GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. Het voorstel to^bouwen eener nieuwe 2e H. B. S. met 2112 stemmen laneeuomen. Asphalteering van de Zijlstraat. Het tramongeluk in de Jansstraat. Nederlandsclie Natuurhistorische Vereeniging. Gevonden dieren en voorwerpen. De kleine Theresia-stichting Het tehuis voor baby's. N. Z. H. T. M. (Vervolg.) Stichting nieuw gebouw H. B, S, B. B. en W. stellen voor, te besluiten: I. over te gaan. in beginsel, tot de stich ting van een nieuw gebouw ten dienste van de Hoogere Burgerschool B en wel in het Noordelijk deel der gemeente; II. B. en W. uit te noodigen stappen te doen tot voorbereiding van dien bouw, en tot het spoedig inzenden van een voorstel zoowel omtrent dien bouw als omtrent de plaats van stichting; en III. zich de goedkeuring der bouwplannen, rdsmede het verleenen van een crediet voor de bouwkosten en de kosten van inrichting der school voor te behouden. Mevr. VAN LOOIJ merkt op, dat, in ver band met de grootc kosten en de daarmede Jaande belastingverhooging, zij niet met dit oorstel kan medegaan mede in verband net het feit, dat bezuiniging betracht moet worden. De heer BOES heeft het prae-advies met nstemming ontvangen. Spr. kan zich wel voorstellen, dat de wet- louder van financiën voor uitstel is, maar in uitstel schuilt gevaar en daarom moet z.i. de zaak zoo spoedig mogelijk opgelost wor den. De minderheid van B. en W. zoekt het bezwaar in het terugloopen van het leer lingental der Middelbare Scholen. Maar ge tallen kan men verschillend lezen. Het ge middelde aantal dat zich aanmeldt voor de Middelbare scholen, is geregeld ongeveer •05, Wat bereikt men met uitstel? Men wit wachten, tot de leerlingen-aangifte in Juli a.s. is geschied en dan beslissen. Maar dan beslist men door cijfers van één jaar. Haarlem heeft altijd den naam van uit muntend onderwijs gehad en dien naam moet men handhaven. Dat doet men niet, als men een Middelbare school in een slecht gebouw laat huisvesten. Spr, zal blijde zijn stem aan het voorstel geven. De heer GERRITSZ gaat de perspectie ven der nieuw te stichten school na, Spr. gelooft niet, dat het Lyceum de H.B.S. zal verdringen. Aan beide inrichtingen moet de kans gegeven worden zich verder te ontwikkelen. Spr. wijst er op, dat op een der Lycea reeds het Latijn is ingevoerd moeten worden in de tweede klas. De on der- en bovenbouw van het Lyceum is reeds gewijzigd moeten worden. Spr. gaat verder iiet leerplan der Lycea na. De leerlingen, die reeds hun staat gekozen hebben, zullen gaan naar H.B.S. of gymnasium. Het terug loopen van het leerlingental is slechts ge ring en zal ophouden. Die teruggang ligt ook aan het gebouw. De toestand daar is onhoudbaar. Als instituut acht spr. het ge bouw noodig. De vraag is nu; hoe? Als het mogelijk is de inrichting te vestigen in bestaande gebou wen, dan moet dit gebeuren. Maar dit kan niet. Een nieuw gebouw heeft het nadeel van geld te kosten. Maar als het nuttig is, moet dat niet beslissend zijn. Die stelregel is al tijd ingenomen en moet ook ten deze be tracht worden. Het voorstel zelf heeft spr. teleurgesteld. In beginsel moet besloten worden tot stich ting van ten nieuw gebouw, terwijl B. en W. uitgenoodigd worden, stappen daartoe te ondernemen en ten slotte de raad de goed keuring der plannen zich voorbehoudt. MaSr dat laatste gebeurt altijd en de derde alinea kan dus vervallen. Spr. acht het ook niet juist, zich te bin den aan de stichting van het gebouw, juist in het noordelijk deel der stad, Spr. zou van middag alleen willen beslui ten tot stichting van een nieuw gebouw en een bedrag daarvoor willen voteeren. Dr Kuenen is inmiddels ter vergadering gekomen. De heer VAN LIEMT is tegen het voor stel van B, en W. niet zoozeer, echter om de kosten. Als het gebouw noodig was, zou spr. er gaarne offers voor over hebben, maar hij zjet niet in, dat 't nu noodig is, Spr. vindt het gevaarlijk, thans een besluit te nemen, zooals B. er. W. voorstellen. Men weet niet, wat de toekomst brengen zal. Spr. blijft van meening, dat door opschui ving een goed resultaat te verkrijgen is. De zaak strandt echter op het eenigszins ver schikken van leerlingen op de openbare la gere scholen. Er wordt hierin echter geen medewerking verleend. Spr. wil dit argu ment echter laten schieten en alleen aan voeren, dat het gevaarlijk is, thans'ten be sluit tot stichting van een nieuw gebouw te nemen. Spr. zou daarom met het ne men van een besluit willen wachten tot het najaar. Het voorstel zelf besprekende is spr. ook van meening, dat het niet beslist nood zakelijk is, dat het gebouw in het Noorden der stad komt. Men zorgt dan alleen voor wat in 't Noor den is en daar zit niet veel voor Haarlem. Als men voldoende subsidies van over de grens zou krijgen, zou er misschien nog iets voor te zeggen zijn, het gebouw in het Noor den te stichten, doch die subsidies krijgt men niet. De heer JOH. VISSER (C.H.) merkt