ImMOM— lAhpj EM6D gfilEUWS wi&S Ü-JSXX- sa MARKTNIEUWS. G. Bruna f De aankomst van de Koningin in de Residentie. Handelsovereenkomst met T urkije. De verjaardag van 's Pausen Kroning De verhouding tusschen S. D. A. P. en N. V. V. Voor de noodlijdende Veen arbeiders. Katholiekendag in het Bisdom 'S Bosch. LUCHTVERKEER. Plannen van Koolhoven. UIT ONZE OOST. Generaal Gerth van Wijk. Tegen de Communistische actie in Indië. Communistische Politieagenten ontslagen. Utilé-Loten in beslag genomen. Hij houdt zich nog schuil! Houtfabriek afgebrand. Flesch Koolzuur uiteen- gesprongen. Vechtpartij te Schaesberg. Ernstige vechtpartij. Noodlottige val. De geschorste ontvanger van Franeker. Aanvaring te Rotterdam. Mist op de Maas. Geheime Distilleerderij. Door zyn schoenen verraden. Waarschuwing. Vreeselijk familiedrama. HANDEL EN NIJVERHEID. Een Nederlandsche Maat schappij voor het verwerken van Bevolkingsrubber. VISSCHERIJ. In den ouderdom van bijna 55 jaar is te Utrecht, in den nacht van Donderdag op Vrijdag, aan de gevolgen eencr hevige lang- ontstcking overleden de heer G. Bruna, redacteur van „het Centrum," lid van den Utrec'ntschen gemeenteraad en voorzitter van de R. K. Raadsfractie. De heer Bruna werd geboren te Heumen op. 24 Mei 1871. Hij bezocht het gymnasium te Nijmegen en te Amsterdam en studeerde in de theologie aan de Amsterdamsche hoogeschool. Hij vervulde het predikambt bij de Nederl, Hervormde gemeente te Buurse en Enter. In 1899 ging de heer Bruna over tot het R. K. Geloof. In datzelfde jaar iverd hij benoemd tot redacteur van „het Huis gezin", welke functie hij in 1900 verwissel de met die van redacteur van „Het Cen trum" welke functie hij tot zijn dood be kleedde. Van zijn hand verschenen o.m. de volgende werken: „Wat gelooft men in onzen tijd", „Opweg naar Rome", „Weer naar huis", en „Bieneo". Ook bewoog hij zich veel op het gebied der drankbestrijding en nam een vooraanstaande plaats in bij de R. K ge heelonthoudersbeweging. De overledene was ook in den raad bij alle richtingen een gaarne geziene persoonlijkheid. De begrafenis en uitvaart zal plaats heb ben Maandag a.s. in de kerk van O. L. Vrouwe Parochie aan de Biltstraat te Utrecht. „Het Centrum", waaraan hij tot voor weinige dagen, jarenlang onafgebroken werkzaam was, getuigt van haar overleden redacteur: „Een werker was hij, vol ijver, vol toe wijding, zich geheel gevend aan zijn taak, en opgaande in den dienst der goede zaak en in de zorg voor zijn gezin. De leegte, welke, hij achterlaat is daarom zoo groot! Het zal ons zoo vreemd en zoo droef zijn hem hier beneden niet meer te zien, hem niet meer te hooren, hem niet meer naast ons te vin- den in den gemeenschappelijken arbeid. Zijn veelzijdige kennis, zijn hulp, zijn voorlich ting, zijn hartelijke trouwe kameraadschap vooral, zullen wij zeer, zeer missen. De kracht, de bezieling, de opgewektheid, die van hem uitging werkte stimuleerend op al len, die tot zijn omgeving behoorden. En door den rijkdom van zijn geest, door de warmte van zijn hart is hij jaren- en jaren lang geweest een dier pioniers die, juichende over de voor zich-zelf verkregen waarheid, daarvan de schatten met mildheid en offer vaardigheid uitdeelen aan anderen. Een apo logeet was hij met het vlotte, geestige, over tuigende woord, een apologeet met de vlugge, nooit rustende pen, een apologeet niet minder door het stichtende verheffende voorbeeld. Wij zijn diep onder den indruk van zijn verscheiden, en het schrijven valt ons moei lijk op deze stonde. Er is één troost: de hoop, het vaste vertrouwen, dat hij thans in den hemel bij God's troon een voorspraak al zijn voor allen, die hij op aarde liefhad cn voor den triomf der goede zaak, door hem oo volhardend en zoo belangeloos gediend. Geen eerwacht. Naar het „Vad." van den Landstorm ver leemt, kan het plan om bij de terugkomst /an de Koninklijke Familie in de Residentie een eerewacht van Landstormers te maken, liet doorgaan. Als er een eerewacht ge vormd moet worden, zou daarvoor in de eerste plaats het garnizoen in aanmerking komen. En men meent, dat het garnizoen liet gecommandeerd kan worden voor een eerewacht, omdat dit in strijd zou zijn met ien wensch van H. M. de Koningin om dit feest bescheiden te vieren. Er wordt op gerekend, dat de Konink lijke familie Maandagavonnd ten 6 ure 20 min. per S.S. van hst Loo in Den Haag zal terugkeeren. De weg dien het galarijtuig zal volgen van het station naar het Paleis, is: Rijnstraat, langs de Hertenkamp, over de Boschbrug, Korte Voorhout, het bAchelpte pad van het Lange Voorhout, Heulstraat, ge deelte Noordeinde, Paleis. Als de vorstelijke personen des avond naar de Groote Kerk rijden, zal de weg leiden van paleis Noordeinde, door Hoog straat, over de Groenmarkt naar de Rivier- vischmarkt, waar de kerk betreden zal wor den aan den ingang tegenover het postkan oor. Voorloopige regeling neerkomende op meest-begunstiging. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt, in aansluiting met vroegere berichten ter zake mede, dat volgens ingekomen tele grafische mededeeling van H. M.'s gezant te Constantinopel, te Angora nota's zijn gewis seld, waarbij met de Turksche regeering de volgende regeling is overeengekomen: Ne- derlandsche goederen zullen bij invoer in Turkije behandeld worden op basis van in voerrecht, zooals deze zijn vastgesteld in het verdrag van Lausanne van 24 Juli 1923. Dit komt practisch neer op meest-begunstiging, omdat de mogendheden in Lausanne meest- begunstiging hebben gestipuleerd. Turksche goederen zullen bij invoer in Nederland eveneens de behandeling op voet van meest- begunstiging genieten. De regeling za! 15 Februari a.s. in wer king treden en zes maanden van kracht blijven- De onderhandelingen over een defi nitief handelsverdrag zijn begonnen. De eerste vergadering van de gedelegeerden der beide regeeringen heeft reeds plaats gehad. Een diplomatieke tea in het Paleis der Nuntiatuur. Vrijdag 12 Februari gaf Zijne Excellen tie Mgr. L. Schioppa, Pauselijk Internun tius te 's-Gravenhage, bij gelegenheid van den vierden verjaardag van de Kroning van Zijne Heiligheid Pius XI een diplomatieke tea in het paleis der imtemuntiatuur. Daar aan werd, naar de Msb. verneemt, deelge nomen door mr. dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, Opper-Kamerheer van H. M. de Koningin; Zijne Exc. Mgr. dr. W. H, Nolens, Minister van Staat; hun Ex cellenties de Ministers J. M. J. H. Lam- booij, D, A. P. N. Kooien en M. C. E. Bongaerts; de gezanten van Argentinië, China, Denemarken, Groot-Brittanmië, Zwe den, Zwiserland, Amerika, Japan, Mexico, Frankrijk, Polen, Roemenië, Oostenrijk, Brazilië, Egypte, Cuba, Tspecho-Slowaki de zaakgelastigden van Spanje, Venezuela, Duitschlard, Hongarije, Turkije, Grieken land, Chili, Rusland, Portugal; de gezant schapsraden van België en Frankrijk, en de secretarissen van meerdere gezantschap pen. Verder waren nog aanwezig Zijne Exc. Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, hoofd van de diplomatieke afdeeling bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg, Staatsraad; W. Baron van Voorst tot .Voorst, secreta ris van de Leostichting; Professor Anzelot- ti; Mgr. Dr. A. H. L. Hensen, dr, Knebel, Van Rooy en De Gruyter, Deken H. A. Th. Van Dam en meerdere andere vooraan staande persoonlijkheden. Naar „Het Volk" meldt vergaderde Woens dag de bestuursraad van het N. V. V, en na bespreking van de kwestie betreffende de verhouding tusschen partij en vakbeweging werd een motie aangenomen, waarin de be stuursraad adhaesie betuigt aan het voorstel, dat het verbondsbestu'T aan het partijbe stuur der S. D. A. P. heeft gedaan n.l. een commissie in te stellen, die het vraagstuk van de verhouding tusschen partij en vak beweging zal onderzoeken. Een gift van Koningin Emma, H. M. de Koningin-Moeder heeft een aanzienlijke gift geschonken aan de Com missie tot Leniging van den nood in de Drentsche veenstreken te Emmen. De Commissievan Advies voor het hou den van Katholiekendagen in het bisdom van 's-Hertogenbosch, heeft besloten onder goedkeuring van Z D H Monseigneur A. F. Diepen, dat dit jaar een ^diocesane Kat holiekendag zal gehouden worden te Waal wijk in het najaar Het voorzitterschap is aangenomen door den heer E. C. J. Moo- nen, burgemeester; het secretarisschap door den heer Mathieu van Loon: Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, zal zich binnenkort, voor verschei dene in de vliegwereld werkzaam zijnde bekwame Hollanders, de gelegenheid voor doen om de door ben in onze viiegd.ensten en industrie verzamelde kennis, van deze zoo bij uitstek interessante, doch moe.lijke industrie, vruchtbaar te kunnen maken. De heer Koolhoven, die tot kort geleden in ons land als constructeur aan de Natio nale Vl.egtuig-Industrie verbonden was, heeft nl. een internationale organisatie gevormd, ten doel hebbende het exploitee- ren van adviseerend luchtvaartkundige -ngenieurs-bureaux, in verschilende landen. liet is zijn doel, en dit is reden tot ver heuging, om in de leidende posit.es van deze bureaux Hollanders te plaatsen. Waar wij bewezen hebben inderdaad eerste krachten op aviat.sch gebied te kunnen voortbrengen, die