Verkeersongevallen Overtreders van de Kieswet gearresteerd. Voornaamste Nieuws Een ernstig maanwoord. Dinsdag 16 Februari 1926* 50ste Jaargang No. 16176 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Bïad BINNENLANDSCH NIEUWS. De nieuwe Motor- en Rijwielwet nog niet gereed. Een ernstig ongeluk voorkomen. Een zilveren kloosterjubileum. Goed voor de Vasten. Niet ernstig beschadigd. Een onderscheiding. Een moeilijke arrestatie aan den Slaperdijk. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. De Gemeentelijke Duinwaterleiding. Personalia. Verbetering van het Zuider Buiten-Spaarne. Deken C. M. Joncköioedt. E. Cousijn. Collier vermist. Gevallen. Kattendooder. Nachtelijke twist. Waar Haarlemsch vuil voor dient. Benoeming. Ned. Arbeiders-Reisvereetiigitig. Leven en worfcen van den ,.H. Petrus Canisius". Een contract-commissie in het Schildersbedrijf. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Haarlemsche kegelbond. GYMNASTIEK. De abonnement iprijs bedraagt voor Haarlem ea Agentschappen! Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij xoarnitbetaüng 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970 NIEUWE COURANT Advertentiên 35 cents fat regel Bij contract belangrijke korting, AdvertentiëD tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adw?» tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden fQfjftn Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f W O bij een ongeval met fO Ti bij verlies van een hand, flOC bij verlies van een f Cjjl bij 'n breuk van G 0 bij verlies r. een i; 1 utl&IU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: i wl».*^r>ode!ijken afloop: een voet of een oog: Ittv." duim of wijsvinger: vü." been of arm: i JU» andere vinger. fegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uïtkeeringen: Het vastenmandement dat Zondag j.l. in alle onze kerken is voorgelezen en dat wij gisieren nog eens hebben afgedrukt, is dit maal wel van zeer groote beteekenis. Alleen reeds door het feit, dat het doorluchtig Nederiandsch episcopaat besloot één vas tenbrief voor de vijf bisdommen gezamenlijk uit te vaardigen en niet zooals gebrui kelijk iedere bisschop voor zijn eigen diocees, wijst er op, dat het behandelde onderwerp aan onze hoogste kerkelijke overheid ten zeerste ter harte gaat. Dat onderwerp is de leeswoede van onzen te- genwoordigen tijd. Op zichzelf moet de drukkunst en al haar uitingen van moderne techniek, waardoor onbeperkte mogelijkhe den bestaan om de menschelijke gedachten zwart op v/it onder de oogen van anderen te bréngen, als een zegen worden be schouwd. Maar die almacht van de druk kunst heeft ook zijn eigenaardige gevaren meegebracht en daartegen wordt niet zon der gegronde reden in den jongsten Vasten brief van het Nederiandsch Episcopaat nog eens met klem gewaarschuwd. Het ge drukte woord komt tegenwoordig goedkoo- per en gemakkelijker onder het bereik van iedereen, dan het dagelijksche voedsel. On ze brievenbussen worden volgestopt met manifesten, brochures, couranten. Dagen achtereen ontvangt men gratis de nieuwste nummers van periodieken en dagbladen; wie er zich op toelegt kan op deze wijze en in openbare leeszalen en inrichtingen van pubiicatiebureaux voor niets op de hoogte blijven. Het is niet meer de kunst om aan lectuur te komen, die is góedkooper dan brood; de kunst is veeleer om in den stroom van drukwerken den juisten koers te hou den. Er zijn er zoo velen, die zich opzet telijk die moeite niet geven, en maar groen en rijp lezen alles wat hun in handen komt, ja zelfs met voorliefde niet-katholieke lec tuur aanschaffen, zich zelf wijs makend al leen op deze manier met zijn tijd mede te gaan. Of, zooals onze Bisschoppen het zoo treffend juist uitdrukken: Men wil lezen om zich te ontwikkelen, om op de hoogte te blijven, teneinde over actueele onderwerpen te kunnen meepra- t.en om niet voor achterlijk te worden aangezien in gezelschap van vrienden