I Onze Gratis Ongelukken-Verzekering Vijftig Gulden Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Uitbreiding der Hoogovens te IJmuiden. Voornaamste Nieuws Leekepreeken. Stadsnieuws. >30 ct. per half ons. BH Zaterdag 13 Februari 1926 50ste Jaargang No. 16174 Bureaux: NASSAULAAN 49, Haarlem Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening Nummer 5970 BINNENLANDSCH NIEUWS. Het verlof van den Directeur- Generaal der Posterijen en Tel. Onze EFFECTENAFDEELING bemirf dell den aan- en verkoop -van incourante fondsen. Verstrekt voorschotten op effecten Adviseert U omtren! Uwe beleggingen. r 1 Dezer dagen werd wederom een bedrag uitge- eerd van aan den eer J. ITTE;-.A1M, Rijksstraatweg, Santpoort, wegens een hem overkoken ongeval, 'aardoor zijn been is gebroken. AD HMISTRATIE DE KABINETSCRISIS. Mr. Limburg naar de Koningin. Watersnood-dag R. K. Lyceum. DE STEUNACTIE VOOR DE GETEISTERDE STREKEN. Agenda 14 Februari Agenda 15 Februari Totaal 16,946.2054 10.- 16.956.2014 De Bibliotheken der St. Vincen- tiusvereeniging zijn geopend: EEN HERSTELLINGSOORD VAN DE ALG. VER. TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Een definitief besluit genomen. Een brand boven „Olympia." in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht «vili Ce?- De Jubileerende Rederijkerskamer „Alberdingk Thiim" van Haarlem in het stuk „Naar den Vrede". •lifk de wiji een )rdt. zij re den Een ter >erd oc.' pik ;"V V'": Tl J.L1. A - NIEUWE HAARLEMSGHE De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentscöappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post bij vooruitbetaling 3.58 VACANT Vraag- en aanood-advo«tentiën van 14 regels 60 cents per plaatsing: elke regel m 15 cents, bij vooruitbetaling Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kor ting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mede- deeling 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regeL 127. BELEEDIGEN. De lastigste dingen in het leven zijn de grensgevallen. Verantwoordelijkheid dragen is moeilijk; den ganschen dag door leiding ■geven en beslissingen nemen is lang niet ieders werk. Maar de krachtigste geesten worden gesloopt, wanneer hun scherpzin nig oordeel telkens weer aan, gesteld wordt voor een vraagstuk, waar schijnbaar even veel ja als neen op te zeggen valt en toch kan het inaar één van beiden zijn. In zul ke omstandigheden verkeeren vaak onze rechters, die in Nederland den naam hebben van onpartijdig te zijn, de hoogste lof, dien men een rechter geven kan. In den regel zal het hun niet moeilijk vallen uit te maken of de vóór hen staande beklaagde schuldig of onschuldig is Dan zou hun ambt, hetwelk nog wel voor levenslang bedoeld is, ondragelijk wotden. Toch zijn de grensgevallen van schuld en strafmaat voor hen niet zeldzaam en dat juist maakt het lezen van de rubriek rechtzaken in onze dagbladen het aanlokkelijkst: niet de sensatie van het geval; niet het drama, het welk daar wordt opgehangen, maar de wijze waarop de rechter zijn oordeel velt. Een van die geregeld terugkeerende grens gevallen is de aanklacht van openbare be- leediging Een spreker of schrijver heeft op een vergadering of in een dagjjjad smadelijke woorden gebezigd ten opzichte van een ander Deze laatste acht zich daardoor beleedigd en dient een aanklacht in. En nu is de moeilijkheid, waarvoor par tijen den rechter in zulk een geval als dit plaatsen deze, dat de beklaagde er zich steeds op beroept niet de bedoeling van persoonlijke beleediging te hebben gehad, maar te hebben willen handelen in het openbaar belang. Wie deze smaadprocess^n nagaat bevindt, dat de beklaagden doorgaans veroordeeld worden en meestal niet tot. de minimum boete van 50 cents, wat de wet toelaat en waarmee de rechter uitspreekt, dat hij het geval eigenlijk van geen beteekenis acht; maar tot tientallen guldens boete, waardoor de rechter te kennen geeft,, dat de bedoeling van opzettelijke beleediging bij hem vaststaat. Ik heb in mijn leven heel veel van die processen gelezen en bijna nooit is de ge dachte bij mij opgekomen: nu. 