E-vm STADSNIEUWS 3 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Dinsdag 9 Februari 1926 Het Mei-congres aan hei JR. K. Werkliedenverbond Woningbouw. Uit de Schoenindustrie. Verdere bemiddeling bij de ZutphenEmmerik. Werkloosheidscijfers over November 1925. 10 Februari Agenda Nationaal Zwemfeest ten bate van de slachtoffers van den watersnood. „Apachen!" De werkzaamheden aan de Leidschevaart. Alliance Franeaise. ÖLOEMENDAAL. OVERVEEN. SCHOTEN. VELSEN, UIT DEN OMTREK. HAARLEMMERLIEDE. Verstrekking schoeisel en kleeding. HALFWEG VELSÈROORD. VELSEN-DRIEHUIS. Overheids- en Particulier bedrijf HOOFDDORP. - VIJFHUIZEN. ZWANENBURG. ZANDVOORT. SANTPOORT. SPAARNDAM. Inzake dit congres, ter herdenking van het gewichtige feit, dat vóór 35 jaren de Ency cliek Rerum Novarum, door Z. H. Leo XIII werd uitgevaardigd, heeft, zoo lezen wij in de „Volkskrant", het Verbondsbestuur de eerste mededeelingen verstrekt. Het congres bedoelt, de eischen, welke door de R.-K. Arbeidersbeweging aan de toekomst worden gesteld, nog eens alaar voor den dag te brengen. Zóó bezien, heeft het congres dus de be- teekenis van een nationale demonstratie van «heel het katholiek georganiseerde arbeiders- leger voor een grootsch doel. Herinnerd wordt er aan, dat als inleiders zullen optreden de heeren prof. Aalberse, pater Borromaeus de Greeve, Henri Her mans en Alphons Laudy. Op het congres worden vertegenwoordi gers verwacht niet alleen uit alle deelen van het land, doch uit alle steden en dorpen. Het Verbondsbestuur stelt voor, dat in den loop van Februari de besturen van Volks bonden en Werkliedenvereenigingen in over leg treden met de besturen der vakafdeelin-- gen van de bij het Verbond aangesloten Bonden, ter behandeling van de vraag, met hoeveel personen de arbeidersbeweging, dus stands- en vakorganisatie, aan het congres zal deelnemen. Het congres zal worden gevolgd door een aantal gewestelijke meetings, waarop alle le den, in dat gewest woonachtig, worden ver wacht. De meetings zullen worden georgani seerd door, en onder leiding staan van de besturen der Diocesane Bonden. t Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede, omtrent de toeneming van het aantal woningen in Ne derland: I. Gereed gekomen woningen. II. Onbewoonbaar verklaarde, 'gesloopte en aan haar bestemming onttrokken wonin gen. III. Netto .vermeerdering van den woning voorraad. I II III November 1925 4.332 357 3.975 October 4.131 325 3.806 September 3.733 425 3.308 Augustus 4.421 366 4.055 Juli 3.388 410 2.978 Juni 3.530 344 3.186 Mei 14.517 481 4.036 April 4.795 452 4.343 Maart 4.557 331 4.226 Februari 5.251 331 2.920 Januari 3.014 377 2.637 December 1924 3.832 561 3.271 November 4,456 299 4,157 Dezer dagen heeft, naar het „Centr," weet mee te deelen, een bespreking plaats gehad tusschen de besturen van den R.-K. Bond van Schoenfabrikanten en van de organisa ties van arbeiders in het schoenbedrijf. Deze liepen voornamelijk over de volgende pun ten: regeling van het overleg en van de in verband daarmede hangende kwesties, rege üng van het overwerk als overheidsverschui- ving, kinderbijslag, arbitrage-reglement. Tljans zal de meening der verschillende or ganisaties geformuleerd worden in de leden vergaderingen en voor 1 Maart schiiftelijk worden ter kennis gebracht aan den wer'c- geversbond. Dinsdag a.s. nieuwe conferenties. Naar verluidt hebben de heeren ds. Groe- tieboer, ds. Van Pernis en pastoor dr. IJs- selmuiden Zaterdag besloten hun bemidde lingspogingen in het conflict bij de tram Zutphen-Emmerik voort te zetten. Tegen Dinsdag a.s. zijn met beide partijen nieuwe conferenties aangevraagd. Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek worden de volgende indexcijfers van de werkloosheid óver de maand November 1925 gepubliceerd: Indexcijfers der werkloosheid Nov. 1925 Nov. 1924 Oct. 1925 Beroepsgroepen. Aardewerkindustrie, enz. 8.2 14.1 1.7 Diamantindustrie 9.0 6.4 9.4 Drukkersbedrijven, enz, 7.2 9.9 7.8 Bouwbedrijven, enz17.9 16.6 10.4 Houtbewerking, enz9.3 10.5 8.6 Kleedingindustrie 11.9 '10.0' 11.2 Lederindustrie 6.8 4.2 5.6 Steenkolenmijnen O.l ~0.1 0.1 Metaalindustrie, sche-psb. 8.1 10.2 6.7 Textielnijverheid 2,9 1,2 3.0 Voedings- en gen.m, bedr. 6.5 10.6 6.7 w.o. tabak en sig. ind. 9.1 16.8 9.5 Landbouwbedr., veenderij 5.1 4.4 3.1 Visscherij 2.5 1.3 1.7 Handelsreizigers 0.6 0.6 0.8 Verkeerswezen 1) 4.3 4.7 4.2 Hand.