II f Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. Het Klassestelsel bij de politie te Bloemendaal. Bet kampeeren aan het Zandvoor:sche strand. Bloemendal) als inxueuse Badplaats. f50. Kan een gemeente faiüset gaan? mm g Vrijdag 12 Februari 1926 50ste Jaargang No. 16173 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad C. J. Gonnet. f Een voorstel tot afschaffing. Om de Fazant. SCHADELIJK WILD" OF NIET. De steunactie voor de geteisterde streken. De nieuwe brug: over de Jan Gijzenvaart in Oud-Schoten. Een belangrijke verbetering. VAN ONZE RECHTBANK. DE ACCIJNSONTDUIKING. RUIM 3 TON BOETE GEËISCHT. Theorie en practijk. Het in- en uitstappen in en uit rijdende trams te Bloemendaal. Een nieuw prae-advies van B. en W. van Zandvoort. De gronden langs den Zeeweg. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht „Wizard". Inbraak. As gebroken. Eigen schuld. Spaarnwouderstraatvereeniging. De abonnement (prijs bedraagt *oot Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970 COURANT Advertentie») 35 cents pa regel Bij contract belangrijke kortmg •hdvertentiën tusscben den teksl ais mgezonoen mededeeling. 60 ct per regel, op de le pagina 8 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adv. tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerin^en 1 f QflOn Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7%fl bij een ongeval met f ül v bij verlies van een hand, f JOK bij X uddy, verlies van beide armen, belde beeren of heide oorfen- a Cf 11wel ':1' afh>OTv I Li'b, een voet of een oog: -l óui verlies van een duim of wijsvinger: bij 'n breuk van F IfJ hij verlies v. een been of arm: IttU» andere vinger. De schuldenaar, die in den toestand ver keert dat hij heeft opgehouden te betalen, wordt, hetzij op eigen aangifte, hetzij op verzoek van een of meer zijner schuld; eischers, bij rechterlijk vonnis in staat van faillissement verklaard, zegt art. 1 der fail- lissementswet. De Gemeenteraad van Vaals heeft zoo als wij dezer dagen in de dagbladen hebben kunnen lezen gemeend, dit artikel op de door hem bestuurde gemeente te moeten toepassen en met meerderheid van stemmen besloten om faillietverklaring der gemeente bij den rechter aan te vragen. Dit feit brengt onwillekeurig de vraag naar voren, aan het hoofd van dit opstel ge steld: Kan eene gemeente failliet worden verklaard? Volgens de letter der faillissementswet ongetwijfeld ja. Immers, het boven geciteerd art. 1 is zoo algemeen mogelijk en bevat geen uitzondering voor publiekrechterlijke lichamen. Maar als wij de gevolgen van een failliet verklaring nagaan, dan moeten wij wel tot de slotsom komen, dat faillietverklaring voor een gemeente ofschoon door som migen op theoretischen gronden verdedigd, praktisch onmogelijk is. Door de faillietverklaring verlies! de schuldenaar van rechtswege de beschikking en het beheer over zijn tot het faillissement behoorend vermogen en wordt dit beheer gevoerd door een curator. En daar het faillissement steeds omvat het geheele vermogen,'zoude dit voor eene ge meente beteekenen, dat niet alleen haar pri vaat bezit maar ook haar bezittingen en in richtingen voor den pubüeken dienst be stemd, onder beheer zouden komen van een curator, met gevolg dat de curator op het raadhuis zoude zetelen naast den burge meester cn de financieele aangelegenheden door hem en door hem alleen zouden worden behandeld Wat de burgemeester doet, doet hij in overleg met en naar de besluiten van den Raad en van Burgemeester en Wethouders, maar de curator is absoluut autonoom en heeft met geen der bestuurs organen der gemeente iets te maken. Volgens art. 98 der faillissementswet is de curator bevoegd het bedrijf van den gefail leerde voort te zetten. Bij faillissement