De Tiering van het Zilveren huwelijksfeest van het Kon. Echtpaar te Haarlem. Voornaamste Nieuws Verkeersongevallen Bij den vierden verjaardag Kroning van Z. H. Pius XI der Plaatselijk Nieuws II I Donderdag 11 Februari 1926 50ste Jaargang No. 16172 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad 12 Februari 1922. 12 Februari 1926. ggtti 'M BINNENLANDSCH NIEUWS. De leiding van het Staatsbedrijf der Posterijen en Telegrafie. )e tuinderij in Kennemerland. Ernstig verkeersongeval te Hillegom. De Lente. in dit nummer. DE STEUNACTIE VOOR DE GETEISTERDE STREKEN. De N. V. Verzekering Mij. „Spaarhuis" onder de nood- regeling geplaatst. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht In den Wijkerbroekpolder, geraakte (vermoedelijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting) een autobus van de lijn Beverwijk Wormerveer, in de wegsloot. Een passagier werd gewond. DE STEUNACTIE VOOR DE GETEISTERDE STREKEN. DE AANBIEDING VAN GROND AAN DEN KINDERHUISSINGEL. Aanvaardt de provincie niet het geschenk der gemeente Haarlem ab&^uemeui rprxfl bedraagt voc. Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No 5970. Advertentiên 35 cents par regel. Bij contract belangrijke korting, Advertentiên tusschen den tekst, als ingezonden medcdeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 cfc per regeL Vraag- en aanbod-advigr. tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QflfifB Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cfl bij een ongeval met 4'<S bij verlies.van een hand, f IOC bij verlies van een f Cft bij 'n breuk van f *0 bij verlies y. een egen ongeva.len verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: UUUll. verlies van beide armen, beide heenen of beide ooa'eti' /ol!'nodelüken aflooo- UvXj- een voet of een co«: Ifcsl. duim of wijsvinger: wvl. been of arm: ITtV* andere vinger. Op Zondag, den 22sten Januari 1922, des morgens om 6 uur, had Paus Benedictus XV zijn oogen gesloten voor het licht dezer wereld. De Katholieke Kerk, van haar :orgzamen, heiligen Vader beroofd, was verweesd en treurde. Maar niet lang zou zij in rouw en droefheid blijven neergeze ten. De 259ste Opvolger van St. Petrus lag vel stil en bleek op de baar, maar God zou weldra een nieuwen tot Sleuteldrager van de Kerk benoemen. Het is Maandag, den 6en Februari, een triestige, regenachtige dag. Echter, ondanks het slechte weer, hadden zich duizenden en duizenden, vanaf den vroegen mo-gen op het St Pietersplein in de Eeuwige Stad verzameld. Zij wachten! Niet op een groote overwinning, zooals men dat kon zien tij dens den wereldoorlog voor de verschillen de krantenbureaux; niet op groote sociale en politieke hervormingen, waarop zoo ve .er verwachtingen gespitst zijn Neen, die duizenden, zij wachten op die ééne vreug deboodschap: „Habemus Papam". Wij heb 'en wederom een Paus!" Tegen kwart voor twaalf had de groote gebeurtenis plaats. Een dunne, korte rook kolom werd zichtbaar boven de Sixtijnsche Kapel Een algemeen gejuich en gejubel! Het volk dringt steeds meer naar de Sint Pieter; het ongeduld neemt toe. „De Paus is gekozen", zoo hoort men van alle kanten, Maar wie is het? Na een half uur worden de glazen deuren geopend, die boven den hoofdingang van de Ot. Pieter uitzicht geven op het reusachtige kerkplein Een groot, wit tapijt met een 'areeden, rood-fluweelen rand, werd .van de 'oggia neergelaten. Daarop droeg men een kruis naar buiten en verscheen de oudste kardinaal-diaken Bisleti. Een wenk