miGD— gflIEUWS EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Dinsdag 9 Februari 1926 Mgr. van Roey opvolger van Kardinaal Mercier Ramsay Macdonald de leider der Engelsche Arbeidersfractie in het Parlement, is met zijn drie dochters Zondag van zijn reis naar Ceylon teruggekeerd. Een ver klaring van graaf Bethlen, den Hongaarschen premier, in antwoord op een insinueerend artikel van Karolyi. Zware boschbranden in Australië. Onder de Radio-berichten: Stresemann zal heden in den Rijksdag de iede van Mussolini beantwoorden. De Regeering besluit het verzoek om opneming van Duitschland in den Volkenbond, zoo spoedig mogelijk te verzenden. Hoog water in Engeland. Na een rustpoos van vele weken is Te- tcean wederom door de artillerie der Rif- fijnen beschoten. Het bombardement duur de met tusscbenpoozen geruimen tijd voort en richtte in de Joodsche wijk schade aan. De indruk van Mussolini's rede in Duitschland. De Duitsche communisten en de boeren. De toestand bij de Duitsche Rijksspoorwegmaatschappij Duiitschlands toetreding. De veemmoorden. Uit het Engelsche Lagerhuis. Opnieuw hoogwater. De oase van Djaraboeb bezet. De Aziaten-wet. LEGER EN VLOOT. De gezonken brug bij Nederweert gelicht. Een ongeluk bij een geluk. Een ongeluk met de Quick-bus De stormramp van 10 Augustus 1925. Wegenverbetering in Noord-H olland. FEUILLETON. Het Koloniale Congres te Brussel. Bij het sluiten van het tweede Koloniale Congres, heeft de minister van koloniën, na te hebben herinnerd aan de geestdriftige gevoelens, waarvan kroonprins Leopold blijk geeft naar aanleiding van zijn reis door Bc.gisch-Afrika, verklaard, dat hij met ver trouwen de toekomst tegemoet ziet van be paalde gedeelten in Kcngo, waar zich neder zettingen kunnen vestigen. Het inlandsche b(,vc:kingsprobleem meet de koloniale poli tiek beheerschen. Indien de regeering be sluiten zou tot het oproepen van arbe.ders langs wettelijken weg, dan zal zij dezen maatregel slechts tot de strikste noodzake lijkheid beperken. De minister eindigde met te verklaren, dat de quaest.e van het afstaan van Kongo zich voor hem nimmer zal voordoen, daar d.t een erkenning van onmacht en verraad \ou zijn. De opvolger van kardinaal Mercier. De correspondent van de „Times" te Brussel meldt, dat aidaar uit Rome bericht is ontvangen, dat het Vatikaan Mgr. Van Roey. vicaris-generaal te Mechelen. heeft aangewezen als opvolger van Kardinaal Mercier, Hij voegt er aan toe, dat dit bericht in Belgische ministerieele kringen wordt bevestigd. Mgr. Ernest van Roey was sedert eenige laren kard naai Mercier behulpzaam bij het besturen van het aartsbisdom, dat de pro vincies Antwerpen en Brabant omvat. Kening Albert. De Fransche Académie des Sciences morales et politiques heeft met algemeene stemmen koning A'bert van België tot bu'tengewoon lid gekozen in de vacature ontstaan docr het overlijden van president Wilson. Het aanbod der Fransche industrieelen. Hit Rijssel wordt gemeld, dat volgens de plaatselijke bladen de huid'gc staal van zaken met betrekking tot het aanbod, dat de Noord-Fransche fabrikanten eenigen tijd geleden hebben gedaan om met hun indus trieën voor een nationale leening borg te staan, als vclgt :s: tusschen hen en hun -cllega's in andere deelen de lands, is feitelijk overeenstemming bereikt, doch met betrekking tol een def.nitieve actie ver klaart de voorzitter va-n de Algemeene Federatie van Producenten, die het plan nog op een practische oplossing wacht en dat er een commissie is benoemd om daar omtrent rapport uit te brengen. Overstrcomingen in Engeland. De jongste regens hebben zware over- etroomincen veroorzaakt in het geb.ed van Northampton en een deel van het binnen- {edcelte van de stad onder water gezet, waardoor de groote weg werd afgesneden en hel tramverkeer moest worden gestaakt. Uit een telefoonpaal gevallen. Twee beambten der post en telegrafie waren gistermorgen bezig met het herstel len van teUgravfdraden in de nabijheid van het station