op. dat zijn fractie bezwaar heeft tegen dit voor stel. Allereerst om de financieele zijde en vervolgens om den twijfel aan het bestaans recht der school. Zoolang de annexatie er niet komt, zullen de lasten dezer school op de tegenwoordige inwoners van Haarlem drukken. Dit bezwaar is echter niet het voornaamste, doch het zwaarste weegt de twijfel aan het bestaansrecht der school. Spr. vraagt zich af, of niet tijdelijk een ïndere oplossing te vinden is. Er zullen wel 1 jaar met nieuwbouw heengaan. De toe stand in hét tegenwoordige gebouw is on- noudbaar. Maar wat doet men dan in de 2 jaar dat de nieuwbouw duurt? Is de toe stand werkelijk onhoudbaar, dan mag hij niet meer gehandhaafd worden. De tweede buitengewone school kan niet in het bestaande gebouw ondergebracht wor den. Het moet daarvoor gereed gemaakt worden. Spr. zou aan het bestaande gebouw een vleugel willen laten aanbouwen aan den noordwestkant. Dan kunnen er vier lokalen meer komen. Aan die zijde lijkt de school meer op een stal en heeft op spr. den in druk gewekt, dat men den boei laat ver- waarloozen, omdat er toch wel een nieuw gebouw zal komen. Ook aan de villa van méj. Cocnen is bij gebouwd. De heer GERRITSZ: Afschrikwekkend voorbeeld.'' Dé luer JOH. VISSER (C.H.j; „Daar hebt u ook aan medegewerkt. Dus voortaan beter opletten." Spr. noemt nog enkele verbete ringen, welke aan bet bestaande gebouw kunnen worden aangebracht. Uitstel kan be nut worden, om te zien of een nieuw ge bouw noodig is. Spr. stelt ten slotte voor, B. en W. uit L noodigen, een onderzoek naar de moge lijkheid in te stellen, of als tijdelijke huis vestiging der 2e H. B. S. aan het thans in gebruik zijnde gebouw een vleugel met b.v. 4 lokalen aangebouwd kan worden. De heer WOLZAK geeft toe, dat het te genwoordige gebouw niet aan alle te stellen eischen voldoet, maar spr. zou met den nieuwbouw toch wat willen wachten. De grensregeling moet afgewacht worden, alvo rens zoo'n groote uitgave te voteeren. De zuinigheid 'moet betracht worden en de voor zichtigheid in acht worden genomen. De kosten moeten wc! in aanmerking genomen worden, ook al betreft het een uitgave voor I onderwijs. De toestand van het M.O. is niet slecht. Spr. citeert, wat de regeeringsvertegenwoor- diger dc heer De Boer, over het M. O. in Haarlem gezegd heeft. Daarin wordt dit on derwijs zeer geprezen. Waar het M. O. goed is, en mede op grond van de a.s. uitbreiding, acht spr. uitstel ge- wenscht. De verdere ontwikkeling der zaak- moei afgewacht worden. Spr. wil niet pleiten voor bijzonder onder wijs, maar waar er dergelijke bijzondere in richtingen voor het M.O. gekomen zijn, moet hij er toch op wijze, dat, dit een financieel voordeel voor de gemeente is. Spr. begrijpt niet, waarom in de nabijheid van een bijzondere inrichting ook een open bare gesticht moet worden. Dc heer LOOSJES wijst eerst op de slech te Midd. school voor Meisjes en komt dan tot de 2e H.B.S. Het is een aandoenlijk iets. als men weer af moet wachten. Er is door omstandigheden een proef genomen op zoo slecht mogelijke wijze en nu zal getracht moeten worden, een behoorlijk gebouw te krijgen. Bezuinigd moet er worden, maar daarom kan niet alles achterwege blijven. Haarlem moet toch, al is het voorzichtig, voort blij ven leven. Als geen openbare school gebouwd wordt, moeten er bijzondere komen cn dat kost ook geld. Het voorstel-Visser zou te aanvaarden zijn, als de heer Visser later ook voor de stichting der H. B, S. was. Spr. deelt mede, dat zijn fractie voor het voorstel van B. en W. zal stemmen. De heer KLEIN SCHIPHORST wijst er op, dat de grootste minderheid van B. en W. tegen het voorstel is. Spr. kan niet voor dit voorstel zijn. B en W. zijn zelf zoo gerust niet, dat dc school altijd H.B.S, blijft, waartoe spr, als bewijs een zinsnede uit het voorstel citeert. Dc heer KLEIN merkt op, dat de bezwa ren tegen de H.B.S. zich in hoofdzaak gron den op de financiën. Spr. vraagt, wat er zal gebeuren, als het voorstel van B. en W. af zal worden gestemd. Bij de l^grooting is het opschuifsysteem voor de gebouwen onderzocht en toen zei de heer Gerritsz, dat hij er onder bepaalde omstandigheden voor zou zijn. Spr. vraagt inlichtingen aan de minderheid van B. en W. en van hun antwoord zal het uitbrengen van sprekers stem afhangen. Die inlichtingen be treffen het verschuivings-systeem. De heer DE BRAAL heeft reeds bij dc begrootingsdebatten gezegd, voor de stich ting van een nieuw gebouw te zijn, Spr. schetst den z.i. onhoudbaren toestand van het bestaande gebouw, welke niet besten digd mag worden. Uitstel van nieuwbouw kidt tot schade van het onderwijs en die verantwoording mag de gemeenteraad niet op zich rremen. Spr. is niet zoo met onderwijszaken op de hoogte, maar dat heeft hij in de laatste 25 jaar wel gezien, dat concentratie van onder- wijs-inrichtingen niet goed is. Het argument van hoogere belastingen te gen de nieuwe school acht spr. verkeerd. De