m I Vasten- en Onthoudlngswet en dispensatie. Een doodelijk ongeluk met de stoomtram. Voornaamste Nieuws De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland PEIMAAHTHRACIET VERZEGELDE ZlXKiii Zaligheid in den Heer. Amsterdamsche Anthraciet P deteiaam Maandag 15 Februari 1926 50ste Jaargang No. 16175 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Aan de hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloovigen mTENT MA STADSNIEUWS. Jeugdcommissie van het Diocesaan Kruisverbond. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. BINNENLANDSE NIEUWS. Mr. Limber" zet zijn pogingen voort. Het 12V2-ja«g Priesterfeest van Kap. W. M. Bosch. 0 J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Ook te Amsterdam Leiden - Bussum - Naardin Ce abonnement prijs bedraagt voor Haarlem et Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No 5970 i Advertcntiên 35 cents j»a regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusccben den tekst) als ingezocoen mededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adw& tentiën 1—4 régels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. AHe abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende voorwaarden f^Hnf) j,*LevensIange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Ct) bij een ongeval met f O f| Uj ver'"es van een hand, flOC bij verlies van een f 5fl M bij 'n breuk vanfAfi bij verlies y. een '.itkeeringen: 1 uüUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: uU.'doocelijken afloop: 1 auü," een voet of een oog: I duim of wijsvinger: been of arm: andere vinger. Aan het einde van het zoo glansrijk ver- loopen jubeljaar te Rome heeft Z. H. Paus Pius XI een Encycliek gericht san de ge- beele wereld, waarin Hij klaar en duidelijk uiteenzet, dat Jesus Christus én als eenig- geboren Zoon van den Hemelschen Vader én als Verlosser der wereld is de Koning der koningen, aan Wien alle macht gegeven is in hemel en op aarde, Wiens rijk geen einde zal hebben. Aan Zijn heerschappij zijn engelen en menschen onderworpen. Geen sterveling, die niet verplicht is de geboden van Christus te onderhouden Onder den hemel is aan de menschen geen andere naam gegeven, waarin zij zalig moeten worden, dan de naam van Jesus Christu's. Opdat de menschen meer en meer door drongen zullen worden van den plicht aan dien Koning Christus dc hulde der aanbid ding te brengen, met de algeheele onder werping aan Zijn wil heeft Z. H. bepaald, dat telken jare op den' laatsten Zondag van October, dien n.l., welke den feestdag Al lerheiligen voorafgaat, over geheel de we reld de feestdag van Jesus Christus Koning zal worden gevierd en tevens op dienzelfden dag jaarlijks de toewijding zal worden her nieuwd van het menschelijk geslacht aan het Allerheiligst Hart van Jesus. Van de er kenning van dat Koningschap van Christus is alleen het heil der wereld te verwachten. En wee de wereld, indien dat Koningschap geloochend zou worden! Wordt Christus uit de maatschappij verbannen, dan is daarmee de grondslag van recht en plicht vervallen. Zoodra, zegt de H. Vader, God en Jezus Christus uit de wetten en de gemeenschap verwijderd zijn, zoodra bet gezag niet meer aan God maar aan menschen ontleend wordt, zijn de grondslagen van het gezag verdwenen en is het motief vervallen, waar om enkelen het recht zouden hebben te be velen, anderen den plicht om te gehoorza men en moet ten slotte de gehtele men- schelijke samenleving ineenstorten, daar deze nie* meer gesteund wordt door een krachtigen steun en stut. Zoo heeft de thans roemrijk regeerende Paus opnieuw voor de wereld betoogd, het geen zijn hoogvereerde voorgangers de we reld steeds hebben voorgehouden, dat name lijk het heil der wereld alleen te verwachten is van den terugkeer tot Christus, die is de weg, de waarheid en het leven. Op deze eenvoudige waarheid van het Koningschap van Christus den Verlosser der Wereld, Be. rusten de zwaarste verplichtingen van den mensch. Immers is Christus onze Koning, dan zijn wij Zijn onderdanen, die