der gemeente zoude dat dus willen zeggen, dat de curator de gemeentelijke bedrijven b.v. van de productie en distributie van gas, electriciteit en water onder zijn beheer neemt en de tarieven verhoogt naar welge vallen. Uit hetgeen hier met enkele voorbeelden is aangevoerd, kan wel duidelijk blijken, dat faillissement eener gemeente wel als uitge sloten kan worden beschouwd Zeker, wij wezen er boven reeds op de faillisse mentswet zondert de publieke lichamen niet met zooveel woorden van faillissement uit, maar toen in 1893 de faillissementswet tot stand kwam, dacht men er niet om, dat er in de toekomsl gemeenten zouden zijn, die zóó diep in den put der financieele moeilijk heden zouden geraken, dat zij geen raad meer zouden weten om er uit te komen en als uiterste redmiddel hun toevlucht tot de faillissementsaanvrage zouden nemen. De financieele moeilijkheden van sommige kleine gemeenten zijn groot Schulden als gevolg van hel distributietijdperk, door de economische crisis, soms ook van roekeloos financieel beheer in het hoogconjunctuur- tijdperk, toen men meende dat het niet op kon en het gemeentelijk huishouden op veel te grooten voet werd ingericht, drukken vaak zwaar op de gemeenten. Daarbij onze rijkswetgeving vooral de onderwijswetge- ving die van sommige, vooral kleinere gemeenten, veel meer financieele offers vraagt dan voor de gelijkstelling noodig en wenschelijk is Vaals staat in zijn armoe heusch niet al leen. Zijn er niet vele andere noodlijdende gemeenten, wij noemen Stompwijk, Veur, Emtnen, Dongen (N.-B.)? In deze laatste ge meente verkeeren de gemeentefinanciën in zoodanigen treurigen toestand dat alleen de gemeentelijke inkomstenbelasting van alle inkomens 17, zegge zeventien procent vraagt. En lazen we dezer dagen niet van Petten, dat Se staat der gemeentefinanciën daar zoo bedroevend is, dat over de maand December de burgemeester en den ontvanger nog geen salaris hebben ontvangen en de salarissen der onderwijzers over Januari nog niet zijn voldaan? Wij moeten de faillissementsaanvrage van Vaals niet ernstig opnemen. Vaals heeft de aandacht der publieke opinie Villen vestigen op ^ijn deplorabelen financieelen toestand; de gemeente heeft aan de groote klok wil len hangen, dat men aan de Regeerings- departementen ondanks alle voorloopfge toezeggingen, van het kastje naar den muur wordt gestuurd; de groote trom moest wor den geslagen en de faillissementsaanvrage was daartoe het geschikte middel! Misschien kan de faillissementsaanvrage tot gevolg hebben, dat van Rijkswege aan den geldelijken nood van Vaals wat meer aandacht wordt geschonken, maar dat op het verzoek otp faillietverklaring door de Rechtbank gunstig zal worden beschikt, is naar onze meening onder alle omstandighe den uitgesloten. Een onzer lezers, een oud-stadgenoot, schrijft ons naar aanleiding van het overlij den van den heer C. J. Gonnet, nog het volgende: Gisterenavond las ik het in memoriam, ge wijd aan mijnheer Gonnet z.g. de heer Gon net klinkt banaal bij zoo'n figuur!) Een kleine aanvulling nog. Een twintig jaar gelegen was de overledene ook nog secretaris van het Kruisverbond, daar heb ik mogen waardeeren, dat mijnheer Gonnet inderdaad de voorkomendheid zelve was. Ik kwam toen met mijn dikke twintig jaar pas kijken in de groote menschenwereld en smid was mijn ambacht. Maar nog levendig herinner ik mij, wan neer ik hem eventueel in de stad tegenkwam hetzij ik in werkplunje was of niet,dat dan altijd na zijn echi-vriendclijken groet de hooge hoed omlaag ging. Men voelde, dat was geen vormelijke beleefdheid, maar de echte geest die den afstand als 't ware weg denkt lusschen den aristocraat van den geest van den zoeker, en den arbeider. En zijn karaker