Ferrington in de City van Londen, teen de telefoonpaal plotseling brak. De beamlen vielen van een hoogte van veertig meter neer. Zij overleden spoe dig daarop, Remsay MacDonald terug. Ramsey MacDonald, de leider der Arbei dersfractie in het Engelsche parlement, die met zijn drie dochters een bezcek heeft fcebracht aan Ceylon, is gisteren te Londen teruggekeerd, MacDonald verklaarde dat bij ze,r van zijn reis gencten had, doch wei gerde zich ever de binnenlandsche politiek van Engeland uit te laten. De militaire bureaucratie in Duitschland. Het „Berl. lag." maakt een vergelijking tusschen begrootingen van de weermacht en der andere ministeries. Het rijksweer- ministerie telt niet minder dan 39 „Mini- sterialrate", het ministerie van arbeid slechts 25, van voedselvoorziening 14 en dat 'van economische zaken 21. De Marine heelt 26 van zulke hooge hecren aan den arbeid. Voor ieder marinesoldaat is er loowat een administratieman. De rede van Mussolini, De bladen gewagen van den indruk, door de rede van Mussolini in Duitschland ge wekt, De „Gaulois" schrijft, dat de ener gieke rede op het juiste oogenblik is ge komen. Aan den vooravond van zijn toetre den tot den Volkenbond is Duitschland Jewaarschuwd, dat de Italiaansche regee ring zich formeel zal verzetten tegen elke mnexatie-poging van Oostenrijk. President Doumergue over het herstel des lands. President Doumergue, die aan een feest maal van de Vereeniging van Repub'iikein- sche Journalisten het woord heeft gevoerd, wees op de groote activiteit, welke Frank rijk en de ovêrzeesche bezittingen tonnen om de uit den oorlog voortvloeiende kwade gevolgen te boven te konen. Hij gaf uiting aan den vasten wil van Frankrijk om zich economisch en financieel te verheffen door een persoonlijke, volhardende en krachtige inspanning. Hij sprak zijn vertrouwen uit in de journalisten om Frankrijk te helpen bij het in het leven roepen en het ontwik kelen van een geest van opofferingsgezind heid en eenheid onder alle Franschen, welke voor het welslagen onmisbaar is. Het bezoek van Pctain aan Madrid. Maarschalk Pétaiu heeft Primo de Rivera met de militaire medaille begiftigd. De belasting der vreem delingen. De Fransche Kamer heeft tijdens de be raadslaging over de financieele voorstellen en speciaal 'bij de behandeling der inkoms ten-belasting, een bepaling goedgekeurd, volgens welke „alle vreemdelingen, die in Frankrijk zijn gevestigd en in een hotel of pension, of in een andër huis van meer dan 1000 fres huur per maand wonen, bij wijze van waarborg voor de betaling van de be lastingen, waaraan zij onderworpen zijn, aan het eind dezer maand een bedrag van 25 pet. van hun huur moeten afdragen" Het geschil tusschen Zwit serland en Sovjet-Rusland, De „Petit Parisien" verneemt uit Genève dat men in officieuse kringen te Bern ver zekert, dat de onderhandelingen tusschen Zwitserland en de Sovjets zijn mislukt, daar de laatste, htm uit naam van den Bonds raad voorgelegde voorstellen hebben ver worpen. De anti-Italiaansche cam pagne in Tirol. In de Kamer heeft Mussolini, in antwoord op een vraag van Farinacci, den secretaris generaal der fascistische partij, naar inlich tingen omtrent den huidigen staat van de betrekkingen tusschen Italië en Duitschland een uitvoerige rede gehouden, waarin bij sprak van de afschuwelijke en belachelijke anti-Italiaansche campagne, welke in Duitschland is ontketend; belachelijk, om dat zij de illusie had indruk te maken op liet jeugdige en trotsche fascistische Italië, dat zich door niemand laat intimideeren. Mussolini sprak tegen., dat or In Tirol standbeelden van Duitsche vorsten en per soonlijkheden zouden zijn onttakeld. Nie mand mag de illusie koesleren, zoo zeide hij, Italië door middel van een boycot van toeristen klein te krijgen. Indien deze boy cot inderdaad zou doorgaan met goedkeu ring der verantwoordelijke autoriteiten, zou Italië met een nog krachtiger boycot ant woorden. De premier verklaarde, dat de in