buiten'wonen Sport en spel "uit den "omtrek! ADVERTENTIËN. DAGMEISJE DAGMEISJE HUISNAAISTER P. LAMMERSE Uitvoering St. Joseph Patronaat. VOOR DEN POLITIE RECHTER. Feestavond der leden van den R. K. Jonge Vrouwenbond, groep C. Luxor-Theater. MUZIEK. FeÜx Timmermans voor de Haarl. R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. H. COEBERGH Schouwburg Jansweg. 25-Jarig Jubileum. Het 40-jarig jubileum van dokter Born water. Jubileum. Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. Haarlemsche Voetbalbond. Hockey-overzicht. Feestavond Hockeyclub „Bloemendaal". SCHOTEN. BLOEMENDAAL. LAATSTENIEUWS Locarno in de Franscke Kamercommissie. De aanval op den Sowjet- koerier. Vliegenier neergestort. Pact DuitschlandDenemarken BÏNNENLANDSCH NIEUWS" Koninklijke dank. Keuken-Werkmeis j e TE HUUR Zaak ter overname aangeboden 2e handsch Meubelhande! Ridderstr. 24 en Jacobijnestr. 22 te Haariem. „MEUBELHUIS" Klein Heilig land 61. Mahonie Meubelen te koop gevraagd T. KROON Riviervischmarkt 5 De politie had hier een gemakkelijke taak om het terrein af te zetten en zij deed dat uit-tekend. Het Centraal Bureau meldde gisterenmid dag half 7 brand in gebouw „Oiympia'1. De motorspuit en de éénpaards-slangenwagen („Jetje") rukten uit. De brand was uitge broken op de hoogste verdieping, in de kunstbloemendrogerij van J. W. K. De werkplaals brandde gedeeltelijk uit. Me? een 'huisbrandslang en eenige andere slan. gen op de waterleiding werd de brand ge- bluscht. Oorzaak onbekend. De inboedel van J. W. K. is verzekerd, het gebouw „Oiympia"- echter niet. De Staf van de Brandweer was aanwezig. 't Is Carnaval En omdat 't Carnaval is zwemmen we in de uitvoeringen en feestavonden en het jongens patronaat van de St. Josephparochie wenscht in de rij van feestvierende vereenigingen niet achter te blijven en dies gaf het in een goed gzvul e Havo-zaal Vrijdagavond 'n feestelijke bijeenuomst, mede om, zooals de directeur, de Wel Eerw. Heer Vocrham, in zijn inlei dend woord ruiterlijk bekende, de ouders van de patronaatsjongens eens bij elkaar te heb ben en ze een ernstig woordje toe te voegen. Dat ernstig woordje werd gesproken door den patronaats-directeur, die begon, namens het patrcnaats'cestuur allen een hartelijk welkom tce te roepen. De avond is belegd met een veelvoudig doel. Onder'leiding van de heeren I. van Dijk en Jonkbloedt hebben de jongens een tooneel- stuk ingestudeerd, hetgeen zeker vele op voedende voordeelen biedt, 't Werkt mede aan de moreele en zedelijke opvoeding en men handelt in den f,eest van het patrcnaats- wezen door tevens den jongens ontwikkeling bij te brengen, 't Tweede deel is (reeds bo ven gezegd) de ouders bij elkaar te krijgen. Vervolgens wil tr.en donateurs en weldoe ners iets laten zien van het patronaatswezen en hen tévens een genoeglijken avond be zorgen. Door dezen avond hoopt fhen vooral een inniger band, inniger samenwerking te ver krijgen tusscnen ouders en patronaat. Dit vooral is noodzakelijk. Wil 't patronaat be antwoorden aan zijn doel, dan is de mede werking der ouders onmisbaar. Het patronaat zou zich tot dagorde moeten stellen, de woorden van St. Faulus „Weest waakzaam. Staat vast in het geloof. Gedraagt u als mannen en weest sterk 1" De jeugd, wier zooveel goeds wordt bijge bracht op school en op de catechismus, wordt zoodra de schoolbanken verlaten worden omringd door de gevaren van de wereld en veel wordt weldra verleerd. Als dit vast staat, dan is het ook een feit dat de jongeling hulp noodig heeft,De ouders zijn niet in staat om geheel over hem te waken Het patronaat geeft den jenvens vervolgon derwijs, waarin ze in een driejarige cursus verdere wetenschap wordt bijgebracht om zoo oestendigd te zijn tegen den strijd die ook heerscht op economisch en maatschap pelijk gebied. Daar is de handelsschool, teekenschool, gymnastieklessen, tooneel enzang. Zoc wordt getracht uw jongens te bekwamen tct flinke mannen. Weest waakzaam en sterk in het geloof. Dat is het voornaamste. Gij moet flinke mannen worden, die kerk en rnaat- scnaopij zullen schragen en in stand zullen houden. 