Htm moe ten dienen met alle vermogens en krachten die in ons zijn. Zijn wet moet voor onj zijn de hoogste wet des levens. Blijven wij tekort in het volbrengen van Zijn wil, dan treft ook ons het verwijt van Christus aan de Farizeeën: dat volk eert Mij met de lippen, maar hun hart is verre van Mij. In 1924 hebben Wij in een gezamenlijk schrijven van het Episcopaat erop gewezen dat, helaas, de wufte, lichtzinnige geest van zinnelijkheid en genotzucht ook bij de aan Onze zorgen toevertrouwde geloovigen meer en meer veld wint en dientengevolge de degelijke, echt godsdienstige geest van wel eer uit ménig huisgezin is verdwenen. Diep doordrongen van de zware verplich ting Ons opgelegd om te waken over de kudde aan Onze leiding toevertrouwd, ach ten Wij Ons andermaal verplicht gezamen lijk U, B. G., te wijzen op een groot gevaar, dat tegenwoordig meer dan vroeger het godsdienstig leven bedreigt en dat reeds menig godsdienstig huisgezin heeft verwoest n.l. de slechte lectuur. Voor velen, B. G., is de lectuur een le vensbehoefte geworden. In alle rangen en klassen der maatschappij wordt gegrepen naar het boek, het tijdschrift de krant. De meerdere verstandelijke en geestelijke ont wikkeling, ook van de volksklasse, de stij gende onvoldaanheid van het leege leven van velen, de trek naar het sensationeelc, dit alles leidt er toe de zucht- tot lezen aan ie wakkeren. Men wil lezen om zich te ont wikkelen, om op de hoogte te blijven, ten einde over actueele onderwerpen te kunnen meepraten, om niet voor achterlijk te wor den aangezien in gezelschap van vrienden en kennissen. En met dergelijke beweringen wil men zijn geweten sussen en meent men gerechtigd te zijn boeken, tijdschriften kranten te lezen, van welke men weet, dat ze voor het godsdienstige leven, voor het ongerept bewaren van het geloof en de rein heid des harten verderfelijk zijn. En het slechte boek, het slechte tijdschrift, het slechte blad, zelfs het zoogenaamde neu trale blad, doet geleidelijk maar zeker zijn werk. Als een geestelijk gif ondermijnt die lectuur het zieleleven, brengt onrust en ver warring w geest en hart en geeft ten slotte den doodsteek aan het godsdienstig leven. Mocht iemand meenen dat deze bewering overdreven is, dan is de droeve ondervin ding daar om haar te staven. Meerderen, helaas, hebben door slechte lectuur hun ge loof verloren. De slechte lectuur is dan ook den katholiek verboden, omdat daarin de geloofs- en zedenleer der Kerk worden aan gevallen, gespot wordt met alles, wat den katholiek heilig en dierbaar moet zijn. Het materialisme naast zinnenprikkelend realis me in deze lec,tuur doet den lezer vergeten, dat God zijn geboden gegeven heeft voor alle menschen en voor alle tijden. De Kerk is verplicht zulke lectuur te verbieden om ook hare kinderen die zelf dat gevaar niet bespeuren te beveiligen. Nu zegge men niet, dat het lezen van zulke lectuur zonder schadelijke gevolgen aan geest en hart kan voorbijgaan. Wij weten immers allen, B. G. de mensch is van nature tot het kwade ge neigd, de booze begeerlijkheid leeft in ieder van ons, en deugd beoefenen, braaf, gods dienstig leven kost ons moeite en strijd. In dien iemand nu voortdurend boeken en bladen leest, waarin de zonde wordt voor gesteld als een vergeeflijke, natuurlijke zwakheid, de deugd wordt beschouwd als een dwaze conventie; waarin verleiding en bedrog worden verheerlükt; de schijn-we- tenschap het geloof in de door God geopen baarde waarheid bespot en een noodlot theorie bet Godsvertrouwen ondermijnt moet dan zoo iemand, vragen Wij, niet nood zakelijk zijn gelooi verliezen en tot volsla gen zedeloosheid vervallen? Het is dan ook piet te venyonderen, dat tegenwoordig zoo veel misdaden te betreuren zijn, misdaden die getuigen van algeheele zedelijke ver wording. Ook de zoogenaamde neutrale ontspan ningslectuur van onzen tijd is verderfelijk voor een ieder, maar vooral voor de jeugd. Meestal behelzen deze boeken liefdesge schiedenissen, beschreven op een wijze, welke op de verbeelding