nieuwe H. B. S. is noodig en daarom moet zij er komen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN be hoort tot zijn leedwezen tot dc minderheid van B. en W.; tot zijn leedwezen, omdat hij het oneens moet zijn met zijn collega van onderwijs. Spr. acht de voorgestelde plannen niet in het belang van Haarlem. De laatste jaren heeft het publiek zich uitgesproken tegen oude natuurwetenschappelijke H. B. S, Dit raadsstuk levert het bewijs er van. Het laat ste jaar was er een toevloed van leerlingen. De aangifte van nieuwe leerlingen op de le H. B. S. en de H. B. S. met gewijzigd leer plan nam toe, doch die van de 2e H. B. S, daalde van 35 tot 31. Men wil dit laatste onderwijs niet meer en dit heeft indertijd de wethouder van onderwijs zelf gezegd. Over al in den lande heeft men genoeg van de oude H. B, S. Spr. is voor het behoud van het gymnasium. De afvloeiing naar het Lyceum stijgt en daar is de 2e H. B. S. de- dupe Van geworden. Het aantal nieuwe leer lingen had daar eigenlijk moeten stijgen tot 42.' Spr. acht het niet juist, een mooi gebouw te stichten voor een inrichting van onder wijs, welk onderwijs men niet wenscht. Het gebouw zou weerhouden, de kinderen naar de 2e II. B. S. te sturen! Maar spr. ge looft niet, dat ouders hun kinderen een bepaald onderwijs niet laten volgen om het gebouw. Als het gebouw zoo slecht is, laat men het dan wat opknappen en verbeteren, opdat het aan te stellen eischen voldoet. Maar laat men niet een duur gebouw stich ten voor onderwijs, dat niet meer verlangd wordt. Wethouder SLINGENBERG moet opposi tie voeren tegen de meerderheid van B. en B. met droefheid in liet gemoed. Ook spr. zou mede willen werken aan de verbetering van het openbare onderwijs, maar met dit voorstel kan hij niet meegaan. Differentiatie op onderwijsgebied hebben we voldoende, wat spr. nader aantoont. De 2e H. B. S. is een volkomen doublure van de wiskundige afdeeling van het Lyceum. In dc commissie van reorganisatie hebben o.m. dc heer Van Mourik Broekman en El- zinga verklaard, dat er geen reden was tot voortbestaan der wiskundige afdeelingen. Het is dus twijfelachtig, of het behoud der school gewenscht is, en daarom wil spr. geen geld voor een nieuw gebouw voteeren. Het tegenwoordige gebouw moet verdwij nen als M. O.-instelling. Daarover is men het eens. Alleen blijft de vraag, hoe verbe terd moet worden. Ook noodige uitgaven kunnen wel eens stopgezet moeten worden. Spr. acht het een overdreven cisch, in elk gedeelte van Haarlem een Middelbare school te moeten stichten. Aan den heer Klein antwoordt spr., dat het mogelijk is, dat geen opschuifsysteem plaats kan vinden. Maar daarom moet af gewacht worden, hoe groot het aantal'leer lingen zal zijn, dat zich dit jaar aanmeld*. Daarom wil spr. wachten met het voorstel tot het najaar. Van de tafel van B. en W. wordt niet bepleit afstemmen van het voor stel van B. en W. De redactie van hei raadsstuk bespreken de, zegt spr., dat er niets in staat. De be slissing is reeds genomen, terwijl B. en W. altijd verdere stappen mogen doen. Wil de meerderheid van B. en W. werkelijk wat doen, dan moet zij 300.000 aanvragen. Maar spr. gelooft niet, dat men er met dat bedrag komt. Rekening moet verder gehouden worden met het feit, dat er drie bijzondere M. O.- inrichtingen zijn. Spr. heeft er bezwaar tegen, dat men inci denteel besluit tot uitgave van 300.0001 Spr. heeft ook gevraagd in deze itting ter tafel te brengen het voorstel tot huisvesting van den Genecsk. Dienst en wel in het Mi litaire Hospitaal. Maar dat is door B. en W. geweigerd. Er komt verder nog meer te doen. Laat men een schema opmaken van de uitgaven voor den buitengewonen dienst. Kan niet alles uitgevoerd worden, dan kan men voor la'.en gaan. wat voor moet gaan. Spr. vraagt slechts enkele maanden uit stel van dit voorstel. Dat is hem ook ge weigerd in het college van B. en W. Laat men nu dit voorstel aanhouden tol het na jaar, i Vethoudei BRUCH 'zegt, dat de tegen-j standers van dc nieuwe II. B. S Dc heer v 4. KAMP. ..Die zijn er niet!" Wethouder BRUCH: ,.De tegenstanders zijn in twee deeien te scheiden, wat spr. na der aanduidt. Eerst sinds de gelundecrde criliek van het opschuifsysteem naar voren trad, willen te genstanders den tcgenwoordigen toestand bestendigen Daarvoor zijn echter slechts 2 redenen: de 2de II. B. S. moet ten doodc opgeschreven zijn en het getal leerlingen bij het openbaar onderwijs achteruit loopen of de toestand in bel gebouw moet niet on houdbaar zijn Slechts dc heer Dc Boer, administrateur bij hetMinisterie van het Onderwijs, zou gezegd hebben, dat onderwijs goed is, Maar dc heer Dc Boer is nooit in de 2de H. B. S. geweest. Hij is er naast geweest. De heer WOLZAK. ,,U is er naast." Wethouder BRUCH weet niet of het ge bouw of het onderwijs bedoeld is. Is dit laatste het geval, dan had de opmerking ach terwege kunnen blijven. Vervolgens somt spreker de gebreken van de 2de H. B. S. op Zij is wel school geweest, maar <ou nog slechts te gebruiken zijn voor bijv school voor buitengewoon onderwijs, Het gebouw is zeer gehoorig. In lokaal A zitten 6 leerlirfgen tegen de wan den. Maar dc minimum-eischcn der L, O.