- en Kantoorbed4.3 4.2 4.4 Overige groepen 8.4 8.3 5.7 Totaal 7.9 8.3 6.2 1) Onvolledige opgaven. Haalemsche Inkoop Sociëteit St. Bavo. combinatie 8 uur „Geloof en We tenschap" 8 uur R.K. Onderwijzers —8 uur Voorbidders „Stille Omgang" 8 uur Spoor- en Trampersoneel 8 uur Cursus Prof. Veraa-t 8 uur St Jozefs-gezelles-gebouw. Jansstraat 59 Recreatieavond 810 uur Repetitie „Utili Dulcï" 8 uur Elftal commissie „Zwaluwen 8 uur. Stadsschouwburg. 25-jarig Tooneeljubi- leum 8 uur. Restaurant „De Kroon". Alliance Fran- «jaïse half 9 uur. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraads vergadering - half 2 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- cïscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag vai 8—'934 uur. JL-1L Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur, 's-middags van 35 uur. 's-avonds van half 8—half 9 uur. "s Zaterdags alleen van 91412 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- bofstraat 1. Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur en "s avonds vaa 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R.-K. Bond var Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl-weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R—X. Leeszaal en Uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 2—5 en van 710 uur, be halve des Maand'agsocbt ends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken .'an 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereetiiging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur «Mn. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel 11671 R--X- Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E, V. Maan- dags van 2 —3 uur. Donderdags van 12 «.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor met-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergb. Ged, Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur. —etste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking, electriciteitsongevallen Tel. 10231 Öe H.Z, en P.C. „De Waterratten" heefi ««steravond een sympathieke daad verricht ?°9r ten bate van de slachtoffers van den wa- i^'saood een nationaal zwemfeest te houden, voor een goed doel zijn de zwemmer»' e> vWeaistess steeds „zu haben" f dit bleek gfc t'avond weer afdoende in Stoop's Badin- v* waaf zwemsters en zwemmen aa de yelgende vereenigingen present wa ren Het IJ, A.Z., De Dolfijn en H.D.Z. van Amsterdam O.D.Z. en De Maas, Rot terdam U.Z.C., UtrechtH.V.B.G., Zig- aea, De Delft en D.W.R. van Haarlem H. P.C., Heemstede en H.Z. en P.C. Den Haag. Het zwemfeest werd geopend door den eerevoorzitter van D.W.R., den heer C. Maarschalk, die onder meer het volgende opmerkte Dames en heeren, namens het bestuur van „De Waterratten", heet ik u hartelijk wel kom, inzonderheid doe ik dat den heer en mevrouw Stoop, die ik voor hunne aanwe zigheid hier in hunne mooie stichting, har telijk dank. Wij danken u allen zeer dat u in zoo groo- ten getale aan ons pogen hebt willen mede werken om het zwemfeest hedenavond te doen slagen, een feest, dat ten doel heeft om door middel van het water nog weer een be drag bijeen te brengen voor den nood van die landgenooten, die door het water zoo zwaar getroffen zijn. Ik richt dit woord van dank inzonder heid tot hen, die ook hebben willen mede werken aan de voorbereiding van dezen avond zn wel allereerst tot de geachte leden van het Eere-Comité, tot mijn ambtgenooten en de overige heeren van dit comité,die aanstonds bereid waren toe te treden, hetgeen wel zeer werd gewaardeerd, maar niet minder ook tot zoovele dames en heeren, die van elders en hier zijn gekomen, om in deze wedstrijdnum mers mede te dingen en die te doen slagen. Om het saldo zoo hoog mogelijk op te voeren, heeft het bestuur gemeend geene prijzen te moeten uitloven. Slechts eene een voudige oorkonde zal het loon der overwin ning zijn. We moeten het wel waardeeren, dat onze Nederlandsche zwemsters en zwemmers op een dusdanig hoog peil staan, dat zij deson danks in groot aantal spontaan bereid be vonden werden hunne beste krachten voor net doel van dezen avond te geven. Aan alle mededingenden daarvoor' har telijk dank. Ik richt ook nog een woord van erkente lijkheid tot hen die ons doel financieel hebben willen steunen. Wel