inwerkt, de nieuws gierigheid opwekt de hartstochten prikkelt en zoo den lezer of de lezeres tot zonde brengt. En is eenmaal de leestlust van der gelijke boeken in leeswoede ontaard, dan, B. G., wordt rijp en groen, goed en slecht verslonden. De boekenmarkt wordt letter lijk overstroomd met dergelijke minder waardige lectuur, hetgeen wel bewijst, dat talloos velen-^die boeken lezen. Niet zelden wordt de verontschuldiging vernomen: Die lectuur werkt op mij niet na- deelig, ik laat er mij niet door medesleepen. Betreurenswaardige verblinding! Die bewé- ring wordt weersproken door de dagelijksche ervaring, welke klaarblijkelijk aantoont dat niemand aan de verleidende kracht dér slechte lectuur kan ontkomen. Doch al zou het zoo zijn, aan nog rust op U de plicht slechte lectuur verre van U te houden om het slechte voorbeeld, dat gij anders zoudt geven en waardoor gij anderen tot slechte lectuur zoudt kunnen brengen. Wij vermanen daarom met allen aandrang de ouders, om waakzaam te- zijn en streng toezicht te houden op de lectuur hunner kinderen. Bedenkt wel, dat het boek, en niet het minst een dergelijk boek, veel aantrek kelijks heeft voor kinderen. Weest een voorbeeld voor uwe kinderen, voor uw buis gezin Leest zelf geen bladen of boeken die direct of indirect een gevaar zouden kun nen zijn voor het geloof en de reinheid uwer kinderen of i^en ergernis voor uwe onder- hoorigen. Koopt en leest dergelijke bladen en boeken nooit, ook niet op reis, vraagt daar zonder menschelijk opzicht katholieke lectuur. Leidt den leeslust uwpr kinderen in de goede richting, en mogen zij van u leeren slechte lectuur te verafschuwen. Steunt ook, B.G., zooveel in uw vermo gen is, èn moreel èn financieel de goede pers, met name dc dagbladpers. Bedenkt wel. B. G; de pers is de grootmacht van onzen tijd. Het dagblad is de kracht van elke partij, het growte middel om propagan da te maken voor hare beginselen. Vandaar dat er geen partij is, noch op godsdienstig, noch op politiek terrein, die niet allereerst zorgt een blad te hebben van .hare richting. Móchtén toch alle katholieken beseffen, hoe gebiedend noodzakelijk het is de katho lieke kranten te steunen! Z. H. Paus Pius X roemrijker gedachtenis heeft weleer gezegd: „wat baat het kerken te bouwen missies te houden, scholen op te richten, alle krachtinspanning der katho lieken zullen onvruchtbaar blijven, indien ze niet tevens zich weten te bedienen van het wapen, de katholieke pers." Het is dan ook diep té betreuren, B. G., dat er nog altijd tal van katholieke huisgezinnen zijn, waarin geen katholieke krant komt. En dat nog wel, terwijl wij in ons land een katholieke dagbladpers hebbén, welke de bewondering wekt van de wereld. Beseften de katholie ken dat voorrecht en de kracht daarin ge legen dan zouden zij zich op katholieke bladen abonneeren en niet langer liberale kranten lezen, waarvoor thahs zeker geen enkele geldige reden meer kan worden aan gevoerd. Steunt ook, B. G., de katholieke leesbibli otheken, welke in meerdere parochies zijn opgericht, omdat men wist, dat vele paro chianen lazen en lezen wilden, en zoo gevaar liepen verkeerde lectuur in handen te krij gen. Ernstig vermanen Wij dan ook de direc teuren dier bibliotheken, alsmede de cen soren die met het toezicht daarop belast zijn, dat zij met de meeste nauwgezetheid er voor waken, dat geen onbehoorlijke lec tuur daarin binnensluipt. Tenslotte, B. G., vermanen Wij U nog veel te bidden voor onzen H. Vader den Paus en voor Hare Majesteit onze geëei- biedigde Koningin. En zal dit Ons herderlijk schrijven in alle tot het Aartsbisdom en de Bisdommen van Nederland behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een Rector is aange steld, op Zondag Quinquagesima op de ge bruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven den lsten Februari 1926. t H. VAN DE WETERING. Aartsbisschop van Utrecht, t A. J, CALLIER, Bisschop van Haarlem f L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, f A. F. DIEPEN. Bisschop van 