's Zondags wordt den jongens godsdienst kennis bijgebracht die hen te stade komt in het openbare leven. Voorts vestigt spr. vooral de aandacht der ouders op de algeir.eene maandelijksche communie op den lsten Zondag van den maand, vraagt belangstelling voor het jaar- lijkscne Triduum, waar dan bijeen is, een soort Gadeon's bende, die uit den mond van een pater eens geducht de waarheid hoort. Nog wijst spr. op de ;aarlijksche retraite en de spaargelegenheid. Zoodoende wil het patronaat beantwoorden aan het doel de jongens godsdienstig, zedelijk, maatschappelijk op te voeren volgens 't woord van St. Paulus, „Weest waakzaam, Staat vast in het geloof, gedraagt u als man nen en weest sterk 't Was nu aan de jazz band „De Krekel" om te zorgen dat het wachten niet verveelde en ze slaagde hier, ook verder op den avond volkomen in. „De wraak der Kabouters" ingestudeerd onder de bekwame leiding van den heer I. v. Dijk, geen cnbekende veer het Haarlemscke Roomsche tocneel, werd een groot streets, 't Publiek heeft zich kostelijk geamuseerd. De heer van Dijk is er in geslaagd Fluto Macusano, Neptuno, Vulcano en nog vele andere o's (er waren verscheidene compag nieën) den waren kaboutergeest te deen vatten. De Koning der kabouters behaalde tenslotte de overwinning op koning alcohol en op Jan de Flikker. De heer Jonckbloedt, die de leiding van den zang op zich had genomen en de heer Star die voor de muzikale begeleiding zorgde hadden een niet gering aandeel in het succes. Tot slot richtte de Zeer Eerw. Keer Pastoor Sondaal nog een kort weerd tot de aanwezigen. Hij dankte allen die hadden medegewerkt tot 't welslagen van den avend en herinnerde er aan hoe dezer dagen een groot Haarlemmer, de heer Gonnet, van ens was heengegaan. Van eenvoudige jongen had deze zich cprewerkt en een zeer vooraan staande pesitie veroverd. De jongens van het patronaat hebben tien maal meer gelegen heid om zich te ontwikkelen en te bekwamen. Als zij dus met ijver en vlijt voortgaan zullen zij het ver brengen. Spr. dankte tenslotte den Wel Eerw. Heer Voorham voor de vele moeiten die hij ziel" voor het patronaat getroost en eindigde met een „Lang Jeve bet patronaat van St. Joseph". Eebajve de directeur, kapelaan Vcorham, en pastoor Sondaal waren mede aanwezig de beide overige kapelaans der parochie, de Wel Eerw. Heeren Boks en Lühn. 't Was een welgeslaagde avond. Het meubilair voor de tooneeluitvcering was welwillend afgestaan door den heer Nice Kuyper. Zijn hond laten verhongeren. De vrachtrijder P. de G. uit Wormer, stond terecht, dat hij een hem toebehoorende hond opzettelijk het noodige voedsel had onthou den. De veldwachter H. verklaarde, dat be kend was geworden, dat op bet eif van De G. een hond reeds 17 dagen dood lag. Men had daar erft onderzoek naar ingesteld en bevonden dat nderdaad achter het huis van De G. een hond in een hondenhok aan de ketting dood lag. Men heeft het kadaver onderzocht en daaruit bleek, dat het arme dier den hongerdood gestorven was. Van de situatie werd een foto gemaakt die in de „Telegraaf" is gepubliceerd. Deze hond, die zich van zijn plaats niet kon verwijderen, was, volgens verklaring van den verdachte, daar neer gezet, om de dieven van het erl af te houden, en tevens om katten en ratten te verschrikken. Deze diensten werden evenwel blijkbaar weinig verdienstelijk ge acht, althans men had voor hem blijkbaar geen voedsel over gehad, want de veld wachter ve-klaarde dat het li'k van de hond eenvoudig een knekelhuis met vel was, zon der eenig vleesch of vet, terwijl toch in de maag slechts drie kleine stukjes stroo be vonden. Verdachte verklaarde, dat door zijn vrouw of zijn kinderen, de hond twee maal per dag werd gevoerd, dat dus geen sprake van uit hongering kan zijn. Maar verdachte zelf is zeer veel van huis, zoodat hit dat onmogelijk goed kon controleeren. De volgende getuige, mej. T. H., gaf verkla ringen die niet strookte met haar verklaringen bij de politie. De politierechter waarschuw de haar zeer gestreng, zich niet aan mein eed schuldig te maken. Weliswaar is er kans dat zij met haar buren in ongelegen heid komt door de waarheid te zeggen, inaar anders is de ongelegenheid nog veel grooter, want er staat zes jaar gevangenisstraf op meineed. Daarna verklaarde ze dat het ver schrikkelijk was om aan te zien, hoe de hond ondervoed werd. De veearts M. D. Bovy uit Krommenie, verklaarde dat in de maag, noch in de dar men van den hond, voedselresten aanwezig waren, zoodat hij tot de conclusie gekomen was dat de hond werkelijk van" honger ge storven was. De verdediger, mr. Huizinga, vroeg, of het niet mogelijk was, dat de hond iets gegeten had dat sterk laxeerend werkte en dat daar door van voedselresten niets was te be speuren. De veearts antwoordde," dat zulks wel mo gelijk was, maar dat hij dan een bijzonder datmsap had moeten vinden en dat was niet het geval geweest. Als getuige décharge trad de echtge- noote van verdachte op, die verklaarde, dat de hond wel voldoende voedsel kreeg, maar dat het dier ziek was. De politierechter meende dat zulks niet waar kon zijn; in elk geval waren de zorgen voor het dier niet zoo groot geweest. Irqmers, het is toch een feit, dat buren stroo in het hok van den hond hebben gegooid om het dier niet in den mod der te laten liggen. Een andere getuige a décharge verklaarde, dat hij meermalen gezien