- wet vorderen een ruimte van 1.50 M. Ook de ruimte der tusschenpaden is in strijd met de bepalingen der wet. Lokaal D heeft een inhoud van 68 M3., maar moet 96 M3. inhoud hebben De breed te der trappen is te smal, de kamer der leeraren, welke voor alles gebruikt wordt, heeft slechts 2.25 M. hpogte. Die school vol doet dus zelfs niet aan de minimum-eischen. Maar dan is het ook te begrijpen, dat una niem verandering geëischt wördt De heer Van Liemt was het eens met het artikel „In het geweer" in de „Nieuwe Haarlemsche Courant'', dat de toestand onhoudbaar is. De heer VAN LIEMT: „Daar ben ik 't nog wel mee eens. Maar er is nog wel 6 maan den te wachten. Wethouder BRUCH is van oordeel, dat dis toestand niet bestendigd moet worden. Spr. ontkent, dat het Icerlingental terug loopt. Het aantal leerlingen is slechts 8 pCt. minder dan in het hoogste jaar. De aangifte van het aantal leerlingen is bij 1924 slechts 4 teruggeloopen, ondanks het feit, dat de leerlingen naar de mooie school van Van Mourik Broekman konden gaan. De heeren Van Mourik Broekman en El- zinga, wier meening door mr Slingenberg is aangehaald, zijn zeker bekeerd, want door hen zoowel als door mr Slingenberg is ge stemd met klem op de onverwijlde verbe tering van de 2de H. B. S. aan te dringen. Dat was in dc cindvergadering der commis sie op 13 Mei 1925. Op 31 December 1920 hebben telden de openbare middelbare scholen 1236 leerlin gen en in September 1925 nog 1131. Dat is slechts een teruggang van 10 pCt., ondanks het feit, dat er in dien tijd 3 bijzondere lycea zijn gekomen. Spr herinnert er verder aan, dat mr- Heerkens Thijssen het vorige jaar verklaard heeft, dat over 10 jaar wel niet meer de Lyceumgedachte er zal zijn, maar men terug gekeerd zal zijn tot de doorgefourneerde studie in een bepaalde richting. Maar dan kan men zich thans niet op een ander stand punt stellen cn zeggen: De H.B.S. heeft geen reden van bestaan. Spr. wijst op de onmogelijkheid, dc 187 leerlingen over tc brengen naar de school van Van Mourik Broekman Handhaaft men de tegenwoordige H. B. S., dan zou een nieuwe school gebouwd moeten worden voor de 2de school voor buitengewoon onderwijs. Het voorstel-Visser ontraadt spreker op verschillende gronden, en dat ad hominem op dien van bederf *van na tuurschoon. Met v a-bouw zouden on- geveer 6 maanden gemoeid zijn. Verder zou men met het buitengewoon onderwijs zit ten. Ook op grond van de kosten ontraadt spr. het voorstel-Visser. Het verschuivin,'s-svstcem is bijna niet ter sprake geweest De heer Van Liemt sprak er algemeen over. Hij had het over een paal boven water, maar dat was het eenige po sitieve. Wat hij verder zeide, was zeer on bepaald. Wat mr. Slingenberg zeide over de ver schuiving, berust volgens spr, op een ver gissing. Bij alle oplossingen tast men het la ger onderwijs aan Wat de plaats van vastiging der 2de H. B, S. betreft verschuiving is niet mogelijk en in het centrum kan het gebouw niet ko men en een voordeeltje is hei. dat men ter rein heeft in het Noorden, Het argument, dat er een sterke minder heid van B. en W, tegen het voorstel is, is geen argument tegen den nieuwbouw, vol gens spr. Ten slotte concludeert spr., dat de te genwoordige toestand der 2de H.B.S. niet bestendigd moet worden, opschuifsysteem niet toegepast mag worden, omdat daarmede geschaad worden het L. O., het buitenge woon L. O. en het M. O., zoodat de eenige conclusie is; de bouw van een nieuwe H. B. S. De discussies worden gesloten. Het voorstel-Jol". Visser (C.-H.) wordt verworpen met 294 stemmen. Voor de le den J. Visser (C.-H.), Castricuni, Kcesen en Heerkens Thijssen. Uit het voorstel van B. en W. worden de woorden „in principe" gelicht. Het voorstel tot stichting van een nieuw gebouw voor dc 2de H. B. S. wordt aange nomen met 21—12 stemmen. Tegen dc leden Van Looij, Roodenburg, J. Visser (C.-H.), Klein Schiphorst, J. II. Visser (R.-K.), Castricum, Keesen, Van Liemt, Wol zak. Heerkens Thijssen, Slingenberg en Van de Kamp. De VOORZITTER merkt nog op, dat het voorstel betreffende de huisvesting van den Geneescundigen Dienst thans niet ter tafel kon komen, omdat de .directeur van Open bare Werken nog niet aile gegevens heeft kunnen verstrekken. Overigens vreesde spr,, dat cr geen tijd zou zijn, om in deze vergadering èn het voorstel betreffende den. nieuwbouw der 2e II. B. S. èn dat in zake de huisvesting van den Geneeskundigen Dienst le behandelen. Goedkeuring balansen, enz. B. en W. stellen voor, goed te keuren: De balans met verlies en winstrekening over het tijdvak 30 Juni 192431 Decem ber 1924, betreffende het complex van 9 arbeiderswoningen aan en nabij de Busken Huetstraat, van de Coöp. Woningvereeni. ging „Eigen Woning"; de balans met verlies- en winstrekening over het jaar 1924 betreffende het complex van 108 arbeiderswoningen van dezelfde Woning vereeniging. Goedgekeurd. Begrootingen Woningbouwvercenigingen B. en W. bieden ter vaststelling aan be grootingen van verschillende wonmgjpouw- vercenigingen. f Vastgesteld. Wijziging voorwaarden geld'ecning. B. en W. stellen voor, hen te machtigen mede te werken tot wijziging van de over eenkomst tot het aangaan eener geldlee- ning, groot 545.000 d.d. 31 Maart 1925, tusschen het bestuur van de woningbouw- vereeniging „Huis ter Clecff" en het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds te 's Gra- venhage, in dien zin, dat met ingang van 1 Januari 1926 de rente dier leening ac' SA pCt. 's jaars wordt gebracht op 454. pCt. 's jaars, zoodat het bedrag der ver schuldigde annuïteiten hierdoor een even redige vermindering ondergaat. De machtiging wordt verleend. Vaststelling kohier. B. en W. stellen voor, het kohier der schoolgelden voor het Hooger en Middel baar Onderwijs (Cursusjaar 1925'26) vast te stellen op 77.505, V astgesteld. Uitvoering Openbare Werken. B. en W. vragen een ^rediet van 9500 aan voor de uitvoering van openbare wer ken op aan de gemeente in eigendom be- hoorende bouwgronden onder de gemeente Schoten in verband met het in exploitatie brengen van die gronden en voor verplaat- sing van het hek om de gemeentelijke kweekerij. Het crediet wordt verleend. Schoolkleeding en -voeding. Volgens een ingekomen brief van de commisWe voor schoolkleeding zijn er op de R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs kinderen wegens gebrek aan kou sen en klompen niet trouw ter school kun nen komen. Naar aanleiding daarvan stel len B. cn W. voor. die school onder, de be moeiingen der commissie te plaatsen. Ver der om haar mede op te nemén in het raadsbesluit, dat betrekking heeft op de schoolvoeding. Goedgekeurd, Aanleg huur- en munt-installaties. Voor den aanleg van kuur- en munt-in stallaties door het gemeente-clectriciteits- drijf vragen B. en W. een crediet van 85.000 aan, Het crediet wordt verleend. Verkoop grond, B. en W. stellen voor, te verkoopen: aan S. Rinkema ongeveer 402 M2 grond, gelegen aan den Rijksstraatweg, onder Scho ten, tegen 13 per M2; in tc trekken het besluit van 4 Eebruari 1925, met betrekking tot verkoop aan J. Heemstra, alhier, van ongeveer 253 M2 bouwterrein aan den Verspronkweg en de zen grond in koop af te staan aan L Klaas- sen; aan J. J. Verhagen ongeveer 1397 M2 grond, gelegen aan den Kinderhuissingcl, te gen 28 per M2; aan A. J. Basliaenen en A. G. Lubken ongeveer 1.028 M2 grond, gelegen aan de Bredcrodestraat, tegen 15 per M2; Overeenkomstig deze voorstellen wordt besloten. Verhuur grond. Door J. E.*Post en J. Steenman, is ver zocht, aan hen in huur af te staan aan eerst genoemde een gedeelte grond achter de perceelen aan de Duvevoordestraat Nrs. 8 en 10, ter grootte van ongeveer 162 M2, en aan laatstgenoemde een daar aangren zend stuk grond achter het perceel no. 12 ter grootte van ongeveer 81 M2. Voorts heeft de N.V. Haarlemsche Draad- nagelfabriek, die de draadnagelfabriek van de firma Hilarius Co. heeft overgenomen, verzocht aan haar te verhuren een gedeelte grond aan de Friesche Varkenmarkt ter grootte van 450 M2„ welke grond ingevolge besluit van 25 Januari 1922 tot 31 Decem ber j.l. aan laetstgenoemde firma is ver huurd geweest, T egen schreven geen bezwaar, zoodat zij voorstellen, de gronden voor den lijd van 5 jaren, met in gang van 1 Januari j.I„ te verhuren onder de voorwaarden opgenomen in een ontwerp besluit. Aldus besloten. B, en W. vragen machtiging, om aan het bestuur van de Coöp. Haarlemsche Groen ten- en Bloembollenveiling voor den prijs van 1.200 voor 1926 opnieuw in huur af te staan den grond, gelegen aan het Don kere Spaarne, waarop het veilingsgebouw is geplaatst. De machtiging wordt verleend, Aanvaarding grond. B. en W. stellen voor, kosteloos voor de gemeente te aanvaarden den voor bet per ceel Kruisstraat no, 9 gelegen grond. Aldus besloten. Overdracht grond. B. en W, stellen voor, aan den Staat der Nederlanden gratis over te dragen 161 M2. grond, gelegen aan de Spanjaardslaan. Wethouder REINALDA stelt voor, dezen grond voor 1 over te dragen, Aldus besloten, Vervallen recht erfpacht. ïlet tramongeluk in de Jansstraat, Mej. VAN VLIET vraagt, of het ernstige ongeluk in de Jansstraat bet gevolg is ge weest van de slechte tramrails en of de tramrails zoo versleten zijn, dat ontsporin gen het gevolg zijn. Spr. vraagt, indien dit zoo is, wat B. en W. daartegen denken te doen. Het is slechts toeval, dat een onge luk niet eerder gebeurd is. De heer VAN DE KAMP vraagt, of op den dag van de ontsporing niet reeds her haaldelijk de tram ontspoord was. Wethouder REINALDA antwoordt, dat in 1917 reeds de tramdirectie is aangeschre ven betreffende de verbetering van dc tram rails. Het tramnet in de gemeente