's-Hertogenbosch. I. Vastendagen zijn: 1. Alle dagen van de veertigdaagsche Vasten, uitgezonderd de Zondag en Paasch- zaterdag na 12 uur 's middags 2 De Quatertemper-Woensdagen, Vrij dagen en Zaterdagen door het jaar. 3 De Vigiliedager van Pinksteren, Maria- ten-Hemclopneming, Allerheiligen en Kerst mis, behalve wanneer zij op een Zondag vallen Op al deze dagen zijn tot vasten verplicht zij, die hun 21e jaar voleind hebben en hun 60e jaar nog niet zijn ingetreden', en niet om gegronde reden ontslagen o£ verontschuldigd zijn. Zij mogen op die dagen slechts een maal daags een vollen maaltijd, 's avonds een zoogenaamde collatie en 's morgens een stukje brood gebruiken; het- volle maal mogen zij echter ook s avonds en de col latie tegen het middaguur nemen 11 II Onthoudingsdagen zijn I In de veert gdaagsche Vasten. Asch- Wuensdag alle Vrijdage Quatertemper- Woensdag en -Zaterdag in de eerste volle week en Paasch-Zaterdag tot 12 uur 's mid dags Op de overige Zaterdagen behalve de twee genoemde ontslaan Wij krachtens speciaal Indult, voor dit iaar van het ont- bmdingsgebod 2. De Quatertemperdagen door het jaar. 3. De bovengenoemde Vigiliedagen, be halve wanneer zij op een Zondag vallen. 4. Alle Vrijdagen dés jaars. Op al deze dagen zijn tot onthouding ver plicht zij, die hup 7e jaar voleinde hebben en niet om gegronde reden ontslagen of ver ontschuldigd zijn. Zij mogen op-die dagen geen vleesch noch jus uit vleesch gebruiken; maar eieren, melk, boter, kaas en spijzen met dierlijk vet bereid, zijn op alle dagen des jaars, zelfs op Goeden Vrijdag, aan allen geoorloofd. III Indien op vastendagen vleesch is toe gestaan, mogen zij, die tot vasten gehouden zijn, slechts eenmaal daags eri wel alleen bij hun hoofdmaal vleesch ep jus, uit vleesch ge bruiken; zij, die van de verplichting tot vas ten vrij, ontslagen of verontschuldigd zijn, mogen meermalen daags vleejsch cn jus uit vleesch gebruiken; allen mogen vleesch en jus uit vleesch en visch bij hetzelfde maal gebruiken. IV Indien buiten de veertigdaagsche Vasten een ter plaatse geboden feestdag op een vasten- of onthoudingsd^g valt,' houdt daardoor vanzelf dien 'dag het vasten- en onthoudingsgebod op: en indien een Vigilie dag op een Zondag valt, behoeft hij niet op Zaterdag vervroegd té' worden V Krachtens speciaal Indult- staan Wij voor dit jaar het gebruik van vleesch en jus uit vleesch toe op alle dagen; behalve al leen op Goeden Vrijdag. 1. Aan de Militairen, Maréchaussees of Gendarmen, Douaniers df tolbeambten, in zooverre deze allen in actieven dienst zijn, benevens aan hunne inwonende familieleden en bedienden en aan hunne genoodigdén 2: Aan de gevangenen. 3. Aan het personeel der stoom- of clec- trische booten, treinen en trams, namelijk de stokers, jmachinisten.l conducteurs, seinge vers, postbeambten en remmers in vasten dienst, benevens aan hunne inwonende fami lieleden en dipnstboden. 4. Aan de "arbeiders, die doorgaans of bovenmate zware of zeer ongezonden arbeid verrichten, zooals bijvo.orheeld de stokers en arbeiders bij ring-, gas-, aardewerk-, por- celein- en glasovens; de glasblazers en glas slijpers, de zoogenaamde faienciers; de ar beiders, die in- dè papierfabrieken onder een zeer hoogen warmtegraad werken; de arbeiders der suiker- en zinkwitfabrieken, de steenbakkers en de gravérs'en kruiers van natten turf Deze dispensatie geldt even eens voor dé huisgezinnen,- waarvan de vader of een ander, inwonend lid bovenge- noeinden arbeid verricht qn pok Vóór de in wonende dienstboden. 3). 5. Aaö de arbeiders der'kolenmijaen, zoowel onder- als bovengrondsche, bene vens aan hunne familieleden en anderen, die bij hen inwonen. 6. Aan de bedienden die bij familiën, uil sluitend uit hiet-katholieke leden bestaande, inwonen. 7. Aan allen, die op reis ziinde in een hotel of restaurant hun maaltijd gebruiken, met dien verstande dat Onze onderhoori- gen ook buiten Nederland van deze dispen satie gebruik kunnen maken. 