en kennissen. En met dergelijke beweringen wil men zijn geweten sussen en meent men gerechtigd te zijn boeken, tijdschrif ten en kranten te lezen, van welke men weet, dat ze voor het godsdienstige leven voor bet ongerept bewaren van het ge loof en de reinheid des harten verderfe lijk zijn. Wel het allermeeste geldt dit voor de dagbladlectuur. Ten opzichte van romans en geïllustreerde tijdschriften, kan men ie mand nog overtuigen, dat het hier geldt 'n zekere luxe, en dat hij zich hij de keuze daarvan door zijn geweten heeft te laten leiden. Maar met het dagblad staat het an ders; dat is voor de meeste menschen een levensbehoefte geworden. In onzen tijd kan men zich inderdaad als zakenman, voor zijn beroep, ja zelfs als huisvader en huismoe der niet verantwoord achten, wanneer men geen courant leest. Het dagblad is dan ook de algenjé.en verspreide lectuur en er is nog geen uitzicht, dat daarin spoedjg ver andering zal komen; integendeel groeit de behoefte met den dag. Vandaar dan ook, dat het Episcopaat in het herderlijke schrij ven over de moderne leeswoede een spe ciale plaats aan de dagbladpers inruimt en zeer in het bijzonder den nadruk legt op de bevordering der katholieke pers. 't Is bijna onbegrijpelijk dat deze ernsti ge vermaningen nog noodig zijn, na de veel jarige en intensieve propaganda, welke door telbare gezaghebbende katholieken voor de'Roomsche pers is gemaakt, propaganda, geheel belangeloos, ja, met opoffering vaak van eigen belangen. Want de hier en daar nog wel voorkomende meening, dat het uit geven van katholieke dagbladen een winst gevend bedrijf is, moet als een schromelijke misvatting worden afgewezen. De meeste katholieke dagbladen in ons land zijn slechts tgn koste van groote offers om hoog gewerkt, een aantal kan nog slechts met verliezen op de been worden gehou den: voor nagenoeg allen geldt, dat zij wor den uitgegeven ter wille van het beginsel en niet van de winst. En dat geldt voor de meeste dagbladen in ons land. Het door luchtig episcopaat blijkt ook in dat opzicht den juisten kijk te hebben, wanneer het schrijft; Bedenkt wel, de pers is de grootmacht Van onzen tijd. Het dagblad is de kracht van elke partij, het groote middel om pro paganda te maken voor hare beginselen. Vandaar dat er geen pertij is, noch op godsdienstig, noch op politiek terrein, die niet allereerst zorgt een blad te heb ben van hare richting. Mochten toch alle katholieken beseffen,, hoe gebiedend noodzakelijk het is, de katholieke kranten te steunen. Maar dat noodzakelijk besef bestaat nog fang niet algemeen. Nog in zeer veel katho lieke gezinnen, vooral in de steden, vindt men o f wel een zoogenaamd neutraal dag blad naast een Roomsche courant, o f wel in het geheel geen katholiek en enkel een „neutraal" dagblad En dat zonder eenige reden. Het is dan ook diep te betreuren, staat er in den Vastenbrief, dat er nog altijd tal van katholieke huisgezinnen zijn. waarin geen katholieke courant komt. En dat nog wel, terwijl wij in ons land een katholieke dagblalpers hebben, welke de bewondering wekt van de wereld. Besef ten de katholieken dat voorrecht en de kracht, daarin gelegen, dan zouden zij zich op katholieke bladen abonneeren en niet langer liberale kranten lezen, waarvoor thans zeker, geen enkele geldige reden meer kan worden aangevoerd. Dit is in den meest absoluten zin, zonder eenig voorbehoud gezegd: „waarvoor thans zeker geen enkele geldige reden meer kan worden aangevoerd.". En dit is met de na men van vijf Bisschoppen onderteekend. En toch zijn er katholieken die beweren het beter te weten en zeggen hpn „neutrale" courant niet te kunnen missen. En dan moet ge de uitvluchten hooren! In werkelijkheid zijn het slechts praatjes, waarvoor een, ka tholiek zich moest schamen, 't Is niet an ders dan de sensatiezucht, welke men wil bevredigen, zonder het zich zelf te willen erkennen. Men wil groen en rijp lezen wat er in de bioscopen