Voornaamste Nieuws Felix Timmermans Woensdag Februari 1S26 Jaargang No. 16171 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad fk Het juiste midden. De brief uit Moskou. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Minister van Waterstaat en de Directeur-Generaal der P. T. en T. KAMER VAN KOOPHANDEL. Subsidies. Het wetsontwerp op de Naamiooze Vennootschappen. Een commissie ad hoe ingesteld tot onderzoek van het wetsontwerp tot heffing van accijns op inlandschen vruchtenwijn. De benoeming van een makelaar in onroerende goéderen tegen het advies der Kamer in. De steunactie voor de geteisterde streken. DE KWESTIE DER ZEEWEG-TERREINEN. Een adres van „St. Deus Dedit" en den R.-K. Volksbond. Verkiezing van Rijnland. De slechte wegen in Haarlemmermeer. Een badhuis te Halfweg. HET ZIEKENAPOSTOLAAT VOOR DE RADIO. Faillissementen. De Bloembollendiefstal te Noordwijkerhout. Uitvoering St. Elisabeth's Patronaat. Onze dienstboden voor 300 jaar. Haarlem's oudste Apotheek. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Voor de Haarl. R.-K. Vereen, voor Groote Gezinnen. „Philip Loots". abonnement iprijt bedraagt voot Haarlem et. Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.2b Franco per post per kwartaal bi) vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970 COURANT Advertentiën 35 cents j»sr regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonoen mededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adv."- tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling oTevalLn^ver!^ T' ingevo^e d.e verzekeringsvoorwaarden f OflftQ Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door ffCf] bij een ongeval met f <5 i bij verlies van een hand, ffriE tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerden: 1 JUOU." v,r!ies van beide armen, heide beenen of heide oo«cn: I/UU.~ Weljan >(lwr J 1*13-" een voet of een oog: 1 ICp.' bij verlies van een duim of wijsvinger: bij 'n breuk van fh f| been of arm: ItaU» bij verlies v. een andere vinger. In een ons toegezonden correspondentie, Wordt er op geweren, hoe groot de onmacht van de protestantsche sekten in Amerika is tegen het misbruik en de ontheiliging van den itondag. Dr. Mannings, een protestantsche bisschop van New-York zeide n.m. in een twwevoering het volgende: „Echte sport en ecnte godsdienst zijn nauw met elkander verbonden. Zij zijn de twee grootste krach ten ter ontwikkeling voor een juiste levens houding. De gedachte: Sport en godsdienst staan lijnrecht tegenover elkander, moet worden afgevvézen; want er is geen slechtere gedachte dan deze.." Verder verklaarde deze sportliewnde Bis schop: „Ik zie er ook in het geheel niets verkeerds in, dat de sport en de beoefening daarvan onder bepaalde omstandigheden en met mate, ook op Zondag geschiedt. Het is voor ons leven even voornaam als het ge bed. Naar mijn, meening is een mooi polospel op zijn manier aan God even welgevallig als een mooie godsdienstoefening in een schoone kathedraal". P Nog verrassender dan deze buitengemeen verrassende uitspraak is, dat ze in heel Ame rika werd toegejuicht met uitzondering van de Sabbatisten, die daarin een ontheiliging van. den dag Gods zien. Tegen de uitdruk king, dat men een polospel met een gods dienstoefening gelijk mocht stellen ging ech ter gelukkig toch ook in Amerika verzet op. Men wierp den Bisschop tegen, dat hij door dergelijke onzuivere redeneeringen die sport lui in hun godsdienstige onverschilligheid sterkt, die gebed en sport niet naast elkaar beoefenen, maar die den kerkgang des Zon dags eenvoudig aan de sport opofferen. In „The News and Observer" werd terecht deze opmerking gemaakt: Welken voetbalmaniak is het ooit ingevallen, dat het stooten en •trappen van een bal de hoogste vorm van godsdienstige uiting is? En welke renner is ooit op de gedachte gekomen, wanneer hij Zondag's morgens in plaats van naar de kerk naar de renplaats ging, dat zijn spelen en draven