is uitge geven onder de bekende concessie-voor waarden, waartoe de raad indertijd beslo ten heeft. Over de schuldvraag betreffende het on geluk in de Jansstraat kunnen B. en W. geen oordeel uitspreken. De raad heeft, volgens spr. er indertijd goed aan gedaan, door in art. 24 der concessie-bepalingen vast te stellen, dat het vast en rollend ma teriaal der trammaatschappij zich in goeden toestand moet bevinden, waardoor ongeluk ken niet kunnen voorkomen. Reeds in 1917 hebben B. en W. de tramdirectie met den slechten toestand der rails in de Jansslraat op de hoogte gesteld. Mej, VAN VLIET is van oordeel, dat de tramdirectie dan nalatig is gebleven. Als zij reeds in 1917 gewaarschuwd is en sinds dien toch geen verbetering heeft laten aan brengen, is dan nog niet de tijd gekomen, om te onderzoeken, of het beheer der tram lijnen wel in handen van particulieren mag blijven. Spr. is overtuigd, dat, als de ge meente de tramlijnen in beheer had, al het mogelijke zou gedaan worden, om ongeluk ken te voorkomen. Dan ook zou het mate rieel btter nagekeken worden Geroep: „In Amsterdam rijden ze dc gracht in." De heer GERRITSZ vraagt, of, als het juist is, dat in 1917 reeds aandrang is uit geoefend op de tramdirectie tot verbete ring van de slechte tramrails, zij dan ook niet nalatig is gewêest ten opzichte van de verbetering der tramrails. Is er dan niet voortdurend nalatigheid geweest in het be leid betreffende de tramrails? Het is goed, dat de betrokkenen dit weten bij het even tueel voeren van een actie,opdat zij er hun voordeel mee kunnen doen en eenigs zins schadeloos gesteld kunnen worden voor het ongeluk, dat hen getroffen heeft. Spr. vraagt, of door B. en W. ook meer dere straten zijn aangewezen, .waarin dc rails verbeterd moesten worden. Wethouder REINALDA kan den heer v. d. Kamp thans niet antwoorden, omdat hem meerdere ontsporingen niet bekend zijn. Ook wat betreft de verbetering van rails in andere straten is de tramdirectie reeds sinds 1917 dringend aangeschreven. Ter besparing van kosten was door de di rectie uitstel gevraagd van verbetering der rails in de Jansstraat, omdat nu keien en later asphalt gelegd wordt. Het gemeente bestuur heeft gezegd. „Neen, gij moet De heer JOOSTEN vraagt, dat B. en W. de inwilliging van de bovenom- zullen doen, als de tramdirectie de bepalin- verzoeken bestaat bij B. en W. gen n;et naleeft. Spr. zou willen, dat B, en W, maatregelen konden treffen, öm een on geluk te voorkomen. Wethouder REINALDA wijst ér op, dat niet alleen correspondentie is gevoerd, maar dat de traramaatschappij na de aan schrijving door B. en W. heeft gezegd: „Het gaat je niets aan." In 1922 is een ongeluk op den Korte Ver- spronckweg gebeurd, B. en W. hebben^ de maatschappij toen aangeschreven en deze heeft toen geantwoord, dat de concessie geen rechtskracht had op de lijn Haarlem Overveen. Daarop zou de rijksconcessie van toepassing zijn, B. en W. meenen, dat de concessie wel rechtsgeldigheid bezit. Spr. meent, dat hierover thans niet verder ge, sproken moet worden. B. en W. behouden zich het recht voor, nadere dwingende maatregelen toe te pas sen Mevr. VAN LOOIJ zou willen, dat tramdeuren ook naar buiten konden open gaan. Het ontslag van regentessen van het Groote Gasthuis. De heer LOOSJES bespreekt de kwestie van het ontslag van regentessen van het Groote Gasthuis en vraagt nadere inlich tingen hierover. Wethouder HEERKENS frIIJSoEN zegt, dat B. cn W. wel inlichtingen willen geven, maar als zoodanig heeft de zaak B. en W. niet bereikt, zoodat dezen eerst bij het col lege van regenten moeten informeeren. De kwestie kan echter eerlang ter sprake komen, doordat gewijzigd inbeten worden de verordening en het reglement. Dat is aan den raad en dan kan misschien de zaak van het ontslag.van regenten besproken worden. De heer LOOSJES zal geduld hebben. Een prijsvraag. Dc heer JOH. VISSER C. H. vraagt, een prijsvraag uit te laten schrijven voor het ontwerpen van een reclameplaat voor Haar- K De VOORZITTER zegt overweging tee. „Eigen Woning". De heer JOH. VISSER C. II wijst op de moeilijkheden van „Eigen W oning en vraagt, wat B en W, in deze zullen doen. Wethouder REINALDA antwoordt, dat noch B en W., noch den raad een adres te dezer zake bereikt heeft, V- cl zijn me dedeelingen door de Woningbouwvereeni- ging aan dc raadsleden individueel gedaan. Lr komt echter een voorlracht van B en W. over deze aangelegenheid. Hierna sluiting. Daar A. Boonstra in gebreke is gebleven, ondanks herhaalde aanmaning, te voldoen de cfpachtssom van een perceel grond aan den Kleverparkweg stellen B. en W. voor hel eri'pachtsreclit van dat perceel vervallen te verklaren met dien verstande, dat op 1 Juni 1926 het recht zal zijn geëindigd en op dien dag de grond met de daarop zich be vindende opstallen ontruimd en ter vrije be schikking van de gemeente zal moeten worden gesteld. Aldus besloten. Wijzigiugen Algcmeene Politie verordening. B