„Uit het land van Heiio." NIEUWE Tweede Blad HAARLEMSCHE COURANT Zaterdag 13 Februari 1926 1C03 L. Vr. ter iMood 1925 GEMEENTERAAD VAN SCHOTEN. In Memoriam C. J. Gonnet. Wijziging van het algemeen werkliedenreglement 1915. Besloten tot het oprichten eener Openbare „Fröbelschool." Wijziging der veror dening op de Plaatselijke inkomstenbelasting. Discussie over de helling van een bouwterrein-belasting. HiLLEGOMc BEVERWIJK. IJMUIDEN. HAARLEMMERMEER. LIJNDEN. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. BENNEBROEK. BLOEMENDAAL. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. a4 - Geachte Redactier A 't was gedurende twintig jaren een i „s wederkeerende blijdschap, aan het e-nue van eert jaarkring het versiag te mo gen uitbrengen over hetgeen in dat tijdvak betrekking had gehad op de gesch edenis der heerlijke Devotie tot O.L', Vr. ter Nood zoo in-sterrijk herreefd in het gezegende jaar 1905. Nu wij dit mogen doen over het jaar 1925 is het met een bizondere vreugde, n.et .alleen omdat wij alweder mogen verhalen van toenemenden bloei, welke wel het best tot uiting komt door de vermelding dat de Heiloër Bedevaartplaats in het afgeloopen jaar bezocht werd door niet minder dan 17384 pelgrims onder geestelijke leiding, dat is ru m 1590 meer dan het jaar te vo ren, maar ook, omdat de' Bisschoppelijke Commissie ,,O.L. Vr. ter Nood" aan het einde van d.t jaar; haar vierde Lustrum mocht herdenken. Immers, het was in het gedenkwaardige jaar 1905, dat het O.L. Vrouw behaagde, op bijzondere wijze weder de aandacht te vestigen op het bijkans vergeten „Kapelle- boschje" te Oesdcm, door het doen we dervonden, op den 2Gen Maart, van de oude Runxput, welke voorheen voor haar Kapel a'daar had gelegen. Nauwelijks was dit bekend geworden, of men voelde zich getrokken om, als van ouds, daar de H. Maagd weder te komen eeren en neder te knielen op „het altaer groen" waar eeuwen te voren O. L. Vrou- we's kapel had gestaan; het getal der pel grims d.e eigener beweging in dat jaar naar „Kapel" togen, bedroeg meerdere duizen den; het oude werd weder nieuw, Want, zooals bekend is, was de eeuwen oude kapel van „Onze Lieve Vrouwe ter Nood" in het droeve jaar 1573 verwoest, maar wij' weten ook, hoe de trouw geble ven katholieken naar de ruïne er van ble ven trekken en dat zelfs de totale opru.- rning dier ruïne in het jaar 1637 hen niet kon weerhouden, om, ondanks verbodsbe palingen, te komen bidden op den de LI. Maagd gewijden grond, welke „Capel" bleef heetën, waar men neerknielde bij het eentge wat er was overgebleven, het „met kruyden en bloemetjes" gesierde grasveld, door eenige' hoornen omgeven; „het altaer groen". Die vereering der H. Maagd bleef voort duren tot ongeveer het jaar 1830, toen de pelgrimages erheen ophielden en de devo tie scheen te zijn ingesluimerd. Toch was de herinnering eraan niet verloren gegaan. In het jaar 1886 hernieuwde pastoor Kim man z.g.'ter gelegenheid eener H. Missie, de oude devotie tot O.L. Vr. ter Nood in de Parochiekerk, maar daarbuiten bleef zij vrijwel onbekend en dreigde bovendien op ve-keerde banen te geraken, in zooverre de opvatting der beteekenis van den titel „Onze. Lieve Vrouw ter Nood" historisch onjuist was. De opvallende wijze nu, waarop de H. Maagd Hare kinderen in 1905 weder naar de oude Heiligdomsplek getrokken had, gaf 'onzen geëerbiedigden Bisschop aanlei ding tot de instelling eener Bisschoppelijke Commissie, op den 28en December van dat jaar, welke zich ten doel zou stellen om de aloude devotie tot O.L. Vr. ter Nood te vermeerderen en te verspreider?' en te trachten weder een kapel te bouwen op de plaats, waar er oudtijds een gestaan had.. Was het wonder, dat nu, bij het schrijven van dit verslag, onze gedachten weer te ruggingen naar, de,sinds .voorbijgesnelde twintig jaren, dankbaar de zegen herden kend, welke O.L. Vr. ter Nood in die jaren aan ons zwakke pogen had verleend, en gevoelden, dat op de zoo schitterend her leefde devotie tot O.L, Vr. ter Nood, met het volste recht de woorden van Maria's heerlijk loflied mochten worden toegepast; Want blij, Die machtig is, heeft grooté din gen aan (ons) gedaan?" Weer zagen wij het arme kreupelhout 'van 't Kapelbosch, waarin, bij het een voudige devotié-kruis, de pelgrims neer knielden en waar reeds vier jaren later de nieuwe Maria-kapel gesticht kon worden; wij herdachten hoe ons grondbezit van jaar tot jaar zich zag uitbreiden, hoe reeds in 1913 het groot aantal pelgrims ons er toe bracht, een groote Bedevaartkerk te