8. Aan de zeevarenden, voor zooverre zij als Onze onderhoorigen kunnen beschouwd worden doch slechts wanneer zij zich bedie nen van den schcepkost en dan alleen ge durende de zeereis. 2) VI Degenen, die in de veertigdaagsche Vasten op de Zaterdagen, waarop tengevolge Onzer dispensatie vleesch en jus uit vleesch is toegestaan daarvan gebruik maken, zullen op elk dier Zaterdagen zeven maal het Onze Vader en het Wees Gegroet met de twaalf Artikelen des Geloofs bidden, of mét Paschen minstens 15 cent offeren. Bij nalating der voorgeschreven gebeden ook maar eens is men het geringe offer aan geld geheel verschuldigd. De offers zullen gestort worden in een daartoe bestemde bus, door de Eerw heeren Pastoors aan te wijzen. Nog vermanen Wij alle aan Onze zorgen toevertrouwde geloovigen, om door aal moezen en andere goede werken aan te vul len wat door het gebruik maken van de door de Kerkelijke Overheid ingevoerde verzach tingen en verleende dispensatiën aan hunne boetedoening ontbreekt f AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Exemplaren van deze lijst zijn verkrijg baar aan de drukkerij van bet Sint Jacobs Godshuis. Toen ongeveer 8.45 gisteren de stoomtram tjit de richting Haarlem arriveerde aan de haltq bij de R.-K. Kérk te Sassenheim, stap te zekere heer R-, sedert kort inwoner van j Sassenheim, ten huize van P. in de verkeer de richting uit, met het noodlottig gevolg dat hij onder de zij-assen der in beweging zijnde tram geraakte. Met zware kneuzingen werd hij opgenomen en in zijne woning, die zich vlak bij de halte bevindt binnengedragen, Te ongeveer 11.30 is hij aan de bekomen verwondingen 'ovrleden Niet te veel kan er op gewezen worden toch vooral bij het uitstappen van Tramwa gens oplettend te zijn. Zondagmiddag vergaderde de Jeugdcom missie met de leiders der Jongensbonden en bestuursleden van Kruisverbonden in hef gèbouw „St. Bavo" ter bespreking van het jeugdwerk der Katholieke Drankbestrijding De opkomst was uitstekend er waren een veertigtal afgevaardigden bijeen,' waarvan (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 59'A uur en in het St. Joscph- gebouw te Halfweg dc 2e Dinsdag van iedere maand, van 56'A uur tal parochianen, dat blijkbaar het feest har telijk meeleefde en een zangkoor dat zi>n beste beentje voorzette, het droeg alles bij om dit misoffer luister bij te zetten. Zooals bekend, is, kapelaan Bosch de di- digent van het kathedrale zangkoor. Met liefde en veel succes besteedt hij vele uren aan de scholing en vervolmaking van den kerkzang in onze kathedraal. En treffend was het dat den dirigent op dezen dag een ongewoon mooi huldeblijk werd aangeboden door de voortreffelijke uitvoering van Die- penbrock's Veni Creator bij den aanvang Aan liet Doorluchtig Episcopaat zijn eenige dubia voorgelegd aangaande onze vastenwet, waarop de volgende antwoorden zijn gegeven 1 Mogen zij, die tot vasten gehouden zijn, bij de collatie VET gebruiken? Ja, gesmolten vet. 2. Mogen zij, aan wie krachtens V van de Dispensatie in de Vastenwet het gebruik van vleesch en jus uit vleesch is toegestaan op alle dagen, behalve alleen op Goeden Vrijdag, ook wanneer zij tot vasten gehouden zijn, toch bij de collatie vleesch gebruiken? Neen, zij, die tot vasten gehouden zijn, mógen slechts éénmaal daags en" wel bij den vollen maaltijd (hoofdmaaltijd) vleesch en jus uit vleesch gebruiken 3. a) Als een kostganger krachtens V sub 4 van de Dispensatie in de Vastenwet, alle dagen, behalve alleen op Goeden Vrij dag, vleesch en jus uit vleesch mag gebrui ken, mag dan ook het geheele huisgezin, waar hij in den kost is. vleesch eten? b) Zoo ja, mag dan ook het geheele huisgezin vleesch gebruiken als er een kost ganger is, wien krachtens V sub 1 en 3 het gebruik van vleesch en jus uit vleesch is toegestaan? Ad a): Neen. Ad b): Neen De kabinetsformatie. Naar het Corr.