Amsterdammer toch met slechts 2 car. verschil in 26 beurten. Een spannende partij! De achterstand be droeg toen 155 car voor de Haarlemmers. In de_ volgende partij liet de heer De- Jager, H.B.C., zien, dat de oudere krachten zich toch nog niet geheel door de jongere b ljartspelers laten overvleugelen en won op sublieme wijzj? met 20068 car. in slechts 24 beurten De laatste partij was verreweg de slecht ste, hetgeen door het aanal beurten, 50, voldoende wordt geïllustreerd. De heer Het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins. Z. H. de Paus richtte tot H. M. de Ko ningin een gelukwensch. De Directeur-Generaal der P. T. Postcrediefbrieven. Dadelijke uitbetaling aan alle postkantoren. Wegenverbetering in N.-Holland. Electrificalie der Nederl. Spoorwegen. De plannen voor 1927. Pater Borromeus de Greeve in Vlaande ren. Het verzoek der Duitsche Regeering om opneming in den Volkenbond verzonden. Stresemann zal heden in den Rijksdag de rede van Mussolini beantwoorden,* Ramsay MacDonald van zijn reis naar Ceylon teruggekeerd. De gemeente Haarlem contra de N.V. Staalwaterbronnen. Conclusie van mr. vac Styrum. (Zie verder Laatste Nieuws.) Barometerstand, 755 achteruit, 9 uur v. m. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.30. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 9 Februari Hoogste Barometerstand 782.1 m.M. te Stensels. Laagste Barometerstand 745.7 m.M. te Brest. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 Februari; Meest matige, oostelijke wind, zwaarbe wolkt of betrokken, waarschijnlijk met eeni ge sneeuw, temperatuur om het vriespunt in het zuiden, in het noorden lichte vorst. Bood (Y.) was er iets „minder slecht" in dan de heer Swart. Het slot werd 200 114. Precies 12 uur was deze aardige kamp weer gestreden met de volgende uitslag: No's 1. H. E. T. E, Y.—H. H, C. 200—198 2 200— 47 3 68—200 4 200—114 Totaal 668559 Ten slotte zij vermeid, dat de Biljart fabriek „Wilhelmina" een queu beschikbaar stelde, als hoogste serieprijs in deze wed strijden. B. en W. van Haarlem doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 22 Februari e.k. 's voormiddags ten 113/4 ure, ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken, om vergunning tot uitbreiding van hare fabriek gevestigd in de gebouwen gelegen op een terrein aan de Harmenjansstraat no. 2 en aan het Noorder Buiten Spaarne, kad. sec tie E., nos. 2284 en 3571, bestaande in de wijziging van een kleedkamer, welke wordt ingericht voor pocderkamer met bordes, 't verhoogen van een bestaande liftschacht en het bijplaatsen van kracht- en andere werk tuigen. Eerstdaags is de aanbesteding te wachten van de nieuw te bouwen kerk aan het Valkenburgerplein en de Iieemsteedsche Dreef te Heemstede, ter plaatse ongeveer waar verleden jaar het eindpunt was der N. Z. H. f. M.-trammen, die naar de Internationale Bloemententoonstelling gingen. De kerk wordt gebouwd door het architecten-bureau Jos, en P. Cuypers te Amsterdam en zal 900 zit plaatsen ongeveer bevatten. Over 'n jaar höojot men de kerk in gebruik te kunnen nemen. Voor den ZeerEerw, Heer P. Nieuwenhuis, thans verblijv'end in de Pastorie der Kathedraal aan de Leidschc- vaart, aan wien de zorg voor den bouw dezer kerk is opgedragen, zal de voltooiing een welverdiend loon zijn voor de vele zorgen en moeiten die hij zich voor de totstandkoming van dit heiligdom heeft moeten getroosten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1