kwam ook echt uit, toer. ik eens een zonnet gemaakt had over drank bestrijding (ik zou het nu niet gaarne als stuk dichtwerk meer presentecren!) en hij omdat ik toch van verzen hield de volgende vergadering met „De Schepping" van Ten Kate kwam aandragen, en het mij heel rien- delijk overhandigde. En toen ik daarmee thuis kwam, vertelde moeder mij, dat „Kees Gonnet" met „Looy- meyer'' samen misdienaar was geweest, en dat „Kees" nog bij zijn Eerste H. Communie de Geloofsbelijdenis had mogen opzeggen. Zij wist het precies, want ze was „gelijk met hem „aangenomen" Wat ik hier vertel is niet wereldschokkend maar in ieder geval die geloofsbelijdenis is toch een echte geloofsbelijdenis voor zijn heele" leven geweest. ..De heer J. G. van. Kessel, raadslid der gemeente Bloemendaal, heeft bij dien raad het volgende voorstel ingediend: 1. Het klassestelsel bij ons Politiekorps af te schaffen. 2. In verband hiermee aan de twee agen ten, die in het bezit zijn van een diploma, echter zonder aanteekening, het volle sala ris uit te keeren, n.I. 2400, op grond, dat deze personen, reeds een belangrijk aantal jaren in gemeentedienst hebben doorge bracht, dat zij hun dienst evenals de an dere agenten zeer correct verrichten en de eischen voor het behalen van de aanteeke- ning op het diploma zeer zijn opgevoerd, waardoor het voor menschen op hun leef tijd moeilijker was om bedoelde aanteeke- nïng te behalen 3. Bij het eventueel aanstellen van nieuwe agenten het diploma met aanteekening te blijven vorderen voor hun aanstelling. Naar aanleiding van dit voorstel deelt de Commissie van Overleg in zaken van Po litiepersoneel,' den raad mede, dat zij heeft gemeend te moeten adviseeren, dit voorstel niet aan te nemen. Men was van oordeel, dat, waar het klassestelsel hier gedurende een zestal jaren goed gewerkt had, het in het belang der continuïteit ^fciet juist was, hierop thans reeds weder terug te komen. Het klassesctelse! heeft vele voordeelen, waaronder het voornaamste wel is de prik kel om het z.g. diploma met aanteekening te behalen, hetgeen ongetwijfeld een groot dienstbelang is. Door de minderheid in de Commissie werden geen argumenten tegen het klasse stelsel aangevoerd, die in staat waren, de genen die een andere meening hadden, van zienswijze te doen veranderen, terwijl men zich bovendien niet ontveinsde, dat het jo den grond van de zaak niet ging om de afschaffing van het klassenstelsel, doch om een tegemoetkoming voor 2 agenten, die door hun leeftijd niet meer in staat waren de aanteekening te behalen. Punt I van het voorstel werd dan ook door beide groepen met 1 tegen 2 stemmen verworpen, waarmede punt 2 als vanzelf verviel. Ten aanzien van punt 3 was de Commis sie van oordeel, dat de raad niet b"evoegd was een dergelüken eisch te stellen, omdat daardoor de burgemeester in zijn benoe mingsrecht werd beperkt. Over een voorstel, om aan de agenten Zwiersen en Hissink een jaorlijkscne grati ficatie van 100 te geven, waren de beide groepen het niet eens. De vertegenwoordi ging van het gemeentebestuur verklaarde zich daar met 2 tegen 1 stem tegen, die der organisaties was er met algemeene stemmen voor. Hieromtrent zal de raad dus zelf een uitspraak moeten doen, Men meldt ons: Naar we vernemen worden wederom pogingen aangewend om de fazant, weike vcor de duinstreek", sedert de invoering van de Jachtwet 1923 als schadelijk wild is aan gemerkt geworden, onder „wild" gerang schikt te krijgen. Dit zou voor de tuinders en bclienkweekers, die zeer veel belang er bij hebben. dat zulks n.et gebeurt, een groote schade zijn. Want ontegenzeggelijk is die, voor de jagers edel dier voor hen, die hun vruchten móeten teelpn in en om de duinen, waar deze dieren wel.g tieren, een