echter, door de zwakke nationale politiek onzer regeering eeneriijds en door de wein'ge belangstelling voor de industrie anderszijds, nooit om zoo te zeggen op het bod konden komen, is deze geste van den heer Koolhoven zeer te waardeeren. Wij behoeven over den heer Koolhoven zelf waarlijk niet veel te schrijven, een ieder weet, dat hij reeds 15 jaar met sch t- terend succes vliegtuigen bouwit. dat hij gedurende den wereldoorlog een der voor naamste constructeurs voor de geallieerde luchtstrijdkrachten was, dat hem de eer toekomt reeds in 1919 het allereerste ge sloten verkeersvliegtuig te hebben gebouwd en dat het eerste en een g 3-motorig vlieg tuig door hem ontworpen is, en de Ho'land- sche industrie eer aandoet. Hij is een man van internationale reputat.e op dit gebied; over de geheele wereld treft men F, K- vlieguigen aan, en als laatste büik van waar deering van Engelsche zijde mag genoemd svorden zijn benoeming tot Fellow of Royal Aeronautical Society, de belangrijkste ngenieurstiel op dit gebied. Over het doel der organisatie kunner. .vij het vo'gende zeggen: De luchtvaart en vooral de burgerlucht vaart is geroepen, en wel zeer spoedig, om een groote rol in ons internationaal ver keer te spelen. Merkwaardig is het te zien, dat oude gevestigde fabrieken, die zich tot nu toe op de productie van andere transpormidde- 'en hebben toegelegd, meer en meer tot den bouw van verkeersvliegtuigen overgaan. De oude geroutineerde fabrikanten heb ben de moeilijkheden van den vliegtuig bouw echter zeer goed begrepen en nu zij eenmaal door den reusachtigen vooruitgang van het vkegwezen gedwongen zijn hun bedrijf voor dezen nieuwen tak uit te breiden, wenschen zij hun risico tot een minimum te beperken. De internationale bureaux van den heer Koolhoven voorzien nu in den wensch van deze fabrikanten om zich tegen deze onbekende risico te be schermen. Behalve met leveren van ont werpen speciaal bewerkt voor het doel van iederen fabrikant afzonderlijk, en geschikt om in d.ens fabrieken te wordeft gebouwd, houden de bureaux zich bezig met het tot stand brengen van connecties tusschen dc fabrikanten en makers van speciaal-artike- len der vliegtuig-industrie. Verder wordt toezicht gehouden op den bouw ten einde te kunnen garandeeren, dat de machines zullen voldoen aan de moe.lijke voorschrif ten van het luchtverkeer in alle landen. Waarom nu uitsluitend Hollanders zullen worden gebruikt? Naar de meening van den heer Koolhoven die door zijn langdurige fabrieksondervin- ding in het buitenland, wel mag geacht worden hierover te kunnen oordeelen, zijn Ho landers bij uitstek geschikt voor 'het boven-omschreven doel daar zij niet alleen zich uitstekend thuis gevoelen in het buiten land en hun talen machtig zijn, waardoor overplaatsing geen bezwaar oplevert, doch ook kalm en niet wild opt-mistisch zijn, een noodzakelijkheid in zulk een positie, buiten- d en zijn Hollanders in verscheidene indus trie-landen zeer gewild. Anet& verneemt verder, dat het de be doeling is alle takken der luchtvaart te be ll ande'en, zooals ook het uitwerken van plannen voor luchtlijnen, het aanleggen van vlieghavens, kortom alles wat op deze n'euwe branche van wereldtransport vast zit, zoowel te land als te water. Wij hopen nu, dat vele jonge Hollanders, die alreeds aan een goede toekocst in hun geiiefd vak begonnen te twijfelen, n' .wen moed zullen vatten, en zullen trachten te profiteeren van de organ satie van onzen bekenden luchtvaartp onier Koolhoven, ten einde den Hollandschen naam op luchtvaart gebied ver over onze grenzen te dragen. Met een ziekteverlof van vier maanden. Uit Bandoeng wordt gemeld: De legercommandant luitenant-generaal K F E. Gerth van Wijk, adjudant van H. M. de Koningin in buitengewonen dienst, ver trekt 5 Mei per „Johan de Witt'' uit Ned.- Indië voor een buitenlandsch verlof van 4 maanden, in verband met zijn geschokten gezondheidstoestand. Uit Makassar wordt gemeld: De gouverneur van Celebes en Onderhop- righeden, de heer A. J. L. Couvreur, ver bood aan twee inlanders te Makassar, be stuursleden van een aantal communistische vcreenigingen, het geven van onderwijs. Gedurende den tijd, dat stakingen te Soe- rabaja voorkwamen, zijn 25 politieagenten uit den dienst ontslagen, omdat zij lid waren van communistische organisaties. De centrale recherche te Rotterdam heeft dezer dagen wederom bij verschillende agenten der N. V. Mij. tot exploitatie van onroerende goëdèren „Utilé te Utrecht een onderzoek gedaan naar de aanwezige z.g.n. obligaties der Mij. Bij een dertigtal personen aldaar zijn voorraden