had, dat de hond gevoerd werd en dit zelfs zeer kort voor dat het dier overleed. Toén deze echter van mooi droog stroo -begon te praten, wees de politierechter ook dezen man op het feit, dat óp meineed zes jaren straf staat en daarna werd zijn getuigenis aanzienlijk minder lof tuiting. Ook een derden getuige a décharge voegde de politierechter toe dat hij de in druk kreeg dat hij stond te liegen en dingen te vertellen waar hij niets van wist. De veldwachter verklaarde tenslotte nog dat er eigenlijk in het geheel geen stroo lag; dat het niet meer was dan wat riet. Dat de menschen voor hun productieve dieren goed waren, dat geloofde de veldwachter ook niet, want er zijn al eens 30 doode kippen van hun gevonden. De officier van Justitie achtte het misdrijf diep treurig. Hoewel bekl. ontkende, meende hij dat uit de verklaringen van den veld wachter en van den veearts voldoende blijkt, dat bekl. zijn hond allerschandelijkst heeft behandeld, en vroeg daarom dat de man veroordeeld zou worden tot een gevan- gensstraf van twee maanden, De verdachte verklaarde, dat er geen sprake van was, dat hij het dier heeft laten verhongeren; dat was toch ook allerminst in zijn belang, want hij had het dier wel ter dege noodig. De verdediger, mr. Huizinga, zeide, dat hij zich een dergelijke barbaar,, die zijn hond langzaam den hongerdood doet sterven, zou kunnen voörs'ellen. Hij gelooide dan oqk niet, dat een dergelijk opzet bij verdachte ooit heeft bestaan. Verdachte heeft zich met de voede-ing van den hond nooit ingelaten, da-t liet hij over aan zijn vrouw en zijn zoon. Er kan dus niet gesproken worden van op zet bij verdachte om den hond te verhonge- '*en, want hij bemoeide zich met den heelen hond niet. En het opzet is juist noodig voor de wet, zoodat daardoor de mogelijkheid van een ve-oordeeling uitgesloten is. Niemand heeft ooit gezegd, dat de hond bezig was 4e verhongeren; pas toen de hond dood was en door slordigheid een tijdlang dood was blijven liggen, toen pas is men er van gaan spreken, dat de hond verhongerd was. Pleiter vroeg daarom vrijspraak van zijn cliënt en verzocht verder de uitspraak in deze zaak een week te willen uitstellen, aan welk verzoek de politierechter voldeed, zoodat de uitspraak bepaald werd óp 19 Februari. Ten bate van de slachtoffers van den wa tersnood werd Vrijdagavond in den Schouw- bu-g Jansweg een feestavond gegeven. Pater Vlaar sprak de openingsrede, waarbij hij de aanwezigen welkom heette, ont staan en groei schetste van den R. K. Jongevrouwenbond, groep C, (Pater Vlaar hoopt, dat er eerlang een meer teekenende naam voor deze vereeniging zal worden ge vonden) als uitvloeisel van een verzoek van Z. D. H. den bisschop van Haarlem aan Pater Vlaar, de leiding op zich te nemen van het godsdienstonderwijs der meisjesleerlin gen H. B. S. Pater Vlaar schetst de groote be- teekenis van dit onderwijs en legt er den na druk op, dat de geloofsleer en de ongewijde wetenschap gelijken tred dienen te houden. Spr. doet een bcoep op de leden, opdat be- -eikt moge worden, wat Mgr. verlangt en besluit met de welwillendheid der aanwezi gen in te roepen, voor hetgeen zal worden vertoond. Het eigenlijke programma begon met een proloog uit PersepNbne van Albert Verweij, voorgedragen door mej. C. Lamp, die in haat voordracht wel de gedragenheid wist te leggen, bij dit klassieke stuk zoo bij uit stek passend,maar anderzijds in sommige gedeelten te kort schoot aan forschheid van stem. Na deze voordracht volgde Persephone als gebarenspel, in vrije bewerking naar de Grieksche mythologie, verzinnebeeldend 't ontluiken en vergaan der plantenwereld. Hades, God der onderwereld, rcJoft haar van deze aarde. Het gebed van Demeter evenwel weet te bewerken dat Zeus toestond een ge deelte van 't jaar in de onderwereld en een ander deel op aarde bij haar moeder door te brengen. .Persephone (mej. B. van Giezeri) speelde haar rol zeer goed. Vooral het wekken van haar speelgenooten bij haar terugkeer op de aarde en de rhytmische dansen werden verdienstelijk uitgevoerd, terwijl Demeter (mej. P. van Bemmel) in gebaar en expressie gevoelvol spel gaf. De pauze was lang en gezellig. Het rad van avontuur in de koffiekamer had druk bezoek, terwijl de verkoop van chocolade en cle loterij de baten van den avond hielpen verboogen. Op Amerikaansche wijze (door opbieden) werd later in de zaal een ets ver kocht. Na de pauze werd een blijspel in twee be drijven opgevoerd Van de vrouw, die zei, dat zij St. Nicolaas had gezien, door Henri Gheon. Wij zullen ons van een analyse van dit stuk onthouden, waarin de vreemdelinge (Mej. Jo Kuenen) blijk gaf speeltalent te bezitten en waarvan, jammer genoeg, door de luidruchtigheid in de zaal veel verloren