groote vernieler. Dit dier is zeer ver nielzucht. g aangelegd, want de vruchten eet bij niet op, maar haalt ze den grond uit en laat ze daarna liggen om een volgende plant te nemen. Kon men er, zooals voor de ko nijnen wordt gedaan, de teelgrond afzetten met gaas of iets dergelijks, dan was vcor de rangschikking van dit wild onder ds rubriek „wild" veel te zeggen, doch voor vliegend wild helpen geen voorzorgsmaatregelen. Zeer zou het ook te beammeren zijn, als aan de jagersvereenig ngen, die naar verluiden hun beste beenen voorzetten om de vernietiging van deze dieren tegen te gaan, werd- toe gegeven. De tuinderij in de duinstreek zou er zeer onder lijden en velen zullen er dan toe moeten overgaan hun teel'anden in de duinen onbeteeld te laten. Zijn we goed ingelicht.' dan zullen de volgende week de belanghebbenden tot een vergadering wor den uitgenoodigd, waarbij een Kamerlid is uitgenoodigd te spreken. TE VIJFHUIZEN. Woensdag kwamen in de O L School de heeren bijeen, die te Vijfhuizen en Omgeving hadden gecollecteerd voor de slachtoffers van den watersnood. Bij optelling bleek dat er opgehaald was 1528.81, Voorzeker een moei bedrag. TE SCHOTN. Onder voorzitterschap van den burgemees ter, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen verga derden Woensdag, afgevaardigden van de plaatselijke vereenigingen ter organisatie van steun voor de slachtoffers van' den" waters nood. Vertegenwoordigd waren van: Het Witte Kruis: de hoeren H. van Leeuwen en M. Bak ker; Christ.-Hist. Unie" de beeren E. de Groot en Konings; L en T.-Bond; de heeren Spr, gaf een uitlegging waarom Mr. Plies- ter als gevolmachtigde optrad. De heer S. kon werkelijk niet komen wegens ziekte. Pk las vervolgens een verklaring voor van een dokter, waarbij deze zijn meening uit sprak, dat S. een psychopaat was, tijdens de jaren, dat hij hem behandelde. Als dat zoo is, dan kan de heer S, niet veroordeeld worden en zou men, misschien helaas, vrijspraak moeten geven. PI. ging hierna den loop der zaak na, als mede de verschillende verklaringen die tij dens de zitting voor den dag waren geko men. 't Ontbrak er nog maar aan, dat er een briefje kwam van S„ waarin hij verklaarde dat hij het werkelijk gedaan had. Als hetgeen juist is, wat de dokter K. zei- de, kan deze zaak nog een meest verrassen de uitspraak hebben. Daarom vroeg spr. uitstel van de zaak en M. Rutte. Th. Teeuwen en N van Duijn; Vrijz.-Dem. Bond; mevr. VromansRit en de heer E. van Eerde; S. D. A. Pde heeren P van Gessel en M. Gregori; C. J. M. V. Chris- tophilus: de heeren C. Nauta en M. Schreu- der; R.-K. Volksbond: de heer J. Rosier; R.-K. Kiesver.: mevr: Weber, Stule en de heer E. Zeepvat; de Winkeliersvereniging Eendracht maakt Macht: de heeren H. van Rigteren, Bakker en H de Kleijn Besloten werd Zaterdag 20 Februari des middags te half drie een collecte te houden, welke per proclamatie door middel van raambiljetten zal worden bekend gemaakt. (Zitting van IK uur n.m.) V, had het gedistilleerd afgeleverd en werd na de schorsing als eerste getuige ge hoord. Deze getuige kreeg 5 cent per pro cent betaald, welke hem door den boekhou der v, d, W. werd uitbetaald. Echter ook niet persoonlijk, maar het geld- werd meestal achtergelaten of uitgelegd. Een getuige-accountant toonde vervolgens nog een boekje, waarin steeds werd bijge houden het „ongedekte", dat inkwam en er weer uitging. Vanaf 1922 was dit boekje bijgehouden en loopt door tot 23 Februari 1924. H. v, d. W., de 2e boekhouder bij S., verklaarde, dat beki. S. de boekhouder M. en hjj alle drie wel uitbetaalden. Getuige heeft ook gezien, dat er wel eens manden appelen kwamen, waarin bussen met spiritus zaten. Deze kwamen meestal ge stuurd uit Duitschland. Getuige