gevonden. De loten, dienende voor de nieuwe lee ning, welke trekt op de 441ste Staatslo terij, zijn in beslag genomen, eveneens de reclame-biljetten en aankondigingen. De politie blijft waakzaam. Op eventueele nieuwe zendingen zal ook beslag worden gelegd, naar de Tel. verneemt. De Rotterdamsche politie heeft tot dus ver vergeefs getracht den „vriend van mej. A. M., die, zooals men zich herin nert, haar Woensdag de wangen heeft opengekrabd, aan het bureau te krijgen. Er moet nl. proces-verbaal tegen hem worden opgemaakt wegens eenvoudige mishandeling. Hij houdt zich nog schuil. Het meisje kan geen andere inlichtingen geven over zijn verblijfplaats of het kan toor, waar hij werkzaam is. Donderdagnacht is te Gennep de mout- fabriek van de firma Reynhold en Deckers totaal uitgebraad. Alleen de vier muren staan nog overeind. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. 's Middags, zoo meldt „De Maasbode", was een begin van brand in. de fabriek opgemerkt, doch die was direct gebluscht, des nachts sloegen de vlammen opnieuw uit, met het bovenvermeld gevolg. Een arbeider gewond. Bij het lossen van een boot aas» de Pius- haven te Tilburg sprong een flesch kool zuur met een hevigen knal uiteen. De 28- jarige arbeider f. de Wit, van dc stoom boot „Koopvaart 9" bekwam een vrij ern stige hoofdwonde. Hij werd per ziekenauto naar het Gasthuis overgebracht. De aanstoker gewond. Te Schiesberg (Limb.) ontstond Donder dag twist tusschen een drietal bezoekers van het café van den heer De J. Deze zette, met behulp van zijn broer, de drie menschen op straat, welke zijn meubelen wilden stukslaan. Hij wilde het café weer binnendringen. Toen dat niet gelukte, wierp hij een steen door een ruit. De J. en zijn broer kwamen toen naar buiten, waarna G. met een mes dreigde. Er ontstond een vechtpartij, waarbij G. ernstig werd ge wond. Ook de caféhouder De J. bekwam eenige diepe messteken. G. werd naar het hospitaal te Heerlen vervoerd. Zijn toe stand is zeer emitig. Te Terapelkanaal is Donderdag bij een vechtpartij de landbouwer K. uit Zandberg met een degen levensgevaarlijk verwond en nog naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. De dader is gearresteerd. Donderdag is in het gehucht Milsbeek onder Ottersum, de ruim 30-jarige J. Brou wers van den hooizolder gevallen en kort daana aan de bekomen hersenschudding overleden. In verband met de huiszoeking door de justitie ten huize van deni geschorsten ge meente-ontvanger van Franeker en de daarop gevolgde raadsvergadering, heeft de rechter-commissaris een instructie tegen hem geopend. Een motorboot gezonken. Vrijdagmiddag om twaalf uur had te Rotterdam een aanvaring plaats op de Nieuwe Maas ter hoogte van den Schie- mond. De sleepboot „Har.s", kapitein A. de Breen, van de Steenkolenharidelsveree, niging, kwam in aanvaring met de motor boot „Metalicus", van de N. V. Vervoer maatschappij „De Blauwe Ster". De „Hans" kwam van de Westerkade. Het schip wil de aanleggen aan den Schiemondsteiger, terwijl de „Metalicus" den Schiemond bin nen wilde varen. De kapitein van de Hans haalde echter te vroeg uit naar stuur boordzijde, met het gevolg, dat zij de „Me talicus" aan. den achtersteven aanvoer. De „Metalicus" schepte water en zonk onmid dellijk. De kapitein, de heer Lók sprong te water. Hem werd een reddingsboei door de bemanning van de „Hans" toegeworpen, waarna hij aan boord werd gehaald. De dekknecht van dc „Metalicus" wist nog juist over te springen. Deze werd echter door de koude bevangen. Hij is later naar het ziekenhuis overgebracht. De „Hans" bekwam geen schade. Het schip heeft de twee opvarenden van de „Metalicus" naar het bureau der rivierpolitie overgebracht, waar dt kapitein van droge kleeren werd voorzien. Vandaar is de dekknecht naar het ziekenhuis Coolsingel overgebracht. Vrijdagmiddag tegen half zes is er boven Rotterdam mist komen opzetten, zoodat het scheepvaartverkeer weer stopgezet is. Geen enkel schip is den Waterweg binnengeko men of uitgegaan. Er liggen enkele vaartuigen voor den mond van den Waterweg te wach ten op gunstiger zicht Te Ede is ten huize van zekere M. aan de Hofstraat ontdekt een zeer primitief inge richte geheime distilleerderij. Het toestel met bijbehooren is in beslag genomen en de eigenaar is ter zake geverbali seerd. Te Reuver (Limb.), werd in den nacht van Woensdag op Donderdag ingebroken bij den winkelier Dokman. De bewoner werd wakker en ontdekte den inbreker. Er ontstond een worsteling tusschen beiden, waarbij het den inbreker gelukte te ontkomen, evenwel met achterlating van zijn schoenen. Deze zouden