-Bur. verneemt, zet mr. J. imburg, die zooals gemeld H. M. de Koningin verslag beeft uitgebracht .van den stand van zaken met betrekking tot di vor ming van een extra-parlementair kalbinet, zijn pogingen tot kabinetsformatie -YQ0|rt. JHR. RUIJS DE BEERENBROUCK f- Een foto van de begrafenis van Jhr. Ruijs de Beerenbrouck te Holtum, Het stoffelijk overschot wordt uit het kasteel gedragen. Op den achtergrond het kasteel „Wolfrath velen uit veraf gelegen plaatsen Zelfs Mid delburg was vertegenwoordigd. De voorzitter der Jeugdcommissie, de heer H.B. v.d, Sandè heette allen welkom, in het bijzonder den geestelijk adviser#; den Weleerw. Heer Taman en den heer Van Dam, oud-voorzitter van het Diocesaan Kruisver bond. De besprekingen, die op zeer aangenamen toon gevoerd werden, betroffen hoofdzakelijk de verschillende détails van de organisatie, de werkwijze en het resultaat der Jeugdver- bonaen. De secretaris, der Jeugdcommissie, de heer G.P. Bon, leidde aan de hand van de binnengekomen vragenlijsten het onder werp in, waarna de verschillende jeugdleiders hun meening omtrent het punt weergaven. Eene vergelijking van werkwijzen en resul taten was zeer leerzaam. Er bleek plaatselijk eenig verschil te zijn in de inrichting der bijeenkomsten'van den Jongensbond, maar in 't algemeen werden deze punten gevolgd alcoholcursus, leerzame lectuur, ontspanning. Terwijl op sommige plaatsen een tooneel of muziekclub goed werkte, bracht die op ande re plaatsen vervlakking teweeg. Over de medewerking van de onderwijzers werd geklaagd. Zij houden zich nog al te veel afzijdig van dezen vorm van jeugdwerk, terwijl, wiér zij als leiders optreden, de jongensbond altijd bloeit. De Jeugdcommis sie zou, in samenwerking met de „Commissie voor Drankbestrijding", trachten meerderen steun van de onderwijzers te verkrijgen. Met nadruk werd er op gewezen, hoe noo- dig het is aanstaande leiders te kweeken, op dat een jongensbond niet met één persoon staat of valt. In meerdere plaatsen wisselen de krachten elkander af. Over den leeftijdsgrens voor de leden der jongensbonden werd verschillend geoordeeld. Als regel is gesteld van 1218 jaar. In Am sterdam voelde men voor verlaging, om de kinderen reeds te winnen, vóór de patronaten hen geheel in beslag nemen. Anderen wezen op de moeilijkheid van het groote verschil in leeftijd, waardoor splitsing noodzakelijk is. In verband hiermee werden de „jongelie- denclubs" besproken, die vooral als propa- gandaclubs voor de Kruisverbonden van zoo groot belang kunnen zijn. In vele plaatsen kampte men met oprich tingsmoeilijkheden, die wel eens door per soonlijke antipathie geschapen worden. De voorzitter ried aan, zich dan steeds te wenden tot het secretariaat, dat er bijna altijd in slaagt die moeilijkheden te overwinnen. Verschillende andere punten van prak tisch belang hielden de vergadering nog ge- ruimen tijd bezig. Daarna sprak de Geeste lijk Adviseur een woord van opwekking en leiding tevens. Vóór de sluiting herinnerde de voorzitter er aan, dat er binnen korten tijd door den dood twee voorname figuren aan de Katholie ke Drankbestrijding ontvallen zijn: op de eerste plaats de groote kardinaal Mercier, en dan, in eigen land, de heer G. Bruna.Voor beider zielerust werd een gebed gestort. In zijn Slotwoord bracht de voorzitter dank voor de aangename en leerzame debatten, waariia, met den Christelijken groet, de ver gadering werd opgeheven. Vaandaag is. de Weleerw. heer kapelaan W. M. Bosch van de kathedrale kerk 12MS jaar priester. Gisteren werd dit koperen priesterfeest hartelijk door dc parochie- ge vierd. Om half elf droeg de jubilaris de plechtige Hoogmis op, geassisteerd door den Zeer- erw. heer J. C. Jansen, rector v. h. St. Ber- nardusgesticht te Amsterdam, als diaken en den Weleerw, heer kapelaan J. Tilbry, Qen Haag als subdiaken. De Weleerw. heer kape laan G. Keizer, hanteerde den ceremonie taf. Voor het altaar hadden, behalve de "amilieleden van den celebrant plaats ge- romen, de Hoogeerw. heer Plebaan L. A. A <1. Westerwoudt en de Zecreerw. heeren J. M. V. d. Tuijn en Th. M. Pichot, secretaris sen van het bisdom Haarlem, Een mooi gedrapeerd altaar met schitte ring-vaji waslicht, een bijzonder g{oot aan. van- onzeu der