den Beierschen Landdag gehouden rede met be trekking tot Zuid-Tirol gewoonweg onzin nig was, daar er nooit een quaestie van Duitsch Zuid-Tirol heelt bestaan. Het is allerdwaast te spreken van fascistische ge welddaden in Boven-Trentino en aan de Boven-Etsch. Wij voeren een Italiaansche politiek, aldus Mussolini en Italië zal al zijn wetten toepassen. Deze gebieden, moe ten weer Italiaansch zijn, Mussolini hoopte, dat zijn rede gehoord zal worden, opdat Italië niet tot een con creet antwoord dient over te gaan. Hij ein digde met te zinspelen op een opschrift uit een dagblad, en zeide; Het fascistisch Italië kan, zoo noodig, de driekleur tot <*er de Brenner voeren, maar haar neerhalen doet het nooit. Albanië en Zuid Slavië- Mag men den correspondent van de „Voss. Ztg. te Skoetari gelooven, dan wordt dc monopaliestelling yan Italië op handelsge bied in Albanië bedreigd; dezer dagen gaan Albaneesche gedelegeerden naar Belgrado om een definitief handelsverdrag met Zuid- Slavië af te sluiten. Bij die gelegenheid zal ook over het lot van het eiland Saseno voor Valona worden gepraat. Dit eiland is sinds het begin van den wereldoorlog nog steeds niet door dc Italianen verlaten (evenals zij ook nog sinds den Tripolitaan- schen oorlog, op de Dodehanesos zitten), is in den laatsten tijd door hem volgens den correspondent met zwaar geschut voorzien. De Albaneesche regeering moet van plan zijn om met steun van Zuid-Slavië bij den Volkenbond [waar het lid van is) stappen te doen om hel eiland vrij te krijgen. Een verklaring van Bethlen. In antwoord op een artikel van Karolyi in de „Pester Lloyd" wijst graaf Bethlen volgens het B. T. A. in een mededeeling aan de pers op de inmenging van de politiek in de valsche munterszaak. Het ziet in den aanval van zijn vriend Karolyi een aanval van den leider der oppositie Vaszonyi, die zich verbergt achter Karolyi. Graal Beth'len deelt dan mede. dat hij zich niet had verontrust over de eerste ont hullingen, omdat die anoniem waren ge weest. Daarom droeg hij de zaak over aan den prefect van politie, tegelijk met de cor respondentie met baron Perenyi, die hij als een vriend beschouwde. Bij zijn terugkeer uit Genève vond hij de Haagsche geschie denis, welke hij in handen stelde van den minister van binnenlandsche zaken Hij overhandigde het dossier pas in Januari aan den minister van justitie, uitsluitend omdat deze voordien met vacantie was. Nooit bad hij den Franschen het recht geweigerd om inzage te nemen van het onderzoek. Toen de Franschen aandrongen op een aanvul lend onderzoek was dit aan de politie opge dragen. Tenslotte verklaart graaf Bethlen, dat hij niet zonder strijd zijn post zal opgeven en dat hij den laster niet vreest. De akte van beschuldiging van graaf Ka- ralyi tegen graaf Bethlen heeft in alle poli tieke kringen veel opzien gewekt. De er uit getrokken conclusie luidt, dat de positie van het kabinet geschokt is. Over den toestand zijn twee meeningen in omloop. Volgens sommigen kan het Bethlen nog gelukken zijn positie weer te versterken en aan het hoofd van zijn regeering de zaak te liquidee ren. Volgens anderen echter moet aan de uiting van graaf Karolyi beslissende betee- kenis worden gehecht, vooral ook, omdat tegelijk een beweging gaande is om de link- sche en rechtsche oppositie (ongeveer 70 steinmWi te concentreeren in een stormaan val op de regeering. De dem. afgevaardigde Vaszonyi ver klaart verheugd te zijn, dat nu ook een ver- oordeelende stem van conservatieve zijde gehoord wordt. Stephan Friedrich heeft gezegd hel volkomen eens te zijn met het betoog van graaf Karolyi. Steeds heeft hij gemeend, dat de zaak makkelijker ware af te wikkelen, als de regcering aftrad. De Bulgaarsch-Grieksche grens incidenten. De vertegenwoordigers van de regeerin gen van Bulgarije en Griekenland en de Zweedsche minister van Buitenlandschc Zaken zijn Zaterdag te Stockholm bijeenge komen en hebben twee Zweedsche kolo nels aangewezen om zitting te nemen