hem verraden. Want toen de schoenen den volgenden dag in dc school vertoond werden, herkenden kinderen ze terstond als toebe- hoorend aan hun vader. In verband met deze aanwijzing werd te Tegelen aangehouden de arbeider B. Hij is naar Roermond overge bracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. De heer B. J. de Heer, te Rotterdam deelt in „de Philatelist" mede ontvangen te hebben een schrijven van een zekeren Henri Lemon- nier, 7, Rue du Départ, Paris 14e, waarin deze verzoekt om een zichtzending Neder land speciaal de hoogere waarden Jubi leum interesseeren hem en daarbij insluit ten chèque van frs. 3000. Deze cheque wordt echter niet uitbetaald aan de betrokken bank. Daar ook enkele andere Nederl. han delaren zulk een opdrach'c(l) ontvingen en ook dan de chèques waardeloos bleken, heeft men hier hoogstwaarschijnlijk met zwendelpraktijken te doen. Uit Eggenburg (Oostenrijk) wordt gemeld: Te Kainreith heeft zich een vreeselijk far miliedrama afgespeeld. Om 7 uur 's morgens vervoegde zich een zekere Obcrmayer bij de gemeente-secretarie te Kainreith en gaj een brief af, waarin hij den burgemeester verzocht, gendarmen naar zijn huis te zenden, wijl daar een ongeluk gebeurd was. Op den terugweg gaf hij ook nog een bood schap bij den dokter af, die zich naar het op gegeven adres haastte. Toen de arts een poosje later de woning betrad, vertoonde zich voor zijn blikken een vreeselijk schouwspel. In de woonkamer lag naast een daar ge- pl 'atst bed Obermaye-'s echtgenoote, badend in haar bloed. Haar schedel was letterlijk ver brijzeld met een soort hakmes. Naast haar lag de schoonzoon, die bij het echtpaar inwoonde, eveneens met verbrij zeld hoofd. In den stal vond men de dochter van Ober- mayer, echtgenoote van den vermoorden jon geman, ook in haar bloed l'ggend. Zij had vijf slagen met het hakmes bekomen,, zoodat de schedel op verschillende plaatsen stukge slagen was. Tenslotte vond men ook nog den dader zelf. Hij had zich, na zijn thuiskomst, willen dood schieten, doch de kogel was door zijn kaak gegaan en er bij het neusbeen weer uitgeko men. Daar het schot niet doodelijk was geweest, had hij zich tenslotte met een scheermes den hals afgesneden. Vader en dochter leefden nog, toen de ge neesheer ter plaatse verscheen. Beiden wer- i fdeu naar het ziekenhuis te Eggenburg over gebracht. De vader stierf tijdens het vervoer. De dochter werd geopereerd, Doch, daar de her sens geraakt zijn, bestaat er weinig hoop, haar in het leven te behouden. De jonge vrouw is moeder van twee kinderen. Wat den 53-jarigen Obermayer er toe ge bracht heeft, zulk een bloedbad in zijn fa milie aan te richten, is nog niet vastgesteld. Hij was misdadgi van aanleg en werd inder tijd wegens doodslag, tot slechts twee jaar kerkerstraf veroordeeld, daar hij voor niet volkomen normaal werd gehouden. Naar uit Amsterdam aan de „N. R, Ct." wordt gemeld, hebben een aantal tabaks- maatschappijen en enkele 'scheepvaartmaat- sjj'hi. boonen, 'paarden- 13.'bruine- 17 LEEUWARDEN, 12 Febr. Vee. Aange voerd 140 wstieren 175480, 288 vette koeien 200—430, per kg 0.801.08, 624 melk- en kalfkoeien 200480, 32 vette kalveren 4085, 92 pinken 75170, graskalveren 461 nuchtere kalveren 8— 17, 374 vette schapen 25—50, 95 weidescha- pen 3044, lammeren 502 vette varkens 60168, per kg 0.820.91, 76 magere varkens tO—63, 560 vette biggen 35—68, 239 biggen 9—18. 25 paarden, 37 bokken., Melk- en kalfvee met meer vraag, doch handel kalm vette koeien ook kalm, stieren prijshpoudend handel in nuchtere kalveren iets vlugger vette kalveren hooger varkens iets hooger, zouters 8688 c., Londensche varkens 9094 c.wolvee kalm. Niet minder. Eieren. Aanvoer 18.000 kippen- 7%11 c., 100 eenden- 8 f410 c. LEEUWARDEN, 12 Febr. Boter. Aan- vier 5/3 en 91/6 v. Fabrieks- 1.552.11. Noteering van de commissie 2.25, Commis sie (Bond v. Coöp. Zuivelfabr.) 2.28. Kaas. Sleutelkaas 0.450.60. Nagelkaas 0.34—0.52, Goudsche 0.32—1.07, Edam mer 0.46-0.76. Aanvoer 28.981 kg. UITHOORN. 11 Febr. Kaas. Geen aan voer. UTRECHT, 12 Febr. Kaas. Aanvoer 5 wagens, tezamen 1300 kg. Prijzen le qual. 2e qual. 4548, rijksmerk 50. Handel ZWOLLE, 12 Febr. Boter. Aangevoerd 15/8 v. 15/6 en 110 stukken samen 505 kg. Prijzen per 1/8 v. 4548, per kg 2.302.50 Vee. Aangevoefd 544 runderen, 11 gras- kalveren, 234 nuchtere kalveren, 36 schapen, lammeren, 173 varkens en 470 biggen. Men besteedde voor vette koeien 0.82— 1.08, idem kalveren 1.