en W. bicden ter vaststelling aan wij zigingen der AlgemCene Politieverordening. Aldus vastgesteld. Materiaal gemeente-reiniging. B. en W. stellen voor, le bekrachtigen den door hen gedanen aankoop van den voor den dienst der gemeente-reiniging bestem den molorveegwagen en motorwagen voor sproeien, spoelen en asphaltwasschen cn hun daarvoor een crediet van 13.600 te verleenen. Het crediet wordt verleend. Asphalteering Zijlstraat. B. en W. vragen een crediet van 49.400 .r.an voor dc asphalteering van de Zijlstraat. Wethouder REINALDA deelt mede, dat een verkeerde toelichting bij dit raadsstuk is gegeven, Uit het voorstel moet gelicht worden dc motiveering, dat n.I. reeds be sloten zou zijn, dit jaar te asphalteeren dc Zijlstraat, Koningstraat, Gierstraat, Ver- wuift, Gasthuisvest, Kampervest, Gasthuis- singel en Kamoersingel. De heer KLEIN vestigt de aandacht op de niet goede hoedanigheid van het as phalt, wat blijkt uit de vele kuilen, welke er in komen. Spr. wijst verder op de gotdc bestrating (asphaltblocs) van den Wagen weg. Op een vraag van den heer v. d. KAMP, antwoordt wethouder REINALDA, dat het voor den raad niet mogelijk is, te treden in de zuiver technische beoordeeling van het asphalt. Mevr, VAN LOOIJ zou eerst het onder bed eenigen tijd open willen laten liggen, opdat men de nadeeleu der kuilen kan tegengaan. Wethouder REINALDA antwoordt, dat de kuilen niet in het betonbed komen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Uitbreiding school tandartsen- dienst. B. en W. stellen voor: het personeel bij den schooltandartsen dienst uit te breiden door de aanstelling van een tweeden tandarts en een tweede help ster, voor die uitbreiding en verdere kosten een bedrag van 6.300 beschikbaar te stel len en B. en W. te machtigen tot het be noemen van het hiervoor genoemde perso- néel en tot reglementeering van dien dienst, Aldus besloten. Benoemingen. Benoemd worden, tot: curator van het jymnasium Dr. Fred. Muller. Leden der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Midclbaar Onderwijs: Me vrouw L, VenemaVan Doorn, C. L. W. Ruijs, P. Voogd en Mr, M, W. Schêjtema, Mededeelingen aan den Raad d.d. 10 Febr, 1926. Ingekomen zijn: het verslag ovr ht jaar 1925 van de Com- Commissie A tot Wering van Schoolverzuim een offerte van S. Zonneveld Jr., namens de ateliers voor artistieke binnenhuiskunst oor de levering van fauteuils voor de Raadzaal; een verzoekschrift van A. Schollen, ge wezen manschap bij de ladderbrigade, om hem en zijn vrouw met terugwerkende kracht een rechtmatig pensioen uit te kec- ren; een verzoekschrift van den Haarlemschcn Bestuurdersbond om een afdoende regeling waarbij de uitkeeringen tot hetzelfde be drag als thans zullen blijven bepaald, be hoorlijk onderscheid zal worden gemaakt tusschen verzekerden en onverzekerden en de uitkeeringen via de vakvercenigingen zullen geschieden. een adres van de afdeeling „Haarlem en Omstreken, van dc Ned. Maatschappij lot bevordering der geneeskunst naar aanlei ding van het rapport der Ziekenhuis-com missie; Gesteld worden in handen van Burge meester en Wethouders om prae-advies: een verzoekschrift van dc afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nedcrland- scheli Bouwarbeidersbond, Nederlandschen R.K. Bouw vakarbeiderbond „St. Joseph" en Nederlandschen Christelijken Bouwvak- arbeidersbond, om werkverruiming door van gemeentewege voorgenomen plannen zoo spoedig mogelijk ten uitvoer te brengen en eventtteele aanvulling der bouwverorde ning betreffende bescherming van 4° bouw vakarbeiders; een verzoekschrift van de vereeniging .Groen van Prinsterer" te Haarlem, om medewerking te verleenen tot bestrating van de speelplaats van de aan haar toebe- hoorende school en aanschaffing van cenig meubilair voor de kamer van het hoofd dier school. Voor de afd. Haarlem en Omstreken van de Nederlandsclie natuur-historische vereeni ging werd gisterenavond door den heer A. F. J. Portielje, inspecteur van Artis, een lesing gehouden over „Dierpsychologische waarnemingen in Artis en in de natuur. De saai van het gebouw „Rosenhage'" aan de Hoofmanstraat, was geheel beset toen de voorzitter, de heer G. D. Swanenburg de Veye, de bijeenkomst opende en de aan wezigen een hartelijk welkom toeriep, in 't bijzonder tot den spreker van den avond, den heer A. F. J. Portielje. Na eenige mededeelingen deelde de secre taris, de heer Sipkes mede, dat de afd. een request had gezonden aan de Gemeente Bloemendaal, betreffende duin-bebouwing. Aan dit request was reeds adhaesie betuigd door de vereeniging „Kunst zij ons doel" alhier. De heer Portielje nam daarna het woord tot het houden van een lezing met het hier boven genoemde onderwerp. Deze spreker heeft de gave zijn toehoorders van het begin tot het einde te boeien, door zijn opgewekte wijze van spreken, door de groote liefde voor zijn speciale studie, „dierpsychologie" en voor de dieren in en buiten