ging. Overigens zou bij grootere rolvastheid dit blijspel van Gheon, die voor de leden van Geloof en Wetenschap en 'door de op voering in den Stadsschouwburg van „De doode te paard" in onze stad geen onbe kende is, beter tot zijn recht zijn gekomen. Alles te zamen een prettige, gezellige avond, die een bete" e opkomst had verdiend, waaraan v%moedelijk andere bijeenkomsten op Vrijdagavond wel niet vreemd Zal zijn ge weest Namens de leden van den R. K. Jonge vrouwenbond, groep C, wordt ons nog het volgende geschreven: Het zal wellicht verschillende aanwezigen zijn opgevallen, dat Mej. Emy Vorstman, die de regie had van „Persephone" aan het einde van den avond niet is gehuldigd. Oorzaak hiervan is, dat Mej, Vorstman op het critieke moment onvindbaar was en la ter werd ontdekt bij de loterij, waar zij de prijzen uitreikte. De oor haar bestemde bloemen konden dus niet worden aangebo den. Het is ons een groot genoegen op deze wijze Mej. Vorstman de welverdiende hulde te kunnen brengen,.die haar op den avond zelf is ontgaan. Hetgeen Luxor deze week aan het bios coop-minnend publiek biedt, is weer tio-top in orde. De eenige aanmerking is dat de Fathé-revue uit den ouden doos, dus al van de vorige week is. Harold Lloyd toont zijn malle kunsten weer eens in een onmogelijke comedie „De vrouw, dc koe en de brandkast," waarvan we nog niet weten hoe de combinatie tusschen titel en film te vormen. Het Luxor-Nieuws bracht o.m. een fraaie serie opnamen van de watersnoodcoliecte te Amsterdam. Het hoofdnummer is alleszins de moeite waard om te zien. „Ruth", aldus is de titel van deze film, is een meisje met stalen ze nuwen. Haar vader,* die tegen wil en dank lid was geweest van een misdadigersbende „de dertien" genaamd, vindt op laaghartige wijze den dood en op het sterfbed belooft Ruth, zijn dochter, hem te wreken. Hoe zij dat klaar' speelt en welke moeite er gedaan wordt door „de Dertien" om een kostbaren waaier te bemachtigen laat de film zien. Het is een sensationeele film, een aaneenschake ling van intriges, geheimzinnigheden en achtervolgingen met wisselend succes. Het is een strijd tegen een overmacht, die ten slotte en dit zien we de volgende week in het tweede deel, door Ruth en haar helper glans rijk gewonnen wordt. Een mooie, spannende film. Lucia di Lammermoor Jtaliaansche opera. Wat hadden de Italianen bij hun afscheids avond in den Stadsschouwburg meer kunnen verlangen. Alles, wat in eenig opzicht tct hun éclatant succes kon meewerken, bleek hun gêgeven een afscheidsavond, die blonk als een klok. In een enkel paar woorden kan het gezegd Een opvoering, zoowel qua muzikaal als qua tooneelistisch geheel, staande op een hoog plan en om een veel gebruikte qualificatie nog maar eens weer te bezigen, een opvoering van superieure qualiteiteen goed bezette zaal, lang niet karig met haar applaus, dat soms tot een cvrtiz uitgroeide herhaaldelijk „epen doek jes", zoo zelfs, dat van 'het mooiste een re prise moest volgen. Dat was het succes, hetwelk de Italianen van hun ontvankelijk auditorium ontvingen en hetgeen zij gaven was die waardeering weer ten volle waard. Met vol élan en be geesterend is er geacteerd en gezongen. Lucia di Lammermoor, een oeuvre van Donizetti, in den tegenwoordigen tijd bijna niet meer gehoord, doch dat de Italianen thans trouw op hun programma meevoeren, is een dankbaar stuk werk, dankbaar zoowel voor solisten, koor als voor orkest. Als direttore d'Orchéstra, de ziel van de opera, misten wij maestro Fratrini zijn plaats werd ingenomen door n aëstro B. Rotondo, en over deze verwisseling mochten we niet klagen, want ook hij wist met zijn dappere schare een zeer verdienstelijke vertolking van de partituur te geven. Het lag blijkbaar aan de quantiteit der strijkers, dat liet strijk kwintet niet tegen het koperwerk in den cli max opgewassen bleek. De Lucia van Maria Gentile was er een, zdoals we dat reeds van haar gewend zijn. Een bewonderenswaardige techniek met een even bewonderenswaardige vaardigheid en gemakkelijkheid ten toon gespreid, dcet haar alle moeilijkheden van de lastige partij glanzend overwinnen. Ook in acteeren verschafte zij hoog genot, vooral in het samenspel met haar partner T. Volear (Edgardo). Het duet in de eerste acte was een juweeltje. Volgars stemmateriaal, ruim ontwikkeld, was voor zijn partij berekend. Lord Asthon van Santé Giorgi, zoowel als Raimondo Bidebent van Arturo Borin waren waardige figuren. Aanvankelijk had de eerste door te sterke vibratie met de toon- zuiverheid wel wat te kampen, waarvan hij zich echter later herstelde. De kleinere rollen waren in goede handen en ook het koor had.dankbaar werk. Hét schitterende koorwerk in de tweede acte kwam er niet zonder reprise af. De