-01.8t>, id. var kens 0.830.85 per kg, s hrpen 2048. De handel in neurende en verschgekalfde koeien was iets vlugger, geen hoogere prijzen vette koeien prijshoudend handel in stie ren, kalveren en schapen beter. ALKMAAR, 12 Febr. Granen. Aan voer 928 hJ., waarvan 221 hJ. tarwe, 14.50 —16; 10 h.l. rogge 9.50; 250 hl. gerst Chev.' 1012; 318 h.l. haver,./ 11.2513; schappijen een syndicaat gevormd om even tueeel te komen tot oprichting van een maat schappij, die in onze koloniën de Inlandsche rubber opkoopt, verwerkt en aan de markt brengt. Tot de deelnemers aan het syndicaat be- hooren de volgende Maatschappijen: Stoom vaart Mij. Nederland, Rotterdamsche Llod, Kon. Paketvaart Mij., Deli-Mij., Senembah Mij., Deli-Batavia Mij. en de firma's Van Leeuwen, Boomkamp en Mirandolle Voüte. Het syndicaatskapitaal bedraagt 1.000.000 Een tweetal heeren is voor een maand naar Indië vertrokken, om in de verschillende centra van de bevolkingsrubber een onder zoek in te stellen. In Augustus a.s, verwacht men hen terug waarna eventueel de defini tieve maatschappij met een. grooter kapitaal za! worden opgericht. Op het öogenblik zijn het de Chineezen uit Singapore, die in Djambi en elders de ruwe „native" rubber opkoopen, op eigen schepen naar Singapore vervoeren en daar in groote „mills" tot blankets verwerken. Zooals gezegd, hoopt men de rubber van de inlanders op te koopen en de grondstof dan in eigen fabrieken tot een standaard product te verwerken. Dat een dergelijk sys teem zeer loonend is, zouden de buitenge meen groote winsten bewjizen, die de Chi neezen thans maken. Het afgewerkte-product zal met schepen van de deelnemende maat schappijen naar de Europeesche markten vervoerd worden. Mocht het plan inderdaad zoo slagen als men zich thans denkt, zoo voegt de bericht gever hieraan toe, dan zou hiermee tevens voor de marktpositie van het artikel rubber veel gewonnen'zijn: immers de belangrijke hoeveelheden inlandsche rubber zouden daar door in één hand komen en het denkbeeld van een verkoopcentrale door de rubberpro ducenten, zou daarmee voor een deel ver- wezenliikt zijn. Dit Nedelandsch initiatief moet ten zeer ste worden toegejuicht. Inderdaad is de toe stand, dat de bevolkingsrubber naar Singa pore wordt uitgevoerd en daar verwerkt, voor Nederlandsch-In^ië zeer ongewenscht. Wij denken hierbij niet alleen aan de be langrijke winsten, die door de verwerking van het product in Indië en het vervoer ■'aarvan kunnen worden verkregen en die nu door de Chioeezen te Singapore worden be haald, maar ook aan de afhankelijkheid^ van de Inlandsche rubberproducenten van buiten landsche opkoooers. Deze Iaat zich in een haussetijd als de tegenwoordige uitteraard niet gevoelen. Maar de tijden kunnen ver anderen. Dan zou dc afhankelijkheid der producenten van de Singaporesche „mills' zich wel eens op onaangename wijze kunnen doen gevoelen. Slaagt men er verder in de Cbineesche o^koopers als tusschenpersonen overbodig te maken, dan kan dit ook aan de Inlandsche -ubberproducenten een aanmerkelijk voor deel beteekenen. Hoe de verhouding tusschen de Inland sche ruhhernroducenten en de verwerkende onderneming zich ontwikkelen zal. is natuur lijk niet vooraf te zeggen. Oo de ontwikke ling der Inlandsche ruhbercultuur kan zij, zooals gezegd, een j»unsti*en invloed hebben; in de toekomst zal misschien een vaste vorm van samenwerking tusschen producent en verwerker worden tot stand gebracht; terwijl dan misschien een gunstige invloed kan wor den geoefend op het beheer der aanplan ten en de winning. Dit alles zijn in.tusschen slechts toekomst mogelijkheden. In elk geval verdient echter Jeze poging, om in Nederlandsch-Indië zelf ''e verwerking van de bevolkingsrubber ^ter *"nd te nemen instemming en medewerking 28, citroen- 25, witte- 3035 65 h.l. erwten, groene, groote 4043, id. kleeine 13—15.50; grauwe 32.50—35, alles per 100 k.g. ARNHEM, 12 Febr. Eierveiling. Aan voer 1.080.000 stuks. Prijzen: 8.90—9.90, kleine 7.80—8.50, eendeieren 9—9.20 de 100 stuks. Ganseieren 1420 c. p. stuk. BREUKELEN, 12 Febr. Kaas. "Aan de markt waren aangevoerd 23 wagens, met tezamen 1006 stuks kazen, gewicht pl.m. 7042 k.g. Prijs le soort 5559, 2e soort 4854, gestempelde 49—60 per. 50 k.g. ELST (Bet.), 12 Febr, Fruit. Veiling V.V-O.B. Bellefleur le soort 1418 c., Goudreinetten lé soort 2326c., Gerrit Roelofs .1617 c., Jasappels le soort 1820 c„ per k.g. 