in de commissie voor het rcorganiseeren van de Bulgaarsche grenswacht en voor het instel len van een speciaal verzoeningslichaam dat zich bezighoudt met grensconflicten, die zich eventueel voordoen. De herziening van de Portugeesche Grondwet. Er is een commissie van 19 Kamerleden benoemd, belast met de herziening der Grondwet. De revolutionnaire beweging. Het stoomschip „Patiaolopiz" is van Lis sabon naar de Azoren vertrokken om de gevangen genomen leiders der mislukte re volutie daarheen te deporteeren. De strijd in Marokko. De kanonnen der Riffijnen zijn boven op het gebergte in een verscholen bergspleet geplaatst, zoodat het moeilijk is ze er uit te krijgen. De batterijen in Tetoean en dc luchtmacht beantwoorden het vuur zoo goed en zoo kwaad als het gaat. De strijd in Syrië. De bladen vernemen uit Beiroet, dat een troep bandieten ten getale van 150 man, die er in geslaagd waren tot binnen Damascus door fe dringen, door Fransche tanks wer den aangevallen. De bandieten verloren tien dooden, vijftien gewonden en twee gevan genen. Dc Franschen leden geen verliezen, In de eerste zitting van den Volksraad der Aloaïten is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin oprechte aanhankelijkheid wordt uitgesproken aan de mandaatmogendheid, en waarin haar dank wordt betuigd voor haar streven tot hand having van de rust en de veiligheid. De toestand in China. Woe Pei Foe heeft een circulaire gepu bliceerd, waarin hij Feng Ju Sjang ervan beschuldigt dat hij een geheim bondgenoot schap met de bolsjewisten heeft gesioten, een eenheidsfront bepleit tegen dc rooden en betoogt, dat het bolsjewisme moet wor den beschouwd als het grootste vraagstuk in dit kritieke uur. Masoe, de vroegere vertegenwoordiger van Soen Jat Sen te Washington, heeft op zijn landgenooten een beroep gedaan om Woe. Pei Foe tegen het communisme tc steunen, en beschuldigt de bolsjewisten in China ervan met pernicieuze leerstellingen den geest van het volk te vergiftigen en met Russisch goud de jeugd te bederven. Perceval Landon, dc Pekingsche corres pondent van de „Daily Telegraph," seint dat de tendenz tot vereeniging van alle tegenstanders der bolsjewisten onder gene raal Woe Pei Foe en maarschalk Tsjang Tso Lin voortdurend sterker wordt en dat men waarschijnlijk staat voor een ernstige reac tie tegen de roode propaganda. Dit is, schrijft hij, het gevolg eensdeels van de on politieke actie van Rusland in verband met den Oosterspoorweg, anderzijds van den ta nenden invloed van de militairen actie der genen, die, naar men meende rechtstreeks onder druk stonden van de Sovjets, Lan don verl-laart verder dat de reactie tegen de bolsjewisten gunstig is voor het herstel van het prestige der Britten in China. De boschbranden in Australiè. De intense hitte duurt voort en bosch branden woeden nog steeds in vele deelen van Victoria. Regen alleen kan de branden blusschen Het nationale park te Ferntree Gully, een der mooiste oorden des lands, werd Zondag vernield, in weerwil van de heldhaftige pogingen der brandweer, die nacht en dag werkte. De rede van Mussolini heeft in de gehecle Duitsche pérs een storm van verontwaardi ging doen opgaan. Het scherpst reageeren de bladen van links op de dreigementen en brutale aanvallen van den Ilialaanschen dic tator. Ook de rechtsche pers is verontwaar digd, marir toch kan zij niet nalaten met leedvermaak vast te stellen, dat Mussolini een der onderteekenaars van het verslag van Locarno is. Alle Duitschnationale bladen verheugen zich er over, dat de Italiaansche gewelde naar de Duitsche democraten en pacifisten, die van een nieuwe aera in de internatio nale politiek droomden, zoo wreed heelt ont goocheld. Minister Stresemann zal reeds heden middag in den rijksdag Mussolini van re pliek dienen. Gistermorgen verzocht dc mi nister den rijksdag, hem zoo spoedig mogelijk in de gelegenheid te stellen, het standpunt der regeering inzake de Duitsch-Italiaansche betrekkingen te ontwikkelen