op een paard aan God éven welge vallig is als „de treffendste oefening in de mooiste kathedraal"? Men vraagt den Bisschop verder, hoe Tiet met de familieplichten van deze renners, dra vers en voetballers gesteld is. Hoeveel vrou wen gevoelen zich des Zondags niet als we duwen, daar hun mannen en zonen den ge- heelen dag bij de sport doorbrengen, terwijl zij toch slechts dezen eenen dag in de week vrij hebben? En men haalt deze klacht van zulk een sportweduwe aan: „Mijn man is een v „rstokte sportheiden geworden. Zondags weet hij den weg naar de kerk niet meer. Ik zie hem alleen nog maar, wanneer hij ver hit van het woeste spel naar huis komt." Het zal Bisschop Mannings zeker niet gemakke lijk vallen hierop een afdoend antwoord te geven. Waarom wij van een en ander gewag ma ken? Om te laten zien, hoe verstandig het is, dat de Kerk zich ook met de moderne sport- heweging bezig houdt. Wanneer zij er zich star en strak tegenover plaatst, zooals de protestante sekten in Nederland, dan groeit de beweging buiten haar om. De jeugd gaat haar eigen gang en om ten slotte dan niet geheel den invloed op de massa te verliezen, komt men tot dwaze uitingen als de New- Yorksche Bisschop Mannings. De juiste methode is die, welke de R.-K. Sportbewe- ging onder leiding der geestelijke overheid nu al jaren volgt, n.m. het spel als nuttige ont spanning, matig, binnen vaste perken te doen beoefenen; "alle gelegenheid tot kerkvbrzuim af te snijden; in één woord er voor te zor gen, dat sport als tegenwicht tegen drank misbruik en allerlei banaliteiten veredelend werkt. t Nog maar al te weinig wordt de voornaam heid der taak van de R.-K. sportbeweging, ook in eigen kringen, ingezien. V erschijn- selen en uitingen in Amerika, als wij boven aanhaalden, mogen de overtuiging vestigen, hoe noodig het is, dat wij, Kahtolieken, op dit gebied helpen het juiste midden te houden. Wij hebben onlangs gewezen op den op nieuw opgelaaiden strijd in de Communisti sche Partij Holland, doordat de oppergoden uit Moskou aan Wijnkoop's opvolger, Lou de Visser, een brief zonden met het bevel om de oude partijafdeeling in Rotterdam weer in eere te herstellen en het afgedankte be stuur weer op de stoelen der eere te plaat sen. Die brief bevatte voor de nieuwe leiding in Holland minder vleiende kwalificaties en daarom besloot Lou de. Visser hem maar niet te publiceeren noch voor te lezen, ondanks allen aandrang van de oude oppositie. waarop is „Het Volk" zoo vriendelijk ge weest een afschrift van dat schrijven der op- perleiding in Moskou bekend te maken. Een inzender in „de Tribune" is daarover zóó hoos, dat hij deze lieve verwensching aan den Volk-redacteur neerschrijft: „waren je vierker maar verlamd, toen je van plan was,' enz. De socialistische uitgeversmaatschappij „Ontwikkeling", bood, naar „Het Volk' meldt, aan „de Tribune" de volgende adver tentie ter plaatsing aan: Verschenen: „De brief uit Moskou", prijs 10 cent. Afdeelingsbesturen, die hiervan ter uitreiking aan hun leden een aantal wilien afnemen, ontvangen bij afname van minstens 10 exemplaren 20 pCt. korting. En wat antwoordde daarop de „Tribune"- administratie? „Wij nemen geen advertenties voor gesto len goed!" Is het niet kostelijk een partijleiding zóó te zien wroeten om een schrijven, een bevel van de hoofdleiding geheim te houden? En om deze zich noemende communisten,, voor wien geen eigendom bestaat, te hooren spreken van „gestolen goed?" De eenige verdienste van het ineenschrom- -lende kliekje Hollandsche communisten is nog, dat zij op vervelende dagen voor wat stof tot lachen zorgen. Den directeur-generaal, den heer Damme, is ongevraagd verlof verleend. Bij nadere informatie is aan de „Haagscfie Crt. gebleken, dat de Minister van Water staat, ir. Bongaerts, aan den heer Damme, het verlof ongevraagd verleend heeft. Hoewel de directeur-generaal der Poste rijen en Telegraf.e bij Kon. besluit in zijn tunctie geplaatst