bouwen en hoe van lieverlede de armoedi ge boschgronden veranderden in het zoo fraai aangelegde Maria-park, zooals wij dat nu kennen, waarin de pelgrims den Kruis weg kunnen volgen en 's Heeren lijden en Maria's sma'"ten daarbij geleden, kunnen overwegen bij de kunstvoile staties welke bet sieren en waarin de luistervolle LI, Sa- cramentsprocessiën worden gehouden, waaronder iMaria's Goddelijken Zoon hare kinderen zegent, neergeknield voor het zoo fraaie rustiek overhuifde rustaltaar. Maar niet het minst herdachten wij de vele geestelijke en stoffelijke gunsten wel ke de H. Maagd in die jaren daar Weer heeftverleend, waarvan de exvoto's in de kapel en de gèbèdsve~hooririgerf in het ar chief slechts gedeeltelijk verhalen. Geen wonder dan, dat de dankbaarheid der vereerders van O. L. Vr. ter Nood, voor zoovele bewijzen van Haar liefde, zich ge uit heeft door extra giften door meerdere besturen van Bedevaarten geschonken ter gelegenheid van de herdenking van ons vierde Lustrum, welke ons in staat heb ben gesteld, o.m. om de rijke paramenten aan te schaffen, waardoor voortaan het H. Misoffer op „Kapel" met meer luister kan worden gevierd en de H, Sacramentspro- cessiën waardiger kunnen worden gehou den. Met bizondere dankbaarheid mogen hier worden genoemd de namen van de be sturen der Bedevaarten van Haariem, West Friesland, van Leiden en Utrecht, welke naar gelang van volgorde ons een groot bedrag schonken, terwijl dankbaar wordt erkend dat ook andere Bedevaarten zich niet onbetuigd lieten, .Zoo mocht dan ook dit verslag weder verhalen van den heerlijken bloei der de votie tot O. L. Vr. ter Nood, welke echter mog veel grooter moet worden. Wafit nog begrijpen te weinig katholieken, hoe groo te gunst O. L. Vr. ter Nood ons volk heeft geschonken door het weder te komen be zoeken in Haar heiligdom te Heiloo; nog begrijpen te weinigen de g-oote beteekenis van die herleving dier oude devotie, welke toch zoo schiterend getuigt van de onver woestbaarheid van ons H. Geloof; nog wordt „Het Land van Heiloo" te weinig gekend, waarheen niet alleen de devotie tot O.L. Vr. ter Nood ons noodt te komen, maa' waar de grond, geheiligd door de voetstap pen van den H. Willibrordus mede vraagt dat wij daar, ais van ouds, met de H Maag" I den H. Willibrordus komen'eeren. Want zooals hij ons met den Zoon de Moeder heeft leeren kennen,, zoo wijst Deze ons op Nee~land's Apostel en vraag! ons om hem in blaar heiligdom te komen eeren en daar te bidden, om het herstel van de eenheid van ons volk in het H. Ge loof, dat hij te bleiloo gepredikt heeft. En daarom is het zoo ve'heugend, dat wij hier mogen verhalen, dat in dit jaar een lang gekoesterde wensch der Bisschoppe lijke Commissie :in vervulling mocht komen, n.l. de uitgave van een maandschrift, dat een band zou vorr. en tusschen de talrijke vereerders van Onze Lieve Vrouw ter Nood en tevens zou bevorderen, dat die schoone devotie meer en meer zou wor den verspreid, welke steeds vereend was met die tot den H. Willibrordus. Was de moeilijkheid om daarvoor een vaste redactie te vinden tot nog toe een beletsel geweest om to,t die uitgave te be sluiten, ons medelid, pastoor, van Meeuwen heeft niet geaarzeld die zorg óp zich te nemen, en zoo mochten wij ons dus in dit feestjaar verheugen in de verschijning van het maandschrift „Uit. het land van Heiloo" gewijd aan de devotie tot Onze Lieve Vrouw ter Nood en den Heiligen Willibror dus, Apostel van Nederland. Onder Onze Lieve Vrouw ter Nood's be scherming en St. Willibrordus voorbede, belooft die uitgave te zullen voldoen aan haar heerlijk doel, en wel is dit noodig, want wij kennen onze Heilige Moeder Ma-ia nooit genoeg en, helaas, onze eigen Heili gen veel te weinig. Reeds telt bet groene boekje van Hriloo bijna 7000 inteekenaren, maar dit getal moet minstens vijf- of zes maal grooter worden; moge 'dit verslag daartoe het zijne bijdragen. Want meer en meer moet katholiek Ne derland vernemen „Uit het land van Heiloo" het land van Onze Lieve Vrouw ter Nood en van Sint Willibrordus, bet hei(Iig) Loo, waar de H. Maagd op zoo bizondere wijze Haar kinderen roept. Wat heerlijk arbeids veld voor de talrijke Marië-vereerde-s en dan denken wij vooral aan de Maria- Congregaties in ons land om dat te be vorderen. En wanneer wij dan binnen enkele jaren het vijf en twintig jarig feest der he-leef- ae devotie tot Onze Lieve Vrouw ter Nood vieren, moge het dan blijken, dat dé Ka tholieken van Nederland de roep „Uit het land van Heiloo" hebben verstaan, welke