en theaters omgaat, van dansclubs, bal-masqué's -en neutrale too- neelvereenigingen; van luguberheden uit de rechtszaal en allerlei dingen, die vallen buiten het kader van een zich zelf respec- teerende cou"ant en zeker in geen katholiek gezin thuisbehooren. En ter wille van zulke overwegingen, schuift men dan de ernstig ste vermaningen van pausen en bisschoppen op zij! Wanneer men ziet hoe katholieken hun dienstpersoneel in neutrale of liberale bladen per advertentie vragen, ja zelfs ka tholieke jonge mannen of weduwnaars hun a.s. echtgenoote door middel van een niet- katholieke courant zoeken, dan bewijst dit, dat onze Kerkelijke Overheid niet te ver geefs, krachtig en met klem vermaant, dat de katholiek zijn eigen pers zal steunen. Terecht wordt er in het Vastenmande ment aan herinnerd, dat het buitenland aan katholiek Nederland zijn pers benijdt. Maar de hoogte waarop de Roomsche pers in ons land gekomen is, zal' slechtsgehandhaafd kunnen blijven met aller medewerking, niet het steunen van de eigen en met het weren van de niet-katholieke pers. Moge het gezaghebbend woord van het Nederiandsch Episcopaat deze waarheid algemeen doen inzien. Invoering omstreeks het midden van 1926. De invoering van de nieuwe Motor- en Rijwielwet vereischt een dergelijke voorbe reiding, dat, naar de Tel. van bevoegde zijde verneemt, deze niet, zooals reeds gemeld, tegen Maart a.s., doch vermoedelijk eerst in het midden van dit jaar kan worden tege moet gezien. AANRIJDING. De arbeider S. te Hoofddorp, die zi*h s-avonds per rijwiel naar zijne woning be gaf werd in Haarlemmermeer door een pas- seerende vrachtauto van den heer O. alhier aangereden. S. werd daarbij licht gewond, terwijl zijn fiets nogal averij opliep. AUTO-BOTSING. Op den Spaarnwouderweg in Haarlem mermeer kwam Maandagavond een tweetal auto's bij het passeeren met elkaar in aan rijding, Van een der luxe auto's, afkomstig uit Haarlem, werd een koplicht vernield, terwijl het andere motorrijtuig een der spatschermen nagenoeg geheel werd ver nield. Na eenig oponthoud konden beide auto's hun weg vervolgen. Niet ver genoe* uitwijken schijnt éan deze botsing oorzaak te zijn. Op de pont te Velzen dreigde de vorige week een ernstig ongeluk te gebeuren, dat door kalm optreden van de ambtenaren, belast met de bediening der pont voorko men werd. Het betrof een groote luxe auto, die mee het kanaal overvoer, Waarschijn lijk tengevolge van een defect aan de rem men of iets dergelijks, begon de auto, ter wijl de pont in de vaart was, zich yoor- waarts te bewegen. Daar ze vlak vooraan stond, schoof ze tegen de opstaande klep op, waar ze bleef hangen Toen had de pontkapitein, de heer Blom, de tegenwoor digheid van geest alle atmosferische druk op die klep te zetten, waardoor deze in staat werd gesteld de vracht van die auto te dragen, tot ze veilig aan den overkant de straat op kon rijden Had de kapitein een oogenblik gedraald met de situatie juist te doorzien, of wel, was de druk niet groot genoeg geweest, de auto zou in het kanaal zin gestort en ern stige ongelukken niet uitgebleven. ONGEVAL. De Rijksveldwachter v B. uit IJmuiden was Zondagnacht even aan het politiebu reau te IJmuiden. Hij kreeg het wat warm en ging een luchtje scheppen. De man is toen, vlak voor het bureau, op straat neer gevallen, waarschijnlijk door een flauwte bevangen. Hij werd het bureau binnenge dragen en bleek uit mond en ooren te bloe den. Dr v. H constateerde een lidhte her senschudding. v. B. werd naar zijn woning overgebracht. Maandag j.l. vierde de Eerw, Broeder- Directeur Caspar, van de orde van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, in het St. Gerar- dusgesticht te Voorhout, zijn 25-jarig kloos terjubileum. Een solemneele H. Mis werd in de Kloosterkapel opgedragen door den Zeer Eerw. Pastoor Leusden van Leiden, broeder van den jubilaris, geassisteerd door den Benedictijner Pater Leusden uit de Missie van