werd, waarbij een einde gemaakt werd aan het triumviraat, dat tot aan de benoeming van den heer Damme den dienst bij het hoofdbestuur leidde, blijkt thans, dat dit Koninklijk besluit door de feitelijke schorsing van den heer Damme, en de weder-mstelling van het drie-hoofdirf be- .1 F' T. T. buiten werking ge steld is. 5 ïn hoeverre het demissionaire kabinet deze behandeling van den Minister van waterstaat ondersteunt is nog niet ge bleken. Het schijnt, dat de aanleiding tot dit zeer opmerkelijk verlof ligt in de voortdurende meeningsversc'hillen, welke ontstaan zijn tusschen dezen minister on den heer Damme. Men weet, dat de heer Damme op voor dracht van den vorigen minister van. Water staat, den heer Van Swaay, benoemd is, waarbij bepaald werd, dat de heer Damme als directeur-generaal zijn verantwoordelijk heid niet behoefde te deelen met het tot dusver bestaande driemanschap, dat bij het hoofdbestuur de leiding gaf. Dit was een voo-rwaarde van den heer Damme, waarop hij zijn benoeming meende te moeten aanvaarden. Minister Bongaerts heeft gemeend een ander standpunt te moeten innemen en stelde de Koningin voor. wederom een drie hoofdige leiding bij het hoofdbestuur in te voeren. Als het blad goed ingelicht is, heeft de Koningin gemeend dit voorstel van den demissionairen minister net te moeten bekrachtigen en een wijziging van het op de benoeming van den heer Damme aanvaarde pr.ncipe van een éénhoofdige en alleen ver antwoordelijke leiding onder een demission- nair kabinet niet te moeten goedkeuren. Het schijnt ook, dat reeds geruimen tijd de gang van zaken aan het hoofdbestuur be ïnvloed werd door verschillen van ineening tusschen de hoofdambtenaren aan dezen tak van staatsdienst en den minister eenerzijds met den directeur-generaal anderzijds. In hoeverre het juist ïs, dat de minister buiten den heer Damme om contact had met de hoofdambtenaren bij den P. T T.-dienst, kon het b'ad niet bevestigd worden. Uit een kort onderhoud, dal de Haagsche Crt. met. den heer Damme had. bleek, dat de heer Damme het standpunt inneemt dat, zooals de toestand thans is, zijnerzijds geen mededeel.ngen verstrekt kunnen worden. De toestand is zóó, zeide de heer Damme, dat de bestaande kwesties opgelost moeten worden, voor ik mijn functie normaal her vatten kan. Nog deelde de heer Damme mede, dat hij hoopte, dat een uitgebreid onderzoek over het ontstaan der kwestie zou plaats vinden. Dinsdagavond hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken een vergadering onder leiding van den heer E. H. Krclage. Ingekomen stukken. Een aantal ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aangenomen. Aangehouden wordt de mededeeling van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen inzake inrichtingen voor handelsonderwijs. Telegramcoden. Goedgekeurd wordt de verzonden brief aan het Hoofdbestuur der Posterijen. Tele grafie en Telefonie, betreffende het gebruik van telegramcoden. Subsidies. Het Bureau stelt voor te verleenen: aan de Commissie voor den Nederlandsch Zuid-Afrikaanschen Handel te 's-Gravenha- ge, geen subsidie; een subsidia van 15 aan de Ned. Ver- eeniging voor Economische Geografie te 's-Gravenhage; een subsidie van 25 aan het Veilig heidsmuseum te Amsterdam; geen extra subsidie aan de Vereeniging Bureau voor Handelsinlichtingen te Am sterdam; een subsidie van 25 aan de Nederland- sche Kamer van Koophandel te Parijs. Met alleen de stem vhn den voorzitter tegen wordt besloten aan de Commissie voor den Ned.