de roep is der H. Maagd en de bede van Sint Willibrord, opdat steeds meerderen mogen ervaren, hoe waar het is, wat reeds voor eeuwen onze voorvaderen van Maria's Heiligdom te Heiloo getuigden: God's Heiige Moeder weert, Die wordt aldaer geëert, Door duysenden gebeden, Om hulp in yder's noot, Want Hare hulp is groot, Op dese heylge Stede. Op O.L. Vrouwe Lichtmis 1926. De Bisschoppelijke Commissie „O.L. Vrouw ter Nood": Mgr. P. Stroomer, A'dam, voorz. Pastoor A. van Meeuwen, secr. C. J. Gonnet, Haarlem! Jan Stuijt, 's Gravenhage. G. Th. M. v. d. Bosch, Overveen. secretaris-penningm. fijke waardeering van dezen verdienstelij ken katholiek en die te verbinden met de openlijke' en dankbare hulde, welke de leden der Bisschoppelijke Commissie „O., L. Vr. ter Nood'' verlangen te geven aan hun verdienstelijk, overleden medelid. Met het gebed der hl. Kerk ons vereeni-, gend voor de rust zijner ziel, koesteren wij de blijde zekerheid, dat Onze Lieve Vrouw ter Nood zeker haren vromen dienaar een milde voorspreekster zal zijn geweest bij LIem, Dien hij in blijde oprechtheid heeft gediend, niet het minst door al wat- goed en schoon is lief te hebben en te leeren liefhebben en Die hem daarvoor beloonen zal .met de aanschouwing van de eeuwige Schoonheid, God zelf. Overveen, 12 Febr. 1926. G. Th. M. VAN DEN BOSCH. Secretaris der Bissch. Commissie „O. L. Vr. ter Nood". Door de onmogelijkheid om dit „In Memoriam" tijdig aan alle bladen te zén den, welke het verslag over 1925 zullen opnemen, verzoek ik dit alsnog te willen overnemen, uit piëteit voor het werk door den heer Gonnet verricht, ter eere van Onze. Lieve Vrouw ter Nood. Toen ik Zaterdag j.l., namens de Bis- schopelijke Commissie „O. L. Vr. ter Nood aan dé R K Pers ons jaarverslag zond over het jaar 1925, dat tevens ons vierde lustrum afsloot, had ik zeker niet gedacht dal bij de verschijning'er van, een der onderieekenanrs," ons" zeer gezien en zeer gewaardeerd medeiid, de vriendelijke en zoo bescheiden-eenvoudige geleerde, de heer C *J. Gonnet niet meer in leven zou zijn, maar- in de vreeze des Heeren, waarin hij steeds geleefd heeft, zou zijn ontslapen. Een woord van oprechte waardeering voor hetgeen de geachte overledene, ons aller vriend, in verdienstelijk leven, in zijne hoedanigheid als lid van de Commissie voornoemd, heeft gedaan, voor de bevorde ring der schcone, aloude Devotie tot O. L. Vrouw ter Nood, moge alsnog eene plaats vinden, in ten minste een gedeejte der Ka tholieke pers. Op hetzelfde oogenblik dat ons verslag verschijnt. Toen in het jaar 1905 een paar belang stellende getuigen van de zoo treffende herleving der Devotie toi O. L. Vrouw ter Nood, zich daarvoor aangespoord voelden om zoo mogelijk iets b|j te dragen tot de verspreiding daarvan en voor dat doel naar* medewerkers uitzagen, was een der eerste personen, die zij meenden te moeten, vra gen om hun pogen te steunen, de be kende, vrome en geleerde Archivaris, de heer Gonnet. Zijn innige Katholiciteit waarborgde, dat hij een ""ware ijveraar zou zijn, zijne ge leerdheid en zijne liefde voor de oude ge schiedenis van stad en land, waren een bijzondere aanbeveling om vooral hem te vragen, die uit den schat van zijn kennis zou kunnen putten, om wat hier en daar nog over die oude Devotie, bekend was en bewaard gebleven adn hét licht te brengen en aldus dien Devotie te verdiepen. Uitgenoodigd om zijn steun aan dit mooie werk te verleenen, was hij daartoe aan stonds bereid en met dankbaarheid herdenk ik hier zijne eerste persoonlijke kennis making mei hem, welke tot ware vriend schap zou leiden, in de landelijke pasto rie te Ouderkerk aan den Amsiel, bij Mgr. Graaf z g., die eveneens vol enthousiasme voor het mooie werk dat hier tc doen stond, ons aldaar had uitgenoodigd om te bespreken wat wij te dien opzichte ouden kunnen doen. Het verslag van die bijeenkomst, aan Mgr. Cailier gezonden, gaf Z. D, H. aanlei ding om de aanwezigen, Mgr. Graaf, Pater Kronenburg, C J. Gonnet, Jan Stuijt en ondergeteekende, de vereerende opdracht te verleenen, om, als leden van een Bis schoppelijke Commissie, die schoone De votie te bevorderen en te verspreiden. Zoo is dan de heer Gonnet van af den beginne aan dit mooie werk verbonden geweest en het zal wel niemand van de velen die hem gekend hebben, verwonderen, hoe het gebleken is, dat het goéd gezien was om hem daaraan te verbinden. Veel dankt de B. C. aan' de kennis van den heer Gonnet, aan zijne adviezen en oordeelen,, die hij op zoo prettige wijze wist te uiten