allereerst tot de directie van Stoop's bad, tot mr. De Roo van Alder- werelt voor de zeer tegemoetkomende wijze waarop hij ons zijn pracht-inrichting ter be schikking heeft willen stellen en voorts ook tot zoovele anderen die ons hunne sympathie daadwerkelijk hebben getoond. Het resultaat, moge het een gunstig zijn, zal nader worden bekend gemaakt. Hierna werden de wedstrijden aangevan gen. De jury bestond uitC. Maarschalk eerevoorzitter van „D.W.R." dr. W.E. Me- •:ens, voorzitter mevr. TriebelsKoens, mettr. H.M, v.d. Reijde, G. Blitz, G. Hemsing Jr„ J, van Hamersveld, W. Spruitenburg, J.C. Veldhoff, H.G. Jager Sr., secretaris. Aan de uitslagen, die we hieronder laten volgen, ziet de zwemlustige reeds dat er ge weldig gestreden moet zijn, In de 60 M. vrije slag voor heeren streden P. van Ommeren *en S. v.d. Meer ruim 40 M zij aan zij. Toen moest eerstgenoemde zijn meerdere erkennen, want S. v.d. Meer legde er nog een schepje op en won onbedreigd. De mixed-estafette voor de leden van D,W,R, was ook een nummer waarin ieder meeleefde. Luide schalden de aanmoedigings- kreten, Suze de Klerk en C. Zeeman waren de winnaars, De dames van de H.P.C. s Tilly Slijper, mevr, B, Venema en M, Doemen, sloegen in et nummer schoonspiingen een goed figuur. De meerdere routine van de andeie deel- reemsteis was de oo; zaak dat ze niet tot de -ufjeTeure plaatsen kwamen, Ook S. v.d. Teer spiong subliem en desniettegenstaande iwam hij ep de derde plaats, De Amstei- iamsehe springers Lettgetfng (kampioen van Nederland) en Mette waren dan eek met te onderschatten tegenstanders. Voor de pause werd ep erigfneeie wij se de collecte aangekondigd. Met groete vaandels „Collecte.Watersnood gingen een aantal dames te water, terwijl een allerliefst meisje dat een Waterrat veoi moest stellen, met een lange drijvende staart nog meer de aandacht grok. 1 en slotte had nog een spannende polo- wedstnjd plaats tusschen een ïif-combinatie en een H.Z.B.-sevental, onder leiding van den heer Hoogland, P. van Ommeren wist, toen de Haarlem mers de voordeelige ondiepte kant bespeel den keurig te doelpunten. Voor rust scoorde Kohier voor het IJ tegen. Daarna waren de Amsterdammers de meerderen, hetgeen zij in een 2-tal doelpunten wisten uit te druk ken, 1—3. Het nationale zwemfeest is dus goed ge slaagd en onze arme landgenooten varen er wèl bij. De uitslagen waren als volgt 40 M. vrije slag (adspiranten D.W.R.) Jongens 1. C. Zeeman 27.3 sec.2. H.G. Jager Jr. 28.1 sec.3. K. Poortman 28.2 sec. 40 M. vrije slag (adspiranten D.W.R.) Meisjes 1. Ger. van Galen, 35.3 sec.2. P. Jager, 37 sed. Gr. van Norden, 37 sec. 4. Tr. Ceramer, 40 sec. 4ij40 M. wisselslag estafette (Dames) :1. R.D.Z. 2 min. 5.4. sec. 2. O.D.Z., 2 min. 6 sec.3. A.D.Z., 2 min. 18.1 sec. R.D.Z. kwam uit met de dames W. den Turk, G. Klapwijk, T. van Gelder, mevr. A. VossenGoetzee. 80 M. rugslag (Heeren) 1. A.J. van Willi- genberg (A.Z.) 1 min. 2.2. sec. 3. D. de Man (W.Z.C.) 1 min. 9.2. sec. Mixed estafette (leden D.W.R.) 1. Suze de Klerk en C. Zeeman, 27.2. sec. 2. A. de Bruijn en C. de Bruijn, 28.2 sec.3. Tr. Cra mer en H. Jager Jr., 29 sec. 60 M. vrije slag (Juniores) 1. S. v.d. Meer, 37.3 sec. 2. P. van Ommeren 39.1 sec. Schoonspringen (Dames) 1. M. Braun (O.D.Z.) 4 strafp. 2. C. v.d. Burgt (IJ) 7 strafp. 3. M. Baron (O.D.Z.) 8 strafp. Schoonspringen (Heeren) 1. F. Mette (IJ) 3 strafp. 2. H. Lottgerine (IJ) 6 strafp. 3. S. v.d. Meer (D.W.R.) 10 strafp. 40 M. wisselslag estafette (Heeren) 1. D.W.R., 1 min. 50.2 sec. 2. IJ., 1 min. 2 sec. 3. H.Z.P.C., 1 min. 59 sec. De waterratten met A. Liezenberg, C. Vrugt, A.H. de Bruijn en S. v.d. Meer. 50 M. vrije slag (Dames) 1. M. Braun (O.D'Z.) 25.1 sec. 2. M. Baron (O.D.Z.) 25.3 sec. 3. G. Klapwijk (R.D.Z.) 26.4 sec. 80 M. vrije slag (Hee-en) 1. R. Wijss, (IJ) 54 sec. 2. A.J. van Wilgenberg (A.Z.) 56.1 sec.3. E, van Es, (IJ) 56.2 sec. Zaterdagavond omstreeks acht uur werd d aandacht van den in de Frans Halsstraat sur veilleerenden agent getrokken, door drie ver dacht uitziende personen, die om het huis van dr. L. rondslopen. De agent vertrouwde de zaak niet recht en meende dat ze bij dr. L. wilden inbreken. Hij rekende hen in en bracht ze naar het politie-posthuis op het Stations plein. Daar vertelden de heeren, dat ze naar het bal-masqué van de Kaderlandstorm