van de loggia, en een adpmlooze stilte hecrschte ander de menigte De klok wees 12.27 En met heldere stem sprak de Kardinaal diaken: „Ik verkondig u een groote vreugde. Wij hebben een Paus, Zijne Eminentie, den Mlereerwaardigsten Heer .Kardinaal Achil les Ratti. die zich den naam koos van Pius XL" Nauwelijks heeft men dien naam gehoord of er breekt een gejubel los. Men wist het zoo heet de Aartsbisschop van Milaan. Maar waar zal de nieuwe Paus zijn zegen geven binnen in de St. Pieter of buiten? Eens klaps ziet men rechts op het terras van het Vaticaan de roode gala-uniformen en de vergulde helmen van de Edelgarde Daar naast afdeelingen der Palatijnsche eere wacht, Zwitzers en gendarmen Toen wist eder, dat buiten de zegen zou gegeven wor den. Er heerschtc weer stilte. Het is even na aalf éèn.De Italiaansche regéeringstroepen op het St. Pietersplein en voor de Kerk presenteeren het geweer. Pius XI is op de loggia verschenen. Men bidt het Confiteor. Dan heft de 260ste opvolger van den Prins der Apostelen zijn handen ten hemel an deelt plechtig zijn zegen uit: „Benedicat vos omripotens Deus, Pater et Filius et Spiritus Sanctus." Dat de almachtige God U zegene, de Vader, de Zoon en de H. Geest." Het volk knielt neer en zegt: „Amen". Het was een historisch oogenblik; een nieuwe bladzijde in de geschiedenis van onze Moeder de H. Kerk. Voor de eerste maal werd, sedert de in name van Rome in 1870, de zegen in het openbaar gegeven: Urbi et orbi! Voor de stad en de geheele wereld! Het volk breekt los in luid gejubel. Duizenden roepen, ter- vijl ze zwaaien met hoeden en zakdoeken: ,Leve de Paus! leve Pius XI." En met dien jubelkreet galmden de klokken van de St. 'ieter mee en droegen de vreugdeboodschap Je wijde wereld in. Bijna twee duizend jaren zijn vervlogen, sinds de arme onbekende visscher uit Ga- lilea naar het keizerlijke Rome kwam, In Je marmeren paleizen op den Palatijnschen heuvel, waar de Romeinsche adel woonde, kende men bem niet, het gewone volk had niet van hem gehoord. Het leven ging zijn alledaagschen gang. Men dacht slechts aan nieuwe overwinningen van de legioenen en vachtte op brood en spelen. Hij echter was een „vreemdeling", die volgens de Romeinsche wet slechts beperk- le rechten bezat; hij was de leerling van een ter dood veroordeelden Meester. En toch werd hij overwinnaar door de uitoefe ning zijner hoogste rechten, die den stempel droegen van bovennatuurlijke herkomst. Hij kwam met een leer, die geweldiger macht had over de volkeren dan legerscha ren, met een leer van genade en vrede. Paus Pius XI zet dit verheven werk voort. Na de droevige dagen van rouw over Paus Benedictus kan dc Kerk haar zegetocht weer voortzetten. Ook het nieuwe Pontifi caat heeft de woorden tot wapenspreuk uit den eersten brief van den H. Petrus: Genade en Vrede! Wij schrijven 12 Februari 1922; het is de dag der Pauskroning. In hel kerkelijk wetboek staat: „Zoodra degene, die tot Paus gekozen is, zijn toe stemming gegeven heeft, is hij van af dat oogenblik ook Paus en verkrijgt de volle en absolute jurisdictie over de geheele we reld en kan deze ook uitoefenen." Hieruit volgt, dat de plechtige krouing een formaliteit is en geen daad met juridi sche kracht. De kroning van Pius XI, die door den Kardinaal-diaken Billot verricht werd, had >laats op het podium voor de confessio in de St. Pieter. Waar kon de Pauselijke drie kroon den opvolger van St. Petrus beter op het hoofd gezet worden dan hier? Naast de heiligdommen