regie overwon talrijke moeilijke situ aties, onwaarschijnlijkheden en onlogische momenten met evenveel handigheid als tact. In de opera spéélt nu eenmaal het onwaar schijnlijke een niet onbelangrijke rol, maar het moet den Italianen tot eere nagegeven, dat zij met de virtuositeit, die hun als 't ware door merg en been zit, al die onmogelijk heden „weozingen" en wegspelen" en alleen een onverdeeld genieten overblijft. Uit het succes bij hun afscheidsvoor- stelling binnen Haarlems muren zal den Italianen gebleken zijn, dat zij als zeer wel kome gasten beschouwd worden en wij voor ons wenschen hun van harte een spoedig tot weerziens toe. De vele honderdtallen bezoekers, die gis teravond laat het Brongebouw verlieten, hadden allen in hun gezicht iets opmerke lijks: een recht genocgl' ke trek, een ex pressie van voldoening over een mooien avond. Daar was alle reden toe. Toen we om acht uur de waarlijk niet kleine zaal van het Brongebouw vulden ove-vulden, mogen we wel zeggen, want niet alleen zalen de tribunes tjokvol, maar zelfs in de paden werden stoelen bijgesleept toen vielen we al dadelijk met de neus in de boter. Want mej. Dora Loots kwam met haar schattig kinderkoertje den avond ope nen en dat bracht er al aanstonds den goe den, opgewekten toon in. Wie houdt er niet vun kinderen? en als dat aantrekkelijke jonge goed dan nog met kla-e stemmetjes leuke oude liedjes zingt, niet alleen, maar ze levendig, ou en dan zelfs echt-grappig, voordraagt en er kostelijke zangspelletjes van maakt, dan zit je met hart en ziel te genieten. Dora Loots dirigeerde haar aardig clubje vanaf den vleugel en de wijze waar op haar jeugdige discipelen, meisjes en jon getjes, zongen eh acteerden, bewees dat ze onder knappe en geestige leiding ston den, Er werd veel en spontaan geapplau- diseerd en toen, voor de pauze, mr. Wester - woudt aan de dirigente een fraaien bloe- menruiker aanbood, stemde iedereen gaar ne met die hulde in. De groote attractie van den avond was natuurlijk het optreden van den Vlaam- schen schrijver Felix Timmermans. De be langstelling in dc „Zuid-Nederlandsche" lit teratuur is zeer in den laatsten tijd vrij groot en de hoogte, waarop het beste werk van onze Vlaamsche kunstbroeders staat, maakt die belangstelling welverdiend On der de laatsten neemt Felix Tmimermans een eerste plaats in; zijn niet grootsclie nlaar rijke verbeelding, zijn sappige, bui tengewoon schilderachtige Hal verleenen aan zijn werk een warme bekoring, die in het meer-bescbaafde doch koelere Neder- landsch bijna niet te bereiken valt. En Timme-mans kwam praten over hu mor, Vlaamschen humor! Dat beloofde heel veel en in de vervulling van die belofte is de causeur niet te kort geschoten. Toen hij daar zoo eenvoudig stond te vertellen, eerst over het wezen van den humor de vreugdige lach met een tragischen grond en dan over de manie-, waarop zicb de humoristische geest van het Vlaamsche volk uit, had hij zijn gehoor al heel gauw te pakken. Wij, Hollanders, zouden hem 'n droogkomiek willen noemen. Als zoodanig is hij heelemaa! niet 'ttypc Van den drulj- hcwegenden, rad-van-tongschen Vlaming. Integendeel, mer.ier Timmermans staat rus tig de vlotte grappen van het Vlaamsche land voor te dragen, waarbij zijn gezicht in de plooi blijft en alleen zijn oogen ondeu gend flikkeren. Maar juist in dat gemoede lijke taaltje, bij dat kalme gebaar, dringt die humor in al zijn natuurlijkheid tot ons door. Het meest interessante van dc causerie was wel, wat de schrijver verhaalde uit eigen kindertijd, op school cn later in het leven. Terwijl we hartelijk en soms wel eens uitbundig lachten om het ocr-komische dei voorstelling, kregen we tevens gelegen heid in onze verbeelding het primitieve dorpsleven van Lier de woonplaats van den auteur duidelijk vóór ons te zien. We maakten de geestelijke ontwikkeling van den kunstenaar mee, kregen een kijkje in zijn vageheimen en hoorden geïnteres seerd, hoe zijn voornaamste werken ont staan zijn.. De Aragiek van zijn leven ge schetst met glimpen van humor werkte zich uit in „De schemeringen van den dood' de opstijging tot blijdere levensbeschouwing in „Pallieter'. Ten opzichte van dit werk wilde hij een „misverstand" wegnemen en ae aardige manier waa-op de spreker dit deed, liet veel aanvaarden. Na de pauze genoten we de kostelijke uit beelding van het gezinsleven, van den kran tenkoopman, Felix' vader, die onbewust de aanleiding is geweest tot het ontstaan van „Kindeke Jezus in Vlaanderen", En ten slotte kwam nog eens de grappige pastoor Van Aken op de proppen, wiens „Gebed als ge van een toren valt", onweer staanbaar komisch voorgedragen, de zaal deed reunen van den lach. De heer Timmer mans heeft ons lang bezig gehouden, maar we hadden niet gaarne er iets van gemist! Dc voorzitter, mr. Westerwoudt, vertolkte de waardeering van bet auditorium en beval de Haarl. R.