-Zuid-Afrikaanschen Handel 25 subsidie te verleenen. De overige voor stellen van het Bureau worden aangeno men. Goedkeuring aanstelling. Goedgekeurd wordt de aanstelling van A. Buytendijk tot jongste bediende der Kamer. Congres voor Handelsonderwijs. Als afgevaardigden naar het Congres voor Handelsonderwijs, dat 13 Februari a.s. te Amsterdam gehouden wordt, worden be noemd de heeren jhr. F. Teding van Berk hout en C. ten Boom. Certificaten van verificatie. Het concept-schrijven van het Bureau aan de Ned. Kamer van Koophandel te Parijs in zake de afgifte van certificaten van verificatie, wordt vastgesteld, zooals het door bet Bureau is opgesteld. Kosten kantonrechter. Besloten wordt, een schrijven te zanden aan den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid in zake de kosten kantonrech ter, doorhalingen, enz,, Handelsregister. Wetsontwerp Naamiooze Vennootschappen. De Kamer gaat accoord met het voorstel van het Bureau, om aan den Minister van Justitie een schrijven te zenden betreffende het wetsontwerp op de Naamiooze Ven nootschappen. Zooals wij reeds meldden, spreekt de Kamer in dat adres den wensch uit, dat de Minister aanleiding moge vinden, het wets ontwerp in te trekken en te volstaan met het voorstellen van eenige wijzigingen in de huidige regeling, welke deze meer in over eenstemming brengen met de ontwikkeling, welke het instituut "der naamiooze vennoot schappen heeft ondergaan. Heffing accijns inlandsche vruchtenwijn. Het Bureau stelt voor in de Commissie tot beoordeeling van net Wetsontwerp tot helling van accijns op inlandschen vruchten wijn te benoe nen den heer Th. G. C. Hooy tot voorzitter en tot leden de heeren Huy- bert Roesingh. te Haarlem en P. J. Docter, te Beverwijk. Aldus besloten, terwijl op voorstel van den heer v. d. Burg nog tot leden worden benoemd de heer Mathot, uit Hillegom en Treur, uit Hoofddorp. Benoeming makelaar. Door den heer Klein Schiphorst, die in de vergadering niet aanwezig kon zijn, wa ren de volgende vragen ingediend: 1. Is het u ook uit de dagbladen bekend, dat de Rechtbank te Haarlem tot makelaar in onroerende goederen, hypotheken en as surantiën heelt beëedigd den heer C. Czn. Koker, waarbij zij afweek van het door de Kamer uitgebrachte advies? 2. Is u niet met mij van oordeel, dat, al heeft het advies der Kamer geen bindende kracht, het toch in hoogs mate te betreu ren is, dat de Rechtbank een zoo geheel anderen uitleg geeft aan de wettelijke nor men dan de Kamer? 3. Verdient het geen aanbeveling, in wij deren kring bekend te maken, dat de Ka mer onder deze omstandigheden minder dan ooit verantwoordelijk kan worden gesteld voor de al- of niet niet-beëediging van can- didaat-makelaars, waar meerdere malen blijkt, dat men de functie der Kamer in deze overschat? ..De VOORZITTER beantwoordt de eerste vraag bevestigend. Pe Kamer betreurt dit natuurlijk met den heer Klein Schiphorst. Spr. is van oordeel, dat juist door het stellen der vragen het doel van den heer Klein Schiphorst, wat hij met zijn derde vraag beoogt, bereikt wordt. De zaak van het vrijmaken der make laardij is aanhangig bij de Vereeniging voor Kamers van Koophandel. Hierna volgt sluiting der openbare ver gadering. Vorige opgave 16.816.20K Gecollecteerd bij de jaarvergadering van de R. K. Bouwpatroons 64. Anonymus 25. Zusters J. en J., Overveen 25. N. N. 1.— Door de afdeeling Overveen van den R.-K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" en de afdeeling Overveen va» den Neef. R.-K. Volksbond is het volgend adres gezonden aan den gemeenteraad van Bloemendaal: Ondergeteekenden, besturen van werk lieden organisatie's in deze gemeente Kennis genomen hebbende van dc beslis sing welke U. E A op Donderdag ii Febr. zult hebben te nemen. Overwegende dat de exploitatie der gron den langs den Zeeweg ook een groot arbei- dersbelang inhoudt. Overwegende dat wij nog leven in een tijd van groote werkloosheid en arbeids- schaarschte, waarin alle middelen dienen aangewend te worden, om werkverruiming te bevorderen; Overwegende, dat bij de exploitatie der Zeeweg gronden zeker in den naasten toe komst, werk van verschillenden aard bin nen onze- gemeente zal los komen; Overwegende, dal hier niet alleen de werkmansstand, maar ook de winkeliers en de middenstand mede zijn gediend; Dringen er bij Uwen Raad beleefd, doch ten sterk-te op aar om in uwe vergadering 1 van