van Nazareth, Bethlehem en Jeruzalem, is het graf van den eersten Paus een der meest wijdingsvolle plaatsen In de geschiedenis der Katholieke Christen heid. De basiliek van den H. Petrus behoort zuiver aesthetisch beschouwd tot de meesK verheven scheppingen van den menschelij- ken geest. In haar bouw en lijn ligt iets ran het Eeuwige. Ook in haar geschiedenis ■s zij vol glorie en luister. Bij het graf van den visscher van Galilea heeft de eerste christen-keizer, Constantijn de Groote, dik wijls gebeden, nadat hij de Kerk volledige Vrijheid had geschonken en de rustplaats 'an den eersten Paus keizerlijk had ver- 'ierd. Hier hield in het jaar 590 een andere grootheid uit de wereldgeschiedenis zijn lijkrede op Rome, toen de stad onder den druk der Longobarden en den geesel der pest, vreeselijk had te lijden en van alle zijden de golven der vernietiging en den gruwel der verwoesting binnendrongen in de Kerk. Het was Paus Gregorius, de laatste groote Kerkvader van het Westen en tevens de laatste groote Romein, die het kerkelijk erfgoed van het verleden voor de toekomst redde. Op het graf van St. Petrus ontving de H. Petrus Canisius in September van het jaar 1549 de genade voor zijn groot hervormings werk, zooals hij zegt: „Met een onbeschrij- felijken troost verliet ik deze plaats, over- lichten en redden. Milaan beschermd heeft, zorgt als een vader voor dc christelijke jongelingen en meisjes. Dit bleek reeds uit de toespraak, die Z. H. hield bij gelegenheid van een bezoek der Romeinsche jeugd aan het Vaticaan Het essentiëele gedeelte van het pro gram der Katholieke patronaten is, volgens den H. Vader, de vorming der jongelingen en hun voorbereiding, waardoor zij aan de maatschappij kunnen afgeleverd worden als ware Katholieke mannen, die met opoffering en ernst hun plichten .weten te vervullen jegens God, den naaste en zich zelf. De Katholieke patronaten moeten, zoo wil het Paus Pius, een school zijn van vroomheid, van zelfverloochening en chris telijke leer. Met duidelijke woorden heeft Hij ook aangetoond, dat elke. organisatie confessioneel moet wezen. De katholieke patronaten moeten werken in een atmosfeer van ernst en eendracht en met die christe lijke eendracht, welke de politiek niet geven kan. De Katholieke jongelieden moeten onder leiding van het kerkelijk gezag zich wijden aan het nederig en zwijgende apos tolaat van iederen dag, van ieder uur en trachten, met evangelische goedheid en liefde, in het gemoed van de naasten, het zaad uit te strooien, dat de zielen kan ver tuigd, dat ik onder de bescherming van den H. Petrus mijn taak als Apostel vervullen zou." Het was de plaats van groote gebeurte nissen en het was het ook op dien gedenk- waardigen 12den Februari 1922, toen Pius XI daar tot opvolger van den armen Gali- leeschen visscher gekroond werd. „Corona aurea super caput ejus", een gouden kroon rust op zijn hoofd," zoo zong het zangkoor in St. Pieter en bracht in hei onmetelijk Godshuis een diepe, wijdingsvolle stemming. Kardinaal Vanutelli bad dan het Onze Vader" met eenige verzen en de oratie: „Almachtige, eeuwige God, Verheven Hoogepriester en Schepper van alle macht, geef Uwen dienaar Pius, onzen Bisschop, Uwe genade, opdat zijn bestuur de Kerk tot zegen strekke; dat door Uwe heilzame eiding en goddelijke barmhartigheid, waar door hij tot Vader der vorsten en leidsman van alle geloovigen aangesteld en gekroond wordt, alles ten goede gericht worde. Door Christus, Onzen Heer. Amen. Daarop nam