en de rijksdag is aan dit verzoek tegemoetgekomen Zij dat tegen den völkischen Landdagafgevaar- digde Wulle een gerechtelijke vervolging is ingesteld.. Zij verzoeken het staatsministerie na te gaan, welke ambtenaren dit bericht hebben verspreid en vragen, of men in de toekomst overeenkomstig de gemaakte bepalingen er voor zal zorg dragen, dat ambtenaren zich niet meer leenen tot het verschaffen van materiaal voor den politieken partijstrijd. Donderdag 11 dezer vergadert in het rijks daggebouw het bestuur der communistische partij met de rijksdagfractic en vertegen woordigers der communistische landdagfrac ties om toebereidselen te treffen voor het bijeenroepen van een boerencongres der communistische partij. Om een verbinding met de boerenbevol king tot stand te brengen, zullen in den rijksdag en de parlementen der landen door de communistische fracties speciale „bauer- ücbe Sekrctariate" woHc" ingesteld EEN ÖNGE /OON SCHOUWSPEL TE HAMPTON COURT. Hier bij ons zien we het alle dagen, dat er steenen gelost worden, maar in Engeland gebeurt dat niet op deze wijze. En toen de „Prinses Juliana" dan ook met een lading van 50.000 Hollandsche bak- steenen aankwam, v/aren de fotografen er dadelijk bij om een kiekje tc maken. Het is interessant om mee tc deelen, dat deze Hollandsche baksteenen voor ongeveer 2 3 van den prijs der Engelsche op de plaats van bestemming geleverd kunnen worden. Geen wonder, dat de „Prinses Juliana" nog 15 ladingen moet brengen. heeft op de agenda van morgen de bespre king geplaatst van de Duits,ch-nationale in terpellatie over Zuid-Tirol. Bovendien hebben de vier regeeringspar- tijen Democraten, Centrum, Duitsche Volkspartij en Beiersche Volkspartij een interpellatie ingediend, waarin de regeering gevraagd wordt, of haar de tekst van de rede van Mussolini bekend is en of ze in staat is, haar standpunt dienaangaande zoo spoedig mogelijk mee te deelen. Het rijkskabinct heeft gistermorgen van 5 tot 1 uur en gistermiddag van 5 tot 8 uur vergaderd. Natuurlijk maakte de rede van Mussolini een der punten van bespreking uit. In een bespreking in den rijksdag veroor deelden de sprekers van alle partijen een parig de houding van de directie der rijks- spoorwegen ten opzichte van de arbeids voorwaarden van het personeel. De minister van verkeer, dr. Khrohne, trachtte de directie nog eenigszins te verde digen door te wijzen op de speciale positie, welke de'"maatscha ppij inneemt, maar ook uit zijn rede sprak duidelijk leedwezen, dat de directie zoo weinig rekening houdt met de behoeften van het personeel De rijksregeering heeft zich gisteren be ziggehouden met de laatste formaliteiten betreffende de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond, Het kabinet heeft met algemeen^ stemmen besloten het verzoek tot opneming in den Bond onmiddellijk naar Genève te zenden. De nota betreffende DuitscMe.nds opne ming in den V. B. zal kort na'du overhandi ging te Genève worden gepubliceerd. De Völkischen hebben bi; den Pruisischen Landdag een motie ingediend naar aanlei- di a ''af h-richt in de Duitache bladen. Baldwin verklaarde gisteren in het La gerhuis, dat Engeland in verband met de regeling der Italiaansche schulden geener lei politieke of economische concessies van Italië had verkregen. Tal van rivieren wassen; ten N. van Lon den staan duizenden hectaren onder water, doordat de rivier de Lea buiten hare oevers is getreden. De overstroomingen in Leicestershire moeten de ergste zijn, die men er in twintig jaar heeft beleefd. Tal van dorpen zijn geïsoleerd; de groote we gen staan onder water. Dc Italiaansche troepen, die op 1 Febru ari vertrokken waren, zijn gisteren de oase van Djaraboeb binnengerukt en hebben er op plechtige wiize, uit naam van den ko ning van Italië de vlag gebeschen, in tegen woordigheid van hoofden en notabelen, die zich officieel onderwierpen. Er had geener- iei incident plaats, evenmin als een poging om tegenstand te bieden. Uit Ka .pstad wordt