Donderdag zoodanige besluiten te ne men waardoor de expl vitatie der Zeeweg grondenmo-ielijk worJt en daardoor mede te werker om aan velen werkgelegenheid te verschaffen De verkiezing van hoofdingelanden en .loofdingelanden-plaatsvervangers van Rijn land zal te Eloofddorp worden gehouden op Donderdag 1 April a.s. Totaal 16.931.20% Zwemfeest „Waterratten". De opbrengst van het Maandag gehouden Zwemfeest der Zwer. vereeniging „de Wa terratten" bedraagt 761,71 K. Fancy-fair Kennemer Lyceum. Men schrijft ons: De fancy-fair ten bate van den waters nood, j.l Zaterdag 6 Febr lari gehouden in het gebouw van uet Kennemer Lyceum is wel geslaagd De verknoping, maar ook an dere onderdeelen (tbeesehenkerij. filmvoor stelling, radio-installatie) trokken veel men- schen; de filmvoorstelling in de aula, waar opnamen vertoond werden van een vogel kenner A. Burdet. toegelicht docr Dr. Jac. P. Thysse, er een komische film van Dick Laan, bracht b.v 100.op. Een jazzband bracht er in de hoofdzaal de kermisstem- ming in, al dreef de harde muziek oudere kooplustigen wel waf te gauw weg. De totale opbrengst is netto 1800. Dat door de vele kuilen en gaten, die zich in de verschillende wegen van deze Haar lemmermeer vertoonen, het gevaar voor on gelukken niet gering is, blijkt wel hieruit dat het herhaaldelijk voorkomt dat bestuur ders van auto's en motorrijwielen hun reis moeten onderbreken, omdat ze tot de ont dekking komen dat door het aanhoudende schokken van de onderdeelen een of mee schroeven zijn losgewerkt. Dit ondervond ook Maandag op den Hoofdweg een autobestuurder, wiens motor rijtuig plotseling van den eenen kant naar den anderen kant van den weg begon te slingeren en tegen een boom terecht kwam. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Het komt-thans ook herhaaldelijk in deze gemeente voor dat auto's, die bij het passee- ren van een ander voertuig, wat te ver uit wijken, daardoor met de wielen tot aan de assen in de papmassa aan den kant van den weg zakken. Dit weeke gedeelte van den weg is veroorzaakt door het openhakken en weer dicht maken van den grond voor het leggen van de waterleidingswerken. Dinsdag zakten op den Kruisweg nabij Hoofddorp weer twee auto's in den grond weg. Met behulp van paarden konden de motorvoertuigen weer op het verharde ge deelte van den weg worden gebracht. In de te Halfweg gehouden vergadering van de aid. Halfweg en omstreken van het Witte Kruis, is besloten het te bouwen bad huis te stichten op het terrein van de voor malige christelijke school aan de School straat alhier. Het ligt in de bedoeling bet gebouw in fe richten voor 10 douchebaden en 2 kuip baden. Op het badhuis zal een verdieping ge bouwd worden, bestemd voor woning voor den badmeester. De totale kosten worden geraamd op om streeks 22.000. Naar wij vernemen zal op Zondag 14 Maart a.s. de ZeërEerw. Heer Pastoor L. J. Willen- borg van Bloemendaal, in den St. Domini- cuskerk te Amsterdam onder de Hoogmis een predikatie houden over het Zieken- apostolaat. Deze predikatie zal per lijntelefoon naar Hilversum worden verzonden en vandaai door H. D. O. per radio verspreid worden. Op 9 Februari 1926 werd in staat van faillissement verklaard, H. Janse Jr., han delsagent wonende te Haarlem, Karei van Manaerstraat 23. Curator Mr. L. A. Bn, van Ittersum, al hier; Opgeheven werd het faillissement van: A. Ultee, metselaar te Hillegom, curator mr. F. J. D. Theyse, alhier; uitgesproken 20 November 1923; H. Schijf, schipper op het motorschip Grietje, gedomicilieerd te Haarlemmermeer; curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuis. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijsten van: de N.V. Electrische Banketbakkerij Zaan land te Wormerveer, curator Mr. F. A. Davidson; J. G. Hilferink, kellner te Zandvoort; cu rator Mr. H. Ph. Visser 't Hooft; L. H. Koppman, rijwielhandelaar te Haar lem Leidscbestraat 48. curator Mr. C. Blan kevoort, alhier. Door het Gerechtshof te Amsterdam werd vernietigd het vonnis dezer Rechtbank waarbij A. Mordhorst wonende te Zandvoort verd faillietverklaard. Het Haagsche Gerechtshof heden uit spraak doende in de zaak tegen den brood bakker P. L. J. Marijnen, oud-wethouder van Noordwijkerhout,-bevestigde het vonnis der Haagsche "Rechtbank, waarbij beklaagde wegens heling van gestolen bloembollen is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, ech ter met ,dien verstande, dat het Hof ook 5 maanden der voorloopige hechtenis in min dering bracht. Maandag- en Dinsdagavond heeft het St. Elisabeth-Patronaat van Schoten twee uit voeringen in gebouw „St. Bavo" gegeven. De avonden werden met een kort woord door den Weleerw. heer Kapelaan Schoen maker geopend. Z.Eerw verwelkomde voor eerst den vroegeren adviseur van 't Pa tronaat, Pastoor Burwinkel, en richtte ver volgens het woord tot de ouders. Hij be dankte hen o.m. voor de welwillende mede werking, om hun kinderen naar 't Patronaat te sturen en spoorde aan, in die richting werkzaam te blijven Daarna werden er eenige zangnummertjes ten gehoqre gebracht, welke onder leiding van den heer H de Jong stonden en onder pianobegeleiding door mej. Joh. Brouwer. Deze nummers liepen bijzonder aardig van stapel. Dan werd een tooneelstukje opgevoerd, getiteld: „Veronica" Het spel was bijzon der aardig. De speelsters deden uitstekend haar best en wisten door haar fraaie spel de aanwezigen zeer te boeien. Na dit meer ernstige stuk voerden de meisjes een vroolijk stuk op, namelijk „De degelijke Moeder", Dit was een bijzonder leuk stuk. Vooral de moeder speelde koste lijk. Nog verscheidene liedjes werden gezon gen, waarmede de feestavond was geëindigd De geestelijk adviseur bedankte de aan wezigen voor het aandachtige luisteren en in het bijzonder de dames Burgers en Don- sen, die de leiding van het tooneel op zich genomen hadden. Het zijn weer twee uit stekend geslaagde avonden geweest. In den 's-Gravenhaagschen Stads-Almc- nak voor het jaar 1831 vinden we onderstaan de „Keure van den 27 April 1639, geam- pliëerd den 6 December 1679, betrekkelijk de Dienstboden," „waarnaar nog regt wordt gesproken Alle dienstboden, die zich bij iemand in dienst verbonden hebben, hetzij dat zij daar toe eenige godspenning al of niet ontvangen gen hebben, zijn gehouden en verpligt, in dezelve dienst te gaan, den gestelden tijd ge trouwelijk uit te dienen, en buiten wettige redenen, die 'niet te mogen verlaten, op de boete van 20 en arbitraire straffe, naar exi- gentie van zaken, en zijnde daarenboven nog gehouden de voorschreve dienst te vervullen, op pene, dat zij daartoe, te hunnen koste, geregtelijk zullen genoodzaakt worden. Alle dienstboden zijn gehouden binnen den derden dag in hunne dienst te gaan, op pene van te verbeuren eene gulden daags, voor zooveel dagen als zij later in dienst ko men, te korten van het bedongen loon. Geene Dienstboden, eens in dienst getre den zijnde, zullen, zonder wettige redenen, dezelve mogen verlaten, of vóór den tijd zich daaruit begeven, of zich daarin rebellig, bal dadig of ontrouwelijk gedragen, op de boete van 20 en arbitraire correctie, en daarenbo ven nog evenwel te moeten presteren de dienst, of te verliezen hun geheel bedongen huur of loon. Niemand zal Dienstboden mogen huren, zelfs niet op behoorlijke tijden, zonder al vorens onderzocht te hebben, of dezelve aan niemand zijn verbonden, op de boete van 20. Niemand mag zich veroorloven, eenige Dienstboden te trachten over te halen, om hunne diensten te verlaten, of buiten tijds daaruit te gaan, alles op straffe en boete als hier boven is bepaald. Alle Meesters of Vrouwen zijn gehouden, de verhuizende Dienstboden te laten gaan op of vóór den 3 Mei, zonder dezelve lan ger, zonder bewilliging van de volgende Meesters of Vrouwen te mogen houden, op de boete van 20, behalve de boeten, en zoo veel guldens als hunne Dienstboden, door het blijven uit hunne