Kardinaal Lega de mijter af en verrichte Kardinaal Billot de gedenk waardige acte der kroning. Deze zette den H. Vader de tiara op met de beteekenis- volle woorden: „Neem aan de drievoudige priesterkroon en weet, dat gij zijt de vader van vorsten en koningen, de bestuurder der wereld, op aarde de plaatsbckleeder van opzen Verlosser Jezus Christus aan wien eere en glorie toekomt in dc eeuwen der eeuwen. Amen." En onder het niet meer te bedwingen ju belgeroep van het volk, gaf dan Pius XI zijn plechtigen Zegln. Gelukkig degenen, die daarbij tegenwoordig waren en dit aan grijpend oogenblik geheel doorleefden! Doch buiten voor de St. Pieter stonden nog duizenden en duizenden, die tevergeefs om toegang verzocht hadden. Pius XI wilde ook hun een vreugde bereiden. Voor de tweede maal week hij af van 't gebruik der drie laatste Pausen en begaf hij zich naar de buitenloggia van de St. Pieter, waar nog maals de Pauselijke zegen gegeven werd. Sinds den 6den Februari 1922 dan, heeft Pius XI het bestuur der Kerk in handen. Een man van krachtige cn rustige majesteit in heel zijn optreden, vol fijne beschaving Als kenner van het verre Oosten gaat het streven van den Paus uit naar de vereeni- ging der Christelijke gemeenschappen. Ja, Pius XI is een geleerde en een ge leerde van naam. Niemand kan met zekerheid zeggen, wat de toekomst voor het pontificaat van deri H. Vader in zijn schoot verborgen houdt. Wel kan, op grond der tijdsomstandigheden gezegd worden, dat het niet zal staan in het tceken van stilstand. Want deze tijd na den oorlog breng te veel kwesties mee, die op oplossing wachten. Men lette echter op de buitengewoon groote moeilijkheden. Om slechts één punt aan te roeren. Paus Pius zal, evenals Hjn voorganger Benedictus, vasthouden aan de rechten van het christelijk volk op de hei lige plaatsen in Palestina. Daarbij komt nog de strijd, dien staatslieden en politici, so cialisme en vrijmetselarij, alsook de ver schillende valsche wetenschappelijke rich tingen tegen Pausdom en Kerk Voeren. Van den anderen kant wordt ook de hoop op succes voor de Kerk steeds dui delijker. Met vertrouwen wordt er weer ge arbeid om de Russische kerken met Rome te hereenigen. Dit vertrouwen deed den H. Vader besluiten om een encycliek te doen verschijnen bij het derde eeuwfeest van den marteldood van den H. Josaphat, den Apos tel der Oostersche kerken. De Pausen heb ben in den loop der eeuwen geen pogingen onbeproefd gelaten om de volkeren, die door het Oostersche schisma van de Moe derkerk afgescheiden zijn, weer tot de een heid der Kerk terug te brengen, voor welke eenheid de H. Josaphat, aartsbisschop van Polotsk in Polen, zijn bloed heeft vergoten. Zijn groote levenstaak was het „herstel der eenheid te bewerken en zijn geloovigen met den Stoel van Petrus te hereenigen." Op schitterende wijze werkte hij voor dit ver heven doel, waarvoor hij den 12den Novem ber 1623, den marteldood onderging. Paus Pius XI spoort in zijn encycliek alle niet-Katholieken aan. tot de eenheid der Moederkerk terug te keeren. „Boven alles zal aan dit bekeeringswerk moeten gearbeid worden," zoo zegt de H. Vader, „door een ijverig en volhardend gebed." Vol hoop zien wij de toekomst tegemoet. God is met Zijne Kerk en de poorten der antwoording der vragen van ondergeteeken- de op 18 November 1925 gedaan cn in het aanhangsel gepubliceerd, wijl daarop binnen 30 dagen geen antwoord was ontvangen door 'de 'ongste voorvallen bij de leiding der Posterijen, der Telegrafie en der Telefonie, urgenter dan ooit is? 2. Zoo ja, is de Minister dan bereid tevens mede te deelen of aan den Directeur-Gene raal der P. T. T. tegen diens uitdrdkkeïijk verlangen en ondanks diens verzet, een ver lof van een maand is gegeven? 