'die rechter had dat wel eens wat milder mogen doen! Integendeel; m.i kan de rechter in deze niet streng genoeg optreden omdat de overheid hier een buitengewoon groot en allernoodzakelijkst middel in de hand heeft om hen. die in het openbaar optreden, te leeren, hoe een fatsoenlijk inensch zich dient te uiten, wat ook voor het private leven zijn nut kan hebben. Verleden week las ik weer een verslag van zulk een proces, dat bijzonder leer zaam mag worden genoemd Twee redac teuren van „De Volksschool'', een orgaan van den rooden onderwijzersbond, waren gedagvaard, omdat zij in Niet nummer van 14 October 1925 van hun orgaan aan hef adres van een hoofd van een der Amster- damsche openbare scholen, den heer Kommer, een artikeltje hadden gewijd, het welk de betrokkene beleedigend achtte. In dat stukje stond het volgende te lezen: „Ach, lezer, wij weten het wel: de Kom mer-affaire hangt u reeds lang, ellenlang de keel uit En geloof ons, ook wij vinden het zonde zooveel van onze kostbare ruimte in ons blad aan dit kleinzielig ge- zagspotentaatje te moeten vuil maken Er is ongetwijfeld in deze tijden wel grooter en zakelijker werk te doen, waaraan men liever zijn krachten zou geven. En aller minst zijn we belust in ons blad op een persoonlijk relletje en in de allerlaatste plaats zeker tegen een allergeniepigst en goor individuuije als de heer J. C. Kom mer". Uit de terechtzitting bleek, dat het be wuste hoofd der school niet geheel zon der reden den baat van zijn collega's had opgewekt Laten wij eens gemakshalve aannemen, dat iemand door zijn gedrag en handelingen inderdaad de gerechte veront waardiging van zijn omgeving opwekt. Kan er dan ooit gerechtvaardigde aanleiding zijn oin beleedigende woorden te gebruiken als boven bedoeld? Kan men er zich mee af maken door te zeggen: „door het bezigen van krasse termen vestig ik de aandacht op een persoon, dien ik beschouw als een gevaar voor zijn omgeving. Wanneer ik hem aan de kaak stel, handel ik dus in het al gemeen belang." Neen; en de rechter, die in deze uitspraak moesP doen, was van gelijk gevoelen Hij scheen geen oogenblik te aarzelen; voor hem was hier blijkbaar geen grensgeval. De verdediger had ge vraagd beklaagde op zijn allerergst tot de minimum-boete te veroordeelen; de amb tenaar van het openbaar ministerie eischte 10.boete. Maar de rechter zei: hoe meer reden de schrijvers hadden om tegen den aanklager te keer Je gaan, hoe minder aanleiding er was om scheldwoor den te gebruiken. Bovendien moet de kwa liteit van de schrijvers in aanmerking wor den genomen en hij veroordeelde tot 40 boete. Ziedaar een wijs vonnis. Wie in het open baar optreedt kan niet voorzichtig genoeg zijn den goeden naam van een ander aan te tasten. Inderdaad kan er aanleiding, zelfs plicht zijn om het algemeen belang boven een bijzonder belang te stellen en een be paald persoon te signaleeren. Wie dit met oprechte bedoelingen doet z^l nooit moeite hebben om den persoon van de zaak te scheiden. Scheldwoorden zijn daarvoor ge heel overbodig; zij geven blijk, dat de spreker of schrijver zich zelf niet be- heerscht en dat hij er genot in vindt iemand persoonlijk neer te halen in plaats van op het gevaarlijke van diens daden te wijzen. Wanneer een onderwijzer van een hoofd eener school spreekt van „een allergeniepigst gezagpotentaatje'' en van een „goor individuutje", dan is de bedoe ling van persoonlijke beleediging niet te ontkennen. Bijna vermakelijk waren de uitvluchten van den verdediger, die zeide, dat „goor individu" geen beleediging is. Im mers, men spreekt van blanke en zwarte zielen; wat daartusschen in ligt ig gpor; evenals men kleeren, die noch schoon, noch vuil zijn, groezelig of goor noemt! Met zulke handigheden laat geen mensch en zeker geen Nederlandsch rechter zich bepraten! Wie iemand scheldt