huren, zullen verbeu ren. Alle Dienstboden zijn gehouden zich, drie maanden vóór het einde van hunne huur of dienst, behoorlijk te verklaren of zij van voornemens zijn te blijven of te verhuizen, bij faute daarvan zullen zij gehouden zijn, nog een half jaar in de dienst te continueeren. Wanneer iemand in dienst zijner Dienst boden zoodanig misnoegen mogt hebben, dat men niet genegen ware, dezelve den verbon den tijd uit te houden, mag men hen te allen tijde laten ggan, mits aan hen betalende, zoo veel als zij tot dien dag toe hebben verdiend, waarmede dezelve Dienstboden gehouden zullen zijn, aanstonds hunne diensten te ver laten, doch wanneer zij zouden vermeenen daartoe geene voldoende redenen te hebben gegeven, zullen zij hunne Meesters of Vrou wen voor den Regter mogen ontbieden, die, na verhoor van partijen, zoodanig zal dispo- neeren, als bevonden zal worden te behooren. Naar aanleiding van de verbouwing van Haarlems oudste apotheek, apotheek Loo- meijer, in de Barteljörisstraat schrijft men ons nog het volgende Binnenkort zal weer een stukje van het oude Haarlemsche Stadsbeeld verdwijnen. Merkwaardig is de gevel niet. Het is een 18e eeuwsche halsgevel met gemoderniseerde (niet moderne) vensterkozijnen. De voluten waarin de halzen eindigen zijn ook niet bizon- der. Een aardig effect maakt evenwel de bo- venlijst der deur in het midden met den een hoorn. Die Eenhoorn is al een oud beestje. Het was er al in 1689 toen Johannes Majerus zich daar vestigde. Hij werd in 't zelfde jaar bij de vakvereeniging der apothekers met den deftigen naam van Collegium Medico-phar- maceuticum ingeschreven. In 1705 promo veerde hij als doctor in de medicijnen, maar hield de apotheek aan. Alexis Georgius Hermis van het Oostenrijk- sche stadje Brunauw volgde hem op. Die sloot zich in 1728 bij het geleerde Collegium aan en bleef in zijn apotheek in de Barteljöris straat tot 1776. Op 22 April van dat jaar dus 150 jaar geleden droeg Hermis zijn apotheek over aan George Joachim Frederich Metz (Metz). Die Mijnheer Metz heeft zich be faamd gemaakt als de uitvinder van de ver maarde slijmpillen die een halve eeuw terug nog met veel succes hier in den Eenhoorn werden verkocht. Omtrent den oorsprong deelt een voorma lig Utrechtsch Kanunnik het volgende mee Die eenhoornen van de Mariakerk waren een geschenk van Keizer Hendrik V. „Het voormalig Kapittel van St. Maria te Utrecht was ongeveer in het bezit van drie zoogenaamde Eenhoornen, spiraalvormig en geelbruin van kleur die als relequieën bewaard, en steeds door vele geleerden en voorname mannen bezocht en bewonderd werden omtrent welke eenhoornen in de -rchieven diens kapittels vermeld staat, dat er in April 1617 uit Brussel gevraagd was naar hunne grootte, zwaarte en ge daante, vermits zij te Antwerpen konden verkocht worden tegen 35 kronen het ons, iedere kroon a 3 gerekend dat men ir. het antwoord had opgegeven de lengte 1,6; 2 5/16 en 2 Utrechtsche ellen, of Nederlandsche ellen 1,16 h6 en 1,92 de zwaarte 9 12 en 13 y2 ponden van 16 onzen Fransch gewicht, of Nederland sche ponden 4,603, 6,155 en 6,669. Dat zij voorts hol waren aan de achterzijde, ge lijk ook eenigszins aan de punten en ae wijdte hadden van de schaft eener schrijf pen of iets minder en dat, in verhouding tot bovengenoemde prijs, de waarde be dragen moest 59,640." En nu weer naar dezen tijd. Eenhoorns wa ren dieren uit het rijk der verbeelding. Men gaf ze den vorm van een paard met een ga- zelléhoorn op het midden van het voorhoofd. Eén ding hopen we en dat is, dat bij de af braak de Eenhoorn voorzichtig wordt uit gehaald en dat bij den opbouw het mythische dier een behoorlijke plaats krijgt in den gevel. Een eenhoorn was volgens het oude volks geloof een dier, dat de gedaante heeft van een oaard en een langen rechterhoorn op het nidden van het voorhoofd draagt. In die ge daante komt het voor op het wapen van Enge land. De Griek Aristoteles en de