3. Zoo ja, is de Minister dan niet van oor deel, dat een dergelijke behandeling van den chef van een zoo belangrijk Staatsbedrijf bij het publiek én bij het personeel van den dienst, een uiterst pijnlijken indruk moet maken en dat diens prestige daardoor ern stig wordt geschokt, hetgeen toch niet in de bedoeling althans niet in de bedoeling van denMinister -— kan liggen? 4. Is het juist, dat de Minister de instelling van een directorium heeft voorbereid en acht 3e Minister het niet in strijd met een goede constitutioneele praktijk, dat aan een zoo belangrijke bestuurswijziging een begin van uitvoering wordt gegeven door een lid van een demissionair Kabinet? 5. Is de Minister bereid een commissie te benoemen, teneinde op zeer korten termijn een rapport te doen uitbrengen omtrent de verhoudingen bij het hoofdbestuur der Pos terijen, der Telegrafie en der Telefonie? De op 18 November j.l. ingezonden vragen luidden: 1. Is het juist, dat de minister voornemens is te bevorderen, dat de éénhoofdige leiding van het dienstvak der Posterijen, der Tele grafie en der Telefonie, wordt vervangen door een meer'noofdige? 2. Zoj ja, welke zijn dan de motieven, die den Minister hebben bewogen af te wijken vdn de eerst onlangs genomen beslissing ten gunste der éénhoofdige leiding? 3. Indien vraag 1 bevestigend wordt be antwoord, is dan dc Minister bereid aan de Staten-Genoraal volledige opgave te ver strekken der gegevens, die hen in staat zullen stellen <deze wisseling van stelsel te beoordeelen? en diepen godsdienstzin. Ofschoon hij als 'le' vermogen niets tegen haar. t r .1 'I I ai l-l m D V T J «3 —4 *4. X n f3 44 i~1 4 14 «4 zielzorger en geleerde in een der grootste steden van Italië, in de hoofdstad van Lotn- bardije, midden in het volle leven stond, omgeven door politieken, philosofischen en theologischen strijd, zoo is hij toch altijd een man gebleven, die zich met rustigen moed boven de partijen wist te verheffen en daar, waar het hem nuttig toescheen, met vastheid en voorzichtige gematigdheid op trad. De H. Vader is een man van groote openhartigheid, vol gevoel voor de natuur, voor schoonheid en kunst, vol medelijden voor de lijdende menschheid. Pius XI is een moderne Paus, die de tijden kent en de menschen doorziet; een Paus, die bij bet eerste zien vertrouwen wekt, dieji men lief krijgt, zoodra men hem hoort spreken; een Opperpriester, die met vaste hand de Kerk van Christus leidt en met helderzienden blik, het scheepje van Petrus richt naar hei gewcnschte doel. Pius XI is vóór alles zielzorger, geleerde en diplomaat. Wij mogen dus, zonder voor barig oordeel, aannemen dat deze drievou dige werkzaamheid in zijn pontificaat min of meer op den voorgrond zal treden! Als echt vrome apostolische zielzorger ijvert onze H. Vader naar vermogen voor de op wekking en verdieping van het godsdienstig leven, dat in de stormen van den wereld oorlog bij vele volken en individuen groot nadeel heeft geleden. Hij, de vriend der jeugd, die de schoorsteenvegers, de dienst boden cn de Universiteits-studenten van En Pius XI, de diepgodsdienstige zielzor ger, de hoogstaande geleerde, de vroegere diplomaat, de kenner van Europa is, zoo mogen wij vertrouwen, opgewassen tegen de gevaren