voor goor individu, die geeft daarmee wel den diep- grondigsten afkeer en meest persoonlijke minachting te kennen. En tegen zulke uitingen kan niet streng genoeg worden gewaakt. Zij waren in dit geval te erger, omdat het betrof onderwij zers, dat is opvoeders der jeugd En het zelfde geldt voor publicisten, voor voor lichters der openbare meening, die in hun critiek op personen niet voorzichtig genoeg kunnen zijn in het gebruik hunner- kwali ficaties Beleedigen is een aller onchriste- lijkste daad; de Kerk rangschikt beleedigin- gen onder het Vijfde Gebod, waarin dood slag verboden wordt, 't Is niet enkel on geoorloofd iemand het leven te benemen, maar ook hem lichamelijk letsel tóe te brengen en consequent ook hem te kren ken in zijn persoonlijke waarde. De be leediging is een heidensch wapen; zij strijdt regelrecht tegen het christelijk gebod der naastenliefde. En toch maakt menigeen zich daaraan schuldig. En nu bedoel ik nog niet zoo zeer de scheldwoorden, die in de ach terbuurten de ruzies van buurvrouwen en de vechtpartijen van dronken lieden on vermijdelijk vergezellen. Maai de grieven, de woorden, die ook onder beschaafde lie den worden gebezigd, dikwijls wel over wogen, als vlijm-schttpe wapens, in booze buien of om te voldoen aan haat en wraak; de laaghartige uitdrukkingen, waar mee ondergeschikten hun meerderen kun nen tergen bij een conflict; de hooghartige taal, waarmee ouders of overheden hun kinderen of personeel trachten klein te maken, te vernietigen en zoodoende hun onredelijke gezagswellust bot vieren. Om iemand zijn fouten onder het oog te brengen zijn scheldwoorden en beleedigin- gen wel de allerslechtste middelen; zij doen niet anders dan verbitteren, haat en wrok vast zetten; op zijn best kunnen zij slaaf- sche zielen maken zonder zelfstandigheid en verantwoordelijkheidsgevoel. De naastenliefde verbiedt beleedigen on voorwaardelijk en het gezond verstand zegt, dat het gebruik van scheldwoorden een teeken van zwakheid is, De beleediger heeft dus slechts tusschen deze twee te kiezen of hij een onchristelijk mensch of een lafaard wil wezen. Meestal zal hij bei den tegelijk zijn! HOMO SAPIENS. Geen gebrek aan samenwerking tusschen den Dir.-Generaal en de leidende hoofdambtenaren. De Tel. komt tot het besluit, na in welin gelichte kringen inlichtingen te hebben inge wonnen, dat er zich tusschen den Directeur- Generaal en de leidinggevende hoofdambte naren van het Hoofdbestuur der P.' T. T. geen geschillen van principieelen aard hebben voorgedaan en dat er dan ook geen sprake was van gebrek aan samenwerking. Als een bewijs, dat de verstandhouding goed te noemen was, mag o.a. gelden, dat op de hoogovenindustrie hier ter plaatse vol doet, daar de oorspronkelijke opzet in capa citeit vermeerdert moet worden, nu de tweede hoogoven is ontstoken. Men ziet daarin de industriestad rijzen. Doch voor de cmgeving is juist deze uitbreiding van meer algemeen belang om haar nevenbedrijf. Juist toch door de cokesovens beschikt het be drijf over een zeer groote overproductie aan gas, eventueel getransformeerd in elec- trische energie. Die energie wordt afgele verd aan de P. E. G. E. M. en voorziet voor een groot deel in de behoeften van dit over heidsbedrijf. Maar natuurlijk is het meer economisch als het product in den oorspron- kelijken toestand kan worden gedistri bueerd, dus in den vorm van licht- en kook- gas De goedkoope gasprijs, waarvan de burgers profiteeren en de, naar verhouding, reusachtige winst die het gasbedrijf in de gemeente Velsen maakt, staan in verband met het contract dat deze gemeente heeft RIME IMK een in de tweede helft van Januari gehou den bijeenkomst van inspecteurs der Poste rijen, directeuren van postkantoren, enz., de Directeur-Generaal, in verband' met eenige critische beschouwingen, die in deze verga dering geleverd werden, aan het postale be leid hulde bracht voor de volharding en scherpzinnigheid, waarmede zulks