Romeinen Plinius en Aclianus maken er melding van, hoewel zij erkennen, dat zij dit schepsel nooit gezien hebben, Sommigen meenden dat het Indië, anderen dat het in Afrika te huis be hoorde. In verzameling van curiositeiten be- Knoeierijen in den haringhandel. De melkslrijd fe Amsterdam duurt voort. Het Directorium voor Posterijen en Tele grafie. Hef zilveren huwelijksfeest van Koningin en Prins. De veiligheid in de mijnen. De watersnoodcollecte te Amsterdam heeft ongeveer ander halve ton opgebracht. Groote brand te Veghel, Stresemann antwoordt in den Rijksdag op de rede van Mussolini. De ftaiiaansche pers over Stresemann's antwoord. Een nieuw échec voor de Fransche regeering. Een fascistische betooging te Brussel lege* den minister-president, (Zie verder Laatste Nieuws). Barometersta-ad 9 uur v.m,: 755, -Stilstand. LICHT OP: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.32, Medegedeeld -door het Kon. Meteorol. Instituut te De Bilt Naar waarnemingen in den morgen van 10 Februari. Hoogste Barometerstand 775.5 m.M. te Stensele. Laagste Barometerstand 752.1 m.M, te Rochefort. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 Februari: Matige tot zwakken, oostelijke tot zuide lijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen of sneeurv tem peratuur om het vriespunt tot lichte dooi. waarde men den tand van den narwal als den hoorn van den eenhoorn. Natuurlijk hebben ontdekkingsreizigers nooit den eenhoorn ge zien. Het geloof er van leeft ook echter in Afrika. Een mooie avond in 't zicht. Bovengenoemde vereeniging verstaat in bijzondere mate de kunst van het ergani- seeren van avonden, die op we kclijk hoog peil staan. Deze gedachte komt opnieuw op bij kennisneming van het programma voor de feestelijke bijeenkomst, door de Ver eeniging te houden op Vrijdag 12 dezer, in het Brongebouw. In de eérste plaats zal daarbij een kin derkoortje onder leiding van Mej. Dora Loots optreden, met een aantal eenvoudige liedjes, waarbij door voordracht en uitbeel ding een alleraardigst effect wordt verkre gen. Voor minnaa's van de lieve, klare kin derzang op zich zelf reeds voldoende .om naar het Brongebouw op te gaan. Het bestuur stelt zich daarmede echter geenszins tevreden. Het zou de leden der Vereeniging niet uit hunne gezinnen durven roepen, indien het niet overtuigd was, in alle opzichten iets geheel bijzonders te kun nen aanbieden. Vandaar flat bovendien de beroemde Vlaamsche schrijver Fclix Timmermans is uitgenoodigd een causerie te houden over het onderwerp, dat hem zoo bijzonder na aan het hart ligt, de Vlaamsche Humor. Het uitbundige succes, door Timmermans bij zijn opt-eden in verschillende plaatsen van ons land reeds ingeoogst, waarborgt niet alleen een avond van buitengewoon groot genot, doch niet minder een bijzondere toe loop van beiangsteilenden, die gebruik wil len maken van de gelegenheid om den veel besproken auteur te hooren. Voor niet-leden der vereeniging bestaat echter, tot een beperkt aantal, gelegenheid tot het bekomen van een invitatie. Men kan zich daartoe, ook telefonisch, wenden tot de heeren Mr. Th. Westerwoudt (Spaarne- bank Tel. no. 13990); W.' J, B. van Liemt, Anegang (Telefoon no. 11914) en H. Th. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74 (Tel. no. 11041.) Men schrijft ons: De eertijds zoo gunstig bekende mannen» zangvereeniging „Philip Loots" was een ontijdige dood gestorven. Van zangerszijde werd alom de wensch geuit, deze vereeniging wederom op te rich ten, om onder leiding van den bij uitstek goeden Loots-kenner Henri Pielage, weder om te trachten spoedig het oude peil te bereiken. Reeds zijn een kleine 30 zangers bijeen, hetgeen een groot succes genoemd kan worden voor de Commissie van Voorberei- ding, gezien de enkele dagen dagen dat zij aan het werk is. Het secretariaat is gevestigd bij den heer J. van Eeden, Saenredamsraat 82, Haar lem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1