en moeilijkheden en zal ook de gelegenheden om te overwinnen vol moed aangrijpen. Hij kan daarbij rekenen op den trouw en het gebed zijner kinderen. Zoo zal ook onder het Pontificaat van Paus Pius XI, volgens het woord van den H- Augustinus, de Kerk „te midden der vervolgingen van de wereld, maar onder den troostvollen bijstand van God," haar pelgrimstocht over deze wereld voortzetten. Nieuwe vragen van het Kamerlid Mr. Boon. Naar het Vad. verneemt, heeft het Kamer lid mr. Boon, naar aanleiding van de jong ste berichten omtrent de leiding bij het Staatsbedrijf der Posterijen en Telegrafie de volgende vragen tot den Minister van Wa terstaat gericht: 1. Is de Minister niet van oordeel, dat be- Door de verceniging Koninginnedag te Haarlem wordt een herdenking georgani* seerd van het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar. Op Woensdag 17 dezer heeft die herden king des avonds om 8 uur plaats in de Groote kerk en zij zal bestaan in een feest rede, uit te spreken door prof. dr. P. J. Blok, te Leiden. Voorts wordt medewerking verleend als solisten door mej. Cor Igesz, concertzangeres te Overveen en den heer George Robert, organist terwijl de Konink lijke Liedertafel „Zang en Vriendschap," directeur Lieven Duvosel ook haar mede werking heeft toegezegd. De bater; der huldiging komen ten voor- deele van de slachtoffers van den waters- ood cn in verband daarmede mogen we vermelden, dat dc programma's gratis wor den gedrukt door de firma Warnier Jr. en dat door B. en W .onzer gemeente onthef fing is verleend van de gebruikelijke belas ting. Waar de toegangsprijs is bepaald op 0.50 mag een groote toeloop worden ver wacht. Door de vereeniging Koninginnedag werd verder aan H. M. de Koningin en den Prins der Nederlanden een telegrafische geluk- wensch gezonden bij gelegenheid van hun 25- iarig huwelijksfeest. Daarop is schriftelijk namens H. M. het volgende geantwoord: „Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Neder landen. Hertog van Mecklenburg, dragen mij op den leden der vereeniging Koninginne dag te Haarlem Hunnen dank over te bren gen voor dc gelukwenschen Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid aangeboden Ier gelegenheid van de herdenking van Hoogstderzelver 25-jarig huwelijk." Dit schrijven was geteekend door den adjudant van dienst van H. M. de Koningin. H. J. Phaf, ord.-off. Men schrijft ons uit Kennemerland: Dat de gewone tuinderij op den kouden grond in de laatste twee jaren, zooals deze in Kennemerland wordt gedreven, goed is geslaagd is een bekend feit De cijfers van de totaal-bedragen aan de verschillende vei lingen bereikt, zijn daarvan het bewijs. Echter men heeft ingezien dat op den duur er geen voldoende behoorlijk beteel- baar land voor de bevolking te verkrijgen zou zijn en nu is het probleem op te los sen hoe daarin te voorzien Dit is aanleiding geweest om eens na te gaan of het uitoefe nen van het tuindersbedrijf, zooals dat in bet Westland wordt gedreven niet loonend zou zijn. in dit opzicht zijn de laatste jaren ook voor leering* geschikt geweest, want den laatsten zomer was in het Westland n 1. op de veilingen op verschillende dagen meer vraag naar tomaten voor de inlandschê markt dan voor den export. Een bewijs, dat bij meerderen aanvoer het product niet on verkoopbaar zou zijn Bovendien werden in den afgeloopen zomer voor dat product goede prijzen over het algemeen besteed. Vopr een verceniging in Heemskerk is toen opgericht een Coop vereeniging