wist ook, dat de leveranties meest in schaftijd en 's avonds geschiedden. Get. v. d. W. vertelde nog, dat als er soms 106 of 107 liter binnenkwam, ook de leve ranciers nog bed.... werden, daar maar 100 liter berekend werd. A. J. stookte het gedistilleerd en leverde het aan S. Deze betaalde hem altijd per soonlijk 4.per liter. Mr. Josselin de Jong vraagt of Mr, Pliester nu nog na hetgeen hij gehoord heeft wil bekennen, waarop deze ontkennend ant woord. Mr. Josselin de Jong: „Dan zeg ik.u roiu- uit, dat ik niet begrijp, dat u hier staat." Mr. Pliester protesteert en weigert ver der zich met de zaak in te laten of pleidooi te voeren, Na het hooren van nog eenige getuigen verkreeg Mr. C. B. Asser, de Rijksadvocaat het woord. Hij wees vooreerst op de artikelen van de wet op het accijns en merkte op, dat vijf maal het ontbrekende moest worden betaald. Op den fiscus rust het bewijzen van het on gedekt vervoer, aan te wijzen hij die inslaat; en de sterkte van het gedistilleerd Spr. meende, dat het wettig en overtuigd was komen vast te staan dat in de jaren 1922—1924 ongedekt gedistilleerd was inge slagen. Het kwam spr. voor, dat de getuigen-ver- laringen na de schorsing geen twijfel meer overlieten wat de sterkte betreft alsmede het algeheele bewijs van de overtreding- Spr. meende, dat de verklaring van v. d. W„ dat hijzelf een en ander had opgenomen, verder commentaar overbodig maakte, De accijns bedroeg volgens spr, 330 per H.L. en als men de som van de ontdoken accijns nam en dit werd vermenigvuldigd met 5 kwam spr. tot een totaal van 300.0.77.0.25. Spr. vroeg daarom schuldig-verklaring van beklaagde en een geldboete van 300.077.25. Bij onmacht of niet-betaling te verhalen door lijfsdwang bij de wet bepaald. De Officier vorderde, dat die lijfsdwang bij niet voldoen zou bestaan in 6 maanden hechtenis. j Het woord was hierna aan den verdediger van bekL, Mr. de Vrieze. Pleiter begon op te merken, dat de Wet aangeeft, dat al gebeurde het onbewust, een eigenaar toch aansprakelijk was. De heer S. heeft als privé persoon de dag vaarding ontvangen en nu was het hot on derscheid of de firma oi de heer S. persoon- lijk werd veroordeeld. een nauwkeurig onderzoek naar beklaagdes geestvermogens. PI. vroeg echter, een onderzoek naar de verklaringen van v. d. W., welke naar plei- ter's oordeel, niet tot de objectieve getuigen kon gerekend worden, daar hij ontslagen was. Vervolgens maakte de spr. vergelijkingen met de aanleekeningen in het voor den dag gekomen boekje, waarin posten zijn gebracht op verschillende datums, terwijl in dé dag vaarding, juist andere datums ziin vermeld als in het boekje staat. Daaruit meende spr. dat de positieve verklaringen, dat het boekje zuiver was bijgehouden, allesbehalve juist Iconden zijn. PI. maakte verder attent op een aanklacht welke dien morgen juist tegen get. v. d. W. was ingesteld. Spr. vroeg de gelegenheid om eens even juist het boek na te gaan, daar hij meende dat het allèn grónd miste. Mr. Asser repliceerde wat betreft het uit stel van het bewuste boekje en maakte ver der den pleiter er een verwijt van, dat hij, dingen van een getuige naar voren bracht, die dezen getuige in een verkeerd daglicht plaatste. De Officier van Justitie maakte bezwaren tegen het uitstel voor een psychologisch on derzoek en zeide dat de uitvoering-hiervan bijna onmogelijk was. Onder het pleidooi van Mr. de Vrieze, interrumpeert de bedoelde get. herhaaldelijk en moet verschillende keeren tot kalmte worden aangemaand. In zijn dupliek zeide Mr. de Vrieze in ant woord op Mr. Asser, dat hij gaarpe een juist onderzoek in wilde stellen teneinde een nauwkeurig bewijs te kunnen verkrijgen. Ook den Officier diende pi. van dupliek, en merkte