geseind: De Volks raad heeft met 81 tegen 10 stemmen de eer ste lezing goedgekeurd van dc Aziatenwet die zich bezig houdt met de repatrieering en de segregatie der Indiërs. DE HERHALINGSOEFENINGEN. Dit jaar vervroegd. Zooals men weet, zijn in de laatste jaren herhalingsoefeningen in de tweede en derde week van September gehouden. Naar de „Tel." verneemt, meet het thans in de bedoeling van den minister van Oor- log liggen dit jaar de herhalingsoefeningen te doen aanvangen op Donderdag 19 Au gustus Als gewoonlijk, zullen de reserve-officie- ren weder een week vroeger opgeroepen -orden. Men meldt uit Nederweert; Met behulp van duikers en een drijvende bok is men es in geslaagd de ijzeren cantileverbrug welk< tusschen sluit 13 en 15 bij het stellen tengei volge van een gebrek aan de lier in het kanaal plofte, wederom te lichten. De brug had slechts lichte schade bekor men. Het doorgaand verkeer over de Zuid-Wil lemsvaart, dat sedert Vrijdag was stopgeze# kan wederom worden hervat. v Zaaterdagmiddag is een 21-jarige timmer man, die werkzaam was aan een in aan bouw zijnd pand in de van Speykstraat te Rotterdam, van een stelling van 12 Mete-- hoogte gevallen. De man kwam in een kalk put neer en bekwam geen letsel. De specï- bak die de man op den rug droeg, kwam echter terecht op het hoofd van een 16- jarigen timmermansleerling, die daardoor van een stelling van 5 Meter hoogte viel. De jongen is met een ernstige hoofdwond en een hersenschudding opgenomen en per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis overgebracht en aldaar ter vet. pleging opgenomen. Meisje van nog geen 6 jaar doodgereden, Bij het uitgaan van de scholen is Maan, dagmorgen in de Jurriaan Kokstraat te Scheveningen een ernstig ongeluk gebeurd. Een der groote Quick-bus- sen kwam de straat ingereden. Een aantal schoolkinderen wilde juist over steken, maar op de signalen van de bus, bicven de kinderen aan den kant staan. Alleen de kleine C. K., wonen de in dc Korendijkstraat, die in April nog zes jaar worden moet, weifelde nog even, maar stak toen een vrouw aan de overzijde riep voorzichtig te zijn, plotseling over. Een aanrijding was onvermijdeliik. De autobus wierp het kind tegen de straat Het was bijna onmiddellijk dood. De chauffeur, H. L. R, uit de Jan Blankenstraal, is pas twee dagen bij de Quick in dienst. De ondernemers hadden hem uit een reeks van sollici tanten gekozen, omdat hij in een vroe gere betrekking goed geleerd had met deze groote wagens om te gaan. De eerste indruk is, aan de hand van ge tuigenverklaringen, dat den jongen geen schuld treft. Toch is hij, hangen de het onderzoek, op bet politiebu reau moeten blijven. De autobus is door den deskundige van de Gemees4« onderzocht. Het door de stormramp van 10 Augustus 1925 verwoeste dorpje Lan- genboom, is thans, naar de Msb. ver neemt, in een geheel nieuw her schapen. Verschillende groote en prachtige boerderijen zijn daar verre zen. Te Langenboom is een noodkerk gebouwd.. Zooals men weet, is de pa rochiekerk tijdens de stormramp ge heel verwoest. Alleen de ruïne vindt men nog, die ons doet herinneren aan den ver- schrikkelijken avond van IC Augustus. Het blad verneemt, dat het nog niet bekend is. wanneer met de, herstellingswerken een aan vang zal worden gemaakt. Vast staat even wel. dal de geheele kerk moet worden afge broken. Daarom heeft men thans een nood kerk gebouwd, die inmiddels in gebruik is genomen. Te Zeeland, welk dorp ook door de storm ramp gedeeltelijk verwoest werd, zijn nog niet alle woningen gereed. Dc ongunstige weersgesteldheid heeft veel vertraging in deze werken gebracht. Met man en macht woreft hier evenwel dagelijks gewerkt. Hier staat de molen zonder wieken nog, pr&cies als in den avond van 10 Augustus. Dijkgraaf en Hoogheemraden van het hoogheemraadschap Noord-Hollands Noor derkwartier zijn voornemens in 1926 krach tig aan te vatten de verbreeding en verbete ring van de wegen, bij het hoogheemraad schap in beheer. Op