was ge voerd. Wat de afvloeiingen betreft, waartoe ver leden jaar zomer was besloten, deze zouden per 1 November geschieden. Deze af vloeiingsmaatregelen zijn evenwel tijdelijk door den minister uitgesteld, omdat de heer Damme zich daaromtrent nader wenschte te orienteeren. Per 1 Mei zouden dan de af vloeiingen geschieden ten aanzien waarvan de betrokkenen drie maanden te voren, dus tegen 1 Februari, zouden worden in kennis gesteld. Doch deze aanzeggingen zijn niet uitge gaan, hetgeen evenwel niet wil zegen, dat de afvloeiingen in het algemeen zijn stilgezet, noch dat hierover een geschil zou bestaan. Een nadere beslissing moet nog worden genomen in zake de kwestie van éénhoof dige leiding of directorium. Daarover schijnt de beer Damme opportunistisch te denken, althans in beginsel niet tegen een meerkoyl- dige directie gekant te zijn. Indertijd heeft hij zich ten gunste van een meerhoofdige directie als leiding van de Indische Spoor wegen uitgelaten, zooals blijkt uit het artikel van ir. W. F, Staargaard „De organisatori sche ontwikkeling der Staatsspoor- en Tramwegen in Nederlandsch-Indië" in het tijdschrift „Koloniale Studiën" 1923, deel II, blz. 234. Overigens staat hier tegenover, dat de heer Damme nu eenmaal als Directeur- Generaal was benoemd. Een mededeeling in een der bladen, als zou men door tracte- menstverhooging hebben willen trachten, den heer Damme voor het denkbeeld van een directorium te winnen is, naar ons is geble ken, volkomen onjuist. Wij herhalen ten slotte, zegt het blad, dat meenigsverschillen tusschen den minister en den heer Damme tot de kwestie en tot het aan den laatste opgedrongen „verlof" heb ben geleid. Er wordt reeds geschreven en gesproken over intriges van leidende hoofdambtenaren van het Hoofdbestuur tegen den heer Damme. Zoo dit juist mocht zijn, dan dient daaraan een einde te worden gemaakt. Is zulks onjuist, dan heeft degene of hebben degenen, die daarvan worden beticht er recht op, dat daarvan ambtelijk iets blijkt. Daarom te meer mag de eisch van openbaar heid worden herhaald, opdat door officieele inlichting en voorlichting volledig licht over deze heel aangelegenheid op zal gaan. Men seint ons uit Den Haag: Mr. J. Limburg, die door de Koningin be last is, met de samenstelling van een extra, parlementair kabingt, heeft zich heden naar H. M. op het Loo begeven, ten einde H. M. op de hoogte te stellen van den stand van zaken. In tegenstelling met loopende geruchten, is naar wij vernemen, niet juist dat de moei lijkheden die zich bij de Kabinetsforatie voordoen, verband houden met het Nederl.- Belgisch verdrag. We herinneren nog eens aan de Holland- sche kermis, welke morgen in het R.K. Lyceum wordt gehouden en waarvan de opbrengst geheel komt ten bate van de slachtoffers van den Watersnood. De kermis is geopend van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur. met de hoogovens. Doch er komen meer gemeenten aan bod. De; onderhandelingen met Beverwijk zijn bekend, eveneens weet men, dat het gemeentebestuur van Haar lem in die richting denkt. Uiteraard zal dus, wanneer een groot deel der bevolking in deze streken haar gas van die fabriek be trekken gaat, het steeds wenschelijk en voordeelig zijn, als de capaciteit buiten die afnemers staande redenen belangrijk wordt vergroot. Sociëteit „St. Bavo" Jeugdcommissie Diocesane Kruisverbond 2 uur Po litiehonden Dresseerclub*8 uur. St. Jozefgezellen-gebouw, Jansttraat 59. Voor de Gezellen geopend: 's middags van 122 uur en 's avonds van 55410 uur. Van 8—954 uur verplichte opkomst. Om half 9 gelegenheid tot sparen. Van 7 tot half 8 gelegenheid voor de Ouders der Gezellen den Eerw. Praeses te spreken. Vereiscbfe leeftijd 17 jaar. Bioscoop avond uitsluitend voor Gezellen en de Ouders der Gezellen 8 uur. Stadsschouwburg N.V. Ver. Rotterdstosch Hofstad-Tooneel „Tieneke" 8 uur. Schouwburg Jansweg Revue „Daar kan je niet meer van. af" half 8 uiir. Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Vorige opgave A. K. De cokesfabriek aan de hoogovens moet worden uitgebreid. Nog dit jaar zal er een nieuwe parelcokesbatterij worden bijge bouwd en in bedrijf gesteld. Deze uitbrei ding is zeker van belang voor de vraag of Sociëteit „St. Bavo'' Kanarieteelt 8 uur Harmonie „St. Jacobus" 8 uur Euterpe 8 uur. St. Jozefs-gezellen-gebouw Janssfraat 59 Cursusavond 8 uur. Gem. Concertgebouw Kleine zaal, Piano- Recital „Marcel Maas" 8 uur. R.-K. Kring Groot Vastenavondfeest half 9 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89% uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur, 's-middags van 35 uur. 's-avonds van half 8—half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 95412 uur. R -K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 8—9 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R.-K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen on aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiker, dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 2—3 uur. Donderdags van 12. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet-lcden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh. Ged. Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking, efectriciteitsongevallen. Tel. 10231 De Zondags en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de firma Th. A, Klinkhamer, Koninginne weg 69. Tel. 11596 en de firma Begemann Snelties, Jansstraaf 27. Tel. 10043. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrijdagavond van 7549 uur Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van 7549 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van 7549 uur. Gen. de la Reystraat 2 (Schoten): Dinsdag en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. :.v, VÏÈSR'"<$ LlCWTC GevniGC ROOKTABAK ROODS STER THEODORUS NIEMEIJE.R. GRONINGEN Gisteravond heeft het bestuur van, de af- deeling Haarlem van de Algemeene Ver eeniging tot bestrijding der Tuberculose vergaderd om te cönfereeren over de even- tueele stichting van een herstellingsoord voor tuberculoselijders op bet terrein ach ter het Provinciaal Ziekenhuis „Meeren- berg" nabij Santpoort, welk terrein aan de veeeniging ten geschenke was aangeboden door de Erven v. d. Vliet. Ofschoon de begrooting der bouw- en inrichtingskosten nog een tekort van onge veer 15000 aanwijst, werd toch definitief tot stichting van een hestellingsoord be sloten. Het bestuur hoopt, dat door de alge meene liefdadigheid dit tekort spoedig zal zijn aangezuiverd. Aan den archiect H. Korringa te Heem stede is opgedragen teekeningen en bestek gereed te maken. Met afrastering van het terrein zal zoo spoedig mogelijk een aan vang worden gemaakt. Wat het herstellingsoord zelve betreft: hel ligt in de bedoeling verschillende Iig- hallen voor de t. b. c. patiënten te maken en een steenen gebouw als nachtverblijf voor 20 volwassenen en 12 kinderen. Deze patiënten zullen hoofdzakelijk personen uit den omtrek zfjn. Verder zullen 20 volwassenen en 12 kin deren als dagpatiënten geherbergd .kunnen worden, waarmede dus het vroeger „Tha- Iatta" als kindeherstellingsoord feitelijk in e_ere is hersteld. Deze patiënten, die alleen overdag in de lighailen kunnen vertoeven, zal men per autobus naar het herstellingsoord en we der naar hun woning terug laten brengen. Bij den bouw der lighailen en van het steenen huis als nachtverblijf, waarvan de heèr Springer de ontwerper is, is er voorts rekening mede gehouden, dat alle gebou wen zullen gelegen zijn op het Zuid-Oosten. Ten overvloede zal voor patiënten, die hieraan beno'efte hebben een solarium (zonnekuur) op het dak van het hoofdge bouw worden ingericht. Naar men ons verzekerde is het terrein en de omgeving waarin het nieuwe herstel lingsoord zal verrijzen, gelegen aan den binnenkant der zeeduinen, zeer geschikt voor de genezing van ti b. c.