Mis en de kostelijke Missa aeterna Christi van G. P. da Paltslrina. Vele Weken wras daarvoor door het zanikoor gestudeerd on der de kundige leiding van den heer J. Lod. Schouten, .den organist v;m de kathedraal, maar de uitvoering was dan ook evenredig aan de toewijding en de moeiten, die er aai, besteed was. Het was heel mooi cn wijdings vol. Nu de heer Schouten dirigeerde, verving de heer Jan Nieland, verbonden aan het Concertgebouw te Amsterdam, hem aan het klavier. Na dc H. Mis werd een speciaal voor dit feest van kapelaan Bosch door den heer Hendrik Andriessen gecomponeerd „Cantemus Domino" uitgevoerd. „Cantemus Domino" is de naam van het kathedrale zangkoor. Om half twee kwam het zangkoor bijeen in het Patronaatsgebouw aan de Wester gracht om den jubilaris die daar met zijn familieleden verscheen, te huldigen. De secretaris, de heer J. H. C. van Brcro, sprak hem namens het zangkoor toe. Zoo is dan heden aangebroken de dag, waarop U voor 12!-a-jaar lot Priester werd gewijd, zeide hij. Een mijlpaal in uw leven; een feestdag voor U, ook voor ons, groote en kleine zan gers van het zangkoor, hier vereenigd, on. ook bij te dragen aan de hulde die U van daag zal wordjn gebracht. Namens allen feliciteer ik U dan ook har telijk met dezen dag en spreek daarbij den wensch uit, dat 0. L. Heer voor U nog een lang en vruchtbaar Priesterleven heeft be stemd. De drie jaren, dat U hier als kapelaan werkzaam zijt, zijn moeilijke jaren voor U geweest. Immers, naast uw kapelaanschap, vondt u een drukken werkkring als direc teur van het Zangkoor aangewezen. Als kapelaan zult U vandaag wel door an deren worden gehuldigd. Wij wenschen daag alleen onzen Eerw. directeur dank en hulde te betuigen. Vanmorgen zijn wij allen, ter Uwer inten tie ter H. Tafel genaderd en onder de Hoog mis, door U opgedragen, hebben wij gebeden dat wij onzen Eerw. directeur nog lang in -ons midden mogen zien. Wat hebben wij cl niet, door uw voorspraak voor verbetering en verfraaiing van het zangkoor zien gebeu- ■en! Daarvoor zijn wij, naast den HoogEerw. Plebaan, U onzen dank verschuldigd en wij hebben gemeend dien dank niet beter te kunnen toonen.dan U, bij gelegenheid van uw 1214-jarig Priesterfeest, een blijvend aan denken aan te bitden. Een vraag doen wij daarbij vergezeld gaan, en wel deze, dat U, zoo dikwijls U dien kelk in het H. Misoffer gebruikt ons in uwe ge beden zult gedenken. Moge dan dit blijk van onze hoogachting, vriendschap cn waardee ring van uw arbeid naar uw zin zijn en den band, die den Eerw. directeur en zangkoor bindt nog hechter en inniger doen worden. Hierna sprak nog een van de leden van het knapenkoor, de jongeheer Steef van Kerdelaar. Kapelaan Bosch bedankte voor het be wijs van sympathie van zijn zangers en voor de hartelijke toespraken. De vorm van het geschenk een kelk was gekozen met de bedoeling, dat spr. eiken dag, dat hij de kelk zou gebruiken zou denken aan het zangkoor en bidden vooi de geestelijke en tijdelijke belangen van de leden. Spr. zeide dat reeds des morgens te hebben gedaan. Hij beloofde ook dat altijd te blijven doen en hoopte de kelk te gebruiken tot en met de dagen dat hij een oude, grijze pastoor zou zijn geworden. Natuurlijk werd door het zangkoor vooi den dirigent gezongen. Het Cantemus Domino van Hendrik Andriessen weerklonk opnieuw en ook het Veni Creator van Diepenbrock. Het was kort vóór half drie dat de jubi laris in de pastorie terugkeerde. Daar wacht te hem de commissie, die zich gevormd had uit de parochianen en bestond uit de hee- ■en M. L. A. Klein, voorzitter; J. H. C. van Brego, secretaris; mevr. C. Phlippeau, per- ningmeesteresse; H. F. Everard, Mr. A. H. F. Schreurs cn J. L. Schouten. De commissie had voor een „cadeau dei parochie" gezorgd en was daarin, dank zij de onvolprezen en gestage hulp van een Mr. Limburg zet zijn pogingen tot kabi netsformatie voort. Nederlandsche experts in een buiten- landsch geschil. Ernstige aanvaring op, de Scheldo, Maatregelen tegen treinvertraging. Grondverschuiving