op onze zoo intieme en vriendschappelijke vergaderingen, waar hij een geziene persoonlijkheid was en waarop hij nooit ontbrak. Wij zullen hem daar niet meer zien en noode missen; wanneer er echter de geest blijft heerschen. welken hij er mede heeft helpen brengen, dan zal dit zeker een ze gen zijn voor het werk, dat nog in de toekomst voor degenen die er aan verbon den zijn te doen blijft. Tot mijn zeer groot leedwezen was ik uitstedig, toen het bericht van zijn ver scheiden mij bereikte en zoo mocht ik, he laas, niet aanwezig zijn met de vele vrien den van hem, die hem ter uitvaart bege leidden, maar in den geest heb ik mij met hem vereenigd en ik acht mij gelukkig, dat ik nu nog op deze wijze uiting mag geven aan mijne persoon- Gisteravond vergaderde de Gemeente raad alhier, onder voorzitterschap van den loco-Burgemeester Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen. De raad was voltallig. B. en W. stellen voor aan de straat, tus schen de Bataviastraat en de Buitenzorg- s'raat, loopende van de Archipelstraat naar de Weltevredenstraat, den naam te geven van Soerakartastraat aan de straat ten westen van de Hooger- woerdstraat en daarmee evenwijdig loopende van de Schcterveenstraat naar de Dennen straat, den naam te geven van Cederstraat. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor Art. 1. Het eerste lid van artikel 20 van het algemeen werkliedenreglement, zooals dit laatstelijk is gewijzigd bij besluit van 10 Februari 1921, wordt gelezen als volgt De vastaangestelde en tijdelijke werklie den ontvangen een weekloon, hetwelk be draagt voor een volkomen werkkrachtig per soon, als volgt Voor een arbeider aan gemeentewer ken of aan den reinigingsdienst f35.10 Voor een straatmaker-handlanger 35.10 Voor een hulpfitter aan het gasbe drijf „35.10 Voor een magazijnknecht aan het gasbedrijf 36. Voor een arbeider-koetsier aan ge meentewerken of aan den reini gingsdienst 36.90 Voor een fitter aan het gasbedrijf 38.70 Voor een straatmaker 38.70 Voor een timmerman-arbeider aan gemeentewerken of aan den rei nigingsdienst 38,70 Voor den voorman van den reini gingsdienst 41.40 Art. 2. Aan art. 23 wordt een zesde lid toegevoegd van den volgenden inhoud „De bepalingen van dit artikel zijn niet van toepassing op den voorman van den rei nigingsdienst. Deze is, tot richtige uitoefe ning van zijn functie verplicht, zoo noodig ook buiten de gewone werkuren dienst te doen, zonder daarvoor extra belooning te ontvangen." De heer LOERAKKER stelde voor het salaris van den voorman te verhoogen tot f43. De VOORZITTER merkte op dat de verschillende voormannen allen gelijk be zoldigd werden en het trapsgewijze met 90 centen of veelvouden daarvan werd verhoogd, waarop de heer Loerakker voorstelde het bedrag van f-4L40 met 2x90 cent te ver hoogen, zijnde f 43.20, daar hij her sétaris van dezen voorman te gering, vindt. Het voorstel van den heer Loerakker wordt tenslotte met 7 tegen 8 stemmen aangenomen. B. en W. stellen voor tot goedkeuring van een eerste suppletoire begrootinfg voor het burgerlijk armbestuur, voor het dienstjaar 1925. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor tot vaststelling op nieuw van de huur voor de tweemaal 80 woningenaan- en bij het Meidoornplein. De heer RIJNDERS had, de rapporten van den directeur niet goed begrepen en vroeg een rapport van een accountant, wat een helder verslag inhield. De VOORZITTER vond dit goed, doch adviseerde dat hst besluit thans maar aan- l genomen moest worden, zoo als het was dan kon men* later verder discussieeren. Alzoo werd besloten. B. en W. stellen voor het perceel weiland der gemeente, gelegen aan den Vergierde- weg, groot 1.49.90 H.A., met ingang van 1 Januari 1926 dndershands te verhuren aan P. J. Oerlemans te Schoten tegen een huur- som van f 250.per jaar. Aldus goedgekeurd. Stichtingschool. B. en W. stellen voor om het verzoek van de heeren Visée e.a. tot stichting van een school, voor Openbaar voorbereidend on derwijs op het plein, behoorende bij schoool B. en 't aan te merken als „Fröbelonderwijs", niet aan te nemen, daar zij meenen dat én met het oog op de zeer op handen zijnde op heffing der gemeente èn den finantiëelen toestand het niet gewenscht is. Bovendien geven zij reeds thans als hun oordeel te kennen, dat hun de plaatsing .in het Noordelijke gedeelte beter voorkomt. De heer VISSEé zeide het standpunt van B. en W. niet te begrijpen, daar zij toch de wenschelijkheid tot stichting erkennen, op 't oogenblik is Schoten van iedere gelegen