Aan onze Lezers DE SPAARNEBANK m BERICHT. DE ARRESTATIE VAN KIESWETOVERTREDERS. Personalia. Het tramongeluk in de Jansstraat. BURGERLIJKE STAND. Zilveren Huwelijksfeest Koninklijk Echtpaar Het programma. R. K. Sportvereenïging „The Yellow-BIack Boys." INGEZONDEN. I Spoort «I Uw koaaisooa I aan hun vraag- en aanbod- I advertenties te plaatsen I in onze eigen Ni« uwe Haarlemsche Courant VRAGENBUS. UIT ONZE OOST. Vliegtocht naar Nederland en terug. Door de droogte. HANDEL EN NIJVERHEID. Rijksmerk voor honing. KUNST EN KENNIS. De verzoeken tot Beatificatie van Paus Pius X Z.G. RECHTZAKEN. Ondeugelijke eet- en drinkwaren. Vlaamsche wetenschappelijke congressen. UIT BOEK EN BLAD. Boekbespreking. De veroordeelde die de Koningin om gratie vroeg. sr LAATSTE NIEUWS. 'èi, Motorrijwielen in brand gevlogen. Goedgekeurde bouwplannen. Duitschland en de Volkenbond. Een leening van 1.7 milliard. Suzanne Lenglen contra Hellen Wills. GEMENGD NIEUWS. Snel recht. Hoe Holland veramerikaanscht iuiv4 80V4 6IV2 MOV, Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. LANDBOUW EN VISSCHERI1 N.-H. Groot Yorkshire Varkensstamboek VERKEER EN POSTERIJEN. Electroficatie der spoorwegen. Over de arrestatie van een gedeelte der familie Oversteegen schrijft een ooggetuige ons nog: Santpoort® eerzame burgers hebben hedenmorgen ten koste van de rust van hun vredig dorp, weer een klein relletje beleefd. Op den Slaperdijk speelde zich het eer ste bedrijf van het treurspel af. Daar wo nen verschillende menschen, die de leer van Lenin en Wijnkoop als de eenige heil brengende beschouwen. Bij de laatste ver kiezingen hadden zij hun vaderlandschen plicht, om ter stembus te gaan, verzaakt. Vandaag werden ze gearresteerd tot het ondergaan van hun straf Eenige veldwach ters' wilden de schuldigen arresteeren. Veldwachters en politieagenten uit Scho ten konden de arrestatie van drie vrouwen en een man bewerkstelligen. Communisten hebben echter een sterk ontwikkeld soli dariteitsgevoel. Men wilde vader en moe der niet alleen laten gaan. Zoo trok een flinke stoet den dijk af naar den Rijks straatweg. Voorop de wetsovertreders, ge ëscorteerd door de gewapende macht: zo nen en dochters volgden, benevens schoon dochters, neven en nichten; enkele kinder wagens sloten den stoet. De politie wilde de arrestanten per auto bus naar Schoten overbrengen, maar Over steegen verklaarde, dat hij de voorkeur aan wandelen gaf. ,,'t Is trouwens jullie werk om te loopen," zei hij tot de politiediena ren. Alzoo ondernam de stoet de weg te voet naar Schoten. Oversteegen nam de gele genheid waar om 'n beetje indruk te fok ken en galmde den velen nieuwsgierigen tegen, dat het een schande was, om rijks ambtenaren te misbruiken om een huisva der, die zijn plicht deed en voor vrouw en kinderen zorgde, aldus naar de schande der gevangenis te voeren. In hét politiebureau te Schoten werd de geheele familie voorloopig ondergebracht en allen verkozen de rol van onschuldige martelaren der maatschappij tot het bittere einde te spelen. Van Schoten werden de schuldigen naar Haarlem overgebracht, waar zij een rust plaats vonden in het Huis van Bewaring. Voor liet machinisten-examen theoretisch gedeelte diploma C. slaagde te 's Graven- hagc de heer G. Schraa, alhier. Wij vernemen dat de toestand van het meisje Drogtrop. dat in de Jansstraat, ten gevolge van het uit de rails loopen van een tramwagen der E. N. E. T. een ongeluk kreeg, vooruitgaande is. Ondertrouwd: 16 Febr. A. Uijlenburg en J. Gruson. Geboren: 13 Febr. C. C. G, Kortzv, Etten, z. 15 Febr. M. A. C, Walker Robijn d. T. Nieuwenhuisde Groot, d. H, J. HoesbergenTerwee, z. Overleden: 14 Febr. W. Lanser, 23 j., President Steijnstraat J. H. Beezem, 79 i.. Casleleijnstraat A. Wesselius, 45 j„ Gaslhuislaan 16 Febr. M. E. Zwart Pistoor, 49 j., de Witstraat M. C. de Kok Groenendaal, 69 i-, Kruisstraat P. Wol ken, 25 j., Kamperlaan. Zooals bekend, wordt morgen hiér ter stede het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar herdacht. De feestrede zal worden uitgesproken door Prof. Dr. P. J. Blok, te Leiden terwijl ver der medewerking wordt verleend door mej. Cor Igesz, concertzangeres, te Overveen; den heer George Robert, orgel, Haarlem en de Kon.'Liedertaiel „Zang en Vriendschap'', on der leiding van den heer Lieven Duvosel. Het orogramma luidt als volgt. Ï.Wilhelmus van Nassouwe (te zingen door alle aanwezigen). 