's-HERTOGENBOSCH, 12 Febr. (Bericht v. d. Coop. Roomboterfabriek). B o t er. Aanvoer 25.025 k.g. Hiogste prijs 2.32, laagste 2.18, middelprijs 2.27. LEEUWARDEN, 12 Febr. Granen. Tarwe, wite puike 13.5014, id, mindere 12.5013.25, roode puike 12.5013.25. Gerst, witte puike 10.25—11.50. Lijnzaad wiibloem 1517.50. Kanariezaad, Friesch puik 18—20, id. mindere 17—18, Boonen, platte 15—17.75. Erwten,, groene Schok kers 1535, groene, kleine kook 12.50 15.50, alles per 100 k.g. Aardappelen. Borger 2.402.50, Roodstar 'ƒ- .2.202.40. Vlas. 2500 bunders. Door te hooge vraagprijzen werd een klein gedeelte lang zaam verkocht. PURMEREND. Noteering van de „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om- streeken van Vrijdag 12 Febr. Aardappelen f 0.991.16 per zak van 25 K.G. Witlof per kilo 1724 ct. Bloemkool 1529 per 100 stuks. Roode kool 4.809.40 per 100 stuks. Gele kool 3.609,20 per 100 stuks. Spruitkool 1.15—5.65 per 15 K.G. Worte len 0.851 per 25 K.G. Uien 0.451.70 per 25 K.G. Prei 8.6028 per 100 bos. Goudreinetten 2431 ct. per K.G, Crab, bell 1117 ct. per K.G. BEVERWIJK R.K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemarland". Spruiten 1329 ct., Witlof 20—40 ct.. Uien 4—6 ct„ Ap pelen present v, Engeland 4044 ct., Pe ren stoofappels (zoet) 1418 ct., Sjalotteo 810 ct. per KG.; Gele kool 512, Roode kool 414, Groene kool 35 per 100 stuks; rabarber 1333; Selde rie 820; Knolselderie 38 ct., per bos; Aardappelen 47 ct., Bieten 2'A3 ct., Schorseneeren 813 ct. per kilo; Boere- kool 90—2.45 per kis. ENKHUIZEN, 11 Febr. Heden hebben ongeveer 80 vaartuigen in de buurt van Enkhuizen gevischt naar Zuiderzeeharing De vangst van de visschers met het kuilnet» was buitengewoon gering, een gevolg van windstilte. Met enkele nettenvischers ging het iets beter, maar ook bij dezen loonde het de moeite niet. Toch gaf juist de vangst van heden eenige hoop, dat er een gunstige wending in het bedrijf zal komen. Tot nog toe had men namelijk nog steeds uitsluitend herfstharing aangetroffen en men hoepte voortdurend op nieuwe scholen voorjaars haring, die van aanmerkelijk beter quali- teit is dan eerstgenoemde soort. Heden kwa men hier 2 vaartuigen binnen, wier vangst grootendeels uit voorjaarsharing bestond, een bewijs dus, dat de zoo verlangde soort de zeegaten begint binnen te komen. De harine void hier hedenavond bij kleine partijen f 12.05—12.60 (oploopend) per tal. Sprot gold f 0.901 per 100 pond. na het ontbijt, zijn vader volgde naar het uime studeervertrek, waar de oude graaf Kylian het grootste gedeelte van den dag placht door tc brengen, op een gemakke lijke sofa uitgestrekt, noodigde zijn, vader hem uit, naast hem plaats te nemen, en ondervroeg hem naar zijne plannen voor de toekomst „Mijn óeste jongen," zoo begon graaf Kylian. ...k heb gisteren van je leermeester vernomen, dat jé opvoeding nu geheel vol tooid is." „Zoo papa. Heeft hij u dat gezegd? Maar hij had u dat al veel vroeger kunnen zeggen, want sedert lang heb ik al niets meer van dien ouden man kunnen leeren. Hij doet niet anders dan herhalen, wat ik al lang weet," zei de jonkman onverschillig „Maar hij heeft toch veel zorg aan je be steed, beste jongen. Hij heeft tijd noch moeite ontzien, en heeft getoond een uit stekend leermeester te zijn." Met een zekere verwondering zag de jonkman zijn vader aan, toen hij ant woordde: „Maar mij dunkt, dat hij daarvoor dan ook goed betaald werd." „Ja zeker, maar in elk geval heeft hij zijn taak toch op hoogst prijzenswaardige wijze vervuld.' „Welnu, geef hem dan nog een extra-be looning, papa, en laten wij dan ve'der niet over die zaak spreken. Ik vind dien ouden man i» 't minst niat intar«s*ani- En nu bij zelf ^ook erkend heeit, dat hij volkomen overbodig is hier, wat wilt u dan met hem doen?" „Ik wil hem natuurlijk hier houden." „Hier houden?.... Neen, dat moet u niet doen. Hij zou ons maar in den weg loopen en last veroorzaken. Maar als u dan ietsd voor hem wilt doen, geef hem dan een jaar geld, en laat hem ergens in een afgelegen hoek van de we eld zijn dood afwachten. Dan zal hij aan iedereen onzen lof verkon digen, en zeggen, dat we door edelmoedig heid uitmunten. En wie weet, waar dat goed voor is." Graaf KvKan kon moeilijk zijn ontevre denheid verbergen over die woorden van zijn zoon. Met een diepen zucht ve-volgde hij: „En nu je opvoeding voltooid is, zou ik gaarne weten of je al plannen voor de toe komst hebt. Wat denkt ge nu te gaan doen? De jonkman haalde onverschillig de schouders op. „Ja, het is eigenlijk een vervelende zaak papa. Maar als u dan zoo gaarne wilt we len, welke plannen ik heb, welnu, dan za' ik het u zeggen: ik wil leven. Niets meer." „Maar hebt ge dan geen bijzondere roe ping voor de een of andere loopbaan?" vroeg graaf Kylian. De jonkman zag bem verbaasd aan, alsof hij hem in een voor hem geheel onverstaan bare taal bad toegesproken. „De een of andere looobaan?" herbaalde hij. „Maar ik moet