Vereeniging wilden en dat zij zich gegri meerd hadden als Apachen om te kunnen uitvinden in wat voor costumes hun meisjes naar het bal zouden gaan. Na onderzoek bleek deze mededeelmg juist te zijn, waarna de heeren vrij werden gelaten. Dat zij op het bal-masqué er mede ge plaagd zijn, spreekt van zelf. Voor de betrok kenen om voortaan op te passen met de keu ze van een costuum. Het is nu al weer geruimen tijd geleden, sinds de Leidschevaart tusschen Emmabrug en Schouwtjesbrug voor het verkeer werd gesloten. En het was wel noodig, dat er aan de Leidschevaart daar ter plaatse eens iets gebeurde, want de toestand van de bestra ting was feitelijk beneden peil. De grintbehardiug, die tegen het zware ver keer niet bestand was, deed den weg in een doolhof van gaten en kuilen veranderen, waarboven de rails der E.S.M. levensgevaar lijk scherp uitstaken, met alle gevolgen daarvan, zooals buitelingen door fietsrijders, slippen door motorrijders, enz. Kortom, het schreeuwde om verbetering. En men is aan 't verbeteren geslagen. Tegelijk met verbree ding werd verhooging van het niveau van den weg, die te laag lag, ter hand genomen. De verhooging van het wegniveau is nu over het grootste gedeelte gereed, slechts de tramrails aan de Oostzijde moet nog op het hoogere peil gebracht. Maar dit zal, naar wij verna men, nog wel eenige weken duren. Intusschen moet alle verkeer omgeleid worden. De zandschuiten hebb en hun inhoud leeg gestort en een flinken breeden weg ontwor pen. Dan wacht de bestrating nog enna regen komt zonneschijn.... dan zal men de Leidschevaart niet meer terugkennen. Maar het werd tijd ook Men schrijft ons Woensdagavond zal voor de leden dezer vereeniging optreden de beroemde conser vator van het Jacquemait-André museum te Parijs en te Chaalis, de heer Louis Gillet, schrijver van een kunstgeschiedenis, ge publiceerd in de collectie der groote Volks geschiedenis van Frankrijk. Verder schreef de heer Gillet o.a. twee studies over de schil derkunst in de Nederlandden van 1530 tot 1610 en over die der XVIIe eeuw. Reeds eer der zag een belangrijk werk van zijn hand over Rembrandt het licht. De afdeeling Alliance Frangaise te Haarlem, die het voor recht had, hem twee jaar geleden te hooren over den St. Michel, zal nu een wandeling maken met den geleerden kunstkenner door Frankrijk om eenigen tijd te verwijlen bij enkele juweeltjes van romaansche en go- thische bouwkunst de oude kerken van Frankrijk. Dat deze vóordracht gepaard gaat met de vertooning van lichtbeelden, die het gesproken woord zullen illustreeren, zal zeker een attractie te meer zijn voor de leden der afdeeling Haarlem. Commissie tot Wering van sehooïver- atiim.De heeren G. de Groot en A. Yzer- man zijn herbenoemd resp. tot voorzitter en secretaris der Commissie tot Wering van Schoolverzuim Onderwijs.Onze dorpsgenoote, Mej. E. J. M. Visse is benoemd tot onderwijzeres aan de „Kuipefschool" aan den Kloppersingel te Haarlem. Jaarvergadering van de Bloemend. Ver. voor Volkstuinen. Dc „Bloemendaalsche Vereeniging voor Volkstuinen, hield Maandagavond haar jaar vergadering in Café „Roozendaal" alhier. De vergadering was door 29 leden bezocht. Na opening van de vergadering door den voorzitter den heer H. Hoekstra, en het lezen der n otulen van de vorige jaarvergade ring, bracht de secretaris, de heer G. G. van Beem, het jaarverslag over 1925 uit. Aan het eind van 't jaarverslag spreekt de secretaris zijn leedwezen uit over 't besluit van den heer Hoekstra, om als voorzitter af te treden, ,'t Jaarverslag eindigt met den wensch, dat de heer Hoekstra de vriend en voorlichter van de vereeniging moge blijven. De voorzitter wentelde een deel van de hem in 't jaarverslag toegekende verdien sten af op het overige bestuur, dat altijd bereid was, een groot deel van het werk voor zijn re kening te nemen. De penningmeester de heer J. Vermeer, bracht vervolgens het finantiëel verslag uit. Hieruit bleek, dat de vereeniging er finantieel niet ongunstig voor staat. De kascommissie, die de bescheiden van den penningmeester nagegaan had, bracht den heer Vermeer hulde voor zijn accuraat en zuinig beheer. Bij de nu volgende verkiezing van een voor zitter, werd de heer J. G. van Kessel met groote meerderheid tot die functie verkozen. Deze nam, na eenige. zeer waardeerende woorden aan 't adres van zijn voorganger over diens bekwame leiding gewijd te heb ben, zijn benoeming aan. (applaus.) Alvorens tot de verkiezing van 2 bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren van Kessel en Schipper over te gaan, werd den scheiden den voorzitter als herinnering aan zijn voor zitterschap gedurende de jaren 19181926, door den heer van Kessel een gouden horloge met inscriptie aangeboden Deze aanbieding werd voorafgegaan door een toespraak, waar in de verdiensten van den voorzitter in 't licht werden gesteld. In dank werd het prachtige geschenk aan vaard, hoewel de heer Hoekstra zich afvroeg, waaraan hij het verdiend had. 