tot het in huurkoop geven van glas.Door de verschil lende gemeentebesturen in Kennemerland is begrepen dat door bet leiden van de tuin derij in de banen van het teelen onder glas, niet alleen een meer loonend bedrijf verkre gen zou kunnen worden, maar dat daarnaast het bedrijf niet geheel van de weersgesteld heid zou afhangen, terwijl bij een intensieve doorvoering van gascultuur beter dan tot heden zou kunnen worden voorzien in het te kort aan teelgrond, omdat dan een tuin der op een veel kleinere oppervlakte teel grond een bestaan en een goed bestaan kan vinden Daardoor wordt ook tegengegaan de '.rek naar de fabrieken. Dit heeft tot gevolg gehad dat de gemeen tebesturen hebben toegezegd de vereeniging .ot het-in huurkoop geven vanglas, financiëel steunen. Men kan zien, ook al in deze gemeente, dat verschillende tuinders hun belang begrij pen en vooral onder platglas, z.g.n. een- ruiters cultures toepassen. Dit is reeds een goed begin Bovendien wordt de theoreti sche kennis van dit gedeelte van het vak gedurende de wintermaanden in een cursus verwerkt Als staaltje van ondernemingsgeest kun nen we ten slotte nog vermelden, dat een tuinder reeds een warenhuis, voor den teelt van tomaten, bloemkool, boonties enz. heeft gebouwd, hetgeen thans reeds geheel in cul tuur is. Tc hopen is het niet alleen voor dezen dat het hem gelukken mag, maar nog veel meer voor de geheele tuindersstreek. Waarschijnlijk door het niet dooven der lichten reed aan de Weeresteinstraat te Hil- legom een motorrijder D. L. uit Haarlem tegen een rijwiel van den 15-jarigen M. Kr. alhier. De laatste kwam er met wat ontvel lingen af. doch de motorrijder bekwam een hersenschudding. Hij werd bij den heer Leen- slag binnengedragen en mocht niet worden vervoerd. Op zeer vele tuinen is men begonnen met het losdekken der bloembolienvelden, al thans wat hef bovendek aangaat. Een echt voorjaarsteeken. De kinderrechter Mr. G. T. J. de Jong over een observatie-huis voor meisjes. Het geschenk van Amsterdam aan het Kon. Echtpaar. De brand te Vechel. Vragen van het Kamerlid Mr. Boon over de leiding van het Staatsbedrijf P. en T. Politieke rede Den Bosch. van Mr. Marchant in De totaal-opbrengst der te Amsterdam gehouden collecte voor van defi Watersnood is de slachtoffers 152.580. Duitschland's toetreden tot den Volken, bond; de tekst van het verzoek; de buiten gewone zitting van den Bond zal 8 of 16 Maart gehouden worden. Mussolini zal vandaag op Stresemana's rede antwoorden. Chamberlain over den toestand in China; geleidelijke verbetering. De regeling Engeland; verwacht. der Fransche schuld aan Doumer wordt in Londen Sneeuwstormen in de Ver. Staten. (Zie verder Laatste Nieuws]. Te IJmuiden, Het concert, door de vereeniging „Looft den Heer" ten baté der slachtoffers van den watersnood, de vorige week in Thalia gege ven, heeft netto 107 opgebracht. Dit be drag is door het bestuur aan de plaatselijke commissie afgedragen. Te Bloemendaal. „Bloemend. Gemengd Koor'% directeur de heer Nico Hoogerwerf, zal op Maandag 15 Febr. een concert geven in de groote zaal van Vreeburg, met welwillende medewer king van Mevr. J. Blankevoort, sopr., Mej. Ilse le Roy, viool en Mej. Ré Levie, piano. De netto-opbrengst zal afgedragen worden aan het Alg. Watersnood-Comité. TE BEVERWIJK, Op den hoek van de Bloksteeg en de Adrichemstraat te Beverwijk beeft een aan rijding plaats gehad tusschen een Fordauto en een 3-wielig motorrijtuig. Vermoedelijk hebben de bestuurders