2 Trauungsmusik (orgel), S. de Lange. a. Die feier (orgel). b. Zum Segen (orgel) c. Hochzeitsmarsch (orgel). 3. a. Zegenbede (sopraan) Mendelssohn, b. Gloria in Excelsis Deo (sopraa) Cath. van Rennes. 4. Rede van Prof. Dr. P. J Blok. 5. a. O, Heer, Die daer, (sopraan) Valerius b. Hoe groot, o Heer (sopraan) 6. Lofzang (koor en orgel) Philip Loots. 7. Rede van Prof. P. J. Blok (2e deel). 8. a. Pilgerchor (koor) R. Wagner, b. Psalm 150 (koor en orgel) César Franck. 9. Nun danket alle Gott (orgel) Sigfrid Karg-Elert, Marche Triomphale (orgel). 10. Wien Neerlandsch Bloed (te zingen door die aanwezigen). Secretariaat: Emmapleis 38. Een combinatie van eerste, tweede en vierde elftal bond Zondag den strijd aan tegen Geel-Wit I en moest begrijpelijker wijze met 73 in deze haar meerdere er kennen. Met rust Was de stand nog 22, doch na de thee voerden de Pauselijken vegelmat.g den stand op tot 72, terwijl even vóór tijd Boot het 3e doelpunt scoorde. Het spel van Geel-Wit viel erp mee. Het 3e elftal ging op den goeden weg voort en versloeg Victrix 2 in eigen home met 51. 7.ij hebben h.ermede weder een gevaarlijke klip omzeild. Van Dijk was al bijzender goed op dreef en verrichtte de „Hattrict", terwijl Stokman en Van Turn hout ieder één doelpunt voor hun rekening namen. De jongste senioren hebben nu 1 wedstrijden gespeeld, welke alle werden gewonnen. Doelgemiddelde: 46 voor 4 tegen. Zij hebben dus een schitterende kans op het kampioenschap. Volhouden, jongens, zorg dat re dit seizoen weer een kampioenschap aan de Zandvoortschlaan komt! Het vijfde elftal deelde broederlijk de puntjes van Onze Gezellen 3. 32 werd het resultaat, wat vrijwel de verhouding weer geeft De volgende week Concordia I aan de Zandvoortschelaan. Dat zal spannen! HENK. De aanvoerders worden er nogmaals aan herinnerd, dat de wedstrijd-formulieren iedcren Zondag vóór zeven uur bij W. de Zwager moeten worden bezorgd, 't Is toch oen kleine moeite en er wordt een hoop socdeloos werk voorkomen. „PIM". Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 9 Februari 1926. GAS. M. H. In Uw blad van 30 Januari komt een stukje voor over meter-opname van gas, waarvan de strekking is, dat het hooge verbruik of de hooge rekening te wijten ts aan de 2-maandelijksche opname. M^ar hoe verklaart u dan deze statistiek van (Ver bruik over: 1922 466 M3. 1923 542 M3. 1924 701 M3. 1925 748 M3. Ik merk u hierbij op, dat door bijzondere omstand-gheden het verbruik gecontroleerd kon worden. Vaklieden, die ik het gasstel na liet zien, verklaarden, dat het in órde was. Maar ook zij konden z.ch vereenigen /net mijn vermoeden, dat de gemeente bezig is mindere kwaliteit gas te leveren. In den handel noemt men dat: „Alle waar naar zijn geld" maar voor een gemeente, die voorstelt alsof het prijsverlag.ng is, is mis leidend. Al men nu leest, dat de Raads leden weer verlaging voorstellen, dan be grijpt men de draagwijdte van een derge lijk voorstel, inclusief het Gemeente-fatsoen. Dankend voor plaatsruimte, „Verbruiker". Naar aanleiding van bovenstaand schrijven van „Verbruiker", deelt de directeur van het Gemeente-Gasbedrijf te Haarlem ons het volgende mede: In de eerste plaats moet ik mijn leed wezen uidrukken over het feit, dat „Ver bruiker" n.et den moed heeft gehad, zijn vermeende aantijgingen tegen het Gasbedrijf met zijn eigen naam te onderteekenen. Wanneer ik naam en adres wist, dan kon ik den persoon ia kwestie misschiet! van dienst zijn, door een onderzoek ter plaatse in te stellen, Wanneer hij zich aan mij bekend wil maken, dan ben ik daartoe alsnog bereid. Wat de beschuldiging zelf betreft, kan ik hem geruststellen. De calorische waarde of het warmtegevend vermogen van het gas is in de jaren 1922 t/m 1925 gemiddeld prac- tisch dezelfde geweest; h.erin kén dus de oorzaak niet liggen. Verschillende andere mogelijkheden be staan. In de eerste plaats