heid verstoken wat betreft een inrichting van Onderwijs, terwijl men niet weet hoe lang de opheffing van de gemeente nog duurt. Spr. zag geen enkele reden dat als de school op voldoenden afstand werd gebouwd vap Haarlem er iets op tegen kon zijn. De heer FIEIDSTRA ondersteunde de verklaringen van den heer Visee. De heer ALGRA had nog nooit gemerkt dat er uit de menschen zoo'n aandrang ge komen was om die school te stichten. De heer KLEIN bestreed dit en zeide dat reeds 7 jaren die aandrang had bestaaii. Men moest zelfs kinderen van zijn partij op de Christelijke school doen, waardoor men zelfs leerlingen van de partij van den heer Algra moest weigeren. Spr. was van meening, dat men het op zeer bescheiden voet kon op zetten, desnoods van 3 of 2 lokalen, wat op ongeveer 2800 per jaar zou komen rente en aflossing inbegrepen. De heer LOERAKKER was van oordeel dat als er een inrichting van openbaar voor bereidend onderwijs werd gesticht er een bepaling van gelijkstelling werd bij gegeven voor de bijzondere instellingen. Dat vorderde de billijkheid. De VOORZITTER zeide dat bij de wet de regeling van het voorbereidend onderwijs geenszins geregeld is. Toen de drang kwam is er door verschil lende zijden voor gezorgd en nu vond spr. het niet aangaan dat een andere richting nu maar direct beslag op de gemeente kas legt. Spr. zeide dat in Haarlem 'n stad met 80.000 zielen slechts één openbare school voor voor bereidend onderwijs was. Spr. was het met den heet*Loerakker eens dat dan ook dege nen die er zelf voor gezorgd hadden even eens op gelijke wijze behandeld dienden te worden. Bovendien stond de gemeentekas en nu niet zoo rooskleurig voor. Spr. zelf had nog nooit van een algemeenen aandrang uit de gemeente gehoord, waarom spr. nog niet den tijd gegekomen achtte om het te doen. Van bedoelde partij had men nooit de han den in elkaar geslagen om ook eens zelf wat te doen, gelijk de bijzondere inrichtingen zijn gekomen. De heer VISEE vond desondanks dat het toch een plicht van de gemeente was. Spr. wilde dan de consequentie ervan aanvaarden, wat de rechtsche partij betrof. De heer ANTHONISSE vond dat er aan de oprichting van,de school van de Colynso- straat zooveel offers gebracht waren, dat als dit voorstel er door kwam, er absolute ge lijkstelling moest komen. De heer LOERAKKER vond ook dat men bij een gemeente als deze niet een zoodanige school kon ontberen. Doch spr. kan er slechts op de door hem genoemde gronden in beginsel toe besluiten, als B. en W. met een uitgewerkt voorstel komen. De heer KLEIN vond dat men er werke lijk toe moest komen en kon zich, wat de gronden betrof met den heer Loerakker ver eenigen. De VOORZITTER stelde dan voor voor- loopig alleen het punt a behelzende het stich ten van een school voor voorbereidend onder wijs, aan te nemen. Dit wordt bij acclamatie goedgekeurd. B. en W. stellen voor tot voorloopige vast stelling der rekeningen van de bedrijven en van die der gemeente, over het dienst jaar 1924. Goedgekeurd. Verstrekking schoeisel en kleediiig. B. en W. stellen voor, hen te machtigen tot uitreiking vanJkchoeisei over te gaan als daartoe in bijzondere gevallen, te hunner beoordeeling, op medisch advies aanleiding bestaat en dan nog alléén als het betrokken kind geen klompen kan dragen. De heer VISéE vond dat men het stand punt wat ruimer moest nemen, dan in het prae-advies van .B. en W. werd aangeduid, b.v. dat ook de onderwijzers konden advi- seeren. De VOORZITTER zeide,. dat het abso luut de bedoeling is om het alleen te doen op het advies van 1 den geneesheer, dus wan neer het beslist noodzakelijk is. Anders zou men de deur maar open zet ten voor alle mogelijke gevallen, en dat vond spr. absoluut niet noodig. De heer CHR. JANSEN was het met den Voorzitter eens, dat de ouders voor de kin deren te: zorgen hadden, en als dat niet ging Maatschappelijke Zorg of andere vereeni- ging daarvoor moest zorgen. Daar was de gëmeente-kas niet voor. Het voorstel wordt hierna onveranderd aangenomen. Besluit. B. en W. stellen voor 1. In te trekken het bepaalde sub b van hun besluit van 27. November 1925 2. aan J. G. Opbroek, alhier, voor den bouw van 134 arbeiderswoningen, waaron der 4 winkel- en 2 bovenwoningen in deze gemeente of aan de eerste koopers van die perceelen, een bedrag van ten hoogste f 80.400,of ten hoogste f 600.per wo ning onder waarborg van 2e hypotheek te verstrekken. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor een wijziging op de heffing der Plaatselijke belasting, waarbij o.m. wordt bepaald, dat Het belastbaar inkomen naar beneden wordt afgerond. Indien het minder dan f 1600,be draagt, tot een veelvoud van f 50.Indien het f 1600.of meer bedraagt tot een veel voud v:.n f 100. Ter verkrijging van het belastbaar inko men wordt het overeenkomstig art. 4 be paalde zuiver inkomen verminderd met een som voor noodzakelijk levensonderhoud tot een bedrag van f 500.indien de belas tingplichtige gehuwd is. Bovendien wordt voor ieder eigen of aan gehuwd kind of pleegkind van den belasting plichtige beneden 16 jaar, dat niet zelf in de belasting is aangeslagen, afgetrokken Voor het eerste kind f 50.voor het tweede kind f 75.voor het derde kind f 100.voor het vierde kind f 125.voor het vijfde kind f 150.voor het zesde kind f 175.voor het zevende kind f 200.—; voor het achtste kind f 225.voor het ne gende kind f250.voor het tiende kind f 260.—; daarboven f 275. De heer LOERAKKER betuigt zijn in stemming met het voorstel van B. en W. om de groote gezinnen te ontlasten! Ook de heer VISéE vond het billijk dat de groote gezinnen ontlast werden, doch spr. wil de aftrek der ongehuwden ongewijzigd laten. De heer L.OERAKKER zeide dat de re geling van B. en W. wel de beste is, daar hierdoor de arme menschen geholpen wor den. De VOORZITTER zou eep voorstel van den heer de Vos om f 50.verminde ring ten sterkste ontraden. Het voorstel van B. en W. zou de gemeente f 2676.60 kosten maar 't idé van deri heer de Vos f 5432.86. De heer DE VOS zou dan de aftrek voo ongehuwden op f 550.— willen zien gesteld en de kinderaftrek op f 25.Dan zou hef de gemeente niet zooveel kosten. De heer WOLF had niet kunnen vermoe den dat er gesproken zou worden over de f 100.minder aftrek voor de ongehuwden. Spr. wilde het den raad ten sterkste ont raden. De heer VISéE noemt het f 550.ver minderingsbedrag een. uitstekend bemidde lingsvoorstel, Als de raad hiermede niet accoord ging zou de S.D.A.P. tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Een amendement op het voorstel van den heer De Vos om den aftrek voor ongehuwden op f 550.te brengen werd met 9 tegen 6 'stemmen verworpen. (Voor de S.D.A.P. en de heer Heidstra). Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 9 tegen 6 aangenomen. (Tegen de S.D.A.P. en de heer Heidstra). Ingekomen stukken. 1. Verzoek van L. Veltnuijsen, om hem met ingang van 12 Februari 1925 ontslag te verleenen uit zijn betrekking van monteur- electricien bij het gasbedrijf, alhier. Goedgekeurd. Mededeelingen. Hierbij werd gezegd 1. dat bericht is ontvangen, dat de Kroon niet is ingegaan op het voorstel van den raad, tot vaststelling op nieuwe wijze van het maximum aantal drankvergunningen in deze gemeente, op grond, dat naar het oordeel der Regeering, de redactie van het voor stel niet voorziene bezwaren zou kunnen opleyeren en de thans bestaande regeling van automatische daling voor Schoten ais de 'meest - wénschelijke wordt beschouwd 2. dat ter inzage zijn gelegd het ont- werp-kohier, met uitbreidingsplan der ge meente en verdere stukken met betrekking tot de- heffing van een bouwterrein-belasting; 3. d?.t ter inzage is gelegd een schrijven van de huurcomrnissie waaruit blijkt, dat 'door haar steeds regelmatig wordt verga derd 4. dat Burgemeester en Wethouders den directeur van gemeentewerken hebben ge machtigd om, in overleg met het burgerlijk armbestuur, voor het sneeuwruimen werk- loozen te werk te stellen. De heer WOLF stelt voor, daar de veror dening van de bouwterrein-belasting niet is uit te voeren haar maar op te heffen. De heer KLEIN is daar absoluut op tegen en vindt dat zij gehandhaafd moet blijven om dat volgens spr. dit de eenige belasting is die nu eens niet den arbeiders treft. Men heeft alleen maar het collier in elkaar te zetten* De 'VOORZITTER. Ta juist, dat is 't 'm! De heer KLEIN. Dan moeten ze hun her sens maar 'ns inspannen. Bij een andere belasting gaat het ook wel. De heer LOERAKKER is het met den heer Klein eens, om van hen, die hun geld in Schóten verdienen belasting te heffen. Alleen voelt spr. de moeilijkheden om een kring te trekken wel sterker. Spr. stelt dan voor om de belasting te heffen, wanneer zij den grond verkoopen. Heft men de belasting stuksgewijze ieder jaar dan zou men daardoor ongetwijfeld een stijging van de gronden teweeg brengen. Spr. vroeg of de verordening niet zóó als door hem aangeduid mogelijk zou zijn. De VOORZITTER antwoordde dat de belasting die de heer Loerakker bedoelt pok in de wet bestaat, doch .aan de voorwaarden daarvan