Noord-Transvaal, eveneens broeder van den jubilaris, en den ZecrEerw. Heer Jonck- bloed, Rector van het Gesticht. Pater Leusden hield de feestpredikatie. Onder de aanwezigen merkten' Wij o.m. op den Zeer Eerw. Pasto5r 's-Gravenmade, als mede Burgemeester Bulten en Dr. H. A. G. Bots. De heer Lindner vertegenwoordigde het Algemeen Bestuur uit Amsterdam. Verder waren tegenwoordig de Oversten van de verschillende inrichtingen der Congregatie. Den jubilaris werden diverse geschenken van wege de leerlingen der Vakschool en de Broederhuizen aangeboden, w.o. een zeer kunstig gesneden bloemenstandaard. De stoomtrawler Anna, IJ. M. 34, bracht gisteren te IJmuiden een steur aan de markt, van enorme afmetingen. Dit mon ster had het nettb géwicht van 98 KG, 't Is jammer, dat in den. regel alleen ex porteurs voor het buitenland, zich over dergelijke exemplaren van deze edelvisch- soort durven te ontfermen. De stoomtrawler Protinus, die Zaterdag op het- strand te IJmuiden gezeten, had, doch met eigen kracht weer los kwam, werd onmiddellijk te IJmuiden in het dok geplaatst, voor bodemonderzoek. Dat is blijkbaar zeer gunstig afgeloopen, want de trawler werd weer spoedig te w iter gela ten en kon, op den gewonen tijd, weer vertrekken. De R. K. Vakschool, St. Gerardus Majella te Voorhout, heeft van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem het recht verkregen voortaan de titel van „Bisschoppelijke Nijverheids school" te voeren. Oagetyvijfeld herinnert men zich de arre statie van een aantal communisten aan den Slaperdijk, welke arrestatie eetugen tiid geleden plaats vond en zooveel stof heeft doen oojagen. De heer Kleerekoper heeft daarover'zélfs een interpellatie gehóuden in de Tweede Kamer. Hedenmorgen is de Slaperdijk wederom van een dergelijk tooneeltje getuige geweest, 'ri Viertal communisten, bestaand uit 3 vrou wen en een man, had bet vorig jaar JiiTf zonder geldige reden niet deelgenomen aan de stemming voor de verkiezing Van leden van dc Tweede Kamer. Deswege werden zij door den Haarlemschen Kantonrechter ver oordeeld tot 'n geldboete, te vervangen door 3 dagen hechtenis. De veroordeelden wei gerden echter de 'boete te betalen, terwijl zij ook niet verkozen hun straf „uit- te zit ten''. Er schoot dus niets voor de rijksveld wachter en de politie anders ever, dan hen te gaan halen. Misschien was het hun, die liefhebbers van veel vertoon zijn, daar ook om te doen. Want veel vertoon is er 'an morgen bij ltun arrestatie gemaakt en ook deze gelegenheid hebben zij aangegrepen, om reclame voor zich te maken, Tusschen 9 en 10 uur hedenmorgen ver schenen rijksveldwachters van het Paleis van Justitie te Haarlem, geassisteerd door agenten van politie te Schoten, totaal 8 map sterk, op den Slaperdijk, om hun plicht te vervullen en» de overtreders der Kieswet te arresteeren en hen over te bengen naar het Paleis van Justitie te Haarlem. De politie macht stond onder bevel van den ma;oor der Rijksveldwacht den heer De Bruin. De overtreders, die gearresteerd moes ten worden waren de oude Oversteegen en diens vrouw, alsmede twee schoondochters van Oversteegen. Nadat hun was aangezegd dat zij gearresteerd werden, om hun strai uit te zitten, maakten zij zich gereed om de politiemannen te volgen. Dit ging even wei met veel misbaar gepaard. In een oog wenk stond de Slaperdijk zwart_ van volk, waaronder verschillende communisten. Deze laatsten vooral lieten zich niet onbetuigd en moesten hun wrevel tegen de politie na tuurlijk op luidruchtige wijze uiten. jot verzet kwam het echter niet. De politie hield de „belangstellenden" trouwens op fatsoenlijken afstand. De gearresteerden zelf konden het, zoo als vanzelf spreekt, evenmin over hun hart verkrijgen om niet demonstratief op te tre den. Zij verzetten zich wel niet tegen hun arrestatie, maar als protest daartegen na men zij al hun kinderen, negen in getal, mede ir. den stoet. Er was zelfs een kind van 5 maanden