beestaat de kans, dat in den Icop der jaren de verbruiker of zijn hu.genooten het gas als goedkoope en zin delijke brandstof meer zijn gaan waardeeren en er daardoor een meer gebruik van hebben gemaakt. Dit is voor mij natuurlijk de meest aangename verklaring. Er kunnen echter ook andere verklaringen zijn, die ik alleen ter plaatse kan controleeren. Ik geef dus „Verbruiker" in overweging zich aan de directie van het Gasbedrijf bekend te maken. Ik van mijn kant stel er prjjs op, dat klachten van verbruikers serieus worden cnderzocht. Vr.: Mijn dochter heeft zich vcor dag en nacht verhuurd als d.enstbode/hulp in de huishouding en wordt betaald per maand. 1. Wat is nu de opzegtermijn? 2. Kan dit eiken dag geschieden of alleen op den betaaldag? Antw,: 1. Eén maand; 2. U kunt op eiken dag opzeggen, maar ona wettig geldig te zijn, moeten er tusschen den dag van op- ze£g ng en die van vertrek twee betalings termijnen liggen. U zegt dus uiterlijk bij het ontvangen van loon in de eene maand op om |e vertrekken na het ontvangen van loon in de andere maand. Vr.: Kunt u mij het persoonlijk adres van den heer Brenninkmeyer uit Amsterdam opgeven? Antw.: Ons niet bekend. Vr.: Ik kwam in het bezit van een Weer- baarheidslot, serie 0885, No, 25. Is dit al uitgeloot? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: Ik heb een bovenwoning verhuurd en wil dat ontruimd hebben. Ik heb tweemaal voor hen een 'woning gezocht, maar zij wil len niet vertrekken. Kan ik ze volgens de wet er door een deurwaarder uit laten zetten? Antw.: U dient met inachtneming van den wettelijken opzegtermijn, de huren op te zeggen. Voldoen zij aan die huuropzeg- ging niet, dan doet u goed een deurwaarder in den arm te nemen.f Vr.: Wat is per auto de kortste weg van Grootebroek naar Wieringen (Hyppolitus- hoef)? Hoeveel K. M. is het? Antw.: Grootebroek, Hoogkarspel, West woud, Wognum, Benningbroek, Sybecarspel, Aartswoud, Kolhorn, Tweewegen, Kleine Sluis, v. Ewijksluis, Hippolitushoef. Afstand ongeveer 52 K.M. Vr.: Op welken datum gaat in 1926 de Haarlemsche Processie naar Kevelaar? Op welken datum gaat de Leidsche Processie? Antw.: Die data zijn nu nog niet vastge steld. doch ze vertrekken waarschijnlijk in de tweede week van September. Vr.: Ik ben in staat van faillissement. Moet ik nu evengoed belasting betalen? Antw.: Ja. Vraag: Wanneer een man en vrouw niet wettig zijn getrouwd, maar toch in één huis samen wonen, worden dan de kinderen op den mans- en vrouwsnaam geplaatst, of alleen op den naam der vrouw? Antw.: Op naam van dé vrouw. Het wordt op naam van den man geplaatst, als dit gebeurt met toestemming van de moeder. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, hoeveel 'nkomsten- en verdedigingsbelasting ik moet betalen van een inkomen van 1460, per jaar. Ik woon en werk te Haarlem en heb 2 kinderen. Antw.: 29.70 Vr.: Kunt u mij ook zeggen, wanneer, waar en door welke oorzaak het s.s. „Titanic" vergaan is? Antw.: De Titanic" verging door het stooten op een ijsberg op 18 April 1912. Naar het Alg. Ind. Dgbl. vernam is bij de Luchtvaartafdeeling een voorloopig plan uitgewerkt, om met een escadrille van vijf vliegtuigen een tocht naar Nederland jn terug te maken. Men beschikt, zegt het blad, thans riog niet over apparaten, waarmee zulk een tocht met kans op succes kan worden aan gevangen, gesteld, dat het voornemen de instemming der autoriteiten heeft. Binnenkort echter zal men dc beschik king hebben ovet de nieuwe „Fokker", type C. IV, waarmee zeker wel 7 uur per dag aan één stuk gevlogen kan worden. Is de gemiddelde söelheid 200 K.M. per uur, zoo zou de tocht in een dag of tien volbracht kunnen worden. Er moet echter eerst worden nagegaan of de nieuwe vliegtuigen zoo geakkelijk be stuurbaar zijn, aat de piloot het 7 uur aan één stuk kan volhouden En verder zijn er nog tal van toebereidselen te treffen. Zoo I moeten buitenlandsche regeering toestem ming geven aan de miliaire vliegtuigen om I hun grondgebied te passeeren, etc. Urichoon het plan nog heel embryonaal is, vond het Alg. Ind. Dgbl. het belangwek kend genoeg, om er bekendheid aan te ge ven. De uitvoering zal nog