-patiënten. Het tegenwoordige lighalterr"ein in Scho ten zal aan de gemeente Haarlem te koop worden aangeboden, die het zou kunnen bezigen als parkherstellmgsoord onder ex ploitatie van de afd. Haarlem van het Ned. Roode Kruis. Gisterenavond 7 uur ging de mare door Haarlem dat het vereenigingsgebouw „Olym pia aan den Kinderhuissingel het voorma- lig spoorweg-administratiëgebouw in brand stond. Wij togen er heen. Het bleek juist te zijn, maar niet zoo erg als de eerste alarmeerin gen zouden kunnén doen gelooven. Vermoedelijk door vonken uit een branden de kachel was brand ontstaan in een fa briekje van kunstbloemen, dat gedreven wordt op een zolderverdieping in den nok van „Olympa." Het vereenigingsgebouw zelf brandde niet, maar het lauwe bluschwater sijpelde in stralen langs de trappen en door de vloeren van de gaanderijen been. Een strop voor den exploitant, want eenige ver gaderingen en uitvoeringen, waarvoor nota bene eenige zalen in de bloemetjes waren gezet, konden niet doorgaan. Het brandje was gauw gebluscht, maar ge niepig scheen 'n vuurtje nog te smeulen on der de stapels kunstbloemen in wording, maar de smeulende rooie haan, die zich verborgen hield, verschalkte den heer Spaan, die de leiding van het blusschings- werk had, niet. Het vuur had zich genesteld achter de planken van het beschoten dak, Mr. Limburg naar de Koningin om verslag te doen. De a.s. Meubelbeurs te Amsterdam. Het verlof van den Directeur-Generaal der P. T. Handelsovereenkomst met Turkije, De heer G. Bruna, redacteur vau „Het Centrum" overleden. Nederlandsche Maatschappij voor het verwerken van bevoikingsrubber. Een diplomatieke tea in het Paleis der Nuntictuur te 's-Hage, Een uiteenzetting van de Kabinetscrisis door Mr. Dresselhuys. In het Engelsche Lagerhuis wordt het crediet voor den bouw der stalen huizen zonder stemming goedgekeurd. De schadeloosstelling door Griekenland aan Bulgarije te betalen in verband met het bekende grensincident, zal binnen den gestelden termijn worden voldaan. De successen der Regeering in de Fran, sche Kamer. In de staking in de Amerikaansche Anthracietmijnen is overeenstemming be reikt. (Zie verder Laatste Nieuws). Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten worden worden opgestoken om 5.38 en overmorgen om 5.40. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 13 Februari. Hoogste barometerstand 765.3 rrt.M. te Curuna, Laagste barometerstand 747.2 m.M. te Vardoe. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 Februari. Zwakke veranderlijken wind, nevelig tot half of zwaarbewolkt, weinig of geen neer slag, zelfde temperatuur. maar eenige wakkere brandweermannen klommen er op, heschen een slang in de goot en daar achterhaalden zij den kraaienden vogel in zijn nest. Er uit moest hij en hij ging er uit. Dra was nu het hcele brandje gebluscht. En dat was nog niet ge noeg naar den zin van de brandweerman nen, die hun werk radicaal verrichten, want zij leegden nu 't pakhuis en doozen vol nat gespoten bloemblaadjes, oranjeappeltjes, grasvezels vrouwenhaar en hoedat spul alle maal heeten mocht werd uit het rookende kamertje gedragen en verhuisde via de ba lustrade naar de een twintig meter dieper gelegen steenen parterre. Daar vonden de bloempjes, die wellicht voorbestemd waren om de borst te fleuren van een feestvierend jonkman of jonkvrouw, met het bluschwater, een mesthoop, Karrevrachten kunstbloem pjes in wording, vonden daar een ontijdig, vies einde. Wij hebben weer eens onze kranige vrij willigers bewonderd. Bewonderen om de on verschrokkenheid, waarmede zij levensge vaarlijk werk verrichtten, bewonderd om hun aanpassingsvermogen om ook het meest vieze werk te doen en bewonderd om de orde, die in het korps heerscht. Aan kwinkslagen ontbrak het njet maar ook toen bleek dat voor de meesten geen werk meer te doen was, wachten zij gedul dig op het sein van inrukken. Tas toen dat Het politie-rapport vermeldt omtrent deze brand het volgende: - V V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1