bij, waarvoor men ook de flesch had medegenomen. Dat kind werd in een kinderwagen meegevoerd. En toen ging het voorwaarts, naar het voorloopig einddoel: het politiebureau, in de Gen. Cronjéstraat. Echter slechts lang zaam vorderde de stoet, heel langzaam. De propaganda van het geval moest uitgebuit worden, en daar de stoet slechts langzaam vooruitkwam, trok hij aller aandacht en het aantal belangstellenden groeide ieder oogenblik. Het was dan ook een zonderling gezicht, 'de vier gea-resteerden, druk pra tend en gesticuleerend, omringd door hun kroost, te midden van de rijksveldwachters en politiebeambten. De vergezellende com munisten droegen er het hunne toe bij, om het overbrengen der gearresteerden zoo luidruchtig mogelijk te doen zijn. Zij uitten zich in meerendeels heftige bewoordingen en gaven duidelijk genoeg hun misnoegen over de arrestatie, de Kieswet en andere dingen te kennen. Echter werd niet daad werkelijk tegen de politie te keer gegaan, zoodat deze niet handelend behoefde op te treden Al geschiedde het overbrengen ook heel, heel langzaam, toch kwam er een einde aan den tocht. Maar hoe meer men het drukke gedeelte van Schoten naderde, des tc groo- ter werd het aantal nieuwsgierigen. De gvoep kinderen bij de gearresteerden, zal van die belangstelling wel de grootste schuldige zijn geweest De overtreders der Kieswet en hun kin deren werden in de Gen. Gronjéstraat bin nengebracht en daar in een lokaal samen gebracht. De menigte schoolde samen vóór het politie-bureau, om zicb daar over „het geval" te onderhouden, waarbij ook toen weer de discussies meermalen in heftigheid oversloegen. Groote beweging ontstond in de volks massa, toen de celwagen voorreed en even later de overtreders van de Kies wet naar buiten werden gebracht en den celwagen ingeleid. Zoo heel gemakkelijk was het wegvoeren der moeders van hunne kinderen in het bureau echter niet gegaan. Er was veel geschreid en de moeders en hunne kinderen hadden zich aan elkander vastgeklampt, doch de wettelijke plicht moest worden vervuld, en zoo werden de vier „gevangenen" ten slotte naar buiten en in den celwagen gebracht en in een vlugger tempo dan vanaf den Slaperdijk was* geschied, werd nu gereden naar het Pa leis van 'Justitie, in de Jansstraat, vanwaar zi) later overgebracht werden naar het Huis van Bewaring, tot het ondergaan hunner straf. i Langzamerhand verspreidde zich nu de menigte, voor het politie-bureau in de Gen. Cronjéstraat verzameld, doch het ging wel heel langzaam. De geschiedenis leverde te 'veel stof tot bespreking, om zoo maar in den doofpot te stoppen, maar toen de gear resteerden eenmaal waren weggevoerd en dc kinderen niet te voorschijn kwamen, ging dé volksmenigte ten slotte uiteen en keerde de rust in de Gen. Cronjéstraat wéér. De kinderen van de gearresteerden .wer den voorloopig nog op het politie-bureau gehouden,' en 'kregen daar een boteriiam, wciké smakelijk verorberd werd. Wat er vérder met heil izou gebeuren, wist de In- spectèur van Politie te Schoten ons heden morgen nog niet rhede te déelen. Wat een gezellige drukte heerschte Maan dagavond weder in Stoop's Bad op het Haar lemsche Brigade utfr. De'opkomst der leden is altijd buitengewoon .groot, maar nu was er wel wat bijzonders aan de hand. Dank zij de' gewaardeerde medewerking van den commissaris, waren omstreeks 25 Inspecteurs, rechercheurs en agenten van-po litie gast van de brigade tot het afleggen van v cn t :c «v f r. en ld Let verkrijgen van onder wijs in zwemmend redden. De Lieer C. J. P. Verschoor was als voor zitter der Politie-sport vereeniging aanwezig. De zweinproeven, tegenover de commissie van toelating, bestaande uit de heereu A. J. Meyerink, D. N. H. Haase, N. J. Zwart en J. Kemper, slaagden uitmuntend. Onmiddellijk na het afleggen der zwem- pfoeven werden de reddingsgrepen uitgelegd en in he.t. water in practijk gebracht. Het bleek duidelij k dat er onder ons Politie