't Applaus, dat de vergadering aanhief bij de overhandi ging van 't cadeau bewees echter, dat de ver gadering 't meer eens was met de woorden van, den heer van Kessel dan met die van den heer Hoekstra, Bij de nu volgende verkiezing van twee bestuursleden werd de heer Schip per herkozen en na eenige stemmingen de heer J. Osham gekozen. De heer J. G. van Kessel, die intusschen het voorzitterschap had overgenomen,, stelde voor, f 100 uit de kas beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van den watersnood. Onder applaus der ver gadering werd dit voorstel aangenomen. Bij de rondvraag werd gevraagd, de tuin tjes van „Veen en Duin" te Bloemendaal aan de Delftkant af te sluiten. Toegezegd werd een prikkeldraadafrastering. Vervolgens werd gewezen op 't gevaar, dat paarden, die daar in de buurt naar 't land gebracht werden, schade kunnen aanrichten in de tuintjes. De eigenaar der paarden zal hier over worden aangeschreven. De heer E. Graaf bepleitte de wenschelijkheid van 't aankoopen van teeltgrond, om in de toekomst verzekerd te zijn van 't hebben van gronden In de bestuursvergadering zal hieraan aandacht worden geschonken. De heer Huizinga stelde ten slotte nog voor, den heer Hoekstra te benoemen tot eere-lid van de vereeniging. De heer J Hoek stra wees er echter op, dat dit in strijd zou zijn met de statuten der vereeniging en gaf zijn wensch te kennen, liever gewoon lid der vereeniging te blijven. Hierna sluiting. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling aan een 18e wijz ging van het Algemeen Werkliedenreglement 1915. B. en W, stellen .voor, ondershands te verhuren aan P. J. Oerlemans. een per ceel weiland .aan den Vergierdeweg, tegen 250.per jaar. B. en W. bieden ter vaststelling aan ver ordeningen op de heff ng en invordering eener plaatselijke be'asting naar het in komen. De aftrek voor levensonderhoud voor ongehuwden wordt daardoor van 600 tot 500 teruggebracht. Tandheelkundige behandeling ap de scholen. - ïn Aansluiting aan hetgeen we gisteren reeds gemeld hebben, volgt hieronder het advies van de commissie van bijstand voor onderwijszaken, omtrent de motie van de leden J. A. Dalmeijer c.s, strekkende, om B. en W. uit te noodigen, met voorstellen te komen, leidende tot geregeld onderzoek en eventueele be- a ideling van de gebitten dei kinderen op de scholen. „De commissie, hoewel van meening, dat geregeld onde -oek en eventueel behande ling van de g' b 'ten der schoolgaande kin deren zeer nuttig kan zijn, is in meerderheid van oordeel, dat het werk van een school arts beteekent het verzorgen van school- belangen en niet de verzorging van de kin deren individueel dit laatste toch behoort tot de taak der ouders. Zij is evenwel van tneening, dat de gemeentelijke geneeskun dige zijn aam'adif aan deze aangelegenheid zou kunnen schenken en in de gevallen, dat hem tandheelkundige behandeling van een gebit noodig voorkomt, zouden de ouders of verzorgers daarop door hem kunnen worden gewezen, evenals thans geschiedt bij het constateeren van andere ziekten en ge breken. In de gevallen, dat speciale behandeling noodig is en de ouders of verzorgers de kosten niet kunnen betalen, zouden betrokkenen zifch kunnen wenden tot de instelling voo: maatschappelijk hulpbetoon." B. en W. kunnen zich met dit advies ver eenigen. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, op Woensdag 10 Februari 1926, des voormiddags te 10 uur. Onderwerpen ter behandeling zijn1. Ingekomen stukken 2. subsidie school- en werktuinen 3. subsidie ziekenfonds Hout- rakpolder 4. subsidie Halfwegs-he Zwem- vereeniging en Reddingsbrigade5. aan: stelling assistente O. L. school Houtrakpol- der 6, overdracht huur perceel tuingrond van A Drechsler j 7- tegemoetkoming school geld avondschool voor Handelsonderwijs te Haarlem j 9. voorsclipf kosten instandhou ding bijzondere scholen j 9. wijziging be groeting dienst 1926 j 10. reclames henden- belasting dienst 1925. Overeenkomstig de toezegging van B. en W., in de vergader.ng van 19 Januari jl„ hebben zij overwogen of dient te worden ingegaan op het door den heer Visee ge uite denkbeeld, om over te gaan tot ver strekking van schoeisel en kleed.ng aan daarvoor In aanmerking komende school kinderen. In verband met de omstandigheid, dat 'egen een ook maar een gszins ruime ver strekking niet alleen principieele, doch ook groote praktische bezwaren bestaan, en en B, en W. anderzijds de wenschelijkheid van zulk een verstrekk ng in bepaalde ge vallen gaarne erkennen, stellen zij voor, hen te machtigen tot uitreiking van schoeisel over te gaan als daartoe in bijzondere ge. vallen, te hunner beoordeehng, op medisch advies aan'eiding bestaat en dan nog alleen als het betrokken kind geen klompen kan dragen. Brandweer-uniformen, Dezer dagen kre gen eenige leden van de Vrijwillige Brand weer een uitnoodiging om bij een Haarlem- sche firma brandweerkleeding te laten aan meten, Die mannen hebben dat geweigerd en wenschen, dat de brandweerkleeding door Schotsche kleermakers zal worden ge leverd, evenals het materiaal door de Sgho- tensche zakenmenschen, De Vrijw. Brand weer heeft reeds tegen deze maatregel ge protesteerd. Over deze kwestie zal het laatste woord nog niet gevallen zijn. Betere alarmzering, Men is thans be gonnen met de inrichting van een meer doel matige alarmeering bij de Schotensche brandweer. De leden van het vrijwilligers korps krijgen thans een alarmschei thuis, welke in geval van brand, vanuit het po litiebureau wordt afgedraaid. Het persoonlijk oproepsysteem, zooals het tot dusver werd gebezigd, is dus hierdoor vervallen en de gewaarschuwde brandweer mannen kunnen zich direct naar het hun aangewezen spuithuis begeven, Zeker een groote tijdshf-"""'- Voetbal, Bij de j.l. Zondag gehouden voetbalwedstrijden waren de uitslagen: Z, N. C. (Zeist)Halfweg I 0—6 Sjsaarnestad IHalfweg II 2—0 Schoolvoeding en kleeding. Het eglement voor het verstrekken van voeding en kleeding voor schoolkinderen, welk reglement B. en W. den raad ter vaststelling aanbieden, wordt o.m. bepaald Ter bevordering van het schoolbezoek wordt, met uitzondering van de dagen waar op de school niet geopend is, aan kinderen woonachtig in de gemeente Velsen, die eene openbare of door de gemeente gesubsidieerde bijzondere bewaarschool bezoeken, voor wie daaraan behoefte bestaat, rechtstreeks van gemeentewege voeding of kleeding verstrekt. B. en W., den schoolarts gehoord, bepalen den aard en de wijze van verstrekking van de voeding. Als regel bepaal' de voeding zich tot de verstrekking van melk, overeenkomstig het advies van den schoolarts, aan de daarvoor in aanmerking komende kinderen. De verstrekking heeft plaats gedurende het speelkwartier in een door het hoofd der school aan te wijzen lokaal der onderwijs inrichting, waaraan zij verbonden is. De aan de school verbont'en onderwijze- essen hebben het recht de namen van de kinderen, die volgens hunne meening, we gens sociale omstandigheden of om andere reden, voor schoolvoeding in aanmerking komen, op te geven aan het hoofd der school, die ze alsdan voor geneeskundige onderzoek naar den daarvoor aangewezen schoolarts verwijst, welke dan naar den aard zijner be vindingen handelt. De verstrekking van kleeding bepaalt zich tot de uitreiking van le. klompen. 2e. andere kleedingstukken. Voor den raad. B. en W. stellen voor de belooning van den secretaris der com missie tot wering van schoolverzuim te IJmuiden te verhoogen en vast te stellen op f 120.per jaar. B. en W. stellen den raad eenige wij zigingen voor van de verordening tot regeling van den gemeentelijke ontsmettingsdienst. De commissie van bijstand van onder wijszaken brengt onder de aandacht van den raad, dat bij de reorganisatie van school D, de tegenwoordige school D is omgevormd tot een school met 6 jarigen leergang, be stemd voor gewoon lager onderwijs, waaraan verbonden een centraal 7e klasse, speciaal opleidende voor Hoogere Burgerschool en Gymnasium. De toelating voor de eerste 6 klassen is