wel langen tijd op zich doen wachten. Dreigend voedsel-tekort voor Oost-Java. Door 't Ccntr. Kantoor voor de Statistiek is 'n overzicht samengesteld over den stand der voedingsgewassen in verband met dc droogte. Hieruit blijkt, dat de toestand in West en Midden-Java, hoewel de aanplant er wel eenigszins vertraagd is, geen ernstige zorg behoeft te baren, zij 't ook dat voor Mid den-Java in bepaalde streken veel geringer opbrengsten te verwachten zijn. Erger zijn de vooruitzichten voor Oost- Java, vooral ten aanzien van de mais-aan- plant, welke daar (in 't bijzonder voor Ma doera) een belangrijk voedingsmiddel vormt. Van den lsten tegallanmaisaanplant was in de laatste drie manden ruim 475.000 bouw minder aangeplant dan het vorige jaar en het is te voorzien, dat dit verschil lang niet kan worden ingehaald, of dat bij eenigszins vroeg invallende droogte de 2de tegallanaanplant in de yerdrukking komt. In elk geval is de eerste aanplant bijna 2 maanden te laat. Van bovengenoemde 475.000 bouw lig gen circa 195.000 bouw op Madoera en on geveer 140.000 bouw in Pasoeroean. Van cassave werd in Oost-Java bijna 100.000 bouw minder aangeplant in bedoel de drie maanden ten opzichte van 1924, waarvan alleen al op Madoera ruim 50.000 bouw en in Kediri bijna 28.000 bouw. Het voedseltekort zal zich dus het sterkst doen gevoelen op Madoera, daarna in Kadiri en dan in Pasoeroean. Naar de Rsb. verneemt, is door de Re geering het initiatief genomen om te ko men tot het instellen van een rijksmerk voor honing, een en ander om bedrog te gen te gaan. na den dood van Moeder Clara, 8 Mei 1894, werden zijn korte overwegingen als manu script gediukt in 4 octaaf banden, ten dien ste van de Zusters van het arme Kind Je zus en eenige bijzondere vrienden der Con gregatie. Bij het in druk geven van deze overwe gingen werd de oorspronkelijke tekst on gewijzigd gelaten en zijn slechts verande ringen aangebracht, die door de nieuwere spel- en schrijfwijze gevórderd werden. In hare bescheidenheid heeft Moeder Clara zeker nooit er aan gedacht, dat haar Overwegingen ooit in druk zouden verschij nen en ook buiten den kleinen kring harer eigen Congregatie als handboek zouden ge bruikt worden. Maar de vriendelijke aan drang van verschillende priesters en vrien den der Congregatie en vooral de overtui ging, dat Moeder Clara zich nooit daarte gen zou verzet hebben wanneer zij wist, dat daardoor iets goeds gesticht kon wor den en de Liefde tot Jezus, vooral tot Je zus in het allerheiligste sacrament kan be vorderd worden, deed de Zusters van het arme Kind Jezus besluiten, deze overwe gingen in druk te laten verschijnen. Het is dezelfde overweging, die er den weleerw. heer Rector Kessels toe bracht, ze in het Hóllandsch te vertalen. De overwegingen over het lijden van O H. Jezus Christus van Moeder Clara Fey, zijn uitermate geschikt om ons op te wek ken tot een edelmoedige liefde jegens on zen Goddelijken Zaligmaker en tot een in nige vereenigieg met Hem, die ons zoo zeer heeft bemind. We kunnen ze daarom niet genoeg onzen geloofsgenooten aanbevelen. In dc laatste dagen zijn verzoeken om een bespoediging der beatificatie van Paus Pius X in het Vaticaan ontvangen. Naast talrijke verzoeken uit verscheidene Ita- liaansche diocesen, heeft ook mevr. Steen- berghe, de algemeene voorzitster van den internationalen Katholieken Vrouwenhond, in naam van alle Katholieke Vrouwenbon den, die onder protectoraat van kardinaal Merry del Val staan, den wensch uitgespro ken, dat Paus Pius X z.g. spoedig tot de eer der altaren zal verheven worden. Msb. Sedert 1920 zijn de bepalingen van de Warenwet voor ons land in we-king en wordt toezicht uitgeoefend op eet- en drinkwaren en. op enkele andere artikelen, in het belang van de volksgezondheid en de eerlijkheid in den handel. Ruim 130 keur meesters gaan dagelijks rond in winkels, op markten en andere openbare verkoopplaat sen. Eet- en drinkwaren, welke bedorven ol ondeugdelijk zijn, worden ongeschikt ge maakt voor menschelijk gebruik of vernie tigd. Een leder, die gegronde klachten heeft over de hoedanigheid van eet- en drink- wa'en kan die klachten ter