de wegen met druk verkeer voldoet de bestaande breedte der beharding en de soort van de verharding niet meer aan re delijk te stellen eischen. Voor een nieuwer en breeder"deklaag op den Westzanerdijk tusschen Zaandam en Westzaner Overtoom is J 32000 uitgetrokken. Belangrijke bedra gen zuilen worden besteed voor de wegen op den Westfrieschen omringdijk van Ursem tot den Klamdijk, op den Zuidpolderdijk be zuiden Volendam, op den Katwouderdijk en op den Waterlandschen dijk tusschen Bur gerdam en Schellingwoude. Ook zal de weg wederzijds de sluis te Nauerna worden ver beterd. De bestaande toestand is daar voor het steeds toenemende verkeer hoogst ge vaarlijk. Een wegoppervlakte van 31000 M2 zal dit jaar worden geteerd en met spramex be dekt. De uitvoering zal geschieden in eigen beheer met een aan te schaffen eigen bi- tumenkete! hetgeen in dit geval het minst kostbaar wordt geacht. 10 Nu reed ze een, breede laan in, die zich ver scheen uit te strekken. Over het door de felle verst verharde sneeuw gleed de slede in snelle vaart vooruit. Maar het duurde niet lang, of ze kwam tot de ontdekking, dat die laan, die eerst geen einde scheen te hebben, een langen cirkel beschreef, want ze kwam weer op hetzelfde punt terug, zonder dat de paarden een enkel oogenblik hun gang hadden ver traagd. Toen liet ze de paarden stilhouden, bond hare schaatsen los. stapte op den grond, en ging een bosch binnen. Weldra vond ze een smal pad, dat zich in bochten voortslingerde, en ze besloot dat pad te volgen. Het duurde niet lang cf ze kwam aan een kru.sweg. Nu wist ze niet meer welken weg ze zou nemen. Ze wilde op baar schreden terugkceren, mar ze kon den weg niet meer vinden. Eindelijk begreep ze, dat ze zich in een doolhof bevond, want telkens kwam ze weer op dezelfde plaats terug. En hoeveel moeite ze ook deed, een uit weg te vinden, ze moest ten slotte wel hare onmacht inzien. durig heviger. Ze zou dus den geheelen De duisternis viel en de koude werd ge nacht in deze gevangenis moeten door brengen. Teen liet ze zich moedeloos op een steenen bank neervallen, en weende bitter. Niettegenstaande den bont mantel, waar ze in gehuld was, werd ze door de scherpe kcude bevangen. „Nu zal ik hier eenzaam sterven," zoo dacht'ze bij zich zelve. „Morgen zal men mij hier bevroren vinden." Opeens hoerde ze in hare nabijheid eene zachte stem. „Kom met mij, meesteres! De kcude zal u kwaad doen.' Het was Zcrka, die haar naderde. „De slede is hier op korten afstand," voegde de Zigeunerin er op rustigen toon bij. „Kcm met mij mede, De paarden zijn uitgerust. Zij hadden wel behoefte aan rust, want gij hebt hen al le snel laten draven." De opwinding, de teleurstelling, en nog een menigte andere gevoelens hadden bij Fabienne eene zenuwoverspanning veroor zaakt. Bij het middagmaal gebruikte ze maar weinig en ze bewaarde een ontevreden stil zwijgen. Maar den volgenden morgen werden haar toorn en hare vernedering nog grooter. Nadat Zcrka haar als gewccmli'. bij het ontbijt met de meeste zorg had bediend, „Als u mij gisteren uw verlangen te ken nen had gegeven, om het park docr te wan delen, meesteres, dan zou ik u vergezt'd hebben en dan zcudt gij niet verdwaald zijn Ik heb het u niet durven voorstellen, om dat alle paden met sneeuwbedekt waren en ik meende, dat een wandeling in dïe he vige koude niet aangenaam kan zijn. Maar -k ben tot uw orders, meesteres, wanneer u maar wilt. Ditmaal gaf Fabienne haar geer;, ant woord. .Ze gevoelde dat als een bespclting en keerde de zigeunerin haar rug toe, ,Maar den daaropvolgenden dag had ze weer haar ge^vonen humeur. En met groote slimheid bespiedde ze Zorka in haar doen en laten, en in al hare bewegingen. Dc Zigeunerin had opgemerkt, dat Fa bienne een fijnen smaak had. En daar Fabienne nu een groeten afkeer van Ilaliaanschen wijn had gekregen, bood Zorka haar telkens een glas fijne Grieksche wijn aan. En toen de Zigeunerin des avonds een glas Samos voor haar op tafel neerzette, liet