voldoet de gemeente Schoten niet, daar de bepaling verband houdt met het uit voeren van de gemeente bouwwerken. Spr. heeft zelf de heffing van de belasting voorgestaan doch de practische bezwaren zijn te groot om het door te voeren, daar men daardoor de grondprijzen laat stijgen, wijl men het toch op den kooper verhaalt. De heer VISEE is van oordeel dat men er alleen op tegen is omdat er de tendenz in zit, dat alleen de arbeiders, er nu eens niét aan mee betalen. Spr. ziet er geen nut in, om de verordening in te trekken. De heer HEIDSTRA begrijpt niet waarom de raad er thans tegenover staat daar deze verordening reeds in 1924 is aangenomen. De heer C03ELENS zeide dat hij als lid van de commissie de uitvoering dezer ver ordening had onderzocht en het waarschijn lijk slechts f 4000.zou opbrengen. De VOORZITTER zag gaarne de dis cussie geëindigd omdat alleen de mededee- ling aan de prde was dat hef plan ter inzage iS gelegd, en hetgèén agénidap'unt uitmaakt. De heer LOERAKKËR spreekt toch nog even zijn meening uit, dat de verordening doorgevoerd moét worden. De discussie wordt hierna gesloten. De andere mededeelingen gingen zonder aanmerking door. Bij de rondvraag vroeg o. m. de heer Visée aangaande de ingediende motie op de foren senbelasting. De VOORZITTER antwoordt dat hij persoonlijk de zaak in het college van B. en W. van Haarlem heeft besproken en dat aan B. en W. van Haarlem een schrijven zal worden gezonden. Op die manier wordt ge tracht den menschen practisch te helpen. Er zal ook een adres aan de regeering inzake wetswijziging worden gezonden, maar daar toe .is nu de tijd buitengewoon ongunstig. Hierna wordt de vergadering ruim kwart over II uur gesloten en gaat de raad in be sloten zitting over. Feestavond R. K. Vroouwenbnd. Gisteravond hield de afd. Flillegom v. d. Ned. R. K. Vrouwenbond haar jaarlijkschen feestavond in Hotel Sistermans. De op- xomst was goed. Te circa 8 uur opende me vrouw Litjens-Van den Donk met een woord vah wëiitom en wenschte den aanwezigen een gezelligen avond toe. Vervolgens werden door de leden der tooneelclub eenige voor drachten gegeven, waarom bizender gelach- chen werd. Na 'n viertal voordrachten kwam de pauze. Dit was een goede gelegenheid om de -dames te tractse.ren, terwijl tevens een aanital loten werd verkoch, waarvan de opbrengst ten bate van dec Watersnood. Na de pauze volgde het leuke blijspel „Slimme Liesje," Om dit stukje, bestaande uit 3 bedrijven, is hartelijk gelachen. Pas toor 'Krook bedankte de dames voor haar mooi spel en hoopte ze nog vele malen te zien optreden. Wie nog aan de Tooneelclub wenschtte komen, kan zich bij de presi dente opgeven. Te hplf 12 ging men voldaan huiswaarts. De Vossclaan en Dwarsstraat in donker. Het is vandaag een week geleden, dat de eléctrische lantaarn aan de Vosselaan en Dwarsstraat, waar wij al reeds melding van gemaakt hehben, door een Fordauto aange reden werd en weggehaald is. Maar hij is rog niet vervangen, zoodat het met den avond ontzettend gevaarlijk is. Gisteravond stond" een vrouw, die uit de Vossedwarsstraat kwam, plotseling vlak voor de sloot. Het scheelde weinig of de vrouw was er ingeloopen. Een lantaarn is hier hard noodig. De Twee Weezen. In aansluiting op de advertentie, voorkomende in het nummer vao heden, verzoekt men ons te willen melden, dat de belangstelling voor de op voering van De Twee Weezen buitenge woon gróót is. Donderdagavond reeds was van het aantal beschikbare plaatsen ruim de helft verkocht. Op alle rangen zijn thans nog plaatsen beschikbaar, maar degenen, die het mooie stuk willen zien, raden we aan, zich alsnog tijdig van plaatsbewijzen te voorzien. Ongetwijfeld wordt het Maan dag een „uitverkochte" zaal, B. G. V. Turnlust, Tumlust vierde giste renavond feest wegens haar 15-jarig be staan, daartoe waren uitgenoodigd kunst- livende leden en donateurs. Een zeer uit gebreid programma was voor dezen avond vastgesteld en gerust kan gezegd worden, het werd correct üitgevóerd. De opmarsch van turnsters en' turners slaagde ondanks de beperkte ruimte zeer goed. Ic verschillen de gedeelten lieten meisjes en jongens, da mes en heeren zien welke vaardigheid zij zich onder de* goede leiding van den heer Witland hadden verkregen. Het keurkorps van den K. N. G. V. trad op als medewer ker/ en het bestuur heeft hieraan goed ge daan, waarlijk het kunnen van deze hee ren- wekte aller bewondering. Men kan gerust zeggen dat Turnlust zijn genoodigdea een genotvollen avond heeft verschaft, waardoor zij zeer