be paald op 1 April, terwijl de leerlingen van de 7e klas worden aangenomen op 1 Septem ber. Het vaststellen van den toelatings datum dezer laatste klas op 1 September heeft tot gevolg, dat de leerlingen, die de hier bedoelde klas zullen volgen, gedurende een tijdvak van pl.m. 15 maand in de 6e klas moeten blijven geplaatst, omdat de over gang naar de 7e klas voor deze leerlingen pas op 1 September kan geschieden. De grootst mogelijke meerderheid van de commissie is daarom van oordeel, dat de bestaande organisatie van school D moet worden gewijzigd en dat deze school weer moet worden omgevormd tot een 7-klas- sige school, met als toelatingsdatum 1 April. Oe 7e klas kan dan blijven bestemd tot op leiding voor Hoogere Burgerschool en Gym nasium. Zij stelt dan ook een wijziging van den toelatingsdatum voor, waarmede B. en W. zich kunnen vereenigen. B. en W. stellen voor aan J. L. Min, te Driehuis, tegen den prijs van f 8.per M.2 te verkoopen een'gedeelte grond, groot onge veer 217 M.2 gelegen op den hoek van den Driehuizérkerkweg en den Zeeweg. B. en W. stellen voor aan A. J. Schel- linkhout, te Santpoort, vergunning te ver kenen, tot het rioleeren van een gedeelte, ter lengte van ongeveer 25 Meter, van de beek, loopende nabij den Duinlustparkweg, te Jan Gijsenvaart aan M. Uitendaal en J. A. A. van War merdam, te Santpoort vergunning te ver- leenen tot het verleggen van een gedeelte van een beek, lpopende nabij den Hagelinger- weg, aldaar. Dronken auto-toeristen. Vrijdag was bij de politie aaqgifte gedaan, dat een auto door de plaats reed, waarvan de inzit tenden beschonken waren. Toen men op onderzoek uitging vond men een auto onbeheerd langs den wegstaan Het voertuig is opgeborgen, doch gisteren was de eigenaar nog niet komen opdagen. Stille Omgang. Maandag vergaderde bovengenoemde vereeniging in de zuster school. Het jaarverslag van den secretaris kreeg aller goedkeuring evenals het verslag van den penningmeester, dat een voordeelig saldo aanwees van 23.40. Wegens vertrek van den heer Thöne werd als secretaris gekozen de heer M. Boon. De Z.E. Heer Pastoor, voor zitter, bracht den scheidenden secretaris een hartelijk woord van dank, waarop deze voor de aangename samenwerking zijn dank betuigde. Omtrent de a.s. Bedevaart werd medegedeeld, dat men dit jaar te 2.15 uur op 't Spui moet zijn en te 4 uur plaats is in de kerk „De Zaaier". Den secretaris werd opgedragen prijsopgave te vragen in 't gebouw waar nu het ontbijt zal gebruikt worden. Ook zal er met het hoofdbestuur over ge correspondeerd worden, dat er gezorgd wordt dat alle pelgrims in de kerk een zitplaats hebben. Getracht zal worden in de bedevaart stipte orde en stilte te doen heersehen voorname lijk in Amsterdam. Enkele stemmen gingen op om de tocht tot Halfweg per autobus te doen, daar de slaperdijk in zulk een slechten toestand ver keert. Op de volgende vergadering gal hierop be slissing genomen worden, Na het geza menlijk zingen an het jubellied ter eere van het heilig sacrament van Mirakel werd de vergadering met den christelijke» groet ge sleten. Ik knip het volgende uit de „Telegraaf": „Van de tram kan gezegd worden, dat dit een bedrijf is, dat zich in de algemeem aandacht van het publiek mag verheugen. Men is het niet altijd eens met de wijze waarop de dienst wordt verricht en er zijn verschillende maatregelen, die het publiek doen murmureeren en grommen.,De gezon de belangstelling van de Amsterdammer weerspiegelt zich in de ingezonden stukken die wij nu en dan ontvangen en in de klach ten die de directeur over zijn bedrijf krijgt. Er zijn klaagliederen, die steeds weder keeren. Vooral bij stagnaties openbaart zich di. groote bezwaar en evenredig met 't drukke gebruik dat de tram van bepaalde sporen maakt, neemt ook het oponthoud en d« kans op storing toe. Dat neemt echter niet weg, dat het tramverkeer over het algemeen te traag is. Het gemis aan snelverbindingen tusschen de kwartieren Oost-, Zuid- West en Noord met de binnenstad, doet zich in sterke mate gevoelen enz. De rit van den Amsteiveenschen weg naar den Dam bij voorbeeld, houdt op z'n minst twaalf minu ten tijdverspilling in, die er niet zou zijn, wanneer wij hier een hoog- of ondergrond-, baan hadden De hier geuite opmerking der redactie geldt niet een particulier trambedrijf, maar het goed