ze, als bij vergissing, haar servet op den grond vallen. Zorka kn elde neer, om het op te rapen. Maar op hetzelfde cogenb-iik wictp Fa bienne zich, met een vluggen sprong, op baar. Ze greep Zorka bij de keel, en ontkiem de die met zooveel kracht, dat de Zigeu ner;; ,t er. tijd had een cnke'en kreet te slaken. Toen h ckl ze Zcrka met de andere hand het glas wijn voor, en zei: „Drink dat uil, anders verworg ik je." En zóó t v eng ze de Zigeunerin het glas uit t'e drinken. En toen viel Zorka bewusteloos op den grond. „Ja, ik dacht het wel. Ik heb mij niet bedrogen," mompelde Fabienne. „Zou ik nu eindelijk den s'eutel van dat satanisch ge- he m in handen krijgen? Ze ontkleedde Zcrka. tilde haar van den grond cp. en lei hare dienstbode in haar eigen .bed. 'toen deed ze het licht 'half uit, zoodat schemering in bet vertrek heerschte. Dat alles was met groote snelheid ge beurd en tevens met groote zekerheid. Toen Zorka op haar eigeii p'aats ter ruste was gelegd, trok Fab nnc de klee- ren van de Zigeunerin aan, en kapte zich geheel op dezelfde wijze als hare dienstbo de gewoon was te doen. zoodat ze bijna geheel daarop geleek. Toen bleef ze met het oor tegen de deur staan luisteren, met de lamp in de hand. Haar geduld werd niet lang op de proef gesteld. Zacht werd de deur geopend. In het halfdu'ster trad een manspersoon de kamer binnen. Het licht van de lamp viel op zijn ge laal. Een verwensching ontsnapte zijn mond. Ze had graaf Malthen herkend. VIERDE HOOFDSTUK. Wij nemen den draad van ons verhaal weer op, waar de heer Viaume, de inspec teur van poht.e, aan Maurice de Prévan- nes trachtte duidelijk te maken, dat hel de Zigeuner, de berenleider was. die op bevel van graaf Malthen Fabienne had ontvoerd. Maar de verloofde van Fabienne t;achtte met alle mogelijke redenen de onsciiuid van graaf Malthen te betoogen. „Ik ben van uw goede bjdoel igcn vo'- konjen overtuigd, mijnheer inspecteur, zoo zei iiij, „en ik bedank u voor de moeite die u zich getroost, om ons te helpen, an ook mijn vriend Charles Minières ben ik dankbaar, maar ik ben vasi overtuigd, dat u beiden op het verkeerde spoo. zijt. Ik heb lang s>< meg met gru 't M lilden omge gaan, om te weten, dat hij tot zulk een schandelijke daad niet in staat is. Men kan hem een zonderling noemen, maar dat geeft ons nog n et het recht, om zonder slaande bewijzen hem van zulk een misdaad te be schuldigen. En als u beiden nog eens goed :r over nadenkt, ben ik overtuigd, dat u zult inzien, dat -k gelijk heb,. Tengevolge van het ongeval, dat graaf Malthen in zijn jeugd is overkomen, heeft hij, niettegen staande zijne onmetelijke rijkdommen, toch nooit het geluk van gewone stervelingen mogen smaken, en dat is wel een voldoen de verklaring voor de zonderlingheid, die men hem verwijt. Hij heeft zijn troost ge zocht in de wetenschap en hij is een groot geleerde geworden. Hij gaat geheel in de wetenschap op." „Een geleerde! Een geleerde!" viel de heer Viaume hem in de rede, „Ja, ik heb meer van die geleerden gekend, die de grootste schurken waren, en het zou mij niets verwonderen als ook uw vriend daar toe behoorde." Maurice de Prévannes schudde het hoofd. Hij begreep wel, dat het vergeefsche moeite zou zijn, om te trachten, den in specteur van zijne nu eenmaal opgevatte meening af ie brengen, I oen richtte hij het woord tot zijn vriend Charles Minières en vroeg: „Maar wilt gij u tenminste van dé on schuld van graaf Malthen laten overtui gen?" Ook dokter Minières schudde ontkennend het hocld. „Ik denk er juist zoo over als de heer Viaume", luidde zijn antwoord. „Ge ziet dus wel dat ge ons be den tegen u heht. Wi; beschuldigen graaf Malthen nog niet, dai moet gij wel in het oog houden, maar. wi nemen alleen de mogeli,kheid van een mis daad aan Verder gaan wij op dit oogenblik nog niet. „Maar dat is al ver genoeg," antwoordde Maurice de Prévannes. Hij dacht eenige oogenblikken na en vroeg toen:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9