u bekennen, dat ik daar aan nog nooit gedacht heb. U hebt uw ge heele leven niets anders gedaan dan uw onmetelijk fortuin oo verstandige en zuinige wijze te beheeren. Wij bezitten een vorste lijk Inkomen, dat vanzelf gedurig vermeer dert, en dat wij dus niet behoeven te ver- grooten. F.n dat is voor mij meer dan vol doende. Wanneer ik tot nu toé ijverig ge werkt en gestudeerd heb, dan heb ik dat alleen gedaan, om den kring van mijn denk beelden te ve-grooten, en mijzeiven daar door in staat te stellen, meer van het leven te genieten." Hebt gij geen lust, uw vaderland te die nen door den krrgsmansstand te kiezen? „Maar wat denkt u wel van mij, papa? Mijn vaderland bekommert zich in t minst niet om mij, evenmin als ik mij om mijn va- ierland bekommer. Het kan mijn diensten bert missen, en het zal mijne afwezigheid niet eens bemerken. En bovendien betalen wij zeer hooge belastingen aan ons vader land, en mij dunkt, dat dit meer dan vol doende is." „Hebt ge ook geen lust een of ^ander eereambt aan het hof aan te nemen?" „Maar nu begrijp ik er niets meer van, papa. Hoe komt u vandaag tot aan zulke buitensporige denkbeelden? Hoe hebt u dan van mij kunnen verwachten, dat ik afstand zou doen van mijn vrijhe.d, en aan de luimen van een vorst of koning zou gehoorzamen, t»ewi5 wil als wü dat zouden willen, hier op kon.nklijken voet zouden kunnen leven, en er een hefhouding op na zouden kunnen Houden, het geld met volle handen zouden kunnen uitstrooien, en ons alles zouden kunnen verschaffen, wat wij met mogeüjk- he.d zouden kunnen wenschen? Alleen onze inkomsten van onze mijnen te Yalka zijn al meer dan voldoende. om op de weelderigste manier te leven, en onze ge heele omgeving aan onze voeten te zien neergeknield. Wij hebben dat alles alleen maar te willen." „Maar wat zijl gij dan van plan om te doen?" „Ik wil gaan reizen. Ik wil St. Petersburg, Parijs en Londen zien. Berlijn niet. Neen, daar is het te somber. Ik wil de wereld zien." Alleen?" Ik kan tocb moeilijk denken, dat u mij -u't willen vergezellen. Dat zou uw ge zondheid niet toelaten. A propos, zijt u te- v-eder over uw bewindvoerder Herman Pluck?" 'a zeker." '„Hij is wpI swaar een d ef, maar hij steelt met mate. En mij bevalt hij u'tstekend. Naar mijn meen'np zouden wij geen betere kun nen vinden. Hij is zeer schrander. U kunt er zeker van zijn, dat ik hem in mijn d enst zal houden, als u er niet meer zult zijn. En hiermede eindigde het onderhoud van graaf Kylian en zijn zoon. Een ge dagen later verliet Frederik __Mal- then ouderlijk kasteel en £ffid hü de- heel Europa doorreizen. Door zijn kolossaal fortuin waren natuur lijk alle kringen voor hem geopend. Met een uitstekende gezondheid, groote werkkracht, en buitengewone sp.erkracht begaafd, had hij een groot succes in de wereld, waar men het goud najaagt. Het duurde niet lang, of het spel oefen de geen aantrekkingskracht meer op hem uit. Hij won bijna altijd. En daarom gevoelde hij geen vreugde meer als hij won, en als hij soms eens ver loor, dan bekommerde hii zich daarover niet in het minst. t.g applaus, zonder een spier van zijn ge* laat te vertrekken: „Graaf Kylian stervende. Roept zijn zoon. „Hoe vervelend," mompelde hij tusschen de tanden, kan men mij dan geen oogen- blik met rust laten?" Toen het scherm was gevallen, vroegen zijne vrienden: „Hebt u een slechte tijding ontvangen, heer graaf?" „Neen," antwoordde hij op ijskouden toon „het heeft niets te beduiden." Bedaard begaf hij zich per rijtuig naa' zijn hotel en na zich in reisgewaad te hebben Op'Vkeren'avond het was ongeveer gekleed reed hij naar'het station, waar Hij nadat hij al vier jaren dat zwervend leven den sneltrein naar Keulen nam had volgehouden, en overal in Europa de j Met "J0 ko.ossaal fortuin had hij reputatie van een groot heer van beschaaf, wel een spec.alen sneltrein kunnen bekos- de vormen had achtergelaten bevond hij "gen. „„c...» zich te Parijs, in de Opera Waar waartoe zou hl, zich zoo gehaast Men speelde den avond de Hugenoten nc en',., -„j„-j;a, l,»«fee1 aan- van Meyerbeer, en Mazz ni. de eerste te- Toen hij aan het 0"d",™ kas'i^ ror, oogstte een stormachtig app aus in, kwam, was zijn vader .1 sedert eenige uren aan de deur van zijn loge zacht geklopt. Men bracht hem een telegram. Ontevreden over die storing nam hij net £ou hij d. nan. Maar hij opende het niet. vóór het 1 bedrijf was geëindigd. En toen lis bij, gedurende het stormach-1 antwoordde Freder'k Malthen. „Wat .- mijne tegenwoordigheid hem kunnen baten g niet gestorven zijn?' (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 12