eikaars signalen niet gehoord. Het laatstgenoemde voertuig reed met snelle vaart en kot' niet tijdig genoeg meer stoppén, zoodat een botsing volgde en beide vehikels tegen een in de nabijheid staand hek terecht kwamen. De Ford werd slechts licht beschadigd;, het 3-wielig motorrijtuig daarentegen werd aan de voorzijde vernield, terwijl een der in zittenden een verwonding in het aangezicht bekwam, waarvoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De politie onderzoekt dc schuldvraag. Bij beschikking van de Arrondissements rechtbank d.d. 9 Febr. 1926, is de te Haarlem gevestigde N.V. Verzekering Maat schappij „Spaarhuis" onder de noodregeling van hoofdstuk 4 der Wet op het Levensver- zekeringdjjedrijf geplaatst, zulks op eigen verzoek na daartoe ontvangen advies. Te gen deze beschikking kan ieder schuld- eischer gedurende 8 dagen bij procureur in Barometerstand, 759 vooruit, 9 uur y, m. licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.34. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 11 Februari. Hoogste Barometerstand 763.8 m.M. te Vardoe. Laagste Barometerstand 749.1 m.M. te Reyjavik. Verwachting van den avond van 11 tot tot den avond van 12 Februari: Zwakke tot matigen oostelijke tot zuide lijken wind betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. verzet kómen bij het Gerechtshof te Am sterdam. Voorts heeft op denzelfden dag de Arron dissementsrechtbank op voordracht der Verzekeringskamer krachtens art. 61 der Wét op het Levensverzekeringsbedrijf eeni ge beschikkingen genomen, practisch hier op neerkomende, dat de Vennootschap ont heven wordt van ha^r 4' pCt. rente-garantie tegen de spaarders, welke garantie beleg- gingsresico's voor de Vennootschap mee bracht. De nieuwe regeling is nu, dat be doelde garantie slechts gehandhaafd blijft voor zoover bij de verdeeling der jaarkas- sen de daarin aanwezige activa, de Ven nootschap daartoe in staat stellen. Deze beschikking bracht mede, dat: lo. de aanwezige effecten en hypotheken over, de jaarkassen werden verdeeld; 2o. de aandeelhouders slechts dan eenige uitkeering kunnen ontvangen, nadat alle thans loopende jaarkassen zijn verdeeld en de verdeeling geleid heeft tot dezelfde uit keering als bij onveranderd reglement zou hebben plaats gehad. Ten slotte beschikte de Rechtbank nog, dat de sedert 1 Jan. 1925 gesloten verze keringen volgens de tarieven 6 en 7, waar aan geen spaarcontract verbonden is, wor den overgedragen aan de Eerste Nederland- sche Verzekeringsmaatschappij op het Leven en tegen invaliditeit te 's-Hage. Tegen al deze beschikkingen, waarbij wij ziging werd gebracht in de loopende over eenkomsten, is gedurende 14 dagen gelegen heid bij procureur in verzet te gaan bij hei Gerechtshof te Amsterdam. Zoodra de jaar cijfers van 1925 definitief zijn vastgesteld, zal de stand der jaarkassen met de daarbij behoorende beleggingen worden gepubli ceerd. Vorige opgave 16.931.20}^ Collecte van den R.-K, Volksbond 15. Totaal 16.946,20J4 In de gisteren gehoudeni gemeenteraads zitting deelde wethouder Slingenberg mede, dat er z.i verschijnselen zijn, welke er op duiden, dat de provincie niet zal aanvaarden het door de gemeente Haarlem gedane aan- aanbod van grond, gelegen aan den Kin derhuissingel. Zooals men zich zal herinne ren had de gemeenteraad tot dit aanbod besloten, opdat de provincie op den grond aan den Kinderhuissingel een nieuw gou vernementsgebouw zou stichten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1