kennis brengen van den Directeur van den Warenkeurings- dienst, die toezicht houdt in de plaats zijner inwoning. Deze diensten zijn gevestigd in Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Assen, Bre da, Dordrecht, Eindhoven, Enschedé, Goes, s-Gravenhage, Groningen, Haarlem, 's-Her- togenbosch, Leiden, Leeuwarden, Maas tricht, Ni'megeti, Rotterdam, Utrecht, Zut- feu, Zwolle. Overtreding der bepalingen kan met twee duizend gulden boete of zes maanden hech tenis worden gestraft. Toch komt nijg een groot aantal overt-edingen voor. In 1924 werden meer dan achtduizend partijen eet- en drinkwaren, welke bedorven of ondeug delijk waren, aan het gebruik onttrokken en werden meer dan dertien honderd per sonen wegens het verkoopen van vervalsch-^ te of ondeugdelijke eet- en drinkwaren ver oordeeld tot somtijds hooge geldboeten of tot hechtenis, in tien gevallen van een maand of langer. Hoeveel kost dat alles wel? Het geheele toezicht kostte in 1924 niet meer dan een en twintig cent per inwoner. Behalve dit algemeene toezicht wordt nog bijzonder toe zicht gehouden op de onschadelijkheid van vleesch en vleeschwaren door de ambtena ren van den vee- en vleeschkeuringsdienst, op de zuiverheid van boter door de amb tenaren van de Rijkszuivelinspectie, de bo- tercontrole-stations en op de kwaliteit (vet gehalte) van kaas door de kaascontrole-sta tions. Gezondheidsraad. Te Gent (België) zullen op 10, 11 en 12 April a.s. de volgende Vlaamsche weten schappelijke congiessen gehouden worden: het 24ste Congres voor Natuur- en Genees kunde, het 13c Congres voor Rechtsge leerdheid, het 8ste Congres voor Philologie en het 3e Congres voor Economische we tenschappen Van 6 tot 9 April zullen openbare lessen en lezingen gehouden worden over genees kunde, natuurwetenschappen kunstgeschie denis en andere takken van wetenschap, terwijl tevens tentoonstellingen van instru menten en boeken op deze gebieden wor den ingericht. Kunstavonden en gezellige bijeenkomsten zullen eiken dag besluiten. (Tel.) Overwegingen over het lijden van O. H. Jezus Christus van Moeder Clara Fey, stichteres der Congregatie der Zusters van het arme kind Jezus. Vertaald uit het Duitsch door Victor Kessels, rector van het Generaal-Moederhuis „Loreto te Simpelveld. Tweede druk. Uitg. J. J. Romen Zonen, Roermond. Wij herinneren oris niet den eersten druk van dit voortreffelijk overwegingsboek van dc uitgevers te hebben ontvangen, daarom zal onze bespreking ietwat uitvoeriger wé- zen, dan wc gewoon zijn bij den herdruk ecner uitgave te geven. Sinds dei vestiging der door haar gestich te Congregatie, hield Moeder Clara Ff ij el- ken morgen een korte overweging voor haar toen nog weinig talijkc zusters. Zij nam daartoe een of andere gedachte uit de II. Schrift, of uit het leven van Jezus en Zijn Heiligen en overwoog die hardop voor zich zelve en haar medezusters. De eenige „Handleiding", die zij daartoe gebruikte, waren losse blaadjes papier, waarop zij ee nige gedachten en teksten had geschreven, welke zij dan luide overwegend, ontwikkel de en toepaste op haar geestelijk leven, zoo ontstond na verloop van tijd een rijke ver zameling van schetsen en ontwerpen voor overwegingen, die door de Zusters meerma len werden overgeschreven, hoofdzakelijk voor haar, die niet aan de gezamenlijke meditaties konden deelnemen, Eenige jaren DE BEI LADONNA-VERGIFTIGING. De Rechtbank te Amsterdam heeft voort gezet de zaak van P. B., die reeds 13 Decem ber 1922 voor de rechtbank alhier heeft te rechtgestaan, beschuldigd op drie tijdstipoen in Mei 1918 en in de eerste helft van 1919 diefstal te hebben gepleegd. Hij had de be stolen personen tevoren in een staat van be wusteloosheid gebracht door in een drank atropinesulfaat te doen met het oogmerk den diefstal gemakkelijk te maken. Na voorlezing van het bevel tot verwijzing door den griffier vroeg het O. M. de zaak met gesloten deuren te doen behandelen. De raadsman van bekl. mr. J.H.G. Bek- ker,- verzocht nietig verklaring van de dag vaarding die 3 December 1922 is beteekend, zeer vaag is en waarvan slechts het bevel van verwijzing in handen van bekl. is gekomen. Het