corps een aantal goede zwemmers zijn, die tot goedé redders opgeleid kunnen worden. Bravo, Haarlemsche politie, gij hebt een nuttigen, vermoeienden, maar ook leerrijken avond meegemaaktga voort met duchtig oefenen indien een man, vrouw of kind in verdrinkingsgevaar verkeert, kunt en zult ge bijstand verleenen. Gij deedt dit reeds eeni ge malen met veel succes. De.burgemeester van Haarlem, spoorde de aanwezige leden van het corps aan, de lessen door de Haarlemsche brigade zoo gastvrij geschonken, trouw te volgen. De hooge rekeningen. In den laatsten tijd heeft menigeen on dervonden, dat zijne waterrekening belang rijk is gestegen ingevolge een zooveel hoo gere meteraanwijzing dan vroeger. Dat is onverklaarbaar, ja onmogelijk, want de be langhebbende en zijn huisgezin en onderge schikten'warén zuinig,-zooals altijd, en wa ren het in het afgeloopen kwartaal even zoo; Lekken zijn er niet, en alles wordt goed onderhouden. Van deskundige zijde deelde men ons hieromtrent het volgende mede: De reden van die hoogere meteraanwij zing wordt veroorzaakt, door dat een be trekkelijk gering waterverlies per uur door den ouden watermeter niet werd aangewe zen, terwijl de thans geplaatste meter dat waterverlies wél aanwijst. Een lek van bij voorbeeld gemiddeld tien liter per uur, wordt in 90 'dagen een waterverlies van rond 22 kub. feter. Bij een daarop volgend onderzoek blijkt dan veelal de aanwezigheid van een of meer redenen van dat groote watergebruik, of beter misbruik, bijv. een spoelbakje van eene closetspoeling laat bij voortduring of wel iniermitteerend water door; of wel een closet is direct dat is dus zonder tus- schenplaatsing van een spoelbakje, hetgeen verboden is aangesloten met de closet pot, terwijl de in de toevoerleiding van het water geplaatste kraan niet goed is ge sloten, althans water doorlaat; of wel tap kranen boven gootsteenen, waschtafels enz. sluiten het water niet goed af, omdat het leertje in de kraan, of deze zelve, versle ten is; eventueel het niet goed sluiten van de aftapkraan van de huisleiding na het gebruik daarvan ten behoeve der ontledi- ging tijdens vorst-perioden, in sommige ge vallen door het openen van die kraan door onbevoegden. De burgers kunnen zulke verrassingen van hoogere aanwijzing van waterverbruik echter zelf voorkomen door de oorzaken weg te nemen. De kosten daarvan zullen in veel gevallen geringer wezen dan de verhooging der wa terrekening, voor het geval dat geen voor zorgen worden genomen. De verbruikers dieiien bun persoonlijk èn het algemeen belang het best door geen kostbaar duinwater nutteloos te doen weg vloeien, omdat de hoeveelheid duinwater niet onuitputtelijk is. Mogen de waterverbruikers er thans toe overgaan de oorzaken van waterverliczen op te zoeken en weg te nemen. Voor den Indischen dienst is bestemd Ir. C J. Wagenaar alhier, als Ingenieur ,3de klasse bij den Post, Telegraaf- en Telefoon dienst. Vanaf heden is het Zuider Buiten-Spaarne tot nader te bepalen datum afgesloten voor het rijverkeer. Deze afsluiting van het verkeer houdt verband met de wegverbreeding en het ma ken van een steenen schoeiing daar ter plaatse. Thans is reeds een houten dam ;n het water van het Zuider Buiten-Spaarne geplaatst en twee motoren pompen het wa ter van uit het afgesloten gedelete in den breeden stroom, Dc te maken steenen schoeiing bestaat uit de bekende zeskantige basaltblokken, ge dekt door steenen randen. Het werk zal nog enkele weken vorderen, doch dan zal ongetwijfeld een afdoende verbetering zijn aangebracht. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor van Wognum en tot deken van het Dekenaat Wervershoof, on zen oud-stadgenoot, den Zeereerw. Heer C. M. Jonckbloedt, die rector was' te Voor hout (St. Ger. Maj. St.) 16 April a.s. hoopt de heer E. Cousijn, directeur der strafgevangenis alhier, den dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaren in dienst trad bij het gevangeniswezen. Als schrijver in dienst gekomen bij de admini stratie der gevangenis te Leeuwarden, ging hij later over naar die inrichting te Rotter dam, werd vervolgens directeur van het Huis van Bewaring te Maastricht, adjunct directeur aan de gevangenissen te Utrecht, Groningen en Haarlem, directeur te Zutfen en tenslotte te Haarlem. De heer Cousijn geniet de hoogachting van zijn superieuren en minderen en staat bekend als een hoogst rechtvaardig man, waardoor hij ook de sympathie der gevan genen geniet. Een dame uit Bloemendaal heeft bij de politie kennis gegeven dat zij gedurende 'n tramreis van Bentveld-Kampervest naar Bloemendaal heeft verloren een platina col lier met brillanten bezet, ter waarde van '1500 Bij de politiepost Stationsplein heeft zich gisterenmiddag zes uur een man vervoegd, die onder het viaduct Kruisweg van zijn fiets was gevallen en daarbij een wonde bo ven het rechteroog had opgeloopen. Dc man werd door een lid van Eerste Hulp voor loopig verbonden en daarna naar het gast huis vervoerd. In dc Nagtzaamstraat is in den afgeloopen nacht door twee rechercheurs een man aan gehouden, die in het bezit was van een pas gedoode kat. De man ontkende het dier gedood te hebben, maar werd in verzekerde bewaring gesteld. Een onderzoek wordt in gesteld. De 20-jarige varensgezel K. L. H. had gisteren van zijn kostbaas vermoedelijk 10 ontvreemd en was daarop met den 23-jari- gen los werkman J. K. uitgegaan. Toen L. H. 's nachts om twee uur thuis kwam, wei gerde zijn kostbaas hem binnen te laten. J. K. gaf de vrouw des huizes een trap, waarop de zoon, A. N. hem weg duwde, zoodat K. een ernstige hoofdwonde opliep. Ook L. H, bekwam een,hoofdwonde; hij verklaarde gevallen te zijn. Beide werden door een lid van Eerste Hulp verbonden en naar het gasthuis vervoerd. De politie heeft de zaak in handen. In verband met de door de gemeente Spaarndam ie stichten 24 arbeiderswonin gen is men thans bezig het voormalige ha ventje te Spaarndam met wintervuil van Haarlem op te hoogen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot kapelaan te 's-Gravcnhage (H. Agnes) den Wel Eerw. Heer H. J. M. Nieu- wenhuizen, die kapelaan was te Heemstede, terwijl in .zijn .plaak te Heemstede is be noemd den Wel Eerw. Heer P. J. M. Heskes, die kapelaan was te Alphen a d. Rijn. De Nederlandsche Arbeiders-Reisvereeni- ging „De Natuurvrienden" afd Haarlem, geeft een lichtbeeldenavond op Vrijdag 19 Februari a.s. in hét gebouw „Het Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt 20, des avonds 8 uur precies. Spreker is de heer J. Grimm, bonds-secre- taris uit 's-Gravenhage, met het onderwerp; „Met de N. A. R. V. naar (de RhdrAglet- scher) Zwitserland." Voor den kring Haarlem van het R. K. Huisvestinscomité wordt een lezing met lichtbeelden gehouden op Vrijdag 19 FeA bruari a.s., des aspnds 8 uur, in het R. K. Lyceum, aan den Zblweg. Spreker is Prof. Dr. A. Steger, met het onderwerp „Leven en werken van den H. Petrus Canisius". In de bouwbedrijven en het Stucadoors- bedrijf bestaat te Haarlem een zoogenaam de contract-commissie, die goed werkt. Dat is een commissie, samengesteld in onderling overleg tusschen patroons- en werknemers organisaties en heeft tot taak eventueele geschillen te trachten in onderling overleg je regelen, zonder dat daarbij de tusschen- komst noodig is van dep rechter of van de hoofdbesturen der organisaties. Neemt een geschil een zoodanige afmeting aan dat geen overeenstemming bereikt kan worden, dan kan natuurlijk altijd een beroep op hoogere instanties gedaan worden. Naar wij vernemen wordt nu gepoogd ook een dergelijke contract-commissie voor het schildersbedrijf in het leven te roepen. Het overleg tusschen. de organisaties is zoover gevorderd dat een goede uitslag tegemoet kan worden gezien. De Politiehonden-dresseerclub „Zuiderhout." Bovengenoemde vereeniging besloot de feestelijkheden ter herdenking van haar 5- jarig bestaan