-K. Vereeniging van Groote Ge zinnen in aller sympathie aan. De vergade ring werd bijgewoond door den HoogEerw. Deken Westerwoudt, den ZeerEerw. Rector Kok. vele andere Eerw. heeren uit Haar lem en van „Hageveldt'', terwijl we r.og vele bekende gezichten van vooraanstaande ka tholieken opmerkten. Voor de vereeniging is deze avond e engroot succes geweest, dat ook uit den groei van het ledental moge blijken! Alle werken van Felix Timmermans zijn ver krijgbaar bij den boekhandel GED. OUDE GRACHT 74 - HAARLEM PAROCHIE ST. JOSEPH. ZONDAG Quinquagesima de H.H. Mis sen om kwart vóór 7, 8 uur voor dé kinderen van het Liefdewerk Francisca Romana, waarbij zich de lande-en der Parochie kun nen aansluiten om 9 uur de 3e stille H. Mis om half 11 de Hoogmis. Na de Hoog mis „Te Deum" ter herdenking der kroning van Z. H. den Paus Pius XIom 1 uur catechismus om 5 uur sluiting der aanbid ding kwart over 5 Congregatie voor de kin deren van het Liefdewerk Francisca Romana, 7 uur Lof met conferentie. DINSDAG. Van 6 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. Om 7 uur Congregatie voor de meisjes. WOENSDAG, VFFDE DER NEGEN WOENSDAGEN, WELKE HET FEEST VAN ST. JOSEPH VOORAFGAAN, 5de DER GROOTE GENADE-NOVENE TEVENS DERDE DER ZEVEN Woensdagen voor 19 maart. Asch-dag, begin van den 40-daagschen Vas ten vóór de H. Mis van 6 uur wijding der asch nh iedere H. Mis uitreiking der asch- kruisjes de H.H. Missen om 6, 7, 8 uur en half 10, 7 uur gezongen H. Mis om half o Catechismus voor de kinderen, die dit jaar zijn aangenomenom 7 uur Congregatie vóór de jongens. 's Avonds om kwart over acht plechtig Lof met 5e predikatie over St. Joseph, door den WelEerw. Heer J. van Woesik, kapelaan der H. Liduina DONDERDAG om half 8 Lof. VRIJDAG half 8 oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG om half 8 H. Mis voor de bekeering der zondaars in dè kapel van het Miraculeuze Mariabeeld van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. Om half 8 Lof. Revue, Morgen- en Dinsdagavond gaat in don Schouwburg aan den Jansweg, de welbe kende revue „Daar kan je riet meer af waaraan meer dan 60 personen medewer ken. Het is werkelijk de moeite waard zijn aandacht eens aan deze opvoering te be steden; voor weinig geld amuseert men zich uitstekend en goed, iets wat tegenwoordig langzamerhand tot de zeldzaamheden gaat behooren, Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer J. Lust, wonende Damaststraat in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. De jubilaris is thans als wagenmaker werkzaam op de Centrale Werkplaats, alhier. Van, de directie ontving hij de gebruikelijke enve loppe, terwijl de dag verder niet onopge merkt is voorbij gegaan. Op den dag van zijn 40-jarig ambtsjubi leum genoot dr. Bornwater van Overveen gisteren de algemeene belargstelling. De receptie werd zeer druk bezocht en ver schillende bloemstukken werden nog ge bracht. Het aantal telegrammen en schriftelijke gelukwenschen was legio. Des avonds te 8 uur kwam de R.K. Mu ziekvereniging „Euphonia" een serenade brengen. Ook het bestuur was aanwezig. De serenade, die uitstekend verliep, ge noot veel belangstelling. Op hartelijke wijze dankte Dr. Bornwa ter voor de hulde hem gebracht. Zondag is de heer D. W. Sala, werkman ter plaatdrukkerij van de firma Joh. En schedé Zonen, 25 jaar bij genoemde fir ma in dienst. Door een commissie uit het personeel werd hij per auto van huis gehaald en naar de afdecling gebracht, alwaar hij een enve. loppe met inhoud in ontvangst had te ne men. Door de meisjes van de afdeeling werd hem een bloemstuk aangeboden. Ten kantore werd de jubilaris door den heer H. J. D. D. Enschedé hartelijk toegesproken en werd hem een enveloppe met Inhoud overhard'gd. Het feest werd verder in huiselijken kring gevierd. De jaarvergadering van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer zal dit jaar te Zandvoot wor den gehouden. OVERZICHT. Het programma werd Zondag 1.1. geheel afgewerkt. De kans is groot, dat de stag natie voor dit seizoen voorbij is, zoodat er dus nog op een niet al te laat einde gehoopt kan worden. Kinheim maakte korte wetten met E.D.O. 4. Met 50 werden de roqdzwarte ingemaakt. Niet lang zal het meer duren, of E.D.O. 4, j dat eerst een ernstige concurrent was var de Velsenaren, zal afzakken naar de laagste i olaatsen. De strijd om de 2de plaats tusschen Schoten 2a en I.V.O. is voorloopig in het voordeel van eerstgenoemde beslist. Met 31 wonnen de geelzwarten. Haarlem 4 veroverde 2 zeer kostbare puntjes. Geheel tegen de verwachting in wonnen de rood- broeken met 10 van