zeker aller steun zal hebben veroverd. Zij kunnen zoo doorgaan de, een goed figuur maken in de turn- wereld en zullen nog menigmaal het pu bliek in de gelegenheid stellen van hun prachtige toeren te genieten. Mishandeling. Door G. Sopvarende van den stoomtrawler Stormvogel IJ M. 90, is aangifte gedaan van mishandeling door B. de J. Tegen dezen persoon is proces-ver baal opgemaakt. Import van Engelsche harirvg,In de visschershaven kwam aan de vrachtlog- ger Dirk Job, IJ. M. 314, met een lading bestaande u.t 762 vaten haring en 90 ledige vaten, voor de H. J„ uit Yarmouth. De nieuwe wijze van afslaan. Wij kunnen thans mededeelen, dat vaststaat, dat de proef, in December genomen, met een nieuwe wijze van afslaan, in een af zonderlijk lokaal ter voorbereiding van een electrische afmijninstallatie, i op grooten schaal en van langeren duur als toen, her haald zal worden. De bezwaren, die daartegen van ver schillende zijden werden ingebracht, zijn dus rr'et voldoende geweest om de directie te rtuigen, dat hen onmogelijk zou zijn. Schip gestrand. De stoomtrawler „Prot- sus'' IJmuiden 154, is gisterenavond 8 uur op de thuisreis nabij Kamperduin gestrand. Hedenmorgen half vijf bij wassend water kwam het schip met eigen kracht weer en kon de reis voortzetten, DE WATERLEIDINGWERKEN. Naar wij vernemen is thans ook voor het derde gedeelte van de waterleidingswerken in deze gemeente (het leggen van de trans portbuizen) door het provinciaal waterlei dingbedrijf van Noord-Holland aanbesteed. Dit gedeelte, omvattende het Zuidelijk en Zuid-Westelijk gedeelte van dezen polder werd gegund aan de firma Valk te Purmer- end. De werkzaamheden verbonden aan het leggen van de buizen zullen daar nu ook spoedig een aanvang nemen. Het getal werk- loozen zal hierdoor in dezen polder weer kleiner kunnen worden. Liefdadigheidsavonden. Op een daar toe te Hoofddorp gehouden bijeenkomst van afgevaardigden van verschillende ver- eenigingen is na gemeenschappelijk over leg besloten om een tweetal liefdadigheids avonden te organiseeren, waarvan de op brengst zal strekken ten bate van de nood lijdenden in de door watersnood geteisterde streken. Het moet in de bedoeling liggen om één der avonden te bestemmen voor het optreden van de tooneeivereenigingen met medewer king van het Fanfarekorps en den anderen avond gelegenheid te gever; aan de zangver- eenigingen en gymnastiekvereeniging, even eens met welwillende medewerking van het Fanfarekorps. Eerstgenoemde avond zal staan onder leiding van den heer Koning eru laatst genoemde onder leiding van den heer Knaap. Aan de voorbereiding wordt reeijs druk gewerkt. Vinger afgekneld. De timmermans knecht C., alhier, had Donderdag het on geluk met zijn hand in een in werking zijnde zaagmachine te komen. Een' zijner vingers werd nagenoeg geheel afgesneden. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. R.-K. Ziekenhuisfonds. In het verslag van de oprichting van een R.-K. Ziekenhuis fonds staat vermeld, dat kinderen beneden 13 jaar vrij zijn van betaling van contribu tie. Dit moet zijn 18 jaar. Ook is het geen R.-K. Ziekenfonds, maar R.-K. Ziekenhuis fonds. Conceit. Er wordt .een uitvoering ge geven in de groote zaal van het St. Bavo- Gebouw aan de Smedestraat te Haarlem, door de R. K. Harmonie „St, Jacobus" op Maandag, des avonds te half 8 de groote zaal, met medewerking van 'zeer be kende Duo Van Musscher uit Haarlem. Na afloop gezellig samen zijn, onder leid.ng van den heer F. J. Warner, R. K. Dans meester te Haarlem. Entrée 1.des avonds aan de zlal met inbegrip van stedelijke belasting. Wie een ple zieren avond wil. kome naar de Bavo. Want het belooft veel. Het be. stuur behoudt zich het recht voor - om per sonen, ook dames te weigeren, zonder op gave van redenen. Veer bet „Witte Kruis". Er zijn reeds eenige fraaie prijzen beschikbaar gesteld, voor de verlat ng van het Witte Kruis, waaronder een fraai schilderstuk, hetwelk te bezichtigen is in het sigarenmagazijn van den heer De Wit in de Laan. Wie volgt met een prijsje te geven? Het is voor een goed doel, Burgerlijke Stand. Getroüwd: B. N. Stals en J. B. M. van Gulick. Overleden; B. N. Roose, 87 j. G. J. Dingerdis, 59 j., wonende te Haarlem. J. G. Veenenbos, 61 j. A. J. Grootegold 34 j. 13 FEBRUARI. EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN 59.50 PARIJS 9.30 BRUSSEL 11.45 WEEHEN 36 - LONDEN 12.15 STOCKHOLM 66.95 KOPENHAüFN OSLO iii 11 51 30 BAZEL i i i 48.15 YORK 2.501/4 ROME 10.15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5