geoutilleerde Gemeentelijk Am- sterdamsche trambedrijf, dat graag als een model overheidsbedrijf wordt voorgesteld. Het is wel aardig er op te wijzen, dat gemeentelijk vervoerwezen niet aan alle klachten een eind maakt, om hen, die zoo gaarne over ons Haarlemsche trambe drijf klagen een-hart onder den riem te steken. Vooral tegenwoordig wordt er weer druk in Haarlem over gesproken, dat een over- heids-trambedrijf toch maar heel wat beter is dan particuliere maatschappijen, want en dan volgt een serie klachten. Uit bovenstaand citaat blijkt, dat eet> trambedrijf bij overgang in handen der gemeente wel duurder worjt, maar geei band legt aan den stroom van ingezonden stukken over slechte functioneering var een trambedrijf. R. K. Volksbond. De Ned. R. K. Volks bond, afdeeling Hoofddorp en Omst-eken, houdt ter gelegenhid van haar 10-jarig be staan op Donderdag 11 Februari a.s. des avonds 7 uur in Hotel de Groot een feest- vergadering. Voor deze gelegenheid is als spreker uitgenoodigd, den WelEerw. heer kapelaan Bots. Ongeluk. De wagenmaker O. v. Vugi aan den IJweg heeft het ongeluk gehad dat z'n hand in aanraking kwam met de beitels van een in werking zijnde vlakbank en hier door zwaar verwond werd aan dit lichaams deel. Het zal 'n geruimen tijd duren eer dat v. V. z'n werkzaamheden weer kan ver richten. Collecte. De alhier gehouden buscoi lecte namens het Roode Kruis voor den watersnood, heeft in dit buurtschap opge bracht f 509.5734. Verlenging van den Boulevard de Favauge. Men heeft4een begin gemaakt met het verlengen van den Boulevard de Favauge. Daartoe is men begonnen met het afgraven van het duin langs den Zeeweg op de plaats, waar vroeger het restaurant „Germa- nia" heeft gestaan. De Boulevard zal door getrokken worden tot het terras van „Hotel d' Orange" en daar langs loopen naar de Burgemeester Engelbertstraat. Het geeft slechts een verleggen van de moe3ükheden. daar het groote verkeer altijd zal blijven sto ken in de Burgemeester Engelbertstraat,, Concert.De R. K. Harmonievereetu- ging „Soli deo Gloria"-geeft voor haar dona teurs en eereleden op Zondag 14 Februari een concert in café „Zomerlust" met medewer king van den heer Leo Peeien, humorist. Het volgend program wordt uitgevoerd. 1. Amsterdam Marsch H. Blankenburg 2. Ballet Egijptien (A Luigini) par. EL Grognet Allo non troppo b. Allegretto c. Andante Sostenuto d. Andante espressivo3. Car men, fantasie sur 1 opera C. Bizet4. Een Een droom, valse par. Jan Bat.5. Humorist; Suite de Ballet de I' opera comiqt»e-Sam Vlessing Marion in 6 acten e. Prelude, b. Rigoudon, c. Badinage, d. Intermezzo, e. Gevotte, J. Rondo, Finale7 Antigone, Ouverture, Fern. Rousseau 8. Eine verge- nugte Nederhochzeit, M. Volktedt, Two Step 9. Humorist. Uitvoering „Wïïhelmina*. De nraziek- vereeniging „Wilhelmina", directeur de heet A. F. Dekker, geeft een uitvoering op Don- derdarg 11 Februa-i a.s. des avonds 8 uur, in de zaal „Zomerlust". Welwillende medewerking wordt verleend door den heer A. den Exter ev-soloclari- nettist v. d. Stafmuriek der Kon, Ned. Marine, R. K. Kring. Zondagavond trad voor de leden van den R. K. Kring op de heer J. Boon, lid van „De Klare Waarheid", die met een collega, een reis van Amsterdam naar Rome te voet had afgelegd in 73 dagen. Spreker schetste op duidelijke en aangename wijze zijn ervaringen tijdens zijn heen- en terugreis opgedaan en verduidelijkte het een en ander met lichtbeelden. Uitvoerig stond spr. stü bij de Eeuwige stad Rome. Het was een mooie, leerrijke avond voor de aanwezigen die aller zonder uitzondering wel voldaan naar httii gingen. Kapelaan Groen opende en sloot dezen avond met een krachtig woord en bracht dank aan den spieker. Roomseh Tooneel. Wij herinneren no, eens aan de tooneeluitvoering die heden Dinsdagavond in de zaal van den heer Th. van der Putte zal worden gegeven door het liefdadigheidstooneel van Halfweg, ten bat» van de missie op Borneo, voor Pater Groot. De raai wordt opengesteld om 7 uur, aan vang half 8. Het stuk „Het Hoogste Goed' alsmede het tooneelgezelsohap waarborgt ons een volle zaal. De entreeprijs is gesteld op 0.50 per persoon. R. K. Naaikrana, De R, K, Naaikrans „St, Adelbertha" geeft a.s. Woensdagavond in het patronaatsgebouw een feestavond in intiemer Wring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5