V.V.H. Doordat Zandvoort 3 met 61 verloor van H.F.C. 3, staat Haariem 4 nu 2 punten voor op de Zandvoo teis, terwijl de laatsten bovendien 1 wedstrijd meer hebben gespeeld. In 1 B is de spanning voor de bovenste plaats gelijk gebleven. Evenwel had Benne- broek het heel wat lastiger dan Haarlem 3. E.D.O. 3 bood n.l. hardnekkigen tegenstand, had een groot gedeelte van den strijd de leiding, maar ve loor tenslotte met de op- even goal (54). Haarlem 3 had het niet lastig tegen T.H.B. 2. Met 7—1 verloren de Boys, niettegenstaande zij het eerste doel punt maakten. Ook Hillegom deed goed werk door met 41 van Zandvoort 2 te winnen. Hierdoor blijven de Hillegommers een goede en gevaariijke derde. Eén misstap van Haarlem 3 en Bennebroek en Hillegom staat gereed de leiding over te nemen. R.C.H. 4 herstelde zich weer eenigszins, door met 41 van Schoten 2 te winnen. De Haarlem-Veteranen deden dom, door met niet meer dan 7 spelers te verschijnen bij H.F.C. 4. Dit beteekent 2 strafpunten behalve de reglementair^ boete. Het is al éénmaal gebeurd, dat dit Veteranen-elftal door strafpunten is gedegradeerd. Deze les schijnt echter niet hard genoeg geweest. Het programma voor morgen meldt een 40-tal wedstrijden, war rvan 9 in de eerste klas In 1 A kan Kinheim morgen het afdee- lings-kampioenschap behalen. Wanneer thuis van R.C.H. 3 wordt gewonnen, hebben de Velsenaren 24 punten, terwijl geen enkel der andere elftallen het zoover kan brengen. Dat dit voor de spelers van Kinheim een aansporing zal zijn, hun uiterste best te doen is te begrijpen en dat onder deze omstandig heden R.C.H. 3 de nederlaag zal lijden, is zeer waarschijnlijk, Haarlem 4 ontvangt thuis bezoek van E.D.O. 4. Den laatsten tijd is dit E.D.O. elftal danig afgezaktde gastheeren hebben dan ook een goede kans op de over winning. Zandvoort 3 ontvangt V.V.H. Wat Haar lem 4 den laatsten Zondag heeft gedaan, zullen de hekkesluiters natuurlijk ook graag willen, gemakkelijk zal V.V.H. het dan ook niet hebben een gelijk spel zal door Zand voort 3 wel te bereiken zijn. I.V.O. trekt naar de Spanjaards laan, om den strijd tegen H.F.C. 3 aan te binden. De blauw-witten zijn nog niet geheel buiten gevaar dit kon wel eens reden voor hen zijn om I.V.O. met leege handen terug te sturen. Schoten 2a heeft vrij. In afdeeling B krijgt T.H.B. 2 een kansje om 1 puntje te veroveren. Zandvoort 2 komt n.l. op bezoek en daar de Zandvoort- elftallen de laatste weken nogal met invallers te kampen hebben, zal T.H.B. 2 verstandig doen hiervan te profiteeren. E.D.O. 3 krijgt bezoek van de Haarlem-Veteranen. Eigen lijk is E.D.O. 3 ook een veteranen-elftal, zoodat dit een interessante wedstrijd is. Dé bezoekers lijken mij de sterksten. Haarlem 3 speelt aan den Schoterweg tegen H.F.C. 4 en gezien de groote overwinning van Haarlem 3 aan de Spanjaardslaan, is hiér de uitslag niet twijfelachtig. Schoten 2 gaat naar Bennebroek en ofschoon ik geloof, dat laatstgenoemd elftal kan winnen, geef ik het toch den raad de tegenstanders niet te onderschatten. Aan den Middenweg komt Bloemendaal 2 op bezoek. Al heeft R.C.H. 4 geen kans meer op de bovenste plaats, zullen zij toch liefst zoo hoog mogelijk eindigen. Dan zal er van het elftal van Cassie c.s. gewonnen moeten worden waar veel Vans voor is. „D" Voor Zondag is slechts een klein pro gramma vastgesteld voor onze Haarlemsche clubs, doch is het lacg niet onbelangrijk. Vooreerst de wedstrijd Bloemendaal-Am- sterdam. Bloemendaal kan hier eenigszins dc misstap van verleden. Zondag tegen M. H, C. vergoeden. De gelegenheid is echter wel zeer moeilijk! Wij durven Bloemendaal met haar jonge, lichte voorhoede tegen de stoere Amsterdammers weinig hoop geven; maar wie weet? Voor dc 2e klasse heeft Bloemendaal II te spelen tegen Amatcure. Waar de Bloe men dalers bet de vorige week zoo goed tegen Amsterdam partij gaven, kunnen zij thans wel vrij zeker van een overwinning zijn, als dc zaken tenmirxte niet al te slap worden aangevat. Voor de hekercompetitie gaat tenslotte nog aan den Meerweg in Heemstede de wedsrijd M. H, C.