bij Diemen. Doodelijk ongeluk te Sassenheim. Bezorgdheid over Chamberlains geheim zinnige houding ten opzichte van de vaste zetels in den Volkenbondsraad. Nadossy c.s. weigeren voor de parlemen taire commissie te verschijnen. Rockefeller geelt 10 millioen dollar voor een museum te Caïro. De bezuiniging bij de Engelsche marine. De toestand in Syrië, de Franschen geven Biban op; voorspoedige onderhandelingen tusschen Parijs en Angora over de Syfische grensverschillen. De Belgen verliezen den voetbalwedstrijd tegen Hongarije met 20. J. H. Vos voor de derde maal dam- kampioen van Nederland. (Zie verder Laatste Nieuws). •Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten worden word enopgestoken om 5.42. Medegedeeld door het Kon. Meteorol Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 15 Februari. Hoogste barometerstand 773.3 m.M. te Breslau. Laagste barometerstand 736.3 m.M. te Vestmanoer. Verwachting ;an den avond van 15 tot den avond van 16 Februari. Matige tot krachtigen tijdelijke, wellicht stormachtige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regen buien, zachter. Alleen GR. HOUTSTR. 18,, Telef. 12504 twaalftal ijverige zelatricen, wonder goed geslaagd. Van alle zijden was met genoe gen.aan dit huldeblijk bijgedragen. De heer M. L. A. Klein hield, namens dc parochianen, een hartelijke en welspreken de improvisatie, waarin hij allereerst de wor dingsgeschiedenis der commissie schetste. Waarom de commissie tot stand kwam moti veerde hij allereerst met een herinnering aan den juist Zondagmorgen voorgelezen vasten brief van het Doorluchtig Episcopaat, die de aandacht vestigt op de ontkerstening on zer maatschappij. Hij wees op het feit dat onze priesters zoo dikwijls bloot staan aan den spot der ongeloovigen en aan den spot zelfs van sommige katholieken. Dat is een reden om onze priesters bij passende gele genheden tc eeren. Maar ook was deze com missie tot stand gekomen omdat het hier betrof het feest van een zoo bij uitstek sym pathiek en gezien en ijverig geestelijke ais kapelaan Bosch. En hierop nog nader in gaande wee; hij o.m. op een karaktertrek van den jubilaris, die in zijn welsprekende preeken, als het te pas komt, zoo graag dc apologetica, de geloofsverdediging naar voren brengt, om daarmede zijn toehoorders meerdere kennis bij te brengen in gods dienstzaken. In deze wijze van onderrich ting wordt hij gesteund o.m. door de ency cliek vap Paus Pius XI, die er op aandringt, om de geloovigen meerdere kennis in ge loofszaken bij de brengen. Met een toespelling op een Fransch spreek woord zeide de heer Klein, dat men aan dezen karaktertrek den heelen persoon van Kapelaan Bosch herkent. De commissie had een twaalftal zelatricen bereid gevonden, niet om te bedelen, maar om de parochianen te gaan vertellen en e- aan te herinneren, dat Kapelaan Bosch zou jubileeren. En met lof gewagende van den ijver der zelatricen, getuigde de heer Klein ook dat met veel genoegen en ruim aan het Huldeblijk was bijgedragen. Hierna overhan- digde spr. kapelaan Bosch het cadeau der parochie, een geschenk onder couvert. Mcl eenige welgekozen woorden gaf dc jubilaris uiting van zijn dankbaarheid tegenover de parochianen voor hun mooi geschenk, aan de commissie voor haar werk en in 't bijzon der aan den voorzitter voor zijn mooie toe spraak. Hierna ving eer, zeer druk bezochte re ceptie aan, die tot half vijf aanhield. Steeds was het een komen en gaan van vrienden en parochianen. In Jc bisschoppelijke sacristie was gelegenheid de vele schoone geschen ken te bezichtigen onnoadig te zeggen dat er vele bloemen en vele gelukwenchén in brief- en telegramvorm waren ingekomen. O. m. een bloemstuk van de parochiale propagandaclub. Des avonds werd het feest besloten met een plechtig Lof en 1 c Deum, waaronder de heer Hendrik Andriessen het orgel be speelde Vermeldenswaard was de uitvoering van het voor deze gelegenheid ingestudeerde ,,Iota pulchia cs" van Pater Haagjj,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1