op, geen oogenblik te twijfelen.of bekl. zou naar Holland willen komen om het onderzoek te doen plaats vinden. Na Raadkamer besliste de Rechtbank, dat zij de aangevoerde redenen van den verde diger te zwak vond om in te willigen en deswege voor beide verzoeken geen termen aanwezig achtte deze in te willigen. Mr. de Vrieze richtte ten slotte ten tweede male een verzoek om dan een kort uitstel,» om een deskundig psychologisch rap port te overleggen aan de Rechtbank. Ook dit verzoek werd, na Raadkamer, ge weigerd. Mr. Pliester vroeg hierna acte van het door den rechter Josselin de Jong geuitte gezegde. Deze acte werd verleend. Om Mr. Pliester's grief te begrijpen, diene het volgende: Op feiten waar geen gevan genisstraf doph alleen geldboete op staat kan een bekl. zich doen vertegenwoordigen door een ander. In den tijd, waarin het feit gepleegd werd, stond er nog geen gevangenisstraf op dit misdrijf (bij de nieuwe wet wel) Is een be klaagde niet verschenen, dan wordt er ver- i stek verleend en kan geen pleidooi ter ver dediging gehouden worden. Nu echter bekl, er zoogenaamd wél was, kon geen verstek worden verleend en kon de zaak volkomen behandeld worden. Nu Mr. Pliester (dus bekl.'s vertegenwoor diger) opdracht had, dat het niet juist was, zooals in de dagvaarding stond en hem toen staande de zitting gevraagd werd of het wel juist was, moest hij ook ontkennen, omdat zijn opdracht niet anders luidde, en hij niet kon zeggen, dat iets wel waar was, als zijn opdrachtgever hem het tegendeel gezegd had. Zoodoende moest Mr. Pliester persisteeren bij de cenigste verklaring, waarover hij be schikken kon. In zijn gevraagd acte, had Mr. P. dan ook uiteengezet het onderscheid tusschen een ge machtigde en eep verdediger. De uitspraak w^rd bepaald op 25 Februari —s. Uitspraken van Donderdag 11 Februari 1926. E de V., machinebankwerker, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, diefstal door middel van verbreking, Vier maanden ge vangenisstraf met aftrek pr. hecht. o. v. J. H., mijnwerker, zonder vaste woon plaats, thans gedetineerd, diefstal met braak, drie maanden gevangenisstraf m. a. pr. hecht. o. v, W. J. B„ varensgezel, wonende te IJmui- den, gem. Velsen, diefstal, 25 boete subs. 25 dagen hecht. o. v. T. B., los werkman, wonende te Haarlem, thans gedetineerd; A. A. O., koopman, wo nende te Haarlem, thans gedetineerd, dief stal door twee of meer vereenigde perso nen, ieder twee maanden gevangenisstraf m. a. pr. hecht. o. v. W. B., wonende te Haarlem, appèl vonnis kantonrechter Haarlem, vonnis kantonrech ter Haarlem bevestigd. J P., wonende te Haarlem, appèl overtr. Moto*-- en Rijwielwet, vonnis Kantonrech ter Haarlem bevestigd. G, v. d. K„ slager, wonende te Velseroord, gemeente Velsen, appèl overtr. Jachtwet, vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. 'V. K„ olswerkman, wonende te Jan Gijzenvaart, gen;. Velsen, art. 247 W. v. S., twee maanden gevangenisstraf v., proeftijd drie jaren. Nog steeds komen te IJmuiden Belgische trawlers uit Ostende aan de markt. Gisteren was het de kleine „Cammille Huysmarts heden de zeer groote „Senator d'Anseele". Eigenaardig is, dat beide schepen eigendom zijn van de Coöperatieve Visscherij-Onder- neming, de z.g.n. socialistische of „roode vloot". Zoo trachten zij vqor hunne patroons den strijd tusschen reeders en vischkoopers tot een goed einde te brengen. B. en W. bjeden ter vaststelling aan een verordening tot wijziging een aanvulling der Algemeene Politieverordening. Hierdoor wordt verboden het in- of uit een tramwagen stappen of pogingen daartoe vanwenden, terwijl, die tramwagen in be weging is. EEN CoAlSSIE VAN ONDERZOEK? Naar wij vernemen, zullen B. en W. van Zandvoort den raad adviseeren