—H. O. C. Waar de Mus- schen het geheele seizoen de Engelsche regels hebben beoefend en goed ook (dat heeft Bloemendaal ondervonden), boven dien terreici-voordeel hebben en de Ha genaars alleen Hollandsche regels hebben beoefend, kan met vrij groote zekerheid een Musschen-zege voorspeld worden. FEESTAVOND HOCKEYCLUB „BLOEMENDAAL." Het bestuur der B. H. C. „Bloemendaal" heeft besloten op Zaterdag 20 Februari in de aula van het Kennemer Lyceum een feestavond te organiseeren voor leden en in- troducé's. Het programma ziet er keurig verzorgd uit. De heer Lex Westerveld zal optreden als conferencier, de Famous Hawaian Players z"ullen Hiwaian-muziek ten gehoore brengen Dit alleen waarborgt reeds een gezelligen avond. Vrijwillige Burgerwacht. Dezer dagen had de prijsuitdeeling plaats van den on langs plaats jgehad hebbenden wedstrijd. In de propaganda-commissie werden be noemd de heeren C. Alders, als voorzitter, C. Klaver en Th. Switser. De heer Rompa heeft bedankt als be heerder der' geweren en munit'e. In diens plaats Werd gekozen de heer P. Alders. De heer Switser gaf een.ge voordrachten ten beste. Ned. Bond tot het Redden van Drenlre- -ingen. Zondagmiddag 1 uur zal in hotel Lion d'Or aan den Kruisweg te Haarlem een vergadering worden gehouden van afgevaar digden van kustbrigades. De B. R. B. zal vertegenwoordigd worden door de heeren Wapstra en Cornelisse. dagavond een ledenvergadering in Vreeburg alhier. Behalve de gewone agenda-punten zullen worden behandeld: 1, Een lezing met lichtbeelden door den heer Ir. A. G. Fuchs over „Centrale ver warming en ventilatie van broeikassen," 2. Voorstellen voor een te houden onder linge tentoonstelling. Tuinbouw, en Plantkunde. De afdee ling Bloemendaal-Velsen van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, houdt Dins- PARIJS, 13 Febr. De commissie van buitenlandsche zaken uit de Kamer, is be gonnen met de discussie van het rapport Paul Boncom-, betreffende de verdragen van Locarno. De meeste redenaars deden uitkomen, dat de verdragen voordeelig zijn voor Frankrijk, doch zij ontheffen hel land niet van de verplichting om zforgvuldig de gebeurtenissen te volgen ter handhaving van de veiligheid. Doumer hoopt dat de Kamer Maandag de besprekingen van zijn financiëele voor stellen zal beëindigen. De voorstellen zul len, onmiddellijk naar den Senaat gaan. Men hoopt voor het einde dezer maand een de finitieve stemming uit te lokken. BERLIJN, 13 Febr, Rusland heeft Set- land opnieuw uitgenoodigd inlichtingen te verschaffen over den aanval op den diplo- matieken koerier. Indien Setland deze in lichtingen niet verschaft, zal Rusland dit land als medeplichtig beschouwen en daar uit de gevolgen trekken. LONDEN, 13 Febr. Tijdens een proef vlucht nabij Sales bury is de eskader-leider Thornley-Carr van de Royal-Airforce ge dood doordat zijn toestel in de dichte mist verdwaalde en neerstortte. BERLIJN, 13 Febr. Duitschland en Denemarken hebben het eerste Europee- scbe pact betreffende de behandeling der wt derzijdsche minderheden geteekend. In het verdrag garandeert de Duitsche Regee ring te zorgen voor de Deensche kinderen in N. Sleeswijk, die na 1920 Denen geworden zijn. De heer J. R. van der Lans mocht voor zijn gedicht in de „Katholieke Illustratie," op iet zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin, een dankschrijven vanwege Hare Majesteit en Z. K. H, Prins Hendrik ontvangen. Daags na het verschijnen van het gedicht was het dankwoord reeds in handen van den schrijver. (Centr.) Gevraagd flink Met middagkosJt. tot 5 uur, Vrijdags 7 34 uur. Loon 6, Adres: GR. HOUTSTRAAT 120. gevraagd van 8 tot 4 uur. PAARLAARSTEEG 8. Mevr. BLANKEVOORT vraagt ee» net Zich te verv. KENNEMERPLElN 2, Haarlem. Er biedt zich aan een bekwame met alles bekend, zoowel onder- als bovenkleeding a 2.50 per dag. Br. onder No, 2Q45 aan het Bur, v, d. bl. net gemeubileerde kamers met of z. pension, ook geschikt voor echtpaar z. k. of twee vrienden. NASSAU- LAAN 78zwart. Te huur mooi bovenhuis, pracht- stand voor Dames of kl. gezin. Prijs 7,50 p. w. Br. onder No. 2046 aan het Bur. v. d. blad. in rijwielen, onderdeden, electr. artikelen te Haarlem. Goed bestaan. Koopsom met inbegrip van geheelen voorraad, gereedschappen, enz. 1400. Alleen zij die over dit bedrag beschik ken gelieven te reilecteeren. Huis bil lijk te huur. Direct te aanvaarden. Te bevr. Kloosterstraat 83, Schoten. heeft diverse uitmuntende 2de handsch meubelen ten verkoop, als Eikenhou ten eetkamer-ameublement, bestaan de uit: zes stoelen, eettafel, met inleg- bladen, dressoir, buffet en groote spiegel, samen voor 200. Mahonie houten Salonkastje 75, diverse stoelen, fauteuils, crapcauds enz. te gen zeer billijke prijzen. Mahonieh. linnenkasten vanaf 20, eikenh. bu- reau-ministre 55, Mahonieh. idem 75, Notenhouten Cylinderbureaux van 55 en 75. Waschkasten en tafels,Nachtkastjes, ledikanten, Ma trassen enz. Vloerzeil, overgordijnen, dekens, Groote spiegels, electr. Lampen. Parapluiebak 2.99; Eiken kapstok 2.69; Piëdestal 1.89; Tkeekasten 10.50; 2 Crapeauds, 4 Stoelen met Moquette 82.50; Uit^erkoopprijzen. Zoolang de voorraad strekt. Zie onze etalage. HOOGE PRIJZEN Als stoelen, Tafels Kasten, Bureaux Chiffonières, Secretaires, Kabinetten, enz. Tevens het goedkoopste adres voor in- en verkoop van 2e handsch. Meubelen. t O. de GROOTE KERK,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2