O. M. repliceerde het vreemd te vin den, dat men de nietigverklaring vroeg van een stuk, dat niet ter tafel werd gebracht en verwierp eveneens den eisch dat het O. M. nog eens had moeten dagvaarden. Nadat mr. Mullfer Massis er op gewezen had, dat de beklaagde niet geacht wenscht te worden vrijwillig ter terechtzitting te zijn verschenen en geen stukken heeft ontvangen, ging de rechtbank in de raadkamer en wees d» nietigverklaring van dc hand. Vervolgens las de griffie het rapport voor van dr. Scholtens. Volgens dit is in de familie van B. nimmer krankzinnigheid voorgeko men B. zelf was ook steeds volkomen nor maal geweest in zijn jeugd, waar hij 12 jaar in dienst is geweest met een spoedcertificaat naar Holland gestuurd op grond van demen tia paralitica. Maar nauwelijks in Holland, of elk verschijnsel verdween. Waarschijnlijk heeft B., die nog drie jaar in Indië moest blijven om zijn pensioen te verdienen, reeds toen gesimuleerd, daarbij misschien gebruik makende van de ketjoeboeng, welke als een bedwelmingsmiddel beroemd is en verschijn selen verwekt, welke aan dementia paralitica doen denken. B. wilde naar Holland terug, omdat de vrouw, met wien hij in Engeland was daar was achtergebleven. Ook de krankzinnig heid, waarvoor B. na zijn arrestatie in ver schillende krankzinnigengesctichten werd ver pleegd, is waarschijnlijk gesimuleerd. .Een ziekteverloop is nooit zoo, dat men het ner gens kan onderbrengen telkens als B. meen de, dat hij nu lang genoeg in een krankzinni gengesticht had gezeten, werd zijn toestand plotseling zooveel beter, dat hij naar het Huis van Bewaring kon worden overgebracht, in de meening verkeerend wegens ontoereken baarheid spoedig op vrije voeten te worden gesteld. De rapporteur concludeerde dan ook, dat B. zeker toerekeningsvatbaar was in den tijd dat hij de misdrijven heeft gepleegd Daarna behandelde mr. Muller Massis het verzoek van het O. M. om de zaak op grond van de openbare orde met gesloten deuren te behandelen. In December 1922 werd de zaak voor de Haagsche rechtbank, op grond dat ze in strijd met de openbare ze delijkheid was, met gesloten deuren behan deld nu voor het hof weer met open deuren. Er bestaat geen enkele reden om nu te vree zen voor de openbare zitting en mocht het noodig zijn met het oog op een deel van het publiek, dan vroeg mr. Muller Massis wel de pers toe te laten. Op de wijze zooals het in Frankrijk geschiedt. Het O. M. deelde mede, de zaak met ge sloten deuren te willen laten behandelen, niet zoozeer terwiile van de openbare orde, maar omdat de wijze en de volgorde der be- roovingen geschied zijn zoo, dat ze een gevaar Zijn voor de openbare orde. Mr. Muller Massis verzette zich tegen deze opvatting, die met de Grondwet in strijd is, doch na in de raadkamer te zijn ge gaan, heeft de rechtbank besloten dat de zaak wat de feiten betreft met gesloten deuren zou worden behandeld. Het Gerechtshof te Den Bosch bevestig de het vonnis der Rechtbank te Roermond, waarbij J. J. II. Schreurs, caféhouder te Venlo veroordeeld werd tol 8 maanden ge vangenisstraf. Bekl. had een lastigen, dronken bezoe ker, die kinderen molesteerde, in drift met een scherp geladen revolver geschoten, tengevolge waarvan de getroffene overleed. Deze strafzaak betreft den veroordeelde, die tijdens den watersnood bij het bezoek van de Koningin door het water waadde en Haar om gratie vroeg. Nader vernemen wij, dat ingevolge het antwoord, destijds door Hare Majesteit ge geven, n.l., dat zij er met den Burgemeester van Venlo over spreken zou. beklaagde als nog op kwijtschelding hoopt, zulks mede in verband met de gratie door Hare Majesteit aan anderen verleend ter gelegenheid van het Vorstelijk zilveren huwelijksfeest. Zutphen veroordeeld tot lu maanaen genisstraf met aftrek der preventieve hech tenis en met last tot gevangenneming. DIEFSTAL EN HELING VAN GOEDE REN BESTEMD VOOT DE SLACHT OFFERS VAN DEN WATERSNOOD. Voor de rechtbank te Tiel heeft terecht gestaan de 23-jarige handelsreiziger J.C., te Arnhem, die zich tijdens den watersnood be schikbaar had gesteld voor het Roode Kruis te Tiel en was belast met de uitreiking