met het houden van een feest avond j.l. Zondag in de „St. Bavo", Smede- straat. Daar werden de leden'en donateurs zeer aardig beziggehouden door den heer P. de Vos, conferencier en den heer Lawoe met zijn gezelschap, hetwelk tot 12 uur duurde. In de pauze had als attractie een verloting plaats van aardige kunstvoorwer pen. Een zeer geanimeerd bal met attractie hield de aanwezigen tot 2 uur gezellig bij een. De opbrengst bloempjesverkoop, zijnde Vertraging van de invoering der nieuw\ motor- en rijwielwet. Het vloedwater te Leeuwen (Maas el Waal) stijgt. Kindertoeslag voor burgemeesters it Limburg. Nederlandsche Marinemannen bij Z. H. den Paus. „Blijde incomsie" der koninklijke fami lie in Den Haag. De Koningin wordt aan het Centraal. Station te Utrecht gehuldigd. Een meer dan verdachte goudsmelterij te Rotterdam. Moeilijke arrestatie aan den Slaperdijk. Overtreders van de Kieswet gearresteerd. Priestervervolging in Mexico. Duitschiand informeert langs diplomatie, ken weg naar de voornemens tot uitbreiding van den Volkecbondsraad. Een vredelievende stap van den Italiaan* schen gezant te Weenen. Het Zwilsersch-Russische conflict. (Zie verder „Het Laatste Nieuws"). Barometerstand 10 uur v.ni.: 760. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten worden worden opgestoken om 5.43, Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt Naar waarnemingen in den morgen vaU 16 Februari; Hoogste Barometerstand 768.9 m.M. te Biarritz. Laagste Barometerstand 724.2 m.M. te Tfcorshavn. Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 Februari: Matige tot krachtige Zuidwestelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt met nog kans op regenbuien, aanvankelijk zelf de temperatuur. 11,98/4 werd geheel afgedragen aan dc Vereeniging voor Dierenbescherming. De le ontmoeting voor het Clubkam* pioenschap heeft Zondag 14 Febr. plaats ge had in het kcgelgcbouw Tempelierstraat. Flink is er geworpen. Er zijn hooge se riën gemaakt. Dat deze wedstrijd nog al nieuwsgierigen naar het gebouw deed gaan was den geheelen dag waar te nemen, het was er dan ook erg druk en zeer gezellig. De voorloopige stand is als volgt: Afd. A.: H. V. K» I 348 houten; Eendracht I 337 b.; ,,'t Spaarne" 330 h.; S. S. S. I 320 h,; De Prins I 317 h.; Richten en Rollen 307 h.; De Volharding I 304 h.: 3 maal 3 is ook 9 300 h.; V. O. V. 299 h.; L. H. M. G. 292 h.De Phoenix 290 h.; Haarlem I 288 b. De Leeuwerik I 288 h.; Gr. Vaaschal 287 h:, T. O. P. 281 h.; Heemstede I 274 h:; Daar rolt ie 272 h. Damiaten was door omstandigheden ver hindert uit te komen. Deze club werpt 2G Febr. en kan alsdan zijn beurt van 14 Febr. inhalen. Afdeeling B.: De Volharding II 308 hou ten; de Leeuwerik II 300 h.; H. K. II 292 h.; S. S. S. II 274 h.; Gr. Vauxhal II 243 h.: de Prins II 239 h.; Heemstede II en Een dracht II werpen den 28en Februari hun partij af, evenals in Afdeeling B. Haarlem II de 5de werper gelegenheid krijgt om af te werpen. Bloemendaalsche Gymnastiek-vereeniging. Op de Zaterdagavond gehouden feesta vond der Bloemendaalsche Gymnastiekver- eeniging werd de uitslag der onderlinge wedstrijden medegedeeld. Deze wedstrijden, bestaande uit gymna stiek en athletiek werden, wat het gymna- stiek-gedeelte betreft, in het begin van de ze maand gehoud; het athletisch gedeelte werd reeds in den nazomer gehouden. De uitslag is als volgt: le graad Dames: Algemeenc prijs: Mej. M v. Noggeren; Athl. prijs Mej. L. van Beem; Gymn. prijs: Mej. H. ter Schijnhorst. ?e graad Dames: Gymn. prijs: Mej. B. Mooiweër. 3e graad Dames: Athl. prijs: Mej. T. Mc- nel; Gymn. prijs: Mej .G. Muller. le graad Heeren: Algcmeëne prijs: W. Pronk; Athl. prijs: W. van' Zadel; Gymn prijs: J. J. van Doorn. 2e graad Heeren: Alg. prijs: J. Freyser; Gymn. prijs J. van Vordea. 3e graad Heeren le prijs Gymn. B. Beek; 2e prijs gymn. J. Th, Gérrits; 3e prijs Athl, J, Parson.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1