om afwijzend te beschikken on het adres van de raads fractie van den Vrijheidsbond, om het kam peeren aan het strand op te heffen en de politieverordening dien overeenkomstig te wiizigen. In de plaats daarvan zou wolden voorge steld een commissie te benoemen, zoowel bestaande uit voor- als tegenstanders, om de zaak grondig te onderzoeken en B. en W. van advies te dienen. Van deze commissie zou burgemeester Van Alphen dan voorzit ter zijn. Ons inziens is de kwestie van het Kam peeren zoo duidelijk, dat de «'stelling van een commissie den schijn geeft van een nei ging om de zaak op de lange baan te schuiven. Is dit werkelijk het geval, dar. is naar onze meening de houding van B, en W. niet die, welke een gemeentebestuur van Zrrdvoort waardig is. Men moet voor zijn standpunt durven uit te komen. In de vergadering van den gemeenteraad van Bloemendaal, werd gisterenavond be- slcten met de Erven v. d. Vfiet onderhan delingen aan te knoopen tot 't treffen van 'n overeenkomst betreffende de exploitatie van gronden langs den Zeeweg. Waar dus de kans niet gering is, dat de grootsche plannen tot exploitatie dezer gronden uitgevoerd zullen worden, lijkt het ons wel aardig, daaromtrent eenige mede- declingen te doen. Zooals bekend is, zou de exploitante wor den de firma H. van Dam Azn. Zonen, te Amsterdam. De te exploileeren gronden strekken zich uit ter breedte van ongeveer 300 M. aan beide zijden van den weg. Wanneer men nu bedenkt, dat de geheele weg ongeveer 4K a 5 K.M. lang is, wordt dit dus een respectabele strook grond van ongeveer 5000 M. bij 600 M. Een opper vlakte, waarmede men allicht iets doen kan. Van deze uitgestrektheid zijn uitgezon derd de .plek grond, ingenomen door den Watertoren, welke onder Overveen staat, en een klein stuk, hetwelk de trven Van der Vliet voor zich zelf wilden behouden, wellicht met de bedoeling, om daar later een huis te laten plaatsen. Door het feit, dat de strook grond ter breedte van 300 M, aan elke zijde van den weg beslaat, wordt de strandboulevard 600 meter lang. Hier, ter rechterzijde van den weg, zal een grootsch, monumentaal, eerste klas en zeer luxueus ingericht hotel worden ge plaatst, dat zal komen te staan onder Zwit- sersche directie. Aan het hotel zullen keu rig ingerichte sportterreinen, tennisbanen, enz,, verbonden worden, terwijl de pachter van het hotel tevens het strand, daarvoor gelegen, in exploitatie zal nemen. Dit is nog slechts een onderdeel van de grootsche plannen. Een ander deel der combinatie zal zich bezig houden met den bouw van het villa park. Langs den geheelen Zeeweg zullen de terreinen worden volgebouwd. Men hoopt over 5 jaar de plannen ten uit voer te hebben gebracht. Dan spreekt men dus van Bloemendaal aan Zee of Bloemen- daal-Bad. In zeer vele opzichten zal deze moderne badplaats op andere vóór hebben. Dit blijkt wel uit het volgende: De schit terende verkeersweg met de stad is over bekend. Dan zal door de combinatie gezorgd worden voor een uitstekend geoutilleerde verbinding met het station Haarlem en sta tion Zandvoort, zoodat dus de vrees, dat men afgelegen woont van de stad, absoluut is uitgesloten. Trouwens, het toekomstige Bloemendaal aan Zee zal alle gemakken in zich bevatten. Niet alleen zullen prachtige groote villa's verrijzen, maar langs een te m^ken secon- dairen weg zullen ook kleinere huizen wor den gezet voor personeel van het hotel, ga rage voor automobielen, dienstwoningen, enz., zoodat het dus zal worden „elk wat wils Behalve het reeds genoemde hotel ligt het ook in de bedoeling een café-restaurant op te richten. Het lijdt tevens geen twijfel of, waar zulk een groot aantal villa's zullen verschijnen en groote hotels in de nabijheid zijn, dat ook de winkels niet zullen uitblij ven. Men zal al zeer spoedig met den bouw De leiding van het Staatsbedrijf der Pos terijen en Telegrafie. Het verbroken contact der Regeering mei de Federatie. De valsche Hongaarsche bankbiljetten. Wat beklaagden ten laste gelegd wordt. Adres der Algem. R. K. Werkge vers ver- eeniging tegen het Nederlandsch-Belgisch verdrag. De P. T, T. kwestie in den Ministerraad. Briand benoemd tot permanent gedele geerde in den Volkenbond. Het antwoord van Mussolini op de rede van Stresemann. 