Artis, waar hij dagelijks mee omgaat, waarmede hij als niemand vertrouwd is en wier levensuitingen hij als geen ander weet te vertolken. Spr. gaf een uitvoerige beschrijving over de dieren, de soort, de levenswijze en de onderscheiding of overeenkomst tusschen soorten. Aan de hand van mooie lichtbeelden, liet spr. zien hoe de bever een boom mooi in de rondte afknaagt, waardoor deze dan komt te vallen. Op duidelijke wijze werden de aan wezigen bekend gemaakt met de levens wijzen van dei bever, zijn eigenaardige ma nieren, b.v. het slaan met zijn staart wanneer er onraad is. De lichtbeelden lieten o.m. ook zien prach tige, zeer duidelijke opnamen van tijgers in slaap, in rust, in woede of gereed tot den sprong. Ook de apen waren door de foto vereeuwigd, en de „vlooiende" dieren, wat tusschen haakjes géén z.g. vlooien is„werden door middel van het lichtbeeld aan een aan dachtige beschouwing onderworpen. Deze interessante lezing werd met aandachtige stilte aanhoord en de voorzitter was zeker den tolk van allen, toen hij den spreker dank bracht voor deze zeer mooie en leerzame lezing. Hierna volgde nog de mededeeling, dat Zondag 21 Februari a.s. een bezoek zal worden gebracht aan het aquarium in Artis, waarna de bijeenkomst werd gesloten. t J. Pardoen, Eikenstraat 10, Schoten, bal G. Nyhuis, Gr. Willemstraat 19, bal; B. Kroonstuiver, Zijlstraat 68 rood, ceintuur W. J. Brand, Assendelverstraat 1, grijze handschoen H. Ploeger, B. Hetstraat 12, handschoen (motorrijder)P. Ligter, Gast huislaan 95, donkerbruine hondJ. Groot, Zomer kade 89, zwart lederen handschoen J. W. Dekker, Ripperdasteeg 4, Duitsche Herdershond J. Kloos, Heerensingel 37 h. Duitsche Herdershond Politiebureau, Sme- destraat, Handwagen, RijwielKennel Fauna zwart-bruine hond, gebracht door Toepoel, W. Pyrmontstr. 53 Kennel Fau na, grijs-witte kat, gebracht door Immink, Lindenstraat 11 ;E. Kroeze, Tuinlaantje 18 r. R. K. kerkboek A. Kruif, Aelbertsbergstr. 25, knipmes B. Heertjes, Haarlemmerliede- straat 4, jongenspetH. Hommes, Leidsche- vaart 56 r., bruine portemonnaie R. Knol, Wilhelminastraat 2, bruine portemonnaie F. J. Boekamp, Kenaustraat 8 h., zwarte por- temonnailH. Kalverlage, Vijfhuizerdijk 117, Hrl. meer, doublé speldje J. Dijkstra, Hofdijkstr. 52, touw P. v, d. Berg, Kr» Hofstraat 9 D„ mestvork. Het is nu al weer enkele dagen gelcdetl, sinds de Kleine Theresia-stichting haar te huis voor onverzorgde baby's heeft geopend. Wat de Theresia-stichting is De kleine Theresiastichting is gegroeid uit de Martha- vereeniging, de vereeniging tot bescherming van meisjes en zij stelt zich ten doel de ver zorging voor onverzorgde zuigelingen en baby's tot den leeftijd van twee jaar op zich te nemen. Aanleiding tot het ontstaan dezer sympa thieke stichting waren verschillende. Vooreerst had de Martha-vereeniging ver schillende zuigelingen uit te besteden aan menschlievende gezinnen en dit bracht in vele gevallen wet moeilijkheid met zich mede, daar niet altijd de geschikte gezinnen konden gevonden worden. Ook bleek er hier ter stede meer en meer behoefte te ontstaan aan een liefderijk R.K. tehuis voor baby's, die zoo dikwijls onverzorgd moesten gelaten worden. Een goede stap in de richting van de voor ziening in deze behoefte was de St. Theresia- stichting In het vroegere dames-pension, in het perceel Tempelierstraat 36 werd dezer dagen in allen eenvoud, maar beantwoor dend aan de strengste hygiënische eischen het baby-tehuis geopend. In allen eenvoud, maar keurig verzorgd is de inrichting van de parterre, die tot nog toe alleen voor het tehuis is ingericht. Een uitbreiding is natuurlijk altijd mogelijk maarzulk eén stichting kost geld, veel geki. Een gediplomeerd verpleegster verzorgt de kleinen zorgzaam, voedsel voor de kleinen is er noodig. Kleertjes en wat al meer. En als men dan overweegt, dat de Kleine Theresia-stichting moet leven uitsluitend van de liefdadigheid, mag men er tevens wel eens aan denken, dat de liefdadigheid ook alles moet doen.De eerste baby is gearriveerd, maar ongetwijfeld zullen er meerderen een tehuis komen vinden en het is te wenschen, dat de kleine Theresia-stichting wijd en zijd be kend wordt, niet alleen bij hen, die haar hulp noodig hebben, maar ook bij hen, die haai- door hun liefdadigheid krachtig kunne» helpen. De opbrengsten van het reizigersvervoer gedurende Januari 1926, waren op de lijn LeidenHeemstede 14966.[J 14.580. op de stadslijnen Haarlem (incl. Heemstede, Bl.'daal, Overveen 73.728.(67.285. op de lijn AmsterdamZandvoort nel, Am sterdamSloterdijk 113.014 98.380. De totale ontvangst in Januari 1926 was 314648.- 278943.—). De cijfers tusschen haakjes geven de vervoeropbrengsten aan ever dezelfde maand van het vorig jaar. Bij vergelijking met het vorig jaar valt een beduidende vooruitgang te bespeuren in het trambedrijf, wat niet anders dan tot tevredenheid kan stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10