van kleeding aan de van alles beroofde vluchte lingen. Hij heeft zich toen een groote hoeveel heid lijfgoederen die in het gebouw der Gus- taaf-Adolfvereeniging te Tiel waren opgesla gen, toegeëigend, hiervan pakken gemaakt en deze naar het station gebracht. Een inspecteur van politie zag bekl. op 13 Januari met een groot pak naar het station gaan en vermoedde, dat iets gebeurde, dat niet in den haak was. Op het politiebureau, waar naar den inhoud van het pak een onderzoek werd ingesteld, viel C. spoedig door de mand en legde een volledige bekentenis af. Ook voor de recht bank bekende hij het hem ten laste gelegde. Hij verklaarde niet te weten, hoe hij tot het misdrijf gekomen was. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht de 38-jarige var kenskoopman E. v. D., te Tiel, wien heling, subs, schuldheling was ten laste gelegd. Hij had van C. een regenjas in ontvangst geno men, afkomstig van den voorraad van het Roode Kruis en bestemd voor de vluchtelin gen. C. verklaarde, dat v. D. hem om een jas gevraagd had. ,Deze beweerde, dat C, hem het kleedingstuk ongevraagd had aangeboden. Hij had het geaccepteerd. Eisch 200 boete, subs 40 dagen hechtenis «Sc. VELP, 15 Febr. Hedenavond te onge veer 8 uur, was de voeger in de werkplaats van den rijwielreparateur Versteeg aan de Kerkallee alhier, en wonende te Arnhem, bezig met het herstellen van een motorrij wiel en probeerde hij toen of de bougie wilde vonken, vloog topl otseling het motorrijwiel in brand, waarbij het vuur zich onmiddellijk mededeelde aan de omstaande voorwerpen en het houtwerk in de woning. Doordat er geen wind stond, werd het vuur niet erg aangewakkerd, zoodat de brand weer, toen deze ter plaatse kwam, met eenige stralen op de waterleiding binnen korten tijd het blusschingswerk had ver richt. Het motorrijwiel verbrandde totaal, terwijl ook enkele rijwielen werden ver nield. AMSTERDAM, 16 Febr Naar wij vernemen heeft de Schoonheidscommissie in. hare laatste vergadering de plannen, ontworpen door den architect Foeke Kui pers, met betrekking tot den nieuw-bouw van Hotel Café-Rest. Krasnapolsky goed gekeurd. BERLIJN, 6 Febr. De Duitsche bladen hóuden zich bezig met de aanwezigheid van den sècretaris-generaal varr den Volken bond Drummond te Berlijn. Ze leggen den nadruk 'op de kwaliteiten van deze persoon lijkheid, die er thans van overtuigd kan wor den, dat Duitschland de voorwaarlen voor 't toetreden tot den Volkenbond loyaal is na gekomen. BERLIJN, 16 Febr. Volgens de bladen besloot de Tsjecho-Slewakijsche regeering, een leening van 1.7 milliard kronen op te nemen om de dit jaar vervalbare schatkist biljetten op korten termijn te veranderen in biljetten op langen termijn. CANNES, 16 Febr. Suzanne Lenglen sloeg Helen Wills met 6 tegen 3 en 7 tegen 5. DOOD GEVONDEN. ^HENGELO, 15 Febr, Hedenavond werd de alleen wonende fabrieksarbeidster Maria Terborg, aan den Achterweg, dood te bed gevonden. Nadat Maandag den heelen dag het huis gesloten was geweest, werd tegen den avond door de buren de politie ge waarschuwd met bovenstaand gevolg, De 24-jarige Duitscher E. F., die In den nacht van 6 op 7 Febr., te Lochem heeft in gebroken en bankbiljetten en geld gestolen heeft bij dc wed. Fokking, is. naar dc Z Crt. meldt, Vrijdag door de rechtbank te Uit de New-York Evening World: Het oude Hollandje met zijn karakteris tieke tuinen, molens, wijdgebroekt vis- schers volk, steenen Goudsche pijpen en kaasmarkten wordt zoo langzamerhand om geven door een sfeer van ultra-moderne Amerikaansche Jazz en Fransche elegance. In# Amsterdam zijn verscheidene van de statige oude gebouwen, waar vroeger de vroede vaderen in pracht en praal woon den en van waar uit ze hun schepen zou den om overwinningen te gaan maken in de Nieuwe Wereld en Indië, omgetooverd in „dancings, bioscopen en nachtclubs. De Baan te Rotterdam (de Coolsingel?) is een miniatuur Broadway geworden, ter wijl den Haag, vroeger trotsch op het mooie Fransch, dat er gesproken werd, en op zijn naam „Petit Paris", thans Londen navolgt wat betreft de clubs, restaurants, nachtleven en vroolijkheid. Heel jong Rotterdam trekt er 's avonds op