12 Maart a.s. komt de Raad van den Vol kenbond bijeen ter behandeling van het verzoek van Duitschland's toetreding. Het wetsontwerp betreffende de regeling met de voormalige vorstenhuizen door den Rijksraad aangenomen. Stresemann zal niet meer op de rede van Mussolini antwoorden. (Zie verder Laatste Nieuws). Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten worden opgestoken om 5.06. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 12 Februari Hoogste barometerstand 764.7 m. M. te Korlstadt. Laagste barometerstand 743.5 m. M. te Ingoe. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 Februari: Zwakke tot matigen, Noordoostelijke tot Zuid-Oostelijken wind, nevelig tot zwaarbe- wolk of betrokken, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. daarvan aan den kant van dc zee beginnen en het ligt wel in de bedoeling een soort winkelgalerij te scheppen, waar men zijfl. volledige inkoopen kan doen. Dit alles te zamen wijst er op, dat hier een zeer moderne badplaats zaJ verrijzen, maar, met de grootste nauwgezetheid en met alle mogelijke middelen zal er naar ge streefd worden, dat het een zeer deftige badplaats wordt, een luxueuse, maar éérste klas badplaats. Dit schijnt men als een der eerste voorwaarden bij den bouw in acht te nemen, dat het werkelijk zal worden 'n badplaats van den eersten rang, men denkt hier aan Noordwijk aan Zee op z'n deftigst. Tevens zal men er zooveel mogelijk naar streven, het natuurschoon ongeschonden te laten, wat natuurlijk de aantrekkelijkheid niet weinig zal verhoogen. De plannen werden ontworpen door ir. Schaao uit Arnhem. f Blijkens een advertentie in dit nummet voorkomend, organiseert dc Noord-Brabant- sche Schoenencompagflie op 15, 16, 17 en 18 Februari a.s. een demonstratie van het „Wizard"-systeem, een systeem met steun- sels voor zinkoxyde tegen eksteroogen, eelt- knobbels en likdoorns. Het „Wizard"-systeem is een nieuw sys teem betreffende de voetverzorging. Bij deze „Wizard"-democstratie zal te vens een gratis voetonderzoek worden toe gestaan. Bij de politie is aangifte gedaan dat in de vleeschhal, Frankestraat 53. is ingebro ken. Men heeft zich waarschijnlijk door middel van eea valsche sleutel toegang ver schaft. Een partij vleesch en vet wordt ver. mist. Een onderzoek wordt ingesteld. Op de Raaksbrug is gistermorgen van een met toeel beladen voertuig de vooras ge broken. Nadat de lading op een ander voer tuig was overgebracht, werd de defecte wagen verwijderd. Het tramverkeer onder vond 5 minuten vertraging. De 8-jarige J. B„ wonende Vrouwensteeg alhier, wilde gisteren in de Jansstraat op een rijdende tram springen. Door de opge broken bestrating struikelde bij en werd eenige meters over de dwarsliggers geslin gerd. De opgeloopen ontvellingen werden door een lid der Eerste Hulp bij Ongeluk ken verbonden, waarna het ventje door de politie per motor naar huis werd gebracht Deze vereeniging houdt een buitengewone ledenvergadering op Donderdag 18 Febru ari 1926, in de bovenzaal van Café-Restau rant Roodenburg, Spekstraat 8. des avonds 8 uur. Als spreker treedt op de heer Liep man -Snoeck, over het onderwerp: Reclame, Etaleeren en Verlichting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1