uit om tegenwoordig te zijn bij de bin nenkomst van de „Broadwey Special" uit Den Haag, met zijn lading cabaret-artisten en cocottes, Amfcrikaansche tijdschriften zijn buiten gewoon in zwang. Aesthetici beklagen er zich over, dat oude schilderachtige gevels ontsierd worden door schreeuwende Amerikaansche film-recla mebiljetten; Hollandsche puriteinen verzet ten zich tegen de nieuwe mode van che wing-gum", maar kappers, naaisters en kleermakers lachen in hun vuistje. De haaroogst is begonnen! Ieder meisje of vrouw wil een „page kopje" hebben dit is de Hollandsche quasi-ver-amerikaansche uitdrukking, die dc Hollanders gebruiken voor „bobbed hair". Kousen worden opgerold.... lippen ge verfd oogen aangestreept. „Men moet up-to-date Araerikaansch zijn" zeggen er de advertenties. Entoch worden ze nooit hcclemaal up-to-date, want zij behoeven geen platte fleschjes in I hun zakken mee te dragen....! 5% Nederland 1919 '0li/4 b% Nederland 1923 1031/8 103l/g 4Fa Nederl. 1917 993/i6 993/is 7% N.-L 1921 A. i(*3/ie '023/16 6% N.-I. 1923 D.. 104 104 Holl. Lloyd 461/2 Oude Vaart 51 50 dito Gem. Eigend. 40 391/s Mij. „Nederland'', 169 170 Scheepvaart-Unie 164 Rotterd. Lloyd 1441/4 145 Paketvaait 196 196 80 HolL Stoomboot H* V. A. 6471/s 642i/a Java Cultuur 351 350 Jurgens gew 158 '573/4 Koloniale Bank l97l/2 '951/2 Indische Bank 1591/2 160 Cert. Handel Mij 149 149 495/8 1491/2 Phoenix 971/a Geconsolideerde 196 4063/ 4 407 U. S. Steel 132 132 Marine comm "3/16 ll3/4 Vorstenlanden '67i/4 165 Actions id. 157 156 Comp. Merc. Arg. 6°/16 6 Poerworedjo HO3/, Oude Deli 4081/, 408 492 486 Deli Batavia 415 415 A'dam Rubber 3641/, 3601/, 386 381 213 213 Wai Sumatra 337 Dordtsche Petr. 385 Southern Rails "41/2 14 149 s/8 Anaconda '063/i6 Wabash 4913/ig 48 Comm. Maxwel 611/16 16 FEBRUARI. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLUN 59.50 59.43 PARUS f 9.15 9.15 BRUSSEL 11.40 11 36 WEENEH 36.— 35 34 LONDEN 1 1 '2.141/2 12.13 3/, STOCKHOLM 67.— 66.85 (COPENHAGEN 65 10 64 90 OSLO mniii 52 60 52 50 BAZEL 48.15 48.09 MEW-YORK 2.50 2.485/, ROME 1 1 10.15 10.08 Het Noord-Hollandsch Groot Yorkshire Varkensstamboek hield Vrijdag j.l. te Alk maar zijn&aigemeene vergadering onder lei ding van den heer D. Appel Az. te Twisk. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat de algemeene toestand in de varkensfokkerij b_- ter is dan een jaar geleden. Een plan voor e.n nog doelmatiger werkwijze, waarvoor docr het Provinciaal bestuur een verhoogde sub sidie is toegezegd, werd voorbereid en inge voerd. Gestreefd zal worden naar samenwer king met de afd. Alkmaar van de Holl. Mij. v. Landbouw om van hare September-voor- stelling den grooten jaarlijkschen Noord- Hollandschen Varkensfokdag te maken, In 1925 traden 18 nieuwe leden toe. De heer K. Smal Sr. uit de Wograeer werd tot bestuurslid gekozen. De heer ir. Swierstra, rijksveeteeltconsu- lent voor Utrecht en Noord-Holland, hield vervolgens een inleiding over „De voeding van varkens." Ia aansluiting aan het bericht, waarbij werd mededecld, dat binnenkort zal wor den aangevangen met den bouw van 17 elec- trische motorrijtuigen, verneemt het Vad.. dat de Heeinaf te Hengelo reeds geleverd hebben de electriscbe uitrustingen voor 3 proefmotorwagens in 1923, waarop in Sep tember 1924 volgde een bestelling op de electrische uitrustingen voor 15 motorwa gens, benevens 17 aanhangwagens, terwijl in Juni 1925 opnieuw een bestelling bij Heemaf werd geplaatst op de electriscbe uitrustin gen voor 17 motorrijtuigen en 32 bijwagens met totaal 100 stuks motoren, zoodat na genoeg 2/3 van de bestelling voor het elec- trisch gedeelte dopr deze firma werd gele verd. Met de thans juist afgeleverde tweede serie van 15 electrische treinen, zal de dienst op het baanvak Rotterdam—Den Haag waarschijnlijk binnenkort worden aan gevangen. - Abonnê's die te klagen hebben over ONREGELMATIGE of SLECHTE BEZOR GING dei „N H. Courant", worden DRIN GEND verzocht, dit ONMIDDELLIJK schrif telijk te berichten aan de Administratie of mondeling aan onze Bureaux, NASSAU- LAAN 49- ADMINISTRATIE N, H, COURAN J«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2